Gemengd Q^Cieuws De roovers van Atom Kind van wagen gevallen en gedood Een meisje ontvoerd? BOEKBESPREKING Kinder verlamming VEILING-OVERZICHT Aan de gevolgen overleden Brand in een lakstokerü Oneerlijke werkvrouw Doodelijk ongeval in het Stadion Straatgevecht tusschen zeelieden Een gevaarlijke diefstal Onder een tractor ONDERWIJS FAILLISSEMENTEN Prof. Ir. J. C. van Staveren Gearresteerd Auto-ongeval Benoemingen PROVINCIAAL NIEUWS LEGER EN VLOOT Genaraal F. De Bas Jongen verdronken r Ingebroken In verschillende kantoren r Hel r ENKHUIZEN ANDIJK HOOGWOUD SCHAGEN WESTWOUD J CASTRICUM HOOGKARSPEL I - werd het lijk opgehaald. wel van Om het monsteren te beletten Eenige brandkasten opengebroken werd het Inbraak in een wapendepot je op nog Cur. Twee ante’s versplinterd Gistermiddag reed op be- en Gisteren negentig jaar. Gisteren zekere A. Beide jongens geraakten te water. Een van hen. de 18-jarige K. w werd door opvarenden van de modderpraam gered. Benoemd tot bijzonder hoogieeraar te Utrecht In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben inbrekers te Rotterdam huisgehou den in perceel Mercurius aan de Boompjes, in welk pand verschillende kantoren zün ge vestigd. Op bijkans alle verdiepingen zijn ze kantoren binnengegaan en daar hebben ze lessenaars en bureaux doorzocht. In de kan toren van vier verschillende ondernemingen hebben ze de brandkasten opengeboord, maar ze konden er weinig van hun gading vinden. Bjj een firma op de derde étage van het gebouw hebben ze uit een geldkistje, dat ze hebben opengebroken, een bedrag van onge veer f 300 gestolen. Beneden hebben ze uit de gang een fiets gestolen. Naar alle waanschünlükheid hebben de daders zich laten insluiten in een kolenkast van een leegstaand kantoor. Toen het ge bouw verlaten was, hebben ze in een open staande keuken een sleutelrek gevonden, met sleutels welke op de sloten der kantoren passen. De gemeenteraad van Amsterdam benoem de gistermiddag tot gewoon hoogieeraar in het staats- en administratief recht van Ne derland Mr. F. J. A. Huart, referendaris ter provinciale griffie van Friesland, en tot di recteur der Handelsinrichtingen L. Boogerd, hoofdingenieur bü den dienst der Handels- inlichtingen- 'n Hevea-product Vraagt het Uw schoenmaker hc de mi Le Ui' ee te ja ni bl hl ve U van pa te der bestuur daarna bllceerd. nog hotel I get lad des te gen Ka Wil vol li reei din kor 2i zen bes 3i doe stai k de wor den diei org gro en stai I mei ond in aut mei tei hui do wi tei te sc ta ui Sï m rr J sc F van Ge- H aan tról de stre den zuil N best gen J riet V. zon. te i ovei gea rinj uw ui ta kelj met de Net! lljkl jan heb bov dat gaa prol Wai 'en ne aa vir 1 SOI be, lijl bei in.' wo op< 1 col gei dig hel g« kir ha! nir pai lin De 21-jarige Jurgens, die in de nachtploeg met een tractor het land had bewerkt, keerde in den morgen naar zijn woning in Ganzen- djjk (Gr.) terug. Vermoedelljk heeft hij re dicht langs den kant van de sloot gereden, waardoor de grond verzakte en de tractor over den kop in de sloot sloeg. Arbeiders, die naar het werk gingen, vonen en ongelukkige dood onder den tractor. De twee brandkasten, welke onaangeroerd zijn gelaten in het gebouw, bevatten juist een aanzienlijk bedrag aan geld, terwijl in de andere brandkasten boeken at zeer weinig geld geborgen waren. De 63-jarige de W„ die in de vorige week aan het Haantje onder de gemeente Rijs wijk van een dak is gevallen, is thans aan de gevolgen bezweken. - aan heem- folklore, buitenleven en toe- Mond- en klauwzeer Onder het vee van den veehouder S. Klauwers alhier, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob, s. van Jan de Leeuw en Trijntje Bakker. Huurder niet terug Bü een verhuurder van roeibooten alhier, vervorgde zich een onbekend pesoon om een roeiboot te huren. De roeiboot werd afgegeven, doch de huurder is met de boot niet teruggekeerd. De politie stelt een onderzoek in. is het zesde geval geconstateerd. Het Gistermiddag om zes uur is in de Vespucci- straat te Amsterdam een 6-Jarlg meisje, dat op een vrachtauto zat door het zwenken van den wagen er af gevallen. Het is eenigen tijd daarna op weg naar bet Wllhelminagasthuis overleden. bleek overhoop gehaald te s opengebroken, de geweer- teden en de geweren zelf iten het gebouwtje, weggewor pen. Daar verschillende vereenigingen hier oefenen, kon nog niet worden nagegaan, of en zoo ja, hoeveel wapenen gemist worden. Bij het gebouwtje werden eenige breekijzers en vijlen gevonden. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben dichtbüwonenden lawaai op het ter rein gehoord. De andere jongen, de 18-jarige J. Brand- stra uit Hulzum, verdronk. Na eenigen tijd De heer ir. J. C. van Staveren te Arnhem is benoemd tot bijzonder hoogieeraar in de toegepaste electro-techniek aan de Universi- teit te Utrecht. Deze bijzondere leerstoel is Ingericht door het Fonds voor natuurweten schappelijk onderzoek ter bevordering der Nederlandsche industrie. Ir. J. C. van Staveren is directeur van het Centraal Bureau der Vereenlglng van Direc teuren van Electriclteltabedrijven in Neder land en van de N. V. tot Keuring van Elec- tro-technische Materialen te Arnhem. Hij zal college geven in de toegepaste sterk- stroomtechniek en wel in het bijzonder met betrekking tot de physlsche problemen, die zich bü dezen tak van practische wetenschap voordoen. leidende personen van het Kriigsgeschiedkun- dlg Archief, een bloemenhulde met geleiden den brief. Voorts ontving generaal De Bas een brief namens het wapen der cavalerie van den inspecteur van dit wanen en namens de officieren van het derde halfregiment en van den commandant. Verder heeft generaal De Bas een felicita tie- telegram ontvangen van generaal Schuur man, inspecteur der artillerie, en een brief van den ispecteur der marechaussee, mede namens de officieren van het wapen. Generaal De Bas ontving voorts een tele grafische huldebetuiging van den Prins. Vergadering van „Hoogwoud Vooruit," ge houden Dinsdagavond in het lokaal van den heer Modder. Begunstigd door een flinke opkomst liepen alle discussies vredig en za- kelljk en konden verslag van den secretaris en dat van den penningmeester onder dank worden goedgekeurd. Daarna werd besloten wederom op kermis Maandag 's morgens kinderspelen te houden, te weten: voor jongens van 810 jaar, jas aantrekken in een hangende mand; voor meisjes vanrf10 Jaar hardloopen op muilen met twee ballen op een blaadje; voor jon gens van 1113 jaar onder een zeil en daar na door een hangende ton kruipen en voor meisjes van 1113 jaar Grootmoeder op reis. Daarna volgt prijs uitretken. Des iiamld- dags zijn er groote volksspelen, wat door het nog nader zal wo-den geregeld en per aanplakbiljet zal worden gepu- Gemeenteraad Een vergadering van den raad der gemeente wordt gehouden op Vrijdag 12 September 1930, des namiddags te kwart over zeven uur. Punten van behandeling zijn: 1. Ingekomen stukken en adressen; (Adres van het bestuur der afd. Behagen van „Het Witte Kruis” om subsidie voor het jaar 1930.) 2. Voorstel tot nlet-aansluitlng van enkele buitenwijken aan het eleetrisch net; 3. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage voor een leerling der Handelsschocd te Alk maar; 4. Voorlooplge vaststelling gemeente- rekenlng dienst 1929; S. Aanbieding gemeen- tebegrootlng dienst 1931; 6. Voorstel tot aanvulling van de verordening op de Vee markten; 7. Voorstel met betrekking tot de boter-, kaas- en elerenmarkt; 8. Voorstel met betrekking tot de Zaterdagavondmarkt; 9. Voorstel tot wijziging der bedrijfsbegroo- ting van het Gasbedrijf. Subsidie B. en W. stellen voor aan „Het Witte Kruis” voor het jaar 1930 alsnog een subsidie te verleenen, groot 1000. aangezien thans uit de opgave van genoemd bestuur blijkt, dat de vereenlglng zonder steun der gemeente met de uitzendingen niet zal kunnen voortgaan. Nlet-aansluitlng buitenwijken eleetrisch net Naar aanleiding van het gesprokene in een der vorige vergaderingen van den raad, hebben B. en W. den directeur der Llchtbedrijven opgedragen, nogmaals een berekening van kosten van aansluiting te maken met betrekking tot de toen genoem de buitenwijken. Op grond van de vermelde cijfers stellen B. en W. voor niet tot aansluiting over te gaan, gelet op de groote kosten en de wei nig aangevraagde lichtpunten, waardoor het verlies op deze aansluitingen te groote af metingen zou aannemen. Ten aanzien van de aansluiting van de I perseden aan de Hale, waaromtrent een I Concert Zondagavond as. zal op een voor dat doel Ingericht terrein nabij het hotel ,4e Lmdeboom" een gratis volkscon cert worden gegeven door het fanfarecorps ,J)r, Nuyens directeur de heer Leo Konlng Gistermorgen was de motorrenner E. Hel ders op de baan in het Stadion aan den Am- stelveenscheweg te Amsterdam bezig met