B Nagekomen Kerklijsten HOORN D« PROVINCIAAL NIEUWS Ongeveer 34.000 bezoekers KERKNIEUWS Pater Hagen S. J. t ENKHUIZEN SOCIAAL LEVEN GEMENGD NIEUWS Een vrachtauto vernield KUNST EN KENNIS H ERSHOOF onzer ingezetenen. De Zuiderzeevisscherij- tentoonstelling Het' Internationaal Congres der R. K. Pers Een Katholieke Cultureele Studiedag Rooster de.- retraiten St. Petrus Canlsius Retraltenhuls te Bergen (N.-H.) WERV WORMERVEER SCHAGEN HEEMSKERK BERGEN DE RIJP WIJDE WORMER HEILOO I 0 ASSENDELFT WARMENHUIZEN ZAANDAM blijkt. zaak Oud-direetear der Vatleaansche Sterrewacht een 1930—1931 Meisjes, vergoeding Jongens Handel U.LO., INWIJDING R.K. JONGENSSCHOOL Vrouwen, vergoeding v. hebben dames, vergoeding Een telegram van den Faas en vergoeding Meisjes, vergoeding Vrouwen, Geen aware persoonlijke verwondingen auto 1930 per (Van Noord en Zaid) toe- uit. Congregatie der 8.15 te Te Rome is op 83-Jarigen leeftijd overleden pater J. Hagen 8. J., oud-dlrecteur der Va- ticaansche Sterrewacht. Blokdijk bespreekt de toestand aanbouw zijnd huis aan het Hu wel h< ter be leider, merkv Tweed wel zt als ee Reet .ractie vloedri Dat z> niet v parlenr gelijk Katho blnet te voe dat a tractie omstai Maa waarlil dit ge’ lijk, di centra Van te mal Staats: woord. Doel sr de zonder heeft Een goed schap Ook al scheidt gen in meeste leiding ook zc wisselt latend geweze gewildt Ditzt talsterl merfra sitie e lemen t Dr. Ni zonder tengev beleid Ministi peering vooral om he begeen hoofde Mon hem n ven Ir Kamei dag ht jes er gewon deling ken, d Ond niet h hunne houdei Soci: Dr. N< '.uiginj kracht daatki Kathol rige i gelegei ging h 'an lei op. Sc dragen Utlek t haar, van ov voorts] Hier verwor Die ac ook zij Op verba Regee rappe door rechu beurti witlal heer reeds brief woont BÜ van N tieke l „Msb.’ Jegens wy lemeente -to goed mogelijk te end. Katl zijn g zijn le groote belang kathol past o hi) de bele ei Tel Vader! is er waard wekkei Vtrii deze v kemac leven. Troi Trol hamlde itf doch ■angsten penningmeester heeren Dirk Groene veld. Hierna rondvraag en sluiting. Z. H. de Paus heeft een tele/ram gericht aan het internationaal congres der katholieke pers, waarin Hij zijn dank betuigt voor de instemming van het congres met Zi)n ver zoek, om te bidden voor het beëindigen van den strijd tegen den godsdienst in Rusland. De Paus zond Zijn Apostolischen zegen voor allen, die voor dltd oei bidden en die als christenen samenwerken, om den zoozeer ge- wenschten vrede en vrijheid voor Rusland te verkrijgen. verband om een Hippische sport In de dezer dagen ge houden vergadering van de Rijvereeniging is besloten om met twee achttallen (dames en heeren) en instructeur deel te nemen aan de hippische sportdagen te Brummen. [ekneusd werd de man Hoorn overgebracht. Ongeval. Et heer C. B.. zou bij het dorschei Autobotsing Op den hoek van de Sta tionsstraat en den Zaanweg had gistermiddag omstreeks 12 uur een vrij ernstige botsing' plaats tusschen een groote autobus van de Mij. Zaanland en een luxe-auo. De luxe-auto, komende uit de richting Krommenie wilde de Stationsstraat aan de linkerzijde van den wég voorbij rijden en had daarbij een flinke snel heid. De 27-persoons-autobus kwam op dit oogenbllk uit de Stationsstraat den hoek om in de richting Krommenie, met het gevolg, dat de luxe-wagen in de rechterzijde gegre pen en gekraakt werd. Alle vier benden prsongen. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden met den schrik wij. De schade aan de autobus was gering. De politie maakte tegen den houder van den luxe-wagen pro ces-verbaal op wegens het linksrijden,en het geen gelegenheid laten tot passeeren Concert De muzlektuincommissie gaf Zondag haar laatste concert in dit seizoen. Bijna eiken Zondagavond hebben wij van goede muziek kunnen genieten, os. van de Marlne-kapel, Amsterdamsche Post-harmonie, Zaandamsch Harmonlegezelschap, enz. Was het bezoek dikwijls groot, over het al gemeen kon het beter. Waar het bestuur al het mogelijke doet, iets goeds te geven en het publiek voor zoo weinig geld in de gelegen heid stelt, Iets goeds te hooren, zagen we toch soms half en zelfs zeer slecht bezette tuinen. Zoo ook het laatste concert. Beha gen» Harmonie besloot de reeks concerten voor een seer slecht bezetten tuin. Jammer! Niettegenstaande dit gaf ze wat se geven kon. dankbaar beapplaudisseerd door het pu bliek. Schouw. De gewone najaarsschouw over de wegen, straten en voetpaden, alsmede over de beken en waterleidingen zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 17 September 1930. De event ueele herschouw 1 October DONDERDAG geen H. Mis te 9 uur. Te 9.30 Veni Creator en gezongen huwelijksmis voor Bernard Hendrik Herman Bervoets en Maria Reinolda Mak. Te 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. O Memorlale p. 152 Lied 35. VRIJDAG te 7 uur oefening van den H. Kruisweg Stabat Mater K P 43*. ZATERDAG te 11.30 biechthooren voor de. kinderen; te 3 uur voor de overige 8«" loovigen. 