a T ii ÖE REDE VAN MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND I I CBriand zijn plannen en UITGEEST I PROVINCIAAL NIEUWS Autobusdiensten MARKTNIEUWS i ®1 Hfc WERVERSHOOF ENKHUIZEN De a.s. Ontwapeningsconferentie HEER-HUGOWAARD - MEDEMBLIK Hulde aan LIMMEN Dc ontslagaanvrage van Calonder EGMOND AAN DEN HOEF HOOGKARSPEL VAN DEN VOLKENBOND econo- den oorlog tegenwerken. o i j be- naar Anemonen en H B X Bt Wegverbeteriiig hu Rede van den heer Hitmans t Ongecorrigeerd) van 1 voor het Beelaerts er aan, dat de aanpassing het Volkenbondspact aan het Kellogg Bondskanselier Schober voert het woord. De spoorwegtroepen in Saargebied houdende ten van In de den op- Jac. voor den b« lev vai led da vó< va: No b b a di 1 de Assemblée hield Buitenlandsche Tot het College van B. en W. van Wormer- veer richtte de B.B.N., Bond van Bedrijfs- autohouders in Nederland zich met klachten over den slechten toestand, waarin de weg „Het Wormerlaantje", officieel geheeten de Nieuwe weg zich bevindt. Deze klinkerweg, die een directe verbinding vormt tusschen Wormerveer en Purmerend verkeert op vele plaatsen in zeer onvoldoenden staat en le vert nadeel op voor de auto’s. Het College van B. en W. is daarom dringend verzocht wel verbetering te wilen aanbrengen. Een zelfde (verzoek richtte de B.B.N. tot B. en W. van de gemeente Oude Niedorp betref fende den weg Schagen-Verlaat, een grint weg. die vele gaten vertoont en daarom drin gend verbetering eischt. worden van Bargerl. Stand over de maand Augustus 1930: Geboren: Aaltje, d. van Jacob Baas en Janna Eberhard- Laurentia Johanna, d. van Marinus van Beekveld en Geertruida Keurs. Margaretha Catharina, d. van Jan Crent en Catharina Boots. Petrus Johannes, z. van Comclis Hooiveld en Afra van Westen. Ger- ritje, d. van Heerke Nauta en Hiltje Hient- stra. Johannes Gerardus, z. van Arnoldu* Bakker en Geertruida Koning. Alida Johan na, d. van Theodorus Doi.en Cornelia Dek ker. Anna Catharina, d. van Quirinus Koop man en Dieuwertje Kok. Overleden: Alelda Maria Tetink, oud 80 jaar, weduwe van Johannes ten Dam. Jo hanna Dam, oud 53 jaar, echtgenote van Petrus Nicolaas Vis- Getrouwd: Willem Fijma en Anna Maria Tensen. Cornells Dol en Antje Smit, wonen de alhier. Clandestiene slagerij Door den keurings dienst in den keuringskring Enkhuizen is in Broekerhaven bij O. een clandestiene slagery ontdekt. Het aanwezige vleesch werd in beslag ge nomen en afgekeurd, omdat het in sterke mate bedorven was. Het vleesch was afkom stig van een afgekeurd varken. De aanwe zige inventaris is in beslag genomen en tegen' O. procesverbaal opgemaakt. door de aanwijzing als zoodanig van Mr. L £100 pond A 440. B 420. C 310, CC 110, Uien I»er 100 kilo 270. Wortelen per 10 bos 400- 950. Spinazie per bak 68100. ENKHUIZEN, 12 Sept. Aardappelen- en Fruitmarkt. Beurre Hardy f 18 tot f 20.60; Calebas f 1980; Conseiller de la Cour f 11; Bonne Louise f 18 tot f 33.60; Mandjesperen f 11 per 100 pond. Naar van goed ingelichte zijde wordt ver nomen, is inzake de ontwapening tusschen de Fransche en Engelsche delegaties over eenstemming bereikt, hierop neerkomend, dat de in November aanvangende conferen tie van de Ontwapeningscommissie de voor bereidende werkzaamheden zal beëindigen, en dat de plenaire zitting van den Volken bond den Volkenbondsraad voorstelt, de ontwapeningsconferentie in den herfst van het jaar 1931 bijeen te roepen. Van Fransche zijde worden geen bezwa ren meer ingebracht tegen de vaststellnig van den datum van de Wereldontwape- ningsconferentie. In de middagzitting yan de Belgische Minister van Zaken. Hijmans een rede, waarin hij sprak over alle belangrijke, actueele problemen in de Europeesche politiek. Het door de Fransche regeering ingediende plan tot de vorming van een Europeeschen Statenbond, werd door den Belgtechcn Staatsman hartelijk begroet. Hijmans legde er den nadruk op. dat regelmatige bijenkom sten der vertegenwoordigers der Europeesche Staten ongetwijfeld van groot nut zouden z»jn. Niettemin moet geen gecompliceerd me chanisme worden geschapen en evenmin een organisatie, welke de werkzaamheden den Volkenbond zou kunnen schaden. Spr. wendde zich krachtig tegen een stre ven van douanetariefverhooging en verklaar de zich voor de aanpassing van het Volken- bondsstatuut aan het Kellogg-pact en voor verbetering van andere nieuwe door de Vol kenrechtsorde geschapen vredesgaranties. WARMENHUIZEN. 