s >s KON. NED MIDDENSTANDSBOND t DE ZUIDERZEE-VISSCHERIJ TENTOONSTELLING f BLADznnc DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 ^De Zuiderzee-visscherij tentoonstelling Uitbreiding van het hoofdbuizennet Het bloemencorso Jr t SOCIAAL LEVEN INGEZONDEN Het 27ste Nationaal Middenstandsconè ces 5 I r L Het Waterleidingbedrijf in Noord’Holland Bezoek H. M. Koningln-Moeder Markerdag !tS- -IE un- iet, ’en te Enkhuizen II ©e Zuiderzee-visscherijtentoonstellinA te Enkhuizen 1 i-l—l-'L- ol„«kD schuitje, Bep Hlldering; 1 „De Moten”. Het Bloemencorso za! de noodige bevoegdheid 2e pr. Joost In op ten goed in om- de I dezelfde i GEBR. KLOOSTERBOER Groentenexport dan nog uit en nauwelijks exploits tie- wer- van f t Aan dien openingsrede ontleenen wij het volgende: algeheel vrti laten en absoluut het wtnketelulttaezuur. te nemen In de thans verschenen begroeting voor 1931 van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noord-Holland zijn verschillende posten opgenomen voor uitbreidingswerken Daaraan is het volgende ontleend: aankomst werd een aanvang gemaakt de bezichtiging der tentoonstelling. geleide van den heer Stapel, voorzitter van de Z. V. T. bezichtigde H. M. eerst het vis- schersdorp. H. M. ging alle huisjes binnen en liet zich omtrent verschillende zaken in lichten. Langs bet restaurant ging H M onder het gejuich van het talrijke publiek vervol gens naar hal A en bezichtigde zeer zorg vuldig de verschillende stands. Naar wij vernemen was H. M. vol bewon dering over hetgeen hier was bijeengebracht Op het terrein voor het restaurant was in middels de tafel gerangschikt voor de Mar- kerbrulloft. Als de Markers en Markerinnen hebben plaats genomen begint de vroolljkheld. H M. de Koningln-Moeder en gevolg arriveerden enkele oogenbllkken later ook op het bruiloft- terrein en namen plaats op de waranda van het restaurant .De drie Haringen." Door de jonge Markerin Wilhelmina Lys- bet van Riel werden H. M bloemen aangebo den. Vervolgens werd vertoond een Marker huwelijksplechtigheid en werden Trijntje Peereboom Sdr. en Dirk de Waard In den echt verbonden. H. M. was blijkbaar bijzon der ingenomen met deze vertooning. Na de huwelijksplechtigheid werden de Jonggehuw den aan H M. voorgesteld. De bruiloft nam Intusschen in vroolljkheld toe. de groote kom met boerenjongens ging rond, voordrachten werden gedaan. Aan H. M. werden intusschen verschillende leden van het Z. V. T.-bestuur voorgesteld. Door mevr. Zimmerman werd H. M. de thee aangeboden. Als H. M. nog ©enige oogen bllkken de feestelijkheden in oogenschouw heeft genomen wordt het sein gegeven voor het vertrek. Onder luid hoera vertrok H M. met gevolg, weder voorafgegaan door den auto van den burgemeester. H. M. keerde per auto weder naar Soestdjjk terug. Den geheelen middag bleef het druk in de stad en op de Z. V. T. Woensdag was voor de Z. V. T. en voor Enkhulzen een zeer drukke dag. wegens het bezoek van H. M. de Koningln-Moeder en den Markerdag Reeds in den ochtend was het een drukte in de straten toen het Marker bezoek ten ge tale van ongeveer drie honderd mannen en vrouwen een wandeling door de gemeente maakte met het Marker muziekcorps voorop. Midden In den stoet bevond zich het Belersch muziekcorps. Voor het stadhuis werd opwachting ge maakt bij den burgemeester, die verscheen op de stoep. Eenige nummers muziek werden gegeven, waarna enkelen uit het gezelschap aan den burgemeester werden voorgesteld. Tegen twee uur stond een groot aantal menschen aan de straat en bij het station de komst van H M de Koningln-Moeder af te wachten. H. M. arrlveeerde met den gewonen sneltrein en werd verwelkomd door het ge meentebestuur. H. M. was vergezeld van Freule van Tuijl van Serooskerken. Jhr. van Wijck. kamer heer en den kamerheer in buitengewonen dienst Baron Harlnxma thoe Slooten. Het gezelschap stapte in twee gereedstaande hof- auto's en werd voorafgegaan door een auto waarin het gemeentebestuur. Direct werd ge reden naar het Z. V. T.