FEUILLETON Buitenlandsch Q^fieuws ADOLF HITLER EN DE NATIONAAL- SOCIALISTEN KT GEHEIM VAN JESSIE QUINTON s Zijn geheim De De Ronde Tafelconferentie Dynamietontploffing te Everett Weer rust in Spanje De algemeene staking geëindigd Bandieten-overval op een Spaarkas KORT NIEUWS op Uit den Volkenbond De arbeid der commissies Een smokkelschip weer vrij gegeven 125 millioen meer dan verleden jaar 12.2 milliard francs voor de Fransche veiligheid De vlootonderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië De economische crisis In Duitschland Stormachtige verkiezingen m Bombay Een buit van meer dan een millioen dollar Gemengde d^uitenlandsche ^Berichten De Nationaal-Socialisten in den Berlijnschen raad Brutale overval een bank nieuws stü- vluchtel ingen vraagstuk. De vrouwen wilden niet laten stemmen De Chineesche burgerkrijg Tsjang Sjoe Liang grijpt in is Heimwehren in Oostenrijk De nleawe leider Het voorzitterschap het Berichten. Dansmuziek. Een fabriek vernield sie Gemaskerden rooven 8000 Mark studeeren en onderhandelen Rijk de uK- tzt. Grandi gaat niet meer naar Geneve Naar met Frankrijk is gekomen. Twaalf kisten drank vermist Bedrijfsbeperking en ontslag Geen bijwoningen meer der beraadslagingen Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers gesproken," zyn dub- 'i (Wordt vervolgd» I k’ verdeeld Oberhau- terug een bt W NI Sterkrade slechts voorioopig wordt beperkt, sullen de afdeelingen Vondern en Oberhau sen langzamerhand geheel worden gelegd. Ie )e A u rij “"ROMA nationale conventie voor flnancieelen/steun aan aangevallen of met oorlog bedreigde sta ten, op te lossen. De commissie nam het amendement aan van den Hollandschen gedelegeerde Van Eysinga, volgens hetwelk de finandeele hulp ook kan worden verleend aan den met een oorlog bedreigden staat, voor het geval de finandeele hulp er toe zal kunnen bijdragen den oorlog te verhinderen. Het bondsbestuur der Heimwehren heeft graaf Starhemberg gekozen als leider der beweging en dr. Pfrlemer als zyn plaats vervanger. BeBloten de i toon, verwon- Uit San Francisco wordt gemeld, datjie kustwacht het aangehouden Britsche schip „Ray Roberts”, dat was aangehouden, weer heeft vrijgegeven, daar het buiten de twaali myigrens was aangehouden. Het schip Is bulten de twaalf mijlsgrens gebracht. Toen het werd opgebracht, had het duizend kls- sten drank aan boord. De kapitein van de „Ray Roberts” heelt een protest Ingediend, omdat hy, toen het schip terug werd gegeven, twaalf kisten drank, een barometer en eenige andere instrumenten vermiste. De Cubaansche regeering heeft de uitwijzing bevolen van een aantal eco- munlsten en andere ongewenechte vreem delingen. Onder de uitgewezenen bevindt zich de Spaansche communistenleider Citente To res De Tweede Commissie van de Volkenbonds- vergadering besloot in de eerste plaats het vraagstuk van intellectueele samenwerking te behandelen en zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen over het rapport van de hygiëne-commissie Ht rapport bevat be langwekkende tnededeelingen over de bestrij ding van malaria op verscheidene continen ten. 140 25 employé’sl worden de geringe afzet een der oude voor- De doen* den Franschen Ministerraad defi nitief vastgesteldf begrooting voor 1931 1932 trekt voor leger en beveiliging der gren zen in totaal 12.2 milliard francs uit. De uitgaven voor de nationale veiligheid wijzen vergeleken met het voorgaande jaar een verhooging aan van 125 millioen francs. Daarbij komen dan nog de door een bijzon dere wet vastgestelde uitgaven voor de ver sterking der grenzen. De verkiezingen voor de wetgevende ver gadering te Bombay ztfn bijzonder storm achtig verloopen De politie zag zich ge noodzaakt 382 vrouwen en 18 mannen, welke lot de congrespartij behoorden, te arrestee- ren. fn