I Rechtszaken OH Fa lell ra Binnenlandsch cJRieuws SC Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE *T0 pa EERSTE KAMER De moordzaak-Lans De Troonrede Wegenbelasting TWEEDE KAMER Moeder’s lieveling Pornografisch weekblad Begroeting Zuiderzeefonds WM Mgr. L. Schioppa Ned. Zeeliedentehuis te Londen De behandeling voor het Haagsche Gerechtshof het ongeluk bij de Marine- Manoeuvres Een «ii v< raad 8 uui V voorwerp te zoeken, verbat man Ut Friescbe zeedijk. Antwoord het Deelneming van de Koningin niet o Onbillijke eischen De uitgever veroordeeid i I» o: 14 i 4 11 I 561. 662. de gezant er 4'- bouwen slul- Wleringermeer I» tot gev< en 1 De Pauaeiyke Internuntius by Hr. Mr Hor, Mgr. Schioppa, is met verlof van zijn post naar het buitenland vertrokken o Offieicele opening Gerekend wordt, dat de afsluit dijk ongeveer twee jaar vroeger gereed zal zijn dan aanvankelijk werd verwacht Verhooging van de zeedijken in Friesland. De proefpoider te Andjjk. der Amsterdamse* op 24 April IX den uit- 1 Een goede rm j. 1 vrije- Bi grot Lan< het De raad Krui» baar i boogt deze eo te» 0» jcho daar onde Pt. t perc< »et Scho niew Bia R.K, kneck leger dit bl st. van een I mum is vs de Je onde voor heden gezin. wordt ling i «W, Vo Sprei Se Af C. De deelt is in) ernst dat i moge leidei De werd Hu Bij comn Dijkl kenit en st De op f saldo ontva f t-3 Armk uitga' de gi en ui waari elect! gavel f 8.o De missii grooft vorig! maak nader De het t richt» met Spr. i genoe onder gen» lasten Zo hielden raad wat aan te vangen, wat nu moest wor den gedaan en terwijl se voortdurend -preken, kwam Ce duisternis langzaam aan. ..Nou." zei Trtjn, eindelijk, ,jitet meer praten, de maan reeds aan den hemel staat, laat' ons op den dag van morgen wachten, misschien brengt die ons raad.” Interpellaties Tbegestasn werd aan. den heer Cramer (8JDJLP.) sjjn Dinsdag j.l. aangevraagde Interpellatie omtrent het rapport Hillen over Boven-Digoel en aan den heer Albarda over de radio-uitzending te houden. De heer Vliegen (S.DjtJ») trok zijn in- pellatie-aanvraag inzake de Maast richtsche relletjes in, daar hy by de behandeling van de begroeting van binnenlandsche zaken ge legenheid zal hebben die kwestie te bespre ken. De vergadering wordt verdaagd tot Octorber. Xe Vergadering van Donderdag De Voorzitter, Mr. van &haik. aanvaardt het voorzitterschap met ’n rede, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de bestaande ver houdingen tusschen hem en de Kamer be stendigd zullen blijven. Hy wijst er op, dat, wanneer men in de wereld rondblikt, men ziet dat in sommige parlementen vermen ging van party-chap en vertegenwoordiging belemmerend heeft gewerkt op het tot stand komen van gemeenschappelijke oplossingen. Dergelyke verschynselen vertoonen zich ten onzent niet. Daarom moeten wij erop be dacht zyn. dat de volksvertegenwoordiging de haar toekomende plaats zal kunnen blij ven innemen De Voorzittersrede werd met applaus be groet. Aanbieding van het Adres vin der Eerste Kamer Gisterenmiddag is te Londen het Neder- landsch tehuis voor zeelieden officieel ge opend door den Nederlandschen gezant Aanwezig waren vele leden der Ned. ko- Nederland de Zeemanscen- vlootpredikant Gistermorgen heeft de kapitein-luitenant ter zee Van Nie, chef van het bureau per soneel ter directie van de marine te Den Helder namens de Koningin aan de weduwe van den om het leven gekomen korporaal- seiner Broers de oprechte deelneming van Hare Majesteit betuigd. Tevens is namens Hare Majesteit tevreden heid betuigd aan den luitenant ter zee Zadelhof! voor de verdienstelijke pogingen tot redding van dezen korporaal-selner. door hem verricht. Voor 1931 Ugt het in het voornemen, den bouw van den afsluitdijk over 7A km. uit te voeren, waarvoor resp. in oosteiyke en in westeiyke richting kosten van 7.8 en 9.2 mil- lloen gulden zyn uitgetrokken. In 1932 zullen de dykvakken in de belde sluitgaten over de beteugellngsdammen worden gebouwd. Voor de sluizen