Binnenlandsch oJ^ieuivs Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Het Sportpark „Amstelrusf* Verijdelde inbraak te Rotterdam De Koninginnedagviering Koninklijken stoet Moord of zelf verdediging Het Zwolsche feest GEMENGD NIEUWS >p Prof. dr. van der Waerden Overreden en gedood Mast gebroken Prof. mr. D. Simons Moordaanslag te Cujemborg KUNST EN KENNIS Inbraak te Woerden Ongeval aan de nieuwe Maasbrug FAILLISSEMENTEN Branden Het huldeblijk van de weermacht Vuurwerk ontploft I a Andree’s expeditie De lijken niet in goeden staat mt d« en alc n, su an x>- de ik. a. ng te te Een gave van den wereldkoning richting Felicitatie van Amerika» nschen naamgenoot gaan, zy gebonden. Yeer. De Naar Lelpaig De toestand zorgelijk feestreeks voorbij 5000 gestolen ne- Een stutwand bezweken I ging De aanbieding aan de Koningin heeft gisteravond. ;en. in dle- God was van Een jongen een hand verpletterd r A 1 I L U B 1 1 En zachtjes hief Maria hoog en boog ze zich over Prof. mr. D. Simons te Utrecht is sinds enkele dagen zwaar ziek. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. onbekende oorzaak is de boerderij den landbouwer Lutjehs te Boshoven Weert, door brand grootendeels varkens kwamen gingen te Almelo eenige den schoenmaker A. Flink nd en M iet or te» i t de rkt 1 van ons land is te men op te i. ij tn d, En al it n den de ge- een It It ie It g n >r- van een onstuimige. politie, welke aan den vooraf gingen. reet* ont'er h°t gejuich en hoe- i voor. ten slotte had het den en een geor- Zaterd’agnacht is ingebroken in het kan toor van de Zuivejvereenlging „Woerden en Omstreken" aan den Oudelandscheweg te Woerden. Door forceerlng van een zijraam heeft men zich toegang tot het gebouw ver- Het kindje lachte plotseling. - En Maria ging heen. De Jonge moeder opende de oogen weer en boog zich over haar kind. En heel zacht jes en innig in de teere schemering vertelde ze van de wondere, lieve dingen, die ze In een maal gevoeld had als 'n levenden rijkdom in haar ziel, die ze nu plotseling wist als haar eigendom voor altijd, dingen die iets onzeg baar vreugdigs en toch ook iets weemoedigs hadden. En vanwaar dat alles kwam, wist die moe der niet. Het kindje lag te luisteren met groot-open lichte oo$en naar het innige gerucht van haar .stem. Te Cu 1 cm borg Is Zondagavond omstreeks 10 uur de Rozenstraat in opschudding ge bracht door moordgeroep.. Een zoon pleegde een moordaanslag op zyn bijna 66-jarigen vader. Hij bracht hem met een scheermes twee dlei>e sneden toe, n.l. in den hals en achter het oor, terwijl een over den rug niet tot de huid doordrong. Het slachtoffer liep met een stoel naar buiten ter achtervolging van den dader. Dr. Wachters achtte opneming in het ziekhius vanwege de zware bloeding noodzakelijk. De daad moet gepleegd zijn onder den invloed van sterken drank. Rede nen moeten gezocht worden in doorioopende huiselijke twisten. De dader is om half twaalf door de politie op straat gearresteerd. De 64-jarige B. J. van Asten, te Rotterdam, is Zaterdagavond op den Wcstzeedyk onder een vrachtauto geraakt. Met zware Inwendige kneuzingen is hü naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zyn overleden. man was Ingrijpen Prof. dr. B. L. van der Waerden. hoog- leeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de universitelt te Groningen, heeft zjjn benoeming tot hoogleeraar aan de universitelt te Leipzig aangenomen 31 Mei 1931 zal hy zijn benoeming aan vaarden. Een der bestuursleden van het Sportpark „Amstelrust" zendt het volgende com muniqué: Naar aanleiding van het door de firma Strenghoit en de Lange verspreide bericht, dat zy bereid is haar medewerking te ver- leenen tot intrekking van het faillissement van het „Sportpark Amstelrust" ojn. op voorwaarde, dat bestuursleden of commissa rissen alle bedragen, door hen genoten, ten behoeve der crediteuren terugstorten, deelt men ons van de zijde van het bestuur mede, dat geen