i I derjltei^n Aan de Katholieken Nederland van Z. EXC. MGR. PROF. MR. DR. W. H. NOLENS D’E BLADZIJDE 1 DERDE BLAD ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1930 PROVINCIAAL NIEUWS De Vlootrevue SPORT EN SPEL VOETBAL tot 5 PA A RDENSPORT 7 SEPTEMBER, 1930 1860 an BINNENLANDSCH NIEUWS VRAGENBUS KUNST EN KENNIS UITGEEST «tan Machtigingen voor Radio- distributies Archeologische vondsten op Cyprus a. k. o. l. beker elokken tot /1M De Zuiderzeevisscherij- T entoonstelling - HEEREJg-BAAl g OUDE NIEDORP ond W-50 et por om ▼eer worden de halve wedstrijden ge- 1200 ’den wij BELGIE—NEDERLAND Had De wat >*<lo lart- I voor voorlichting in ver ver- dere rden Venlo ver- nummer ontwapenlngsidee UITVERKOOP VAN OUDE MEESTERS*. Gerrit Vlottes en Groetje van Samuel dnu Mosch, gehuwd ge- twen dn ide- heel dta- stad lene der R. K. Staats- voorstanders van DE VIERDAAGSCHE RIT DER K. M. S. V EN BURGER RUITERSPORT- VEREENIGI6NG den n- ten en wordt zigd da»r HET DAGELIJKSCH BESTUUR DER R. K. STAATSPARTIJ. C. GOSELING. Voorzitter, M. VAN HOUT. Onder-Voorzitter, A. J. M. LEESBERG. Penningmeester. A. C. DE BRUYN. J. W. MOL8, FRANS TEULINGS, Secretaris. H. A. M. T. KOLFSCHOTEN. Tweede Secretaris. den Allerhoogste, dat Mgr. Nolens nog lang voor de Katholieken en voor Nederland be houden mag blijven. Blauw-Wit—H. B. S. Robur et VelocitasN. A. C. Mgt Ingo var- wel- oro. tar tan r de men beoordeelen. schriftelijk 9-5 ZAADMARKT 94 MODERNE van /me WEDSTRIJDEN OP ZONDAG A. 8. Zilveren bal te Rotterdam Fortuna—Sparta XerxesQuick. Willem IIGo Ahead. FeijenoordD. FC. Hierna u - - speeld. de loch and maat zijner kracht Gods gebod tot grondwet van de samenleving te doen maken.” Een waarschuwing voor eventueele overnemers als volgt «van Daringclub 12 uur 1 uur 1 emlnenten leerling steeds zijn groote belang stelling gewoonlijk per briefkaart bleef betoonen. wanneer eenlg belangrijk le vensmoment daartoe de aanleiding bood. Denzelfden dag. dat Mgr. Nolens tot doc tor in de Staatswetenschappen promoveerde, verdedigde hu 24 theses, waarmede hij den titel van doctor in de Rechtswetenschappen behaalde. En thans, terugziende op dit leven, dat reeds uit zeventig jaren is aaneengeregen, mogen wij met den heer Serrarens consta- teeren: ..Niet het zoeken naar gewin, niet de zucht naar invloed, niet het streven naar macht, bepalen zijn handelingen, maar het bewustzijn te werken in overeenstemming met de Christelijke beginselen, met de ka thollere beginselen, de wet om naar de volle ,^^^^^^7^ Mgr. Nolens, de typische staatsman, zoo n markant Nederlandsch politicus, is vóór alles democraat. Op de eerste plaats is het Mgr. Nolens erom te doen, de soclaal-economische toestanden te toetsen aan de natuurlijke ze denleer en de waarheden, welke aan de men- schen geopenbaard zijn door Christus. Hjj zoekt naar de wegen, welke kunnen leiden tot de verwezenlijking van die zuivere har monie. Hjj zoekt de ruimte van de Chrlstus- boodschap te brengen In de maatschappelij ke verhoudingen. In zjjn functie van re- geeringsafgevaardigde voor de verschillende arbeidszaken en conferenties, geniet hij ten volle het vertrouwen van de overheid. Iets merkwaardigs voor zijn persoon. Iets tfeeke- nends en verheffends tevens is. dat men hem zelden of nooit een beperkte opdracht mede- geeft; hij is Immers volkomen onafhankelijk en heeft een haat gezworen aan de verschil lende Instructies, welke' steeds aan de ver schillende gedelegeerden worden medegege ven. Dat de regeering zulk een standpunt te genover nem aanneemt, is overigens niet te verwonderen, daar hij een uitnemend