beoosten Wieringen wordt voor 1931 2.750.000 noodlg geoordeeld, in hoofdzaak bestemd voor de aansluitende grondwerken en voor de yzerwerken voor de sluizen en de draaibrug voor gewoon verkeer met de bewegingsinrichtingen. Voor hetzelfde doel wordt ten behoeve van den bouw der sluizen op het Komwerderzand f 2.400.000 aangevraagd Het was al laat, toen tol gingen slapen, bij een houtvuur in t groots boech, onder 1 beschuttende dak van bucenen, op een zachte peluw van mos Tegen boom sta mnxngi°~ gen ze rusten en ze sliepen rustig door. Jan, Trijn. Duim. Piero, snurkten hevig, X was een krakend zagerskoar. 'onto en vertegenwoordigers uit >.w. oud-minlster prof. Slotemakar inline, president der Ned. rale; ds. Jansen, leger- en in algemeenen dienst. In de openingsrede sprak zijn vreugde over uit, dat aan den onge- door, maar in t voor jaar kwam ze bij, en dik- wyis ging ze met Dora wandelen. Op een Zondagmiddag gingen ze met de tram naar X park. Toen ze uitstapten, zagen ze op den hoek een zwerm meuschen rondom den ge vangeniswagen. Er stapte juist een nog jonge, verwilderde kerel in hy keek brutaal naar het publiek. Dora voelde plotseling haar bloed koud gorden alles zwaaide en draalde om haar heen. Nieuwsgierig bleef de oude vrouw staan. „Wat is er te doen. Boortje?" vroeg ze. ..Een inbreker." zei een arbeider, die de vraag gehoord had. „En een pracht-exemplaar ook!" „Gaat u mee. moeder," drong Dora met haar laatste zielskracht en ze trok de oude vrouw mee. In X park zocht ze gauw een bank en uitgeput ging ze zitten. *t Was stil, zonnig. De gedachten der oude vrouw zweefden ver weg, gedragen door teedere hoop; die der jonge vrouw hingen aan dien hoek, bij de tramhalte. Er gleed een lachje vol liefde over de rim pelige trekken der moeder, Zy moest haar hart uitspreken. „Zou hij het goed maken, Doortje?" „Natuuriyk moeder." „Wat zal hy naar z'n oude moeder verlan gen!" „Dat zal wel.” „Je moet hem maar gauw schryven, dat Ik weer op geknapt ben. Dat zal hem goed doen. Hy heeft zich natuuriyk wie weet hoe bang gemaakt. En vraag dan meteen, of hy met Kerstmis over kan komen, hé Doortje?” „Ja, moedertjelief." „En je moet hem schryven. Doortje, dat ik hoop, dat hy X nu eens lang mag uithouden in zyn nieuwe poeitle.” Het meisje knikte herhaalde: „Zyn nieuwe positie!" Hy hield X er lang uit. En hèm zegende de barmhartig-bedrogen moeder, toen ze in de armen van haar dochter stierf. Zij had hem tot het eind gehouden, haar harteklnd, haar lieveling! De afsluiting der Zuiderzee. T. a. v. de afsluiting der Zuiderzee wordt herinnerd aan de ten vorigen jare gedane mededeellng, dat het zich liet aan zien, dat die afsluiting reeds in 1932, derhalve nog een jaar eerder dan tevoren werd aangenomen, zal kunnen worden tot stand gebracht. By den tegenwoordigen stand van zaken mag met reden worden verwacht, dat de aanvan- keiyk voor de voltooiing van den afsluitdyk gerekende tydsduur van acht jaar als gevolg van de mogeiyk gebleken snellere uitvoering der grondwerken tot zes jaar kan worden teruggebracht, behoudens wellicht eenig af werken van den dyk jn het zevende jaar Een en ander brengt derhalve wijziging mede van het na overleg met de Maatschappy tot Uit voering van Zuiderzeewerken opgestelde werk plan. welke wyziglng ook om andere redenen geboden ia Het is inmiddels toch gebleken dat de gezameniyke lengte van de sluitgaten, welke aanvankeiyk werd bepaald op 6 km. zonder gevaar kan worden teruggebracht pp 4 km waardoor de totale lengte van de in het slultingsjaar te maken dykvakken in ge lijke mute k»n worden beperk*- Getuige geeft voorts aan. waar hij overal bloed heeft aangetroffen, o». rechts op den grond in het benedenportaal. Verdachte: Dat bevreemdt my. want dan zouden er twee bloedplassen moeten zijn ge weest. Getuige Hermans: Dit is een abuis, de bloedplek bevond zich absoluut links. Mr. Kokosky: Wie had bij bet ondersoek dat dien avond Is Ingesteld de leiding en wie is dus verantwoordeiyk