trainen. Door onbekende oorzaak is de ren ner het stuur van zijn race-motorrijwiel kwijt geraakt en van de baan geslingerd. In levensgevaarlijken toestand werd hij naaa het Tesselschadeziekenhuis vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is over leden. T-liftenent-generaal F. de Bas Is gisteren negentig Jaar geworden. Wegens zijn gezondheidstoestand had de ge neraal verzocht op dezen dag geen bezoeken te ontvangen. Daarmede bleek rekening te s«n gehouden. Des te grooter was echter het aantal telegrafische en schriftelijke geluk wensten en kaartjes, dat den negentigjarige wm toegeeoriden, Voorts hadden velen hem Veiling „Ons Belang." Aan de veiling „Ons Belang" waren aangevoerd: 140 zak dubbele spercleboor.en van 9—19 ct_, 376 zak enkele sperdeboonen van 6—17 K ct., 75 zak trosboonen van 1622 ct., 35 zak snüboonen 1422 ct„ 27 zak tulnboonen van 510 ct., 11 zak raspers van 2429 ct. Alles per K.G. Strandwezen. Naar wij vernemen aal het paviljoen aan zee, dat na 6 jaren in de 10 September opgegeven door v. d. Graaf A Co. N.V. (afd. Handelsinformaties) UITGESPROKEN: 8 Sept: J. 8. M. F. Haring, schilder. Wa teringen, Heerenstraat 92 L R.c. Mr. F. J. A. Hjjink. Cur. Mr. I. Hovy. Delft. 8 Sept.: J. B. Mader, handelende onder den naam Technisch Bureau Eradus, Den Haag, Frederik Hendriklaan 256. R.c. Mr. A B Bommezün. Cur. Mr. Tj. Mobach, Den Haag, Anna Paulownastraat 49. 9 Sept.: P. H. Homburg, koopman, De venter, Smedenstraat 37. R.c. Mr. H. L. Mees. Cur. Mr. J. van Konijnenburg, Apeldoorn. 9 Sept.: H. P. Canters, Ujmfabrikant, Ois- terwijk. R.c. Mr. Jhr. Mr. L. J. M. Basse v. IJsselt. Cur. Mr. R. A. Th. V. Hooff, Til burg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 8 Sept.: J. P. Dracht. Den Haag. 8 Sept.: P J. de Goeijer, Delft. 8 Sept.: A. J. Polak, Rijswijk. Gistermiddag omstreeks vier uur waren twee jongens aan de Greuns, onder Leeu warden, met een zeilboot aan het varen. Door verkeerd manoeuvreeren met bet voer door een van hen, had een aanvaring pieste met een ledige modderschuit, welke Gistermiddag reed op den Rijksweg bij Naarden de auto van Mr. A. W. Gerritse uit Amsterdam, waarin behalve de chauffeur de eigenaar en diens gezin gezeten waren. Op ongeveer 30 Meter voor dezen auto reed de vrachtauto van de firma Kan en de Vries uit Amsterdam Plotseling wilde de chauf feur van den laatsten auto de Meersteeg in rijden, een weg, die links van den Rijksweg is gelegen. Door de groote vaart kon de chauffeur van den heer G. niet meer voor komen, dat een botsing ontstond. Beide wa gens werden nagenoeg versplinterd. Wonder boven wonder bekwam geen der inzittenden der beide auto's letsel. Een mooi resultaat. Naar ons wordt me degedeeld zijn de voordeelige resultaten van de gehouden winkelweek door het bestuur van de Winkellersvereeniging overgedragen aan het Algemeen Armbestuur, zijnde een bedrag van ruim f 150.Dat het armbe stuur, dat dit jaar al vele buitengewone uitgaven heeft gehad, zeer dankbaar is voor deze bijdragen in de onkosten, Iaat zich begrijpen. BEVERWIJK Ofschoon het boonenselzoen zoo zoetjes aan ten einde loopt, was de aanvoer in de afgeloopen week nog zeer groot. Alle soorten waren dan ook nog ruimschoots vertegen woordigd waarvan snij- en dikke booneq het grootste deel uitmaakten. Nu de booge temperatuur weer plaats ge maakt heeft voor meer geregelde weersge steldheid bleek deze verandering ook niet den handel ongunstig te beïnvloeden. Alleen de producten sla en komkommers hebben van het warme weer geprofiteerd, doch hoe hoog ook deze prijzen in die dagen werden opgedreven, konden deze artikelen het niet goed maken tegenover de groote lusteloosheid die de markt beheerschte. Deze veralagweek staat, behoudens enkels producten, voor het grootste gedeelte we derom in een goede stemming met bevre digende prijzen. Snijboonen waren steeds goed te plaatsen en bleven ondanks flinke aanvoeren steeds op hoog peil. Sommige partijen brachten het de laatste veilingen zelfs tot 30 ct. per K.G. Het ultgebreid verschil in kwaliteit geeft echter niet alleen voor Snijboonen, doch ook voor alle andere soorten de meest ulteenloopende noteeringen. Dikke boonen geven de laatste veilingen ook betere prijzen, al zjjn hier partijen onder die voor enkele centen weg gaan. Toch kwam de goede soort op enkele dagen nog tot prijzen van 1420 cent per K.G. Alleen stam zonder draad heeft nog