cP>uitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON I HET GEHEIM VAN JESSIE (HUNTON INTERNATIONAAL R.K. PERS-CONGRES RADIO-OMROEP Verkiezingen In November I Ernstig ongeluk te Portugal Buenos Aires als in oorlogstoestand Verloopt rustig De onrust in Britsch-Indie De vrede in zicht 1 September in Hongarije Demonstraties KORT NIEUWS Het geval Joris i (Wordt verwqta®- A De toestand in Zuid- Amerika Groote demonstratie te Bombay Het parlement in Polen ontbonden Gemen&de ttuitenlandsche ^Berichten t r e z p; lo Ui Zeven goederentreinen uitgebrand Een vliegongeluk Mijnontploffing in Schotland De Bratvaag met Andée’s lijk aangekomen Twee vrachtschepen bij kaap Cornwall gezonken Tsjangtsa weer in nood De Duitsch-Italiaansche arbitragecommissie Minister Curttas ongesteld I ■in optocht wegens de al te groote menigte Rede Van den Broeke Twaalf kinderen gewond wordt hebben afloop der bijeenkomst werden de 5 De courant tn Nederland kent alleen twee 4) A Naar het Engelsch door Jon P. H. Hamers A 1. Jenny's op V ■eerbare menschen, die hun eenmaal gegeven had, een man die alleen met richaelf wai i g en nog en In De verdachte tot 10 Jaar gevangenisstraf veroordeeld Te Lotharingen werden 30 soldaten door een zonnesteek getroffen één be zweek. De internationale juristen-vereeni- ging heeft een Pan-Europa-ontwecp gepu bliceerd. 8 c 1 e 1 1 c c 8 1 s 14 1 1 1 1 i 1 0 k b Tromsö 12 uur Te Bordeaux sloeg een auto met twee Amerikanen om. Een zoon van den koper- koning Dodge kwam ons. Op het goederenstation Hannover Nord zijn eenige loodsen uitgebrand, waar zeven, deels reeds geladen goederentreinen stonden. Het vuur, dat in een der middelste wagons ontstond, breidde zich zoo snel uit, dat binnen 5 minuten alle treinen in brand stonden. Door de geweldige hitte werden zware ijzeren constructies volkomen verbo gen, terwijl het glas van de vensters smolt. Een arbeider, die aanvankelijk vermist werd en waarvan men vreesde, dat hij was omge komen in de vlammen, is intusschen weer gevonden. Gisteren is een vliegtuig van de burger lijke luchtvaartschool. dat boven de stad Rochefort vloog, in brand geraakt. De bestuurder, die zich met de para chute wilde redden, viel en vond, gruwe lijk verminkt, den dood. Het vliegtuig kwam terecht op een huis, dat eveneens In brand geraakte. De bewoner van het huls werd door het vallend vliegtuig gedood, zijn vrouw en zijn kind werden gewond. ingenomen, en die, zooals hij beweerde, Jen ny liefhad. De vader had besloten, dat, zoo- dra z’n inkomen groot genoeg was, zij dien man zou trouwen. De heer Penworth kende dien man door en door. Mary was met den man harer keuze in *t huwelijk getreden en had. ter wille van dien man, met haar ouders gebroken. Den man van Jenny zou hy kiezen. Z’n dochter zou de vrouw van Dennis Tref ord worden; het jonge paar sou zich in Newlyn, dicht bij den predikant vestigen. Dennis Tref ord zou over z’n vrouw regeeren en Penworth diens echtgenoote over Dennis Treford. den gedachtengang van Jenny’s vader zou het soo, en niet anders zijn. Toen James en Jenny de kerk verlieten, zag het meisje er bekommerd en bedrukt uit. Eerstgenoemde kon een glimlach niet weer houden. „"We gaan direct naar je vader,” sprak hij; ..kijk toch een beetje vroolüker, lieveling! Waar ben Je toch bang voor? Dat je ouders soms hun toestemming tot ons huwelijk biet zullen geven? Dat zij me niet als schoonzoon willen hebben? Ondersteld, dat dit het geval is, dan zal ik zeggen, dat we elkander lief hebben en dat Je ouders niet het recht heb ben je leven voor hun zelfzuchtige plannen op te eischen. Ik zie niet in, dat hjj daarte gen iets redelijks kan inbrengen. „Maar,” zei Jenny, „Je kent vader niet; hij is verschrikkelijk in zijn toorn. Och, je moest me maar laten jssn.” Hij keek haar verwijtend aan. Uit Buenos Aires wordt gemeld dat het garnizoen krachtig versterkt is. Gisternacht is er een schietpartij geweest als gevolg van botsingen tusschen aanhangers en tegenstan ders van president Irigoyen. De hoofdstad ziet er thans uit alsof ar oorlog is. Overal zijn troepen opgesteld. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heeft bij een groot feest, waarvan een vuurwerk op de Cavado (ten N. van Oporto) het hoogtepunt vormde, een ernstig ongeluk plaats gehad. Allereerst had een rondvaart plaats met gepavoiseerde motorbooten, waarop zich een groot aantal kinderen bevond. Bij het be proeven van een stuk vuurwerk vloog plot seling de geheele voorraad in brand, waarop spoedig die boot in lichtelaaie stond. De op varenden werden door een paniek bevangen. Er waren meer dan veertig kinderen aan boord, die gillende met brandende kleeren heen en weer liepen. De meesten volgden het voorbeeld Van de volwassenen en sprongen te water. Intusschen waren ook andere vaar tuigen toegeschoten en werd het reddings werk aangevangen. Als door een wonder is geen der kinderen verdronken. Twaalf hun ner hebben ernstige brandwonden opge- 1nopen en moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. De boot, waarmede het ongeluk gebeurde, is gezonken. In een kolenmijn in Bantyre (Schotland) heeft een ontploffing plaats gehad. Veertien mijnwerkers werden berlolven. Tien hunner ztfn gered, doch de toestand van eenlgen er van is ernstig. Er is een Hjk gevonden. Men vreest, dat de overigen eveneens om gekomen zijn. Bestraffing der ambtenaren van het bewind van Leguia Uit Lima wordt gemeld, dat de nieuwe re geering de artikelen der grondwet heeft ge schorst. betrekking hebbend op de publieke rechten ten einde de ambtenaren van het be wind van Leguia te kunnen straffen. De re geering verklaart, dat een van de voornaam ste doeleinden van de junta is het openbaar bestuur te hervormen en al degenen, die aan- sprakelijk zijn voor het verkeerde gebruik der nationale fondsen tijdens de regeering van Leguia te vervolgen en streng te straf fen. Een Amerikaansch ingenieur, die tijdens het bewind van Leguia belast was met de leiding der irrigatiewerken moet gearresteerd zijn, toen hij poogde per vliegtuig te vertrek ken. onder beschuldiging, van misbruik van fondsen. Hjj is gedetineerd. Het Noorsche expeditieschip „Bratvaag” is gistermiddag met het stoffelijk overschot van Andrée es. aan boord In een kletne haven in de nabijheid van Hammerfest gearriveerd. Na een kort oponthoud, gedurende hetwelk dr Hom een telegrafisch bericht verzond, zette de stoomer zjjn reis naar voort, alwaar hij hedennacht om verwacht wordt. Dr. Horn verklaarde, dat men onderweg niet een der schepen, welke door Scandina vische of buitenlandsche persondernemingen tegemoet gestuurd waren, ontmoet had. 38. Winchelsea was het liefst direct naar Jenny’s vader gegaan, om z’n dochter ten huwelijk te vragen, maar tot nu toe had hij wegens de onvriendelijke, stugge houding van den man, geen gevolg aan z’n voornemen gege ven. Toen deze laatste z’n milddadigheid voor het arme gezin inriep, had hjj dit gedaan op bevelenden toon, die klonk als: Je geld of je leven! Hjj was zelfs niet zoo beleefd ge weest hem te zeggen, dat het hem aange naam zou zijn, hem eens ten zfjnent te zien. De waarheid is, dat de predikant een hekel had aan vreemdelingen; hij minachtte en wantrouwde ze. Misschien had hjj reden om verstoord op dezen of genen vreemdeling te zjjn, die in NeWlyn in den loop der jaren z’n tenten had opgeslagen; hij haatte echter allen. Voor z’n dochter Jenny meende hjj een man naar zijn genoegen gevonden te hebben een man, bekrompen van geest en hart, iemand, die ook een hekel aan vreemdelingen Ex-president Leguia De afgezette president van Peru, Leguia, is gisterenavond van de kruiser ..Almirante Crau" overgebracht naar de gevangenis op San Lorens. De zoon van president Leguia, Juan, is eveneens gearresteerd en gevangen gezet. ht«a nu van de mnWen dreigen De leider der soc.-dem. vakvereenigingen hebben besloten, gezien het verbod tot het houden van een optocht, de betoogers in groepjes van hoogstens zes man door de stra ten te laten trekken en daarbij telkens hun leuze te doen verkondigen. Vrijdag is een soc. vergadering wegens be- leedigende interrupties aan het adres van den rijksbestuurder ontbonden. Overigens heeft de bond van werkgevers organisaties verklaard van oordeel te zijn, dat er voldoende openbare werken zijn uit te voe ren, zoodat de werkloosheid aanmerkelijk zou kunnen worden verminderd. Zij achten het onbegrijpelijk, waarom de autoriteiten zoo langzaam met de uitvoering van deze werk zaamheden te werk gaat Twee kleine vrachtschepen uit Liverpool zijn heden ten gevolge van den dikken mist uit de koers geraakt en bij Cornwallis op de rotsen geloopen en gezonken. De bemanningen der beide schepen konden worden gered. woord houden. Onze dochter kan uw vrouw niet worden; ze is reeds voor iemand anders bestemd.” James knikte even, ten teeken dat hjj den spreker