I I PROVINCIAAL NIEUWS VEILING-OVERZICHT De samenstelling der Commissiën I j SPORT EN SPEL VOETBAL Jef Denyn over het klokkespel S X v. u. c. Oefenwedstrijd Nederlandsch Elftal Een geheele stad op een Oceaan, eiland van staal UITGEEST ZIJDEWIND WARMENHUIZEN ANNA PAULOWNA BEEMSTER ENKHU1ZEN ELCK_ WA TWILS De wonderbaarlijke Electriciteit o ZIJDEWIND BOVENKARSPEL EGMOND-BINNEN Ged. Staten van Noord-Holland HEILOO ZWAAG WIJDENES WERVERSHOOF BOVENKARSPEL ZWAAGDIJK ZUID-SCHARWOUDE SPIERDIJK EGMOND AAN ZEE t VEILINGOVERZICHT „DE STREEK" Outker en en I hooger- en C. 2e pr. te 3e pr. le pr. de heeren pr. 2e de 7 en wethouder t D die Bvgeriijke Stand over Augustus 1930 Geboren: Petrus s. van G. P. Rozing en A. M. Rigter Jacoba Petronella d. van W. F. van Westerop en P. Terra Marijtje, d. van C. Molenaar en M. Vlugt Willem Mriaan, a van M. van StUgeren en E. C. fetlM OvniW, a ft out «n N. Geslaagd Tot het laatste studiejaar van de afdeeling weg- en waterbouwkunde der M. T. S. te Haarlem is toegelaten J. Bun- gener, alhier. I vra pui gev 1 ma ver aar e b v Opening Bewaarschool. Gisteren heeft de opening van de Bewaarschool plaats ge had in deze parochie Een 30-tal kleuters is aan de zorgen van de Eerw. Zubters toevertrouwd. De het I Personalia Te Haarlem slaagde de heer Th. van Baar voor het examen hoofdacte. d< g( li< d< v< dc gc br sc nc w< Geslaagd Tot het laatste studiejaar van de afdeeling weg- en waterbouwkunde der M. T. 8. te Haarlem is toegelaten J. Helder, alhier. van De de w al t< su w Gewingd J. Raap, alhier, is toegelaten rot de afdeeling werktuigbouwkunde en elec- trotechnlek der M. T. 8. te Haarlem. Bloemendag. De verkoop van bloempjes ten bate van het Santosfonds heeft in deze parochie opgebracht de som van f 36.17. Inwijding R. K. Jongensschool Maan dag 8 September zal de Hoogeerw. heer De ken J. P. Hulbers de inwijding verrichten Van de nieuwe R. K. Jongensschool aan den Ouden Doelen alhier. Te 9J4 uur zal door den Hoogeerw. Deken een plechtige Hoog mis worden opgedragen, waarna te ongeveer 10S uur de inzegening plaats heeft. O S v k w P. StrUbosch, Ajax Ch. E. de Bock, Bloemendaal C. Bakker, Z. F. C. P. Verkerk. R. C. H. Th. J. Adam. H. V. V. E. W. Sterk t Gooi Rep Z. F. C. Slootgaardpolder Voor de vacante be trekking van secretaris-penningmeester van den Slootgaardpolder, wegens bedanken van den heer C. Jong Jbz. hadden zich drie sol licitanten aangemeld. Gekozen werd de heer J. Jaspers te Waarland, met vier stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer P. Bekker te Waarland. Geslaagd Tot het laatste studiejaar van de afdeeling weg- en waterbouwkunde der M. T. 8. te Haarlem is toegelaten D. Rag- tingius. alhier. C. Mulders, Ajax Klooster De bouw van het Karmelites- aenklooster met Kapel te Wimmenum is ge gund aan de N.V. Nederland, aannemers Konings en Thunnissen te Nijmegen. Maan dag 15 September zal met den bouw een aan vaag worden gemaakt. Aanrijding Woensdagmorgen heeft op den Rijksstraatweg bjj den welbekenden ge vaarlijken hoek van den Stationsweg een aanrijding plaats gehad. Een vrachtauto, ko mende uit Beverwijk heeft den luxe-auto van den heer K. alhier aangereden. Laatstgenoemde kreeg belangrijke schade. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voo'. Belangwekkende den heer geweldige nitvinding van Edison. Was ons vorig overzicht reeds in mineur geschreven, de loop der zaken is er de laat ste week niet beter op geworden. Het was niet het heete weer, dat de bloemkoolprjjs tot een paar gulden per 100 stuks bracht in dit geval moest het thans weer veel beter zijn, en moeten ze meer opbrengen dan 4. k 7., zooals de noteering momenteel voor eerste soort is. maar de afwezigheid van vraag voor bijkans alle producten blijft voort duren en als gevolg daarvan zijn handel en omzetten aangeland op een peil, dat rie herinering aan de crisis in herfst 1914 weer voor den geest roept. Omdat de roode en gele kool geen afname vindt en daarom de moeite van opsnijden en naar de veiling brengen niet beloond wordt, wordt deze op het veld stukgeslagen. On danks van deze producten dit jaar zeer veel te veld staat, is dan ook de dagelijksche aanvoers gering en vinden de enkele par tijtjes koopers, tot het bagatel van 0.50 i 1.50 per 100 kilo, voor witte kool wordt ge regeld wat meer belangstelling getoond, en brengt tot 1.70 op. Slaboonen zjjn er ook in overvloed, maar omdat ook het plukloon ternauwernood er uit gehaald kan worden, laten de tuinders ze maar hangen en kooien dagen voor, dat er niets wordt aangeboden. Hetzelfde moet gezegd worden van de uien groote voorraden, maar de prijs van 0 60 a 0.80 voor groote, 0 60 voor drielingen en 1.20 a 140 voor nep doet de men schee