niet veel belangstelling en waar van deze soort weinig voor fabrieken gekocht wordt, staan deze nog te veel aan den lagen kant. Bospeen bleek weer een zeer gezocht ar tikel te zijn. Vooral goede kwaliteit was zeer gewild en kwam naar soort van 1520 ct. per bos. Bloemkool heeft zich de laatste veilingen weer zoodanig hersteld dat sommige partijen eerste soort het tot ruim 20 ct. konden brengen, terwijl eveneens tweede soort voor Toen de afdeeling Zwolle van den bijzon deren vrijwUligen Landstorm Dinsdagavond kwam bij de schietbanen aan den Scheven weg voor de wekelijksche oefening, bleken de deuren geforceerd te zün van het zich daar bevindende gebouwtje. Hierin worden bewaard de schietschijven en andere benoo- dlgheden, geweren, pistolen en veelal eenige munitie. All< zijn. De kast riemen doon overal, ook tJ pen. 1- Diefstal van ongeveer f 1200. Gisteren werd door een slager te Amers foort bü de politie aangifte gedaan van het feit, dat den laatsten tüd uit een in een kast in de huiskamer staand kistje, geld werd vermist, tot een totaalbedrag van ongeveer t 1200— De werkvrouw, die bü de familie in dienst is, werd aangehouden. Zü bekende tenslotte gistermorgen nog f 12.50 te hebben wegge nomen. Bü een onderzoek in haar woning werd een bedrag van f 150.gevonden. Dit geld is in beslag genomen. Floralia. De jaarlüksche Floralia- Hulsvlüttentoonstelllng zal op 21 en 22 Sep tember as. in „Bantam” gehouden worden. Officieele opening. In de nieuwge bouwde tooneelzaal van „Bantam" vereenig- de zich tegen 4 uur een talrijke schare. Dien middag zou de officieele opening plaats hebben van de nieuwgebouwde kolf baan en tooneelzaal. De vroolüke wijsjes van de welbekende „Barcefola" band bracht er de juiste stem ming in. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de wethouders Stapel en Beemster. het raadslid Maas, Ds. Kasteln, Dr. Romeijn, de heer M. v. d. Kulren, hoofd der school en zün onderwüzer Hemmer, Notaris Koerman en bestuurders van alles, wat Hoogkarspel aan vereenigingen bezit. De eigenaar van „Bantam" heette allen hartelük welkom en sprak zijn voldoening uit, dat vrü algemeen aan zün ultnoodlglng gehoor was gegeven. Wethouder Stapel opende de ril der spre- Te Vlaardingen k inderverlamming tientje is in de barak opgenotnen. Ook te Smllde is een geval van kinder verlamming geconstateerd. „Bantam" Nu „Bantam” door zijn ver bouwing op aller lippen ligt, wil men. meer weten van het oude .Bantam,” dat volgens een vorig bericht in dit blad reeds in 1679 bestond. Toch blükt, dat aan dien hoogen ouderdom nog wel enkele jaren kunnen worden toegevoegd. In een doopboek berus tende in het archief van de Ned. Herv. Gemeente alhier, vindt men opgeteekend dat den 8sten Januari 1668 was gedoopt: „Trtjn. dochtertje van Plet Aal, herbergier in Ban tam, ep Dirkje Cornells." Hieruit blükt dus, dat „Bantam” zelfs In 1668 bestond. Waar- schünlük is de herberg nog wel ouder, want verder las men, dat den 20sten Januari 1666 was gedoopt Jacob, het kind van Pieter Alertz, herbergier en Dirkje Cornells en den 23sten December 1868 Alert, het kind van Pieter, herbergier en Dirkje Cornells. Na tuurlijk is 't niet zeker, dat de herberg reeds in 1668 den naam van „Bantam” droeg. Uit het aangehaalde blükt, dat men in dien tüd niet zoo nauwkeurig op de juist heid der namen lette als tegenwoordig bü den Burgerlüken Stand. Indien niet de naam van de vrouw en de aanduiding van het be roep zekerheid gaven, zou men niet opmer ken dat met Piet Aal, Pieter Alertz en Pie ter, herbergier, dezelfde persoon werd doeld. In verband met den overval te Alem bü den heer W. A. Otten, kassier van de Boe renleenbank. kan nader worden gemeld, dat de politie twee vermoedelüke daders heeft g**rresteerd zy D«n Bosch over gebracht voor een eerste verhoor door den officier van justitie. behoorlijke prijzen haar weg vond. Spinazie kwam op sommige dagen nog tot 1— per kist, zoodat voor dit artikel mo menteel zeer veel belangstelling bestaat. Postelein ging met vluggen handel van 6075 ct. per kist. Sla heeft haar goeden tüd weer gehad en kon het niet hooger brengen dam van 40— 75 ct. naar kwaliteit. De aanvoer van Doppers en Capucündere bepaalt zich thans tot zeer kleine partijtje». Voor goede soort blükt nog steeds veel be langstelling en komen prüzen voor van 30 ct. per pond. Het meest aangevoelde behoort echter tot meer of minder afwijken