Sociaal Leven I I STEP TABAK MAAKT VRIENDEN onderwijs $7 ZWEMMEN I m. De Kanaaltocht van mevr. Brouwer Een socialistisch rapport LA WNTENNIS Het Festina-tournooi FAILLISSEMENTEN ATHLETIEK De derde vrouwenwereldspelen KUNST EN KENNIS Romelnsche villa blootgelegd SPORT EN SPEL VOETBAL D H. V. B Vriendschappelijke wedstrijden GEMENGD NIFJ”'™ Doodelijk ongeval .£jii Het Nederlandsch elftal samengesteld Internationale athletiekwedstrijden te Bochum De competitie-lndeeling seizoen 19301931 Door de Internationale Voetbal wereld ,3> scl I dei gel dei dat Du om els sul lUk ,.B( om sch anc wel een bez noe De ver de sch poll tegi gaa mol we op 1 nlgi gaa tert het den Ber van stai bur crls uiti Lat wel hee het doo mil van gaf dim gre< In 1 den Arol-tournooi Blauw-Wit winnaar Om den Zilveren Bal Iff Bedrijfsleven en verruiming der arbeidsmarkt in Nederland R.K. Universitelt HI; is na Utt dr tweede eeow 3. Luka wordt D. B W. Boer De de van het van 1.57 M d. Grin- van Berger wint de IM M. ii; Kools, (N.A.C.) Landaal. (A.G.O.V.V.) 1—0 3—5 volgt daarin Het Oooi-A.0 0.V V. EnschedeR. C. H. HeraclesLonga Arnhemsche Boys—Zwolsche Boys K. H. C—Baarn VitesseWilhelmina komen terwijl lei va in be da ne Ell aa flc dei on' wt gei off ree dei noi na A h de be bt co he al nè pa 8e he ne gr zU 3—1 D krlJ enz grtx reel din, ont Rus tern B d< ti D zi st zl G oi cc P< ae D g« jo P< h< P« De uitslagen van het Zondag voortgezette Aroltournooi luiden: Demi-finale: Blauw-WitH. B. 8. N. A. C.—Robur et Velocitas Finale: Blauw-Wit—Robur et Velocitas v. d. Meulen, (H.F.C.) Vermetten (Captain), (H.B.8.) v. d. Wildt. (V.U.C.) Tap, (ADO.) gebakken deze pijlers Merkwaardig (op enkele milimeters); 3. Borchmeyer (Han nover) 10.9* sec. 200 M. hardloopen: 1. Olllmelster (Hanno ver) 22.6 sec.; 2. Van den Berger (Nederland) 23 2 sec.; 3. Otto (Duisburg) 23.6 sec. Verspringen: 1. Köchermann (Hamburg) 7.385 M.; 2. De Boer (Nederland) 6.92 M.3. Mölle (Dusseldorf) 637 M. Zondag werden de wedstrijden om den Zil veren Bal voortgezet. De uitslagen luiden: FortunaSparta 2 6 Xerxes—Quick 1—1 (Nadat elk der partyen drie penalties hadden genomen kwam Xerxes met 3 tegen Quick 2 ingezette schoten in de volgende ronde). Willem II—Go Ahead 1—2 FeyenoordD. F. C. 4—1 SpartaXerxes 52 Go AheadFeyenoord 1—6 De finale -zal op 27 September a.s. gespeeld worden tusschen Sparta en Feyenoord. naar aanleiding van der S. D. A. P. in behandeling gekomen Sensationeele onthullingen In het West Duitsche voetbaldistrict. Moeilijke taak voor he*. Bondsbestuur. Het bestuur van Schalke geschorst. Veertien spelers op de Proflijsl. Het «scherm daalt over dese voetbal- tragedie. Mislukt De Nederlandsche zwemster, mevrouw Brouwer uit Rotterdam, die Zaterdag een poging heeft gedaan om over het Engelsche Kanaal te zwemmen, is hier niet in ge slaagd. Nadat zy drie uur en 18 minuten had gezwommen, heeft zy haar poging moe ten opgeven. Zy had toen 11 K.M. afgelegd. Nader vernemen wy. dat een eind aan de tocht moest worden gemaakt wegens de zeer lage temperatuur van het water en een af wezigheid van zonneschijn, zoodat by de zwemster een verkleuming optrad. Eenmaal aan boord vun de begeleidende boot wa; mevrouw Brouwer weer spoedig opgeknapt, waarna men naar Calais terugkeerde. Het staat nog niet vast of mevr. Brouwer haar poging om de Engelsche kust zwemmende te bereiken, zal herhalen. Door de Turn- und Sportverein. ..Bochum’’ werden Zondag internationale athletlekwed- stryden georganiseerd, waaraan ook door Nderlandsche ahtleten werd deelgenomen De weersomstandigheden waren zeer ongunstig. De regen gutste by stroomen neer, zoodat de banen vrijwel doorweekt waren. Hieraan Is het toe te schryven, dat er geen byzondere prestaties werden geleverd. Het aantal toe schouwers bedroeg 1500. De uitslagen luiden: 100 M. hardloopen: 1. Berger (Nederland) 10.8 sec.; 2. Lammers (Oldenburg) 103 sec. Opgeheven wegens gebrek aan actief 3 Sept. J. Jordaan. Amsterdam. De Handelsvennootschap onder de fir®’ Gebr. Story in liquidatie en hare leden G. Story. W. A. Story en J Story, Amsterdam P. Ladenius. Amsterdam. K. Pennln, Zeist. Reserves: (Hermes D.V.S.), Van Kesteren ^H B.S Komt op 1* September te Brussel tegen België uit In de Zaterdag gehouden vergadering van de Technische