FEUILLETON leuws HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON Parijs als een hoogoven Waar afkoeling gezocht wordt Parijsche hittegolf-mode De K. R. O. en onze musea De Gordon-Bennett-wedstrild Het vliegongeluk te Loosdrecht De spanning in Argentinië De vlucht van Costes De orkaan boven KUNST EN KENNIS San Domingo Andree’s expeditie in STOOMVAARTLIJNEN 1 Gemengde (Buitenlandsche (Berichten Buitengewone maatregelen ingetrokken Marinevliegtuig verongelukt aan de Spaansche kust Onderhandelingen met Gandhi afgebroken Het Nationaliteitencongres te Genève De toestand Britsch-Indie K Oncewenschte Chineezen in Mexico Het vakvereenigingscongres te Nottingham Fransche en Duitsche Oceaanvliegers De Duitsche Katholiekendag Noodweer boven Ierland radio-omroep Angstige vooruitzichten BRIEVEN UIT FRANKRIJK Opstandige landbouwers In het gewest Bombay Huib Luns spreekt met zijn Acht dooden H. d J. Van Orman winnaar Het plan-Bria nd hebben rich nog kunnen moet goed- Demonstratie voor den wereldvrede Een tweede dagboek dat het de plicht van na*r*Rott. 3 Sept. AAGTEKERK (uitr) 3 Sept, te Brisbane He All te Cou- die Naur het Engelzch door Jos. P. H. Hamers vol hebt je en flesschen X tinopel. Brtinsb. avond, schijnen Deelneming van het Intern. Luchtvaart- rongres Z. H. den Paus werd een adres van hulde gezonden. De president, wiens toestand verbeterd is, heeft een besluit genomen tot opening van de gewone zitting van het parlement en de opheffing gelast van de buitengewone mili taire en politiemaatregelen. Om wrijving te voorkomen zal. zoo heeft een lid van de regeerlng verklaard, de op volger van Delleptane als minister van oor log een burger zijn. Wat er gebeurd ia Navagados meldt uit Tromsö. dat uit het gevonden dagboek van Andrée is gebleken, dat de ballon na een korte vlucht beschadigd werd. Vermoedelijk was deze toen nog ten Zuiden van den 83sten breedtegraad. Na de daling liep de bemanning over het vaste Ijs in zuidoosteljjke richting. Den 5en Septem ber waren zjj nog op marsch. Frankel zou tijdens dezen tocht aan uitputting zijn be zweken. .LANGENBEUG. 473 M. 7.25—750 Gn- mofoonpL 7.50—8 50 Orkestconcert 1035 —12.15 Gramofoonpl. 12.30 Oramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert 5.50050 Con cert. Mandoline-orkest en tenor 8.20 Vroo- Hjke avond. Daarna tot 1230 Dansmuziek 1230—150 Oramofoonpl. (Dansmuziek). BRUSSEL, 5865 M. 3.20 Concert. Or kest en solisten 530 Gramofoonpl. 650 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert 930 Concert uit de Kurzaal te Qptende. keerde zich vooral tegen de ondermijning van het huwelijk, en het ge- zooals dit volgens de socialistische en Münster een. toespraak. godsdienstonderwijs PARIJS, „RADIO PARIS’*, 1725 M. 12 50 230 Oramofoonpl. 4.05 Dansmuziek 8.05 Soltstenconcert, kwartet. H b la ri d Volgens Press” uit eiland KOLLAMD—aUTTSCU-rUDlS-UJU. MEERKERK 4 Sept, van Rolt. n. Hamb. STADSDIJK (ultr.) 3 Sept, te Rangoon. kollamd—west-afwika-luw. REGGKSTROOM (ultr.) 3 Sept van Laa Pal mas. Borsten: „Kanaalzwemmen" 6.15635 Ora mofoonpl. 6.557.15 Journalistiek week overzicht 7.157.30 Gramofoonpl. 730— 8.00 Huib en Theo Luns: „Het RUksmuseum” 8.0111.00 Concert. K.R.O.-Orkest. Jan Verhfjen (declamatie) 9.30 Nleuwsber. 11.0012.00 Oramofoonpl. Gister zyn de besprekingen betreffende een vergelijk tusschen Tej Saproe en Jayakar eenerzljds en de gevangen leiders van het congres anderzijds beëindigd. Het siotant- woord van Gandhi, dat een afwijzend karak ter draagt, wordt op het oogenbllk opgesteld in overleg met de andere nationalistische leiders en zal morgen aan Saproe en Jaya kar worden overhandigd. HILVERSUM. 1875 M. VA.KA.-Lltaea. ding 8.00 Orgelspel door Joh. Jong 0 00 Gramofoonpl. 10.15 Voordracht door Mar tha Poldermans 10.30 Ziekenuurtje H 30 Oramofoonpl. 