Bezoekt den Algemeenen Sportdag tweede blad BIJ [»S BERGEN Vergadering van den Raad r w BLADZIJDE 1 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1930 PROVINCIAAL NIEUWS ct. 1. p. 7 pet op 21 SEPTEMBER 1930 op het Gemeen telijk Sportpark te Alkmaar, ter gelegenheid van de officieele opening der nieuwe tribune. Aanvang 1 uur Tribune f 0.50, Paddock f 0.30, Staanplaatsen f 0.20 Jongensplaatsen f 0.10 GYMNASTIEK, VOETBAL (competitiewedstrijd), ATHLETIEK 3 muziekkorpsen en luidsprekers op het terrein. ZIE BILJETTEN De beer HEMELRIJK 1 ata dat wilt. n*lm> Gad* beswaar teg*o 4 zgoo.-^ ingaande x Januari xaao. (Züne „De naar te Winst 18655,94 Voordeelig slot 1794.23 Yt IV Batig saldo 8,89 9* (ieneuitgaven.' 71303,06 52647.1a 12731.40 12722,51 Kapitaaldienst: Inkomsten totaal Uitgaven totaal 64886,55 63092,31 y2 Gewone dienst: inkomsten totaal uitgaven totaal Burgerlijk Armbestuur Rekening 1929 uitgaven slot van Vervolgens is aan de orde een voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot onderhandsche verhuur van de woning Karel de Grootelaan no. 17 voor een huur prijs van f 728.per laar en onder door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden. Door den tegenwoordigen huurder P. Baretta is de huur der woning met ingang van 1 Januari a.s. opgezegd. De huurprijs werd destijds door bijkomstige omstandig heden bepaald op 1 450.per iaat. Waar thans geen redenen aanwezig zijn den huur prijs lager te stellen dan een normalen, wordt vooreesteld dezen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, vast te stellen op t 728. per jaar. welke huur alleszins billijk moet worden geacht. Als voren. Aankoop van grond voor ver- breeding Lijtweg Aan de orde is een voorstel tot onder handschen aankoop: ie. van Jb. Spaans te Bergen, een strook grond gelegen langs den Lijt- en Geestweg, deel uitmakende van het kadastrale perceel, gemeente Bergen, Sectie A. No. 2743, ter grootte van pl.m. 75 M.a voor de som van f 200.benevens f 50.voor plaatsing van een heg en afscheiding. ae. van' Simon van Wonderen Szn. te Bergen, een strook grond gelegen langs den Lutweg, deel uitmakende van het kadastrale perceel gemeente Bergen, Sectie A. No. 1168, ter ^rootte van pl.m. 18 M.2 voor de som van 1 9.terwijl de gemeente voor haar rekening zal zorg dragen voor een nieuwe afscheiding. 3e. Je kosten van overdracht voor reke ning der gemeente te nemen. Waar thans de gemeente in de gelegenheid is een strook grond in handen te krijgen langs den Lijtweg en hoek Lijtweg-Geest- weg, noodig voor eventueele verbreeding van genoemde wegen, welke thans een on voldoende breedte hebben, wordt voorge steld tot onderhandschen aankoop over te gaan. Als voren. bent u moeilijk van begrip ik bedoel alleen schrapping van de clausule betreffende 30 De VOORZITTER het kan voorkomen, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand een andere ambtenaar is nu is er echter verband met zijn salaris als ade ambtenaar. De heer HEMELRIJK ik wil ten sterkste verdedigen de schaal van de bezoldiging, zooals de Voorzitter die voorstelt. Spr. ver wondert er zich sterk over, dat over een der gelijk ondergeschikt voorstel een soort kabinetskwestie kan ontstaan. De heer DEN DAS meent, dat de ge meente niet de bevoegdheid heeft aftrek toe te passen op een salaris, dat door Ged. Staten is vastgesteld. Het voorstel-HEMELRIJK, om de clau sule betreffende de 30 -aftrek te schrappen, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Swaag, Blank, Apeldoorn, Bogtman en Baltus. Bij art. 13 der verordening maakt de heer DEN DAS er bezwaar tegen, dat aan ambte naren, die onder de wapenen zijn wegens De nieuwe weg Franschman.” Voorts werd den Raad voorgesteld een uitspraak te doen omtrent den weg, dien men op de Provinciale Wegenlijst geplaatst wenscht te zien in de plaats van den weg door den duinvoet vanaf den Franschman naar de Zuidlaan. Aangezien de Raad aan Gedeputeerde Staten heeft verzocht den weg, loopende door den duinvoet, van het Prov. Wegenplan af te voeren en de heer Kooiman, in kwaliteit van voorzitter van de Prov. Wegencommissie aan het Gemeentebestuur hééft