Commissie van den Kor. Ned. Voetbalbond is het Nederlandsch Elf tal, dat op 14 dezer te Brussel tegen het Belgische zal uitkomen, als volgt samenge steld: Zoo’n vroolijke Oom valt bij de neefies zeer in den smaak. Veel van zijn opge wektheid is te danken aan zijn pijp STER-TABAK Dat weten de jongens nog niet, maar later zullen ook zij dit ontdekken en trouwe rookers van Ster-tabak worden. Langkamp (Lonneker). R.c. Mr L. L. J. Dons. Enschede. A. J Middelhuis, aannemer, Glanerbng, I gem Lonneker. R c. Mr. A Ikman na Burck. Cur. jdr. 8. Rozendaal, Enschede. E. Urbach, koopman. Enschede. Beuklnk- straat 21. R.c. Mr. A. Ikman van Burck. Cur. Mr 8 Rozendaal. Enschede. W Scholikert. metselaar. Almelo. Irisstraat 90. R.c. Mr. A. Ikman van Burck. Cur. Mr. 0. D. B. ter Braake, Almelo. H. M. Pierik. bakker en winkelier, vroeger Denekamp. Nordhorschestraat thans slager te Wierden. R.c. Mr. A. Ikman van Burck. I Cur. Mr. G D. B. ter Braake. Almelo. D. Borzykowski. koopman, Amsterdam, Manegestraat 6 R.c. Mr. H. D. Feenatra. Cur. Mr. IJ. W. Kranenburg, Amsterdam, Keizersgracht 574. Christiaan Andries Nyiand. reclameteetoe- naar, Amsterdam. Witte de Withstraat 7 1 Rc. Mr. H. D. Feenstra. Cur Mr. IJ. W. Kranenburg, Amsterdam. Keizersgracht 574. Pieter CTiristoffel SHeker, kruidenier. Am sterdam. jieerenstraat 34. R.c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. IJ. W. Kranenburg. Am sterdam. Keizersgracht 574» IJ. D. Loojenga. kapper en winkelier, Am sterdam. Jan Evertsenstraat 88 R.c. H. D. I Feenstra. Cur. Mr. H G. Stibbe. Amsterdam, 1 Rokin 9296 O. Meek, Amsterdam. Korte Regulien- dwarsstraat 12. R.c. Mr. H D. Feenstra. Cur. Mr. H. G Stibbe. Amsterdam. Rokin 92—96. Heinrich Ludwig Ernst Stolzenburg. han delsagent, Amsterdam, Pijnackerstraat 42 n. R.c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. G. Stibbe, Amsterdam. Rokin 92—96. N.V. Confectiefabriek van IJssel en van der Ham. Amsterdam, Nieuwe Achtergracht 142. R c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppelo, Amster- dab. Keizersgracht 311. Oijsbertus Beetman, drogist. Schiedam, Ke- thelstraat 2. R.c. Mr. H. de Bie. Cur. Mr. J. H. C Kok. Schiedam. Adrianus Johannes Anthonius Maassen, chauffeur, Rotterdam. Hollandschestraat 79a. I R.c. Mr. D M. Pare. Cur. Mr. A. Wolfsbergen, 1 Rotterdam. N.V. Belspoorstaal voorheen van Bellen j Co.. Rotterdam, wynhaven 110. R.c. Mr. H. I de Bie. Cur. Mr. L. J. R. Kühn. Rotterdam. N.V. Handelmaatschappy Uffen en Smith statutair gevestigd te Groningen, haar be- dryf uitoefenende en kantoor houdende t* het Hillegersberg. Juliana van Stolberglaan 75. R,c. Mr. H de Bie. Cur. Mr. D. B. W. Postma. Rotterdam Th. J. Ruigrok v. d. Werven, koopman Rotterdam. Raephorststraat 30b. R.c. Mr. H- de Bie. Cur. Mr. A M. Mooy. Rotterdam. 4 Sept. H. Leve' koopman, Swalmen. R-c. Mr. M. v. d. Grinten. Cur. Mr. E. Delhougne, Roermond. 8. P. de Bruyn, koopman in zaden. Kcssel R.c. Mr. M. v. d. Grinten. Cur. Mr. R- Höppener. Roermond. Johannes Meulendyks, katoendrukker m winkelier. Helmond. R-c. Mr. M. v. ten. Cur. Mr. F. de Wt. Helmond. R. Buitenhuis. Apeldoorn, Waterlooscheweg- R.c. Mr. H. Sluytertnan. Cur. Mr. H. L Sypkens, Apeldoorn. voorstel, dat luidde „Het congres der S. D. A. P., van oordeel, dat het gewenscht is, dat de afgevaardigden der Partij in de vertegenwoordigende licha men ten aanzien van do bevordering en niet- achterstelling van de Nederlandsche indus trie, in het belang van het behoud en de verruiming van de werkgelegenheid in ons land, eenzelfde gedragslijn volgen, noodigt het P. B. uit het eerstvolgende congres in de gelegenheid te stellen zich over deze kwestie uit te spreken.” De commissie werd samengesteld als volgt: dr. J. van den Tempel, voorzitter; prof. mr. W. A. Bonger, W. Brouwer jr., P. Danz. mr. J. Gerritsz, P. Hiemstra K. de Jonge, J. W. Matthijsen, Ed. Polak, W. H. Vliegen. F. van de Walle, L. van der Wal. dr. F. M. Wibaut; S. Mok en J. Oudegeest jr., se cretarissen. Naar Het Volk verneemt, zal het rapport thans weldra bij de N.V Arbeiderspers publiek worden. Het is getiteld: „Rapport over bedrijfsleven en verruiming der ar beidsmarkt in Nederland” en leidt tot de tien volgende conclusies: I. De werkloosheid is onafscheidelijk ver bonden aan het