JACHT WATER JAN DE VRIES ALKMAAR o o o o BLADZIJDE I TWEEDE BLAD DINSDAG 2 SEPTEMBER 1930 •o SPORT EN SPEL ALKMAAR O PAARDENSPORT O FABRIKAAT O VOETBAL O O ALOM VERKRIJGBAAR O O UITGEEST BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Spoorwegongeval te Parijs Twee dooden, vele gewonden Manifestatie in Polen Rede van Minister Treviranus PROVINCIAA NIEUWS ll I Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantk. afd. Alkmaar N. V. Ken nemer Sportclub Alkmaar Circus Alfred Schneider 0 o o o o o HEILOO Nieuwe tribune Sportpark ►ROEK GROOT1 Spreekuur Kamerlid van de Bilt f WERVERSHOOF Gevonden voorwerpen HEERHUGOWAARD VENHUIZEN ENKHUIZEN o R( A. K. C. I—VITESSE I 1— A. R. C. wint den eersten prtjs aan 1660 M., W. Twisk. 1660 M. tjjd Tegen minister Treviranas 10.000 personen niet 3e en zooveel De verdragen van Poincaré M in Igen de Bruane 780 M. rijd Benoemd Onze plaatsgenoot, de heer D. Bouhof, is tijdelijk benoemd tot onder wijzer aan de Openb. School te Santpoort. Florijn. ;ul. Gebr De Voorzitter notulen werden Verlichting Molenpad- halte. Naar aanleiding van de vraag van den heer Kenter, deelt de Voorzitter mede, dat de verlichting van de Molenpadhalte in be handeling is bij het P.E. N. Vakonderwijs. Verzoek»hoofdbestuur vakonderwijs om subsidie. B. en W. stellen voor, evenals voor gaande jaar, f 25 subsidie te verleenen. Aldus besloten. Naar wij vernemen zal Circus Schneider hier ter stede op 9, 10 en 11 September, op het terrein van het Oude Stadsziekenhuis de reeds aangekend igde voorstellingen geven Het Bestuur W. BALK, Voorzitter. KROMDIJK, Secretaris. in Hotel Bellevue (recht over 4 en half zes (nieuwe ot eigenaar 3. £erg. rope of is 'raagt Tre- :dig om stelde met Enkele bes ingekomen. gekomen stukken, van Ged. Staten waren goedkeuring verordening Aanrijding Zondagavond omstreeks hall acht heeft op de Westerweg een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motor fiets. Een luxe auto, bestuurd door den heer R. tonende alhier, kwam van den Mallefoorts- djjk. terwijl van uit den Westerweg de heer Z. eveneens wonende alhier, op zijn motor kwam die den auto aanreed. De auto werd evenals de motorfiets zwaar beschadigd Ijsclub „Uitgeest" Binnenkort wordt voor de leden van de Ijsclub een feestavond gehouden, waaraan de symphonic, Kunst na Arbeid en de heer C. Peperkamp zullen medewerken. Bedevaart naar Heiloo Zondag 14 September a.s. gaat de jaarlijksche bedevaart uit deze parochie naar Heiloo. 't Plan bestaat om bij de Ned. Spoorwegen te verkrijgen, dat een der treinen, waarmede bedevaart gangers naar Heiloo gaan, zal kunnen stoppen bij de kapel. Daarvoor is natuurlijk voldoende deelname noodig. Met *t oog daarop worden degenen, die hiervan gebruik zouden wen- schen te maken, verzocht, zich ten spoedigste aaq te melden bij den heer C. Molenaar, Hoogcweg, alhier. 72-53 De winst van G.E. Bij de rondvraag zegt schen moeten worden aangetrokken den aanleg der waterleiding, doch de her- ONDEB VERZET OPGEBRACHT Gisteravond om ongeveer 12 uur is een zekere N. K. woonachtig te Beverwijk onder verzet naar het bureau van politie gebracht. Na herhaalde formatie wilde hij zich niet van het kermisterrein verwijderen, waarna de politie tot arrestatie overging. Officieele In gebruik neming. De officieele in gebruik neming van de nieuwe 'tribune op het Sportpark, met de daaraan verbonden sportdag, aal gehouden worden op Zondag 21 September aa. Ie prijs, f 150 Chilene. eig. H W. de Jong, rijder B. H. de Jong, afstand 730 M. tijd 1.06 2/5; 2e prjjs Kapt, de Bruane. eig. G. Vergauw. rijd. K. Bakker, afstand 760 M.. ter wijl het 2e aankomend paard Madrigal, eig. C. T. Ockhorst. rijder D. v. Wieringen, af stand 800 M gedlsquallficeerd werd wegens spring en over den eindstreep. De eerstvolgende course zal plaats rebben op Zondag 26 October as. 1 waarvan niet M. Landarbeiders wet. Ingekomen is een aanvrage voor den bouw van een woning voor G. Nieuwboer, waar voor f 4000 noodig is. De Voorzitter deelt mede, dat de stukken in orde zijn, waarna de raad haar goedkeuring gaf. ‘G Bloembollenveiling Dinsdag 9 Sep tember wordt des morgens te 10 uur in hotel „de Ooievaar” een droge veiling van bijgoed- artikelen gehouden onder de directie H. KabelA. v. d. Eng Hzn. en Te Parijs is een sneltrein op een stil