-terreln. H. M. werd overal hartelijk toegejuicht. Op het perron waren H. M. bloemen aangeboden door een dochtertje van den heer P. Sluis, lid van de N. V. Sluis en Groot. Op het Z. V. T.-terein werd H. M. verwel komd door het Z. V. T.-bestuur. Direct na met Onder Het nationaal MMdenstandscongres. Hedenmorgen te half tien werd het 37ste nationaal Mlddenstandscongres geopend met een rede van den Bondsvoorzitter, den heer Ed G. Schürmann. Watervoorziening van de Wleringenneer Naar het oordeel van den Minister van Waterstaat zal de watervoorziening in den Wleringermeerpolder door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland moe ten geschieden. Ofschoon omtrent de financieele zijde van het vraagstuk, met name wat betreft de ga rantie van de aanvankelijke tekorten, wel de financiering van den aanleg, geen definitieve regelingen met de Regeerlng zijn getroffen is het gewenscht, zulks met het oog op de In de Wlerlngermeer voor de in cultuur brengtng reeds spoedig op te rich ten woningcomplexen, dat. zoodra terzake overeenstemming zal zijn verkregen, de middelen beschikbaar zjjn om tot den aan leg althans var verschillende der noodlg ge oordeelde hoofdleidingen over te gaan. De onder dezen post arngevraagde gelden tot een bedrag van f 750 000 dienen voo^ de ge leidelijke uitvoering van de bovenomschre ven werken. Intusschen om van het thans gekozen tracé af te wijken. indien en naar mate dat de omstandigheden zich ontwikkelen, onontbeerlijk zijn. vreemde waren te weren dustiie te nelpen. Over en weer past men dit middel toe. waardoor men ten slotte als resultaat zou verkrijgen dat teder land slechts voor eigen consumptie zou werken, en overal elders ge sloten deuren zou vinden. Het middel blijkt erger dan de kwaal te zijn. De waarde der schoonheid van het ambacht en het behoud daarvan. Aan het slot van bet Congres hield de heer Jac. P. van den Bosch, binnenhuia-ar- chltect te Bloemendaal een voordracht met lichtbeelden over: „De waarde der schoon heid van het ambacht en het behoud daar van." De Inleider toonde zich een warm voorstander van behoud van de ambachts- kunst. Hij betoogde, dat de cultureels be- teekente van, een volk voor een deel bepaald wordt door zijn kunstuitingen niet het minst op het gebied van het ambacht. Het is dus een maatschappelijk belang om gunst toe ont- wtkkelingsvoorwea’der te schennen Bespro- kei) werd de beteekenis van de vroegere gil- ennaaag was net oe aag van het Bloe mencorso op de E. V. T. *t Was er. dank zij het wederom gunstige zomerweer, een prachtige dag voor. Voor Enkhulzen, dat nooit een bloemen corso binnen zijn muren zog, was het een heele durf, om zoolets te organiseeren. Het initiatief tot dit corso werd genomen door de Commissie voor Sport en Vermakelijk heden. 't Was een goede gedachte van AeiA commissie een corso te organiseeren en net zal wel tot groote voldoening van de Initia tiefnemers gestemd hebben, dat de door hen gestelde verwachtingen verre overtrof fen zijn geworden. Er was een flinke deelname aan het bloe mencorso; ongeveer een 40 nummers waren opgekomen van de 46. die zich voor deel name hadden opgegeven: de quantitelt liet dus niets te wenschen over. Wat de quallteit van het corso betreft, er awren nummers bij, zoowel in de rubriek enkelingen, als paren en vereenlgingsnum- mers. die op het vermaarde bloemencorso van Bergen, ernstige mededingers naar den eersten prijs geweest zouden zijn. Over het algemeen echter had men in zijn nummers een te groote verscheiden heid van bloemen en kleuren gebruikt waardoor veel schoon effect niet bereikt kon worden: 't waren dan ook juist die nummers, die eenheid van kleur en mate riaal vertoonden, die door de jury terecht met de eerste prijzen bekroond werden. Slechts enkele nummers bereikten een artistiek peil, zooals we dat b.v. op het Ber- gensche Bloemencorso steeds kunnen be wonderen. t Was In Enkhulzen echter de eerste keer, dat een bloemencorso werd georgani seerd en over het algemeen kan dan ook gezegd worden, dat het corso uitstekend ge slaagd is. Des morgens en des middags werd het Z. V. T.