Laatste Nieuws Cheque-koe^en tweede blad AMSTERDAMSCHE BEURS it L Voor H.H. Winkeliers TENTOONSTELÜNG Burgerlijke Stand van Alkmaar DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 STADSNIEUWS Het Circus OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Personalia Spoorwegongeluk nabij Zurich Wjwleldleven aangehouden de De arrestaties in Polen Officieele verklaring PROVINCIAAL NIEUWS EGMOND AAN ZEE Twist tusschen echtlieden Drankwet MARKTNIEUWS VRAGENBUS Een telegram van Hr. Ms. „Arend” GEMENGD NIEUWS Ruziemakende Duitschers h 15 N 5 Naar O. L. Vrouw ter Nood STEDELIJKE MOZIEKTUII FLORALIA- IIIRIB Op 12. 13 en 14 September Opening op 12 Sept. n.m. 2 uur. Entrée 10 ct. p. pers. Ernstig ongeluk op den Boulevard De Favauge te Zandvoort De legeroefenlngen op 23 en 24 Sep tember gaan niet door Het conflict tusschen de V. A. R. A. en de controlecommissie Schepen -gestrand- Nederlandsche hulp in San Domingo Inschrijving van leerlingen voor Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs met voortgezette klassen te Alkmaar De Lappo-beweging „Volks”-Radiotoestel Petitie over den Volkenbond De Congregatie van de H. Familie Consecratie van de Parochiekerk Ter gelegenheid van het 25-Jarlg jubileum Z. D. H. feestelijk IngehaaM Miniatuur veldslag te Rotterdam Pansponsen, Panlappen. Straatbezem$, Luiwagens. Spakenborstels. Kachelbor- stels Hei-bezems. Takken bezems Hand- schrobbers. Stallen-schrobbers. Streo- bezcnis eiiz„ enz. GABARDINE - WHIPCORD - LODEN Nieuwste modellen en kleuren, zeer voordeellge prijzen Capes voor Jongens en Meisjes dat 340, half zeven werd de terugreis aan- Twee dooden (cable DONDERDAG 11 SEPTEMBER 19» school 150 I door Twee menschen van een vrachtauto gevallen 3000 dooden en 23.000 gewonden N.V. Alk- Onregelmatigheden 364 SS prolongatie V H- Kerk de o 1 van gaat Toen de politie gistermorgen een onder zoek wilde Instellen was de „Fulda’’ met de vechtersbazen al weer vertrokken. De man licht gewond, de vrouw beneemt zich het leven De tekst der redevoeringen wordt niet verstrekt 1919 uu 1916 1911 97»/. 2 111% 278*/, 69 137% Vorige Koersen 248 115 82 72 322% 27 364% 71 138 48 44 35 15% 69 41 Heden Is ingekomen een verzoek van N. A. Venneker, alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Bierkade No. 19. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof Indienen. Alkmaar, 11 September 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WFNDELAAR Burgemeester. A KOELMA, Secretaris. f 1.50—2.10; f 1.80—3.60; 35000 Uien Nep Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie 282% 282 56 310% 54% 21% 22 66 142% 20*/, 20»/. 85 60 44 Koers 2.15 kerken dakloos Parijs Brussel monden New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Jslo Stockholm openhagen Praag Weenen Warschau - 345*/. 25 361»/, 139 II 19*/,. 249% 113% 84% 72 319 HOEK VAN HOLLAND, 11 Sept. Het Itallaansche sa. „Edra” van Bralla naar Rot terdam, is op den Hinder gestrand De sleepbooten „Rozenburg" en „Zwarte Zee" en het berglngsvaartuig „Meermin” z|jn derwaarts vertrokken. Het schip zal vermoe de! ijk met hoog water vlot komen. 147 125% 149% 360% 19»/, 108% 82.50 Suiker H V A.- Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 9.75 34.60 12.07 2.48 59.10 48.15 13.— 27.— 66.40 66.65 66.40 7.30 35.— 27.— 9.75»/, 34.64 12.C7»% 2.48»/, 59.16% 48.20 13.01% 27.40 66.50 66.75 66.50 7.27 35.12% 102»/, 102*/, 102% 102»% 99% Scheepvaart Heli Amenka Lijn dito Gem. Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart - Unie Marine comm. Marine pref. 285% 286% 56 312 De Russische gezant te Helsingfors beeft bij den Flnschen Mini ter van Bultenland- sche Zaken geprotesteerd tegen de Lappo-be weging. De Russische regeering dreigt, wanneer er geen verandering in den toestand komt, scherpe maatregelen te nemen. De nota, die de Russische gezant overhan digde, is zeer scherp gesteld, daar de Flniche regeering de eerste Russische nota in deze zaak niet beantwoord heeft. 220 34»/, I5‘*/„ 69»/, 41% Eergisteren zijn te St. Maarten een 2-tal heerenrijwielen ontvreemd, waarvan een 2- tal Haarlemmers werden verdacht. Inderdaad is het de Haarlemsche politie gisteren mogen gelukken bedoelde personen te arresteeren. De rijwielen waren pog In hun bezit. Zij legden een volledige bekentenis af en 4jn naar hier getranspoi teerd en in het Huis van Bewaring opgesloten. staateleeningen 5% Nederland 5% Nederland 4«t NederL 4H Nederl N.Ind 1926 B VLISSINGEN, 11 Sept. Hedenmorgen is tengevolge van den hevigen mist nabij Llef- kenshoek een groot, tot nog tce onbekend stoomschip gestrand. Sleepbooten zijn der. waarts vertrokken. Nader wordt gemeld: Het bjj Liefkenshoek gestrande schip is het Engelsche ss. „Trevelian”. groot 1200 ton, geladen met graan, bestemd naar Antwerpen. 12 sleepbooten zijn in de nabijheid, om as sistentie te verleenen. Industr. Buitenland Anaconda Cert Ftsk Rubber Separator Zweedsche Lucifers 83% 58»/, 41*/, 28% 56% 21% 48 43% 2**/.. 102»/, 102*/, •02% 102*% 99% Op de tweede étage van de woning in de Wilhelminastraat 33 te Den Haag heeft het echtpaar B dat in voortdurende oneenlg- heid leefde, hedenmorgen hoogloopende twist gekregen, waarbij de vrouw den man met een mesje aan het achterhoofd een niet ernstige wond toebracht. Terwijl een te hulp geroepen politieagent den man in de keuken hielp, heeft de vrouw zichzelf in de woonkamer met een scherf van een Hesch den hal- afge sneden. Het lijk is ter sectie naar het ge meentelijk ziekenhuis overgebracht. Rubber A dam Rubber Bandar -- Dell Batavia Rub .tott. Tapanoeli Jernadjadl Sllau V I. O. O.i. Allied Intercontin Rubber IV bak Dell Batavia Oude Deff Oostkust Senembah Maxwell Wegens heerseben van mond- en klauwaeer De in de streek van Barneveld. Leusden en Amersfoort op 23 en 24 September voor genomen legeroefening onder leiding den commandant van het veldleger niet door. Gebleken is, dat veel terreinen nog be smet zullen zijn met mond- en klauwzeer waardoor onoverkomelijke bezwaren het houden der oefennlgen in den weg zouden staan. Het staat nog niet vast, welke oefeningen hiervoor in de plaats zullen treden. Hierom trent is echter zeer spoedig een beslissing te verwachten. Hedenmorgen omstreeks 9 uur reed op den Boulevard De Favauge te Zandvoort een vrachtauto van de Haarlemsche Jalousleen- fabriek voorheen 3. P. Senft. Achter In den auto zaten de werklieden v. N. en F. uit Haarlem op een krat, welke met een ketting aan den auto vastgebonden was. Doordat de ketting brak, sloegen belde mannen uit den auto en kwamen In hun val met het hoofd op den grond terecht. Met den vrachtauto werden zij onmiddellijk naar dr. Tiggelaar vervoerd en teen deze niet thuis bleek, naar dr. Gouwe. Deze verleende de eerste hulp en daar de toestand van beiden aanvankelijk ernstig scheen, werden zij per ziekenauto van Mathot naar de Mariastlchting te Haar lem overgebracht. Hedenmiddag was beider toestand naar omstandigheden redelijk. groote actie is de op 14 Januari 1930 door de drie vertegenwoordigers van de Bul gaarsche minderheid in Macedonië aan den Volkenbond gerichte petities te steunen, waarin verlangd wordt, dat de Volkenbond een onderzoek zou instellen of de Bulgaar sche minderheid in Zuid-Slaviè de rechten heeft, die in het verdrag van Saint-Germain aan de Bulgaarsche regeering zijn toegezegd. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad nr. 1181 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 26 Juni JJ., waarbij is vastgesteld eene Verordening tot wijziging der veror dening op het heffen van markt-, staan- en waaggelden. Deze verordening Is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-se- cretarie ter lezing gelegd, waar zij tevens In, afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijg baar is- Alkmaar, 10 September 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ALK.MAAR MIENT26» N.V. DROGISTERIJ EN CHÉMICALICNHANDEL „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR Te Zürich geraakten gisteravond eenige ledige wagons 1 nbeweglng. Zij rijden een berg af en botsten tegen een motorwagen met 20 personen. Deze ontspoorde en sloeg om. Twee passagiers werden vermorzeld, zes zwaar gewond. De heer Ko Bottemanne, Magdalenen- straat, alhier, demonstreerde ons hedenmor gen het nieuwste snufje op radlogebled, n-1. een door de Philips Fabrieken tegen zeer la gen prijs in den handel gebracht radiotoe stel, dat den naam „volks”-toestel volkomen verdient. Was het bezit van een eigen radiotoestel tot nu slechts weggelegd voor meer-kapltaal- krachtlgen, dit toestel, dat slechts f 125 kost, is binnen een ieders bereik, waartoe de ge makkelijke afbetalingsvoorwaarden zeker sullen bijdragen. Het toestel is een wisselstroom-toestel, dat voor iedere spanning geschikt Is, terwijl accu noch plaatspannlng meer noodlg zijn. Ook de selectiviteit is schitterend. Voorts is het ook dienstig gemaakt als gramophoon-opnemer, terwijl een zeer een voudige knop-bediening een leder In staat stelt, dit toestel te bedienen. Het is niet grooter dan een kleine brood- tromihel. terwijl het zoowel op korte- als langegolf uitstekend werkt en het geluid su bliem genoemd mag worden. o Vr.: Weke Is de meest uitgebreide krant van Utrecht? Hoe Is het adres? Antw.: Het „Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad” te Utrecht, uitgegeven door de N. V. Utrechtsch Prov. en Sted. Dag blad. Vr: Waar is de zetel van de vereenlging „Nederlandsch Fabrikaat" gevestigd? Antw.: Te 's-Gravenhage, Bezuidenhout 97. 109 Idem (vette) 250470. 5 Kalf- koeien 270—380, 11 P.nken f 170—210. '8 Graskalveren 4590. 16 nuchtere Kal veren 2050. 35 magere Schapen 4044. 200 vette Schapen f 36—41, 556 Lammeren 28—34. Bokken en Geiten f 7—12, 27 magere Varkens 2831, per stuk. 36 vette Varkens 0 660 68 per K.G. 154 Biggen 30—27. 17 konijnen 1.20—1.50, 141 Kippen f 1—1.10. Hanen 0 15— 1, per stuk. 16 K.G. Boter f 1.60 per K.G. 8CHAGEN, 11 Sept. Eiervelling 77 244 Kipeleren. Witte 6.40—7, Klein» witte 1 3 90—5. Bruine 7—7.40, 1381 eend- eieren 4.304.50, 10 Kalkoeneieren 8.20. spoorwegen mon Pacific A’abash nic Mi.w St Paul Kansas City South Erie Rallr Petroleum Dorische Petr. Gaboes «.on Olie - Periak Peudawa Continental OU De vertegenwoordiger der Bulgaarsche ver- cenlglng „Otez Plassl". Boris Petkow, heeft bij het secretariaat van den Volkenbond een petitie Ingediend, geteekend door den me- tropolltaan van Sofia Stephan en door ver tegenwoordigers van de leidende commissie. Verder werden gedurende de laatste da gen 30.000 petities tot den Volkenbond ge richt. Deze komen uit alle steden en Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel-s Pat Nieuwe PhUlps Na de Roomsche mannen, die Zondag naar Runxputte trokken, waren het gis teren de vrouwen van Katholiek Alkmaar, die haar jaarlijksche processie naar O. L. Vrouw ter Nood maakten. t Waren de vrouwen van de Congregatie der H. Familie van de 8t. Domlnicuskerk. Er was een grootere deelname dan het vorig jaar; ongeveer 350 vrouwen namen aan de ze processie deel. Op den vooravond werd ter voorbereiding van de beévaart een kort Lof gecelebreerd, waaronder Pater Teppetna een toespraak hield. Des morgens werd tot Intentie van de bedevaartgangers een H. Mts opgedragen, waaronder velen tot de H. Tafel naderden. Om twee uur vertrok men met den trein naar Runxputte; sommige togen met de flets daarheen. Na aankomst luidde het beêvaartklokje ’t Angelus en begaf men zich onder het zin gen van het Balve Regina naar de beévaarts- kerk, waar de leider van de beévaart, de Zeereerw. Pater H. J. Mlcklinghoff O.P., Pastoor van de St. Domlnicuskerk, de pel grims toesprak, er op wijzende, dat de Noord- Hollanders van ouds in tijden van nood naar dit genadeoord kwamen, waar zü een hel pende moederhand vonden en een troostend moederhart. Waar we voor komen bidden, zeggen we tegen niemand, alleen tegen Marta; hier vin den we stilte, rust en vertrouwelijkheid, waar we met Maria, onze Moeder kunnen praten van hart tot hart. Herinnerend aan de intentie van de beé vaart: „Redding van Rusland”, stelde de spreker den toestand van onze geloofsgenoo- ten in Rusland ten voorbeeld, de pelgrims aansporende om In eigen land het geloofs leven te helpen versterken en zulks door de DONDERDAG U SEPTEMBER 193* Woensdagmiddag stond een 100-tal bruid jes, voorafgegaan door het fanfarecorps ..St. Louis”, uit Alkmaar, opgesteld voor de rijk versierde parochiekerk. Tegen zes uur zette de keurige stoet zich in beweging In de richting van den grens paal. In den stoet gingen mede de Pastoor van de parochie, de Z Eerw. heer A. M. Th. H. Kerckhoffs en het Kerk- en Armbestuur. Aangekomen bij de grens van de gemeen te. duurde het niet lang of de auto, waarin Z. D. H. gezeten was. naderde. Nadat het Kerk- en Armbestuur aan den Blsschop waren voorgesteld, werden door een van de bruidjes bloemen aangeboden. Hierna nam Pastoor Kerckhoffs het woord en heette den Kerkvorst hartelijk welkom. Spr. vervolgde oa.: Wat wij niet ver wacht hadden gaat heden gebeuren. U heeft de kleine Egmonders niet willen vergeten. Nu zijn wij niet meer klein, nu zijn wij dankbaar. U komt de kerk, die thans Ju bileert, toewijden aan den Almachtlgen God en de Onbevlekte Moedermaagd. Spr. eindigde men den wensch, dat de Btsschop nog lang gespaard mocht blijven en besloot met een driewerf ..hoera!” Hierna zette de stoet zich weer ta be weging om via de Kerkstraat de pastorie te bereiken. Aan den Ingang werd door de kinderen een welkomstlied gezongen. Des avonds was de kerk verlicht schijnwerpers. Te ongeveer 9 uur bracht bovengenoemd fanfarecorps een Serenade, die door Z. D. H. aan den Ingang van de pastorie werd aan gehoord. Vandaag heeft de plechtigheid van de kerkwijding plaats. w.g. WEBER. De V. A. R. A. heeft hierop het volgende geantwoord Hebben telegram doorgezonden aan be sturen N. V. V. en S. D. A. P._ ontvinger bericht, dat besturen en sprekers op u be kende motieven persisteeren op Ingenomer standpunt. Kunnen derhalve aan herhaald verzoek niet voldoen. W.g. V. A. R. A.