Binnenlandsch Q^ieuws Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE I I c I DE MILLIOENEN- NOTA Nederlanders in Italië Huldeblijk voor de Koningin Voorzitter der Tweede Kamer KERKNIEUWS Mgr. Nolens 70 jaar Een opzienbarende bekeering Politieke radiocensuur EERSTE KAMER P. T. T.-personeel Werklooze musici Defensie Begrooting van Ruim f 1.750.000 meer dan in 1930 RADIO-NIEUWS Corruptieonderzoek te Doetinchem luchtvaart Groote Britsche vliegboot Ze I I ff Gevaar voor de reputatie van onze kaas Proeven met geheime radio telefonie Het winterkoninkje en de beer Van koopvaaróy-offlcieren alt Indlë Het oordeel van de pers De commissie bfj de Koningin Diner ran de katholieke Kamerfractie Proteatrergaderinj van de V. A. R- A. Verkorting arbeidstQd gevraagd moest, maar I bU R. CL” i (Een sprookje) Giften van particulieren aangenomen In T l o IS». MO. Initirt Vergadering van Woensdag De griffier doet voorlezing van het Kon. Besluit tot benoeming van mr. J. R H. van Schalk tot voorzitter der Tweede Kamer. adressant by de Kamerleden met klem aan om by bet P. T. T.-bedriJf binnen den korst mogeiyken tijd minstens de werktijden van vóór 1923 te doen herstellen, Welke verkor ting productleven arbeid beteekent voor hon derden werkloozen. Een telegram aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Plaats voer M passagiers Southampton wordt een reusachUge vliegboot gebouwd, die gebruikt zal worden voor vluchten naar het Oosten en over den Atlantischen Oceaan. Het wordt een geheel metalen eendekker met een spanwijdte van bijna 50 M. Z«« Rolls Royce motoren, die 3700 PK. ontwik kelen sullen het gevaarte voortdrijven. Kr is plaats voor 40 passagiers. Bij gelegenheid van den Vosten verjaardag van den Minister van Staat. Z Ex. Mgr. Prot. Mr. Dr. W. h. Nolens biedt de Katholieke Tweede Kamerfractie aan haar leiders op Donderdag 3 October as. eet^ diner aan. „De profetenmantel ontsiert dezen staats man” (minister De Geer), zegt „De Tijd” fa, k_). Het treft wel heel ongelukkig, althans schijnbaar voor hem dat zijn voorspellin gen tot nu toe niet één keer zijn uitgekomen. 20 mevrouw de hun kinderen de antl-rev. fractie, dat zö eenstemmig tegen het voorstel is. De heer BUngenberg (VJ3.) betoogt, dat het voorstel niet geboren is in een oogen- blik van spontane tel. Reeds jaren geleden bleek dat de samenstelling niet bevredigend was. Het Is niet noodlg dat iedere fractie ver tegenwoordigd is maar de groote stroomln- gvn In de Kamer moeten er een plaat-, In vinden. De beer Pollema (CK.) wijkt af van den heer de Bavomin Lohman. Practlsche staat kunde Is een kweste van gemeenschappe lijk overleg, dat bevorderd wordt docr dit voorstel, waarom spr. ervoor zal stemmen. Het voorstel wordt verwerpen met 371® stemmen. De vergadering wordt te 3.15 uur verdaagd tot heden 11 uur. K lichting van druk beschikbaar zon komen. Helaas bemerkten we hiervan In de MUlloe nennota maar uiterst weinig, schrijft net blad. Alle hoofdstukken geven een toenemUig te zien, zoodat de vraag rijst In welke rich ting die versobering thans dan nog wel ge zocht wordt. Is dit dan het resultaat van ..de uiterste spankracht van wat reorganisatie... leveren kan?" Het vorige Jaar meenden wij bij de be spreking van de Millloenennota der begroo ting-1930 uit den toon der Nota de ver anderde positie van minister De Geer in het nieuwe Kabinet waar te kunnen nemen. Zou het zijn, dat minister De Geer niet voldoende tegen zijn collega’s is kunnen optreden, om hen tot voortgaande zuinigheid te nopen? Een leder wist toch, dat de wijziging In de wet op de financleele verhoudingen nieuwe lasten zou brengen? Het blad heeft eerbied voor het werk, dat Minister De Geer heeft gedaan In het be lang der saneerlng onzer begrooting. Uit de opgave, welke hij zelf hiervan In de Mil lloenennota geeft, blijkt, dat hij hiervoor in de laatste jaren belangrijke bedragen heeft moeten besteden, maar dit