ONS BLAD DE ZIJ WILD s KACHELS HAARDEN Hollandscli Daglilod abonneere». ontvang"e num- „ers tot i Oc,ob" -nna GRATIS ER FRAUCO de nieuwe abonne s van de aanbieding goedkoope rotnans. °°k dee„(eu"rSS-s voor de nieuwe lijk in werking. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 AUSTRALIË Voornaamste q^Cieuws LAAT JOH. LAUWERS NIEUWE RBOMRE’S amgifte non OP STRAFFE van verlies var rechter, geschieoer uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 213 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN f 40 Gentleman-inbreker Malversaties in Uithoorn Alweer drie! R.K. Staatspartij Ruziemakende Duitschers De Graf Zeppelin beschoten? Het vliegongeval bij Loosdrecbt De film „Maternite” Opgravingen in Overijsel Woningen voor Marine-personeel c X I E D E c De electrificatie der tramlijnen Amsterdam- Edam-Purmerend Miniatuur veldslag te Rotterdam Voorstel tot wijziging van ons kiesreglement Ook kunnen profiteeren van onze L den Een groote gebeurtenis in het rustige dorp De subsidie-aanvrage in den Amsterdamschen Raad. Hollandsche matrozen te Santo Domingo Weldadigheidspostzegels voor het kind Barometers Thermometer PAYGLOP 3 toebehooren en onder deden is srereed. Vraagt uwen winkelier inzage ter orienteering Alleen kwaliteitsarti- kelen en goedkoop. over de Boterstraat, Alkmaar, Tel. 34 (3 lijnen) Onze pracht-catalosus die Ïleh thans op liet Noord- neO iuttelen prijs van Tegen aen iu 15 cent kunnen ril 1 c" kwerfc stellen van een treedt D 1 R E NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD of Incident in de Haagsche reehtesdnl. Mislukt rood Dorado de® in Het voorstel aangehouden voor In door hevige regen» onder staat Barometerstand 9 uur vjn.: 763. Vooruit. nu de de ALKMAAR LICHT OP. De lantaarns moeten mcggan De gemeedelQke bewaking een ander spiegelt. De Wierlngermecrpolder De in cultuur brenging iN l Een onbevestigd bericht Bisschoppelijke belangstelling bekende Waarde volle vondsten muzikale illustratie is op Z|j bouwen een ponton-brug Bouwkosten bedragen 3.0M3M het ge- k zijn gisteren uit ca BVREAD Telefoon: De Ronde-tafel-conferentie en de deelne mers. ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal, voor Alkmaar L— Voor buiten Alkmaar f 235 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger momenteel bedragen In Argentinië heeft men vertrouwen in nieuwe regeertng. f- i- 6- I* het Gro- Bombay water. Dr. H. J. Lovink over de crisis akkerbouw en Volgens te Berlin binnengekomën berich ten, schijnt de Graf Zeppelin bij het passee- ren van de Russische grens tengevolge van een misverstand door soldaten van de grens wacht te zijn beschoten. In het geheel zou den 16 schoten gevallen zijn. Bevestiging van dit bericht kon echter niet verkregen worden. benoemd de heer A. Minderhout, directeur der N. V. Grondverbete- en Ontginnings-MiJ. te Hoogeveen. De heer Minderhoud was reeds sinds enkele weken in zijn nieuwe functie werkzaam. Naar de a.Volkskr" uit doorgaans goed ingelichte bron verneemt, zal het bestuur van den Rjjkskieskrlng Tilburg een voorstel bij het bestuur der Staatspartij indienen tot wijziging van het huidige kiesreglement. zegsmah van het blad deelt mede, dat ngediende stelsel hierop neerkomt, dat In hooger beroep stond gisteren voor bet Haagsch Gerechtshof terecht de 29-jarige paardenkoopman M H L., de .gentleman- inbreker" die door de Rechtbank wagens een serie inbraken te Oegstgeest en omstreken gepleegd, was veroordeeld tot vijf jaren ge vangenisstraf. met ter beschikkingstelling van de Regeertng Van dit vonnis waren zoowel de verd. als de officier van justitie in hoo ger beroep gegaan. In deze zaak werden 18 getuigen gehoord. Op de hem door den president jhr. mr. van Weiler, gestelde vragen, antwoordde verd. zich niets meer te kunnen herinneren. Een zelfde antwoord gaf verd. op alle