12.00 Politleber. 12,15 Concert. VAR. A.-Septet 1.45 VARA., liedjes voor V.A.R.A.-kinderen 2.46 Concert V A.R.A.-Orkest 4.15 D. V. Kreveld: „Wat zullen wij fotografeeren" 4.45 Landré: „pni huis een tehuis" 5.30 Oramofoonpl. 5.45 Ed. Polak: „Verdient het speeltuinwerk overheidssteun?” Medew. van Knapen-Fan- farecorps 635 Kinderuurtje 7.25 B. E. La verman: ..Hoe staat het met de zorg voor Invaliden van Overheidswege?" 7.46 Po litleber. 8.00 Bü de Pomp. Teun de Kieper - man 8.15 Uitzending van het Bondsfeest van den Bond van Arbeidersmuziekvereenl- glngen vanuit „Musls Sacrum” te Arnhem 10.00 VA.R.A.-varia. Daarna Peraber. 11.00 ca. Oramofoonpl. Namens het Int Luchtvaartcongres is een telegram van deelneming gezonden aan den Minister van Defensie en de Commandant van de Marine te Den Helder met het vlieg ongeval te Loosdrecht. Tijdens de lunch in het Carlton-hotel t Amsterdam eergisteren, hebben op voorstel van dr. Anastasiu (Roe menië) alle deelnemers zich van hun zetels verheven en in een halve minuut stilte de bij dit ongeval om het leven gekomenen her dacht. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05—1130 Lezing 120—3 30 Orkestconcert 350 Concert. Orkest, O. Garside (alt), T. Pickering (tenor) 5.06 Orgelspel door R. New 535 Kinderuurtje 635 Berichten 7.00 Sportberichten 7.05 Trlo-concert 7.20 Lezing 7.40 Lezing 730 Koorzang 830 Concert. E. Cruicks- hank (alt), W. Glynne tenor)^r E. Joyce (piano), Orkest 10.00 Nleuwsber. 10.15 Lezing 1030 Berichten 10.4012 20 Dansmuziek. waren de zegeningen der beschaving, in den vorm van jazz en fox-trot. ook tot dit laat ste rustige plekje doorgedrongen Mistroostig stapte ik op, nam een tram naar Parijs. In de metro kwam ik naast een heer te staan, die uit een van Cooper's avonturenromans scheen weggeloopen: linnen broek en dito hemd, sandalen, geen sokken en geen boord. De warmte leidt tot merkwaardige toestan den. jazz-muziek en fox-trot in de bosschen en woudloopers in het hartje van Parus.... zun a woo personen t>u deze beweging betrokken Er zjjn reeds militaire versterkingen naar Islampoer gezonden, waar waarschijnlijk morgen met optreden zal wor den begonnen. Islampoer ligt aan de west grens van den staat Kholapoer en de be woners van Kholapoer hebben van alle soorten wapens voorden, de wjjk genomen naar de heuvels waar de bewoners van Is lampoer zich thans bij hen voegen. Uit New-York seint N. T. A„ dat aan het banket ter eere van de Oceaanvliegers Costes en Beüonte, waaraan ook werd deelgenomen door den Oceaanvlleger Von Gronau en zijn metgezellen, benevens door vele Amertkaan- sche vliegers, onder wie er ook verschillenden zijn die reeds vluchten over het groote water hebben gemaakt, burgemeester Walker een rede heeft gehouden, waarin hij constateerde, dat die bijeenkomst eerst recht een demon stratie voor den wereldvrede beteekende. Na eenige woorden van dank- door Von Gronau gesproken, nam Costes het woord: „Alle vliegers ter wereld behooren tot een groote familie; grenzen bestaan er voor ons vliegers niet!” Hierna werden de Duitsche. Fransche en Amerikaansche volksliederen ten gehoore ge bracht. Vele op den voorgrond tredende personen in de aviatiek, os. ook de vllegtulgeomstruc- teur Fokker, namen aan het banket deel. onderzoek betrokken zou worden en was ver heugd, toen ik vernam, dat die vrouw haar natuurlijken dood gestorven was, dat het laudenum er geen schuld aan had." Ze zei dit op een eigenaardigen droome- rlgen töon. Hij kuste haar op het blanke Voorhoofd. ..Ik zou toch niet aan zulke dingen den ken, Jessie raadde hij vriéndelijk. