J I ll PUDD/HC DE VLOOTWET Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE I I I 1 TWEEDE KAMER aan een Het Ciooische Natuurreservaat Veiligheid van arbeiders Weldadigheidspostzegels 19301931 Voet balsa tyre BINNENLANDSCH NIEUWS De Z.-Afrikaansche Ministers Uitbreiding van Philips KERKNIEUWS I Wijziging der Zuiderzee- steunwet Congregatie Zusters Allerh. Hart van Jezus V/ Niet lijnrecht in tegenspraak met het Kamervotum van 1923 Nederland en zijn verplichtingen aan den Volkenbond - Geen materieelversterking - De meeste behoefte aan een reserve-kruiser thans be- Overeenstemming bereikt Ontwerp André van der Vossen Een noenmaal door Nieuwe verkeerswegen Een diner 537. 538. f ^4 ■M overbiyvende 200 H. helft der getaxeerde V, dat Zul- om- ministers Goed zoo* ik dacht wel, dat* je 'r niet vergeten zouLaat ik nog eens is nog belangrijk grooter dan dat der ja gers en kan desnoods door uitzending uit Nederland nog lijdelijk worden vermeer derd; ook bij dit soort vaartuigen is dus de behoefte aan nieuwen aanbouw minder dringend dan bij de kruisers Blijkens éSn voorstel, dat B. en W. aan den gemeenteraad*van Eindhoven gedaan heb ben, is de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken voornemens een nieuw industrle-terreln aan te leggen, aansluitend aan het gebied van hare fabrieken en ongeveer 32 H A. groot. Den Raad wordt daarom verzocht, met de vennootschap een overeenkomst aan te geen, waarin onder meer is opgenomen, dat de Oor- schoteche Dijk, van de Halvemaan-straat af tot aan het Philips de Jongh-wandelpark aan het publiek verkeer zal worden onttrokken. De nieuwe verkeerswegen zijn opgenomen in het uitbreidingsplan. Er zal geen afzonder lijk credlet voor den direct noodigen aanleg der wegen gevraagd worden, daar de kosten hiervan moeten worden bestreden uit bet Wegenfonds. De gezant der Zuid-Afrikaansche Unie, de heer Dan. J. de Villiers, heeft gistermiddag in Hotel de Witte Brug te ’s-Gravenhage een noenmaal gegeven ter eere van de Z.- Afrikaansche ministers Hertzog en Havenga, waaraan ongeveer 70 personen aanzaten. Tot de genoodigden behoorden oa. alle ministers, behalve die van Onderwijs, K. en W. en Waterstaat. Ook het corps diploma tique had in grooten getale aan de ultnoo- diging gevolg gegeven. De gasten waren gezeten aan een hoefijzer vormige tafel. Minister Hertzog was gezeten tusschen den vice-president van den Raad van State en den minister van Buitenland- sche Zaken, naast wien minister Havenga ge zeten was met minister De Geer als tafel buurman. Tegenover den minister van Bui- tenlandsche Zaken zat de gezant der Z. A. Unie. Bij den aanvang van het noenmaal ver zocht de gezant den aanwezigen op de ge zondheid te drinken van de koningin. Daar na stelde de minister van Buitenlandsche Zaken voor een dronk te wijden aan den koning van het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Britannlë en deszelfs gebieden over zee. Aan tafel werden geen redevoeringen ge houden. Na afloop van het noenmaal werd in een der aangrenzende zalen koffie gedronken en onderhielden verscheidene aanwezigen zich met de Zuid-Afrikaansche ministers. Geen recht op schadevergoeding Ambachtsscholen De voor- waarden van eredletverleenlng Arbeid op Zondag. De beide in ons land thans aanwezige Zuid-Afrikaansche ministers, generaal Hert zog en de heer Havenga, ontvingen gisteroch tend deputaties van het Alg. Ned. Verbond, het Dietsch Studentenverbond en den Dlet- schen Bond, waarvan generaal Hertzog eere- voorzitter is. der ver- flottlelje- overwegin- De critiek op de Generale Commissie. De minister kan niet onderschrijven, de niet-bevredigende werking van de derzee-steunwet het gevolg is van de standigheld, dat zij te veel overlaat aan al- gemeene maatregelen van bestuur en aan ’t beleid van de Generale Commissie. Het be leid van de Generale Commissie heeft aan de onbevredigend geachte werking geen schuld. Ten