s F HET GEMEENTELIJK SPORTPARK DE MISSIE-FINALE HAARLEM—DEN BOSCH Zi I f IN EN OM ALKMAAR voor -LEEUWARDEN 1 bruikneming. K. N. V B. w PROVINCIAAL NIEUWS 21 September Nadere bijzonderheden Naar Hoorn op Mi Li 1 5 In het Eeuwfeest-stadion Zal Holland winnen! Competitie-programma Zondag a.s.- HEEREN-BAAI Bezoekt thans de Boom- en Bloemkweekerij „Sursum Corda” te Schoort Onze nieuwe Dahlia’s staan in vollen bleet P. VAN BODEGRAVEN TUINARCHITECTUUR. Thans naar de eischen des tijds geheel gemoderni seerd De nieuwe overdekte tribune is eenig in haar soort Meerdere verbeteringen,op een feeste- liiken Sportdag 21 September a.s. oHicieele Inge- IDRAISI+IAvan-W-KEHBURG'S- ••iLEVERTRAAbl - HOOGWOUD Keurwedstrijden BelgieNederland Zondag a.s. water dus) AFDEELING I. 2O~5Oct peroar Min- 3e klasse B. d( tir het het ieder en nog Zal Holland winnen? bestemd Van Kol Wildt d. is M M p> Osch, A.D.O, Op- AJax, Homborg. C HA do< 3e klasse C. Holland—ZNC. OVVO—ZRC. AmsvordeRapldltas. DONARCulemborg. 2e klasse B. OvermaasVDI. RFC—CW. ODS— DCL. SVW—Gouda. ge ze APGSMeervogels. SDW-DJK. De KennemersODE. 3e klasse A. SchotenBEC. UVS—THB. ZeemeeuwenLFC. AlphenLugdunum. gra au dit dra eve wa 2e klasse A. ZW—West-Frisia. DEC—AFC. Zeeburg ia—HRC. TOG—WFC. ECHTE FRIESCHE F V r Alk J. J Hot 0 Bet L J E J. J 2e klasse B. Haarlemde Spartaan. BloemendaalBaarn. VeloxZc^d voort. WAHc. DWS—BFC. 3e klasse A. KW—Amstel. Oranje-Zwartde Meteoor. HelderKinhelm. OosterparkDSV. Reserve le klasse. Ajax 2—Blauw-Wit 2. RCH 2Stormvogels 2. Reserve 2e klasse A. VSV 2Alcmaria Victrix 2. WFC 2—Blauw-Wit 3. HRC 2—WA 2. Ajax 3—DEC 2. De Spartaan 2KFC 2. Het moet storm loopen in de K. derstraat! Wij kunnen nog mededeelen. dat aan den voetbalwedstrijd een optocht voorafgaat, be staande uit dertig vereenigingen, welke zul len defileeren voor Mgr. Verstraelen. bls- schop der F^ores-mlssie, die den wedstrijd zal bjjwonen. In den loop van de volgende week zul len misschien nog meerdere bijzonderheden bekend gemaakt worden. Op den wedstrijd zelf, een kansenbespreking, komen wij even eens terug. Voorziet u thans echter reeds van plaats bewijzen. Het labyrint onder de tribune. De vele ruimte onder de tribune is op alle mogelijke wijze benut. Zoo groot is hier het aantal vertrekken en gangen, dat men hier met recht kan spreken van een labyrint. Onder de eere-loge bevindt zich de toe gang. met aan weerskanten een ruim lokaal voor de uit- en thuisclub. Een kleed- en waschgelegenheid; toiletten, stroomend wa- v.'lgens spreker ligt de schuld wel eens bij de ingezetenen zelf. Voorzitter merkt op, dat de heer Bossen eigenlijk beter eerder bij hem had moeten komen om deze kwestie te bespreken. Wan neer een dergelijk geval zich heeft voorge daan, als de heer Bossen mededeelt, dan is het zijnsinziens raadzaam om dit direct mede te deeien en niet aï te wachten tot er een raadsvergadering wordt gehouden. Hierna volgt sluiting der vergadering. De feestelijke sportdag. Zondag 21 September zal de nieuwe tri bune officieel in gebruik worden genomen. Voor deze gelegenheid is een feestelijke sportdag georganiseerd, waarop gymnastiek-, voetbal- en athletlekwedstrijden gehouden zullen worden. Voorafgegaan door de R. K. Muziekkapel ,,St. Louis” zullen de deelnemers, de gym nasten en andere sportbeoefenaars, die zich in de school aan de Nieuwesloot In sport- kleeding gestoken zullen hebben, zich om half een in optocht naar het sportpark be geven. De muziekkorpsen „St. Caecilia" en ..Ex celsior" zullen tevens den middag muzikale opluistering verleenen. Waarschijnlijk zal burgemeester Wende- laar of de wethouder van Publieke Werken, Mr. A. J. M. Leesberg, de openingsrede uit spreken voor de (verplaatsbare) microfoon, welke redevoering door een viertal (ver plaatsbare) luidsprekers overal op het ter rein hoorbaar zal zijn. Daarna zullen de gymnastiekwedstrijden, georganiseerd door den Turnkring voor Alk maar en Omstreken gehouden worden. Vervolgens zal de competitiewedstrijd Alc- i maria Victrix IISpartaan II gespeeld wor den. terwijl met de athletlek-wedstrijdsn ge- elndlgd zal worden. Plano-muzlek, versterkt door luidsprekers, zal de gymnastiek-demonstratle begeleiden. Het