staande locomotief geloopen. De locomotlct en eenlge personenwagens werden zwaar beschadigd. De machinist en de conducteur van den sneltrein werden gedood, de stoker werd ernstig gewond. Een aantal reizigers kreeg eveneens min of meer ernstige verwondingen. waarin Poolsche natie met verontwaardiging alle aanspraken op Poolsch grondgebied veroordeeld en dat zij nooit zal toelaten dat ook maar eén duim Poolsche grond. d!e na een slavernij van honderd jaar bevrijd is, haar wordt ont nomen. De resolutie stelt vast dat de teruggave van de eert'jds aan Polen ontnomen «■s'-v<rn s'echts een daad van intematlona’e reeht- VI 1 Sept, vaardigheid was. De resolutie is aan den minister van buf- tenlandsche zaken Zaleski overhandigd. Zaleski verzekerde de delegatie dat de Poolsche regeering in volle harmonie met elke natie leeft, doch steeds zal waken voor het onaantastbare gebied van Polen en nooit zal toelaten dat de rechten van de republiek op welke wijze dan ook zullen worden aan getast. Vrijdagavond ver- neente in de Tuin- R. K Militaire Ver. Verzoek R. K. Militaire Vereeniging te Amersfoort om f 15 subsidie voor 1931. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan. Aldus besloten. Wit-Gele Kruis. Verzoek Wit-Gele-Kruis om f 350 sub sidie voor 1931. B. en W. stellen voor aan den raad evenals voorgaande jaar, f 225 te verleenen. Aldus besloten. Landbouwcucsus Bij genoegzame deelname wordt vanwege de afd. Krommenie en Omstreken van de Holl. Mij van Land; bouw een cursus gegeven in „Algem. Lana- bouwkennis. Deze cursus zal gegeven wordeft door den heer J. G. A. van Sluys, hoofd der Openb. School, alhier. Gemeenteraad - gaderde de raad der bouwschool. Afwezig 'was de heer Krijger. de vergadering. De keurd. C. Ockhorst wint twee eerste prijzen Voor de kermismeeting bestond ditmaal niet de belangstelling, welke wij meerdere malen gezien hebben, doch de aanwezigen zullen wel genoten hebben, vooral daar door de jury ditmaal streng de hand gehouden werd aan het nakomen der reglementabepa- llngen De 4e klasse draverij op papier voor Oa- tabora T. werd op prachtige wijze gewonnen door J. Vos met Robbedoes B terwijl 3 paarden wegens galoppeer en of onregelma tig draven gedlsquallficeerd werden Het Kamerlid Van de Bilt is voor belang hebbenden te spreken op Donderdag 4 Sep tember te Alkmaar in Hotel Proot (Lange- straat) van kwart over één tot kwart voor drieën. T» Hoorn spoor) tusschen spoortljd). groene kaarten. Het plakken geschiedt per week, maar de voorzitter stelde voor dit maandelijks te doen, wat met algemeens stemmen werd goedgekeurd Daarna werd een Dames-comlté gevormd, welke lot doel beeft wijk verdeel ing enz. Ver volgens werd medegedeeld dat men zich bij den heer T. Zwager voor den bouw van het nieuwe Sanatorium kon vervoegen, om mede te werken, door bij hem steenen van een kwartje, planken van een gulden en balken van een rijksdaalder te k00pen. Ook zijn bij het comité en nJ. bjj Doede Kok. C. Dekker en andere comité-leden loten verkrijgbaar voor hetzelfde doel. Nadat nog een en ander besproken was, sloot de voorzitter onder dank en met den Chrlstelljken groet de vergadering. Vleeschkeuringsdienst. De Voorzitter deelt mede, naar aanleiding van de ingediende klacht van den heer Neu- vel, dat inderdaad wel eens een noodslachting voorkomt. De Vleeschwet zorgt echter vol doende voor de hygiëne, daarom acht spr. een centrale slachtplaats in de gemeente niet noodig. De heer Neuvel zegt, dat hij het daarmee niet eens is. De vleeschwe’ is tot heil en wel zijn van de menschen. Doch de theorie wordt dikwijls in praktijk gelogenstraft. De slager heeft bij overtreding wel het risico, dat zijn zaak gesloten wordt voor eenigen tijd, doch het gevaar voor besmetting blijft. Dit kan worden ondervangen door een noodslacht- plaats te bouwen. Dit ter vervolmaking der dienst. De heer Neuvel dient dan de volgende motie in De raad van 'óórdeel, dat de ge maakte winst van de vleeschkeuringdienst te worden aangewend voor de vervolmaking van den dienst van oordeel, dat van al- geheele hygiëne thans nog geen sprake is, van oordeel verder, dat een apart locaal voor noodslachtingen noodzakelijk is, en het risico anders te groot is voor de slagers, waar bijv, miltvuur-ontsmetting moet plaats heb ben, de voorwerpen vernietigd