vragen, welke hem na elk getuigenverhoor werden ge steld. Een der getuigen, zekere S. uit Oegstgeest, scheen zeer op het zenuwgestel van verd. te werken, want nauwelijks was hij in de getui genbank gezeten, of verd. sprong plotseling uit de beklaagdenbank, zonder dat de achter hem gezeten rijksveldwachter zulks kon ver hinderen en wilde zich op get. 8. werpen. In zijn woede wierp verd. het aanwezig schrijfmateriaal van de perstafel Nog voor dat hU evenwel kans zag den get. te naderen, waren hem de handboeien aangedaan en moest hjj tusschen twee veld wachters weer In de beklaagdenbank plaats nemen. De procureur-generaal, mr. de Visser, acht te de verschillende ten laste leggingen. ook De commissieleden Volkenbond benoemd. De opbrengst van 1929'30 Dezer dagen wordt aan 349 vereenigingen het haar toekomende aandeel in de opbrengst van de weldadigheidspostzegels voor het kind over 1929'30 uitgekeerd tot een totaal be drag van f 16237029 (v.J. f 115379.85). De gelden werden verdeeld onder twintig vereenigingen voor achterlijke en zwakzin nige kinderen, samen t 15.234.60; tachtig vereenigingen voor zwakke kinderen (vacan- tiekolonies, enz.) samen f 27.063.19 235 ver eenigingen voor verwaarloosde jeugd (opvoe dingsgestichten) samen f 111.152.42; veertien vereenigingen voor gebrekkige, blinde, doove of doofstomme knderen. samen f 8.930.08. Meer dan f 1000 ontvingen 47 vereenigin gen (v. j. 35), meer dan f 500 41 vereeni gingen en meer dan f 100 134 vereenigingen. De het ingi slechts een beperkt aantal kwaliteitszetels zal worden ter beschikking gesteld vooral van die candidaten wier aanwezigheid in de Kamerfractie absoluut noodig is en die ove rigens wegens gemis aan populariteit geen kans hebben op een Kamerzetel. De overige zetels dienen te zijn vrije zetels. Wie met een plaats op de groslijst geen genoegen ne ...it. kan worden af gevoerd (op eigen ver zoek) en een plaats innemen op een vrije lijst, waarvoor in het geheele land stemmen kunnen worden verzameld. Een candidaat op de vrije lijst kan dan pas in aanmerking komen voor 'n definitieve plaats als hij den (landelijken) kiesdeeler zal hebben bereikt. Ten opzichte van de vrije lijsten (om de denkrichtingen recht te laten wedervaren) welfcscht men dus hetzelfde systeem als ook voor de officieele verkiezingen geldt. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—9 regels 1.25: etke regel meer 035- RECLAME per regel 0.75 de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 030. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bü vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 9.18 Tot inspecteur bjj den dienst toj-in-cul tuur brenging van den Wieringerrfteerpol- der is thans rings- Onder leiding van den directeur van Biologisch-Archaeologisch Instituut te ningen. dr. A. E van Giffen, worden sedert eenigen tijd belangwekkende opgravingen gehouden in verschillende deelen van Over ijsel. Thans zijn o_a. opgravingen verricht te Borkelt, onder de gemeente Holten, waar een oude grafheuvel werd onderzocht. Men mocht het genoegen smaken, daaruit ver schillende voorwerpen van archaelogische waarde te voorschijn te brengen, hoewel het blijkt, dat hier vroeger ondeskundige gra vers aan het werk zijn geweest, die Jammer genoeg veel bedorven hebben. De heer J. Butter te Deventer, veldar- chaeloloog, die veel met dr. Van Giffen sa menwerkt, heeft in de omgeving van Ommen eveneens grafheuvels ontdekt, welke later door den heer Van Giffen verder sullen wor den onderzocht. Ter bevordering van het oudheidkundig onderzoek heeft een vermogend ingezetene van Deventer in de nabijheid van Ommen een terrelnstrook aangekocht, waarin rich dertig grafheuvels bevinden. bij verlies van *a anderen vinger. een baatzuchtig belang In vies bleken van do aH»r- Ir. J. C. vnn Staveren te Arnhem Ie be noemd