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—230 Or kestconcert 3.20 Kinderuurtje 350—5.50 Concert. Orkest en plano, zang 830—830 Dansmuziek 9.40—10 10 Piano-recital 103511.25 Orkestconcert 1135—12.35 Dansmuziek. Uit Tromsö wordt gemeldt. dat volgens een officleele mededeeling het onderzoek van de overblijfselen der expetltle bemoeilijk is door de omstandigheid, dat de bestand der kleede- ren een bewerking tot behoud van deze direct noodzakelijk maakte, om een totaal uiteenvallen te voorkomen. De commissie van onderzoek hoopte eergisteren het onderzoek van Andreé's stoffelijk overschot ten einde te kunnen brengen. Nevens het door dr. Hom gevonden dagboek, dat slechts eenige bladen zou bevatten, geheel beschimmeld en aan elkaar gekleefd, rijn in een ineengerolden sweater, die in wasdoek was gehuld en die door Andreé op den rug was gedragen, twee door stroo omgeven notitieboeken aangetrof fen. Het eene bevatte slechts enkele aan. teekeningen op de eerste bladzijde en was verder onbeschreven. Het andere bleek een dagboek te zijn, dat betrekking heeft op alles wat de expeditie bij haar trekken over het ijs Jheeft ondervonden. Men hoopt nu met behulp van de dagboeken en het logboek de ballonvaart en wat daarop is gevlgd, toch wel te kunnen reconstrueeren. De commissie zal vermoedeiyk heden met haar werk klaar rijn en dan vertrekken. Geïndentificeerd zijn nu de overschotten van Andrée en Strindberg, niet dat van den derden reiziger: Frankel. Van diens lijk blij ken geen sporen aangetroffen te zijn. verwachtingen, dat Cuba niet door den wer velstorm zou getroffen worden, uitte laat in den nacht het observatorium van Beien te vrees, dat zoowel de Bahama-eilanden als Cuba bedreigd worden. De storm beweegt zich weliswaar slechts met een snelheid van ruim 25 KM. per uur, maar het centrum draait met een snelheid van meer dan 150 KM.. zocdat men vreest voor ernstige schade en verliesvan men- schenlevens Bij de snelheid en de richting van thans zou de cycloon binnen 74 uren eerst de Bahama-eilanden bereiken. De K. R O. zal van Saterdag 6 Sejhemberz as af het dageiyksch programma met een nieuw nummer aanvullen. De bedoeling is. de Nederlandzche musea door middel van den Radio Omfoep meer dienstbaar te maken aan de volksontwikkeling Voor dit doel werd Huib Luns bereid ge vonden een vijftal voordrachten te.houden over het RUksmuseum. Niet in den vorm van een lezing, maar in dien van een gesprek met zUn zoon, student in de beeldende kunsten, hoopt hy over de ten toongestelde werken zoo te spreken, dat hU aller aandacht zal vast houden. Zaterdag om half 8 heeft de eerste voor, dracht plaats. WTOOMVAAKT MU. MZDBBLAMD. RADJA 3 Sept, van Hamburg te Antw. absoluut niet m'n bedoeling was om dat te doen. Ik zouja ik zouwaarom ®u in het niet zeggen? wel m’n leven voor haar willen geven." Sir Charles legde zacht z’n hand op <2®° schouder van den knaap, die echter terug deinsde alsof hU een zweepslag ontvangen had. „Ik ben er van overtuigd.” de baronet. ZEESEN. 1635 M. 6.05—730 Lezingen 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.5Q—2 20 Be richten 2.20—2 50 Gramofoonpl 250— 4 50 Lezingen 430—5.50 Concert 550— 830 Lezingen 8.20 Concert. Koor, orkest en solisten. Daarna tot 1250 Dansmuziek. POLLUX 3 Sept, van Smyrna naar Conatan- THESEUS. Stettln-Amst pa». 2 September 't*RAJ*x’US 3 Sapt. van- Piraeu» n. Algiers TRITON 4 Sept, van W -IndM te AmsL ■ouAXD-mnu-unr. BREDA 3 Sept. vanlHamb. te Antw. (Verb.) naar Pt. Natal. Hamburg te Anwt. Twintig dooden op Dominica berichten van de ..Associated Kingston (Jamaica) zijn op het Dominica, tusschen Martinique en Guadeloupe gelegen, twintig personen ge dood. Het radiostation werd vernield en er werd groote schade aangericht. De Mexicaansche regeerlng heeft ’t plan om Chineezen, die op onwettige wUze het land binnenkomen, op groote schaal te de- porteeren. President Ortiz Rubio heeft zUn keuring gehecht aan een regeling waarbij een stoomschip zal warden gecharterd om ze allen tegelijk naar hun vaderland terug te brengen. KOM. XOLL. LLOYD AM STELL AND (thuisr.) pa». 