ONS BLAD I ÏLi fy/f MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930 Lucht*beweging De a. s. Verkiezingen en Ludendorff cKipuws dit nummer bestaat uit twee bladen f 40 f 50 f 125 BRIEVEN UIT Dl^fTSCHLAND< De Z.V.T. te Enkhuizen Voornaams De nieuwe sluis te IJmuiden De eerste stap De K. R. O. Verdronken in een spuikairaal Gelukstelegrammen om 1 4 i Lakenfabriek te Sedan door brand verwoest Het vermiste jongetje te Velsen-Noord De Fransche vliegongevallen Het weekpraatje van pastoor Perquin Spakenburgerdag Uitvoering gemengde zangvereenigingen De zee eischt nog steeds slachtoffers Tsjoeng King door een bram geteisterd JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAVGLOP 3 ALKMAAR VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 294 De 50e verjaardag van Koningin Wilhelmina In verband met het vroeger ver* schijnen van óns blad wegens Koninginnedag moeten verschil lende berichten, waaronder een uitgebreid verslag van den voet balwedstrijd D. H. V. B.-Elftal Kreis Rhein Weser, tot morgen blijven staan. te AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCNIEBEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA .HET OHGEVAL s’ NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD of f Berlijn, 28 Augustus 1930 Buenoa- Tsjangtsa w*er in ndoo. Minister Curtins ongesteld Vrede in Barometerstand 9 uur v.m Tl. Stilstand. INDISCHE DIENST op 10 millioen francs schade Vierhonderd werklieden op straat Jongeman bij Wijk aan Zee verdronken H. L. I Aan zoo Opnieuw drie militaire vliegtuigen neergestort Het geval-Joris Verdachte tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld De Italië-rondvlucht is geëindigd. AU eer ste arriveerde de Duitscher Lasser. De Junkers G 38 is gisterenavond vlot op Waalhaven te Rotterdam geland. Een wijziging in de Onteigeningswet aaa- gekondigd. De toestand in Zuid-Amerika Aiëes als in oorlogstoestand. Bö het baden te W ijk aan Zee is een 24- jarige landarbeider verdronken. een had een en -vU, ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2 Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad S0 hooprr de de- De hulde van Indië. aan H. M. de Konin gin gebracht bij gelegenheid van Haar 50en verjaardag. Doodelijk ongeval aan de Leidse he vaart te Haarlem. -e- Het parlement in Polen ontbonden Verkiezingen in November. Vrijdagavond werd te Velse. -Noord het zevenjarig zoontje van den heer K.. wonen de aan de Melklaan, vermist. Aanvankelijk hadden de ijverige nasporingen door politie en burgers geen resultaat, totdat Zaterdag morgen het lijk van den jongen uit het wa ter van het nieuwe spuikanaal werd opge haald. Het ventje is vermoedelljk spelenderwijs te water geraakt Het Internationaal Perscongres te Brussel. bij verlies van anderen vinger. Gistermiddag omstreeks 12 uur was de 24-jarlge J. Zonneveld, woonachtig te Bever wijk, nabij de noordpier ter hoogte van het wrak van de ..Shonga". in zee gaan zwem men. Vermoedelljk heeft hfj zich te ver in zee gewaagd, met het gevolg, dat hij Jammerlijk is verdronken. Men werd op het ongeval opmerkzaam ge maakt door de kleeren en het rijwiel van het slachtoffer, welke op het strand lagen. Eenige uren later is het lijk nabij Wijk aan Zee aangespoeld. Het werd naar het ’«Venhuis aldaar oveigbbcacht. Drieduizend huizen verwoest Duizenden dooden Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1-25: elke regel meer 25 RECLAME per regel 6.75 vuur de eerste pagina: voor de overige pagina’s 6.