Gemengd c^Qieuivs BERVOETS Van Alles en van Overal WAARDEVOLLE SENSATIE-JOURNALISTIEK sociaal leven Bleyle-kleeding Truien en Truipakjes Pulloyer» De Hanze In het Aartsbisdom Auto-ongeval De expeditie van Andrée ONDERWIJS Prof. Ir. J. C. van Staveren Kind van wagen gevallen en gedood KUNST EN KENNIS Kinderverlamming Opgravingen in Overijsel krant kan uitrichten Benoemingen De nieuwe vondsten over de Andrée-expeditie Aan de gevolgen overleden Oneerlijke werkvrouw LEGER EN VLOOT Genaraal F. De Bas Kostbare collectie teekeningen Straatgevecht tusscben zeelieden Een gevaarlijke diefstal Alweer drie! f Ingebroken in verschillende kantoren De roovers van Afetn Doodeli]k ongeval In bet Stadion Een meisje ontvoerd? Jongen verdronken War een De spelers van Stad en Lande naar Indië Gearresteerd Brand In een lakstokeri] sneeuw wen! wewegraveoaeert K beeft «rootech Twee auto’s wnpUnterd Strindberg's dagboek. van voor onbekend. ARTHUR TERVOOREN tournée vangt te Medan (Sumatra* Eenlge brandkasten opengebroken Waardevolle vondsten Diefstal van ongeveer t 1300. Gisteren negentig Jaar. Gisteren vermoedeUjk geen Kvltöia In een nalatenschap te Dusseldorp ontdekt. had Om het monsteren te beletten gal Inbraak in een wapendepdtje verstandiger De gemoedeiyke bewaking i 100 om In verband met den overval te Alem bij den heer W. A. Otten, kassier van de Boe renleenbank. kan nader worden gemeld, dat de politie twee vermoedelijke daders heeft gearresteerd. Zij zijn naar Den Bosch over gebracht voor een eerste verhoor door den officier van justitie. Gistermiddag om zes uur Is in de Vespucd- straat te Amsterdam een 8-Jarig meisje, dat op een vrachtauto sat door het zwenken van den wagen er af gevallen. Het Is eenlgen tijd daarna op weg naar het Wllhelminagasthuls overleden. Benoemd tot bijzonder hoogleeraar te Utrecht Het meisje: JEn Ik dacht, dat je in den oorlog gedecoreerd was, voor je geweldigen moed.” n Hsvea-product Vraagt het Uw schoonmaker ru De gemeenteraad van Amsterdam benoem de gistermiddag tot gewoon hoogleeraar in het staats- en administratief recht van Ne derland Mr. F. J. A. Huart, referendaris ter provinciale griffie van Friesland, en tot di recteur der Handelslnrichtingen L. Boogerd, hoofdingenieur bij den dienst der Handels- Inllchtlngen- ho de m< U U)< 1 do wl tei I -ger lad dez te ger Ka Wl vol 1 ree din kor 3 bes 3 doe sta 4 de woi der 5 diei org gro en sta sc r i •Be 1 toe ent In mn toe tWl ee tei J» nl Mj he ve 1 ne aa vlr 1 SOI bei 1U> be ins wr> OfX 1 eol g« dig hel g« kir ha nlr pa lln aaE trffl de stn s N bes ges rlci V. zoo te ove ges rin| uw uit* keil mei de Net lijk jari hel bot dat gae I Ir. pro Wz ver te se kz ui M na In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Inbrekers te Rotterdam huisgehou den in perceel Mercurlus aan de Boompjes, in welk pand verschillende kantoren zijn ge vestigd. Op bijkans alle verdiepingen syn ae kantoren binnengegaan en daar hebben ze lessenaars en bureaux doorzocht. In de kan toren van vier verschillende ondernemingen hebben ze de brandkasten opengeboord, maar ze konden er weinig van hun gading vinden. Bij een firma op de derde étage van het gebouw hebben ze uit een geldkistje, dat ze hebben opengebroken, een bedrag van onge veer f 30b gestolen. Beneden hebben ze uit de gang een fiets gestolen. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de daders zich laten Insluiten in een kolenkast van een leegstaand kantoor. Toen het ge bouw verlaten was. hebben ze in een open staande keuken een sleutelrek gevonden, met sleutels welke op de sloten der kantoren passen. De twee 'brandkasten, welke onaangeroerd zijn gelaten in het gebouw, bevatten juist een aanzienlijk bedrag aan geld, terwijl in de andere brandkasten boeken of zeer weinig geld geborgen waren. Wolff seint uit Stockholm: ..Dagens Nyheter” publiceert een uittreksel uit het dagboek van Strindberg.Daarult blijkt. De S3-jarige de W., die in de vorige week aan het Haantje onder de gemeente Rijs wijk van een dak is gevallen, is thans aan de gevolgen bezweken. van 40.000 verder Gisteren werd door een slager te Amers foort bij de politie aangifte gedaan van bet feit, dat den laatsten tijd uit een in een kast in de huiskamer staand kistje, geld werd vermist, tot een totaalbedrag van ongeveer f 1200.—. De werkvrouw, die bij de familie in dienst is, werd asmgehouden. ZIJ bekende tenslotte gistermorgen nog f 1250 te hebben wegge nomen. Bij een onderzoek in haar woning werd een bedrag van f 150.gevonden. Dit ge><> is in beslag genomen. Gistermorgen was de motorrenner E. Hel ders op de baan in het Stadion aan den Am- stelveenscheweg te Amsterdam bezig met trainen. Door onbekende oorzaak is de ren ner het stuur van zijn race-motorrijwiel kwijt geraakt en van de baan geslingerd. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het Tesselschadeziekenhuis Vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is over leden. In het circus Bech-Olsen. dat deze week" in Horsens (Denemarken) voorstellingen geeft, trad ook een Nederlandsch meisje op als assistente van een slangenmensch. Don derdagavond na de voorstelling is zij niet in haar logies gekomen en ook den anderen dag ontbrak zij op het appèl. De directie heeft de zaak in handen van de politie gegeven, doch tot dusver is er nog geen spoor van haar ontdekt. Men vermoedt, dat zU door iemand uit Aarhus ontvoerd is, die Donderdagavond in het circus was. Het meisje, Clasine Antoinette Hoors ge- heeten, is iaj 1912 te Amsterdam geboren. van Beider Maurits Dongen en Bob van Leersum. De aan. Op het perron waren vele personen uit de tooneeiwereld aanwezig, om het gezel schap uitgeleide te doen. De dames van bet gezelschap werden fraaie bloemen aange boden. De heer ir. J. C. van Staveren te Arnhem is benoemd tot bijzonder hoogleeraar In de toegepaste electro-techniek aan de Unlversl- telt te Utrecht. Deze bijzondere leerstoel is ingericht door het Fonds voor natuurweten schappelijk onderzoek ter bevordering der Nederlandsche industrie. Ir. J. C. van Staveren is directeur van het Centraal Bureau der Vereenlging van Direc teuren van Electriclteltsbedrijven in Neder land en van de N. V. tot Keuring van Elec- tro-technlsche Materialen te Arnhem. HJj zal college geven in de toegepaste sterk- stroomtechniek en wel in het bijzonder met betrekking tot de physlsche problemen, die zich bij dezen tak van practlscbe wetenschap voordoen. Luitenant-generaal F. de Bas is gisteren negentig jaar geworden. Wegens zijn gezondheidstoestand had de ge neraal verzocht op dezen dag geen bezoeken te ontvangen. Daarmede bleek rekening te rijn gehouden. Des te grootkr was echter het aantal telegrafische en schrlftelljke geluk- wenschen en kaartjes, dat dén negentigjarige was toegezonden. Voorts hadden velen hem een bloemenhulde doen toekomen. Van den minister van Defensie ontving de generaal een telegram. De chef van den Generalen Staf, lult.-generaal H. A. Seyffardt. zond me de namens de officieren van dien staf en de leidende personen van het Krijgsgeschiedkun dig Archief, een bloemenhulde met geleiden den brief. Voorts ontving generaal De Bas een brief namens het wanen der cavalerie van den Inspecteur van dit wapen en namens de officieren van het derde half regiment en van dén commandant. Verder heeft generaal De Bas eéh felicita- tle-telegram ontvangen van generaal Schuur man. inspecteur der artillerie en een brief van den ispecteur der marechaussee, mede namens de officieren van het wapen. Generaal De Bas ontving voorts een tele grafische huldebetuiging van den Prins. overal, ook buiten het gebouwtje, weggewor. pen. Daar verschillende vereenigingen hier oefenen, kon nog niet werden nagegaan, of en zoo ja, hoeveel wapenen gemist worden. Bij het gebouwtje werden eenlge breekijzers en vijlen gevonden. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben dlchtbijwonenden lawaai op het ter rein gehoord. tegen den avond in Utrecht rondliep’, vast eens te gaan kijken, wat Ik zou moeten gaan kijken, als straks voor de eerste maal Gistermiddag omstreeks vier uur waren twee jongens aan de Greuns. onder Leeu warden, met een zeilboot aan bet varen. Door verkeerd manoeuvreeren met bet roer door een van hen. had een aanvaring plaats met een ledige modderschuit, welke werd gesleept. Beide jongens geraakten te water. Een van hen. de 18-Jarige K. W. werd door opvarenden van de modderpraam gered. De andere Jongen, de 18-jarige J. Brand-, stra uit Huizum, verdronk. Na eenlgen HJd werd het lijk opgehaald. Het is nu maai de vraag hoelang men deze kan voortzetten? Het weer kan eiken dag zoo slecht worden dat alle pogingen om het terrein geheel te onderzoeken, moeten worden opgegeven. Dan is er geen mogelijkheid vóór het vol gend jaar iets verder uit te richten. Het is bovendien te hopen, dat men geen al te groote waagstukken uithaalt, want 't is al meer gebeurd, dat men door te lang dralen om wee te trekken, plotseling gedwon gen is geworden om te overwinteren en dat daar dooden by bleven. Er is dus heel wat risico bij zulk een on dernemen en men kan de koene dagblad- menschen niet genoeg dankbaar zijn, dat zjj tot een fiksche daad overgingen, welke met een onverwacht en volwaardig succes be kroond werd. - Gistermiddag reed op den Rijksweg btj l Naarden de auto van Mi A. W. Genitse uit Amsterdam, waarin behalve de chauffeur de eigenaar en diens gezin gezeten waren. Op 1 ongeveer 30 Meter voor dezen auto reed de 1 vrachtauto van de firma Kan en de Vries uit Amsterdam. Plotseling wille de chant- feur van den laatsten auto de Meersteeg in rijden, een weg. die links van den Rijksweg Is gelegen Door de groote vaart kon de chauffeur van den heer G. niet meer voor komen, dat een botsing ontstond. Beide wa gens werden nagenoeg versplinterd. Wonder boven wonder bekwam geen der inzittenden der beitje auto’s letsel. Toen de afdeellng Zwolle van den bijzon deren vrij willigen Landstorm Dinsdagavond kwam bij de schietbanen aan den Scheven weg voor de wekeljjksche oefening, bleken de deuren geforceerd te zijn van het zich daar bevindende gebouwtje. Hierin worden bewaard de schietschijven en andere benoo- dlgheden, geweren, pistolen en veelal eenlge munitie. Alles bleek overhoop gehaald te zijn. De kast was opengebroken, de geweer- rlemen doorgesneden en de geweren zelf Gistermiddag heeft voor het kantoor van den Waterschout op de Leuvehaven te Rot terdam een vrij ernstig straatgevecht plaats gehad tusschen een aantal Hollandsche en Dultsche zeelieden, die elkander wilden be letten te monsteren voor het sa. .beurs plein" van de N.V. Scheepvaart Maatschap pij ..Mllllngen’’. Toen op sommatie van dr politie de vechtersbazen niet uit elkaar wil den gaan, zag deze zich genoodzaakt om van den gummistok en de blanke sabel gebruik te maken. Doch voor deze bedreiging zwicht ten de vechtende zeelui niet, te meer daar nog enkele andere Hollandsche kameraden, die echter met de zaak niets uitstaande hadden, zich aan de zijde van de Hollanders hadden geschaard. De politie heeft daarop gebruik gemaakt van haar revolvers en eenlge schoten in de lucht gelost, om de vechtersbazen uit elkaar