voor alles wat verzuimd is? Getuige: Ik weet van geen verzuimen. Mr. KokoskyDaar zullen we het nog wel over hebben. Maar wie had de leiding? Getuige: De rechter-oommissarls. Mr Kokosky: Weet u er iets van, dat op dracht is gegeven dat alles voor den vol genden ochtend 9 uur opgeruimd moest djn. Getuige: Ik heb in oyerleg met mr. De Visser tegen inspecteur Hermans gezegd, dat den volgenden dag alles weer opgeruimd kon worden. Mr. Kokosky; Waarom ia de mat niet on derzocht? Getuige: Omdat daar niets op lag. Mr Kokosky: Maar hebt u dan nooit van een stille getuige gehoord? Er hadden toch haartjes op de mat kunnen zitten of vinger afdrukken Getuige Hermans: Dat bestaat niet. Vin gerafdrukken op een mat! Daarna werd gehoord de agent van politie G. de Jong, die ter plaatse een onderzoek met een politiehond heeft inge-steld. Het spoor leidde door het achterhek naar de Admiraliteitskade. By het verdere verhoor merkte mr. Ko kosky nog op, dat het mogeiyk is, dat iemand zich heeft laten indulten Mr. De Visser: Inbrekers, die zich laten to sluiten, nemen gewoonlyk wapens mede. De zitting is hierna geschorst tot heden ochtend tien uur. Nederlandscb-Indië. De Kamer is met Uwe Majesteit over tuigd. dat de ontwikkeling van de staatkun dige verhoudingen in Nederlandscb-Indië bij voortduring aandacht vordert. De mededee- iing van Uwe Majesteit betreffende de be st uurshervorming en aangaande de voorbe reide wetgevende maatregelen tot het bren gen van principieels beperking in het stel sel van arbeidsovereenkomsten onder straf bedreiging. acht de Kamer van groote be- teekenis. Dat de economische toestand van Surina me gedrukt biyft, betreurt de Kamer. Met dankbaarheid nam zy echter kennis van de mededeellng van Uwe Majesteit dat die van Curacao reden tot voldoening geeft. Met Uwe Majesteits bede, dat God aan den arbeid der Staten-Generaal zyn zegen moge schenken, stemt de Kamer van gan- scher harte in. schappelyken H van groot belang Met belangstelling nam de Kamer kennis van de aankondiging van verschillende wets ontwerpen. rakende belangrijke onderwerpen. Ook de Kamer vervult het met zorg dat. geiyk Uwe Majesteit mededeelde, de gevol gen van de crisis zich reeds openbaren in den financieelen toestand van Nederland en -a Incident. Wanneer mr. Kokosky aan getuige eenig» vragen stelt en de procureur-generaal een opmerking maakt, roept mr. Kokosky met stemverheffing uit: ..Mynheer de procureur- generaal, ik ben aan het woord en ik wensch niet door U geïnterrumjieerd te worden. Na my kunt U het woord kragen. Mt. De Visser: „U hebt gisteren ook telkens opmerkingen gemaakt, toen ik aan het woord was. Ik heb daartegen geen bezwaar ge maakt." Mr.Kokosky: „Maar ik heb er wel bezwaar tegen. U is in deze zaak party." Mr. De Visser „U niet?” Mr. Kokosky: „Neen, ik niet, ik sta hier voor den verdachte, maar u had hier moeten zitten. Het is met juist, dat in deze zaak het O. M. wordt waargenomen door iemand, die ook als officier by de rechtbank heeft gezeten." Als volgende getuige wordt gehoord mei. P C. Lans, die op den bewusten Donder dagmiddag met haar moeder was wezen Wat betreft de verhooging van de zeedyken in Friesland zal naar nadere raming der water- en golfkeeringen voor de stad Harlin gen met een bedrag van 850.000 kunnen worden volstaan. Voor verhooging en verzwaring van zee weringen op Texel en Vlieland en van den Helderschen en Koegras-Zeedyk is 2.187.000 uitgetrokken. Daar de uitvoering van verschillende ver- kavelingswerkzaamheden op de drooggevallen Wieringermeergronden. waarvoor op de be groeting van 1930 reeds f 1.750.000 werd toe gestaan. in 1931 krachtig dient te worden voortgeze*. is voor dit doel uitgetrokken 2 500.000 Nu de afsluiting van de Zuiderzee in den loop van 1932 tegemoet gezien mag worden, zal op uitvoering van den bouw van duur zame versterkingen tot verdediging van den afsluitdyk en tot bescherming van in dien dyk te bouwen sluizen, vóór de totstand koming van den