verzocht zich uit te spreken over de vraag, welken weg het hiervoor in de plaats wenscht te zien gesteld, wordt voorgesteld aan Ged. Staten te ver zoeken, voorloopig voor den tijd van 5 jaar, in het wegenplan (lijst) op te nemen het tracé EeuwigelaanKomlaan. Vinkelaan tot de Zuidlaan en later, wanneer de tijd hiertoe gekomen mocht zijn, in de plaats hiervan te stellen het tracé Franschman. Wiertdijkje. Nesdijk tot aan den Bergerweg. B. en W. zijn hierbij van de gedachte uit gegaan, dat laatstgenoemd tracé, nu de Westelijke verbindingsweg niet tot stand zal komen, de eindoplossing zal moeten geven voor het doorgaand verkeer, doch het in de eerste iaren niet te voorzien is, dat deze weg, hetzij door de Provincie, hetzij door de ge meente zal worden aangelegd dat daartegen de gemeente zich belangrijke uitgaven heeft getroost voor de verbetering van Eeuwige laan, die met haar afzonderlijk rijwiel- en wandelpad een breedte heeft van 20 Meter, tot de beste gemeentelijke verkeers wegen m Noordelijk Noord-HoUand be hoort en het zeker billijk is dat de gemeente hiervoor een bijdrage uit het Wegenfonds erlangt. De Komlaan zal zonder groote kos ten verbeterd kunnen worden (in het bijzon der door hoe k-afronding bij de Eeuwigelaan) en de verlenging daarvan evenmin bezwaar lijk geacht kunnen worden, daar alsdan pok hiervoor een uitkeering zal worden ontvangen terwijl voor de eerste jaren een zeer bruik bare verbinding tot stand zal komen. Dat deze oplossing voor de gemeente het meest voordeelig is. springt in het oog, aan gezien ie de gemeente uitkeering zal ont vangen voor reeds gedane werken 2e. de kosten van nieuwe werken gedek' zullen worden 3e. een nieuwe verbinding buiten de kom om geschapen zal worden en 4e. de eindoplossing van het wegenvraagstuk hier door met vertraagd zal worden. De Wegen-Commissie kan zich vereeni gen met het voorstel om te trachten voor- toopig de FeuwigelaanKomlaan op de lijst geplaatst re krijgen. De heer Zeiler is echter van oordeel, dai de eindoplossing FranschmanNesdijk geen behoorlijke oplossing brengi voor 't verkeer van Noord naar Zuid en er geen behoefte bestaai aan eene verbinding van den Heeren- weg met den Bergerweg. In dit verband zou hij van meer belang achten een rechtstreeksche verbinding van „De Franschman” naar Alkmaar. De heer DEN DAS acht de verbinding Nesdijk de beste oplossing met bet oog op de aftakking van de Noord- Zuid-verbinding van den pritnairen weg HelderRotterdam. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. Ontvangsten totaal Uitgaven totaal De Raad dezer gemeente vergaderde Mtertniddag om 2 uur ten Raadhuize. ^VOORZITTER, burgemeester Mr. H. p. A. van Reenen. SECRETARIS de heer G. Taapken. Aanwezig alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering. De notulen van de 17 Juli en 14 Augustus gehouden vergaderingen, worden goedge keurd en vastgesteld, nadat op verzoek van den heer ZEILER een wijziging is aange bracht. „Ambtelijke haarkloverij' Een voorstel inzake een definitieve beslis sing omtrent bestemming van het terrein aan de [an Oldenburglaan en een oe.,lissini amtren' de wijze waarop aan Je be. oei'i aan schoolruimte voor te' .ave» onder wij- zal wotden voorzien, werd voorloopig var de agenda afgevoerd, in verband met nog met ingekomen ambtsberichten. Dé heer DEN DAS beklaagt zich over de ambrelijke haarkloverij, die za. hier weer blijkt. Voor het bijzonder onderwijs gaat alles even vlug de aanvraag voor de R. K. jongensschool, die er nu al staat, kwam gelijk met deze aanvraag; Spr. zag gaarne een eind aan deze arnbtelijke haarkloverij gemaakt. Wethouder BOGTMAN het plan is vaa den Raad en spr. hoopt dat het goedge keurd wordt. De VOORZITTER heeft den indruk, dat het plan gestagneerd wordt buiten het Dagelijksch Bestuur om Men heeft den hoofdambtenaar erin gehaald het ligt niet aan B en W. doch is daar een gevolg van. Wethouder BOGTMAN als het ant woord van de inspectie binnenkomt, dan zal al is het over 5 dagen een spoedver gadering worden belegd. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen a. tot toepassing van de artt. 63 en vol gende der Armenwet ten opzichte van H. J. Wiedenbrugge te 's-Gravenhage. tot een bedrag van f 25.per maand en van J. A. Wiedenbrugge te Amsterdam van 10.per maand of zooveel minder als de rechter in goede justitie billijk oordeelt b. tot uitvoering van het sub a vermelde, behoudens goedkeuring van Ged. Staten van Noord-Holland, tot het voeren van een rechts geding door de gemeente, zoowel in eersten aanleg, als in hooger beroep en cassatie contra H. J. en J. A. Wiedenbrugge, boven genoemd. Zooals bekend, wordt J. W Wiedenbrugge voor rekening der gemeente in een krank zinnigengesticht verpleegd. De kosten hier van bedragen 212.50 per kwartaal. De boven genoemde wettelijk onderhoudsplichtigen, die blijkens ingesteld onderzoek geacht kun nen worden de verpleging te kunnen bekos tigen, blijven, ondanks herhaald aandringen, weigerachtig de voorgestelde bijdragen, res pectievelijk van lo.— en ƒ25.te betalen B. en W. doen deze voorstellen na rechts kundig advies te hebben mgwwonnen. Conform besloten. Aan de orde is hierna een voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot onderhandschen verkoop van een 5-jari- gen hertebok voor de som van f 30. In verband met een ingekomen aanvraag voor- een levenden bok en gezien het feit, dat het aantal hertebokken geregeld toeneemt, Zoodat het wenschelijk is van tijd tot tijd een of meer bokken op te ruimen, stellen B. en W voor aan het verzoek te voldoen. Het vangen en vervoeren komen voor risico* van aanvrager. Alsvoren. jaarwedde bedraagt thans f 1800. De beide Wethouders stellen in afwijking met het voorstel van den Voorzitter voor de jaarwedden van den Chef- en van den gemeente-veldwachter te verhoogen voor elk met f 100.en vast te stellen respect, op f 2100.en f 1900.ingaande 1 Januari 1930. De VOORZITTER is, gezien den alge meenen toestand, van meening dat deze salarissen betaald moeten worden. In den zomer wordt veel langer gewerkt. Het voorstel van den Vooizitter wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen tegen stemden de wethouders en de heeren Dirk- son, Martin. Baltus en Swaag. Het voorstel van de wethouders is dus aangenomen. 5e. de beloomng van den schrijver bij gemeente-werken te verhoogen met t 30. 's 'aars, mgaande 1 Januari 1930. (Zijn beloomng bedraagt thans f 300.'s jaars). Met dit voorstel gaan de wethouders ac coord; het wordt met algemeene stemmen aangenomen. De VOORZITTER is zeer verheugd, dat de Raad nu uit een impasse is geraakt die steeds grooter zou worden. De heer SWAAG Ik feliciteer de wet houders met hun succes. (Gelach). vrijwillige verbintenis bij het reservekader of wegens vrijwillige dienstneming in tijd van oorlog of oorlogsgevaar, salaris wordt uit betaald tot een maximum van 10.per week. Z.i. behoort het Rijk vrijwilligers te be zoldigen en met de gemeente. De VOORZITTER ze dienen het land ermede. De heer DEN DAS als ze vrijwilliger willen zijn, dan moeten ze daarvan de consequenties trekken. De heer HEMELRIJK kan er zich niet mee vereenigen, dat de officieren nog eens een ambtenaars-salaris erbij ontvangen. Dit voorstel-Den Das wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen tegen stemden de heeren Blank, Swaap, Apeldoorn, Bogtman, Zeiler en Baltus. Hierna komt in bespreking de salaris schaal. Door den VOORZITTER is de volgende salarisregeling voorgesteld a. voor een tsten ambtenaar op ƒ2625. met 8 eenjaarlijksche verhoogingen van 75.alzoo maximum 3225. b. voor een 2en ambtenaar op 2100. met 4 eenjaarlijksche verhoogingen van ƒ50.en 4 eenjaarlijksche verhoogingen van ƒ25.alzoo maximum f 2400. c. voor een 3en ambtenaar op t 1500. met 4 eenjaarlijksche verhoogingen van ƒ50.en 4 eenjaarlijksche verhoogingen van 25.alzoo maximum i8do. e. voor een klerk op 1150.met 8 een jaarlijksche verhoogingen van ƒ25.alzoo maximum 1350. 