-terreln verdienstelijk gecon certeerd door de in EnkhiHzen reeds popu lair geworden Beiersche Kapel, waarvan de muzikanten In schilderachtige Westfaalsche volksdracht gekleed gaan. Om 2 uur stelde de corso-stoet zich op aan de Koepoort, vanwaar om half 3 de stoet de stad Introk langs de volgende route: N. Westerstraat, Westerstraat, Vene- die, Sint Janstraat, Dijk. Bocht, Breed- straat. Westerstraat, Van Blelswijkstraat Wegjes, Vijzelstraat, Jlsschersdyk en van daar naar het Z. V. T.-terreln. Er was een ontzettend groote menigte op de been; In dichte rijen had zich het pu bliek aan weerskanten van den weg ge schaard. Het Stedelijk muziekcorps en de Belerscne Kapel liepen musiceerend mee in den stoet en vulden de feestelijk versierde straten met klankvolle muziek. De enkelingen openden de stoet, net eerste nummer, een scheepje, in wit- en gele bloemen uitgevoerd, met de woorden „Hulde Z. V. T." trok veler bewondering; zoo ook het Kllppertje, dat een fijn nummer was; snoezig was Oud-Hollands meisje in 't wit met vroolijke margrieten gegarneerd. In de rubriek Paren was „De Molen" een nummer. Voor het komische In deze rubriek zorgde „bruid en bruidegom" Oud-Hoilandsch costume. In de Vereenlglngen rubriek keilers stelde voor om de winkeliers, die zonder personeel werken, te vereenlgen in een afzonderlijke groep C. van den Bond, omdat zij meent dat daardoor hun belangen beter gediend zullen worden Het Bondsbestuur achtte zulks overbodig en ongewenscht omdat deze belangen In de bestaande vereenlglngen. welke bijna alle een gemengd karakter hebben, reeds voldoende behartigd worden Ontkend werd dat de be langen van de kleine ten opzichte van de overige winkeliers a nriorl tegengesteld zitn terwijl geweten werd op het onuitvoerbare en ongewenschte van net maken van een scheiding In bestaande vereenlglngen. Ket prae-advies werd aangenomen. Dezelfde vereeniglng zou actie gevoerd willen zien voor intrekking der precario- verordenlngen in verschillende gemeenten en speciaal in Amsterdam. Het Bondsbestuur stond sympathiek te genover dit voorstel, doch wees erop, dat deze acties voorloopig van plaatselUken aard zijn terwijl In de meeste gevallen de betrokken midderutandsvereeniglngen reeds diligent zijn. Daarom werd geadviseerd het resultaat van het plaatseiyk optreden eerst af te wachten. Aldus besloten. De Vlaardlngsche Middenstandsbond ver vocht bespreking van de mogelijkheid tot het verstrekken van vergoeding voor het bezoeken van het Congres door officleele afgevaardigden. Het Bondsbestuur achtte een zoo groot mogelijk Congresbezoek eveneens zeer ge wenscht doch deelde mede, dat de Bonds- financiën vooralsnog niet toelaten dat zoo danige vergoeding wordt verstrekt- Hierbij legde de vergadering zich neer. .Ten slotte werd nog op verzoek van de Algemeen* Wlnkeliersvereenlging te Amster- sterdam een uitspraak gedaan over de vraag of de Bond bij de Regeerlng zal aandringen op uitstel van invoering van de Winkelslui tingswet nadat deze door de Eerste Kamer zal zjjn aangenomen, zulks In verband met de ernstige malaise in het bedrl’fsleven. Ten slotte had te half 7 tn .De Harmonie" een officleele maaltijd plaats, waaraan ook verschillende autoriteiten aanzaten. De i ig werd besloten met een avondfeest, aange boden door de Alg. Groninger Winkeliers- Vereenigtng schuitje, Bep Hlldering; 10e pr. de kleine koekebakker. Corry Koster. Een eere-prijs werd toegekend aan den len prijswinnaar van deze rubriek. Paren: le pr. Indië in Holland, kinderen de Groot; 3e pr. De