13 Sept. Gele nep 2—2.70; Drielingen 0.90—1; Uien 2—2.10; Bie ten 33.90; Slaboonen 4.605.40; Snijboonen 4.60; Schotsche muizen 3.804.20; Groots muizen 33.30; Drielingen 3.605.60; Eigen heimers 5.105.70; Blauwe Eigenheimers 5.70 tot 6.50; Roode kool 0.70—2.10; Gele kool 0.70—1.70; Witte kool 0.90—1.20. ALKMAAR, 12 Sept. N. V Alkmaarsche Exportveiling Andijvie per 100 stuks 50— 230, Augurken per 100 pond 3—27, Bloem kool I per 100 stukk 13601960. idem n 2605. Druiven per pond 1933. Gele kool per stuk 57. Groenekool per stuk 1—9, Kropsla per 100 stuks 100340, Komkom mers per 100 stuks 110740, Meloenen per stuk 1052. Perziken per stuk 1220, Pos telein per bakje 5270. Pruimen per kilo 27, Rabarber per 100 bos 2B0, Roode kool per stuk 2—6, Selderie per 100 bos 430650, Snijboonen per 100 pond 7201860, Dubbe le specieboonen per pond 17, Tomaten per Gevallen. Mcj. de B. had gisteren het ongeluk op den Hoogeweg van haar flets te vallen waardoor zij vermoedelijk haar been gebroken heeft. Op medisch advies is zo in een zieken huis te Alkmaar opgenomen. Burg. Stand. Geboren: d. van J. de Graaf en van Guurtje Acquoy. d. van H. A. Vos en van A. M. A. Henneke. Overleden: Johannes Punt, 56 jaar. Si mon Roozendaal 79 jaar. Nog wat te goed Dezer dagpn is door de politie alhier gearresteerd K. R., die In het Alg. Politieblad stond gesignaleerd tot het ondergaan/'van een tuchthuisstraf van 6 dagen Hy wmd naar Alkmaar overgebracht Sport Morgenmiddag a.s. half drie zal er op het Gem. Sportveld alhier, wederom een voetbalwedstrijd worden gespeeld tus schen S. V. W. I alhier en S. E. W. I van Nibbixwoud. De wedstrijd wordt gespeeld voor de districtbeker. In de heden gehouden zitting van volkenbondsraad werd eenstemmig tot heffing vin het contingent spoorwegtroepen in het Saargebied besloten. De regeerlngscommissie heeft zich bereid verklaard, de zorg voor de veiligheid van het verkeer en transport over te nemen zulks met behulp van de gendarmerie, enz. De ontruiming van het Saargebied door bedoelde troepen zal binnen drie maanden geëindigd moeten zijn; intusschen zal de commissie haar maatregelen treffen. Behoudens enkele korte opmerkingen van den Duitschen en Franschen minister van Politienieuws Alhier is een zak met on gelezen erwten gevonden en liggen thans by de wed. Jany. Vermoedelijk Is deze zak erw ten van een auto gaande in de richting An- dijk gevallen. Inlichtingen te bekomen bu den gemeente-veldwachter, alhier. OBDAM, 12 Sept. „De Tuinbouw.” 6000 K.G. groote aardappelen f 2.502.60: 6000 K G. drielingen f 5.20—5.70; 12000 K.G. Volg- aardappelen f 3.804.30; 10.000 K.O. Due- aardappelen f 2.1t ^-2.50; 2000 K.G. roode kool l 2.30—280; 1600 K.G. gele kool f 0.80— f 2.30; 12000 K.G. witte kool f 080-080; 6000 K.G. uien f 130—1.60 3000 K.G. drie lingen f 0.40—0.60 3000 K.G nep f 130— f 2.20; witkrop f 1.30—5.60 285 zak slaboo nen f 0 60—1.30. BEVERWIJK. 12 Sept. Bloemkorf- 1“ de veiling van Vrijdag werd per 100 stuks betaald in de Molen voor le soort 1924 et; 2e soort 1215 ct.; 3e soort 410 ct. HEM, 12 Sept Zuider-Kogge. Slaboonen f 1.60—9.50; snijboonen f 14—37; druiven f 47—58; meloenen f 10—29; Claps f 34-52; Mefcde f 24—29: Hardy f 34—40; Elsa f 22- f 24; Lucie f 20-24; appelen t 20—40; to maten, A f 9.70. B f 10.—. C f 6 90, CC f 130- Schotsche grove f 11.15. middelbare f f 2.45. kleine f 2.60—2.70, witte f 1—13°- De Medemblikker Harddraverijdag Reeds konden we mededeelen. dat bereids een flink aantal paarden waren ingeschreven voor de Medemblikker Harddraverij op 22 September aa. Tot op heden zijn aangegeven: Maggy Henry, Mlnedosa, Nella Schoon. Frettchen, Senator Axband, Roulette. Janet Harvester, Catrlen Spier, Pietemel, Eulogie, Silent Nan cy, Koosje W., Bobbedoes B„ Sally Harvester. Meleese. Harstein, Prinses Duluth, Rempla- cante, Oplooper. Waar de inschrijving eerst aus. Maandag sluit, ligt het in de verwachting, dat voor meld aantal nog wel belangrijk zal worden verhoogd. Het belooft dan ook een buiten gewoon belangrijke en drukke dag te worden voor Medemblik. Ook voor de des morgens te houden wind- honrien-rmnen en springconcours schijnt derd door de aanneming van de jurisdictie van het Internationaal Gerechtshof, waar aan thans ongeveer dertig staten verbonden zijn. Ten slotte moet men er zich rekenschap van geven, dat ten gevolge van de steeds groeiende betrekkingen - tusschen de staten de oorlog meer en meer een ondoeltreffend middel is geworden om de nationale aspira ties te verwezenlijken. De oorlog heeft zulk een hevigen terugslag gehad op het econo misch leven van de naties en van de heele wereldgemeenschap, hij schokt dermate de internationale orde en ontketent zulke on berekenbare en onvoorziene krachten, dat geen staatsman, die dien naam waard Is, da verantwoordelijkheid er voor kan aan vaarden. Zoodra de volken begrijpen, dat de oorlog een dwaasheid is en dat hy niet kan leiden tot verwezenlijking der nationale aspiraties, zal deze vorm van dwaasheid alle aantrekkelijkheid verliezen, die hl) nog zou kunnen uitoefenen. Maar, zoo ging spr. voort, laten wij ons geen illusies maken. De boog moet niet te ENKHUIZEN, 12 September. Noteering Bloemenlust. Asters f 0.20 tot f 1; Chrysan ten <1-jarige) f 0.50 tot f 1.50; Rozen f 0» tot f 3.10; Solidago f 0.60 tot f 1-30; Zinnia f 1.50; Helianthus f 030 tot f 2 per 100 st. Rede van Quinones de Léon. Als laatste spreker werd het woord ge voerd door den Spaanschen ambassadeur re Parijs. Quinones de Léon, die zijn sympathie uitdrukte met het plan van Briand, doch verklaarde dat de toetreding van Spanje tot een Europeeschen Bond de enge betrekkin gen van dat land met dé staten van La- Ujnsch Amerika niet zou mogen schaden. Verschenen is het Provinciaal Blad, vattende het besluit van 3 September 1930, a. intrekking van de bij beslui- 13 April 1927, 13 April 1927, 20 April 1927. 