afsluitdyk behooren te wor den gerekend. Daartoe wordt voor 1931 een bedrag van 6.000.000 aangevraagd, zynde helft der indertijd op 12.000.000 geraamde kosten. De relletjes te Maastricht De Voorzitter brengt ter sprake de be kende publlcatle-Drop. waaromtrent hij verklaart dat zijns inziens een Individueel lid niet het recht heeft tot publicatie van stukken, welke aan de Kamer als zoodan'g zijn toevertrouwd voor 'n geheel ander doel dan waarvoor de heer Drop deze gebruikt en dat de Kamer zich daardoor gegriefd kan gevoelen. De heer Albarda (6D.AP.) bestreed die opvatting niet in het algemeen, maar het betrof hier geen geheime stukken en er wa len omstandigheden, die afwyking noodig maakten, daar de indruk, door de regee ring gewekt, geheel afweek van die, welke door de lezing van de stukken verkregen werd en een onverdiende smet wierp op sommige personen. De boeren de Visser en Wynkoop Com munisten! oordeelen dat by publicatie slechts het belang der arbeidersklasse mag gelden. Zelfs als de stukken geheim zyn. De Voorzitter achtte de conalusle, dat stukken voor de geheele Kamer door een in dividueel lid niet mogen worden gepubli ceerd. niet weerlegd. De discussie wordt hiermede gesloten. Het Haagsche Gerechtshof heeft gisteren de behandeling voortgezet van de moordzaak- Lans. De belangstelling was thans veel min der dan eergisteren. Bij een gehouden appél-nomlnaal bleek, dat van de gedagvaarde getuigen. 10 niet zyn verschenen. Als eerste getuige wordt thans gehoord de weduwe van den vcrslagene, mevr. F. C. Lans- Kroon. Deze verklaart, dat verdachte tegen haar heeft egzegd, dat hy op den be- wusten dag vroeg was weggegaan. Hy heeft geen uur genoemd, maar als verdachte zegt ..vroeg", dan moet dat voor zes uur geweest zyn. De verslagene had op den moorddag tegen getuige gezegd, dat hy niet veel te doen had en dat hy vroeg zou thuis komen. Hy kwam altyd om 6 uur thuis en wanneer het later mocht worden.telefoneerde hy even. Toen hy dien dag niet gebeld had, hebben getuige en haar dochter herhaaideiyk naar het kantoor getelefoneerd. Aangezlen geen antwoord kwam, is de oudste dochter gaan kykeii en daarby deed zy de vreeseiyke ont dekking. De verslagene heeft verdachte altyd ten volle vertrouwd. Van Oudheusden was echter niet geschikt voor zyn werk, maar hy werd in dienst gehouden, omdat hy vrouw en kin deren had. Verdachte heeft Vrydagmiddag met den accountant Van Voorst een onderhoud gehad over voortzetting der zaken. Hierby is ook ter sprake gekomen, dat verdachte directeur zou worden. Verdachte ontkent, dat over het directeur worden gesproken is. Eerst woonde mevrouw Kunow boven de apotheek van haar man, nu hoog boven een groentenwinkeltje in een achterstraat. Ieder een. behalve de moeder, zei, dat ’t de schuld was van Emil. Maar toen Emil als een bedelaar, voor ’t eerst na twee jaar weer thuis kwam, weende de moeder vreugdetranen, en was boos op haar dochter Dora, want die was niet biy genoeg. Hy zou met het laatste geld naar Amerika gaan, nam afscheid van zyn moeder en zuster, en bleef anderhalf jaar weg. Dora had rust, behalve op de porseleinfabriek, waar ze met schilderen de kost voor moeder won. Toen kwam Emil wéér thuis een echte vagebond. Hij wist van Amerika niets te ver tellen, maar de moeder was gelukkig, en had medeiyden met den stakker, die in Hamburg door een bende schurken armgeroofd was. En hy was byna onschuldig gearresteerd en hy was ziek geweest ook! Maar nu had hy X niet langer uit kunnen houden, van verlangen naar moeder en zuster. En hy keek schuin, spottend naar Dora. Die moest gauw warm eten maken, ’n beetje extra! En een fleschje wyn! Dat was versterkend Dora knikte. Ze kon X niet over haar hart krygen, de vreugde van haar moeder te ver gallen. Emil bleef lang thuis om op te knappen, en kreeg langzamerhand van zyn zuster betere kleeren los. Toen dorst hy meer op straat, en vaak bracht hy voor moeder een stukje chocola of een. paar bloemen mee. „Zoon