FEUILLETON fBuiten landsch oJ'Cieuws DE VADER VAN DE REVOLUTIE IN CHINA HET GEHEIM VAM JESSIE QUINTON i Van den Volkenbond PADIO-OMROEP Hymans weer president? een cDr. Sun- Yat-Sen door Dr. Pascual d'Elia S.J. KOPT NIEUWS KUNST EN KENNIS Andrée’s expeditie '4 pqins carol e Van Goxh-tentoonstelling te Amsterdam De Pan-Europa-kwestie in de Assembiée Het „Meisje met het wijnglas'* van Vermeer Duitsche verkiezingscampagne Prinses Astrid met zoon verblijd -4 Een prins geboren Veroordeellng van de Sloveensche Nationalisten Interssant interview met Carol van Roemenië Jack Diamond op weg Philadelphia HYMANS 8 20 Een nieuwe expeditie? naar die A De officieele opening door l lachte vergenoegd en kunnen in- F. C Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers beloofde, dat ze haar bont ge dood ven. komen T a r d 1 e u. minister van binnenlandsche zaken in Frankrijk, heeft besloten de uitga ven van zijn ministerie met 17 pCt. te ver lagen. om het goede voorbeeld te geven. Er gaan geruchten, dat Baldwin als leider der conservatieve party zal aftreden, in verband met den uitslag der verkiezing te Bromley. en alle U O 1 I r 4 de heer F. A. burgemeester O E. R T Z< d« M 8 g 1' A N st h, O E G G C N N N N. C Dr. Hugenberg te Breslau Dr Hugenberg. de leider van de Dultsch Nationale Partij, heeft te Breslau het woord gevoerd voor het Landverband der party. Hugenberg besprak verschillende toespe lingen welke op zijn optreden aks politicus waren gemaakt bericht uit Tromso afkomstig, wordt medegedeeld, dat de mannen, Andrées kamp ontdekten, zich te Tromsc tot een advocaat hebben gewend. Het geld Is bij een bank gedeponeerd. Voor het voorzitterschap van de 11de vol kenbondsvergadering wordt thans als meest ernstige candidaat genoemd de Belgi sche minister v.‘ buitenlandsche zaken. Paul Hymans, die ook voorzitter der eerste volken bondsvergadering in 1920 is geweest. geboren, te voren De Oostenryksche manoeuvres zijn besloten met een parade voor den bonds, premier Mlklas. Een groot publiek juichte geestdriftig en wierp met bloemen. deze aan beide landen groote diensten zou kunnen bewijzen en dat zij in Roemenië b il- tengewoon welkom zou zijn. De door den Franschen Minister van Bui tenlandsche Zaken, Briand, bijeengeroepen Pan-Europa-conferentie. waaraan door de 26 Europeesche Staten wordt deelgenomen, werd hedenmiddag geopend. Er waren nog geen beslissingen getroffen inzake de vraag, wie de besprekingen zouden leiden. 40.000 Kronen Adolf Hiel, de redacteur van het Noorsche Svalbard-Instituut, heeft bekend gemaakt, dat het bedrag van 40.000 Kronen van de Men meldt uit Berlijn aan de ,J4 Rott Crt.”: Naar wij van welingelichte zijde vernemen, is het ..Meisje met het wijnglas" van Ver meer, dat zich in het bezit van het museum van Brunswljk bevindt, voor een bedrag van 2 millioen mark verkocht aan Duveen. De landday var. JJ.tn-wljk moet echter, zooa’e geme.J, z';n loeokeurlng nog aan deze transactie hechten In Brunswljk word- reeds een protest beweging op touw gezet met het doel het schilderij te redden voor het stede'Uk mu ss1 m. Vele Duitsche kunstvrienden hebben een motie van protest tegen den aangekondig- den verkoop aanbevolen. Den laatsten Zondag voor de verkiezin gen werden vele bijeenkomsten gehouden van de verschillende partijen. Eerbetoon van de Lucht-Hansa Naar het „Berl Tagebl." mededeelt, heeft de Lucht-Hansa besloten een groot water vliegtuig te zenden naar het Zweedsche oorlogsschip, dat de lijken van Andrée en Strindberg van Tromsö naar Stockholm zal vervoeren. Het vliegtuig dat van lange treurwimpels voorzien zal zijn, zal /e Oslo ojjstygen en dan langs de kust naar het Noorden vlie gen om dan met het oorlogsschip samen naar Stockholm te gaan. In hare bekend making laat de Lucht-Hansa uitkomen, dat het niet anders dan begrijpelijk is. zoo men het thans als een plicht beschouwt, aldus hulde te brengen aan de nagedachtenis van een man. die langer dan dertig jaar gele den al een voorlooper is geweest van de Poolvluchten en -vaarten, toen hij zijn le ven waagde met dezen grootschen tocht naar het onbekende. VIJF-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK „Vreemd dat we geen kabeltelegram van Gracey Clair hebben ontvangen. Zij 1» anders wel gewoon haar beloften te houden. Zij heeft je