zijner leden ooit eenige remunera- tie. vacatiegeld of geldelijk voordeel in wel ken vorm ook. heeft genoten Zondagavond kinderen van Door van gemeente vernield. Twee-en-dertig in de vlammen om. Voorts werden 20.000 K.G. hooi, een groote partij haver en rogge, alsmede een schuur en akkergereedschap en twee nieuwe karren een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. gepasseerd. zette dit kranige het „Wilhelmus” in en toen snelle opeenvolging, de meer dan auto's van den lichtstoet voorbij. Het uitvoerend comité van het lichtfeest met aan het hoofd mr. dr. v. ter Pelkwijk, stapte uit zijn auto, terwijl een page van een der versierde auto's een prachtig bloemstuk torste, welk gezelschap zich bij de Konink lijke familie voegde. Opnieuw lulde hoera'» en het zingen van „lang zal ze leven” en „Oranje boven.” De zangers van de Kon. Zangvereeniging „Caecilia" brachten H- M. een zanghulde en van nog verschillende andere wagens werd de Koninklijke familie toegezongen en toe gejuicht. En ondertusschen Het de menigte zich ook niet onbetuigd: zij blefe maar zin gen en hoer'a-roepen. Gedurende het kwartier, dat de stoet dig had voorbij het paleis te trekken. eigenlijk was een Ook in de andere plaai de 50e verjaardag vgy hJm harteljjk vlerd en met groote spontaneïteit heeft aan de feestviering deelgenomen. Zoo ook in vele plaatsen in het buiten land. om. Parijs. Düsseldorf, Berlijn. Brussel enz. Te Amsterdam De binnenstad van Amsterdam bood gister middag een fleurig beeld. Vol enthousiasme vierde Amsterdam s bevolking den 50sten ver jaardag van Hare Majesteit Vooral de Jeugd was sterk vertegenwoordigd. In groote groe pen trokken jongens en meisjes, Oranjelle- deren zingend, door de straten, uitgedost in de meest vreemdsoortige kleedij. gewapend met primitieve muziekinstrumenten, het ge zicht onherkenbaar gemaakt, beschilderd met de meest futuristische kleuren. De elnde- looze reeks stalletjes langs Damrak en op den Dam maakte goede zaken, al had men. gezien de groote hoeveelheden drinkwaren, waarschijnlijk gehoopt op wanner weer. Natuurlijk ontbrak het Amsterdamsche mu ziekinstrument bij uitnemendheid, het draai orgel. voor deze gelegenheid kwistig versierd met oranje en vlaggen, nergens óp het ap pèl. Op het Waterloopleln vermaakte de jeugd zich bjj de „een dag kermis. in den speeltuin opgeslagen. Kortom, geheel Amsterdam ver maakte zich gistermiddag op straat, de druk te was zoodanig, dat er vooral op het Damrak en in de Kalverztraat geen doorkomen aan was. De politie had handenvol werk. Doch het is het hoofdstedelijk eorps wel toever trouwd ook op een drukken Oranjedag onge lukken te voorkomen. In een woonhuis boven de garage van de firma Moll aan de St. Annastraat te Nijme gen. bewoond door den heer Roosen, brak brand uit. Mevr. Roosen trachtte het vuur te blusschen. waarbij haar kleereg in brand geraakten. Zij liep naar bulten, waar het vuur gedoofd werd. Zij bekwam ernstige brandwonden en is overgebracht naar een der ziekenhuizen. De kamer brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is onbe kend. In het Stadion Een onderdeel van de feestelijkheden, ge geven ter viering van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin vormden de feesten in het Amsterdamsche Stadion, georganiseerd door de „Vereenlglng tot Veredeling van het Volksvermaak Een uitgebreid programma werd den ruim 30.000 toeschouwers geboden. Allereerst was er de opstijging van een lucht ballon met den heer Leon Gheude uit Brus sel als commandant. Aan deze oiwtyging was een vossenjacht verbonden, waaraan de deel nemers per motorfiets mededen. De heer T. Stas was de gelukkige winnaar, terwijl mej. v. d. Droon den tweeden prijs won. Motor ren nen, waaraan door vorenstaande renners v.erd deelgenomen, vormden verder een zeer gewaardeerd nummer. Een waardig slot van den Koninginnedag vormde het vuurwerk, dat is afgestoken op de Celntuurspoorbaan bjj den Zuidelijken Wan delweg. ran der Kamp, aannemer, Mon- Mr A. N. Kuhn. Cur. Mr. A. B aóndt. Delft. Benedlctus, Den Haag. Willem van 31. R.