6 Juli 1927, 30 November 1927 en 4 December 1929, onderscheidenlijk aan C. Kok, te Hoorn. J. B. Post, te Hoorn, L. A. Kors. te Andyk, P. Klaver, te Zwaag, J. Ak kerman, te Abbckerk en de firma C. Pijper en Co te Venhuizen, verleende vergunnin gen tot het uitoefenen van autobusdiensten onderscheidenlijk v. Hoorn over Hoogkarspel naar Enkhuizen en terug, van Hoorn over Hoogkarspel naar Enkhuizen en terug, van Hoorn over Zwaag. Wervershoof en Andijk naar Enkhuizen en terug, van Medemblik over Hoogkarspel naar Enkhuizen en terug, van Hoorn naar Medemblik en terug, van Hoorn naar Twisk en terug, van Hoorn naar Abbekerk en terug, van Abbekerk naar Pur merend en terug (op Dinsdag), van Twisk naar Purmerend en terug (op Dinsdag), van Hoorn over Venhuizen naar Enkhuizen en terug en van Venhuizen naar Purmerend en terug (op Dinsdag). b. afwijzende beschikking op het verzoek van de C. V. West-Friesche Auto Car On derneming. te Hoorn, voorzooveel dit betreft het in werking brengen van een autobus dienst van Hoorn over Schellinkhout en Wij denes naar den Hemweg en terug; c. verjeening van eene vergunning aan bovengenoemde onderneming tot het uitoefe nen van autobusdiensten van Hoorn over Hoogkarspel naar Enkhuizen en terug, van Hoorn over Venhuizen naar Enkhuizen en terug, van Hoorn over Wervershoof en An ouk naar Enkhuizen en terug, van Hoorn naar Lambertschaag en terug, van Hoorn naar Twisk en terug, van Medemblik naar Hoogkarspel en terug, van Abbekerk naar Purmerend en terug (op Dinsdag), van Twisk naar Purmerend en terug (op Dinsdag) en van Enkhuizen over Venhuizen en Hoorn naai Purmerend en terug (op Dinsdag). Raadsvergadering Donderdagavond werd alhier een openbare raadsvergadering gehouden. Aanwezig alle leden. De voorzitter J J. Nieuwenhuijsen. opent de vergadering en doet voorlezing der notu len. welke conform werden vastgeste.d. Onder de ingekomen stukken waren di verse goedkeuringen van Ged. Staten be treffende eenige raadsbesluiten, tevens een mededeeling van het Prov. Bestuur, dat Je beslissing aangaande het raadsbesluit van den grondverkoop aan het Rijk is verdaagd. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is een subsidieaanvraag van de R. K. Patronaatscommlssie inzake voort gezet en herhalings-onderwijs voor jongens. Dit adres was voorzien van een bijlage ter nadere toelichting, waarbij werd gewezen op het feit, dat de Patronaatscommlssie is be last mét de zorg voor, en de opvoeding van de katholieke mannelijke schoolvrije jeugd in deze gemeente- En tot haar taak behoort ook de bevordering van de geestelijke en li chamelijke ontwikkeling dier schoolvrije jeugd. Dit laatste vooral tracht zij te bereiken door voor die jongens de gelegenheid open te stellen, herhalings- en voortgezetonder- wijs te genieten. De commissie tracht daarin te voorzien, door gedurende de wintermaanden twee avonden in de week onderwijs te geven in de navolgende vakken: Nederlandsche taal, lezen, rekenen (vooral de beginselen van boekhouden en handelsonderwijs). Natuurlij ke historie (vooral plantkunde en aardrijks kunde. waarby vooral behandeld zullen worden die landen, welke van belang zijn voor den bloembollen-export). Dit onderwijs is dus bedoeld als een voort zetting van het lager onderwijs en een voorbereiding op het land- en tuinbouw- onderwijs. Gevraagd werd een subsidie ad f 200. het H.B te kunnen geen tegenkanting. Het voorstel van de afd. Haarlem, om het H.B. te verzoeken een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van centralen in koop van verplegingsmiddelen en eventueel andere behoeften, werd toegejuicht. Het H.B. stelt voor te de vacature van voorzitter, ontstaan door de verkiezing vgn. den thans fungeerenden Voorzitter, Dr. Btie- ler, tot algem secretaris tot aan de algem. vergadering van 1931 tijdeljjk te voorzien van dit verzoek. Omdat échter het aantal leerlingen nog niet vaststaat, wenschen B. en W. voor te stellen te beginnen voor 10 leerlingen f 100.toe te staan en vervolgens voor elke leerling f 10.met een maximum van f 200.Na eenige bespreking werd dit voorstel Zonder hoofdeljjke stemming aange nomen. Ingekomen was een adres van N. Kroon e.a. met verzoek om dit jaar de kermis ook op Zondag te houden. De voorzitter leest dit adres voor en merkt op, dat daarin wordt gesproken voor een proefneming. Spreker acht dat echter niet noodig, dit is reeds gebleken en meent het ongewenscht ook uit zedelijk oogpunt, de Zondagkermis wederom in te voeren. Spreker