neemt niet weg. dat de zoo veel besproken „versobering" toch maar uiterst weinig resultaat voor den be lastingbetaler heeft opgeleverd. Gisteren vergaderden te Amsterdam werk looze musici, georgan seerd in den Ned. Toonkunstenaar.bond. Besloten is een telegram te Benden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin gewezen wordt op den noodtoestand van honderden Nederlandsche musici ten ge volge van tewerkstel'lng van buitenlanders en mechani eerlng. In het telegram wordt verzocht in cverleg met de desbetreffende andere ministers maatregelen te treffen tot behoud van de arbeidsgelegenheid. Voorts wordt er op gewezen, dat b.v. te Amsterdam in het botel-café- en restaurantbedrijf werk zaam zijn 168 musici, van wie slechts 53 Nederlanders Tenslotte wordt er op ge wezen, dat de regeeringen van andere lan den voorgeschreven hebben, dat eerst ge schikte landgenooten In aanmerking behuo- ren te kernen en wordt gevraagd ter voor ziening in den nood om spoedmaatregelen Vragen van den heer Mandeb Het» Eerste Kamerlid de heer Mendels heeft den minister van Bultenlandache Za ken de volgende vragen gesteld t Heeft de minister uit de Inlichtingen, <b hij heeft Ingewonnen en ontvangen over te behandeling van de zijde van de Itallaan- sche Staatspolitie door een Nederlandse^ Staatsburger en diens relsgenoote ondervon den. de overtuiging gekregen, dat die behan deling door de felter gerechtvaardigd was, althans dat de vermtedens dei itallaansche autoriteiten ten opzicht- van bedoelde per sonen Juist zijn gebleken? Aght de minister overigens deze behande ling olrbaar? Zoo ja, acht hij die dan ook hier te lande toelaatbaar en in soortgelijk geval toepasse lijk op Itallaansche Staatsburgers? Zoo neen, is dan de minister alsnog ge neigd bescheid te geven op de tot dusver on beantwoord gelaten vraag van ondergete kende. t. w. of hjj stappen heeft gedaan, op dat dergelijke behandeling Nederlandschen onderdanen voortaan In Italië worde be spaard? De heer A. J. Schilte. voorzitter van «te Ned. Vereenlging van Kaashandelaren schrijft om.: Onder geprepareerde wordt aangeduid een meestal volvette Goudsche kaas, die door „terugwerken" hoe langer hoe slechter ge worden is, totdat zij eindelijk door een. tot nogtoe voor bet gros van het menschdom Uit naam van gezagvoerders, oud-gezag- voerders en stuurlieden der koopvaardij in Ned.-Indië heeft gistermiddag zes uur In net paleis Huis ten Bosch een deputatie, bestaan de uit de heeren H. C. Ykema, vertegenwoor diger van de ver. van gezagvoerders en stuur lieden in Ned.-Indië, mr. Maclaine Pont, eere- lid dier vereenlging en F. van Veen, oud- gezagvoerder K.PM aan de Koningin een schilderij aangeboden als een bewijs van eer bied en trouw, ter gelegenheid van haar vljf- tlgsten geboortedag. De heer Ykema gaf by de aanbieding een korte toelichting en deelde mede, dat het Initiatief werd genomen door eenlge leden der vereenlging van gezagvoerders en stuur lieden in Ned.-Indië. Het doek brengt de reede van Soeraba ja. Indie s grootste handelstad, in beeld, en werd geschilderd door den heer Willem van der Does, zelf oud-scheepsofflcier. Het „Hdbd.” (lib), dat ook waardeering heeft voor het werk van minister De Geer, meent echter, dat deze niet mag verhinderen om te wijzen op enkele zwakke plekken in zyn oe- leld. De troonrede deed verwachten, dat in de Millloenennota de „voortgezette versobering van *s Ryks dienst door reorganisatie" tot uiting zou komen. In de Millloenennota van de begrooting van 1928 had de regeering. waarvan minister De Geer toenmaals de leldsr was, zich als een der voornaamste programpunten gesteld, het natuuriyk accres der uitgaven voor een zoo groot mogeiyk deel door bezuiniging op ts vangen, opdat het accres der middelen in gelijke mate tot ver- Voor „overmatige" bezorgdheid kan er o.l. doolt ernstig reden zijn; voor bezorgdheid Bonder meer Is er ook nu nog geen directe