Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON derde blad UIT HET RIJKE NATUURLEVEN I HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON BLADZIJDE 1 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 Q^Iendel, voor de klas en op examen De bevolking vlucht De uitbarsting van de Stromboli Bij de straafroof te Keulen HANDEL EN NIJVERHEID 1 „Wien de schoen past De onrust in Bolivia Een stad geplunderd SOCIAAL LEVEN ONZE OOST Indische Dienst De strijd in Nanning veroverd door de rebellen I 1 l v. Kossem ’s I I Hongarije tegen koningin Zita Italie’s fout tegenover Rome hersteld Gemengde J-Buitenlandsche dderichten Verloving van de dochter van Mac Donald Anti-Italiaansche manfestaties te Praag De vrijwillige verzekering bij de Raden van Arbeid a I I I I I Communistische betoogingen voor het paleis van Hindenburg d Uitbarsting van den vulkaan Asama in Japan Het onweder in de buurt van Nice President Irigoyen naar Europa? om de macht China Om materiaal uit te sparen Onlusten in de kopermijnen in Peru Het nieuwe bewind in Peru i L plaats Stroom florirnd zand L een van de breed. veroorzaak- te Schoenen op de Intern. LedertentoonsteUing. Diefstal van grafsteenen Hoeveel ill Een andere nationale feestdag Stadie-Commissie geïnstalleerd is (ml 30 cent per half ons. DERTIGSTE HOOFDSTUK Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hhmers en ander Je dacht Wordt vervolgd). p G J MEIJKNECHT. O.E.S.A n n a I ctoor zeden een en zich Dokter Austin’s zuster zeide geen woord, maar verliet, bleek van woede, de serre. voor werd. Met steenen naar de Itallaansche ambassade geworpen Vrijdagmorgen heeft een eruptie gehad van den vulkaan Asama. De bevolking is overhaast gevlucht Daar verdere uitbarstingen worden vreesd. zijn buitengewone maatregelen nomen Hetf huwelijk zal eerst over eenigen tijd worden voltrokken. een mark Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indlë: H. Zevering Mulden; J. J. Cammlnga, C. W. van Berkel, Haarlem; K. Nijmegen allen hoofdond. openb. it u Woensdagavond hebben communisten be toogd voor het paleis van president Hinden burg (die nog in Beieren met vacantie was) meldt het „Hbld." n li straat 1800 men, bij een kan „Zeg, weet je 't al van Jansen? Gistermid dag ging hjj heen, zorgeloos en blij. Een uur later was het gebeurd. Het was zijn laatste rit." „Goede hemel, was ie op slag dood?" ..Welnee, maar z'n wagen werd in beslag genomen." DE MASSA-ARRESTATIE IN POLEN. DASHINSKI. Omtrent het hevige onweder in de btiur< van Nice wordt nader gemeld, dat het opgekomen onweder met ge an- ge- ge- ter bescherming van de bevolking. Binnenkort zal in Italië een wet worden uitgevaardigd, waarbij de He Februari, de dag der onderteekening van bet verdrag van Lateranen. waardoor de betrekkingen tus- schen den H. Stoel en Italië hersteld zün, tot algemeenerr feestdag wordt verklaard. Daarentegen zal de 20e December, de dag van het binnenrukken der Itallaansche troe pen in Rome in 1870. als feestdag worden geschrapt. Naar verluidt, zal Irigoyen. die zich op een kruiser Bevindt, op zee worden overgebracnt op een passagiersschip, met bestemming voor Europa. Zij schudde het hoofd en fronste even haar wenkbrauwen, omdat hij haar zoo familiaar aansprak „Neen", antwoordde zij. „Kan je dan niet zien waarom niet?" Hjj keek haar vrij in de oogen: ze zag het, fronste opnieuw haar wenkbrauwen en ging weer naar "haar planten. Hü volgde haar. „Laat me die hai dschoenen ait doen,” sprak hij. „Niet? Mag ik je zelfs geen hand geven? Dat moet ik toch bepaald van eischen. Ik ben een bedelaar voor Je.” „Een bedelaar, die praat van „moeten” en éeischen?” „Ja, het wordt tijd, dat ik zoo iets zeg. Heel Plaistown verkeert in de meening, dat »e man en vrouw zullen worden. Ik zeg het <*>k, en, al zeg je het niet, dan denk je het Toch. Ik kom eiken dag nier.” „Omdat Je voor mij werkt en me in ver- <*nd daarmee, het een en ander