-BESTUUR. Herbenoemd Is tot plaatsvervangend lid der kamer van toezicht over de notarissen en eandldaat-notarissen te Haarlem: mr. D. Bastert, kantonrechter te Alkmaar, te vens belast met de werkzaamheden van 1 antonrechter te Behagen. Gisteravond was het circus tot in den nok bezet. Ook gistermiddag bij de familie voorstelling was er veel belangstelling. Het moet ons van het hart, dat zulke onveranderde „avondvoorstellingen” toch eigenlijk niet bijster goed voor kinderen ge schikt zijn. Om meerdere redenen niet. Eerstens wijl ynlrsle vertooningen, die ouderen kunnen waardeeren o.a. baletten c.d. voor kin deren weinig aantrekkelijks hebben. year ook achten wij het verkeerd, kinderen zien, hoe de kleedlngvoorschriften. welke hun steeds worden voorgehouden, hier nlet worden nageleefd. Dit circus beschikt over attracties genoeg, om zonder deze aan kinderen een onver- getelüken middag te brengen. De inschrijving van leerlingen zal plaats hebben van Maandag 15 tot en met Zater dag 20 September, des voormlddags van 9 tot 12, nam. van 24 en ’s avonds van half 79 uur In het gebouw van de Ambachts school. De leerlingen moeten minstens 12 Jaar oud zijn en voldoende lager onderwijs heb ben genoten. Leerlingen die een dagschool bezoeken worden niet toegelaten. Laatste rapportcijfers moeten voor nieuwe leerlingen worden medegebracht. Leerlingen met einddiploma Ambachts school kunnen tot de 5e klasse worden toe gelaten. Leerlingen met einddiploma Gem. Avondschool voor N. O. kunnen toegelaten worden tot de voortgezette klassen. De school duurt 5 jaar. De voortgezette klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld, geregeld naar financieele draagkracht van de ouders en grootte van het gezin, is zeer laag gesteld. De leermiddelen worden door de verstrekt. De cursus vangt aan 2 October, 's avonds kwart over 6 uur. Inlichtingen bij den directeur A. Fledderus. Alle leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. Vier mln of meer ernstig gewonden In het café van T. v. d. V. aan den Grondheerendijk te Charlois is Dinsdag avond om circa twaalf uur een miniatuur- veldslag geleverd tusschen zeven Duitsche opvarenden van het in de Petroleumhaven liggende motorschip „Fulda”, en den kastelein en zijn kellner. De Duitschers hadden al heel wat biertjes verwerkt met het gevolg dat ze erg luidruchtig waren geworden. De kastelein gaf dan ook zijn kellner order, geen glazen voor de Jieeren" meer te tappen, daar het hoog tijd werd dat ze In de buitenlucht kwamen. „De gasten” waren 1 daar echter in bet geheel niet mee eens en begonnen en corps den kastelein voor alles en nog wat uit te maken. Men dreigde hem zelfs de gebruikte consumpties niet te betalen, wanneer hij niet terstona de glazen weer zou vullen. Toen deze dreigementen niet hielpen, wtl. de men den kellner te lijf gaan. De kastelein kwam tusschen belde en dit werd het teéken om het vuur te openen. Met alle mogelijke voorwerpen, stoelen, tafels, flesschen en wat dies meer zij werd er op los geslagen met het volgende resultaat. De 23-jarige Duitsche kok J. D. kreeg zware verwondin gen aan het hoofd en moest naar het zie kenhuis aan den Coolslngel vervoerd wor den, waar hij verbonden werd. Den 20-jarigen «eward F. L. werd een hersenschudding ge slagen en hij beliep tevens ’n scheurwonde aan zijn hoofd. In zeer emstlgen toestand werd hij in het ziekenhuis aan den Cooistngel opgenomen. De caféhouder v. d. V. heeft In den strijd een hoofdwonde opgedaan, terwijl hij zijn neusbeentje brak. Hij is door zijn eigen dok ter verbonden. De kellner kreeg een gekneus de duim en moest zich eveneens