aanleiding; voor verzorging met vooruitzien- den blik van cultureele belangen en In- dustrieele scholing des te meer. Zonder feeststemming is er, meenen wy. nog plaats voor een biymoedig optimisme. Want achter de wolken schUnt nog steeds: de zon. Uit het „Vaderland” (lib): Een van de hoofdpunten van de Geer’s financleele politiek Is en was: de noodzake lijkheid van belastingverhooglng met de uiterste zorgvuldigheid vermyden. Dat is hem gelukt, e- 'aarvoor kan men hem niet genoeg dankbaar zyn. De zware belastingen doen toch al zooveel kwaad. Ze Jagen de ryken weg, die niet door bedryf of waardigheid aan vaste woonplaats zyn gebonden, en nu kan men lange vertoogen houden over het gemis aan gemeenschapszin van d»ze Heden, daarmee komt men geen stap verder, een staatsman heeft trouwens niet te rekenen met de wereld, zooa's ze wezgr met de wereld, zooals ze is. Die zware belastingen maken, dat de goed gesitueerde middenstand zoo mln mogehjk arbeid laat verrichten, en maakt het een klein bedrijf onmogeiyk zyne vleugels uit te slaan. En de toestand wordt nog verergerd doordat, den goeden niet te na gesproken alleen de menschen met vaste Inkomens ge heel den keizer geven wat des keizers is. en rij. die zoo op verhooging van de directe belastingen aandringen, mochten wel een» bedenken, dat onder vaste Inkomens ook die van de arbeiders behooren. Met vereende krachten werd t vliegtuig naar een beschutte plek gebracht, waar men het ve llg cp kon bergen, gedurende den ganschen nacht. Jan Klaasen duwde, Piero hielp mede, de Lange duwde met Katryn, d’ Aap zat op het vliegtuig, gaf bevelen, schoen letterlijk de taas te rijn. Eens in den zomertijd gingen da beer en de wolf urnen in het bosch wandelen toen hoorde de beer een heel mooi gezang van een vogel, en hij zei „Broeder wolf, wat is dat voor een vogel, die daar zoo moot zingt 7" „Dat is de koning van de vogels," zei de wolt, „daar moeten wij ons voor buigen.” Maar het was het winterkoninkje. „Als dat zoo is.” zei de beer, „dan zou ik ook wel graag zijn koninklijk slot zien, kom breng me er heen." „Dat gaat zoo maar ni?7,” sprak de wolf, „je moet wachten tot mevrouw de koningin komt." Heel gauw daarna kwam mevrouw de koningin, mej voer in haar snavel en mijn heer de koning ook. Ze gingen hun jongen voeren. De beer zou hen wel graag dadelijk achterna zijn gegaan, maar de wolf hield hem bij z’n mouw en zei „Neen, je moet wachten tot de koning en de koningin even weg zijn.” Zij onthielden dus goed het gat waar bet nest was en run toen terug gegaan. Maar de beer bad geen rust. Hij wou het koninklijk paleis zien en ging er na een pocste weer heen. De koning en de koningin waren weer uitgevlogen en hij keek naar binnen er lagen zes ot acht jongen in. „Is dat bet koninklijke paleis V’ riep de beer „dan is het een armzalig paleis en lullie bent ook geen koningskinderen jullie bent oneerlijke kinderen 1" Toen de jonge winterkoninkjes dit hoor den. werden ze geweldig boos en schreeuw den „Neen, dat zijn we niet onze ouders zijn eerlijke lieden dat zal je moeten verant woorden. leelijke beer I” De beer en de wolf werden bang, ze keer den om en kropen in hun holen. Maar de jonge winterkoninkjes schreeuwden en tier den ai maar door en toen de ouders hun voedsel kwamen brengen, nepen zij „Wij eten geen enkel vliegenpootje. al moesten we ook verhongeren eerst moet er uitgemaakt zijn of we eerlijke kinderen rijn of met want de beer is er geweest en heelt ons uitgescholden I” Toen zei de oude koning „wees maar bedaard, het zal uitgemaakt worden." Hij vloog met mevrouw de koningin naar het hol van den beer en riep naar binnen „Oude brombeer, je hebt m'n kin leren uitgescholden, dat zal je slecht bekomen we zuUen het in een bloedig gevecht uit maken.” Zoo werd aan den beer de oorlog ver kil ird en al her viervoetig gedierte werd op geroepen os. ezel, rund, hert, ree en alles wat de aarde draagt. En bet