hebt mee te deelen ..Slechts gedeeltelijk; meer echter, omdat je minnaar ben. Ik heb Je lief en ik meen te mogen zeggen, dat je geen hekel aan me hebt. Er zijn vrouwen. Wanda, die flink aangepakt moeten worden en ik geloof, dat jij een van die vrouwen bent. Toen ik van morgen de deur uitging, was ik vast be sloten, gelukkiger thuis te komen dan ik was, dat ik alles wat je tegen onze ver loving zou aanvoeren, zou ontzenuwen. Waarom stem je niet toe in onze verloving. Wanda? Zie je niet in. dat je daartoe mo reel verplicht bent?” ZU keek hem aan met den blik van een in de val gelokt dier. „Neen”, klonk het van haar lippen; „je praat onzin; je hebt beloofd iets voor me te doen, maar ik heb niets beloofd en je hebt je belofte niet gehouden „Nog niet”, hernam hij „ofschoon ik het spoor der jonge vrouw tot York gevolgd heb. Daar heb ik het verloren" dit zeg gend trad hij wat dichter naderbij „en het is best mogelijk, dat ik het niet meer terug zal vinden. Ronduit gezegd, wat kan het je eigenlijk schelen of die vrouw in be trekking tot Alexander Merriweather stond? Denk daar liever niet meer aan. Wanda Denk liever aan den man, die je Uef heeft.” Nog voor zij het goed wist of kon ver hinderen. had hjj een kus op haar voor hoofd gedrukt. Hij keerde zich om en zag Ralph Austin, die aan den ingang der serre stond. Glimlachend keek hij den dokter aan. „Hetgeen ik daar deed, was lets heel ge woons", sprak hl); „Wanda heeft er in toe gestamd m’n vrouw te worden.” De verloving wordt bekend gemaakt van Joan Margaret MacDonald, de tweede doch ter van Ramsay MacDonald, en Dr. Alis tair MacKinnon. Miss MacDonald is 19 Jaar oud en studeert medicijnen aan de Universiteit van Edin burgh. waar zjj Dr. MacKinnon heeft leeien kennen. Mac Kinnon is een Schot. Ook het bestuur van het Gymnasium heeft van hem eens de volgende schrlftelijke ge- fólgents afgelegd. Volgens berichten uit Lima is het in de kopermijnen van Cerro de Pasca tot on lusten gekomen. De politie moest van de vuurwapenen gebruik maken tot herstel van de orde. Zes arbeiders werden gedood er vele anderen gewond. De opgewonden menigte viel ook een En- gelschen employé aan. die slechts met zeer groote moeite door de politie kon worden bevrijd. Na afloop van een communistische werk- loozenbetooging werden verschillende optoch ten gehouden. Een stoet van een honderd man wist door de Wilhelmstrasse door te dringen tot voor het paleis. De voor het gebouw op wacht staande Schupo's werden aangevallen en tegen den grond geslagen. Een der beambten, die duchtig mishandeld werd trok tenslotte zijn revolver en vuurde, waarop de aanvallers het hazenpad kozen. Toegeschoten versterking van de politie ge lukte het tenslotte de communisten uit de omgeving van de regeerlngsgebouwen te ver drijven. Dit Incident heeft de politie aanleiding gegeven de noodige maatregelen te nemen om nieuwe relletjes te voorkomen. De politie posten voor de regeerlngsgebouwen enz. zijn versterkt, terwijl patrouilles ’s avonds door de voornaamste straten trekken. Voor Zondag, den verkiezingsdag, wordt de geheele politie te Berlijn geconsigneerd; vóór elf uur moeten de verschillende beamb ten eventueel hun stem hebben uitgebracht, zoodat zij verder beschikbaar zijn. K. Arnhem Kótter, L. O. Verlofgangers: F. A. Kessler, contr. geld, adm. Staatsp. en tramw, 's-Gravenlïhge; P. Tonkes, hoofdagent van pol. Ie kl. Enkhui- zen; mej. C. Th. Bangert, comm. Dienst Staatssp. en tra nw., ’s-Gravenhage; L. Kui pers ass. Ie kl. Dep. van Gouv.-bedr., 's-Gra venhage: mej. J. A. M. van Wlckeren, apoth.