totaal werden 250 personen gewond. Vrouwen stonden als boycotposten voor de stemlokalen en deden als het mogelijke om de kiezers te verhinderen hun stemplicht uit te oefenen. Na beëindiging der verkiezingen trad de o politie tegen de menigte op. De vrouwen werden na het vallen der duisternis grootendeels weer op vrije voeten gesteld. Door het gerecht van BerU)n- Schooneberg is een bevel tot arrestatie vsa Max Holz uitgevaardigd. kan. worden aangenomen, zal de Italiaanse he Minister van bultenlandsche zaken, Grandi, niet meer naar Genève terug- keeren. Mocht zulks wel het geval zijn, dan kan aangenomen worden, dat er een be slissende wending in de vlootonderhandelin gen Gisteren drongen drie gemaskerde mannen, die met een auto waren gekomen, het filiaal te Porz bjnnen van de Spaarkas van het district KeulenMuelheim. Twee der bandie ten hielden met hun revolvers het personeel fn bedwang, terwijl de derde ongeveer 8000 Mark uit de kas roofde. De misdadigers wisten te ontkomen. De nestor van de Duitsche oriënta listen. geheimraad Prof. Sachau. is gistscen in den leeftijd van 85 jaar te Berlijn over leden Hjj is de eerste directeur geweest het oriëntalistlsche Seminarium aan de nnl- versitett te Berlijn, terwijl hij lid was v*n de Pruisische academie der wetenschappen. Levenslange deportatie. Dinesj Sjandra Majoemdar, de student in de rechten, die 25 Augustus werd gearresteerd naar aanleiding An een bomaanslag op den commissaris van polltie, Sir. Charles Tegart, is tot levenslange deportatie veroordeeld. ,JO, bedoel je dien heer? Maar die kan je Praatje door Steenhof ter inleiding. Spaan, schen Cursus. 5.006.00 Gramofoonpl. 8.01— „Korfbal 8.15—ij» Gedachtenwisseling ■““-a voor voeren door 1 Journal. Weekover. Afhandeling van kwesties In de zitting van den Volkenbondsraad werden gisteren eenige kwesties op snelle wijze afgehandeld. Besloten werd de algemeene conferentie tot bestrijding van den sluikhandel in opium bijeen te roepen tegen Mei 1933 Verder zal tegen Maart een Europeesche Wegenconferentie worden bijeengeroepen, welke zich zal bezighouden met de vraag stukken van de unificatie van verkeersaan- wijzingen, verkeer van vrachtauto's, unifi catie van de wegen- en autobelastlngen enz. Ter behandeling van de reclames van ver schillende Hongaarsche districtsspoorwegen werden scheidsgerechten Ingesteld. Vervolgens verklaart de Raad het verdrag tusschen Zwitserland en den Volkenbond ten aanzien van de installatie van een Volken- bondsradiostation bij Genève, na beslechi ting van eenige meeningsverschillen. welled haar oorzaak vonden in de grondwettelijkd neutraliteit van Zwitserland, definitief aan genomen. De Raad bracht vervolgens tot het oud-lid van den Raad, Calender, den president van de gemengde Duitsch-Poolsche Commissie voor Oppersilezië, het verzoek van de beide belanghebbende Staten over terug te komen op zijn ontslagaanvrage en het moeilijke ambt te blijven bekleeden. Aan het einde van de beraadslagingen wer den de rapporten uitgebracht betreffende de Litausch-Poolsche vraagstukken, zooals de grensincidenten en verkeersgeschlllen, welke samenhangen met de spanning welke tus schen beide landen bestaat. Aan de vertegenwoordigers der belde lan den werd verzocht directe onderhandelingen met elkaar te openen. Het rapport daarover zal dan in de as. zitting (in Januari) kunnen worden uitge bracht. ren, kan direct vastgesteld worden.” sprak zij; „laten we naar zjjn hotel gaan; daar zal het niet moeilijk vallen een onderhoud met hem te hebben. Ik zal hem dan vragen, wat er van mijn zuster en haar kind geworden is." Dit voorstel stond James niet aan. Hij was er van overtuigd, dat z'n vrouw het bij t verkeerde einde had. „Dat zal moeilijk gaan,” antwoordde hij; „maar ik zal je zeggen, wat ik doen zal. Ik