winterkoninkje riep alles op wat in de lucht vliegt, niet alleen de vogels, groot en klein, maar ook muggen, wespen, bijen en vliegen. Toen nu de tijd daar was, dat de oorlog zou beginnen, zond het winterkoninkje spionnen uit om uit te vorschen wie de be velvoerende generaal van het vijandelijk leger was. De mug was de listigste van alle maal. Zij dwarrelde rond in het bosch, waar de vijand zich verzamelde en bleef toen ritten ondraan een blad van den boom, waar bet wachtwoord gegeven werd. Daar stond de beer. Hij nep den vos bij zich en sprak i „Vos. jij bent de slimste van al de dieren, jij moet generaal rijn en ons aanvoeren." „Goed,” zei de vos, „maar welke teekens zullen wij aispreken 7" Niemand wist het. Toen zei de vos weet „Ik heb een mooien langen pluimstaart hjj riet er haast uit als een roode vederbos Uitbreiding huishoudelijke commissie Aan de orde is het voorstel van de hee ren S.lngenberg en Mendel-, tot wyzlglng van art. 9 van het Reglement van Orde. De heer De Bavomin Lohman (CJI.) heeft met verbazing het voorstel ontvangen. De candldaat dien de heeren noemen is een zeer geschikte, maar waar gaan sry naar toe als wy ruimte laten voor de benoeming van een lid van iedere party In commis sies? De heer Van Lanschct (R.K.) acht het voorste! principieel onjuist en zal tegen stemmen. De heer Anema (AR.) verklaart namens Ze hadden reeds vier uren gevlogen, toen de metor plotsllng bleef staan. Jonge," zei Jan, die aan het stnur zat, _"n noodlanding moet worden gedaan." Ze sagen een open plek tusschen boomen van een groot en 'omber woud. Uk was liever,” zei Tryn, „doorgevlogen, daar Tc niet van sulke plekjes boud.” By de opening van de Staten-Generaal heeft de Centr. Bond van Nederl. P. T. en T-personeel een geïllustreerd adres aan de Tweede Kamerleden gericht, waarin erop wordt gewezen, dat er sedert 1923 by het staatsbdryf der P. T. T. in buitengemeen sterke mate is gerationaliseerd. Hoewel In dat tydsverloop het aantal behandelde post stukken toenam van 717.073.752 tot 930.671.785 en bet telefoonverkeer steeg met 70 pet. !s het aantal ambtenaren verminderd met 20 pet Daardoor zyn de werktyden van het personeel sedert 1 Januari 1923 met een half uur verlengd, zoadat het bedraagt 48 uren per week, voor het technisch en bestellend personeel 51 uren en voor de kantoorhou ders nog 10 A 13 uur per dag. Daarom dringt In de Dinsdag gehouden vergadering van den raad van Doetinchem kwam in bespre king de rekening en verantwoording van de raadscommissie tot onderzoek van corruptie. Verschillende léflen constateerden, dat de uitgaven veel meer hebben bedragen dan het toegestaan credlet zoodat de commissie tot het dekken dier uitgaven giften van ge meentenaren heeft aangenomen. De heeren We'ister en Spykman verklaar den, dat de raad er recht op heeft te weten, wie de gevers zyn. om te kunnen nagaan welke politieke invloeden by dit onderzoek gewerkt hebben. .Als particulieren dit on derzoek gefinancierd hebben, zit er een luchtje aan.” De voorzitter der commissie, de heer Oo- hen, zeide. aal niet de commissie, maar de gemeente die geschenken heeft gekregen. De voorzitter repliceerde, dat dit in strijd was met de Gemeentewet, daar alleen de raad geschenken mag aannemen onder goed keuring van Ged. Staten. In verband met de mededeeling van den heer Cohen, deed de heer Rietberg het soor- stel. dat de namen der gevers zullen worden medegedeeld, opdat de raad gelegenheid zal hebben die gelden terug te betalen. Dit voorstel werd aangenomen met 7 te gen 6 stemmen en 2 onthoudingen. De „Volkskrant” (r.k.) Is geneigd aan te nemen, dat haar vrees. Juist zoo dringend noodzakelyke sociale herzieningen te zien weggevaagd door de crisisbenauwenis, onjuist is geweest. Natuuriyk vraagt men rich af, hoe het komt, dat van de vier sociale maatregelen twee wel en twee niet opnieuw genoemd zyn in deze Troonrede, en men vindt daarop geen bevredigend