des kundige is in arbeidszaken en niet alleen binnen onze grenzen, maar ook daarbuiten, den roep heeft van een bekwaam geleerde te zjjn inzake de kennis- van het internationaal arbeidsrecht. Wjj zouden hier gemakkelijk eemge citaten kunnen copieeren uit de vele bewijzen van lof. welke van alle kanten ten opzichte van Mgr. Nolens zijn betoond, maar wjj vreezen te lang te worden. Dr. Franke schreef in net bekende weekblad: „Sociale praxis”: „Nolens een hooge katholieke geestelijke, leider van de katholieke partij in Nederland, is een veteraan in de Interna tionale arbeids-bescherming”. Nu Mgr Nolens heden zijn zeventigste le vensjaar voltooit, bieden wij hem onze op- BCHTE FRIESCHE noemden, was een stille jongen, die weinig deelnam aan de spelen zijner klasgenooten, en aan wien men niets bijzonders opmerkte, dan dat hij een hartgrondlgen afkeer had van vleesch-eten, en „een stiefkopf” was. Te Venlo bezocht hij de lagere school en vandaar kwam hij in 1870 op de voorbera dende klasse van de 3-jarlge H.BS. Zijn medeleerlingen op den 3den cursus waren: W. Berden, thans pastoor te Affer- den. P. de Sevaux, als leeraar thans van de zelfde school gepensionneerd, W. J. van Terwisga, thans gepensionneerd luitenant- generaal en P. Schrijnen, als apotheker te Amsterdam overleden. Onder de ongeveer 50 leerlingen waren er zes, jdie zich tot den Priesterstand geroepen achtten. Zy leerden Latijn en Grieksch bij de kapelaans der stad. Zoo Nolens by kape laan Mathieu Nljssen. In 1874 ging hjj over naar het College te Weert, waar hij zich weldra door zijn helder verstand onderscheidde. In de Jaren 18791880 studeerde hij philo sophic In Rolduc, van waaruit hij te Leiden het Staatsexamen deed. Van 1880 tot 1884 studeerde hjj in de rech ten aan de Unlversltelt te Utrecht. Na het doctoraal examen in de Rechtswetenschap bezocht hij van 1884 tot 1887 het Groot-Se- mlnarle te Roermond. Op 25 Maart 1887 ont ving hij de H. Priesterwijding. In Februari 1888 werd hy tot professor te Rolduc be noemd. Twee jaar later 12 Februari 1890 promoveerde hjj te Utrecht cum laude op een proefschrift „De leer van den H. Tho mas van Aquino over het Recht”. Zijn pro motor was professor De Louetr, die dezen Naar gebleken Is, wenden enkele houders van door den Minister van Waterstaat ver leende machtigingen voor radio-distributie, pogingen aan hun distrlbutle-bedrljven te verkoopen Daar, ingevolge de bepalingen der voorwaarden, waaronder de machtigingen zijn verleend, de machtigingen zelve niet voor overdracht vatbaar zijn, zouden even tueele koopers zoodra zij de exploitatie over nemen, in overtreding zijn van art. 25 van het Radlo-Reglement 1930, waarop een ma ximum" straf van f 1000 of zes maanden hechtenis staat. Aangezien radlo-dlstributie-lnrlchtingen voor personen, aan wie voor het betrokken bedrUfsgebled geen machtiging is of zal worden verleend, vrijwel waardeloos zjjn, wordt in overweging gegeven, op dergelijke aanbiedingen niet in te gaan. Eventueel gewenschte inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het hoofdbestuur der Posterijen. Telegrafie en Telefonie. 