begreep. Hij trok het jonge meisje een weinig dichter naar zich toe en zei, half lachend, half ernstig: „Ik twijfel er geen oogenblik aan. dat er ouders zijn, die het hun plicht achten, een echtgenoot voor hun dochters uit te kiezen, maar vindt u het niet beter, dat ze zelf hun keus maken? Door mij te kiezen, heeft uw dochter haar keus op een man laten vallen, die haar oprecht lief heeft en op wiens repu tatie geen smet kleeft; een man van goede familie, wiens middelen hem in staat stel len, ruimschoots een vrouw te onderhouden; een man, die haar een plaats in de samen leving kan geven, die haar in alle opzichten toekomt. Alvorens mij welkom in uw woning te heeten. kunt u informaties omtrent mij inwinnen.” Hjj haalde een adreskaart uit z’n binnenzak en legde die op tafel. „Hier is het adres van m’n zaakwaarnemer. Hij zal u alle gewenschte inlichtingen geven.” Terwijl de jonge man sprak, was er in het onbeweeglijk gelaat van den heer Pen- worth een kleine verandering gekomen. Om niet te verraden wat er in hem omging, klemde hij de tanden op elkaar. „Ik meende u reeds gezegd te hebben,” klonk het scherp, .dat de echtgenoot voor m n dochter reeds gemzen is. Wanneer u met mij in «enige relatie stond, dan zouden in lichtingen omtrent uw verleden, uw tegen woordige positie, uw geldmiddelen enz. mö misschien belang inboezemen. Nu vrees ik, dat alles wat u daar gezegd hebt, slechts tijd verspillen is geweest. AI zou u ook den heelen dag hier blijven staan, dan zou ik niets anders te zeggen hebben, dan dat ik reeds een man voor m’n dochter heb uitge kozen en haar dus nooit aan u zal afstaan.” Er verscheen een toornige gloed in James’ oogen; hij nam Jenny’s hand in de zijne en hield die stevig vast. ..Dan zal ik haar nemen,” zei hij. De aderen op Christopher Penworth’s voor hoofd begonnen te zwellen; z’n vrouw keek hem aan en ging dichter bij hem staan. „Zjj is de mijne,” ging de jonge man met vaste stem voort; „we beminnen elkaar en hebben elkander het jawoord gegeven. Denkt u soms, mijnheer, dat u uw déchter aan den eersten den besten man. naar uw gril en luipi. kunt -weggeven? U bent de vader van dit lieve meisje, maar de rechten van een vader zyn niet onbeperkt; zjj heeft het recht zelf haar echtgenoot te kiezen en zjj zal mijn vrouw worden. Kom. gebruik uw verstand en kijk niet zoo stuursch. We moeten vandaag allen gelukkig zijn en Jenny kan dat niet zijn, wanneer haar ouders onvriendelijk blij ven.” Hij stak z’n hand uit. maar mijnheer Pen- worth deed alsof hjj dit niet zag Hij keek z’n vrouw aan. wier gelaatsuitdrukking even stuursch en stug bleef als de zijne, wees naar da deur en vroeg: aan een vreemde mogendheid inlichtingen over de landsverdediging te hebben ver strekt en valschheld in geschrifte te heb ben gepleegd, ten nadeele van den staat. Joris werd (overeenkomstig den elsch) •veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en 500 fres. boete. Mevrouw Penworth keek den spreker eeni ge oogenbllkken strak aan en keerde zich daarna om. „Volg me,” sprak ze kortaf, en liep, bleek van woede en ergernis, door de jonge lieden gevolgd, de lange gang in. Zij kon haar oogen niet gelooven; haar dochter durfde haar te trotseeren. Zij wierp de deur van een vertrek open, waar de heer Penworth voor z’n schrijftafel gezeten, eerst z’n vrouw en daarna de twee jonge lieden zag binnen komen. Hij stond op. Jame^ ging naar hem toe. „We hebben.” zoo begon hij; „reeds het ge noegen gehad, kennis met elkaar te maken cn naar ik hoop, was die kennismaking van beide kanten aangenaam. Ik had gaarne ge wild dat daarop nadere kennismaking zou gevolgd zijn; dat u mij in de gelegenheid ge steld hadt, ook in relatie met uw vrouw te treden, omdat,” hier wierp hij een blik op Jenny „ik uw dochter liefheb, omdat ik haar gevraagd heb m’n vrouw te worden en omdat zij my het jawoord gegeven heeft". De heer Penworth stond in z’n volle lengte voor het jonge paar. Van z’n dochter nam nu geen notitie; z’n blik was strak op James ge vestigd. ,Jk betuig u mijn dank voor de onderschei ding, die mij te beurt valt,” antwoordde hij langzaam en met een zweem van spot, ..maar wat u daar zegt, kan onmogelijk waar zijn. Ik hoop dat m’n dochter een eerbaar jong meisje is; in elk geval zjjn wy, haar ouders. De speciale correspondent van het be kende blad „Pioneer” is van oordeel, dat in een week tijds vrede kan worden verkre gen als, wat volgens hem