dduitenlandsch odfieuws FEUILLETON D zelfsts 10.- en b KOOt TITULESCU, DE BESTE SPREKER VAN DEN VOLKENBOND HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON tel Tegcn Russische dumping Verontrustende berichten De onrust in Oost-Galicië onderhandelingen Van den Volkenbond De ernstige gevolgen Cuba en het Permanent Hof 4 De strijd van Pilsoedsli brand door KORT NIEUWS TEL. De mislukking der Italiaansch-Fransche Gemengde Buitenlandsche Berichten Russische stoomboot verwoest F 4 J nigil uit* tchr n zetti v NI JOI Tet R.1 De nieuwe Rijksdag en dertig vrouwelijke afgevaardigden Nieuwe aardschokken te Melfi De opmarsch van Tschang-Sue- Liang naar Peking Een brutale overval te Berlijn De zitting van Dinsdag en het Pan-Europa-Plan Een Hitler-„putsch” De nieuwe chef van de Rijksweer totea te ktegtexeoF’ >rag.xU; Jk dark er meo. Laten we nu daanw «tot JMK Nieuwe incidenten aan de Russisch- Chineesche grens RADIO-QMxqep een bü- .putsch plan nen over Toenemende guerilla de kest-concert a GE het Negen Loudon van eens, raad. Tegen de 1*rhÜHU'<hf strijdorganisaties Noor het Engelsch door Jos. P. H. Hamers VIER EN DERTIGSTE HOOFDSTUK (Slot volgt» VERKLARING VAN ZALESKI IN ZAKE HET MINDERHEDENVRAAGSTUK met Briand op recht is. Bur- laat den van van naai' reeds «vrai METI de' Dat De volgende plenaire zitting op 7 September 1931 Het bureau van de Volkenbondsassemblée heeft besloten, dat de plenaire zitting van den Volkenbond in het Jaar 1931 op 7 Sep tember zal worden gehouden. der HJk PARIJS ..Radio-Paris". 1725 M. 1250- 2.20 Gramofoonpl. 4 05 Orkestconcert en soli 8.20 Concert Orkest en piano >06 „Romeo et Juliette van Gounod. onthe- 1 zal het die. dank belani vonde 18 I h< S< R. be pl hi VI tijdig dit ventie in volgende commissie nit sending. 10.01—10.15 Uul C I* Rot de* Hot P®* WOC del 0 pan drai Mal pan hea sis del 8 dier Fan ssgi Vi zx pist ei Z be- gelQken gevraz BROt 113, A OEI VOST M wen. Dl H. W tot i gat* DC het no. VI pred blddi den decs Tribi 38. 1 X tot 1 4- IC Gev bü AJi dorp. Volgens een bericht van den .Jdontag' uit Moskou, is het 600 ton metende sa. ..Schots!” bij Kamtschatka door brand verwoest. Het vuur schijnt in de machinekamer ont staan te zijn. Alle pogingen om het vuur te blusschen bleken vergeefsch. Ten slotte ont stond nog een benzlne-ontploffing. waarop de bemanning te water sprong. Het aantal doo- den is nog niet bekend. Zeven zwaargewonde leden der bemanning, die gered konden wor den. Zün met gebroken ledematen naar een ziekenhuis overgebracht. Bovendien slaagde men er in nog 5 lichtgewonden te bergen. van zijn nationaal-socialisten veroor- Amerikaansche De vertegenwoordiger van de „Sunday Ti mes’* te Genève, bevestigt, dat de Fransch- de Vloot - Peking maarschalk op BRUSSEL, 568.5 M. 5.» Trio-concert 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconeert en zang 8 35 338 2 M Concert georga niseerd door de SAROV. Jenny en James Winchelsea vertrokken zoo spoedig mogelyk naar Plaistown, waar zij den kleinen Claud zagen, die direct z'n tante herkende; daarna stelden zü zich in T bezit der bewijzen van Mary Pennworth’s huwelijk. Zij slaagden daarin zonder veel moeite. Sir Alexander was onder z'n eigen naazn getooid, en was met z'n vrouw onder haar eigen naam naar het buitenland gegaan. Meer dan één vriend van den overleden baronet herkende *t portret van Mary Pennworth als dat van Sir Alex Merriweather's vrouw. Wel mag het N a b ij Oe 1 s reed een groote menschenmenlgte in WARSCHAU, 21 September. <V D.) Het systematisch optreden tegen de oppositie zal over het geheele land met kracht worden voortgezet. Te Krakau zijn huiszoekingen