I I .1 I DE MARINE-MANOEUVRES IS Laatste Nieuws n o o i RS i leger en vloot Ernstig auto-ongeluk De va an delg roet Schipper verdronken GEMENGD NIEUWS AJGU-arbeiders als straatmuzikant Inbrekers Hevige regen in Schotland Van den wagen gevallen De handel en industrie in Engeland BERGEN Aanzetting tot misdrijf 4 i Van den Volkenbond Rede Dr. Koch 4 4 'z 4 BINNENLANDSCH NIEUWS Reflectoren op rijwielen Brand op de kermis te Reuver 0 Onthulling van het monument ter nagedachtenis van Katwljk’s In den oorlog omgekomen vlsschers De vlootovereenkomst tusschen Italië en Frankrijk Mantsjoerije ta den Chineeschen Burgeroorlog? 1 Ij I d 1 Pakhuis afgebrand 0 o i De betrekking tusschen Frankrijk en Duitschland Prinses Juliana’s afscheid van Katwijk aan Zee TEXEL BLOKKER i, daar rij uitrichten I Eén Hebt- Oorlogstoestand in&etreden Nadat hij rijn dochtertje gered had. Aangezien het voor Blauw van zeer groot kon zich naar zijn wnrwt <nn Een grondslag voor dm vrede in, Doordat het paard op hol sloeg Lykkistenmaker aangehouden '2 en de Schade twintigduizend gulden Op meer toericht a*ngedron<en van Industrieelen run verkwistingen der regeering moede Zullen de onderhandelingen worden afgebroken? uwd «tot 3 3 3 3 7 0' soldaten waarvan ver- IS. ken Vlsschersbruid". vocale gedeelte besluiten ■en .U ZALTBOMMEL. 19 Sept. Hedenmorgen Is waarschijnlijk door onvoorzichtigheid brand uitgebroken in het pakhuis van bakker Dire- mans te Zalt-BommeL Doordat de brandweer direct ter plaatse was konden de belendende perceelen gespaard blijven, hoewel het pak huis tot den grond afbrandde. Verzekering dekt de schade. 1. '1. 1. UeJ- Wj» Ittta r - L. •cut But 1 Door wagen, breuk worden opgenomen en overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Belden. Zijn toestand is zeer ernstig. Na de zanghulde zou de Prinses glï gv-' ~ge der kermiswagens en den vrachtauto schenk van Katwyk's Inwoners, een schild ry van den Katwijkschen schilder Ltnhorst, de Oude Kerk voorstellende. ontvangen. Vier kinderen van de Fröbelschool ..Prinses Ju liana" gouden daarna een biormrnhiiJde weg te rijden voordat deze door het vuur werden aangetast, gelukte zulks, naar de ,Tel.“ meldt door bet groote gewicht der zwaar beladen wagens niet. De ouderwet- scbq brandspuit was spoedig ter plaatse, ten wmsrh, tot orere Woensdagavond brak op het kermister rein te Reuver (L.) brand uit in een pak- wagen van den carousselhouder H. Hoef nagel. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat binnen korten tijd nog drie «roo ie volgeladen pakwagens. benevens een vrachtauto, door de vlammen werden ver nield. Hoewel men nog pogingen deed eenl- Onder de arbeiders der kuntzydetabnez te Ede. die Maandag JJ. zijn ontslagen, zyn er tien die deel uitmaakten van het Muziek corps der fabriek de Enka.Harmonle. Zes hunner hebben aan de directie verzocht hun instrumenten te mogen behouden, hetgeen is toegestaan. Zy zijn voornemens als straat muzikanten het land te bereizen. De directie heeft de toezegging gedaan tien zoodra de toestand zulks toelaat, weder aan te nemen. belang 1». om den we« door het Siykgat og meer met mijnen af te sluiten, teneinde het binnendringen van roode vyandelljke strijdkrachten tegen te gaan, krijgt Hr. Ms. Brinio” ten ongeveer 1 uur ’s nachts op dracht, om te onderzoeken of het Siykgat rnj Is van vyandelyke schepen. De mUnenlegger „Douwe Aukes” volgt vjerbif OP korten afstand teneinde by afwe zigheid van roode schepen, net vaarwater met meerdere versperringen te blokkeeren. aanbieden. Onder een kleine rustpauze sou de „U. N, L" vaderiandsche liederen doen hooren. Hedenavond zal gewijde muslek door de Hannonievereenlging „U. N. I.” in de mu ziektent op den Boulevard ten gehoore wor den gebracht, terwyi een zestal schynwer- pers de Oude Kerk zullen verlichten. EMMEN, 19 Sept. Gisterenmiddag is nabij Zuid Barge de 49-jarige beurtschipper K. Dijkstra op treurige wyze om het leven gekomen, zyn 7-jarig dochtertje viel spelen- derwyze van het schip in het Oranje Ka naal. Haar vader sprong haar na en wist het meisje zoolang boven water te houden totdat een behulpzame schipper bet kind in zyn boot kon overnemen. De vader zonk onmiddeliyk daarna in de diepte en kon slechts levenloos worden op gehaald. HU Iaat een vrouw en zeven kin deren achter. r** 7 De „Volonté” bespreekt heden de kwes tie van de toenadering tusschen Duitsch land en Frankrijk, welke het blad den grondslag noemt voor den vrede in Eu- ropa. Pan-Europa