kapitalistisch productie stelsel. Haar oorzaken werken overal, waar het kapitalisme heerscht. In Nederland zijn bijzondere oorzaken aan te wijzen, waaronder de zeer snelle groei van de bevolking en de beperking van de emigratie als de voornaamste mogen gelden, welke den omvang en het karakter der werkloosheid na den oorlog hebben ge accentueerd. Aangezien de landbouw in zijn tegenwoor dige ontwikkeling in geenen deele in staat is werk te bieden aan een belangrijk deel van den aanwas van werkkrachten, zal de verrui ming van de werkgelegenheid voornamelijk door uitbreiding van de overige bedrijfs takken, en wel in het bijzonder van de in dustrie, moeten worden verkregen. II. Hoewel de ontwikkeling van onze in dustrie naar Nederlandsche verhoudingen en in vergelijking met andere landen niet onbevredigend mag worden genoemd, zal ten behoeve van de snellere uitbreiding van het bedrijfsleven, welke noodzakelijk is tot het verkrijgen van voldoende werk gelegenheid voor onze groeiende bevolking, de overheid reeds onder de bestaande maat schappelijke verhoudingen dus ook onge acht de mogelijkheden, welke bedrijfs organisatie en socialisatie ten deze bieden —ia veel sterkere mate dan tot dusverre, voorlichtend, stimuleerend en regelend moe- v ten optreden. III. Deze bemoeiingen der overheid zul len niet moeten bestaan in het voeren van een beschermende handelspolitiek. De com- Snissie verklaart zich tegen dergelijke maat regelen, welke, genomen ter bescherming van bepaalde groepen, over de geheele linie van het economische leven nadeelig werken en waarvan de gevolgen op den duur niet zijn te overzien. IV. De commissie verliest daarbij niet uit het oog, dat in onzen tijd de handelspolitiek van vele andere landen en het optreden van groote internationale concerns een vrij ruil verkeer tusschen de volken zeer sterk belem meren en dat ook ons bedrijfsleven daarvan in hooge mate de nadeelen ondervindt. Hierdoor kunnen onder bepaalde omstan digheden maatregelen van tijdelijken aard gewettigd zijn, waardoor ondernemingen, welke ten gevolge van de in de vorige alinea vermelde omstandigheden in moeilijkheden verkeeren, geholpen worden. De commissie stelt daarbij echter nadruk kelijk op den voorgrond, dat deze hulp slechts van geval tot geval mag worden ver- J niet dan na«zeer nauwkeurig on- is ontworpen door het Bureau voor de Statistiek, ten- geraken tot een juiste statistiek betreffende de studenten en de studie ar.n de Nederlandsche Universiteitende studen ten zullen voortaan allen eenzelfde formu lier gebruiken. Formulieren rijn gratis bij den pedel ver krijgbaar. Dringend wordt verzocht het formulier zoo juist en volledig mogelyk in te vullen teneinde de statistiek betreffende studenten en studie aan de Nederlandsche Universi teiten te verbeteren en te vervolledigen. De 25-jarige Duitsche landbouw-ingem^-- A.' B. is te GriJpskerk met zyn hoofd kneld geraakt tusschen het achterwiel w den tractor, waarop hy zat, doordat kantelde. De ongelukkige was spoedig dood. TWEEDE DAG Zondag was het de tweede dag Derde Vrouwenspelen. In het nummer hoogspringen met aanloop werd mej. Braumuller (Duitschland) eerste met een sprong van 1-57. Tweede werd onze landgenoote Gisolf, eveneens met mej. Roem seneurde een spier. In de finale voor de 100 Meter mej. Terhorst en mej. Schuurman, deze laatste zich eveneens in de finale 200 M hardloopen wist te plaatsen. In de afgeloopen maapd werd te Lenders (L.) een opgraving voltooid, die daar den vorlgen zomer door het Ryksmuseum van Oudheden ondernomen was. Een zeer inte ressante Romelnsche villa werd In deze twee campagnes geheel blootgelegd. Het vorige jaar werd het hoofdgebouw onderhanden genomen; 't bleek een villa te zy van het In deze streken meest voorko mende type, een dubbele porticusvilla met vooruitspringende hoektorens. Aan de belde korte zyden van een ruime, rchthoeklge binnenplaats was een dubbele ry vertrekken gelegen, de beide lange zijden waren door ’n portiek geflankeerd en op de hoeken verrezen vierkante, eenigszins vooruitspringende to rens. Hoewel de muren byna overal tot op de onderste steenlaag waren afgebroken, kon deze plattegrond nog zeer duldeiyk worden vastgesteld. Een der hoektorens was van een hypocaustum (Romeinsche centrale