2. Aan de ambtenaren kan voor 't bezit van die akten en/of diploma's, welke voor de gemeente van belang worden geacht, en als zoodanig door Burgemeester en Wethouders worden aangewezen, een jaarlijksche toelage worden verstrekt, waarvan het bedrag door Burgemeester en Wethouders wordt vastge steld, met dien verstande, dat het gezamenlijk bedrag dier toelagen voor denzelfden persoon de som van 150.niet mag overschrijden. De heer SWAAP wil bij amendement voorstellen het aanvangsalaris van den tsten ambtenaar te stellen op 2400.met vijf tweejaarlijksche verhoogingen van too. De heer HEMELRIJK acht dit geen serieuze wijze van behandeling. Wethouder APELDOORN kan zich niet vereenigen met een maximum-salaris van 3250.en wil niet hooger gaan dan 3000. De heer HEMELRIJK men moet weten wat men wil. Er zijn twee series voorstellen men moet geen willekeurige voorstellen of amendementen indienen dan wordt het verband gestoord en komen we aan geen eind. De VOORZITTER zegt van de opinie uit te gaan, welke positie neemt deze of gene ambtenaar in het raderwerk van de gemeente huishouding in en welk salaris moet deze of gene ambtenaar dienovereenkomstig heb ben. Spr. heeft zijn salarisregeling daarom gebaseerd op het 3/4-systeem naar de jaar wedde van den secretaris. De heer HEMELRIJK Er is heel wat gemodder en geklaag geweest we staan thans voor een nieuwe salarisregeling en niet voor een salarieering van dezen of genen ambtenaar. In ieder goed-georganiseerd be drijf is een systeem in het voorstel van de wethouders is dit niet aanwezig. Het voorstel van den voorzitter is wel een regeling de wethouders volgen geen maatstaf de voor zitter gaat uit van het salaris van den secre taris. De salarissen van burgemeester, secre taris en ontvanger zijn verhoogd door Ged. Staten spr. betwijfelt of de Raad wel ooit deze salarissen zoo hoog gesteld zou hebben. Wat is doelmatiger als een verhoudings- schaal dit geeft een gevoel van billijkheid in de ambtelijke wereld en voor de ambte naren is het een aansporing om in rang op te klimnjen. Nu zou volgens de wethouders ieder maar salarisverhooging vragen en met streven naar hooger rang zooals dat met het voorstel van den voorzitter beoogd wordt. De wethouders hebben geen maatstaf, doen maar lukraak, met als gevolg, dat ieder met een amendement komt er moet echter orde en regel zijn. Al kan spr. zich niet voor stellen, dat de wethouders nu hnn voorstel zullen intrekken, toch vraagt spr. of zij niet de voorkeur geven aan een systematische regeling. Al kan spr. de vrees niet verhelen, dat het voorstel van den voorzitter keldert, toch dringt spr. aan op aanneming van dit voorstel. Als er toch amendementen ingediend worden, dan hoopt spr., dat deze het systeem niet aanranden. Als het voorstel van de wet houders aan de orde zou komen, dan zal gediscussieerd moeten worden over de pres taties van de verschillende ambtenaren, zooals reeds in geheime zitting is geschied in het openbaar lijkt dit spr. niet gepast. Dan zouden de ambtenaren door den voorzitter, secretaris en wethouders beoor deeld moeten worden en dat wenscht spr. niet als spr. daartoe genoopt wordt, fiat. Spr. wil echter de personen buiten bespre king laten en beveelt het 3/4-systeem van den voorzitter tenslotte aan. De iste ambte naar moet de bekwaamheid hebben van secre taris 3/4 is een zeer billijke verhouding. Als er kritiek zou komen, dat men dan hoogere salarissen krijgt, dan wanneer men niet de jaarwedde van den secretaris als basis zou nemen, dan zou b.v. het salaris van den tsten ambtenaar op 3/5 van dat van den secretaris gesteld kunnen worden, dat van den 2den ambtenaar 3/4 van dat van den tsten ambtenaar en dat van den 3den ambte naar 3/4 van dat van den aden ambtenaar. Dan wordt echter het laagste salaris geen 1800.maar I 1650. Spr. tuicht daarom het voorstel van den voorzitter het meest toe em^joopt, dat het in stemming komt. Wethouder APELDOORN merkt op, dat het voorstel van de wethouders uitslui tend zijn voorstel is en dat wethouder Bogt- naa ermee accoord gaat* Spt» neant er Rekeningen 1929 Hierna volgt aanbieding van de Gemeente- rekening, dienst 1929, der»rekenmg van het Burgerlijk Armbestuur en van de rekening van het G.E.B. over hetzelfde jaar. De Gemeenterekening wordt aangeboden voor den gewonen dienst met een bedrag aan ontvangsten van ƒ315.923.31; ƒ396.799.50 alzoo een batig 19.123.801,4. Voor den kapitaaldienst ontvangsten 63.888.48 uitgaven 