belooft een grootsche feestdag te wor den, welke voor sportief Alkmaar als een historische dag in aangename herinnering zal blijven. Jaarverslag. Onder de ingokomen stukken is een van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, over de verrichtingen van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau, inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland over 1929.Tevens een bericht van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, dat het perceel Hoogwoud, wijk A, no. 45, op grond van bouwvalligheid is on bewoonbaar verklaard. Verscheidene verzoeken om subsidie zul len bij de behandeling der gemeentebegroo- ting opnieuw aan de orde worden gesteld. Tevens een goedkeuring van de Ged. Sta ten op het raadsbesluit d.d. 18 Augustus jl. betreffende een suppl. begrooting, dienst 1930 en van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht opschrij- autoriteiten. Deze loge biedt op vier banken met leuningen plaats aan 32 personen. Aan weerskanten bevinden zich de overige zitplaatsen op banken zonder leuningen. Zoowel de Noord- als de Zuid-zijde van de tribune bevat 560 zitplaatsen, alle genum merd; in totaal biadt deze nieuwe tribune dus plaats voor ongeveer 1200 personen; dus ruim tweemaal zooveel als de oude tribune. De sportverslaggevers van de beide plaat- selijke bladen hebben een plaatsje gekregen aan de Noord-zijde van de eere-loge. De toegangen tot de tribune bevinden zich aan de Noordzijde bjj den Ingang voor de wielrijders en aan de Zuidzijde bij den in gang voor de automobielen. Voor de loge is een aparte, afgesloten op gang aangebracht. Aan de achterzijde van de tribune zijn nog twee groote trappen gebouwd, waarlangs het publiek zich na afloop der wedstrijden kan verwijderen. Tusschen deze twee trappen bevindt zich de toegang tot het sousterrain en tot de loge. Aan weerszijden van dezen ingang staan reusachtige vlaggestokken, waaraan de Na tionale en de Alkmaarsche vlag, ieder zes meter lang, zullen wapperen. De tribune is architectonisch een schoon bouw-werk; en als zoodanig een groote aan winst voor ons sportpark. De opmerking is alreeds gemaakt, dat de bezoekers door de opening bovenin op den tocht zouden zitten. Dit hangt echter veel van de windrichting af. De ondervinding zal moeten uitwijzen, of deze toestand gehandhaafd kan blijven. Zouden deze openingen er niet zijn, dan zou bij Westenwind, onder het afdak de wind te veel samenpakken en gevaar opleveren voor de overkapping; thans heeft de wind een uitweg en bestaat dat gevaar niet. Mochten echter de bezwaren tegen het toch ten blijven bestaan, dan zal getracht worden met luiken of anderszins deze bezwaren te ondervangen. ’t Kost geen geld. Menigeen zal zich afvragen; Wie zal dat betalen? end e belastingbetaler zal allicht een verhooging van zijn belastingsommetje vreezen. Toch niet. De wethouder van pu blieke werken verzekerde ons: 't kost geen geld. De bouw van de nieuwe tribune met de mede aangebrachte verbeteringen vorderden een bedrag van 60.000, waarvoor een an- nuïteitsleening werd aangegaan met een af lossing gedurende 20 jaar. De gemeente heeft het aangedurfd een dergeljjk bedrag te voteeren. zulks in openbaar belang en in het belang van de volksgezondheid, welk belang met het be vorderen van goede sport gediend is. De huur van de op het Sportpark spelen de vereenigingen en de belasting op de open bare vermakelijkheden, welke 20 pct. van de recette bedraagt, vormen tegenover deze uitgaven een naar verhouding goede bron van inkomsten. voor 1 leden van de andere genoodigde achterblijven. Als altijd zal ook de uitslag van dezen BelgiëHolland-wedstrljd onzeker zjjn. Wel hebben de Belgen de laatste jaren thuis de beste resultaten behaald, maar nimmer kon men van te voren zeggen: het eene elftal is bepaald zwakker dan het ander! Nederland heeft sinds de laatste ontmoeting te Boeda pest een geducht lesje ontvangen; de Bel gen trokken den Oceaan over en kwamen met heel magere resultaten terug. Of zu veel geleerd hebben in het land der wereld kampioenen dient te worden afgewacht. Ne derland heeft zijn elftal zoo goed als on gewijzigd gelaten. Eigenlijk vond maar een wijziging plaats sinds den 62 