5e af- deeling, bureel B. te "s-Gravenhage; omtrent in de gemeente Amsterdam gevestigde radlo- dlstributie-bedrljven kan men zich wenden tot het secretariaat der Commissie van Ad vies voor de Gemeentelijke Radio-Dlstributle, Heerengracht 295, kamet 140. Amsterdam. gebroken heeft waargenomen. Wij zouden Mgr. Nolens kunnen noemen den practischen politicus eenerzjjds en den theoretlschen idealist anderzijds. In 1909 werd hij benoemd lot Hoogleeraar in de Arbeidswetgeving aan de Gemeente- Unlverslteit te Amsterdam, welken post hU ongeveer 20 jaar heeft bekleed. HU nam ten slotte nog deel als Nederlandsch vertegen woordiger aan de Internationale Arbeids wetgeving, woonde In deze hoedanigheid in 1919 de Internationale Arbeidsconferentie te Washington by. en werd eenmaal zelfs voor zitter. nJ. op de 8ste conferentie. De steen kolenconferenties, welke in den laatsten tijd zfjn gehouden, deden weer van Mgr. Nolens spreken als van een internationaal politicus. In Augustus 1923 werd hjj benoemd tot mi nister van Staat, waardoor de overheid blijk gaf de groote hoedanigheden en prestaties van dezen priester te eeren. In het begin van dit jaar herdacht Mgr. Nolens den dag, waarop hU voor 40 jaar zijn beide doctors titels behaalde. Maar wars van alle uiterlljk eerbetoon en feestelijkheden hem ter eere, als de jubilaris is, werd, ook dit feest even als verschillende andere in stilzwijgen voorbijgegaan. Bulten de reeds genoemde functies bezit Mgr. Nolens er nog vele an dere, zoo is hjj om Voorzitter van den Mjjn- Reeds tegen den middag viel aan den Oost kant van de stad een geweldige drukte waar te nemen. Langs de Kademuren van de ver schillende binnenhavens had zich een bonte duizendkoppige menigte opgesteld, die met veel belangstelling de ontzettende bedrijvig heid van uitgaande jachten en botters gade sloeg. Was des morgens besloten de Vlootrevue wegens het ongunstig weer af te gelasten, om kwart over 10 werd bekend gemaakt, dat deze toch doorgang zou vinden. Er zouden echter 800 botters uit de ver schillende visschersplaatsen rond de Zuider zee aan de vlootrevue deelnemen, plus een 200 tal jachten van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereenlging. Er wTas echter meer tijd voor noodig dan enkele uren, om al deze vaartuigen volgens den oorspronkelijken opzet in de reede lig plaats te geven. Zou de vlootrevue volgens den opzet ge slaagd zijn, dan zouden reeds "s morgens de vaartuigen zee hebben moeten kiezen. Nu moest alles ter elfder ure gebeuren en was de tijd beperkt om alle schepen in de reede te leden voordeed op een diner van diplomaten.- ‘brengen. pers had plaatsje gekregen op de ..Prins Hendrik” een opleidingsschip voor de Binnenscheepvaart. Vandaar uit sloegen we de drukte gade. De haven bood met haar tal- looze gepavoiseerde vaartuigen een feesteljj- ken aanbllk. Verschillende groote pleizier booten kozen zwaar beladen met passagiers het zeegatmuziek van de populaire Beiersche kapel weerklonk over het water. Eindelijk koo4 ook onze bodem het ruime sop. Wat we te aanschouwen kregen, was wel interessant en grootsch, maar een vlootrevue was het niet. In de verte ontwaarden we de witte zeilen van de jachten; hier en daar een botter van de Enkhulzer visschersvloot. Van de andere visschersplaatsen zagen we er weinig of geen. Groot was het aantal pleizierbooten met toe schouwers. die evenals wij wel een aardig watertochtje maakten, doch niet een groot- sche vlootrevue aanschouwden. 1 Was overi gens angstig druk op het water. De haven met de gepavoiseerde botters bood een zeld- zamen aanblik. Toen we in zee geankerd lagen, werd aan den havenkant de „Mercuur” zichtbaar waarop H. M. het haar gevolg langs de vaartuigen een tocht maakte. Toen zij naderde loste de mij nenlegger „Medusa” een 25-tal saluutschoten. H. M. werd door de passagiers van de ver schillende pleizierbooten luide toegejuicht. Toen de „Mercuur” den terugtocht naar de haven aanvaardde, klonken wederom een 25- tal saluutschoten. Het havenwaarts varen van de honderden jachten, booten en bot ters leverde