te jagen. Het ge- vecht Is toen gestaakt, doch gezien men m de omgeving bleef samenscholen, werden eenlge bereden patrouilles gerequlreerd. die ten slotte de omgeving hebben gezuiverd. Verwondingen beeft men bij het straatge vecht, voor zoover kon worden geconstateerd, niet opgeloopen. Een der agenten heeft van één der vechtersbazen met een stok een klap op zijn helm gekregen, die werd stuk gesla gen. Door de politie zijn naar het bureau aan de Groote Paauwesteeg gebracht de 28-jarige varensgezel L. R. en de 29-jarlge schipper H. B„ die ervan verdacht werden den klap aan den agent te hebben toegebraebt. Groot opzien is te Duaseldorp gewekt door den verkoop naar Engeland, door bemiddeling van een Amsterdamsched kunsthandel, van een bij toeval ontdekte omvangrijke verza meling van meer dan 1500 kostbare teeke ningen van oude Dultsche. Italiaansche. Ne derlandsche en Fransche meesters. Naar de ..Telegraaf” meldt, betreft het hier den in houd van een tiental lederen mappen, die zich bevonden in de nalatenschap van een particulier uit de omgeving van Dusseldorp. welke mappen aan een Dultschen antiquair ter schifting en sorteering Waren gegeven. Deze portefeuille* bleken het bijna fantasti sche aantal bladen van schier onschatbare waarde te bevatten. Er zijn teekeningen bij van Michel Angelo. Peruglno, Botticelli, Sig norelli, Tintoretto en andere Italianen. Van bijzondere waarde is een groot aantal water verf- en penteekenlngen van oude Holland sche meesters, waaronder een veertigtal tee keningen van Rembrandt. Seghers. Aart van Gelder. Eekhout, Rubens, Van Dijk, Jordaens etc. Uit latere perioden zijn aanwezig talrijke studies van Watteau, Fragonard, Lancret en Bouchier. De kostbare collectie werd door bemidde ling van een Amsterdamsche firma In haar geheel voor circa 350.000 gulden aaneen wereldbekenden Londenschen kunsthandel verkocht Over de geheele transactie hangt echter groote geheimzinnigheid. Wat dé herkomst van de stukken aangaat, neemt men aan. dat het daarbij gaat om een verloren gegaan gedeelte der vroegere we reldberoemde keurvorstelijke Dusseldorpeche galerij, die in 1805 wegens de politieke woe lingen in München werd vervoerd, waar zij nog heden het waardevolste deel der Pla- cotheek vormt In de oude Dusseldorpeche galerij moet een reusachtig aantal kostbare teekeningen aanwezig zijn geweest, naar schatting meer dan 14.000 nummers. Zeer waarschijnlijk ri'n bti het vervoer der schat ten dat in allerijl moest plaats hebben, de thans gevonden stukken verloren geraakt. Verschillende teekenen wijzen er op. dat de kostbare Inhoud der tien portefeuilles uit de keurvorstelilke cohectle afkomstig is. zoo moet een aantal stukken het «tempel Status Montlum dragen, waarmede <k ttinningen utt bedoekte poltectte voerden waiml Gistermorgen 10 uur vertrok het gezel schap van Anton Verheyen van het Hou. Spoorstation te Den Haag om de reis naar Ned. Oost-Indlë te aanvaarden. Het gezel schap bestaat uit de dames: Roosje Köhler Ghelder, Marianne van Dam. Tina en de heeren: Anton Verheyen. Parser, Dio Huysmans, Frits van Onder leiding van den directeur van het Biologlsch-Archaeologisch Instituut te Gro ningen. dr. A. E. van Giffen, worden sedert eenlgen tijd belangwekkende opgravingen gehouden In verschillende deelen van Over ijsel. Thans zijn oa. opgravingen verricht te Borkelt, onder de gemeente Holten, waar een oude grafheuvel werd onderzocht. Men mocht het genoegen smaken, daaruit ver schillende voorwerpen van archaeloglsche waarde te voorschijn te brengen, hoewel het blijkt, dat hier vroeger ondeskundige gra vers aan het werk zijn geweest, die jammer genoeg veel bedorven hebben. De neer J. Butter te Deventer, veldar- chaeloloog, die