verwarming) voorzien. Van het stookgat in een der muren, liep een kanaal van ongeveer 30 c.M. breedte naar het midden van het vertrek en van daaruit wederom kanalen naar de vier hoeken. Deze laatste kanalen liepen naar de hoeken eenigszins op, om den trek te bevorderen en zoodoende de verwarmde lucht geiyk- matig onder den vloer van 't vertrek door te lelden. Op de uiteinden van deze kana len moeten oorspronkeiyk opgaande buizen hebben aangesloten, die de verwarmde lucht verder dor den wand naar boven en bui ten de muren voerden. Van deze buizen was echter geen spoor meer aanwezig. Tegen, het einde van de vorige opgravmgs- campagne stiet men een meter of »ien ten westen van het hoofdgebouw op een tweede gebouw, dat vee! dieper onder den grond zat en daardoor veel beter bewaard was geble ven. In den efg*'oopen zomer Is dit oijge- beuw geheel b,ootgelegd. Het bleek een af- zcnoeriyk balgebouw te z‘jn een by- zenoerheid in -i,s land, waar tot dusver de badvertrekken steeds binnen het hoofdge- t<uw zelf werden asngetroffen Het bestond uit vier vertrekken: het warme bad (calda- rium). het lauwe bad (tepldarlum). koude abad (frlgidarium) en het apodlterium of kleedvertrek. Het warme bad was eei waarvan het hypocaustumd v. Kol (Ajax) v. Heel, (Feyenoord) v. Reenen. Strybosch. (Ajax) (Ajax) v. d. Heyden. (Wagenlngem. (Ajax), De Bruin In Juli 1928 is door de besturen van S. D. A. P. en N. V. V. een commissie benoemd een op het congres 1 groot vertrek, nog zeer goed bewaard was. Het was van een geheel an dere, meer algemeene constructie dan dat in het hoofdgebouw. De geheele vloer van vertrek had oorkpronkelyk gerust op pyiers. die waren opgebouwd uit tegels van aarde. De onderste lagen waren overal nog aanwezig, was. dat de muren rondom aan den binnenkant met een vuurvasten wand van op elkaar gestapelde dakpannen waren bekleed een systeem, tot nog toe niet van elders bekend en biykbaar dienende om de warmte langer vast te houden. In den westeiyken wand bevond zjch het stookgat; de zuidelyke wand was in het midden tot een halfronde nis uitegebouwd. In den noordelijken wand voerde een opening boven door een keurig gemetselden boog afgesloten, de verwarmde lucht onder den vloer van het tepidarlum. Deze vloer was nog in zyn geheel ongeschonden aan wezig en bestond uit groote tegels van 60 c.M. in het vierkant, rustend op zes zware pyiers van opeengestapelde dakpannen. In den versten hoek van het vertrekje, schuin tegenover het gat. dat naar het hypocaustum onder het caldarium voerde, rees een ronde buis uit den vloer, die, verder verlengd, in verbinding met de buitenlucht moet hebben gestaan om voor den trek te zorgen. Van de geheele opgraving werden zorg vuldige opmetingen en tallooze foto’s ge maakt: zoodoende zal het mogelyk zyn door middel van een getrouwe maquette een indruk te bewaren van een romeinsche hoeve in ons land uit de tweede eeuw on zer jaartelling. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. HandcIsinformatieVI Uitgesproken 3 Sept.: J. Scholtens Jr.. koopman. Baarn. Ferdl. nand Huyeklaan 58. R c. Mr. D. Kaars Stfpe- steyn. Cur. Mr. H. J. G. G. Janssen van Raay, Baarn. P. v. d. Weerd Gzn., Soest. Scboolweg g, R.c Mr. D. Kaars Sijpesteijn. Cur. Mr. U Stadig. Amersfoort. J. J. Nagel. Utrecht. Nw Kockoekstraat 1 R.c. Mr. D. Kaars Sypesteyn. Cur. Mr. T. Olthoff. Utrecht E. Wortman, kapper. Baarn. Lindelaan L R.c. Mr. D. Kaars Sijpesteyn. Cur. Mr. T. C Terlingen. Soest H. A. de Vries Jr., brandstoffenhandelaar. Utrecht, Leidscheweg 49 R.c. Mr. D. Kaars Sijpestet.in Cur. Mr. Dr. H. C. A. Gerllnga, Utrecht. C. G. de Bruin, sigarenwinkelier. Utrecht, Koekoekstraat 29. R.c. Mr. D. Kaars Sdpe- steün Cur. Mr. P. J. Emmelot. Utrecht G. Wagensveld wed J. J. Schep, pension houdster. Leersum. Hazenberg 151. R.c. Mr. D. Kaars Sypesteijn. Cur. Mr H. L. L. van Hoogcnhuyze. Zeist. J. Tennekes, schilder, de Bilt. Hessenweg 59. R c. Mr. D. Kaars Sijpesteyn. Cur. Mr. G, ter Laan. Utrecht. H H. Bos, aannemer. Glanerbrug, gem. Lonneker. R c. Mr. A. Ikman van Bunk. Cur. Mr. S. Rozendaal. Enschede. F. Langkamp Sr., koopman. Z.Eschfaita Ikman van Burck. Cnr. Zij dringt aan op een behoorlijke practische en wetenschappelijke voorlichting van het be drijfsleven, in het bijzonder ook