Binnenlandsch C^fieuws 17 IR1 O Radio @mroep Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE •.Is VIERDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1930 Inval in een rusthuis Gevaren van den weg Marktkoopman en raadslid Verpleegden ontsnapt Onder een motorrijwiel a Werkverruiming Een eigenaardige slaaplaats KUNST EN KENNIS Inbrekers aan het werk Een Rembrandt gevonden? Het vliegongeluk In Dultschland GEMENGD NIEUWS Motor-ongeluk Vliegongeluk bij Eerlijn Een oneerlijke boekhouder 5 Op vrije voeten et Auto te water gereden llV’.ï I 0t Katholieke Pers en hef Eerste Lustrum van den K.R.O. Verduistering van brieven met geldswaarden Verpleegster door een gemaskerde overweldigd Begrootin" Gemeentefonds 1931—1932 Arbeidsvoorwaarden personeel K. L. M. S, LUCHTVAART Een grootvorstin die schildert 3 ZONDAG at.SEPT. 1 justitie gesteld. Vierjarig jongetje gedood Vraag van den heer Van Braambeek Drie weer aangehouden lichamen zyn te Heer ernstig gewond. Weer veel nuttige arbeid verricht Koopman door de tram overreden en gedood gang. De omgeving van Helmond onveilig Te Kopenhagen Een film van het gebeurde. en Het slachtoffer overleden. MAANDAG 22 SEPTEMBER vol ui van de Een doodt en een zwaargewonde En als op dat oogenblik ,.Het Vaderland” Vervalschlngen In de boeken. d 6» Ultkeeringen aan de gemeenten 7/ nu opzicht over van De chauffeur verdronken. rit SC3. Jokko wekte daarop de anderen. Hun slaapje had niet M4. 4 Het Kamerlid Van Braambeek heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vraag gericht: Is de minister van Waterstaat alsnog be reid, antwoord te geven op de eerste 3 der door mij op 2 September 1930 ingezonden vragen betreffende de regeling der arbeids voorwaarden van het personeel der K. I M„ daar in het antwoord van den minister van 13 September 1930 deze vragen onbe antwoord werden gelaten? zeer kal- dat ZEESEN, 1635 M. 6-057.20 Lezin gen 7.20*—7.50 C ramofoonpi. 10.20— t2.2o Lezingen 12.20—1.15 Gramofoon- platen 1.152.20 Berichten 2.20a.50 Gramofoonpl. 2.50—4.50 Lezingen 4.505.50 Concert 5.508.20 Lezingen 8.20 Concert. Orkest en solisten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. emlgranten-klnderen hebben ->sjn BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-con- cert 8.35 Orkestconcert» Zang. Dansmu ziek. noodlottlven afloop heeft een vliegtuig met een fllm- boord opgestegen, teneinde van ScbineFer te verfilmen, ook de P-kklve vno-val- de catastrophe geleld heb- van ruim f 1200 en feit sedert Juni 1.1. werd aarge*'o”den. Donderdag IJ. op vrije voeten gesteld. een van de Gistermiddag stortte boven het vliegveld Berlijn kort na den start het schoolvlleg- tulg D 176 neer, een tweedekker van het Dultsche verkeersvliegwezen. Het toestel, bemand met vlieger Gerhard Kurz en Ir. Rodel van de Technische Hoogeschool, viel van 400 M. hoogte. De begeleider was on- mlddellljk dood, de vlieger werd zwaar ge wond opgenomen. 1 Donderdagavond is tusschen Oudenbosch en Oud-Gastel een rondreizend koopman, die zich tusschen de tramrails te slapen had ge legd, door de tram overreden en vermorzeld. De tram, die veel vertraging had. heeft het lijk meegenomen naar Oud-Gastel. waar het In het R. K. Gasthuis werd ondergebracht. Dezer dagen vergaderde de Rükscommissle Werkverruiming onder voorzitterschap van Mgr. prof. dr. W. H. Nolens. Fene bespreking had plaats over de toe komstige werkgelegenheid in een onzer In dustrieën. Besloten werd, de belanghebbende ind”strleelen tot een conferentie uit te noo- dlgen. Verslag werd uitgebracht van een onder zoek. dat het bureau had ingesteld om gtondmachines voor den Wierlngermeerpol- der