Vliegende Winkel, kin deren de Vries; 3e pr. De Molen, kinderen IJsselsteln; 4e pr. versierd schip op lorry, kinderen de Wolf; 5e pr. versierde Trek zagen, kinderen Bakker; 6e pr. versierde Trekkar, kinderen Broekhuljsen7e pr. ver sierde lorry, kinderen Bakker; Troostpril- zen: Het schip op de golven, kinderen Nauta en De Waard; en Bruid en Bruidegom, kinderen de Graaf en Veenstra. Groepen: le pr. De reddingsboot, kinderen Kroeb; 3e pr. versierde dpgcar. Stal 8. Ruiter. Vereenlglngen: le pr. Zangver. Inter Nos, dit nummer verwierf ook den eereprijs in deze rubriek. bestaande uit een zilveren schild, gegeven door den heer J. Schild; 2e pr. Drankweercomlté; 3e pr. Jonge H.B.8. ei aan Bron der Wijsheid, door H.BB.-vereenl- glng; 4e pr. „Sterre der Zee", R.K. Meisjes congregatie; 5e pr. Mercurius, Midden standsbond; 6e pr. Laat Bloemen uw tolk zjjn, De Tuinbouw; 7e pr. De Nederl. Maagd en de 13 Prov., Oranje-vereenlging „Juli ana". Auto's le pr. Abr. Sluis; 3e pr. Joost Sluis; 3e pr. H. Groot; 4e pr. fa, J. Sletses Zn.; 5e pr. Oebr. v. Wachtendonk. De heer Schild dankte de jury voor de eerlijke en stipte wijze, waarop zij haar moeilijke taak volbracht had. met welke woorden het publiek door hartelijk applaus Instemde. Het bleef den heelen dag gezellig druk op de Z. V. T. Des avonds concerteerde daar het fan farecorps ,De Eendracht" te Enkhulzen. (Door omstandigheden, bulten onzen wil eerst heden geplaatst. Red.) Uitbreiding van het hoofdbuizennet In verband met het steeds toenemend wa terverbruik en de hoogere elschen, welke, mede met het oog op de watervoorziening van de Wlerlngermeer. aan het bestaande leidingnet met de daarin aanwezige en nog te bouwen watertorens gesteld zullen wor den, is het noodzakelijk om op verschillende punten de capaciteit van het hoofdbuizen net te verruimen Hiervoor komen In de eerste plaats In aanmerking de aan- en af- voerleldingen naar den watertoren te Wle- ringerwaard welke toren met den nog In de nabijheid van Twisk te bouwen watertoren een belangrijke rol zal spelen in de water voorziening van den Wierlngermeerpolder. Voorts is het zooveel ter verruiming van de afvoercapaclteif als met het oog op de bedrijfsveiligheid gewenscht, dat de 400 mM. wijde hoofdtransportleiding Bergen-Warmen- hulzen-Opmeer-Hoorn over een gedeelte, be ginnende bij den overgang over het Noord- bollandsch Kanaal bij Koedijk, verdubbeld wordt tot een nader te bepalen punt, dat voorloopig bij Zuld-Scharwoude is gekozen, doch later wellicht verder oostwaarts ver plaatst zal worden, voor welke/ eventueele uitbreiding alsdan t.z.t. opnieuw een cre- diet zal worden aangevraagd De aangevraagde gelden, f 450.000, zijn voor dit doel bestemd, doch dragen het karakter van een stelpost, aangezien eerst, wanneer door het toestaan van het aangevraagde cre- dlet In beginsel over het maken van deze verbinding beslist Is. de definitieve keuze van het tracé kan geschieden. Watertoren Twisk De nabij Twisk ontworpen watertoren, met een reservoirlnhoud van 1000 M3zal In ver band met oe watervoorziening van de Wle rlngermeer hetzij een grooteren reservoir lnhoud dan wel aan zijn voet een laag- reservoir met pomptnstallatle moeten ver krijgen. Voor de aan het een of het ander verbonden meerdere koeten wordt een aan vullend credlet van f 50.000 aangevraagd. Werken In de waterwlnplaats te Bergen Ten einde aan het toenemend waterver bruik, waarin het pompstation te Bergen Partieel valt de crisis niet op te lossen. De oplossing zaï moeten komen door krachtige samenwerking van alle groepen der maatsenappu Vaak wordt de zich steeds meer ontwikkelende techniek de mechanisa tie der bedrijven genoemd als de bron van alle kwaad. Dwaling! De middenstand staat midden in den strijd, vangt de slagen op. en is niet bij machte den toestand te veranderen. Ten minste niet alleen. Wel met medewerking der andere groepen