zal informeeren waar hij zich op ’t oogen- blik bevindt en hem een paar regels schrij ven met het verzoek, of hij over een half uurtje bij me kan komen. Ik geloof wel. dat hij dat vreemd zal vinden, maar waarschijn lijk zal hij toch wel komen. Dan kan je hem zeggen wat je hem te zeggen hebt. Ik denk dat je dan tot de conclusie zult komen, dat je je vergist hebt. Ik kan niet zeggen, dat hjj er gelukkig en tevreden uitzag." „Neen,” klonk het op heftigen toon van Jenny’s lippen. „Hoe zou die man ook ge- kunnen zjjn? Die vrouw zag er ook niet gelukkig uit." „Het is mogeiyk." hernam James op ern- stigen toon, „dat zn vrouw nergens van weet." Sir Charles Merriweather en z'n vrouw zaten aan de lunch, toen aan eerstgenoemde een briefje van James Wlnchelsea werd over- In de buitengewone zitting van den Ber- lynschen gemeenteraad werd namens de Charles het briefje gelezen had. gaf hij het aan Jessie. „Ik zou maar gaan,” sprak ze spijtig; „het is in elk geval een verandering voor je; je moet je met mij wel verschrikkelijk ver velen I” Hij keek haar verstoord aan. .Jessie. aniwooiaae ijj. „zóó moet je niet spreken; je weet, dat het niet waar is, wat je daar zegt; je weet zeer goed, dat ik je gevraagd heb om lief en leed met mij te deden.” „Gevraagd, ja; maar ik sprak van den te- genwoordigen tijd.” Hij zuchtte en stond op. „Laten we ons zooveel mogelijk in ons lot schikken; laten we voor onze omge ving, voor de wereld den schijn bewaren, en vooral zorgen, dat men niet achter ons ge heim komt; misschien, na verloop van tijd.” hier sprak hij fluisterend „wanneer alles veilig is, is er voor ons nog een draag lijk, zoo niet gelukkig leven weggelegd." Zij wierp hem een vergramden blik toe. „Ik ben niet tevreden met een draaglijk leven; wat ik noodig heb is geluk; wat ik verlang is liefde. Ik wil illes voor je zijn, Charles, maar geen vrouw die het medelijden van haar man inroept; geen vrouw die, zonder meer, vriendelijk door je behandeld wordt. Wil je mij geen vergiffenis schen- kenen? Zonder Je vergiffenis is het leven zoo hard voor mij.” En voor mij dan?” vroeg hij; „God al leen weet, hoe ellendig het leven voor mij is; zóó ellendig, dat ik maar liefst had wil len sterven toen ik met Jou voor het altaar stond. Ik had me zooveel van ons huwelijks geluk voorgesteld; maar ik kan, ik mag niet gelukkig met je zijn. Ik kan je alleen helpen den verschrikkeltjken last te dragen; dien last voor de wereld verborgen te houden. De vrees dat alles aan het licht zal komen, werkt verlammend op mjj. Zal ik nu naar het Metropole-hotel gaan, Jessie?” „Zooals je wilt,” zei ze en haalde d’r schou ders op. Inmiddels zat Jenny zenuwachtig op de komst van Sir Charles Merriksather te wachten. James had haar moeten beloven, dat hij geen woord zou zeggen; dat hij haar aan den baronet zou-voorstellen en de zaak verder aan haar zou overlaten. „Ik zou tf zeker een bezoek gebracht heb ben," zoo begon de kunstschilder, toen sir Charles was aangediend en beide mannen elkaar de hand hadden gedrukt; „maar ik wist niet zeker of u en uw vrouw bezoek ontvingen. Ik zou i' graag m’n vrouw wil len voorstellen en zij zou u graag leeren kennen.” Op dit oogenbllk kwam Jenny binnen. Sir Charles vond dat ze er bleek uitag en dat ze aenuwachtlg was. Toen James baar aan len baronet voor stelde. maakte zij een stijve buiging en keek haar bezoeker ultvovschend aan. Ja. dacht ze. dat is de man, die op de kust bü Newlyn schipbreuk geleden heeft, de man. die m’n zuster heeft getrouwd. Naar uit Moekden gemeld wordt, Tsjang Sjoe Liang voornemens in den Chl- neeschen burgeroorlog in te grijpen, en zoowel op de Noordelijke als op de Nan- kingregeering druk uit te oefenen, opdat men eindelijk tot vredesonderhandelingen moge overgaan. De commandanten van het leger