1 Sept. Ma deira- MAASLAND ness. Amerikaansche halpverieening Het departement vah buitenlandsche za ken heeft het Roode Kruis een verzoek van den Amerikaanschen gezant in San Domin go, Curtis, overgebracht om onverwijld een hulpverleeningsactie op touw te zetten en kleeren, levensmiddelen en geneesmiddelen te sturen. Nadat gisteren de discussies ernstig waren gestoord doo rhet optreden van communis ten op het vakvereenigingscongres te Not tingham, »ün thans uitgebreide maatrege len genomen, teneinde een rustig verloop der onderhandelingen te kunnen verzekerer Het aantal zaalwachters bijv, is verdrievou digd. Talrijke politieambtenaren en detec tives staan opgesteld aan de ingangen en in de nabijheid van het gebouw. Met eenparigheid van stemmen werd ne- den op het congres een motie aangeno men der mijnwerkers. waarin als grond oorzaak van den huldigen toestand in de kolenindustrie de concurrentie wordt aan geduid. welke bestaat tusschen de IcoHn- uitvoerende landen. Een internationaal ver drag door bemiddeling der international? vakbeweging inzake uniformiteit van werk tijden en levensstandaard voor de mijn werkers in de verschillende landen, worden nagestreefd. Een andere motie verlangt van de regee rlng krachtiger contróle der Bank van Enge land. Zü keek hem verschrikt aan ..Zeg dat toch niet!” riep-ze; „ik zou het verschrikkelijk vinden als ik ziek werd; ik ben het nooit geweest en ik geloof, dat ik het niet overleven zou. Je bent zeker hier gekomen, om een rijtoer met me In den om trek te maken. Ik zou dat heerlijk vinden". „Eerst over iets anders. Jessie. Waarom zouden we niet spoedig trouwen? We zouden gedurende een half jaar een buitenlandsche reis kunnen maken. In dit geval zou niemand er aanstoot aan kunnen nemen. Waarom zouden we niet gelukkig zijn? Laten we naar Londen gaan en daar in t huwelijk treden Heusch. de arme Alexander zal er niet min der rustig otn in zijn graf slapen, en voor ons zal het veel beter zijn”. ..Ja Charles; je hebt gelijk. Al is men nog zoo onafhankelijk, zoo gaat het toch moeilijk, om tegen de openbare meening in te gaan. Laat ons nog drie maanden wachten. Zal ik nu m’n mantel aantrekken? Ik geloof, dat bet tijd wordt; je pXrd zal kou vatten”. .Ja lieveling, ga je maar gauw aan- kleeden". Nadat zü de bibliotheek verlaten had, bleef hl) nog eenige oogenbllkken in gedachten verdiept, bü den haard staan. Daarna begaf hy zich naar de apotheek, waar mijnheer Green bezig was een paar recepten klaar te maken. Tom was er ook. HU stond met een groot voorschool vrot. flesschen uit te spoelen. Charles wcrischte den apotheker vriendelijk JAVS—MB-W YOXX.LUX DJEMBKR Java-N. York pa» 3 Sept. »a Gibraltar. TOSARI 4 Sept, van N. York te Soerabaja. BOTTBRBAMSCXB LLOYB. INDRAPOERA (ihuler.) pa». 3 S«pt. Kaap del Armi. MADIOEN 3 Sept, van Hamb. n. Bremen. PATRIA (uitr.) 4 Srpt. te Southampton. TJERIMAI (Uitr.) 4 Sept, te Belawan. BOTTBB2IAM—SVXO-AMBBXKA-UJB. ALWAKI -3 Sept, van Rotterdam te Ham- burg. Dit is de derde maal dat ik aan dezen brief begin De beide vorige keeren heb ik mü gunstig wrillen onderscheiden van mijn colle ga’s en niet over de warmte willen schrijven. Maar nu geef ik het op. Is het al niet erg genoeg te moeten schijven als je penhouder vast blijf kleven aan je vingers, als je heele denken. Je heêle wezen slechts geconcentreerd is op één ding: water, ijskoud water Is het.maar neen, het is werkelük ónmoge lijk thans een brief van uit Parys te verzen den, waarvan de warmte niet het. hoofd onderwerp is. De warmte, die Parüs in twee, drie dagen in een hoogoven veranderd heeft, die het asphalt in zün oorspronkeiyken vloei baren staat terugbrengt, die de huizen onbe woonbaar maakt en de straten in