onzer samenleving. Het zal dus noodlg zijn, dat men gezamenlijk overweegt, niet wat men bereiken „wil", maar wat men bereiken .Jtan”. De prijzen in het kleinbedrijf moeten laag, maai niet ten koste van de winst der ondernemers, daar deze toch groot genoeg is om de dure kosten te bestrijden De wederopbouw van net economisch le ven moet komen door inspanning van aller krachten, door een eind te maken aan den klassenstrijd, door bevordering der nationale zenheid. Wil onse maatschappij voortbestaan, dan is het noodlg dat een leder loon naar wer ken ontvangt dat het kapitaal in onderne mingen gestoken rendabel wordt, dat men zijne elschen iets matigt, en dat de overheid zonder aanzien des persoons slechts maat regelen neemt In het algemeen belangt De Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond heeft tot plicht zoo krachtig mogelijk mede te werken aan den opbouw onzer maatschappij, tot hell van ons gan- sche volk Het valt geenszins te ontkennen, dat de tijden moeilijk zijn, dat het pad van den handeldrijvenden. zoowel als van den ludus- trieelen middenstander niet over rozen gaat. Maar wij zjjn het niet alleen, die gebukt gaan onder de zorgen van het oogenbllk. iedere maatschappelijke groep, ieder Indi vidu ziet zjjn bestaan bedreigd. Laten w(j te genover dit collectieve lijden gezamenlijk front maken opdat binnen afzlenbaren tijd blijder dagen aanbreken Elk kwaad kan z'n goede zijde hebben Mogen de volkeren in de ze tijden geleerd hebben, de komende dagen van voorspoed ie kunnen dragen, zondei weer in excessen te vervallen, door hand having der oud-hollandsche degelijkheid en eenvoud. De verkoop door middel van automaten. Als eerste prae-advies kwam hierna aan de orde: ,JJe verkoop door middel van au tomaten.” De prae-adviseur Dr. G. J. Otten, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland te Leeuwarden, stelde, na een uitvoerig overzicht te heb ben gegeven van de geschiedenis de ont wikkeling en de beteekenis van het auto- matenweren. W-bt. dat ook hier te 'ande een verdere verbreiding van dén au- tomatischen verkoop te verwachten is Deze zal. mits binnen zekere perken geleld niet alleen het winkelbedrijf, maar ook den con sument ten goede ku’”'»- v-'men Gewezen werd In dit verband op de aanstaande in voering van de Wlnke’sJnitlngswet welke deze materie ongeregeld laat De prae-ad- vlseur wenschte tusschen de twee uitersten verbod na een tussehen«t»nd- <fat hij als volgt om- Afdeelingsvoorstellen. Allereerst een voorstel van de Hoomsche Mlddenstandsvereemglng, om te trach ten te komen tot stichting van een inrich ting. waarin bejaarde middenstanders, die uit zaken getreden zijn, een rustigen en prettlgen levensavond kunnen vinden. Het Bondsbestuur adviseerde dit voorstel aan te nemen en een commissie van onderzoek te benoemen Hiertoe werd besloten De vereeniglng „Handel en Nijverheid" te Winschoten vroeg een uitspraak over de al of niet wenschelljkheld van een Winkel sluitingswet, welke zich geheel aanpast bij het Werktijdenbesluit voor Winkels. Het Bondsbestuur ontried ten stelligste om onder de gegeven omstandigheden aan te sturen op een verscherping van de Winkel sluitingswet, waaraan trouwens geen be hoefte wordt gevoeld. De vergadering vereenigde zich met dit praeadvles. Dezelfde vereeniglng wenschte de vraag besproken te zien of handhaving der neu traliteit van den Bond al of niet wensche- HJk is, terwijl de Vereeniglng van Amster- damsche Winkeliers voorstelde de Groninger motie-1917, betreffende dezelfde aangele genheid. in te trekken. Het Bondsbestuur had unaniem een af wijzend prae-advies op deze beide voorstel len uitgebracht en betoogde, dat ten on rechte gesproken wordt van de neutraliteit van den Konlnkl. Ned. Middenstandsbond, terwijl juist diens kenmerk, dat hem van andere middenstandsbonden ondrescheidt/ zjjn algemeen karakter is. Handhaving