niet zonder omwegen gezegd, waar om ze naar huis ging, nietwaar Clem?” Clem Reynolds haalde z’n schouders op. HM en z’n boezemvriend Bert Lefleur za ten onder de veranda van hun kosthuis 1® Port-Elisabeth hun pijp te rooken. Het was warm weer dien middag; een zacht briesje kwam van de zeezijde opzetten (Wordt vervolgd» 44. „Als jij vandaag naar die kamer wilt gaan. Sun.’’ aei ze beslist, „dan moet je alleen gaan; ik maak wel niet graag den indruk laf te zijn, maar ik weet wat ik weet. Her inner je je nog oneen armen neef John, die z'n dood in de golven gevonden heeft? Zei ik je niet op den zelfden avond, dat hy verdronken was: Sam er is hem iets over komen; en viel het schilderij, z’n geschenk bij gelegenheid van ons huwelijk niet den «elfden nacht van den muur?’’ Mijnheer Gltmps trok een bedenkeljjk ge zicht en waagde te zeggen: .Dut kwam Milly. omdat de spijker waar aan het schilderij hing, los geraakt was Zij nam nog een teugje van de hartver- sterking. „Ik aal dat niet ontkennen.” antwoordde «y ,4k zal niet ontkennen, dat het allen schijn heeft, dat die dingen op een na tuurlijke wljae geschieden. Wanneer je naar boven gaat dan zal je zien dat die eene koffer open is. Ik ben er anker van, dat Het Australische parlement zal aan alle verplichtingen jegens het volk en de crediteuren des lands voldoen. Het logboek van de Andrée-expeditie be vat. naar een plaatselijk blad mededeelt, aanteekeningen tot den 5en September. Tot dien datum kon men dus hetgeen met de de drie mannen gebeurd is nagaan. Het schrift is tot dezen datum duidelijk; daarna -wordt het onduidelijk. Dokter Horn, die thans probeert het voorgevallene met Fran kel te reconstrueeren stelt voor, dat Zwe den opnieuw een expeditie naar het eiland za, sturen, die daar verder zou moeten zoe ken. Het logboek houdt, volgens dokter Horn, niets in over de vraag of twee dan wel drie mannen over het ijs zijn getrokken. De be manning van de Bratvaag" vond de beide lijken een halven meter diep in het ijs. Het zou mogelijk zijn, dat het lijk van Frankei nog diejier ligt. Men acht het evenwel waarschijnlijker, dat Frankel zich van An drée en Strindberg heeft gescheiden, ten einde den anderen oever te bereiken. Daar alle geweren van de expeditie op het Witte Eiland zijn gevonden, en een mensch zon der geweer In deze streken zich in een ho- peloozen toestand zou hebben bevonden, moet de tragedie met Frankel zich 1 in elk geval hebben afgespeeld vóór den dood van Andrée en Strindberg. Het onderzoek van de expeditleboot de voorbereidende conserveering van voorwerpen hebben de Zweedsche geleerden gisteren ten einde gebracht. Dr. Scholz en von Seeckt te Berlijn De Duitsche Volkspartij Groot Berlijn hield een groote verkiezingsbijeenkomst. waar o m. het woord werd gevoerd door den leider van de Duitsche Volkspartij Dr. Scholz en generaal-overste von Seeckt. Dr. Scholz wees er op. dat de strijd van de Duitsche Volkspartij in het bijzonder ge richt is tegen uiterst links en uiterst rechts. Internationale resultaten kunnen. aldus vervolgt spr, slechts bereikt worden door een nationale eenheid. Generaal von Seeckt zette in zijn redevoe ring het doel van een groote buitenlandsche politiek uiteen. Duitschland, riep spr. 4>it. wenscht geen staat van den tweeden rang te zijn. Geen enkel land is door zijn gren zen en oogenblikkeljjke machteloosheid zoo gekortwiekt als Duitschland Wat de sociale aangelegenheden betreft, zeide spr., dat er een groot verschil gemaakt moet worden tusschen hetgeen gewenscht is en het bereikbare. Een politieke samenwerking is de hartader voor den landbouw en het Duitsche Rijk Doch voor alles het geloof in het betere. Het radio-station De Radgevende commissie voor de radio- electro-techniek heeft èen langdurige zitting gehouden ter bespreking van de kwestie der levering van de verschillende elementen voor den bouw van het radio.electrisch station van den volkenbond. Bjj de besprekingen was aanwezig onze landgenoot Vormer, als waarnemend lid in de plaats van het Nederlandsche lid, dr Koomans. De commissie heeft aan den volkenbond aanbevolen, dat de leveringen der verschil lende elementen zullen verdeeld worden over vier ondernemingen, n.l. de Marconi-Maat. schappij, de algemeene T.S.F-Maatschappij, de Maatschappij „Telefunken" en