a r 1 N PROVINCIAAL NIEUWS c WARMENHUIZEN HEILOO 1 A Ni KUNST EN KENNIS De verbreiding van meningitis E Dc Papegaaienziekte Kind o ver reden Kiest eieren voor uw geld KERKNIEUWS Inzegening door Mgr. Aengenent Zax Het Kinderhuis Zuster Carmelitessen D LIMMEN E E c CALLANTSOOG KWADIJK HOORN OUDORP BEEMSTER ZIJPE A-vanVALKEHBURG'S-- ix •-.levertra&i BERGEN CASTRICUM ZUID-SCHARWOUDE SCHOORL Wie nog een extra koopje wenscht JOH. STOOP RIJWIELHANDEL HEER HL’GOWAARD BARSINGERHORN HEER-HUGOWAARD DEN HELDER Bezoekt thans de Boom- en Bloemkweekerij „Sursum Corda” te Schoorl Ze steen in vollen bloei. P. VAN BODEGRAVEN TUINARCHITECTUUR TEXEL Landbou w tentoonstelling ANDIJK ASSENDELFT LEEUWARDEN wordt echter pi van «Gedeeltelijk gecorrigeerd). Hl (G Kericmeer en Proefnemingen met het Hn» •en H Zijd Bi (Dn Mm «sn f 52 4; V Zom f 23 f 39 H reel Wki en (fle dan beli von 8 Sp Ml Wi) ven - OW dai en xx gai Bi lijke Z. past we te hulr Hele den en 1 heex aen scho ten toe lang over doet Burgert. Stand over de maand Geboren: Johanna, d. van C. E lijk bel UJk Burgert stand over Augustus Geboren: Jacobus Johannes, a. van J. van der Fluit en B. de Vries. Overleden: A. Kooy, oud 84 jaar, wed. van P. Leyen. iper; 2e prijs A. Dalenberg; vdrst. tricitc It. De l aan een der vele Texelsche polders, polder Waal en Burg Na hevige discussies Vergadering van den raad De raad dezer gemeend kwam gistermiddag te 4 uur in openbare zitting bijeen, onder voorzitter schap van Burgemeester Nolet. Secretaris den heer C. Rijs. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering onveranderd werden vastgesteld, onder dank aan den secretaris. Beamelteltjke ziekten In de afgeloopen week heeft zich alhier een geval van buik- typhus voorgedaan. Besmetteltjke ziekte In de afgeloopen week heeft zich alhier een geval van rood vonk voorgedaan. Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas Ge rardus z. v. Klaas Vader en Grietje Frede rika; Leent je, d. v. Jacob Volger en Maartje Bus. Ondertrouwd: Nlcolaas Pieter Dirkmaat, schilder. 22 jaar te Oudorp en Keeltje Eecen zonder beroep. 31 jaar te Oudkarspel; Jan Groot, arte, 36 jaar en Titia Krak, 24 jaar, belden te Oudorp. Gehuwd: Willem Nicolaas Trüntje Keizer. De naaischool De naaischool, die we gens plaats gebrek in een der patronaats- lokalen moest worden gehouden, is nu weer in het schoolgebouw ondergebracht. Augustus. Keijser en Ca th. Ruiter. Agatha Cornelia, d- van P. J. Pepping en C. M. Baltus. Riena Maria, d. van C Dekker en O. M. Kejjzer. Jacobus Gerardus, z. van A. Stlerp en O Hes. Corne lls Jan, z van J. MoolJ en A. Reik. Jan, a van J. van den Berg en H. B. Henriet. Overleden: Maartje Zuurbier, oud 79 jaar. Catharina Bos, echtgen. van J. Metselaar, oud 61 jaar. Ondertrouwd Jacobus Matheus Adrichatn, oud 30 jaren. landbouwer U Hoogkarspel, onlangs alhier en Wilhelmina Maria Admi raal, 24 jaren te Hoogkarspel. Adrianus Gerardus van Velsen. 25 Jaren. grondwerker te Castricum en Martina Hourik, 33 jaren te Castricum, onlangs alhier. Getrouwd Henri Verbrugge en Catharina Maria Baltus. Bekenschoaw De jaarlyksche Schouw over de Waterbeken, gelegen in den Oroot- Limmerpolder. zal gehouden worden op Woensdag 17 September. Jubileum Op den len October zal de heer J. Bult alhier, 25 jaar bü de Posterijen werkzaam zijn, waarvan ongeveer 19 jaar als besteller In deze gemeente. Ongetwijfeld zal het den heer B dien dag niet aan belang stelling ontbreken. Professor Karl Kling, hoofd van het Zweedsche Staatslaboratorium voor bacte riologie, meent de oorzaak van het plotse ling optreden van Meningitis in afgelegen streken van Zweden hierdoor te moeten verklaren, dat de In het water levends ziektekiemen, door beeken enz. worden over gebracht Langs dezen weg zou dus de ziekte haar Intrede kunnen doen op plaatsen, waar rich op onverklaarbare wijze meningitis vocr- doet. Militaire goederen De dienstplichtigen dezer gemeente van de lichting 1915, zullen hun militaire goederen moeten inleveren te Schagen in de gemeente-bewaarschool. op Dinsdag 7 Oct. 1930, des voormiddags te 11.45 uur. Brand In den nacht van Woensdag op Donderdag ontstond, door onbekende oorzaak brand in het huls'bewoond door den brand stoffenhandelaar J. Stam. De bewoners wer den gewekt, doordat ’n kachel door den bran denden