nederlaag op Pinksterzondag. Breitner werd vervangen door van Heel, een verandering die we niet anders als toe kunnen juichen. In tegen stelling met den A. D. O.’er is van Heel een ,.brainswork"-speler er, o.l. is zulk een spe ler, mits met een behoorlijke dosis geest drift spelende, onmisbaar. Strjjbosch staat op de plaats van den geblesseerden v. d. Broek; de AJaxled krijgt een kans, die hij wel niet voorbij zal laten gaan. BIJ de Belgen is nog al wat veranderd. We missen thans de beide Braines, en voorts is Adams gepasseerd. Bastin is de gevaarlijke man in de voorhoede, niet in het minst door zijn gevaarlijk schot. De achterhoede der Belgen is beproefd. Wij vermoeden dat Zondag de :niddenlinies de beslissing zullen moeten brengen. En dan gelooven we. dat van onzen kant geen pessimisme gewettigd is. Verdedigend is hét trio sterk genoeg en met van Heel, en vooral ook Kools, kan. wat de voedende taak betreft, en die lijkt ons wel zoo belangrijk, een behoorlijke prestatie verwacht worden. Ons aanvalsquintet, dat te Boedapest ge heel aan zijn lot was overgelaten, zal dan meer in staat zijn haar spel te ontplooien. Veel zal afhangen van „het wederoptreden” van Van Reenen. De jonge, pittige Ajaxied, die over een goed schot beschikt, weet wat spelverdeelen is. en met twee goede blnnen- spelers naast zich, achten we otis aanvals quintet in staat doelpunten te scoren. Ho pelijk zal Landaal de sombere berichten, den laatsten tijd betreffende dezen buitenspeler verspreid, In het ongelijk stellende tactische en snelle van der Heijden zorgt natuurlijk voor een goeden wedstrijd. Tenslotte volgt hier nog de opstelling der ploegen: België; Doel: Bad jou (Daring). Achter: Nouwens (R. C. Mechelen) en Hoy- donekx (Excelsior). Midden: van Poucke (CS. Brugge), Helle- mans (F.C. Mechelen) en Moeschal (R.C. Brussel). Vo;r: Versyp (F.C. Brugge), Voorhoof (Liersche), Vanderbauwhede (C£. Brugge), (Antwerp) De Tribune De nieuwe tribune is, zooals men allicht reeds weet, een schepping van onzen oud- stadgenoot, den architect Jan Wils, die zich door den bouw van het Olympisch Stadion te Amsterdam reeds een internationale ver maardheid heeft verworven. Door den bouw Is deze tribune eenig in haar soort; de kap wordt van achteren gedragen door een constructie van zware ijzeren span ten; geen enkele zuil of pilaar belemmert 1 vrije uitzicht over het terrein. Het dak is van eteralt, waardoor ’t gewicht tot 't minimum is beperkt. De tribune zalf jis opgetrokken uit witte kalk-zandsteen. waarvan tot onge- yeer een meter hoogte de onderkant zwart geteerd is. De bedekking van het amphitheater van beton. De geheele tribune is 77 Meter lang en tot aan het dak 7 Meter hoog. De hoogste zitplaats bevindt zich bijna 5 Meter boven den grond; de laagste 2J4 Meter. In het midden bevindt zich de loge het Gemeentebestuur, de leden van SportporkcommteEie en Algemeene verbeteringen De ongevallen tijdens de motorraces het vorig jaar gaven gegronde aanleiding tot verschillende klachten. Vooral aan de Zuid zijde bij de renstallen bleek de baan in min der goede conditie te zijn. Zoodoende werd de grasmat er afgestoken, met een kleilaag van 7 c.M. dikte werd het terrein weer op profiel gebracht en daarna opnieuw bezood. Thans verkeert de baan in goede conditie; overal trouwens is de gras mat 200 g°®d als die maar zijn kan. Er zijn dit jaar dan ook geen motor-ongevallen ge beurd, die aan den toestand van de baan te wijten zijn. Ook het staanplaatsen-terrein aan de Zan- dersloot is thans opgehoogd en uitgebreid, zoodat de bezoekers van dezen kant goed de gelegenheid hebben de verschillende wedstrij den te volgen. Aan de Nieuwjxxjrtslaanzyde wordt een bergplaats gebouwd voor verschillend mate riaal, terwijl voorts overal aan dien kant door nieuwe beplanting de leelijke schutting aan bet oog zal worden onttrokken. Een mooie verbetering zou het ook zijn, als de schreeuwende reclame op het ter rein aan hekken en hokken verwijderd zou worden. Ze beteekent echter voor de ge meente een bron van inkomsten, welke nog niet gemist kan worden. Een goede verbetering mag het ook ge noemd worden, dat het terrein voor en ach ter de nieuwe tribune en voor de Ingangen