van dit grondbeginsel achtte het Bondsbestuur voor den Bond van vitaal belang Bi) behoorlijke doorvoering der Groninger motie kunnen de middenstan ders in hun respectieve kiesvereenlgingen wel zooveel invloed uitoefenen, dat ook op politiek terrein voldoende rekening wordt gehouden met de middenstandsbelangen. Ook dit praeadvles werd aangenomen. Op verzoek van de Zwolsche Vereeniglng voor Handel en Industrie had hierna *an de hand van een eerstdaags verschijnend rapport van het Bondsbureau. een bespre king plaats van de nieuwe Rijkstelefoon- tarieven waaromtrent een enquête is ge houden. De vereenigingen van Slagerazoons ..Jong Amsterdam" en „Jong Den Haag stelden voor de organisatie van jeugdige midden standers onverwijld door den Bond ter hand te nemen. Het Bondsbestuur kon zich hiermede ver- den die ont~-«r>'”ik op dit gebied veel tot stand gebracht hebben. Na hun verval ts ook de ambachtski’nst rn waarde gedaald. In de laatste helft der vorige eeuw begon men te pocen hierin verbetering te brengen, om door de onr’-ht’-x» der ambachtsscholen. Het vakonderwijs geeft echter nog onvol doende; de gescheiden onleidtng voor het ambachtsvak en het kunstnijverheidsonder wijs achtte de heer v. d. Bosch noodlottig. Hij betoogde verdeer dat zoowel de economi sche verhoudingen (loon, kostprijs e.d.) als de toenemende beteekenis der machine de ambachtskunst tn ongunstige positie bren gen en hij zae naast v-b-t-ring van het vakonderwijs, slechts uitkomst in een ’eerltneatelae! wearhit zoowel aan leerlin gen als aan de I-kling der werkplaatsen of 'a'-rt-Ven waar die leerlingen werk'aam zltn. •en ge1d-!”ke va—'—wordt toegekend. Zoo noodlg moeten centrale vakrmi-MIngs- werkniaatsen worden opgericht. Uit een noenunt van eultmnr-*>iwfryrteehe belangrijk heid. zal de gemeenschap dus de Staat daarvoor de noodige financieele offers moe ten bren-en De beteekenis der ambachtskunst werd door lichtbeelden gedemonstreerd. de Vereenlglngen rubriek was he. vooral de Zangvereenlging „Inter Nos", die met haar dubbel nummer een groot succes oogstte. Grootsch van opzet en fijn van uitvoering waren ..Klokken van ComevlUe" en „Marton de marketenster". Eenvoudig maar smaakvol was het num mer van het Drankweer-comlté, uitgevoerd In blauwe en witte asters. Ook „Sterre der Zee" van de Meisjes congregatie was door de uniforme uitvoe ring met witte gladiolen een fijn nummer. De rubriek auto's kan ons maar matig voldoen; men had In deze rubriek over net algemeen de uniformiteit van het bloemen- materiaal te veel verwaarloosd; bet verste ren van een auto voor een bloemencorso vereischt namelijk wat meer dan bloemen; op de eerste plaats Is hier vakkennis voor noodlg. Op het Z. V. T.-terreln werd het corso kringsgewijze opgesteld, zoodat de bezoekers rustig de gelegenheid hadden de nummers te bezien en te bewonderen. Direct na afloop had tn het restaurant „De Drie Harinkjes” de prijsuitreiking plaats. De heer J. Schild hield vooraf een enthou siaste toespraak, waarna hij de Enkhulze- naren hulde bracht voor hetgeen ze gepres teerd hadden met dit bloemencorso. dat naar spr.’s overtuiging klonk als een klok on uitnemend geslaagd mocht genoemd worden. De heer C. Stapel. voorzitter van het uitvoerend Comité bracht aan alle deelne mers diyik; in het bijzonder dankte spr. de initiatiefnemers van dit corso, de commissie voor sport en vermakelijkheden. Spr. prees den burgerzin van de Enkhuizefaren, welke bij dit corso zoo duidelijk naar voren is ge komen. Hierna ging de heer Schild over tot het uitreiken der prijzen, die bestonden lauwerkransen, medailles, slerkruizen kunstvoorwerpen. De jury, bestaande uit de dames mevr Berghuis-Smelting, mej. J. Woestenburg, en de heeren A. Groen. M. Hoytema. H. de Jong en M. H. Wasslnk, kende de volgen de prijzen toe: Enkelingen: le pr. Scheepje, Hulde Z. V. T., Riekje Roos; 2e pr. Het