een heerlijk schouwspel. Na aankomst in de haven heerschte daar een enorme drukte. Langs de route, waarlangs H. M. zich naar het station zou begeven, had zich in dichte rijen een duizendkoppige me nigte opgesteld. De zeer versterkte politie macht zorgde voor een goede regeling. H. M. reed met haar gevolg in auto’s langs Visschersdijk, Vijzelstraat, Westerstraat, Prin- sestraat. Dijk, Wllhelmlnabrug en Spoorstraat. Langs den weg en bij het station steeg een hartelijk hoera-geroep uit de menigte op. Met een extra trein van even voor 4 uur vertrok het Koninklijk gezelschap weer naar Den Haag. 1 Was in de stad en op het Z. V. T.-terreln ontzettend druk. In de café’s en restaurants was geen plaatsje meer te bekomen. Alzoo bracht de Vrijdag van de tweede Z.V.T.-week, ofschoon geen goed geslaagde Vlootrevue, dan toch veel drukte in de stad en op de tentoonstelling. Heden was het de Volendammerdag. die een der mooiste beloofde te worden van de Z.V.T., daar ongeveer half Volendam aanwe zig was. We komen op dezen dag in ons van Maandag nader terug. Onderscheidingen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Na^sau W. Th. C. Zimmerman, burgemeester van de ge meente Enkhuizen. en tot ridder in de Orde van Oranje—Nassau c. Stapel Gzn., wet houder van die gemeente. Burgert. Stand Geboren: d. van Willem Rol en Wiepkje Schotanns. Ondertrouwd: Cornells Berkhout en Ma ria Kpojj. Gehuwd den Kommer Overleden: met Aagje Bot. 62 j. Hendrik Veldt. 1 maand, z. van Nicolaas Jacobus Veldt en Neeltje Berghuis. Personalia Onze vroegere plaatsgenoot de heer B. Roep, lid van het College van Gedelegeerden van den Indlschen Volks raad. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. R. K. School Mej. Donders van Alk maar is benoemd tot volontair aan de R - K. school alhier, met het doel assistentie te verleenen aan mej. D. Lohman, die thans ongeveer 70 leerlingen aan hare zorgen toe vertrouwd ziet. Naar Heiloo Aan eventueele deelne mers aan de parochiale bedevaart naar Hei loo. zy meegedeeld, dat de trein op 14 Sen- tember as. zoowel op de heenreis als op de terugreis by de kapel stopt, s Morgens vér- trekt de trein om 9.04 uit Uitgeest en 's avonds om 5 uur van de kapel. Men Van zich alsnog ot «n met 7 September (Zon dag) as. aanmelden bij den Broedermeeste: C. Molenaar. Hoogeweg. Uit het rapport, dat de Zweedsche expedi tie naar het eiland Cyprus thans publiceert, blijkt, dat de opgravingen naby Enkomi op genoemd eiland hebben geleid tot het doen van prachtige vondsten. De expeditie groef een groot aantal ringen op. prachtig bewerk te gouden drinkbekers, spiegels, reukflesschen en bewerkte staven, die alle drie a vier dui zend Jaar r oud zijn. De meeste van deze voorwerpen werden opgegraven uit de oude graven nabij Enkomi. De lyken zelf zyn in dertijd begraven in kostbare kleeren. met goudplaatjes overdekt, gouden tiaras, rin gen aan de vingers en in de ooren. kostbare parels en gouden halskettingen. In sommige graven werd ook prachtig bewerkt ivoor- snywerk gevonden. Commandeur in landsahen Leeuw. Man van onkreukbaar vertrouwen en on baatzuchtige persooniykheid. blyft Mgr. No lens een der merkwaardige figuren uit het geheele openbare leven, zyn fyne gesloten lippen, zyn groote levendige ogoen en zyn innemende glimlach doen direct den diplo maat in hem vermoeden. Ulteriyk altyd even kalm en bezadigd, soms byna den indruk makend van onbewogen zelfkenner en zelf- beheerscher, is hy in den grond van zyn hart een wezenlijk vurig type, een tempera mentvol mensch. zyn gesprekken zyn meestal droog, maar daarom geenszins