de Bell- Telefoon-Maatschapplj. voerde overjas aan, zette z'n hoed op, nam z'n wandelstok en wandelde deftig door de mistige straat. Het was zeer koud en mijn heer Gllmps trok den kraag van z'n jas om hoog en stapte wat harder aan. In Bow- Street gekomen, ging hij direct naar het politiebureau In de schemering, die nu ge vallen was. las hU al de aankondigingen en berichten over vermiste en verdwenen per- Sbnen. die tegen de muren geplakt waren. Er was echter geen bericht bij over juffrouw Clair. Blijkbaar opgelucht. ging hij weer naar huis. ..Kindlief’, zei hij tegen z’n vrouw, „je kunt nu gerust zijn; in Bow-Street was niets te zien, dat maar eenigszins met juffrouw Clair in verband staat. Zet nu die nare gedachten, ter wille van ons beiden, uit je hoofd." Juffrouw Glimps best zou doer.. Prinses Astrid is gisteren bevallen van een zoon. Zondag was Kroonprins Leopold naar Dixmuiden geweest, waar een monument werd onthuld ter eere van generaal Jacques van Dixmuide. Door prinses Ingeborg van Zweden werd hij telefonisch teruggeroepen. Onmiddellijk liet Prins Leopold de plechtigheid in den steek. De prinses en de jonge prins maken het uitstekend. tiersorganisatie ontvangen, ter beschikking is gesteld van den eigenaar van de „Brat- vaagt. opdat deze som. naar de bedoeling, zal worden verdeeld onder de equipage van het schip en den wetenschappelijken staf aan boord. In een Vergadering der Staatsparty Op een te Berlijn gehouden vergadering van de Duitsche Staatspartij werd het woord gevoerd door den Prulsischen Minister van Financiën von Lettow Aschoff, die de on- derhandehngen. welke met de andere par tijen waren gevoerd, om te komen tot een sterke partij, in herinnering bracht Spr. betreurde het om. dat de onderhan- delingen met dè Duitsche Volkspartij mis lukt waren. ..Naar mijn meening.” zoo begon juffrouw Gllmps weer. wordt die arme juffrouw nu vermist". Dat is de gebruikelijke toon bij de politie. En ze zal vermist blijven, zoo lang we er niet toe overgaan om dit be langrijke feit publiek te maken. Voor zoo ver ik weet, wist niemand dat zij in Enge land was en haar tegenwoordigheid moest voor een bepaalden persoon een verrassing wezen; aangenaam of onaangenaam, dat weet ik niet. Ondersteld nu. Sam. dat het voor iemand een onaangename verrassing was; ondersteld, dat zij dien persoon in 't geheim een bezoek bracht, is het dan niet mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat men ge tracht heeft haar uit den weg te ruimen? Zoo iets Sam. behoort niet tot de zeld zaamheden. misschien ookneen Sam. word nu niet ongeduldig misschien ook is zij het slachtoffer geworden van een spoorwegongeluk of zoo iets." „Maar," sprak op zijn beurt mijnheer Gllmps. „er heeft geen spoorwegongeluk of iets van dien aard plaats gehad, en behalve die eene moordaanslag, waarover al de kran ten het zoo druk hebben, is er niets bij zonders gebeurd. Doe me een pleizier. Milly. en zet die mu&enntssen uit je hoofd Laten we in elk geval nog een week bijv wach ten. Wanneer we na verloop van dien tijd niets van haar hooren. dan kunnen wjj nog altijd m'n neef Jack vragen, of hjj ook iets weet of gehoord heeft van een vrouw die gevonden is. Hjj is politieagent in Wjj hebben dezer dagen melding gemaakt van het groote politieke proces te Trlëst tegen een aantal Sloveensche bewoners van Istrië. voor het meerendeel studenten, die onder hun stamgenooten propaganda hadden gemaakt tegen de gedwongen ver- italiaansching. Telegrammen melden thans, dat gisteren tegen vijf beklaagden de doodstraf is ge- eischt en tegen 13 anderen tuchthuisstraffen van vier tot 25 jaar. Een speciale correspondent van de „Daily Herald" heeft te Sinaja een onderhoud gehad met koning Carol, die hem verschillende me- dedëellngen deed omtrent zijn opvattingen en toekomstige plannen. Carol verklaarde een vurig voorstander te zjjn van .een democratische regeering. het denkbeeld eener dictatuur wierp hjj verre van zich; de gelofte aan zjjn volk gedaan zou hjj loyaal fiakomen. Hjj huldigde de opvatting, dat een koning feitelljk aan het hoofd staat van een groote coöperatieve onderneming, welke hij zoodanig moet besturen, dat allen, die daarin werk zaam zjjn. onder gunstige voorwaarden ar beiden, en daarbij trotsch zijn op het aan deel. dat zij nemen in het