waarschijnlijk is, de voorwaarden van den onderkoning wor den aanvaard door de congresleiders. Sir Tej Bahadoer Saproe en Jayakar zijn uit Simla te Allahabad aangekomen, waar- zij met Lord Irwin confereerden over het resultaat van hun zending onlangs bij Gandhi. Motilal en Jawaharlab Nehroe. De correspondent van de „Pioneer’’ voegt er bij, dat hij in staat is met beslistheid te ver klaren dat de terugkeer van Saproe en zijn collega naar Simla geheel en al afhangt van de ontvangst, welke de thans gevangen zit tende congresleiders hun zullen bereiden. Het voorstel, dat de vredesonderhandelaars den leiders zullen doen, is een verklaring van zulk een aard, dat zjj door het heele land zeer gunstig zal worden ontvangen. F Berichten uit China maken melding van een nieuwe bedreiging van Tsjangtsa door de communisten. Honderden vluchtelingen uit de bedreigde stad, waar de herinnering aan de door de communistische benden gepleegde gruwelen nog zoo versch is, komen te Hankau aan. Zij hebben reden te over om hun stad te verlaten, want als het waar is, wat nu uit Sjanghai wordt gemeld, bevinden de on gelukkige inwoners van Tsjangtsa zich tus schen twee vuren. De militaire bevelhebbers die de stad hebben ontzet en de communis ten er uit verdreven, trachf gelegenheid, dat de commu terug te komen, gebruik te maken om de stad te brandschatten. Zij zouden een paar millioen dollars eischen en dreigen anders de stad niet te zullen verdedigen. Maar in de geruïneerde stad kan het verlangde nog niet wordefi bijeengebracht en zoo maakt zich een paniek van de zwaar bezochte be volking meester en trachten velen door de vlucht het veege lijf te redden. In Berlijn doodde een man ztjn vrouw en twee kinderen en daarna zich «elf. Oorzaak: huiselijke oneenigheid. Aan een rede, vandaag door den heer L. A. P. M van den Broeke. redacteur van „De Tijd” en vertegenwoordiger der Ned. R K. Journalistenvereeniging gehouden, is het volgende ontleend: Voor heel onze pers geldt het woord van een niet-katholiek journalist: „Inderdaad heeft de Nederlandsche jour nalist over het algemeen een zeer sterk- ontwikkeld onafhankelukheidsgevoel Hu laat zich niet beïnvloeden. Ook niet door de Overheid. Zijn verhouding tot de regee ring van land en stad is er één van vol strekte zelfstandigheid. Natuurlijk heeft die verhouding wel eens moeilijkheden opge- leverd, maar zu is allengs verbeterd: met erkenning van elkanders rechten en belan gen staan Regeering en Pers thans als twee vrije en zelfstandige machten tegenover of liever naast elkaar. Het gevoel van vrijheid en zelfstandigheid dat trouwens lederen Nederlander historisch in t bloed zit ver laat den Journalist ook niet tegenover zijn superieuren aan de krant. Ek is in ons land over het algemeen nog een scherpe schei ding tusschen de redactiopeele en de com- mercieele (directoriale) leiding van het dag blad. De combinatie dlrecteur-hoofdredac- teur is hier nog betrekkelijk zeldzaam. De journalist voelt zich allereerst werkzaam onder den redacticneelen leider der krant. Wie naar den wortel van dit gevoel, van dit verschijnsel speurt, stuit alweer op de zucht naar onafhankelijkheid. De journalist wil zijn werk niet doen onder den druk van com- mercieele overwegingen, en zeker niet onder, dien van adverteerders-belangenook tegen over het publiek, zelfs dus tegenover hen die het bestaan van het dagblad mogelijk maken, wil hjj in vrijheid van oordeel en geweten zijn werk verrichten. Zoo wil de Nederlandsche journalist naar alle kanten vrijstaan; het critische element is in onze pers dan ook nog al sterk ontwikkeld. Bij dit alles erkent hij natuurlijk, dat een goede, scherpe, energieke commerdeele leiding voor een dagblad on-ontbeerljjk is. Naast tal van bekwame journalisten zijn verschillende be kwame directeuren er in geslaagd hun blad tot bloei te brengen. De Nederlandsche pers heeft een eigen en zelfstandig karakter, overeenkomstig met den aard van ons volk. Verkoop van cou ranten per nummer heeft in ons land be trekkelijk weinig plaats. Elk blad heeft een vasten kring van lezers, die als geabonneer- den het uitverkoren orgaan dagelijks recht streeks toegezonden krijgen. Alleen aan sta tions voor gelegenheden, dat men thuis de courant niet heeft kunnen lezen heeft van Bfj een hevig onweer in Frankrijk wer den 3 personen gedood. Ben boot met 7 menschen sloeg om, 2 verdronken. langzaam en geleidelijk, ook de