uitgevoerd bij vele leden der socialistische organisaties. Bij twee leden der socialistische Bojewka. de gebroeders FUipczak, zouden twee hand granaten, zes revolvers en andere wapens, benevens munitie, gevonden zijn. De beide broers zijn gearresteerd. Dergelijke huiszoekingen hadden ook plaats te Sosnowitz (district Dombrow). Bovendien heeft ,A. B. C." gemeld, dat bij Domskl en Wrona, de boerenleiders, even eens huiszoekingen hebben plaats gehad, zoomede bij vele leden der Boerenpartij. Het ,A- B C.” neemt aan, dat binnenkort Tn de zitting van Zaterdag van de poli tieke commissie van de Volkenbondsassem blée, heeft de Poolsche afgevaardigde een verklaring afgelegd inzake het Minderheden vraagstuk. Hü bestreed de bevoegdheid van de Vol in den nieuwen Rijksdag zullen zes vrou welijke afgevaardigden meer zetelen dan in den vorige. De meeste vrouwelijke volksverte genwoordigers behooren tot de linker par tijen. De soc.-democraten hebben 16 vrouwen naar het rjjksparlement gezonden; de com munisten 13; het centrum vier; de D. natio- nalen twee; de D. Volkspartij. D. Staatspartij, B. Volkspartij en Christ, soc. partijen elk één. In het geheel telt de nieuwe rijksdag dus 38 vrouwelijke afgevaardigden. „Neen." klonk Jessie’s scherp antwoord, „geen van beiden kan ons gelukkig maken, maar het verlies van titel en rijkdom zal ons tot een voorwerp maken van spot en hoon in het geheele dorp. Prettig hè. dat vooruitzicht! Wat mij betreft, ik weiger dit kind als de zoon en erfgenaam van Alex te erkennen. Het is een verzonnnen historie, die haar ontstaan te danken heeft aan je misplaatste handel wijze, aan* je belachelijk medelijden om dien jongen bü je op Selstron-Hall te houden. Je hebt wind gezaaid, je zult storm oogsten. Ik ben en blijf lady Merriweather; zoolang ik leef, beschouw ik dien titel als mijn eigen dom!'' wordt gemeld, dat Tientsin Tschang Sue Liang is grond van een bizondere tusschen hem en generaal 7.EESEN. 1635 M. 6 05—7.20 Lezingen 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.50—1250 le zingen 12.50—1.15 Gramofoonpl 1J4- 2 20 Berichten 2 20—2 50 Gramofoonpl. 3,50—4 50 Lezingen 4.50—5 50 ConctOnr 550—8.20 Lezingen 8.20 Dansavond 10.30 Lezing en ber. HUIZEN. To4 6 «ur 298 M. UitsL KRO- uitzending 8.009.15 Gramofoonpl. 113012.00 Godsdienstig halfuurtje 1200 —1.30 Concert. KRO-Trio 130- 2.00 Gra mofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje 3 04 3.15 Praatje over den knipcursus 5 00— 6.00 Gramofoonpl. 6 016.30 Julio Baghy: „Krijgsgevangene in Siberië Voordracht ui Esperanto 6.30—6.46 Koersen 6.40—7 DO Gramofoonpl 7.007.15 Praatje door Mevr. R'eiber-Nan over den schrjjf-cursus 7.157.30 W. v. d Sloot: Praatjq ter tnlei- - ding Cursus Engelsch 7.308.00 Mr. B. D. U Hermesdorf: „Naar een oude stad’ 8.00- 8 30 Concert. KRO-Orkest 8 30- 9.30 Opvoering v. ..Joseph Ln Dothan" Treur spel van Joost van den Vondel. Op te voe ren- door het R K Amsterd Tooneelgeael- schap 9.40—11.00 Vervolg concert n.» 12.00 Gramofoonpl 9.30 Nieuwsber. vreemd gevonden worden dat Charles nooit iets van dat huwelijk gehoord had, totdat hij dien brief van z'n broeder ontving. Het nieuws, dat de kleine Claud de zoon van Sir Alex was, lekte spoedig uit. Menigeen die jaloersch op Jessie Quinton was geweest, was er verheugd over. Vooral Wanda Austin en juf frouw Skippings waren zeer in haar schik en deden geen moeite om haar blijdschap te ver bergen. „Ik heb het immers wel gezegd." zei juf frouw Skippings op een avondpartijtje, dat zü aan eenlge kennissen gaf; „ik heb altijd wel gedacht, dat de Jongen een Merriweather was; ik ben niet om den tuin te lelden. Let eens op. we zullen ook weldra iets van de andere vrouw hooren. Die vrouwen lazen in dertijd in de krant dat Sir Alex ziek was. Ik ben er moreel van overtuigd en wanneer dit met mij het geval is, dan is, hetgeen ik be weer, een feit.’’ Juffrouw Skippings, die het lang niet altijd bij *t rechte einde had. had echter in dit geval den spijker op den kop geslagen. Het was inderdaad de ziekte van Sir Alex en het bericht daarvan in de bladen, die de twee vrouwen, wier belangen met die der tweeling broeders verbonden waren, en die op verschil lende punten van den aardbol zoover van el kander verwijderd waren, naar Selston-Hall Te Melfi werden Zaterdag opnieuw aard schokken geregistreerd. De bevolking, die in paniekstemming was geraakt, bracht het grootste deel van den dag in de open lucht door. In het aardbevingsgebied zal de bouw oer huizen met den grootsten spoed worden voort gezet. Naar verluidt zouden zij reeds voor den winter gereed komen. Te Wiesbaden derailleerde een dicht bezette tram en sloeg om. 20 personen wer den zwaar gewond Naar uit Moskou wordt gemeld, zullen de troepen van Tschang-Sue Liang van Tentsln naar Peking oprukken. dat in- tusschen reeds door generaal Jen Sis jan zou zijn ontruimd- Tschang Sue Liang verklaart, dat hij met 40.000 man op Peking zal aanrukken, ten einde de normifr vredesverhoudingen te herstellen en den burgeroorlog te beëindi gen. Uit aan overgegeven overeenkomst Jensis Jan auto op een 3 dood®. Verklaringen van Breitecheid De Duitsche sociaal-democratische afge vaardigde dr. Breltscheid. die in verband met de vergadering van den Volkenbond te Ge nève vertoeft, heeft aan een vertegenwoordi ger van het socialistische blad ..Populaire" een onderhoud toegestaan, waarin hij uit voerig zijn meenlng mededeelde over het re sultaat van de verkiezingen voor den Rijksdag en over de toekomstige groepeerlng in een Rijksdag. HU keerde zich allereerst tegen de Fran- sche en de Duitsche rechtsche bladen, die hij verweet over het karakter der verkiezingen onwaarheid te hebben gezegd. De nationaal- socialisten zün overdreven patriotten, die het geloöf willen doen vestigen dat het lijden van het Duitsche volk een gevolg zou zijn van het Verdrag van Versailles. Dit is echter niet het geval, want ook Engeland en Italië hebben onder de economische crisis en van werkloosheid te lijden. Ook de sociaal-demo- craten wenschen een herziening der verdra- Te Berlijn heeft een zeldzaam brutale over val plaats gehad De houthandelaar Spitzer, die een vrij groot huis béwoont in de Geisbergstrasse. werd met zijn vrouw midden in den nacht wakker door eenlg gestommel. In hun kamer stonden drie mannen, met revolvers gewapend. Het echtpaar moest opstaan en de sleu tels overhandigen van de brandkast, waarin geld en kostbaarheden geborgen waren. De misdadigers hadden de voorzorg genomen de drie telefonische geleidingen, die in het huis waren, door te snijden. Toen de heeren met hun buit vertrokken waren, moest de houthandelaar zich eerst op weg begeven, naar een Iets verder gelegen huls om vandaar de politie op te bellen. Met een en ander ging echter zooveel tijd ver loren. dat de roovers zich rustig uit de voe ten hadden kunnen maken. De thans in Genève vertoevende corres pondent van de „Matin’* Jules Sauerwein. wB over de verdere behandeling van het Pan-Europa-plan kunnen mededeelen, dat een enkele zitting der Europeeeche staten, en wei Me van Dinsdag aa. voldoende zal rijn, om de tot aan de komende zitting van den Volkenbond in September 1931 te ne men maatregelen vast te leggen. Ten eerste is er geen sprake van een Benoeming van deskundigen, doch