tot ontwikkeling brengen van de zaak Zijn ideaal zou zijn, dat allen werk hadden en dat overal de rechte man zich op de rechte plaats zou be vinden. Londen en lichten." Juffrouw Glimps glimlachte droevig tegen haar man. „Vraag het hem dan direct: hjj zal tegen zeven.uur hier komen. Om zes uur is hjj vrij. Vraag het hem dan." Maar mijnheer Glimps volhardde bij z'n eenmaal aangenomen houding. Hij geloofde niet dat er iets niet in den haak was erf hij wilde geen leven om niets maken. Ook juffrouw Clair, dit begreep hij. zou het niet goed vinden. Zij was blijkbaar een zeer on afhankelijke vrouw en was er natuurlijk niet op gesteld, dat men haar handelingen na ging en spionnen op haar afstuurde. „Ik zal je zeggen vrouwlief, wat ik van plan ben om te doen." zei hjj ten slotte. „Ik zal m'n hoed opzetten en naar Bow- street gaan, om kennis van de politioneele berichten te nemen. Wanneer daar iets bij te vinden is dat in verband staat met juf frouw Clalr. dan beloof ik je er verder werk van te maken. Maar ik ben zoo goed als zeker, dat je verbeelding je parten speelt en dat juffrouw Clalr. waar zij zich ook be vinden mae zoo gerond is als een risch.” Juffrouw Glimps slaakte 'n diepen zucht. „Ik wenschte wel. dat ik er zoo over kon denken als jij; maar dat kan ik niet. Wan neer in de Bow-Street geen wolkje aan de lucht is. dan zal me dit wel eenige ver lichting geven; maar ik moet bjj m'n opinie blijven; ik kan niet anders.” Mijnheer Glimps trok z'n met De groote tentoonstelling van Vincent van Gogh's werken, die tot 2 November a.s. zal worden gehouden in het Stedelijk Museum te Amsterdam, is Zaterdagmiddag officieel geopend. Onder de genood iaden waren vele auto riteiten, o. a. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Terp- stra, de Fransche gezant. Kammerer, de waarnemend van Amsterdam, dr. F. M. Wlgaut. de wet houder van kunstzaken en onderwijs, de heer E. Polak, verschillende Amsterdamse!» raadsleden, leden van de Tweede Kamer, besturen van vereenlglngen van beeldende kunstenaars, het echtpaar Kröller. leden van het Corps Consulaire, tooneelspelere en een zuster van Vincent. zal ons dus wel In 1899 is Dr. Sun weer in Japan. Tever geefs tracht hjj China binnen te komen. Maar na de vernederingen, die China moest ondergaan na den Bokser.opstand van 1900. begint het groote rijk uit zijn doodslaap te ontwaken. De zaak van Dr. Sun-Wen kreeg vele vrienden vooral onder de jonge Chinee- sche studenten in Japan Men joeg Sun- Wen door ale landen der wereld maar ook vanuit Japan. Hongkong. Singapore, vanuit Amerika en Europa bleef hjj richting geven aan de voorbereidende werkzaamheden voor de komende revolutie. En men luisterde nu naar zijn woorden. In alle landen der wereld werden de Chlrtbesche studenten die aan de buitenlandsche universiteiten studeerden de groote vrienden van Dr Sun.Wen. Maar hij kwam altijd geld te kort en geld is de zenuw van den oorlog. Dr. Sun was juist op een groote bedeltocht in Denver (Colorado, Ver. Staten) toen hy in de krant las. dat de groote revolutie in China was uitgebroken. <1911). Wutschang was ingenomen en Shang hai en Nanking stonden op het punt om zich over te geven! Wat moest er nu gebeuren? Op de eerste plaats moesten de groote mo gendheden bewerkt worden. Dr. Sun ging onmiddeliyk naar Engeland en vroeg aan de regeering om de leening van 200 millioen Dollar die door de Dynastie was uitgegeven, te willen annuleeren. om verder te zorgen dat Japan geen vasten voet zou krygen in Mandsjoerije, en dat alle bevelen om aan houding van bepaalde personen, alsmede de beperkende bepalingen die tegen hem zelf gericht waren, zouden opgeheven worden. Al zyn verlangens werden ingewilligd. En met Kerstmis 1911 zette. Dr. Sun te Shanghai ze gevierend voet aan wal. Enkele dagen later werd hy gekozen tot president der jonge re publiek. maar 45 dagen later deed hy af stand van deze waardigheid ten gunste van Yuan-Shikai. Toen hy geen politieke zorgen meer had. kon hy zijn totale krachten be steden aan den opbouw en hervorming van het nieuwe China. Hij trok door stad en land om overal zyn drie beginselen te prediken. Er moesten overal spoorwegen worden aangelegd terwyi de poorten wijd opengezet moesten worden voor handel en industrie. Intusschen was er een breuk ontstaan met Yuan-Shikai. die twee persoonlyke vrienden van Sun-Wen had laten terechtstellen. Op 9 April 1913 kreeg Yuan een brief van Dr. Sun van den volgenden inhoud: „Je bent een verrader van je eigen land geworden En zoo- als ik me eenmaal tegen den mandschoe-kei- zer heb verzet, zoo zal ik voortaan tegen jou ook optreden.” Zooo werd de tweede revolutie waaruit Yuan nog trotscher dan overwinnaar werd. Den 3den September 1915 zou hij den troon hebben moeten bestijgen; maar dat gebeurde weer niet. Enkele maan den later. 