veel met dr. Van Giffen sa menwerkt, heeft in de omgeving van Ommen eveneens grafheuvels ontdekt, welke later door den heer Van Giffen verder zullen wor den onderzocht. Ter bevordering van het oudheidkundig onderzoek heeft een vermogend ingezetene van Deventer In de nabijheid van Ommen een terrelnstrook aangekocht, waarin zich dertig grafheuvels bevinden. dat de expeditie den 14den Juli 1897. drie dagen nadat de ballon was opgestegen, op een ijsschol landde. Strindberg heeft op een selfgeteekende kaart precies de plaatsbepaling aangegeven. De expeditie bleef tot den 22sten Juli op haar ankerplaats en was genoodzaakt den 27.,tcn Juli een groote hoeveelheid be trage achter te laten; aoodat maar 140 kilogram overbleef. Den llden Augustus werd de 82ste. den 7den September de 81ste breedtegraad overschreden. Den 12den Sep tember moest rantsoen worden ingesteld en den IBaen gaven de expeditieleden hun po ging om hun marsch voort te zetten op Den vol-enden dag werden de gletschers van het Witte eiland opgemerkt. De ijsschol, op welke de expeditie een sneeuwhut had ge bouwd. brak den 2den October en den 5den werden de poo1reiri«ers de gevanvenen an 1 eiland. Den 6en October brak een r.ieeuw- storm uit. Na deze aanteekenlng is nog maar een enkel woord te lezen: Berusting. Na den 17den October staat er niets meer opgeteekend. het sein zou zijn, dat overal elders in de stad de lampen hun schijnsel zouden gaan verspreiden. In een geestig toespraakje, zooals de heer Fockema Andraea. Utrecht’s burgemeester, dat zoo goed kan. zegde hij dank aan het Hchtweek-comité voor de moeite, die het zich had getroost, om op schoon, schilderachtig en imposant Utrecht een nieuw licht te doen vallen. Dat na ver loop van een week op dit verlichte Utrecht geen donkar Utrecht zou volgen, daarvoor vreesde de burgemeester niet, de vele ver lichte geesten, die voor het welzijn van de stad zorgen, waren hem daarvoor borg. Nadat wethouder Bekker. namens het algemeen comité voor de Hchtweek In een lange rede had bedankt voer de woorden van den burgemeester, was bet groote oogen- blik daareen handel werd overgehaald en plotseling straalde het stadhuis In een zacht groen schijnsel, dat het oude gebouw zeer goed deed uitkomen. Van vreugde over het welslagen werd toen nog een glas cham- en Ijs van den kleinen gletscher. die de le gerplaats omsloot weggeboord en weggesla gen. Maar de vondst loont de moeite. Er kwa men voor den dag een slede, roeispanen, kleeren, schoenen, groote brokken ballondoek Instrumenten, notities, minutie, ketels, con serven, ijsbeerenhulden, slachtmessen, en een massa beenderen van dieren. Het kamp moet zeer ordelijk tagericht ge weest zijn en wijst teekenen van een lang verblijf. De overgebleven voedingsmidde len spreken overduidelijk de theorie, dat de poolvaarders door honger zouden zijn omge komen tegen. De overgroots hoeveelheid goederen, die gevonden werd, schijnt 'n einde te maken aan de eerst opgezette theorie, dat de man nen eenlge honderden kilometers geloopen de nabijheid van, mogelijk zelfs op Kvltöia kwamen. Dit is nog alleen maar mogelijk wanneer zij na alles een'eind gesleept te hebben, op een ijsvlak zijn terecht geraakt, dat hen in de richting van Kvltöia heeft doen afdrijven. Zij hebben dan alles met bun boot aan land kunnen brengen. Anderen meenen echter, dat de ballon in de nabijheid vat» mogelijk zelfs op geland zou zijn. De deskundigen zijn het niet eens en men het beste doen af te wachten, wat de dagboeken die gevonden zijn, aan het licht brengen. Er werd te Maassluis gearresteerd zekere A v L„ verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan net plegen van niet na der te noemen handelingen