besluiten ze op te slaan in de hoop, dat het later beter zal worden. Augurken en Tomaten kunnen ook niet anders dan tegen lage prijzen geplaatst worden, dóór het mooie weer komen ze flink aan. maar ze kunnen dit jaar nu eenmaal slechts kleine beetjes ge bruiken. Augurken gelden van 14 tot 30 ct. Tomaten f 7. A f 10. de 100 kilo. Het voornaamste product vormt momenteel nog de aardappelen, met een dagelUkschen aanvoer van omstreeks 3000 baal. De groote en kleine schotten zijn het meeste gevraagd voor poters en brengen 2.50 en f 3.00 per baal op; de grove Schotten 1.50 i f 1.80. de Due te gedaald door het invoerverbod In Argentinië tot 150, maar waren thans weer hooger. Voor de blnnenlandsche con- sumptiesoorten begint zich goede kooplust te ontwikkelen uit vrees voor een tekort aan goede ziekte vrije aardappelen, waardoor heden de blauwe tot f 2.75 en de Eigen heimers tot 3.05 opliepen. deputeerde Staten van Noord-Holland, doeld bij artikel 3 van het Reglement Orde voor dat College, is als volgt: Vennewaterspolder De schouw over de beken in de Vennewaterspolder zal worden gehouden op Woensdag 17 Sept. «s. jaar eh M. G. van der Kamp 26 jaar te s-Gravenhage W. Zonneveld’, tuinder, 28 Aan dit meer dan phantastische plan ont breekt de beantwoording van één gewich tige vraag: „Waar bouwt Foenquinos de fun damenten en de caissons?” Ter plaatse toch zeker niet En hoe wil hij ze, als ze elders gebouwd zijn, naar de plaats der „eeuwig lente” sleepen? Deze stad zal men niet zien verrijzen. Personalia Te Haarlem slaagde de heer B. X. Staat voor het esameu hoofdact» Gestaagd Tot het laatste studiejaar van de afdeeling weg- en waterbouwkunde der M. T. a te Haarlem is toegelaten C. Burger, alhier in, doch aan den anderen kant ontpopte nu Strijbosch zich ook ineens als een aanvaller met een uitstekend schot, waaraan het goede werken der nationale halfllnle niet vreemd was. Kools speelde nu op Van Kesteren's plaats, d.i .rechtshalf. Spoedig loste Strijbosch een hoog schot. Kos bleef staan en kon hierop voor de vijfde maal den bal uit zijn doel halen. Van Reenen maakte het halve dozijn vol, nog geen vijf minuten daarna gevolgd door no. 7 van Tap’s voet. Van Reen (3) en Strijbosch brachten den stand op 11—0, waarna eindelijk de rechtshalf der Noord-Hollanders (Sterk) met een ver hoog schot tegenscoorde. 11—1. Tot groot vermaak van jong en oud vol tooide Strijbosch tegen het einde het dozijn, waarna Katoen spoedig Inrukken blies. Voor de liefhebbers van doelpunten was het een middag om nooit te vergeten, ’s Heeren Hirschmans gezicht drukte echter overduide lijk teleurstelling uit. En terecht. Het spel Toen viel een hel-dreunende klokslag zwaar naar beneden. De mee ter speelde. Heel het machtig Hjf van den zwaren toren leek plots gevuld met gonzende, dreunende bremzen stemmen, die dooreen rumoerden, galmend heenstroomden en wegtrilden. De handen van Denijn sloegen op de toetsen, bllksem-snel, dat de tonen uit de klokken spatten, tel en forsch. Zijn voeten drukten de pedalen omlaag, snel en zeker. Buiten rondom den klokkenstoel, sidderde het geluld zwaar massief, het warrelde en dreunde dooreen tot een chaos van wild- galmende klanken. De klepels joegen tegen de klokken, Denyn's heele wezen lag in zijn bezielend spel. Beneden lag de stad met flonkerende lich ten In avondschemering. Ver-weg lagen de bosschen, rose strepen wolk slierden door de lucht. In de straten stonden menschen te luisteren. Een vreemd licht g'oeide op de daken. langzaam daalden we de trap af om te gaan luisteren. De Joelende klokketonen werden milder en naar bulten brak een me lodie door. Bij half tien zijn wij den meester nog af gaan haten vanuit zijn torenkamertje. Te gen tien uur stonden wjj aan den voet van den toren. Het trof Denyn, dat bet publiek ham aoo'n wanne osaUe bereidde." A. Ruys, R. C. H. C. Prevost, R. C. H. G. Kos R. C. H. Noord-Holl. Combinatie Reeds na vijf minuten spelen kon van Reenen de score openen toen Kos niet tijdig Inliep. Hard knalde de Ajaxied no. 1 in het Noord-Hollandsche doel. Tap volgde dit goede voorbeeld door -het scoren van een zeldzaam mooie goal, even later gevolgd door no. 3. Nog voor de nut verhoogde Van Reenen den voorsprong tot 40. zoodat het resultaat, mede gezien de verhouding In het veld, reeds voor niemand een probleem meer was. De vraag was maar hoeveel het zou worden. De natlonalen schiepen wat dit betreft reeds direct na de hervatting de stoutste verwachtingen. Het feit dat men Strijbosch bij de Noord-Hollanders had vervangen door van Resteren had weinig om *t lijf- 3M bracht Van Ketteren er esen den gang Een mooi carillon „Hoe bevalt u ons carillon?” 