WIJ DOEN HET ZELF SCHOONE ZIELEN VOORBEELDEN VAN GORDIJNKUIVEN ELCK WAT GOETS SMAKELIJK ETEN MATROZENPAK VOOR JONGENS VAN 3 JAAR KANTOORKLEEDING Hi i D overneming uit deze rubriek zonder toestemming verboden OP VERZOEK 91 a; ai o gewoonten lessen. PO LA. over de Discretie, bescheidenheid wie C. VIS, Rector. Ahern sar. wit Dan de ANNEMARIE. SYLVIA. in een i Kraag Gevulde tomaten. Zijn gemakkelijke en smakelijke voor- Een vrouw aonder godsdienst is als een klok aonder klank. Een leven zonder liefde is als een ge schilderd vuur: er wordt tevergeefs licht en warmte van verwacht. Sla uw kinderen gade, en bouw uit hun aanleg en neigingen uw opvoedlngsplan op. Al ta tehuis te gevoelen daar waar men tehuis is. wi SC ve hc mi ht Ut de ov sti ge oo M tik sti mi ge dl< ka scl lal n.i ini ge f« de on zei gei ho «u m< de vei on die Ui 1 vo goi dit Uti 1 bel nu ko he ge< lei< vr; bei zig ter VT£ dei bei hel de 1 scl des ter spi of Ge of jas mc hei ml I W1 op] oni acl bes gei dot in ger do< na gol Ro sta tig cui del pei Be: zoc aai kei dai te ooi lar vei is Fr; en me bo i de: he Ti< on me zoi on De ne be rel Niets is zoo fnuikend als zich niet deae eigenschappen bezit heeft heel wat - op andere menschen voor. Tomaten met eieren. Een paar heerlijke lunchschoteltjee, die vlug klaar zijn. In een koekepan smelt ge drie eetlepels boter, voegt daarbij twee fijn gesneden tomaten. theekopje geraspte oude, zoete kaas, een theelepeltje uienpoeder, een tipje fijne kaneel en een weinig witte pe per. Dit alles samen goed heet laten war den en er dan 4 goed geklopte eieren door heen roeren met een zilveren vork. Blij ven roeren tot de massa dik is, vlug op dienen in een verwarmde schaal. ..Handel zoodanig alsof ie liefhebt en ie 11 zult liefhebben" (Maria Theresia) Nu het nog volop de tijd van de tomaten is en deze niet duur zijn, wil ik onze huismoeders graag eens een aantal recep ten geven van lekkere dingen, welke van tomaten te bereiden zijn en waarvan de hulsgenooten smullen zullen. Daar heb je allereerst het raam te houden, alvorens de stof te gaan knippen of liever snijden. De beste 'verhouding van de kuif tot het raam is 254 In dit artikel vindt u de broek en bet wit flanellen front je beschrei volgend artikel hoop ik u blouse te geven. Ge maakt eerst van het geheel een patroon, waarna ge aUes op de stof legt, zoodat ge kunt zien, dat ge zoo voor- deellg mogelijk knipt. Dan knipt ge het met 2 c.M naad uit, terwijl ge voor zoom onder aan broek en blouse nog 4 c.M. bu- rekent. Wilt ge t broekje gevoerd hebben, wat zoowel warm als sterk is, darfkoopt ge 154 el voering inplaats van el. In 't broekje maakt ge eerst de zakken. Voor lederen zak knipt ge twee als op de tee kening aangegeven stukken voering. Ter hoogte van de accolade stikt men aan weerskanten van de voering van den zak een stuk stof op. zóó, dat de goede kanten der stof op elkaar komen te liggen, kan de zak dicht gestikt worden. Fransche ommelet met tomatensaus. Op de gewone wijze van 4 eieren, 4 eet lepels bouillon, melk, of water en wat zout, in 20 gr. boter in de koekepan een mooie, goud-gele ommelet bakken en deze toegeslagen op een verwarmden schotel laten glijden. Voor de saus neemt ge een weinig boter, een fijn gesneden ui, die ge samen gaar laat smoren. Dan voegt ge er stukjes fijngesneden tomaat bij, een half blikje fijngesneden champignons en een weinig peper. Laat deze massa een kwartiertje zachtjes stoven en giet saus dan rondom de ommelet. Geluk rondom zich verspreiden is de roeping der vrouw en het geluk van het gezin H-* is met het hart als met een arm of een been: zü een keer gebroken - zijn geweest, breken sU zoo gauw niet weer. Om de leeljjke roede met trekstel en ringen weg te werken en om tevens een keurig geheel te krijgen, maakt men om, waarna ge langs den hals kleine knipjes geeft en de beide kanten tegen Tomatenpurte. Om