aanzien van de wjjze van tegemoet koming deelt de Minister o.a. mede, dat het PUDDING S PI! EK ‘POL,C O /V /V C /V Bij de 3 September IJ. gehouden Bestuurs verkiezing In het Moederhuis der Congrega tie der Zusters van het Allerheiligste Hart van Jezus te Moerdijk werd het aftredend Bestuur herkozen als volgt: Algemeen Over ste: Zuster Vlnoentia van Schendel. Vica- res: Zuster Josephs Andriessen. Assisten ten Zuster Teresia Hermus, Zuster JosephWa Trimbach, Zuster Ludwlna Kerkvliet. Weldra zagen Zij de politie komen, en zeker niet voor hun plelzier. Want d agenten riepen, toen zij hen zagen: „De dieven chef, die vindt u hier.” „Zij dieven,” zei de chef verwonderd, „maak dat nu aan een ander wjj.- „Zle eens." sei oen agent, „boe zij zich verschuilen, vine u dat niet reeds een bewijs?" aantal kinderen, dat opleiding geniet, langrijk is. Omtrent de oprichting van ambachtsscho len te Edam en te Harderwijk deelt de Mi nister mede, dat tot de oprichting dezer scholen reeds eenlgen tijd geleden besloten werd door den toenmaligen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Met den bouw zal spoedig worden begonnen. Terwijl de chef de agenten aeide, dat hij het niet gelooven kon, zette de trein zich weer in beweging en een man sprong op het perron. Hij droeg kaplaarzen en een valiesje, een deukhoed en een grijze jas. 3(jn wijde broek waa okergeelkleurig, kanariegeel zijn lange das. zich brengt, omdat vooralsnog de behoefte aan personeel voor den dienst in Nederland zoo danig is, dat met bet voor den dienst hier te lande verelschte personeel in de aflossing in Nederlandsch-Indië kan worden voorzien. In de gistermorgen gehouden bestuursver gadering van „Stad en Lande” is overeen stemming bereikt omtrent de oppervlakte van het als natuurreservaat door de combinaties van Amsterdam, de provincie Noord-Holland en de Gooische gemeenten aan te koopen gronden en over de voorwaarden, aan den verkoop verbonden. Verkocht zullen worden 1530 H A. heide en boech. inbegrepen de helde bestemd voor de zapdery van de Ned. Spoorwegen en de 94 H A. bosch bij het HÜversumsche Wasch- meer. Namens de gemeentelijke bestuurs leden werd de verklaring afgelegd, dat deze voor zich er mede accoord gaan, dat de Gooi sche gemeenten afstand zullen doeb van hun in artikel 37 der Erfgoolerswet toegekende rechten tot naasting dar A_ bij ontbinding tot <fe waarde. Met algemeene stemmen werd besloten de algetneene vergadering voor te stellen den verkoop der 1530 HA. onder deze voorwaar den voor f 2 millioen goed te keuren, mits kapitaalsuitkeering wetteljk mogeiyk wordt gemaakt. Voorts arht hu het alleszins mogeiyk. dat in de toekomst de in de Memorie van Ant woord op de begrootlng 1928 genoemde le vensduur der onderzee-booten in Oost-Indië, door het zooveel betrouwbaarder worden van het materieel, in het bijzonder de motoren, op meer dan 14 jaren wordt gesteld. De le vensduur voor de onderzeeboot-mijnenleggers wprdt reeds geraamd op 16 jaar. De levensduur van ‘t materieel in Neder land kan grooter genomen worden dan die van het materieel in Oost-Indië. Voor de lei ders zou de Minister hem willen stellen op 18 jaar, terwijl de onderzeebooten hier te lande zonder bezwaar gedurende 16 jaren in de sterkte zouden kunnen blijven. De minister stemt volkomen in met die leden, welke van meening waren, dat de beteekenis van het aanhangige wetsont werp van zekere zijde belangrijk wordt overaebat. Inderdaad beoogt het aangebo den plan slechts het bouwen van schepen, welke het Nederland mogelijk maken zijn plichten als lid van de Volkengemeenschap na te komen. MEMORIE VAN ANTWOORD Verschenen is de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk Vin (Defensie) der Rijksbegroo- tlng voor 1930. Ontkend wordt dat het regeeringsvoorstel lijnrecht in zou gaan tegen de uitspraak, in 1923 door de Kamer gegeven met betrekking tot de toen aanhangige Vlootwet. Het thans