hier te lande te doen vervaardigen Door een onderneming was medegedeeld, dat door een over he kis werk hare ultbrel- dlngsmogelljkhelo werd belemmerd en dien tengevolge een uitbreiding der werkgelegen heid. Besloten werd deze zaak met de be trokken autoriteiten nader te behandelen. Onderzocht zal worden, in hoeverre het moge lijk is van Rijkswege nog te deelen in mogelijke garantie van exportkredieten. Voorts werd verslag gedaan van de be moeienissen van het bureau inzake bemidde ling ter bevordering van het gebruik van na tionale producten. Met instemming nam de Commissie kennis van de wijze waarop het Bruggenbureau van den Rijkswaterstaat de belangen van de Ne- derlandsche industrie in het oog houdt. Met leedwezen vernam de Commissie, dat een belangrijke regeeringsorder hier te lande niet was kunnen worden geplaatst. Gepoogd zal echter worden, met de hierbij betrokken Nederlandsche industrie In do toekomst een regeling te treffen, waardoor het inogelljk zal worden dergelijke orders voortaan bier te kunnen plaatsen. aangehouden Zoom. De vierde patl nt. Ja i geheeten, Is nog steeds voort- HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Vital. N.C.R.V.-Uitzending 8.158.30 Con cert 10.30ir.oo Ziekendienst it.oo 11.30 Lezen van Chr. Lectuur 12.30 I. 45 Orgelconcert door Jan Zwart 2.00 2.35 Uitz- voor scholen a.353.15 A. J. Herwig „Iets over grondverbetering" 3-153-45 Cursus Knippen 4.0054» Ziekenuurtje 5.006.30 Concert door *t Delftscli Trio 6.30—6.40 Koersen 6.407.30 Declamatie door H. Feenstra. J. Nauta (piano) 7.308.00 H. J. v. Engeland „Gevaren van electriciteit" 8.00it.30 Uitzendavond. voor de Christe lijke Pers. Sprekers H. Diemer. A. Zijlstra Mr. Dr. J. Schokking. Muzik. medew. Chr. Zangvereen. .Jehaleel”. Amsterdam. „Tno v. d. Horst”. HILVERSUM. 1875 M. Uitsl. V.A.R.A. Donderdagavond vond men op den Wouw- schen weg by Bergen op Zoom den keur meester der Warenwet uit Breda In be- wusteloozen toestand naast zijn motorrijwiel liggen. Het onderzoek wees uit. dat de mo torrijder In botsing was gekomen met een wielrijder. Het slachtoffer werd per polltle- brancard naar het algemeen burgergasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. In den vroegen morgen Is de motorrijder aan gevolgen overleden. In den nacht van Woensdag op Donderdag Is een gemaskerde man In een paviljoen van het personeel van een rusthuis binnengedron gen door openschulvlng van een raam. Onder bedreiging met een revolver heeft hU de 20- jarige Dultsche verpleegster overweldigd. Een verpleegster uit de naast gelegen kamer, dis op het gerucht kwam kijken, is door den on verlaat met een revolver naar haar kamer terugverwezen. De man heeft daarna het ge bouw verlaten. Te Beek en Dongen werd by een alleenwo nenden man Ingebroken, tijdens diens afwe zigheid. Een revolver en een kistje sigaren werden ontvreemd. „Een strooibiljet is te Rotterdam verspreid, waarin het gemeenteraadslid van Burink. op wiens terugkeer in de officleele communisti sche party Holland geen prys werd gesteld, aan de arbeiders bericht dat by hem Je adres is voor een goede sigaar. Gerrit van Burink toch is marktkoopman in sigaren geworden, lederen Zaterdag en Dinsdag zal hy op de markt aan den Goudsohenslngel te vinden zlln en lederen Woensdag op de markt aan de Hlllelaan. Met zyn sigaren zal hy zijn politieke praat jes wel aan den man brengen, in de hoop. dat, zyn marktklantjes hem wel weer naar len gemeenteraad en de Staten van Zuid-Holland zullen afvaardigen. De verkiezingen voor deze Ifrftr.ers weer in het zicht. Alleen Jokko ken den slaap niet vatten. h'j werd tel kens «eer