- ass. Dienst Volksgezondh. Wassenaar; mej. R. H. D. de Lnge, ond. 3e kl. bij het openb. Westersch L, O„ Leiden; H. M. van Praag, leeraar M. O„ Schoondüke; H. C. Bongers, insp. Landbouwvoorllchtingsd., s-Graven hage; E. C. Conté, beh. Landpandhuis te Fort de Koek. Galllcchlo (Italië). GepensionneerdenH. J. Hulseboa, werk- tuigk. Staatssp. en tramw.. Utrecht; A. R. Rozet, alg. ontv. Ie kl., Amsterdam; A. En gere, seen Dep. van Marine. Amsterdam; J. F. Meijer, leeraar H.B.S. en A M.S. te Ma lang, 's-Gravenhage De correspondent van de „Nacion te Asuncion (Paraguay) meldt, dat een groote bende Indianen en gewapende deserteurs Zondag j.l. het garnizoen der Boliviaansche stad Rodore hebben overrompeld. Na de stad te hebben geplunderd zijn ze In zuidelijke richting gevlucht, door de troe pen achtervolgd Chili erkent de nieuwe regeering De Chileensche regeering deelt mede, dat zjj de nieuwe regeering van Bolivia erkent. paar schoenen gebruikt iemand per jaar? Het antwoord op deze vraag geeft tevens eenig inzicht in den levensstandaard de civilisatie om niet het wellicht minder juiste woord: cultuur, te gebruiken van het object van een dergelijk onderzoek. In de meeste landen van Europa wordt per hoofd van de bevolking ruim één paar schoenen per jaar gebruikt; op het vaste land wisselt dit cijfer van 1.1 paar tot 13 paar. Maar in Engeland is het cijfer al ge stegen tot 1.8 paar, in Canada tot 2.2 paar, terwijl in de Vereenlgde Staten ieder inwo ner in doorsnee 2.6 paar schoenen gebruikt. Schoenen dragen is een v raagstuk van ge zondheid en van moeheid. En langzamer hand zij» wj) zoo ver gekomen dat als mi nimum voor de vrouw een schoenenbezit van vier paar, als minimum voor den man een ■«zit van drie paar geldt. Eén paar voor s morgens, voor sport; één paar voor 's middags, voor wandeling en werk; één paar voor bezoek, voor feestdagen. En dan een paar avondschoenen; lakschoe nen voor den heer des huizes; atlas, brocaat of lak voor de vrouw. Meer fjan een minimum is dit niet. En in Berlijn zal men kunnen zien wat de wereld- schoenenindustrie al bedacht heeft om voor iedere gelegenneid. voor iedere stemming at ieder toilet een ander paar schoenen gereed te hebben. Badschoentjes en uit rubber, maar ook uit stroo of andere stoffen gevlochten. Dan huisschoentjes. pantoffels en muil tjes uit vilt en zijde, afgezet met bont. Wandelschoenen, in alle vormen en uit aller lei grondstoffen. Pumps en -gespschoentjes. De kleuren Blauw, bruin en zwart, bijkans steeds tezamen met een lichtere kleur, zelfs met goud en zilver. En dan tenslotte balschoentjes, avond schoenen Kunstwerken, met liefde gemaakt, uit de kostbaarste, de schoonste grondstoffen. legitimlstlsche Hongarije voor Otto ook zijn, toch is het een feit, dat de weduwe van ko rting Karei In heel Hongarije wel als gees telijk hoogstaande en energieke persoonlijk heid wordt beschouwd, maar men verwijt haar, dat niet alleen het Hongaarach natio nale gevoel haar is vreemd gebleven, maar dat ze zelfs in veel opzichten onvriendelijk staat tegenover het streven van Hongarije. Otto's moeder heeft zich indertijd in Honga rije al niet bemind weten te maken, toen ze nog aan de zijde van haar gemaal op den troon rat. De fouten, die de overleden ko- nlng Karei tegenover de Hongaarsche natie heeft begaan, zijn altijd op haar conto ge boekt Zij was het. aan wie men het plotse ling ontslag van Graaf Stephan Tisza heeft toegeschreven. Ze heeft niet die wegen betre den welke koningin Elisabeth is begaan om de liefde en vereerlng der Hongaarsche natie te verwerven. De konlngin-weduwe heeft tot op heden nagelaten, de Hongaarsche taal te lee- ren. Men neemt aan. dat haar levensdoel nog niet zou zijn bereikt, wanneer haar oudste zoon als konlng van Hongarije zou worden uitgeroepen, maar dat ze er tevens naar streeft het verloren vaderlijke erfdeel voor hem terug te krijgen. Maar omtrent dit punt bestaat er geen ver schil van meening in de gelederen der le- glmltisten. Deze wenschen alleen de oprich ting van een nationaal koningschap. Een na tionale konlng onder den Invloed van een raadgeefster, die elk nationaal gevoel mist, zou. volgens dc nationalistische opvatting, voor Hongarije maar een heel twUfelachtlg voordeel zijn. Konlngin-weduwe