-c. Jhr. Mr. H. O Gisstermiddag te omstreeks half zes is in de Oranjesluizen te Amsterdam binnenge sleept het zeiljacht .Kitty”, welke mast ge broken was. Het schip had hedenmorgen Enkhuizen verlaten met bestemming naar Amsterdam. Door den hevlgen wind brak plotseling de mast op drie plaatsen gelijk. Het zeiljacht „Neptuun" pikte het Jacht op en sleepte het naar Amsterdam. Aan boord bevonden zich 2 dames en 2 heeren. alsmede de schipper. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In oude tijden, héél lang geleden, eens 'n Jonge, blonde vrouw door den laten avond. Ze had een tenger, rank figuurtje als ’n meisje, en 'n zuiver gezicht, ernstig en fijn, met ogen blank als een zomerlucht, die 'n zacht Ucht droegen door de vallende duister nis. Met stille schreden trad ze door *t avond lijke land en over haar gezicht lag 'n teere innigheid of ze iets heel blijs had onder vonden. Én dat w^s ook De avond viel dieper en dieper daar buiten; vele sterren stonden aan de lucht en de kleine nachtegaal, ging zingen. Toen zweeg de stem der moeder stil en het kindje sUep. Maria is haar weg gegaan door vele lan den, en bij alle huizen heeft ze stil gestaan, bjj alle huizen waar nog kindjes zijn, en waar de kindjes nog een moeder hebben. En bij al die vrouwen heeft zij de geheimen van haar Godsklnd in de ziel gelegd. Dien nacht sliepen alle kleine kinderen over heel de aarde gelukkig in. Zoo is eens in oude tijden 'n Jonge moe der door den dalenden nacht gegaan om te brengen aan de kindjes en hun moeders haar eigen geluk. Zoo is het nu. dat 's avonds de moeders zitten bjj hun kinderen en zachtjes te praten weten, en zooveel wonders en Innigs te zeggen weten, dat de nacht vol wonderen komt en de kinderzieltjes vol geluk. Zoo is het geworden, dat er door den we- reldavond telkens weer opnieuw duizend lieve wijsjes en sprookjes zingen. Dat is 'n mooi ge chenk uit héél oude tij den. een gave van den Wereldkoning, den ko- nlng van alle moeders en van Alle kindjes?" die HU van den beginne af zóó zeer heeft liefgehad. Te Lelden. De verjaardag van de Koningin is ook te Lelden op opgewekte wijze gevierd, 's Och tends brachten 1600 schoolkinderen burgemeester een aubade, waarna in Stadsgehoorzaal een kinderfeest werd houden, dat 's middags met spelen en ballonwedstriJd werd voortgezet. -Onder commando van majoor Dames hiel den het 4e regiment infanterie en het 6e re giment veldartillerie een parade voor overste Le Poole. Dit militaire schouwspel werd bij gewoond door het gemeentebestuur. Gisteravond hebben tal van vereenlgingen een lichtstoet gevormd en een serenade aan den burgemeester gebracht. Voorts waren er verschillende feestelijkheden in de stad. o. a. een vuurwerk In Zomerzorg. noo- --waren de daverende huldekreten eigenlijk geen oogenbik van de lucht. Het was een belon ging, die door haar bjj ons volk zoo zeldza me spontaneïteit indruk hefet gemaakt Des avonds De groote drukte, welke reeds in de mid daguren in het centrum der stad heerschte, was in den loop van den avond nog aan merkelijk toegenomen, zoodot men op ver schillende punten groote moeite had zijn weg te vervolgen Op het Damrak hadden de trambestuurders al hun aandacht noodig om hun wagens zonder ongelukken door de me nigte te rijden, waarbij nog kwam, dat vele luxe-autos, taxi's en rijtuigen, die hun vrachtjes door de stad voerden, de verkeers moeilijkheden nog vergrootten. Wie erin geslaagd was de Kalverstraat van den Dam naar de Munt voetje voor voetje door te schuiven, mocht evenals zulks in vorige Jaren het geval was, niet meer langs denzelfden weg terug, trouwens zou elke po ging daartoe ook al by voorbaat tot misluk king gedoemd geweest zijn. De traditioneel» hospartUen en het gooien met serpentines waren ook dit keer de voor naamste vreugde-ultingen voor