in Mandsjoerije hebben op het verne men van dit bericht besloten hunne troepen in Sjangheikean te concentreeren. Volgens berichten uit Nanking zou de leider der Noord-Chineesche regeering. Jen Si Sjan op het bericht dér troepenconcentratie in Sjangheikean het voornemen opgevat heb ben om zijn functie, welke hij eerst sedert kort vervult, weer neer te leggen. In een korte semi-officieele verklaring in de „Giornale d’Italla” het blad van den Italiaanschen Minister van bultenlandsche zaken wordt in tegenstelling met berich ten iu de bultenlandsche bladen verklaard, dat de ItaliaanschFransche onderhande lingen niet alleen niet zijn geëindigd, doch niet voor een oplossing staan, correspondeert en onder- Berlijn, U. T, A. Hat is nog niet heel veel langer dan tien l*ar geleden, dat de schildersknecht Adolf Hitler het Oostenrij ksche stadje Braunau, liefelijk aan den Inn gelegen, verliet. De tifdan waren slecht, nergens was er werk te krijgen. Ook de menschen in Braunau hadden na de ineenstorting van het Habs- bwgerrijk andere zorgen, dan kamers en keuken met de nieuwste patronen te laten beschilderen. Hitler trok daarom naar Beie ren en nam zijn verblijf in München. Hij wss eerst van plan, zijn beroep uit te oefe nen, maar de omgang met nieuwe vrienden, debatten aan de biertafel, waarbij Hitler zijn eigen talent als redenaar ontdekte en zqn kunst, anderen te overtuigen, dit alles bracht hem al spoedig in den ban der poli tiek. Uit kleine beginselen, in een restau- ratie-zaaltje, is de Hitler-partij dan in het openbaar opgetreden, de partij met het haak- kruis op haar vaandel. En op zekeren dag verscheen er in levenden lijve een Hohen- zodern prins in het Festspielhaus van Bay reuth met een haakkruis in zijn knoopsgat, daar waar men anders gewend was, het teeken van het Ijzeren Kruis te zien. En niet heel lang daarna telt Adolf Hitler 107 M afgevaardigden van zijn partij in den Duit- schen Rijksdag. Hij is nu letterlijk van den eenen dag op den anderen de lei dér van op één na de grootste partij in Duitsch land geworden. Zijn afgezanten bereiken aan getal bijna dat der sociaal-democraten en velen gelooven, dat een nieuwe verkie zing de volle overwinning van het „Haken- kreuz** zou voltooien. Waar zit nu het geheim van Adolf Hit- ler? Gedurende de verkiezingscampagne n deze vraag in de Duitsche pers veelal ge steld; door zijn tegenstanders natuurlijk, die van de Nazi’s (afkorting voor National- somalisten) spreken als van nationale bols- jewiken en ze op één lijn plaatsen met de communisten. Er zijn pogingen ondernomen, om de wegen te onthullen, welke Adolf Hitler is begaan, om op deze hoogte te komen. In het begin heeft Ludendorff er «ca rol bij gespeeldhij brengt relaties cw daarmee geld, wat Hitler voor zijn partij natuurlijk noodig heeft. Ludendorff, de phantast, betrekt Hitler in den belachelijken Müachener „Putsch” en het schijnt, dat hjj daarmee heeft afgedaan. Ludendorff doet eea hopeloozen val, om niet^neer te staan; maar Hitler is handiger. *Na ‘een korte pauze treedt hij weer in het schelle licht der open baarheid, welke dit was ook weer een op merkelijke truc jarenlang geen foto vaa dezen man te zien kon krijgen. Het be stond eenvoudig niet en elke poging on» Hitler te photographeeren werd belet. Men mocht zich van hem geen voorstelling maken. Ludendorff werd vervangen door mannen, die hun naam niet genoemd wilden hebben ze waren echter békend genoeg ca die Hitler de middelen ter beschikking stelden, om zijn partij-apparaat te vergroo- ten ea uit te breiden. Ten slotte bood Hugen- berg hem de helpende hand en Hitler heeft vaa deze gelegenheid, zooals altijd, goed weten gebruik te maken. Aan den steun van Hugenberg heeft Hitler zeker veel te dan ken en al heeft hij ook nooit de rol gespeeld, die