7 uur rozenhoedje voor de bekee- rlng van ons vaderland. Ptijren behaald Op de gisteren te Alk maar gehouden athletiekwedstryden. uitge schreven door het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, behaalde ge gymnastiekvereeniging „Be Quick", alhier, directeur de heer Jb. v Zoonen te Alkmaar, twee prijzen. 1ste prijs benevens wteselprys dames hardloopen met hindernissen. VERTREK Moeder Overste van het 8t. Jozefsgestieht alhier, die tevens het beheer voert over de MariaJkichting, de R. K. Meisjesscholen, huishoud- en vakscholen voor meisjes, Zus ter Maria Josephin, vertrekt morgen uit Zaandam. Door velen zal met leedwezen hiervan kennis worden genomen, aangezien Moeder Overste b(j haar medezusters en allen die haar kenden en met haar omgingen, een be minde persoonlijkheid was. Slechts één Jaar is zuster Marie Jozephin in Zaandam ge weest. Vóór enkele dagen vergaderden te Ant werpen, onder voorzitterschap van Z. E. H Kan. Prof. Dr. A. Boon, de afgevaardigden van Nederlandsche en Vlaamsche kultuuror- ganteatles. om de mogelijkheden van een ka tholieken kultureelen studiekring te bespre ken. Dit kongres zou hoofdzakelijk tot doe! hebben, wegen tot samenwerking te openen tusschen de Nederlandsche organisaties en hun Vlaaamsche tegenhangers. Natuurlijk zou een dergelijke verstandhouding met zich brengen een toetsen van de gebruikte werk wijzen. en de cultureele actie zou daar bei derzijds zeker mee gediend zijn. De vergadering, die werd bygewonod van Nederlandsche zijde door de heeren C. C. Th. Oroos, Bern. Verhoeven en Mr. H. J. J. Scholtens, leden van het Alg. Secretariaat van Vereenigingen „Geloof en Wetenschap", R. K. Volksuniversiteiten e. d., Mr. Dr. L. J. C. van Gorkum, secretaris van den Bond der R. K. Openbare Leeszalen, en P. Speet, seer, van den K. R. O.. van Vlaamsche zij de door Z. E. H. Kan. Prof. Dr. A. Boon en M. E. Arator, reep, algemeen voorzitter en hoofdrecretarte van het Davidsfonds en le rens resp. lleder en secretaris van den K. W Bui gei !(jke Stand Geboren. Petrus Jaco bus. z. van N. Brandsen en A. van der Lee; Afra Maria, d. van 8. Schouetn en A. Klaver; Theodoras. z. van Th. Brandsen en M. Kos ter: Petrus Cornells, z. van N. Broers en D. Groot; Hermina Cornelia, d. van R. van Putten en P, Kroonstuiver Overleden: Gerrit Appelman. 83 Jaar. we duwnaar van V. Zwarekant; Aaltje Smit. 67 laren, echtgenoote van S. Groot. zaek aan deze stad. H. M was diep getroffen door de aan- wezigheid van zoovele visschers uit verschil- R. O.. Z. E. H. Kan. Cruysberghs, algemeen secretaris van het Jeugdverbond voor katho lieke Actie- E. H. J. Bernaerts en M. Fr. Haepers, resp. voorzitter en secretaris van het Algemeen Katholiek Vlaamsch Tooneel- verbond, E. H. J. Baers en M. E. Van der Hallen, resp. voorzitter en secretaris van het Algemeene Katholieke Vlaamsche Hooge- rjjen, E. H. M. van Moeck, leider van de Katholieke Perscentrale, de heeren Dr. A, van Huffelen en Dr. J. Uytterhoeven, resp. algemeen voorzitter en bestuurslid van de' Algemeene Katholieke VVlaamsche Hooge- schooluitbreidlng. was ten zeerste geneigd om een eersten dergelyken studiedag te beleg gen in 1931. rond einde Juli. Het spreekt vanzelf dat deze studiedag niet beperkt blijft tot de organisaties die er het initiatief van hebben genomen, doch dat alle andere ka tholieke organisaties, die bijdragen tot den cultuurbloei van den Dietschen stam, zullen worden uitgenoodigd. Aan de belangstellenden weze hier nog meegedeeld dat voor Nederland de heer Bern. Verhoeven, Djjkstraat 15 Arnhme, voor Vlaanderen de heer E. Amter Biyde-In- komststraat 77. Leuven, aangewezen werden als secretarissen. de [jn zwager behulpzaam zijn met de machine, doch ge raakte daarbij {met zjjn been in den riem ver ward. Ernstig ziekenauto naa; heeft voor wethouder Klomp alle hulde voor alles wat hy voor de gemeente en de gemeentenaren is geweest. Rondvraag De heer Middelburg wil wederom een po ging doen om te komen tot de oprichting van een cursus voor vervolgonderwijs, des noods alleen te Nek. Zoo mogelijk reeds met October aanvan gende. De voorzitter doet de toezegging van bin nenkort met een voorstel tot het maken van een verordening daarvoor te komen. Mogelijk zou de cursu sdan nog half Octo ber kunnen aanvangen. Wordt