zolder naar beneden viel. Het huis is tb taal uitgebrand. Gistermorgen heeft de motorrijder v. B. uü St. Oedenrode het 4-jarig meisje H. v. M. t» Zaltbcunmel overrerfen toen het kind plotse ling van achter een wagen kwam. Het kind werd in zeer aorgwekkenden toestand opge- nctnen Het sluitingsuur op kertnis-Maandag De heer Slot was niet erg content over de sluiting op kermis-Maandag. In de vorige vergadering was dit besluit gemotiveerd met te zeggen, dat er om ia uur slechts enkele jongere mannen zich in de café’s bevonden, welke motiveering spr. toen niet kon weer leggen, aangezien hij toen gedurende ver schillende jaren de kermis niet had bezocht. Spr. had dit jaar echter zelf een onderzoek ingesteld en was tot de conclusie gekomen, dat er op dien Maandag om ia uu6 door een groot deel de. gemeentenaren, van alle rang en stand en ouderdom komen gris werd gevierd. Dank zij echter het coulante optre den van de politie, waarvoor spr. nog een bijzonder woord van dank bracht, is er abso luut niets gebeurt. De menschen hier zijn over net algemeen niet zoo opstandig. De algemeene opinie ecl.ter was, dat er te vroeg moest worden gesloten, hetgeen ook voor de kernus-rei igers schade oe*eekende. Om deze redenen gaf spr. den Voorzitter in overwegin bij een volgende gelegenheid eecr op den ouden tijd te sluiten. Spr. be- Maandag 15 September as. zal het nieuwe Kinderhuis van de eerw. zusters CarmeUtes- sen aan den Zijlsingel te Haarlem geopend worden. De plechtige opening en inzegening zullen verricht worden door Z D H. Mgr. Aenga- nent. Na de inzegening, die om 9 uur begint, zaï Z. D. H. een stUle H. Mis opdragen ta nieuwe kapel. On» half twaalf geairitedr feestelijke opening door Mgr. Aengenent. treurde het voorts, dat dc voorzitter ge* overleg had gepleegd met personen, dfe beter met deze aangelegenheid op de hoogte waren,' zooals de Voorzitter vroeger had tcegezegd Spr. zou het zeer op prijs steUen. als dit bij een volgende gelegenheid ■vechje^, de. Wethouder Swan stemde volkomen ig met liet geen door den heer Slot was gezegd. Ook spr. was van meening, dat 12 uur sluitca te vroeg was. De Voorzitter Wij hebben nog een iaat tijd om er over te denken. Ik zal het in tnija oor knoopen en dan zult u het volgende jaar wel zien, wat het resultaat ervan zal zijn. Weth. Swan informeerde voorts, n.a.v. den termijn van aflossing als boven reedt besproken, of het niet mogelijk was, dat de Ver. van Ned. gemeenten Ged. Staten raad pleegde, dat de termijn van aflossing meer in overeenstemming is met den levensduur van het object waarvoor geleend wordt. De Voorzitter zegde dit toe. De heer Molenaar herinnert aan een in dit voorjaar opgemaakt proces-verbaal in strijd met de zet-kool-verordening, waarbij de betrokken persoon door den ambtenaar was vrijgesproken. Spr. gaf in overweging de verordening zoodanig te wijzigen dat dit niet meer zou kunnen voorkomen. De Voorzitter heeft den indruk dat de fout niet zit in de verordening, doch in dc uit voering hiervan. B. en W. moeten de streek aanwijzen waar die kool niet geplant mag worden en de daar wonende landbouwers hiervan in kennis stellen, hetgeen in het afgs- loopen jaar is verzuimd, doch wat nu wei Zal geschieden. De heer Slot zag nog gaarne eenige ver anderingen in de redactie aangebracht, welke de voorzitter toezegde. Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting. Aanbesteding Vrijdagmorgen wend door Burgemeester en Wethouders aanbesteed het hetn- en krooswerk van de sloten, gelegen langs de door de gemeente verhuurde dijken en wegen. De aanbesteding geschiedde in twee ge deelten, nJ. perceel A, Oudburg. Baakmeer- dük, enz. Noordelijk gedeelte en B. het Zuide lijk gedeelte. Ingeschreven werd voor perceel B. door J. Wokke te Bergen voor 790.door Jb. Swaan voor perceel A 257.en perceel B 361.door Jn. Bruin voor perceel B 305. Het werk werd aan de laagste inschrijvers gegund. Mi), was opgericht, waarin <3e gemeente 99 pet. de aandeelen heeft, werd deze strijd met belangstelling door alle Texe laars gevolgd. Immers, wanneer de polderbesturen tot electrische bemaling zouden besluiten, zou deze groote strootnafneming allicht den prijs van den electrischen stroom omlaag brengen Ook de Ged. Staten van Noord-Holland verkeerden in de veronderstelling, dat electrische