gestoord Terwyi d' anderen waren inges'apen, had hy Iets verdachts gehoerd Hij hoorde het kraken van takken, zag schimmen in den maneschijn. „Ik weet het niet,” zei Jokko angstig, „k geloof niet, dat wU veilig zyn." Madsen, den voormaligen directeur van h&r Kopenhaagsch museum, Denemarken’s bes ten Rembrandtkenner, die. na een wel is waar vluchtig onderzoek, meende, dat het portret inderdaad van den groeten Hol- landschen meester 'fkomstig was. Het sted een man voor met donker haar en baard een soort van apostelkop en moet oorspron kelijk hebben toebehoord aan een te New castle gevestlgden Deen die het weer ge kocht had van den Engelschen verzamelaar Lord Elden. PARIJS „RADIO-PARIS”. 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkest concert en soli 8.20 „Harmonie" Blijspel van Henri Duvernois 9-50 Solisten-con- cert. De zuster van Tsaar Nlcoiaas, grootvor stin Olga Alexandrowna. is het eenige naaste familielid van dezen ongelukklgen vorst, dat nog in leven Is. Ze woont in Kopenhagen, maar is dezer dagen naar Beriyn gekomen, omdat haar belde zoons. Tlchon en Gurius, toelatings examen kwamen doen voor het Russische Gymnasium. Het zyn kinderen uit haar tweed-- huweiyk met Overste Kullkowsky Ze voedt haar kinderen op. zooals in haar ongelukkige vaderland de kinderen opge voed werden: op echt-Russische wyze. Zij Uit het Rtjkskrankzinnigengesticht Woensel zijn dezer dagen vier verpleegden ontvlucht; leen Is over den muur geklom men. terwijl de drie anderen van een onbe waakt oogenblik hebben gebruik gemaakt, om uit de stripkamer te ontsnappen. Alle vier zijn naar de bosschen gevlucht. Gisteren heeft men twee hunner te Baar- le-Nas<-au aangehouden en een derde re Bergen op van Buil vluchtig. De beide achter in den wagen gezeten personen, beiden uit Ouderkerk, konden door stukslaan der ruiten hun leven redden. De 28-jarige melkhandelaar. die den auto bestuurde, kon zich niet bevrijden en werd gistermorgen te 5 uur. toen deauto met behulp van een kraanwagen op het droge werd gehaald, levenloos achter bet «tuur aangetroffen. LANGENBERG, 473 M- 7-25—7-50 Gramofoonpl- 7.50—8-50 Orkestconcert 10.35II.X5 Gramofoonpl. 12.30 Gramo foonpl. 1.252.50 Concert. Orkest en banton 5.506.50 Orkest-concert 8.ao Concert. Orkest, sopraan en tenor. Daarna tot 12.20 Orkestconcert- Door de jriarechaussee te Hoensbroek werd aangehoutM^jde postbeambte 8.. wonende te Amstehr’de. 8. wordt verdacht van ver- dulstering- van brieven mét geldswaarde ten oost kan tore te Treebeek. HIJ is naar Maas tricht overgebracht en ter beschikking van de lang geduurd. Hy chudde hard zijn makkers en Trijn tje, riep: „Er is onraad In de buurt!” Nauwiyks ston den rijop de beenen, met den slaap nog in hun oog. of xy hoorden bulderend roepen: .BtU Julite en handen om hoog!” Blijkens de tnjedlende begroeting van het temeenlefonds voor 1931—1932 wordt ge talmd, dat de ultkeering als bedoedl in a’t 3 onder A. der wet van 15 Juli 1929, welke O’er een jaariyksch tydvak van 1 Mei30 met de noodlge grootspraak de verwach ting durft uitspreken, dat het streven van de A.VR.O., dank zy de vele Katholieken, die het ermede eens zyn. nog eenmaal wer- keiyuieid zal worden, dan zyn die Katho lieken minstens genomen geen trouwe le zers van hun eigen Katholieke pers en is de gedachte ook niet vermetel, dat men de meesten van hen 's morgens by het ontbyt of 'e avonds na het diner kan vinden ach ter een opengevouwen groot neutraal of li beraal dagblad. Zóó leert de praktijk des levens, dat Ka tholieke pers en radio by elkander behoo- ren en de KRO. voor een groot gedeelte aan haar den grooten bloei po zyn