onder dok ters behandeling stellen. De overige deel nemers aan den strijd kwamen met onbe duidende schrammen vrij. BegrüïieUJk heeft het gebeurde in de omgeving nog veel ooo- sternntte gebracht. Getrouwd: Hermanus van Galen en Ida Johanna Vleugel. Tünotheus van Vegten en Elisabeth Slenters. Jan Schutz en Neeltje de Moor. Geboren: Wilhelmus Franclscus. z. van Antonlus Florijn en Margaretha Verheij. An na. d. van Dirk de Gier en Anna Tuijnman. Maria Catharina, d. van Johannes Kruljer en Aafje de Boer. Overleden: Elisabeth Suze Louise Sone- pouse, 19 Jaar. Maria Oroenewoud, gehuwd met Bernardus Tijssen, 76 Jaar. Trijntje Kossen, gehuwd met Jan de Moei, 64 jaar. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mi] Na afloop van een zitting van het kabinet, publiceert het P. T. A. een officieele verkla ring, waarin wordt medegedeeld, dat de ar restatie van vroegere afgevaardigden ge schied is wegens een aantal politieke mis drijven, waardoor de veiligheid van den staat in gevaar gebracht wordt. De ontbinding van de Sejm heeft de ar- re taties mogelijk gemaakt. Het onderzoek is In handen der justitie gesteld. Gemeld wordt, dat Woensdag nog twee afgevaardigden van de Poolsche Boerenpartij en een afgevaardigde van de Undo-partij en een Oekraïner zyn gearresteerd. De meeste gevangenen zijn In de gevangenis te Lltowsk ondergebracht. De antl-regeeringsdemonstraties, die Woens dag te Warschau. Krakau en eenige steden in de provincie zouden plaats hebben, kon den door de politie in de kiem gesmoord worden. Tot nu toe zijn 9 opposltie-bladen, we gens het publiceeren van berichten over de arrestaties. In beslag genomen. leven te helpen versterken voorspraak van Maria. Hierna werd een plechtig Lof gecelebreerd door Pastoor Mlcklinghoff, die daarbij werd geassisteerd door de Weleerw. Paters B. A. Siemes en J. UlterwaaL respectievelijk als diaken en subdiaken. Het dameskoor van de Marlacongregatie voerde onder leiding van den heer Joh. Kui per meerstemmige gezangen uit. Na het Magnificat stelde de processie zich op, voorop het kruis met de lichtdragende acolieten, daarachter de helft der pel grim», dan een 40-tal wlt-gekleede bruidjes ®*t palmen en bloemen. Het Allerheiligste dat hierna volgde, werd gedragen door den oelebrans. Pastoor Mlcklinghoff. Voor de beévaartskapel werd door de knie lende beévaartgangers gezongen „Knielt Christenschaar”. waarna de processie over het middenterrein naar het rustaltaar trok. Nadat O Salutaris gezongen was hield de Zeereerw. Pater M Gjjlswijk OP, prior te Nijmegen, de feestpredikatie over Maria. IDe gewijde spreker herinnerde er aan, hoe. ondanks de vervolging, de Maria-de- *°tie hier gebleven Is. Maria wordt veel vuriger vereerd dan alle andere heiligen, “>lat zij Is de Moeder des Heeren, de Moe dor van Jezus Christus. God den Zoon, die vleesch was van haar vleesch. Bloed van near Bloed. Vandaar dat we ons Maria het liefst voor wellen met het Goddelijk Kind op de ar- vandaar dat we de H. Eucharistie niet sunnen aanzien zonder te denken aan Maria. wie Jezus Christus eenmaal geboren *erd In de litanie van Maria bezingt de ^lJ^erlc de H Maa«d op alle mogelijke Waar Jezus de man van smarten was, was M*rla de moeder van smarten. Zij was reeds «e Moeder van Smarten bij de boodschap «es Engels, toen haar bekend werd, d»1 zy een kind ter wereld zou brengen To°r den dood; dat zij haar kind uit hare •rmen moest overdragen aan de armen van het kruis. Door haar antwoord: „Mij go- **déde naar Uw woord”, nam Maria op M ziin <to