ONS BLAD I ZIJ DE TROONREDE NIEUWE NBOWUE’S ^TURNER» JOH. LAUWERS Hollandsch Dagblad GRkTIS em frwco I Voornaamste c^Cieuws DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 21' dit NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN f 40 f 50 Benoemingen Smokkelaars aan het werk Opening Staten Generaal De Europeesche Federatie Henderson en Briand zijn het eens II-jarig jongetje doodgereden Telegrafisch Weerbericht Een man verdronken De Velserbrug aangevaren Paters Lazaristen Een wetsontwerp ingediend ?S De Provinciaal der Franciscanen Een operatie op zee c I B D E Drie dooden en twee gewonden Godsdienstige relletjes op Java Droevig ongeluk te Beverwijk De Raad voor de Scheepvaart stelt een onderzoek in De commandant van een torpedoboot springt twee keer te water toch «erts t» AMIGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN Geleidelijke afschaffing der poenale sanctie Barometers Thermometer PAYGLOP 3 ALKMAAR Hoogleeraarsbenoetning Japansche taal- en letterkunde te Utrecht die «leb 0»"5 op Hoord- mers tol 1 octo’,e' Ook kunnen de nieuwe ab^* roeren van de aanbieding van'onze goedkoope romans. Tecen den luttelen pnjs van 15 cent kunnen stellen van een mooi tr-e(u voor de nieuwe abonné s oaoc- lijk tai werking. D l R E RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Fer of i 19 dooden Eer. internationale bende Heroïne oou in Rotterdam gevonden JUK 1 Barometerstand uur van.: 766. Voorn 5* per pet. de ol- r- W.KERKMEER - ALKMAAR M Verhoor op vraagpunten inzake de kwast der Portugeesche bankbiljetten. Bloedige verkiezingen in Sulaimaniek Kg. week. ende ndel jmn tot siste inat ter te elt In de heden gehouden vereenlgde zitting der Staten-Generaal heeft H. M de Konin gin de volgende rede uitgesproken: Inbraak in een varieté-theater te Better dam. Een verklaring van Prof. Piccard over de misinkten start van zijn ballon. De Raad voor de Scheepvaart zal morge de aanvaring van de Velserbrug behandeler In de Rotterdamsche haven is een part heroïne, als borax verscheept, achterh'al Een internationale smokkelaarsbende aan h< werk. Be gewerendiefstal bij de Zwolsche burger wacht opgehelderd. Rectoraatsoverdracbt R.K. Universiteit l Nijmegen. Hoogste barometerstand 7"0.7 te Jon Maye Laagste barometerstand 754.6 te Vestman! Verwachting: Matige tot zwakken, We; telijke tot Zuidelijken wind, half of zwau-. bewolkt tot betrokken, aanvankelijk weini of geen, later toenemende kans op regei. weinig verandering in temperatuur. mgsr» letd» hl*. naar nvo* in da 5 eels gons il en ran en ele Dg :er BUREAU: Telefoon: hoogstens verband Godsdienstige relletjes op Java. Drie doe den. Bij den Indiscben Volksraad is een on werp ingediend tot geleidelijke afschaffi: der poenale sanctie. welke onber >rake. >r dg jl U» De tegen roods daar- deae 3 en is dit was rrnaal niet erden 0 Kg. Kg. de >ede een rove ptie gen «d- weg oed t. Nadere aanvulling van de Duitacbe verfc zingen. ang- elijk llteit t de werd af- 150 van uien d« jzen niet ide- leer «t dndel 1 heei taaltt, t U»- iisch. reken tsdag T 100 t 130 Kg. VERKRIJGBAAR IN (•KLAS RUW1ELZAKEN Catalogus op aanvraag oer; 0.00, den. Utje age- >f de ■elere i der lager ibod. •tgel- i een kon t der >nge- klei- gin- -1.00, !t de rdag echt ivoer □rige I va- 150 ische iren- tn- rak de ti en d- kool 12.100 Over ge- 0 be den d op agon, eg in aan- n de uien i de tegen s niet prU- werd dnder Kg. in 1 Naar wij vernemen is aan het fonds ten behoeve van Indologische studiën aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bij K. B. van 15 Augustus 1930 toestemming verleend om een bijzonderen leerstoel te vestigen in de Ja- pansche taal- en