Italiano tegen hoest en verkoudheid HEILZAAM en LEKKE» bladzijde 1 ALGEMEENE SPORTDAG TE ALKMAAR Burgerlijke Stand I o 3É van Alkmaar TWEEDEBLAD MAANDAG 22 SEPTEMBER 1930 stadsnieuws Officieele opening der nieuwe overdekte tribune OFFICIEELS MEDEDEELINGEFJ Verduistering Nieuwe zaak I r Gevonden dieren en voorwerpen 0 DUIVENSPORT Sint Laurentius VRAGENBUS Mariavereeniging BIJLAGEN TOT DEN RAAD PROVINCIAAL NIEUWS Benoemd Vergadering van den raad 0 I Het veertig-jartg professiefeest van Pater St. Uiterwaal O.P. Afscheidsavond Pater P. Maessen S. A. M. Het gouden jubileum van de parochiekerk te Oudorp Postduiven vereeniging Steeds in Spanning” HEEMSKERK 75 dier Wet worden ingewilligd. St. en terug gedeeltelijk, ter wa- 50 I» prijs overhoop bouw de om Jan van Dene strafschop werd door Th. Bos onbe rispelijk ln een doelpunt omgezet. 10. men regenvlek- 3» I vlag werd overtuigd, bijdragen HET 4e LU8TRUM VAN DE AFD. ALKMAAR VAN DEN A.N.G.O-B, zeer de van io.per M.2. Noch B. en W., noch de Commissie van Bijstand voor het grondbedrijf hebben tegen dezen verkoop bezwaar in verband waarmede zij voorstellen, daartoe te besluiten. huis op een terrein gelegen in den Eendrachts- 'jk kadastraal bekend in 1. 2. 3. Kanaalkade zullen niet worden auto's, tenten. 2 2952 231.17 2.48. 2 2 49.17 2.5435 2.5557 6. en 287 I le pr. 2e prijs de een rijtuigen fruitwagens, stalletjes, te verhuren d. De Commissaris van Politie. WALRAVEN. 1020 Kon. ***n-verdedigers den bal met de hand, *°°r de scheidsrechter Alcmaria een •chop toekende. VUURWERK Des avonds vanaf 8 uur tot afloop vuur werk wordt geen nj verkeer toegelaten op de Kanaalkade, vanaf Korte Nieuwesloot tot Patemosterstraat en is hier voor de auto bussen als route aangegeven: Heerenstraat, Dijk. Koningstraat. Koningsweg. Patemoa- terstraat. Op de toegelaten: ijskarren, ladders, stellages e Onze oud-stadgenoot, de Weleerw. heer H. Coppens, thans kapelaan te 's Gravenhage (H. Jacobus), is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Rot terdam (H. Laurentius). De schipper P. de B., liggende aan de Handelskade tegenover de Nieuwesloot, be merkte. toen hij hedenmorgen te ongeveer 5 uur aan boord kwam, dat een en ander was verduisterd, ojl een manchester broek en jas, een peluw en een wollen deken. HU had eenig vermoeden, dat een verderop liggende schipper, genaamd O. J. zich hier aan had schuldig gemaakt. Na een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat dit vermoeden inderdaad waarheid was. Bedoelde J. had in den afgeloopen nacht onder den invloed van sterken drank be doelde voorwerpen medegenomen en lag, toen de politie binnenkwam, heerlijk te sla pen, gebruik makende van de gestolen voor werpen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Alcmaria bleef, in den aanval en kort daar- °P maakte de linksbuiten er met een goed “*ot »_o van. ----- «Vdeed r^nrroiMj' zwéa-lku» »tirw» apuqeRi rioor Verkoop van grond aan de Fontein Verschuirstraat Vin den heer H. Vos alhier, ontvingen B. en W. een verzoek om aan hem of zijn lastgevers te verkoopen en aan de Fontein Verschuirstraat gelegen perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F, nr. 2727, gedeeltelijk, ter grootte van M.2, voor den prijs van 10. Uit den slanken toren van Oudorp's paro chiekerk wapperde vanmorgen de vaderland- sche driekleur ten bewijze dat er iets bijzon ders aan de hand was. Dat bijzondere feit was: de plechtige viering van het 50-jarig bestaan van de parochiekerk van St. Lauren tius. Om 7, 8 en 9 uur werden H H. Missen op gedragen door den Z.E. pater G. Bloetjes, te Rotterdam, oud-kapelaan der parochie, door den Z.E. heer W. G. Buren, pastoor te Den Hoorn, zoon der parochie, en den Z.E. heer pastoor H. J. G v Baaren. Vele geloovigen woonden de H.H. Missen bij en naderden tot de H. TafeL Om 10 uur werd in de feestelijk versierde parochiekerk een solemneele Hoogmis opge dragen door den Z.E. heer em.