en de zaak 3 weken gesloten moet worden noodigt B. en W. uit. ten spoedigste maatregelen te treffen voor het tot stand komen van een noodslacbtplaats en gaat over tot de orde van den dag. De Voorzitter zegt, dat de commissie van de vleeschkeuringdienst niet voor een cen trale slachtplaats is. De slagers behoeven we niet te beschermen. Hij heeft voor zich zelf de verantwoordelijkheid. Voor de consument is het overbodig. De vleeschkeuring zorgt voldoende voor de vernietiging van schade lijk vleesch. De heer Kool wil liever de motie-Neuvel aanhouden om haar nader te bezien. De heer Neuvel is het eens met den Voor zitter, dat de slager niet behoeft te worden beschermd, ’doch wel het publiek, dat in den bestaanden toestand niet genoeg ge waarborgd is. De Voorzitter Dat kan alleen bij ont duiken der wet. Nochtans wil hij deze zaak ter gelegener tijd bespreken, waarna den heer Neuvel op verzoek zijn motie intrekt. betreffende plaatselijke belastingen. Goed keuring van de besluiten tot wijziging der begroetingen 1930 en 1929, alsmede if en overschrijving 1929. De Voorzitter deelt mede, dat de geld- leening groot f 90.000 i 45 8 a'o i pari bij de Centrale Arbeidersverzekerings- en Depositobank te den Haag gesloten is, tegen 4 1'4 provisie. Jaarverslag van het Cen traal archief voor armwezen. Plaatseiijke geldleening. Zou de discussie over de re visie verdragen, die niet in Dultschland is begonnen. zj)n ontstaan Indien de wereld de vaste overtui- glng koesterde, dat deze verdragen den vrede voor eeuwig verzekeren? Zijn de verdragen voor 1 Europa er voor de verdragen? viranus Leden en plaatsvervan gers van de lichtcommia- sie. getroffen door de vele blijken van belang stelling. ..Herwonnen Levenskracht' Vrijdag avond hield bet comité van ..Herwonnen Le venskracht” afdeellng Werverahoof. Zwaag- duk. Onderdijk, in het St. Werenfridus- gebouw een bijeenkomst. De voorzitter. Jn. Voogt, opende de verga dering met den Chrlstelljken groet en heette allen welkom. Daarna zette spr. het doel uit een dezer vergadering, waarna kaarten onder de aanwezige dames verspreid werden, welke tot doel hadden, om deze te beplakken met zegels. Deze zegels koeten 5 et. per stuk. Voor leden bestaan bruine en voor nlet- georganlseerde arbeiders en anderen bestaan Benoemingen. Leden van de Werkioosheidscommissie. Gekozen werden de heeren Th. Roosje en G. Nieuwboer van Grootebroek en C. Broersen en P. Buys man. Heden heeft een manifestatie van tegen de rede van minister Tre- vlranus plaats gehad Een resolutie werd aangenomen, wordt verklaard dat de gehe^le PERSONALIA Onze plaatsgenoot, de heer L. N. A. van der Plank, is te Haarlem geslaagd voor bet examen handenarbeid. Te 'e-Gravenhage zijn geslaagd voor het ««amen R. K. Industrle-onderwljs (R. K. Vereeniging tot bevordering van Industrte- onderwjjs voor meisjes „Bt Anna"), onze stadgenooten. de dames M. O. Berger, C. J. Boekel, T. Hoogland, E. P. Riem en J. E. M. Butter. egen de eerberovmg, waardoor hij als raads lid en voorman der arbeidsbewegibg, .wordt I neergehaald. Wanneer het in de gehëime 'vergadering in tespreking was gekomen, dan had spreker de commissie van school verzuim kunnen antwoorden en excuseeren. Doch dat Slachter mij in het openbaar aan viel, daarbij waren zeker andere bedoelingen. Spr. eindigt met te zeggen Wie zonder zonde is, hij werpe een steen naar mij. De Voorzitter vindt het edel, dat Nieuw boer voor zijn eer als raadslid opkomt. Daar over 13 reeds genoeg gepraat. Spr. hoopt dat nu verder den strijdbijl wordt begraven en hoopt, dat de heer Slachter eveneens de zaak wil laten rusten. In principe had de heer Slachter nog iets willen zeggen, doch zal luisteren naar den wenk van den Voorzitter. C. Broersen zag'gaarne een bepaling voor het verbranden van aardappelenloof enz. Dit gebeurt dikwijls vlak bij de huizen, met de wind er naar toe. Dit geeft veel hinder en veroorzaakt veel last. Men is genoodzaakt bij dergelijke verbranding de ramen en deu ren te sluiten. De Voorzitter zegt, dat de politieverorde ning daarin nog niet voorziet. Maar in die richting zal zeker iets gedaan worden. Daaraan zal bekendheid worden gegeven Er moet dan bij verbranding rekening worden gehouden met den afstand en windrichting. Daarna volgt sluiting. Aanwezig aan het bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 en 1 uur. de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 36. 