Moeder wa God, tevene van Maria’s Genadeoord werd geno- de Moeder van Smarten, de medewerkster aan het verlossingswerk. De piëta in bijna al onze kerken toont haar ons als de Troosteres; hier roepen we haar aan als O. L. Vrouw Ter Nood. Na hare ten hemelopneming werd zij hoog ver- heven op een troon; echter niet zoo hoog, om ons, zwei vers In dit tranendal te ver geten. Zij wil ook een troon in onze harten en wil dat we tot haar gaan in al onze nooden, vooral In deze tijden; in Rusland wordt ieder om zijn geloof vervolgd. Laten we bidden, aldus besloot de gewijde spreker dat in ons land door Maria’s voorspraak het geloof steeds bewaard blijve. Onder verschillende gezangen trok de processie weer terug naar de kerk, waar een feestelijk Te Deum werd gezongen. Na het Ix>f werd een uurtJe rust gehou den. In de nieuwe votlefkapel had daarna de tweede oefening plaats, waarbij door allen voor allen hartelijk gebeden werd en af scheid - men. Om vaard. Naar aanleiding van de agenda voor de as. jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. „Het Mldden- standshuls” te Deventer, deelt men van be voegde zijde het een en ander mede omtrent den bijzonderen toestand, waarin zich ge durende eenigen tijd deze N.V. heeft bevon den en over hetgeen daarmede kan gebeu ren. In het voorjaar van 1930 maakten com missarissen der N.V. zich ernstig ongerust omtrent de bezittingen van de N.V., naar aanleiding waarvan den (nu overleden) secretaris-penningmeester herhaaldelljk er. dringend werd verzocht, zoo spoedig moge lijk verantwoording af te leggen. Deze laat ste bleef uit ’s Avonds vernam men den dood van den secretaris-penningmeester. Uit het financieel onderzoek, dat thans volgde, bleek dat een bedrag van circa f 5500 (met rente vermeerderd beloopt dit bedrag circa 6000), niet meer aanwezig was. Tevens bleek, dat gelden ten bedrage van 2000 door de N.V. als hypotheek ver strekt, door den secretaris-penningmeester waren terugontvangen en niet verantwoord. Het gevolg van een en ander zou thans zijn dat de hypotheek, rustend op het eigendom der N. V. niet kan worden afgelost. Men eischt bovendien van commissarissen de storting van het verloren gegane bedrag, terwijl commissarissen meenen. tot deze stor ting geenszins verplicht te zijn. Naar wij vernemen, heeft de Radio-Om- roep-Contrölecommissie gisteren aan de V. A. R. A. het volgende telegram doen toe komen: In antwoord op uw telegram van heden, waarbij u principleele bezwaren maakt te gen den door de controlecommissie gestel den eisch. tot voorafgaande overlegging van de te houden redevoeringen, hebber, wij de eer, u beleefd opmerkzaam te ma ken op art. 10 van het Radloreglement. in verband met art. 7 van het Radlo-contröle- reglement, waarbij aan de contröle-com- missie het recht is toegekend, om van alle redevoeringen of voordrachten vooraf eeo schema of tekst te verlangen. GIJ zult ons dus alsnog verplichten, aan ons verzoek te voldoen. Namens de Radlo-Omroep-contróIe-com- mlssie, Aneta meldt uit Willemstad, dat in het zwaar getroffen San Domingo de assisten tie, welke wordt verleend door Hr. Ms. .Arend”, del 7 dezer vertrok met levensmid delen en verbandmiddelen, terwijl zich ook twee doctoren aan boord bevinden, zeer wordt gewaardeerd. Het schip blijft op ver zoek van den president der republiek San Domingo, Trujillo, tot 20 September aldaar Hierdoor Is de reis, welke de gouverneur van Curasao aan boord van d»n torpedo boot-jager „Van Galen” naar de Boven windsche eilanden zou maken, uitgesteld tot 22 