bemaling in het algemeen be lang en dat der polders zou bevorderen en keurden het waterschapsbesluit niet goed. aantal Ingelanden van dien polder tegen het besluit van Ged. Noord-Holland in beroep bü DE STRIJD GEËINDIGD GEEN ELECTRISCHE BEMALING De lezers van dit blad zullen zich mis schien herim: :-ran, dat geruimen lid ge leden (bijna 2 jaar) op Texel een hevige strijd werd gestreden, vóór of legen el*c- strijd bed zijn ontstaan re danken besluit van bet bestuur van eer. den groeten Pleirierreisje voor ouden van dagen navolging w»n vele andere plaatsen had zich ook hier voor eenigen tüd een comité ge vormd met het doel aan de oudjes uit de gemeente een aangenamen dag te bezorgen. In dezen opzet is men volkomen geslaagd. Woensdag 1.1. werd met een aantal auto's door de eigenaars belangeloos beschikbaar gesteld, een tochtje ondernomen naar Haar lem en omstreken, waarbij de oudjes echt genoten hebben. Dat eieren een gezond voedmgsmidd*! zyn. weten vele, zooal niet alle menschep. Door P. Sluis te Weespercarspel be kend om het P. Sluis’ ochtendvoer, la, de gezondheid van «Ie eieren, xso dit nog mogelük is. meer bekend te maken, een smakelijke reclameplaat uitgegeven, wsamP in juiste kleuren afgebeeld staat een geopend ei. des te smakelijker, omdat o kip met Sluis’ ochtendvoer gevoerd is. Engelsche bladen maken melding vap onderzoek van twee Engelsche medici Londen: Western en Bedford, die met het door hen gevonden filtreerbaar virus van de papegaaienziekte kleine Australische papegaaien infecteerden, die daarna onder verschijnselen van de ziekte stierven. En met vlrus^ van menachelijke lijders aan de ziekte konden zU eveneens papegaaien in- fecteeren. De onderzoekers constateerden, dat ook onder de gezonde papegaaien dragers van den ziekteverwekker voorkomen, deer kunnen dus ook de ziekte overdragen door een beet met den snavel b.v. Brand Gistermorgen te ongeveer 8 uur werd brand ontdekt in de houten werk loods. staande op het stations-emplacement van de spoorwegen, welke loods is gebouwd voor de uitvoering van de electrificatie der spoorwegen. In een minimum van tijd stond het ge vaarte in lichte laaie, maar ook even vlug was de plaatseljjke brandweer, die door den gemeente-secretaris. die toevallig pas seerde. was gewaarschuwd, ter plaatse en tastte het vuur met twee stralen op de waterleiding aan. Alhoewel van de loods niet veel te red den viel, had men toch het genoegen het aangebouwde kantoor te behouden Door de windstilte was er niet veel ge vaar voor de naastliggende gebouwen, welke ook voor een groot gedeelte van hout zijn ópgetrokken. Tegen 10 uur kon de brandweer weder om inrukken. Burgerlijke Stand over maand Aug. Geboren: Jetske Antje, dochter van A. Andringa en M. oDekker. Gerda, d., v. G. Barten en A. Koe; Frederik, zoon van d" Krap en M. Kliffen; Theodorus, zoon van J. rtessing en A. Kos: Jacob, zoon van D. de Geus en W. Twisker; Guurtje, dochter van G. Swart en M. Oil); Catharina Jo hanna. dochter van A. Kaag en E. Dek ker. Ondertrouwd en Getrouwd: G. van Rijn. 20 jaar, melkventer te Noordscharwoude en W. Doorn. 22 jaar. Overleden: Levenloos aangegeven kind van P. Gutter en M. Groot; M. Visser. 18 jaar, echtgenoote van J. Peters (overleden te Alkmaar); C. J. Kaag. 1 dag, dochter van A. Kaag en E. Dekker. Rondvraag De heer Slot informeert naar het resultaat van het door B. en W. in te stellen onderzoek naar de kosten van aanleg van electriciteit in de gemeente-woningen. De Voorzitter antwoordt, dat het resultaat van dit onderzoek nog niet bekend is. De heer Slot vestigt voorts de aandacht van B. en W. op den vervuilden toestand van den weg bij de O. L. School. Spr. noemde den toestand daar treurig. Overal zit er gras tusschen de, steenen en dergelijke. Temeer loopt dit ïn het oog, waar de open bare wegen zoo schoon zijn. Het komt spr. wenschehjk voor, dat hierop wat meer toe zicht wordt gehouden. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente werkman Kwant gedurende den zomer langen tijd is ziek geweest en er geen andere te krijgen wax, waardoor een achterstand in de werkzaamheden is gekomen. Nu is ef, in overleg me den opzichter en spr. een rooster vastgesteld, waardoor het door den heer Slot gesignaleerde euvel wel niet meer zal voorkomen. De heer Molenaar merkte op, dat door den heer Kwant eens een schuit met takkenbos- schen a’.