op de voor lichting omtrent exportmogelijkheden. Groote waarde hecht zij aan een goede re geling van het vakonderwijs en het leerling stelsel: zij dringt daarom aan op krachtige bevordering van het nijverheidsonderwijs. Zij acht het uit een oogpunt van ver ruiming van werkgelegenheid van belang, dat meer dan tot nu toe de samenwerking van kleine producenten ten behoeve van den afzet van hun producten zal worden bevor derd. De commissie is van oordeel, dat krachtig moet worden gestreefd naar voortzetting en uitbreiding van de bemoeiingen der over heid tot uitvoering van productieve werken als aanleg van land- en waterwegen, ont watering, ontginning en inpoldering van gronden e.d., die direct en indirect in be langrijke mate kunnen bijdragen tot duur zame verruiming van de werkgelegenheid. IX. Aangezien de kapitaalverstrekking aan industrie in ons land niet bevredigend mag worden genoemd, ook al doordat zij niet planmatig op uitbreiding en innerlijke ver sterking van het Nederlandsche bedrijfs leven Ier verruiming van de werkgelegen heid is gericht, meende de commissie, dat er alle aanleiding bestaat, dat wordt over gegaan tot de stichting van een z.g.n. Indus- tnebank, aan welke mede de Overheid kapitaal verstrekt tot bevordering van het bedrijfsleven door doelmatige kapitaal-ver- schaffing en credietverieening. X. De bevordering van onze industrie zal, naar de meening der commissie, ook dienen te geschieden door het verleenen van voor keur aan producten der Nederlandsche nijverheid. De commissie meent, dat hier voor geen algemeen geldende regelen kun nen worden vastgesteld. Zij is van oordeel, dat van geval tot geval beslist zal moeten worden, of een bestelling aan een binnen- landsche dan wel aan een buitenlandsche onderneming zal moeten worden opgedra gen. Voor het volgen van deze gedragslijn komen in het bijzonder de overheidsorga nen in aanmerking, doch de commissie is overtuigd, dat propaganda voor de Neder landsche nijverheid en voorlichting en sa menwerking tusschen de verschillende groe pen in de zakenwereld, ook particulieren tot het toepa^sen van deze gedragslijn zullen brengen. In tijd van slechte conjunctuur zal in be paalde gevallen en onder streng omlijnde voorwaarden, bij wijze van werkloosheids bestrijding en als tijdelijke maatregel, ook door middel van subsidie aan producten der Nederlandsche nijverheid voorkeur mogen worden verleend. In de Zaterdag j.l. gehouden vergadering van Distrlctsbesturen van den D. H. V. B., werd de indeeling der competle voor het sei zoen 19301931 behandeld. De voorloopige indeeling werd als bekend gemaakt. Vermoedeiyk zal weinig of geen verandering komen. Ie klasse A: The Unity; N. V. A.; Wils kracht 'II; P. V. C. B.R K. A. V. II; Zwa luwen TI; Z. P. C.; Volendam II; N. E. A. Ie klasse B: H. B. C. II; A. D. O.; Vitesse; Geel Wit; Concordia; T. Y. B. B. II; A- R. C.; De Meer II en India 2e klasse A: G- V. O II; D. E. M. II; V. V. Z. II; Voorwaarts; A. R. C. II; E. 8. V.; V. V. E. en Purmerend 2e klasse B: R. O. D- A.; 8t. Louis; Am- steldyk; Constantius; Gez. Vier; Wilskracht III; The Victory en V. V. A. II. 2e klasse C: D 8. 8., R. K. V. Z.; Alliance; Santpoort II; H B. C. III; Onze Gezellen II; Victrix en B. 8. M 2e klasse D: D. C. 8 Lisse II; V. V. L„; St. Bernardus; O. V. V.; Wilhelmus II; Graaf Floris II en Alph Boys. t 3e klasse A: V. I. O. 8.; 8. V. W.; Voor waarts II; Sparta; V. V. W.; Forward Victoria en 8. E. U. 3e klasse B: V. V. Z. Ill; Vitesse II; A D. O. II; Oranje Zwart; Volendam III, Pur merend II en U. 8. V. 3e klasse C: N. V. A. III; Zwaluwen III; Amsteldyk H; R. K. A. V. HI; D. O. 8. 8- H; R. O. D. A. II en Constantius. 3e klasse E: H. B. C- IV; Lisse II; T. Y. B. B. III; Geel Wit II; Alliance n; V. V. F. en D. 8. 8. II. 3e klasse F; Leiden n; 8. J. C. II; Blauw Zwart II; 8. M. A.; P. F. C. U; Meerburg en Teylingen II. 4e klasse A: Spart* II; Volendam IV; Vic toria II; 8. E. W. II; V. V. U. II; Z. V. V. en Valk. 4e klasse C: E. 8. V. II; Vitesse III; V. V. E. II en U. 8. V. n. 4e klasse F: Concordia II; T. Y. B. B. IV; R. K. V. Z. H; H. B. C. V; Victrix II; Geel Wit III; Onze Gezellen III; B. S M. II en Santpoort III. 4e klasse G.: D. O. 8. II; Leiden III; O. V. V. II; A. 8 c.: 8. N. A. II; V. V. L. II; Lisse IV en Alph. Boys II. 5e klasse C voorlooplgAlliance III; Vic trix III; Concordia III en D. 8. 