Gemengd cdGieuws 2^0Wné 15 cent $5 boeiende romans De Volkenbondsmaand in Genève Onder Valsche Vlag Wat baat het den Mensch Oe firoote redevoeringen DF Ultvoer van uien Inbraken BINNENLANDSCH NIEUWS VEILING-O VEEZICHT Het Leidsche stadhuis Uit een raam gesprongen In beslag genomen strooibiljetten ONDERWIJS R.K. Universiteit Een goede vangst Inbrekers opereeren in het Westland voor den PROVINCIAAL NIEUWS DE DIRECTIE aan te schaffen prijs van slechts WARMENHUIZEN m volgi dalir De i even ware en LANDBOUW EN VEETEELT De inbraak in het postkantoor te Brunssum de tegen Wij zijn ervan overtuigd, dat deze Wij stellen de abonné’s van dit blad in de gelegenheid zich van deze boeken is natuurlijk veel hooier dan De waarde van deze boeken is natuurlijk veel hooier dan 15 cent, maar ons streven is dan ook uitsluitend, door dit geschenk den band te versterken, die de lezers van het Noord- Hollandsch Dagblad aan hun blad bindt. TEXEL Regelmatig zullen nieuwe boeiende romans in boekvorm ver schijnen. Thans hebben wij voor onze abonné’s beschikbaar de nieuwe uitgaven Door Edith C. Kenyon en Door Joseph Hocking Van de oude romans zijn nog verkrijgbaar: DOOR LIEF EN DOOR LEED, door Effie Adelaide Rowlands DOOD OF LEVEND, door Jesse Templeton DE VERLOREN ZOON, door Gerald Biss DORA, door Charles Garvlce ROSA, door M. Maryan DE MAN MET DE VEI^E NAMEN, door August Glc UITeRLUKE GLANS, door Mary Roberts Rinehart DE ZWERVEL1NGE, door Effie Adelaide Rowlands DE VERNIETIGING, door Ch. Foley Bestellingen kunnen worden gedaan bij den bezorger van krant. Voor postabonné’s zijn de boeken verkrijgbaar 20 cent franco per post. T"“ premies door onze abonné’s op hoogen prijs zullen worden gesteld. Op verzoek van vele onzer abonné’s stellen wij van boven staande en vroeger geannonceerde uitgaven een beperkt aantal luxe exemplaren beschikbaar tegen den prijs van 75 cent of per post 85 cent Een uitvinder ii waarom Is AJk Verdachte in vrijheid gesteki Buit van 6000 LANGENDIJK Vragen van den heer Albarda Het slachtoffer overleden Rectoraatsoverdracht De geweren-diefstal opgehelderd Ze» jongens aangehouden Dr. De daders gesnapt De stranding van de Edera Aagje ,^2 - - bondsvergadei debatten. dvél Hg medne beschouwingen sou kunnen Prof. Dr. E. Drerup, de nieuwe Bector- Magnificua VEILINQÓVERZICHT „C. V. V.’ 8 TOTT EN MET 13 SEPTEMBER 1930. Nog meer arrestaties Gisteren zyn nog aangehouden twee jon gens van zestien jaar. Aan de lijst is nog toegevoegd de inbraak bij den radio-hande- laar Jacobs, waar een geldkistje, inhoudende f 100 werd ontvreemd. Het aantal ontvreemde rijwielen is reeds gestegen tot acht. der gin D Jaar heel laat Zelf moe toes Bi to l te t den T Gen al t verd D gelM toot over voor mak ken lijke en ten Oi moe bede van voor men bere welr door in 1 het aanc bet® zeer king onde onm Ee getri van guns delei geril norn geen zulle een haar Naai dien, teng maa scha plict Ve bij 1 Na aard de hanc aang Ee eerdi wet Ee de verti den Ee posit tegei BI de s gen than vaste Ee nade zal reed recht beidi voor wyri De hout i De heef besla van is u He regel gen kom gevo ordo behii Dl welk dato ate west rede M üwe de oper - Onder de electrische tram totdat op Zaterdag jl tot f 5 40 per UB .“8 In het café Z. te Spekholzerheide-Kerkrade had een ernstige vechtpartij plaats. Toen de politie in de gelagkamer kwam, vluchtte een der vechtersbazen, de mijnwerker v. d. V., naar boven. Daar sprong hy uit een raam der tweede verdieping op straat. Zwaar ge wond in bewusteloozen toestand werd v. d. V. naar het ziekenhuis te Kerkrade gebracht. Gisterenmiddag was het bewustzijn nog net teruggekeerd. tegen den „uitvinder” Arno Börner een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Bomer, die beschuldigd wordt van bedrog en meineed, heeft van het begin van den oorlog tot einde 1923 te Amsterdam, later te Schevenlngen gewoond en vele Neder, landers bewogen hem groote bedragen voor zijn phantastische uitvindingen ter beschik king te stellen. Van al deze „utvindingen" is nooit iets terecht gekomen. In Januari 1924 werd Bomer door de