ook in den winter een fllnken voor raad zuivere tomaten te hebben, voor soepen en sausen, maakt ge thans zelf van versche tomaten purte. Deze is veel smakelijker dan dat bllkjesgoed Ge neemt eenige kilo's goed rijpe, gave tomaten, wascht deze en zet ze op met een welnlgje water. Laat ze een uurtje zachtjes koken en wrijf «e dan door een fijne zeef, zoodat alleen de zaadjes schillen overblljven. Laat het sap dan' inkoken tot het de purte heeft. Doe nu de purèé goed schoongemaakte potjes rei die ge heel losjes sluit metvh sluiting. Zet dan eindigt van voren in een rechte bles, ver sierd met drie groote knoopen. Ook het gladde heupstuk heeft dezelfde versie ring. De rok is van achteren glad en van voren geplooid. No. 5523 van donkerblauw ertpe- marocaln is van voren in bolero-model geknipt. De rok vertoont eigenaardig gevorm de découpes. *n Champagnekleurige kraag en manchetten, afwisselend geplls- seerd, verlevendigen dit eenvoudige costume. De blouse op fig. 5710 is van blauwe shantung, met *n kraagvestje en manchetten van witte shantung, ver sierd met jour naadjes. Wie niet houdt vafr een blouse in den rok, drage een smal ceintuur om het middel. gehakt gevulde tomaten, die men in den oven gaar laat worden. Ge kunt ze ook vullen met macaroni, ham en kaas, wat ook heel lekker is, maar vult nu ook eens de niet te rijpe tomaten, die ge voorzich tig hebt uitgeschept met eieren. In iedere tomaat een geheel el breken, leg er bo venop broodkruimels en een stukje boter en zet t schoteltje met die tomaten in een matig warmen oven tot het korstje mooi bruin is. En vult u dan ook de .rauwe tomaten eens met gekookte doperwtjes. De toma ten worden uitgeschept. Onderin doet ge een snippertje fijn tafelzout en ‘n ietsje peper. Den inhoud van een klein blikje doperwten vermengt ge met eenige drup pels maggi aroma, wat mayonnaise saus, ongeveer 1 ons, en 'n weinig fijngehakte peterselie. Met dit mengsel de tomaten bakjes vullen. Deze zetten op friseche sla blaadjes. Inplaats van mayonnaise kan men ook wat slaolie, peper, zout, azijn, maggl-aroma door elkaar mengen met de doperwtjes en wat fijngehakte peterselie er bovenop strooien. Ook is smakelijk de tomaten te vullen met zeer fijn in draden geschaafde kom kommer, zonder *t zaad erbij te laten ko men. Deze komkommer eveneens aan mengen met zout, peper, olie, azijn en maggl-aroma. Zoo’n schotel gevulde tomaten ziet er vrooliJk en smakelijk uit en is heel vlug klaar. Het hangt geheel van het type der ka mer af, welke soort voor uw gordijnen gekozen moet worden. Voor een raam van een landhuis of een ander klein raam is in 't algemeen een valletje het beste, een geplooide of ingehaalde val, terwijl voor een groote kamer en een kamer, gemeubileerd met meubelwerk van een bepaalde periode een strakke kuif beter geschikt is. Om er goed uit te zien moet de afmeting afhangen van de grootte van het raam. De beste manier om dit uit te zoeken' en vast te stellen is, het papieren pa troon hetwelk we eerst teekenen, voor Tomatenjam. Daarvoor neemt ge 6 pond goed rijpe, mooie roode tomaten, die geschild wor den. Door er even kokend water over te gieten laat t schilletje los en kan het met een fruitmesje afgenomen worden. Dan de tomaten zonder water laten Inkoken tot een groot gedeelte van het water verdampt is. Voeg er dan 4% pond suiker bij, een weinig fijne kaneel, wat gemberpoeder en eenige kruidnagelen naar smaak. Laat onder voortdurend roeren de Jam nog ongeveer 54 uur koken tot ze de verelschte dikte heeft en stort ze dan vlug in goed schoongemaakte stop- of schroef flesschen. Even later afkoelen en dan dicht maken. Benoodigd: LIO M. kamgaren van 1.40 Meter breedte, el voering, 1 el Fransch flanel, 3/4 el donkerblauw James, een stukje smal veterband. Iaat zien, 2 lusjes van band, terwijl ge «an den anderen kant 2 lange banden aanzet. De banden