27. 38 en 29 Augustus 1930: Doublé bril; portemonnaleklnderporte- monnaie met inh.: rozenkrans in dop; werk broek; portemonnale met inhoud; actetasch aaet kleeren; sleutels: handschoenen; banden van jassen en mantels. Aanwer'g en te bevragen bjj de navolgende ingezetenen. onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 26, 27, 28 en 29 Augustua 1930: Belastlngmerk in étui. Bas. Nleuwpoorts- laan 38; étui. P. Rempt. Schoutenstraat 19; hondenpenning. C. Karstens. 8t. Anthonlus- straat 8; bruingele portemonnale met inhoud. L. Olivier, Kinheimstraat 26; gabardine regenjas en actetasch. A. Kaas, Oudkarspel 199; bruine portemonnale met Inhoud. T. Brakenhof. OudorperdVkje 50; roodl porte- monnaie met inhoud, T Brakenhof. Oudor- perdijkje 50; zakdoekje, T. Gerritsen. Dijk graaf straat; 3 rljwielplaatjes in étui D. Bin nen wijzend. Burg Bosstraat 35; kip. J. Over- eem, Augustljnsteeg 7; zakdoek met sleutel. A. v. d. Oullk, Hulststraat 7; klnderporte- monnale met inh.. J. Pjjnlng. Stationsweg 144; alpacca beursje met inh.. B. 8t. Jozefstraat 2; belastlngmerk In eti Hoed. Scharloo; armband. A Pannekeet. Laat 74; zak koffieboonen, E. J. Boots, Lim- merhoek 18; 5 Dgr. gewicht. H. Kub. Sta tionstraat 44; klnderportemonnale met inh. B. Oortmeljer. Payglop; sigarenkoker. B. Kwanz. Drebbelstraat 34; autoband met velg. H Deugd. Lindengracht 39 Wanneer men weder in hetb ezit is van het verloren voor werp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. WIEL AFGEKNAPT Gisteravond te half 12 is op den hoek Krulslaan—WUhglQilnalaan het rechterwiel van een luxe autdE i^aarin een aantal ker- misgangers uit Behagen was gezeten, afge knapt. Nadat een nieuw wiel was aange bracht. konden zü hun rets vervolgen. Persoonlijke ongelukken kwamen voor. BERLIJN. 30 Augustus. (Wolffbureau)..De heer Poincaré heeft een uitstekend geheugen, niets raakt bij hem In vergetelheid'*. Met deze woorden begint rijksmlnister Treviranus een uitvoerig artikel, dat hij In de Zondagseditie van heden der ..Berliner Börsenzeitung' onder dén titel „lm Westen nlechts Neues" publiceert. De minister polemiseert in dit artikel met Poincaré, die onlangs is opgekomen tegen de door den minister geulte opvatting ten aan zien van de Duitsche oostgrens en de revisie- mogelljkheden van de vredesverdragen Deze verdragen zegt Treviranus o.a laten ons I geen ruimte voor de hoop, die Poincaré j zijn fout niet goed praten, maar protesteert koestert. In een aangenamen vrede te kunne^ tegen de eerberoving, waardoor hij als raads- leven, maar dwingen ons. de laatste krach: van een wanhopig volk te verzamelen om 2 bestaan en dat van het rijk te verzekerery De vrede kan ons niet slechts een Je woord zijn, omdat wij hem noodig het te kunnen leven. de discussie over de revlsievei niet tn Dultschland is begonn Het ligt in de bedoeling de Floraliatentoon- stelling dit jaar te houden in den Muziektuin op Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 12. 13 en 14 September a.s. Behalve de Floraliaplanten worden ook* in zendingen van particulieren en kweekers ter opluistering toegelaten en wordt een afzon derlijke tentoonstelling van Cactaceeën en vetplanten ingericht, terwijl voor de beste verzamelingen van deze planten prijzen be schikbaar worden gesteld. Alle inzendingen moeten op it Septem ber a.s. in den loop van den dag aan den Mu ziektuin worden bezorgd terwijl de bekro ningen op 12 Sept, in den morgen plaats hebben en de ojjening der tentoonstelling voor het publiek dien middag 2 uur. De prijs- uitdeeling heeft op Zaterdagmiddag 13 Sept, plaats. Nadere bijzonderheden zijn aange geven op de toegangskaarten die worden uit gereikt bij het brengen van de planten. Wij verzoeken u beleefd aan de kinderen, die Floraliaplanten willen inzenden, mede- deeling van een en ander te dben en te willen bevorderen dat zij op genoemden dag dus Donderdag, des morgens tusschen 9 en 13 en des middags tusschen 1 *4 en 5 uur gele genheid hebben de planten aan den Muziek tuin te bezorgen. Brand Maandagmiddag 13 uur we l brand gemeld in een groote hooi cheif. staande op het erf van den heer L. de W’; alhier. Onmiddellijk vertrok de spuit naa- de aangegeven plaats en het bleek dat de eigenaar met behulp van toegeschoten buren het vuur krachtig had betreden met emmers water. Met een slang op ds spuit, werd daar na hél vuur bestreden, en na eenigen tijd mocht het gelukken dit meester te zijn Een groot gedeelte hooi is verleren gegaan. Verzekering dekt echter de schade Ce oor zaak moet gezocht worden in htUeit d»t kin deren in de nabijheid met vuur hebbm ge speeld. 