prachtig geëgaliseerd is en bedekt met een preparaat van sintels en teer. Het Haarlemsche District heeft de gele genheid opengesteld om den wedstrijd op voordeelige wijze te bezoeken. Bij den secretaris, den heer H. W. van Turnhout. Karei van Manderstraat 88, kan men zich opgeven voor een collective reis. Het vertrek is bepaald op 11.04 uit Haarlem, aankomst 12.41 in Hoorn. De kosten bedragen f 2.17. Wij rekenen op groote belangstelling uit Haarlem. De aandacht dient gevestigd te worden op alle vereenigingen. Van de bui tengemeenten zien we natuurlijk eveneens vele liefhebbers. Komt Concordia. Santpoort. B. S. M. e.a., ook gij wordt verwacht. T. Y. B. B.. H. B. C., Geel-Wit. Onze Gezellen e.a., gaat met een groot aantal leden naai Hoorn. Toont dat in Haarlem ook belangstelling bestaat voor de Roomsche sport. Misschien zijn de reiskosten een bezwaar, maar ver geet niet dat een dergelijk voetbal-festijn slechts zelden voorkomt. Naar een neutrale internationale stroomen honderden Haar lemmers. Mogen thans honderden naar Hoorn gaan. Haarlem mag niet achterblij ven! Het gaat om onze katholiciteit te toonen, doch ook om ons Haarlemsch elftal aan te moedigen. Zij, die den wedstrijd tegen West-Duitsch- land niet gezien hebben, kunnen zich thans van den goeden vorm der Haarlemmers gaan overtuigen. Aan het adres van den secretaris, hier boven genoemd, kan men zich eveneens voor zien van een plaatsbewijs. De prijzen zijn: Tribune f 1.staanplaatsen f 0.50, jongens- plaatsen f 0.25. Wanneer men zich vroegtijdig van een plaatsbewijs voorziet kan men mededingen naar een fraaien prijs. Er is n.l. een strook aan verbonden, waar op men den uitslag kan voorspellen. Deze strook moet worden ingeleverd bij de Sport redactie van „Onze Courant", Draafsingel 43. Hoorn, uiterlijk Zaterdag 20 September 12 uur ’s middags. Wanneer men dus den wedstrijd om de een of andere reden niet kan bij wonen, kan men toch de missie-actie steunen door een kaart te koopen, waarbij men tevens een kansje heeft op een fraaien prijs. AFDEELING II. 2e klasse A. VIOS—BMT. Steeds HoogerUnitas. Vergadering van den Raad Op Donderdag 11 September 1930, des voor- middags half elf uur, werd een Raadsverga dering gehouden. Voorzitter Burgemeester Breebaart, tevens secretaris, opent de ver gadering. Allen zijn aanwezig. De notulen der vergadering van 18 Augus tus j.l., worden door den heer D. Breebaart gelezen. Ze worden onveranderd goed gekeurd. Voorzitter doet de volgende mededeehn- gen a. Dat B. en W. op 19 Augustus j.l. een bezoek hebben gebracht aan den directeur van het P.E.N. te Bloemendaal. Uit de be sprekingen is o.m. gebleken, dat de uitdruk king rentebetaling van f 3450, abusievelijk is gebezigd. Volgens de directie had voor deze uitgave moeten vermeld staan onder houdskosten. Naar aanleiding der gehouden besprekingen is onlangs door een ambtenaar van het bijkantoor van het P.E.N. uit Hoorn de verplaatsing van eenige palen en de uit breiding van het straatverlichtingsnet na gegaan. Een rapport hierover zal t.z.t. worden uitgebracht. Vervangen van lampen van mindere licht sterkte werd niet aangeraden. Het komt B. en W. wenschelijk voor, om met de verlichting van het bestaande net binnenkort een aanvang te maken. Omtrent de uitbreiding van het straatverlichtingsnet kan nog nader besloten worden. De heer Glas is de meening toegedaan, dat als de Raad besluit tot ,het maken van een aanvang met de verlichting van het bestaande net, men zich hoogstwaarschijnlijk verbindt met het P.E.N. over een nieuw contract... Voorzitter geeft dit eenigszins toe. De heer Glas vervolgt met te zeggen, dat indien het contract dan gesloten zou worden, men evenals a jaar geleden, weer stuit op de voorwaarden van het P.E.N., inzake uit breiding van het bestaande net. Volgens den heer Glas waren 2 jaar geleden de voor waarden van het P.E.N. zoodanig, dat de Raad zich daarmede niet kon vereenigen. Het P.E.N. berekende toen voor uitbreiding van het straatverlichtingsnet aan de Gouwe f 100 per paal. De heer Glas acht het derhalve raadzaam om nog niet met de verlichting te beginnen, maar eerst eens de voorwaarden van het nieuw te sluiten contract af te wachten. De