letterkunde. Curatoren van het fonds hebben als bijzonder hoogleeraar voor dezen stoel benoemd den heer Dr. J. L. Pierson Jr. de vergaderzaal. ABONNEMENTSPRIJS kwartaal, voor Alkmaar f te— Voor buiten Alkmaar 2A5 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Heldhaftige pogingen om een van een to' pedoboot over boord geslagen matroos t redden. Morgenmiddag om 2 uur zal de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek instellen naar de oorzaak van het ongeval, op 19 Aug overkomen aan het Grieksche stoomschip .Amazon” (tegen de Velserbrug gevaren). De Hoogeerw. pater Regalatus Hazebroek, provinciaal der Franciscanen, zal morgen.zijn vlsitatiereis naar Indië aanvangen, waarop hij. gelijk gemeld, zal vergezeld worden door den Zeereerw pater dr. Cassianus Hentzen O.FM. Vrijdag zullen zij zich in Genua in schepen op de „P. C. Hooft. Tegen Kerst mis hopen zij in het vaderland terug te kee pen. Alle «o-n - >n tegen ongevallen verzekerd Bij den Indischen Volksraad is ingediend een ontwerp van een nieuwe koelie-ordon- nantie voor alle Buitengewesten, waarin vervat een daadwerkelijk begin van de ge leidelijke afschaffing der poenale sanctie en wel op de volgende wijze: Volgens een telegram van de „Daily Te legraph” uit Genève, zijn Henderson en Briand het gisteren eens geworden over een voorstel, dat aap het slot van de debatten over het Pan-Europa-plan van Briand aan de vergadering van den Volkenbond zal worden voorgelegd. Volgens dit voorstel zullen de 27 Euro peesche staten vrijheid hebben, een com missie te benoemen, die de kwestie van de Europeesche samenwerking zal onderzoeken en die aan de Volkenbondsvergadering het volgend Jaar een rapport zal uitbrengen. Z. D. H. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van St. Antonius Hoeve te Voorburg den Hoogeerw. heer H. van Dam, Kanunnik en Deken van 's Graven- hage; - alsmede tot Pastoor de volgende W.W. EF. Heeren: Den Haag (H. Jac.) W. van Adri- chetn, Quintsheul H. Warnlnk en Achthuizen B. Terra, die Rector was te Rotterdam (St. Franc. Gasthuis). Tijdens de verkiezingen in Sulaimaniek in Irak werden 19 personen gedood. De op winding der bevolking was voornamelijk tegen de Engelsche beambten gericht, die in de kazernes moesten vluchten. - »erwkerinx»voorw»Brden f voor een der voleend. uirkeerlnven vUUU, bij verlies ven 't andoren vinger Gistermiddag, omstreeks 12 uur is bet 11- jarig zoontje van den heer Stam, wonende aan den Munnikerweg te Beverwijk, op den Alkmaarschen straatweg aldaar spelender wijs onder een vrachtauto van B.. uit Voor hout, geraakt. Met een Ingedrukte borstkas werd het ventje opgenomen en op last van Dr. Boon, die spoedig ter plaatse was, per ziekenauto naar het St. Anthonius-zlekenhuis te Vel- sen overgebracht, waar het spoedig aan ae gevolgen overleed. De chauffeur treft geen schuld. H. M. de Koningin beeft hedenmiddag b< nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal gr opend mei bet uitspreken van de Troonrad Een der opvarenden van het stoomschip Nieuw Amsterdam kreeg op de reis van New- York naar Rotterdam een ontsteking aan den blindedarm. De scheepsdokter, een nog jonge arts, achtte een onmiddellijke operatie nood zakelijk. daar er bij langer wachten gevaar voor bulkvliesontsteklng bestond. Op een rol lend schip heeft hjj. met behulp van een pleegzuster, die zich aan boord bevond, de operatie verricht, welke goed is geslaagd. De patient maakt het qp .het oogenbllk zeer LICHT OP. De lantaarns moeten merge worden bpigestoken om: 7.40 uur. De ondernemingen, welke zijn geopend vóór of in 1921, moeten op 1 Januari 1932. 