opgeschoten Jongens en meisjes: wat dit onderdeel der Koninginnedag-viering betreft, als ook het potsierlijk uitgedost rondloopen van talrijke volwassenen en kinderen, blijken de Amster dammers over weinig originaliteit te beschik ken. Aantrekklngspunten voor zeer velen waren de fontein op het Frederlkspleln. welker hoog-opspuitende stralen van 9 tot 11 prachtig verlicht waren, alsmede goede mu ziekuitvoeringen in verschillende stadsgedeel ten Voorts trokken van 8 uur af drommen men schen langs verschillende wegen in de rich ting wan de Celntuur-sporbaan bjj den zui delijken Wandelweg, waar onder leiding van den beer A. J. de Kat uit Leiden het Jaar- HJksche groote vuurwerk werd afgestoken. Tuaschen Amstelveenscheweg en Amsteldljk was de Zuidelijke wandelweg voor alle rijver- keer afgesloten, terwijl het gedeelte van dezen weg tusschen Amstelveenscheweg en Haring- vlletstraat evenals de spoordijk van de Celn tuurspoorbaan niet voor voetgangers toegan kelijk waren. Tot het feestprogramma van den avond, dat binnenshuis werd opgevoerd behoorde een feeistvoorst»lling in den Stadsschouwburg, waar de tooneelvereeniglng „Vrije Werkkring" het blijspel „"n Lord at 'n Lady" opvoerde en een samenkomst van de Amsterdamsche Christelijke Oranjevereeniglng in het gebouw der A. M. V. J., waar Ds. Klinkenberg een feestrede uitsprak. In Watergraafsmeer Comté „Oud-Watergraafsmeer voor avond ojn. een feest op „Frankendael" concert door de Jliemer Harmonie" ganlseerd. hen. die haar bijwoonden om nooit meer vergeten. En toen de lichtende was bleef men toch nog geduldig wachten i°t H. M. zou uitrijden om haar versierde en geïllumineerde Residentie te gaan bewonde ren. Daverend hoera-geroep steeg op en er werd onze vorstin een hartelijk „lang zal ze Zaterdagmiddag is van de in asnbouw zijnde nieuwe Maasbrug te Maastricht door den waterdruk een gedeelte van den stut- wand van de afbakening voor den vijfden en grootsten pijler bezweken, waardoor de put voor dezen pijler, waarmede men juist klaar zou komen, zoodat Maandag met be ton-storting een aanvang zou gemaakt worden, onder water geloopen is. In den put waren dertig arbeiders werkzaam, welke, dank zy de oplettendheid van den opzich ter. gelukkig tijdig den put konden verlaten en aan een zekeren dood door verdrinking ontkwamen. leven” toegezongen. Een ware Zegetocht is het voor onze Vorstin en haar gezin geworden. Waar de geheel open auto zichtbaar werd, weerklonk het hoerageroep dat zich ver vooruit al langs de wegen voortplantte. Op verschillende plaatsen in de stad had de Koningin boven dien nog eenige bloemenhulde en in het Westelnde zelfs o.a een kleine aubade van „Die Haghe-Sanghersf’’ in ontvangst te men. spelen met overblijfselen van vuurwerk, dat Zaterdagavond was afgestoken, ter gelegen heid van het Koninginnefeest. Zij probeer den deze resten in brand te steken, waarbij een ontploffing volgde. De 13-jarige Jongen Martnns werd merbij zoo ernstig aan de hand gewond, dat deze moest worden v»imputeerd. Verder kreeg de knaap brandw unden aan het hoofd. De andere kinderen kwamen met den schrik vrij. Te *s-Gravenhage. Feestvierend Den Haag heeft gistermiddag de verjarende Koningin bij haar aankomst ongeveer vijf uur per Staatsspoor in de Re sidentie, vergezeld door prinses Juliana, een allerhartelijkste ontvangst bereid. Hoewel het uur van aankomst eerst in den loop van den middag bekend was geworden, sag het in de Rijnstraat, waaraan het ach tergedeelte van het station gelegen is, zwart van menschen Niet minder druk was het op het perron self, waar, ter weerszijden van de Konink lijke wachtzaal, honderden achter de afsluit- paaltjes de aankomst van Koningin en Prin ses verbeidden. In die wachtzaal bevonden zich, korten tijd voor aankomst van den trein, prins Hendrik, die reeds des ochtends wegens het Luchtvaartcongres in de stad was gekomen; voorts burgemeester Patljn. en de gouverneur der residentie. lult--gene- raal