eerste lustrum te danken heeft. Wanneer wy dan ook op Zondag 28 Sep tember ts. In de 8t. Domlnlcuskerk te Am sterdam de plechtige H. Mis van dankbaar heid opdragen aan God, en Hem op de al lereerste plaats onze hulde brengen, dan zullen wy ook onze weldoeners niet verge ten, Gode aan te bevelen. En onder deze eersten zal behooren: De Katholieke Fers van Nederland. L. H. PEROUIN. O P- Voorzitter van den KR.O. HUIZEN, 1071 M- 8.30—9.30 K.R.O. Morgenwijding 9.50 N.C.R.V. Kerk dienst vanuit de Geref. Kerk (Tideman- straat-kerk) te Rotterdam-Delfshaven ia.011.30 K.R.O. Concert K.R.O.-Sextet 1.30—a.00 K.R.O. 'Godsdienstonder richt voor ouderen 2.00—2.30 K.R.O. Fred. Thomas „Amsterdam en Amster- damsch leven ten tijde der Camera” 2.30—4.15 K.R.O. Concert K.R.O.-Sextet 4.155-oo K.R.O. Ziekenlof 5.50 N.C. R. V. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk) te Katwijk aan Zee 7.458.10 K. R. O. WelEerw. Pater F. v. d. Borne O.F.M. „Katholieke Kerk en Be schaving I. De Kerk redt de Beschaving 8.10—10.40 K.R.O. Concert K.R.O.-orkest 9.30 K.R.O. Nieuwsberichten 10.40 11.00 K.R.O. Epiloog door Klein Koor. HILVERSUM. 1875 M. 9.00 V.A.R.A. Berichten omtrent Postduivenvluchten 9.05 V.A.R.A. Orgelspel door Joh. Jong 9.30 V.A.R.A. S. S. Lantinga „Kamerplan ten” 1'2.0112.30 A.V.R.O. Radio-Volks Universiteit. Rinke Tolman „De komende herfst" 12.302.00 A.V.R.O. Concert A.V.R.O.-Octet a.002.30 A.V.R.O. Boekenhalfuurtje. Bespreking van Friesctoe etter kun de in het Friesch 2.303.00 Gramofoonpl. 3.004.15 A.V.R.O. Con vert „Zaanlandsche Kapel". Zusterkoor „Duin en Bosch” 4.155.00 A.V.R.O. Gramofoonpl. Sportnieuws 5.00 V.A.R.A. „Menske”. monodrama door Ijs Visse). Voor te dragen door Ru Mulder 6.30 V.A.R.A. Concert V.A.’k.A.-Orkest orgel spel 8.00 A.V.R.O. Tijdsein, pers- en sport nieuws 8.109.00 A.V.R.O. Aansl. Concertgebouw te Amsterdam. Het Concert- gebouw-Orkest 9.009.15 A.V.R.O. Piano-duetten door Paul Schramm en Diny Soetermeer 9.1510.00 A.V.R.O. Con cert. Het versterkte Omroeporkest 10.00 10.15 Vervolg Piano-duetten 10.15it.oo. Vervolg orkestconcert 11.0012.00. Gra mofoonpl. DAVENTRV. 1554.4 M. 3.20 Kerk- cantate No. 17 van Each 4.05 Kinderuur- tje 4.20 Lezing 4.35 Concert. Kwintet. D. Tilhett (sopraan). R. Easton (bariton) 5.50 Piano-recital door Elsie Hall 6.20 6.35 Bijbellezing 6.50 Kerkdienst 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsom- roep 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. S. Allen (sopraan), E. Kersey (viool). Orkest 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS”. 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 1.05 Gramofoonpl- 2.20 Gramofoonpl. 4.50 Gramofoonpl. 7.50 Circus Rndio-Paris 8.20 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG. 473 M. 7.208.20 Orkestconcert «208.50 Gramofoonpl. 9.2510.20 Morgenwijding 1.202.50 Orkestconcert 4.50—6.20 Concert. Orkest en kwartet. Intermezzo Sportverslag 8.30 Orkestconcert- Daarna tot 12.20 Dans muziek. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20— 1.20 Orkestconcert 2.504.50 Orkest concert en voordracht 4.50—5.20 Kin- deruurtje 6.407.10 Liederen-voordracht en zanz Iedereen, die naar ons luistert In ons land, weet, dat de K. R. O. op 28 en 30 Septem ber aa. zUn eerste lustrum viert. En nu Is het mU niet te doen om in de Katholieke bladen een overzicht te geven van wat er in die eerste vyf jaren van ons bestaan geschied, ge treden engeleden Is. Aan het laatste denk Ik in het geheel niet. Wie weten wil, hoever wy gekomen zyn heeft slechts te luisteren naar onze pro gramma's en te lezen onzen Gids- en spoe dig Is hy op de hoogte. Maar