-pastoor H. C. Maat, die bijna 30 jaar pastoor was van deze parochie en geassisteerd werd door den Z.E. heer O. Bloetjes als diaken en W. O. Buren als sub-diaken; als ceremoniarius fungeerde 2727» ongeveer 416 per M.2 Daar noch B. en W., noch de Commissie van Bijstand voor het grondbedrijf, tegen dezen verkoop bezwaar hebben, stellen B. en W. voor, daartoe over te gaan. Verkoop grond Palingstraat De heer H. Vos alhier, heeft gevraagd voor zich of zijne lastgevers te mogen koopen een aan deze gemeente in eigendom toebe- hoorend perceel bouwterrein, gelegen aan de Palingstraat, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F, nr. 2727 gedeeltelijk, ter grootte van ongeveer 781 M.2, voor den prijs Ontheffing artikel 28 bouw en woningverordening Bij B. en W. zijn ingekomen een tweetal adressen, waarbij F. H. Geels en C. Bierman alhier, vergunning verzoeken tot het bouwen, respectievelijk van een trekkas en een waren huis op een terrein gef polder, respectieveïij sectie E, nr. 554 en nr. 551. Volgens de eerste alinea van artikel 28 der bouw- en woningverordening is het ver boden te bouwen anders dan, hetzij aan bij de inwerkingtreding dier verordening be staande openbare straten, hetzij aan openbare straten, aangelegd overeenkomstig de be palingen dier verordening, hetzij aan aan te leggen openbare straten. Van deze bepaling kan de Raad volgens de 2e alinea van hetzelfde artikel ontheffing verleenen. Waar het in beide gevallen de bedoeling is het te stichten gebouw op meer dan 10 me ter uit den openbaren weg te bouwen en dit derhalve volgens de omschrijving in de 3de alinea van bedoeld artikel niet aan een openbare straat komt te liggen, is voor de uitvoering van de bouwplannen ontheffing van het verbod van bovengenoemd artikel der bouw- en woningverordening noodig. B. en W. hebben tegen het verleenen dier vereischte ontheffingen geen bezwaar. Overleden: Cornells Emont. 69 j. Terhaak, 72 j. Maarten Visser, 64 J. Geboren: Jeanette Tecla Maria, d. Hendrikus Janke en Johanna Wagenaar Cornelius Constantinus Jozef Maria, z. van Antonius van der Griendt en Theodora Reyer Nicolaas. s. van Cornells Ploeger en Dieuwertje de Waard Cornells, z. van Gijsbert Schot en Guurtje Bak. der gemeente Alkmaar op Donderdag 35 September 1930, nam. te 1 uur. Punten van behandeling 1. Onderzoek van den geloofsbrief en c.q. beëediging van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer G. H. Hoijtink. 2. Vaststelling van de notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Inge komen stukken. 3. Aanvulling Raadscommissies. 4. Benoeming van een lid der schattings- commissie voor de Inkomstenbelasting (bij lage No. 101). 5. Idem van een tijdelijk leeraar aan het Gymnasium (bijlage No. 102). 6. Idem van lijdelijk personeel aan de Handelsschool (bijlage No 103). 7. Idem van personeel aan de gemeen telijke scholenRyqoc -- Aanschaffing schoolbanken Wilhel mi naschool Den 24sten Juli i.l. ontvingen B. en W. om bericht en raad een adres van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Chris telijk Schoolonderwijs alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrek ken voor de aanschaffing van 96 nieuwe schoolbanken (in elk der klassen 3, 4, 5 en 6 24) ten behoeve van de Wilhelminaschool aan de Doelenstraat, omdat de aanwezige banken in onbruik baren staat verkeeren. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, deelen B- en W. mede, dat de aanwezige banken zich inderdaad in zoodanigen toe stand bevinden, dat ze niet meer door her stel in bruikbaren staat kunnen worden gebracht. Aangezien overigens de aanvrage voldoet ian de in artikel 73 der L. O.-wet gestelde eischen (in verband met het besluit van 14 December 1935 behoeft in dit geval geen waarborgsom te worden ge- Het parochiezangkoor voerde op zeer ver dienstelijke wijze uit de Missa in honorem Sanctl Frederici, van Gruber. De kerk was nagenoeg geheel met geloovigen gevuld. Vanavond zal onder het plechtig Lof de Z.E. pater J. Lips uit Amsterdam de feest- predicatie houden. Meisjescongregatie tot 17 jaar Zoo een enkele vader of moeder het nog niet mocht weten, het is mogelijk. dan wordt het aan alle ouders nog maar weer eens meegedeeld, dat alle meisjes van St. Lauren tius, die plechtige doopbeloften hebben af gelegd en neg geen 17 jaar zijn, iedere week des Maandags om 7 uur in de kerk worden verwacht; de oefening duurt drie kwartier. De kinderen van Francises Romans zijn hiervan uitgezonderd. VEETENTOONSTELLING Tijdens de veetentoonstelling op het Waagpleln, Doorbraak en Nieuwsloot van 10% uur v.m. tot 1 uur n.m. zullen voor alle afgesloten zijn: de Schapenbrug, (vanaf Magdalenenstraat tot Ple- den kunnen maken. Laat iemand gaan praten met een notaris. Vraag I: Hoe verwijdert men wijnvlekken uit een zijden en stoften japon? Aether er. benzine helpen niet. Vraag II: Hoe verwijdert ken uit een rood vilten hced? Antw. I: Met alcohol van 90 pet.; n. StriJl met een spons, gedoopt in schoon water nw nW te nsf, rm het, «HL (bijlage No. 110). 