8. III. 5e klasse D: 8. J. C. IV; St. Bernardus II; A. 8. C- II; Meerburg II; Teylingen Blauw Zwart III en Alph. Boys III. Enkele afdeellngen welke voor ons geen Interesse hebben, zyn niet gepubliceerd De le klasse B. is met een elftal uitgebreid. Onze Gezellen promoveerde naar de R. K. F. terwyi R. K. V. Z. naar de 2e klasse C gedegradeerd. Hiervoor in de plaats zien we A. R. C. uit Alkmaar en De Meer II uit Amsterdam. De Amsterdamsche eerste klasse (A) telde echter twee elftallen meer, zoodat besloten werd India over te plaatsen. Deze Amster- damsche club speelde reeds in de Haarlem- sche afdeeling. 1 B lykt ons buitengewoon interessant. Voor de Haarlemsche clubs, zooals GeellWit, T. Y. B. B. II en H B C. II staan dus reis jes op het programma van eenmaal naar Castrlcum. Heemskerk. Alkmaar en Hillegom en twee maal Amsterdam. D. 8. S. moet het nog een jaar in de 2e klas probeeren. Wanneer D. 8. 8. eventueel wederom het kampioenschap behaalt, is het te hopen dat de promotiewedstryden niet een paar maanden op zich zullen laten wachten. Dit kostte haar thans het eerste klasse-schap. Het aloude R. K. V. Z.. immer een der lastigste clubs uit de hoogste afdeeling, zal naar we hopen haar uiterste best doen om weer in het oude milieu terug te keeren. Tenslotte zien we B. S. M. als baby in deze afdeeling. H. B. C. III Is het vroegere II A. De Heein- steedsche elftallen verspringen dus allen een cyfer. Overigens valt er weinig verandcrirlg te constateeren. Thans met goeden moed aan den slag! Statistiek betreffende studenten en stadie aan de Ned. Universiteiten De secretaris en curatoren der R.K. Unl- versiteit te Nymegen verzoeken ons bekend te willen maken, dat voortaan alle studen ten. alvorens hunne collegekaart in ont vangst te kunnen nemen, een volledig inge vuld formulier in duplo by den pedel (of in de brievenbus van het Senaatsgebouw) moe ten inleveren. Dit formulier Centraal einde te Eerste dag Omtrent de Zaterdag In het Praagsche Stadion aangevangen Derde Vrouwenspelen kan nog het volgende worden gemeld: 20.000 toeschouwers woonden de wedstryden by. Het weer was nogal regenachtig. De uitslagen laten we hier volgen Kogelstooten beslissing: Mej. Houblein (Duitschland) 12.495 Meter; 2 Mej. Her manns. Duitschland. 12.12 Meter; 3. Perk- haus. Oostenryk, 11.48 Meter; 4. Lewln. Po len. 11.41 Meter; 5. Jasiesnka, Polen, 11.21 Meter; 6. Svensson. 80 Meter horden: le serie: 1. Jacobson. Zweden, 12.3 sec.; 2 Blrkholz, Duitschland. 12.4 sec.; X Freiwold, Polen. 2e serie: 1. Nakanishl, Japan. 13.1 sec.; 2. Valaa, Italië, 13.4 sec.; 3. Laudree, Frank rijk, 13.4 sec. 3e serie: Pirch. Duitschland. 12.4 sec.; 2. Cornell, Engeland. 13 sec.; 3. Singer. Oosten- rijk, 13 2 sec. 4e serie: 1. Coubemoux. Frankrijk 13.2 sec. 2. Kael. Hongarye 13.6 sec. 3. Puchber- ger, Oostendyk 13.7 sec. 60 Meter hardloopen: 1ste serie: 1. Radldau. Frankryk 7 8 sec. 2. Smolova Tsjechoslowakye 8.1 sec. Hongarye, 8.4 sec. 2e serie: 1. Walsiewicz, Polen 7.7 see. 2. Perkhaus. Oostenrijk 8J sec. 3. Steiner, Ita lië 8.4 sec 3e serie. 1. Scott,‘-Engeland 8 sec. 2. Ge- lius. Duitschland, 8 sec. 3. Bon Gievanni. Italië 8.4 sec. 4e serie: 1. Mellner, Duitschland 8 sec. 2. Kolbach. Oostendyk, 8.1 sec. 3. Martin, Frankryk, 84 sec. 5e serie: 1. Hl toni Japan 7.8 sec. 2. Wal ker, Engeland, 7.9 sec. 3. Hrebrinova. Tsje- choslovakye. 1ste demifinale: 1. Hitomi 7.8 sec. 2. Ge- llus 73 sec. 3. Scott 73 see. Tweede demifinale: 1. Rad idea u en Walker beiden 7.8 sec. 3. Mrebrlnova. 800 Meter hardloopen: le serie: 1. Loven Zweden, 2 min. 27.2 sec. 2. Chrlstma, Enge land 2 min. 27 2 sec. 3. Kilos, Polen. Tweede serie: 1. Lunn, Engeland. 2 min. 27.1 sec. 2. Dollinger, Duitschland. 3. Guyot. Frankryk. 100 Meter hardloopen: le serie: 1. Radl- deau 12.8 sec. 2. Ter Horst, Nederland, 13 min. 3. Kransova. Tsjechoslovakye 13.1 sec. 2e serie: 1. Ridgley, Engeland 12.7 sec. 2. Teikelbaum. Esthland 13 sec. 3. Velu. Frank ryk. 13.1 sec. 3e serie: 1. Hitomi, Japan. 12.8 sec. 2. Haux, Duitschland, 131 sec. 3. Dajik- csha, Esthland. 