Zita is veel te zeer vervuld van de noodzakelijkheid, haar Invloed te doen gelden, als dat er waarde ran worden gehecht aan een belofte, om haar jongen zoon op den troon uitsluitend In den geest zijner verantwoordelijke raadgevers te doen handelen Niet alleen de vroegere aanhangers van Albrecht, maar ook vele aanhangers van Otto zouden ongerust zijn, wanneer op zekeren dag Otto als Konlng van Hongarije zou worden gekroond en zijn moe der hem terzijde zou staan, die toch, in Hon gaarsche kwesties tenminste, geen gelukkige raadgeefster van den gestorven konlng Karei Is gebleken. Voor dus nog de politieke voorwanden voor de thuiskomst van Otto duidelijk zijn, en npg voor de koningskwestie haar volle actualiteit .verkrijgt, moet, volgens de opvat ting der nationalisten, de verhouding van Zita tot den nieuwen konlng van Hongarije ondubbelzinnig worden opgehelderd. Otto zal alleen als nationale konlng in Hongarije kun nen binnentrekken, wanneer hij er niet aan denkt, ook over andere landen en volkeren te willen heerschen. De tijd ging spoedig in Selston-Hall voor bij. misschien omdat het leven daar zoo rustig en zonder belangrijke gebeurtenissen henen vlood. De lieve lente kwam; de win ter was voorbij, voor dat men het goed en wel wist. De lente bracht althans één voor Plais town belangrijke gebeurtenis mee- het hu welijk van Jessie Quinton en Sir Charles Merriweather. De spraakmakende gemeente zei. dat er te veel haast mee gemaakt was; dit nam echter niet weg. dat iedereen die ter bruiloft werd uitgenoodigd. gretig van de uitnoodiging gebruik maakte. Charles Merriweather toch was de groote man in Plaistown. Nu het huwelük voltrokken en het jonge i»ar op weg naar Italië was, be spraken juffrouw Skippings en een vriendin het geval met elkaar „Ik had nooit kunnen denken", zoo be gon eerstgenoemde, „dat Jessie Quinton ze is nu lady Merriweather zoo zenuw achtig zou zijn. Ze keek me zoo verschrikt aan. alsof er elk oogenblik iemand kon ko men die nog voor dat het huwelijk voltrok ken werd: halt! zou roepen. Is je dat ook niet opgevallen?" Mevrouw Hudson schudde het hoofd en antwoordde „Ik vond dat ze er bleek, betrokken, maar Door de politie te Leipzig is een vracht auto aangehouden, waarop grafsteenen ver voerd werden, die bleken gestolen te zijn op het kerkhof te Reitzsch jn het district Tor gau. De diefstal werd gepleegd in opdracht van een steenhouwer, Heyde genaamd, die de grafsteenen verwerken wilde en van andere cjjschriften voorzien, teneinde op deze wijze de kosten Van het aanschaffen van mate riaal uit te sparen. Wat echter een voorname factor Is geweest van deze mislukking is wel dat de meeste van zün examinatoren verwoede anti-kle- rikalen waren revoiutlonnalren van 1848! Deze insinuatie aan het adres der examen commissie is van niemand minder dan van den volbloed liberaal Dr. ntis. Mendel’s bio graaf. Zoon getuigenis uit deze bron is wel frap pant en heeft daarom des te meer waarde. Ten slotte wat ook de oorzaak moge geweest zijn: het feit lag er: Mendel was gezakt als een baksteen. Om zijn gebrek aan vorming te verhelpen, mocht Mendel aan de Universiteit van Wee nen zijn kennis gaan verbreeden. Bijna drie jaar heeft hij daar college geloopen. Of hij nog eens zijn geluk beproefd heeft. Is niet met zekerheid bekend. In leder geval staat het vast, dat hij nooit „knap" genoeg bevon den is. om de verlangde onderwüs-bevoega- held te verkrijgen. Hij heeft het nooit tot die ontzagwekkende hoogte kunnen brenger want in 1854 werd hij tot leeraar aan de Staats-rea'schule te Brünn benoemd, waar- geen officieele bevoegdheid verelscht Hjj woonde sinds dien weer in het klooster te Brünn. waar hij tot zijn dood ge bleven is. Lezers en lezeressen van dit dagblad! trekt uit dit voorbeeld van Mendel een wijze les voor het leven. Mocht het u gebeurd zijn, dat gij door een examen-commissle gewogen, te licht bevonden werdt. geeft den moed