schat." zei de moeder. Dora was een goed kind, maar aan zooietk dacht ze zelden! „Hoe kom je toch aan X geld voor die dingen?” vroeg Dora haar broer. „O, weer jaloersch? Omdat moeder van me houdt? Maar ik zal je niet lang meer in den weg loopen ik krtjg oen betrekking, als secretaris by een vriend van vroeger. Als je me voor dézen keer dan nog vijf gulden leent!” X Was voor een j>aar handschoenen en zooDora, gaf het ten slotte en hy ging uit met de zekerheid van ’n man, die geld op zak heeft. Moeder en zuster wachtten den Xieelen langen avond op hem hy kwam niet. De oude vrouw ging elndeiyk slapen en vroeg, of Dora opbleet tot hy er was. Want de arme jongen wou misschien nog een stukje eten. Lang na middernacht sloop hy de trap op. „Ben jij X, Emil?” vroeg Dora. ..Gauw, laat me binnen!" zei hy. Ze schrok: zyn kleeren waren gescheurd en hij had bloed op z’n wang. „Help me ik moet hier weg! Ze zitten me op de hielen! Pas op, dat moeder niets hoort!” Dora zuchtte, en de harde trek op haar ge zicht effende zich. Ze had medelijden met hèm en met haar moeder. Hy vertelde en zy wist: ja, hy moest weg. Ze deed het kastje open, waarin ze het geld voor de week be waarde. „X Is al wat we hebben." «ei ze. „maar we zullen deelen Ze hoorde haar moeder roepen en ging naar haar slaapkamertje De oude vrouw was ze nuwachtig. „Ben jy X, Emil?" „Hy is thuis, moeder." suste Dora. „Maar hy is erg moe „Heeft hy de betrekking gekregen?" „Hy was zoo moeMorgen zal hy allee vertellen. Gaat u nu rustig slapen." Ze ging terug het kastje was leeg. Emil was weg. „LaffeMaar toch voelde se zich opgelucht. Hy zou niet zoo gauw weer terug komen hy wist, dat er niets meer waa -Sukkelend kwam de moeder den winter^ wenschten toestand, dat de Nederlandsche zeelieden in Londen geen tehuis hadden, thans een einde is gekomen. In den loop van zyn rede deelde spr. me de, dat de heeren Zuiver en van Ooeter- wyk Bruin zyn benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Prof. Slotemaker de Bruine sprak ver volgens woorden van dank tot den gezant Verder hebben nog het woord gevoerd de heeren Zuiver, ds. van Dorp, voorganger der Hervormde gemeente te Londen, ds. Poot en ds. Jansen. Alle sprekers brachten hulde aan freule Ortt, die voorloopig als directrice optreedt. De vyfde Kamer Rechtbank heeft gever van een pornografisch weekblad 1000 boete of 50 dagen hechtenis verocr- deeld. wegens het verspreiden en in voer, raad hebben van eenig geschrift, aanstoote- iyk voor de eerbaarheid Het O. M. had twee weken gevangenisstraf gevorderd. In hooger beroep uitspraak doende, beeti het Amsterdamsche Gerechtshof het vocni» om een vormgebrek vernietigd. Opnieuw rechtdoende, verklaarde het Hof de feiten bewezen .en legde het den verdachte S6U boet of 25 dagen hechtenis op. De advocaat- generaal had bevestiging van het vcnnM geëlscht. Vergadering van Donderdag Aan de orde is het ontwerp-adres van ant woord op de Troonrede. Beraadslagingen worden niet gehouden. Het ontwerp wordt met 29 tegen 9 stem men goedgekeurd. Tegen stemden alleen de sociaal-demokre ten. Het adres van antwoord zal worden aan geboden door de commissie van redactie, waarvan de voorzitter öch aan het hoofd zal stelten. Te 11.10 wordt de vergadering gesloten tot nadere byeenroeping. Adres van antwoord. Het luidt als volgt: Mevrouw De Eerste Kamer der Sta ten-Generaal acht het een groot voorrecht, dat Uwe Ma jesteit de gewone zitting der Staten-Gene- raal 1n persoon heeft geopend en dat zij daarby vergezeld was van geheel het Ko ninklijke Huis. Met dankbaarheid gedenkt de Kamer hierby tevens dat het Uwer Ma jesteit onlangs werd gegeven, te midden van Haar volk Haar vyttigste levensjaar te vol tooien. De Kamer betreurt het, dat zoowel Ryk in Europa als de overzeesche gewesten de ernstige gevolgen ondergaan van de eco nomische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, zy is erkenteiyk, dat Uwe Majesteit Hare aandacht voortdurend ericht houdt op dc