« vuii was vervoerd. Spr. kwam dit ongewenscht voor. De Voorzitter antwoordde, dat door hem aan den getneente-werkrnan opdracht was gegeven enkel „huis-vuii" mede te nepien. Verkeersongeval Dat het op It oogen- blik te Outrijp op drukke dagen voor wiel rijders een keer gevaarlijke toestand is, we ten wij reeds lang. Aan den eenen kant staan reeds maandenlang de steenen opgestapeld, terwijl aan den anderen kant de wegberm geheel is omgewoeld voor bet leggen der gasbuizen. Deze week werd een wielrijder de dupe, die, uitwijkende voor een auto. In den zandigen kant zjjn voorwiel plotseling onder zich zag uitschieten met het gevolg j. 4 terer-nt kwam en on geveer dubbel gevouwen werd. Hij zelf kwam met den schrik vrij. men niettemin Woensdag Konlnginne-ver- jaardag op waardige wijze gevierd Te Groet werden in den namiddag volks spelen gehouden terwijl des avonds in het met lampions geïllumineerde dorpje een con cert werd gegeven door het fanfare-corps „De Vriendschap”, liet feest werd besloten met het traditioneele vuurwerk op het kerkplein. Een en ander had een talrijke schare op de been gebracht.. Hieronder vermelden we nog de namen der prijswinners (sters). a. wedloop met hindernissen voor meisjes van 1417 jaar. Ie prijs S. Hoogvorst; 2< prils stichting van de afdeellng Assendelft be sloot Reeds 89 personen gaven zich als lid op. zoodat dit een groot succes was. gekozen voor- definitief be- volgende, de poet „Jaarwedde administra teur en armvoogden” nader te bepalen op f 400, t.w. Voorzitter f 75.administra teur f 250.3 armvoogden ieder f 35. De Voorzitter deelde hierbij mede, dat de vergoedingen op het oogenblik als volgt zijn administrateur f 100 voorzitter en armvoogden ieder f xj. Naar meening van B. en W. zijn deriverkzaamheden toegenomen en is deze vergoeding niet meer in overeen stemming met den eisch van den tegenwoor- digen tijd. Wethouder Swan merkt op, dat hij per soonlijk 30 jaar lang de administratie ge voerd heeft, en van oordeel is, dat de vergoe ding van den administrateur van f 250 billijk is. De werkzaamheden van het Armbestuur nemen steeds toe en de tijd is voorbij, dat het beschouwt wordt als een eerebaantje. De heer Slot kan zich met de vergoeding van den administrateur vereenigen wat be treft de vergoeding voor den voorzitter en de armvoogden, daar staat spr. niet sympa thiek tegenover. Spr. onderschrijft de mee ning van wethouder Swan, dat het tegen woordig niet meer voor niets wordt gedaan. Spr. meende, dat het werk niet geheel voor niets gedaan behoeft te worden, maar van een dergelijke verhooging voor de andere heeren ziet spr. de noodzaak niet in. De heer Molenaar zegt, dat er in het openbare leven altijd wel enkele instellingen zijn, waar dc naastenliefde domineert, zon der daarbij de bedoeling uit te spreken, dat dit voor niets gedaan dient te worden. Een bedrag van 400.op een totaalbedrag van ƒ9.000.in het afgeloopen jaar het welk in het a.s. jaar wel tot 6 i 7.000.zal terugloopen kwam spr. te hoog voor. Dit is voor spr. een aanleiding, om de vergoeding, behalve die voor den administrateur, niet toe te staan. Wethouder Swan herinnerde eraan, dat het Armbestuur vroeger uit 3 leden bestond, waardoor vergaderingen haast niet gehoude werden. Thans met 5 leden, zullen er wel meer vergaderingen worden gehouden. De voorzitter merkt op, dat het principe van vergoeding reeds jaren lang is aanvaard. Men dient dus de vergoeding te bepalen, in overeenstemming met de eischen van den tegenwoordigen tijd. Wethouder De Groot noemt de leden van het Armbestuur serieuze menschen, wien het niet begonnen is om „te halen wat er te halen valt." De heer Slot stelt voor de vergoeding van den Voorzitter en de armvoogden te laten, zooals die is en die van den administra teur te verhoogen tot het voorgestelde bedrag. De heer Molenaar stelt voor 300.ter beschikking te stellen van het Armbestuur en dit het bedrag onderling te laten ver- deelen. Dc Voorzitter achtte het beter, dat het Armbestuur den Raad zou adviseeren hoe deze /300.te verdeelen, en vervolgens in dien geest een besluit te nemen. De heer Slot trekt zijn voorstel in en ver- eenigt zich met dat van den heer Molenaar. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor de beide wethouders. Het voorstel MolenaarSlot wordt hierna aangenomen met algemeene stemmen. 4. Vaststelling gemeente-rekening. Bij monde van den heer Slot deelt de commissie mede, dat de boeken in orde zijn bevonden en adviseert zij tot goe keuring. De heer v. Rijn zegt nog, dat het de com missie is opgevallen, dat de kosten van het schilderen van het raadhuis en het pleintje bij Slikker zoo hoog varen. Spr. zag gaarne, dat de werkzaamheden in den vervolge zouden worden uitbesteed. De Voorzitter antwoordde, dat de ver schillende werkzaamheden verdeeld worden onder de plaatselijke ambachtslieden. Van het te maken werk wordt vah verschillende personen een prijsopgave gevraagd, en wan neer deze niet al te veel uiteen loopên, wordt aan de eerst aan de beurt zijnde het werk gegund. De heer Molenaar verduidelijkt de woor den van den heer v. Rijn. Het heeft naar de meening van de commissie veel geld gekost, dóch dit sluit niet in, dat er te veel is berekend De Voorzitter deelt hierna mede, dat de gewone dienst heeft aan inkomstep 113-703,49 en uitgaven xxa. 182,93 al dus een batig saldo van f xsax.oo’i dc kapitaaldienst aan ontvangsten ƒ6.199,69 't en uitgaven ƒ30.265,56, ildus een nadeelig saldo van ƒ24.065.86';. Een goed RIJWIEL Ean teer goed RIJWIEL Een prima RIJWIEL met lm. terry-xadel Burgert, stand Geboren: Rutger. van T. Mandemaker en J. Mlggels; Johannes, z. van B. Vink en G. Harms Ondertrouwd: A. C. J. W. Vader en A. Boom. Getrouwd: J. W. Blauboer en K. Braaf. Overleden: C. Moelitaer. echtg.van E. Molenaar. 60 J.; H. Kwant, oud 78 j., wed. van A. WesterdUk ’^Avonds wordt de feestavond gehouden, waaraan de feestcommissie de grootste zorg heeft besteed. Naast de huldiging der Jubl- 1 eer end e bestuursleden, is er ook gelegen heid om te feliciteeren. Verder verleenen het bekende tooneelspe- lerspaar Johan en Tula-Schmidtdi Vista hun medewerking. Voor verdere bijzonderhe den zie men het feestprogram. dat tevens als uitnoodiging geldt. Uit het bovenstaande blijkt, dat men de naak goed heeft aangepakt. Aan de leden nu de taak, om door hun deelname de fees ten te doen slagen. Uk en herijk Op 16 September a.s. van des voormiddags 9H—12 en 13—16 uur n.in. zal in het oude Raadhuis alhier, gelegen heid bestaan tot het laten ijken en herijken van maten en gewichten. Inlevering Rfjksgoederen Vrijdag 10 October aa. des voormiddags te 9 45 uur, zal alhier de inlevering plaats hebben van de militaire goederen der lichting 1915. Glascultuur Aan den heer G. Burger, kassenbouwer alhier, is opdracht gegeven tot het bouwen van een warenhuis met ver- warmingsinrichting voor rekening van den heer Jac. Tromp, alhier. Voor rekening van den heer P Bleeker, alhier, zal door den heer Burger een drui venserre worden gebouwd. Voetbal Zondagmiddag zal op het Gem. Sportveld alhier weder een voetbal wedstrijd worden gespeeld tusschen S. V. W. I van hier en Vitesse II uit Castricum voor de Bekerwedstrijden van het district Noord-Holland. Zeer zeker belooft dit een mooie ontmoeting te worden. Aanvang half drie (nieuwe tijd). Auto tegen een boem Dezer dagen reed de heer K-, landbouwer alhier, met zijn auto tegen een der boomen, staande langs den Middelweg. De auto werd zwaar be schadigd. De bestuurder kwam zonder let sel met den schrik vrij. Overplaatsing Bjj beslissing van den hooidintendant van'het Leger is de adjudant- onderofficier A. F. Valk. Administrateur van de Militaire Verplegingsinrichtlngen te Den Helder, in gelijke functie, overeppiaatst naar Lekte Vergadering Bureau van Advies Donderdagavond heeft het Bureau van Advies voor Neringdoenden een buiten gewone vergadering voor zijne leden ge houden ter .bespreking van het voorstel van het Bestuur om in samenwerking met de Middenstandsvereenigingen te Alkmaar en omstreken te komen tot de oprichting en instandhouding van een Incasso- en Informatiebureau voor den Middenstand. Bij afwezigheid van den Voorzitter opende de vice-voorzitter de heer Jn. Sengers de bijeenkomst, die vrij goed bezocht was. Na een korte uiteenzetting van het doel der vergadering door den Voorzitter, zette de administrateur, de heer A. N. K. Hop man, in den breede uiteen, wat aan deze vergadering was voorafgegaan. Op verzoek van Heiloo zijn de afdeehngen Alkmaar van de Handeldrijvende en