1 „Een schoon ding, mee van de mooiste, die ik ooit bespeeld heb. Dc zelf heb ook het plan ontworpen; het is gebouwd volgens 1 mjjn systeem." „De belangstelling voor carillon-concerten 1 in Breda is niet zoo groot als in andere steden. Waar wijt u dat aan?" „Dat komt wel, dat komt wel. Eerst een beetje wennen. In Mechelen heeft het toch ook 15 jaar geduurd, voordat het publiek er smaak in begon te 'krijgen. Af en toe een concert van hoogstens een uur. door de allerbeste krachten, om het publiek vooral niet te overvoeren." Ondertusschen maakte de meester zich gereed voor het spel. De nationale ploeg wint met 121 van een Nourd-Hollandsche combinatie iaar A. W. J. Scholten, bureel-ambte- naar, 29 jaar, te Amsterdam en Gr. Rozing. 21 jaar Th. van der Meer, marconist, 38 jaar eh M. G. van der Kamp 26 jaar, te Degene, die hierboven het woord „oefen wedstrijd” leest en dan vervolgens de cijfers van het resultaat beschouwd, zal ongetwij feld de schouders optrekken. En Inderdaad als een nuttige oefenpartij voor onze ploeg, welke Zondag 14 September a.s. tegen de Belgen speelt, kan deze wedstrijd moeilijk worden beschouwd. Daarvoor was de tegen partij te zwak, zoo zwak, dat het spel van beide teams meer dan een klas verschilde. Er schuilt veel waars in ’t gezegde dat men speelt, zooals1de tegenpartij dit toelaat. Nu. deze Noord-Hollandsche combinatie heeft de nationale ploeg laten spelen dat het een aard had. De balbehandellng, het positie spel, schieten en koppen, het was alles zoo veel beter bij de in het rood spelende natio- nalen, dat de hooge cijfers, waarmede de match door hen werd gewonnen, volkomen worden verklaard. Het was een spel van kat en muis, zoodat wij, ondanks het goede werk der vermoedelijke natlonalen, geen verwach tingen kunnen koesteren, die in overeen stemming zjjn met bovenstaande cijfers. De spelers in de roode partij overtroffen vaak de stoutste verwachtingen, hetgeen echter voor een belangrijk deel moet worden toegeschreven aan het feit dat bij de tegen partij niemand de verwachtingen maar eenigszins benaderde. Beginnen wjj b.v. met Kos, die het doel verdedigde, dan zij geconstateerd dat de R. C. H.-er lang niet den indruk maakte dat hij zjjn plaats in een dergelijk team waard is. Aan de doelpunten kon hij niet zoo heel veel doen, al hadden er toch zeker twee of drie voorkomen moeten worden. In de verdediging haperde het ook al. Rep deed soms aardig werk, doch het trappen van Prevost was meestal slecht. De mlddenlinie. waarin we Ruijs van R. C. H. ontdekten kon gewoonweg niet in de schaduw staan van die der tegenpartij, terwijl vóór Verkerk ontzet tend tegenviel en de jeugdige De Bock van Bloemendaal voor een dergeljjke ploeg met Van Kol en Van Heel tegen zich, zeker nog niet geschikt is. Het zou ons te ver voeren om de spelers stuk voor stuk onder de loupe te nemen. Het was aan de zijde der Noord- Hollanders maar een heel matig eerste klasse peil en wanneer er geen betere spelers be schikbaar zijn dan krijgt de Technische Com missie gemakkelijk werk. Bij de elf Noord- Hollanders was er niet één die voor een plaats in een vertegenwoordigend elftal in aanmerking zou kunnen komen. Vermelden we verder nog dat de belang stelling op het Ajax-terrein niet groot was en dat de elftallen speelden onder leiding van den heer Katoen, die op niet al te besten voet leefde met den buitenspelregel. De elftallen luidden als volgt: Voort Nejlerl. elftal: P. Odfjk de Hollandiaan H. A. Vernietten H. B. 8. aanvoerder v. Resteren H. B. 8. Hoogschagen Cornells, z. van C. Nieu wenhuis en C. E Roobeek Jacobus, z van G. W. Oudhoff en C. P. Kaandorp jaar en M. Admiraal, 22 jaar. GetrouwdJacob Willem Kaatje Bakker. Overleden: Doet Doets, 69 jaar Johan nes Telleman, 18 dagen Elisabeth Blom, wed. van P. van der Oord. 69 jaar Theo- dorus Johannes Baltus, 9 maanden Chri tophorus Jacobus van Straaten, 64 j. Martinus Johannes Reuter, 67 jaar. De samenstelling der Commissiën bij Ge- be- van Raadszitting Dinsdagavond hield de raad een vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Raat. Afwezig was wethouder Koopman, wegens ongesteldheid De voorzitter hoopte, dat Koopman spoedig genezen zou. De notulen werden aangehouden tot de volgende vergadering. Bjj de ingekomen stukken waren eenig: aanvragen om subsidie. Deze zullen bij de begroot in g behandeld worden. In de voorgaande vergadering was ge sproken over de ontslagneming van mej. Van Trienen. Naar aanleiding daarvan had de voorzitter haar een schrijven laten toe komen. In het antwoord zeide mej. Van Trienen, dat haar gezondheid van dien aard was, dat zjj er niet aan dacht, eervol ontslag aan te vragen. Aan de orde kwam de gemeente-rekening’ gewone dienst en die van het gemeentelijk electriciteltsbedrijf. De