goedgevonden. De heer Kramer heeft bij het nazien der rekening geconstateerd dat de geheele op brengst van het schoolgeld slechts f 300 is en daarnaast geven we aan de schoolkinderen nog 'n subsidie van f 250. Spr. zou wenschen dat de verordeningen voor de schoolgeldhef - flng van andere gemeenten eens werden ver geleken om zoo noodig het schoolgeld hier te verhoogen. De heer Hopman wil niet toetsen aan an dere gemeente, waarom meer betalen. De heeer Kramer merkt eg> dat de lagere inkomens niet meer zullen behoeven te be talen. Overigens is een billijke schoolgeld hef fing wel aan te bevelen. Onderzoek wordt toegezegd. Hierna sluiting. Weder is de parochie door de voltooiing van de nieuwe R.K. Jongensschool een fraai gebouw rijker geworden. Reeds Zondag wer den de parochianen in de gelegenheid ge steld, de nieuwe school te bezichtigen welke heden door den HoogEerw. Heer Deken Huibers van Hoorn is ingewijd. Van deze gelegenheid maakten vele pa rochianen gebruik en de meening van allen was, dat inderdaad een mooie school is tot stand gebracht. L De school bestaat uit 4 klaslokalen, spreekkamer, tevens kamer voor den school arts, kamer voor het hoofd der school, gangen, garderobes, trappenhuis, 2 tocht- portalen, privaten, magazijn voor leermiddelen ep bergzolder. Men komt in een vestibule, waarachter het trappenhuis en rechts van d‘t trappenhuis loopt de mooie breede gang. Links van het trappenhuis bevinden zich de dokterskamer, kamer voor het hoofd en het magazijn. De vloeren der portalen, trappenhuis, bordes, gangen, privaten zijn alle belegd met dubbel hardgebakken tegels waarin een eenvoudig patroon met rand versiering, de wanden dezer ruimten zijn bezet met verglaasde tegels, privaten met vuurkleitegels in vakwerk met zwart buik- lijstje. Aan de hardsteenen trap is een gesmeed ijzeren hek gemaakt. De klassen zoowel onder als boven zijn groot pl.m. 50 Mi., en hebben raampartijen bestaande uit boven lichten, zijlichten met in het midden stalen ramen, waaronder bloembakken zijn aan gebracht. De school zal met gasradiatoren verwarmd worden, welke warmte zich auto matisch regelt. De hoofdkleuren van trappenhuis en gangen zijn gehouden in lila en kanarie gele kleuren. Achter de school bevindt zich een ruime speelplaats, belegd met bazaltine- tegels. Vermelden we nog dat de school is gebouwd op een fundeering van 132 palen van 12 tot 14 Meter, onder architectuur van den heer Molenaar van den Haag. Aannemer was de heer P. Bot van Heer-Hugowaard, terwijl met de uitvoering was belast de heer R. Stoelinga. Hedenmorgen werd te half tien een plechtige H. Mis opgedragen door den HoogEerw. Deken Huibers van Hoorn, met assistentie van den ZeerEerw. Heer Pastoor en Pater Eken. De HoogEerw. Deken hield onder deze H. Mis, waarbij een groot I aantal parochianen tegenwoordig waren, alsmede enkele plaatselijke autoriteiten, een hartelijke toespraak, waarin werd gewezen op het groote belang van het katholiek 1 onderwijs en op het bezitten van goede school gebouwen. Direct na de plechtige Hoogmis werd door den Hoogeerw. Heer Deken overgegaan tot de inwiijdng der nieuwe school. Hierbij I waren tegenwoordig het Kerk- en Armbestuur het dagelijksch bestuur der gemeente, archi tect Molenaar, de aannemer P. Bot, uitvoer der Stoelinga, het onderwijzend personeel enz. Na de plechtige wijding vereenigde de I ZeerEerw. Heer Pastoor van Baaren het ge zelschap in de pastorie, waar van verschil- lende zijden toespraken werden gehouden, i Pastoor van Baaren mocht menige lofspraak in ontvangst nemen voor diens doortastend arbeiden en de vele verfraaiingen welke i onder Zijn herderschap te Enkhuizen zijn tot stand gekomen. 22—25 Sept.: Gehuwde vrouwen, vergoe ding 6.50, Passion 1st. 28 Sept—1 Oct.: 6.50. Montfortaan. 58 October: Vrouwen, vergoeding 6.50, Carmeliet. 9—12 October: A’dam, Jezuïet. 1417 October: Meisjes, vergoeding 6 30, Dominicaan. 21—24 October: Meisjes Congr., Castrtcum en Heemskerk, vergoeding 6.50, Capucljn. 2629 October: Heeren Hanzeleden, ver goeding 10.00, Dominicaan. 29 Oct.1 Nov.: H. B. 8. en Gym., A’dam, vergoeding 10.00, Jezuïet. 36 November: Meisjes Congr. Heiloo en Llmmen, vergoeding 6.50, Augustijn. 710 November: Heeren Koorzangers, vergoeding 6.50, Dominicaan. 1114 November; 6.50, Passionist. 15— 18 Nov.: Mannen der H. Familie, vergoeding 6.50, Capucljn. 1922 Nov.: Jonge dames, vergoeding 10.00, Franciscaan. 2427 Nov.: Meisjes, vergoeding f 6.50, Carmeliet. 29 Nov.—2 Dec.: 8t. Jozef-Gezellen. ver goeding 6.50, Montfortaan. 69 Dec.: Gehuwde en ongehuwde man nen, vergoeding 6.50. 1316 Dec.: Gehuwde mannen uit Volen dam, vergoeding 6.50, Capucljn. 