Van Alles en van Overal (De Zuiderzee-visscherij tentoonstelling t PROVINCIAAL NIEUWS Boerderij afgebrand Bij het baden verdronken KUNST EN KENNIS Mishikte wraak GEMENGD NIEUWS Twee boerderijen af gebrand ONZE OOST De toestanden in den Boven-Digoei Het einde van een bijenpark Diefstal op een postkantoor De van Gogh-tentoonsteffing te Amsterdam GROOTEBROEK NOORD-SCHARWOUDE CASTRICUM HOOGKARSPEL Een jubileerende vereeniglng Wor. Oe KwjBfcp bet woord mnc. ANNA PAULOWNA V in. district Hoogkarspel Wl door I 11 schijven op 27 30 31 34 37 39 41 temeer I ARTHUR TERVOOREN de voor onvoorzien. post In het Sledelijk Musean. Het rapport-HlUen Gemaakte fouten Te Amsterdam In West- 4696 verdwenen i VRAAGSTUK No. 470 van M. B. Dufour te Lyon Bevolking Vertrokken personen: L. Ko per naar Beverwijk; J. O. Hollander naar Indlë; B. Hoedjes naar Haarlem; 8. Procee naar Leiden; J. A. Hoffs en gezin; P. en H. ter Steege naar Burg. Gevonden en verloren voorwerpen Ge vonden: 1 deel van een dlsselwagen; 1 man chesterpak; 1 fiets; 1 manchetknoop. Verloren: 3 portemonnaies met Inhoud; 1 bril; 1 schaartje; 1 gulden. Correspondentie Obdam, N. K. Uw probleem in dank ontvangen. Het is een aardig stukje. Voor plaatsing geschikt. de terug- ge en X Hiermede gaat een mooi en bekend stukje natuur voor de Hoofdstad verloren. Bekroond Onze plaatsgenoot, de heer A. Vlaming, behaalde op de Nationale Bakkerij - tentoonstelling te 's-Gravenhage een diploma voor zijn inzending waterbrood. Stand: Zwart 11 schijven op 7 8 9 13 15 tot 19, 23 en 28. Wit 42 4J 46 en 47 Wit speelt en wint. te 1 een jongen uit de vT Beyerenstraat. foondienst waarneemt. Na negen uur komt de nachtwaker, die tot ’s morgens half zes in een aangrenzende kamer van het kan toor verblijft. Na half zes blijft het kantoor tot acht uur onbeheerd. In hetzelfde pand bevindt zich de woning van den administra teur van het postkantoor, die eenigen tijd geleden geschorst is. Dezen administrateur heeft de marechaussee aangehouden in ver band met het onderzoek, dat nog in vollen gang is. Door wit opgegeven. Analyse van Maxime Fayet In Xe jeu des Dames” (uit het Fransch vertaald door „Damepel-redactie Noord-Hollandsch Dag blad). Gemeenteraad Woensdagavond 8 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. De Voorzitter, Jhr. A. L. van Spengler, opende met welkom en deelde mede, dat de heer Barten wegens uitstedigheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. De Secretaris, K. G. Relnders, las de notu len der vorige vergadering welke onveranderd werden goedgekeurd, onder dank aan den samensteller. Ingekomen stukken. De volgende verslagen worden voor kennis geving aangenomen: Verslag Gezondheidscommissie: Verslag Centraal Archiefbureau inzake maatschappelijk hulpbetoon; 0 Verslag Keuringsdienst van Waren te Alk maar; Burgert. stand Geboren: Bernardus Ge rardus zoon van A. J. W. Swart en C. M. Mln; Cornelia Ida, dochter van P. Beentjes en W. J. Ypelaan; Anna, dochter van J. Verdwaald en Anna Verwer. van de commissie van toezicht op het L. O., ingaande 1 September. Naeen felicitatie zegde de voorzitter, dat hij het vertrek van den heer Kooiman als een verlies beschouwde, daar hij zich heeft doen kennen als een goed onderwijzer en groot kin dervriend. Spr. wenschte den heer Kooiman alle goeds. (Instemming). Het ontslag werd verleend. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het L. O. Voordracht: 1. G. 't Hart, 2. B. de .Vries. De heer Komen achtte bet gewenscht dat zooveel mogelijk alle deden der gemeente vertegenwoordigd zijn. Gekozen werd de heer t Hart; de heer De Vries kreeg 3 stemmen. Verzoek van den heer 8. Speels om ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter memoreerde de verdiensten van het aftredend lid en stelde voor, het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen onder dank voor de bewezen diensten. (Instemming) Met algemeene stemmen werd hierna be noemd tot lid van het Burg. Armbestuur de heer Jb. Jonker Hz. De heer H. Jonker ont hield zich van stemming. Een verzoek van het B. A. om het presen tiegeld te willen brengen op 3.— per lid, per vergadering, werd ingewilligd Aan de Commissie voor Wijkverpleging werd een verhooging van 100 verleend van de gewone bijdrage voor 1931. Aan de commissie voor den legwedstrjjd te De Beemster werd een bijdrage van 15.