eerste werd in orde bevonden, de tweede zal worden onderzocht. Verder een schrijven van het RK School bestuur in de parochie Wervershoof. waarbij het verzoek om beschikbaarstelling van 82.375 voor uitbreiding van de bestaande bijzondere scholen met drie lokalen en res tauratie van de bestaande lokalen, wordt in getrokken. Thans is van voornoemd school bestuur een geheel nieuwe aanvrage ingr- komen en wel om beschikbaarstelling van een bedrag van f 114.000 «voor het bouwen van een geheel nieuwe schoei met dertien leslokalen. Tevens verklaart het schoolbe- bestuur zich bereid de twee lokalen, die met gemeentegeld bij de zustersschool zijn aangebouwd voor taxatie over te nemen, evenals de jongensschool, die Indertijd door de gemeente ten behoeve van het bijzonder onderwijs is beschikbaar gesteld. Hét voor stel van B. en W. om het besluit d.d. 13 Juli 1929 tot beschikbaarstellintvan 82.375 in te trekken, wordt met algemeene stem- men aangenomen. De heer Steltenpool vraagt of het al be kend is, waar de school zal verrijzen. De voorzitter zegt, dat de nieuwe school zal gebouwd worden op den boomgaard van C. Koopman Jbz. Het huis en terrein van de erven Kooter zal niet noodig zijn voor den bouw van de school. Wethouder Schoenmaker zou gaarne wil len overwegen om de jongensschool nog wat aan te houden met het oog op het zevende leerjaar voor het tuin bouw onderwijs, wat algemeene instemming vindt. burgemeester dankte den raad voor besluit tot nieuwbouw. Ook bracht hij dank aan het schoolbestuur voor zijn be reidwillige medewerking. Daar er van de rondvraag geen gebruik gemaakt werd, sloot de voorzitter de open bare vergadering en ging de raad in comité. Doodgeschoten Sinds enkele dagen werd door den gemeenteveldwachter, den heer A. Schellevis, zijn speurhond vermist. Dezer dagen kwam hem ter oore, dat de hond ergens te Andjjk een tijdelOk onderdak had gevonden, maar de waakzaamheid van den hond, alhoewel volstrekt niet gevaarlijk, was aanleiding geweest, dat kennis werd ge geven aan Burgemeester Groot van Andjjk, dit last gaf het dier dood te schieten. yoor den heer Schellevis een flinke scha depost, daar het beest momenteel 120. waard was. redevoering M. Ripley. vooruitgang sinds Concert Door de Koninklijke Marine- kapel te Den Helder, kapelmeester L. H. P. Leischekow, zal Vrijdagmorgen van 9.45 tot 11.45 uur een concert gegeven worden, waarvan het programma al4 volgt is: 1. Z. V. Marsch van R. G. Crevecoeur; 2. Ouverture Ilka van Fr. Dopplu; 3. Lotus- blumen valse van E. Ohlsen; 4. Skandlna- vische suite van E. Frederiksen; 5. Eida fantaisie van G. Verdl; 6. Ouverture Ein Morgen, ein Mittag. ein Aben in Wien van F. van Suppé; 7. Cortége Elingelent van F. Fopjj; 8. Fantaisie Faust van Ch. Gou nod; 9. Finale. Programma van 8 tot 10 uur: 1. Vertrek haar Zee, Marsch van L. H. F. Leistikow; 2. Ouverture Raymond van A. Thomas; 3. La housarde valse militaire van L. Ganna; 4. Concert Polka voor Piocilo, solist Th. Donkers van L. H. F. Leistlkow; 5. Samson de Dalila-fantalsie van C. Saint Saen; 6. Ouverture Die Schone Galathe van Fr. van Suppé; 7. Piet Hein Rhapsodie van P. van Anroojj; 8. Der Flugeide Hollander van R. Wagner; 9. Finale. Hoog bezoek In verband met de Z. V. T. te Enkhuizen kwam H. M. de Koningin- Moeder aldaar deze tentoonstelling bezoe ken. Hare Majesteit besloot, den terugtocht door de Streek te maken. Bjj den ingang onzer gemeente werd H. M. verwelkomd door den Edelachtb. heer W. C. van Breda, burgemeester en den secretaris der gemeen r te, den heer A. H. Leroi. Als bij hooge uit zondering gaf H. M. bevel den auto te stop pen, waarna de burgemeester H. M. harte- Hjk welkom heette namens het gemeente bestuur en de burgerij, daarbij H. M. de verzekering gevende van de groote aanhan kelijkheid der burger aan het huis van Oranje. H. M. dankte den burgemeester voor deae harteljjke woorden en sprak haar groote voldoening uit over de enthousiaste verwelkoming der inwoners. Hierna trok H. M. verder de gemeente door, toegezwaaid door de gehele burgrij. Seertarie Naar wjj vernmen, zal de Secretarie der gemeente Boven karspel Vrij dag a.s. den geheelen dag voor het publiek gesloten zijn. Koninginnedag. Woensdag 10 Septem ber zal door de schooljeugd van de O. L. Vrouw van Lourdesschool Koninginnedag gevleid worden. Voetbalclub. Het bestuur van de voet balclub besloot Z. D. H. den Blsschop te verzoeken den Weleerw. Heer Knots, Kape laan alhier, te benoemen tot Geestelijken adviseur. De officieele opening van het voetbalter- rein zal plaats hebben op 14 September, waartoe B. en W. der gemeenten waaronder Zwaagdjjk behoort zullen genoodigd worden. De fanfare van Wervershoof zal de ope ning oplulsteren. le prijs J. Dekker, 2e pr. P. Floris, 3e jir. D. Snoek. 