arrondissementsrechtbank te ‘s-Gravenhage failliet verklaard. Kort tevoren was hjj uit Nederland met de noorderzon vertrokken. het koelere -- - -i is dan ook uitsluitend, door dit Maandagmiddag geraakte de 49.jarige werklooze arbeider A. te Kaalheide onder de electrische tram, toen hjj op de reeds in be weging zijnde tram wilde springen. A. werd in zorgwekkenden toestand naar het hospi taal te Kerkrade gebracht. Daar werd hem het rechterbeen geamputeerd, 's Middags tegen 4 uur is A. overleden. g Genève, 14 September. Heel 4bze eerste week heeft de Volken- iring gespendeerd aan de groote Bij K B. is met betrekking tot den uit voer van uien tot het uitreiken van merken, als bedoeld in art. 10 der Landbouwuitvoer- wet 1929. bevoegd verklaard het Uitvoer Controle Bureau voor Groenten. Fruit en Aardappelen. Aangewezen zijn als landen, naar welke het uitvoeren of het tot uitvoer aanbieden van andere dan verduurzaamde uien, zilver- uien en groengeboste uien verboden is, voor zoover zij niet ztjn vergezeld van een cer tificaat. ten bewijze dat de zending aan de voor uitvoer gestelde eischen voldoet: alle landen. Bepaald is. dat de K. B. van 11 April 1930. houdende bepalingen tot toepassing van art. 8 en van art. 11 der Landbouwuitvoerwet 1929 met betrekking tot uien, in werking is getreden met ingang van gisteren. product begint iets uit te breiden. De haadd daarin was matig te noemen. Voor een hM enkel lekker partijtje werd nog f 6.20 betaal^ De noteering bedroeg toch hoofdzakelyk tus- schen de f 4.60 tot f 5.80 per 100 Kg. Gele nep. Niettegenstaande de gern^sj» aanvoer van nep zjjn de prijzen toch niet de hoogte in gegaan. De conclusie die wy hier uit kunnen opmaken is. dat de vraag nw» gele nep geringer geworden is. De aanvoer bedroeg 17225 Kg. tegen 28500 Kg. in de voorlaatste week. Men betaalde voor de gele nep van f 2.60 tot f 3.50 per 100 Kg. Gele uien. Ook de aanvoer van gele uien - was in deze week minder dan in de vorige week. Deze bedroeg 11350 Kg. tegen 21.400 Kg. Over de prijzen valt eveneens niet te roemen. Waar in de vorige week nog pry. aen betaald zjjn van f 2.80 en f 2.40, werd nu betaald beneden de f 2. Voor minder mooie uien gaf men nog f 1.60 per 100 Kg. Op JJ. Maandag en Woensdag was in 1 geheel geen aanvoer van uien. Slaboonen. Van de zeer hooge prijzen weit» in de week van 1 tot en met 6 September in het kantoor van den steenkolenhandelaar Van den Berg aan de Westerlaan. waar een belangrijke som gelds en in het kantoor van den steenkolenhandelaar M.oheer, waar een klein bedrag werd ontvreemd. De jongelui waren in het bezit van keurige rywelen. die «ij in de Wilhelminastraat. in de Heemskerlcstraat. op de Wlllemskade en in bet Koewegje ontvreemden: van de diefstal van een viertal andere fietsen worden zy nog verdacht. Eén rijwiel hetMgn zij verkocht. Onder de laatste gepleegde diefstallen be boert de inbraak in een huisje op „Oud SwoUe”. waaruit een aantal sigaretten ont vreemd werden, en de diefstal van 80 elec- triaebe lampjes, aangebracht voor gevelver- llchting aan een perceel op de Hoogstraat. Hoeveel electrische fietslantaarns en derge- lijke voorwerpen zij ontvreemd hebben, is niet precies te zeggen. de debatten. Langer dan dikke Briand. zeerotten-snor, staan. doctoraal-examens met goed gevolg afge- legd; *5 promoties vonden plaats. Wat de toekomst der afgestudeerden be treft, deze is voor juristen het moeilijkst. Spr. vindt het verheugend, dat de studenten meer en meer hun oogen richten op Indiè, waar de vooruitzichten van knappe en werk zame juristen nog gunstig zjjn en ook voor intellectueele Katholieken een taak van be- teekenls te vervullen is. 472 studenten waren dit jaar ingeschreven, zoodat het aantal studenten sedert het vo rige Jaar weer met 35 toenam. De opbloei der drie bestaande faculteiten mag niet doen vergeten, dat nog twee an dere ontbreken, die terwille van een regel matige ontwikkeling niet meer te lang mo gen uitbljjven. Spr. hoopt, dat er onder de Katholieken van Nederland eens een Maece nas bereid gevonden mag worden om de kosten der vierde