waar Ik hier wel aan denken wil en wat Ik met al de kracht, die In my is zoo lulde mogeiyk wil verkondigen is dat on< voortbestaan, onze groei, onze kracht, onze Invloed voor een groot gedeelte te danken syn aan de medewerking van de Katholieke pers. Zeker, aan den K. R. O. staat een groot apparaat ten dienste voor reclame zyn microfoon en zyn programmablad. De eerste met onbegrensde uitgebreidheid, de tweede met een oplaag van 90.000 exemplaren. En de invloed, die van belde factoren is uitgegaan, valt niet te onderschatten. Maar het Is onze Innige overtuiging, nooit mu de K. R. O. by het Katholieke volk in zulke breede lagen als thans zyn ingeburgerd, nooit sou In de vyf Jaren van zyn bestaan, verkregen zyn, waarop hy nu o.l. met recht groot mag gaan indien hy van den beginne af niet den steun had mogen ontvangen van geheel de Katholieke tiers. Die steun Is daarom ook nog des te meer te waardeeren. omdat In den beginne vooral de Radio zich liet aanzien als een geduchte concurrent voor de- Courant. Meerdere malen werd In de Katholieke pers de bezorgdheid uitgesproken over den moge- lyken invloed, dien de Radio ten nadeele van baar zou kunnen uitoefenen en ronduit ge sproken. ook wy zelf meenden, dat wy. vol- geM de geleidelijke ontwikkeling, die de Radio had, noodzakeiyk een concurrent moesten worden. De Katholieke pers heeft echter alle be zwaren op zijde gezet en eeriyk en oprecht den K. R- O. geholpen, omdat zy meende, dat dit was In het belang van het groote doel, dat belde nastreven: de eer van God en het heil der mensahen. De tyd heeft dan ook heei spoedig geleerd, dat belde elkander op bewonderenswaardlge wyze aanvullen en In de toekomst ook schou der aan schouder zullen blyven staan ter ver spreiding en verdediging der Katholieke be ginselen op godsdienstig en maatschappeiyk gebied. Deze twee samen, welk een enorme kracht kan daarvan ten goede uitgaan! Deze twee samen, wat kunnen zy bijbrengen tot de ont wikkeling. de welvaart, de eenheid van ons Katholieke volk! En nu wil Ik nog eens de aandacht vestigen op de bevoorrechte positie, die wy. Katho lieken, hier In ons land met pers en radio Innemen. Waar !s de Katholieke pers zoo georgani seerd. zoo verspreid, zoo verzorgd ais In Nederland? Heeft de persweek in Brussel niet duldelyk weer aangetoond, dat Katho liek Nederland hier voorasm staat? En de Radio. Waar ter wereld beschikken de Katholieken over een Omroep die dan ook nog maar In de schaduw kan staan van den K R O Denken wy daar wel eens aan en Waardeeren wy dat wel genoeg? Als wy dan ter gelegenheid van ons eerste lustrum de pers hulde brengen, dan is dat niet alleen, met een diepe overtuiging, dat wy elkander noodlg hebben, onafscheldeiyk aan elkander verbonden moeten zyn. maar ook met den wensch, dat de verhouding, welke gedurende de rijf jaren van ons bestaan heeft geheerscht. steeds Inniger en vaster moge worden. Wy hebben in den tijd, dat de K. R. O zich heeft verspreid onder ons Katholiek volk, de volgende ondervinding opgedaan Overal, waar de Katholieke Courant In huis kwam en gelezen werd, hebben wy succes gevonden met onzen K. R. O. Overal, waar de Neutrale Courant gelezen werd, hebben wy Katholieken gevonden, die voor een eigen Omroep niets of heel weinig voelden. Altyd. als wy van Katholieken brieven ontvingen, waarin zU zich verklaarden tot aanhangers van de A. V. R. O. en voor den K. R. O. niets dan minachting of nog erger over hadden, óók al onderteekenden die Katho lieken met lid van de Maria-congregatle. lid van de St. Vlncentlus-Vereenlglng of Derde Orde enz., ondervonden wy na on derzoek. dat zy lezers van neutrale of li berale dagbladen waren. Meestal was een Donderdagavond zUn drie Jongelui uit Ouderkerk aan den IJsel met een auto van één h’-rreer vit t''*>ren gegaan In de rich ting Rotterdam. Bij den terugkeer Is de auto van den Lagen wee onder de ge meente Oude’”—*-*- van den hoogen dijk ge- redep en in de IJsel terecht gekomen, ter plaatM waar 1 a»tar water ataaL van hen, die belastingplichtig zfln volgens 1 dCT Wet op de vennogen5belasttn? 