4e pr. W. van Kampen, 5e pr. P. Paauw. le klas. Meisjes (aardapjiel rapen). le prijs Dina Wiering, 2e pr. Dina Pater. 3e pr. Lisa Ruiter, 4e pr. Betsl Veld, 5e pr. Annie Appelman. Tweede klas Jongens (vlaggetjes steken). le prijs J. Vlaar, 2e pr., P. Smit. 3e pr. B. Baker, 4e pr. P. Stoop. 5e pr. H. Klaver. Tweede klas Meisjes (Ballen gooien). le prijs Regina Schilder. 2e pr. Lusa Bak ker. 3e pr. Marie Dekker, 4e pr. Mina Pater, 5e pr. Stien van Stralen. Derde klas Jongens (turf en hout wegbren gen). le prijs A. Oud. 2e pr. S. Spekken, 3e pr. F. Masteling. 4e pr. Cor Korfage. 5e L. Schil der Cz. Derde klas Meisjes .(pak de leuning). le prijs Bertha de Groot, 2e pr. Marie Smit, 3e pr. Guurtje Komen. 4e pr. Divera Ruiter, 5e pr. Cor Floris. 4e klas Jongens (zakloopen). le prjjs Jac. Blaaw, 2e pr. W. Bakker, 3e pr. Ant. Koning. 4e pr. Ant. Komen. 5e pr. G. Vlaar. 4e klas Meisjes (hardloopen met hinder nissen). le prijs Annie Borst, 2e pr. Jo Schilder. 3e pr. Adriana van Baar, 4e pr. Trien Brink. 5e pr. Cath...Bijman. 5e kl. Jongens (koekhappen). le prijs W. de Vries, 2e pr. M. Smit, 3e pr. J. Hoedges. 4e pr. N. Hoögerwerf, 5e pr. C. van Stralen. 5e klas Meisjes (Bal op een blaadje). le prijs Greetje Baker, 2e pr. Lena Groot. 3e pr. Gretha Blaauw, 4e pr. Aafje Rood. 5e pr. Trien Masteling. 6e klas. Jongens (tonkruipen). le prijs C. Klaar, 2e pr. 8. de Jong, 3e pr. N. Klaver, 4e pr. A. Dignum. 5e pr. L. van Dam. 6e klas Meisjes (Doek ophangen). le prijs Neell Komen, 2e pr. Neeli van Kampen, 3e pr. Anna Hoogerwerf. 4e pr. Gretha de Wit. 5e pr. Betje Bakker. 7e klas Jongens (zakloopen met hinder nissen). le prijs Jac. Schipper, 2e pr. Joh. Duin, 3e pr. P. Wijte. 4e pr. N. Bijman, 5e pr. P. Klaver. 7e klas Meisjes. le prijs D. van Kampen, 2e pr. Cor de Wit. 3e pr. Joh. Hoedjes, 4e pr. Bertha Groot, 5e prijs Anna Dekker. Na afloop om 6.30 uur werden door den Weleerw. heer Kapelaan de prijzen uitge reikt. A. H. van Kol Ajax J. v. d.Wlldt G. H. v. Heel Feyenoord G. J. Landaal, W. Tap. P. van Reenen, Kools, A.G.O.V.V. A.D.O. Ajax N.A.C. E v. <L Heyden, Wageningen Aan een lunch in het Carlton Hotel Amsterdam, door de Amerikaansche ban kiersfirma Calvin Bullock, aan Nederland- vertegenwoordigers Pieter, z. vap P. Winnips en A. H. Laan. Ondertrouw d: J. W Gutker tuinbouwer. 21 jaar, te Warmenhuizen en K. Bakker. 22 Koninginnefees|. Het Koninginnefeest mag hier in alle opzichten geslaagd genoemd worden. De vreugde begon des morgens te half 10 met een optocht van de schoolkin deren van de R. K. school te Noord-Schar- woude en van de openbare school alhier. De kinderen trokken daarna naar het feestterrein. Om 11 uur had een verpoozing plaats op het raadhuis. Tegenwoordig waren het Oran je Comité, -Bestuur en den Raad. De laat ste met uitzondering van de Vrjjz. en 8. D. A. P.-fractie. De Burgemeester, Jhr. van Spengler, wijd de o.m. eenige erkentelijke en dankbare woorden aan Koningin en Vorstenhuis. Ook de vooratter van het Oranje Comité, de heer 8. de Boer Kz., sprak ongeveer in denzelfden geest. De oud-voorzitter, de heer J. Kroon, was tegenwoordig, doch zijne gezondheid liet al leen toe dit officieele gedeelte bij te wo nen. en ook hij sprak eenige woorden Ook het fanfarecorps, dat reeds des mor gens zijne medewerking had verleend, was op het appél, maar.... werkeloos. De Burgemeester noodigde alle aanwezi gen uit het Wilhelmus aan te heffen. Daarna was men nog een poosje bijeen en trok men naar het feestterrein. Toen duurde het niet lang of weldra liet het fanfare zich hcoren en namen de kin derspelen een aanvang. Des avonds had een geoostumeerde op tocht plaats, waarvoor een flinke deelname bestond en veel belangstelling trok. De prijzen werden toegekend als volgt: 1ste prijs, voorstellende Hollandsche Keu ken, Ali Groenveld en Marie Bakker. 2e prijs. West Indische Bananenkappers, K. de Boer Sr. en T. van Loenen. 3e prijs. Harten, Ruiten, Klaver, Schop pen, Ali Woldhuis, Geertje Keizer, All Bal der, Nell Glas. 4e prjjs. Kabouter, G. Balder. 5e prjjs. Sport staalt Spieren. W. van Loenen, Nel de Wit, Jenny Schoenmaker, D. Krul en G. de Ruiter. 