Insinger. Nauwelijks werd de Koningin even zichtbaar, of lulde hoe ra's weerkon- ken, die ook de Prinses golden, toen deze uit stapte. De Koningin dankte met buigingen en handgroeten. De Prins begroette gemalin en dochter harteiyk. In de koninklijke wachtzaal onderhield H. M. zich vrij langdurig met de autoriteiten, die tot Haar hun gelukwenschen richtten. Toen de Koninklijke familie de in de Rijn straat gereedstaande open auto's besteeg, werd zij met enthousiast hoerageroep en wul ven met zakdoeken, vlagjes, hoeden en pet ten begroet, dat zich herhaalde totdat het Bezuidenhout, waarop de Rijnstraat uit mondt, bereikt was. De Koningin was zicht baar getroffen door deze harteiyke ovatie, waarvoor zjj op de vriéndelijkste wijze dank te. Langs den gebruikelijken weg, Princesse- gracht, Korte- en Lange Voorhout, Heul- straat, werd naar bet Paleis Noordelnde ge reden. In de omgeving van bet paleis stonden reeds lang tevoren vele duizenden menschen de aankomst der Koninklijke familie af te wachten. De politie had ook hier uitgebreide orde maatregelen getroffen, zoodat alles een orde lijk verloop bad. rage roep der wachtenden de Hofauto veer, waarin Koningin. Prins en Prinses plaats ge nomen hadden. Op het bordes dankte de Koningin harte- HJk voor de haar gebrachte hulde Voor een der vensters kwamen de Konin gin met de Prinses zich nog enkele oogoen- bllkken vertonnen om nogmaals het Juichen de publiek te bedanken. Het was precies vijf minuten vóór tien, toen de deuren van het Kon. Paleis aan het Noordelnde open gingen en de Koningin, ge volgd door Prinses en Prins, alsmede het ge volg van H. M.. naar bulten trad. Een dave rend gejuich steeg uit de menigte op, welke uren van té voren reeds had post gevat om van dit grootache. indrukwekkende oogen- blik getuige te zijn. Een gejuich, dat over ging in het spontaan zingen van het „Wil helmus”; en nog waren de laatste klanken niet verstorven en ging er weer nieuw hoera geroep op of de eerste auto van den Hcht- stoet met het vrijwillige muziekcorps der hu zaren werd zichtbaar. Eenmaal het paleis corps eveneens kwamen, in zeventig Het gemeentebestuur van Zwolle ontvüig het volgende telegram: „Uw Jonge Amerlkaansche naamgenoot biedt zijn hartelijke gelukwenschen aan op Uw 700sten verjaardag. Wij zjjn zes en der tig Jaar oud en streven er naar Uw waardig voorbeeld te volgen en zullen trachten den goeden naam te verdienen en de belangrijke plaats in te nemen in de Vereenlgde Staten, welke Gjj bezit in de Nederlanden, zoodat Gij even trotsch op ons kunt zijn als wü het op U zjjn. w.g. Zwolle «Louisiana) Vereenigde Staten van Amerika. De bewoners van een pand aan den Nieu wen Binnenweg te Rotterdam, waarin is gevestigd een filiaal van den kunsthandel „Au gout artistique". bemerkten in den nacht van Zaterdag op Zondag onraad in het pand. Zij waarschuwden de politie. Uit het onderzoek, dat werd ingesteld bleek, dat zich op de tweede etage van Tiet pand twee mannen ophielden. De agenten bega ven zich naai boven, maar de mannen wisten over de daken te ontkomen in de van den Heemraadsinvel. Blijk baar zijn zy een dakraampje binnen willen gaan, zy hadden tenminste een dame, die reeds te’ bed lag. verschrikt door met een lantaren licht in de kamer tex werpen. De agenten '.ebben de mannen nog eenigentyd over de daken nagezet en daarbij verschil lende schoten gelost, maar zy hebben de Inbrekers niet gevonden. Korten tijd na dit ondersoek deelde een die aan den Heemraadsingel woont, de politie mede, dat hy in zyn bed door een verrast en dat die man, vóór mogalljk was. het huis door de voordeur had weten te verlaten. Inmiddels hadden eenige agenten een man gezien in de Lievenvarschuierstraat, die zich daar op verdachte wijze ophield. zy volgden den man. die daarop de vlucht nam. Zy trachtten hem tot staan te brengen doorvan hun vuurwapens gebruik te makéh. hetgeen evenwel niet gelukte. Door gebruik té