aldus wordt in het blad be toogd is slechts mogelijk, wanneer dit gebouwd wordt op een eeriyke samenwer king tusschen Duitschland en Frankrijk. Vereenigd kunnen Frankrijk en Duitschland de geheele wereld hun wil kenbaar maken en zoo tot vreedzame byiegglng van alle kwesties bijdragen. Mussolini doét alle moei te om een Duitsch-Itallaansch-Russisch- Oostenrtjksche Entente tot stand te bren gen als tegenwicht tegen de kletne em groote Entente. Aan het eind van derge lijke combinaties staat steeds de oorlog, dien men wenscht te verhinderen. Het toe nemen van den dictatuur schaadt den vre de. zoodat de groote staten, die het demo cratische regiem gehandhaafd hebben, als Engeland. Frankryk en Duitschland onvoor- waardeiyk met elkander moeten onderhan delen. Het is de plicht van Frankrijk na den uitslag van de verkiezingen in Duitsch land de Duitsche jeugd den gruwel van den oorlog voor te houden. De aanhangers van Hitler zijn meest jongelieden, wien men vergeten heeft de gruwelen van den oorlog te leeren. Daarom moet Frankrijk bet be zoeken aan de vroegere slagvelden verge makkelijken en door persoonlijk contact van mensch tot mensch een eeriyke samenWi- king bevorderen. J Aubade voor „Du Rhin”. Op het Noordelijk gedeelte van den Bou levard. hier officieel Wethouder van der Piaskade geheeten, zouden de Hooge Gas ten hierna vanuit de groote, glazen serre van het Grand Hotel „Du Rhin” luiste!*», naar een zanghulde van 3000 schoolkinde ren uit Katwijk aan Zee en Katwyk aan den Rijn. Vooraf zouden Koningin en Prin set een nieuwe bloemenhulde tn ontvangst nemen van twee dochtertjes van ds. Kalk man en ds. Eikelenboom. De eerste twee coupletten van het .Wilhelmus”, welke ten slotte ten gehoore zouden worden gebracht, zouden met begeleiding van de „U. .N. J." harmonie, door alle omstanders worden meegezongen. In verband met de geruchten, dak. de on derhandelingen tusschen Italië en Frankrijk over de vlootovereenkomst op het punt «taan te worden afgebroken, publiceert de „Petit Parisien" een mededeellng van zyn corres pondent te Genève, welke, naar-bet schijnt, van bevoegde Fransche zijde afkomstig is. .-, Volgens deze mededeeling. hebben de be sprekingen tusschen den Franschen deskun dige Massigli en den Italiaanschen vertegen woordiger Rossi. te Parijs, die aldaar werden voortgezet, nog niet hef stadium vanvoor-* bereiding overschreden. Aan belde zijden beeft men den oprech- mming te komen. Herhalingsonderwüs Bjj voldoende de<- name zal er dezen winter voor de jongen» ge legenheid slin om in de R-K. School te Ooster- blokker herhallngs-onderw|js te volgen. Waar er ol voor de jongens, welke alleen op bot Lager Onderwijs zijn aangewezen, dringend behoefte bestaat bet eenmaal geleerde nog eens te herinneren, raden we den ouders aan van deze gelegenheid gebruik te maken en de jongens het onderwijs te laten volgen De aangifte te opengesteld tot en met as Zondag 21 Sept, by het hoofd der RX Schoei «ten beer A, TK --- doch er werd geen water gegeven, daar zy tegen het felle vuur niets kon 1 De schade (os. werd een auto-caroussol vernield), bedraagt ongeveer twintig dui zend gulden. Zy wordt gedeelteiyk door verzekering gedekt. De politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van den brand Gemeenteraad Een raadsvergadering zal worden gehouden op Zaterdag 20 Sept, 's namiddags 3 uur. De volgende punten zullen worden be handeld 1. Ingek. stukken. 2. Voorloopige vaststelling gemeentereke- ning over 1929. 3. Goedkeuring rekening Alg. Armbestuur. 4. idem Alg. Weeshuis. 5. Benoeming onderwijzeres O. L. Schooi Midd. Eierland. 6. idem leeraar Eng. Taal aan de Zeevaart school. 7. idem leeraar Radio aan de Zeevaart school. 8. Vaststelling vergoeding bijzonder lager onderwijs. 9. Straatverbreeding te de Waal. AANBESTEDING Hedenmiddag om 12 uur ia ten Raadhui- se aanbesteed het verf werk aan: le. IS ar beiderswoningen aan den Kogendyk (bui tenwerk); 2e. 12 arbeiderswoningen aan den Verlengden Geestweg (buitenwerk); 3e. de gemeenteboerderij aan den Kerkedyk. bewoond door F. Jonker (buitenwerk) en 4<* de dienstvertrekken in het postkantoor. Ingekomen waren 9 biljetten, als volgt: h. Zwakman, Bergen, L 1980; X 5534; 3. 149; 4. 480. J. Geels. Alkmaar, 1. 560 2. 130; 3. 95; 4. 235, in massa 999. C. Meyer Sr., Bergen, 1. f 1555; X 360 3. 105; 4. 347. J. O. Meijer Ja. Bergen, 1. 1513.80; X 318.80; 3. 