6e prijs, Belgische vluchtelingen. Jan en Annie de Ruiter, Riekes, Johanna, Steintje en Christiaan Weiner. Met een geestig speechje werden de prij zen door den voorzitter van het Comité be kend gemaakt. Dit geschiedde in de kolf baan van P. Kramer, waar het er gezellig naar toe ging en natuurlijk een dansje ge maakt werd. Ten slotte vermelden wij, dat het raad huis schitterend verlicht was en op het na bije water eveneens een imponeerende ver lichting was aangebracht. Het fanfarecorps liet zich af en toe ook op het raadhuis hoeren. Ook hier was het een gezellige verpoozing. Wjj besluiten dit verslagje met het woord van den voorzitter van het Oranje Comité, als hjj zegt: Niettegenstaande den nijpenden toestand heeft men hier getoond toch ook iets voor dezen feestdag over te hebben, waardoor én kinderfeesten én optocht is gehouden kunnen worden. Het volgende jaar weer opnieuw. Voor de waterstaats-, en waterschapszaken en de Hinderwet: de heeren D. Kooiman Mr. A. Bruch. Voor de financieele zaken de heeren A. H Gerhard en Mr. J. B Bomans. Voor de zaken betreffende het middelbaar-, nijverheids- en lager onderwijs de heeren A. H. Gerhard en Mr J. B Bomans Voor de zaken betreffende het armwezen de heeren A. W. Michels en P. J. M. Verschure. Voor de reglementen en verordeningen, be halve die der waterschappen de heeren A W Michels en P. J. M. Verschure. Voor de reclamation tegen s Rijks direcie belastingen de heeren A. H Gerhard en Mr J. B. Bomans. Voor de zaken betreffende de jacht en de viascherij de heeren D. Kooiman en Mr. A Vrnch. Voor de zaken betreffende de strandvon derij de heeren D. Kooiman en Mr. A Bruch. Voor de liggers der wegen de nceren D. Kooiman en Mr. A. Bruch. Voor het beheer over de provute ale land goederen de heeren D. Kooiman en Mr. A. Bruch. Voor de zaken betreffende het kr.mka.nni- genwezen de heeren A. W. Miche.s en P. J. L4. Verschure. Voor de Provinciale bedrijven D. Kooiman en Mr. A. Bruch. Voor de zaken betreffende de Piovinciale ambtenaren de heeren A. H. Gei hard en Mr. J. B. Bomans. Voor de zaken betreffende de bestrijding der tuberculose de heeren A. W. Michels en P. J. M. Verschure. Voor de zaken betreffende wetten en ver- ordenignen, niet aan ailaere Commissiënbp- gedragen de heeren A. W. Michels en P. 'J. M. Verschure. sche financiers en vertegenwoordigers van de pers aangeboden, werd door den heer Dem basis bestaat uit 96 caissons, C. M. Ripley van de General Electric Com pany een belangwekkende redevoering ge houden, waarin duidelijk en op overtuigen de wijze werd aangetoond, dat de vooruit gang van de Vereenlgde Staten, in een tijds verloop van ongeveer een halve eeuw, in hooge mate bevorderd Is geworden dqpr de electriciteit. Toen Edison zjjn eerste electrische lamp construeerde, werden de werkzaamheden op het land, in de fabrieken, de huishouding in hoofdzaak verricht door menschelijke of dierlijke arbeidskrachten. Millioenen arbei ders werkten 12 uur per dag en 7 dagen in de week. Het bestaan van de werklieden was zwaar en armoede werd beschouwd als een onoverkomelijke noodzakelijkheid. Tijden van depressie duurden lange jaren achter een en loonsverlagingen waren aan de orde van den dag. De productie van alle mogelijke artikelen en levensbenoodlgheden was uiterst gering, vergeleken met de hoeveelheden, die tegen woordig worden voortgebracht. De staalproductie beliep toenmaals 35 1b. per inwoner per jaar, terwijl die thans 56 maal zooveel bedraagt. De petroleumopbrengst kwam overeen met 14 gallons per inwoner per jaar, terwijl al leen voor het tegenwoordige automobielver- keer een dergelijke hoeveelheid per dag be- noodigd Is. Een halve eeuw geleden waren slechts 35000 telephoons in gebruik waar dit aantal thans 19 '4 millioen bedraagt en 60 mlllioen telefoongesprekken dagelijks worden ge voerd. Het duurde echter 23 Jaar alvorens 1.000.000 telefoontoestellen waren geplaatst, terwijl nu in iedere 18 maanden 1000.000 nieuwe aansluitingen worden tot stand ge bracht. In 1881 verkocht Edison 35000 electrische lampen, terwijl heden ten dage 600 millioen lampen per jaar worden verkocht. Voordat Edison het tot een verkoop van 1.000000 lampen had gebracht, moesten echter 8 jaar verstrijken. In het eerste jaar, dat Edison’s Electrische Centrale in werking was, leed hij een verlies van 4000 dollar. De inkomsten van de electrische Centrales beliepen in het afgeloopen jaar ongeveer 2 milliard dol lars. Toen Edison met de aflevering van electriciteit begon, had hij 59 afnemers, ter wijl de electriclteitsmaatschappjjen er op het oogenblik 29 millioen hebben. Evenwel inoesten er 22 Jaar verloopen alvorens er 1.000.000 electriclteltsverbruikers konden worden geteld Tegenwoordig komen er 154 tot m mlllioen afnemers per Jaar bij. Het electriciteitsverbruik is in de laatste 10 jaar verdriedubbeld en in de laatste 7 jaar verdubbeld. In 1930 zal een kwantum van 90 milliard Kilowattuur worden ver bruikt De Vereenlgde Staten verbruiken dan ook evenveel electriciteit als het ove rige gedeelte van de wereld. De Amerikaansche electriclteltsmaat- schappijen hebben het Amerikaansche volk het beste werktuig in handen gegeven, dat het ooit heeft bezeten. Een grooter aantal turbines, goedkoope