1892, wordt geraamd op 6.790.000. Totaal 88.640.000 Deze som wordt verminderd met de ultkeeringen ingevolge art. 3 onder A der wet van 15 JuU 1929, welke som. zooals gezegd, wordt geraamd op 3 030.0 -0, zoodat by de toepassing van de voormelde formule, volgens deze ramlngscijfers wat de letter G. aangaat, rekening moet worden ge houden met een bedrag van f 85.610.000. Een voorlooplge berekening aan de hand van de door de gemeentebesturen ingezon den en voorzooveel noodlg door Gedepu teerde Staten vastgestelde gegevens, heeft uitgewezen dat. met Inachtneming van de Rarantle- en limletbepalingen bedoeld in art 6 der meergemelde wet, de uitkeerirg Ingevolge art. 3 onder B. dier wet voor alle gemeenten te zamen zal beloopen 92.470.000. De uitgaven van het fonds zyn derhalve in totaal geraamd op 95.500.000. De op brengst der belastingen ten bate komende van het fonds is geraamd op 88 640.0<M. zoodat de ultkeering van het ryk bedoeld in art. 8 der wet, moet worden geraamd op f 6.800.000. Van dit bedrag komt 2/3 ge deelte ten laste van de ryksbegrootlng voor het dienstjaar 1932. April aan de gemeenten wordt gedaan, voor *!le gemeenten te zamen 3.030.000 zal be- <lnigen. De ultkeering als bedoeld In art. 3t I* Als regel afhankelijk van het bedrag, dat by de toepassing van de formule, bedoelt ta Art. 4 der wet, wordt geraamd voor de opbrengst der in dat artikel onder G. ge noemde belastingen. De opbrengst van de gemeentefondsbe- lAsting, voorzoo ver geheven ten bate var. **t fonds, wordt geraamd op 81.850.000. Ae opbrengst van 50 opcenten op de v»r- onwenthelesUng, geheven cp de mmImob Te Korienhagen zou een op hout geschil derd mansportret voor den dag gekomen rijn, dat een Rembrandt zou wezen. Men beroept zich, voor de echtheid op dr. Car) 1 8.209.10 Orkestconcert J ------9.5^10.15 Piano-recital door F. Jensen 10.1511-15 Orkestconcert 11.1512.50 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. a.50 Verslag van den voetbalwedstrijd BelgiëTschecho- Slovakye 5.20 Dansmuziek 6.20 Kinderuurtje 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Operette-uitz. ..Yes Kitty” van Max Alexys. ZEESEN 1635 M. 6.50 Lezing 7.20 Concert 8.20 Lezingen 9.10 Klokken spel 9.25 Morgenwijding, klokgelui 10.2511.50 Lezingen 11.50 Orkest concert en toespraken 1.10 Orkestconcert 2.50 Lezing 3.20 Pianospel door A. Jacob Loewensohn 3.50 Lezing 4.20 Orkestconcert en sportverslagen 6.50 8.to Lezingen 8.20 Concert. Orkest zang. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. BIJ de poging van den vlieger Schindler om van het eene vliegtuig in het andere over te stappen, welke jxiglng, geiyk reeds gemeld, een zoo vehad was ook operateur aan het kunststuk Hierbij werden 'en. welke tot ben verfilmd. Over het gebir’k van dere fi'm. die mis schien waa’xiev'"Ie a»nwi'rir<»en cv*r bet ■m're'nk in bee’d bren"t. ntets be- '-erd <t«-r r'-’o'. film voorloopig In beslag heelt genomen. Het accountantsonderzoek der boekhou ding van de N V. Alpino Maatschappy te Groningen heeft uitgewezen, dat In het af- geloopen jaar twee keer een bedrag van t 1000 is uitbetaald op e?n valschen wissel. Voorts zyn In de boeken vervalschlngen aan gebracht om te voorkomen dat deze fraude ontdekt, wend Venter bleek nog dat in 1928 op dezelfde wyze reeds een bedrag van f 300 was uitbetaald, welk bedrag echter eenige maanden later weer in de kas was gestort, zoodat deze fraude langen tüd on ontdekt bleef. De politie te Groningen heeft aangehou den een 28-Jarigen boekhouder, die ver dacht wordt van deze verv.i'sehlngen. Hy wordt ter beschikking der Justitie gesteld. 