met minder jarige kinderen, welke ongeveer 9 jaar oud waren. De gearresteerde was voor enkele maanden ontslagen uit het Huis van Bewa ring, waai h|j voor een dergelijk feit straf bekomen. Te Vlaardlngen Is het zesde geval van kinderverlamming geconstateerd. Het pa tientje Is in de barak opgenomen. Ook te Smllde is een geval van kinder verlamming geconstateerd. De centrale Raadsvergadering -.5 werd te Hilversum gebonden De Verbondsaecretaris. de heer Van der Linden, gaf een over-,,'''t van het Santos fonds. Uitgegeven was f 8491, vepleegd werden acht patlépten. Minder 'Rooskleurig is thans de toestand der kas, daar er een deficiet bestaat van ruim f 1200. Het financieel verslag werd accoord be-. vor.den. x'ot leden der kascommissie werden be noemd Baam, Montloort en Wijk-bij-Duur- stede. Herkozen werden de perlqdlek aftreden ie bestuursleden B. A. M. Bruggeman, Olden- zaal en A. EUerbeek, Groenlo. Apeldoorn werd gekozen als plaats samenkomst voor het volgend Jaar. In de middagzittlng werden alle stellen behandeld Na uitvoerige' bespreking werden de con clusie vastgesteld, overeenkomstig advies van het hoofdbestuur van de Hauze. Besloten weird'tot het Episcopaat het ver zoek te richten, de feestdagen 15 Aug en 1 November, indien ze op Zaterdag vallen te verzetten op Zondag. Gisterenavond om half tien ïs èai felle brand uitgebroken In de bijgebouwtjes van de lakstokeri) van de N.V. vJ». Kiewit de Jonge aan den Frieschen Straatweg te Groningen. De brandweer bestreed t vuur met vier stra- lèn op de waterleiding. Vele ledige terpentijn va ten zijn verbrand, de lakjtokerij zelf is behouden gebleven. De oorzaak van den brand Is onbekend. Verzekering dekt de schade. 11 Dinsdagavond. vermoedeliJk omstreeks tten sat^>-5 ontvlucht. Nu maar liefst drie tegelijk, een 34-jarige man uit Amsterdam, die -w™ verachlllende malen is uitgebroken, een 3*~ jarige man utt Zutpben en een 39-jarige ■Mn utt Assen» Eiken dag werd het duidelijker, dat de be richten over de gevonden overblijfselen van de Andrée-expeditie geweldig overdreven wa ren. Er waren geen lichamen maar skelet ten gevonden en deze waren niet eens gaaf. Wat “en eerst voor menschenbeenderen had aangezien, bleek later resten van dieren te wezen. De voorwerpen schijnen ook niet zoo goed behandeld te zijn geworden als wenschel(jk ware geweest en daardoor schijnt een ge deelte van het schrift van een dagboek ultge- wlscht. Het ral moeten blijken of men het dusdanig door preparatie kan bijwerken, dat het de kostbare inlichtingen verschaffen kan, welke men verwacht. Andere voorwerpen rijn na het ontdooien aan het schimmelen gegaan. Er is dus voor de wetenschappelijke expe ditie. die uitgestuurd werd om voor de con servatie der voorwerpen te zorgen, heel wat werk aan jden winkel! De vinders hebben schuld aan de schade, zij hadden gebrekkige hulpmiddelen en waren niet bedacht zulk een vondst te d en De kranten hebben om het alleenrecht der publicaties van den heer Horn gevochten. Het Noorsche Svalbardkantoor, dat een regee- ringsorgaan is, had er eer. dult aan willen verdienen om meerdere expedities naar het IJsgebled te kunnen uitrusten. Het kantoor verkocht het monopolie ”t rapport van den heer Horn voor kronen aan „Aftenposten die het aan de wereldpers doorgaf. Er is over die veertigduizend kronen heel wat te doen geweest. „Aftenposten” zette annonces in de an dere bladen, die daardoor de kruimels kre gen, die van de gedekte tafel vielen. Alles ging goed en wel. totdat de man schappen van de ^ratvaag” zich begonnen te roeren. Is er geld te verdienen, dan willen wU erbij zijn, verklaarden z»J Hebben anderen aan de eer der vondst ge noeg, dan zijn ook w|j daarmee tevreden, maar men