89.40; De leider van de manoeuvres heeft van de gelegenlteld. die is ontstaan, tengevolge van het tijdsverloop dat noodzakelyk Is. om nieu we strydkrachten naar het terrem van actie te brengen, gebruik gemaakt, om de oefening tot hedennacht twaalf uur te schorsen, en een bespreking te houden met de party- lelders. In het kantoor van de N.V. Vet* Groen tenhandel, Stationsweg te Loosdumen, ir Ingebroken door verbreking van een ruit. Een surveilleerend agent van politie hield m verband hiermee tn de nabyheld van ge noemd perceel aan twee mannen van 24 jaar. belden wonende tn Den Haag. Vermist werden een schrijfmachine, een vloerkleed en eenlge kleédies. welke vermoede!yk door verdachten zyn verstopt, doch later zynj deze voorwerpen teruggevonden. Gistermiddag reed de koopman J. van Beek te Warmond met een wagen, bespan nen met een paard, toen plotseling bet paard van schrik op hol sloeg. den schok viel van Beek van den Hy moest met een zware schedel- groete moment, dat dr. Schokking de Prinzes verzocht, het monument te willen onthullen. Onmiddeliyk voldeed H. K. K. hieraan, daarbij een oran- jestrik lostrekkend, waardoor het omhulsel losraakte en dadelyk door twee mannen geheel werd verwijderd, zoodat zich het monument in al zyn pracht aan aller blik ken vertoonde. Het beeld, dat behandeld is overeenkom stig de eischen. welke graniet stelt en «lat zich tevens by het voetstuk aansluit, geeft een voorstelling van een Katwyksche vrouw kind voor een byna uitgedoofd vuur. Het is een treurende groep en als teeken van rouw heeft het jongetje zyn muts in de hand genomen. Ter nadere Ulustreerlng er by aansluitend, bevindt zich onder de hoofdgroep een drieledig relief: ter linker zijde een voor den storm uit wegzellenden logger; in het midden een logger, welke aangehouden wordt door een onderzeeër, terwyi het rechter relief een ontploffing te zien geeft: een logger is op een mijn geloopen. Onder het drieledig relief staan de woorden: „De zee zal de dooden in haar wedergeven”; en op het voetstuk: „Ter na gedachtenis aan de stoere vlsschers. die ge durende de oorlogsjaren 19141918 zyn om gekomen". Dan volgt: „Door H. K. H. Prin ses Juliana aan de bevolking van Katwyk aangeboden in dankbare herinnering aan Haar tweejarig verbiyf tn deze gemeente 1927-1929”. Het geheele monument is opge- nomen in het muurtje rondom de Oude Kerk. Het beeld is 2.50 Meter hoog. Het is vervaardigd van Beucha-graniet. De beeld houwer is de heer L. 8. W. van der Noor den. Den Haag; architect de heer Kerm, v. d. Kloot Meyburg. Voorburg. De uitvoer ders van het beeld en van den archltecto- nlschen onderbouw zyn de heeren Hage- doorn en Paardekooper te Scheveningen. Na de onthulling zou de Prinses een krans aan den voet leggen, welke daad van plèteit nagevolgd werd door H. M. de Ko ningin en namens de bevolking ook door twee dochtertjes van ds. W. M. A. Kalkman en dr. J. Eikelenboom. voorzitters der beide Oranje-vereenlglngen van Katwijk. „Excelsior” bracht het einde dezer plechtigheid door het zingen van „Boven de Starren” van Abt. zy dit niet doen, is Mantsjoerije tegen de j *.v*.w.wr, *a. j «zxv.W, J OV.W, 4. 325. J. Leegwater, Bergen, 4. 372. H. J. Friedt, Bergen, 4. 370. C. Hoogland, Bergen, 1. 960; X 290 3. 92; 4. 18». Bergen, 1. 960; X 290; X f 92; 4. 1«X in massa f 1525. J. Roozendaal, Bergen, 1- f 990 2. f 450; 3. f 105; 4. f 478. J. de Leeuw, Alkmaar, 4. 189. De gunning Is aangehouden. Floralla Na de goed geslaagde tentoon stelling werd de zaal ontruimd en omgezet in een feestzaal. De voorzitter der vereeniging, de heer P. de Boer, heette de veie aanwezigen welkom en wenschte allen een genoegeiyke avond toe. Verder feliciteert spr. de verschil lende prijswinnaars met'hun behaalde succes, den wensch uitend, dat dit een aansporing voor de niet-winnaars moge zyn om een volgend jaar met vernieuwde kracht den strijd te aanvaarden en zoodoende de kans op overwinning te behalen. Nog dankt spr. allen voor de mooie Inzendingen en de standhou ders voor hun moeite en zorgen om het ge heel aantrekkeiyk te doen zyn. Na deze ope ningsrede werden de behaalde prijzen, be staande uit luxe voorwerpen enz, uitgereikt, terwijl voor de inzendingen van fruit de ge bruikelijke prijzen in geld werden uitbetaald. Een en onder werd opgelulsterd met muziek. Vervolgens werd de uitslag der raderlj be kend gemaakt. De eerste prys van de fruit mand werd toegekend aan Mej. Nocrder- vllet-Langedyk, de tweede prijs aan Mej. Blokdijk-Balk. Het raden naar den prtjs van het heerenoostuum had tot gevolg dat