overgelegde schema van aanbouw be doelt in wezen niet anders dan aan te geven hoe de regeering zich onder de tegenwoordige omstandigheden de uiteindelijke samenstel ling der vloot denkt. Een wettelijke sanctie op dat aanbouwplan wordt niet gevraagd. Dat de Regeering. met haar schema voor aanbouw in zou gaan tegen den algemeen ge voelden wensch van vlootbeperking. wordt ontkend. Herhaaldelijk toch is er op gewezen, dat de sterkte der zeemacht in verband met de uitgestrektheid van 't grondgebied van het Rijk naar evenredigheid verre blijft beneden «De van andere mogendheden Dat de thans voorgestelda nieuwe aanbouw en zelfs aanbouw der geheelè materieel-reser- ve noodlottige consequenties met rich zou brengen en ons land gangmaker zou doen worden voor versterking van het militairis- tne en vergrootlng van het oorlogsgevaar, acht de minister een onjuiste voorstelling van zaken Wat de regeering tot haar voor stellen heeft bewogen is niet anders dan het besef der noodzakelijkheid om te .beschikken over de middelen om de op haar rustende verplichtingen te kunnen nakomen. Het toestaan van het thans aangevraagde bedrag van 770.000 komt allerminst neer op het aanvaarden van het geheele schema van aanbouw. Het is niet uitgesloten, dat be langrijke evoluties in de techniek of nieuwe vindingen, wijzigingen in het schema van aanbouw noodig maken, zoodat telkenmale bij bet aanvragen van een eersten termijn van nieuw materiaal overwogen zal worden of het in het schema aangeduide nog het meest noodige is. In de laatste acht jaren (19231930werd een bedrag toegestaan van 89.43 millioen, zijnde gemiddeld 11.18 millioen per jaar, ter-, wjjl in de komende 10 jaren <19311940! gemiddeld 10 95 millioen noodig zal zijn. Naar aanleiding in een artikel in ..Het Haagsche Volk”, waarover eenige leden het oordeel van den Minister vroegen, maakt deze o. a. de volgende opmerkingen: De Minister meent den levensduur met vol vertrouwen als uitgangspunt voor de vloot in Oost-Indië te kunnen overnemen, terwijl hij het geenszins onmogelijk acht, dat bij een doelmatig onderhoud en een voorzichtig gebruik in vredestijd, waartoe het scheppen eener materieel-reserve in Oost-Indië zeer kan bijdragen, de levensduur van sommige schepen nog grooter kan blijken. Op dien grond meent hjj thans reeds voor de krui sen en topedobootjagers in Ooat-Indië een levensduur van onderscheidenlijk 20 en 16 Jaren te kunnen aannemen. Levensduur der onderzeebooten. wat probeeren:door wie wordt een burge meester benoemd Krijg nou maar geen kleur.’t is heelemaal niet erg, als je 't niet weet, een mensch kan maar op één manier beroemd zijn. Wat Door de Kamer Nee vent, maar nou je over de Kamer praat hoeveel leden heeft de Eerste Honderd Mis.... Maar de hoofdstad van Oostenrijk zal je toch wel weten Precies Weenen Wat zeg je daar Weenen, Buda-Pest, Parijs, Londen, Brussel, Berlijn, Bern, Oslo.... ben je daar overal geweest Om te voetballen Vent, vent, je hebt de halve wereld gezien. Toen ik zoo oud was als jij, mocht ik voor ’t eerst eens een blokkie omloopenalleen Ja, ja, je kijkt naar de klok, hè? Nog effentjes danNog een kopje thee Neen, ouwe klare krijg je niet en ook geen cigaretten. Misschien zou je vannacht d’r uit moeten Luister dan nog 'r is. Wanneer is 't Koninkrij k Holland gesdtht Ik geloof, dat je een beetje verlegen wordt, maar ik bedoel het niet kwaad hoorEen andere vraag dan Wie was de eerste Oranje-vorst Nee Karei de Groote niet.enfin, ik zal je niet 'langer plagen. Noem dan eens een beroemden Engelschman van den tegenwoordigen tijd, 'dan ben ik tevreden. Goed zoo, Gallacher. Ja, dat dacht ik wel, dat dacht ik wel. Nou begin je op je gemak te komen. Al die vorige vragen waren vergissingen, hé vent. Dan nog een keer Ja Hoe oud was Israëls toen hij stierf Wat Is ’t ie* nog met dood Maar jongen, je doet me schrikken.... Heb je 'm eergisteren nog gezien Waar dan In Zaandam