de Geheimrat hem had toegedacht, toch heeft Hitler de kunst verstaan, om bij den leider der Duitschnationalen een wit voetje te behouden. Dat hij den meester in zulk eea mate zou overtreffen, dat was natuurlijk niet te voorzien. Het is begrijpelijk, dat men in Duitsch- laad meer dan verbaasd is over deze opkomst van Hitler bij de verkiezingen. Men rekende er op, dat de Nationalsocialisten in plaats vaa Biet ia man, met ongeveer 50 man den Rijksdag zouden binnentrekken de 107 hebben ontsteltenis gewekt. Vanwaar, zoo vraagt men zich algemeen af, komen die millioenen, welke voor Hitler hebben ge stemd, deze vijf en een half millioen kie zen T Zi)n het de niet-kiezers geweest, die door de burgerlijke groepen zoo ijverig tot de stembus opgeroepen werden Is het de jeugd? Zijn het de deserteurs der midrknpirtijrn. of ook een gedeelte der Uit Lincoln wordt geseind, dat daar een brutale overval op <Te Lincoln National Bank heeft plaats gehad. Vier bandieten kwamen kalm het gebouw binnen en sloegen plotse ling den kassier neer. ZU ontsnapten met ongeveer dertig duizend dollar aan geld en meer dan een millioen dollar aan eflecten. Vóórdat de politie kon worden gewaarschuwd waren de bandieten met den buit ver dwenen. Ooiyn gepresideerde commissie besloot de kwesties inzake de uitwisseling van land bouwproducten op de agenda te plaatsen. De zesde commissie inzake de politieke vraagstukken begon de behandeling van het Het passief Hoen mark Het tekort 465 millioen hoogd tot 492.2 millioen Mark. Het tekort op de buitengewone b .'gree ting bedraagt 284.7 millioen Mark. handlgd, waarin deze hem meedeelde, dat hü in Metropole-hotel gelogeerd was en hem vriendelijk verzocht om in den loop van den middag even bU hem te komen, Toen SU Ze zat tegenover den bezoeker, een wei nig voorover gebogen In haar stoel. James liep zenuwachtig de kamer op en neer. „Ik geloof." zoo begon ze zonder eenige inleiding, „dat we elkaar al eens eerder gezien hebben. Ze zei dit op een eigenaardigen Sir Charles keek haar dan ook derd aan. „Ik heb u nooit gesproken," ging sy voort, „en ik geloof ook niet, dat u veel notitie van my genomen hebt, maar hebt m’n zuster zeer goed gekend; heette Mary Penworth.” Nu begreep Sir Charles waarom men hem verzocht had hier te komen. Hetgeen broeder gedaan, misschien misdaan had. be gon nu op zyn levensweg wortel te schieten, en zich tegen bem te verheffen. „Een ongeluk komt zelden alleen", dacht hy. En dit was ook hier het geval. Enfin, hy zou. dit onweer, dat misschien over zijn hoofd zou losbarsten, gelaten afwachten. „Neen", antwoordde hij, „ik heb nooit een dame van dien naam gekend. Hoe komt u aan deze veronderstelling?” zy keek naar haar echtgenoot, maar deze had beloofd niets te zeggen. „Het is meer dan een veronderstelling", hernam Jenny: .Jk heb u meer dan eens ge zien; u noemde zich ,J4ere". Uahadt schip breuk geleden op de kust van Cornwallis en bleef daar achter om verpleegd te worden. U maakte kennis met m’n zuster en tradt Een rector afgetreden De rector van de universiteit tc Barce lona heeft zyn ontslag genomen. De „Abend" meldt uit Everett (Washing ton): Gisteravond zyn vyf duizend pond dynamiet van de Alaska Dynamiet Maat schappij, korten tyd nadat de meeste ar beiders de fabriek verlaten hadden, ont ploft. De explosie vernielde de fabriek en richtte in de omgeving belangrijke schade aan. Verscheidene personen worden ver mist en vele werden gewond. Na de explo- ontstond een brand, waardoor het ge vaar dreigt dat nog 8000 pond nitroglyce rine tot ontploffing zal worden gebracht. van het vorige jaar Mark wordt daardoor rer- Aan den Kaiserdamm te Berlin Donderdag de Leder-ten toonstelling BegUn 1930 in tegenwoordigheid van ongerief twee duizend vertegenwoordigers uit de vakwereld