6 Juni 1916, stierf hij een geheim- zinnigen dood. Sun Wen was naar Japan ge vlucht. Zyn vrouw en drie kinderen wilden hem niet in de ballingschap volgen. Na een echtverbintenis van 30 jaar waarin heel veel moeilyke tijden waren geweest, werd de gemeenschap verbroken. Nog geen 6 maan den later was Sun-Wen voor de tweede maal getrouwd. Na den dood van Yuan-Shikai werd Dr. Sun achtereenvolgens Opperbevel - hebber. Dictator en President der jonge re publiek. die haar zetel had te Kanton. De scheiding tusschen noord en zuid werd steeds grooter. Dr Sun had hulp noodig voor zyn groote hervormingen. Hy zocht den steun by Enge land. Amerika. Duitschland en overal. Maar niemand gaf eenig antwoord. Rusland talm de. Toen geloofde Dr. Sun dat China zich zelf wel zou redden. Borodin en Galen moes ten het leger reorganiseeren In Januari 1924 werd de communistische partij gewoonweg by de hervormde nationalisten ingelijfd. Sun moest echter beloven dat hy voor de Russi sche communisten een vriendelyk gezicht zou zetten. En zoodoende moest hy tydens zyn beroemd geworden conferenties over de drie beginselen heel dubbelzinnig zyn en veel wa ter in den wijn doen. Tegen het einde van 1924 ging hy naar Peking, kanker aan de lever onderminde zyn groote gaven van geest en hart. Toen hij ging sterven vroeg hy evenals Lenin om een kristallen grafzerk en hy wilde in Peking begraven worden Hij stierf den 12en Maart 1925 Zyn laatste woorden waren: „Vrede, oorlog, groet China." Vier jaar later werd zyn stoffelyk over schot met heel veel praal naar Nanking over gebracht en bygezet in een schitterend mau soleum dat de ntionalistische regeering had laten bouwen. Negentien mogendheden, waaronder ook de Paus van Rome. werden uitgenoodigd De Pauseiyke gezant kon er ook gerust by te genwoordig zyn omdat hem de verzekering was gegeven dat deze plechtigheid een zuiver burgeriyk karakter zou dragen. Mgr. Constantini. de Apostolische Delegaat. beschouwde deze uitnoodiging als een „tcc- ken des tljds," een historisch precedent dat in de toekomst voor het Katholicisme goede vruchten zou afwerpen. Jack Diamond, de „koning der New York- sche onderwereld". wien het verblijf in Duitschland door de autoriteisen is ontzegd, is gisteren per auto van Bremen naar Hamburg vervoerd en des middags aan boord van het stoomschip „Honnover" van de Norddeutsche Lloyd, gebracht.e Het schip vertrok om 4 uur naar Phila delphia. waar het den 23en September zal aankomen. Het bericht van Jack Diamonds aanwe zigheid was in de haven snel bekend ge worden. zoodat hy door een groote menigte en talryke persfotografen werd opgewacht. Diamond, die zeer elegant was gekleed, onderhield zich lachend met de hem be geleidende politiebeambten en de menschen aan boord. Jack Diamond heeft nog gepoogd bemiddeling van een Beriynsch advocaat zyn uitwyzing Ingetrokken te krygen. het geen hem echter niet is gelukt. DINSDAG 9 SEPTEMBER HILVERSUM. 1875 M. A. V. R. O.-UUw^, ding 8 01—9 45 Gramofoonpl. 10 01— 10.15 Morgenwyding 10.30—12.00 Concert. Haar! Orkestvereen. 12.152.00 Concert, A.V.R.O.-Kwintet. Barties (liedjes) 2.00— 2.30 Lezing voor Dames 2.303.00 Rust poos 3.004.00 Solistenconcert 400— 4.30 Gramofoonpl. 4.305.30 Kindermin- tje 5.30—6.00 Gramofoonplaten 7.00— 7.15 Concert. A.V.R.O-Orkest 7.15—7.» Radio-Volks Universiteit. Sem DnMvien; „Het lied by Schubert, Schumann en Brahms" 8.01—9.15 Concert. Harmonie orkest van het Rotterd. Philharm. Genoot schap. Mannenkoor ..Ajwllo" 9 15 Spika Hughes en zyn Band voor de microfoon 10.00 Persber. 10.15—11.00 Weder optrede» van Spike Hughes en zyn Band 11.00— 12 00 Gramofoonpl. HUIZEN. Tot 6 uar M. UIU1. K RO^. Uitzending 8 0015 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.001.30 Concert. K.R.O.