zal het den staten vrij staan, vlak voor elke zit- tta< hunne ministers of hunne vertegen- vroordigers af te vaardigen. Ten tweede schijnt de kwestie welke bul- ten-Europeescbe staten als „waarnemers aan de conferentie zullen deelnemen. niet /te zijn opgeworpen. Misschien zal slechts een vertegenwoordiger van ieder niet Euro- peesch Meruit Geruchten Hitler en zaakten gistermorgen in flnancieele kringen een zekere maté van ze nuwachtigheid en onrust Een onmiddellijk gevolg van deze onrust waren de talrijke telefonische vragen om in lichtingen. welke het Duitsche .gezantschap, alsmede het Duitsche conculaat-generaal in New York te beantwoorden kregen. Ook werden van Chicago en New York uit verscheidene transatlantische gesprekken met Hamburg en Berlijn gevoerd. In den namiddag publiceerde de „Associa ted Press" een categorisch dementi uit Ber lijn en ook de verschillende flancieele onder nemingen vernamen direct uit Berlijn, dat tn Duitschland. hoewel de politieke toestand nog steeds onzeker is. geen sprake was van open lijke onlusten. Over het ontstaan van de geruchten in quastie doen verschillende lezingen de ronde. Over het algemeen vreest men. dat in geval de nationaal-socialisten In Duitschland aan het roer mochten komen. hleijrin niet alleen programs tegen de Joden doch ook een syste matische sabotage van Dultschlands finan- cieele verplichtingen het gevolg zal zijn. In verband met deze geruchten over Joden vervolgingen bevat de „New-York Tribune’’ een bericht van de „United Press" uit Ber lijn. inhoudende dat volgens de mededeelingen van een Berlljnsch reisbureau talrijke Joden naar Zwitserland en Nederland zijn vertrok ken. Aangaande het tweede punt zegt de Parij- sche correspondent van de .New York Times" van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat Dultschlands Europeesche credlteurstaten thans de mogelijkheid overwegen, dat Duitschland door economische oorzaken ge dwongen zal zijn een herziening van zijn herstelverplichtingen te vragen. Een dergeljjke mogelijkheid, die zonder twijfel ook in de Vereenigde Staten, wegens de enorme hoeveelheden Amerikaansch kapi taal in Duitschland, in het middelpunt der belangstelling moet staan, is volgens het blad in het leven geroepen door de triomf der nationaal-socialisten en het dreigende ge vaar van een dictatuur en een economischeu chaos. Geldelijke hulp aan aangevallen staat De derde commissie van de volkenbonds- vergadering heeft ten einde gebracht de discussies over het <mtwerp-con- ventie voor het waarborgen van finaji- Vol- uitste- beluisteren. 1 is 'n grootmeester in de wel- ook andere naties heb- naar vrees durven we zeggen, dat Titulescu verreweg de beste spreker is. die tot heden in den Volkenbond is opgetre den. Men kan nu niet direct zeggen, dat de inhoud van z'n redevoeringen nu zoo bij zonder verrassend is. Dat zou trouwens niet mogelltk zijn, want Titulescu is 'n diplo maat en diplomaten zijn nu eenmael menschen, die liefst zoo weinig mogelijk praten en zooveel mogelijk hun gedachten werbergen. Maar de wijze, waarop Titu lescu aan bekende ideeën ’n verrassende nieuwe kleur weet te geven, 't tempera ment. waarmee hij z'n gedachten naar voren weet te orengen. kortom, zn buitengemeen rhetorisch talent, maakt dat de kritiek eenvoudig zwijgt en wordt in- gupalmri Men moet immers niet verge ten. dat daar enkel sceptici zitten; mi nisters van buitenlandsche zaken, repor ters, diplomaten, die heel goed weten, wat men in zijn stem kan leggen: hartstocht of koele zakelijkheid. En de journalisten, die even goed als de staatslieden tot den VMkenbond hooren. zijn waarschijnlijk nog