katholieke. .Haar groote uitbreiding kreeg zy tegen 1869. toen het dagbladzegel werd afgeschaft en in en bulten Nederland de staatkunde een der Kerk zeer vijandig karakter droeg. O.a. verscheen omtrent dien tijd „De Katholieke Illustratie” (1866), „De Maasbode” (1888', de „Studiën (1868), „Het Huisgezin (1869i. Vele jaren later (1884) volgde „Het Cen trum” en „De Volkskrant”. De Piusalmanak vermeldt 34 katholieke Nederlandsche dagbladen en 41 twee- of driemaal per week verschijnende bladen. Dan zijn er nog tal van weekbladen, tijdschrif ten en vakorganen. Ook in onze Koloniën hebben we onze organen, in Oost-Indië „De Javapost", ge sticht in 1903 en de „Geredja Katholik”, dat sinds 1911 in de Minahassa in het Ma- leisch verschijnt, beide onder leiding der Paters Jezuïeten en sinds jaren een maand blad. getiteld „Sociaal Leven en Streven”, orgaan van den Centralen Raad der Neder- lansch-Indische Katholieke Sociale Bonden; in Suriname, door de Paters Redemptoristen geredigeerd, „De Surinamer", die tweemaal per week verschijnt en het best geredigeerde en meestgelezen blad is in deze Kolonie, iets wat op Curasao, gezegd kan worden van ae Amigo dl Curacao", die in 't Nederlandach is gesteld, en van „La Cruz" en „Ala Blan ca”. twee meer religieuze dan politieke bla den. die in de volkstaal, het Papiamentsch, worden geschreven, het eerste voer volwas senen. het tweede voor de jeugd. Alle drie worden geredigeerd door Paters Dominica nen. De katholieke pers in Nederland zelf wordt echter bijna uitsluitend door leeken ver zorgd „De Maasbode” telt onder zijn re dactieleden twee priesters, als hoofdredac teur en redacteur. Zoo is de katholieke dagbladpers van Ne derland door een innige samenwerking van directeuren, redacteuren, geestelijkheid en katholiek- volk gegromd tot een factor van beteekenis in t cultureele emancipatieleven van mijn land. Deza week wordt in Brussel een Internatio naal Katholiek Perscongres gehouden. 21 lan den zijn vertegenwoordigd Voor Nederland beruste de leiding bij het bestuur der R K. Vereeniging van R K Dagbladdirecteurs en door de goede zorg van het secretariaat was deze organisatie in Nederland uitmuntend vertegenwoordigd. Dit blijkt al dadelijk op de perstentoonstelling, welke ter geWenheid van dit congres is georganiseerd en waar de Ka tholieke pers van ons land een voortref lelijk figuur maakt. Zaterdagavond had in het Pershuis der Belgische Katholieke journalisten een reunie Plaats, terwijl de Zondag op zeer gelukkige wijze werd besteed. Er kon moeilijk een betere ouvïu lure voor een congres van persmenschen verwacht worden, dan wy gisteren hebben meegemaakt. In Mechelen, de zetelplaats van den primaat der Belgische Katholieke Kerk, had de sluitingsplechtigheid van het natio naal Eucharistisch congres plaats. Het was een goede gedachte de leden van het Katho lieke perscongres daarheen te voeren en ge tuige te doen zijn van een Roomsche mani festatie als maar weinig ter wereld wordt waargenomen. De voorafgaande dagen van het Eucharis tisch Congres mochten reeds in den vollen zin des woords geslaagd heeten. Hier had zich een openbaar godsdienstig leven geuit, dat deugd doet in onzen tijd. Maar de Zondag zal lederen Katholieken persman, van waar ook gekomen verbaasd hebben doen staan, niet het minst ons, koude noorder lingen, die zulke publieke godsdienstige de monstraties niet gewoon zijn. Mechelen was geheel versierd. Tal van gevels waren getooid door kleurige tapijten, hangend over de vensterbanken. Ontelbaar waren de geel-witte vlaggen tusschen het Belgische dundoek en de leeuwenvlag. Over de straten waren roode transparanten ge spannen met opschriften als: Leve Christus Honing; Wie Mij volgen wil neme zijn kruis op; Komt tot Mfj. die belast en beladen zjjt’ enz. Voor de vensters van particuliere wonin gen en in de winkels waren H. Hartbeelden van bloemen geplaatst. Heel de aan den Christus Eu- „Om de vrouw van Dennis Treford te wor den?" „Neen,” riep ze; „niemand kan me dwin gen dien man te trouwen.” „Nu dan.” hernam hij; „vertrouw dan op mij en beef niet zoo. We staan nu voor het huis van je vader. Ik zal het woord wel doen.” Hij sprak nog toen de deur open ging. Mevrouw Penworth, een knappe, statige, maar stuursche en stugge vrouw stond op den drempel. Zy wierp een vragenden, ys- kouden blik op haar dochter. „Ik ken dien heer niet,” klonk het van haar lippen; „mag ik ook weten wie