een hel verandert. Arme Paryzenaar! Zyn vacantie heeft hij ergens in de bosschen of op de hei. van uit het plattelandshotelletje zien verregenen, of wel hy heeft haar, bibberend van de kou. aan zee doorgebracht en nauweiyks is hy weer In Parys terug of het weer slaat om en de warmte grijnst hem tegen van alle kan ten; maakt hem het werken overdag tot een kwelling en belet hem ‘s nachts in slaap te komen Ze is zichtbaar, de hitte, het is een dichte, roodachtige nevel en zij omvat de stad met reusachtige armen. De kleine cafétjes even buiten Parijs ma ken zaken, hun jjrieëeltjes en zitjes onder de boomen zyn bezet tot laat in den Maar de Parijsche café-terrassen even onuitputtelyk aan plaatsruimte als de bekende hoed van den goochelaar: ze zün vol, meer dan vol. en toch bieden ze steeds nog plaats aan steeds weer nieuwe klanten. Op de banken in de parken en op de bou- zin. l»».» wv»., naturalistische beginselen plaats heeft. Er kan daarom geen brug tusschen de Christenen en de socialisten bestaan. De Katholieken van alle landen moeten elkaar over de landsgrenzen heen de hand reiken. Aan (thuisr.) pass. 4 Sept. Dunge- ZEELANRgA (uitr.) 4 Sept. Portsmouth ge passeerd. KOM. WBD. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 3 Sept ven Bari te Calamsta AJAX 2 Sept, van Malaga te Carthage na ALKMAAR. 4 Sept, van Antwerpen te Am sterdam. CALYPSO 3 Sept, van Trinidad te Middel burg. DEUCALION 4 Sept, van Malta te Ant werpen. FAUNA 4 Sept te en van Triëst n. Flume. IRENE 4 Sept, van Amsterdam te Rotter dam. ORESTES 3 Sept stantinopel. voerden graaf Niepperg, de en de vice-voorritter, de ryks- afgevaardigde Letterhaus, het woord. Beiden spraken over het onderwerp „school en opvoeding”, welk thema dit jaar door den Katholiekendag in het byzonder be handeld werd. Letterhaus 42. Het meisje schudde bedenkeiyk het hoofd. _Ik weet het niet, mynheer, zy slaapt niet goed, zooals ze zegt. En ik weet dat zy vroe ger direct Insliep, zoodra ze in bed lag en niet wakker werd voor ik s morgens haar thee bracht. Ik geloof vast, dat zü bang was, dat baar vader op een voor hem compromit- teerende wjjze in dat onderzoek by die arme vrouw uit den „Myter" sou betrokken wor den.” .Maar dat onderzoek is nu afgeloopen.” zei Charles; .rij moet er nu maar niet meer aan denken. Nora, je moet het haar maar belpen vergeten.” „Dat zal ik doen, mijnheer.” Charles begaf zich naar de bibliotheek. Jessie stond met gebogen hoofd by den haard: haar eene kleine voet rustte op den haardrand Toen Charles het vertrek binnen kwam, schrikte rteen oogenbllk later liep ae Imn te gymnH. „Wat heb mtf doen schrikken!” riep ee, na de eerste begroeting; „ik was een beetje ken, Jessie", raadde hy vriendeiyk. „Maar ik denk er ook dikwijls aan, ik beken het; het gericht van die vrouw staat me büna voortdurend voor oogen „My ook”, zei Jessie. „Jou?” vroeg hy verbaasd, haar nooit gezien!” Een oogenbllk keek ze hem strak aan, zonder iets te zeggen; daarna glimlachte zy. ,^e hebben me gezegd, hoe ze er vóór en na haar dood uitzag. Tom spreekt graag over zulke dingen en als hy eenmaal aan den gang is. kan hü er niet mee uitscheiden. Soms, wanneer ik m’n oogen dicht doe, dan rie ik haar duidelyk voor me en wanneer ik een vrouw met rood haar rie. dan vaart me een huivering door de leden”. Charles zag. dat zy rilde, alsof een kou baar bevangen had. Ze zaten nu naast elkander voor den brandenden Ijaartf. ^Je moet je dat zoo niet aantrekken, Jessie”, meende de jonge man; Jk zal Tom straks eens onderhanden nemen. Al die beroering, al die onaangenaamheden hebben je zenuwgestel aangetast. Als je niet oppast, dan is er kans, dat je ziek wordt De Amerikaansche ballonvaarder van Or man is officieus winnaar verklaard van den Gordon-Bennett-wedstrijd voor vrije ballons. Hy kwam