O, neen, daar- gaat me en nachtpitje op. Jij bedoelt zeker de scheids rechter maar ik bedoel dien anderen, je weet wel, dien beroemden Hollandschen schilder. Nooit van gehoord?.... O, ja, zie je wel. nou dan, wanneer is die gestorven 200 j.v. Christus Nee vent, dat is slechtje zal Claudius Civilis bedoelenJe mag naar huis. Effentjes, nog één vraag. Kijk eens, zie je dit Ja Nou zeg eens, wat is dat dan Een kippenhok kie Malle kerel 1 Zeg eens na, dit is een trapezium. Goed zooHeb je al eens van meetkunde gehoord? Ja, natuurlijk maar je bent zeker alles weer vergeten.... Dat is jammer, vent. Heb je dus ook geen verstand van rechte hoeken O. alleen van hoekschoppenneendat heeft er niets mee te maken hoor. Dan zal ik je ook maar geen schilderij van Rembrandt laten opnoemen De Venus Neen, beste jongen dat is een beeldEn een voornaam architect zal ik ook maar niet vragen, hé O, ja, Mussolini? Zeker vanwege het nieuwe Romelnsche Stadion. Zoo, trek je das maar goed om, hoor.'t is guur buiten. En stop een paar boterbrokken in je zak voor je zussieHier heb je een stuiver'voor je spaarpot maar zul je er heusch geen sigaretten voor koopen En recht door naar huis gaan, en niet eerst 'tdublokaal gaan opzbeken, om te gaan zitten kaarten. Want dan krijg je brommers thuis. Dag jongendag vent.1zorg maar gauw, dat je weer een lauwerkrans krijgt.... dig.... schat.... Beste jongen. Kom eens even bij me, wil je hier, aan m,n knie. Zoo, neen, je behoeft niet verlegen te kijken, vent.Ben je daar te oud voor geworden, om aan m’n knie te staan Kom, malle kerel! Hoe oud ben je dan? Zeven tien jaar Wel, wel, $n voel ie je dan al zoo groot Nou, blijf maar gerust staan, hoor, je hebt er best den leeftijd nog voor.... Kijk eens; ik heb je portret a/zoo dikwijls gezien in allerlei sportbladen. O, wel honderd keer; ik heb al zooveel over je gelezen, over je beroemdheid, je bescheidenheid en je gevierdheid, dat ik dacht: dien grooten man moet ik eens eyen bij mij laten komen. En toen heb ik je dat briefje geschreven, je weet wel. Mijn vrouw, beste boy, heeft er eerst om gelachen, want die zei: Denk je nou heusch dat die beroemde speler, die iedere week zijn portret tn de krant ziet staan, zoo maar naar je toe zal komen Ik heb haar geantwoord: Vrouw, je vergist je, want een jongen als deze zal gerust komen, wacht maar eens af. En nou ben je er, hé Wacht is effe.... ernst een kopje thee,hé zoo, niet te sterk. Heb je liever een glas bier of een póRje Neen, aar zeg, dat is niet erg sportief! Drink maar gerust thee. En wat wil je er bij hebben Een krakeling Of een boter kussentje Of een pitmop Wat Heb je liever een doos sigaretten Pirate Neen maar vent.dat is toch heelemaal niet De eenig juiste reden van beslaan der wet Aldus opgevat, krijgt de Zuiderzeesteun- wet niet alleen Staatsrechteltjk haar eenig Juiste reden van bestaan, maar kan ook practised en ruimer en in sociaal opricht meer opbouwender taak vervullen dan met een ultkeerlng in geld, wegens waardever mindering beschikbaar aou rijn. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, gaf gisteravond een diner ter eere van de Zuid-Afrikaansche ministers. Met de ministers generaal Hert zog en Havenga en de leden van het gezant schap der Unie van Zuid-Afrika, behoorden tot de gasten verschillende Nederlandsche ministers met hunne echtgenooten. enkele ministers van Staat, de commissaris der koningin in Gelderland, en voorts eenlgen van hen, die 's middags aan het noenmaal hadden aangezeten. Het aantal belanghebbenden, dat door de Zulderzeesteunwet kan worden geholpen, is veel grooter, en de hulp, die wordt verleend, is tn het belang van de maatschappelijke positie en toekomst der belanghebbenden veel doeltreffender, dan met een schadevergoedlngswet zou worden 1 er kregen. De bewapening De pantserbescherming wijkt min of meer af van <fie van Hr Ms. .Java” en „Suma tra”, aangezien volgens de