heer Vijn Dan verkoopen we ons ten minste niet De heer de Wit gelooft ook, dat, wanneet we de verlichting met de a-s. kermis beginnen, de Raad ook het nieuwe contract voor 5 jaar moet aanvaarden. De heer Groen denkt, dat het P.E.N. ons er misschien wil laten inloopen. De heer Klaver vermoedt echter van niet. Besloten wordt dat eerst het rapport van het P.E.N., inzake uitbreiding van het straat verlichtingsnet, verplaatsing van enkele palen en overname der lampen zal afgewacht wor den. Vroeger en nu Een kwart eeuw geleden werd de sport nog maar weinig beoefend; al was het nu juist geen bezigheid voor den enkeling, een volks- cctspanning, zooals tegenwoordig, was de ■port toenmaals nog niet. De taak der gemeente op sportgebied was dan ook in die dagen weinig omvangrijk. Na den oorlog, in den jare 1920 werd het Sportpark hier ter stede opgericht en door den toenmaligen directeur van gemeentewer ken, den heer MacDonald, werd een ont werp gemaakt voor de tribune. Volgens dit ontwerp zouden aan weerskanten van een buffet een overdekte en een onoverdekte tri bune komen. Zoover kwam het echter nog nimmer. Slechts aan de Noordzijde van het buffet, waarvoor een afgedankte cantine van de militairen gebruikt werd, kwam een over dekte tribune met daarnaast, een onoverdekte te zamen plaats biedend aan ongeveer 580 personen. De laatste kwart-eeuw heeft de sport zich echter sterk ontwikkeld. Meer Sportbeoefening Met het aantal takken van sport breidde zich ook het aantal sportbeoefenaars uit; vooral de arbeidende bevolking legde zich meer toe op het beoefenen van verschillende sporten. Het aantal sportvereenigingen groeide naar verhouding. De voetbal-vereeniging Alcmarla-Victrix groeide uit tot een groot lichaam; zij telt thans niet' minder dan tien elftallen. De laatste jaren groeide voorts het aan tal andere voetbal-elftallen; we noemen o.a. het polltie-elftal, het V. D. en het Kofa- ■Iftal. 'Behalve de voetbalsport namen ook de an dere takken van sport de laatste jaren sterk toe. Alkmaar bezit op het gebied van de gym nastiek verschillende vereenigingen met klinkende namen. De turnkring voor Alk maar en omstreken houdt deze vereenigingen in een goede organisatie. De Kennemer Sportclub, die in vroeger jaren haar rennen in de Harddraverslaan hield maakt ook steeds meer van ons gunstig gelegen gemeente-sportpark gebruik. Ten slotte zijn het de motorraces, jaar een drietal malen op initiatief van Alc maria-V.V.V. georganiseerd, die duizenden en nog eens duizenden telkens naar het Sport park brengen. ■t Was dan ook begrijpelijk, dat een tri bune van 580 zitplaatsen verre van voldoende was en dat een flinke, royale tribune, over eenkomstig .den eisch van dezen modernen tijd, geen overbodige weelde zou zijn. Trouwens het geheele sportpark behoefde op verschillende punten verbetering. Secretin (Montegnee) en Bastin Nederland: Doel: v. d. Meulen (HF.C.). Achter: Vernietten (H.B.S.) en (Ajax). Midden: Kools (N.A.C.), v. (V.U.C.) en van Heel (Feijenoord). Voor: Landaal (AG.O.V.V.), Tap (AJJ.O.), van Reen en Strjjbosch (Ajax), v. d. Heij den (Wageningen). Als scheidsrechter treedt op de heer Cej- nar (Tsjecho-Slovakije). Als grensrechter voor Holland fungeert de heer v. d. Heide, Assen. Op het terrein van Feijenoord worden Zondag as. keurwedstrjjden gehouden. De elftallen, welke hieraan deelnemen, luiden als volgt: Rood: Odijk, De Hollandlaan; Diepen beek. Ajax. v. d. Zalm, V.U.C.Entjes. Heracles, Ramaker. A.D.O., Breitner. ADO Hendriks. Feijenoord. v. horst, H.B.S., Mulders, Blauw-Wit. Wit: Boumans, P.S.V.; Hoen. Quick H., Wanders, Wageningen; Sterk, t Gooi, De Boer, Blauw-Wit, Schlösser, Heracles; Ger- ritse, Blauw-Wit, Schipper, Heracles, Schpe- maker, Quick H., v. Everdlngen, Fortuna, v. Gelder, V.U.C. Blauw: Van der Bergen. V.O.C.; Rep Z. F. C.. Hogesteeger, Excelsior; J. Paauwe. Feijenoord, Zuldema, Velocltas, Ferwerda. Blauw-Wit, Meulema, Velocltas; Lagendaal. Xerxes, Groenendijk, Feijenoord; v. Nellen, D.H.C. Green: Lammers, Be Quick Z; Coers, A. G. O.V.V., Lelyveld. V.U.CSchemmekes. Go Ahead, B Paauwe, Feijenoord, v. Oyen, FeVenocrd; Adam, H.V.V., Vente, Neptunus, Voormolen. Sparta. Papenhove, V.U.C., Hamstra, Alcmaria