20. Idem tot verkoop van grond aan de Fontein Verschuirstraat (bijlage No. 113). 21. Idem tot beschikbaarstelling van gel den uit de gemeentekas voor de aanschaf fing van stoelen ten behoeve van de St. Adel- bertusschool aan den Nieuwlandersingel (bijlage No. 111). 22. Idem tot beschikbaarstelling van gel den uit de gemeentekas voor de aanschaffing van schoolbanken, ten behoeve van de Wil helminaschool aan de Doelenstraat (bijlage No. 112). Aanwezig aan het Bureau van politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de navol gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op: 16. 17. 18 en 19 September 1930. Belastingmerk in étui; dop van auto; beursje met inhoud; sleutels; handschoe nen; banden van jassen en mantels. Aanwezig en te bevragen bU de navol gende Ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op: 16, 17, 18 en 19 September 1930: Heerenketting, Peperkamp. Wognumschebuurt 6; dames- portemonnaie met Inhoud, C. Zeegers, Baanpad 32; kogelring met inscriptie. J. Overman, Laat 130; belastingmerk in étui, J. Boot. Boezemsingel 47; doos met pan toffels. W. Valk, 2e Landdwarsstraat 33; belastingmerk, J. de Vries, Luttik Oudorp 74; damestasch, J. Stroomer. Spoorstraat 63; belastingmerk in étui. D. Boot. v. d. Woudestraat 43; riem met aluminium nok, A. de Geus, Stuartstraat 55; merk en goudstukje. Mr Langeveld. Kennemer- straatweg 85; haarstrik met speld, G. Wes ter. Limmerhoek 12; gereedschapstasch je B. Ris, Breedstraat 31a; leeg kindertaschje, J. J. v- d. Linden. Heiloërdtjk C 132; bro che. ten Haaf, Bloemstraat 11; belasting merk, P. Keesom, Mient 25; pak schrijfpa pier. J. Stlkkel, Verdronkenoord 119; olie- kleed, J. C. Post, te bevr. wachthuisje Frieschebrug; koralen armbandje, M. Buis. Geestersingel 8; imitatie broche. J. Bruin, Spoorstraat 13; kindérportemonnaie met inhoud. Stoutjesdijk. Voordam 5. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau v. politie. Athletiek. Nadat ree& verschillende series geloopen waren, werden na den voetbalwedstrijd de finales geloopen. Daarbij is, ondanks het minder prettige weer, goede sport te zien gegeven. De uitslagen van de athletlekwedstrfjden waren: 50 Meter hardloopen daipes: le prijs mej. G. Jongens, tijd 7 sec.; 2e prijs mej. E Wierema, 7 1/5 sec.; 3e pr. mej. A. Schats. 7 2 5 sec. Bal werpen dames: le prijs mej. F. Wiers ma. 24.55 M; 2e prijs mej. Nierop-Groot, 22 80 M: 3e pr. mej. C. Briefjes. 21.80 M. Estafette-loop dames: le prijs Be Quick. Bergen. 30 4 5 sec.; 2e prijs Turnlust I, 314 5 sec. 100 Meter hardloopen heeren S. Noom. 10 4/5 sec.; 2e prijs D. 11 sec.: verkeer Houttil terstraat), Korte Nieuwesloot en Gedempte Nieuwesloot. Eveneens Is de Achterstraat vanaf Langestraat tot Koningstraat voor alle verkeer afgesloten van 9 tot 11 uur v.m., ten behoeve van de veekeuring. ALC. VICTRIX II—DE SPARTAAN 2—2. De eerste competitiewedstrijd in dit seizoen v»n de Alcmaria-reserves vormde een der •ttrarties van den algemeenen sportdag. Het was jammer, dat het veld door de 7de regenbuitjes glad geworden was. waar- onder het spel ongetwijfeld te lijden had. Niettemin hebben de toeschouwers een aar- dlgen wedstrijd gezien, waarin goed partij begeven werd. Voor de rust met den wind tegen speelde Alcmaria beslist aardig en werd menige ••nval opgezet Onverwacht bekwam Alc- “xrla de lieding. Bij 'n gevaarlijken aanval ®P het Spartaandoel bewerkte een der Spar- **an-verdedigers den bal met de hand, waar- straf- Bovengenoemde vereeniging hield Zon dag 21 Sept, een wedstrijd met oude Jonge duiven vanuit Neuville. afstand Kilometer. Gelost om 10.45 met Zuidwesten wind, bewolkte lucht Aankomst als volgt: M, Kroese R. J. Ran M. Kroese C. J Paulisse G. Hljmans R. J. Ran Openingsrede burgemeester Wendelaar Hierna werd door den burgemeester de openingsrede uitgesproken die door ons zeer ■lecht kon worden verstaan, weshalve wjj deze hier onvolmaakt kunnen weergeven. Spreker heette allereerst de verschillende gasten welkom, waarbij het spreker ver heugt te mogen constateeren, dat hetgeen hier is tot stand gebracht door alle kringen van Alkmaars bevolking op prijs wordt ge steld. Spreker was er van overtuigd, dat dit bouwwerk zou bijdragen tot meerderen roem van de stad Alkmaar, en dat de di verse sportvereenlglngen van deze tribune veel plezier zouden ondervinden. In het bijzonder verheugde spreker er zich over dat het gemeentebestuur de ojxlracht tot den bouw van deze tribune had kun