de eerste prijs, een pendule, werd toegewezen aan Mej. Tromp en de tweede Prijs, een speurder aan den heer A. J. Siykerman. Onder spanning had verder de trekking plaats van de Icftery. De eerste prijs, een rywiel. met volledige monteering viel op no. 28. Verder werden nog 48 mooie prijzen door het lot aangewezen. In opgewekte stemming en een dansje na het sluitingswoord van den voorzitter werd de avond gezellig doorge- brach. vervolgens werden geleid. „Hallelujah" van Hftndel. Vervolgens verlieten de Hooge Bezoekers het kerkgebouw, om naar de met een bal- dakyn afgezette tribune te schrijden, welke tegenover het monument op het betegelde voetpad was opgericht. De gemengde Kat wyksche zangvereeniging „Excelsior”, direc teur de heer J. Couvëe te Alkmaar, zou op dat moment het „Gebed” van Franz Abt aanheffen. Nadat twee coupletten gezon gen waren, kwam het Katwijk In feeststemming Hedenmorgen heerschte in Katwyk aan Zee een feesteiyke stemming. Uit tal van hulzen en van openbare gebouwen wapperde het dundoek. Ook Katwyk aan den Ryn. met Katwyk aan Zee één gemeente vormend, nam deel aan de feestvreugde. De grootste drukte richtte zich na het koffie-uur naar den Boulevard, waar zich in en voor de Oude Kerk en later voor het Grand Hotel „Du Phin” de voornaamste gebeurtenissen van den dag voltrekken zou den. Hedenmiddag zou Prinses Juliana officieel afscheid nemen van Katwyk aan Zee, waar H. K. H. van 19271929, de jaren van Haar studie aan de Unlversitelt te Lelden, In de bekend villa ,,'t Waerle" een gezellig en rustig home gevonden heeft. Dit af cheid hield tevens een herinnering In voor altlid. Want by de Oude Kerk aan den Zuld- Boulevard. Is een monument verrezen ter nagedachtenis van de in den oor logst yd om gekomen Katwyksche vlsschers. Waarde- vcller geschenk had de Prin-es Katwyk's bevolking moeiiyk kunnen nalaten. Officieel wordt medegedeeld, dat maar schalk Chang sue Liang bekend heeft ge maakt, dat Mantsjoerye in den burger oorlog zal ingrijpen? Hy heeft den Noordelyken, die him hoofd kwartier te Peking hebben, bevolen onmid deliyk de operaties te staken en in vrede de regeling van den pohtieken toestand af te wachten. Ihdlen bereid, krachtige maatregelen Noordelyken te nemen. Men meldt, dat Chang 140.000 naar Peking en Tientsin zendt, gisteren 40.000 Moekden hebben laten met bestemming voor Tientsin. Een oplossing is echter tot nu toe verkregen en Het is <»k niet te verwachtmi. dat de onderhandelingen in de eerstvolgznoe dagen belangrijke vorderingen willen maren In de kerk In de Oude Kerk zouden zich o.a. onge veer 465 nabestaanden van de vlsschers, die in de jaren 1914.1918 by hun gevaarvollen arbeid op z^e omkwamen, bevinden. Alleen Katwyk aan Zee moest In die jaren hiel minder dan 95 vaders, broers, zoons of ver loofden afstaanIn het kerkgebouw zou den voorts aanwezig zyn het gemeentebe stuur, de ouderlingen en diakenen, hoofden van verschillende scholen der gemeente, hoofdambtenaren, vertegenwoordigers van vakorganisaties en vereenlglngen in Katwyk, alsmede vele particulieren. Tegen drieën zouden Koningin, Prins en Prinses met bet gevolg voor het kerkgebouw arriveeren. Toen de Hooge Bezoekers de kerk binnentreden zouden twee dochtertjes van de wethouders J. Dubbeldam en J van Duyn Koningin en Prinses bloemen aanbieden. Begeleid door den burgemeester, mr. dr. J. Schokklng, alsmede door eenlge andere notabelen, le den van het Comité van Ontvangst, zou den de Vorsteiyke Bezoekers zich begeven naar de voor Hen bestemde eere-plaataen. Onderwyi zou de heer N. van Beelen or ganist der kerk, een koraalvariatie op „Ru we stormen mogen woeden" (gezang 58, vers 7) ten gehoore brengen. Hierna zou de in het gebouw opgestelde zangvereeni ging „Hallelujah”, directeur de heer P. de Rook uit Lelden, een voor deze gelegenheid door den heer A. den Dikken vervaardigd lied zingen. Vervolgens kreeg dr Schokklng gelegenheid tot het uitspreken van zyn ge dachtenisrede. Vervolgens zong het vrouwen koor van „Hallelujah", een couplet van een Vuurgevecht Hr. Ms. „Brinio" stuitte ten 4 uur 40 plot seling op korten afstand op twee vyande lljke Jagers, waarby zich een vuurgevecht ontwikkelde. De blauwe mynenlegger wist onopgemerkt te ontsnappen evenwel zon der dat zy aan haar belangrijke opdracht om een versperring in het Siykgat te werpen 'nad kunnen voldoen. De vyandelijke jagers Hepen In het ge vecht met Hr. Ms. „Brinio" belangrijke schade op. doch ook de blauwe pantserboot