niet op. Beschouwt uzelf hierom toch nooit als mislukkelingen, wier eenigste taak is. zoo spoedig mogelijk uit deze beschaafde maat schappij te eclipseeren Richt uw cog op Mendel en hoopt dat het nageslacht uw encyclopedische kennis beter zal waardeeren en misschien nog eenmaal uw nagedachtenis eveneens met een stand beeld zal vereeren! Zoo zat ze. een paar minuten lang, in ge dachten verzonken. Daarna stond ze op, ging naar d'r kleerkast, maakte die open en keek naar de deur welke toegang gaf tot de kamer van Charles. Zonder eenig gerucht te maken, nam ze een fleschje. maakte het open, goot er een zekere hoeveelheid uit in een glas, wierp weer een blik in de richting' der kamer van haar man, en dronk het uit. Het resultaat volgde bijna onmlddelljjk. Zij kreeg een gevoel over zich alsof er vuur door haar aderen vloeide; hara oogen schitterden met ongewonen glans; een lieflijke kleur ver spreidde zich over haar bleeke wangen. Weer keek ze naar haar koffers, maakte I één er van open, haalde er den met allerlei aardige pesterijen gevulden houden bak uit en voelde met d'r hand in een der hoeken van den koffer. „Hier was het; ik weet het zeker,” mom pelde zij. Een oogenblik later had ze een plu che werkmandje er uit gehaald. Zij ging voor haar toilettafel zitten, én zocht naar naald en draad, waarbij een stukje gekleurde zijde met een stuk papier op den grond viel. Jessie bukte zich en raapte een en ander op. Zij legde het stukje zijde weer in haar mandje. Het stukje papier was gevouwen; in gedachten verzonken streek ze het glad. Het „Neue Wiener Tagblatt” meldt uit Boedapest: Hoe groot de sympathieën van 't „Zoo zie ik hem nog met zijn vriéndelijk goedhartig gelaat, met zijn goede, dikwijls guitig flikkerende pogen, zijn blonden krul lenbolen ik hoor nog den klank van zijn heldere stem, met zijn echt Sllezlsche uit spraak van de t en p. Mendel was een ge liefde. wezenlijk geliefde leeraar. Alle leer lingen. zonder uitzondering, roemden zijn uitstekende leermethode, zijn strenge reent- vaardlgheld en zijn nauwgezetheid van ge- we.ten. die gepaard ging met goedheid en mildheid. Zijn leeraareambt vervulde hij al tijd met opgeruimheld en llefdevollen ijver; steeds wist hij zijn onderwerp zoo aange naam en boeiend te behandelen, dat men van het eene uur met verlangen naar het andere uitzag. Dikwijls kwam het voor dat pater Mendel een of andere gelegenheid voor een grapje benutte. Als dan de toehoorders in vroolijkheid losbarstten, placht hij onder sterk blozen een oogenblik stil voor zichzelf te lachen, om dan. met een kalme handbewe ging. de geesten, die hü- had opgeroepen, te verbannen.” ^.Sedert den eersten dag van het hem aan gewezen leeraarsambt heeft hij de beste eigenschappen van een voorbeeldiger! en stipten leeraar der jeugd met den dag be ter ontwikkeld. Hü was met zijn leervak niet alleen goed vertrouwd, maar ook trachtte hü door een steeds gelijkblüvenden ijver en vol harding In de voordracht en beoefening van het leerobject en niet minder voortdurend inwerken op reine godsdienstigheid van zijn leerlingen, bijzonder te onderscheiden." Geen wonder, dat de Rector van het Gym nasium zoon leeraar dolgraag definitief aan de school wilde verbinden. Daarvoor werd echter volgens de wet een examen veretscht in de natuurwetenschappen: biologie, geolo gie en physlca. Sedert jaren had Mendel zich reeds toege legd op de ztudle der natuurwetenschappen Meermalen reeds had hü lezingen en voor drachten gehouden over oeconomle. fruit- kweekerij en wijnbouw. Op aandringen van zün collega's waagde Mendel het in 1850, voor een rijkscommissle een examen af te leggen om de volledige be voegdheid voor leeraar te verkrijgen. Het resultaat was, dat Mendel zakte als een bak steen. Merkwaardig is het eindoordeel van de „Kaiserltehe KönlgUche. wisstenschaftliche Gymnaslal-prüfungscomiflission" (m. a. w. de examen-commissie! „De candidaat heeft