1 Januari 1934 en 1 Januari 1936. respec tievelijk m.nstens 25 pCt.. 40 pCt. en 50 pCt. vrije arbeiders hebben. De ondernemlgen. welke zijn geopend in het tijdvak van 1922 tot 1927. moeten die zelfde percentages bereiken, respectievelijk op 1 Januari van het lie. 1 Januari van het 13e en 1 Januari van het 15e jaar van hun bestaan. De ondernemingen, welke werden geopend in het tijdvak 1928 tot 1930, moeten 50 pCt. vrije arbeiders hebben op 1 Januari 1942. De ondernemingen, welke in het tijdvak 1931 tot 1934 worden geopend. moeten minstens 40 pCt. vrije arbeiders hebben op 1 Januari 1942. terwijl de in het tijdvak 1935 tot 1936 te openen ondernemingen minstens 25 pCt. vrije arbeiders moeten hebben op 1 Januari 1942. De eerstvermelde ondernemingen van den- zelfden werkgever, gelegen in dezelfde af- deeling der arbeidsinspectie, mogen groeps gewijze worden samengevat, doch met een minimum per onderneming van respectie velijk 10, 25 en 35 pCt. vrije arbeiders. Uitbreidingen van bestaande onderne mingen worden als nieuwe ondernemingen beschouwd, wanneer zij grooter zijn dan de door de regeerlng vast te stellen omvang. Voo. de residenties Sumatra’s Westkust Ecnkoelen, Palembang en Indraglri kunnen genoemde percentages met hoogstens 10 pCt. worden verlaagd, in verband met plaatselijke omstandigheden. Door den Gouverneur-Generaal kan dis pensatie worden verleend, op grond van bijzondere omstandigheden, in verband met ligging, gesteldheid van bet bedrijf of on verwachte beletselen. De rede waarmede H M. de Koningin dit de zitting der Staten-Generaal geopend heeft, Is ernstiger van toon dan we In de petste twaalf jaren ooit gehoord hebben. «Ks in 1923, toen tot groote bezuiniging ®°est worden overgegaan, werd de algemeene “*stand niet zoo somber Ingezien. Behalve de economische crisis, die zich over geheele wereld doet gevoelen, hebben toowel land- en tuinbouw als Industrie hier lande een voortdurend zwaarderen strijd to voeren tegen het protectionisme van an- *1* staten en steeds krachtiger werd, vooral Hetgeen de Troonrede verder over Neder- landsch-Indië en Suriname mededeelt, kon er ook niet toe bijdragen om ons hoopvol te stemmen voor de toekomst. Indië blijft voortdurend aandacht vragen en uiterste zorg zal ook daar verelscht worden om het evenwicht in de begroeting te bewaren. Het eenige lichtpunt In de Troonrede is de sedert vijf jaren herhaalde passus, dat de economische toestand van Curacao reden geeft tot voldoening. Dit lichtpunt wordt echter verduisterd door het feit, dat die opbloei de Nederlandsche schatkist jaar lijks een mlllloen en mogelijk meer zal kosten aan beveiliging, maar dat wordt niet medegedeeld. Rijk van Inhoud is deze Troonrede niet en daarom dient té worden gewacht op daden van de Regeerlng. In het bijzonder op economisch en flnantleel terrein. De Zeereerw. heer W. Meuffels, die rector was te Susteren (Mariaveld), is door den Hoogw. Generaal-overste der Lazaristen over geplaatst naar het moederhuis te Parijs, ter wijl tot rector te Susteren is benoemd de Zeereerw. heer J. Vester, tot nu toe rector te Riunpen. Tot assistent te Rumpen is benoemd de Weleerw. heer E. Sarneel en tot professor te Wernhoutsburg-Zundert, de Weleerw. heer W. van den Brand. Den 19en September vertrekken uit Genua, per ms. ,J». C. Hooft,” nar de Apost. Pre fectuur van Soerabaja. de weleerw. heeren Lazaristen W. Maassen (uit Hulssen) en C. Schoenmakers (uit Oost er hout.) Voor de missie der Lazaristen te Forta leza (Noord-Brazllië) is bestemd de Weleerw. heer G. van Bakel (uit Heemstede). HOF ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 in de laatste maanden, de roep van alle organisaties op dit gebied, om hulp en