— toegekend. Benige restanten van leeningen tot een be drag van 3360.zullen op 31 December warden afgelost. Benoeming van den heer Chr. Dekker te Behagen tot opzichter van het Bouw- en Wo- Gisternamiddag is in de laakhaven ’s-Gravenhage bij het baden^verdronken 19-jarige j' Zijn lijk is opgehaald. De voorbereiding van de Van Oogh-ten- toonsteUlng. die Zaterdagmiddag 6 Septem ber az. in het Stedelijk Museum te Am- zal worden geopend, is in vollen deze tentoonstelling niet licht overschat Kwaadwilligheid de oorzaak? In de buurtschap Ledeacker onder de meente Oploo (N.-B.) zijn Dinsdag Woensdag twee vlak bij elkander gelegen boerderijen afgebrand In de schuren waren groote voorraden van den oogst geborgen, benevens talrijke landbouwmachineneën en gereedschappen. Bij den eersten brand werd aanvankelijk gedacht aan broeiing van den roggeoogst, die bij het Inhalen niet geheel droog was. Nu echter den volgenden middag, wederom tijdens het middaguur, de roode haan kraaide over de naast gelegen boerderij, meent men aan kwaadwilligheid te moeten denken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een diefstal gepleegd in het postkantoor te Rumpen-Brunssum (L.). Dinsdagavond was een bedrag van circa 4000 aan bankpapier in t postkantoor weggesloten. De kantoor houder ontdekte echter Woensdagmorgen, dat het geldkistje geopend en ledig was. Van inbraak was verder niets te merken. Het kantoor is overdag geopend van ’s morgens acht tot 's avonds zeven uur. Om zeven uur "s avonds taant een besteller Naar wij vernemen, heeft de afdeellng Am sterdam van de Maatschappij tot Bevorde ring der Bijenteelt van het Gemeentebestuur aanzegging gekregen, dat in verband met de stadsuitbreiding het door genoemde afdee- ling geëxploiteerde terrein aan den Zuidelij ken Wandelweg, hoek Haringvlietstraat waarop een 24-tal tuinen zijn aangelegd, t waarvan alle huurders tevens bijenhouders Verslag Vereenlging van Ned Gemeenten EWn °P 1 Maart ajs. moet zijn ontruBftd. Gistermiddag is bij het baden in de rivier de Niers te Gennep verdronken de 15-jarige zoon van den gemeente-secretaris C. Arts. De jongen kon niet zwemmen. Dat het nu zoo erg druk is op de Z.V.T. kan ik niet zeggen, wat wel jammer is en niet alleen voor het tentoonstellingsbe- stuur en de menschen die het benoodigde geld bij elkaar gebracht hebben. Het is óók jammer voor hen. die er niet komen en die dus niet kunnen genieten van veel dat er te genieten valt, niet kunnen leeren van veel wat er leerrijks geboden wordt. Dat zal nu ook wel gedeeltelijk liggen aan de ongelukkige spoorwegverbinding van Enkhuizen met het overige deel der be schaafde wereld (vanmorgen heb ik van Haarlem naar Enkhuizen niet minder dan drie maal moeten overstappen) en ook mis schien wel aan de plotselinge abnormale warmte, die de menschen een verblijf in een gloeienden trein liever nog maar eens doet uitstellen, in de hoop, dat het wel weer gauw „beter” worden zal, maar wit ook de reden mag zijn, het slechte bezoek is een feit, dat te betreuren valt Temeer als je dan merkt, dat het toe» eigenlijk de warmte niet kan wezen die de menschen weg houdt uit Enkhuizen. Want vandaag was het er aardig vol. maar niet op de tentoonstelling, maar in de Parktuinen, waar ’s morgens een concours hippique en 's middags een groote internationale handt- cap-dravertf werd gehouden. Daar waren er heel wat naar Enkhuizen gekomen, niettegenstaande de hitte en het was er dan ook den geheelen dag een ge zellige drukte. Heel de stad was in de Park tuinen bijeen en met die van de stad waren er ook nog treinenvol van Hoorn en van elders. Klein Longchamp leek het wel! De dames hadden allen haar nieuwste en mooi ste toiletjes aangetrokken en flaneerden er heen en weer tusschen de dicht opeenge pakte menigte. Statuten De Staatscourant bevat de statuten van de Coöperatieve Boerenleenbank Hoogkarspel II alhier. Ik kom tot de slotsom, dat aan 442 van de 610 door mij gehoorde geïnterneerden vrijheid van beweging kan worden gegeven. Voorts merk ik op. dat de kans niet ge heel is uitgesloten, dat onder de geïnter neerden, die ik niet hoorde, personen zijn, wier geest zoodanig is gewijzigd, dat zij voor de vrije maatschappij geen bezwaar opleve- ren. Het ligt op den weg van het plaatseijjk bestuur het onderzoek voort te zetten, in verband waarmede ik voorstel den heer Boors, die het onderzoek met mjj meemaak- te, tot assistent-resident van Boven-Digoei te benoemen.” Ten aanzien van de ontvluchting merkt de heer Hillen op; „Ten onrechte heeft mijns inziens het be stuur te Amboina verband gelegd tusschen het feit, dat Tanah Tinggl niet officieel als verbanningsoord is aangewezen en de straf baarheid dergenen, die schuldig waren aan het misdrijf, omschreven in art. 230 van het Wetboek van Strafrecht. Ik kan niet Inzien, dat het onbillijk is de teruggebrach te vluchtelingen te