faculteit op zich te nemen en aldus zijn naam te hechten aan een grootsch. blijvend en verdienstelijk werk. De boekenschat der bibliotheek nam met rond 10.000 deelen toe; ’t aantal tijdschrif ten dat ter lezing ligt, bedraagt 444. tegen over 390 het vorig jaar. Vervolgens dankt spr. al degenen, die de vervulling zijner taak hebben verlicht en draagt met eenige warm-gesproken woorden het Rectoraat over aan den nieuwen Rector- Magnificus, prof. Dr. E. Drerup. Deze sluit de plechtigheid daarop met het academisch gebed. In de bovenzaal van het Concertgebouw had vervolgens een receptie plaats, waar velen den nieuwen Rector Magnificus kwamen ge- lukwenschen. Hetjen te half elf werd een plechtige H. Mis opgedragen in de St. Augustinus-kerk. waarmee het Universiteitsjaar officieel ge opend werd. -f- verspreiders de beweegreden tot de inbe slagneming der biljetten was, dan tegen de verspreidere proces-verbaal opgemaakt? Zijn de Ministers van oordeel, dat de in houd van het strooibiljet eenigen grond kon opleveren voor inbeslagneming en voor poces-verbaal tegen de verspreiders? zoo ja. willen de Ministers dan mededeelen, welke zinsneden naar hun meening het op treden der politie rechtvaardigen? Tndien de Ministers van oordeel zijn, dat de politie in het hierbedoelde geval ten onrechte is opgetreden, willen zij dan maat regelen nemen om zooveel mogelijk te voor komen. dat de politie pacifistische en po litieke meenlngsuitingen bemoeilijkt? nog aangevoerd 5360 Kg. snijboonen tegen 30 Kg. in de vorige week. Oordeel van het „R. K. Bouwblad" De redactie van het „P..K, Bouwblad” is niet best te spreken over Dudok's plan voor het nieuwe stadhuis te Leiden. „Deze bouwkunst”, schrijft ze. „lijkt ons fnui kend. Het wordt een ramp, als deze Dudok- styl ons verder inundeert en onder het ge juich van de slachtoffers tot nationale glo rie wordt verheven. Hilversum is haast ge reed; de Bijenkorf ontdoet zich van zijn steigers. Lelden viert zjjn papieren triomf tocht. Maar is dit bouwen? Geeft het al niet te denken, dat er een eenheids-bouwstijl van den dag voor raadhuizen, crematoria, studentenhotels, scholen en modepaleizen blijkt te bestaan?" Een buit van 4000 In den nacht van Zondag op Maandag heeft men ingebYoken in het Arena, theater aan het Stationsplein te Rotterdam. De daders hebben zich vermoedelijk toegang verschaft door de brandgang, waar zij de brandtrap zijn opgeklommen en na verbre king van een spanjoletsluitlng op een galerij in het theater zijn terechtgekomen. Van daar hebben zij zich begeven naar het kantoor van de directie, waar zij een brandkast heb ben opengescheurd. Uit deze brandkast is een bedrag van 4000 gestolen. Bovendien is een bureau, opengebroken. Daaruit wordt de postzegelkas vermist. betaald waren, was in deze week geen spreke. Successievelijk werd steeds minder voor de slaboonen betaald - slechts van f 1.80 Kg. werd betaald. Jl. Dinsdag wend nog betaald f 7.30 tot f 13.10 per 100 Kg. Da aanvoer bedroeg in deze week .5628 Kg. tegen 3425 Kg. in de voorlaatste week.. Roode kool. Wat betreft de kleine roode kool kunnen wij zeggen, dat de prijzen daar van wel iets beter geworden zijn. In deze week zijn nog prijzen besteed van f 3 en f 3.30 per 100 Kg In de vorige week was dit niet het geval. Met de groote roode was het treurig gesteld. Het gebeurde menigmaal dat de prijzen zoo hoog waren, dat ze niet veikocht werden. Die verkocht werden brachten op van f 0.60 tot f 1.10 per 100 Kg. De aanvoer bedroeg in deze week 34875 Kg. tegen f 7500 Kg. in de vorige week. Gele kool. De aanvoer was sporadisch. Dientengevolge kon men ook niet spreken van handel in Gele kool. Op j.l. Dinsdag werd betaald voor groote gele f 0.70 per 100 Kg en voor kleine gele op Zaterdag j.l. f 130 per 100 Kg. De aanvoer bedroeg 8000 Kg. tegen 5500 Kg. In de vorige week. Witte kool. De aanvoer van witte kool was niet onbeduidend. Deze bedroeg 112.100 Kg. tegen 31.700 Kg. in de vorige week. Over het algmeen zijn de prijzen iets terug ge- loopen. JJ. Dinsdag was nog wel f 140 be taald. op de overige dagen niet meer