hjj is?” James stond voor haar, nam z’n hoed af, maakte een beleefde buiging eh vroeg: „Mag ik even binnen komen? Ik zou graag uw echtgenoot, den heer Penworth, willen spreken. Is deze dame niet Je moeder, Jenny?” Toen de vrouw hem haar dochter bij d’r voornaam hoorde noemen, wierp ze den jon gen mén een toornlgen blik toe. Zij scheen te aarzelen, trad een paar schreden terug en antwoordde op afgemeten toon: „M’n echtgenoot is thuis.” Vervolgens zich tot haar dochter wendend, zelde ae: „JU kunt wel gaan.” Maar James legde z’n hand arm. „Juffrouw Penworth moet bij dit onder houd tegenwoordig zijn; ze heeft er even veel belang by als ik. Je weet zeker wel Jenny, waar wc je vader kunnen vinden?” By verordening van staatspresident Moseicki. is Zaterdag het parlement ontbon den. In een schryven van den staatspresident wordt o. a. verklaard, dat d? beginselen van de bestaande wetten verouderd zyn, zoodat verbetering noodig is. De president is tot de overtuiging gekomen, dat deze, niettegenstaande zyn daartoe in het werk gestelde pogingen, niet verkregen kan wor den door den arbeid van deze Sejm. zoo dat hy besloten heeft het parlement te ontbinden en verkiezingen te doenu hou den op 16 en 23 Nov. te midden stad was één hulde charisticus. i| Des morgens vroeg reeds trokken van heinde en ver de deelnemers aan de sluitings plechtigheid naar de oude Bisschopsstad. In derdaad, wanneer men de opschriften der plaatsnamen zag, welke de congressisten voor zich uitdroegen, dan kon hier van een natio naal, congres in den vollen zin des woords gesproken worden. Iedere groep begaf zich naar de groote markt en bezocht de kathe draal. Ontroerend was de aankomst van de processies uit Brugge en Hoogstraeten. die ieder voor zich een schrun met relieken van het H. Bloed meevoerden. In geen eeuwen heeft de beroemde schryn van Brugge de oude stad verlaten. Voor dit Belgisch natio naal congres werd een uitzondering gemaakt. Met groote plechtigheid, voorafgegaan door wierook-wuivende koorjenapen en gedragen op een baar door sterke mannenschouders, om- stuwd door de geestelijkheid van Brugge, werd het kostbaar kleinood onder het schallen der fanfares het grijze Mechelen binnengevoerd. De menigte langs den weg viel op de knieën en liet de heilige teekenan van Gods Almacht eerbiedig door een haag van biddende geloo- vigen schrijden. Zoo was het ook met de re liek van Hoogstraeten. Van tien uur af begon zich het groote marktpein, dat drie H. A. beslaat, met con gressisten te vullen. In het midden was een groot carré met versierde masten gevormd en kleurige vlaggen gaven aan het geheel een feestelyken aanblik. In het verlengde van de kathedraal ligt het post- en telegraafkan toor, waar het marktplein begint. Aan den tegenovergestelden kant ligt het stadhuis en tegen den gevel van dit gebouw was een estrade opgeslagen, waarop een altaar en een bisschoppelijke troon. Daar werd te elf uur door kardinaal van Roey een solemneele Hoogmis opgedragen. Het was een onvergete lijk schouwspel. Heel het zeer wyde markt plein was gevuld met belangstellenden: meest groepen met prachtige banieren wat heb ben de zuiderlingen in hun vaandels toch veel op ons voor! en alles stond gericht naar hei hooge altaar tegen den stadhuis gevel. Ver op den achtergrond rees de majes- stueuze, forsche toren van de kathedraal in de bovenlokalen van het postkantoor stond de leiding van de plechtigheid voor een microfoon. Overal waren luidsprekers aange bracht en opnieuw moesten wy de moderne techniek bewonderen, die een massale betoo- ging van tienduizenden heeft mogeliik ge maakt. De spoorwegen en andere vervoermiddelen hadden des avonds te voren en des ochtends 140.000 menschen naar Mechelen gebracht Het groote Marktplein kan er 80.000 bevat ten en tot ver voorby de Kathedraal en in de op de markt uitkomende straten ston den de overige tienduizenden opgepakt. Te gen elf uur zette zich een stoet van koor knapen, seminaristen, wereld- en orde-gees- teluken, gevolgd door kanunniken en bis schoppen in beweging om den kardinaal naar het altaar te geleiden. Onder hen waren ook Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent met secretaris J. M. v. d. Tuyn. Mgr. H. J. M. Taskin, plebaan L. A. A. M. Westerwoudt en kanunnik O. C. van Noort, deken van Amsterdam. Toen de lange weg was afgelegd zette het koor het Kyrie in. De omroeper vermaande de massa tn twee talen, hoe ver