en, autoriteiten, geopend. De algemeene staking te San Sebastian en Granada is geëindigd. Alle arbeiders hebben het werk hervat. Er heerscht volle dige rust. Ofschoon nog geen beslissing genomen is aangaande het voorzitterschap van de Ronde Tafel Conferentie, wordt te Londen algemeen aangenomen, dat MacDonald de plenaire zitting zal presideeren. De aard der werkzaamheden der confe rentie maakt het echter duidelyk. dat het meeste werk zal worden gedaan in de com missies van gedelegeerden. Binnen enkele dagen verwacht men ver der de aankondiging der namen van leden van het parlement welke zyn aangewezen als gedelegeerden op de conferentie. Deze gedelegeerden zullen uit alle drie de par- tljen worden gekozen. arbeiders? Deze vragen zullen niet nauw keurig kunnen beantwoord worden, daar er geen mogelijkheid bestaat hier hypo thesen te opperen. De uitleg, dat ellende en wanhoop de massa’s naar Hitler hebben toegedreven, is voor een deel juist maar meer ook niet. De radicalisatie der groote massa's in Duitschland (de communisten hebben meer dan vier en een half millioen stemmen verkregen, natuurlijk hoofdza- kelijk van de wanhopigen) heeft zeker haar diepste oorzaak in economische mo menten, maar toch niet alleen. Wanneer men de oogen niet sluit voor de waarheid, dan valt niet te ontkennen, dat hier ook politieke oorzaken aan het werk zijn, daar naast ras-kwesties van groote draagkracht. De verbittering over de vredesverdragen, die een verarmd Duitschland dwingen jaar in, jaar uit, voor reparaties zware goud- milliarden aan het buitenland te betelen, bracht stemmen naar Hitler. Men kent de redevoeringen van den leider en zijn mannen over dit onderwerp, men weet, hoe gemak kelijk ze over alle realiteiten der wereld situatie heenstappen, maar deze agitatie, die door geenerlei verantwoordelijksheids- gevoel is bezwaard, heeft op de breede mas sa’s haar uitwerking uitgeoefend. Van niet geringen invloed is ook de antisemitische agitatie. De Oostenrijker Hitler heeft de antisemitische beweging van Lueger wel gekend, al heeft hij ook, daar hij nog te jong was, ze zelf niet meegemaakt. Hij heeft de oude slagwoorden uit den Lueger-tijd veelal uiterlijk overgenomen en ze in over eenstemming gebracht met de voorwaarden van zijn agitatie. De gevolgen ziet men: 107 afgevaardigden zendt Hitler naar den Rijks dag. De verkiezing van 107 Nationalsozialisten is ongetwijfeld een gebeurtenis van inter nationale beteekenis. Maar hieruit blijkt toch niet, zooils men in een gedeelte van het buitenland gelooft, dat het Duitsche volk m toenemende mate voor een staatsgreep en revanche stemt. De gevolgtrekking in Panische bladen van rechts, dat de toenade ringspolitiek tegenover Duitschland moet worden gestaakt, toont aan, dat de ware stand van zaken bedenkelijk wordt miskend. Dit zou tot ernstige zorgen aanleiding kun nen geven, wanneer zulke raadgevingen op de bevoegde plaatsen werkelijk ernstig werden opgenomen. Voor de wereld, die zien wil, is het succes van Adolf Hitler al lang niets geheimzinnigs meer. De goo.ooo stemmen, die bij de voorlaatste verkiezing voor Hitler zijn uitgebracht, zijn van de aanhangers zijner politiek gekomen. De millioenen echter, die ditmaal voor Hitler hebben gestemd, hebben er alleen tegen wil len protesteeren, dat Duitschland in een schuldknechtschap blijft, die dit land steeds dieper in verarming drijft. Het is Hitler onverschillig, wanneer men in Parijs raadt, scherper tegen Duitschahid op te treden; integendeel, dat is koren op zijn politieken molen. Maar wanneer in Europa de wensch heerscht, dat Duitschland, en daarmee Europa, zich rustig zullen ontwikkelen, dan zal men het tegendeel moeten doen van wat radicalen in Parijs raden versterking der toenaderingspolitiek in eiken vorm, in de eerste plaats