dan f 1.30 per 100 Kg. Een partij witte werd op jl. Donderdag verkocht voor f 105 per wagon. Bleten. De noteering voor bieten bedroeg in deze week f 3 tot f 3.80 per 100 Kg. De aan voer bedroeg 325 Kg. tegen 550 Kg. tn de vorige week. Tevens werd Succes behaald Onae plaatsgenoot, de heer J. van t Hooft beeft bij het eind examen Cursus A aan de Zeevaartschool al hier, op een na het hoogst aantal punten behaald, van alle personen, die dit eind examen deden aan alle zeevaartscholen ons land. - Hiervoor ontving hjj van de Vereenlg™ van gezagvoerders en stuurlieden een kijker ten geschenke. Wederom gekomen aan het einde van een veiling-overzicht, kunnen wij niet adders ver klaren. dan dat alles bij het oude gebleven is. De velling-overzlchten staan meer gelijk aan „klaagliederen". De hoop was en is nog steeds gevestigd op de toekomst. Armoede en nóg eens armoede heerscht bij velen. Hoe kan het anders bij zulke geringe ontvang sten. De menschen zijn gedrukt en terneer geslagen. Velen die jaren lang hun brood gezocht en gevonden hebben op de akkers, zijn genoodzaakt hunne akkers voor korten of voor langen tijd vaarwel te zeggen, en elders te trachten bun brood in loondienst te verdienen. Het zijn de treurige teekeney des tijds. Schotsche muizen. Al weer verlaging. Daar mede moeten wij beginnen. In de laatste da gen van de voorlaatste week werd betaald voor gewone Schotsche muizen, plm. f 430 totf 5.20 per 100 Kg. Op, jl. Dinsdag en Woensdag bedroeg de hoogste noteering slechts f 4.50 per 100 Kg. Jl. Donderdag werd voor een mooi partijtje nog t 5.50 betaald. Daarna zijn de prijzen weder gaan zakken, totdat op den laatsten dag dezer week voor gewone Schotten betaald werd f 3.70 tot f 4.10 per 100 Kg. Voor grove Schotsche muizen bedroeg de noteering van f 2.20 tot f 3.30 per 100 Kg. De aanvoer bedroeg 162882 Kg. aardappelen tegen 128150 Kg. aardappelen in de vorige week. Eigenheimers. Hoe gering ook. toch worden nog driemaal tn de week Eigenheimers aan gevoerd. De bestede prijzen waren tn deze week niet zoo hoog als in de voorlaatste week. Men kan toch nog wel tevreden zijn over de prijzen van de Eigenheimers Óp Dinsdag werd nog voor een enkel partijtje Sinds Donderdag zit op den Hinder ge strand het Italiaansche stoomschip Edera. Sleepboothulp werd de eerste dagen gewei gerd. Zondag, toen het weer slechter werd, is door het stoomschip Vice en door den motorblazer 8L 47, schipper A. de Jager en den motorbotter GO 25, getracht het schip vlot te slee pen. hetwelk is mislukt. Gister nacht is de toestand ongunstiger geworuen en op een bericht van de kustwacht is om negen uur de motorreddingsboot Koningin Wilhelmina, schipper W. de Jager, naar de plaats van de stranding vertrokken. De burgemeester van Stellendam, de heer J. A. Charbon maakte deze reis mee. De beman ning weigerde het schip te verlaten. Het weer was intusschen belangrijk beter geworden. Ruim elf uur was de motorreddmgboot terug. De strandingsplaats bevindt zich ongeveer 12 K M. van Stellendam, ter plaatse waar 30 jaar geleden het stoomschip In het Concertgebouw ,X»e Vereeniging" te Nijmegen had gistermiddag ten overstaan van de professoren der R. K. Universiteit, ver scheidene offlcieele personen, een aantal stu denten en belangstellenden, de overdracht van het Rectoraat der Keizer Karel-Univer- sitelt plaats. Prof. Mr. Dr. J. H. P. Beilefroid sprak daarbij een rede uit over: „De katholieke Universiteit in 1929-30.” Na de gebruikelijke begroetingen consta teert spr., dat zijn rectoraat, evenals dat van zijn voorganger Mgr. Hoogveld, een kalm e« rustig verloop had. De betrekkingen tizt- schen professoren en studenten waren in en buiten de colleges voortreffelijk. Groote ge beurtenissen heeft de Alma Mater geduren de het afgeloopen Academiejaar niet te boe ken, al zjjn er wel feiten van beteekenis te vermelden. Zou het niet, vraagt spr., op den weg lig gen der Nederl. regeering in 't algemeen ’t studeeren van vreemdelingen aan onze uni- versiteiten te bevorderen in t belang van de verspreiding der Nederlandsche kuituur? Spr. memoreeU het overlijden van Mgr. van de Wetering, één van de oprichters der St. Radboudstichting en daarmee een der eigen lijke stichters van de R. K. Universiteit. In het voorzitterschap van het bestuur der St. Radboudstichting, werd Mgr. van de Wetering van rechtswege opgevolgd door den nieuwen Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, van wien spr. zéér veel ver wacht voor den uitbouw der universiteit. Een der eerste werken, die mgr. Jansen mee hielp tot stand brengen was het Lectoraat in de Miasiologie in de faculteit der Godgeleerd heid. in Juni 1930 door het bestuur der St.