'oorzitter weet, dat waterleiding slecht is deze den gemaakt. Wat de brug^betreft, daarvoor neemt de Voorzitter de/ volle verantwoor ding. De heer Nieuwboecgegt, dat de sporen der regenpenode in de/Compagnie-straat nog duidelijk zichtbaar/zijn. Vooral de bestrating moet het ontgelden. Dit zal in orde worden gemaakt doch^eleidelijk aan, daar de hoofd- vyegen de eerste beurt hebben. De heer Nieuwboer protesteert tegen h«t /optreden van den heer Slachter tegen hem in de vorige openbare vergadering. Spr. wil Tot leden werden gekozen de heeren K. Kool en Th. Roosje tot plaatsvervangers: de heeren C. Broersen en K. Neuvel. Plaatsvervangers van de wethouders voor de Broekerhaven. Gekozen werden de heeren: C. Broersen en K. Neuv«L R. K.SMEDENPATROONSBOND 8T. ELEGUIS Kring Alkmaar Donderdag 4 September 11 vergadert deze Kring in café Boa Waagplein te Alk maar. Aanvang des avonds half 8 precies Als spreker zal optreden de WeleJ Heer 8. Sljtsma. Rijks Nljverhelds-assistcr.t voor het Smedenbedrljf te 1 Oravenhage, met het onderwerp: ..Hoe moet de smid een bereke ning maken en wat zijn de onkosten v*n rjjn bedrijf." Tevens zal de vice-voorzitter der R.KBB tegenwoordig zijn en zullen zeei belangrijke zaken betreffen de aa bestuur,raadvergade ring worden behandeld Zij. die voor het as. seizoen overwerk ver gunning willen hebben, kunnen dit ter ver- agdering mededeelen. Ook deze vergadering is toegankelijk voor alle R. K. Smedenpatroons met hunne even- tueele opvolgers. Wij vertrouwen dat weder velen smeden op deze hoogst belangrijke ver gadering tegenwoordig zullen zijn. Zondagmiddag werd op het A. R. C.-ter- rein aan den Westerweg de finale gespeeld van de door deze vereeniging georganiseerde serie - wedstrijden Zooals bekend kwamen In de finale A. R O. en Vitesse. Het moet ons dadelijk van *t hart, dat deze wedstrijd geen prettige wedstrijd is ge worden. Het is begrijpelijk en het is zelfs prjjzens- waardlg. dat er vinnig strijd gegeven wordt, maar zooals 't nu ging, was het toch geen mooien wedstrijd. Er werd hard, dikwijls veel te hard gesjjeeld en het gevolg was dat net spel er onder te lijden had De toeschouwers die nog In vrij talrijk aantal oogekomen wa ren. zullen dan ook weinig voldaan het veld verlaten hebben. Aan wie de schuld? Allereerst aan de lei ding. Scheidsrechter Smit had reds aan stonds toen de wedstrijd een te forsch ka rakter dreigde aan te nemen, krachtig moé ten Ingrijpen. Bovendien moeten de verschil lende spelers Inzien, dat by te forsch spel goed combinatiespel niet mogelijk is. En thousiasme Is goed, maar dit moet niet lei den tot ruw spel. Het weer werkte anders wel mee; het warme weer der laatste dagen had plaats gemaakt voor een frisch koeltje. Voor voet bal dus wel prachtig. In den aanvang werd er aardigpartij ge geven. Er werd wel enthouslastg espeeld. maar het kon nog door den beugel. Reeds spoedig na het begin wist de A. R. C.- llnksbulten met een gbed schot zijn clutr de leiding te geven. Dit doelpurït was. zooals later bleek, be- n'.issend. Ondanks beide partijen eenige ■roede kansen kregen om te doelpunten, werd daarvan geen gebruik gemaakt. Na de rust kreeg de strijd een steeds onprettiger karakter, zóó zelfs, dat een A. R. C. en een Vitesse-speler van het veld gezonden moesten worden. De strijd eindigde met een 10 overwin ning voor A. R. C.. waardoor zjj in het be- elt kwam van den mooien door den heer M00U uitgeloofden wisselprijs. Voetbalwedstrijd Valken IVolemdara II en andere feestelijkheden Door de voet- balvereenlging de Valken was een wedstrijd en wel haar eerste, georganiseerd en tevens daaraan verbonden volksspelen Te half drie n.m had. met de muziek vooro,.. de afmarsch plaats van het patro- naatsgebouw naar het voetbalterrein. dat door den heer Van Kampen hiervoor be langeloos was beschikbaar gesteld. Het weer was zeer gunstig: niet warm en geen