92.756.78 nadeelig saldo 28.868.30. Gem. Electr. Bedrijf Rekening 1929 Verordening Slachterijen De -VOORZI1 1ER brengt hierna aan de orde een voorstel tot vaststelling van een veroroening tot aanwijzing vn een plaat vooi bet oprichten, hebben ot gebruiken van slachteri,en enz. cestemd vooi niet gesto ver. o uit nooa ge^oode slachtuieien, Isneue txjuvence vervoo toi oei omenten. neot en ct «evruiken binnen -e en eente van slachten,en enz. -esterna voo estorven ot uit noo. gecoo-e slachtdieren. De verordening houdt in. Jat uitsluitend het terrein van het gemeente-slachthuis te Bergen wordt aangewezen voor het op richten, hebben of gebruiken van slachterijen, enz. voor gezond vee, met verbod om buiten dit terrein eemg bedrijf, al* genoemd, eit Bezoldiging der ambtenaren ter gemeente secretarie en andere gemeente-ambtenaren Aan de orde is hierna een voorstel tot vaststelling van een verordening van de ambtenaren ter gemeente-secretarie. Burgemeester en wethouders zijn in dezen niet unaniem. De in 't voorstel van den VOORZITTER opgenomen salarisschaal is gebaseerd op het 3/4-systeem naar de jaarwedde van den secretaris. De beide wethouders kunnen zich met de door den voorzitter voorgestelde concept verordening niet vereenigen en wel ten ten opzichte van de voorgestelde verhoogin gen der wedden als ten opzichte van de gemiddelde werkweek van 39 uur. De Voorzitter stelt voor, de jaarwedde van den tweeden ambtenaar te verhoogen met 400 en de jaarwedde van de derde ambtenaren ongewijzigd te laten. Weth. APELDOORN stelt voor de jaar wedde van den 2den ambtenaar te verhoogen met 200 en de jaarwedden van de 3de ambtenaren met 100 de salarissen van den tweeden en de derde ambtenaren bedragen momenteel resp. 2000 en 1800. Weth. Apeldoorn stelt tevens voor de gemiddelde werkweek te brengen op 44 uur. Voorts wordt, volgens het voorstel van den voorzitter, ingeval een ambtenaar tevens de betrekking vervult van bezoldigd ambte naar van den Burgerlijken Stand, zijn jaar wedde als ambtenaar verminderd met 30% der jaarwedde als ambtenaar van den Burger lijken Stand. De voorzitter stelt bovendien voor De ambtenaar, die belast is met de werkzaam heden, voortvloeiende u;t het Werkloosheids besluit 1919 en de functie van correspondent der Arbeidsbemiddeling en de ambtenaren die zijn aangewezen als boekhouder-kassier van het Gemeentelijk Woningbedrijf, als kassier van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf en als ambtenaar, belast met de in vordering van rechten voor het gebruik van het gemeente-slachthuis, genieten boven hun jaarwedde als ambtenaar een belooning respectievelijk van 50.f 100.100. en 100.per jaar. Volgens het voorstel van Weth. Apeldoorn zijn deze toelagen groot respectievelijk 100.50.100.en too. Weth. BOGTMAN kan zich met het voorstel van den heer Apeldoorn vereenigen, omdat dat gebaseerd is op een toekomstige langere werkweek. Alvorens de besprekingen hierover beginnen, gaat de Raad in comité. Na een lange comité-zitting heropent de VOORZITTER de openbare vergadering. Weth. BOGTMAN vraagt waarom de voorzitter de werkweek op 39 uur wil stellen het lijkt spr. beter, de werkweek, die nu 36% uur bedraagt, op 44 te stellen. Spr. meent, dat in Alkmaar 42 uur door de gemeente-ambtenaren gewerkt wordt. De VOORZITTER ziet niet in, waarom een vergelijking met Alkmaar gemaakt moet worden. De heer DEN DAS voelt in principe niet voor verlenging van arbeidstijd en zal daarom niet voor het voorstel van de wet houders stemmen acht uur kantoortijd per dag is bijna te veel indien meer gewerkt moet worden, moet dat werk ook extra beloond worden. Met 9 tegen a stemmen wordt hierna het voorstel van de wethouders, de werkweek op 44 uur te stellen, aangenomen tegen stemden de heeren Hemelrijk en Den Das. De heer Dr. HEMELRIJK acht het onjuist het salaris van den aden ambtenaar, die tevens ambtenaar van den Burgerlijken Stand is, te verminderen met 30% der jaarwedde als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Dit salaris voor den ambtenaar van den Burg. Stand is door Ged. Staten aldus vastgesteld. Spr. noemt het een soort boeren