* Radboudstichting opgericht. Spr. releveert de benoeming van prof. Baumstark aan de universiteit van Münster en geeft een overzicht van de voornaamste wetenschappelijke publicaties der hoogieera- ren in het afgeloopen jaar. Hierna releveert hjj de onderscheidingen die aan verschillende hoogleeraren ten deel vielen: een zestal docenten der Universiteit ontvingen hooge onderscheidingen of eer volle benoemingen. Van de beschouwing der hoogleeraren over gaande naar die der studenten, constateert spreker dat bet godsdienstig leven van den Nljmeegschen student zeer bevredigend moet heeten. De congregaties bloeien, apologetische kringen bestaan en vooral de Vincentius-con- ferentie trekt een groot aantal studenten tot zich Het gemeenschapsleven der studenten toont een bonte verscheidenheid van groepeeringen. kringen, clubs en disputen. Komende tot den studielust der studenten, gelooft spr.. dat er tn t algemeen behoorlijk gestudeerd wordt. Bpr vindt een acht-urigen Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda. heeft aan de Ministers van Justitie en van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw de vol gende vragen gesteld: Is het den Ministers bekend, dat op 1 September te ’s-Gravenhage de politie een strooibiljet van paclfistischen inhoud, uitgegeven door de stichting „Nationale Vredes-actie”, in beslag heeft genomen en dat tegen verspreiders van dit strooibiljet, leden van de afd. Den Haag van de Ver eeniging „Jongeren Vredes-Actie", proces verbaal is opgemaakt? Was, zooals schijnt te zijn medegedeeld, de beweegreden voor deze inbeslagneming de vrees, dat de verspreiding van het biljet oneenigheid kon teweegbrengen, en dat de veiligheid der verspreiders gevaar kon loo pen; zoo neen, wat was dan de beweeg reden? Lero doormidden is gebroken. Twee sleep, booten en het be rgings vaar tuig Meermin bevinden zich in de nabijheid. Er stond gistermorgen hoog water. 170 boven AJ». Nader wordt gemeld: Gistermiddag is de bemanning van bet bergingsvaartuig van de fit ma Van der Tak. De bemanning is te Hellevoetaluis aan land gebracht. De toestand van het schip, dat in denn acht van Zondag op Maandag aan een zwren storm heeft blootgestaan, is redelijk wel De luiken zijn nog intact, zoodat naar aille waarschijnlijkheid ook de lading, be staande uit graan, niet te lijden beeft ge had. Vandaag zou men beginnen een ge deelte van deze lading te lossen. Door dc Arr. Rechtbank te Maastricht werd op vrije voeten gesteld K. J. W.. ge schorst kantoorhouder der Ned. Posterijen te Rumpen.Brunssum. die sedert eenigen tijd werd -gevangen gehouden als verdacht van de inbraak en den diefstal in het bijkan toor der Posterijen gelegen in de beneden verdieping van zijne woning, by welke gele- genhefd een bedrag van ruim 3600 gulden werd ontvreemd. Barg. Stand van 8—12 Sept. Geboren: Trijntje, d. van Pieter Koopman en Johan- netta Sophia Schaap. Jan, z. van Jan Brak en Antje Oosterman. Ondertrouwd: Pieter Backer en Aafje van Leeuwen. Cornells Johan Gerrit Dros en Louwtje Jannetje de Wijn. Jan Gerard Oele en Cornelia WelmoedBruin. Getrouwd: Jacob Gieles en Aagje de Graaf. De Zwolsche politie heeft een mooien slag geslagen door de hand te leggen op een die venbende. waardoor ook de inbraak in de schietbaan der Zwolsche Burgerwacht en B. V. L. tot klaarheid is gekomen. Zaterdagmorgen, een dag na de geweren diefstal. wist zij vier jeugdige personen te arrestee ren. jongens van vijftien tot achttien jaar. Verborgen in knotwilgen