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Tsjoeng King (China) door een brand ge teisterd. Duizenden dooden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de hoofd stad van de Chineesche provincie Szetsjoean, Tsjoeng King, door een geweldigen brand is geteisterd. Dri duizend huizen zjjn verwoest. Dui zenden menschenlevens zijn te betreuren. De schade is niet te overzien. Zaterdag 30 Augustus staat in het pro gramma der Z. V. T. vermeld als de Spa kenburgerdag en tevens uitvoering van ge mengde zangvereenigingen in Noord-Hol- land. Den dag daarvoor was de Urkerdag gehouden en stellig zullen onze lezers heb ben gelezen, wat de heer Arthur Tervooren over dezen dag heeft geschreven. Als we hebben kennis genomen van de teleurstel lingen met de demonstratie met de Urker Ijsvlet. wordt dit stukje besloten met de opmerking: dus toch nog een stukje Urker dag. Als Arthur Tervooren op Zaterdag den Spakenburgerdag had bezocht, had ook het stukje Spakenburgerdag niet in het over zichtje voorgekomen. Laten we kort zijn en vertellen dat we des morgens de tentoon stelling hebben bezocht en gezocht hebben naar Spakenburgers doch er geen vonden. Ook later op den dag bleek dat van den Spakerburgerdag geheel niets terecht was gekomen- Geen enkele, letterlijk geen en kele Spakenburger heeft zich laten zien. Een bestuurslid verklaarde ons dat het ook niet was te denken dat de Spakenburgers zouden komen, de afstand is veel te ver; de Spakenburgers zijn arm en als er Spaken burgers komen, dan komen ze met den botter op den vlootrevuedag. Wjj vroegen maar niet, hoe dan die Spa kenburgerdag in het programma was ge komen. De Bond van gemengde zangvereenigin gen hield zich beter. Na twee uur kwamen ze opzetten de dames en heeren zangers, bij groepen, plaats bij plaats, en het tentoon stellingsterrein om het restaurant kreeg een druk aanzien. Als alle zangers en zangeressen zich voor den heer Sasburg van Benningbroek hebben verzameld, zien we eerst den Z.V V.-voor zitter. den heer Stapel, den dirigentenstoel beklimmen, die met zijn forsch stemgeluid de bloem der zangmenschen uit West-Fries- land een hartelijk welkom toeroept. Dan krijgen we te hooren den samenzang van alle vereenigingen. De liederen werden onder de goede leiding van den heer Sasburg goed gezongen Achtereenvolgens laten zich nu hooren Polyhymnia van Schellinkhout. Zang en Vriendschap -van Venhuizen. Thalia van Hoogcarspel. Wognums Zangkoor van Wog- num. Excelsior van Abbekerk. Zanglust van Hauwert. Onderling Genoegen van Benning broek en zeer tot ons genoegen liet Wog nums Zangkoor zich nog eens hooren. Dit laatste koor mocht ons het allerbeste be vallen. Tot slot weder samenzang onder lei ding van den heer J. W. Stamsen met twee liederen: „Wilt heden nu treden” en een Lofzang. Het programma van den dag was hier mede afgewerkt en zeker mag dit gedeelte als zeer goed geslaagd worden aangemerkt. De heer Stapel zag in zijn dankwoord in het optreden van de zangvereenigingen een be wijs van saamhoorigheid tusschen 't platte land en de stad en zegde den dames en hee ren grooten dank toe. Het publiek benutte den nog beschikbaren tijd met bezichtiging der tentoonstelling, zoodat het in de hallen en in het visschers- dorp nog een groote drukte werd. In den avond bleef het bezoek bestendig. Zoo eindig de de eerste week van de Z. V. T. Gisteravond heeft een buitengewoon hevige brand in