ont bloot van geest en humor; misschien ligt daarin de reden, waarom Mgr. Nolens onder de diplomaten ook zoozeer gezien is Dikwyis is hy voorgesteld als iemand, die in het ge heel geen gevoelen zou hebben; niets is min der Juist dan dat. omdat de diplomaat zyn gevoelens wel vaak moet en wil verbergen, maar deze daarom nog niet mist Mgr. No lens heeft het van zichzelf bekend, toen hem op den partydag by het herdenken van den dood van Mgr. van de Wetering, een oer- sooniyken vriend van hem, de stem stokte in de keel. „Tegen myn gewoonte in zoo ver ontschuldigde zich de voorzitter van den partyraad ben ik ulteriyk wat aange daan.” En dan. wie herinnert zich niet die aardige situatie, welke zich eenigen tyd ge- Een buitenlandsche gezant, die te Den Haag zyn regeering vertegenwoordigt, sprak de dischgenooten toe. maar zocht op een gege ven oogenbllk naar het juiste woord. Mgr. Nolens. een buurman van den spreker, souf- Yteerde „wetenschappen”, waarop de gezant met een vriendeiyke buiging zeide: „Dank- Je, myn jongen”; men kan zich -voorstellen de hilariteit, welke toen onder het corps di plomatique heerschte ende lach van Mgr. Nolens. trouwt weest tueele hoede! Leest in uw Katholiek Dagblad de uiteenzettingen® over de eigenlijke strekking van het bestreden wetsont werp, dat géén verhooging van uitgaven elscht en ieder jaar door de Staten- Generaal kan worden beoordeeld en desgewenscht herzien. raad, curator van de Technische Hooge- school te Delft, Voorzitter van den Werk- loosheldsraad en ondervoorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid. Van zyn tallooze onderscheidingen noemen wy zijn benoeming tot Protonotarius apostollcus aXp. en huls prelaat van Z. H. den Paus. Voorts is hy de orde van den Neder- Vr.: Als een R.K. weduwe met een R.K. weduwnaar trouwt, mogen dan de kinderen samen trouwen zonder dispensatie? Antw.: U bedoelt natuuriyk of de kinde ren uit het eerste huwelyk van de weduwe mogen huwen met de kinderen uit het eer ste huwelyk van den weduwnaar. Het ant woord luidt bevestigend. Vr.: Kunnen Blauwe Eigenheimers ook als winteraardappelen dienst doen of moeten ze vóór den winter op? Antw.: Deze zyn daarvoor niet geschikt. Vr.: Hoe kan ik het beste zoutzuur van myn handen vezwyderen? Antw.: Het best met citroenzuur. Vr.: Waar is het Kon. Nationaal Steun comité voor oud-gepensionneerden geves tigd? Antw.: J. P. Coenstraat 45, Den Haag. Vr. I: Hoe luidt het adres van den R. K. Transportarbeldersbond? Vr. II: En van den R. K. Bakkersbond? Antw. I; Fred. Hendrikstraat 94 huis, Am sterdam. Antw. D: Drift 10—12, Utrecht. Laten wij. Katholieken, kalm en rus tig, bouwend op eigen verantwoorde lijkheid en eigen inzicht, onsen eigen weg gaan! Er is geen enkele aanleiding ons op te winden of druk te maken over de roode luidruchtigheid, welke niet anders is dan een handig opgezette agitatie en propaganda, die echter op de beslissing onzer verantwoordelijke Kamerfracties niet den minsten invloed zullen kunnen en mogen oefenen! Laat u niet op sleeptouw nemen door de S. D. A. P-, of door degenen, die zich achter haar stellen. Teekent niet op het petitionnement! Stuurt de roode propagandisten kalm weg! OU natuuriyk vrij, met het program als uitgangspunt, een eigén orodeel te vor men en te uiten, in pers of vergadering. Maar het zal een ieder duidelijk zijr. dat dit voor alle wetsontwerpen geldt. Waarom zou voor dit ontwerp dat ten slotte voor ons geen speciale katho lieke kwestie is en nergens anders ov?’ gaat dan over de vraag: is het concrete voorstel der Regeering in overeenstem ming te achten