bjj het Frank huis werden de vermiste karabijnen en 175 scherpe patronen gevonden. Een van de jon gens was in het bezit vaïï een dolkmes De waarnemend commissaris van politie, de heer Lettlnck. wist de aangehoudenen tot be-, kentenis te brengen, niet alleen van deze inbraak, maar ook van eenige andere Zij bekenden o.a. aangaande de inbraak in het gebouwtje der Burgerwacht, dat zjj na een deur en kasten geforceerd te hebben, vier karabijnen, kogels en chronometers buit maakten Vandaar hadden zij zich begeven naar het terrein der ..IJsselcentrale" aan het Almelosche kanaal, waar zjj hun eerste schietoefeningen hielden; daarna ging de tocht naar het Zwartewater, waar bij den houthandel der firma Eindhoven de tweéde oefening volgde. Dat hierbij geen ongelukken gebeurd zijn, mag een wonder heeten. immers kan een schot met scherp uit deze karabijnen op 3H KM. afstand nog doodelijk zijn. Ten slotte werden de wapens op de aangeduide plaats verborgen. Uit de verdere bekentenissen bleek, dat deze jongelui reeds lang Zwolle onveilig maakten. Zoo hebben zjj den Inbraak ge pleegd in het kantoor van den Gemeente ontvanger, gevestigd in huize „Eekhout”; zij werden echter gestoord, niets werd bult ge maakt. Beter ging het hun by den inbraak Ten huize van de familie H. te Wateringen is tijdens de Oranjefeesten Ingebroken bjj afwezigheid van de bewoners. De inbrekers hebben alle laden en kasten doorenuffeld, doch konden weinig buit vtnden. De rijkspolitie stelde onmiddeliyk een uitgebreid onderzoek in en mocht er in slagen de daders, zekeren F. uit Wateringen en V. uit Naaldwyk, -te arresteeren. zy zyn ter beschikking van den Officier van Justitie in Den Haag gestel< Cursussen Gedurende den ginter zullen alhier cursussen gegeven worden te Oosterend en Den Hoorn, in pluimveeteelt en te Mldden-Eierland in bemestingsleer. Deze cursussen worden gegeven voor vol wassenen. Te Den Burg zal een cursus gegeven wor den in Esperanto. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de woning van den heer A. L. Koud Ijs te Amstelveeen. waarbü ongeveer 6000 is ontvreemd. Van den dader (of de daders) geen spoor. debatten. *elke men hier zooveel als alge- meene beschouwingen zou kunnen noemer. Immers, de discussies bewegen zich rond het rapport dat de secretaris-generaal over de activiteit oer verschUlende Volkenbondsor- ganen gedurende het vorige jaar. heeft on gesteld. Eiken morgen half elf is de zaal van het Bailment Electorale, welke wij in onze eer ste cm lesponden tie reeds beschreven, geheel volgeloopen Tot één uur in den regel duren de morgenzlttingen terwijl de namiddag- vergaderingen doorgaans pas omstreeks vijf uur aanvangen De lezer denke niet dat ge durende die heele lange middagpauze de ge delegeerden een siesta houden, integendeel, het is juist dan dat er in de commissies het hardst gewerkt wordt Van één der zes groote commissies is onze landgenoot, oud- minister Colyn president; het is de zyne. welke de moeiiyke economische, financieel? en technische vraagstukken behandelt. Het zou natuuriyk volmaakt ondoenlyk zijn om zelfs in resumee alle groote rede voeringen weer te geven met welke in de afgeloopen dagen de vooraanstaande staats lieden geschitterd hebben. Doch wel niemand was er meer geschikt de groote debatten te openen dan sir Robert Borden, die. destijds minister-president van Canada en vice- president van de Brilsche delegatie op de vredesconferentie van Versailles, aan den wieg van den Volkenbond gestaan heeft. Na tien Jaren kwam sir Robert thans voor het eerst weer in Genève terug en de vergeiy- king. welke hjj ons zoo levendig afschil- derde, tusschen het bijna in zijn windselen gestorven volkenbond-swicht van 1919 en de veelbelovende stoere knaap van 1930. was er een welke allen pessimisten ten spijt, een overtuigend beeld gaf van dc groote suc cessen welke bereikt zyn. Pakkend was zjjn peroratie: toen hy God dankte dat deze het idealisme van de eene generatie in het succes der Komende bekronen doet. Geen geschikter inleiding curtainraiser scherm ophalen! had Borden zichzelf geestig