critischèr in hun oordeel. Ze zitten als tooneelcritici ts luisteren naar d» voordrachten en de discussies: ook zij zitten de effecten op 'n goudschaaltje te wegen en zoo spaarzaam als ze met lof zijn, zoo gul zijn ze met aanmerkingen. Maar als Titulescu spreekt, kan zich geen neer men denkt aan den last van de econo mische crisis, die Duitschland op het oogen- blik doormaakt met een ongehoorde werk loosheid. Er is in Duitschland een nieuwe klasse gevormd, die men de nieuwe armen zou kunnen noemen. Op vragen Inzake de persoonlijkheden der natlonaal-socialistische afgevaardigden, ver klaarde dr. Breltscheid. dat zij uit de meest verscheiden elementen bestaan. Aan 't hoofd van de lust vindt men avonturiers, die onder curateele gestaan hebben. Over het algemeen zijn het lieden zonder cultuur en zonder poli tieke scholing. Wanneer de proef niet zoo ge vaarlijk zou zijn, dan zou hij wenschen. dat de nationaal-socialisten aan het bewind zou den komen en dart zouden zij binnen eenlge maanden uit elkaar vallen. Dr. Breltscheid sprak vervolgens over de toekomstige groepeerlng der pertuen in den Rijksdag en betoogde, dat de' regeering Brü- ning een ernstige nederlaag heeft geleden. Naar het W. B. meldt, is bij besluit van den rljkspresident, generaal-majoor v. Ham- merstein-Equord benoemd tot opvolger van generaal Heye, die tegen 30 November '30 actieven dienst bij de rijksweer ver- De eerste Indruk, dien men krijgt van den man, dien de Volkenbond heeft gekozen tot voorzitter van de thans aan den gang zijn de Zitting, is niet prettig. Titulescu ziet er utt als 'n Aziaat laten we zeggen: zoo onge veer als de Hunnen er moeten hebben uit- gezien die Oost-Europa onder den voet heb ben geloopen. Als deze Roetneensche staatsman z'n mond opent, dan komen twee rijen geweldige tanden te zien tanden, die aan een roofdier zouden doen denken. Maar, als hQ begint te spreken, is men oogenblikkeliik dien onaangenamen indruk vergeten In de plenaire zittingen van den kanboud heeft men al heel wat kende redenaars kunnen Briand b.v. sprekendheid en ben zich beijverd uitnemende sprekers Genève af te vaardigen. Maar, zonder voor tegenspraak. Italiaansche onderhandelingen o beperking zonder resultaat zijn gebleven. De Franschen zouden een voorstel hebben afgewezen, waardoor de Fransche meerder heid tot 1936 zou zijn verzekerd. Maar ook na het jaar 1936 zou de kwestie van vlootparlteit, volgens dit voorstel, geheel zijn open gebleven. In verband hiermede be staat minder kans 'dan ooit, dat Frankrijk en Italië volledig zullen toetreden tot het Londensche Vlootverdrag. De diplomatieke medewerker van de „Sun day Times" vreest, dat het mislukken der onderhandelingen op drie manieren zijn te rugslag zal doen voelen: 1) . Zal een uitgebreid bouwprogramma van Frankrijk en Italië het tusschen Amerika. Engeland en Japan gesloten Driemogend- hedenverdrag beïnvloeden, want dit Verdrag bevat een clausule volgens welke de drie Staten gerechtigd zijn te onderhandelen over een revisie, indien andere maritieme mo gendheden haar vloten versterken. 2) . Kan een terugslag op de Fransch-Ita liaansche onderhandelingen, welke eenlgen tjjd geleden te Rome zijn aangevangen ëh welke in het bijzonder betrekking hebben op de Italiaansche aanspraken in Noord-Afrika, niet uitblijven. 3». Is een spanning tusschen Frankrijk en Italië te betreuren op een oogenblik waarop het succes der Natlonaal-Socialisten bij de Duitsche verkiezingen de gunstige tendenz der Duitsche buitenlandsche politiek in den weg staat en aanleiding geeft tot een zekere bezorgdheid. 