van alles gestudeerd; het ontbreekt hem echter aan inzicht en daarbij ook aan de noodige helderheid, zoodat de commissie niet kan nalaten, hem de on- derwüs-bevoegdheid te weigeren. Daar echter uit den niet te ontkennen goeden wil van den candidaat. met grond vermoed kan worden, dat het hem met doelmatige leiding en ijverige studie gelukken zal te voldoen aan de wettelijke eischen, voor het verkrijgen van het Gymnasiaal-leeraarsambt, zoo wordt hem door de ondergeteekende commissie be duid, dat hü op zün vroegst, na verloop ven een jaar, zich ter hernieuwing van het exa- Door den voorzitter der vereeniging van Raden van Arbeid, den heer Dr. E. F. F. Ba ron Wittert van Hoogland, werd in de raads zaal van den Raad van Arbeid te Nümegen de commissie geïnstalleerd, welke ten doel Chili en Paraguay hebben de nieuwe Pe- ruaansche regeering erkend. Te Cerro de Pasco is een botsing ont staan tusschen arbeiders uit de koper- toch lief uitzag. Ze zag er Juist uit. zooals het behoorde. Ik houd niet van die onbe schaamde gezichten, zooals men die tegen woordig ziet, die lachend de kerk binnen komen en met vrienden en kennissen knik jes van verstandhouding wisselen. Neen, ik moet zeggen, dat de houding van Jessie on berispelijk was. Wat Sir Charles betreft, mooier man heb ik nooit gezien: z'n vrouw mag trotsch op hem zün „Ik zou wel eens willen weten hernam de andere, „wat het gelukkige paar op het oogenblik doet. Ze zullen nu in het Cecil- hótel in Londen zün, waar ze wel een paar dagen zullen blüven. Ik denk, dat ze zich nu voor het diner kleedt. Wat 'ou ae aan trekken? Haar uitzet was meer dan vorste- lük. Ik hoop alleen maar, dat dokter Quin ton zich niet in schulden gestoken heeft." Juffrouw Skippings had gelük. Jessie was bezig zich voor het diner te kleeden. Zü had geen kamenier meegenomen: ze had er nooit een gehad, en ofschoon Cb.arles er op had aangedrongen dat ze er een nemen zou. had ze er geen genomen. Zü wilde alles liever zelf doen. Ook Charles was bezig zich te kleeden. Zü kon hem hooren zingen en fluiten in z'n kamer. Zü hoorde den klank van het geld, van z'n manchetknoopen en van z'n hor loge. toen hü een en ander op de toilettafel legde. Zü had hem gezegd, dat, als zij hem noodlg had. zü hem zou roepen. Zü zou straks vragen of hü even bü haar kwam om haar bü het vastmaken van haar halssnoer Jongeman gedood Een onbekende overviel op bediende, die voor zün firma van de bank had gehaald, ontrukte hem de tasch met geld en schoot den jonge man dood, toen deze zich verweerde. De dader ontkwam op een motorrüwiel welks bestuurder op hem wachtte. heeft bestudeering der Vrijwillige Verzeke ringen bü de Raden van Arbeid om te ko men tot een meer systematische uitvoering hiervan. In deze Commissie hebben zitting de heeren Mr. J. J. A. Bakker. J. Kolk, G. Timmermans. C. W. A. van Uden en M. J. Th. Vaz Dias. resp. voorzitters der Raden te Nümegen. Heerenveen. Hengelo, Eindho ven en Alkmaar. Als secretaris is hieraan toegevoegd de heer D. den Hortog. hoofd der afdeeling Vrijwillige Verzekeringen bij den Raad van Arbeid te Nümegen Spreker memoreerde dat deze Commissie was ingesteld naar aanleiding van een op de laatste Algemeene Vergadering gehouden be spreking. waardoor het belangrijke vraag stuk der VrüwlHige Verzekering in zün ge- heelen omvang opnieuw aan de orde is ge steld. Na een overzicht te hebben gegeven wat tot dusverre de onderscheidene vrijwil lige verzekeringen naast de verplichte heb ben beteekend, kwam spreker tot de conclu de dat er op dit gebied nog veel gedaan zal moeten worden om daarvan een bloeiend In stituut te maken Hü is er echter van over tuigd. dat als er op dit terrein iets te be reiken valt, deze commissie hiertoe den weg zal wüzen. Hierna verklaarde spreker de Commissie voor geïnstalleerd. De voorzitter der Cornin'55*6' Mr J. J. A. Bakker, bracht namens de leden het bestuur der vereeniging dank voor