maken van een toevallig passeerenden bestelauto van de ..N. R C.” wist men den vluchteling in te sluiten. Het bleek een Spaansch zee man te zijn, die bij de politie ongunstig be kend staat. Hy bekende met een kameraad op inbraak te zijn geweest maar hij gaf voor niet in het pand aan den Nieuwen Binnenweg te zyn geweest. De heer van den Heemraadsingel heeft den arrestant niet herkend. Op den aangehoudene is slechts een lantaren gevonden. In den kunsthandel bleken verscheidene goederen te zyn klaargezet om te worden meegenomen. Van Hasvik, ten westen van Hammer fat, waar de „Bratvaag” Zondagmiddag aankwam. heeft het schip de reis naar Skaervóe voortgezet. De eerste door kapitein Jensen gezonden berichten waren niet in alle opzichten Juist. De lyken der drie Zweedsche pool reizigers zijn niet zoo goed gebleven, dat balsemen moge lijk is. Het hoofd van Andrée was van den romp gescheiden, doch is gevonden. Van Strindberg en Fraenkel is weinig meer dan het skelet overgeble ven. Er bestaat evenwel geen twyfel of het zyn Andrée en zyn metgezellen, daar bet dagboek, dat men by Andrée vond en de andere voorwerpen hiervan duldelUk het bewys zyn. De wetenschappelijke commissie zal haar werk niet aan boord van de ..Brat vaag" aanvangen, doch men zal de Ujken en het overige,, dat gevonden is, te Tromso aan land brengen. De Oostenrijksche professor Stem, die zich voor het onder zoek van het Noorderlicht te Trornsö be vindt. heeft zich bereid verklaard fotogra fieën van het gevondene In natuuriykc kleuren te maken. Aan een vertegenwoordiger van een blad uit Stockholm deelde dr. Horn de volgende byzonderheden mede De lyken liggen In zeilddtk en ys gewik keld. Voor de veiligheid hebben wy ze vast- Het zeildoek en al het andere, dat wy vonden, bevindt zich nog In goeden toestand. Over het lot van de ballongroep van de ..Italia" deelde dr. Hom mede, dat deze zich naar, .zyn meening niet bevindt in de streek, waar dé expeditie van Andrée Is ge vonden. schaft, waarna de zijwand der brandkast werd opengebroken. Een portefeulljp met ruim 5000 aan bankpapier werd medege nomen, benevens een bedrag aan zilver geld. 53. R.-c. Mr. G. H. B. V. d. G H. Wissenburg. Leiden. H Poons, koopman. Den straat 115 R.-c. Mr. J. H. Haag. Schelde- van Laer. Cur. Mr. C. P. Hoytema van Konynenburg, Der. Haag. Th. G. I. Wight, koopman. Den Haag. Asterstraat 41. R.-c. Mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Cur. Mr. M. M. Schim v. d. Loeff. Den Haag. A. van Leeuwen, boomkweeker. Boskoo". Emmakade 16. R.-c. Mr. W. Fick. Cur. M: C. M. Loef, Boskoop. H. P. Lander, lood- en zlnkwerker. Den Haag, Kepplerstraat 298a. R.-c. Mr. H. W E. Klomp. Cur. {dr. C. J. A. Hulsman, Den Haag. F. Vervoeren, handelsagent. Den Haag. Kanaalweg 30. R.-c. Mr. A. B. Bommezijn Cur. Mr. E. F. Moresco, Den Haag. H. Bakker, aannemer. Voorhout. R.-c. Mr. G Scholten. Cur. Mr. M. B Vos, Lelden. N. V. American Automobile Company. Den Haag. Pletterykade 12. R.-c. Mr. F. J. A. Hyink. Cur. Mr. E. Belinfante, Den Haag. G. Th. vi ster. R.-c. 1 van Hellemi B. Outshoornstraat Felth. Cur. Mr. P. du Ry van Beest Holle. Den Haag. Vader door een zoon doodgeslagen Van Zaterdag op Zondag des nachts on geveer 20 minuten voor 2 werd den plaats vervangend commissaris van politie te Breda, den heer J P C. Mansveldt medegedeeld, dat zich in perceel no. 30 in de Terheyde- straat. bekend In den volksmond als de „Vln- kiÉnbuurt" een iyk zou bevinden. De heer Mansveldt spoedde zich direct naar het gemelde perceel, teneinde een onderzoek in te stellen. Hy vond ter plaatse het lijk van E. W. In een plas bloed onder aan een trap In de keuken. By een verder onderzoek, aldus de ..Maan dagmorgen" bleek o.a. dat van de buitendeur een plank, waaraan het slot zat bevestigd, was afgerukt, terwyi een viertal ruiten aan de voorzijde van de woning waren ingeslagen. Voorts bleek by het onderzoek, dat herhaal- delyk huiselijke twisten voorkwamen