raadt aan, het adres voor kennis geving aan te nemen. De heer Keeft vraagt waarom de Zondag er afgegaan is. De voorzitter merkt op. dat dit besluit ge nomen is. toen hier op Zondag veel wanor delijkheden zijn voorgekomen en zich aller lei onaangenaamheden voordeden. Wethouder Pepping, herinnert hoe reeds eerder een proef is genomen op Zondag, doch deze is toen zoo ongunstig geweest, dat spr. zich altijd tegen de Zondagkermis zal blijven verzetten. In stemming gebracht, werd het verzoek afgewezen met 6 tegen 1 stem. Voor de heer Chr. Kieft. Ingekomen was ook een adres van Hollander alhier tot vergunning aanleg van een Radio-Centrale. Dit adres was vergezeld van een bijgaand schrijven, waarbij ruim 200 ingezetenen hun sympathie betuigde met de plannen voor den heer Holander. voorzitter merkt op, dat nu uit de inge zetenen een drong komt voor Radlo-distri- sutle. deze zaak de bijzondere belangstelling vraagt. Meerdere aanvragen zijn in den loop der tijden ingekomen, doch B. en W. achten het gewenscht de vergunning niet te splitsen en slechts aan één persoon te verleenen. Voorzitter stelt voor dat de Raad zich in principe uitspreekt en gezien nog zeer veel technische zaken zijn te regelen, daarna te komen met een omlijnd voorstel, daarby de verzekering gevende dat de uitwerking zeer spoedig ter hand zullen worden genomen. Na bespreking werd besloten door Hollan der vergunning te verleenen op nader te be palen voorwaarden. De rekening Van het Burg. Armbestuur over 1929 sluit met nadcelig saldo ad f 2012.93 en werd conform vastgesteld. De rekening der gemeente over 1929, geeft een nadeelig slot ad f 948535 op de gewone dienst. Begonnen met een nadeelig saldo vorig jaar ad f 2600, zijn verschillende omstandig heden oorzaak van dezen ongunstigen toe stand. Echter behoeft dit geen reden tot groote onrust te zijn, want door de wijze waarop de boekhouding wordt gedaan moet nog ruim Wethouder Valkering vestigt de op de Startingerweg welke ver- vraagt, hetgeen ook toegezegd Kohing Feysal van Irak te Genève Koning Feysal van Irak bracht een be zoek aan Genève. In een persconferentie verklaarde de ko ning. dat het verdrag tusschen Engeland en Irak, dat de toetreding van Irak tot den Volkenbond mogelyk maakt, door hem van, zeer groote beteekenis wordt beschouwd. In den namiddag ontving Feysal, den Bntschen minister van Buitenlandsche Za ken, Henderson. HEILOO, 12 Sept. „St. WiUibrordus” - Aardbeien, late 0.350.48 per doosje; Dop erwten f 0.080.13; Fijne Tros 0.12—0.17; Tuinboonen 0.070.11; Dubbele stamsla- boonen 0.02—0.12; Enkele idem 0.04- 0.10; Snijboonen 0.12—039; Augurken 0 18—0.24; Sprultkool 0.04—0.09 per KG.: Rhabarber 0.30—0.55; Wortelen 0.40—030 per 10 bos; Kropsla f 1.60—2.70; Bloemkool le soort 9.4014.10; Idem, 2e soort 420— 6.70; Andijvie 1 40—2.05 per 100 stuks. Dr. Curtius en Zaleski, de Poolsche Minis ter van Buitenlandsche Zaken, hebben in e- n schrjjyen aan den Volkenbondsraad voorge- stcld stappen te doen, ten einde den president van de Duitsch-Poolsche scheidscommlssie in Opper-Silezië. Calonder, te bewegen, terug te komen op zijn ontslagaanvrage. Over het vooi’stel zal in de volgende zit ting van den Raad worden beslist. Men ver wacht algemeen, dat de Volkenbondsraad Calonder zal verzoeken, in verband met zijn groote verdiensten in Opper-Silezië, verder ter beschikking te blijven van den Volken bond. Schoolfeesten. Woensdag maakten de kinderen van de R K. school een tochtje over Heiloo en Alkmaar naar Bergen. De stoet bestond uit 17 wagens, waaronder een paar bakwagens, een bus en een tweetal auto’s. strak gespannen worden. Als wy de wereld laten terugvallen in den volledigen mischen chaos, zullen de krachten, die nu den oorlog tegenwerken. verdwynen. en een geringe oneenigheid zal voldoende zijn om het kruit in brand te steken. Een samenwerking, die de strekking heeft een oplossing te vinden in het algemeen belang en aldus in het belang van ieder land af zonderlijk. dringt zich meer en meer gebie dend op. Misschien kan de weg tot zulk een samenwerking vergemakkelijkt worden door een Europeesche groepeering in het kader van den Volkenbond. Dank zy het moedige initiatief van Briand is de vraag, op welke wijze men tot nauwere samenwerking tus schen de Europeesche staten moet komen, thans in het middelpunt van de algemeene belangstelling gekomen. Een belangrijk deel van de discussie zal ongetwijfeld aan deze" vraag zijn gewijd, en spr. stelt er prjjs op, Briand den welgemeenden dank van de Ne derlandsche delegatie te vertolken, dat hjj een vraagstuk van het hoogste belang heeft opgeworpen in het milieu, waar het bespro ken moet worden. n.l. in den Volkenbond. Maar wat ook liet resultaat der bespre kingen moge zjjn, men kan voorspellen, dat noch de Volkenbond, noch de Europeesche Federatie zullen slagen, wanneer de geest der volken niet geleid wordt in meer in ternationale richting. Het