In- dustrieele Middenstandsvereeniging en de R.K. Middenstandsvereeniging „De Han- ze” met elkaar in overleg getreden. Gevolg daarvan was eene gecombineerde bestuurs vergadering van deze beide vereenigingen met het bestuur van het Bureau van Advies te Heiloo, waar de grondslagen zijn gelegd voor de oprichting van het Informatie- en Incassobureau. Men was het er eenparig over eens, dat de wan-betalers ter dege moesten worden aangepakt om hen te dwingen hunne schulden te voldoen. Iedere vereetuging op zichzelf voelde ziefi daartoe onmachtig; daarom werden de handen in elkaar geslagen. Door ge zamenlijk op te trekken hoopt men het kwaad den kop te kunnen indrukken. Eén centraal bureau voor Alkmaar en omstre ken zal het lichaam moeten zijn, waar alle zakenlieden om advies kunnen aankloppen en van waaruit de dubieuze debiteuren aan hunne verplichtingen worden herinnerd. Baat minnelijke schikking niet, dan zal langs gerechtelijke weg getracht worden de schuldenaren tot betaling hunner schulden te dwingen. De zakenlieden moeten zich hiervoor vanzelfsprekend een offer getroosten. Vooral als gerechtelijke hulp wordt ingeroepen gaat de invordering van schulden met groote kosten gepaard. Het voorstel werd ten slotte met alge meene stemmen aangenomen. Donderdagmorgen werd de keuring voort gezet met de beoordeellng der ingezonden paarden. De volgende bekroningen hadden plaats; Warmbloed paarden 4 jaar en ouder: le pr. en medaile paard eigenaar Jac. Boerzen; 2e pr. jaaard eigenaar S. Keyser; 3e pr. r>aard eigenaar Gebrs. Bakker. 2-jarige paarden: le pr. v. eigenaar Joh. Kikkert; 2e pr. eig. M. Kuip; 3e pr. eig. C. A. Witte. Een-jarige paarden: le pr. v. eig. Gebrs. Schumaker; 2e pr. v. eig. 8. Keiser Hz.' Veulens: Ie pr. v. eig. Gebrs. Scbumaker; 2e pr. v. J. Bakker Wz.; 3e pr. v. eig. Gebrs. Schuma- ker. Koudbloed. 3-jarige paarde.»: le pr. en medaille Paardensport vereen. C. de Wit; 2e p- P. Dros. Twee-jarige paarden: le pr. en medaille Fokveroen. „Eierland”, P. Dros, Eierland. Veulens: le pr. eig. D. Keyser Cz.; 2e pr. eig. P. Dros. Hierna werden verschillende wedstrijden gehouden voor paardensport No. 1 Eenspan Landbouatuigpaarden le pr. 30.C. Boersen Oosterend met Robert; 2e pr. 20.N. J. Schumaker met Freka; 3e pr. f 10.D. Eelman met Beppie; 4e pr. 5-mej. G. KikkertEelman met Nelly. Demonstratie met springconcours Landel. RiJvereeniging „Texel.” Prijs 50.mej. Joh. Kikkert. No. 3 Eénspannen Land- en Tuigpaarden (open klasse). le pr. 40.C. de Wit. br. bl. NJi.; 2e pr. 25.— Joh. Kikkert. Frida; 3e pr. 10.— C. Boersen, Robert; 4e pr. 5.J. C. Veltman, Mimosa. No. 4. Tweespannen landbouw-trekpaarden (Belg.). le pr. 25.^ C. Kieviet, 2 schimmels; 2e I>r. 15.Jb. Knol, 2 vossen; 3e pr. 10 P. Dros, 2 vossen; 4e pr. 5.N. Kikkert, 2 vossen. No. 5. Tweespannen voor luxe rijtuigen le pr. 25.Gebrs. Witte; 2e pr. 15. C. Boersen; 3e pr. 10.H. Witte; 4e pr. 5 D. Witte Tz No. 6. Optreden 3 Landelijke Rijvereenigin- gen: „West-Friesland”, .Anna Paulowna” en „Texel.” 43 punten „Anna Paulowna”; 37 punten „West-Friesland”: 36 punten „Texel.” No. 7. Springconcours: le pr. D. de Graaf. Rijvereen. „West-Fries land"; 2e pr. Jb. Schenk. Rijvereen. .Anna Paulowna”; 3e pr. G. Koorn, Rijver. „Texel.” Hiermede waren de wedstrijden die door een groote menigte werden bijgewoond afge loopen. 's Avonds werd tot besluit nog een concert gegeven in het fraai verlichte park. En ging toen Staten van de Kroon. Eerst dezer dagen is hierop de beslissing gekomen. Bij Kon. Besluit wordt het door Ged. Staten genomen besluit vernietigd, zoodat de polder thans zal worden bemalen door oliemotoren. Daar de bemaling van dien polder een dringende behoefte is. is het wenschelijk. dat achter de werkzaamheden grooten spoed zal worden gezet, opdat de landerijen dezens winter niet meer van het water te lijden zullen hebben. ting van een afdeellng te geraken Reeds een 80-tal arbeiders uit Assendelft was lid van de afdeellng Krommenie, terwijl er nog vele ongeorganiseerd rondliepen. Hieruit meende de commisise de conclusie te mogen trekken, dat er alle kans was. om een flinke afdeellng te maken. Besprekingen met den Zeereerwaarden heer Pastoor van den Berg xg„ en met het centraal bestuur hadden tot gevolg, dat op 20 November de eerste vergadering werd gehouden, en