de mis vor derde; orgeltonen klonken In den wüden omtrek en tienduizenden kelen zongen de li turgische gezangen. Uit Bombay wordt gemeld, dat daar gistermorgen een groote demonstratie is ge houden, waaraan 50.000 personen hebben deelgenomen. Na .’J' vlaggen ontplooid en gesalueerd. Een groote politiemacht was op de been, doch haar ingrijpen was niet noodig, daar de geheele betooging rustig verliep. De in artikel 4 van het Dultsch-Italiaan- sche arbltrageverdrag bedoelde geschillen commissie is thans definitief samengesteld. Voorzitter is de Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr- Beelaerts van Blokland; zyn plaatsvervanger is Graaf De la Trenortera, Spanje. Als nationale leden zyn van Duitsche zijde benoemd de vroegere Staatssecretaris Dr. Von Slmson en Prof. Geheimraad Rabel (plaatsvervangend lid); voor Italië zyn lid Senator Tomasso Tittchi en Alberto Theoll (plaatsvervangend lid). De neutrale leden zyn Prof. Westmann (Zweden), Dr. Josef Piller (Zwitserland) en Karl Kraf Moltke (Denemarken). Diens plaasvervanger is Prof. Dr. Rutgers uft Am sterdam. Ket aantal verkeersongevallen te Lon den is gestegen van 4492 in 1937, 5351 in 1928, tot 5799 in 1929. s s ten afzien. Een der stoeten was een plechtige om gang met het H. Sacrament, door den kar dinaal onder een schitterend baldakijn ge dragen. Ook Mgr. Aengenent met het boven genoemde. Hollandschè gezelschap merkten wy hierbij" op. Op een der pleinen werd een solemneel sluitingslof gehouden. En heel de dag stond in het teeken van een heeriyk openbaar ge loofsleven. Te zes uur werden de afgevaardigden van het Internationaal Katholiek Perscongres by Z. E. Kardinaal van Roey ontvangen. Z. Eminentie had harteiyke woorden voor allen over, byzonder voor de Hollanders, die hy hartelük welkom heette. De Katholieke persmannen zijn v^l en thousiasme van Brussel weergekeerd waar heden. Maandagmorgen, een perstentoonstel ling en het congres zelf officieel geopend zouden warden. De Duitsche ryksminister vay buiten landsche zaken, dr. Curtius, die voor een druk bezochte vergadering het woord voerde, is tijdens zyn rede plotseling onwel geworden, zoodat hy zyn redevoering niet ten einde heeft kunnen brengen. Op aanraden van zyn geneesheer, keert dr. Curtius nog heden naar Beriyn terug. t Was een ontroemde plechtigheid, een onbeschryfiyke demonstratie van Katholiek leven. En de talryken. die door roode-kruis- verpleegsters he; naast het stadhuis gele gen ziekenhuis moesten worden binnenge dragen wy vernamen later, dat de be zwijmden twee hospitalen gevuld hadden bewezen slechts hoe geweldig groot de me nigte was en hoe groou de moed en het geloof van de duizenden, die de tropische hitte trotseerden. Het hoogtepunt der plechtigheid was de consecratie, toen alle gerucht in de dui zendkoppige menschenzee zweeg: tóen op een vermaan van den omroeper de honder den kleurige vaandels, waarvan de koperen spitsen in de zon flikkerden, voorover bogen naar den God. Die ging geboren worden op het altaar; toen de tienduizenden mannen en vrouwen op de steenen op de knieën vie len en hoog boven uit den Kathedraaltoren de beiaardier Adoro Te speelde Dat was een machtige- hulde aan den Christus Eucharis- ticus. te meer ontroerend, omdat de aanwe zigen voor het overgroote deel bestonden uit mannen in de volle kracht des levens uit de rijpere manneiyke jeugd. Waar zóóveel geloof leeft, behoeven wy aan de toe komst niet te wanhopen! In den namiddag trokken zes groote stoe ten door de stad. Men had van één grooten moe- bronnen van bertaan: den verkoop van nummers aan abonné’s of aan kloak en den verkoop van de ruimte, die het voor publici teit afgezonderd houdt en waarvan de eerste plaats wordt Ingenomen door mededeelingen van aangename en droeve familiegebeurtenis sen, als geboorte, huwelijk, overlijden. Subsidien of toelagen ontvangen onze bla- dén niet van regeering of overheid, maar ook niet van de eigen party. Zy zyn eigendom van N. Vennootschappen of uitgevers, die hebben te zorgen dat tegenover hun uitgave voldoende inkomsten uit dien verkoop staan. De weg. om ’t tot de huidige ontwikeling te brengen is een lange en moeilijke ge weest en loept in menig opzicht parallel aan dien van onze emancipatie. De eerste Nederlandsche courant van onze richting verscheen 2 Januari 1822 te ’s-Gra- venhage, de „Roomsch Catholyke Courant”, vermoedeiyk ontstaan op initiatief van den blind gewórden bekeerling Le Sage ten Broek Een jaar later werd de naam „Noord- Nederlandsche Courant”. Ze verscheen drie maal per week, maar kon het bestaan niet lang volhouden. 