de lakenfabriek de la Sorille te Sedan gewoed De labriek. m het hartje van de textiel- wijk te Sedan gelegen, had een oppervlakte van 6000 vlerk Meter en had drie boven verdiepingen. De brandweer van Sedan werd geassis teerd door die van Charle- ille. Hun gemeen schappelijk optreden vermocht weliswaar niet de fabrieksgebouwen te behouden, doch een groot belendend gebouw Sleef gespaard. De te Sedan in garnizoen liggende mili tairen waren behulpzaam bij het overbren- l,en van een grooten voorraad laken. De schade wordt geschat op ongeveer tien millioen francs: Door de stagnatie van het bedrijf komai vierhonderd werklieden op straat. f 3000 - bev'“',nw 8chcele ongeschiktheid tot werken door f wj-fl bli een ongeval met f bil verlie. v.n een hand. ongevallen verzekerd voor ren der volgend. uitkeringen «WWW. verlie. ^Id. armen becncn o( beide oogKn I <3U.~ afloop I ZOÜ.- *ea voet o( een Opnieuw drie Fransche militaire vliegtui gen neergestort. De groote demonstratie te Bombay is rustig verloopen. wonder boven deerd bleven. De bekende Fransche lange-afstand-vlie- ger Dermoz is Zaterdag eventens op het kantje af aan den dood ontsnapt. Te Toulon was hij opgestegen proefvlucht. Op een hoogte het in hij moeten spreken, doch zoo het rapport om zijn echec bekennen, misleidde alleen ook het bii verlies vso ren f CQ bij ren breuk van duim ot wiavinger ^een ot arm Bij gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin hééft het hoofd van het Doorluchtig Episcopaat. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht; in de ..Msb.” als volgt uiting gegeven aan de dankbaarheid en gevoelens van Katholiek Nederland Jegens H. M „Op dezen heugelljken dag gaan ook de dankbaarheid en de zegewenschen van Ka tholiek Nederland uit naar Onze geëerbie digde en beminde Koningin. De twee en dertig jaren. dat ZU met zoo groote toewijding, wijs beleid én voorzichtige kloekheid het land bestuurde, vormen tijdperk van vrede, welvaart en bloei hebben Haar de vereering en liefde van ons volk verzekerd Wij verheugen ons heden bij gelegenheid van Haar vljftlgsten geboortedag openlijk aan onze gevoelens *van diepen eerbied, trouwe aanhankelijkheid en groote dank baarheid uiting-te mogen geven en met aan drang herhalen WIJ de bede, die de pries ter met de geloovlgen lederen Zondag na de Hoogmis tot den Koning der Koningen richt: ..Domine. salvum fac regem nostrum!” „Heer schenk heil aan Onze Koningin!” voor een van ongeveer 1000 M. sloeg het apparaat onverwacht uit elkaar en stortte omlaag. Dermoz wist zich door een parachute-sprong te redden, waarbij hij gelukkig ongedeerd bleef. Twee bij het groote ongeluk te Roche fort gewonde personen zijn Zaterdag in t ziekenhuis overleden. Het aantal der bij de laatste ongevallen om het leven gekomen personen bedraagt thans 15. Lakenfabriek te Sedan door brand ver woest 400 werklieden op straat partij, die na de as. verkiezingen naar verhouding het meest versterkt in den Rijksdag zal terugkeeren, is hoogst waarschijnlijk wel de rechts-radicale partij der natlonaal-socialisten, der mannen van Hitler en Ludendorff. Nu heeft Ludendorff zich wel uit de partij teruggetrokken, maar dit was minder uit gebrek aan sympathie met het stre ven dezer lieden, dan wel om het feit, dat twee zulke autoritaire kemphanen onmogelijk naast elkaar konden heer- schen in ééne partij. Daarom stichtte de generaal zijn Völkteche partij, die hem naar den Rijksdag afvaardigde. Dit