regen. Het muziekkorps Pius X bracht de voet ballers naar het terrein. De voorzitter, de heer J Kampstra. open de met eenlge passende woorden dit feest; dan werd de vlag der club geheschen en de Zeereerw heer Pastoor knipte het 1 uw door dat toegang gaf tot het voetbalveld. Vcor dezen wedstrijd was door dt firma Lljpens. uit. Hoorn, een zilveren medatlle beschikbaar gesteld De aftrap geschiedde door den Weleerw. heer Kapelaan Van beide zijden werd goed gespeeld en getracht zooveel mogelijk doelpunten ie maken De uitslag was echter niet twijfelachtig, daar d«< Valken pas voor den eersten keer een voetbalwedstrijd medemaakten. Toch mag de uitslag 24. ten gunste van Volendam, een kranige t>restatie genoemd worden en zal zeker voor de Valken «en spoorslag zl)n| meer in verband te spelen. Na afloop werd door den heer P. Konijn, met een kleine speech, de medaille uitge reikt aan het elftal van Volendam Tijdens de rust werd de thee rondgediend en gaf Pius X eenige muzieknummers ten gehoore Op het terrein waren pl m 450 bezoekers; toch zeker wel een bewijs hoe er belang werd gesteld tn dezen eers’en w-ditrjjd Aan allen, die hebben medegewerkt dezen dag te doen slagen, past zeker een woord van dank. Na den voetbalwedstrijd kwamen de volkssjaelen voor ouderen en jongeren aan de orde: Van de ouderen won J. Bat den eersten prjjs. 2e prijs C. Nan. 3e prijs P. Kospman, 4e prijs D. Louw 5s prjjs C. de Jong. Van de jongeren won W. Redeker den len prijs, 2e prijs Th Hoegendijk. 3e prijs N Koog 4e prijs S. Ruyter en 5e prijs KI Obdam. Des avonds was nog bioscoop in het patronaat, die ook een vrljvlUe zaal lok;- Het jubileum der Ecrw. Zusters De Eerw. Zusters van onze Lieve Vrouw van Amersfoort herdachten Zondag het feit, dat in de Enkhuizer parochie een nederzet ting werd gesticht. Dit feit is niet onopge- merkt voorbijgegaan en van het jubileum is een groot parochieel feest gemaakt. Het was Tn het jaar 1855 dat de toenmalige pastoor der parochie, de Zeereerw. Heer Jacobus Cornells van *t Rood, de Zusters in het huts binnenleidde in de Westerstraat, welk huis nu nog zulk een goeden indruk maakt. De Eerw. Zusters begonnen onmiddellijk de opvoeding der vrouwelijke jeugd, wat zich niet alleen bepaalde tot die van Enk- huizen, doch ook van <4 meisjes uit den om trek. Eenige iaren later werd aan de school een meisjespensionaat verbonden, hetwelk echter na verloop van een aantal jaren weder werd opgeheven. De gewone lagere meisjesschool mocht zicji echter in een gestadtgen bloei verheugen. In 1927 kwam een nieuwe lagere school tot stand. De bewaarschool hield met deze uit breiding gelijken tred en dit jaar kwam een geheel nieuwe bewaarschool tot stand. De taak der Zusters bepaalde zich echter niet alleen tot de opvoeding der kinderen, doch ook de verpleging van de ouden van dagen werd hun toevertrouwd. Door pastoor Rijkenberg werd gesticht het St. Nicolaas gesticht en aan de verpleging der ouden namen de Zusters deel. Langza merhand werd ,de bevolking van het huis zoo groot en werd het noodzakelijk om eerst door vergrooting en later door het bouwen van een geheel nieuw huis tot uitbreiding moest worden overgegaan. Is het wonder, dat het feit van het 5-jarig bestaan in de parochie met veel luister werd gevierd. Een damescomité werd gevormd om de Eerw. Zusters bij deze gelegenheid een be wijs van waardeering aan te bieden namens de geheele parochie en het mag zeker wel tot een der Enlhuizer katholieken worden gezegd, dat de bijdragen zoo mild hebben gestroomd, dat het geschenk zal bestaan uit de meubi- leenng eener geheel nieuwe recreatiezaal. Zondag werden vele blijken van belang stelling gegeven, welke vooreerst bestond uit het opdragen van een plechtige H. Mis. De parochiekerk was zeer mooi versierd. Het hoofdaltaar prijkte met een schat van bloemen en planten. Boven het altaar was aangebracht een kroon, welke gele en witte linten neerliet in schoenen vorm. Tegen aanvang der H. Mis hadden zich in het middenpad der kerk alle schoolmeisjes opgesteld, allen dragend een schoon boquet bloemen. Voorafgegaan door een stoet van bruidjes, schreden de Eerw. Zusters tusschen deze haag van meisjes door om hierna plaats te nemen op de gereserveerde plaatsen voor de communiebank. Tijdens het binnenkomen der kerk zongen de meisjes