1 Januari 1829 kreeg rij echter in het katholieke deel van ons land een opvolgster in ..De Noord-Brabander”, die in 1894 ver dween en dus 65 jaren is geworden, tn Januari 1853 volgde de ..Katholieke Stem men” van Le Sage ten Broek, die van de tien tydschriften, door, hem gesticht, het meest van een courant hield. Den 17en Januari 1846 zag te 's-Herto- genbosch ons nog altyd bestaand toonaan gevend dagblad „De Tijd” het licht, dat een jaar later naar Amsterdam werd overge bracht en. onder leiding van Mgr. Smits en Dr. J, W. Cramer, onmiddellijk een blad van beteekenis werd, door den tegenstander gevreesd en fel bestreden. Even daarvoor waren verschenen als gewesteiyke bladen: de „Limburger Koerier" (1844) en „De Ne derlander (1842). In de jaren. die daarop volgden, ontwik kelde zich de pers in Nederland slechts De provinciale krijgsraad van Brabant heeft uitspraak gedaan in de zaak van luitenant Joris, die er van beschuldigd werd DINSDAG, 2 SEPTEMBER HUIZEN, Tot 6 aar 298 M. UltelaiteM KRO-Ultaending 8.00—9.15 Gramofocu- platen 11.3012.00 Godsdienstig haW- uurtje 12.001.30 Concert KRO-Trio 1.302.00 Gramofoonplaten 2.00 3.90 Vrouwenuurtje 5.00—6.00 Gramofoon- platen -«*■ 6.016.15 Sportkwartiertje. Dr. A C. Vrocan: ..Medische Sportkeuring” 6.156.30 Gramofoonplaten 6.308.40 Koersen 6.407.15 Gramofoonplaten 7.157.45 Zeereerw. Pater Dra. Conat. Speet O. Carm „De afscheiding van Belgi*" 7.45—8.00 Gramofoonplaten 8.0111.00 Concert KRO-Orkest 9.30 ca. Nieuws berichten 11.0012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. AVRO-Ultzendtag. 12.152.00 Concert AVRO-Kwintet. Optre den van Louis Noiret 2.002.30 Voor <te dames 3.004.00 Gramofoonplaten 4.004.30 Lezing 4.305.00 Piano- studiemuziek door Egbert Veen en Louis Schmidt 7.007.15 Gramofoonplaten 7.157.46 Radio Volks-UnlvWrsitMt. Sera Dresden: Beethoven-Cyclus 8.01 Concert door de Kon .Militaire kapel 10.00 Pers berichten 10.1511.30 Aansluiting van ket gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Uitzending gedeelte revue ,,’t Is voor den bakker” 11.30 Gramofoon platen 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M 10.35 Morgen wijding 11.05 'Lezing 12.20 Concert - L. Morand (mezzo-sopraan), E. Bebb (te nof) 12.50 Orgelspel door I. O'Henry 1.20 Orkestconcert 2.20 Tele visie 2.252.50 Gramofoonplaten 430 Dansmuziek 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Berichten 7 00 Trio-concert 7.20—7.40 Lezing 7.45 Lezing. Fluitspel door Edith Penville 8.20 Concert M. Licette (so praan). H. Fry (bariton), Solomon (piano). Orkest 10.00 Berichten 10.15 Lezing 10.30 Berichten 10.40—12.20 Dans muziek. PARIJS, „RADIO-PARIS” 1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten 4.05 Orkest concert en soli 8.20 Concert. Orkest en soli. LANGENBERG, 473 M. 7.25—7J0 Gramofoonplaten 7.508.50 Orkestoon- cert 10.3512.15 Gramofoonplaten 1230 Gramofoonplaten 1.252.50 Orkestconcert 5.506.50 Orkestconcert 8.50 „Der rote Hahn". Tragi-comedie< van Gerard Haupt mann. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—330 Orkestconcert 3.205.20 Orkestconcert en declamatie 8.209.35 Orkestconcert en zang 9.35—10.10 ..Mod Aften". Hoorepel van T. Neiiendam 10.3011.06 Kamer muziek 11.0512.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 508-5 M. 5.20 Trio-concert 6.50 Gramofoonplaten 8.35 Concert. Or kest en tenor 8 35 (338 2 M.) Concert, georganiseerd door de SAROV. ZEESEN, 1635 M. 6 05—7 20 Lezingen 7.207.50 Gramofoonpl. 10 2012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonplaten 1.152.20 lezingen 2 20—3 20 Gramofoonplaten 3.20— 430 Lezingen 4.50—5.50 Concert 5308.20 Lezingen 8.20 .Himmel und Hölle" Vrooiyke avond met medewerking van solisten 9.35 Orkestconcert 1035 Lezing en berichten. een eenigszins beteekenende verkoop losse nummers plaats. De gehechtheid aan een bepaald blad brengt mede, dat aan onze pers hooge eischen van degelijkheid worden gesteld Zy moet, om te kunnen bestaan, de gunst, die zy ver wierf, behouden. Een courant moet haar kracht daarom niet aoeken in sensatie-be- richten. die, onvoldoende gecontroleerd, mor gen onjuist blijken en teruggenomen moeten worden. Men moet op haar aankunnen haar kunnen vertrouwen*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2