worden door de lussen gehaald en op den rug vastgestrikt. Zoo wel op den voor-, als op den achterkant van het ffontje zet ge een rood ankertje. Wanneer één kant dan vuil ia. kunt ge den anderen nemen. DOK. venaan een inslag inrijgt. De voerlng- broek wordt in elkaar gestikt. Alvorens de beide broekjes in elkaar te zetten, strijkt men eerst alle naden goed uit. Daarna worden de overeenkomstige naden op el kaar gelegd, met de rafels naar binnen. De bovenkant, alsmede de onderkant der pijpjes en de voorkant van het splltje, worden opgezoomd, waarna men aan den bovenkant de knoopen kan aanzetten voor de bretels. Nu het frontje. Ge knipt eerst even het modelletje van papier, waarna ge vier van deze stukken uit het flanel knipt. De schouder is aan den eenen kant 1 c.M. hooger voor den overslag. Eerst stikt men aan één kant de belde schoudernaadjes dicht. Dan legt ge de stukken met de goede zijden op elkaar, waarna ge den geheelen buitenkant om kunt stikken. Dan keert ge het geheel c.M. op 30 C.M. Is bijvoorbeeld het raam 180 c.M. hoog, dan nemen we de kuif 15 c.M. op het smalste geheelte. De kuif moet iets langer zijn dan de breedte van het raam en aan iedere zijde wordt een stukje aangeknipt om de zijkanten van het kuifbord weg te wer ken. Een kuif wordt ste vig gemaakt door stijf linnen, dit linnen knippen we precies in den vorm van het pa-r den vorm van de kuif in dun triplex- hout uit te zagen en de stof er op te plakken of te lijmen, echter is dit zoo’n precies werkje dat ik liever de eerste ma nier aanbeveel: zeker is dat bij een on vakkundig oplijmen de stof vol kreuken komt te zitten. Op onze teekeningen geven we schillende aardige ideetjes. Wie kleine patroontjes wil toepassen, kan ze voor ieder raam gebruiken, daar ze in t midden, zooals de teekening 'aangeeft, verbreed kunnen worden door de rechte lijn langer te maken. Broodschoteltje met tomaten. Een heerlijk, smakelijk nagerecht maakt ge van een aantal sneetjes oud bakken brood, die ge aan beide zijden met boter besmeert en van geschilde, in plak ken gesneden tomaten. Deze legt ge laag om laag in een vuurvasten schotel, tel kens wat zout, peper en suiker er tus- schen strooiende. De laatste laag bestaat uit brood. Zet t schoteltje plm. 20 minuten in een goed warmen oven en dien 't dan direct op. elkaar inslaat. Denk er vooral om. dat ge een mooien, ronden vorm behoudt. In den kant van den schouder, welke open is, maakt ge 2 knoopsgaatjes, waarna ge aan de andere zijde de knoopjes aanzet. Onderaan maakt ge, zooals de teekening u en gezeefde tikte van in kleine fleschjes, kurk of de fleschjes in een groote pan kokend water met onderaan wat stroo. De potjes moeten ongeveer 3/4 onderstaan. Sluit de pan stevig met een deksel en laat ze een uurtje koken, giet zoo noodig kokend water bij. Dan de potjes en fleschjes er een voor een uit nemen, met kurk of stopsluitlng stevig afsluiten en de kurken in kokende flez- schenlak dompelen. Heeft men kleine Weckfleschjes en een Wecktoestel, dan gebruikt men deze na tuurlijk, hoewel t toch aan te bevelen is niet te groote fleschjes of potjes te be zigen, wijl men doorgaans niet zoo’n groo te hoeveelheid tegelijk noodig heeft en wanneer een flesch of pot geopend is ge weest de purte die overbluft spoedig be derft. t Aan den voorkant slaat men de stof van de accolade en de opgestikte stof van den zak tegen elkaar in, waarna het pre cies op het kantje wordt gestikt. Dan kunt ge den zijnaad opstikken, den voor kant op den achterkant, met uitsondering van de breedte van den zak. Van den voor- naad van bet broekje stikt ge 6 c M- dicht. Voor bet splltje wordt rechts een dubbel ■tukje aangezet, in den vorm als op de teekening is aangegeven, terwijl men links eerst een stukje voering tegenstikt en ta ter nog een dubbel stukje, waar de knoopsgaten in gewerkt worden. Dan stikt men den achtemaad, en