straffen. Tn geheel Ne- derlandsch-Indlë kan men geen streek aan wijzen, waar de isolatie van geïnterneerden zoo volmaakt, is als in Digoel. De vier ge ïnterneerden, die nog steeds vermist worden, zjjn waarschijnlijk niet meer tn leven.” de landbouwer v. d. Gevel uit met behulp van een dorschma- En de mannen? Van die waren er een heeleboel óók niet in hoofdzaak gekomen om mooie sport te zien, maar om te pro- beeren met een gokje een paar tientjes te verdienen. Ik heb niet beter geweten of het wedden op wedrennen was bij ons te lande ver boden. maar ik begin nu in te zien, dat dat alleen slaat op het officleele wedden als je het zonder offlcleelen bookmaker of totalisator doet. dan mag het schijnbaar wel. Tenminste, het werd druk gedaan, daar in Enkhuizen en blijkbaar was het voor zeer velen het eenige aantrekkelijke van de heele draverij. Want er naar kijken hoe de paar den liepen, dat deden ze niet; ze bepaalden er zich toe den officieelen uitslag af te a'achten, om dan als het paard waarop zij hun geld gezet hadden, had gewonnen, hun winst op te strijken. Natuurlijk waren er echter ook velen, die wel degelijk om de paardensport gekomen waren, die wèl wilden kijken naar het dra ven zelf, maar die troffen het ook niet erg. want het was eenvoudig onmogelijk cm de lange rechte baan te overzien, als je daar lang de kanten stond opgesteld, temeer waar voortdurend officials zich in de haan ophielden en het beetje uitzicht wat ze nog hadden kunnen hebben aan de bezoekers ontnamen. Zoo nu en dan zag ik eens kort achter elkaar twee paarden langs me heen schieten, waaruit ik begreep, dat er weer een rit aan den gang was, maar dat is alles, wat ik van de draverijen te zien heb kun nen krijgen. Wat voor mij genoeg was. maar allicht voor verschillende anderen, die verzot zijn op de paardensport, niet. Ter visie van den Volksraad is gelegd het rapport, uitgebracht door het Ud in den Raad van Nederlandsah-Indle W. P. Hillen. die onlangs een studiereis naar Boven-Digoei ondernam. In dit rapport merkt de heer Hillen het volgende op ten aanzien van het voor naamste onderdeel der regeeringsopdracht nl of wel bij alle intemeeringen de bedoe lingen van de regeering bij het treffen van dezen exorbitanten maatregel, goed begre pen en ten uitvoer gelegd zijn: ,Jk heb de overtuiging gekregen, dat ver moedelijk zonder uitzondering alle geïnter neerden deel hebben uit gemaakt van de Par tei Kommunist Indonesia of haar onder- vereenigingen, doch dat bij de voorstellen tot interneering nogal uReenloopende maat staven zijn aangelegd en dat niet iedereen op wien art 37 van de Wet op de Staats inrichting van Nederiandsch-Indië (het ar tikel betreffende interneering) is toegepast tot de gevaarlijke kern der vereeniglng heeft behoord, hetgeen toch het criterium is. dat de regeering had aangegeven ter beoordee- llng van de waag of in een gegeven geval tot interneert:-* mocht worden overgegaan. Verschillende geïnterneerden hadden geen notie van communisme en vage begrippen omtrent weaen en doel van de P. K. L of van de Sarekat Rajat. Dat uit bet oude gewest Semarang, tel lende 3.000.000 wielen, ruim 200 personen zijn verbannen en uit de provincie West- koesteren deze streken in het Hoofdbestuur vertegenwoordigd te zien. Aan de krachtig geleide propaganda gelukte het, djt ideaal te bereiken en achtereenvolgens namen de heeren Stieler, te Westwoud, Carol, te Blok ker en Dibbits te Zwaag met eere een plaats aan de Hoofdbestuurstafel in. Het district plukte daarvan de vruchten, daar het oog van het Hoofdbestuur zich op deze streken met haar talrijke en sterke afdeelingen richtte, en o.a. het zieken vervoer op af doen de wijze geregeld werd. Vervoer per schuit naar de ziekenhuizen te Hoorn, Enkhuizen, Alkmaar en Lutjebroek was door gebrek aan vaarten en kanalen bezwaarlijk De door het district aangeschafte raderbrancards, ge- stationneerd te Hoorn en Enkhuizen, konden niet geheel in de behoefte veorzien. tot de leemte in 1913 weed aangevuld, door dat het Hoofdbestuur een aan de eischen beantwoor dend, ziekenrijtuig in bruikleen afstond, ver vaardigd door den heer M. Oostwoud te Franeker. Dit rijtuig werd te Westwoud ge- stationneerd en bewijst ten huldigen dage nog goede diensten. De vergaderingen, tweeemaal per jaar, wa ren immer zeer geanimeerd en waren vooral leerzaam door de demonstratie van nieuw uitgevonden verplegingsmlddelen. door de fabrikanten steeds welwillend toegezonden en aanstonds in wijden kring bekend; door de wenken en adviezen der pas opgerichte afdeelingen verstrekt, door het putten uit elkanders ervaring