tegenwoordige inzichten en latere ervaringen een ratio- neeier gebruik van het voor pantser be schikbare gewicht gemaakt kan worden dan op Hr. Ms. „Java" en „Sumatra" het geval is. De keuze van de vervanging ouderde pantserschepen door leiders berust op de volgende gen. Het is noodig te kunnen beschikken over schepen, waarop het personeel verder voor zfjn taak bekwaamd kan worden. Boven dien is -het noodig, dat schepen aanwezig zijn voor vlagvertoon en voor bescherming van Nederlandsche belangen in het buiten land. terwijl het daarnaast zeer gewenscht is. voor Nederland bestemde schepen in ge val van noodzaak ook in Oost- en West- Inoië te kunnen doen optreden, ter ver sterking van de daar aanwezige maritieme middelen. Gezocht werd naar een scheeps- type. dat aan al deze voorwaarden voldeed. De bemanning van den flottieljeleider ,zal bestaan uit omstreeks 270 koppen, waarvan de helft in opleiding kan zijn. Naar thans te voorzien is, zal de sterkte van het in opleiding zijnde personeel aan boord ^an een leider niet meer dan pl.rn. 100 man bedragen. Ingediend is een wetsontwerp terzake van voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende de aan duiding van het gewicht op groote stukken, vervoerd per schip, en Voorts een wetsont werp betreffende voorbehoud der bevoegdheid tot toetredingT tot het ontwerp-verdrag be treffende de bescherming tegen ongevallen van arbeiders, werkzaam bij het laden en lossen van schepen. Het betreft hier een voorziening, waardoor de veiligheid der arbeiders bevorderd wordt. In de practijk komt de aanduiding van het gewicht op te verladen goederen ten onzent veelvuldig voor. Een wettelijk voorschrift ter zake van onze wetgeving echter niet. Daar om wordt voorgesteld aan de Kroon de be voegdheid voor te behouden, om tot dit ont werp-verdrag toe te treden. Het andere ontwerp-verdrag bevat een groot aantal veiligheidsvoorschriften na te leven met betrekking tot arbeid, welke, aan den wal of aan boord van een schip voor het laden of lossen van schepen rivier- zoowel als zeeschepen verricht wordt. De achterstand in den aanbouw. Verschillende leden deden opmerken, dat onvoldoende verzorging van de belangen der vloot, een grooten achterstand in den aanbouw beeft doen onttsaan. Die achter stand is voornamelijk ontstaan doordat de aanbouw van nieuwe schepen gedurende de oorlogsjaren noodgedwongen vrijwel stil stond. Ook die in de eerste Jaren na den oorlog kan nog maar genngen voortgang maken; slechte geleidelijk is hierin verbe tering gekomen. z De positie, waarin de Minister van De fensie zich hier te lande bevindt, is inder daad geen gemakkelijke, maar dit mag hem niet weerhouden met volle overtuiging die maatregelen voor te dragen, welke hij voor de Zeemacht van den Staat dringend noodig acht. Op dien grond bevreemdt het hem dat verscheiden leden zich er over had den verwonderd, dat een wetsontwerp als t onderhavige door hem werd ingediend. De regeering blijft daarmede geheel in dezelfde lijn, welke sinds de verwerping van de Vloot wet is gevolgd. Door zijn ambtsvoorganger werd reeds medegedeeld, dat diens plan voor aanbouw van materieel voor de vloot niet verder reikte dan tot 1930 en de nieuw op tredende regeering zich zou hebben uit te spreiMn over haar plannen te dien aanzien. Het scheepstype Op de vraag, waarom voor Oost-Indië be tonnen wórdt met den bouw van een krui ser, zij geantwoord, dat juist voor dit soort schepen thans de meeste behoefte aan een reserveschip bestaat. Het aantal Jagers is binnenkort op acht gebracht, zoodat het uitvallen van eén of zelfs twee dezer sche pen zteh minder sterk zal doen gevoelen dan het uitvaller van een der béide nu aan wezige kruisers. Het aantal onderzeebooten 1 beste vent, neem jij maar een boterkussentje, daar kun je lang op zuigen. Zie je wel vrouw, dat die goeie jongen heelemaal met verwaand is Och, je moet met hem om weten te £aan; een kind voelt altijd instinctmatig of je 't meent met je hartelijk heid Je heet Jopie,' hé vent Nou dat kan me feitelijk niet schelen.’ Of ,e nou Jopie heet, ot Keessie, of Henkie, dat blijft me gelijk. Ik wou maar een beroemden voetballer hier hebben, zie je.. Maar vertel me eens, hoeveel kransen heb je nou in je voetballeven al gehad?.... Weet je dat niet?.... Zal ik eens raden Nou dan, zesWaarom lach je zoo? Ben ik dan zoo ver mis? Wat zeg je, een stuk of dertig? Gunst ventje doet me schrikken! Ik kreeg m’n eerste bloem, toen ik trouwde, dat was een potje geraniums. Toen ik nog jong Was, kreeg ik alleen maar knoflook, met een peen er aan.... Dertig kransenEn wat doe je d^ mee Niks. Gebruiken ie zusjes misschien de linten als haar-stnkken Dan zal ik ook maar niet vragen, hoe dikwijls je portret al in een geïllustreerd blad heeft gestaanO, zoo, 1 weet je dat ook niet?.... Zoo, kijk je d’r niet meer naar.? Nou ja.dat is te begrijpen als je lieve schattesnoet ook zoo dikwijls in de kranten heeft gestaan, word je er wel een beetje onverschillig onderAls ’t nieuwe d’r af is. hé, dan is de aardigheid ook weg. Ga je op school Nee O, je bent al bediende op een kantoorDat is heel aardig, heel aardig Dan zul je bij je patroon-zeker wel in een goed blaadje staan, hé? O, nee....? Geeft die misschien niet om voetbal Ja, dan zul je het moeten bezuren!.... Maar, daór moet je je maar tegen in zettedLater zul je uit de wereldgeschiedenis wel leeren, dat alle groote mannen in hun dagelijksche werkkring miskend werdenVondel moest kousen breien voor den kost; licht dat jij door je patroon wordt geplaagdEn Shakespeare hadWat zeg je Of dat ook een voet baller was....? Nee, vent. Vondel was een dichter, eea groot dichter.... daar zul je wel meer van hooren als je wat ouder bent! en Shakespeare..maar heb je daar heusch nooit van gehoord Neen, kerel, nou ben je mis, ’t is niet die drogist op den hoek Van de Markt.... O, geloof je.dat het familie van je is neen, hoor. Het was een groot kunste naar een der grootste dichters en dramaturgen van alle tijden, ofschoon er menschen zijn, die zeggen, dat-ie nooit bestaan heeftNet als je patroon, die net eender doet, alsof jij d’r niet bent.... Groote mannen, Jopie, hebben soms een slechten tijd. En vent, wat doe je nou in je vrijen tijd Voetballen, zeg je Zoo maar als je niet voet balt Doe je dan niks Wat 'n leventje. Nee maarNou moet je eens goed luiste ren. Hier, neem eerst nog een boterbrok Zoo 1 En antwoord me nu eens: Hoeveel ministers zijn er in ons kabinet Nee ik heb geen haast, verzin maarNeen dat is mis. het zijn er geen elf.... ie denkt zeker weer aan voetbal D’r zijn er I negen 'zeg nou eens na: In ons kabinet zijn I negen ministers! Goed zoo. ik dacht wel, Het beroepspersoneel. In December JJ. is bericht ontvangen, dat de Indische Regeering blijvend 2447 man noodig achtte en gaarne zou vernemen of, en zoo ja, wanneer dit personeel voltallig zou kunnen worden beschikbaar gesteld. Dit nu zal het geval zijn in 1934 Uiteraard is eenige tijd noodig om tot dit aantal te geraken, doch het iaat zich aanrien. dat in verschillende categorieën van personeel reeds vóór 1934 de verlangde sterkte zal zijn be reikt. Er riJ echter nadrukkelijk op gewezen, dat deze uitbreiding van personeel gefcel los staat van het onderwerpelijke wetsvoorstel Het is niet juist, dat uitbreiding van per soneel in Ooet-Indlë onherroepelijk uitbrei ding van personeel in Nederland met rich De sterkte der marinetroepen Volledigheidshalve zij mede vermeld, dat het korps mariniers door stationneering van een compagnie in West-Indië, waarvan de kosten gerestitueerd worden door Hoofd stuk XI der RIJksb rooting, moet worden uitgebreid met 144 man 10 pct. met het oog Bp tijdverlies door overvoer en tropen- verlof en 50 man extra in Nederland met het oog op geregelde aflossing van in de tropen dienende mariniers; in het geheel