antwoord. Maar hoofdzaak is, dat zy worden voor- gesteld. e> Uit de Troonrede sprak toch reeds teveel berusting en te welrfig bekommering voor versterking der volkskracht, dan dat wy niet eenlge bevrediging vinden en eenlge bevredi ging dringend noodlg achten door het ir>- willlgen van verlangens, die in de geheele arbeiderswereld leven. „De hoogconjunctuur van de jongst ver- loopen jaren. is” constateert de minister van Financiën „in haar tegendeel ver keerd.” Er staat niet „zal In haar tegendeel verkeeren”, maar „is”, dat wil zeggen: de laagconjunctuur heeft reeds haar intrede ook in ons land gedaan. Uitgaande van dit ob jectief gegeven, voorspelt de minister, dat het buitengewoon'?) middelenaccres, dat ojn. tot ruimer steun van het Ruk aan de gemeenten mede in. staat stelde, een einde ^zal” nemen, en bovendien, dat ook het nor male accres der middelen in de naaste toe komst „zal” stop staan. De bekeering van den Protestantschen Domlné Dr. Delany uit New.York, die deaw dagen tot de katholieke kerk is ove: gegaan, heeft In Amerika groot opzien teweeg ge bracht: onder dc Protestanten van Amerika bezat hy ontzettend veel Invloed. Hy stend bekend als een schitterend redenaar en man van groote begaafdheden. Toen de tydlng kwam, dat hy tot te katholieke kerk was overgegaan, was hy uit New.York verdwenen en allerlei geruchten deden toen de ronde. Er werd beweerd, dat hy in stilte naar Canada was vertrokken, omdat hy bang zo zyn voor de gevolgen van zyn uittreden uit de Protestantsche kerk. Anderen wisten weer te vertellen, dat hy naar Washington zou zyn gevlucht. In werkelijkheid bevond hy zich in bet Benedictynerklooster te Portsmouth in te prov-ncle Rhode-Island, om daar een retraite te maken, alvorens officieel in de katholieke kerk te worden opgenomen. Daar wej-1 hy ook gedoopt en deed hy zyn Eerste H Com munie en ontving hy het H. Vormsel. Daarna begaf hy zich naar New-York, waar hy eenlgen tyd de gast was van Mgr. Mac Mahon. In dien tyd ontving hy veel bezoek, o.m. ook van een redacteur van de New Yorker Wo;ld”. Tegenover dezen journalist verklaarde Dr. Delany: „U kunt aan uwe lezers gerust mededeelen. dat ik de reet van myn leven zal doorbrengen met God voort durend te bedanken voor de groote genede, dat Ik tot de kennis der waarheid mocht kernen. Wat my hoofdzakeiyk deed beslui ten, om tot de katholieke kerk over te gaan was de invloed van het Pausdom en te be- wonderenswaardlge werkzaamheid van den grooten Paus Pius XI. Wanneer de Epsoo- pale Kerk wei de hiërarchie der Bisschoppen maar niet den Paus e;kent, dan ligt daarin geen logische gevolgtrekking. Ten slotte, waarom zweert men zyn dwalingen af en erkent men het lichteer waarheid? Dat is een kwestie van goeden wtl en voor sommigen ook eeh kweetle van geesteiyko waardigheid. Ik voor my heb niets andere meer te doen dan naar Rome te gaan, om my neer te werjoen aan de voeten van den Paus van het Katholicisme”. De redacteur van de „World” begaf rich daarna naar Dr. William Manning, den Pro- tests ntschen blsschop van New-York, om hem te vragen, wat hy dacht over de bekee ring van Dr. Delany. „Ik kén u daaromtrent niets mededeelen” zoo verklaarde deze. Hy wilde zich daarover niet uitlaten. Aan de toelichting is ontleend: Nieuwe aanbouw; De belde torpedoboot- jagers 1927 Banckert en Van Nes zullen be gin 1931 gereed zyn om van den bouwmees ter te worden overgenomen. Gelden worden aangevreagd ter voortzet ting van den bouw der oedet zeebooten O 12—0 15 en K XIV en K XVIII zoomede voot den bouw van den kruller en het flot- tielje-vaartulg, voor welke belde schepen eerste termijnen zyn aangevraagd by sup ple toire begrooting 1930. De onderzeebooten O 12, O 13 en O 14 zullen vermoedeiyk in 1931 worden opgeleverd. In de suppletolre defensle-begrooting 1930 deelde de minister zyn voornemen mede om op de begrooting voor 1931 gelden aan te vragen voor een eer sten termyn van een