aangekondigd kon men zich in denken voor het pièce de resistance van al de groote rede van Briand. een uur heeft de blozende, met de hangwangen en de op de redenaarstribune ge- Wie Briand van dichtbij bekykt en daar hjj by ons in de journalistenbar nog al eens ’n aperitief komt drinken en 'n siga ret rooken. is daartoe ruimschoots gelegen heid zou hem voor den typischen bour- gois saisfait eener Fransche comedie ver slijten. Doch op de redenaarstribune onder gaat deze grootste Demosthenes der mo derne tijden een transformatie, welke vol maakt is. Hen uur lang heeft een ademlooze zaal*aan zijn lippen gehangen, zy het dat bijna elke minuut een klaterend applaus zyn woorden en gestes enthousiast onderlijnen kwam. En wel nooit werd hem grooter ovatie gebracht dan toen hij hier voor het forum der wereld die woorden sprak, welke bestemd zijn historie te zullen worden: „Hoe groot ook de gevaren en moeilijkheden mo gen zyn, één ding kan ik u verzekeren, dat w»nlang ik de post bekleed welke ik thans bezet, zoolang zal er geen oorlog zyn in Frankrijk." Niemand minder dan de groote katholieke staatsman van Zwitserland, bondsraad Giuseppe Motta, heeft in zyn speech gisteren over Briand en diens rede het woord van Tacitus geciteerd: „Uw naam, welke de geslachten elkaar zullen doorge ven. zal nooit meer uit de geschledboeken verdwijnen.” En inderdaad, hoe sceptisch men ook be lieft te staan tegenover 't tasten en zoeken en toenaderen tot een betere onderlinge ver standhouding der naties, geen eeriyke be schouwer zal kunnen ontkennen dat deze man voor den vrede gearbeid heeft als geen ander. En het groote publiek dat dik- wyis zoo intuïtief jcist voelt, bewijs dit in Genève al evenzeer als het Haagsche publiek het ter recente Herstelconferentie bewezen heeft: ook hier wachten honderden dagelijks om een glimp van hem of van zijn automobiel op te vangen. Indien ik de andere redevoeringen zooal die van den Britschen minister Henderson, diens Belgischen collega Heymans, of van den Oostenriikschen bondskanselier Schober oversla, dan is het om iets meer ruimte te geven aan de groote rede welke onze minis ter van Buitenlandsche Zaken,- Jhr. Bee- laerts van Blokland Vrijdagochtend gehou den heeft. Ook voor hem was de zaal geheel volgeloopen en ook hy werd hartelyk beap- plaudisseerd. toen hy de redenaarstribune beklom onder de oproeping van Titulesco, die hem „son Excellence le Junker" aansprak, 'n fout, welke door den Engelschen vertaler onmiddeliyk als ..His Excellence de Jonk heer” gerectificeerd werd. Jhr. Beelaerts spreekt voortreffeiyk Franseh. en hy droeg zijn stylistisch zoowel als in redeneering uitstekend verzorgd betoog voor met een zekerheid en rust, welke hem onafgebroken de volmaakte attentie van zyn enorm gehocr verschafte. De lezer kent natuuriyk reeds uit deze krant den inhoud der rede, en wy mogen dus alleen als com mentaar vermelden de onmiddellijke reac tie. welke ter zitting viel te constateeren. Toen de Nederlandsche woordvoerder zich «mtpopte als een verstokt vrijhandelaar. en het protectionisme een oratorische por in de ribben gaf. was het applaus slechts vrij ma tig. doch sterk zwol het aan bij menige andere passage en niet het minst by de krachtige, doch onbouwende critiek, welke onze spreker en ongetwyfeld sprak hit hier uit het hart van heel ons volk le verde op den nog veel te langzamen gang, met name in ratificaties van overeenkom sten. codifcatie van het Internationaal recht, doch vooral in zake een mogelijke beperking der bewapening. Toen de minister zyn rede geëindigd had en de tribune verliet^, hield het applaus aer gedelegeerden minutenlang aan. Minister Beelaerts heeft, wy kunnen het hier dage- lijks constateeren. ontelbare vrienden in internationale kringen en zyn rede van deze week heeft er ongetwyfeld toe bygedragen vele dier vrienden ook «tot bewonderaars van zijn talenten te maken. Minister Henderson, de Britsche hoofdge- delegeerde. schijnt, trouw aan het Credo en de politiek van zyn levensovertuiging op deze Septerfibervergaderlng tot een duidelij- ken vooruitgang