motoren en lampen maken het mogeljjk van dit werktuig ge bruik te maken. De geweldige vooruitgang van de Vereenlgde Staten in de laatste ja ren is dan ook voor een zeer groot ge deelte aan de electriciteit te danken. Die vooruitgang voltrekt zich in een steeds sneller tempo. Het duurde 53 jaar alvorens 19 mlllioen telefoontoestellen in gebruik waren; 46 Jaar om het te brengen tot 24 mlllioen electrlciteitsverbruikers; 7 jaar om 13 millioen radio-toestellen te verkoopen; 4 jaar om 20.000 mijl luchtvaartverblndlngen tot stand te brengen; 1 jaar om de lucht- vaart-industrie In omvang te verdriedubbe len. Voor de electriciteit ligt echter nog een geweldig terrein braak. Voordat alle tegen woordige fabrieken electrisch gedreven zul len worden, moeten nog motoren met een capaciteit van 19.000.000 paardenkrachten worden geïnstalleerd. Van de spoorwegen is nog slechts een zeer klein gedeelte ge- electrlficeerd en 245.000 mijl spoorlijnen wachten op de nieuwe beweegkracht. Nog 10.000.000 huizen in de Vereenlgde Staten' zijn niet op een electrisch net aangesloten en 6.000 boerenhofsteden zijn nog niet van electriciteit voorzien. Wanneer al die hulzen en boerderijen zullen zijn aangesloten, dan zal het electriciteitsverbruik buitengewoon zjjn toegenomen. Daarbij kan niemand voorspellen voor welke doeleinden electrici teit in de toekomst nog kan worden aange wend. Voor verwarmingsdoeleinden wordt elec triciteit hoe langer hoe meer aangewend, en de verkoopen van verwarmingstoestellen door de General Electric Company zijn in de laatste 6 jaar met 550 pCt. toegenomen. De industrie gaat hoe langer hoe meer tot het verbruik van electriciteit over omdat de productie daardoor kan worden opgevoerd en de kwaliteit der artikelen kan worden verbeterd. De arbeiders hebben belang bjj electrificatie, omdat de arbeidsvoorwaar den daardoor worden verbeterd. Kortom onder alle rangen en standen moet het electriciteitsverbruik worden toe gejuicht, omdat daardoor betere toestanden worden geschapen en het gemak door de electriciteit in hooge mate wordt gediend, terwijl de kosten aan electriciteitsverbruik verbonden, naar verhouding van de uitga ven, die voor andere levensbehoeften wor den gedaan, uiterst gering zijn. De electriciteltsinduKrie beoogt massa productie als productie voor de massa, zoo dat de diverse artikelen goedkoop kunnen worden betrokken. In acht jaar tjjds zijn de prijzen van electrische lampen met de helft verminderd- Daardoor zal het electrl- ctteitsverbrulk worden bevorderd. Electriciteit zal voor alle mogelijke doel einden steeds meer warden toegepast omdat door die toepassing tijd, kracht en uitgaven worden uitgespaard. 56 jaar beiaardier Tijdens het carillonconcert door Jef Denyn op den toren van Breda gegeven, heeft het „Dbld. v. N.-Br.” den meester opgezocht in de kleine cabine, van waaruit zijn meesterhand de sprankelende klanken toovert, die bij het vallen van den zomer avond over de stil-geworden stad zweven. „Met een breeden glimlach op zijn ioviaal gezicht bracht hij ons dadelijk op dreef, hij sprak en lachte in zijn gemoedelljk-zangerig Vlaamsch, als waren wp de dikste vrienden. .Met Paschen van net volgend jaar -.peel ik vijftig jaar," deelde hij ons op een des betreffende vraag mede, „da's een heele tijd Jong, en ik hoop het nog lang te doen, ’t Is een schoone kunst, met klokken spelen. Eigenlijk ben ik nooit van plan geweest beiaardier te worden, maar de omstandig heden brachten het mee. Mijn vader werd blind, toen ik achttien jaar was. gedurende zes jaar heb Ik toen zijn plaats ingenomen.' Schoolfeest Door den Jeugdraad werd een Schoolfeest gegeven voor de kinderen der zeven klassen, dat dank de subsidie van twee gemeenten en door de ruime giften der parochianen goed kon worden gevierd. Iedere klasse had een nummer op het pro gram, waaraan mooie prijzen waren verban den. Tusschen de spelen door werden ver snaperingen rondgedeeld. De uitslagen zijn: le klas; Jongens (houtjes rapen): Koninginnedag. Dinsdagmiddag -avond had de Vereeniging .Koninginne dag" een groot kinderfeest georganiseerd. Te ongeveer twee uur werd aangevangen met de kinderspelen, welke gehouden wer den op het speelterrein van de Openbare School. De jongens en meisjes waren elk in 4 groepen verdeeld om te kampen in verscheidene wedstrijden. Er was groote belangstelling voor de kin derspelen en het weer was uitstekend. Ongeveer half 5 waren de wedstrijden geëindigd en werd de uitslag dadelijk be kend gemaakt. Tonkruipen: le pr. Gerrit van de Pol, 2e pr. W. Bult, 3e pr. T- Hert. Zakloopen: le pr. Jan Hopman. Hendrik Groen. 3e pr. Piet Wijn.' Koekhappen: le pr. Jacoba Liefting. 2e pr. Arie Visser, 3e pr. Gerrit Dekker. Hardloopen met hindernissen: le pr. Ber- tus Sloot. 