steun van de regeerlng, teneinde hen te behoeden voor ondergang. Met het algemeen belang wordt In tal van landen, waar het nationaal belang domineert, geen rekening meer ge houden en op deze wijze glijden we vast en zeker, zooals de minister van Buitenlandsche Zaken dezer dagen nog te Genève verklaard heeft, naar den afgrond. Verwacht nad mogen worden, dat In deze troonrede, waarin onomwonden wordt ge zegd, dat moeilijke tijden worden doorge maakt, ook positieve maatregelen zouden zijn aangekordlgd. om ons, zooveel als In ons vermogen ligt, tegen wegzinking te behoe den, dit te meer waar naar onze vaste over tuiging thans het oogenbllk nog gunstig Is den weg In te slaan naar een welbewuste welvaartspolltlek. Alleen ruimen we den toestand niet dwin gen: aan Gods hulp en zegen is het al ge legen; en dat dit in de troonrede nog eens uitdrukkelijk werd uitgesproken, verheugt ons zeer in dezen tijd, waarin maar al te dikwijls wordt afgegaan op louter mensche- Hjk kunnen. Op de vriendschappelijke be trekkingen, die wjj met andere mogendheden onderhouden, mogen we het bij maatregelen ter verbetering van den economlschen toe stand niet aan laten komen, dat heeft het verleden wel bewezen. Toch maakte de troon rede den indruk alsof de regeerlng zich veel te veel oriënteert op die goede betrekkingen, en op Genève en bang is om naar wapenen te grijpen, teneinde daarmede voor haar welvaartspolltlek, In de crisis die de geheele menschheid drukt, zoo noodig te vechten. Wij zien wel de moeilijkheid die er kan schuilen in het aankondigen van een onder- handellngstarief en het gelijktijdig optreden der regeerlng te Genève, maar toch meenen we dat dit In de tegenwoordige omstandighe den kan samengaan, waar alle landbouwor ganisaties daarom gevraagd hebben en ruil objecten nog de eenige mogelijkheid bieden aan Nederlandsche onderhandelaars om han- (felsbetrekkingen te sluiten met andere landen en dit niet In strijd is met den geest van Genève. Het vorige jaar werd in de Troonrede me degedeeld, dat het toen reeds twee jaren durende onderzoek In hoeverre door een on- derhandelingstarief de nadeelen van elders geheven beschermende Invoerrechten zouden kunnen worden getemperd, zoodat thans, ge zien de ontwikkeling der zaken, toch met recht verwacht had mogen worden, dat dit ontwerp zou zijn aangekondlgd.In dit opzicht voelen we ons zeer teleurgesteld, te meer nu over de voorzieningen ter overwinning van de moeilijkheden slechts wordt gezegd, dat hervorming van de economische voorlichting op den voorgrond treedt. In welke richting die hervorming zal gaan, blijft voorloopig nog geheim, maar gezien den toestanc' van ’s Rijks financiën mogen we wel verwachten, dat deze zal geschieden volgens de denk beelden, ontwikkeld in het rapport van de commissie-Posthuma. dus door centralisatie en niet volgens de afwijkende ambtelijke In zichten. in een afzonderlijke nota aan het rapport toegevoegd. Wat de regeerlng bewogen kan hebben om met deze vage aansluiting te volstaan, waar het heele land roept om maatregelen en lei ding bij de bestrijding van de crisis, weten we niet. Dat alleen oprechte internationale sa menwerking de kracht van de te treffen voorzieningen kan versterken zal niemand ontkennen maar het Is toch geen reden om niets te doen, tenzij men verwachten mocht, dat in deze dagen plotseling te Genève een economische vrede gesloten werd, maar daar zijn we naar onze meentng nog ver van af. Bijzondere aandacht is er geschonken aan den toestand van 's Rijks financiën, die ge zien de daling der prijzen van de produc ten, zoowel hier als In Indië verre van roos kleurig kan wórden genoemd. Vergeten mag