de gelegenheid ge steld om een dergelüke Commissie te tor- meeren. Deze zal alles in het werk stellen de haar opgelegde taak tot een goed einde te brengen, daar indien zij met haar arbeid slaagt er maatschappelük een zeer nuttig werk zal worden verricht Onmiddelhjk hierna namen de besprekin gen een aanvang. Nice wordt Donderdagavond minder dan 7 uren zeer krachtig heeft woed In vele straten stond het water derhalven meter hoog. Tegelükertijd woedde een wervelwind welke alles binnen een straal van 200 Mef'r 'volkomen vernielde. De water- en lichtlei- dingen ^jjn gedeeltelik gestoord. Behalve de vüf slachtoffers, die dpn dood vonden zün 15 persoren gewond. De uitbarsting ging vergezeld büzonder verschijnsel, namelük door het uitstooten van een stroom gloeiend zand v elke op zün gelukkig korten weg. groote schade aanrichtte. De stroom was ongeveer 50 Meter leider der oppositie, wiens buiten-, landsch paspoort men heeft afgenomen. te helpen. Een elegante witte japon om hulde haar slanke leden. Op haar toilettafel lag een bouquet roode rozen, een geschenk van Charles. Ze zouden in hun salon di- neeren, die toegang gaf tot de andere ka mers. welke zü betrokken hadden. Er was. door de een of andere oorzaak, een stukje van haar corset losgeraakt. Jessie was in alle dingen keurig en netjes. Zü dacht er niet aan het stukje kant met een speld vast te steken Ze dacht een oogenblik na en ging toen voor een van haar koffers staan. „Ik weet", sprak ze luid tot zichzelf, „dat ik m’n werkmandje in een van m'n koffers gelegd heb: maar in welken?" Charles hoorde haar spreken en klopte op de deur. „Kan ik je ook met het een helpen. Jessie?" Nog niet.” lachte zü: „ik sprak hardop in m n eentje; een slechte gewoonte, vind je niet, Charles?" „Alleen wanneer iemand verschrikkelüke geheimen heeft," lachte hü terug. Hü was zóó gelukkig, dat hü er op dit oogenblik niet aan dacht, dat hü zelf geheimen had. Zün in scherts gesproken woorden hadden echter een vreemde uitwerking op de jonge vrouw Zü wérd bleek en ging op een stoel zitten. „Verschrikkelüke geheimenI” dacht ze; „wat bedoelde hü daarmee? Niets, natuurlük. maar toch vind ik het vreemd, ja heel vreemd, dat hü dit gezegd hééft." examen-commissle. melden Hiermee -kon Mendel het voorlooplg doen De welwillende commissie gaf hem toch nog een klein kansje voor het volgende jaar! We zullen nu echter de examen-commissle niet gaan betitelen als bekrompen „betwe ters." Want ontegenzeglük zal Mendel ais autodidact, die de breedheid der universi taire vorming miste, niet systematisch genoeg onderlegd zün. Het examen, waarvoor hij was opgegaan, werd gewoonlük pas afgelegd, na cenige jaren universitaire opleiding. En a!s er een vak is waar zelfstudie uiterst moeilük is, dan is het zeker wel de biologie. Miste hü dus de noodige vorming, nog ver schillende andere factoren hebben meege werkt tot dit stralend succes. Vooreerst had hü de onvoorzichtigheid begaan, een datum voor zün mondeling examen door te drijven, die aan de heeren examinatoren heel slecht gelegen kwam. Ter wille van zün examen hadden verschillende examinatoren nun va cantie eenigen tüd uit moeten stellen. Bruta ler kon het niet! Bovendien heeft Mendel de noodlottige stommiteit uitgehaald een boek van een der examinatoren dat Juist over een der examen-enderwerpen handelde, niet te c'.teeren in zijn schriftelijk werk! Als hü ooit een overtuigend bewüs had willen geven met de wetenschap absoluut niet op oe hoogte te zijn, had hü het moeilük anders kunnen doen. Biel je voor! Niet weten dat je examinator een daverend geleerd boek ge schreven heeft, en dan toch nog willen sla gen? Ónmogelijk! Zoo iemand geeft blük, dat hü het a-b-c der wetenschap nog niet eens machtig is! Buitenlanders, die uit Nanning in de p*o- vincie Kwangsi komen, waar de rebellen uit Koengsi door de strijdkrachten uit Kanton worden belegerd, zün behouden te Woetsjau