bleek heelemaal niets te zijn voor een man, die zich torenhoog voelt uit steken boven zijn landgenootjes, van wie hij vordert en driehonderd maal in het openbaar heeft gevorderd in harde, klare woorden „dat ze hem hebben te eeren als den geweldigen ver dediger van het vaderland, dat ze hem een plaats hebben te bereiden in het Walhalla.... een eereplaats!” In den Rijksdag heeft hij gezeten op zijn bescheiden plaatsje, achteraan, uiterst rechts, geen gelqjd liet hij hoo ren; met zijn historisch geworden on tevreden en barsch gezicht zat hij er te mokken, blijkbaar verlegen met zijn door hem zelf zoo „vergötterte" figuur. Hij scheidde van den oneerbiedigen Rijksdag. Hij scheidde van zijn be schaafde zachtzinnige vrouw en trouw de een andere, „die hem begreep”. Se dert reisden twee psychopaten het land af, om in vergaderingen entree foef- zlg pfennige per persoon, militairen vrij te schimpen op alles wat niet Völkisch is, d. w. z. 100 procent Prui sisch; op Jezuïeten en Vrijmetselaars, op Joden en Katholieken, op kooplie den en industrieelen, socialisten en Duitsch-natlonalen, die allen ongedaan maakten het werk van een genie, van den grooten generaal Ludendorff, wien het Doitsche Volk ehrfurchtsvoll eereplaats in het Walhalla moeten bereiden. De generaal en de ge- neralin spraken om beurten en oogst ten allerwege applaus en spot en mede lijden. Maar ook deze twee schijnen elkaar niet meer te kunnen begrijpen en Ludendorff scheldt ook van deze vrouw, ontmoet wellicht een derde „die hem beter begrijpt”. De geest van de zen man bezielt nog steeds de partij der natlonaal-socialisten, misschien meer nog dan ooit te voren. De oorzaak der tegenwoordige malaise ziet heel het volk in de lasten, opgelegd door het Verdrag van Versailles. Inderdaad, rechtvaardig of onrechtvaardig die lasten zullen nooit te dragen zijn. „An- U-Dultsch” rekent u voor; het kan, het moet dus. „Pro” zal u van het tegendeel absoluut overtuigen. Voor de partijen, die destijds door hun minimale vertegenwoordiging af zijdig stonden, dus „onschuldig” zijn aan de onderteekening van dit verdrag, is het nu gemakkelijk en voordeelig, de andere te beladen met alle schuld aan deze jammerlijke malaise. In slechte tijden hadden de radica len altijd grooten toeloop, zoo ook nu. Hier zullen het de rechts-radicalen blij ken te zijn al zullen ze het cijfer der communisten niet bereiken. De ver smade Ludendorff krijgt weer gehoor en de omstandigheden zijn hem gunstig, het geloof bij velen ingang te doen vinden, dat de oorzaak van Duitschland» verlies van den oorlog en de overgave op genade of ongenade ge legen is in het dwarsboomen van zijn geniale plannen, waarvoor het Duitsche volk hem In Walhalla enz. In verband hiermee is het wel Interessant een en ander aan te halen uit het rapport van de parlementaire commissie van onder zoek naar de oorzaken van de catastro phe in 1918. Bij deze commissie waren als deskun digen gevoegd generaal Von Kuhl, een medewerker van Ludendorff, overste Bchwertfeger en prof. Dr. Hans Del- brück, in zijn jonge jaren leeraar der kinderen van Kelzer Friedrich, waarbij dus ook de laatste keizer. Het speciale gebied van Dr. Delbrück was de ge schiedenis der Krijgskunde. Ludendorff weigerde door deze commissie te wor den gehoord. Wat hij te zeggen had, had hij al laten drukken. Vier problemen hadden de aandacht der openbare meening getrokken: Dï verhouding der hoogste militaire lelde, s