Victrix. Naar Brussel! Reeds meer dan een kwart eeuw spelen Nederland en België hui\ jaarlijksche wed strijden met het bruine monster tegen el kaar. Met uitzondering van de oorlogs- en na-oorlogsche jaren vond geregeld twee maal per jaar een landenwedstrljd plaats, één thuis en één uit. Werd de eerste maal in Nederland 14 Mei 1905 te Rotterdam gespeeld, vla Haar lem, Rotterdam. Dordrecht, Zwolle is men ten slotte te .Amsterdam terecht gekomen en. behalve den wedstrijd tegen België in het troosttoumool der Olympische Spelen 1923.' welke in het Sparta-stadion werd gehouden, bleven wij sedert 1914 in de hoofdstad. De ontmoetingen in het oude, knusse Stadion aan den Amstelveenschen weg zijn nog lang niet uit ons geheugen weggevaagd; integen deel, daar was altijd een Intieme, gemoede- Hjke sfeer, dié een echte HollandBelgië- wedstrijd kenmerkte. Tijdens de Olympische Spelen vond de verhuizing plaats naar het groote, modem en smaakvol ingerichte bouw werk van Jan Wills. Waar we nog hulzen. België kent op dit punt geen geschiede nis, alle BelgiëNederland-ontmoetlngen en dat zijn er twintig, vonden te Antwerpen plaats. Voor de eerste maal zullen we a.s. Zondag wat verder moeten sporen om getuige të zijn van den 42sten HollandBelglë-fced- strjjd. Voor onze Zuiderburen is dit feit van bijzondere beteekenls. immers het Stadion van het Eeuwfeest zal met deze ontmoeting plechtig worden ingewijd. Heeft de K. N. V. B. op 8 December van 't vorige jaar België de eer waardig gekeurd ter gelegenheid van T veertig-jarig bestaan van den Bond den jubiieumwedstrijd te ko men sjoelen, welke uitnoodiging door de Zui derlingen met de meeste bereidwilligheid werd geaccepteerd, thans heeft België zijn Noordelijke buren gevraagd om het nieuwe Stadion, gebouwd ter gelegenheid van de Eeuwfeesten, in te wijden met een landen- wedstrüd. Ondanks het feit, dat het wel heel erg vroeg in het seizoen is, heeft het K. N. V. B.-bestuur toegestemd, wel een be wijs, dat de voetbalbanden tusschen beide landen zeer hecht zijn. Wie de Belgen kent, weet dat een extra- BelgiëNederland-wedstrijd voor zooiets niet voldoende is, al vormt hij uit den aard der zaak bU de massa het hoogtepunt. De ingangen Het vernieuwde sjxjrtpork heeft drie nieu we toegangen gekregen. De oude vervelooze kiosken zullen verdwij nen. De eerste ingang in de Nieuwpoortslaan zal thans dienen voor wielrijders. Aan den ingang gijn twee nieuwe loketten gebouwd; links daarvan bevindt zich een onoverdekte rUwlelbergplaats. De tweede of hoofdingang is voor de tot nog toe nog grootste categorie van het pu bliek, de voetgangers, een 4-tal loketten is bier aangebracht. Voor de automobilisten is de derde ingang gereserveerd; een parkeerpark voor de auto’s bevindt zich op bet terrein. Aan de verschillende ingangen zijn vlag gestokken aangebracht waaraan bij feeste lijke gelegenheden het dundoek zal geheschen worden. Aansluitend aan den ingang voor de wiel rijders, is een groot buffet gebouwd, ter aan vulling van het buffet van het café onder de tribune. Aan dit buffet Is een pergola ver bonden, die wanneer deze begroeid zal zijn met verschillende klim- en slingerplanten, bU mooi weer een aardig buiten-zltje zal vormen. De finale der Misslewedstrjjden zal, zoo als bekend, plaats vinden in Hoorn op 21 September as Het doel der Missiewedstrijden is natuur lijk bekend en omtrent de geschiedenis dier wedstrijden is nog kort geleden het een en ander geschreven in dit blad. n.l. bij gele genheid van den wedstrijd HaarlemLim burg voor de eerste ronde. Het Missie-tournooi wordt momenteel ver- sjieeld tusschen de Bisdommen Haarlem, Limburg, Den Bosch en Utrecht. De baten dier wedstrijden zijn voor de Katholieke Missie In 't kort, het doel dezer wedstrijden is de propaganda voor de Missie-gedachte en het demonstreeren van de groeiende beteekenis der Katholieke sportactie. De voorwedstrijden tusschen de Bisdom men Haarlem versus Limburg en Den Bosch versus Utrecht, hadden tot resultaat, dat Haarlem en Den Bosch de overwinning be haalden, zoodat de vertegenwoordigende ploegen van de laatstgemelde Bisdommen in den eindstrijd kwamen. De belangstelling voor deze wedstrijden wordt