groote moeiiykheden, die het bedryfsleven en de land- en tuinbouw ■zoowel in Nederland als in Nederlandsch- Indië daarvan ondervinden. Het streven van Uwe Majesteit tot het be vorderen van betere internationale verhou dingen. teneinde door speciale samenwerking de bestaande moeiiykheden te overwinnen, vindt by de Kamer alle instemming. Dat de betrekkingen, die Nederland met de andere mogendheden onderhoudt, van zeer vriend- aard zyn. is by dit streven Het komt meermalen voor, dat by afkoop wegens overtreding van den Wegenbelas tingwet door den directeur der directe be lastingen de eisch wordt gesteld, dat de volle belasing over het jaar, waarvoor de belastiugkaart is afgegeven, zal moeten worden betaald, onder, aftrek van hte voor het belastingjaar reeds' betaalde. Deze eisch wordt ook gesteld, wanneer 's Rfjks Schat kist door de overtreding in geen enkel op zicht is benadeeld. Byv.: een chauffeur rydt met oen auto, waarvoor een 60-dagen- ven werken, is het met name in het winkel bedrijf niet gemakkeiyk tot eene passende kaart is afgegeven, uit, zonder dat die kaart was afgeteekend. Van de beschikbare 60 dagen waren pas weinige gebruikt. Door het niet-invullen had de schatkist dus geen nadeel, maar toch werd de automobilist voor de keuze gesteld strafvervolging of f 25 ais afkoopsom, vermeerderd met de volle Jaarbelasting, minus het bedrag, dat voor de 60-dagenkaart is betaald. De B. B. N„ Bond van Bedryfsautohou- ders in Nederland, heeft toch thans tot den Minister van Financiën gewend om op deze onbiliyke eischen te wyzen en te verzoeken, dat een dergelyke voorwaarde by mogelijk heid tot afkoop niet zal worden gesteld in de gevallen, waarby de overtreding kenne lijk te goeder trouw is begaan of wanneer 's Ryks Schatkist neit is benadeeld. wandelen. Getuige is. om kwart voor zes thuisgekomen en na dat oogenblik is niet getelefoneerd. Vader kwam altyd om 6 uur thuis en als het later mocht worden telefoneerde hy. Daarna wordt gehoord W. óe Haas, de tegenwoordige directeur van de N.V. de Haas. Getuige is den dag na den moord in het pand aan de Oostzeedyk geweest, en heeft daar bloed gezien aan de deur en naast de mat in bet benedenportaal. Getuige H. F. Blel.ng, kunstschilder, legt eveneens een verklaring af over de bloed vlekken. Met zekerheid weet getuige, dat er bloed op de mat was. Vrydagcchtend is ge tuige in het pand geweest. Naar zijn mee- ning moet ieder, die daar geloopen heeft, bloed aan zyn schoenen gehad hebben. Mr. de Visser: Uw verklaring wykt ge heel af van de verklaringen der andere ge tuigen. die zeggen, dat er geen bloed op de mat was. Houdt u uw verklaring staande? Getuige: Natuuriyk, tot myn dood toe. Getuige de Haas zegt te gekloven, dat getuige Bieling fantaseert, en dat hy in gedachten meent meer te hebben gezien dan er in werkeiykheld was. Hierna komt naar voren als getuige de Inspecteur van politie J. V. Tas Deze heeft de toekening van den heer Bieling gezien en vond haar overdreven. Getuige heeft ook bloed gezien in het benedenportaal. Het was echter «.echts een kleine hoeveelheid. Op de mat was ook een klein beetje bloed. Dit zat aan den rand, en het leek of het er op getrapt was. Het in het portaal aanwezige bloed was zoo grlng, dat hy het niet de moeite vond om daarvan een foto te nemen. Get. L. van Boekelen is werkster geweest by de N.V. de Haa? en zy hield eiken mor gen de zaak schoen. Op den ochtend na den m.Tord heeft getuige opdracht gekregen om het bloed op te ruimen. In het beneden portaal was ook een kleine hoeveelheid bloed. Des middags heeft getuige de mat ultgeklopt. maar daaraan heeft toj geën bloed gezien. Verdachte heeft op Zaterdag (de moord geschiedde op Donderdag) aan getuige ge vraagd of zy den boel al opgeruimd had. Vervolgens wordt gehoord de expedltie- knecht J. L. Boer, die by de N V. die Haas in d enst was. Getuige heeft met Bruinaars den ochtend voor het eerst hoort. na den moord de raak opgeruimd. Hy heeft daarby wel