met rijn ballon in de buurt van Boston neer. In de nabüheid van Kaap Priorino 'Gran de is een Dornier marinevliegtuig bü ma noeuvres naar beneden gestort. De bestuurder, twee waarnemers en vier monteurs kwamen om het leven. Omtrent het vliegongeluk aan de Spaan- sche kust wordt nader gemeld, dat acht le den van de bemanning van het vliegtuig den dood hebben gevonden, oa de vice-admlraal Jalmi Plana. Twee mannen redden. Het zesde Europeesche nationaliteiten congres heeft gister het plan van Briand behandeld inzake de Europeesche federa tie. De vertegenwoordigers der nationale minderheden bleken het plan niet gunstig gezind te zyn, omdat daarin geenerlet ge wag wordt gemaakt van de rechten der na tionale minderheden. Zu wezen er op, dat 40 millioen personen in Europa tot de nationale minderheden behooren en dat het Pan-Europaplan een utopie zal biyven, zoolang deze 40 millioen niet verzekerd zullen zyn van de hun,, naar goddeiyke en natuuriyke wetten toekomen de rechten op nationale en cultureele vrü- heid. De discussies vingen aan met een hulde aan de nagedachtenis van Stresemann als den moedigen verdediger van de onvergan kelijke rechten der volkeren j BREDA 3 Sept. vantHa NIAS 4 Sept, van rinit. SUMATRA 4 Sept, van rikaansche orkaan gekomen wonden op 900. Blijkens een nader bericht van de .Asso ciated Press” uit San Domingo, meldt het blad de ..Opinión”, dat de stad büna ge heel is verwoest. Onder de bevolking kwam het gedurende den wervelstorm, die vier uren duurde, tot een schrlkkeiyke paniek. Het geheele leger werd voor het reddingswerk opgeroepen. De verbindingen der stad met de overige deelen van het land zün verbroken. Brug gen zun verwoest en de straten zün onbe gaanbaar. De districten Duarte en San Carlos liggen eveneens in puin. Het stede lijke krankzinnigengesticht werd met den grond geiyk gemaakt; een aantal krankzin nigen. die er ongekwetst van af gekomen waren, renden wild door de stad, tot zy ten slotte door de militairen werden gepakt. De gebouwen van de „Opinión" werden even eens verwoest. De regeerlng en de bladen doen een be roep op hulp van Amerika, daar verband middelen en water dringend noodig zyn en de honger zich reeds doet gevoelen. Eergisteren heeft de Duitsch-Amerikaan- sche vereeniging te New-York aan den Oceaanvlleger von Gronau en zyn begelei der een banket aangeboden, dat een grootsche uiting van sportkameraadschap is geworden. De beide Fransche vliegers Costes en Bel- lonte hebben n.I. de uitnoodiging aangeno men. en verschenen, vergezeld van Lind bergh en burgemeester Walker op het feest maal. Onder daverende byval van de aanwezi gen begroetten de Duitsche en de Fransche vliegers elkaar harteiyk. DELFTDIJK. Pacifickust van Liverpool. NEBRASKA 4 Sept, van Vancouver Londen te Rott. De opening van den Katholiekendag, die dit jaar te Münster in Westfalen wordt gehouden, had gisteravond plaats. De deelneming was zoo groot, dat een tweede parallelvergadering moest worden gehouden. Nadat een lid van het hoofdbestuur de aanwezigen had begroet, hield de bisschop van Münster een toespraak. waarin hü vooral op het godsdienstonderwijs op de schooi sprak Hij verklaarde. iedeer regeerlng is. te zorgen dat dit onder- wys op school wordt gegeven, opdat het geloot onder het volk zal behouden wor den. Vervolgens voorzitter. Tevardz is geen plaatsje onbezet. Hier vindt men de phllosophen. die geen koelte zoeken, die toch niet te vinden is. maar ze verkiezen zitten boven loopen omdat het veel minder vermoeiend is. Men ontmoet de wonderlukste stroohoe- den.... van papier. Laatste mode vermoede lijk. Zeer modem is het ook om in zyn hemdsmouwen in café en restaurant te rit ten, terwyi men het zelfs al heel gewoon vindt dergeiyke „vooruitstrevenden” op «traat te ontmoeten. Trouwens, iedere buurt