en het aan elkander uit leen en van kostbare verplegtngsmiddleen welke niet dagelijks worden aangewend. De verstrekking van ijs werd geregeld, de ontsmetting van verpleglngsmateriëel, wo ningen en lijfgoed krachtig bevorderd, het gebruik van stofvrije olie in scholen en openbare gebouwen gepropageerd. Het bewa ren van gummi-artikelen, dat steeds met veel moeilijkheden aepaaed ging, werd na I ninetcryj^t eopk vrnae i^nrtarfa vreemd aan, als men bedenkt, dat in West- Java in de jaren 1926 en 1927 het verzet tegen de regeering bet felst was. Mijn indruk is inderdaad dat sommige ressorten te ver zijn gegaan, bijv. Semarang. Ik bedoel geen blaam te werpen op de adviseurs van de regeering, integendeel, ik heb de overtuiging dat men. te goeder trouw, naar de bedoeling der regeering heeft mee nen te handelen. Fouten waren onvermijde lijk bij den spoed, waarmede moest worden gehandeld. Verder is een belangrijk aantal geïnter neerden tot inkeer gekomen. De interaee- ring is voor hen een heilzame straf geweest. Den 23sten September as. viert het district Hoogkarspel van „Witte Krulsafdeelingen” zijn vjjf-en-twintig jarig bestaan. Het kan op een goeden staat van dienst bogen en heeft zich ontwikkeld tot een organisatie die rijke vruchten droeg op het gebied der volks gezondheid en ziekenverpleging. De oprich ters, de heeren Stielen te Westwoud en Maas te Zwaagdjjk. bleken terecht ingezien te heb ben dat door de samenwerking en aanslui ting der verschillende „Witte Kruis”-afdee- lingen in W.-Friesland zaken van algemeen belang konden behartigd worden, die de kracht van een enkele afdeellng te boven gingen. Bestond de loop der werkzaamheid der verschillende afdeelingen in het ver strekken van verplegingsmlddelen. tal van andere niet minder gewichtige zaken vroe gen de aandacht. Op het gebied van ont smetting, wijkverpleging, ziekenvervoer. wa tervoorziening. viel nog veel te doen. Op dit gebied lag het veld nog braak en al mogen de illusies van de oprichters niet alle ver wezenlijkt zijn, zonder vrees van tegenspraak mag beweerd worden, dat door de krachtda dige werkzaamheid van het district gezonde denkbeelden op het gebied der hygiëne zich onder de landelijke bevolking baan braken, waarbij men te kampen had met ingeroeste, diep ingewortelde vooroordeelen van door ouder op ouder overgeleverde wanbegrippen. yWel is de strijd over de geheele linie nog niet gewonnen, wel wordt sloot- en vaart- water nog hier en daar verontreinigd door faecaliën, wel ontziet men zich niet afval van groenten en koolbladeren in sloot en vaart te werpen, op gevaar zich een boete op den hals te halen; wel reinigt menigeen nog boerengereedschap en huishoudelijke voorwerpen in het verontreinigde sloot- en vaartwater; toch neemt het aantal toe der genen, die het verderfelijke van zulk een handelwijze inzien en met dergelljke praktij ken breken. Menigmaal werd door doelmatige wenken en deskundige voorlichting een dreigende ty- phus-epedemle in haar voortgang gestuit. Krachtig werd de strijd aangebonden t^gen de tuberculose en nog krachtiger zal die strijd gevoerd kunnen worden, nu verschei dene wijkverpleegsters na gevolgden ‘cursus bet diploma van huisbezoekster behaalden en alom consultatiebureaux geopend werden. Ligtenten, waarvan de bevolking een vijf tiental jaren geleden een hartgrondlgen af- keer had, werden allengs met minder wan trouwen beschouwd niet alleen, maar zijn thans ingeburgerd en worden op prijs ge steld. Proeven tot invoering van het tonnen stelsel leidden over ’t algemeen niet tot het gewenschte resultaat. Een schoone parel aan de kroon van de feestvierende vereeniglng Is de wijkverple ging in W.-Friesland, waartoe zij den eer sten stoot gaf. Op alle plaatsen lenigt de wijk verpleegster het lijden en staat zij de zieken met raad en daad bij. Een tweede niet minder schitterende pa rel aan haar kroon is de met zooveel succes bekroonde „Witte Kruis-tentoonstelling” in September 1908 te Hoorn gehouden, welke meer dan iets anders, door haar demonstra ties en lezingen de landelijke bevolking uit haar dommèl wekte en denkbeelden ingang deed vinden tot dusver schokschouderend begroet- Dit streven werd door hét Hoofdbe stuur van de N.-Hollandsche vereeniglng met sympathie begroet, welke instemming ten duidelijkste bleek door het schenken van een flinke subsidie. De vruchten, door voortgebracht, zullen worden. Op initiatief van het district Hoogkarspel werden op verscheidene plaatsen met veel succes cursussen in verbandleer gegeven tot het verleenen van eerste hulp bij ongeluk ken en z.g. moedercursussen. welke de ver zorging van moeder en kind ten goede kwa men. Het aangroeiend aantal „Witte Kruis"-af- deelingen in W.