-Trlo 1.30—2.00 Gramofoonpl 2.003.00 Vrouwenuurtje 5 006 00 Gramofoonpl. 6 016.15 Nieuws berichten in Esperanto 6.156.30 Gramo foonplaten 6.306.40 Koersen 6.407 00 Gramofoonpl. 7.007.30 Pater H. de Greeve S.J. „Dokter en Publiek", uitgave van „Foreholte" te Voorhout 7.308.00 M. Tope: „Het Landbouwonderwys in onze dagen 8.0011.00 Concert. K R O. Orkest, Willem Herckenrath (zang). F. Boahart (piano) 11.00—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Morgen wyding 11.05—11.20 Lezing 12.20 Con cert. C. Linn (alt), K. Arundel (bariton) 12.50 Orgelspel door E. O.’Henry 1.20— 2.20 Orke.stconcert 2 202 25 Televisie 2.25—2.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkestcqp. eert 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinder- uurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Nieuws berichten 7.00 Piano-recital door V. Hely-Hutchinson 7.207 40' Lezing 7.45 Lezing 8.05 „Ingredient X". Hoor spel van L. du Garde Peach 9.00 „Diver sions". Hcorspel 10 00 Nieuwsber. 10.15 Berichten 10.25 Dansmuziek 10 50 12.20 Dansmuziek PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestcon cert en solt 8.20 Concert. Orkest en solis ten. BRUSSEL, 508.5 M. 5 20 Trio-concert 6 50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Orkest en solisten 8.35 338 2 M.) Concert, ge organiseerd door de SAROV. LANGENBERG. 473 M. 7 25—7.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 103512 15 Gramofoonpl. H30 Gramo foonpl. 1.252.50 Orkestconcert „La Bohème". Opera van G. Puccini. KALUNDBORG. 1153 M. 12 20—2.20 Orkestconcert 3.205 20 Orkestconcert en zang 8 209 50 „Voerman Henschel". Tooneelspel yan G Hauptmann 10 10— 11.20 Orkest- en solistenconcert 1120 1.20 Dansmuziek 7.EESEN, 1635 M. 6 05—7 20 Lezingen 7.207.50 Gramofoonpl 9 501250 Lezingen 12.501.15 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Lezingen 2.203.20 Gramo foonplaten 3.20450 Lezingen 450— 5 50 Concert 5 508 25 Lezingen 8 25 Orkestconcert. B Gtmpel (viool) 10.06 Lezing 10.30 Lezing en berichten. De koning zou gaarne zien, dat Roemenië met een industriestaat tot samenwerking zou kunnen komen Groot-Brittannië bijvoorbeeld aldus Carol, zou ons op elk gebied krachtige economische hulp kunnen geven, het heeft zoo talryke hulpmiddelen en bezit op in dustrieel gebied zulk een krachtige vitaliteit. In Roemenië zijn van de 48 millioen inwo ners 13 millioen boeren. Zy werken hard, maar een deel van hun kracht wordt ver spild door het gebruik van ouderwetsche methodes. Nocdlg zyn industrialisatie van den landbouw, aanleg van goede wegen, mo derne machines en spoorwegmateriaal, maar vooral moderne ideeën Directe- of indirecte financieele steun zou ons in - staat stellen het werk op groote schaal aXn te pakken Binnen afzienbaren tyd zouden wij in staat zyn onze schulden te betalen Thans, nu 95 pct. van onze na- tuuriyke rykdommen braak ligt, kunnen wy dat niet. Ingeval van steun door een anderen staat, zou Roemenië uitgebreide waarborgen willen verstrekken .Als tegenprestatie biedt het een ruim veld aan voor handel, industrie, mijn wezen. het bezit rijke voorraden petroleum, hout, granen en andere landbouwproducten, overvloedige mineralen. Daartegenover heeft Roemenië een geweldige behoefte aan katoe nen goederen, verder landbouwmachines en spoorwegmateriaal. Toen de correspondent ten slotte de vraag stelde, of een Britache handelslegact» op prys zou worden gesteld, antwoordde Carol, dat Juffrouw Clalr iets is overkomen Ze leeft niet meer Wanneer dit het geval is en ik weet het zeker dan wordt het tyd, aangezien al haar koffers hier zyn. om de politie te waarschuwen." Mynheer Glimps maakte een beweging van schrik en afkeer. „De politie?' herhaalde hij; „maar Mil ly, waar zou dat voor dienen? Neen, we hebben hier de politie niet noodig We heb ben het tot nu toe zonder haar kunnen stel len en we zullen haar nu niet zelf in onze zaken halen. Wanneer men eenmaal de aan dacht der politie op zich gevestigd heeft, dan weet men nooit of zy zich later niet ongeroepen in je zaken mengt. Waarom zou ik naar de politie gaan?" „Ik wil niet aandringen op iets, hetgeen Je onaangenaam is. Sam.” hernam juffrouw Glimps. terwyi ze hem met beide handen by den arm greep; „ik heb dat nooit ge daan en zal dat ook nooit doen. Maar overigens mag de polltié gerust zoo veel notitie van ons nemen als zy wU. Je laat geen weddenschappen of hazardspelen In de gelagkamer toe; je vervatacht de drap- ken niet die je verkoojX; je geeft een be- hoorlyke maat en je schenkt een bezoeker niet meer in. wanneer je ziet dat hy ge noeg gedronken heeft.