daarop volgde op 29 Novem- tx. 1917 de vergadering, gehouden onder leiding van den heer J. W. Smit, centraal president en waarop men officieel tot de Het op deze vergadering looplg bestuur, werd later Doemd. Door deze mannen, die de moeilijke jaren hebben doprworsteld, Is er hard gewerkt, om de afd ife maken tot wat ze thans is. Do oprichting van vakafdeellngen en an dere onderafdeelingen. als Hulp in Nood, Weduwensteun. Brandstoffeninkoopvereeni- ging, Eigen Huis. Adviesbureau. Concordia. Herwonnen Levenskracht. Centrale Volks bank, instellingen die de stoffelijke wel vaart en daarmede ook hek geestelijk ned van de arbeiders bevorderen, vroegen veel tbd en moeite. Daarom een woord van hulde aan die man nen, die in de eerste jaren de leiding heb ben gehad. Eenige zijn de afdeelisx» door den dood ontvallen, terwyl ook bedanken en ver trek uit de gemeente 't bestuur veranderden. Nog twee bestuursleden, namelijk de heeren W. Heijne en M. Winter hebben vanaf de oprichting zitting in het bestuur. Dat deze op de feestavonden gehuldigd zullen worden, spreekt vanzelf. De afdeellng is uitgegroeid tot ruim twee honderd leden, en vervult thans een belang rijke plaats in het vereenlgingsleven in ons dorp. Het bestuur kreeg dan ook van de leden machtiging, om 't twaal en een halfjarig be staan feestelijk te herdenken. Hiervoor werd een feestcommissie gevormd, die de leiding van de feestavonden op zich nam. Vanzelfsprekend begint men met een ker kelijke herdenking. Op Donderdag 18, Vrij dag 19 en Zondag 21 September a^. wordt het feest ingezet met een Triduum, geleid door een Eerw. pater O. F. M uit Nieuwe- Nlèdorp. Op Zondag 21 September Is er een algemeene H. Communie, terwijl onder de Hoogmis de slultlngsconferentie van het Triduum plaats heeft. Ieder lid zal natuur lijk, indien het mogelijk is, aan *t Triduum en H. Communie deelnemen, om God te dan ken voor den steun en weldaden in de ai- gijoopen jaren van Hem ontvangen. werd in dit be stuur besloten, den polder te laten droog- malen door middel van oliemotoren. Daar bü het nemen van dit -besluit dMbta tetoB »R «toctate» 17 jaar. le prüs S. Hoogvorst; r. d. Kamer; 3e prijs A. Koesen. b Kegelrijden voor jongens van 1417 jaar. le Prijs G Kuip 3e p JS A. Hoogvi c liingsteken op fietsen, voor dames. le prüs mej. Marie Stoop; 2e prijs mej. Anna Duin; 3e prüs mej. Grietje Roosen daal. d. Broekloopen voor heeren. le prüs W. Ooftindie en J Frankfort: 2e brü» P. Dalenburg en A. Modder; 3e prü» J. Opdam en J. Peetoom. Bdvuzmd. Tot tüdelük hoofd van de Oosterschool is benoemd de heer Boon, te Enkhuizen. Bü een koperen feest 29 Mei jL was net twaalf en een half jaar geleden, dat de afdeellng Assendelft van den R K Volksbond werd opgericht. De feestelüke herdenking wordt echter gehouden de Zondagen 21 en 28 September aanstaande. Dit was voor ons aanleiding om een over zicht te geven, van wat de afd. in die ja ren heeft verricht en hoe zü is ontstaan In 1917 waren er eenige personen, die eep commissie vormden om de mogelijkheid onder de oogen te zien, om tot de oprich- Ingekomen stukken. Dc Voorzitter deelt mede dat is ingekomen: a. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat zij bij hun ingenomen standpunt blijven, om den termijn van af lossing der geldleening voor den aan- en verbouw van bijzondere scholen te bepalen op 25 jaar. (De éaad wilde 40 jaren Vgl.). B. en W. stellen voor, aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. De Voorzitter licht dit schrijven nog nader toe en de deelt daarbij mede, dat het B. en W. niet gewenscht voorkwam, om in beroep te gaan bij de Kroon. De heer Slot deelt ten aanzien van laatst genoemd punt de meening van B. en W. niet. Spr. herinnerde eraan, dat de raad unaniem heeft besloten, de geldleening voor de nieuwbouw aan te gaan, voor een termijn van 40 jaren. Voorts becritiseerde spr. het schrijven van Ged. Staten, er op wijzende, dat er geen enkele motiveering in voorkomt, om het raadsbesluit op dusdanige wijze te veranderen. Wi;*zijn de mindere, aldus de heer Slot wat Ged. Staten verordenen, daar moeten wij ons zeker maar bij neerleggen. Spr. zegt, dat de raad op het eenmaal in genomen standpunt moet blijven staan en deze kwestie tot het uiterste uitvechten. - De Voorzitter zegt, dat hetgeen door den heer