20— 23 Dee.: Open voor aan te vragen re traite. 24—27 Bjj dé alsdan volgende rondvraag doet de heer Kroone het voorstel om voot dé ge meente de Rjjp een maximum-snelheid in te voeren voor auto's en motoren. Het rijden in de Regtestraat is nu vaak gevaarlijk. De Voorzitter is daarvan een tegenstan der en toont dit aan op verschillende gron den. Na eenige besprekingen wordt besloten, dat B. en W. nader met Voorstellen en ont- werp-verordening daarvan zullen komen. Den merkt de heer Kroone op, dat by hooge waterstand de bewoners van de Tuin gracht veel hinder er van hebben ate mo torschuiten daar te hard varen. De Voorzitter zal met belanghebbenden daar eens over praten en meent dat de zaak wel gezond zal komen. De heer van een in Westeinde. Uit de besprekingen hieromtrent dat er verschil van meening bestaat over de toepassing van de bouwverordening, doch dat het gemeentebestuur hoopt tot een goe de oplossing met de betreffende eigenaar te komen. De heer Besse vraagt hoe het staat met den vieeschvemietiger. De Voorzitter deelt mede, dat deze in voorbereiding is. De heer de Jong bespreekt den toestand by hoog water aan den Zuid- en 't Oost- dykje. waar het water somtijds in de hul zen stroomt. 8pr. wii B. en W. opdragen zich met het bestuur van de Eilandspolder in verbinding te stellen om daar verbetering in te brengen. De heer Besse zegt, dat het Polderbe stuur wel genegen zal zyn, doch dat de om wonenden niet medewerken. Van Vliet wei gert om de Kade op zijn erf te verhoogen. De heer de Jong wil dan de kistdam bui ten het erf van van Vliet om maken. Hij wenscht in ieder geval dat het gemeente bestuur met aandrang by het polderbestuur zal optreden om hier verandering te bren gen 't Is asoluut noodig. Dit wordt toegezegd. Hierna sluiting van de vergadering. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag in openbare zitting byeen onder voorzitterschap van den heer P. A. Romyn. burgemeester. Aanwezig alle leden. Na lezing worden de notulen onveranderd goedgekeurd. Uit het ingekomen proces-verbaal biykt, dat de boeken en kas van den gemeente ontvanger zyn nagezien en in orde bevon den. In kas was en moest zyn t 2354.66. De heer A. v. d. Marken had een schre ven ingezonden met verzoek om een stuk grond te mogen overdekken, waarvan hem oe toesteming door B. en W. zou zyn gewei gerd. q Het betreft een stuk grond waaromtrent men volgens dat schrijven 't niet eens zou zyn over de vraag of dit eigendom van de gemeente dan wel van Van Marken is. De heer v. Marken heeft ’t reeds meer dan 30 jaren als zoodanig beschouwd. Dit adres gaat naar B. en W. om prae- advies. De Gezondheidscommissie te Purmerend heeft een schryven ingestuurd waarin deze commissie aandringt op afkeuring van een perceel, eigendom van den heer Matzer. Dit was reeds eerder geadviseerd, doch de raad had daartoe nog niet besloten. B. en W. aviseeren den raad 't reeds eer der ingenomen standpunt in deze te hand haven, mede omdat dit perceel volgens het oerdeel van den gemeente-opzichter gemak kelijk is te restaureeren. Aldus besloten. Van D. Veenman is verzoek ingekomen tot het weder inhuren van een stukje tuin grond op de voorwaarden als voorheen voor de som van f 125.per jaar. Voorheen f 150.per jaar. Wordt besloten. Vervolgens komt ter tafel een uitvoerig schryven van het gemeentebestuur van Purmerend inzake jXJglngen tot behoud van de tramiyn PurmerendAlkmaar. Na voorlezing van het uitvoerige stuk, waarvan de inhoud algemeen bekend mag zijn, geeft de voorzitter nog mondeling toe lichting op een en ander. Het gemeentebestuur van Rup was de eerste die deze zaak combineerde. DezerzOds werden de belanghebbende gemeentebestu ren voor het eerst by elkander geroepen. Later werd een commissie benoemd, waar spr. niet in zat en deze heeft goed werk vei richt. Voor een groot deel wordt de tram geëlectriflceerd. Wy echter worden niet ge holpen en zoo zullen wy als bewoners van het binnenland zelf moeten zien hoe we een behoorlijke verbinding met de hoofdstad zullen behouden. Als was het maar mogeiyk de tram PurmerendRup te behouden, dan was reeds veel bereikt, omdat De RMp toch ook een plaats is, welke in velerlei opzicht op Purmerend is aangewezen. De andere gemeentebesturen hebben zich reeds ten gunste van deze zaak uitgespro ken. De Beemster, die eerst niet wijde, is nu ook bereid te steunen, Schermerhorn Oterleek evenzeer. Het behoud van de tram wordt door het Dag. Bestuur van de gemeente ais een by- zonder gemeentebelang geacht In verband hiermede stellen B. en W. voor om een renteloos voorschot beschik baar te stellen van f 