September. De „Arend” zond aan den commandant van de „Van Galen” een telegram, waarin wordt gemeld, dat de stad San Domingo bijna geheel werd verwoest ten gevolge van den wervelstorm, welke het land heeft ge teisterd. Alleen het centrum der stad en de moder ne gebouwen bleven gespaard. Het aantal dooden bedraagt 3000, terwijl 23.000 personen werden gewond. Stapels lijken werden verbrand. De kerken worden ingericht voor hen die dakloos zijn en voor de gewonden. Overal liggen stukken van de gegolfd-ijze- ren dakbedekkingen verspreid, welke als scheermessen door de lucht zijn gevlogen. Door deze stukken ijzer zijn de meeste slachtoffers gevallen. HOORN. 11 September 1930 Kaasmarkt. Kie ne 40.Commissie 44.Fabriek 40.Fabrlekscommi sie geen. HOORN, 11 September Kaasmarkt Aanvoer 35 stapels; 40176 KG handel ma tig. NOORDSCHARWOUDE, 11 Sept. Aan gevoerd werden: 60200 Kg. Aardappelen. Schotsche Muizen f 4.404.90; idem groote f 2.503.10; Blauwe Aardappelen f 2.50; Ronde Due f 2.60—3; Drielingen f 5 20—5.70, 8100 Kg. Spercieboonen f 4.609.30; Kg. Uien. Grove Uien f 3.703.20; Drielingen f 0.80—1.40; 2300 Kg. Kroten f 0.70-2.10; 20.000 Kg. Roode Kool f 0 60—3.50; 9600 Kg. Gele kool f 0.60—3.20 32000 Kg. Witte kool f 0.60—1.10; 100 stuks Bloemkool f 10.50. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Sept. Aan gevoerd werden: 14000 Kg. Aardappelen. Schotsche Muizen f 4550; idem groote t 1.70250; Eigenheimers f 4.10; Due of York f 2.10—2.80; Kleine f 4.60—6.80; 1000 Kg. Wortelen f 2.202.80 4600 stuks Bloem kool 1ste soort f 1016.60; idem 2e soort f 11.40; Reuzen Bloemkool f7.40; 22000 Kg. Roode kool f 0.60—2.90 23000 Kg. Gele kool f 0.80—3.40 95000 Kg. Vroege Witte kool f 0.901.50; 1200 Kg. Deensche Witte kool f 1.50; 18700 Kg. Uien f 2.10—2.20; idem groote f Z602.80; Drielingen f 0.90—1 20; Nep f 2.80—3 50; 1850 Kg. Slaboonen f 4.90 tot f 7.80; 250 Kg. Snjjboonen f 4.10—12.10; 2400 stuks Bieten f 1.70—2.10. ALKMAAR, 10 Sept. 1930 maarsche Exportvelllng. Andijvie 1204. Bloemkool 6.6014.10, per 100 stuks. Drui ven 2235 per 100 pond. Gele kool 26, Groene Kool 28. Kropsla 2.404, Komkcmmers 2.208.20, Meloenen 12 55 per 100 stuks. Po-telein 0 320.72 per bakje. Rabarber 4.10 per 100 bos. Roode kool 15 per 100 stuks. Spinazie 0.56 0.98 per bak. Snijboonen f 516, Dubbele Spercieboonen f 1.50—4.50 per 100 pond. Tomaten: A 4.10, B 3 80, C 2 70. CC 1.20 per 100 pond. Wortelen 6.10—11.40 per 100 bos. Chlneesche kool 2.807.20 per 100 stuks. AMSTERDAM. 11 September De aard- appelpri<zen waren heden onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 1080 H. L. HEILOO, 10 Sept Exportvelllng „9L WU- librordus”. Aardbeien late 4055 ct. per mandje; Doperwten 813 ct.. Fijne Tros 7 tot 14 ct„ Tutnboonen 611 ct.. Dubbele Stamslaboonen 212 ct.. Enkele Stamslaboo- nen 411 ct„ Snijboonen 824 Ct.. Augur ken 1419 ct., Sprultkool 38 ct. Alles per K.G., Wortelen 5580 ct. per 10 bos. Krop sla f 1.802.70, Bloemkool 1ste soort f 10.40 tot 13.80, Idem 2e soort f 4.10—6.70, Andij vie f 0.80150 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 11 Sept. Gele Nep f 3.00—3.50; Drielingen 110—150; Uien 150—2.10; Slaboonen 2.TO-5.60; Snij boonen 6.10; Schotsche muizen 450 550; Groote ld. 2.80—350; Drielingen 4 90—5 90; Eigenheimers 4 20—5 20; Groote Idem 2.60; Blauwe, idem 300 5.40. Roode Kool 050—1.60; Witte kool 030—150. 8CHAGEN. 11 Sept. 1930 Schager- markt 8 Paarden 150350. 8 Stieren 150400, 36 Geldekoeien (mag.) 190—

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10