Kllppertje, Jopie Verkuil; 3e pr. versierde vl. hollander, B. Wagtendonk; 4e pr. Brabantsch Heide bloempje, J. Swler, Eindhoven; 5e pr. Het rijdende 8chlp-Z. V. T„ Tom Bate; 6e pr Oud-HoU. meisje. Henny Jeltes; 7e pr. ver sierde flets, Meindert Bakker; 8e pr. de Lilliputter, Ko Veenstra; 9e pr. Het Veld- Na de verschillende prae-adviezen den glsterer nog enkele voorstellen aangesloten vereenigingen behandeld. onze vervolg-vergadering te Amersfoort op 24 September van het vorige Jaar, gesterkt door de wisseling van gedachten, hoopvol gestemd weer aan den arbeid togen, dat veertien dagen later eene wereldcrisis zou uitbreken, hardnekkig zonder voorbeeld tn de geschiedenis, en waarvan zelfs op dit oogenbllk het eind niet is te voorzien. Het heeft er veel -an dat het economisch leven in bijna de gansche wereld tot on dergang is gedoemd of al datgene wat moei zaam werd verkregen door den noesten ar beid van voorgaande geslachten, op een maal za) worden vernietigd. Het lijkt of een economische chaos aan staande is En toch is de toestand minder opeloos dan men by het stellen eener vl- chtlge diagnose zou meenen Men moet de huidige inzinking van het ccnomlsch leven beschouwen In het juiste licht, en dan komt men tot de gevolgtrek king dat deze inzinking moest komen als logisch gevelg van de na-oorlogsche maat regelen op politiek sociaal en economisch gebied waarbij door elke groep werd ge tracht zooveel mogelük te bereiken, zonder zich af te vragen of het algemeen belang ermede gediend werd De kortere arbeldstyd. die beoogde meer dere arbeiders aan het werk te zetten, heeft integendeel het leger der werkloozen zien "roeien en overproductie met scherpe prijs- allng der grondstoffen als gevolg. De wereld neemt toe In bevolking en de rsumptle vermindert Een groot aantal landen tracht het ge boorde evenwicht te nerstellen door ver- hooglng van invoerrechten met de bedoeling en de eigen In- Vbor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Slnt-Pancras, 3 September 1930 Als men het oordeel leest van bekende economen over de oorzaak van den slechten gang van zaken en de algemeene wereld- verarmlng, dan zen deze het algemeen daarover eens, dat de wereld meer Inkomen verteert als dat zij verdient, en dat. om den toestand weer gezond te maken, er bezui nigd moet worden, dus meer werken en minder uitgeven. Bij alle malaise, die er is, te de tuinbouw misschien nog het zwaarst getroffen en de vooruitzichten zijn zóó ongunstig, dat «rij waarschijnlijk nog maar aan het begin staan van een tijd, waarin het mugelijk nog slechter zal worden. De wereld nu heeft de laatste jaren op zoo'n hoogen vtet geleefd, dat wjj ons af gaan vragen of het nu geen tijd wordt de bakens te verzetten. De regeerlng ging voor met haar sociale wetgeving, welke ongetwijfeld van groot out Is. maar waarvan In de toekomst zal moeten blijken of het bedrijfsleven deze lasten zal kunnen opbrengen. De tulnbouw-vereeniglngen deden het zelfde. Groote uitgaven werden gedaan voor reclame en algemeen heeft men den indruk willen vestigen, dat dit geld, voor reclame besteed, den afzet van groenten zou bevor deren. Het Ufltvoer) C(ontróle) Biureau) werd opgericht met zeer groote kosten en wanneer al onze artikelen maar met een „label” verstuurd werden, dan zou het pas goed worden. Intusschen blykt uit alles het tegendeel en bet bewijs te wel voldoende geleverd, dat noch reclame, noch U. C. B. In staat zjjn voor ons goed een beteren prijs te maken. Het U. C. B dat bij de oprichting een in stelling zou zijn, waarbij alle exporteurs zich zouden aansluiten, blijkt door den groo- ten tegenstand, welken men van tuinders en handelaren in het Westland ondervond, een mislukking te zijn. Men heeft het echter nu zelfs zoover gebracht, dat met de wet in ae hand straks het U. C. B. aangewezen wordt om de kwaliteit van sommige te exportee- ren producten