itwani niet ongehavend int den strijd. Deze averij kon evenwel binnen eenlge uren wor den hetsteld De weersgesteldheid werd voor de roode party gunstig tengevolge van den plaatseiy- ken regemlst welke was komen opzetten. De roode vliegtuigen konden tengevolge van deze plaatseiyke weersgesteldheid, wel hunne ochtendverkenningen verrichten, ter- vjjl zulks voor de blauwe vliegtuigen niet mogeiyk was. Voor Blauw beteekende dit "n handicap, aangezien zy voor ren gedeelte van haar verkennlngsberichten verstoken bleef. Ten 6 uur 40 kreeg Blauw een melding van den kustwachtpost te Goeree. dat een vijandeiyke kruiser, met een torpedojager en twee transportschepen om de O NO koers te. Biykbaar zat hlerby de bedoeling voor om het Siykgat binnen te loopen. een ver onderstelling, welke later door nadere be richten werd bevestigd. Evenwel bleek uit deze berichten tevens/ dat Blauw hier te maken kreeg met twee vijandelyke kruisers, voorafgegaan door my- nenvegers. teneinde deze schepen tegen blau we mynen te beschermen. Kort na dit bericht werd de blauwe kust wachtpost op Goeree door de den vorlgen dag op Overflakkee gelande troepen bezet, zoo dat Blauw van verdere berichten van dezen belangrUken post verstoken bleef. De verschillende commissies van den Vol kenbond nebben hedenmorgen een groote werkzaamheid ontplooid. Terwyi in de 2e commissie de technische kwesties van de economische vraagstukken in verband met de huidige economische wéreldcrisls, die door alle sprekers van groote beteekenis worden geacht met kracht ter hand werden genomen, heeft in de 3e commissie de Duit- sche afgevaardigde, dr. Koch. een beslissen den stap in de minderheden-kwestle gedaan. Reeds Donderdag hadden vertegenwoordi gers van de Kleine Entente. Polen enz- een korte bespreking in verband hiermede. De heer Koch ontwierp, nadat hy kwestie der minderheden als een probleem van vitale beteekenis voor den vrede in Eu ropa had aangeduid, een geheel program tot verbetering van de bescherming der min derheden. de behandeling van klachten door een commissie van drie uit den Raad van den Volkenbond. Hy verklaarde, dat de kern van bet pro bleem ter bescherming van de minderheden is de bescherming van de menschelyke rechten, de moedertaal en de cultuur der minderheden. HU sprak tenslotte de hoop uit, dat de Volkenbond het teeken des tyds tijdig zou verstaan en een rechtvaardige bescherming van de minderheden tot stand zou bren gen. visscherslied uit de cantate ..Katwyk’s Ver leden". met woorden van den heer J. Kloos en muziek van den dirigent. Nog zong me vrouw L. E. Verloop-Kruyt het bekende, van Duitschen bodem stammende lied „De waarna „Hallelujah" het van het kerkprogram zou met een slotzang, ontleend aan den Hebreën-brief. Terwijl de Hooge Gas ten vervolgens naar de conitstoriekamer speelde de organist het Gisteravond heeft onder de gemeente TW- hejjden <N.B.) op den weg naar den Mo»- dyk een ernstig auto-emgeval plaate gentel, Een motorrijder hoorde op dezen weg plot seling achter zich krachtig remmen en toen hy omkeek zag hy een auto slingeren «1 daarna tegen een boom rijden. Het voocste gedeelte van den auto werd geheel in te- kaar gedrukt. In den auto zateh een heer uit Lisse met zijn dochter en haar var- loofde. De verloofde zat aan het stuur. Het meisje werd zeer ernstig gewond, evenals haar verloofde. Beiden werden naar het rie- kenhuis te Breda vervoerd. De vader van het meisje kreeg slechts eenlge lichte nr- wondingen en kon zich naar zün woon plaats begeven De voor rijwielen verplichte reflectoren worden dlkwyis zóó geheel verkeerd op het rijwiel geplaatst, dat zij niet het minrit effect sorteeren. De kwaliteit van de re flectoren is dikwijls zóó slecht, dat van te rugkaatsing van het daarop geworpen licht geen sprake is. Tot de Ministers van Justitie en JNater- staat heeft de B. B N„ Bond van BedrQfs- autohouders ta Nederland zich gewend om aan te dringen op meer toezicht op de re flectoren en naleving van art. 58 van bet M«ar> en RUwtatateleoMak.