daarbij niet wordn. dat de wet op de flnan- cleele verhouding tusschen Rijk en gemeen ten te beginnen met 1931 een extra offer van 23 mlllloen voor de schatkist vraagt. Intusschen dient de mlllioenennota te wor den afgewacht om daar een juist bordeel over te kunnen uitspreken. Thans mag echter reeds worden gezegd,: zoo vaag als de Troonrede is op het gebied van de welvaartspolltlek. zoo duidelijk is ze op het terrein van de financieele politiek. Buitengewone beperking In het nemen van maatregelen, welke offers van ’s Rijks schat kist vergen, zal in de naaste toekomst plicht zijn. Dl- Is het antwoord van de geheele re giering op de motie, aangenomen op het congres der onderwijzers te 's-Gravenhage, waarin salarisverhooging gevraagd wordt. Van een herziening van het bezoldigings besluit kan na deze mededeeling der regee- ring geen sprake zijn. Ook de verschillende ontwerpen van wet. die aanhangig zullen worden gemaakt, zullen geen financieele ot ters mogen vergen. De aankondiging dat, naar vertrouwd wordt, nog In dit zittingsjaar een ont werp van wet tot herziening van de Lager Onderwijswet 1920 zal worden ingediend, be wijst, dat het gerucht, dat het rapport der commissie Rutgers eerdaags verschijnen zal. waarheid bevat. Bezuiniging der kosten van het onderwijs wordt hiervan helaas niet verwacht. Moge lijk dat de ’rijzlging van het reeds In Febru ari 1929 ingediende ontwerp-cursuswet de daarvoor geëtechte financieele offers nog zal verkleinen. De regeling van de rechtspositie der militairen, reeds in October van het vo rig Jaar toegezegd, en de andere ontwerpen van justitieelen aard zullen de schatkist ook geen geweld aandoen, evenmin als de In uit zicht gestelde sociale wetten. Het wetsontwerp Inzake de bedrijfsraden was het vorig Jaar reeds in voorbereiding. Waarom de indiening van het ontwerp be treffende de publlekrechtelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst gelijk tijdig daarmee zal worden Ingediend is niet recht duidelijk, waar de minister op 4 Dec. 1929 nog In de Kamer verklaard heeft, dat deze wet het best aan de regeling der be drijfsorganisatie zou kunnen voorafgaan. Bedrijfsorganisatie was bovendien een veel juister en beter woord dan bedr|jfs- raad, volgens dienzelfden bewindsman, maar ten spijt daarvan wordt het toch gehand haafd. Een bedrjjfsraad zou zoo mogelijk en zoo noodig op het geheel der ontwikke ling der bedrijfsorganisatie de kroon kunnen zetten. Dat een wijziging der Stuwadoorswet in voorbereiding is, stemt verheugend, daar de in 1922 ingediende wijziging nog steeds onafgedaan bij de Kamer ligt. De heden gehouden vereenlgde vergade ring van de belde Kamers tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. werd gepresideerd door den heer Mr. W. L Baron de Vos van Steenwijk. Deze opende, nadat de leden der Staten- Generaal zich In de Ridderzaal op het Bin nenhof vereenlgd hadden, te half één uur de vergadering en deed den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Be sluit van 6 September 1930 no. 4, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden zal aanvangen. De voorzitter benoemde een commissie, die Hare Majesteit In het gebouw zou ont vangen en uitleiden. Deze commissie bestond uit de Eerste Kamerleden Fock van Cltters, De Gijselaar, Van Sasse van IJsselt en Kranenburg er uit de Tweede Kamerleden Van Vuuren. Rutgers van Rozenburg, Bongaerts, Ridder van Rappard. Ament, mevr. BakkerNort Van Dijk. Slotemaker de Bruine, Van Kem pen en ir. van der BUt. De Ministers, hoofden van Mlnisterleele Departementen en de leden van den Raad van State, vereenigden zich te eèn uur mede In de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Majesteit de Koningin-Moeder van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, werd door de Commissie in de vergadering binnengeleid, narii plaats op den troon en hield, terwijl H. M. de Koningin-Moevier rechts. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen en Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana der Nederlanden links van Hare Majesteit de Koningin hadden plaats ge nomen, de Troonrede. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden en van Hare Koninklijke Hoogheid IMnses Juliana der Nederlanden, en voorafgegaan door de commissie, verliet vervolgens de vergaderzaal. De voorzitter sloot, nadat de commissie in de zaal was teruggekeerd, de vereenlgde vergadering. ZanghoMe van 19-009 kinderen aan d Koninklijke familie. Naar aanleiding van ingekomen berichten van de commissie van den Volkenbond ter bestrijding van den handel In verdoovende Ailddelen. heeft de centrale recherche te Rot terdam aan boord van een Duitsch stoom schip een partij van 100 K.G. heroïne, welke als borax werd vervoerd, In beslag genomen. De centrale recherche heeft zich in verbin ding gesteld met haar collega's te Hamburg en een Ingesteld onderzoek heeft tengevolge gehad, dat In die haven eveneens een partij van 100 K.G. heroïne werd gevonden, die ditmaal echter als salicylzuur werd ver scheept. Al spoedig bleek, dat deze zending evenals die te Rotterdam van een en dezelfde fabriek van verdoovende middelen te Con-, (tantlnopel afkomstig was. De partijen wer den verzoriden „order In transit, Frelhafen Hamburg.’''De' cognossementen voor belde partijen waren reeds door een en dezelfde expedltieflrma opgevraagd. Een verder onderzoek wees uit, dat men te doen had met een combinatie van kooplie den, bestaande uit Amerikanen, Japanners, Franse hen, Duitschers en een Zwitser, die allen als zeer beruchte smokkelaars by de politie bekend staan. Het financieele gedeelte van de transactie werd gedeeltelijk geregeld door Nederlandsche banken. De transacties zijn te Parijs tot stand gekomen. Oorspronke lijk hadden de kooplieden partijen voor hun haven gekozen en daar zijn dan ook uit Con- stantinopel verscheidene zendingen voor de verschillende kooplieden aangekomen. De Fransche politie is het complot echter op het spoor gekomen en er zijn verschillende par tijen In de haven van Marseille In beslag ge nomen, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat de smokkelaars hun operatiebasis hebben verplaatst van Hamburg naar Rotterdam. In verband hiermee heeft de centrale recherche in nauwe samenwerking met baar collega's in Hamburg, Londen, Berlijn en Parijs ge werkt Er is door het Ingestelde onderzoek komen vast te staan, dat de documenten be treffende dezen smokkelhandel In handen waren van een Londensche bende. Daar heeft men dan ook belangrijke Inlichtingen over de smokkelhandel gekregen en daaruit bleek, dat deze handel een zeer grooten omvang had en ddt er voor verscheidene duizenden pon den sterling werd verhandeld. Uit de gevon den documenten is een geheel „plan de cam pagne” opgemaakt en daaruit bleék dat ook in de toekomst groote zaken zouden worden gedaan. De politie heeft nu ultgé- breide maatregelen genomen om de nog loo- pende zaken te achterhalen. Het onderzoek wordt in de verschillende havensteden van Europa met kracht voortgezet. Te midden van U, Leden der Staten Generaal, kan Ik den toestand des Lands, al stemt veel tot erkentelijkheid, niet on verdeeld gunstig heeten. De economische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, heeft ook zoowel In het Rijk In Europa als in de overzeesche gewesten tot ernstige gevolgen