de kwaliteit. Appelen en peren worden nog zeer be perkt aangevoerd en bepalen zich in hoofd zaak tot enkele kleine kwantums keuken- appelen en handperen. Voor beide soorten is steeds veel belang stelling en worden booge prüzen besteed. In het circus Bech -Olsen, dat deze week in Horsens (Denemarken) voorstellingen Reeft, trad ook een Nederlandsch meisje op als assistente van een slangenmensen. Don derdagavond na de voorstelling is zü niet in haar logies gekomen en ook den anderen dag ontbrak zü op het appèl. De directie heeft de zaak in handen van de politie gegeven, doch tot dusver is er nog geen spoor van haar ontdekt. Men vermoedt, dat zü door iemand uit Aarhus ontvoerd ls„ die Donderdagavond in het circus was. Het meisje. Clasine Antoinette Hoors ge- heeten, is in 1912 te Amsterdam geboren. kers. Hü zei, dat het gemeentebestuur het bezit van een aan de moderne elschen be antwoordende -concertzaal op hoogen Prijs stelt. In onze gemeente verrezen kostbare gebouwen (kerk, scholen). Wellicht was de heer de Vries door bouwkoorts aangetast. 1 Was een onderneming, die in deze minder gunstige tijden van durf getuigde. Hü hoopte dat de nieuwe kolfbaan aanleiding zal mo gen zün, dat het oude Westfriesche kolfspel weder tot vorigen bloei moge komen. De heer Appel, aannemer, roemde namens de vaklieden, die aan den bouw medewerk ten, de aangename verstandhouding, waar door zulk een schoon geheel verkregen was en bood den heer de Vries als blüvend aan denken een klok aan voor de kolfbaan. Van andere zijde was reeds een uurwerk voor de tooneelzaal geschonken. Ds. Kasteln was aanwezig als goede vriend, als buur en predikant. Slechts in deae laat ste kwaliteit zou hü het woord voeren. Hü wees er op, dat kastelein zün verplichtingen medebrengt. Herberg-beaoek leidt zoo licht tot misbruik van alcohol. De Ooat-Indiè- vaarder, die zich volgens de oude bescheiden in 1657 in .Bantam" vestigde, had tot leuze: ..Hou het roer recht". Dit moet ook de zin spreuk zün van den tegenwoordigen eige naar. De heer Maas wees op de vele bouwwer ken. in onze gemeente verrezen, die de be wondering van eiken bezoeker opwekken. Dit getuigde van durf en ondernemingsgeest. Men moet in deze minder gunstige tüden niet bü de pakken gaan neerzitten, maar het oog op de toekomst richten, die eens beter dagen zal brengen. De heer Winkel spoorde de kolf vrienden aan. zich in de aan alle eischen voldoende kolfbaan met hart en ziel op het edele kolf spel toe te leggen en het aldus in de oude eere te herstellen. Hü liet dóórschemeren, dat vroeg of laat de wedstrijden van den kolfbond wel eens in „Bantam” zullen ge houden worden. De heer H. Wesseling, als oudste en de heer van der Kuur als Jongste buur’ roem den de goede buurschap door den heer de Vries steeds betoond en bood als blük van waardeerlng een keurig bloemstuk aan. De heer Appel, voorzitter van de tooneel- vereeniglng „de Rozeknop" verklaarde zün ingenomenheid met de moderne zaal, op de plaats der oude, primitieve opgericht, daar door zullen de uitvoeringen zeer zeker meer tot haar recht komen. De heer Bakker, voorzitter van de afdee ling van Bloembollencultuur, die meermalen op de planken in de oude zaal gestaan had. zou gaarne op het nieuwe tooneel z0n krach ten nog eens willen beproeven. In het be stuur der afdeeling was besloten in den loop van Febniari as. in „Bantam” een tentoon stelling van bloemen en afgesneden tulpen te houden, waarbü hü op de medewerking van den heer de Vries rekende. Ook hü bood een bloemstuk aan. De heer Hemmers, regisseur van de .Roae- knop” vergeleek het oude tooneel, met zün primitieve kleedkamer, met hetgeen tha^s tot stand gekomen was. De aangeboden ververschlngen maakten de tongen los en allengs ging het officieele ge deelte in een officieus over, waarbü het aan toespraken niet ontbrak, waarvan sommige van humor tintelden. Zoo vlood de tüd voort. Onder gezelligen kout en de vroolüke wijsjes van de onver moeide Barcefola band schenen de uren kwartieren. Er is echter een tüd van gaan te meer daar de heer de Vries alle aanwe zigen ultnoodlgde tot het büwonen van een feestavond, welke ten half negen zou aan vangen. En aan deze ultnoodlglng volgaarne gehoor gegeven. De zaal stroomde op het aangegeven uur vol. Weder was de Barcefola band op het appèl en spoedig was er een echt feestelüke 'temming in, verhoogd door de feestnum mers van het