tot bijzonder hoogleeraar in de toe gepaste electee-techniek aan de unlveralteit te Utrecht. Op het Haventerrein te Soerabaja zullen woningen voor het Europeesch en Inlandsch personeel der Koninklijke Marine worden neergezet, waarvan de bouwkosten totaal bedragen 3 000.000 Met den bouw hiervan sullen tien jaar verloopen. De kosten van de in 1991 te bouwen Europeesche woningen bedragen f 300000. I Dinsdagavond, vermoédelijk omstreeks tien uur, zijn weer enkele verpleegden van het psychopathenasyl te loeiden uit de inrichting ontvlucht. Nu maar liefst drie tegelijk, nl. een 24-jarige man uit Amsterdam, die reeds verschillende malen is uitgebroken, een 21- Jarige man uit Zutphen en een 39-jarlge man uit Assen Naar uit Santo Domingo aan „United Press” gemeld wordt, zijn Hollandsche ma treeën. die krachtig medewerken aan het werk tot hulpverleening in het door den orkaan geteisterde gebied, op het oogenblik bezig met het bouwen van een ponton-brug over de rivier Oeama ongeveer 7.750.000 is met ongeveer die waarvan de rechtbank verd. heeft vrij gesproken wettig en overtuigend bewezen, o.a. inbraken te Haarlem en Overveen en con cludeerde tot vernietiging van het vonnis ten aar zien van de vrijsoraken. Spr. noemde verd. een gevaarlijken inbreker, die niet in de samenleving thuis behoort en concludeerde tot schuldverklaring aan de ten laste gelegde 6 diefstallen en vroeg ten aanzien van de straf bevestiging van het vonnis. Tijdens bet requisitoir werd verd. weder om. naar hij beweert, geïrriteerd door get. .die nagemaakte rechercheur van politie” Dere get. had n.I. verd. op het station Leiden met een hem toebehoorenden koffer aange troffen en zich als rechercheur van politie voorgedaan. De verdediger mr. Plantenga. achtte het beter verd. voor korten tijd op te sluiten, om hem daarna ter beschikking van de regeertng te stellen, teneinde hem de gelegenheid te geven 'n beroep te leeren. Tenslotte verzocht pl. verd bU veroordeeltng tn de bijzondere strafgevangenis te plaatsen. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Besprekingen op het Ministerie in ver band met de moeilijkheden in den Land bouw. Deze nieuwe film van de N. V. FUmafdee- ling der K. 8. A„ waarvan reeds bericht werd, dat zij in Nederland zou worden uit gebracht onder den titel .Moederweelde" zal voor het eerst vertoond worden op 25 September as. in het Roothaanhuis te Am sterdam. Deze vertoonlng, die de eerste- is van een serie vertooningen die in Amsterdam onder leiding van den bond van grooet gezinnen zullen gegeven worden, zal worden opgeluls- terd door de hooge tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Een speciale plaatsysteem vastgelegd, zoodat deze film ook op moderne wijze als .geluidsfilm" kan worden vertoond en ten gehoore gebracht. Vier min of meer ernstig gewonden In het café van T. v. d. V. aan den Grondheerendijk te Charlols is Dinsdag avond om circa twaalf uur een mlniatuur- veldslag geleverd tusschen zeven Duitsche opvarenden van het in de Petroleumhaven liggende motorschip .Fulda”, en den kastelein en zijn kellner. De Duitschers hadden al heel wat biertjes verwerkt met het gevolg dat ze erg luidruchtig waren geworden. De kastelein gaf dan cok zijn kellner order, geen glazen voor de .Jieeren” meer te tappen, daar het hoog tijd werd dat ze in de buitenlucht kwamen. ,_De gasten” waren T daar echter in het geheel niet mee eens en begonnen en corps den kastelein voor alles en nog wat uit te maken. Men dreigde hem zelfs de gebruikte consumpties niet te betalen, wanneer luj niét terstond de glazen weer zou vullen. Toen deze dreigementen niet hielpen, wil de men den kellner te lijf gaan. De kastelein kwam tusschen belde en dit werd het teeken om het vuur te openen. Met alle mogelijke voorwerpen, stoelen, tafels, flesschen en wat dies meer zjj werd