dus een uitbreiding van het korps mariniers met ruim 200 man. In West-Indië Ofschoon de regeering vroeger van oor deel was, dat in West-Indië met een politie- vaartuig zou kunnen worden volstaan, mits bovendien gedurende eenige maanden van het jaar ook op de aanwezigheid^ van een oorlogsschip gerekend kon worden, hebben hetgeen in het laatste jaar in Curasao en omgeving is voorgevallen en de voorloopig niet buitengesloten mogelijkheid van inter nationale verwikkelingen de blijvende sta tionneering van een oorlogsschip noodzake lijk gemaakt, wil een goede beschermüig onzer belangen aldaar te allen tijde ge waarborgd zijn. De minister acht een flottieljevaartuig het meest geschikte schip om In West-Indie gestatlonneerd te zijn. De bemanning van het voor Curacao be stemde flottieljevaartuig zal sterk zfjn rond 125 man. terwijl de bemanning van een Z- boot rond 45 man bedraagt. Mede in verband met de behoefte aan mariniers in Oost-Indië, is het waarschijn lijk, dat terwille van de geregelde aflossing op den duur in Nederland 50 mariniers meer in dienst zullen moeten worden ge houden dan voor den dienst* hier te lande noodzakelijk is. De «defensiegrondslagen voor Ned.-Indlë laten inderdaad de mogelijkheid open om aan één of meer tot de sterkte der zeemacht behoorende schepen tijdelijk een andere bestemming te geven. In 'Verband daarmede is overwogen één der flottieljevaartuigen „Soemba" of .Flores” tjjdelijk te Curacao te stationneeren, doch de regeering heeft gemeend daarvan te moeten afzien. Wat de onderzeebooten in Nederland be treft, inderdaad zal de vervanging van Hr.s^oed en zeker niet goed voor je training.Neen Ms. O.6, 0.7 en O.8 volgens het schema van aanbouw later geschieden dan oorspronke lijk in het voornemen lag. Vervanging van de voor West-Indië be stemde Z-booten ligt niet in het voorne men. Door het stationneeren van het aangege ven materiaal in West-Indië moet de sterk te worden uitgebreid met 215 man -f- 10 pet., met het op tijdverlies door overvoer en tro penverlof. of rond 235 man. De aan deze sterkte verbonden kosten be staan uit: in totaal voor éénmaal, rond 195.000; bovendien per jaar. rond 768.000. De werking van hét stelsel De minister kan niet inzien, dat het stelsel onrechtvaardig werkt, gelijk in het Voorloopig Verslag wordt beweerd, omdat het niet helpt hen. die door zuinig te leven zooveel hebben overgespaard, dat de liquida tie van hun bedrijf geen moeilijkheden op levert Voor een bedrijf, dat zoodanig me’, schuld is bezwaard, dat het practisch geen waarde meer heeft, zou ook by ’t schade- verguedingsbeginsel geen vergoeding gegeven kunnen worden. De medewerking van belanghebbenden laat op dit oogenblik nog veel te wenschen. Vooreerst omdat tegen de meermalen ge ul te verwachting in, de uitkomsten van het ZulderzeevisscherUbedryf op dit oogenblik nog gunstig, in den laateten tyd zelfs by- zonder gunstig zijn. In de tweede plaats ondergaat de medewerking van de bevol king een ongunstlgen invloed door telkens opnieuw gewekte verwachtingen, dat wets wijziging aan de belanghebbenden nieuwe voordeelen zal brengen. Het bedrag der credtetverieentaig. Dat de eredletverleenlng voor hen, die hun bedryven willen vervormen, b.v. door hun vlsscherybedrljf op de Noordzee voort te zet ten, van weinig beteekenis zou zyn, netgeen zijn oorzaak zou vinden vooral in de om standigheid, dat de voorwaarden waaronder het credlet wordt verleend, te zwaar zijn, kan de Minister niet toegeven. Over de resultaten van de maatregelen ter verkrUglng van een werkkring bleken ver scheiden leden weinig optimistisch. Deze le den hebben dan, naar de minister meent, hun verwachtingen te hoog gespannen. Het is toch een uiterst moeilijk probleem, een groot aantal personen, nagenoeg allen onge oefende arbeidskrachten, m korten tijd in een geschillen werkkring te werk te stellen. Wat de plaatsingen by de Nederlandsche Spoorwegen