fanfarecorps ..Concordia”. Vooral het „Barbier et chevalier” van L. Reünand oogstte een daverend applaus. De voordrachten van de heeren M. Hem mer en 8. Galis, leden van de „Rozeknop” werden zeer gewaardeerd en vielen aeer in den smaak. Geen enkele vereeniging had willen ach- terblüven. „Vlugheid en Kracht" maakte zich verdienstelük door zün lenigheldsoefe- nlngen voor heeren, zün vrije en orde-oefe- ningen, toestel-turnen voor dames en hee ren. en zeker niet het minst door zün plas tische groepen. Dit was een der schitterendste nummers van het aan afwisseling rijke programma. Ook de saxophoon solo van den heer H. Diepgrond mag niet onvermeld blüven. De zangvereenlging Thalia” bracht op hoogst verdienstelüke wüze oud-Hollandsche liederen ten gehoore. „Aan den Vliet”, ons lied van de zee. Molenaarsdochter en het liedje van den klompenmaker, werden on der ademlooze stilte aangehoord. Natuurlük ontbrak het weder niet aan de noodlge toespraken en gelukwenschen. in verschillende toonaarden geulL De ruime zaal, de aankleeding, de kleur rijke verlichting, het ruime tooneel. werden nu eerst ten volle gewaardeerd. Niet minder toen een gezellig dansje de beenen van den vloer bracht. Den ondernemenden eigenaar van „Ban tam" onze beste wenseben. adres is ingekomen, stellen B. en W. voor deze aansluiting tot stand te brengen, in- dlen de aanvragers een verbruik gararidee- ren gelijk aan 10% der aanlegkosten, gedu- rende 10 jaar. Büdrage leerling Handelsschool te Alk. maar Naar aanleiding van een brief van het gemeentebestuur van Alkmaar, betref, fende de onderwerpelüke aangelegenheid, hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met de ouders der beide leerlingen, die os school zullen gaan bezoeken, ten einde »e vernemen, of dezen bereid zouden zün, de ver schuldigde bijdragen aan de gemeente te restltueeren. Een der ouders verklaarde zich bereid de büdrage ad f 80.99, voorloop^ voor het leer jaar 19301931 te restit’ieerat, de andere echter verklaarde niet meer dan de helft te zullen terugbetalen. B. en W. hebben gemeend ook dit laatste aanbod te moeten aannemen en stellen daarom voor, gelet op het verschil in de fl- nancieele positie der beide betrokkenen, het gemeentebestuur van Alkmaar te berichten, dat de büdragen zullen worden verleend.^ .BRIESTER EN VOLK”, door pater Marcus van Vortum O.M. Cap. UitgaveKruisvaarders St. Jan, Rüswük. Verschenen is de tweede druk van .Bries ter en Volk", door den Weleerw Pater Mar cus van Vortum OM. Cap. De socialistische bladen en propagandis ten zün er op uit. door allerlei lectuur, overdrüving van feiten en stemmingmaken, het contact tusschen priester en volk verbreken en het heilzaam werken priesters te schaden. Het boekske van Pater Marcus nu wil meehelpen om dat heilloos streven tegen te gaan en waar -priesters en volk zoo innig zün samengegroeid als in ons land, wil het beiden, priesters en volk, opwekken, om samen te werken voor de belangen van den Heiland, die tevens ook beider eigenbelangen zün. Het feit, dat de eerste druk spoedig was uitverkocht, spreekt reeds voor zichzelf. Vermelden we nog, dat deze tweede druk eenige verbetering, vermeerdering en aanpassing aan de moderne behoeften heeft ondergaan. Moge dit boekje door ruime verspreiding veel nut, vooral onder de jeugd, stichten. Overgeplaatst De commies-dienstge- leider H. A. Labrie, alhier, wordt met in gang van 1 October a. s. overgeplaatst naar Bussum. „DE STREEK* In tegenstelling met de laatste weken is de aanvoer voortdurend toegenomen. Door de warme dagen is de bloemkool snel ge groeid, doch tegelük ook in kwaliteit ach teruit gegaan, zoodat er een massa uitschot komt. De slaboonen zün ook allen klaar, de aardappelen moeten opgeruimd worden, een en ander is oorzaak, dat we weer dagen heb ben van 300 schuiten. Jammerlijk kan echter gezegd worden, dat er veel geschreeuw maar weinig wol is, want de boel gaat tegen ver bazend lage prüzen weg. Vooral de prijsda ling in de aardappelen is weer een geduchte tegenvaller, men mocht toch verwachten, dat wat thans als ziektevrü wordt aangebo den, toch goede belangstelling zou vinden. Al wat echter niet voor pootgoed weggaat is spotgoedkoop en vindt met moeite een kooper. Van aardappelen komen dagelüks 3 k 4000 baal, een ongekend groot getal voor dezen tüd van het jaar. De groote en kleine Schotten voor poters brengen f 2.50 k f le per baal op, de groote teleurstelling geven Wilde Due, waarvan menig tuinder een ex- tratje dacht te hebben en die heden tot f 1.35 per baal terugliepen. De gewone Duo en Ideaal brachten het luttele prijsje op van t 0.60. de Geld, f 1.20. Voor uien is ook geen kooplust. Ondanks er maar weinig wordt aangeboden, gelden de drielingen f 0.55, groote en nep f 1.10 f 1.25. Slaboonen toonden een week geleden een kleine opleving, toen echter op de betere prüs flink wat lozkwam, was het weer mis en gaan thans de mooiste boonen zonder draad voor f 1.