bedrog als hier 30% vermindering wordt toegepast, terwijl sommigen volgens dit artikel 150 belooning krijgen, ook voor nevenfuncties. Spr. acht het niet noodig en niet billijk en stelt voor deze extra-bezoldi- ging zonder uitzondering voor eiken ambte naar vast te stellen zonder aftrek wel is spr. ervoor. Je functies van isten ambtenaar en ontvanger gescheiden te houden. Het eemge billijke in het voorstel van Je wethouders is, dat zij deze 30% aftrek met voorstellen. In dit opzicht gaat hij met de wethouders mee. Spr. stelt voor te schrappen de clausule, dat van het salaris van den aden anbtenaar 30% wordt afgetrokken van diens jaarwedde als ambtenaar van den Burg. Stand. Weth. APELDOORN u wilt dus de salarissen, door de Wethouders voorgesteld Ingekomen Stukken Dankbetuiging van de koffiehuis-café- (n restauranthouders alhier, voor het doen vervallen van den grondslag biljarten voor de heffing van personeele belasting. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar, houdende verzoek om subsidie voor 193X. Geadviseerd wordt, het verzoek bij de gemeente-begrooting voor 1931 te behande len. Conform besloten. Adres der Commissie van den provincia len legwedstrijd voor pluimvee te Beemster, houdende verzoek om een kleine subsidie ter bestrijding der kosten voor den met ingang van 15 October a.s. te houden 8en legwedstrijd. Aangezien geen aanleiding wordt gevonden op de gemeente-begrooting alsnog een post voor subsidie uit te trekken, wordt geadvi seerd op het verzoek afwijzend te beschikken. Conform besloten. Verzoek van den ontwerper van „Proeve naar bewerking der gemeente Nijmegen, naar het, alle gemeenten van ons land om vattende, plan voor „Samenwerken in Neder land tegen tuberculose” om een afdruk hiervan te behouden tegen betaling van minimum 2.50. Geadviseerd wordt van de aanbieding geen gebruik te maken. Alsvoren. Een schrijven van den Directeur van het Staatsboschbeheer, d.d. 10 September 1930, houdende mededeeling, dat de aan deze gemeente in het belang van de bewaring van het natuurschoon gedurende 10 jaren toege- zegde bijdrage van 1600.wordt verhoogd tot aioo.in verband met den aankoop van het terrein tusschen de Sparrenlaan en de Jan Willemslaan. De VOORZITTER stelt voor, dit schrij ven onder dankbetuiging voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen het raadsbesluit inzake grond- overname van de heeren Dokter en Staade- gaard. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de St. Ursula-school om ƒ2500.voor verbeteringspeelplaats. Wordt naar B. en W. gerenvoyeerd om praeadvies. Evenzoo wordt naar B. en W. gerenvoyeerd een verzoek van de Geitenfokvereeniging Egmond a/d Hoef en Omstreken, inzake niet-toelaten van niet-aangesloten bokken. Van het St. Joseph-patronaat is bericht ingekomen, dat het aantal leerlingen voor het vervolgonderwijs 19 bedraagt. De opgave is vergezeld van het lesrooster. De VOORZITTER acht geen bezwaar dit onderwijs toe te staan. Conform besloten. Inzake het openbaar vervolgonderwijs deelt de VOORZITTER mede, dat zich ai leerlingen voor dit cursus-onderwijs hebben aangemeld het onderwijs zal zoo spoedig mogelijk aanvangen. Het aantal leerlingen bedraagt voor Espe ranto 15, meergevorderden 7 Boekhouden 106 uit Bergen en 4 van elders 3 voor eventueel vervolgonderwijs voor Engelsch 4 uit Bergen en 4 van elders voor Duitsch 6 uit Bergen en 1 van elders vervolgonder wijs 3 Fransch 2, 1 van Bergen en 1 van Alkmaar. Verwacht wordt, dat nog meer leerlingen zich voor x October zullen aanmelden. In de Commissie tot nazien der rekeningen wordt benoemd de heer Brugman, bij eerste stemming en de heeren Hemelrijk en Martin. Allen nemen de benoeming aan. Opnieuw vaststelling begroeting *930 Aan de orde is hierna een voorstel om opnieuw vast te stellen de gemeente-begroo- ting, dienst 1930. Behalve enkele administratieve bemer kingen, welke op de begroeting *een invloed **bben, maken Ged. Smten eerwaren tegen geraamde ontvangt van p4iet Rijk ad ƒ700.