* Het oor der wet mag gerust op den „Blauwen Draak" gevestigd zijn. Het aal dan tot de bevinding komen, dat de eigenaar van het café een braaf en matig man K** T* naam van Sun-Yat-Sen geniet reeds enkele jaren over de geheele wereld een groote vermaardheid. De Engelschen noe men den vader der Chineesche revolutie Sun-Yatsen, de Franschen Suen-Wen, de Duitschers Sun-Yat Sen of Sun-Wen. ter wijl de hedendaagsche Chineezen hem met Sun-Chungsan betitelen, 't Is in ieder geval voldoende wanneer men maar weet dat tel kens dezelfde man bedoeld wordt die den 12en November 1866 geboren werd als boe renzoon uit een kletti dorpje tusschen Kan ton en Macao. Reeds thuis begon hy boeken ta lezen. Zyn geest kwam langzamerhand tot rijpheid. Op zekeren dag vroeg hy aan zyn moeder die zelf niet kon lezen of schrijven: „Waaruit bestaat de hemel?" En hy kreeg ten antwoord: „Uit «en omgekeer- den schotel”, een anderen keer vroeg hij „Moeder wat geschiedt er by den dood van •en mensch?" „Niets, dan is alles gedaan! Toen Sun-Wen grooter geworden was kon hij in zyn dorp niet verder studeeren. Op elfjarigen leeftyd mocht hy een reis maken naar zyn broer die een mooie zaak had in Honoloeloe. Op de Hliilippijnen be zocht hy, de Protestantsche scholen. Hij maakte Zulke goede vorderingen, dat men hem na 3 jaar een prys toekende voor de Engelsche taal. Zyn broer was daar heele- maal niet gerust op. Waar was het goed voor om zooveel te leeren? Als zyn broer zoo doorging om zich heelemaal aan te pas sen aan den modernen tyd dan zou er van zyn Chineesch-bewustzyn niet veel over- biyven en daarom zond hy hem zoo spoedig mogelyk weer naar China terug. Toen hij in zyn geboortedorp was teruggekeerd kroop hy niet als een slaaf voor de burgerlijke overheid (zooals de andere dorpsbewoners allemaal deden), maar hy sjx>tte met alles, zelfs met den keizer en de góden die het dorp moesten beschermen. Op zekeren dag bracht hy met enkele menschen een bezoek aan een Pagode (een heldensche afgods tempel). Sommigen maakten een diepe bui ging voor he| beeld van den keizer van het noorder-rijk. „Nee, nee”, riep Sun-Wen met afwerend gebaar, .waarom zouden we hou ten beelden aanbidden, die nog niet eens leeiyke gezichten trekken wanneer men hun een vinger afsnydt". En terwijl hij het afgodsbeeld beschadig de door er een vinger af te slaan riep hy: „Wat is dat nu voor een soort van 'n God! Hy grijnslacht net als vroeger!” Het werd een groot schandaal. Sun-Wen werd naar Hongkong gestuurd waar hy het Engelsch Koninglnne-college bezocht, heel vluchtig kennis maakte met het Christendom: daar na werd hy door een Protestantsche zen deling gedoopt. Hy was toen 18 jaar oud. maar hy maakte zich reeds gereed voor de komende revolutie, want volgens zyn mee ning had de Mandschoe-dynastie reeds lang afgedaan: zij was zoo beweerde hij de oorzaak van alle ramjien en alle verne deringen die men China aandeed. In 1892 werd hy als Dr. Sun tot den kring der ge- neesheeren toegelaten, en achter dien titel verborg hy zyn plannen. In 1894 stichtte hy met enkele vrienden de „Vereeniging voor de vrijmaking van China". Kort na den oorlog tusschen China en Ja pan, op 9 September 1895 deed hy zyn eer ste poging om de dynastie omver te werpen, hetgeen jammeriyk mislukte. Maar Dr. Sun bleef volharden en ofschoon hy later zyn re volutie-poging nog negen maal herhaalde, was zyn onderneming telkenmale tot misluk king gedoemd. Ruim 15 Jaar lang zwierf Dr. Sun als de wandelende Jood rond door alle landen der wereld, overal achtervolgd door de geheime detectiven der keizeriyke politie. Toen trok hy Europeesche kleeren aan en ging naar Japan en later weer naar Ame rika. De Chineezen in het buitenland trachtte hij in vurige redevoeringen te overtuigen dat de republiek voor China het eenige red middel was. Maar hy werd overal uitgela chen. Toevalligerwyze kreeg hy destyds de beroemde redevoering in handen die Lin coln destyds in Gettysburg gehouden had. en de woorden van den President: „de regeering van het volk, voor