twee mesjes gevonden, maar geen *mesje met een wit beenen heft. Naar getulge's meening hoefde men niet in het bloed in het portaal te trappen, om naar boven te komen. Als men er in trapte moest dit egpressleveiyk gebeurd Mjn. Getuige 8 8. te Korte, matrassenmaker, is op den dag van den moord, des avonds ongeveer 7 uur, met mej. Lans naar het kantoor gegaan. In het benedenportaal vonden zij een aktentasch, terwijl er ook een vlek bloed was. Getuige is toen in zyn woning de politie gaan waarschuwen. Toen getuige en mej. Lans beven kwa men. troffen zij daar het lyk van den heer Lans aan en een groote plas bloed. Op dat oogenblik zal het ongeveer vyf minuten over 7 geweest zyn. Mej. Lans heeft toen om «Ir. Mees gebeld, die na aankomst verklaarde, dat de dood ongeveer kwart voor zes moest zyn ingetreden en dat het slachtoffer nog hoogstens 3 minuten na den aanslag zou hebben geleefd. Getuige A. W Bes. directeur van het by- kantor „De Unie", te Rotterdam, woonde in November 1928 by mevr, wynen. Verdachte is 's avonds hevig ontsteld bij getuige ge komen en heeft hem medegedeeld, dat de politie hem had gevraagd, om naar het kan toor te komen, aangezien de heer Lans ver moord was. Later is hy nog eens gekomen en toen wilde hy met de bus van half twee naar Den Haag terugkeeren. Den volgenden dag is verdachte opnieuw by getuige gekomen en heeft toen met hem over de voortzetting der zaak gesproken. Het was aart getuige bekend, dat verdachte steads gtro-overschryvingen deed naar zyn schoonzuster, mevr, wynen. De volgenden getuige is mej. Chr. C* W. Lans, de oudste dochter. Verdachte heelt tegen deze getuige gezegd, dat hy op den moorddag reeds om half zes was weggegaan. Verdachte; Neen, dat heb ik niet gezegd. Getuige verklaart verder, dat haar vader verdachte absoluut vertrouwde. Getuige vertelt daarna, hoe zy samen met De Korte naar het kantoor gegaan is en hoe zy het UJk van den heer Lans aantroffen. President: „Wie had den sleutel van het achterhek?” Get.: „Vader had er een, en van O„ en „Kees" (Bruinaars). Vader en van O. gingen meest samen weg door bet voorhek.” De president doet nog enkele vragen om trent de door van O. gedragen kleeren, waar over get weinig inlichtingen geven kan. Al leen herinnert zy zich, dat in van O.'s grijze pak een scheur zat. De heer Lans heeft, voor hy gedood werd, een zeer belangryke order zitten afwerken, de z.g. Ouba-order. die hy gewoon was in de brandkast op te bergen als hy klaar was. Na den moord heeft men die echter, geheel afge werkt, op den lessenaar gevonden, wat tegen Lans’ gewoonte was. Mr. Kokosky aan getuige: „U zelde, dat u den avond na den moord heel kalm was. Dat is eigenaardig." het kwee- plantmate- Dc Koningin heeft gisteravond 6 uur In het paleis Huis ten Bosch de commissie uit de Eerste Kamer ontvangen, welke haar het Adres van Antwoord op de Troonrede kwam aanbieden. De commissie, aan wier hoofd zich had gesteld de voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk, be stond uit de heeren Briët. Van Cltters. De Gyselaar. Steger en Hendrix, die. evenals de president, allen ambtsgewaad droegen. Zooals ceremonieel vcorgeschreven is, wan neer de voorzitter van de Eerste Kamer het hoofd is eener dergelyke commissie, werden aan de commissie militaire eerbewijzen ver strekt Deze werden bewezen «oor een detache ment van het 2e reg. huzaren, onder com mando van een luitenant en bestaande uit twee wachtmeesters, twee korporaals, een trompetter en 24 manschappen. Deze eerewacht werd opgesteld langs de treden van het naar den hoofdingang van het paleis leidende bordes. By het bestygen door de commissie van het bordes presenteerden de huzaren de karabynen en blies de hoornblazer een eercmarsch. Bij het vertrek, ongeveer twintig minuten later, werden aan de commissie dezelfde eerbewijzen gebracht. Ingediend is de begrooting van het Zuider- zeefonds voor 1931 ten bedrage van 52.437.000. In 1931 zullen de schutsluizen en bruggen in de