- De „Douwe Aukes” verloren. De blauwe party, zond daarop Hr. Ms. ..Brinio” en de mynenlegger „Douwe Aukes” uit, met de bedoeling eeft poging te doen cm een opening, welke voor eigen gebruik in de versperring was opengelaten, alsnog dicht te gooien. Higrin is de mynenlegger geslaagd, doch tevens werd zy door het vuur van de krui sers zoodanig beschadigd, dat zy als verlo ren moest worden beschouwd. Ook Hr. Ms. „Brinio" kwem er niet zon der kleerscheuren af. o.a. werd haar vaart verminderd tot 9 myi. terwyi een van haar soelvuurkanonnen bulten gevecht werd ge steld Evenwel was zy er in geslaagd een rijindelijk span mijnenvegers tot zinken te brengen, alvorens zy voor de overmacht moest terugtrekken. Tegeiyk met deze actie ta het Slijkgat. liet de leider van de roode party, teneinde de aandacht af te lelden, ter hoogte van de Hellegaten, een ver doorgevoerde schijnma noeuvre houden, door den schyn te wekken alsof on Beierland een landingspoging zou worden gedaan. Rood hoopte daardoor de sterke blauwe strijdmachten te binden, welke aldaar waren samengetrokken. Deze poging is evenwel mislukt. De blauwe partijleider heeft zoolang mogeiyk zyn post in het Vuile Gat behouden, en toen aldaar hst gevaar als geweken werd beschouwd, werd met volle kracht naar het andere be dreigde punt gestoomd en aldaar een post betrokken in het Rak van Scheelhoek, ter hoogte van Rockanje. Intusschen waren de roode kruisers niet ongehavend in 't Siykgat gevoerderd. Nadat «en blauwe onderzeeboot ’n mislukten aan tel had verricht op den zig-zag naderenden vijand, had een volgende meer succes, met «en raak schot op den tweeden rooden krul ler. Ten gevolge van deze treffer, werd de «art tot ongeveer zeven myi ver minderd. In het nauwere gedeelte van het ondiepe Kijkgat was het onderzeebootgevaar voor de roode kruisers vrywel geweken, doen tenge- rolge van het beloop van dit vaarwater kwa sten zy In zeer ongunstige positie binnen bet vuurberelk van Blauw Blauw kon al be kanonnen in de breede zijde gebruiken, terwijl Rood slechte de voorste kanonnen kon gebruiken waarby een goed uitzicht voor den tweeden kruiser soms zeer belemmerd werd, «oor den voorafgaande. Beide partyen leden hlerby aanmerkeiyke verliezen en de toestand voor Rood werd be- oenkelijk. toen de mynenvegers op een door vertonnen beschermde versperring stuitten, “et opruimen dezer spertonnen zou zooveel Hid vergen. dat het gety van hoog water **1 verloopen. alvorens de roode schepen T oodlepe gedeelte van het Siykgat gepas- *er< zouden zijn. Indien Rcod dus niet de iro^e risico zou gaan loopen. om. binnen teurbereik van Blauw door het sfloonend lettf aan Jen grond te geraken had Rood «echte bet middel, haar poging tot binnen- «rtngen op te geven. Een dankbetuiging van de Koningin De voorzitter van het comité voor den vaandelgroet, de heer A. C. Verbeek, heeft van de Koningin opdracht gekregen, den ver eenlglngen dank te betuigen voor de hulde, aan Hare Majesteit gebracht. Door de harte- Wke en spontane hulde is deze dag voor H.M. onvergeteiyk geworden. Tevens liet de Koningin met groote be langstelling informeeren naar die leden, wien op een of andere wyze door den geneeskun digen dienst hulp moest worden verleend. Oorlogstoestand weer Ingetreden In den nacht van Woensdag op Donder dag ten twaalf uur is de oorlogstoestand weder Ingetreden, en lagen de roode en blauwe schepen weder op de voor hen be stemde posten. Rood heeft hlerby zyn geleden verliezen, door aanvulling uit de reserves, weder kun nen aanvullen en beschikt dus over de oor spronkelijke sterkte. Blauw is hiertoe niet in staat geweest, om dat zy niet over reserves beschikt, zoodat zy het zonder den bulten gevecht gestelden mynenlegger „Douwe Aukes" moet stellen, terwijl enkele van haar andere schepen niet fie maximum vaart kunnen loopen. tenge volge van machineavery, of niet meer de be schikking hebben over een of meer hunner vuurmonden. („Brinio” mist een kanon en heeft beperkte vaart tot 9 myi, „Heemskerck" mist één van zyn kanonnen van 34 c.M Te 12 uur 30 is de Blauwe mynenlegger .Medusa" er in geslaagd, om ongemerkt nog een mynversperrlng ta het Siykgat te wer pen. Voor Rood wordt het doordringen ta dit vaarwater hierdoor weer bemoeliykt, doch tevens is de voorraad beschikbare my nen van Blauw nu uitgeput. De mynenleg- ger is teruggetrokken voor Hellevoeteluis. teneinde behulpzaam te zyn by luchtafweer, t-en Blauwe pantserboot heeft een post ach ter de mynversperrlng betrokken, teneinde deze tegejj mynenvegers te beschermen. Verder verloopt de nacht rustig tot er te kwart voor vier ooor een Blauwen kust wachtpost wordt gemeld, dat twee Roode torpedojagers het Siykgat btanenloopen en dit verkennen. Te 6 uur 45 volgen twee roode kruisers, beschermd door mynenvegers. Beschermd door jagers, tegen blauwe on- derzeebootaanvallen. en voorafgegaan dooi eenlge spannen mynenvegers en begunstigd door regen en slecht