een feestlied. De plechtige H. Mis wordt opgedragen door den pastoor der parochie, den Zeereerw. Heer pastoor Van Baaren, geassisteerd door prof. Laurier en pater Ekem. Het zangkoor voerde uit de Mis van Perosie. In zijn predi cate liet de Zeereerw. Heer Pastoor uitkomen de hooge waardigheid van het maagschap. Voor de H. Maria was de mooiste titel, maagd der maagden. Spreker schilderde in vurige taal de roeping van den kloosterling, het vele dat door hen moet worden vaarwel gezegd om zich als maagden geheel te wijden aan den Goddelijken Bruidegom. Gewis zou de groote vooruitgang in deze parochie niet zijn bereikt als al deze lange jaren niet met en onder ons hadden gewerkt de Eer.. Zusters. Reden is dit alles voor de parochia nen van Enkhuizen om dankbaar te zijn jegens den goeden God, wat deze in de per sonen der Eerw Zusters aan de parochie Enkhuizen heeft geschonken. De plechtige H. Mis werd besloten met het Te Deum. Van de receptie, ten huize der Eerw. Zus ters. werd een zeer druk gebruik gemaakt. De receptie voor de parochianen werd voor afgegaan door een bijeenkomst van óe Eerw. Zusters den met pastoor, prof. Laurier,'pater Eken, het damescomité voor het huldeblijk. Kerk- en Armbestuur, het onderwijzend personeel en een deputatie van de meisjes van de schoo.l De Zeereerw. Heer Pastoor hield op de hem eigene wijze een hartelijke toespraak. Hierna bood mevrouw Botman aan de feestgave der parochie, zijnde een bedrag voor de meubileering der recreatie zaal^ De meisjesdeputatie schonk de jubila- ressen een fraai schilderij. Het parochiaal Armbestuur schonk een fraaie hangklok. De Eerw. Zuster Overste dankte op de haar bekende eenvoudige wijze. De recepti werd verder bezocht door zeer velen, w.o. ook andersdenkenden. Om vier uur kwamen ter receptie het dage lijks bestuur der gemeente, burgemeester Zimmerman, wethouder De Vós, wethouder Shapel en de gemeente-secretaris Laggers. Persoonlijk werden alle Eerw. Zusters door de heeren gefeliciteerd met dit jubileum en de vele geschenken en bloemstukken in oogenschouw genomen. Mede werd bezichtigd de nieuwe bewaar school, waarbij de burgemeester den pastoor hulde bracht voor de vele verfraaingen, dit door hem in de gemeente zijn aangebrachi De Eerw. Zusters verklaarden zich diep Prifaendraverlj le klasse: Van start af ontspon zich een strijd tus schen Ockhorst en v d. Berg en alhoewel Roils Royd haar best deed en Qultewell een foutje maakte, was het spoedig bekeken dat Cees déze course zou winnen en dit deed hij dan ook op stap, wat uit het tijdverschil blijkt 3.04 3 5—3.07 4/5. De Heat handicap 3e en 3e klasse was jammer genoeg In tweeën beslecht; vooral de eerste heat hingen de paarden geruimen tijd aan elkander totdat Ockhorst zich uit het peleton weet los te maken en een gszlns be dreigd door Rempla^ante het eerst met Qua- draat de finish jiasseert. De tweede heat zet Kees alles op alles en met 3 3/5 seconde tijd/erschll passeert hij het eerst den rechterstoel Penelopee was een giedë tweede, terwijl van Leeuwen teleur stelde. Prljzendravery 4e en 3e klasse. Was het reeds een slechte opkomst, daar 3 paarden van de 9 uitkwamen, tenslotte werd deze course nog geannuleerd door galoppeeren en onregelmaig draven <|er deelnemers. Ten slotte werd de kortebaan in 3 series verreden en bü de besli sing mochten wij een rjraren strijd verwachten tusschen Madrigal en de Kaptein de Bruane. Chilene scheen bij velen uitgeschakeld, doch de Jong wist in het laatste stuk de leiding te behouden. Welverdiend behaalde hij den eersten prjjs. Madrigal verspeelde de plaats door over de eindstreep te springen. Rest ons nog. dat het bekende muziekkorps St. Louis de draverijen met vroolljke mar- schen opluisterde en dat dë heer Oly op onze baan 'n nieuwe startlng-metode volgens zijn systeem heeft ingevoerd, wat tot ieders tevre denheid voldeed en welke sinds eenigen tyd in Duindlgt wordt toegejxist het zoognaamd ..llntaysteem" De gedetailleerde uitslag is als volgt: 1 F Prijs.Prijzendraverlj te klasse. Af stand 1700 Meter. Belasting: voor Iedere ge wonnen f 300 20 Meter. Ontheffing: Paar den. die nog geen len prjjs wonnen. 20 M.. «ie niets wonnen 40 Meter. Ingeschreven 11 paarden. zijn opgekomen IbtUe 1660 M.Bobble 1700 M Quford 1700 M. en Troubadour 1720 Meter. le r«rijs f 350. Robbedoes B. eigenaar T. Vos, rijder J. Vos. 1700 M.. tijd 2.45 3 '5. 