-Friesland deed den wensch „slag als onderwijzer aan school 2 en als lid voor den tijd van 1 jaar tegen een vergoeding van 750. Verschillende leden betuigden hun sympa thie met dit voorstel, dat aangenomen werd. Voorstel tot Intrekking der wijkindeeling der gemeente, tot het opnieuw nummeren der huisborden en tot het aanbrengen van naam borden aan de wegen. De weg vanaf Lotweg tot Oostdijk wordt genoemd Oosthoekweg, van Ewljksvaart-Balgdljk, Leliestraat, op „Ce res" komen Tulpenstraat. Narcissenstraat en Hyacintenstraat. Voor deze laatste stelde de heer Komen voor Ceresweg, Wallerweg en Parallelweg. Dit werd verworpen met de heeren Komen en Koorn voor. Wel zal de naam Ceres be houden blijven bij een latere gelegenheid. Aan de woningen zullen komen wit geë mailleerde plaatjes, voor de wegen zullen ruim 80 borden noodig zjjn. De nieuwe num mering zal gelden vanaf 1 Nov. Aldus besloten. Hierna was aan de orde de vaststelling van een suppletoire begrooting over 1930 Conform besloten. BIJ de vaststelling van de gemeentereke- ning 1929 met die van het Burgerlijk Arm bestuur en G. E. B trad de heer Rezelman als rapporteur op. Alles werd In de beste orde bevonden. Spr. adviseerde namens de commissie tot vast stelling. Tot de behandeling der begrooting 1931 wer den uitgesteld de volgende ingekomen subsi die-aan vragen Vereeniglng voor vakonderwijs Friesland Vereeniglng „Het Witte Kruis"; Gymnatiekvereeniging „Hercules" en „Hy- giea" te Oudkarspel en van het Instituut voor arbeidsontwikkeling. alhier. Verder ingekomen een dankbetuiging van den Bond van Personeel in overheidsdienst voor de invoering van het Georganiseerd Overleg. Een schrijden van de N. V. ,4e Burg”, welke mededeelt, nota te hebben genomen van de toezegging van een bijdrage ad 2000.—, voor de verbouwing van den stal op den gevaarlij ken hoek-Oosterstr., en dat direct na de kennis met de afbraak zal worden aangevangen. Ged. Staten berichten de ontvangst der verordening tot wijziging der alg. politle- Sto—betreffende gevaariiike h<]ptffn. iMLSSBiBiBi ‘ÜF *6^3638*^ sterdam gang. Zooals men weet werd „tot deze tentoon stelling, die samenvalt met de herdenking van den dood van Vincent van Gogh voor 40 jaar, het initiatief genomen door den Amsterdamscheu wethouder voor de kunst zaken, den heer Ed. Polak. Zij zal een vol ledig overzicht bieden van het oeuvre van Van Gogh en van zjjn Franscbe tijdgenoo- ten die invloed op hem hebben uitgeoefend, en belooft dus zeer belangrijk te worden een evenement op kunstgebied. Voor hes bijeenbrengen is allereerst de voile mede werking verkregen van mevr. Kröller, die haar geheele collectie ter beschikking beeft gesteld. Men vindt daarin, chronologisch gerangschikt, alle perioden vertegenwoor digd, beginnend bij het begin: zijn Haag- schen tijd, toen hij pas plezier in teetoenen kreeg, en vooral zjjn oom Mauve hem van raad diende. Dan zijn verblijf m Brabant, en vervolgens zijn Fransche periode: Parijs, St. Remis en ten slotte Arles, waar hij cul mineert. Deze collectie is aangevuld, dit overzicht van zijn leven ver-voUedigd. met andere van allo tijden bijeenverzameld werk van hem en zjjn Franscbe tijdgenoot», zooals: Paul Cezanne, H. E. Cross Degas, Paul Gauguin, Guillaumin. Jongkind, MAnet, Claude Monet, Berthe Morisot, Rafaëlli, Re noir. Seurat, Signas, Sisley en Toulouse- Lautrec. en afkomstig van de Galerie Na tional te Berlijn, het Museum te Stuttgart, het Museum-Rodin te Parijs, het Folkwang- Museum te Essen en de Nederlandsche Mu sea: bet Rijks Museum, het Museum Boy mans, benevens particuliere verzamelingen De voornaamste particuliere collectlonneurs uit Frankrijk. België. Engelan<X Duitsch- land en Zwitserland werkten mede. De tentoonstelling gaat, dit moge nog even herhaald worden, uit van de stad am- sterdam, die een subsidie van 22000 ver leende. Ook het rijk werkte op niet genoeg te waardeeren wijzen mede, door 10.000 be schikbaar te stellen voor deze Van Gogh- tentoonstelling, begrijpend dat de beteeke- nis ervan zich niet bepaalt tot Amsterdam alleen. De tentoonstelling zal den geheelen rech tervleugel van het Museum vullen, dat is, behalve de eerezaal, negen zalen en vier ka binetten. In totaal zullen er pl.m. 600 nmn- mers, teekeningen en schilderijen temmen, te zien zijn. Bij de opening, die den 6en Septem ber te drie uur zal plaats vinden. ztAan Minister van O., K. en W. en de wethou- nauwgezet onderzoek en verschillende proef nemingen op bevredigende wijze opgelost. Bij het