— k f 1.50 per zakje, afwij kend goed een paar kwartjes. Met de sluitkoolsoorten blüft de toestand ook al hetzelfde, de zware kool f 0.50 f de mooiste komen wel eens tot f 2.Witte kool f 1.- f 2.—. Een enkel partütje bieten wordt zoo mi en dan aangeboden, momenteel staat de prijs voor de grooten op f 14i f 16.per 1000 stuks. Zooals boven gezegd, kwam dezer dagen vrü veel bloemkool los van’de soort kortbeen vroege reuzen; het overgroote deel komt voor f 0.75 A f 1.30 per 100 stuks in de zou- terü terecht. Ofschoon momenteel bloemkool zeer schaarsch is, komt de h00^’e noteering niet verder dan f 13.tweede soort f 4. De augurken worden in flinke partijen aangevoerd en vinden hun weg naar de Am- sterdamsche markt. Ze tnaken ook al geen uitzondering op de algemeene slapte, füj1' bast doet f 0.16, fün f 0 28 A f 035 per kilo. Het nieuwe artikel druiven uit de koude kas worden, de kwaliteit in aanmerking F" domen, vrü goed betaaid. Alicante voor export 60 cent, Frankenthaler f 030 pc kilo. i 1 Minder gewild zün de tomaten, waarvoor Ten” aanzien van de aansluiting van de I de noteering van A tot O kwaliteit van perceelen aan de Hale, waaromtrent een I f 1030 tot t 840 per 100 kilo ia. „ONS TAALBOEK”, door Aug. A. Bondens en J. M. Weeterings Uitgave: L. C. C. Malm- berg, Den Bosch. Bü de firma L. C. G. Malmberg te 's-Hertogenbosch is verschenen „Ons Taal boek” voor de R. K. Lagere School, door Aug- A. Bondens en J. M. Weeterings, met teekenlngen van J. Rotgans, 3de deeltje vierde leerjaar. In dit deeltje wordt in hoofdzaak werkwoord behandeld, terwijl het groe der oefeningen gewüd is aan de vormen den tegenwoordigen en verleden tüd. zorgd is voor verscheidenheid in de oefenin gen, waarbü opvalt, dat getracht is. deze een deel van hun bekende saaiheid te ont nemen. Naast het. werkwoord als doenwoord, heeft men het aanbevelenswaardig geacht, er ook de aandacht als tüdwoord op te vestigen. Tenslotte zü vermeld, dat wat in vroe ger tüd geleerd is, de noodige herhaling verkrijgt. zomermaanden is geëxploiteerd voor den as. winter moeten verdwünen. Ged. Staten zün schünbaar niet voorne mens de huur te verlengen. Over de plannen tot den bouw van een hotel aan Zee is nog niets met zekerheid bekend. Zün de berichten juist, dan is het contact van degenen die verleden jaar in onderhandeling waren om gronden daartoe in erfpacht te verkrijgen, met Ged. Staten, verbroken. Mogelük blüft het intusschen, dat voor het seizoen 1931 een behoorlijk zal verrüzen, maar dan zal toch de noodlge spoed moeten worden betracht, anders is men niet gereed. In hoeverre er nog iets zal komfti van het bouwen van een groot hotel met een vijftigtal woningen door R. K. Amsterdam, met als dochtervereenlging Zonne weelde, hebben wij nog niet vernomen. Eerder is men geneigd aan te nemen, dat men dit plan heeft laten varen. Iets anders is het met een kinderkolonie. Dit schünt nog voor 1931 gereed te zullen zün. Ten opzichte van het kampeerterrein zün plannen in bewerking dit belangrijk uit te breiden. Zoo zullen waarschünlük de tollet- gelegenheden en water- en waschgelegenhe- den belangrijk worden uitgebreid, terwül daarenboven ernstig in overweging is, het terrein geheel eleetrisch te doen verlichten. De gemeenteraad heeft in zün laatste ver gadering een credlet daartoe toegestaan. Nu het bebouwen van het terrein van de voormalige boerderij Johanneshoeve aan den Zeeweg, hetgeen ongeveer halfweg den af stand BakkummerwegZeeweg is gelegen. Het plan aldaar een hotelgelegenheid te bouwen met een grooten theetuin zal wel worden verwezenlijkt en wü zullen in het komende seizoen dan een prachtige verver- schings- en hotelgelegenheid rüker zün ge worden. Ook het plan tot den bouw van een ga rage met rijwielstalling aan zee, waartoe reeds in dit voorjaar was besloten en waar toe mede reeds uitvoerende werkzaamheden zün