er op los geslagen met het volgende resultaat. De 23-jarige Duitsche kok J D. kreeg zware verwondin gen aan het hoofd en moest naar het zie. kenhuis aan den Coolsingel vervoerd wor den, waar hij verbonden werd. Den 20- jarigen steward F. L. werd een hersenschudding ge. slagen en hij beliep tevens 'n scheurwonde aan zijn hoofd. In zeer emstlgen toestand werd hU in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De caféhouder v. d. V. heeft in den strijd een hoofdwonde opgedaan, terwijl hij zijn neusbeentje brak. Hij is door zijn eigen dok ter verbonden. De kellner kreeg een gekneus de duim en moest zich eveneens onder dok ters behandeling stellen. De overige deel nemers aan den strijd kwamen met onbe duidende schrammen vrij. Begrijpelijk heeft het gebeurde In de omgeving nog veel con. sternatie gebracht. Toen de politie gistermorgen een onder zoek wilde instellen was de ..Fulda" met de vechtersbazen al weer vertrokken. En zoo kwam er omdat er zelfs geen geléénd geld meer binnenstroom de malaise óók In Australië zoo kwam er werkloosheid in een land, dat 230 maal zoo groot is als Nederland en nog niet eens zooveel inwoners heeft als dit landje. Niemand weet. waar het roode Australische avontuur eindigen zal. Zal het werelddeel een financieele curateele moeten aanvaarden? Het ziet er wel naar uit, Australische regeertng zelfs den goeden raad van den Britschen financieelen expert Sir Otto Niemeyer (door dras tische bezuinigingen de begroeting in evenwicht te brengen) niet schijnt te willen of te durven aannemen. Het einde zal den last dragen. Maar laat men vooral niet vergeten, uit het Australische geval leering te trekken. Wie zich aan spiegelt zich zacht Wacht u voor Eldoradische roode toe- komst-voorspiegelingen De ontgoocheling Is ellendiger dan het blijde vooruitzicht prettig kan zijn. HOF ALKMAAR Administratie Na, 433 Redactie Ne. 633 En om werelddeel maar geleend. En niet zoo’n beetje! In weinige jaren leende Australië met zijn dunne bevolking niet minder dan 1117.20 millioen pond sterling; voor af lossingen werden geen behoorlijke maatregelen genomen, ja, de rente der leeningen kon zelfs niet betaald wor den. En om die rente tóch te betalen, werd maar weer opnieuw geleend. Maar het is nu zoover gekomen, dat er zelfs in het dik-bevrlende Engeland niet meer geleend kan wordende geldschieters hebben duidelijk ingezien, dat het geleende geld niet langer „safe” is. zoo De Burgemeester van Loosdrecht heeft tot de Commandanten van de vliegkampen de Kooy, de Mok en Schelllngwoude het ver zoek gericht gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 1 November de watervliegtuigen niet meer te doen dalen op de z.g. Eerste Plas, doch hiervoor de Loenderveensche plas te nemen en wel op 300 Meter afstand van de daar gevestigde badinrichting. «s t Is treurig, het te moeten opmerken, maar wat wéAr is, is wAar! het rijke Australië met zijn weinige inwo ners, zijn weinige verbruikers dus van den rijkdom, staat voor een bankroet! Doodgewoon gevolg van het feit, dat er te weinig gewerkt en te veel verteerd werd en wordt onder rood bewind. De sociaal-demokraten waren er trotsch op, dat In Australië een heil staat bloeide, waar de mensch leefde, „♦an alle gemakken vooralen”, waar de levensstandaard het allerhoogst was opgevoerd en waar de arbeidersbewe ging nog steeds hoogere en door de tegeerlngen veelal graag Ingewllllgde er behouden, een proef met een socialistlschen schitterender kunnen slagen het afgelegen, geïsoleerde waar de mensch In zelfge noegzaamheid, onafhankelijk van an deren, zich te goed kon doen aan al het vette der aarde! (Terloops zij er even attent op ge maakt. dat de Australische socialisten, nu zij er zagen, niet !r ergste protectie. >X Zou onze socialistische pers ’over het protectionisme van den rooden Austra liër niet