betreft, kan nog worden ver meld. dat een groot aantal belanghebbenden om verschillende redenen een hun aangebo den betrekking by deze maatschappij niet hebben aanvaard. Onder dezen kwamen er .enkelen voor, wier bezwaar was, dat van hen ook arbeid op Zondag kon worden ver wacht. Met belanghebbenden gelljkgestelden De weduwen van visschers, vlsschers- knechts en andere belanghebbenden, die na 25 Juli 1918 overleden zyn, kunnen volgens de bestaande wet met belanghebbenden wor den geiyk gesteld en kunnen, wanneer deze gelykstelling heeft plaats gehad, in aan merking 'worden gebracht voor alle vormen van tegemoetkoming, waarvoor de belang hebbenden in aanmerking kunnen komen. Memorie van Antwoord Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake het Wetsontwerp tot wyziging der Zulderzeesteunwet. De regeering acht een recht op schade vergoeding aan personen, die door de uit voering van een in het algemeen belang ondernomen overheidswerk in hun bedruf worden benadeeld, principieel niet te aan vaarden. en bovendien practisch onuitvoer baar zy is. nu d? Zulderzeesteunwet en kele jaren heeft gewerkt, veel meer versterkt in'‘haar overtuiging, dat deze wet. mits op enkele practische punten nog herzien, aan de werkeiyke belangen der Zuiderzee vu- schersbevolklng beter en vollediger recht laat wedervaren dan by het uitkeeren van een txdrag in geld, als vergoeding van ge leden schade, het geval zou kunnen zyn. De grondslag van de Zulderzeesteunwet is niet een recht op schadevergoeding, maar dc wenacheiykheid om. nu een groot aantal personen in hun werkkring en bedrijf wordt getroffen door een in het algemeen belang ondernomen werk, de getroffenen van over heidswege zooveel mogeiyk behulpzaam te zyn in hun taak, om deze nadeelen te boven te komen. K O wy lezen in het maandblad „De Philate list": Het ontwerpen van de weldadigheidspoat- zegels is ditmaal opgedragen aan den heer André van der Vossen te Overveen. Uitgegeven wordt een serie van vier Iver- schillende zegels in plaatdruk uitgevoerd, voorstellende Lente. Zomer, Herfst en Win ter, in verband met het Kinderleven. Nadere byzonderheden zullen later wor den medegedeeld, wy volstaan met de toe voeging, dat ditmaal aan een bijzonder fraaie uitvoering, in plaatdruk, de uiterste zorg wordt besteed en dat te verwachten is. dat ook deze factor den verkoop zeer gun stig zal beïnvloeden. De termijn van uitgifte Is wederom van 10 December tot en met 9 Januari Op verzoek van den Bond van Kinderbe scherming deelen wy verder mede, dat we derom twee serie’s prentbriefkaarten zullen verschynen: een zestal reproducties, ten ver volge op de vorige reeksen, ditmaal naar schilderyen van de 19e eeuwsche schilders Mans en Neuhuys. Daarnaast een gekleurde reeks, waarvoor de ontwerpen zyn opgedragen aan den schil der Edzard Koning. van wien zoo menig tafereel uit het kinderleven de aandacht trekt. De reclameplaat wordt ontworpen den heer Van der Vossen een der postze gels zal het hoofdmotief zyn, zoodat men In deze meer eenheid hoopt te bereiken. De Noordzeevisschers en -vlsschersknechts die uit hoofde van hun leeftijd de vlssche- ry op de Noordzee niet meer kunnen uit oefenen, zullen, voor zooveel zy belangheb benden zyn, in het algemeen in aanmerking kunnen worden gebracht voor een tegemoet koming ingevolge de wet. Aanvulling van het bepaalde in art. 1 on der a tweede lid der wet door Noordzeevis schers. die in Zuiderzee-gemeenten wonen, ook met belanghebbenden gelyk te stellen, indien zy hun tiedryf na afsluiting niet op gelijken voet kunnen voortzetten, ontmoet by den Minister bedenking, omdat hy voor alsnog de consequenties van zulk een uit breiding niet kan overzien. De Minister verklaart zich bereid, in art. V een wyziging aan te brengen, waarby ge schrapt worden de woorden „achttien jaar of ouder doch" in art. 13 tweede lid. 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6