met Hoofdstuk V van ons partijprogram? de verantwoor- deiykheid uit handen der Fracties wor den genomen? Kan een volksvergade ring, of een vergadering eener Kiesv<*r eenlging, deze vraag voldoende voorbe reid en met voldoende inzicht beant woorden? Moeten wy dien weg op, omdat do 8. D. A. P. een volslagen ongemotiveer de agitatie ontwikkelt? Het D. B. denkt er niet over door de luidruchtige actie der 8. D. A. P. de marschroute der Party te bepalen. Onze Kamerfracties zullen het wets ontwerp en het vlootplan aan den eisch van het Katholiek Program met groote nauwlettendheid toetsen en rustig en objectief beoordeelen. in het licht van de positie en de veiligheid van Neder land, en van Oost- en West-Indië. Ver- dus uw eigen afgevaardigden. de socialistische en even- andere voorlichting op uw Rijtoer ouden van dagen Woensdag werd den ouden van dagen van 70 jaar en ouder door een drietal co.poratles, een rytoer aan geboden, welke door prachtig zomerweer werd begunstigd. Nadat op het raadhuis de burgemeester in een korte toespraak de oudjes had welkom geheeten en de hoop had uitgesproken, dat allen een dag van vreugde en pleizier zouden hebben, werd de reis aanvaard. Eerst werd gereden over Alkmaar naar Schoort, alwaar een verversching werd ge bruikt. daarna over Bergen, Egmond, Castri- cum. Beverwyk naar Wyk aan Ze«. Alhier werd in het mooi gelegen Restaurant „De Tuinberg” een broodmaaltyd genuttigd, welke niets te wenschen overliet, en een poos aan het strand vertoefd. Daarna ging het over Heiloo naar Alk maar. alwaar in 1 bekende hotel „Het Gul den Vlies” een welvoorziene disch klaar stond, waaraan alle eer werd bewezen. Heeriyk is door de oudjes genoten en toen de burgemeester na afloop van den maaltyd allen dank bracht, die tot het welslagen van dezen dag hadden meegewerkt, in het byzon- der hen, die geheel belangloos hun auto ter beschikking hadden gesteld, werd algemeen de wensch vernomen, om het volgend jaar wederom zulk een reisje te maken. Hierna werd de terugreis naar Oude Nie- dorp aanvaard en kon met genoegen op dezen dag worden teruggezien. Gisteren wqrd de vierdaagsche afstandsrit raar Groningen van de K. M. S. V. en de Burgerruitert portvereeniging voortgezet. Om 10 uur hedenmorgen vertrok het gezelschap uit Ommen. De militairen legden een af stand af van 65 K M. met een gemiddelde snelheid van 11 K.M. De burgers legden 56 K.M. met een gemiddelde snelheid van 9 K G. By den Uilenkamp werd een cross country gehouden, voor de militairen over 14 K.M. en voor de burgers over 6 K.M. De uitslagen hiervan luiden: Militairen: 1. Lult. Pahud de Mortanges in 28 mln. 43 sec. 2. Luit. Bischof 31 mln. 36 sec. 3. Lult, van der Hoog. 31 min. 58 sec. 4 Luit. Heerma van Vos. 32 min. 35 sec. Burgers: 1. Hoogenbergh. 11 min. 58 sec. 2. Mej. Tideman 18 min. 3 sec. 3. de heer Retnders 18 mln. 27 sec. Totaal-klassement: Militairen: 1. Lult. Pahud de Mortanges, 60 min. 16 sec. 2. Luit. Biscnof, 62 mln. 54 sec. 3. Luit. Heerma van Vos 67 mln. 47 sec. Burgers: 1. Mr. Hoogenbergh 43 mln. 48 sec. 2. Mej. Tideman, 59 min. 44 sec. 3. Mevr. Reinders. 