beeft ter eere van deze hittegolf een eigen mode „gecreëerd”. Op de Place de l'Opéra bijvoorbeeld, kan men heel goed zyn hemdsmouwen rondwandelen, maar een ele gante wandelstok is bü dit toilet noodzake- lyk. Op Montmartre en Montparnasse daar entegen, is de wandelstok absoluut niet ver plicht, terwyi men daar zelfs heeren <n zwemcostuum kan tegenkomen. De dames schynen meer voor veelkleurige en gebloemde pyama's te voelen. In de bosschen om Parus is het büna nog drukker dan in de stad zelf. Vooral in het Bols de Boulogne; ik geloof stellig dat daar Zondagmiddag meer menschen dan boomen waren, terwijl de auto's, drie vier op een rij. ciangzaam achter elkander reden, als In een enormen optocht. Ook in den dierentuin en in het Luna-park, die zich in de onmiddel- lyke nabüheid van dat bosch bevinden, is het vol. In het Lunapark is het vooral de waterrutach-baan, die het publiek trekt. „Het Venetië van Parijs” noemt de exploitant het vijvertje met de door electricitelt voortbewo gen bootjes. Die naam is wel wat overdreven, want de bootjes lijken al heel weinig op gon dels, terwyi het beetje water nu niet bepaald aan Venetië doet denken. Maar de Paruze- naars, die op het gebied van water niet verwend zün. vinden het prachtig en ze rijn volmaakt gelukkig als het hun gelukt iets van het af en toe hoog opspattende water op te vangen. Maar boven het Bols de Boulogne en zyn vermakeiykheden verkies ik toch het Bois de Vincennes. Het is daar nameiyk veel rus tiger en de natuur is er nog niet zoo door de kunst der architecten en tuinieren ver drongen. Vooral 's morgens is het er heerlijk. Een jaar of drie geleden heb Ik eenige maan den in Vincennes gewoond sn ik had toen de gewoonte lederen morgen van zeven tot acht uur wat in het bosch te wandelen. Hier aan dacht ik toen ik gisteren tot de ontdek king kwam dat het in Parijs niet uit te hou den was. Ik besloot dus de tram naar Vin cennes te nemen. Maar het bleek me al heel spoedig, dat ik niet de eenige was, die dit Idee bad, want de trams waren meer dan vol en toen ik eindelük. na een eindeloos bengelen aan de lus. in het bosch aankwam, moest ik tot mün spyt constateerth dat er tusschen het Bois de Vincennes 's morgens en op een warmen Zondagmiddag een he- melsbreed verschil bestond. Tenslotte slaagde ik er echter toch in een schaduwryk en eenigsBins rustig plekje te vinden. Maar mjjn rus* was slechts van korten duur; ik kreeg buren met een gramofoon en spoedig goeden morgen en wendde zich tot dén loop jongen-flesschenspoeler, die een kleur kreeg toen de baronet hem aansprak. „Ik moet even een woordje met je spreken, Tom”, zei hü; „en luister goed naar hetgeen ik je zeg als we ten minste goede vrienden willen biyven. Denk er aan, dat je juffrouw Jessie niet allerlei dwaasheden vertelt, haar slapelooze nachten bezorgen". „Ik! Sir Charles?” riep de Jongen, verbazing uit. ,Ja, jy; denk er wel aan. dat dames vee) gevoeliger zyn dan mannen en dat gruwe lijke verhalen veel meer Indruk op haar maken dan op ons. Ik weet weL dat je geen kwade bedoelingen hadt met de beschrijving van de vrouw die in den „Myter" gestorven is. met het verhaal van al de daarby ko mende omstandigheden; maar juffrouw Jessie ziet die arme vrouw voortdurend voor zich. Zy kan er niet van slapen. Nu weet je hoe ik daar over denk; houd dus in ’t vervolg je mond!" Wel een minuut lang bleef Tom Jessie’s verloofde verbaasd aanstaren; daarna opende hy z’n mond als om te spreken. Hü scheen echter van gedachte te veranderen en zweeg. ..Begrepen?” vroeg sir Charles. De jongen ging voort met spoelen. „Ja mynhzer," antwoordde hü, langzaam: „het spüt me dat ik juffrouw Jeszie schrik heb aangejaagd. De hemel weet, dat het van Constanza te Gedurende twaalf uren heeft een hevige storm, gepaard met voortdurende donder