verlichting voor Duitschland, zoodat het voor dit land mogelijk zal wor den, zijn zware economische crisis te over winnen. Om dit punt draait de internationale situatie na de Duitsche verkiezingen. In de eerste commissie veroorzaakte de Grieksche gedelegeerde Polltis een incident, doordat hy heftige critiek oefende op rie houding van de Cubaansche regeering. die door haar oppositie verhinderde, dat het protocol inzake de herziening van het statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag reeds thans in werking treedt. Verschillende sprekers hoopten, dat het protocol minstens op een later tydstip in werking zou kunnen treden. Herldesbaarhcid leden Controle commissie. De Volkenbondsraad nam vervolgens een voorstel aan betreffende de herkiesbaarheid van leden van de Contrölecomnüssie. Vol gens dit besluit zullen de leden van deze commissie na afloop van hun ambtsperiode gedurende drie jaren niet meer herkiesbaar zyn, ten einde te verzekeren, dat steeds nieuwe Jeden in de commissie zullen worden opgenomen. De commissie trad vervolgens in beraad slaging over de begrootiqg voor het jaar 1931, die sluit met een totaalbedrag van Zw. Fr. 29566 436 tegenovef Fr. 28 210 248. vorige jaar. Van alle zijden werd aangedrongen op grooter bezuiniging. Tn de Ontwapeningscommissie is het ge lukt de sedert jaren hangende meeningsver schillen door de uitwerking van een inter- De volgende week zullen de Iza- densche dokken, waar bezoekers tot du»wn* niet toegelaten werden, opengesteld warden voor bezichtiging tegen betaling van bydragc in het Hospitaal en de Dockland Chanties. Nationaal-Sociali.sti.'.che Fractie een verkla ring afgelegd, waarin er de nadruk op werd gelegd, dat de samenstelling van den gemeenteraad niet meere overeenkomt met den wil der Berlijnsche bevolking. Aangezien de meerderheid der vergade ring het den Nationaal -Socialisten ónmo gelijk maakt den goeden gang van zaken te handhaven en in het belang van een vruchtdragende!! arbeid op Uk kunnen tre den, zal de fractie der Natldnaal-Soclalls- ten de beraadslagingen niet verder bewo nen. De Beriynsche Nationaal-Socialistische Raadsleden verlieten hierop de' zaal. Het was nu aan James Winchelsea om «wteaad op te kijken. ^)at is ónmogelijk,” hernam hU; „dat ka^ niet. Hier moet een vergissing in 't spB rijn, lieveling. Charles Merriweather is ab soluut geen man om een vrouw onwaardig te behandelen. Je vergissing moet Op een ge- HJkenis met iemand anders berusjen." Jenny echter bleef bij haar, meenlng. Charles Merriweather, dien zy eéb kwartier geladen gezien had, was de man die met haar zuster in het huwelijk getreden was en de vader van baar kleinen neef. JDe waazMd van hetgeen Ik blijf bewe- 6.15 8. P. J. Borsten: Gramofoonpl. 6.307.00 over het nut van Radio-uitzendingen ons R. K Lager Onderwijs te onbekenden. 7.007.20 zicht. 7.207.30 Gramofoonpl. 7.36—8.00 en Theo Luns: „Het ijftyicsmuseum" in. De Itallaansche zaal. 8.01—11.00 Concert KRO- orkest. 8.45—9.00 Radio-blijspel. 9.00 vervolg concert. 9.009.40 Nieuwsberichten. Daarna vervolg concert. 11.00—12 00 GramofoonnL DAVENTRT, 1554.4 M. - 10.35 Mogenwlj- dlng. 11.05 Lezing 1.202.20 Orkestconoert 3.50 Concert. Orkest, T. Matthews (viool), 5.05 Orgelspel door R. New. 5J5 Kinder- uurtje. 6.20 Liederen door D. Smith (bari ton). 6.35 Nieuwsber. 700 Sportber. 720 Le zing. 7 40 Lezing. 7.60 Vaudeville. 9.05 Oon- oert Orkest. B. Hooper (tenor). 10 00 Nleuwi- ber. 1015 Lezing. 10.30 Berichten. 10.4#— 12.20 Dansmuziek PARIJS „Radio Paris”, 1725 M rika 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. IR .Les Vendanges". Poëzie en kamermuriek LANGENBERG, 473 M. 7.25—7.50 Ors- mofoonpl. 7.50850 Orkertconcert. 1038— 11.35 Gramofoonpl. 1230 Gramofoonpl. 1J5— 2.50 Orkestconcert. 5.50650 Orkestconcert. 