verricht, zal in de as. zomermaanden worden verwezenlükt. Het overleg met degenen die de gebouwen daar zullen tot stand brengen en exploltee- ren en den provincialen waterstaat, is tot een goed einde gebracht. Het is ook zeer noodlg, dat men het vol gende seizoen kan beschikken over een be hoorlijke en naar de eischen van den tüd ingerichte auto- en rijwielstalling. werd te Maassluis gearresteerd L„ verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan het plegen van niet na der te noemen handelingen met minder jarige kinderen, welke ongeveer 9 jaar oud waren. De gearresteerde was voor enkele maanden ontslagen uit het Huis van Bewa ring, waar hü voor een dergelük feit straf had bekomen. f Gisterenavond om half tien is een felle brand uitgebroken in de bijgebouwtjes van de lakstokerü van de N.V. vJi. Kiewit de Jonge aan den Frieschen Straatweg te Groningen. De brandweer bestreed t vuur met vier stra len op de waterleiding. Vele ledige terpentün- vaten zün verbrand, de lakstokerü zelf Is behouden gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. „DE WANDELAAR" Zooeven verscheen bü den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren onder redactie van Rinke Tolman de September-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewüd natuurstudie, natuurbescherming, schut, geologie, risme. Niko Tinbergen begint een uitvoerige en tevens onderhoudende studie over de in Nederland voorkomende meeuwen, terwül wü met ds. J. L van Schalck verder door den Elfel zwerven. J. I. van Doorninck maakt het den lezers duidelük, welk een rüke vogelwereld is waar te nemen In de omgeving van Oudewater, Llnschoten, Montfoort en Woerden. Hout vester M. de Konlng schetst, in den vorm van een kampvuurverhaal, het avontuurlüke leven van den onderzoeker Douglas. Semi-arts A. D. Bruin laat een waarschu wend woord hooren door er op te wijzen, dat men met de mooie paddenstoelen voor zichtig moet omgaan. J. Rietsema zet zün beschrüving van de zomeravondstemming te Deventer voort en J. Cornelissen is nogmaals aan het woord over een voor den wandelaar zoo belangrijke aangelegenheid: de voetverzorging. In de rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei) worden onder meer verschillende kruisbekwaamemingen vermeld. Als steeds wordt ook ditmaal de tekst af gewisseld door een zeer groote verscheiden heid foto’s en teekenlngen. Gistermiddag, heeft voor het kantoor van den Waterschout op de Leuvehaven te Rot terdam een vrü ernstig straatgevecht plaats gehad tusschen een aantal Hollandsche en Duitsche zeelieden, die elkander wilden be letten te monsteren voor het sa. „Beurs plein” van de N.V. Scheepvaart Maatschap- Pü „Mllllngen”. Toen op sommatie van de politie de vechtersbazen niet uit elkaar wil den gaan, zag deze zich genoodzaakt om van den gummistok en de blanke sabed gebruik te maken. Doch voor deze bedreiging zwich ten de vechtende zeelui nipt, te meer daar nog enkele andere Hollandsche kameraden, die echter met de zaak niets uitstaande hadden, zich aan de zijde van de Hollanders hadden geschaard. De politie heeft daarop gebruik gemaakt van haar revolvers en eenige schoten in de lucht gelost, om de vechtersbazen uit elkaar te jagen. Het ge vecht is toen gestaakt, doch gezien men In de omgeving bleef samenscholen, werden eenige bereden patrouilles gerequireerd, die ten slotte de omgeving hebben gezuiverd. Verwondingen heeft men bü het straatge vecht, voor zoover kon worden geconstateerd, niet opgeloopen. Een der agenten heeft van één der vechterbazen met een stok een klap op zün helm gekregen, die werd stuk gesla gen Door de politie zün naar het bureau aan de Groote Paauwesteeg gebracht' de 38-jarige varensgezel L. R. en de 29-jarige schipper H. B„ die ervan verdacht werden de klap aan den agent te hebben toegebracht. Goed afgeloopen Op den Dük alhier schoot plotseling een kleine Jongen achter een wagen vandaan en liep toen tegen den rüdrnden autc> van den heer N. J. Groot, alhier. Door den heer Groot werd de knaap, die over de straat was geslingerd en bloedde, in den auto gedragen en naar het zieken huis vervoerd. Hier bleek, dat de wonde gelukkig niet noemenswaardig was. een bloemenhulde doen toekomen. Van den minister van Defensie ontving de generaal een telegram. De chef van den Generalen Staf, luit.-generaal H A. Seyffartft. zond me-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6