voor het bedrijfsleven geleid. Hier te lande maken in het bijzonder verschillende tok ken van onzen land- en tuinbouw moei lijke tijden door. Groote krachtsinspannnig en wijs beleid zullen met Gods hulp moe ten voeren naar betere tijden. Onder de voorzieningen, welke zullen moeten worden getroffen om de moeilijk heden te overwinnen, treedt de hervorming van de economische voorllchtjpg op den voorgrond. Daar echter de crisis de geheele menschheid drukt, Is zelfs van de best voor bereide en ten uitvoer gelegde maatregelen weinig vrucht te verwachten. Indien zij rriet door oprechte internationale samenwerking in hun kracht worden versterkt. Ook met het oog hierop blijft Mijn voortdurend» aandacht gericht op het bevorderen van betere Internationale verhoudingen. De zeer vriendschappelijke aard van de betrek kingen, die wij met de andere Mogendheden onderhouden, vormt voor dit streven den onmlsbaren grondslag. Een donkere schaduw wordt door de In getreden crisis geworpen over den toestand van ’s Rijks financiën. Niet alleen zal het gunstig verloop van de opbrengst der mid delen. zooals dit in de laatste jaren werd gezien, een einde nemen, maar ook van een normale stijging der middelen zal eerlang geen sprake meer kunnen zijn. Anderzijds zullen de natuurlijke oorzaken, welke tot een normale stijging der uitgaven leiden, haar werking onverzwakt blijven behouden. Naast voortgezette versobering van ’s Rijks dienst door reorganisatie, zal daarom bui tengewone beperking in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Rijks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zijn. m Nederlandsch-Indië openbaren de ge volgen van de crisis zich reeds ia een sterke daling van de opbrengst der landsmlddeleu. De uiterste zorg zal verelscht zijn om bet evenwicht in de Indische begroeting te be waren zonder de grondslagen van welvaart en volksontwikkeling aan te tasten. Verschillende ontwerpen van wet zullen bjj U aanhangig worden gemaakt. Naast andere ontwerpen van justitieelen aard zal U een voorstel van wet Betreffende de rechtsverhoudingen ten aanzien van handelsagenten en handelsrelzigers worden aangeboden. Een voorstel tot wijziging van het reeds eerder Ingediend ontwerp van een cursus wet zal U spoedig bereiken. Een ontwerp van wet tot herziening van de Lager Onderwijswet 1920 zal. naar Ik vertrouw, nog in dit zittingsjaar bij U wor den ingediend. Een wetsontwerp betreffende de rechts positie der militairen kan spoedig worden tegemoet gezlep. Blijvende aandacht wordt geschonken aan de spoedige totstandkoming van verbeterin gen in de wegen te land en te water en thans in het bijzonder aan den bouw van vaste bruggen over onze groote rivieren. Een wetsontwerp inzake de bedrijfsraden nadert zijn voltooiing. Tegelijk daarmede zal worden ingediend een in ontwerp ge reed zijnd voorstel betreffende de publlek rechtelijke regeling van de collectieve ar beidsovereenkomsten. Voorts zijn ontwerpen voor een nieuwe Veiligheidswet en voor een wijziging van de Stuwadoorswet voorbereid. De ontwikkeling van de staatkundige ver houdingen in Nederlandsch-Indië vordert M; voortduring aandacht. De Invoering van de bestuurshervorming heeft over geheel Java en Madoera haar beslag gekregen. De geleidelijke doorvoering van die hervorming in de buitengewesten is in voorbereiding. Het overleg omtrent wetgevende maat regelen om principleele beperking te bren gen tn het stelsel van arbeidsovereen komsten onder strafbedreiging is zoover gevorderd, dat een desbetreffende ontwerp- oedonnantle eerlang in Indië in openbare behandeling zal kunnen komen. De economische toestand van Suriname, welke ook den