flottlelje-leider, be stemd ter vervanging van het pantserschlp „Hertog Hendrik” De minister meent te kunneu volstaan met een kleiner type schip, dat aan de tegenwoordige eischen van be wapening en snelheid voldoet. De bewapening zal bestaan uit 8 kanonnen van 12 c.M., paarsgewyze opgesteld op dubbei-affult, de maximum snelheid zal 34 myi bedragen, ter wijl de vitale deelen van het schip door een licht pantser zullen worden beschermd. De kosten worden geraamd op 75 millioen. Als eerste termijn wordt f 50.000 aangevraagd. De totale kosten voor nieuwen aanbouw voor 1931 bedragen f 10.408.000, waarvan ten laste der Ryksbegrooting biyft f 6504.000. Ten einde te kunnen voorzien in het ge brek aan voor den dienst in West-Indié ge schikte vaartuigen, is een post van f 60.000 opgebrkcht voor vergoeding van het gebruik van den oplumjager Arend, welke daartoe tydelyk door de Indische regeering in huur is afgestaan. Een bedrag Ineens Is uitgetrokken voor den bouw van eenlge zeevHegtuigen, bestemd voor instructie van zeevliegers hief te lande. Het ligt In het voornemen twee torpedo- booten van het Z-type in West-Indië te sta- tlonneeren, voor welk doel het noodzakelyk Is, deze vaartuigen een verbouwing te doen ondergaan. Personeel. Zoowel door de gebeurtenis sen in West-Indlë als met het oog op de be hoefte aan Europeesch beroepspersoneel der zeemacht op de vloot in Ned.-Indië is heY noodlg geworden de sterkte van het perso neel uit te breiden. De G. G. is van mee- nlng, dat de sterkte van het Europeesch be roepspersoneel op 2447 man behoort te wor den gebracht. Een en ander brengt mede, dat 500 man meer noodlg is. Loodswezen. Een bedrag van f 75.000 is uitgetrokken ten einde een aanvang te kun nen maken met den bouw van een nieuw lichtschip, waaraan zeer ernstige behoefte is. De totale kosten worden geraamd op f 450.000; f 5000 Is noodlg voor verbouwing van het proefstation der kustverUchtlng te Schevenlngen. Het etndcyfer van den gewonen dienst be draagt f 101.731.907. Voor 1930 werd toege staan f 99.978.503. zoodat meer wordt aan gevraagd f 1.753 404. Op art. 143 zyn twee nieuwe posten gebracht van f 250.000 en f 100.000, resp. bestemd ter nadere onder steuning van niet-pensioengerechtlgde we duwen en weezen van militairen en gewezen militairen en ter ondersteuning van ontsla gen militairen in bijzondere omstandigheden. De Koningin heeft gisterochtend elf uur in het paleis Huls Ten Bosch de commissie uit de Tweede Kamer ontvangen, welke haar kwam aanbieden de nominatie voor het voor zitterschap. De commissie bestond uit de heeren Mar chant, Kryger, Blerema, J. Vos, Uh. L. v. d. Bilt, zyistra, Beveryn en mevrouw Van Ital- 11e—Van Embden. Van de heeren droegen de heeren v. d. Bilt en Beveryn rokkleeding. de andere heeren ambtsgewaad; mevrouw Van ItallleVan Embden droeg een donker toilet. De Koningin verklaarde aan de commissie, dat zy rich onverwijld met de keuze zaf be zig houden. Gisteren had van het hoofdbestuur der P. T. T. uit het eerste geslaagde kruisgesprek met Indlë plaats, waarby gebruik werd ge maakt va:, geheime telefonie. De rykstelegraaldienst is er n.l. in ge slaagd het gesproken woord in een zoodanl- gen anderen vorm te brengen, dat dat voor een mede-luisteraar volkomen onverstaan baar wordt. By de ontvangst wordt het geluid dan weder in verstaanbaren vorm teruggebracht. Het systeem heeft hot voordeel, dat és omzetting automatisch tot stand wordt ge bracht en dat geen wyriglng aan toestellen of lynen noodlg is. De proefnemingen worden voortgezet. weer in oogenschyniyk betere banen is geleid. De „ongeprepareerde" kaas draagt het rykscontrólemerk en'blijft het dragen, hoe hard de kaas ook In kwaliteit" moge achter uitgaan Dit is niet erg; immers, leder vak man riet duldelyk, dat hy met een Infe rieure kwaliteit te doen heeft, die voldoende vet in de droge stof Leeft. Maar nu komt de metamorphose. Uit een gistlg opgeblazen