district Hoogkarspel zijn aangeslo ten de afdeelingen Enkhuizen, Grootebroek, Bovenkarspel, Hoogkarspel, Westwoud, Blok ker. Hoorn, Zwaag, Nibbixwoud, Hauwert, Andük. Wervershoof, Schellinkhout en Ven- huizen-Hem. Het gegeven voorbeeld vond navolging. Na korter of langer tijd werden de districten Twisk. Purmerend. Alkmaar en Haarlem mermeer opgericht. Met recht kan het district Hoogkarspel met voldoening op den verrichten arbeid te rugzien. Veel is reeds bereikt, meer zal wel licht nog onder de oogen gezien moeten worden, doch de ijver voor de schoone zaak der volksgezondheid, die de aangesloten af deelingen bezielt, is een waarborg, dat alle hinderpalen uit den weg zullen worden ge ruimd en de volksgezondheid in dit deel van N.-Holland een goede toekomst tegemoet gaat. Jammer, dat het jubeljaar verduisterd werd door het ten grave dalen van den ijverigen voorzitter, den heer Dibbits. te Zwaag, wiens stoffelijk overschot den 23sten Juli aan den killen schoot der aarde werd toevertrouwd. Zijn nagedachtenis zal door de aangesloten afdeelingen in hooge eere wor den gehouden. Aldus werd besloten, terwijl de betrokken ambtenaren bedankt werden. Voorstellen in verband met de bepalingen van de wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Uit het praeadvies stippen we aan: voor gesteld wordt te heffen 80 opcenten voor het leeningsfonds op 4en en 5en grondslag, waarvan 50 voor de gemeente; 20 opcenten van de personeele belasting en 20 opcenten op de gemeentefondsbelasting. De Voorzitter zegt, dat de heffingen niet ideaal zijn, doch het kon nu moeilijk an ders. De heer Rezelman kon zjjn stem aan het voorstel niet geven, de opheffing van op centen op personeele belasting acht spre ker niet billijk; een dienstbode is heel dik wijls geen luxe. Spr. achtte het beter dan maar meer op centen op de gemeentefondsbelasting te heffen, daardoor wordt het Inkomen belast. De Voorzitter trachtte den heer Rezelman te overtuigen, dat het zoo. ondanks de on billijkheden, voorloopig het beste is, doch het lukte niet. De heer Komen achtte de opcenten op den 4 en 5 grondslag van de leeningsfonds- belasting onbillijk, deze belasting werd ge heven voor abnormale toestanden, de rechts grond ontbreekt nu, temeer waar het Rijk deze opcenten prijs geeft. Spr. verklaarde voor dit jaar vóór te willen stemmen. Spr. verwachtte het volgend jaar een duchtige herziening; ^oo zal spr. volgend jaar zeker tegen stemmen. Weth. Stammes gaf dit toe. Ook spr. was voor reorganisatie. De heer van der Ham had ook bezwaren tegen de personeele belasting, doch zou de zen keer voorstemmen. De heer Keuris bestrjjdde het idee van den heer Komen; de heer Rezelman tracht te aanhangers te krijgen voor de afschaf fing van opcenten der personeele belasting, doch bet lukte niet. De heer van der Berg zeide ook slechts uit noodzaak voor te stemmen. De heer Kuiken vroeg of niet met 10 opcenten op de gemeentefondsbelasting kan worden volstaan De Voorzitter ontkende dit. Het voorstel werd aangenomen met stem van den heer Rezelman tegen. Aanbieding begrooting 1931. Deze sluit in ontvangst en uitgaaf met f 332.534.43, waar onder een post voor onvoorzien, groot f 10.151.85. De Voorzitter stelt zich voor de begroo ting over 3 weken te behandelen. Bi) de rondvraag informeerde de heer van der Ham naar de aansluiting aan de water leiding in de xg. onrendabele gebieden. De Voorzitter zeide, dat er aan gewerkt wordt; in niet alle wegen is de zaak voor elkaar. De heer Keuris vroeg naar een adres van de bewoners te van Ewycksluis omtrent de electricltetts-voorziening. De Voorzitter zeide toe, dat alle krachten worden ingespannen om voor den winter klaar te zijn met de nieuwe transformator- gebouwen en daaruit volgende verbeterin gen. Hierna volgde sluiting van de vergadering. Terwijl Waalwijk chine aan het haverdorschen was op het erf van den landbouwer C- Rooy nabij de Mispelhoeve onder Eindhoven, sloeg plotse ling een vonk uit den benzinemotor in het kurkdroge stroo. Het gevolg was, dat de heele stroomjjt in vlammen opging. Het duurde niet lang, at vonken sloegen over op hgt strooien dak van de vlak nabij gelegen boerderij, die weldra in lichtelaaie stond. De geheele inboedel en zeer veel land bouwgereedschap ging in vlammen op. Twee kalveren en twee varkens konden nog met moeite gered worden. Het was voor de Eindhovensche brand weer, die een zeer zware taak had om met haar zware motorapuit over de landwegen de plaats des onheils te bereiken, nagenoeg on doenlijk, nog hulp te bieden. De geheele boer derij werd in de asch gelegd. De eigenaar Van Rooy was