1 li berale dagbladen waren. Meestal was een onderzoek niet eens noodlg. doch verraad den de gebezigde uitdrukkingen doende, welke courant zij lazen. Hier een Telegraaf-lezer, daar het „Handelsblad". daar weer een »N. Rott. Courant”, enz. Gistermiddag te kwart over één Is to Amsterdam een vierjarig jongetje, dat van achter een openstaande deur van perceel 555 aan den Osdorperweg plotseling te voorschijn kwam en den ryweg wilde over steken. door een' Van af den Haarlemmer weg in de richting Sloten rijdenden auto gegrepen en overreden. Het kind Men een hersenschudding op en overleed spoedig na het ongeval. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20— 3.20 Orkestconcert 3.555-55 Orkest concert en voordracht 8.359-5° Vcor- dracht en zang 9-8010.05 „Aestetik”. Hoorspel van Illa Bystrom 10.2511.20 Kamermuziek. Fluit, viola en guitaar. In .de afgeloopen nachten hebben weder om een paar Inbraken In de omliggende dor pen va'n Helmond plaats gehad. Te Mlerio werd Ingebroken In café De Bierhal. De dief biykt door het raampje der W. C. binnen te zyn gekomen. In de slaapkamer werd al het ge'd uit het zich daar bevindende Ijzereri geldkistje ontvreemd. Daar het tijdens de pas geëindigde kermis ontvangen geld in het klst'e zat. naar schatting een bedrag van f 400. was de bult vry groot. De RVks- en ge meentepolitie bijgestaan door een politiehond trachten de daders op te sporen, door den regenval zijn de sporen evenwel grootendeels ultgewischt. Ook aan een woning te Mlerloo hebben die ven een bezoek gebracht, doch na In een enkel vertrek alles overhoop te hebben ge haald. zyn zy zonder Iets mee te nemen ver trokken. sche bank, maardie schat bestaat heele- maal niet. De aanspraken van de valsche Anastasia op de erfenis van T.'arin A'exan- dra, zyn natuuriyk ongerechtvaardigd De grootvorstin is de eerste van de familie Ro manov geweest, die naar Beriyn reisde om dat geheimzinnig personage te zien. En zv heeft er de grootvorstin ten stelligste van overtuigd, dat zy, zoo ze dan al geen op- lichtster is. niet het minste met haar nicht heeft uit te staan De grootvorstin hoorde, dat ze nu ook al weer uit Amerika Is gezet. Haar man en zy gaan geheel op In hun h ’Jsslyk leven. Ze bemoeien zich absoluut nil mc' de politiek. Als emigranten kun nen zy niet antwoorden op de vraag, welke rtgeeringsvorm voor Rusland het beste ge schikt Is. omdat ze geheel van hun vader land zyn afgescheiden. Da. is een zaak die het Russisci.i volk zelf aangaat. Ook wil zy zich niet uitlaten over de rol die grootvorst Cyrillus zou moeten spelen Hij Is een der weinige Romanovs, die nog leven. DA VENTRY. 1554-4 M- 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 12-20 Orgel spel door E. T. Cook. A. Carnegie (bariton) 1.352.20 Orkestconcert a.30 Uitz. voor scholen 3-40 Dansmuziek 4-35 Con cert P. St. Clair (alt). C. Weber en M. Dixon (piano) 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsberichten 7.00 Koorzang 7.25 Lezing 7-45 Lezing 8.05 Liederen voordracht door A. Filipova (sopraan) 8.20 „R.U.R.” van Karei Capek 10.00 Nieuws berichten 10.15‘Lezing 10.30 Beurs berichten 10.40 Concert. Orkest. M. Raphael (bariton) 11.2012.20 Dans muziek. kan bet niet hrlpen. maar zy biyft hopen, dat, nu de ouderen hun land waarschynltjk wel nooit meer zullen terugzien, haar kin deren tenminste nog eenmaal naar het nieuwe Rusland mogen terugkeeren. Haar kinderen kennen hun vaderland niet eens Waar andere elgenaaixllg 1 u it zending 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Voordracht door Jenny Fransman 10.30 Ziekenuurtje 11.30 Gramofoonpl. ia.00 Politieber. 