eens een verhandellngetje wil len leveren?) Maar intusschen: Australië was een prachttand voor een socialistische proefneming. En ook teerd: Onder vrijwel geheel en voortdurend rood bewind leefde men er genoeglijk heen, zonder zorg, zonder veel arbeid, met hooge loonen en in veel weelde. Totdat ook hier weer smadelijk be wezen werd, dat de veel gedroomde heilstaat zoodra deze een beetje ver wezenlijkt gaat worden onbestaan baar blijkt. In de gisteren gehouden gemeenteraads vergadering van Amsterdam werd behandeld een voordracht van B. en W om aan de naaml. vennootschappen Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij en Tweede Noord- Hollandsche Tramweg Maatschappij voor het electriflceeren van de tramlijnen Am sterdamEdam en SchouwPurmerend, een renteloos vocrschot te verstrekken. De heer GULDEN (8. D.) stelde de vraag of Amsterdam wel een behoorlijke verbin ding krijgt door het geven van een renteloos voorschot van 75.500 aan deze tramweg- mij.-en. Nu zal dezelfde tramwegmlj. die de niet te beste verbinding met Zandvoort heeft, In die trammlj. een grooten invloed krijgen. Hoe zal echter de positie van Am sterdam z<jn! Kan er, vraagt hl), geen ge mengd bedrijf komen voor de verbinding van dat gedeelte van Noord-Holland waarin de provincie en de stad zitten? De heer WEISS (N.P. i miste bepalingen van afbetaling van het renteloos voorschot in de voordracht. Bovendien zal de Noord- Zuid-Hollandsche tramwegmlj.. die de ver binding met Zandvoort niet te schitterend exploiteert, althans niet met betrekking tot het publiek, gratis de electrificatie van de overgenomen tweede Noordh. Tramwegmlj. én der Noordh. Tramwegmlj., gedaan krij gen. De gemeente is dan één der voorschot banken. Het gemeentebestuur toont z.1. in deze weinig koopmansgeest. De overgenomen tram heeft nu reeds zware concurrentie van de autobussen, denkt men soms dat die con currentie zal verminderen? Beter acht hij het als deze voordracht verworpen en een andere regeling getroffen wordt. De heer SEEGERS CC. P meende met den heer Weiss, dat op de wijze van de voordracht een cadeautje van ruim 75.000 wordt gegeven aan die failliete Noordh. Tramwegmlj. en als er presentjes moeten worden gegeven, komen z.L de arbeiders daarvoor het eerst in aanmerking. Naar zijne meenlng zijn de Noord-Zuidh. Tramwegmlj., en de beide failliete tramweg- mlj.en één zaak. De gemeente moet niet deze oplossing zoeken voor deze verbin ding. doch moet gaan werken met gemeen telijke autobussen. De heer BOISSEVAIN (VB.) was zeer vertaasd, dat deze financieele voordracht niet is behandeld in de commissies voor de financiën en bedrijven. Ook nu er beswa ren zijn gerezen, daarom doet hjj het voor stel: de voordracht aan te houden en die eerst te behandelen in beide genoemde commissies van bijstand. Wethouder ABRAHAMS zegt, dat in de comm, van financiën deze voordracht kan worden gebracht, doch niet in die van de want het geldt een particuliere Staten hebben deze het desbetreffende aangenomen, deze «lachen stelde. Maar Australië ligt ten slotte niet bulten de wereld en ook aan Australië heeft zich gewroken het onverstand v«n degenen, die niet alleen geen reke ning houden met het feit, dat het socialisme op zichzelf niet te verwezen lijken is, doch die wat erger is ▼ergeten, dat in ieder geval een plaat- Eenige dagen geleden deed in het rustige Amstel-dorp Uithoorn het gerucht de ronde, dat de directeur van het bijkantoor der Rot- terdamsche Bankvereeniging was gear resteerd. omdat hij groote sommen gelds ver duisterd had. Voor velen mocht deze mede- deeling misschien nieuw klinken, er waren vefschlllende dorpelingen, die deze uitbar sting voorzien en voorspeld haddea. Wat dan was het geval? De heer J. v. S-, een man tegen de veertig Jaar. was in Uithoorn gezien en gewild. Niet zoozeer om zjjn beminnelijkheid, maar om s(jn royaliteit en handigheid in het uitgeven van geld Hij was algemeen bekend als de .gentleman" en gedroeg zich daar ook naar. De bankier bracht de nieuwste Parjjsche mo des in het dorp aan den Amstel, hij leerde den boeren manieren en hjj vertelde soms Tange verhalen, druipende van genot en luxe. v- 8. was een hartstochtélijk liefhebber van week-enden. 