aangekomen. Onder hen bevindt zich het personeel van bet douanebeheer. de petroleummaatschap- püen en eenige zendelingen. Uit een Kantonneesch vliegtuig werd een bom geworpen op het hospitaal van Nan ning. waardoor een zieke werd gedood en velen werden gewond. Naar verluidt zün de bureaux van de Standard Oil en een aantal magazünen in de stad vernield. Reuter meldt officieel dat Nanning op de rebellen is veroverd. In den vorigen nacht is het te Praag tot anti-Itallaansche manifestaties gekomen, in verband met de terechtstelling van de Sloweensche terroristen te Triest. - .Honderden anti-fascisten trokken over de wenzelplatz naar de Platz der Republiek waar zü door de politie werden verspreid. Twee personen werden gearresteerd. Later verzamelden de demotistranten zich voor de Itallaansche ambassade. Er werden door de opgewonden demonstranten eenige ruiten vernield. Een andere groep anti-fascisten trok later eveneens langs de Itallaansche ambassade. Tegen Vrydagavond werden opnieuw ma nifestaties verwacht. Naar verluidt zal <ie Itallaansche gezant geen stappen bü de re geering doen, aangezien hü de incidenten van te geringe beteekenis acht Vrüdagmorgen heeft een ambtenaar van het Tsjechische Ministerie van Buitenland- sche Zaken, in opdracht van den Minister van Buitenlandsche Zaken, den gezant het leedwezen der Tsjechoslowaaksche regeering over de incidenten betuigd en de verzekering gegeven dat de schuldigen streng zullen wor den gestraft. Op het oogenblik wordt de ambassade door de jxilitie bewaakt. münen. die wanordelükheden ten. en de politie-agenten. Daar de mijnwerkers schoten losten, moesten militairen te hulp worden geroe pen. die de orde herste’den.' Er werden zes personen gedood en velen gewond. Was Mendel ongeschikt gebleken voor de ^elzorg, met meer succes heeft hü zich be wogen op het terrein van het onderwüs. Het leeraar-zün zat hem in 't bloed. Hü is het geweest met hart en ziel Met zijn kinder- lük-oprechte natuur voelde hü onbewust rieleverwantschap met zün jongens. Zün groote geestesgaven stelden hem in staat de moeilükste onderwerpen op een glasheldere wijze uiteen te zetten. Immer hetzelfde ge humeurd. altijd vroolük en opgeruimd, wist hü zich een plaats te veroveren In de hanen van zün auditorium. Gedurende twee jaar heeft Mendel als „Supplent” of tüdelük leeraar onderwüs ge geven in de Wiskunde en Grieksch in de 2e en 3e Klas van het Gymnasium van Znaïm Na een onderbreking van eenige jaren voor Universitaire studie is hij nog 14 Jaar leeraar geweest in de Physlca en de Natuurlijke His torie aan de Staatsrealschule te Briinn. Dit zijn de gelukkigste jaren van zijn le ven geweest. Het lesgeven heeft hü nooit op gevat als een zwaren last, waaraan niet te ontkomen valt, maar steegs heeft hü zün taak vervuld, met een heilig plichtsbesef en opgeruimde liefde. Hü heeft de kunst verstaan een 18-karaat.s- leeraar te zijn en tevens een man, van we tenschap. Al zijn vrijen tijd heeft hü besteed aan diepgaand onderzoek op biologisch gebied en in deze jaren heeft hü de beroemde erfe- lükheidswetten ontdekt en geformulee-d. die sün naam voor immer onsterfelijk hebben gemaakt. Hü Heeft het kunnen klaarspelen een man van onderwüs en wetenschap tege- lük te zün. Het nageslacht heeft pas na zün dood zün hooge waarde voor de wetenschap erkend. Zün tüdgenooten hebben in hem alleen maar den geboren leeraar gezien. Zün beeld als leeraar leeft thans nog voort onder zün oud-leerllngen. Om hem In die hoedanigheid goed te leeren kennen, lükt het mü wel het beste een getuigenis van een rijner leerlingen aan te halen. Deze beschrij ving is wel ietwat sentimenteel, maar toch werpt zü een heerlük licht op zijn groote leeraars-gave. Een zekere Büd&r. die thans schoolopziener is. schreef In de „Méhrischen Korresponden- ten" een opstel over hem. waaruit het vol gende overgenomen is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7