leder jaar grooter en het grootste suc ces kon Amsterdam boeken In Mei j.l. Te verwonderen valt dit niet, daar aller eerst het liefdadige element ongetwijfeld tot groote belangseilling inspireert, terwijl op de tweede plaats het sportieve gedeelte zeer zeker het aanzien volkomen waard is. Door naar een missiewedstrijd te kijken steunt men de missie-actie en krijgt men bovendien een uitstekenden voetbalwedstrijd op den koop toe. Is er werkelijk een betere wijze van offer vaardigheid te vinden? Het Missie-tournooi begint een vermaarde reputatie te krijgen. Onze Interlandwedstrij den tegen Duitschland zelfs zijn niet zoo „gewild” als de kamp tusschen onze Bis dommen en thans, nu het Haarlemsche Dio cees het voor de eerste maal in de geschie denis tot de finale heeft kunnen brengen, heeft het tournooi nog in groote mate aan belangrijkheid gewonnen. En nu ten overvloede de finale in ons Diocees zal gespeeld worden, moeten wij dit maal speciaal de aandacht daarop vestigen. In de hoofdstad van West-Friesland is men druk in de weer om het missie-festijn In alle ojjzichten te doen slagen, waarbij ge rekend wordt op de medewerking van alle Katholieke vereenigingen uit Noord-Holland. En naar men ons verzekerde is het met die medewerking zeer goed gesteld. Het moet in Hoorn een grootsche demon stratie worden van Roomsche liefdadigheid en Roomsche sport. Alle vereenigingen dienen hun leden op deae belangrijke Roomsche sportgebeurtenis attent te maken en hen aansporen de finale te bezoeken. Ook onze Haarlemsche clubs mogen niet ter en geisers (warm en koud ontbreken hier niet. Aansluitend aan de clubkamer van de Zuioz'jde bevindt zich een kamer voor den geneesheer en de E. H. B. O. Door een gangetje komt men in het café, dat geëxploiteerd wordt door den heer Beu- deker. Dit café, waarvan de wanden versierd zijn met sportvoorstelling op carton geschil derd door den heer Theo Groothuizen, biedt zitplaats voor ongeveer 100 personen. Aan het café grenst een onmisbare spoelkamer. Aan de Noordzijde bevindt zich, aanslui tend aan het clublokaal een vertrek, waar door het gemeentebestuur de sjoelende ver eenigingen kunnen ontvangen worden. Ove rigens dient deze receptiekamer tot verblijf van den directeur van het sportpark. Den 21sten zal deze kamer als receptiekamer in gebruik worden genomen. Tenslotte bevindt zich hiernaast nog een Kleinen en minder comfortabel vertrek, waar de politie zich kan terugtrekken om even tueel procesverbaal op te maken of arestan- ten te herbergen. Naast een ruime bergplaats voor alle mo gelijke sportpark-materiaal, is er ook nog gezorgd voor een gebouwtje voor een trans formator. Het kan n.l. voor avondfeesten noodig zijn dat het Sportpark electrisch ver- lichtm oet worden, zoodat een transforma- torhulsje hier niet overbodig genoemd kan worden. Tenslotte zijn onder de tribune ruime toiletten voor dames en voor heeren aange bracht. Men ziet dus. dat met deze nieuwe tribune vele verlangens bevredigd zijn ge worden. ven, d.d. 7 Augustus j.l., no. VIII/204 be treffende bijdrage in de kosten der R.H.B.S. te Enkhuizen voor een vakleerling. In het schrijven van voornoemden Minister is ver meld, dat de omstandigheid, welke in het schrijven van B. en W. dezer gemeente is medegedeeld, juist is gebleken. Het bedrag ad f 393.64 zal als zijnde te veel betaald, te rugbetaald worden. Voorzitter licht nog toe, dat de zoon van Wethouder Vijn B. en W. had gewezen op deze niet verplichte uitgave. Voorzitter heeft Wethouder Vijn bereids verzocht om zijn zoon dank te brengen voor den door dezen gegeven wenk. Nu volgde voorloopige vaststelling van de gemeenterekening, dienst 1929 en de reke ning van het Algem. Burgerlijk Armbestuur, dienst 1929.. De heer Glas brengt namens de commis sie belast met het nazien der beide rekenin gen rapport uit. De ontvangsten van den ge wonen dienst bedroegen f 61063.43J4, de uitgaven f 61341.32 ’/i, alzoo een nadeelig slot van f 277.89. Wat den kapitaaldienst betreft, bedroe gen de ontvangsten f 34908.65, de uitgavei f 24916.21 derhalve een batig slot van f 9992.44. De heer Glas brengt ook rapport uit over de Armenrekening. Ontvangsten f 6570.49^ uitgaven f6048.79 *4, batig