Jusschen den verslagene en vrouw en kinderen. De verslagene. die vader Js van acht kinderen stond niet zeer gunstig bekend. Bij twisten met zijn vrouw sloeg hy deze herhaaldelijk. De verslagene was 51 jaar en was van be roep schilder. De heer Mansveldt had intus- schen den officier van Justitie met een en ander in kennis gesteld en de substituut offi cier baron mr. Speyart van Woerden was spoedig ter plaatse. Het iyk van E. W werd Zondagmorgen naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. waar een onderzoek zou worden Ingesteld door dr. Hulst uit Leiden, die inmiddels ont boden was. Uit een verklaring van een achttal getui gen is komen vast te staan, dat J.l. Vrydag weer een huiselyke twist had plaats gehad en dat E W. ook nu 's nachts om 1 uur we?r dronken was thuisgekomen. De deur was echter gesloten. E. W. sloeg toen enkele rui ten in en trapte de deur open. Vervolgens ging hy naar binnen. Moeder en een der dochters, welke beneden sliepen, vluchtten uit angst toen de trap op en zoch ten bescherming by een daar slapenden zoon, eveneens E. genaamd. Met drieën zagen zy E. W. senior nu, ge wapend met een stoel, die hy aan een poot vasthield, dreigende, allen te zullen vermoor den. naar boven komen. Toen de verslagene boven aan de ongeveer 15 treden hooge trap was gekomen, rukte de 16-jarige zoon E. den stoel bU de leuning grij pende, deze uit zyns vaders hand en gaf hem daarmede 'n slag, zoodat deze de trap afvlei en byna onmiddeliyk dood moet zyn geweest. De vrouw van E. W. senior was intusschen door een dakraam op het dak gevlucht, van waar zy door een buurman met behulp van een'ladder in veiligheid werd gebracht. De 16-Jarlge E. W. junior verklaarde uit 'noodweer te hebben gehandeld. Hy achtte zyn moeder, zuster en zich zelf in gevaar. De 16-jarige E. W. is arbeider en zeer flink voor zyn leeftijd. Hij is in voorloopig arrest gesteld. Onderzocht wordt nu of hier uit zelf verdediging is gehandeld. Natuurlijk bracht het nachtelijk drama heel de buurt op de been. H. M. de Koningin negen uur. in het Koninkiyk paleis aan het Noordelnde de deputatie ontvangen, welke Haar het geschenk der weermacht kwam aanbieden. De afvaardiging bestond uit lult.-generaal Insinger. commandant van het veldleger, vlce-admiraal Quant, commandant der ma rine te Willemsoord, en kolonel Frankamp, van de infanterie van het Indisch leger. By de aanbieding van dit buldebiyk heeft luit.-generaal Insinger de volgende woorden tot H M gericht: „Het zy my veroorloofd. Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank te betuigen, dat het ons vergund is. als vertegenwoordigers van de zeemacht, van het leger hier te lande en van het leger in Ned.-Indlë, U ter gelegen heid van dit byzondere Jubelfeest, hulde te brengen. De behoefte om Uwe Majesteit te huldigen, kwam geruünen tyd geleden in alle geledin gen der weermacht naar voren De deelneming heeft echter elke verwach ting overtroffen. Reeds nu hebben zich hier voor ongeveer 50.000 deelnemers aangemeld en nog steeds neemt dit aantal toe. Nochtans werd vermeend, in Uw geest te handelen, door het aan te bieden huldebiyk eenvoudig te houden. Een commissie uit de weermacht heeft ge tracht. in samenwerking met de glasfabriek te Leerdam en de fabriek van Wiener te Amsterdam, de bedoeling van de hulde tn deze vazen tot uiting te brengen. In den rand van de voetplaat is de op dracht vervat: „De Weermacht aan Hare Majesteit de Koningin 1880 31 Augustus 1930. De driehoekige vorm van den rand duidt op de drle-eenheid van de onderdeelen van de Weermacht, welke wil getuigen van haar onvergankeiyke trouw aan Uwe Majesteit. Met de zonnlg-groene kleur van het kristal wordt gedoeld op de hoop, welke, in de weer macht leeft, dat het Uwe Majesteit moge zyn gegeven nog langdurig het Oppergezag over de weermacht te voeren. De bloemen, waarmede de vazen zyn ge vuld. mogen etndelyk getuigen van de groote liefde, welke