tot het ministerie van Bultenlandsche Zaken, de elsch tot het verzoek oni wapenstilstand op 29 September 1918, d® strategie der Dultachers in 1818 en legende van den dolkstoot (als zou den de Duitsche llnksche partijen het eigen leger hebben gedemoraliseerd). Het gaat in dit rapport in de aller - eerste plaats om Ludendorff. Veld- hmararhalk Van Hindenburg was wel te In de maand Juni werden verzonden 15651 Geluktelegrammen bestemd voor het binnen land, 506 bestemd voor het buitenland en 2 voor de Nederlandsche Scheepsstations vla de Neder! Kuststations Amsterdam verzond er 4125; Rotterdam 1300; Den Haag 1428; Alkmaar 281; Arn hem 398; Breda 162: Deventer 103; Dord recht 109; Eindhoven 281: Gioningen 335; Haarlem 329; 's Hertogerbcsch 163; Hilver sum 2T7; Leeuwarden 182; Leiden 158; Maastricht 99; Nijmegen 229; Tilburg 194; Utrecht 436; Zutphen 94; Zwolle 104; ove rige kantoren in een totaal 6632. De opbrengst der Geluktelegrammen be droeg deze maand 3219.60. Dit beteekent vergeleken met de opbrengst over Juni 1929 een stijging van 353.74. Van de opbrengst werd een bedrag van 48.29 door het Nederlandsche Jeugdleiders Instituut beschikbaar gesteld voor bet Kin derfonds van bet Poet- en Telegraafper- LaoneeL Altijd was er juist veel sctle Door en ook al In de lucht. Zoo. bijvoorbeeld, rond den zendtijd Luchtte men zijn hart geducht. Thans is juist de zaak weer anders En de lucht, die legt men stil. Daar, contrarie Juist geen vlieger Voor een vlucht de luzht In wil! Vliegers zou men juist zoo zeggen Leven enkel van de lucht. i Maar het schijnt zóó niet te wezen. Went ze weren zich geducht. 541 re gaan niet meer de lucht In Ook al lijkt dat ongewoon. Want die van de hient wil leven. Moet ook leven van een loon Dus de vliegers namen dit keer Tot een staking hunne vlucht. Niets bijzonders! Tegenwoordig Zit het staken in de lucht! MARTIN BERDEN De onrust in Britsch-Indië zicht. waar de hoogst-commandeerende, doch Ludendorff was niet eenvoudig zijn on dergeschikte, maar had naast den veld maarschalk zelfstandige verantwoor ding. Als een constitutioneel monarch, die den raad zijner regeering volg*, vatte Von Hindenburg zijn ambt op, ging ten rade met de generaals Luden dorff en Gröner, den tegenwoordlgen rijksweermlnister. Toen prins Max von Baden rijkskanselier werd, brak hij met het' mllitairistisch. al-Duitsche systeem der Duitsche politiek, waarme: de vijand geen vrede kon of wilde slui ten. Hij wilde een vredesvoorstel doen met vastomschreven voorwaarden, zoo- als d% vredespartij in Engeland had kunnen aannemen. In plaats hiervan verlangde plotseling de leiding van het leger onmiddellijke afzending van een verzoek om wapenstilstand. Prins Max protesteerde hiertegen dagenlang krach tig, vreesde dat Duitschland daardoor zijn zwakte zou openbaren. Generaal Ludendorff verklaarde, dat elk oogen- blik een catastrophe kon uitbreken en dat het leger niet langer kon wachten. een vordering door den generaal beslist uitgesproken, trots allo tegenvoorstellen, moest de Rijkskanse- lier toegeven. De uitwerking in het rijk was catastrofaal. De bevolking had zich tot dat oogenblik in volle zekerheid ge voeld, nu werd haar duidelijk, dat de militaire leiding zelf geen vertrouwen meer had. Tot nu toe vol vertrouwen stortte de bevolking in een stemming van volslagen wanhoop, onvoorbereid als zij was zelfs op kleinere gevaren De vreeselijke uitwerking van deze ont hulling had een