in de geleidelyke-ontwape- ningsgedachte te willen komen. Geerf land is in een betere positie tot zulke actie dan Engeland onder rijn huidige regeering En het was daarom juist een des te gelukkiger coïncidentie dat de Nederlandsche critiek, welke zich bij deze vergadering zoo markant utspraki, geheel in de lyn ligt welke minis ter Henderson thans bewust wil gaan door trekken. Een der merkwaardigste sprekers van dit jaar was Generaal Hertzog de minister president der Unie van Zuid-Afrika. Ook zyn contributie tot een algemeen debat lag geheel in de lijn van Henderson en Beelaerts van Blokland. Eten der aardigste verhou dingen der huidige Volkenbondszittlng is wel de voortreffeiyke onderlinge vriendschap en verstandhouding tusschen de Nederland sche en de Zuid-Afrikaansche delegaties Kort na Beelaerts sprak de beroemde Boe- ren-pre mier van goed-Hollandschen bloede. Wanneer zal de tyd aanbreken dat ook het derde lid van den grooten Dietschen stam, een Vlaamsch-sprefcend en Vlaamschvoelend hoofdgedelegeerde van België in den Vol kenbond met de beide andere stambroeders een stevig bolwerk zal vormen van gezond en vooruitstrevend pacifisme Hoewel het aanvankeiyk scheen, alsof de stemming aan de veilingen door weer iets was verbeterd, zyn de prijzen der producten deze week weer een graadje lager gedaald, als gevolg van het grootere aanbod. Vooral de koolsoorten moesten het ontgel den. Roode kool, die de vorige week by een zeer geringen aanvoer soms nog 4.kon noteeren en dezen prijs in de eerste helft der week handhaafde, kwam Zaterdag op onge veer 2.per 100 K.G., alleen voor de klei nere sorteering. Van de zwaardere kool gin gen de meeste partyen weer voor 0 60—1.00, zooals gewoonlyk Evenzoo ging het met de Gele kool, waarvan het kleine goed Zaterdag ook nauweiyks 2.per 100 K.G. opbracht Deze week was er een beduidende aanvoer van witte kool, die den prijs van vorige weken ook niet kon handhaven. Meestal va rieerden de pryzen van 70 cent tot 150 per 100 K.G. De enkele partijen Deensche witte kool, konden het ook niet verder bren gen dan 2. Aangeboden werden deze week: 27 wagons Roode kool, 24 Gele kool, 66 Witte kool en 1 wagon Deensche Witte kool. Voor Bloemkool scheen iets meer belang stelling te bestaan. Ofschoon er een tamelijk groot aanbod was, bleef de eerste kwaliteit noteeren van 8.0016.00 per 100. Ook de soort Reuzen kon iets verbeteren en werd verkocht van 7.0010.00. Tweede soort, af- wykende kwaliteit, bracht hoogstens 150 op per 100 stuks. Van slaboonen werd nog een beduidende hoeveelheid geveild. Echter kon de handel het aanbod niet opnemen tegen de pryzen van vorige week en zakten deze weer tot 7.00—9.00 per 100 K.G. voor de mooiste partijtjes. Mindere kwaliteit ging weg vanaf 4.00. Snyboonen konden soms 10 of 12 cent per K.G. opbrengen. Van tomaten een onbeduidende aanvoer; de pryzen handhaven zich op 8.0010.00, behoudens CC, die slechts 2.00 noteerden. Druiven, waarvan Woensdag een partijtje geveild werd, werden verhandeld voor onge- veer 50 ct. per K.G. Door de uiterst lage pryzen was er van Uien een niet groote aanvoer. Gewone uien brengen ongeveer 2.00 per 100 K.G. op. de grove sorteering iets meer, terwyi de pryzen der Nep arbeid en moeite in het geheel niet loonen; een prijs van f 3.50 is een uitzonde ring. Zilveruien werden deze week niet meer aangevoerd. De middelmaat van aardappelen, die de vorige week voor pootgoed tameiyk goede pryzen maakte, is deze week ook weer een stuk gedaald tot ongeveer f 4.De grove Schotsche muizen brengen voor consumptie niet meer dan 3.00 op; alleen de drielingen bleven stabiel op 5.006.00. De duken had den een matige belangstelling en gingen weg voor hoogstens 3.Eigenheimers zyn goed van 5.005.50, naar gelang van kwaliteit. studiedag bjj een academiejaar van acht maanden een minimum en gelooft, dat vry veel studenten daaraan voldoen. In het geheel werden 50 candidaats- en 46 Is er van eenige oneenigheid, ordever storing of gevaar voor de personen der verspreiders Iets gebleken?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8