allen, van hoog tot laag, in hun hart koesterden voor hungeëerbiedigde Vorstin.” De Koningin heeft hierop met een kort woord geantwoord harteiyk dank brengende voor dit schoone, zeer ryke geschenk en met verzoek. Haren dank wel te willen overbren gen aan a’le onderdeelen onzer weermacht, welke tot het geschenk hebben bygedragen Naar wy vernemen, ligt het in de bedoeling, afbeeldingen van de aan Hare Majesteit aan geboden vazen te doen vervaardigen, en deze uit te reiken aan alle onderdeelen onzer Weermacht die bii hebben gedragen om het Én dat w^s ook zoo. Die vrouw was 'n moeder. De moeder was ze van een koningske. van 'n heilig kind, dat in zyn kleine hand de heele wereld droeg. Het was de Godsmoeder. die daar door den wereldavond ging. En verborgen onder haar wyden witten mantel droeg ze een schat, die daar veilig besloten lag in haar binnenste ziel. Ze had gekeken in twee kinderoogen. in d,le pe klare oogen van 'n kind, dat God wi’. en Ineens was haar ziel volgeschoten, vol van onzegbare mooie dingen, vol zacht, vreemd geluk, van 'n vlammende vreugde. In twee oogen van een kind had zy een wereld van schoonheid gevonden, die neer was gaan vloeien in haar eigen inneriyk en dat tot aan den rand toe had gevuld. En omdat Maria vrouw was en vrouw is 'n moeder, moest ze opeens denken aan alle kindjes van de menschen der wereld en opeens voelde ze 'n groote, diepe liefde voor hen. En op een avond, toen het wat lang duur de vóór Jezuke's oogen toevielen in den slaap en ze uren lang by z'n bedje de wonder heden uit zyn oogen had gelezen, dacht ze weer als ««en echte moeder aan alle kinder tjes der menschen daar ver in den nacht en aan de jonge vrouwen als zy zelve was En aan al t schoone. het ongekend-biyde. dat zy uit Jezus’ oogen ontvangen had. Toen 't Jezuskind sliep, is ze stil de deur uitgegaan. Zoo kwam het, dat 'n slanke schoone vrouw ging door den stervenden dag, als T> moeder, vol verlangen van haai schatten mee te deelen aan die zoo nik niet zyn als zy. Zóó ging Maria door het avondland Het werd 'n warme zomernacht, roereloos was de stilte; alleen de kikkers zongen hun eentonig wijsje en de boomen rulschten zachtjes. In vele huizen stonden wyd de vensters open. Stillekens trad Maria dicht langs de donkere muren en overal zag ze naar binnen. En eindelyk vond Maria wat zy zoeken wilde. Dicht by het open venster stond het bedje van 'n kind, n Jonge vrouw zat er bh- Haar handen lagen rustig in haar schoot en ze had 'n mild moedergezicht. Het scWaarsché late licht van den avond viel schuin naar bin nen en weefde yie glanzlngen om der sche merduistere silhouetten in de kamer Het kind bewoog zich onrustig, de oogjes wilden maar niet toegaan en de slaap niet komen. Moederke wiegde en hield de wacht. Zachtjes zong ze 'n liedj: „Douw douw Maria stond voor het venster en zag neer op 1 schreiend kindje en op de leege open gevouwen handen der Jonge moeder. Doch niemand zag haar staan. hkar handen om- 8e vensterbank en in die andere moederhand legde ze toen van al die teere, wondermooie dingen, die Jezus haar geschonken had. De oogen van de vrouw waren toegegleden; de donkere wimpers lagen roerloos op haar opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handeisinfonnalies) Uitgesproken 29 Augustus: Alois van Pottelberghe. landbouwer. Koewacht. R.-c. Mr. J. H. By- bau. Cur. Mr. A. J. van der Weel. Middel burg. A. J. van Ex ter, bakkersknecht, Hazers- woude. Dorpstraat D 67. R.-C. Mr. A. 8. Rueb. Cur. Mr. W. Hugenholtz. Leiden. F. K. Betcke, drogist. Leiden, Nieuwe Ryn Boom. Cur. Mr 53 L Eensklaps klonk het gegil van de stoomfluit, een wolk van stoom omringde hen. „Ik kan,” riep Jan, „niet; meer ontdekken. Ik weet he’isch niet waar ik ben.” „Je bent bil ons, vriend Jan." riep Jokko. „k houd den «lief wel in het ocg. Neen, hy krijgt geen kans om te ontsnappen, denk maar niet, dat ik 't gedoog.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7