schade veroorzaakt, die niet meer was goed te maken. Enkele dagen later bleek het, dat Ludendorff’s zorg zeer overdreven was geweest. Slechts langzaam drong de vijand voorwaarts, het leger verdedigde zich nog krachtig. Het voorstel van prins Max had men kalm kunnen ttit- werken. Ludendorff bad zich ónmoge lijk gemaakt, hij had de witte vlag wil len laten hijschen, wat met een over gave op genade of ongenade overeen kwam. Jarenlang had hij door een ge hoorzame pers het volk laten Inhame ren, dat er slechts sprake kon zijn van „overwinning” of „nederlaag” en zelfs nog in zijn „Mémoires” noemt hij een vrede door overeenkomst een misdaad. Het volk voelde zich misleid door zijn zoo enthousiast vereerde leiders. Zijn strijdkracht was gebroken. Dit ver klaart, waarom de vertegenwoordigers van het oude Duitschland geen kracht, vonden, de revolutie te weerstaan, die drie weken later uitbrak. De revolutie gelukte niet door haar overweldigende kracht, maar doordat de vertegenwoor digers van het keizerrijk het geloof aan zich zelf verloren hadden. Het dapper ste officierskorps der wereld Het voor de revolutie de armen zinken. Ludendorff’s schuld aan deze cata strophe staat vast. In het rapport wordt van hem gezegd„Hoe schuldiger Lu dendorff verschijnt, des te pijnlijker is het, dat hij de schuld op anderen zoekt af te schuiven en zelfs van de voorstanders voor vrede door overeen komst waagt te schrijven: Zij streefden toch enkel maar naar macht en gewin, al zou het land er mee ten gronde gaan.” Over den slechten gang van zaken aan het front heeft hij de regeering nooit ingeHcht. In het rapport wordt vastgesteld, dat hij bewust en opzette lijk den verantwoordelijken rijkskan- seUer, den staatssecretaris en mer ken wij wel op ook zijn „Allerhöch- sten Kriegsherm” den keizer zelf, de waarheid over den stand van het front niet heeft bekend gemaakt. Het raad sel, hoe het gekomen Is, dat deze on buigzame soldaat op 29 September zon der voldoenden gyond den directen wapenstilstand verlangde, wordt aldus verklaard; het was het kwade geweten, dat hem uit zijn evenwicht bracht, hij had op de conferentie, die 14 Augustus onder voorzitterschap van den keizer in Spa werd gehouden, dezen en den rijkskanselier den juteten militairen toe stand niet onthuld. Toen het groote door hem geleide offensief in Maart 1918 mislukt was. had besluit niet te moeten Ludendorff niet alleen de openbare meening, maar ook den keizer, den rijkskanselier en het ministerie van Buttenlandsche Zaken, om dan plotse ling om te slaan, en door zijn onzinnig overijlde vordering om wapenstilstand Duitschland van de laatste mogelijkheid te berooven, een draaglijk vredesverdrag te sluiten. Ook nu weer bij deze verkiezingen woeien velen om den tuin geleid als blinden. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië: A. Leman, Dedemsvaart; G. A. Jonkman, Lonneker; H. A. Gotlieb, 't Water (Gr.); F. J. Schippers, Venlo, allen hoofdonderw. b. h. lager onderwijs. Verlofgangers: J. J. van Hout, arch. b. d. Waterstaat en 's Lands B.O.W., Haarlem; me). A. de Wit, ?e comm. b. d. Staatssp. en tramw. 's Gravenhage; Th. A. G. M. Hendriks, wn. onderw. ie kl. b. h. openb. Westefich lager onderw. Essen; H. J. Lindt, techn. ambt, ie kl. b. d. P.T.T., Haarlem; mej. J. Dom, klerke b. h. Post- en Telegraaf kantoor te Jogjakarta 's Gravenhage; Chr. de Lang, hoofdagent van pol. te kl.. Utrecht; P- J. Lagerwey, gezagh. ie kl. b. h Binn. Best Amsterdam; W. van Os, leeraar b. d. A. M.S te Weltevreden, Bergen (N.H.); F. Roncken, onderw. ie kl. b. h. openb. Westersch lager onderw., Kessel (L.); L. Falkenburg, ondercomm. van pol., Gro ningen: H. W. Lans hoofdcomm. b- h. hoofdkant. v. d. Pandhuisd., 's Gravenhage; M. G. A. Schulz, leeraar a. d. H.B.