2e prijs. Petit Arnie C, eigenaar C. Ver borst. rijder J. Blsschop. 1660 M tijd 3.04 1/3 Catabora T 1720 gedlaqualfficeerd wegens onregelmatig draven, tijd 255 1/5. Teunis 1660 M gedlsq. wegens te veel ga ol ppeeren. tijd 2.56 3/5. Orchidee. 1700 M.. gedlsq. wegens onregel- matir draven, tijd 2Ó7 1/5. Niet geplaatst Tominia. 3JD9 3/5. Mem UUtta. I860 M ttid 3 09 3/9. In verband met het onvoldoende rijden van het paard Catabora T tn den F-prljs, wordt de rijder en eigenaar Joh. van Twisk. te Beemster. beboet met f 50 en bovendien dezen dag het verder rijden ver boden en zal hij aan het Comité der Nrder- landsche Harddraverij- en Ren-Vereeniging voor uitsluiting worden voorgedragen. II. O-Pr-s. PrijzendraverU le Uasee. Af stand 2020 Meter. Paarden, die f 4000 of minder hebben gewonnen gaan van start, voor Iedere meerdere gewonnen f 3000. 30 Meter. Ingeschreven 6 ptrarden. waarvan Agokan 203. Meter en Rosel 2080 Meter niet aan den start verschijnen. le prijs f 300. Qultewell Bt. Lancler. Af stand 2030 Meter, rijder en eigenaar C. F. 'khorst, tijd 30. 3/5. 3e prjjs f 50 Rolls Royd, Kruithof 8r., rijder J, M. van den afstand 2000 M„ tijd 3 07 4/5 Niet fCplaatst: Minnetonka, afstand 2020 Meter, tjjd 3 08 4/5, Queen O. afstand 2000 Meter, tijd 3 13 1/5. III. H-Prijs. Head handicap 2e en 3e klasse Afstand 1610 M Prijs f 500. benevens f 30 voor de ntweeden aankomende tn de beslissende heat Ingeschreven 13 paarden, niet uitgekomen Sten fries 1610 M. Oracle 1630 M Catabora T 1630 M.. Olanda 1630 M.. Marie P 1650 M. en Quick A 1670 M le Heat aankomst. Quadraat 1630 M tijd 2.34 2 5. Rempiacante 1650 M. (J.35 1 5', Omega 1650 M (2 35 4/5). Penelopee 1630 M (2 35 4/5). Sire Axworthy Ke 1670 M <2 37 1/5), Nella Schoon 1610 M <238 3/5), Letha 1650 M. (2.39 4/5); |e heat tevens beslissende. 1ste prijs 1 500. Quadraat eig. J. in -*t Veld, rijder C. F. Ockhorst, afstand 1630 M.. tijd 334. 2de prijs 50. Penelopée. eig. P. Kramer, rijder A. Witteveen. afstand 1630 M.. tjjd 2.37 3 5. Niet geplaatst Sire Axworthy K. 1670 M. <2.38 1/5), Omega 1650 M (239). Letha 1650 <339 3 5), NeUa Schon 1610 M. <3 41 2/5). Rempiacante 1650M. <2.49 1/5). IV. I prijs: PrijnendraverU 4e en 3e klasse. Afstand 2000 M. Belasting: vcor iedere gs- wonnen f 500 20 meter. Ontheffing: paar den die nog niets hebben gewonnen 40 me ter. Ingeschreven 9 paarden Niet opgekomen Uitblinker K 1960 M. Quford 2000 M Stanfriesin 2040 M. Oracle 2060 M. Theoduffy 2060. Pritt 2060 M. Aankomst: Penelopee. eig P. Kramer, rij der A. Witteveen. afstand 2040 M. tjjd 3 22 1/5, Robbedoes B eig. T. Vos. rijder J. Vos. af stand 2000 M tjjd 3 23 1 5 Laf fier. 2060 M. eig en rijder P. Kramer. Ujd 3.29 4/5. Na r jp beraad wordt deze course geannu leerd doordrt Robbedoes B en Saffier te veel galoi'peerden en Penelopee onregelmatig draafde. V. I. Prils, kortebaandraverlj handicap voor alle in Nederland geregistreerde paarden Maximum afstand 800 M Te rijden in series Van de 16 ingeschreven paarden blijven Hartstein 770 M Catabora T 730 M. Prttt 730 M Stanfriesin 730 M en Rosel 780 M. op stal. Er wordt gereden 3 series 2 x 3 en 2 x 4 paarden met plaatsing van een paard. le serie: Madrigaal Orchidee en Marie P geplaatst Madrigal 800 M tyd 1.08 15. 2e serie: Chilene. Mlnnedossa. Saffier en Ulltta geplaatst nadat deze serie wegens ga loppeeren van de paarden was overgereden. Chilene 730 M. tijd 1.11 2/5. 3e serie: Polltesae, Kapt, de Bruane, Koosje W. en Omega. Geplaatst: Kapt. 1.084/5. De beslissing gaat dus tusschen Madrigal. Chilene en Kapt, de Bruane en heeft ten ultaiac: Vaststelling Gemeente- rekening. De heer Slachter brengt een rapport uit, namens de commissie van onderzoek. Hij adviseert tot goedkeuring en dankt de com missie voor het uitstekend beheer. De eindcijfers der rekening zijn Inkomsten f 109.597,091uitgaven f 108.734,56'2; batig saldo f 872.53 Kapitaaldienst f 2110985 '..B. is f 5470.42. Kenter, dat de men- 1 tot moeten UC11 ctalIUC^ UCI WdlCl ICIUIU^, UC lici- haalde overstroomingen schrikken, de men schen er van terug. Ook hoopt men over de Molenpadbrug nog iets te hoogen. De Voorzitter weet, dat cjé eindpijp der m orde wor-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5