ook den kruisnaad dicht. Onderaan rijgt men de breedte van den aoem in. terwijl men bw- Gelukkig wordt er nog geen kantoor- uniform geël -cht voor onze business-girl. Zij bezit dus de meest mogelijke vrij heid op het gebied van kleeding, een vrijheid, waarvan ze op zeer ruime wij ze gebruik maakt. Het verstandige meisje zal echter een juiste keus weten te doen uit haar gar derobe of bjj het aanschaffen van nieu we japonnen er aan denken, dat men zich toch het beste thuis voelt in een costume, dat in zekeren zin geëigend is voor de omgeving. Laten we dus geen baljapon of sportjurk op ons kantoor dragen Een leuke tweed-jurk, 'n frisch blousje op 'n donkeren rok of donkere Japon met schoon wit kraagje staan al tijd keurig en business-like. De Japon op no. 5526 is van geel-groe- ne dunne tweed. Het ronde schouderstuk tijde de groote. geestelijke beteekenls van uiterljjke vormen en manieren, van goede gewoonten en oefeningen nadruk kelijk in het licht hebben gesteld. Reeds in de oude ritueele wasschlngen van het Oude Testament lag die ver heven zin, dien men zou kunnen samen vatten in deze diep-menschkundlge les: „Zoon, de uiterljjke reinheid is het in nerlijke onderpand”. Een mensch, zoo geestelijk als Pascal, hechtte dan ook de grootste waarde aan de hulp, die uit uiterllJke gewoonten en vormen voortvloeit. De H. Franciscus van Sales ried de Abdis van Port Royal, die hem om een middel tegen haar opvliegend tempera ment vroeg, om een tijd lang alle bewe gingen en gebaren met de uiterste be daardheid uit te voeren. Deze uitwendige tentoonspreiding van het beheerschte leven zal dan vanzelf zeer heilzaam Inwerken op den InnerlU- ken mensch. Vandaar de gedenkwaar dige raad, dien vorstin Maria Theresia gaf aan een Jonge vriendin: Handel zoo danig, alsof ge lief hebt en ge zult lief hebben. Aangenomen gewoonten en vormen bevorderen een zekere bestendigheid van het karakter en het gedrag, beveiligen tegen stemmingen, waarin men niet in innerlijk evenwicht verkeert, behoeden ons er voor, dat wij aan zulke stemmin gen toegeven, waarvan we later bitter berouw moeten hebben. Zoo zijn b.v. gulle, gastvrije manieren, al mogen zij dan ook vaak in tegen spraak zijn met een zeer ongastvrije stemming, toch een krachtige rem tegen de brute alleenheerschappij van de zelf zucht en haar, trouwe gezellin, de ge makzucht. Deze uitwendige beschutting heeft dan ook de groote zielenkenner, _de eerste Generaal van het Leger des Hells, wel weten te benutten, toen hij van zijn soldaten als eerste verrichting der chris telijke tucht eischte, dat zij nooit in hun gelaatstrekken een of andere tegenspoed, onaangenaamheid of teleurstelling zou den verraden. De neger-paedagoog Booker Washing ton heeft ons uit zijn negeropvoedlngs- inrichting in Tuskegee meegedeëld, dat het invoeren van het regelmatig gebruik van ’n tandenborstel steeds als 'n opzien barende gebeurtenis in de opvoeding der jonge negerinnen werd beschouwd en niet weinig heeft bijgedragen tot .zelfres pect", hoogachting van zich zelf (Foer ster: Opvoeding en Zelfopvoeding!) De groote mlddeleeuwsche mysticus, Suso, zegt terecht: „Het zwijgen van den mond is een groot middel tot den vrede des harten." Handel zoodanig, alsof gij liefhebt, en ge zult liefhebben! In een van zijn schoonste boeken over opvoeding wijst ons de Vorst der Paeda- gogen er op van welk groot belang het behoud der uiterlijke vormen is voor de vrwwweljjke opvoeding. En wel op de eer ste plaats voor de in zooveel gevaren verkeerende vrouwelijke Jeugd. Vaste zeden en gebruiken, waarin het ideaal van vrouwelijke terughoudend heid en onaantastbaarheid een symbo lische uitdrukking vindt, zijn voor de vrouweljjke deugden onontbeerlijk. Immers het meisje is van nature veel impulsiever en gevoeliger dan de jongen. De Jongen kan een zwaar vergrijp be gaan, zonder dat zijn karakter daar deel