§.A. M.S. te Malang, Eberfeld; P. Tromp, onderw. re kl. b. h. openb. Westersch lager onderw., Amsterdam; A. Vonk. ambt, ae kl. b. d. Dienst der In- en Uitvoert en Acc. Baarn; A. M. Lentze, tijd waarn. hoofd- opz. b. d Staatssp. en tramwegen, Brussel: W. van der Zee telefoonambt. ae kl. b. d. PT.T Amsterdam; J. W Wijatt. onge gradueerd ref. b. h Dept, van Binn. Best. Oosterbeek; D. N. Blankemeijer ie luit, der art., 's Gravenhage; F. L. Engel, off. van gezondh. ae kl. Hillegom- Gepensionneerden: J. A. van Leeuwen hoofdpolitieopz Rotterdam: J. Bakker, werk, b. d. Staatssp. en tramw 's Gravenhage. B. B. Visscher tuit.-kol. der inf. 's Graven hage; G. J. van Driel, ie luit, der art. ’s Gra venhage; L. E. M. Ketting Oliver, kapt., stond, 's Gravenhage. BURKAU: hof ALKMAAR Tatefeen: Administratie N«. 433 Redactie No. 633 Op de zwarte lijst der Fransche mili taire luchtvaart zijn de laatste dagen weer drie ongevallen genoteerd. In de buurt van Diedenhofen veronge lukte bü ee«5 landing een militair vlieg tuig. waarbij het toestel in puin ging. In dezelfde buurt stortte bij een nacht- oefenlng een ander toestel neer, waarbij, wonder, alle piloten onge in het Septembernummer van ..Amstelo- datnum” wijdt ir. J. A. Ringers, de bouwer van de sluis, een uitvoerig artikel aan de nieuwe sluis te IJmuiden. Na een historisch en technisch overzicht te hebben gegeven gaat hij voort ,Zoo is dus op den 2flsten April 1930 de Amstërdamsche haven voorzien van den ruims ter kunstmatigen toegang, waarover eenige haven ter wereld kan beschikken. Het zal nog wel jaren duren, vóór deze afmetingen in andere havens overtroffen worden, maar gelijke afmetingen zal men wel binnen niet te langen tijd krijgen. De haven van St. Nazaire krjjgt binnenkort reeds een sluis van 50 m. te Bremen nadert een sluis hare voltooiing, welke 45 m wijd zal zijn. „Maar veel meer dan de eerste stap betee- kent deze opening niet. ZU krijgt pas vol ledige waarde wanneer alle aansluitende wer ken overeenkomstige vergrootlng zullen heb ben verkregen. Jn de eerste plaats het Noordzee kanaal, dat vooriooplg evenals de toeleidingskanalen gemaakt wordt op de afmetingen, welke met een 35 m. sluis correspondeeren. ..Daarnaast komt de haven met haar verbin ding met het achterland in aanmerking. Am sterdam is druk bezig zijn bassins In aantal en grootte te doen toenemen. Dan komen verder de spoorweg-, kanaal- en wegverbin dingen aan de orde. Ook op deze gebieden is men diligent. De verbeterde kanaalverbindlng met den Boven-Rijn moet Amsterdam beter dan voorheen aan het massa-binnenverkeer doen medewerken. De spoorwegwerken in- en om Amsterdam zijn als ringbaan reeds in uit voering. terwijl de verbetering der spoorweg stations zich, naar wjj hopen, niet al te lang meer zal laten wachten. Ook het blnnen- scheepvaartverkeer staat verbeterd te worden en is, als men ten volle van de zeevaartmoge lijkheid wil profiteeren. een noodzakelijkheid. De verbinding van Amsterdam met Rotter dam via Gouda is ver op weg om voor 1000- tons vaartuigen 'geschikt te worden, terwijl de aan de verbeterde Rünverbindlng gekoppelde