7000. De heer Besse vraagt: Kan de financieele toestand van de gemeente dfe wel wat groo te uitgave gedoogen. De Voorzitter antwoordt, dat by het op maken van de concept-begrooting met rente en aflossing van dit bedrag rekening is ge houden. Weth. Stubenitsky in deze de minderheid in B. en W. uitmakend, zegt, dat hu 1400 genoeg vindt, gezien de draagkracht van de gemeente. I De Voorzitter acht De Rijp als de meest belanghebbende gemeente in deze. De heer de Jong vindt f 7000.te hoog en meent dat met f 3000.wel kan worden volstaan. Er zullen toch altijd wel gelegen heden komen om van hier weg te kunnen komen. De heer Kroone acht f 3000.te laag. De Voorzitter zegt, dat Hpendam f 5000. geeft. We zyn veel meer om de tram be gaan. De heer Blokdyk vraagt: Zal het bedrag w?l gewicht in de schaal leggen? Als we blyk geven van onzen goeden wil dan doen we reeds genoeg, f 4000 A f 5000 acht spr. voldoende. Weth. Stubenitsky acht f 7000 te bezwaar- lük. Met rente en aflossing is het 20 jaar een belasting van de begrooting van f 700 per jaar. Dat is te zwaar voor de gemeente. Het voorstel van de meerderheid wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met allen wethouder Silbrands voor. Als nu het voorstel van wethouder Stu benitsky in stemming komt, verklaard de heer de Jong, dat hy voor zal stemmen, om niet den schyn te wekken van tegen behoud van de tram te zyn. f 3000 had hy echter voldoende geacht. Dit voorstel woidt aangenomen met op 1 na algemeene stemmen, die van wethouder Siebrands. Dan wordt de rekening 1929 aangeboden. De heer Besse wil enkele algemeene op merkingen maken ter inlichting aan de in gezetenen omtrent den financieelen stand van de gemeente. De financiën zyn achteruitgegaan van een batig slot van f 5000.tot f 700en dat nog wel met een subsidie van de My. van NUverheid van f 4000.Deze subsidie zal in de toekomst verminderen, zoodat den fi nancieelen achteruitgang zich eveneens zal bestendigen. HIJ raadt den gemeenteraad dan ook ten sterkste aan zich te beperken tot alleen strikt noodzakeiyke uitgaven. Vervolgens spreekt hU den wensch dat de verdeeling van door de gemeente te verrichten werkzaamheden steeds zooveel mogelyk over alle vaklieden z*l gaan. De Voorzitter dankt den heer Besse voor de accurate wyze waarop deze de rekening heeft nagezien. Onnoodlge uitgaven mag de gemeente inderdaad niet doen. Nu heb ben we een meevallertje omdat spr. by het opmaken der concept-begrooting op f 7000. bedrag de tram had gerekend. Omtrent de beantwoording van de tweede vraag zal de Raad na afloop van de open bare vergadering nog even praten. Daarna wordt de rekening vastgesteld als deze was ingediend. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam Vrydag 5 September in openbare vergadering byeen. Aanwezig alel leden. Voorzitter en secretaris de Edachb. heer H. ter Cock burgemeester. Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Na lezing der notulen, maakt de heer Middelburg de opmerking, dat door hem in de vorige vergadering de wvnscheiykheid is uitgesproken, dat het schoolfeestje in handen zou komen van de oudercommissie en niet van de school-commissie. Door de pers scheen de door spreker uitgesproken wenschelykheid niet goed te zyn begrepen. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van ingekomen stukken. Hieruit biykt, dat is opgemaakt proces verbaal van het opmaken van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waarby bleek, dat in kas was en moest zyn een bedrag van f 237.89. eVrvolgens Is van Ged. Staten de goed keuring ontvangen van de begrooting van 1930, Dan wordt ter goedkeuring voorgelegd de gemeentarekening over 1929. De heeren Kramer en Hopman deze nagezien. Eerstgenoemd! dat de ontvi f 38 940 92 en „De Stationsbuurt” De speeltuin- vereeniging „De Stationsbuurt” heeft onder begunstiging ban mooi zomerweer Zaterdag middag j.l. een tuinfeest gehouden voor de kinderen der leden. Door rat kinderen werd er aan deel genomen. Voor de kinderspelen waren aar dige prijzen beschikbaar gesteld. Deze wer den behaald als volgt Meisjes 68 jaar. Balletjes grabbelen ie prijs T. Teeling, 2e pr. S. Groen, 3e pr. G. Buis. Meisjes 810 jaar. Hard hoepelen ie pr. J. Meurs, 2e pr. J. v. Gelderen. 