vaderland Is dier baar aan allen, bij wie 't hart op de rechte plaats zit, en spr. zal de laatste zijn, die zou wenschen. dat de staten voortaan de oogen zullen sluiten voor hun eigen belang ten gunste van de wereldbelangen, maar het is absoluut noodzakelijk, dat de idee wordt verbreid, dat een zoogenaamd nationaal be lang slechts als zoodanig beschouwd kan worden als het in overeenstemming is met het algemeen belang. Spr. hoopt, dat in de tweede commissie de economische problemen bestudeerd zullen worden en dat middelen gevonden zullen worden om te beletten dat de wereld verder naar den afgrond glijdt. Op den huldigen dag handhaven enkele landen nog. ondanks alles, het vrijhandelssysteem, maar de tee- kenen ontbreken niet, dat ook zij zich in dezen dwazen strijd zullen werpen, wan neer het protectionisme voortgaat te triom- feeren. Spr. hoopt, dat de discussies het volle licht zullen werpen op de gevaren van den toestand en dat zij er toe zullen bijdragen de volken te doen zien, dat de weg van het protectionisme een weg zonder uitweg is. Ook op het gebied van de codificatie van het internationaal recht moetr-gezocht worden naar een wijziging en de voorbe reiding van conferenties. Men zal goed doen zich er rekenschap van te geven, dat geen wijziging resultaat kan opleveren, wanneer de staten naar de conferenties gaan uitslui tend met het doel om hun éigen wetge ving ongewijzigd te laten. maarsche hertenkamp, vandaar naar de speeltuin in Bergen, waar de kinderen ont haald werden en zich kostelijk vermaakten op wip, schommel enz Donderdag ging de hoogste klas naar Am sterdam en bracht een bezoek aan Artia. Ook de laagste klassen van de openbare school vierden Donderdag schoolfeest. De 21 kinderen gingen met een bus naar Bei-gen en Schoort en bezochten In Alkmaar de stallen van het circus Schneider. De hoogste klas gaat as. Dinsdag naar Amsterdam naar den Dierentuin en naar het Muiderslot en Indien er tijd over is, ook naar Schiphol. Dr. Curtius legde er nadruk op, dat hij de thans gevonden regeling met vreugde begroette. Wat betreft de door de regee rlngscommissie van het Saargebied geop perde mogelijkheid van onlusten, herhaalde Curtius. wat Stresemann reeds vroeger In den volkenbond verklaard had: dat dit ge val zich nooit zou voordoen. f 6000 binnen komen van de belasting. Dit neemt echter niet weg, dat de post in komstenbelasting ruim f 9000 beneden dc begrooting is gebleven. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld en door den voorzitter zjjn toegelicht, wordt de rekening zonder hoofdelylte stemming vast gesteld. Als toegevoegd punt der agenda komt aan de orde de aansluiting van perceel J. Kim man aan de Waterleiding. De voorzitter stelt voor deze aangelegen heid eerst in comité te behandelen, waarna de openbare vergadering werd geschorst en de raad in comité ging. By de heropening der openbare zitting, deelt de voorzitter mede, dat indertijd een Mres is mgekomen van den heer J. Kimman om aansluiting by de Prov. Waterleiding. Adressant verklaarde bereid te zijn een ga rantie van f 30.jaarlijks te garandeeren. Het rapport, dat over deze aanleg is uit gebracht. gaf aan een totale opbrengst van ruim f 84.hetwelk gegarandeerd moest worden. De hoop was gevestigd, dat de heer Dijk man ook bereid zou zijn aan te sluiten, gezien deze ook gebrek heeft aan goed water. Echter was deze niet bereid, zoodat dit een moeilijk geval is. B. en W. hebben nog eens gesproken met den heer Kimman, en deze heeft zich bereid verklaart om zijn bedrage te verhoogen tot t 50 per jaar voor de eerste twee jaren, en daarna tot f 40. met dien verstande dat zoo uitbreiding rendabel zou worden, of voor de gunstige regeling der provincie gebruik kan worden gemaakt als 90 pet. is aangesloten de bijdrage tot f 30 per jaar wordt gereduceerd. B. en W. vinden dit aanbod zeer aanneem baar, al is het genszins uitgesloten dat meer dere aanvragen kunnen komen, doch deze zullen dan, avenals deze adressoort zelf een flinke bjjdrage moeten geven. Gezien adressant zeer verlegen is en straks water moet hebben voor zijn vee stellen B. en W. voor om tot deze uitbreiding over te gaan. De heer Bakkum erklaart zich tegen en verlangt stemming. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, den heer Bakkum tegen. Nu is de rondvraag aan de orde. De heer Kuys merkt op dat de brandkraan bii de R. K. Kerk lek is en daar dikwijls plassen water staan, spr. vindt dat een ongewenschte toestand vooral voor de school kinderen. en zou gaarna zien dat daar over eaen lengte van 50 Meter b.v. straat werd ge- maaakt, het is in den winter dikwyis een modderboel. De voorzitter zegt toe deze zaak n B. en W -vergadering te zullen bespreken. De heer Bakkum vraagt met het oog op de wegverbreeding waaraan dezer dagen is begonnen, 's avonds verlichting. Voorzitter zegt dat hierin spoedig wordt voorzien. aandacht betering wordt. Hierna volgt de sluiting. Bfjgoedveiling. Deze veiling werd Woens dag 10 Sept, door de directie Kabel-van der Eng-Twisk in hotel .,de Ooievaar" gehouden. Deze veilingen zijn in het leven geroepen op verzoek van verschillende koopers, voor al uit het Noorderkwartier, waarvan ver scheidene ook dit voorjaar geregeld de vei lingen van Ranonkels en Anemonen bezoch ten. Jammer was dezen keer de aanvoer gering om een normale prysnoteerlng te geven. De geringe aanvoer schijnt hoofdzakeljjk geweten moeten worden aan de langdurige natte periode van de vorige maand, waar door bij vele bollentelers de bollen thans nog niet voldoende hard en droog zijn. De directie is nu voornemens 1 October as. een speciale Ranonkel-, Anemonen- en By goed veiling te houden. Bij voldoenden aanvoer zullen deze veilin gen regelmatig om de 14 dagen gehouden worden. Tot nog toe is er Ranonkels veel vraag. Gevonden en verloren voorwerpen, Ge vonden; 2 kinderportemonnaiee, een ther- moflesch en een heerenhoed. Verloren: Een dasspeld. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. voor Noord-Holland Iets geheel nieuws is en velen ongetwyfeld met dezen tak van sport wel eens nader zullen willen kennis maken. Nog kan bericht worden, dat na afloop van het vuurwerk 's avonds half elf uur pre cies, een extra-trein zal loopen van Medem blik naar Hoorn, aankomst Koom 23.17 uur, stoppende aan alle tusschenliggende stations. Districtsvergadering In het „Medem blikker Tolhuis" werd de najaarsvergadering gehouden van de bij het district Hoogkar spel aangesloten „Witte Kruis"-afdeellngen. Vertegenwoordigd waren de afdeellngen Harenkarspel, Enkhuizen. Westwoud, Schel linkhout, Hoorn en Nibbixwoud-Hauwert. De heer D. Schoenmaker wijdde in zijn openingswoord eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van den heer Dibbits, in wien het district zijn voorzitter verloor en de Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruiseen yverig secretaris. De overledene had zich als voorzitter van het district, als burgemeester der gemeente Zwaag en als mensch de algemeene achting waardig ge maakt. De heer Marts werd als secretaris herko zen In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Dibbits, werd tot voor zitter benoemd de heer D. Schoenmaker, thans penningmeester, in welke kwaliteit hij vervangen werd door den heer J. Breebaart te Schellinkhout. Daarna ving de behandeling aan van den beschrijvingsbrief voor de 73ste algemeene vergadering van het Witte Kruis op 7 Octo ber te Haarlem te houden, waarvan de can- dldaatstelling voor leden van het H.B. de aandacht der vergadering bezighield. De heeren Bos. Dibbits en Beets waren bij enkele candidaatstelling herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlij den van den heer Dibbits. kan volgens de statuten niet in deze vergadering voorzien. Eerst in de jaarvergadering 1931 zal zy kunnen vervuld worden. De heer Prins te Alkmaar zag zich om gezondheidsredenen genoodzaakt als lid van het H.B. te bedanken. In deze vacature waren de volgende can- didaten gesteld: Mevr. Bakker—Diferee te Beverwijk, door de afdeeling Beverwijk. Dr. van Leeuwen te De Rijp, door de afd. De Rijp. Warder en Wijde Wormer. de heer A. M. Michels, lid van Ged Staten, door de afd Haarlem. Nieuwe Niedorp en Oostzaan. de heer A Ruiter, notaris te Grootebroek, door de afd. Grootebroek-Bovenkarspel. en Dr. Spierings te Heer-Hugowaard, door de afd. Heer-Hugow aard. In de vorige vergadering van het district was besloten de verkiezing van een Kath. te bevorderen. Nu zijn er twee Kath. candida- ten gesteld, waardoor deze kans gering wordt. De afd. Grootebroek had den heer A. Rui ter aldaar candidaat gesteld in strijd met de afspraak, dat men uit het district Hoog karspel geen candidaat zou stellen, omdat dat door den heer Dibbits en mevr Rees reeds te het H.B. was vertegenwoordigd. Men besloot de candidatuur van den heer Spie rings te steunen en hoopte, dat de heer Rui ter zich zal terugtrekken. Met de door het H B. gedane voorstellen tot wijzingen aan te brengen in de statuten, kon de vergadering zich over t algemeen ver- eenlgen. In de vorige jaarvergadering werd het voorstel van het H.B., om Noord-Holland in districten te verdeelen, waaraan de verkie zing der hoofdbestuurders zou worden opge dragen, met slechts één stem meerderheid aangenomen. Op verzoek van het H.B. werd dit besluit toen ingetrokken. Thans deelt het HB mede, dat het niet gewenscht Is de districtsvorming verplichtend te stellen en zeker niet om den dlstlcten de verkiezing der hoofdbestuurders op te dragen. Zoolang zjj niet geworden zijn organen van beteekenis in ons werk, kan men hun geen organisatorische functies op dragen. Wel dringt het H.B- er op aan, dat afdeellngen vrijwillig samenwerking zoeken door districtsvorming. De taak der districten moet zich voorlooplg bepalen tot arbeid op het terrein der volksgezondheid in ’t alge meen en der propaganda voor het