tijdens den brand niet thuis. De schade wordt door verzekering gedekt. De gemeente-opzichter, Oosterlee, betuigt zijn dank voor de aan hem verleende gra tificatie. De Ned. Vereeniglng tot bescherming van dieren verzoekt in de bouwverordening bepa lingen op te nemen tot het voorkomen van brand in stallen. Daar dit voor deze gemeente van geen be lang is, werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Van het P.E.N. is ingekomen een schrijven, waarin medegedeeld wordt, dat een rapport kan worden aangevraagd, inhoudende de voorwaarden, waarop het P E N. bereid is het electrisch net aan den Langendljk over te nemen. Dit rapport is bereids aangevraagd B. en W. De Voorzitter deelde tevens mede, dat door de Commissie van Beheer der Lichtbedrjjven de kabileering is opgeschort, in afwachting van de voorstellen van het PE.N. De bekende Hagelschade-commissie Haren karspel en omstreken verzoekt beschikbaar stelling van een bijdrage tot leniging van den nood der tuinders die door het noodweer van 12 Juni jX zoo zwaar getroffen zijn. De Voorzitter nam deze gelegenheid te baat om zijn leedwezen uit te drukken over de be droevende econom. omstandigheden, waar in onze tuinbouwers thans verkeeren en hoopt dat de tegenwoordige noodtoestand spoedig zal verbeteren. B. en W. meenen »dat het jiiet op den weg der gemeenten ligt om voor bovenge- oemd doel bij te dragen. Bovendien zijn de overige tuinders ook zwaar getroffen door het slechte weer. B. en W stellen daarom voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd besloten. Aangeboden werden de rekeningen 1929 van gemeente, Burgerlijk Armbestuur en lichtbedrijven De rekeningen zullen onderzocht worden door een commissie bestaande uit de heeren Koojj, Kwadijk en Schrijver. In een uitvoerig prae-advies betreffende de belasting-regeling. In verband met de wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, stellen B. en W. voor plaatsing in de derde klasse der gemeentefondsbelasting en in de 7e klasse der personeele belasting. De voorzitter merkte op. dat, hoeWel de be lasting hier al zeer laag was deze toch nog 25% minder zal zijn dan vroeger. De heer Kwadijk meende, dat door plaat sing in de 3e klasse de lage inkomens het meest belast worden. Spr. stelde daarom voor plaatsing in de le klasse. De Voorzitter kwam hiertegen op: ook de lage inkomen betalen minder belasting Spr zet, dat gemeenten als 's Hertogenboach en Kerkrade in de 2e klasse gaon en wij ons daar niet mee kunnen vergelijken. Ook andere ge meenten. die in dezelfde econom. omstandig heden leven als wij, gaan in de 3e klasse. De heer Kwadijk zei, dat we ons niet moe ten vergelijken met andere gemeenten. Verder wilde spr. een klasse lager gaan in de j>erso- neel belasting. De heer Schrijver meende, dat de hoogerè in komens Veel meer ontlast worden dan de lager B. en W. leggen wel den nadruk op den hoogen kinderaftrek, maar dit gaat evengoed op voor de hooge inkomens als voor de mindere. Spr. kan zich niet met het prae-advies van B. en W. vereenigen. De Voorzitter zei, dat de hooge inkomens van 10.000.en hooger zooals er hier in normale omstandigheden veel zijn, in het ge heel niet ontlast worden, daar deze hier toch al een lage belasting betaalden. De heer Kooij kon zich met het prae-advies best vereenigen. Hoewel we al in een gun- stlgen toestand verkeerden, wordt de belas ting nog verlaagd. De heer Kwadijk handhaafde zjjn voorstel de gemeente in de le klasse te plaatsen en een klasse lager te gaan in de personeele be lasting. Het eerste deel van zijn voorstel werd ondersteund door den heer Schrijver. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht werd aangenomen met 4 tegen 2 stem men. Tegen de heeren Schrijver en Kwadijk. Bjj de rondvraag drukt de heer Ootjrs er zjjn spijt over uit, dat dezer dagen door de bewoners der Spoorstraat een hem onaange name houding is aangenomen inzake den slechten toestand van die straat. Het is niet de schuld van de gemeente Noord-Scharwou- de dat de straat in zoo n toestand verteert. De demping van de sloot is de oorzaak. De bewoners hebben tot nu toe de rioleerlng verzuimd. De Voorzitter verklaarde, dat in Februari 1929 een conferentie is gehouden door B. en W. van Oudkarspel en Noord-Scharwoude, waarop Noord-Scharwoude wenschte, dat er afdoende verbetering zou komen. Daar Oud karspel evenwel den nieuwen provincialen weg wilde afwachten, heeft Noord-Scharwou de zich daarbij neergelegd. De heer Kwadijk zei gelezen te hebben, dat' Oudkarspel een onderhoud daarover zal vragen. De voorzitter zei. dat B. en W. daar zeker bereid toe zullen