nen geven aan den oud-stadgenoot, den heer J. Wils, die zich met het bouwen van het Olympisch Stadion zoo n groeten naam en wier» daarvoor den voor architectuur was In perceel Scharloo no. 5. heeft de heer J. Jonker een nieuwe zaak geopend in schrijf- en teekenbehoeften. De leesbibliotheek, vroe ger in handen van de weduwe Diuve. is door den heer Jonker overgenomen. Behalve schrijf en teekenbenoodigdheden bevat de stofvrije etalagekast luxe voorwerpen op dit gebied, terwijl ook diverse weekbladen ver krijgbaar zijn. Vele Alkmaarders hebben Zondagavond wederom getuigd een warm hart te hebben voor de missies in het algemeen, maar voor den missionaris in het bijzonder. Het zaaltje van het Rosa-Patronaat was geheel gevuld, toen pater Maessen. vergezeld van zijn ouders en verdere familieleden binnentrad en met een spontaan gejuich werd begroet. Onmiddelijk nadat pater Maessen en zijn familie de voor hun bestemde plaatsen had den ingenomen, richtte pater W. de Mol. als voorzitter van het uitvoerend comité zich tot de aanwezigen en herinnerde aan de eerste plechtige H. Mis. die door pater Maessen alhier op den 2en Paaschdag was opgedragen, en welke heugelijke gebeurtenis met veel luister en plechtigheid was gevierd. Dan wijdde spr. in het kort over de zware taak van den missionaris uit, wijzende op de groote moeilijkheid van het maken van rei zen. Het eenig bruikbare vervoermiddel voor den missionaris is daar de motorfiets. Deze avond is belegd geworden om pater Maessen aan de benoodigde financiën te helpen, om zich daarvan te kunnen voorzien. Met een opwekking om aan de attracties flink deel te nemen, eindigde spr. (applaus). Daarna werd door leden van het patro naat het bekende blijspel: „Een paard op zolder” ojigevoerd, waarmede de jgygdlge figuranten veel succes hebben geoogst. De regie was van den heer Jacq. Verhagen. Daar ae inhoud van dit vroolijke blijspel genoeg zaam bekend is. behoeven w|j daarover niet uit te weiden. z De avond werd verder op zeer aangename wjjze gevuld met allerlei verrassingen, waar aan door de aanwezigen dapper werd mede gedaan, terwijl de kleine pauzes door den heer G. Banke, met vroolijke piano-muziek werden verkort. De heer Blom, vloolleeraar alhier, heeft de aanwezigen eenige oogenbllk- ken van ware kunst doen genieten, hetwelk een luid en dankbaar applaus ontlokte. Nadat de verschillende verrassingen waren beëindigd, richtte pater Maessen zich tot de aanwezigen. Het deed spr. een groot genoegen te mogen constateeren. dat er in Alkmaar nog steeds zooveel liefde heerschte, voor wat betreft - -de missie en den missionaris. Hieruit blijkt aldus spr. duidelijk, dat de missionaris ook in de toekomst op uw steun kan rekenen, maar ook op uw gebed. Spr. bracht dan eenige woorden van op rechte dank aan pater de Mol. den organi sator van dezen avond, van wlen spr. reeds zooveel steun heeft mogen ondervinden, daar hij als oud-mlssionaris de behoeften kent. Voorts bracht spr. de verschillende mede werkers afzonderlijk «en woord van dank en deelde mede, dat de verschillende verrassin gen een bedrag van ruim f 150 hadden op gebracht, waarvoor spr. zijn grooten dank betuigde. Na nog dank te hebben gebracht aan de milde gevers van cadeaux en ver snaperingen eindigde pater Maessen. waarop een luid applaus volgde en door allen uit volle borst het „Lang zal hij leven” werd ge zongen. Nadat ook pater de Mol eenige woorden van dank had gesproken, en de aanwezigen een „wel te rusten” had toegeroepen, be hoorde ook deze avond weder tot het ver leden. den heer de Waard, namens de Onthou ders-sport vereeniging en mej. de Vries van Westzaan. Belde sprekers feliciteerden de aid. boden bloemen aan. Onder applaus deelde de voorzitter mede, dat alle bloemen naar het Centraal Zieken huis zullen worden gebracht. Dan werd het woord gevoerd door den heer Martinus. Bondsvoorzitter, die er met groote welsprekendheid op wees, dat zoovelen nog als .sympathiseerenden" ter zijde staan, terwijl zy als medestrijders dienden te kampen voor dit groote ideaal, de geheel-onthoudlng, dat slechts een klein maar zeer belangrijk onderdeel is van het groote maatschappelijke werk. Na gewezen te hebben op de gevaren, die aan het gebruik van alcohol zjjn ver bonden. drong spr. er bjj de aanwezigen op aan, dat zij den zwaren strijd met groo te volharding zouden blijven trotseeren en trouw zouden blijven aan de blauwe banier. Vervolgens richtte spr. eenige waardee- rende woorden