Witte Kruis. Met deze zienswijze kon de vergadering van het district Hoogkarspel zich vereenigen. Wat aangaat de verplichte scheiding der functies van secretaris en penningmeester, is het HB. van oordeel, dat dit niet in de sta tuten moet worden va^tgelegd, daar de alge meene vergadering ten allen tijde vrij moet zijn daarover te beslissen, zonder dat daar voor statutenwijziging noodig is. Ook deze zienswijze wordt door de verga dering gedeeld. Ook aan de afschaffing der verplichte vjjf-Jaarlijksche herziening der statuten hecht de vergadering haar goed keuring. Het voorstel van het H.B., om in bepaalde gevallen bij referendum in een vacature In voorzien, ontmoette In dejsitting van den Volkenbond van he den werd het woord gevoerd door den Oos- tenrykschen Bondskanselier Schober inzake het streven tot een Europeesche Vereeni ging. Hy constateerde daarbij, dat Oostenrijk, dat de gevolgen van een ineenstorting van zijn economisch gebied heeft te dragen, op voerstenen, welke gericht zijn op een groot Europeesch economisch gebied, zal ingaan. t Plan van Briand kan eens verwezenlijkt worden, indien men tracht alle, of zoo goed als alle staten tot een eensgezind economisch politiek optreden te bewegen, bijv, door op heffing van in- en uitvoerverboden, een Tol- bestar.d en een algemeene verlaging van de douanetarieven. Op deze wijze, aldus vervolg de Schober, zou bij deze verscheidenheid van belangen en politieke en economische ver houdingen der Europeesche Staten, echter nog slechts moeilijk en langzaam het doel bereikt kunnen worden. Vele staten, zooals Oostenrijk, kunnen niet meer jarenlang wachten tot dat deze moeilijkheden overwonnen zijn. Deze plannen kunnen daarom niet meer volgens den ge- bruikelijken weg worden verwezenlijkt. Het is beter allereerst groepen van landen met gelijksoortige belangen en behoeften te vor men. Deze verbinding tot onderlinge groe pen zal in de naaste toekomst reeds moge lijk zijn. Deze tweede weg schijnt oneindig veel meer perspectief te bieden. Oostenrijk is bereid mede te werken aan de totstand koming van een handelspolitiek en econo misch accoord, in de verwachting, dat hier door een verbetering Van den economischcn toestand en daarmede tegelijkertijd voor ge heel Europa de basis zal kunnen worden gevormd voor de verwezenlijking van net plan van Briand en de bevestiging van den Europeeschen en wereldvrede. Reeds meldden wij in het kort de rede van Minister Beelaerts van Blokland in de vergadering van den Volkenbond gehouden. Om haar belangrijkheid laten we haar hier uitvoeriger volgen: 8pr. merkte allereerst op, dat bij het na gaan van de antwoorden op het memoran dum van Briand het opvalt, dat alle staten het er over eens zyn dat de Europeesche Federatie geen afbreuk mag doen aan den Volkenbond. Op dit oogenblik weet men, zegt spr., dat men niet meer buiten den Volkenbond kan. De wereldoorlog heeft de noodzakelijkheid bewezen, dat de interna tionale- samenwerking georganiseerd moet worden. Men heeft zich rekenschap gegeven van den chaos, die ontstaat wanneer bij de toenemende betrekkingen tusschen de vol ken de samenwerking ontbreekt. De volken moeten leeren. dat zij een deel vormen van de internationale gemeenschap, terwijl zij moeten afleeren, in bekrompen nationalis- tiachen geest te denken. Deze verandering is wel het moeilykste op ecoribmisch gebied. Hier heeft men juist in de periode na den wereldoorlog een steeds toenemende stroo- ming naar bescherming waargenomen, eenerzijds om de algemeene economische malaise te bestrijden, anderzijds om in de nieuw geschapen staten jonge industrieën te scheppen, om aldus hun economische onafhankelijkheid te vergrooten. Niets is volgens spr. nadeeliger geweest voor den Volkenbond dan deze tendens. Men heeft de stelling vergeten, dat de wel vaart van alle staten solidair is, en men heeft zonder ophouden de economische bar rières verhoogd. Aldus heeft men de tegen stellingen geaccentueerd in plaats van den geest van eenheid, waaraan de jonge instel ling in de eerste plaats behoefte had. aan te moedigen. Vast staat, dat deze noodlot tige geest niet “door individueele actie van de staten overwonnen kan worden. Daarom is een collectieve actie dringend noodzakc- Ujk. De heer Beelaerts herinnerde aan dc lofwaardige pogingen, die in 1927 zijn ge daan door de Economische Wereldconferen tie, maar helaas hebben de gezonde begin selen van deze conferentie het afgelegd tegen het steeds wassende protectionisme. Spr. gaat dan de verschillende econo mische conferenties na, die op die van 1927 zijn gevolgd, en wijst o.a. op de minutieuze voorbereiding van deze bijeenkomsten. Hoe wel de regeeringen van te voren geraad pleegd zijn over de ontworpen conventies, beeft men by de besprekingen geen over eenstemming kunnen bereiken. Hij wees in dit verband mede op het échec van de con- ventie-Colyn. Hoewel getracht is deze con ventie tusschen een