te controleeren. Wat dit alles kost, hoeveel controleurs hun „kostbaren” tijd zoet brengen om op kosten van de tuinders deze tuinders nu te rennen, wie za! bet zeggen! Zou bet echter geen tijd worden om dit geld liever., te besteden aan de noodlijdende tuinders? Laat men toch eindelijk gaan inzien dat het geen schande is de bakens te verzetten, dat het ook'gqen schande Is te erkennen dat het U. C. B. een mislukking is, en dat het in ieder geval, nu de tijd van dure proefnemingen voorbij is. zoo spoedig moge lijk behoort te worden opgeruimd. heeft te voorzien, voor eenige jaren het hoofd te kunnen bieden zullen tn de water- winplaats nieuwe bronnen met zulgleidlngen aangelegd moeten worden, twee verouderde nafilters door nieuwe vervangen en twee nieuwe nafilters bijgebouwd moeten worden, waarvoor f 250 000 aangevraagd wordt. mmt tn schreef: Laat den verkoop door middel van auto maten ook toe ten tijde dat de winkels gesloten moeten zitn met d’*n verstande, dat uit den automaat die aan den winkel wordt aangebracht. utts’"'»»nd verk''"’” worden ar tikelen die ook tn den winkel zelve plegen te worden verkocht en dat vulling van den automaat door den winkelier of zijn per- 'oneel alleen mag plaats vinden ten tijde dat de eeonend mag zijn. De prae-adviseur wenschte dus den auto maat als een verlenratuk van den winkel vrschonvd te zien en meende dat hetzl* door ond-ru-— --t-n bet’ll door wette!litre reee’tp» voorkomen moet worden Werken in de waterwlnplaats te Castricum Hoewel dooi de thans bijna gereed geko men uitbreiding der walerwinnings-, pomp en zuiveringsmiddelen van het pompstation Castricum eeds een belangrijke vergrootlng van de voor de afdeeling Mliden beschik bare hoeveelheid water wordt verkregen, is het noodlg. thans reeds plannen voor te be reiden ter verdere uitbreiding der winnings en pompmlddelen te Castricum. Het is van groot belarg uit een oogpunt van bedryfs- veiligheld dat te dien aanzien het tusschen de pomn tations wyk aan Zee en Bergen ge legen romp tation Castricum over de noo dige f a ccserve kan beschikken. Met den aanleg van een 20-tal putten langs den binnenvoet der zeereepdulnen een secundair pompstation met laagdruk-pomp- installatie in het midden dier puttenry ge plaatst. en een tran",'"rtleldlng vanaf dat nomnsta'lon naar de bestaande filterinrich- tingen. zal een bedrag van. f 125 000 gemoeid zijn De bestaarde waterzuivertn<ryn!ddelen en de hoovdruknomnlnstallatle Van het pompstation Castricum kunnen tijdelijk een dergeiyke hoeveelheid water verwerken en behoeven dus vooralsnog niet te worden ult- gebreid. Gemeentelijke bedrijfswinsten. Jhr. J. C. Molerus. secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, verdedigde vervolgens zijn prae-advies over ..Gemeentelijke bedrijfswinsten”. Na uitvoe rige beschouwing van het verband tusschen wlnstuitkeerlng der gemeentebedrijven en be lasting. kwam hij tot de conclusie, dat het afschaffen der gemeentelijke bedrijfswinsten hoewel menigmaal hooger dan wenscheiyk geacht moet worden onder de bestaande omstandigheden practise!) niet mogelijk en niet wenschelijk te. Deze winsten behooren als jaarlilksche bron van inkomsten alleen secundaire beteekenis te hebben. Radicale afschaffing van bedrijfswinsten zou een al- geheele verandering kunnen bettekenen, voor zoover betreft den omvang van den kring der personen door wier bllrfraeen het ontstane -leflcit als het ware goed gemaakt moet wor den. Thans wordt door het mede-bijdra- gen in de bedrl’Gw'raten door alle ver bruikers dus door een roo groot moeelilken kring van burgers medebetanld aan de kos- der gemeente-hulshouding. ad hoe daartoe opdracht te verleenen Aldus besloten. De Vereeniglng van Amsterdamsche Win- drljven tn een benaaM artikel, - dit door middel van automaten verkoopen. 1~ i lis ii i --

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5