tot de jubileerende afdee- llng en tot den heer Groen en bood vervol gens een nieuwe vlag aan. (Langdurig ap plaus). Nadat de voorzitter de verschillende spre kers, in X bijzonder den heer Martinus, had bedankt en de symbolen, die op de waren aangebracht had verklaard, even gepauzeerd, waarna de avond verder aangenaam werd gevuld met muziek. De afd. Alkmaar van den A. N. G. O. B. mag op een geslaagde feestviering zien. Aanschaffing stoelen Adelbertusschool Den 24sten Juli j.l. ontvingen B. en W. om bericht en raad drie adressen van het Bestuur der Vereeniging „Sl Joseph” alhier, houdende het verzoek gelden uit de gemeente kas te willen verstrekken voor a. de aanschaffing van 80 stoelen ten behoeve van de beide klassen der Sl Adel bertusschool aan den Nieuwjandersingel, waaraan onderwijs wordt gegeven volgens het Dalton-stelsel b. het aanbrengen van een linoleum-vloer- bedekking in de lokalen, waarin de onder a genoemde klassen zijn gehuisvest c. het aanbrengen van een linoleum-vloer- bedekking in drie bovenlokalen van de St. Aloysiusschool aan de Koomlaan. Het Bestuur heeft de beide laatstvermelde aanvragen ingetrokken. Omtrent het onder a vermelde verzoek thans dienende van bericht en raad, deele B. en W. mede, dat de aanwezige stoelen inderdaad, gelijk het bestuur aangeeft, zich in zoodanigen toestand bevinden, dat ze niet meer door herstel in bruikbaren staat kunnen worden gebracht. Aangezien overigens de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der L. O. wet 1920 ge stelde eischen (in verband met het Kon. Besluit van 14 December 1935 behoeft in dit geval geen waarborgsom te worden ge stort) moet dit verzoek op grond van artikel 75 dier Wet worden ingewilligd. Woensdag 24 September feest van O. L Vrouw der Slaven. 'Om 7 uur H. Mis met Algem. H. Communie in de 8t. Jozefkerk voor de leden der Mariavereeniging. len door den regen te glad werden. Toch hebben de toeschouwers meerdere •taaltjes van* goede sport te zien gekregen an dat deze gewaardeerd werden bleek wel uit het applaus, dat vele malen opklonk. Ook waren de verschillende oefeningen niet Tan propagandistische waarde ontbloot, om dat, naar onze meening, onder de toeschou wers thans kijkers aanwezig waren, die men anders gewoonlijk bij sport-uitingen niet Eet Ter gelegenheid van de ffficieele ln ge- jmikneming van de nieuwe overdekte tri bune ln het Alkmaarsche Sportpark, was Zondag een algemeene sportdag georgani- jserd. waaraan verschillende gymnastiek- rejeenigingen en athletiekvereenigingen medewerkten, alsmede werd gespeeld de voetbalwedstrijd Ale. Victrix II—De Spar taan H- precies te half één marcheerden de turnsters en turners af van de gymnastiek lokalen aan de Nieuwesloot. voorafgegaan door de R. K. Jongenskapel „St. Louis", onder leiding van den heer Wllll Köhler. Door de St. Laurensstraat, Koorstraat. jUtsevoort en Kennemerstraatweg, werd naar het Sportpark gegaan. langs den weg hadden zich velen opge- ateid die het voorbijtrekken gadesloegen, hetwelk ook een aardig schouwspel oplever de. De turnsters .en turners in hun frissche Heeding, maakten een keurigen idruk. Op het Sportpark hadden intusschen op de tribune reeds vele toeschouwers plaats genomen toen de deelneemsters en deelne mers zich op het terrein opstelden. Op de eere-tribune waren vele autoritei ten aanwezig en merkten wij op: burge meester Wendelaar, de wethouders Leesberg en Thomsen, den gemeente-secretaris, den heer A. Koel ma. de raadsleden Sietsma, Bonsema, Geels, Woldendorp, Van Slln- gerlandt, mevrouw HellemanHardebol. Bulens en Bakker den heer D. Schenk, dir. v«n het Sportpark, den heer D. G. J. Mar- gadant. dlr. van Gemeentewerken. den heer B. Hoek, dir. van Plantsoenen, mr. j. p. Bosman. voorzitter van Alcmaria V. v. V. en den architect, den heer Jan Wils. Velen van hen waren vergezeld van hunne dames. Op feestelijke wijze heeft Zaterdag afd. Alkmaar van den A. N. G. O. B. haar vierde lustrum herdacht. Des middags om 5 uur had in het „Gulden Vlies” een zeer druk bezochte receptie plaats, waarbij groote welsprekendheid is gedemonstreerd en vele bloemstukken werden aangeboden. Van het gemeentebestuur was bericht van verhindering Ingekomen. De voorzitter van de afd. Alkmaar, heer N. de Waard, sprak allereerst woord van welkom en memoreerde vervol gens wat in de afgeloopen 20 jaar was ge schied. Spr. schetste dan het werken en doel van den A. N. O. O. B. en de middelen die daartoe werden aangewend, waarvan