—, wegens bijdrage in de kosten Jei JO" jaarlijksche volkstelling, aangezien het Rqk met ia cent doch slechts yYt cent P*r inwoner vergoede Voorgesteld wordt den betrekkelijken •wtvangpost met f 287.50 te verlagen, als- toede met gelijk bedrag den post „onvoor- kieneuitgaven.” het verleenen van een subsidie aan de Ver eeniging „Joannes* Agnes" en aan de Ver eeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs en de bijzondere R. K. Jongens school voor bijdrage in de kosten van school reisjes, aangezien dit ingevolge de wet niet op deze wijze is toegelaten. Voorgesteld wordt deze kosten te brengen onder de kosten van instandhouding, in verband waarmede de posten „vergoeding instandhoudingskosten aan bijzondere lagere scholen met ƒ295.10 en „vergoeding in standhoudingskosten aan bijzondere U.L.O.- scholen met f51.35 dienen te worden ver hoogd, alzoo totale verhooging 346,45. In verband hiermede wordt voorgesteld den post „kosten van schoolfeestjes” te verlagen met 143,70 en den post „onvoor ziene uitgaven” met ƒ202.75. Ten slotte is onder de uitgaven volgnum mer 104 „Pensioensbijdragen” 1.te kort geraamd en zal mede de post voor „on voorziene uitgaven” met dit bedrag dienen te worden verlaagd. De post voor „onvoorziene uitgaven” wordt dan 7629,59 287,50 202,75 /i.is ƒ7138,25- Voorgesteld wordt, dienovereenkomstig de gemeente-begrooting, dienst 1930, op nieuw vast te stellen. De heer ZEILER meent, dat de post 346,45 niet onder „Instandhouding-Onder- wijs” geplaatst kan worden. De heer HEMELRIJK acht dit ook be zwaarlijk en vreest dat Ged. Staten dit niet zullen goedkeuren. Als de Voorzitter denkt, dat Ged. Staten het goedkeuren, is het spr. goed. Ook merkt de heer Hemelrijk op, dat in plaats van 50 ct. 65 ct. voor ieder kind voor het schoolfeestje besteed is dit is niet vol gens besluit bij de begrooting. Spr. verbaast zich erover, dat j 346,45 alleen voor het bijzonder onderwijs gevoteerd staat. Spr. wil echter geen bezwaar tegen dezen post maken. De VQORZITTER acht het niet bezwaar lijk dezen post onder „Jnstandhouding- Onderwijs” te plaatsen Ged. Staten zullen er geen bezwaar tegen maken. Conform het voorstel wordt besloten. echter de volle verantwoordelijkheid van op zich. Spr. herhaalt wat hij in comité gezegd heeft, n.l. dat bij de Begrooting de wensch naar voren is gekomen, de instructie voor de ambtenaren te herzien en de salarissen ook. Het is thans echter een slechte tijd voor salarisherziening. Dat de ambtenaren in de bestaande werktijden het werk niet meer af kunnen, is de basis, waarop spr. deze ver hooging heeft gesteld. De langere werktijd is een factor voor allen en daarom meende spr. voor allen het salaris met too.te verhoogen. Was het vraagstuk van verlenging van werktijd niet aan de orde gekomen, dan was spr. wellicht niet met het voorstel tot salaris verhooging gekomen, ofschoon hij dat bij de begrooting had toegezegd. Wethouder BOGTMAN betoogt, dat de gedachte van salarisverhooging uit dén Raad is voortgesproten. Spr. vindt het voorstel- Hemelrijk niet slecht, doch het is moeilijk aan te passen aan de huidige constellatie van de ambtenaren op de secretarie. De heer BRUGMAN steunt de gedachte- Hemelrijk het is uit den Raad gekomen om af te zijn het steeds herhaald verzoek om verhooging. Spr. kan met het voorstel van den voorzitter meegaan, mits de onderge schikte belooningen worden uitgeschakeld en verwerkt worden in de salarissen. De VOORZITTER het voorstel past zich aan bij den besta^nden toestand men klasseert de menschen op de juiste plaats en is er systematisch van af. De praktijk wijst echter uit, dat de aparte belooningen voor bij-functies niet anders kunnen gegeven worden, omdat deze werkzaamheden niet tor de secretarie- werkzaamheden behooren. De bezoldiging neemt ook niet toe, naarmate het werk van die bij-functies toeneemt. De heer BRUGMAN gaat na deze toe lichting met het voorstel van den Voorzitter accoord. De heer DEN DAS uit zijn groote teleur stelling, dat geen voorstellen zijn gedaan inzake salarisherziening van de gemeente werklieden. Zijn deze voorstellen nog te wachten of kan daaromtrent eenige toe zegging gedaan worden Zoo niet, dan is van spr. een motie te wachten waarin ge vraagd wordt om een salaris-regeling voor