afsluiting van de Zuiderzee by Den Oever en op het Komwerderzand in gebruik moeten zyn. Het daarvoor benoodigde per soneel zal in dat jaar nog in lijdelijk dienstverband werkzaam zyn. Voor de bediening van de te zen en bruggen in en rond de V wordt voorshands weder gerekend op de aan stelling van tydelijk personeel. Wleringenneerpolder. Onder meer wordt medegedeeld, dat ter voorkoming van het dichtzuigen der gebag gerde kanalen en het overstuiven van de in de nabyheid liggende goede gronden, de drooggevallen zandplaten zoo spoedig mo gelijk moeten worden vastgelegd. Overwo gen wordt, een deel dezer zandplaten te be- bosschen met het oog o.m. op de behoefte aan het kweeken van een nuttigen vogel stand en het verkrygen van een wind scherm in verband met toekomstige ooft- cultuur. Met het Staats-Boschbeheer wordt samenwerking gezocht voor ken van het benoodigde riaal ten behoeve van den polder. Getracht za Iworden, met de Nederlandsche land bouwers en kweekers samen te werken hy de voorzieningin de behoefte aan zaaiza den, poot- en plantgoed. Voor proefnemin gen zijn eveneens gelden uitgetrokken. Het wordt verblijdend genoemd, dat met verschillende akkerbouwgewassen in den proefpoider te Andijk thans reeds betrek- keiyk gunstige resultaten worden bereikt. Voorgesteld wordt, in 1931 over te gaan tot de stichting van driehonderd arbeiderswo ningen, tydeiyk in te richten voor het on derbrengen van kostgangers. Het land- bouwwetenschappeiyk onderzoek in het be lang van het in cultuur brengen van dc Wieringermeer zal door de commlssie-Lo- vink worden voortgezet. Get.: „Toen ik het vernomen had, was inderdaad kalm.” Mr. Kokosky: „Ging op Vri.idagnHw». alles zyn gewonen gang?" Get.: .Men was aan X opruimen." Mr. Kokosky: „Lag er bloed op de in X portaal?” Get.: „Heelemaal niks. Maar in X portaal lag bloed, of er iemand een bloedspuwing had had." Terwyi men bezig is uit de ovettuigiM. stukken eenig r- *- mevrouw Lans, blykbaar zeer getroffen door het weerzien der voorwerpen, die haar toebehoord hebben, weenend de zaal. De zitting wordt gezchnrst tot 2.15 uur. Na de pauze is aangevangen met het voor, lezen van de verklaringen van de getólaen C. Tinbergen en P. C. van den Heuvel die wegens ziekte niet konden verschynen. Daarna werd als getuige gehoord de een. mlsilonnalr J. J. Lans. Deze heeft den dag na den moord des middags met verdachte ge telefoneerd. Verdachte heeft toen gezegd, dat hy het verschrikkeiyk vond, wat gebomd was en dat dit nooit door één persoon kon zyn gedaan, omdat het lyk nog heelemul naar boven was gesleept. Getuige J. R. Valk deelt mede, dat ver dachte by het koffiedrinken steeds het mesje met wltbeenen heft gebruikte. Den dag na den moord heeft getuige dat mesje niet gezien. Wel was het mesje de volgende week terug. Dat was eenige dagen na de begrafe nis. Getuige J. Zandman, antwoordt op «n vraag van mr. Kokosky dat het bloed in bet benedenportaal eenigszins verspreid op den grond lag Volgende getuige is de agent van politie M. A. de Graaff. Deze heeft op 29 November tusschen 6.10 en 6.12 licht toen branden op het kantoor van De Haas. Getuige kan a4ch niet meer herinneren, dat agent Brons tegen hem gezegd heeft dat hy een paar dagen voor den moord een man op verdachte wy» op de Admiraliteitskade heeft zien loopen. die voortdurend naar het perceeel van De Haas keek. Mr. Kokosky: U hebt dat toch voor de rechtbank verklaard. Getuige: Den zal het wel zoo zijn. Vervolgens werd als getuige gehoord com missaris 8 Dykstra, die de situatie in bet kantoor Van De Haas eveneens heeft opge nomen. Toen verdachte verscheen vroeg dete. wat er aan de hand was, hoewel hy dit al lang had kunnen hooren van de vele men- schen, die buiten stonden en die wisten wat er gebeurd was. Getuige heeft daarop aan verdachte gezegd, dat Lans vermoord was. Verdachte schrok in het geheel niet en hü gedroeg zich niet els iemand, die zoo’n feit

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6