de „blauwe tent” tijdens de kermis, tegenover de St. Laurensstraat allen wel bekend is. Spr. bracht in dezen de overheid een woord van dank. Spr. richtte eenige waardeeren- de woorden tot den penningmeester, den heer Groen, die 20 jaren lid van de afd. is. Den wensch uitsprekende, dat de alcohol, de grootste vijand van het menschdotn, zou mogen verdwijnen, eindigde spr. (Applaus). Allereerst werd dan het woord gevoerd door den heer Schouten, een der oprichters van de jubileerende afdeeling, die herin nerde aan den grooten strijd die gevoerd is moeten worden, om de afd. op dit niveau te brengen. Spr. bood vervolgens een bouquet bloemen aan. Dan werd bet woord gevoerd door den heer J. W. Vllndt, voorzitter van de N. Holl. Propaganda-commissie. Spr. prees de afd. als een der ijverigste In de provincie. Spr. noemde de actie tegen den alcohol Intens in Nrd Holland en wees op jeugdorganisaties die uitstekend aan haar doel beantwoorden- Ook deze spreker bood bloemen aan. De heer J. Koelman, voorzitter van de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. sprak een woord van hulde voor het verrichte wesk en hoopte dat de samenwerking blijvend zou mogen zijn. Spr. bood vervolgens bloe men aan. Achtereenvolgens werd dan het woord gevoerd door den secretaris der reclassee- ringsvereeniglng van ..Het Leger des Hells” den heer v. Doorn; door den heer Kaper, namens de afd. Krommenie; door den heer C. Venneker. namens Mariavereeniging en Kruisverbond; door den heer D- Kemp, als vertegenwoordiger van de I. O. G. T.; door den heer N. de Waard namens de jeugdaf- deeling; door den heer Schelvisch namens de afd. Beverwijk; door den heer Hamme namens de afd. Hilversum en door den heer Zwaan. Al deze sprekers boden bloe men aan. Voorts waren veel telegrammen en gelukwenschen binnengekomen. Des avonds te 8 uur had de feestavond plaats, eveneens in de tooneclzaal van het „Gulden Vlies”, waarvoor groote belang stelling bestond Nadat het Selection symphonic-orkest „Scherzando" uit Zaandam, onder leiding van den heer G. Bank, een viertal num mers ten gehoore had gebracht, en door eenige leden van de afd. beeldengroepen waren geformeerd, werden de aanwezigen door den heer Burlage eenlgen tijd aange naam bezig gehouden. Vervolgens werd wederom gelegenheid gegeven de afd. te compllmenteeren. Allereerst werd dan het woord gevoerd door den heer Rugaard, namens admini stratie en redactie van „de Onthouder”. Spr. constateerde dat in de afd. Alkmaar een gezonde werklust heerschte. terwijl mooie plannen waren volvoerd. Na een opwekking om veel propaganda te maken voor het orgaan, eindigde spr. POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE LANDBOUWFEESTEN OP WOENSDAG DEN 24en SEPTEMBER 1939 IN DE HARDDRAVERSLAAN De Commissaris van1 Politie te Alkmaar maakt bekend, dat 24 September 1930, tij dens de harddraverij des namiddags van 1 tot 6 uur voor alle verkeer zullen zijn af gesloten: De Wilhelmlnalaan en Metius- gracht. terwijl de Groote Krulslaan alleen mag bereden worden In de richting van Kennemerstraatweg naar Wester weg Statlonneerende voertuigen, auto's, fruit wagens. ijskarren enz. worden niet toegela ten op den Kennemerstraatweg, Groote Kruislaan of omgéving ran het feestterrein, dan volgens aanwijzing der politie. Zooals reeds gemeld, hebben dieven zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag toe gang weten te verschaffen in de woningen van drie verschillende Ingezetenen alhier. Nader zij hierover nog vermeld: Bjj Dr. Ypma is men binnengekomen door het uitsnijden van een ruit en werd ln de benedenkamer vrijwel alkó overhoop ge haald. Te ongeveer middernacht is door de be woners wel eenig gerucht gehoord, doch hieraan werd geen aandacht geschonken. Verschillende voorwerpen van waarde wer den onaangeroerd gelaten, doch een flinke som geld werd medegenomen. waaronder een aantal gouden tientjes. Gelukkig is het' bedrag, hetwelk gestolen is niet zoo groot als oorspronkelijk werd ge dacht, doch 't bedraagt toch wel eenige honderden guldns. Dokter Ypma is tegen Inbraak verzekerd. Bij de heeren Joh. de Wilde en P. v. d. Ploeg van de buit geringde heeren hebben bij eerstgenoemde behalve 30.aan geld ook de revolver van den heer de Wilde mee genomen. terwijl bij P. v. d Ploeg bulten een bankbiljet van f 10ook eenige postzegels en rer.tezegels werden vermist. Ook bij laatstgenoemde was een groote wanorde aangericht: laden e.d. waren over den grond verspreid