'Jagen op de Veluwe deed hij regelmatig, in den zomer vond hij Scheve- ningen of Ostende zeer aantrekkelijk, voor Antwerpen had hij ook een zwak en zijn leven was dikwijls zoo bedrijvig, dat hij 's avonds om 9 uur uit Ostende terug kwam en om 11 uur weer per auto in Amsterdam rondtoerde. Dit neemt echter niet weg. dat hij ge schikt was voor zijn werk. Hij was een vak man. en dat hij het was blijkt uit de handigheid, waarmede hij falsificaties heeft verricht. De dorpelingen zagen „mijnheer" graag in hun zaken omdat er dan altijd goed geld te verdienen was. Hoewel er verschillende waren die het „zaakje niet vertrouwden” durfden en kon- ,den ze niets zeggen, omdat Uithoorn nu eenmaal klein is, een zakenman in een gla zen kastje woont en de bewijzen geenszins voorhanden waren. Negen jaar woonde v. 8. in Uithoorn en waarschijnlijk heeft hij negen Jaar geknoeid. Hjj was voor zijn komst werkzaam als pro curatiehouder van de Rotterdamsche Bank vereeniging in Alphen. Daar hij zijn plichten zeer nauwgezet vervulde, volgde zijn promo tie tot directeur in Uithoorn. Hoewel zijn salaris, zeker voor een dorp, niet onbelangrijk was. kon hij er niet mee rond komen en hij zocht naar een nieuw middel om contanten in handen te krijgen. Dit vond hij op de volgende wijze: Van de meeste dorpsbewoners had hij in een of an der dossier een handteekening, vooral ook van de meergegoeden. Nu vulde hij een for mulier voor een credietaanvrage in voor een of ander inwoner, wiens handteekening hij namaakte. Maar nu moesten er natuurlijk ook borgen teekenen. Daartoe diende zijn uitgebreid dossier. Zorgvuldig werd de hand teekening van A en van B overgetrokken ende credietaanvrage was correct in or de en werd natuurlijk geaccepteerd door het hoofdkantoor. De post van directeur was een vertrou- wenspost en men dacht in Rotterdam niet aan gefingeerde aanvragen. Een en ander zou echter spoedig ontdekt zijn, als v. 8. ver zuimde de verschuldigde renten en kosten te betalen. Deze gelden werden echter stipt op de vervaldagen afgedragen. Als het geld er niet was. werd maar weer een nieuwe cre dietaanvrage in zee gestuurd en met behulp van een duizend gulden was de falsificatie weer in het duister gebleven. De directeur is er op een goeden dag echter in gevlogen. Er kwam een accountant in Uithoorn, om de zaken na te kijken en van de eene vraag kwam de andere, totdat na een kort onderzoek bleek, dat er verschil lende vuiltjes aan de lucht waren. v. 8. werd gearresteerd en hij bijna onmiddellijk. Toen men hem vroeg, hoeveel hij dan wel voor zichzelf genomen had. schatte hij het totaal bedrag op circa 140.000. Het accountants-onderzoek is in vollen gang, de Juiste bedragen zijn slechts moeilijk uit te zoeken, zoodat een of ficieel rapport vooreerst nog niet te ver wachten is. Er is intusschen een nieuwe directeur van het bijkantoor benoemd, de heer Lugt. zoon van den directeur .der Rotterdamsche Bank vereeniging te Haarlem. De vrouw van v. 8. is het vorige jaar pas gestorven, hij bleef toen met drie kindertjes achter, die thans bij zijn broer vertoeven. Het huishouden is dus als het ware opge heven en v. 8- wacht op zijn straf, die gezien het schandelijk misbruik van vertrouwen, niet matig zal z|jn. In Uithoorn heeft deze kwestie zeer veel opzien gebaard en is nog steeds speek van den dag, de gebeurtenis van dit jaar. Het vertrek van den bankdirecteur wordt algemeen betreurd, omdat met hem een der royaalste