kaas komt een vastgeslo ten, vlak product te voorschijn, in staat om by niet al te nauwkeurig onderzoek voor goed door te gaan. Wat het product door gemaakt heeft, In warme of koude baden, wy weten het niet; wel weten wij, dat het geweldig afbreuk zal doen aan de reputatie der Hollandsche kaas, indien he voor goede Goudsche kaas in den handel komt en ook weten wy, dat het Rykscontrólemerk de kaas is trouw gebleven In al haar wederwaardig heden. Dit laatste nu moest niet zoo zyn. Het prepareeren van kaas behoeft niet verborgen te worden, maar laat de prepara teur zich verplichten op iedere geprepa reerde kaas een duldelyk teeken aan te brengen, waardoor de eventueele kooper rien kan wat hy koopt. Het la de hoogste tyd dat Ingegrepen wordt. De totaalindruk, welken de -N. (11b.) van de MUlloenennota heeft, is: dat de minister, schoon hy den toestand verre van rooskleurig Inziet, by de -amen stelling van de begrooting toch niet van overdreven pessimisme biyk geeft. De Kamer zal er wel aan doen, de begrooting In alle onderdeelen nauwkeurig na te gaan, of daar bij In elk opricht naar versobering van het staatshulshouden. waarvan de Troonrede sprak, is gestreefd. Hierdoor verkeert de minister ongewild in de positie van den grappenmaker, die ri)n dorpsgenooten steeds weer opschrikte door den roep, dat de wolf kwam; toen het ver scheurend dier werkeiyk zich onder de lam meren vertoonde, was het geloof In de moge lijke waarheid te zeer afgesleten om de kudde te redden Volgens het „Huisgezin” (r.fe) biyven er, ook nu we een jaar verder zyn, voor onze party twee eereschulden over, en van de inlossing wordt noch in de Troonrede, noch in de MUlloenennota gerept. Het blad duldt hier op de groote gezinnen en het Bezoldigingsbesluit. En het schrijft: Hetgeen de regeering ten slotte zal doen of niet doen, moet zy weten; maar wy voelen ons niet verantwoord, indien we niet, met of zonder kans op succes, biyven aandringen op hetgeen we, toch niet yoor de leus, op het program hebben gefiracht en onze Kamer leden als ernstige mannen hebben onder schreven en waarvoor ze voor hun kiezers hebben getuigd. De radlostryd, die reeds zoovele hoofden op hoi gebracht heeft, is woer in een nieu we phase getreden en laait opnieuw op in den vorm van protesten tegen de besluiten van de radio-omroep-controle-commiasle. Men herinnert zich, dat de VA.KA. het plan had om het demonstratief Congres der SDAP. Zaterdag JJ. per radio uit te zen den. Daar echter de Commissie te voren in zage van de uit te zenden redevoeringen werd geweigerd, kon de uitzending niet plaats hebben. Het was te voorzien, dat de V. A. R. A. hiermee geen genoegen zou nemen, en zoo gebeurde het. dat Woensdagavond openbare protestvergaderingen werden gehouden in t Concertgebouw en in de Beurs van den Dia manthandel te Amsterdam. wy willen onze lezei^ niet vervelen met de lange redevoeringen die daar gehouden zijn, maar slechts er op wj’zen. dat de wer- keiykheldszin die bij de leiding van de AVRO, zoo lang zoek was. thans by de V.A.R.A. begint zoek te raken. Denkt de V AR A misschien, dat de re geering zich zal laten intlmldeercn door schreeuwende redevoeringen? De ,JWsb." (R.K.) schrijft om.: Laten wy eeriyk bekennen, dat de lezing en uiteraard vluchtige bestudeering der Nota betreffende den toestand van 's Ruks Finan ciën ons tot de aanvankelijke conclusie brengt, dat het nog al mee valt. In sommige persuitlatingen over de Troon rede. met name over de financleele moot daarvan, is reeds gezegd: Minister de Geer doet er heel goed aan om een zuur en somber gericht te trekken, hy heeft groot geiyk. dat hy de crisis a’S een afweerschild tegen opdringende verlangens gebruikt. maar helaas, velen zullen hem niet gelooven! Maar dat zóó de stemming is. ligt waariyk niet aan die ongeloovlge Thomassen, maar aan den Minister zelf. Jaar aan Jaar Is bij de beschouwingen over de Millloenennota onzerzyds