beperkt aantal staten in werking te doen treden, nadat het onmo gelijk was gebleken ze algemeen toegepast te krijgen, is de tekst tot nu toe een doode letter gebleven. Spr. brengt de hoop in herinnering, die verleden jaar in de Assemblée bestond, dat het douanebestand tot stand zou komen. Op de douane-conferentie heeft men er zich rekenschap van moeten geven, dat de resul taten geenszins aan de verwachtingen be antwoordden. En alles wat er sindsdien ge beurd is, is deze tegenstellingen nog slechts komen vergrooten. Ondanks de vele pogin gen, ondanks den goeden wil van verschil- iènde zijden, is het resultaat in hooge mate ontmoedigend. Wanneer spr. de Haagsche Conferentie terzijde laat, bespeurt hij in bet economisch Volkenbondswerk slechts één lichtstraal, en dat Is het succes van de conferentie-Llm- burg voor de uniflceering van het wissel recht. Spr. hoopt, dat nieuwe teleurstelling den Volkenbond bespaard zal worden, wan neer het er op aankomt, de conventie, die deze conferentie heeft aangenomen, te ra- tificeeren. De arbeid, volbracht op het gebied der ontwapening, geeft evenmin reden tot vol doening, hoewel art. 8 van het Pact de er kenning van de leden van den Bond tn- boudt, dat de handhaving van den vrede een vermindering van de nationale bewa peningen vereischt, en hoewel talrijke com missies gedurende verscheidene jaren met grooten ijver ontwerpen voor deze bewape- ningzvermlndering hebben opgesteld, en niettegenstaande er te Londen een gedeel telijk resultaat is bereikt, is de algemeene toestand verre van bevredigend. Wat betreft de codificatie van het Inter nationaal recht is de toestand nauwelijks gunstiger. Ondanks minutieuze voorberei ding volgens de methode, die gevolgd was bij de conferentie van 1909, is het resultaat van de eerste codificatie-conferentle van den Bond, die in het begin van dit jaar te Den Haag gehouden werd, beneden de ver wachtingen gebleven. Spr. stelt dan, onder algemeene instemming van de vergadering, de vraag, of de geringe vooruitgang in den arbeid van den Volkenbond niet gesymbo liseerd wordt door den geringen vooruitgang in den bouw van het Volkenbondspalels. De eerste steen, die verleden jaar onder het aanhooren van vele schoone redevoeringen is gelegd, is tot op heden niet door een tweede gevolgd. Op deze wijze kan de Vol kenbond onmogelijk voortgaan, noch wat betreft den bouw van het paleis, noch wat zijn werkzaamheden aangaat. Wanneer men al deze échecs de revue laat passeeren en wanneer men let op den bewapeningswed loop op economisch gebied, dan dringt het schrikbeeld van een oorlog zich onweer staanbaar aan de geesten op. Jhr. Beelaerts is nochtans van meening, dat ondanks die. onbevredigende resultaten, de eventualiteit van den oorlog verminderd is. dank zij het mechanisme, dat door den Volkenbond is geschapen en welk mechanisme door de voorstellen van de commissie voor veiligheid en arbitrage nog doeltreffender kan worden gemaakt. De oorlogs-eventualiteit is ook vermin derd door de totstandkoming van het Kel logg Pact, en in dit verband herinnert dc heer Beelaerts er aan, dat de aanpassing van Pact een der voornaamste punten van oe- spreking van de Assemblée zal zijn. De mo gelijkheid van een oorlog is voorts vermin- G. van Dam te Haarlem, adviseerend lid van het Hoofdbestuur. Deze oplossing achtte men onveilig en in strijd met het huish. re glement. Daarna kwam in bespreking de voorwaar den waaronder men zusterafdeellngen ver plegingsmiddelen, waaraan zjj tijdelijk be hoefte hadden, in brulkbleen zou afstaan. Algemeen was men van meening, dat daar voor een billijke vergoeding moet gegeven worden om te voorkomen, dat men laksch zal worden in het op peil houden der maga zijnen en de eene afdeeling zal parasiteeren op de andere. Westwoud had reeds zulk een tarief inge voerd. Gewenscht was het een uniform ta rief vast te stellen voor alle bij het district Hoogkarspel aangesloten afdeellngen. De heer Maas wees op het vijf en twintig jarig bestaan van het district op 23 Septem ber as. HIJ bracht te herinnering de met zooveel succes bekroonde Witte Kruis-tentoonstel- ling ter gelgeenheid van het tienjarig be staan te Hoorn gehouden en vroeg, of de vergadering er iets voor voelde In den loop van 1931 weder een Witte Kruls-tentoon- Stelllng te houden ter herdenking, van het vijf en wt.ntig jarig bestaan. De aanwezigen verklaarden zich in beginsel hiervoor De meening van de afwezige afdeellngen zal ge vraagd worden. Van het aanschaffen rekening van het district van een zag men af. De afgevaardigde van Enkhui zen twijfelde er niet aan, of die zijner afdee ling zal ten allen tijde beschikbaar zijn voor de zusterafdeellngen. Langen tijd werd van gedachten gewisseld over het verband tusschen consultatiebureau voor Kinderverzorging en wijkverpleegster, waarna de zeer geanimeerde vergadering ge sloten werd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2