64 mln. 9 see. lUCI Mej. van Stolk moest gisterenmorgen v^j^ verdere deelneming gjzlen wegens een lichte kreupelheid varf'naar paard. Morgen wordt het laatste parcours afgelegd. Inhet jaar 1929 hebben de Amerikanen voor 250 millioen dollar aan kunstvoorwer pen van allerlei soort over den oceaan sleept. Daaronder bevinden zich weer eenige van millioenen waarde. Zoo kwam 't beroem de schildery „Kruisiging” van Piëtro della Francesca voor 275 000 dollar in Amerikaan- sche nanden. de „Madonna" van Fra Phillp- po Llppl voor 125.000 dollar en bet portret van Elisabeth, voorstln van Sutherlans, wan Rommey. waar veel om gestreden is, bracht den Engelschen bezitter 250.000 dollar op. De karikatuur spreekt voor zich zelf. .Uncle Sam” brengt weer "n nieuwen voorraad „van de eigen beschaving” over den «weven Morgen Zondag 7 September her denkt Z.Exc. Mgr. Prof. Mr. Dr. H. No lens, de leider van onze fractie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zyn zeventig- sten verjaardag. Gaarne grijpen wy deze gelegenheid dank baar aan, om nog eens het volle licht te doen vallen op de voortreffeiyke eigen schappen van dezen priester, staatsman en geleerde. Allereerst een korte levensbeschryving Willem Hubert Nolens werd geboren te Venlo op 7 September 1860- zyn vastheid van karakter, nuchter verstand en fierheid heeft hy van zyn hoogvereerden vader ge ërfd. zyn vroomheid van zyn zeer geliefde moeder. Ds Jonge Wiel, zooals ze hem in Het Dageiyksch Bestuur der R. K. Staatsparty acht het gewenscht een enkel woord tot u te richten In verband met het door de Regeering ingediende Wetsontwerp, waarby voor de Ryks- begrooting 1930 gelden worden aange vraagd voor de vloot ten bedrage van 770.000 gulden, en waarby tevens door de Regeering wordt overgelegd een z.g vlootplan voor de eerstvolgende 10 jaren. Aan dit wetsontwerp is einde Ji^Ji 1930 een „Mededeeling” van ons bestuur gewyd. waarin een objectieve en dulde- lyke uiteenzetting van den inhoud is gegeven. Deze „Mededeeling” werd ge zonden aan alle Rykskleskrlngbesturen met verzoek daarvan zoo noodig in eigen rayon ter voorlichting gebruik te maken. Tevens werd zy aan alle R. K. Dagbladen ter publicatie toegezonder. In kieskringen, waar zulks noodig of gewenscht lykt, kunnen dus de kring- besturen van voorlichting dienen. Bo vendien geeft de Katholieke pers dag aan dag zeer gewaardeerde voorlichting aan het katholieke volksdeel. De Soclaal-Democratische Arbeiders- party heeft naar aanleiding van dit wetsontwerp een petitionnement aan- gekondigd, waarin de verwerping ervan wordt gevraagd. Van het bekend? standpunt der socialistische partij ’n ons land met betrekking tot de natio nale ontwapening spreekt deze houding vanzelf. Het ontwerp is dan ook voor ae 8. D. A. P. een prachtige propaganda kluif! By de actie, welke gevoerd wordt om voor dit petitionnement handteekenin- gen te verkrygen, wordt een beroep ge daan ook op het nlet-soclalistlsche en met name op het katholieke volksdeel en wordt getracht ook katholieken tot het onderteekenen dezer roode petitie te bewegen. De wyze, waarop dit- geschiedt, en de voorlichting, over het z. g. vlootplan daarby gegeven, zyn In de Katholieke Pers eenstemmig en zeer terecht ïls demagogische agitatie, als misleidende en onware actie gebrandmerkt. Men houde goed in het oog; het gaat niet om een vlootwet (als het verworpen ontwerp-1923), waarby, met uitschakeling van de zeggenschap der Staten-Generaal by de jaariyksche begrootlng, eens en voor al gedurende een 10-tal jaren aanbouw en vervanging worden vastgelegd; de minister geeft slechts een schema, hoe de jaariyksche bedragen voor de vloot „zouden kunnen worden besteed”; ieder jaar kunnen de Staten-Gene raal ingrypen; zelfs wanneer het schema ongewlj- zou worden uitgevoerd, zullen 'door de jaariyksche uitgaven voor vloot NIET worden vermeerderd maar met eenige tonnen verminderd.' De Katholieke Staatsparty doet aan de socialistische actie niet mede; zrï waarschuwt tegen het mede-ondertee- kenen van de roode petitie, zy heeft andere, haar eigen opvattingen