Slot naar voren is gebracht, volkomen waar is, doch meende, dat er rekening diende te worden gehouden, met het feit, «lat Ged. Staten het recht hebben, om Raadsbesluiten af te keuren. Wat betreft het in beroep gaan bij den Kroon, twijfelde spr. er aan, of wel dergelijke ernstige bezwaren kunnen worden aangevoerd, om de Kroon tot de gewenschte inzichten te brengen en te kunnen aantoonen, dat het standpunt van Ged. Staten niet juist is. Zoolang deze er niet zijn, achtte spr. kans op succes volkomen uitgesloten. De heer Slot was van meening, dat een termijn van 25 jaar een groote aflossing met zich brengt en gezien de enorme belastingen, die reeds moeten worden opgebracht, achtte spr. dit van groot gewicht. De Voorzitter merkte op, «lat tegenover een kortere aflossing ook een mindere uitgaaf aan rente staat. De heer Slot was van meening, dat on danks de nieuwe finantieele verhouding toch veel belasting zal moeten worden op- gebraoht en dat de perspectieven verre van Koninginnedag Hoewel wat laat “heeft 'schitterend waren. De Voorzitter voelt ook meer voor een termijn van 40 jaar, dan van 25, doch spr. ziet geen kans dergelijke argumenten aan te voeren, dat succes bij de Kroon behaald zou kunnen worden. Spr. stelde voor, de leening in tweeën te splitsen, n.l. een bedrag van f 35.000 apart voor den nieuwbouw, en deze aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen. Voor het overgeschoten bedrag zal dan zeker wel een termijn van 40 jaar worden toegestaan. Wethouder Swarr oordeelde, dat de lee- ningsduur van nieuwbouw 40 jaar behoorde te zijn. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, werd met 5 tegen a stemmen ver worpen. Vóór de beide wethouders. Het voorstel van den Voorzitter tot split sing van de leening, werd hierdoor met ge lijke stemmen aangenomen. b. Naar aanleiding van het in handen van B. en W. gesteld adres van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, inzake het vraag stuk brand in stallen, stellen B. en W. voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter deelde hierbij mede, dat B. en W. van meening waren, dat het niet op den weg van de gemeente lag, hierover verordeningen in het leven te roepen. Het betreft naar de meening van B. en W. geen algemeen belang. De heer Slot onderschrijft niet de meening van B. en W„ doch bij bestudeering van dit onderwerp was spr. gebleken, dat de kosten te hoog zouden worden, als de gemeente in deze verordeningen zou gaan voorschrijven. Spr. gaf B. en W. echter in overweging bij nieuwbouw toe te zien, dat het brand gevaar voor het vee zooveel mogelijk zou worden beperkt. Het adres wordt voor ken nisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt voorts mede, dat tot schoolschoonmaakster aan de O.L. School te Schoorldam is benoemd, mej. C. de Groot en dat van den heer Dijke bericht is ingeko men, houdende verzoek om ontslag als lid van de commissie tot wering van school verzuim en als lid van het stembureau. Het verzoek wordt toegestaan, terwijl de Voorzitter mededeelt, dat in de volgende ver gadering in deze vacatures zal worden voor zien. 3. Adres herziening loon personeel gas bedrijf. Naar aanleiding van de adressen van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel en den Ned. Bond van personeel in Over heidsdienst, om herziening van de loonen der werklieden aan het gasbedrijf, wordt, over eenkomstig het voorstel van de gascommissie, voorgesteld, hierop afwijzend te beschikken. Wethouder Swan kan zich volkomen ver eenigen met het advies. De heer v. Rijn vroeg of de loonen van de stokers zijn verhoogd. Spr. wees er op, dat in andere plaatsen loonen van f 30 worden verdiend. Voorts vroeg spr. of deze adressen gekomen waren nj.v. de kindertoeslag. J>e Voorzitter wees er op, dat deze punten reeds bij de vorige loonsherziening onder de oogen waren gezien. Spr. achtte het onge wenscht na zoo’n kort tijdsbestek hier weer op terug te komen. De heer Slot zegt, dat er niet telkens loonsherziening kan plaats vinden- Het ligt op den weg, dit bij de begroeting te doen. Het voorstel van B. en W., om de stukl voor kennisgeving aan te nemen, «o d Z-h.s. goedgevonden. 3. Voorstel herziening vergoeding leden armbestuur. Vooxgesteid wordt voor het jaar igö° en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2