het volk en door het volk” werd ook voortaan zlm wapenspreuk. Op 31 of 32 jarigen leeftyd kwam Sun- Wen naar Europa. Toen hy de ellende en het lyden van het volk zag in de zoogenaamde democratische landen, dacht hy by zichzelf dat men in China de zaak toch beter zou regelen. Men stond voor de oplossing van een drievoudig vraagstuk: de moeiiykheden met de verschillende rassen en nationalitei ten, de politiek-democratische kwestie en het economische vraagstuk. Intusschen had de keizeriyke regeering haar valstrikken gespannen. Er was een j>rus uitgeloofd voor dengene. die Dr. Sun dood of levend aan de Chineesche regeering over leverde. Den lien October 1896 werd hy in de Chineesche Legatie te Londen opgebraclit En dat hy niet naar China vervoerd is. waar men hem zeker in stukken gesneden aou hebben, had hy te danken aan zyn ouden Professor James Cantlie te Hongkong, die van Lord Salisbury wist te verkrijgen dat Dr. Sun op vrije voeten gesteld werd. Gisteren zyn de vier door de b^zondere rechtbank ter dood veroordeelden In de na- byheid der stad gefusilleerd: zy werden in den rug geschoten. De reeds aanwezige Ministers van Buiten landsche Zaken voerden reeds vertrouweiyke besprekingen over het werkprogram. Aan de conferentie zal voor Iedere Euro peesche mogendheid wordt deelgenomen door een vertegenwoordiger. Aan de conferentie zou het blauwboek der Fransche regeering worden voorgelegd, dat de navolgende punten behelst: 1. Het protocol van de inleidende beslis sing. die in September van het vorige Jaar te Genève genomen werd. 2. Den tekst van het Fransche memoran dum. 3. De nota van antwoord der 26 Euro peesche staten. 4. Een samenvattend rapport van den Franschen Min. van Buitenlandsche Zaken over de hem toegezonden nota's van ant woord Het rapport van den Minister zal waarschüniyk tevens het standpunt van de Fransche regeering ten aan/.en vrn de in de antwoord-nota's naar voren gebrachte punten toelichten. Het eenige practische resultaat, dat van de gedachtenwisselingen verwacht wordt, zal de instelling zijn van de door alle partyen gewenschte commis sie van onderzoek Deze commissie zal In gesteld worden als een van den Volken bond onafhankeiyk comité. Briand ondertusschen heeft het voor- pemen om einde deze week in de Assem- blée in zyn jaariyksche groote rede nog maals het Pan-Europa-plan in groote trek ken uiteen te zetten, blijkbaar met de be doeling de vele bedenkingen en de gerezen critiek te weerleggen. De Engelsche Minister van Buitenland sche Zaken. Henderson, schynt den wensch te kennen te hebben gegeven in dezelfde zitting, na de rede van Briand. het stand punt van de Engelsche regeering ten op zichte van de Pan-Europa-idée toe te lich ten. Als derde spreker der groote mogendhe den zal. naar men aaneemt. de Duttsche Minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Curtius, optreden. Mynheer Glimps antwoordde „Dank je wel. vrouwlief. Alles wat je daar zegt ia zeer waar. Maar ik handhaaf toch m'n meening. dat ik liever niet, op welke wyze ook. de aandacht der jjolitie op m'n zaak vestig. Daar komt nooit iets goeds van. Bovendien kan je niet aan een brigadier van politie vertellen, dat je de tegenwoor digheid van een afwezige als ’t ware voelt, al zou het ook geen verbeelding van je zijn, wat het waarschyniyk wel is. Juffrouw Clalr heeft met ons afgesproken, dat. wanneer ze geen boodschap stuurt om haar de koffers te zenden, deze hier bewaard moeten biy- Geloof me. ze zal dezer dagen terug Ze is geen* wou», die haar woord niet houdt en we zijn altyd goed en vrién delijk voor haar geweest." Op deze redeneering van haar man. be waarde juffrouw Glimps gedurende een paar minuten het zwijgen. Zy dacht echter des te meer na. zy had niet verwacht, dat juf frouw Clalr langer dan een paar dagen af wezig zou blijven; dat ze in eljc geval bin nen dien tijd een boodschap aou stu ren om haar koffers te zenden. Beide vrou wen hadden meermalen een onderhoud met elkaar gehad, dat ste«ds hierop neerkwam, dat juffrouw Clair binnenkort iets aou doen, waar de wereld van zou ópkijken. En nu was ze reeds langer dan eem week weg. Ze had zelfs niet geschreven en dit verwon derde juffrouw Gllmps ten zeerste, vooral omdat zü beloofd had dit te doen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2