2e pr. Ijsbrand Dekker; Tbs Dekker. Eierloopenle pr. Corrie Hoppener, 2e pr. Riek Zwart, 3e pr. Neeltje Prins. Tonrollen: le pr. Tonie Dekker, 2e Arendje van de Pol, 3e pr. Lientje Wjjker. Draad en naald: le pr. Gerarda Dekker, 2e pr. Trien de Boer, 3e pr. Elisabeth Kamp huis. Sprletloopenle pr. Arendje Sloot, pr. Bertha Half, 3e pr. Emma Oud. Hierna ging men in optocht naar Trompstraat, waar alles in gereedheid was gebracht voor het houden van een ring- rjjderij. Des avonds verscheen de gymnastiekver- eeniging „Achilles" op het terrein, dat door eenige «electrische lampen was verlicht. Langs de lijn stonden vele belangstellenden gade te slaan. .Achilles" dat 25 November as. zjjn 5-ja- rig bestaan hoopt te herdenken, heeft on der leiding van den heer S. Budding een goed verzorgd programma vlot afgewerkt. Elk nummer oogstte applaus. Tijdens de knotsoefeningen door de groep oudere meisjes werden de lichten op het terrein gedoofd, daar de knotsen voorzien waren van roode en blauwe lichtjes, wat een zeer fantastischen aanblik opleverde Tot slot volgde een boerendans, die zeer in den smaak viel. Hierna volgde een lampionoptocht door het dorp, voorafgegaan door het Egmond- sche fanfarecorps. Dit corps had belang loos zjjn medewerking toegezegd en ver zorgde ook gedurende de kindersjielen het muzikale gedeelte. Léon Foenquinos een ingenieur uit Mar seille, heeft een phantastisch plan ontwor. pen, welks onderdeelen hij nu in een En- gelsch weekblad uiteenzet. Het gaat over de oprichting van een stad op een stalen eiland, midden in den Oceaan, tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld. Het eiland zou op een niet al te diepe plaate in den Oceaan verankerd worden; het zou in den Golfstroom liggen, halverwege Parijs en New-York, op 43 graden westerlengte en 45 graden noorderbreedte. Foenquinos zet uiteen, dat zijn stalen eiland niet slechts een landingsplaats voor luchtschepen en vliegtuigen bjj het overste ken van den Oceaan zal zijn, maar dat er ook het heerlijkste ontspanningsoord ter we reld zal verrijzen, een meteorologisch station, een aanleghaven voor schepen en een cen trale voor reddingswerk bij scheepsongeval len. De Golfstroom zal ervoor zorgen, dat eeuwige lente op het eiland heerscht. Er zullen verfijnde luxe hotels gebouwd worden, theaters, bioscopen, danspalelzen, boule vards met de filialen der meestbekende fir ma's van het vasteland. Langs de boulevard* zullen tropische gewassen gezet worden. Het zal er mooier zijn dan op Comlche en mom- dainer dan op de promenade van Monte Carlo. Om zijn stalen eiland voor de stormen te beschermen heeft de Marselllaansche in genieur een eigen systeem bedacht: cirkel, vormige staaldammen, die In golfbrekers ult- loopen Het fundament van het eiland zal uit mid delbard staal bestaan, dat door stalen schar nieren en draadkabels samengehouden wordt. Foenquinos wil zijn Oceaanstad op een ge heel metalen rond fundament opbouwen. waarvan elk meer dan tweehonderd meter lang, der tig meter breed en dertig meter diep is en die onderling verbonden zijn. Deze caissons vormen den kelder van de AUantls-stadzjj zullen In zich bergen de krachtwerktuigen en de machinerieën, die voor verlichting en verwarming van het eiland noodig zijn. Onderaardsche straten, die door dezen kel der loopen, zijn met de bovengrondsche bou levards verbonden. Grootsche havenwerken zijn in het plan opgenomen. Het geheele eiland zal worden beheerscht door vier groote torens leder zoo groot als de Eiffel tor en waarin radio- Installaties. vuurtorens en landlngstatioos voor luchtschepen ondergebracht zullen wor den. i Foenquinos neemt aan,] dat voor de Be diening van alle machines en voor de ver zorging van de stedelijke Inrichtingen onge veer tienduizend families noodig zijn en dat de overige bevolking van het eiland on geveer 200.000 personen zal bedragen. De kosten van zijn ontwerp schat de inge nieur op ongeveer 3.6 milliard gulden en hjj is ervan overtuigd, dat deze reusachtige som een goede rente en respectabele winsten zal afwerpen. HU berekent de jaarlUksche inkomsten der drUvende stad op 4A milliard gulden »n hu gelooft, dat het. stamkapi taal In minder dan vijf en zeventig Jaar af gelost zal zUn. „De geheele wereld zal naar mijn stad stroomen," zoo sluit Foenquinos zUn uiteen zettingen. „Ieder schip, dat voorbijvaart, zal bU dit achtste wereldwonder aanleggen en de passagiers zullen hier vertoeven Atlan tis zal een internationale stichting worden en ik hoop een comité van machtige financiën bUeen te krijgen, die den Raad van Toe- zichC en Beheer der onderneming zullen vor men.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8