3e pr. M. Nijman. Meisjes 1012 jaar. Hardloopen op mui len ie pr. B. de Beer. 2e pr. A. Bos, 23e pr. G. Kramer, 4e pr. A. Rijkhoff. Meisjes 1214 jaar. Hardloopen en wasch op hangen ie pr. Gré Rijkhoff, 2e pr. S. Wijngaarden, 3e pr. D. Myne. Jongens 68 jaar. Balletjes grabbelen ie pr. J. Heimermg, 2e pr. W. Huygen, 3e pr. W. Meurs. Jongens 810 jaar Ton rollen ie pr. L. oBerkoel, 2e pr. J. Buis, 3e pr. N. Bos, 4e pr. N. Geuke. Jongens 1012 jaar Hard achteruitloopen te pr. N. v. Gelderen, 2e pr. J. Boerkoel, 3e pr. D. v. d. Stroom. Jongens 1214 jaar. Hardloopen met hindernissen ie pr. J. van Harlingen, 2 pr. H. Moerkamp. Q Het is hem een waar genoegen te kun nenvast stellen nimmer een vergadering te hebben verzuimd. Hy heeft met den burge meester, den vorige zoowel als deze, de collega’s wethouders en raadsleden steeds in de beste harmonie samengewerkt. De heer N. Al het woord nemend, stemt volkomen in met wat de burgemeester ge zegd heeft. Hy wyst verder o phet goede voorbeeld wat er van den wethouder steeds is uitgegaan, want'by all besprkingen wist hy steeds den goeden toon te behouden. Steeds in alle kalmte deed gy uw werk; moge dit goede voorbeeld vooral nog lange Jaren nawerken. Inzonderheid wil de heer Al den wet houder nog huldigen om de uitstekende wijze, waarop deze als ambtenaar van den wijze, waarop hy de gewichtige gebeurtenis burgeriyken stand zyn plicht vervuld. De in het leven, dat toch het sluiten van het huweiyk is. vervult, is zoo plechtig, dat wy in dat opzichtin dat opzicht wel met onze groote steden kunnen weyveren. Ook wil de heer Al den wethouder hul digen. om zyn maatschappelijke verdien sten. ook buiten den raad en noemt het be stuurslidmaatschap van de assurantie, waarvan hy een groot aantal jaren direc teur was. Spr. Hollandsche Maatschappy van Landbouw Door de afdeeling Heiloo en Omstreken van bovengenoemde maatschappij werd Za terdagavond een vergadering gehouden in het café van den heer Roozing. De voorzitter, de heer P. Frans, opende de vergadering en heette allen welkom. Spr. betreurde het, dat de opkomst niet grooter was. De secretaris, de heer Maas Geesteranus las daarop de notulen, welke werden goed gekeurd. Hierna kwam aan de orde; „Puntenbe- schrdving der 128e Algemeene vergadering van 10 September 1930 te Amsterdam. Voor de verkiezing van een hoofdbe stuurslid werd besloten de candidatuur van den heer H. K. Kcster. Wieringerwaard, te steunen. Verder werd besloten voor een lid der financiqele commissie te stemmen de heer D. J. Covers te Alkmaar. Tot afgevaardigde naar bovengenoemde vergadering werden benoemd op voorstel van het bestuur de heeren P. v. d. Molen en als plaatsvervanger de heerén P. Reyner Hzn. en P. C. Schultemaker. Hierna had de verkiezing plaats van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren D. Govers Wzn. en C. Zee man. Belde heeren werden herkozen. Tot leden van de commissie van het na zien der rekening en verantwoording van den penningmeester werden benoemd de Blokker, Joh. Bakker en P- brengt rapport en zegt nebben beloopen de uitgaven f 36.649.67, zoodat er een saldo is van f 2291.25^. De kapitaaldienst beloopt in ontvangst en uitgaven f 4000. De heer Kramer zegt dat de boeken en bucheiden volkomen in orde waren en dat de? burgemeester wel een pluimpje verdient voor de uitstekei.oe wyze, waarop hy de zaak heeft behandi ld. (Instemming vai> de raadsleden). De gemeenterakcr.ing wordt daa-nn goed gekeurd. y Vervolgens komt ter tafel een voorstel tui B. en W. om de opcenten op oe ge meentefondsbelasting te bepalen van 64 op 32 en eveneens de opceenten op de gebouwde eigendommen. Naar aanleiding van de genomen raads besluiten inzake de belastingheffing in deze gemeente, hebben Ged. Staten een schryven f ingezonden. De inhoud daarvan komt hierop neer, dat de gemeente een bedrag van circa f 2000, meer uit de personeele belasting betaald, wat dus een flinke meevaller voor de ge meente is. Deze belasting komt in z’n ge heel aan de gemeente ten goede. Als gevolg van dezen meevaller zouden de opcenten op de gemeentefondsbelasting niet hooger behoeven te zyn als 23 en met een reserve van 9 voor de kwade posten wordt dat dan 32. Ook de opcenten op de belasting op de ge bouwde eigendommen kunnen worden ver minderd van 64 op 32. Thans worden er 50 opcenten geheven, zoodat er in dat opzicht een belastingverlaging ontstaat. De heer Middelburg zegt, dat het hem een groot genoegen is te kunnen constateeren, dat de belastingdruk belangryk minder zal worden dan dat hy zich in de vorige raads vergadering had voorgesteld. Nu is de fi nancieele positie van onze gemeente niet zoo duister als spr. toen zelde. De Voorzitter zegt, dat dit inderdaad een byzondere meevaller is. doch ook 'reeds by een heffing van 64 opcenten de belastingdruk verminderd werd. Hierna besloten als voorgesteld. Daarna zegt de Voorzitter, dat er expresse aanleiding is geweest om deze vergadering op heden te beleggen en wel het feit, dat het thans 40 jaar geleden is. dat de