inwoners van het dorp vertrokken I is. Australië Is een, voor onze Europee- sche begrippen, heel vreemde wereld. Een heel vreemde wereld, waarvan do doorsnee-Nederlander over ‘t algemeen maar heel weinig weet. En toch is het niet alleen heel inte ressant, maar ook vm buitengewoon belang, dat men hier te lande wat rui mer betreffende Australië wordt inge- Ucbt. Om eens enkele interessante bijzon derheden te noemen: Vrijwel de geheele bevolking van dit werelddeel is geïmporteerd; de inboor lingen zijn bijna geheel uitgestorven; als eerste blanken kwamen er van elders verbannen misdadigers en goud zoekers in 't land. Het werelddeel heeft een oppervlakte van niet minder dan 7.938.830 vierkante kilometer, Is alzoo ongeveer 230 maal zoo groot als Nederland en heeft t klinkt ongeloofelijk nog beduidend minder inwoners dan ons nietige landje langs de zee. Heeft Nederland inwoners, Australië 6.300.000 Inwoners „bevolkt”. En Australië is een rijk land; millioe- nen en millioenen menschen zou dit, over enorme gebieden vruchtbare, land kunnen voeden. In welk een hemeltje-op-aarde moes ten zijn weirtige inwoners wel niet kun nen leven! Met een zekere angstvalligheid heb ben de Australiërs er jaren lang dan ook tegen gewaakt, dat werkkrachten van elders er de markt zouden komen bederven en er de spoeling zouden ver dunnen. Kleurlingen werden heel en al ge weerd, en blanken werden als arbeiders maar matigjes toegelaten, in ieder ge- val ongaarne gezien. Werkelijk hebben de Australiërs weten te bereiken, dat zij op grooten voet en In weelde konden leven; fabel achtig Jioot waren en zUn er de loonen en men meende zich er alles te kunnen vëroorloven, Was hier het Ideaal van den eoda- listlschen heilstaat niet bereikt? Want de leiders van den Statenbond (Commonwealth of Australia) waren bezield met de idealen der Onafhanke lijke LabourpartU. en zij droegen er zooveel mogelijk toe bij, dat vooral de arbeiders hun weeldeleventje zouden kunnen voortzetten. Zooals we reeds zeiden: vreemde werkkrachten werden geweerd; het land werd met ongeloofelijk hooge ta- riefmuren omgeven. Men wilde er het geluk voor zich alléén behouden, en wAAr ter wereld zou heilstaat dan in Australië, selljk soclalisme-in-de-praktijk bij voor baat tot mislukking gedoemd is. Met het buitenland viel niet langer te concurreerende levensstandaard was (bU zoo weinig arbeid) al te hoog opgevoerd; de productiekosten der Australische waren konden elders niet betaald worden; men kocht zich, ondanks den binnenlandschen rijkdom, de levensbehoefte en de weelde uit de andere werelddeelen, men trok ter eko- nomische bescherming de tariefmuren steeds hooger op en weerde steeds radi caler de arbeidskrachten van buiten en steeds bleef men méér voor zichzelf eischen: steeds hooger moesten de loo nen worden, steeds méér moest een ieder zich kunnen veroorloven. Dat was zélfs in Australië, zélfs betrekkeiljk korten tijd, niet mogelljk. de „behoeften” van dit te vooralen, werd er dus ongeveer twaalf jaar lang is c werkelijk heerlijk geëxperlmen- Bedrijven, Mij. De Provinciale subsidie aangenomen, wetsontwerp is ook voordracht was het sluitstuk van de zaak. Intusschen hebben B. en W. geen bezwaar de voordracht aan te houden, haar in de comm. voor de financiën te brengen en te overwegen het opgeworpen denkbeeld in zake de autobusverbinding met die provin- cie-deelen. Aldus besloten. versekerd11 aL Te5’®kcrin«»voorwaarden f 9(101) Levenalange geheele ongeschiktheid tot werken door f TEfl bi) ongeval met f OEI) bij verlies vsn een hand, f a ne bil verlies vsn een f EI) bij een breuk van teaen ongevallen veraekerd voor een der volgende ultkeeringen; «»UUU.- Terlle, of f 75U.- d<xxlelijken .noop I Z5U.- Toet of I 1Z5.- duinl of wijsTinRer 30.- of ,rw

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1