13.1 sec. 4e serie: 1. Gelius, Duitschlnad 12.8 sec. 2. Kuznikoga. Tsjechoslowakije, 13 see. 3. Dah- lin, Zweden 13.3 sec. 5e serie: 1. Walasiewicz, Polen, 12.6 sec. 2. Schuurman, Nederland 12.7 sec. 3. Hiscock, Engeland 12.7 sec. 200 Meter hardloopen: 1ste serie: 1. Hitomi Japan 263 sec. 2. Wagener, Oostenrijk. 27.8 sec. 3. Daukscha 27 sec. Tweede serie: 1. Tathan. Engeland 27 sec. 2. Teikelbaum. Duitschland, 27.7 sec. 3. Grleg. Oostenrijk. Derde serie: 1. Dollinger. Duitschland. 26.8 sec. 2. Orlowska. Polen 274 sec. 3. Jur gensen. Esthland. 4e serie Walasiewicz 25.6 sec. 2. Halstead. Engeland 25.6 sec. Nakanishi, Japan 283 sec. 5e serie: Schuurman, Nederland 26.8 sec 2. Lorenz. Duitschland, 263 sec. 3. Hrebri nova 27.6 sec. leend en derzoek. V. Het verleenen van steun acht de com missie geoorloofd, wanneer blijkt, dat de prijsaanbiedingen van buitenlandsche con cerns beneden den productieprijs van het uitvoerland worden gehouden en ten doel hebben, aan Nederlandsche ondernemingen het afzetgebied te ontnemen, ten einde haar aldus voor het vervolg als concurrenten uit te schakelen. Evenzeer acht de commissie steunver- leening geoorloofd, wanneer dumping het verkoopen van goederen in ons land door buitenlandsche ondernemingen be neden den kostprijs in het uitvoerland het bestaan van Nedeaiandsche ondernemingen bedreigt. Ten slotte is het noodig hulp te verleenen, wanneer een Nederlandsche onderneming in haar bestaan bedreigd wordt, doordat buiten landsche regeeringen haar industrie steunen, ten einde onze markt te veroveren. VI. Naar de meening der commissie kan het wenschelijk zijn, in uitzonderingsge vallen, bij wijze van werkloosheidsbestrij ding, een onderneming te steunen, indien aannemelijk is, dat door tijdelijke hulpver- leening het teloor gaan van werkgelegenheid kan worden voorkomen en de daarbij be trokken arbeiders anders voor hun onder houd geruimen tijd op steunverleening zou den zijn aangewezen. VII. De commissie is van oordeel, dat be schermende maatregelen tegen de con currentie van landen, om reden dat daar ongunstiger arbeidsvoorwaarden gelden dan in eigen land, niet wenschelijk zijn. Ten aanzien van de zoogenaamde valuta- concurrentie staat zij op het standpunt, dat, hoezeer tijdelijke maatregelen daartegen ge wettigd zouden kunnen zijn, de snelle wijzigingen in de verhoudingen en om standigheden, welke met de ontwrichting van het geldwezen gepaard gaan, naar ook de ervaring heeft geleerd blijkbaar geen mogelijkheid laten tot doelmatige hulpverieening. VUL Van grooter belang dan de maat regelen van verdedigenden aard acht de commissie overheidsmaatregelen, welke de versterking van de economische kracht van het Nederlandsche volk ten doel hebben •a in het bijzonder de normale uitbreiding van de industrie kunnen bevorderen. Fiat justitia pereat mundus. De gerechtigheid moet haren loop hebben, al zou de wereld er by vergaan. Aldus redeneerde het bestuur van den Wcst-Duitschen Voetbalbond, toen het zich verleden week in zyn raadskamer terugtrok. Of beter gezegd, pas terugtrok. Reeds geruimen tyd deden booze geruch’en de ronde in het Westduitsche voetbaldistrict. dat het niet erg pluis was in sommige ver een igingen en men het met de amateursbe- palingen niet bepaald nauw nam. Men toog op onderzoek uit en hoewel het natuurlyk uitermate lastig bleek vaste gegevens in han den te krygen. waarop kon worden ingegre- r>en. speurde men net zoo lang totdat men de stellige zekerheid had. dat een dergeijke toestand niet kan worden bestendigd. De schuldige is de krachtige Westduitsche kampioen. Schalke '04. welke te Gelsenkir chen zetelt en pas de laatste drie Jaren zulk ’n naam maakte door haar prachtig, moeiiyk te overwrinnen elftal, dat zelfs in de competi tie om het Duitsche nationale kampioen schap zulk n groote rol vervulde. Zulks droeg ontzettend bij om Schalke jxipulair te maken en waar nu eenmaal een winnend elftal zich in de gunst van het publiek mag verheugen, was de GlUckaufkampfbahn steeds uitverkocht. Dit verschafte de club enorme bedragen, zoo zelfs, dat al binnen zeer korten tijd de vereeniging geen cent schuld had. maar bovendien een terrein in eigendom be zat met een accommodatie, waarop een ieder jaloersch kan zyn. Het geld bleef stroomen, wedstrijd na wedstrijd, seizoen naar seizoen, zoodat men tenslotte een banksaldo verkreeg waarna de spelers