aan heeft, en zonder dat hij daaraan te gronde gaat. Bjj het meisje hangt alles zoo innig magelijk met karakter en persoon sa men; een betrekkelijk onbeduidende misstap ontwortelt haar terstond geheel en al, ontneemt haar maar al te licht elk houvast, haar eergevoel en nauwge zetheid naar alle richtingen. Welnu, evengoed als het meisje de ge volgen van haar eigen kleinste verkeerd heden diep in haar gansche wezen voelt, kan zü ook door een goed uiterlljk ge drag zeer krachtig en overwegend in haar beste voornemens versterkt wor den. Al mijn ervaringen, zegt dan ook de bekende opvoeder Pestalozzl, hebben m’j geleerd, dat het wennen aan de bloote houding van een deugdzaam leven on eindig meer bijdraagt tot het werkelijk aanleeren van goede eigenschappen, dan alle lessen, vermaningen en preeken, wanneer zij niet gepaard gaan met het aankweeken van deze deugden. Mocht iedere moeder deze woorden van den grooten Paedagoog diep in bet hart schrijven! Goede zeden, goede gewoonten, goede manieren beteekenen een geregelde heer schappij van den geest over het vleesch. Het is daarom, dat reeds genoemde Pestaloczi in een tijd van groote veran deringen voorstelde, om de besten der dorpsjeugd bijeen te brengen en hen zelf een nieuw eerbegrip voor den omgang van jonge lieden te laten ontwerpen en uit te werken. Jane Addams van het Hullhouse- Bettlement in Chicago heeft de hier be doelde taak trachten op te lossen, door de vrouwellfke arbeiders-Jeugd cursussen te geven in oude dansen, en bjj dere ge legenheid heeft z|j aangetoond, hoe in deae dansen de heerschappij van de vrouw over den dans, in plaats van'de heerschappij van den dans vtouw, tot uitdrukking komt. In Samoa kiezen zich de meisjes een zoogenaamde „dorpskoningin”, die de zeden en gebruiken van de streek moet voorschrijven. Het kan ons dan ook niet verwonde ren, dat de groote zielenkenners ten allen Dit keer willen wij u vertellen, hoe u van een ouden hoed weer een nieuw model kunt fabrlceeren. Met een beetje smaak en handigheid schiet u al een aardig eind in de richting. Het vilt Is vooral een materiaal dat zich voor dergeljjke veranderingen uitstekend leent. Van een hoed met afgestagen rand kunnen wij een met opgealagen klep maken en omgekeerd; wij kunnen een nieuwe lint- of speldversiering aanbrengen-, een ge weven bandje, enfin er zjjn Ujlryke eenvoudige variaties op te vinden om weer iets nieuws te krijgen. Een meer ingewikkelder verandering ziet u op het middelste prentje. De zwarte gameering op den hoed is er tater op aangebracht, nadat het model eerst boven een ketel stoomend water is opgefrischt. Het onderste model geeft de verandering door het ag. opklappen weer; eerst is echter de buitenrand voor het vervormen met een afstekende stof gevoerd. Op deze wijze kun u tal van aardige variaties beden ken en behoeft u den ouden hoed niet zoo vlug weg te gooien. 0 J troon. BIJ het naaien ver- mijden we vouwen of kreuken, het is daar- om aan te bevelen het geheele werk plat op ër tafel te doen en aoo- m I als reeds gezegd te H. I snijden in plaats van 1 te knippen. Rangschik I het materiaal op het stijve linnen patroon; B het midden van een B 1 bloempatroon of fl- i guur moet precies In het midden van de kuif komen. Het gor- HHSJ dun-materiaal snijden we altijd in de breedte zoodat het patroon in de lengte loopt. Voeg 2J4 c.M. toe aan lederen kant voor den omslag, de voering wordt op dezelfde manier uitge sneden. Speld of rijg bet materiaal op het linnen, sla de kanten om, doe hetzelfde met de voering. Wan neer het stijve linnen aan de kan ten nat gemaakt wordt met een spons met water, zal de stof en de voering er aan kleven, indien he weer drooggestreken wordt met een warme bout. De kanten kunnen ook onzicht baar genaaid of op de machine ge stikt worden. Een andere manier Is

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12