slagen en bliksem, en een tropischen regen- over Dublin en het grootste gedeelte van Ierland gewoed. t Te middernacht aangevangen, hield het noodweer aan tot gistermiddag twaalf èur Enorme schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. Vele huizen werden door den bliksem getroffen, terwyi veel vee in het land werd gedood Driehonderd dooden Volgens een bericht van de .Associated Press" uit San Domingo schat het Al-Ame- Telegr. Ag. het aantal b(j den boven San Domingo om het leven personen op 300. het aantal ge- 4 Sept, van Malta BMBETCO WW. JONGE ELISABETH. 3 Sept Finieterre (ea ▼an Rotterdam naar Barcelona JONGE JOHANNA 3 Sept, van Gambia naar Denia. WBPBBLAWDSCMB BCUFBE. KATWIJK 3 Sept, van Rouaan te Caen. NEPTUNU8 ma. Ooatarhuis 2 Sept. Sundsvall naar Delfzijl. ONDERNEMING ma. 2 Sopt, van Odenze u Hamburg. PALMA ms. 1 Sept. van Schiedam te Rouaan. POOLSTER M. Kajuiten 2 Sapt. van Aarnua te Hamburg. SCOPAS 28 Aug. van Curacao naar Wilmlng- ton. r STOLWIJK 3 Rept. 300 m. W. SclUy IA Romana naar Duink. TIBA 3 Sept, van Genua naar Huelva. WOENBDRKCHT 2 Sept. 1 uur 42 m. 1. 82S m. W van Land's End Houston naar Rouaan. aan 't mymeren; ik ben blü dat Je gekomen bent.” Hü legde liefdevol z’n hand op haar schou der en bracht haar weer bü den haard. Daar na nam hy haar hoofdje tusschen beide han den en keek haar opmerkzaam in ’t gelaat. „Weet je wel lieveling." zei hy met bezorg den blik, „dat je er niet goed uitriet? Nora heeft me gezegd, dat je aan slapeloosheid lijdt; wat scheelt er aan?" Zu glimlachte en antwoordde: .Jiiets. Nora moest zoo iets niet vertellen. Het is best mogelük. dat ik niet goed gesla pen heb, maar geen wonder ook. ik heb aan zooveel dingen te denken." „Heb je aan zooveel dingen te denken? vroeg hü, een weinig verwonderd. „Ja. Blüf jü dan nooit wakker, omdat je aan iets denkt? Denk je dan nooit aan mü?” „Ik denk heel dikwyls aan je." Hü keek haar opmerkzaam aan en her nam: „Maar, zooals ik zei. je ziet er slecht uit, lieveling. Je bent bleek en ziet er ontdaan uit. Nora is van meening. dat de gebeurtenis sen der laatste dagen een slechten invloed op je gezondheidstoestand hébben uiige- oef end.” Jessie stampte vol ongeduld met haar voet op den grond Jion zet zich van alles ia 1 hoofd. Ik er ken, dat ik eerst sterk uit m'n humeur was. Ik dacht aan de mogeiykheid dat vader op een voor hem minder eervolle wijze to dat „dat Je zeer aan juffrouw Jessie gehecht bent en dat je niets kwaads bedoelt. Wees dus in ’t vervolg een beetje voorzichtiger. Tom keek niet op, maar zei alleen: Ja. sir Charles”. Een oogenb’ik later verliet Jessies ver loofde de apotheek. Mynheer Green liep op Tom toe en „Waar hebben jullie over gesproken?” De jongen keek op; hü was doodsbleek. „O, over niets.” „Over niets? Dus jullie hebben geruimen tyd over niets gesproken! En waarom zie je er dan zoo verschrikt uit? Het lükt wel je een geest gezien hebt.” Een gedwongen lachje speelde om Tom» bleeke lippen. „Ik heb iets verschrikkelüks gezien,” ant woordde b<t. h t s r li n 6' o Landbouwers uit Islampoer in het district Satara (gewest Bombay) hadden in den laat st™ tijd wantrouwen getoond tegen de regee rlng en alle bestuursambtenaren. De regee- rlngsautoriteiten meenen dat de betrokkenen van plan zyn het gezag in eigen handen te nemen en hebben besloten onverwyid maat regelen te nemen om wet en orde te hand- Enkele dagen na 5 Sept, kwam enAndrée en Strindberg op het eiland aan. Hier be zweek de laatste tengevolge van den ver- moelenden tocht. Andrée begroef hem. Voor rijn eigen dood borg Andrée de dagboeken onder zün lichaam. Het volledige dagboek zal waarschüniyk gelegenheid scheppen om den geheelen tocht te reconstrueeren. De ontcyfering zal Stockholm geschieden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2