heer 8. Klomp als lid van den gemeenteraad in dit college zyn Intrede deed, op 5 Septem ber 1890 is de heer Klomp als zoodanig geïnstalleerd en in 1899 werd hy eerst tot tydeiyk en kort daarop definitief tot wet houder gekozen. Telkens is dat mandaat door de kiezers en ook door de raadsleden verlengd. Met dit feit wil de Voorzitter den wet houder van harte feliciteeren. Het was het verzoek van het Jubileeren- de raadslid en wethouder om deze vergade ring niet op dezen dag te houden, doch de Voorzitter had het niet prettig gevonden indien dit niet het geval was geweest. De samenwerking met den wethouder is steeds de beste geweest en vooral vanaf 1911 dat spr. het burgemeestersambt hier vervult. Zelfs by het grootste verschil van meening bleef de beste ambteiyke samenwerking bestaan en is sedert dien tusschen spr. en den Voorzitter ook een vriendschapsband gekomen, evenals die goede samenwerking en vriendschap ook bestaat met den heer Haan, die spr. in den Raad ook reeds vanaf 1911 in dit college kent. Met dit feit wil de Voorzitter den jubila ris van harte feliciteeren en den wensch uitspreken, dat het hem gegeven moge zyn nog vele jaren zyn functie op flinke wyze te mogen vervullen Namens den Raad biedt de Voorzitter wethouder Klomp dan een douceurtje aan. Men was het er nog niet over eens wat men koopen wilde. Mogelyk zal dit bestaan uit een ruststoel, waarin de Jubileerende wet houder van de vermoeienissen van zyn taak kan uitrusten Wethouder Klomp dankt aangedaan voor de tot hem gerichte woorden en zegt met z’n bescheid enkrachten steeds z’n plicht te heb ben gedaan en hoopt daarmede de belangen van de hebben g< Bekendmaking Door den edelachtb. heer burgemeester is het volgende bekend ge maakt: Hare Majesteit de Koningin heeft my by Waar vertrek uit Enkhuizen. opgedragen de burgerij ten zeerste dank te zeggen voor de ondubbelzinnige biyken van genegenheid wel ke H. M. mocht otvangen tijdens haar he lende plaatsen rond de Zuiderzee. Serenade Naar aanleiding van de be- 1 noeming door H. M. de Koningin van den burgemeester tot officier en den heer C. Stapel tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, brachten het Patrlmoniummuziek- kerps en het muziekgezelschap „De Een dracht" den burgemeester en den heer Sta pel Zaterdagavond op verschillende uren een serenade. j Door de voorzitters der muziekgezel schappen werden de heeren gecomplimen teerd met deze onderscheiding Zoowel de burgemeester als de heer Sta pel dankten voor de hun gebrachte atten ties. Zaterdag is op het Buitenhof voor hotel „De Twee Steden" een vrachtauto, behoo- rende aan de expedltlefirma A. van Puffe- len. in botsing gekomen met een tram. De autobestuurder reed achter een anderen vrachtauto. Op een gegeven oogenblik stop te deze laatste zonder voorafgaand teeken te geven. Om een botsing te vermijden, daarop de eerste vrachtauto links uil kwam daardoor in botsing met de tram uit Delft. De botsing was zóó hevig, dat de achterste voren werd geslingerd en opnieuw gegrepen werd door een uit de richting Plaats komenden tramwagen van iyn 8. ten gevolge waarvan de auto totaal werd ver nield. De banden werden zelfs van de wielen gerukt. Iemand, die naast den chauffeur had ge zeten, werd van den wagen geslingerd en kreeg een niet zware verwonding aan rech terarm en pols. Ook de chauffeur werd aan den pols ver wond. De Coop. Zuivelfabriek „De Hoop" Uit het jaarverslag van de Coöperatieve Zuivel fabriek „De Hoop" alhier, biykt om. dat in het afgeloopen boekjaar 1 Mei 192930 April 1930 van de leden 3 493 370 K G. melk werd ontvangen, van inbrengers 1.026.750 K G. to taal 4.520.120 K.G., tegen 4.005 3^8 KG. totaal in het vorige boekjaar. In de periode 1929-1930 werd dus 4752 Kg. melk meer verwerkt. De grootste dag-hoe- veelheid werd aangevoerd op 9 Juni 1929. nl. 18784 Kg., de kleinste op 19 Januari 1929. te weten 3742 Kg Het vetgehalte liep op van 3.35 pet. tot 3.367 pet. Het getal leden steeg tot 33. ondanks het feit, da de algemeene geruchten niet gunstig waren. In het bestuur kwam eeuige wyziging. ver oorzaakt door het periodiek aftreden van den h^er Th. Jongejans Wz. en door vertrek we gens opheffing van het bedrijf van de hee ren B. Kleyn Cz.. voorzitter en S. IJff. vice- 1 voorzitter. Deze twee heeren hebben een zeer werkzaam aandeel in de vereeniging gehad, zoodat het aftreden van deze twee krachtige figuranten verlies voor de coöperatie be toe kent. Plaatsvervangers van de aftredenden werden de heeren F. IJff. P. Kleyn Cz. en P. Jongejans Dz. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: B. IJff. voorzitter: K. Schoone. vice-voorzitter; G. Jongejans. secre taris: K. Winter, P. Jongejans Dz.. P. Kleyn Cz. en P IJff. De financieele commissie wordt gevormd door de heeren M. Schoone. D. Kleyn Kz. en D. Crok: de Paardencommissie door de heeren P. K. Jongeians. H. A. Troost en J. IJff. Dec.: St. Joeefs-Gezellen, vergoe ding 6.50, Augustyn. 2831 Dec.: Jonge f 10.00, Jezuïet. 36 Januari: Ongehuwde mannen uit Volendam, vergoeding f 6 50 Passionist. 69 Januari: Mannen L. T. B., vergoe ding 10.00, Capucyn. -ao&iaA 'uaanqond'isuaicl hrenuvf gtqt ding 6.50. Jezuïet. 1720 Januari: Mannen der H. Familie, vergoeding 6.50. Carmeliet. 2023 Januari: St. Jozef-Gezellen, ver goeding 650, Montfortaan. 2427 Januari: Mannen der Derde Orde, vergoeding 6.50. Franciscaan. 29 Jan.1 Febr.; Mannen Heér-Hugo- waard, vergoeding 6.50. Dominicaan. 36 Febr.: Leden der Noord-Holl. Rywiel- club, vergoeding f 6.50, Carmeliet. 7— 10 Febr.: Patronaatsjongens, vergoe ding f 650. Passionist. 1013 Februari: 6.50. Dominicaan. 1417 Februari: Gehuwde en ongehuwde mannen, vergoeding 6.50. 1720 Februari: Dames, vergoeding 10, Montfortaan. 24—27 Februari: f 6.50, Capucyn. 36 Maart: Vrouwen Derde Orde, vergoe ding 6.50. Franciscaan. 1013 Maart: Vrouwen L. T. B., vergoe ding 10.00, Montfortaan. 1619 Maart: Meisjes Congr. St. Lauren- tius. Alkmaar, vergoeding 6.50, Francis- 14 April: Heeren uit den gegoeden stand, vergoeding 15, Jezuïet. 47 April: St. Joz.-Gezellen en ongel», mannen, veigoeding 6.50, Augustyn. zy. die wenschen deel te nemen aan een retraite, gelieven zich te vervoegen by een Eerw. Geesteiyke, die het toeggngsbiljet aanvraagt, of het onmiddeliyk aan te vra gen by ondergeteekende, die het biljet zal toezenden. De retraitanten worden in het retraiten- huls verwacht voor half zeven. Aan het station te Alkmaar kan men gebruik ma ken vap de stoomtram AlkmaarBergen, uitstappen halte Oostdorp. De retraite wordt omstreeks twee uur gesloten. Het retraite huis te Ingericht voor 81 retraitanten. Voor de toelating van Patronaats-retrsl- ten wordt de leeftyd van 15 jaar en tpt de andere retraiten die van 17 jaar vereischt. De bydrage tot de kosten der retra.ren kan van te voren overgezonden of gedurende de retraite gestort worden. Zij die niet ter re traite opkomen, worden geacht hunne bij drage tot de koeten af te staan als een moes aan het liefdewerk. P. TH. VERWER, Rector. Telefoon 148. Gironummer 141008. Besmetu-iuke ziekt» In de afgeloopen week hefet zich alhierëen geval van buik- tphus voorgedaan. MAANDAG: Des avonds te 7 uur lof ter eere van de H. Maagd met roeenhoedje. Ave verum p. 153 lied 83. Te 8.15 Congrega tie der vrouwen. DINSDAG te 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius, Adoro Te p. 152 <4 stro- phen) lied 82. WOENSDAG Jongens. De laatste dag van de Z. V. T was, zoo- als de meeste dagen, een stille dag. Ofschoon de Zaterdag was aangekondigd als de Vólendammer dag. waarop half Vo lendam op het Z. V. T.-terrein zou ver schijnen, hetgeen veel volk op de been zou brengen, is hiervan niets gebleken Des morgens werd ons meegedeeld, dat de Volendanuners om 2 uur op het terrein zou den komen en een folklorlsch feest zouden te zien geven, doch wat er ook kwam, geen Volendammers. Ook het bezoek aan de tentoonstelling was gering. Het groote vuurwerk des avonds bracht nog wel tameiyk wat volk op de been. Met dit groote vuurwerk werden de Z. V. T.- feesteiykheden gesloten. Over het algemeen heeft het bezoek aan de Z. V. T. veel te wenschen overgelaten. De dag van het Koninklyk bezoek en de Vlootrevue heeft ,nog veel goed gemaakt: dien dag brachten meer menschen op de tentoonstelling door dan op alle andere dag»:» samen; het aantal bezoekers bedroeg dien dag 17.000; het was in de stad dan ook zM druk als Enkhuizen het nog nimmer zag. In de café’s, restaurants en hotels was geen plaats meer te krijgen; de winkels, waarin levensmiddelen werden verkocht, geraakten leeg: met extra-treinen en auto bussen werden de duizenden vervoerd; ga rages en fietsenstallingen waren propvol. Tot laat in den nacht duurde de drukte. In totaal werd de Z. V. T. door ongeveer 34.000 personen bezocht. De opzet van de tentoonstelling was berekend op 50.000 be zoekers. Van de standhouders waren sommigen zeer, anderen minder tevreden. By allen, die de Zuiderzeevisscheryten- toonstelling bezocht hebben, zal deze in de herinnering blyven als een tentoonstelling, die van groote historische beteekenis was voor de Zuiderzeeprovincies. Ongecorrigeerd Besmetteiyke ziekte In de afgeloopen week heeft zich alhier een geval van rood vonk voorgedaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6