terugslag ondervindt van ds daling der marktprijzen van de voornaam ste landbouwvoortbrengselen van het ge west, blijft gedrukt. Die van Curasao geeft reden tot voldoening. Met den wensch, dat God Zijn zegen aan Dwen arbeid moge schenken, verklaar Ik <to gewone zitting der Staten-Generaal ge opend. Aneta verneemt uit Patjitan, dat in bet onderdlstrict Soedlmoro. district Patjitan. regentschap Patjitan, afdeeling Ponorogo van de provincie Oost-Java, Zondag gods dienstige relletjes zijn uitgebroken, welke leidden tot een botsing met de bestuurs- politie. Drie belhamels werden gedood, terwijl twee agenten der bestuurspolitie werden ge wond. Nadere bijzonderheden ontbreken. De resident van Ponorogo is derwaarts vertrokken. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7RA een ongeval met f 9KA verliea van een hand, f ^4 AE bil verlies van een EQ bM een breuk van verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I UU'“ doodelliken afloop AwU." duim of wijsvinger been of arm De torpedoboot „G/2” is te IJmuiden bto- nengeloopen en rapporteerde, dat de korpo- raalseiner Broers door een stortzee over boord geslagen en verdronken was. De commandant van de torpedoboot „G/13”, die het ongeluk zag gebeuren, was den man nagesprongen, maar kon hem niet redden. Even later kon men den verdron ken man nog met een haak pakken, maar door een stortzee werd 'hij weer weggeslagen. Men heeft zijn lyk niet meer kunnen bergen. Even tevoren was de commandant van de „G/13” reeds te water gesprongen en mocht toen het genoegen smaken een stoker van de „G/2”, die over boord geslagen was, te redden. De politiekruiser ..Nautilus”, welke ook in manoeuvreverband voer, is naar Nieuwedlep teruggekeerd met een zwaar gewonde en we gens stormschade over dek. Omtrent het ongeval verneemt de „Tele graaf’ nog. dat het geschiedde tijdens een hevlgen storm De lichte torpedobooten werden herhaaldelijk door zware zeeën opgenomen, zoodat men aan boord meerma len vreesde, dat de vaartuigen zouden om slaan. Toen de stortzee waardoor Broers overboord werd geworpen, over het vaar tuig rolde, stónd het slachtoffer mid scheeps. Een matroos, die vlak bij hem was. wist zich nog tijdig vast te grijpen. Broers werd echter door de golf verrast en sloeg over boord. Spoedig was hij een eind af ge dreven. Do luit, ter zee eerste kl. De Gel der, commandant van de andere torpedc- boot, de G 13, welk vaartuig nabij de tl 3 stoomde. heeft met levensgevaar een po ging tot redding van den drenkeling onder nomen. Zonder zich een oogenbllk te be denken sprong hij over boord en zwom naar Broers. Helaas kon de commandant den man niet helpen, in hoofdzaak tengevolge van de ruwe zee. Luitenant De Gelder, die zijn leven dus tevergeefs had gewaagd zwom weer naar de boot terug en kon, zij het ook met moeite, veilig aan boord wor den gehaald. Een andere, niet minder heldhaftige po ging om het slachtoffer te redden, werd ondernomen door lult, ter zee tweede klas se. De Hoo en twee miliciens van de „Nau tilus”. Met hun drieën waagden zij zien in den sc beeps jol en roeiden naar ,/de -plaats waar men Broers met den dood had zien worstelen, doch ook hun pogingen'ble ven Vruchteloos. Zij roeiden terug naar het dichtstbijzijn de vaartuig, de torpedoboot G 2, en spron gen met gevaar voor hun leven op dit vaar tuig over. Een oogenbllk later werd de jol door een hooge aee opgenomen en sloeg om. goed. ADVKKTEN I'IEPKIJS: Van 1—5 l regels f 1.25: elke regel fceer RECLAME per regel f de eerste pagina; voor de overige pagina’s 9.5d. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0.12

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9