zicht, waardoor de onderzeebooten niet tot aanval kwamen, for- ceeren de roode kruisers geleidelyk het Siykgat. Te 8 uur 30 krijgt de blauwe pantserboot. welke achter de versperring ligt, order om haar post te verlaten en zich te begeven naar het „Vuile Gat" teneinde aldaar de bewaking van de mijnversperringen d r Helle gaten. alwaar roode panteerbooten met een vermoedeiyke transportvloot zyn gesigna leerd. over te nemen van het blauwe pant- serschip Heemskerck Dit panserschln stoomt volle kracht naar het bedreigde Slijkgat. Intusschen is er een blauw watervliegtuig, dat een verkenningsvlucht deed over Hellegaten en het Volkerak. door een der aldaar kruisende roode kanonneerboot en neergeschoten, terwyi later nog een tweede blauw watervliegtuig door roode jachtvlieg tuigen werd vernietigd. Een vo'gende aanval van een grosp jacht vliegtuigen had geen succes, aangezien de roode vliegtuigen zich, aan den aanval wis ten te ontrekken, door direct boven den zeespiegel te vliegen. Hun aanval op het blauwe pantserschlp was daardoor afge wezen. Te 10 uur komt bericht dat de blauwe mijnenlegger, welke reeds achter de versper ringen tn de Hellegaten op post lag, moet terugtrekken door opstoomende roode kanon- neerbooten, welke gebruik maken van de ge legenheid welke ontstaan is. nadat het blauwe pantserschlp naar het bedrelde Siykgat is vertrokken. De te hulp gezonden blauwe pant serboot ondervindt tengevolge van machine- schade vertraging. De roode kannonneerboote, tegen mijnen beschermd door ultetaande paravanes, stoomen door de Hellegaten op en bereiken ongestoord het Vuile Gat. Zy openen het vuur op de blauwe batterijen te Numansdorp en op d»n blauwen mijnenveger, welke vernie tigd worden. De roode pantserbooten loopen slechts onbeduidende schade op. De transpori- vloot met troepen voor een eventueels lan ding op Beierland, stoomt op In het Volkerak. Intusschen heeft het blauwe pantserschlp een post In het Rak van Scheerhoek bereikt, en is in gunstige positie met zyn geheele breedzy battery, een vuurgevecht aangegaan met de ta het Sltjkat naderende roode krui sers. Deze kunnen het vuur slechts uit hun voorste kanonnen beantwoorden. Na een ge vecht van 35 minuten is de voorste roode kruiser vernietigd, evenals 3 span mijnenve gers. terwijl omgekeerd de batterij te Rockan je, die eveneens het vuur geopend had. ver nietigd is. Het blauwe pantserschlp liep even wel belangrijke schade op. Drie kanonnen van 15 c.M. werden bulten gevecht gesteld, benevens alle kanonnen van 7,5 c.M. De vuurleiding werd vernietigd, ter wijl de vaart tot 8 myi werd gereduceerd tengevolge van machlneschade. Na het buiten gevecht stellen van de eer ste roode kruiser keert het pantserschlp naar het Vuile Gat terug,'teneinde een po ging te doen, de opstcomende roode pant serbooten en transportschepen zoo moge lijk tot terugkeer te dw.ngen. Na het naderende blauwe pantserschlp verkend te hebben, wenden de roode schepen in het Vuile Gat en Hellegat Inderdaad den steven en trekken terug naar het Volkerak. waardoor de landingspoging, welke achteraf slechts een schynmanoeuvre blijkt geweest te zyn. Is mislukt. De overgebleven roode kruiser maakt ge bruik van het vertrek van het blauwe ptmt- serschlp naar het Vuile Gat. om, met haar overgebleven span mynenvegers. langzaam het zeegat van Hellevoeteluis binnen te dringen. Op d't oogenblik wordt door den ^ge- meenen leider de oefening tydelyk gestaakt. Een groep vooraanstaande industrieelen. onder voorzitterschap van den automoblel- fabrikant Sir Morris, heeft de zakenmen- schen ultgenoodigd met hen te Londen een vergadering te beleggen., ten einde de vor ming van een nationalen raad voor Indus trie en handel voor het economisch welzyn van Engeland te bespreken zy verklaren, dat het volk de verkwis ting van de opeenvolgende regieringen moede is. evenals de slaafsche aanhanke lijkheid aan verschillende politieke partijen voor het ifitsplnnen van ecoomlsche theo rieën. De Raad zal geheel vrij zijn v*n alle politieke partijen en den bustand van leden van> elke pollU^k^ party ■aanvaar den. Een deel van Schotland werd Donderdag door hevlgen regen geteisterd. Er la belang rijke schade aangericht. De straten In Glasgow stonden geheel blank, zoodat de kinderen in vrachtauto's naar school moesten wordep gebracht. Een drie meter hooge muur stortte waardoor een nachtwaker gewond werd. In Dunning, in het graafschap Perth, wer den vier bruggen weggeslagen. In Bedworth