verruiming en verbetering van het Merwede- kanaal voor de scheepvaart tusschen onze beide groote havensteden, de mogelijkheid van de vaart met meer dan 3000-tons schepen zal scheppen. Meer en meer dringt op den voor grond de noodzakelijkheid, dat de groote havensteden, welker invloedssferen elkander overlappen, over goede onderlinge Verbindin gen beschikken. In het verkeer schijnen zij wel rivalen, maar een gezonde ontwikkeling blijkt hoe langer hoe meer alleen mogelijk door samenwerking, vooral op het gebied van het transportwezen Zoo is het ook voor belde havens van groot belang, dat zij een goede waterverbinding krijgen met ons mtjn- geblcd. hetgeen met de voltooiing in 1934 van het Jullanakanaal het geval zal zijn. De in uitvoering zijnde aanleg der Twente-kanalen zal Twente, de verbetering der Friesche Groningsche kanalen, tot in het hart der Veenkoloniën voor 1000-tons schepen ge schikt gemaakt «waaraan rond Groningen reeds met grooten ijver met Rijkssteun ge werkt wordt), zal Groningen en dus twee zeer belangrijke Nederlandsche industrie-centra met onze havens verbinden. „Beziet men al deze werken, dan beseft men, dat de opening der Nieuwe Sluis nog maar een eerste stap op een langen weg be- teekent. maar dan tevens een mijlpaal op dien weg, van werkelijke nationale beteekenls en ieder, die het welzijn van onze groote havens ter harte gaat, verheugt het, dat de opening door de Hoogste in den Lande plaats had. waardoor de nationale beteekenis van het bereiken van den eersten mljljjaal zeer duidelijk naar voren komt. In zijn gistermiddag voor de miprofoon ge houden weekpraatje heeft pastoor Perquin (terecht) vol dankbaarheid gewezen op het mooie succes door den K. R. o. behaald bij de her-uitzendlng van de hulde, door Indië aan H M de Koningin gebracht bjj gele genheid van Haar 50sten verjaardag. Van deze gelegenheid maakte Pastoor Perquin tevens gaarne gebruik, om een gelukwensch te uiten aan H. M.. waarbij hjj tevens met groote instemming verwees naar hetgeen Z. D. H. de Aartsbisschop in ver band met dezen feestdag geschreven heeft (zie elders in dit nummer). Ten slotte deelde de radio-pastoor mede, dat hü eenlgen tijd met vacantie gaat, waarom zijn wekelljksch praatje vooriooplg achterwege blijft. Wat de „Frankfurter Zeitung” schrijft. Naar aanleiding van den 50sten verjaar dag van Koningin Wilhelmina schrijft „Frankfurter Zeitung”, dat Nederland zen dag kan vieren met alle vereering. die een 32-jarige streng constltutioneele regee ring van een vorstin verdient. In een tijd, waarin verscheidene monarchen er de voor keur aan gaven, uit het grondwettige kader te treden of wel daarbinnen een sterk per soonlijken invloed uit te oefenen op de po litiek. bleef Koningin Wilhelmina altijd de traditie van haar land getrouw. Niet dat zij zich beperkte tot enkel representatie, want In regeeringszaken sprak zij mede, doch zH heeft nimmer geprobeerd, op de blnnenland- sche politieke ontwikkeling invloed te oefe nen of de buitenlandsche politiek In een bepaalde richting te drijven. De sympathie van het buitenland, der jonge Koningin te gemoet gekomen, is behouden gebleven, niet in het minst doordat Nederland in den we reldoorlog de neutraliteit heeft weten te be waren, waarmee het bewezen heeft, hoezeer het gerechtigd is de zetelplaats te zijn van de groote instelling in Den Haag tot in standhouding van den vrede.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1