12.15 Concert V.A.RJL- Sextet 1-45 Gramofoonpl. 2.30 Ned. schrijvers en dichters voor de microfoon. Herman Middendorp leest uit eigen werk. 3.15 Zang door Mary Sablairolles 4.15 Orgelspel door Joh. Jong, afgew. door gramo foonpl. 5.30 Concert. V.A.R.A.-Orjtest 6.15 Is. Santcroos „De Amsterdamsche Brandweer” 6.35 Vervolg Concert 7.15 Mr. J. H. Schultz van Haegen „Nood zakelijke verbeteringen in het Gevangenis- en Reclasseeringswezen” 7-45 Politie berichten 8.00 J. G. Pater „De Post- vluchten naar Indië - 8-15 Concert Utrechtsch Stedelijk Orkest. Inleiding door Eli Bomli- Voordracht door Martien Beversluis 10.30 Concert. V.A-R.A.-Mandoline Ensem ble ti.oo Gramofoonpl. Gisteravond ongeveer half 7 had te Oos- terbeek op den Utrechtschen straatweg een ernstig ongeval plaats. De ongeveer 20-'arl«re heer van Ree uit Oosterbeek stak plotseling den rijweg over, juist op het moment dat de motorrijder J. van D. uit Eist on zlln motorrijwiel pas seerde. De heer van D. reed in men gang, hetgeen niet verhinderde de heer van R. gegrepen werd. Ernstig ge wond werd het slachtoffer opgenomen en nadat Dr. van Mannen de eerste hulp had verleend werd hij naar het Diaconessrn- tiekenhula te Arnhem overgebracht. Men vreest voor rijn leven. De motorri'der bekwam geen letsel, hem treft geen schuld. een accent hebben aangenomen onder invloed van de vreemde taal hunner nieuwe omgeving, spreken zy thuis nog zuiver Russisch. Ook zyn haar jongens goeo I thuis in de Russische aardrijkskunde en ge- schiedenls. Haar moeder. Tsarina Maria Fedorowna. bracht haar laatste levensdagen door op het kasteel Hlvldóre en daar verleende zy ook aan de zuster van den Tsaar gastvrijheid Maar na haar dood werd Hlvidöre publiek verkocht. Haar man. overste Nikolaus Kuli- kowsky. nut wlen zij ten naaste bij twintig Jaar getrouwd is. kreeg van een Drensch mUllonalr, die In Amerika woont, maar in Denemarken uitgestrekte goederen bezit, opdracht het beh<-- over die bezittingen op zich te mmen. Hy Is cavallerie-offlclrr en buitengewoon goed op de hoogte van alles, wat met het fokken en verzorgen van ren paarden samenhangt. Er. die Deensche mlllionalr bezit een schitterenden stal met enpaarden. daar heeft haar man nu het zy wonen in de buurt van een aardig stadje, Hrite. dat maar 18 KM. Kofienhagen verwijderd ligt. De over ste heeft een flink inkomen en de vorstin verdient er nog wat by met schilderen, zy raaakt n.l. aquarellen, die zeer in den smaak vi ilen en goed verkocht worden. Zoo on- k.jgs In Belgrado, waar al de schilderyen zy ingezonden had. ook verkocht wer den. Ze lever dus van wat oelden verdie nen. Htt is naar niet gelukt ook maar eei stbnarheid uit 'tusland te redden Er zyn i bten in omloop als sou de Taa ien fn mille nog '"-er een groot vermogen be schikken. maar dat Is niet In overeen stemming met de werkeiykheld. Br was rpra_e van n fantastisch-grooten schat, die berusten sou ta een kluis nut een LottdaB- De -mynwerker H. J. N„ uit Kerkrede, die op het kantoor der Posterijen te Spek- holrerhelde een van een valsche handtecke- nlng voorzien Rykspostsnaarbankboekje aanbood, zulks ter Jm<—van een bedrag als verdacht van dit Is

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11