werklieden in gemeentedienst. Weth. APELDOORN zegt, dat dit in B. en W. reeds besproken is en dat bij de be grooting de loonen van de gemeentewerk lieden onder de oogen zullen worden gezien. De heer DEN DAS zal, als dit de meening van het geheele college van B. en W. is zijn motie niet stellen. De heer ZEILER acht het voorstel Hemel rijk inzake de combinatie van het 3/5 met het 3/4 systeem zeer gevaarlijk. Dr. HEMELRIJK geeft dat toe, doch heeft dit nog liever dan heelemaal geen systeem. Spr. dringt echter aan op aanneming van het voorstel van den Voorzitter. De heer BALTUS kan met de gedachte van den heer Hemelrijk meegaan, als de regeling geldt voor nieuwe functionarissen en niet voor de tegenwoordige ambtenaren. De heer ZEILER vraagt of de 2de ambte naar door het 3/4 systeem wel aan zijn salaris toe komt, als 30% afgetrokken wordt van zijn jaarwedde als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. Dr. HEMELRIJK wil voor alles een systeem en wil desnoods de clausule inzake de 30% handhaven, als hij daarmee bereikt, dat het systeem behouden blijft. De heer MARTIN maakt er bezwaar tegen, dat een reeds aangenomen voorstel ongedaan gemaakt wordt. Dr. HEMELRIJK merkt op, dat bij even tueele verhooging van het salaris van den secretaris niet automatisch het 3/4-systeem wordt toegepast op de salarissen van de andere ambtenaren. Hierna wordt het voorstel van den Voor zitter in stemming gebracht, zonder de clau sule van de 30%. Met 7 tegen 4 stemmen wordt het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Baltus, Swaag en de beide wethouders. Aan de orde is hierna de herziening van de salarissen der overige ambtenaren-in- gemeentedienst. Naar aanleiding van het feit, dat de Raad B. en W. heeft verzocht eene herziening der jaarwedden van de gemeente-ambtenaren te overwegen gezien het adres van den gemeente-opzichter, houdende verzoek om verhooging van wedde, het adres van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politie-personeel in Nederland, hou dende verzoek de jaarwedden der veld wachters te herzien, alsmede een verzoek van den schrijver bij gemeente-werken om verhooging van zijne belooning, stelt de VOORZITTER den Raad voor de navol gende salarissen te herzien en opnieuw vast te stellen ie. de jaarwedde van den Administrateur van het Gem. Electr. Bedrijf te bepalen op f 2400.met 5 één-jaarlijksche ver2 hoogingen van f too.alzoo maximum f 2900.en die van den tegenwoordigen titularis vast te stellen op f 2900.in gaande i Januari 1930, echter onder voor waarde dat de huurprijs der door hem be woonde gemeente-woning door den Raad wordt bepaald op f 728.per jaar, en dien overeenkomstig de huur geregeld zal wor den eveneens mgaande 1 Januari 1930. De jaarwedde bedraagt thans f 2400. terwijl de huishuur bedraagt f 400.welke niet als normale buur is te achten. Conform Z. h. st- besloten. 2e. de jaarwedde van den gemeente-op- zichter te bepalen op f 3.000.met 5 één- jaarlijksche verhoogingen van f 100.alzoo maximum f 3500.en die van den tegen woordigen titularis vast te stellen op f 3500. ingaande 1 Januari 1930. Opgemerkt wordt dat sinds zijn aanstel ling deze ambtenaar geen enkele verhooging heeft genoten, zijn salaris bedraagt thans f 3000. Wethouder APELDOORN stelt voor de jaarwedde van den gemeente-opzichter te bepalen op f 3250.ingaande 1 Januari 1930, waarmede de wethouder Bogtman zich kan vereenigen. De heer ZEILER, acht f 3500.reeds het minimum en steunt bet voorstel van den voorzitter, dat wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Swaag, Baltus en de wethouders. 3e. de jaarwedde van den Chef-gemeente- veldwachter te bepalen op i 2000.me' 3 tweeiaarlijksche veri.oogingen van 1 100. ilzoo maximum t 2300.en die van den tegenwoordigen rjtuiaris vasi re stellen op t 2300.mgaande 1 Januari 1930. (Zijne jaarwedde bedraagt thans t 2000. 4e. de jaarwedde van den gemeente veldwachter te bepalen op f 1600.met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. -alzoo maximum f 1900.en die voor den tegenwoordigen titularis vast te stellen op

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 16