scheeve blikken gingen werpen. Dit konden zy doen, omdat zy ge vierd waren by het publiek, stuk voor stuk, met den internationalen middenvoor Kuzorra aan de spits. Die heldenvereerlng ging zoo ver, dat de Schalke-middenvoor werd toe gezongen als hy het veld betrad: O. Ernst Kuzorra. ich hab’ dich spielen geseh’n. Und deine Technik. die war wunderschön! Die heldenvereerlng en prachtige gang van zaken voerde successieveiyk bergafwaarts. De spelers kregen winkels, fuiven en diners, waren daarmede tenslotte niet tevreden en gingen eischen, welke het weinig krachtdadig bestuur inwilligde, omdat men vreesde, dat deze of gene niet meer zou willen uitkomen en dientengevolge Schalke's roemryke periode zou beëindigen. Men hield twee boekhoudin gen aan. om mogelüke onderzoekingen op een dwaalspoor te leiden, doch zelfs dat mocht niet baten. Want 't Is spaak geloopen. Het definitieve rapport verscheen tot dusver nog niet en daarom noemen wy ook nog niet de cyfers. welke worden gemompeld. Doch dat die behooriyk hoog zyn en er ruimschoots werd geknoeid, bleek wel uit de uitspraak van het bestuur, dat de zeven bestuursleden van de Schalke '04 schorste, mitsgaders de elf spelers en drie reserves op de beroeps- spelersiyst plaatste. Hier kan werkelyk van een voetbal-trage- dle worden gesproken, want een dergelijk vej-strekkend besluit is een novum in de Duitsche voetbalgeschiedenis. Welk 'n groote indruk het heeft verwekt, niet in het minst in het nyvere Gelsenkirchen laat zich den ken. Het publiek stond perplex, ontstak in een woede jegens het Bondsbestuur. dat hun favorieten een dergeluke blamage durfde aandoen. In de pers koos men den gulden middenweg, omdat men het logische van de redeneerlng drommels goed voelde, doch an derzijds niet goed kon verzetten, dat juist West Duitschland's populairste vereeniging dit noodlot moest treffen. In de verdediging beriep men zich op andere clubs, waarin soortgelyke handelingen evenzoo werden ge pleegd en waarvan Borussia uit München- Gladbach als tweede slachtoffer is gevallen. Onzerzijds verdient de Bond zeker hulde voor ren dergelyk vakkundig en moedig be leid. want wil men het devies amateurisme handhaven is scherpe doorvoering van de bestaande bepalingen noodzakeiyk. Doch het meest tragische van de geheele historie si het feit, dat er zelfs een men- schenleven by te betreuren valt. De penningmeester van de Schalke '04. de heer Nier trok zich het geval zoo aan, dat hy zich in het Dortoiund-Ems kanaal van het leven heeft beroofd. Des te tragischer is het geval, aangezien Nier een zeer goedmoedige kerel was, die by de Mannesmann Röhrenwerke in hoog aan zien stond en als penningmeester zeker accu raat. zonder eigen belangen de zaken beheer de. Want volgens de aanwezige bescheiden bleek uit de frauduleuze boekhouding, dat alle gelden waren verantwoord. Dat hy van het rechte pad is geweken, acht men in de eerste plaats voortspruitend uit zyn goed moedigheid. maar ook omdat hy de zaak ge heel voor de vereeniging had opgebouwd en er dus moeiiyk van kon scheiden. Het scherm is gezakt over deze sensatio- neele onthullingen, welke wel het ergst zullen worden gevoeld door de arme weduwe en haar twee jeugdige kindertjes! AMSTERDAM, 7 Sept. Zondag had de finale van het Festina-tennlstournooi plaats. De gedetailleerde uitslagen luiden: Heeren-enkelspeldemi-finale: Timmer slaat Malfroy 8- 6, 6—3 Finale: Gandar Do wer slaat Timmer: 62. 75, 64. Dames-enkelspelFinale: mej. Rollin Cou- querque slaat mevr. Straub Jansen met 97, 6—2. Heeren-dubbelspel: demi-finale: Gandar Dowen en Malfroy slaan Koopman en Men des de Leon met 62, 60. Dames-dubbelspelKw'art-finale: Mej. Rollin Couquerque en mej. Canters slaan mevr. Koopman en mej Hcrwijnen met 62, 6—6. Demi-finale mej. Rollin Couquerque en mej. Canters slaan mevr. Reydon en mej. No. 14 4 8 September Josselin de Jong met 62. 63. Gemengd dubbelspel: finale: Mej. Rollin Couquerque en Knappert slaan mevr. Straub Jansen en Hughan met 9—11, 61. 6—2. Heeren-dubbelspel: finale: Gandor Dower en Malfroy slaan Hughan en Martens met 6—4. 6—4. 6—2 Dames-dubbelspel: Mej. Rollin Couquerque en mej. Canters slaan mevr. Straub Jansen en mej. l’Houest (finale) met 63, 57,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8