over de verantwoordeiykheid tegenover het algemeen landsbelang. Het standpunt van nationale ontwapening erkent zy niet als juist. Volgens haar program aanvaardt zy ten deze de leiding van den Vredespaus Benedlctus XV, niet die van de Nederlandsche Socialisten, die overigens by buitenlandsche partyge- nooten een wellicht niet dankbaar ar beidsveld voor de vinden kunnen. Maar dat de leden party enthousiaste leger- en vlootultgaven, echte „mllltai- risten” zouden zyn, is natuuriyk on waar. De R. K. Staatsparty beschouwt de uitgaven voor leger en vloot hoog stens als een noodzakeiyk kwaad, zy elscht daarom in haar program beper king tot hetgeen noodzakeiyk is vonr de handhaving' der neutraliteit en de verdediging der onafhankeiykheld binnen de grenzen door eventueele in ternationale regelingen te stellen. De Katholiek teekent het socialisti sche petitionnement dus niet, omdat hy zyn eigen partyprogram volgt, en zyn eigen Party niet in den rug aanvalt, ten bate der roode propaganda. Moet de R. K. Staatsparty thans een •fficieel partijstandpunt vaststellen? Moeten onze Kiesvereenlgingen wor den gemobiliseerd om zich vóór of tegen het wetsontwerp van de Regee ring uit te spreken? Het D. B. der Party verklaart onom wonden: dit is niet juist. Dus kan en mag dat niet. Over het wetsontwerp zullen de R. K. Fracties der Tweede en Kamer hare beslissing moeten Dat iBelgf^-he ploeg samengesteld Heden werd het elftal samengesteld, dat op 14 September as. zal uitkomen tegen het Nederland ch elftal. De samenstelling luidt rechts naar likns)Bad jou, Brussel: Nouwen-, Racing-Club Mechelen), Hoydonckx. ExcelsiorHasselt; Verlooy, Bertrhem Sport; Hellemans, F. C. Mechelen; Moeschal, Raclngclub Brussel; Versyp, Brug ge; Voorhoof. (Llersche Sportkring): Van- denbouwhede (Cercle Sportif Bruuge). Se cretin (Racing club Montegnee); Bastin (Antwerp F. C.). Re erves: Somers <De Deken. De Clerq, Van Beek (allen Antwerp F. C.); J. Did- dens «Racing Club Mechelen). Eerste geven. Dat zijn onze Party-organen welke by de beantwoording der vraag, of het ingediende wetsontwerp, en In t algemeen het geheele overgelegd? ▼lootplan, in overeenstemming zyn met ons Party-program, naar eer en gewe en na ernstig beraad dat kunnen moeten beoordeelen. Door haar het schrifteiyk en mondeling overleg met de Regeering gevoerd. Dit. overleg is nog in vollen gang. En de uitslag ervan zal door een rood peti tionnement niet worden beïnvloed! Zulk een „volksuitspraak”, een quasi- referendum zonder eenigen waarborg van deugdeiykheid. kan op ernstige menschen kwaïyk indruk maken. De uitslag van dit beraad der R. K. Fracties over concrete uitwerking en toepassing van ons program kan en mag niet tevoren door een uitspraak ▼*n eenige party-instantie worden ▼oorgeschreven. Dit is de verantwoor- deiykheid omkeeren. Ieder partyiid is Van 1888 tot 1896 bleef Mgr. Nolens als professor te Rolduc, in welk laatste jaar Venlo hem alvaardlgde naar de Tweede Ka mer. welke functie hy heden ten dage nog bekleedt, en al die vier en dertig jaren onaf- hebt uw eigen program, dat zal worden gehandhaafd. Leest uw Katholiek Dagblad, waar gij dag aan dag juiste en goede voorlich ting ontvangt. Laat u niet bedriegen door de socia listische ^voorlichting, die met kracht van argumenten door onze Pers als misleidend, als onwaar, als demagogie is gebrandmerkt. Laat u niet van de wijs brengen, BLIJFT UW PARTIJ TROUW, en wüst eensgezind de roode propaganda en al zich daarby aansluit uit uw huis! TEEKENT NIET! MOR. PROF. DR. W. H. NOLENS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7