zjjn. Hierna werd de vergadering gesloten. De 33-jarige timmerman W. A. te Am sterdam had een wrok tegen een juffrouw uit de Hudsonstraat. zijn vroegere verloofde. Gisteren wilde hjj zjjn wraak koeien en daarom toog hjj naar de Hudsonstraat, trapte daar de deur in van een woning, waar hij veronderstelde, dat het meisje woonde, sloeg met zijn vuist een raam kapot en kwam toen tot de ontdekking, dat hij zijn gewelddaden bij de buren van het meisje gepleegd had en dat hjj tot straf voor zjjn bruut optreden zjjn hand leelijk aan de glasscherven had verwond. Hjj moest in het ziekenhuis aan den Ooolsingel verbonden worden. Raadsvergadering Woensdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester G. Lo- vinek. secretaris de heer C. Kejjzer. Alle leden waren aanwezig. Na opening van de vergadering werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deed de mededccling dat aan de gemeente een voorschot is verleend van 10755 ter uitbetaling aan Molenkamp, Breider en Van Oudenaarde ter verkrijging van een plaatsje Ingevolge de Landarbel- derswet. Door Ged. Staten is goedgekeurd het be sluit tot verkoop van grond aan A. v. Oudenaarde. De heer C. K. Hamelink heeft zijn benoe ming tot onderwijzer aan school 1 aange nomen. - Tot tijdelijk onderwijzer aan school 2 is benoemd de heer D. Vries te Barsingerhom. De benoeming gaat in 1 September. Het aanleggen van rlole?ringen en straten op Ceres is bij aanbesteding gegund aan N V. P. DaaIder’s Aannemersbedrijf te Alk maar voor 20439. Dit betreft de eerste 5 HA. De heer Komen informeerde naar den meermalen besproken uitweg naar den Klei weg. Hieromtrent is geen beslissing geno men. doch de voorzitter zeide, dat ’t de be doeling is. daar een pad aan te .eggen, daar er geen doorgaand verkeer komt. B. en W. voelen *r vooralsnog niet voor om over te gaan tot invoering van straat- en rioolbelasllng, zulks In verband met een verzoek van den heer Komen. De heer Komen merkte hierbij op, dat het college niet afwijzend tegenover dit voorstel staat, daar spr. anders een scherper formuleering had verwacht. Afgewacht zal worden, hoe groot de kosten van onderhoud zullen zijn. Dankbetuiging van de vereenlging „Zang- lust" voor den uitgeloofden prijs en ver leende medewerking bij gelegenheid van het gehouden concours. Brief van den heer N. Raap, hoofd van school 3. houdende mededeeling, dat hij ongeschikt verklaard is voor zijn taak. De voorzitter deelt mede, dat de heer Raap docr afkeuring pensioen zal aanvra gen, het zal nog wel eenigen tjjd duren, voor het ontslag ingaat. Spr. memoreert, dat wederom een oude getrouwe den dienst verlaat en wees op het veie, dat de heer Raap heeft gedaan vooral op het gebied van den landbouw. Het verheugde spr., dat de heer Raap in de gemeente zal blijven. Instemming. De rekeningen van de vorige jaren zjjn ingebonden, de kasten hebben bedragen 600, terwijl geraamd was 1000. De reinigingsdienst is Maandag begonnen. Voorz deelde mede, dat ook meer wordt op gehaald, hiervoor zal moeten worden betaald 2.50 en 5.per jaar. resp. voor een- en tweemaal per week. Er aal scherp worden toe gezien dat slooten e. d. niet meer worden be nut als vuilnisbelt. Verschillende leden infor meerden naar den dienst; voorz. raadde aan eenigen tijd te wachten om te zien hoe de dienst functlonnëert. De mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. De pensioengrondslag van den heer 3. Ba ken, als gemeenteontvanger werd verhoogd van 1900 tot 2050. Voorstel tot terugbetaling van de verma kelijkheidsbelasting aan de Landelijke Rijver. In verband met het nadeelig saldo der reke ning van het concours, de belasting bedroeg 95.37. De heer Kuiken was tegenstander, de heer Komen vond het jammer, dat er een te kort is, de belasting is echter door de bezoe kers betaald en niet door de vereenlging. Voorzitter geeft den heer Komen gelijk en wilde subsidie verleenen tot het bedrag. De heer Koorn zag liefst dat deze belasting wordt opgeheven en verwachtte van de leden een voorstel tot andere toepassing. Het voorstel werd aangenomen. Voorstel tot aangaan van een nieuw stroomleveringscontract met het P. E. N., ge lijk aan het'tegenwoordige. De heer Kuiken was voor exploitatie door het P. E. N„ de heer Keuris was ook in principe voor dezen overgang, mits de voor waarden te aanvaarden zjjn. De heer Komen vroeg of de commissie uit de contractanten bljjft ijveren voor billijker tarieven. Voorzitter antwoordde bevestigend, de com missie had ook hieraan meegewerkt. Aangenomen. Verzoek van den heer C. Kooiman om ont-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7