Het politie-onderzoek is in vollen gang. Van de dader (s) is tot nu toe echter geen spoor gevonden. Onder zeer groote belangstelling van paro chianen en niet-parochianen heeft gisteren de Weleerw. Pater Stephanus Uiterwaal O.P. kapelaan der St. Dominlcus-kerk alhier, zijn veertigjarig professiefeest gevierd. De groote belangstelling bleek vooral tijdens de solemneele Hoogmis, die om half 11 door den jubilaris in de jjarochlekerk werd opge dragen en des middags tijdens de zeer druk bezechte receptie. Pater Uiterwaal werd tijdens de solem neele Hoogmis geassisteerd door zijn orde broeders, den Weleerw. Pater B. A. J. Ste rnes als diaken en den Weleerw. Pater B. Teppema als subdiakefl. Voor de communiebank hadden familie leden van den jubilaris plaatsgenomen. Het parochiale zangkoor, waarvan de leden trou wer dan ooit waren opgekomen, zong onder leiding van den heer Joh. Kuiper op ver dienstelijke wijze de driestemmige Missa Pontificalis voor mannen- en knapenkoor van L. Perost De organist P. van Langen, bege leidde den zang op meesterlijke wijze op het orgel. Des middags van 1 tot 2 uur werd ln de pastorie een receptie gehouden. Vele parochianen en niet-parochianen kwa men den jubilaris gelukwenschen. O.a. kwa men: de leden van het kerkbestuur, de be stuursleden van de mannencongregatie, waar van Pater Uiterwaal directeur is. het be stuur en verschillende leden van het zang koor, van Eerbied in Gods Huls, van het collectantencollege, twee dames-zelatrices van Spoorwijk, de parochiale wijk van Pater Uiterwaal en voorts vele bekenden en vrien den van den jubilaris. Een plechtig lof met „Te Drum" besloot de kerkelijke viering van dit jubileumfeest. Vraag: Ia No. 33. serie 1969. van het Voormalig Waarborgfonds der Premieleening van den Rotterdamschen Schouwburg al uit geloot’ Antw.: Nog niet uitgeloot. Vraag Ik woon in een burgerwoonhuis. dat ik voor 3 Jaar gehuurd heb. Met Augus tus zijn er twee jaar van verloopen. Nu zou ik het gaarne verlaten. Moet ik dan het over blijvende jaar nog betalen’ Antw.: Ja, tenzij u een bevredigende op lossing met den huiseigenaar kunt treffen. Vraag: Twee arme menschen, die niets an ders bezitten dan hun netten huisboedel. worden door hun iamilieleden (vooral de vrouw is van nette burgerlijke afkomst) aan hun lot overgelaten. Wanneer beiden of een van beiden nu eens komt te sterven, zou die familie met hun boeltje er van door gaan Om dat te voorkomen, wilden zij een en an der uit hun inboedel vermaken aan een oi anderen goeden kennis, die hen tijdens hur leven steeds behulpzaam zijn geweest. L- daartoe een gezegeld schrijven (door twee ge tuigen onderteckendvoldoende’ De men schen worden geheel van de armen onder houden. Antw.. De betreffende personen mogen hun goederen vermaken aan ieder willekeu rig persoon, die hun goedduntk. Hiervoor 11 noodig een testament verleden voor een no taris. daar anders de familieleden, die var. rechtswege zouden erven, moeilijkheden zou- maar eetu le prijs Genne, 3e Prijs P. Tuin 11.3 sec. Speerwerpen heeren: le prijs K. de Bak ker. 44 M.2e prijs D. van Genne. 34.2 M. Polsstokhoogspringen: le prijs D. van Genne. 3.10 M.; 2e prijs A. Stins na lo ting. 2 90 M Estafette-loop 4 x 100 M. heeren: Kracht en Vlugheid I, 50 sec.; Turnlust I. 52 sec. Na afloop dankte de burgemeester de deelneemsters en deelnemers voor de goede prestaties dezen middag geleverd en voor hun kranig volhouden, ondanks het minder prettige weer. Spr. verzekerde, dat de toe schouwers dit ongetwijfeld op prijs gesteld hebben Daarna werden de prijzen bestaande uit medailles met een toepasselijk woord door den burgemeester uitgereikt. 8. Idem van tijdelijk personeel aan de Handelsavondschool (bijlage No. 108). 9- Idem van een commissie tot het nazien van de gemeente-rekening over 1929 en van de rekeningen der bedrijven. 10. Voorstel inzake het verzoek van een aantal bewoners van het Zeglis betreffende de verlichting en de gas- en watervoorziening van het Zeglis (bijlage No. 88). 11. Idem tot wijziging der formatie van het politie-personeel (bijlage No. 97). 12. Idem tot vaststelling eener verordening regelende het bebouwen van gronden voor komende op uitbreidingsplannen der gemeen te (bijlage No. 79). 13. Idem betreffende een verzoek om subsidie woor de restauratie van het perceel St. Annastraat No. 9 (bijlage No. 81). 14. Idem inzake de gemeentelijke ver goeding over 1927 ten behoeve van de bijzondere lagere scholen en de driejaarlijk- sche afrekening, benevens tot toekenning van een voorschot op de vergoeding voor *93° (bijlage No. 31). 