8.20 Vrooiyke avond. Daarna tot 13.20 Dans muziek (Gramofoonpl. 12.20120 Oramo- foonplaten. KALUNDBORG, 1153 M. 12 05—mjj Gramofoonpl. 3 20 Kindcruurtje. 3.50—530 Concert. Orkest en zang. 8.209.20 Dansmu ziek 9.2010.05 Declamatie en zang. 10J5— 11.20 Orkest- en solisten-concert 1120—115» Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 520 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert Zange res ZEES EN. 1635 M. 6D5—7.30 Lezingen 7.307.50 Gramofoonpl. 10502.20 Lezingen. 2.30250 Gramofoonpl. 2.50450 Lezingen. 430550 Concert 5.50850 Lezingen 830 „Das schlesische Jahr". Cantate van E. Schenke. Koor orkest en solisten. 9.40 Vroo iyke 'avond. Daarna: Berichten en Danarnu- ziek. zelfs nog Men studeert, handelt verder. Voorioopig zal Minister Grandi m Rooie blijven. werd bü de a. s. verkiezingen met de anti-marxistlsche partijen sa men te werken. met haar in het huwelijk. De van dat ongelukkig huwelyk is mü Ik weet, dat u nooit uw kind hebt Vier maanden geleden ging uw vrouw u op zoeken; zy nam den kleinen Claud mee. w hebt u met mün zuster en haar zoontje ge* daan?” Sir Charles gevoelde zich niet op zijn 1** mak. Dat stond duidelyk op zyn 8»*»“^ lezen; maar hü zag er niet uit als die zich schuldig gevoelt. Onverwacht hem deze slag getroffen, maar na dien an ren, veel zwaarderen slag, was deze gemaw^ lijker te dragen. De zoon van Alex zou last en moeite veroorzaken, wanneer IW m» niet in t bezit van den adeUyken titel stem®- Hü wendde zich nu tot James. „Uw vrouw vergist zich", sprak hü „Ik ben nooit in Cornwallis geweest nooit een anderen naam aangenomen. ZO me voor een ander aan. Ik schün een belganger te hebben". Nauwelüks had hü dit gezegd, of hQ voelde er spijt over, want James mengde nu in ’t gesprek en zet: „Het kan Alex wel geweest rijn. M n vtot kent natuurlük het onderscheid tussepw* u belden niet. Hebt u ook eenig vennoeoe» dat Alex getrouwd was?” HILVERSUM, 1875 M. Uitel. V»»» wtf zending 8.00 Orgelspel door Joh. j»- afgew. door gramofoonpl. 9.00 GramofcZZ? W 15 Voordracht door Huib Orizand. jjjr Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonpl. 5.00 onze amateur-fotografen door D. v KreveM 5.30 J. v. d. Tempel: „De economische cri sis en de arbeidersklasse.6.00 mej M W d. Heide: „Vacantlezorg en Speeltutnweri.* Medew der Mondorgelclub dër ver. V-t tenburg”. 6.40 Kinderuurtje. 7.45 Poun-m *8.00 Uurtje voor de arbeiders, verzorgd door den Centr. Bond van Transportarb. »m „Hel”, Tooneelstuk in 1 bedrijf van MUm Mallesson. Opgevoerd door „Het Groot Volk», tooneel”. 9 30 Concert VARA-Orkest. ion» Persb. 10.25 Vejvolg concert. 11.00 Bjj dt Pomp. Teun de Klepperman. 11.15 VA1U- Varia. 11.25 Gramofoonpl. HUIZEN. Tot 1 mir: 298 M, UHol. KR0- Uitzending 8.009.15 Gramofoonpl. 12 00 Godsdienstig halfuurtje. 12.00—14» Concert KRO-Trio. 1.30—2.00 Gramofocnti. 2.003.15 Kinderuurtje. 3.163.45 Vragen halfuurtje voor jeugdige personen. 3.4a—tip Van 1 Januari tot en met Juli bedroegen de inkomsten van het Duitsche 3664.7 millioen Mark en gaven 3698.9 millioen Mark. bedraagt derhalve 272 mil- tecb niet aoo van streek gemaakt hebben; dat wm Oir Charles Merriweather en a*n jonge vrouw, denk ik. Een paar dagen geleden zyn xe getrouwd". „Getrouwd!" herhaalde zü; ze werd nog Meeker dan ze was. „Dan had ik geiyk; m’n zuster is dood. Ze was met dezen man ge trouwd; in Cornwallis kenden we hem als caünheer Mere.” By de ,,Gute Hoffnungshütte” in Ober hausen (Rijnland)'zullen per 1 en per 15 October in totaal 1075 mynwerkers, cokes-arbeiders en 1 ontslagen, daar voordurende toeneming raden ten gevolge heeft. De ontslagenen zullen worden over de afdeelingenen Vondern, sen en Sterkrade. Terwyi echter het bedryf der afdeeling ZATERDAG 30 SEPTEMBER

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2