vergete niet, dat niet dr. Hom maar wij de overblijfselen ontdekten en dat de wet ons deze als zoodanig toewijst. De manschappen droegen hun rechten over aan de Zweedsche regeerlng en de Noorache verklaarde, dat zjj het geld niet wilde hebben en het aan de manschappen afstond. De verschillende bladen hadden vangst- schepen gecharterd om de „Bratvaag" tege moet te varen of ergens in de IJszee de boot te zoeken, schrijft de Scandinavische corres pondent van de „Msb." Een concern deed veel verstandiger en stuurde de „Isbjorn” naar Kvltöia om te on derzoeken of er nog meer te vinden was. De naam Kvltöia beteekent Wlt-elland, Kvit te een oudere vorm voor Hvlt, dat wit beteekent en öla Is hetzelfde als eiland. Als alle wetenschappelijke expedities zulke «oede controleur» hadden als dezen keer, sou er misschien veel materiaal voor den dag komen. De „isbjorn” kwam in de buurt van Kvltöia, maar moest een tijdliggen om op goed weer te wachten. Het einiand beeft geen deugdelijke haven en is omgeven met ondiep en gevaarlijk vverwater. Den vijfden Septem ber was het mogelük aan land te gaan. De zon had haar werk sedert het bezoek van Rratvaak” en dr. Horn voortgezet en een gedeelte van het kamp van Andrée en ttjn - ---- Er weid aanstonds aan zijn nu geschriften van Frénkel, die men eerst niet vond, ontdekt. Hij kan dus niet op den tocht a!Jn om gekomen. Men heeft zijn skelet gevonden benevens den schedel van Andrée. Nadat bet weer de manschappen dwong aan boord te gaan van de „Isbjorn", hebben zij bij een tweede bezoek ’s Zaterdags bun onderzoekingen voortgezet Toen werd de schedel gevonden en het bo venste deel van bet skelet van Frftnkel, de rest werd later op een andere plaats ontdekt. Men vond de resten van een hut, die te gen de rots waj aangebouwd en er gedeelte lijk onderging Een ballonkorf lag er naast saamgevroren kleederen, waarin een deel van het skelet gewikkeld was. Naast het gezicht van den doode lag een flesch en een paar leege con- servendoozen In de naaste omgeving lagen nog meer resten van voedsel, waaronder cho colade.. Een knipmes, een zonnebril, en een pak papier, dat later bleek twee notitie boekjes te zijn, werden geborgen. Op den rug van de menscheiyke gedaan te werd nog een derde schrijven In een bun del ontdekt. Men meent nu alles wat er eenlgszins te vinden is. ook werkelijk gevonden te hebben. Op het oogenbllk wacht men nadere be richten van de „Isbjorn” af. Het is zeer waarschijnlijk, dat het Zweedsche marlne- vaartulg op de overbrenging van de nieuwe vondsten naar Tromsö wacht. Op die manier kan alles eerst voorlooplg geprepareerd worden om verder in Stock holm een nauwkeuriger bewerking te onder gaan. De verschillende dagboeken zullen aan de Zweedsche regeerlng overhandigd worden en alet dooi de pers gepubliceerd worden, voor aleer de Zweedsche regeerlng er self toe overgaat. De daad van de journalisten, die naar Kvitöla trokken om het mysterie, Indien mogelijk geheel ts ontsluieren, dwingt respect af. De Noors be krant, die er bij geinteres- de verlichting zou zijn ontstoken, die daar deze heele week de Utrechtenaren in ver voering moet zetten, de vreemdelingen zal moeten lokken en de jaarbeursbezoekers er toe zal moeten brengen, een nachtje over te blijven en niet 's avonds naar huis te gaan en den volgenden dag terug te komen, toen werd jk een beetje bang, dat het zoo mooi opgezette er. bij zoo mooi weer voorbereide plan in duigen zou vallen. Met andere woorden, het dreigde te gaan regenen, wat voor het begin van een Hchtweek, een week van schittering en van glans, nu niet be paald zoo aanbevelenswaardig sou zijn. Maar hoogere machten hadden medelijden met de Utrechtenaren, die zoo hun best gedaan, weken