15. Idem tot herziening van het uitbrei dingsplan der gemeente voor wat betreft het Lyceumkwartier (bijlage No. 104). 16. Idem tot uitbreiding van leervakken aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs (bijlage No. 105). 17. Voorstel tot het verleenen van ont heffing van art. 28 der bouw- en woning verordening ten behoeve van den bouw van een trekkas en van een warenhuis in den Eendrachtspolder (bijlage No. 106). 18. Idem tot verkoop van grond aan de Palingstraat (bijlage No. 109). 19- Idem tot het alsnog beschikbaar stel len van de bij Raadsbesluit van 26 Juli 1928 toegezegde bijdrage voor de verbetering van den vaarweg over het Alktnaarder meer heeft verworven Olympische toegekend. Speker uitte zijn tevredenheid over de uitvoering van dit werk door den heer Duln- meyer. hierbij krachtig* ter zijde gestaan door den heer Groenendaal. opzichter.' Ook wilde spreker een woord van dank niet onthouden aan de commissie van bij stand, die het Initiatief tot dezen bouw heeft genomen en voortdurend haar contro- leerende werkzaamheden opdezen heeft uitgeoefend. Na nog een woord van dank te hebban gesproken aan de deelnemende vereeni- gingen, eindigde spreker. (Applaus). Op het terrein was alles goed geregeld; de Alkmaarsche padvindsters en padvinders verleenden bij deze regeling mede assisten tie Drie Alkmaarsche muziek vereenigingen St Louis, Excelsior en St. Caecilia zorgden door opgewekte muziek voor de goede «temming onder de toeschouwers. Luidsprekers waren op verschillende plaatsen van het terrein opgesteld waar door men op de hoogte bleef van de ver- •chlllende oefeningen en prestaties Het weer was deze officieele opening be paald ongunstig gezind. Regen en wind maakten eer. verblijf op het sportpark en ook op de tribune niet altijd tot een pretje. Gedragen door den stevlgen wind kwam de regen een heel eind ln de tribune en lat men daar ook niet droog. Het was Jammer, dat het weer voor de ver- ichlllende sporten zoo weinig medewerkte In het bijzonder de demonstraties van de gymnastiekvereenlgingqn en de athletlekwed- strijden kwamen daardoor niet zoo goed tot haar recht. Wat hadden de werkelijk mooie vrije oefe ningen der dames- en heerenleden van de gymnastiekvereeniging „De Halter”, waarme de zij in Antwerpen zulk een succes had den, nog beter uitgekomen, wanneer een vroo- Uik zonnetje aan alles meer fleur en kleur had gegeven. De nieuwe tumcostumes van de dames en heeren deden het best. Niettegenstaande de kille regenbuitjes, welke de toeschouwers ln de tribune deden huiveren, hebben de deelneemsters en deel nemers prachtig volgehouden. Een fiksche regenbui dwong meermalen tot staken en het zoeken naar een beschutte plaats, maar zoodra was het weer even droog of er werd wederom opnieuw begonnen. Het ligt voor de hand, dat onder deze om- •tandigheden van het werken aan de toe stellen als hoogrek. brug en springtafel, niet veel is gekomen. Het werd te gevaarlijk, omdat de toestel- wei keu en werkelijk gelukte dat. Eenige snel le aanvallen, veelal geleid door den linksbui ten, brachten het Alcmaria-doel in gevaar, maar de Alcmaria-achterhoede wist het ge vaar voorlooplg te keeren De strijd bleef aantrekkelijk. Van weers zijden werden aardige aanvallen opgezet. Eenmaal had Alcmaria beslist pech, toen Th. Bos bij een prachtige kans den bal hard tegen de lat schoot en deze weer in het veld terug kaatste. Het werken van de Spartaan-voorhoede bleef ook niet onbeloond. Een goede voorzet van links werd door den rechtsbinnen op goede wijze benut. 21. Met dezen stand ging de rust tn. Na de rust speelde Alcmaria heel wat min der. in het bijzonder van de voorhoede ging toen weinig kracht uit. Reeds spoedig na de hervatting bracht de Spartaan de partijen op gelijken voet. 22. Het was daarna een strijd om de leiding, maar het mocht geen der partijen gelukken nog een doelpunt te maken. De strijd ein digde dus onbeslist en met dezen uitslag kunnen beide ploegen wel tevreden zijn. X Was de juiste verhouding. BU Alcmaria speelde de achterhoede niet verdienstelijk, de linksback is wat langzaam. In de middenlinle was Michels de beste. De voorhoede !s niet sterk, middenvoor en vleugelspelers waren de besten. Linksbinnen- en rechtsbinnenplaats ren niet sterk bezet. De scheidsrechter leidde uitstekend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 14