gewezen op de onjuiste ramingen zoo van inkomsten als uitgaven, op de z.g. verstandige methode des Ministers om met zwarte kleur het schil derij onzer Landsflnanciën dik aan te zetten. Het groote bezwaar, daaraan verbonden, a niet allereerst en allermeest dat er overschot ten kwamen van grooten omvang. Niet ook dat wellicht sommige maatrege’-cn ongedaan bleven. Maar: dat het vertrouwen In het woord der regeering in de voorstelling van zaken, vanaf de Regeeringstafel gegeven over onze Ryksflnanciën. in breede lagen van ons vo’l'- geheel teloor gaat Dit kweekt, het spreekt van zelf, een scepticisme by de beoordeellng der voorge dragen begrootlngen. hetwelk een geheel on gezonden toestand in het leven roept. Niettemin komt het blad de huidige gestie van Minister de Geer in de gegeven omrt»n- digheden aannemelyk voor, doch het vraagt zich toe af: Aanvaarden wij deze begrooting als reëel? Ons antwoord Is: In de gegeven economi sche omstandigheden zijn wy voorzichtiger met onze critiek dan in voorgaande jaren De ,.besparings”-post is naar onze meenlng een juiste correctie. Het resteerend tekort ad 3 milUoen wordt naar onze stellige mee- nlng gemakkelljk ingehaald. Zooveel speling rit er oJ. zeker in de ramingen der inkom sten. En het besluit zijn artikel: De beschouwing aanvangend met de „wolk, die over het huidige budget hangt" (en die. volgens niet schoone beeldspraak elders .Jlgt”!) biedt een aardig aangekleed cause rietje over het crisisgevaar. Maar de mooie beelden over ..heldere plekken in de lucht achter ons” en „dreigende zware wolken" die ,-toekomstland" vormen, interesseeren ons minder dan de verklaring des Ministers, dat „naast het normaal accres der uitgaven bovendien staan de nieuwe uitgaven, met name van socialen aard, welke, zooals ten vorlgen Jare werd medegedeeld, in het voor nemen liggen." Met voldoening hebben wy van deze her innering, buiten de Troonrede om, kennis genomen. als ik dien staart in de lucht houd, gaan de zaL(n goed en moet je er op los tnarcheeren maar als ik hem naar beneden laat hangen, dan moet je gaan loopen.” Toen de mug dit gehoord had, vloog ze weer naar huis cn vertelde alles haarfijn aan het winterkoninkje. Nu kwam de dag, dat de slag geleverd zou worden I Daar kwam al het viervoetig gedierte met geweld en gedruisch. dat de aarde beefde. De winterkoning kwam ook met zijn leger door de lucht aangevlogen. Dat zwierde en fladderde en zwermde, dat men er bang van zou worden. Toen ging het van beide kanten op elkaar los. De winterkoning stuurde de wespen naar beneden ze moesten onder den staan van den vos kr> p n en dan zoo hard steken als ze maar kon uen. Toen de vos nu z’n eerste steek kreeg, ging er een trekking door z’n leden, maar hij verdroeg het heldhaftig en hield z’n staart nog omhoog. Bij den tweeden steek moest hij hem een oogenblik laten zakken, maar bij den derden steek kon hij zich niet me r ;oed houden, schreeuw de van pijn en nam den staart tusschen z’n pooten. Toen de dieren dat zagen, meenden zij dat alles verloren was en gingen aan den haal, ieder naar zijn hoi. Zoo hadden de vogels den slag gewonnen. Mijnheer de Koning en Koningin vlogen nu naar en riepen „Kinderen, weest blij en eet en dnnkt naar hartelust we hebben den oorlog gewonnen I” Maar de longe winter koninkjes zeiden „We eten nog met eerst moet de beer voor het nest konten en vergiffenis vragen en zeggen dat we eerlijke kinderen zijn." Toen ging de winterkoning naar het hol van den beet en nep „Oude brombeer ie moet naar het nest waar m'n kinderen liggen vergiffenis vragen en zeggen dat ze eerlijke kinderen rijn anders zullen al de nbben in je iijl stuk getrapt worden." Toen sloop de beer er in grooten angst heen en vroeg vergiffenis. Nu waren de jonge winterkoninkjes pas tevreden, kropen bij elkaar, aten en dronken, en maakten tot laat in den nacht pret.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6