en maandenlang zoo ge zwoegd hadden, want juist toen het dreig de ernst te worden met den regen, sloeg net weer plotseling om en werd de lucht weer strak en helder. Het was nog niet donker, maar hier en daar zag je toch ai groepjes menschen staan voor die gebouwen, die als de voor naamste objecten voor verlichting waren uitverkoren: het Stadhuis, de Domtoren, de Panshuizen enz. Het was kwart voor achten en meer-en- meer menschen in zwarte jasjes zag je op het stadhuis toestevenen en daar achter de telkens door den portier op een kier ge opende deur verdwijnen in de daarachter gelegen hel verlichte en met veel green versierde en met tapijten belegde hal. waar in de burgemeester officieel de verlichting van het stadhuis zou ontsteken, wat dan pagne gedronken, waarop ieder op eigen gelegenheid de stad in trok, om de verdere verlichting In oogenschouW te nemen. Die viel op de eene plaats mee, op de an dere tegen, zooals dat wel haast niet an ders kan. Als middelpunt stond daar ae Domtoren in al zijn slankheid uitkomend tegen de donkere lucht, van boven fel wit belicht, van onderen zacht blauw. In aan- sluiting daaraan was ook de kerk inwendig verlicht, zoodat uit alle boogvensters net licht naar bulten straalde, wat met de ver lichte poort naast het gebouw' van de hoo- geschool een feêrieken Indruk maakte. Maar mooier nog vond ik den Indruk, die de ver lichting van de kloostergang en den kloos terhof maakte, mooier vooral ook. omdat hier de indruk niet verstoerd werd door de stralen der lichtbundels, die door den don keren avond boorden om van de lampen de te verlichten objecten te bereiken. Trou wens, het is een era'tig bezwaar tegen deze hier, zoowel als elders in de stad toege paste indirecte verlichting, dat de licht bronnen zelf veel te veel’ te zien waren, waardoor de illusie wel eenlgszins werd verstoord. In de straten In de binnenstad waren ver schillende verlichtingen aangebracht, hier met Indirect licht, daar met directe ver lichting, elders weer met belde soorten ver lichting gecombineerd het moo ste vend Ik die met de onzichtbare lampen, zooals bij voorbeeld in de Domstraat, ofschoon ook^ de groote witte ballen in de Zadelstraat wel mee tot de best geslaagde lichtversie- ringen behoorde Van de speciaal opgerichte lichtmonumenten leek dat op de Neude wel het best geslaagde. Alles bij elkaar genomen ik noemde maar enkele punten, maar er waren er na tuurlijk nog veel meer, o.a. het N.8 - gebouw, het Jaarbeursgebouw, en vooral niet te vergeten Heck’s lunchroom, waren prach tig verlicht is de tndruk wel bevredigend Tot de laatste trein my noodzaakte naar huls te gaan, ben Ik gebleven, maar op het tydstip van schelden kon ik nog niet be merken. dat de dichte menschenmenlgte, die heel den avond had loopen slenteren door de verlichte straten en langs de verlichte gebouwen, al begon te dunnen, zoodat ik wel denk, dat nog tot heel laat het llcht- festyn geduurd zal hebben en de duizen den zullen hebben genoten. Zeer zeker tot groot genoegen van de on telbare poffertjeskramen, pallngtentjes er. dergeiyke inrichtingen, die langs de wegen waren opgesteld en er hun geuren ver spreidden. want zoolang er menschen op de been waren, hadden die het druk. 85.000 extdabladen verspreid en haar colle- 85.000 extrabladen verspreid en haar relaas geheel met vermelding der bron over te ne men. Daardoor heeft zy zich een enorme recla me bezorgd over geheel Noorwegen. Ze behoeft heclemaal niet bevreesd te rijn, dat men haar het nieuws ontfutselt, daar er op „bet oogenbllk te Kvltöia niemand an ders is dan de uitgezonden expeditie, die dus vanzelf het monopolie van naar ontdekkin-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11