zijn 18 huizen overstroomd, waarvan één instortte. De nacht van Dinsdag op Woensdag Is. vooral gedurende de beginperiode betrekke- lik kalm verloonen Eenlge malen werden door Blauw nog berichten van de kustwacht- rosten ontvangen over bewegingen van een 10ode transportvloot ta het Brouwershaven- «she gat, doen deze meldingen bleven te '.tag. om er een waarschyniyke conclusie uit ie kunnen trekken. Ten half twaalf krijgt de leider van de blauwe party bericht, dat door een van de blauw» mynenleggera. de mynversperrlng by Hellevoetsluis gelegd is. De vliegtuigen Hiermede werd evenwel te lang gewacht, •ooat er voor Rood niet voldoende tyd over- om het diepe water aan de zeezyde te ««telken Zy trachtte haar binnendringen te j’meeren, waarby zy echter werd vernietigd, strijdkrachten Hepen ta bet ge- ^®t schade op, zoodat vervangende roode "hjdkrachten tegenover een verzwakt» te8enPSrtij zullen komen te staan. ren Pfobeeren roode watcrvllegtul- te blauwe schepen door middel te bestoken, doch zy werden tel- d.°°r blauwe jachtvliegtuigen Te'™«8tulg verloren ging. Xi,e8Ulta,t zal dat de n,euwe roo‘ ■«Wkrachten. welke, geheel overeenkom- Z? ■ërkeiykheid, de vernietigde roode zullen komen vervangen, een ver- teeenParty zullen ontmoeten, aange- Sl.|yUW 8een reserve-vaartu;8en tot haar heeft en deze verzwakking der n—A.P^ij zal een grooten Invloed kun- ^oebben op het verloop der verdere oefe- De politie van het bureau Spaarndammer- straat te Amsterdam heeft gistermiddag een zaak in handen gekregen, die sterk doet den ken aan misdrijven van vroeger jaren. Toen stuurden volwassen personen dikwyis kinde ren er op uit om diefstallen te plegen, uit gaande van de gedachte, dat een kind niet zoo spoedig in de gaten loopt en zich vlug uit de voeten kan maken. De ontdekking van een vermoedeiyk ana- loog-geval had gistermiddag omstreeks half drie plaats In de Spaarndammerstraat. Een voorbyganger, die toevallig naar een der hul zen keek, bemerkte eensklaps, hoe een jongen trachtte een huis binnen te klimmen. Hy deed dat met groote handigheid en was spoe dig verdwenen. De man vond dat wat vreemd en waarschuwde een agent van politie. Deze kwam juist bytyds om den knaap, die weer uit het huis te voorschyn kwam, by den kraag te vatten. Hy bracht den jongen over naar het bureau Spaarndammerstraat en hier werd hy gefouilleerd. Uit zyn zakken kwamen slechts een paar voorwerpen te voor- schyn, nameiyk een zilveren kettinkje van weinig waarde en een pakje kleine sigaartjes. Hij gaf toe die voorwerpen gestolen te hebben uit het huis, waarin de voorbyganger hem had zien binnendringen. De knaap, die opgaf vyftien jaren te zyn en woonachtig is in den omtrek van de Wés- terstraat. werd omtrent zyn daad duchtig uit gevraagd en toen kwam het hooge woord er uit: een lykkistenmaker uit de Goudsbloem straat. met wien hy al gerulmen tyd bekend was, had Pem er toe aangezet de daad te plegen. De man had te voren het terrein ver kend en zich op de hoogte gesteld van het doen en laten van de bewoners. De knaap bleef by zyn verklaring en toen werden, naar de „Telegraaf” meldt, oogen- blikkeiyk rechercheurs naar de Goudsbloem straat gezonden, met opdracht den lykkisten maker naar het bureau te brengen om hem te ondervragen. De politiemannen troffen net, want de timmerman was thuis. Hy toonde zich zeer verbaasd over het officleele bezoek, doch ontkende iets van het gebeurde af te weten. Wel zeide hy den knaap te kennen. De man werd naar het bureau overgebracht. De jongen beschuldigde hem en de lykkisten maker ontkende. Intusschen had men in zyn woning een huiszoeking gedaan. De recherche trof er vier rijwielen aan. hetgeen wel wat veel is voor een eenvoudig man als deze lykkistenmaker. De rijwielen werden in beslag genomen en eveneens naar het bureau ge bracht. Het verdere resultaat van het onder zoek was, dat twee der rywielen herkend worden en van diefstal afkomstig bleken te zyn. De twee andere fietsen werden niet her kend. doch de politie meent termen te heb ben om te vermoeden, dat ook dit paar op onregelmatige grijze is verkregen. Laat op den middag werden de ouders van den knaap ontboden en van het gebeurde on de hoogte gesteld. Het kind is hun terug gegeven. Wat den lijkkistenmaker betreft, deze is als de vermoedelyke aanzetter tot het misdrijf voorloopig ta hechtenis gesteld. in Scstult. tengevolge waarvan een rood -OV«**e z “ri tesultaat ds

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18