saldo f521.70 Gerapporteerd wordt, dat alles in goede orde is bevonden. Namens de commissie brengt de heer Glas dank aan den Voorzit ter en aan den heer Vos, gemeente-ontvan- ger voor de verstrekte inlichtingen. Voor zitter dankt den heer Glas voor diens uitge breid rapport. Hierna komt de aanbieding van de be groetingen 1931. a. Gemeentebegrooting, dienst 1931. b. Begrooting Algemeen Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1931. Voor het sluitend maken van de gemeen- tebegrooting is het volgens B. en, W. ge- wenscht dat ie. de opcenten op de grondbelasting gebouwde eigendommen zullen worden ge bracht van 40 op 80 opcenten. 2e. de opcenten op de gemeentefonds belasting zullen worden gebracht van 40 op 80 opcenten. 3e. de opcenten van de vermogensbelas ting zullen worden gebracht van 35 op 50 opcenten. Voorzitter licht de voorstellen van Burg, en Weth. nader toe. De drie voorstellen van B. en W. worden hierna met algemeene stemmen aangeno men. Op voorstel van Burgemeester en Weth. worden vastgesteld: a. Een suppletoire begrooting, dienst 1930, bedragende f 393.64 b. een suppletoire begrooting, dienst 1930, bedragende 9992.44, waarbij het ba tig saldo van den kapitaaldienst 1929 ad f 9992.44 wordt overgebracht naar den dienst 1930. Bij de rondvraag vestigt de heer Bossen de aandacht op het opsnoeien van een kastan jeboom op het plein voor de Openbare La gere School in de Kerkelaan alhier. Voorzitter zegt, dat dit door een vakkun dige moet geschieden, B. en W. zullen hun aandacht aan deze zaak schenken. De heer Bossen zou het gewenscht achten als bij een eventueel uitslaanden brand in de gemeente, de lijnwerker direct wordt ge waarschuwd om den stroom van de draden af te zetten, dan kunnen zijnsinziens daarna de verbindingsdraden van het brandende perceel en de electriciteitspaal worden los gemaakt en vervolgen? kan de stroom weder op de draden worden gezet. Bij den laatst plaau gehad hebbenden brand zijn de draden die San het brandende huis waren bevestigd, om een boom gebonden. Gelukkig was de zekering in het P.E.N.-gebouwtje doorge slagen, zoodat gevaar toen was uitgesloten. De heer Bossen zegt verder, dat dan wel eens berichtjes in de kranten voorkomen, als zou de schuld bij het P.E.N. liggen als men enigen tijd van stroom is verstoken, maar De heer Bossen meent, dat het gemeente bestuur eerder had moeten beginnen met het vragen van dit rapport. Voorzitter merkt op, dat de fout niet bij het gemeentebestuur ligt. Dit College heeft met goedvinden van den Raad, destijds de terugkomst van den heer v. Oldenborgh, Directeur van het P.E.N., afgewacht. Het onderhoud tusschen B. en W. en den heer van Oldenborgh heeft 19 Augustius j.l. plaat? gehad. Op een vraag van den heer Bossen, deelt Voorzitter mede, welke palen moeten worden verplaatst. De heer Schilder wil de directie van het P.E.N. er op wijzen, dat spoedige inzending van het rapport gewenscht is. Besloten wordt dezen wensch aan de Di rectie van het P.E.N. te schrijven. b. Dat de verbouwde O. L. school in de Kerkelaan vanaf 25 Augustus j.l. is betrok ken. c. Dat over de plaatsing van borden bij de voormalige trambrug over de Langere» is geschreven aan den Burgemeester van Nieuwe Niedorp. De staantribunes. Voor de nieuwe tribune is de grond opge hoogd in den vorm van een staan tribune met drie opstanden. De grond is daar bedekt met met een sintel-teerpreparaatdeze staan- tribune, die een zeer goede verbetering be teekent, welke zeker zal worden toegejuicht door de jjaddockbezoekers, biedt staanplaats aan ongeveer 2000 personen. Deze tribunes zfjn geheel afgesloten hebben speciale toegangen. Voor voetbalwedstrijden zün nog losse verplaatsbare, houten staantribunes gemaakt, welke aan de Westzijde van het voetbalveld zullen worden geplaatst. Deze staantribunes welke door de gebruikers wellicht tot zittri- bunes zullen gepromoveerd worden, hebben eveneens drie treden en bieden plaats voor 1200 personen. Op den Sportdag bij gelegenheid van de officieele opening van het vemeiuwde Sport- park zullen deze losse staantribunes bij d-n voetbalwedstrijd voor het eerst in gebruik genomen worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8