66. „Wees toch niet zoo onrechtvaardig je gens mij en wreed voor je zelf, Jessie. Wanneer jij ongelukkig bent, en dat kan niet anders, dan ben ik het ook. Ik mag niet gelukkig zijn. Wanneer ik me geluk kig voelde, zou ik aan mijn zaligheid wanhopen. Wanneer wre te zamen lijden, en den zwaren last dragen, dan zal de' misdaad misschen vergeten worden, boop ik; ik zal er voor bidden. Wanneer we ons zouden verheugen alsof er niets gebeurd was, hou zouden we dan onze hoop op een eeuwig geluk hiernamaals kun nen stellen? Hoe zou dan ons stervensuur eenmaal zUn?” ZU legde haar andere hand op de zUne. „Zou dat erger zjjn dan haat Jegens dit ken en trachten in vrede en eensgezindheid met elkaar te leven. Ik moet Je Iets nieuws vertellen. We zullen onzen titel en rUkdom verhezen en kunnen van deze beproeving ge bruik maken, om de misdaad zooveel mogelijk uit te boeten. Het is gebleken, dat Alex een zoon heeft nagelaten." Terwijl hU sprak, zat zU met gebogen hoofd. Nu richtte zij zich als door een adderbeet ge troffen op. .Alex! Mat- zoon!" herhaalde zU. „die jon gen! Cla^^ Ik geloof het niet. Zal ik dan van alles beroofd worden? Wanneer iemand durft te zeggen dat hU de zoon van Alex is. dan ben JU verplicht je met hand en tand daartegen te verzetten. Ik ga niet naar huls zonder m'n titel. Het is een verzinsel ik ge loof er niets van. Wanneer Alex getrouwd was dan zou hU het je verteld hebben.” Charles keek haar aan. Een oogenblik aar zelde hU- Daarna zei hü de waarheid. „HU heeft het me schrlftelük meegedeeld, eenlge uren vóór zQn dood. Ik wenschte titel en geld voor Jou en voor mU zelf. Daarom ver nietigde ik den brief. Maar die jongen, die Claud, is de zoon van Alex, daar valt niet aan te twijfelen. Zie me toch niet zoo vreemd aan, Jessie. Wat kan ons per saldo een titel en rijkdom schelen, die ons toch niet gelukkig mykpn»** de Volkenbondsraad in staat de belangheb bende regeenngen voorstellen te doen inzake wijziging in de thans geldende Minderhe denregeling. Namens de Poolsche regeering verklaarde Zaleski, dat hü onder geen beding accoord zou kunnen gaan met de instelling van een Permanente Minderheden-Commissie. Niettemin is de Poolsche regeering bereid mede te werken aan de vorming van een algemeene Minderhedencommissie. welke zal bestaan uit alle leden van den Volken bond. aldus overeenstemmend met het voorstel, dat indertijd door president Wil son is ingediend. Over daze aangelegenheid werd verder nog het woord gevoerd door den Duitschen afgevaardigde Koch Weser, die o. m. ver klaarde. dat de Duitsche delegatie hoopt, dat in de toekomst ieder lid de gelegenheid zal krügen zich van ieder afzonderlek geval op de hoogte te stellen. Spreker eindigde met er op te wijzen, dat door een samen werking met wederzüdsch vertrouwen de organen van den Volkenbond zullen kun nen werken in het belang van den wereld vrede. De Engelsche afgevaardigde Buxton ver klaarde, dat hoewel alle landen zich thans nog het recht hebben voorbehouden hun houding ten aanzien van een permanente Mlnderheden-commissie te bepalen. Engeland in deze aangelegenheid geen overdrewen nationalisme wenscht te ondersteunen. Het Minderhedenvraagstuk zal evenwel het beste gediend zün door een nauwere sa menwerking der Europeesche Staten. Buroff (Bulgarije) hoopte dat de Volken bond het Minderhedenvraagstuk zondere aandacht zal schenken De Italiaansche afgevaardigde. Bonin Longare. beval een uitbreiding van de be staande Volkenbondsorganen aan ter op lossing van dit moeilüke vraagstuk. Overigens was de Italiaansche gedele geerde zeer gereserveerd in zün uitlatingen. Zijn bedoeling daarbij was verdere onder- handelingen niet te beïnvloeden. KALUNDBORGi 1153 M. 12 20— 2 20 Or kestconcert 3.20—5 20 Orkestconcert en zang 5.205.50 Kinderuurtje 830— 8.35 ..Famlllen Hansen" van Jens Locher 8.359.50 Orkestconcert en zang 10.10— 10.30 Llederen-voordracht 10.3011.10 Or- 11.1012.50 Dansmuziek. Naar uit Moekden wordt gemeld, heeft de Chineesche Veiligheidspolitie op het sta tion Mandsjoell een huiszoeking gedaan b\j den Sovjet Russischen gevolmachtigde van de Oost Chineesche Spoorwegen. Over de motieven en resultaten van het onderzoek zün voorloopig nog geen nadere mededee lingen verstrekt. Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben de Chineesche autoriteiten bü den Sovjet Russischen vertegenwoordiger van de Oost Chineesche Spoorwegen een huiszoeking gedaan. Er zün geheime documenten in beslag genomen, welke betrekking hebben op de werkzaamheden der Communistische organisaties. In politieke kringen te Mos kou wordt in verband hiermede verklaard, dat de Chineesche autoriteiten het Rus- sisch-Chineesche Verdrag van 21 Decembe- 1929 hebben geschonden. Vérder wordt officieel uit Moskóu ge meld, dat een groep witte gardisten, eentje honderden man groot, met machinegeweren het spoorwegstation Trjasin op het weste- lüke traject der Oost Chineesche spoorwe gen hebben bezet. Daartegen zouden de Chineesche autori teiten' geen maatregelen hebben getroffen. Generaal Diederichs. de vroegere leider der Tsjecho-Slowaaksche troepen in Sibe rië. zou te Charbin zün aangekomen. De Russische consul-generaal Meinlkow heeft bü de Chineesche autoriteiten gepro testeerd en zün ultwüzing geëlscht. In Moskousche politieke kringén zou men er op staan, dat de Moekden-regeering de noodige maatregelen zal nemen tot herstel normale verhoudingen aan de Ooste- Chlneesche Spoorwegen. in Plaistown' gedreven hadden. Wat in eerst vreemd scheen te zün bleek bü nader inzicht, zeer logisch. Dokter Quinton was natuurlek zeer onaan genaam getroffen, toen hü vernam, dat de knaap in de Hall de erfgenaam van Alexan der was; echter meer ter wille van z’n d0'.^' ter, dan van hem zelf. Hü wist hoe vreeselük zü zich dat zou aantrekken." „Wanneer zij en Charles slechts gelukkw met elkaar zijn.’’ sprak hü tot zich zel^;^n is mün gemoed van een zware zoi ven. Geld heb ik zelf genoeg: daarai hen niet ontbreken." Hü raadde z’n schoonzoon en Jessie aan om thuis te komen. Ze hadden geschreven, dat W dit zouden doen. Wanneer zü geweten had den. welke praatjes in Plaistown- en omstre* ken rondgingen; wanneer ze in kennis ware® gesteld van de halfbedekte beschuldiging® die tegen Charles geuit werden, dan zoude ze misschien weg gebleven zün. Maar y schoon beiden, Jessie en haar man, in voert»- durende vrees voor ontdekking liepen, 6* vermoeden zü toch geen direct gevaar. niet zoo over; ik lüd vreeselük, maar ik heb geen berouw over hetgeen ik gedaan heb. Neen, ik haat de vrouw, die nu dood is; ik haat haar! Bovendien, wie kan met zekerheid zeggen dat het laudanum de oorzaak van haar dood is? Niemand weet het. Het is best mogelük dat er een andere doodsoorzaak is. Kan JU dat niet gelowven en gelukkig zün. Charles? Misschien leven we nog vüftlg jaar; moeten we die halve eeuw dan op deze wüze doorbrengen? Dat zou het ónmogelijke ver langd zün en tot het onmogelüke is niemand gehouden. Binnen enkele jaren zouden we hier beiden krankzinnig zün. Het is verschrikkelük voor een vrouw dat zü altüd aan gruwelen denken moet enenik dacht dat ik zoo gelukkig zou wezen. Je hebt geen recht om mij m’n misdaad te verwüten; het was geen misdaad jegens jou. Wanneer ik straf verdien, dan heb Jü toch het recht niet mü te straffen.” De ongelukkige, maar schuldige ïtouw, die in haar ongebreidelde eigenliefde alleen aan zich zelf dacht, sprak met Ingehouden hartstocht: „God weet, dat ik je niet wensch te straf fen," antwoordde hü met gevoel; „ik heb Je nog altüd lief, maar het geluk waar ook ik zoo .vast op rekende, mag ik nu niet aanne- cieelen büstand aan een aangevallen staat. Het nog overgebleven geschilpunt of er verband moest worden gelegd tusschen deze conventie en de eerste al gemeene ontwapenlngaconventle is opgelost door aanneming van het ixxirstel van de delegaties van Duitschland. Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland, dat een staat alleen aanspraak zal hebben op de door conventie voorziene geldleening. indien deze staat op dat oogenblik niet alleen tot de eerste algemeene oatwapenlngs-oouventie zal zün toegetreden, doch de bepalingen daarvan ook zal hebben uitgevoerd. Aan het slot der discussies verklaarden de gedelegeerden van Zwitserland. Nieuw- Zeeland, Britsch-Indiëj Zuid-Afrlka en Hon garije, dat aj de conventie niet zouden on- derteeken. De Zwitsersche gedelegeerde vreesde, dat de Zwitsersche neutraliteit door ondertee- kening in gevaar kon worden gebracht, doch stelde in het uitzicht een nadere be- studeering van deze kwestie door de Zwlt- sersene regeering. Tenslotte werd een redactje-crwruniiasie be noemd. waarin ook professor van Eysinga zitting heeft, om nog een laatste, zorgvul dige bestudeering van den tekst der con ventie te maken, met de opdracht, om zóó werk te voltooien, dat de een ieder geval vóór het einde der week definitief door de derde kan worden goedgekeurd. Uit een telegram van den correspondent te Warschau van de „Voss. Z." krügt men eenigszins een indruk van hetgeen in Oost- Galicië eigénlük gebeurt. Büna eiken dag komen talrüke gevallen van dad«n van sabotage, begaan door de Oekrajiensche strüdorganlsaties, voor Herhaaldelük is het in de laatste weken voorgekomen, dat de stad Lemberg urenlang in het donker lag, omdat Oekrajiensche agenten de electrische centrale hadden stopgezet. De spoorlünen worden büna dagelijks op de een of andere plaats vernield; ook ko men aanslagen voor op treinen, signaal- huizen. stations, enz. Te plattenlande nemen de gevallen van brandstichting van Poolsche boerderüen ge regeld toe, waardoor reeds voor millioenen schade is aangericht. De Poolsche politie beschikt in Oost-Gali- clë wel over sterke krachten, maar ziet rich toch herhaaldelük gedwongen de militaire tl te hulp te roepen. De in hoofdzaak door Oekrajleners woonde Zuld-Oostelijke districten, op het tooueel van een zich voortdurend uitbreidende guerilla. De meeste leidende Oekrajiensche politici bevinden zich in de gevangenis. ook niet om c—r -- rieeren. maar alleen Men wilde geven aan I de kleine j dat ze in zet worden. j ’t brengt Roemenië ook geen voerdeel en toch stemt het 't gansche Roemeensclye volk tot vreugde. Titulescu verkreeg bü de stemming 'n groote meerderheid: 46 van de 51 stemmen. Mocht de bedoeling dezer verkiezing echter zün. meer ’t land zelf dan zün vertegenwoordiger te eeren, dan ligt het toch voor de hand, dat ’t aan zien van dezen politicus evenwel in groot? mate werd verhoogd, voor zün eigen lard- gonooten en voor de heele wereld Nog meer dan vroeger zal de algemeene aan dacht op hem gericht zün. Titulescu is nu 47 jaar. Hü werd in 1883 in Craova geboren en studeerde in de rechten. In 1905 werd hü professor aan de Universiteit van Boekarest, waar hij gerlük Recht doceerde. Betrekkelük ging hü in de politiek. Gedurende oorlog, in 1917, w’erd hij minister financiën en twee jaar later vertegen woordigde hü z’n land bij de vredesonder handelingen. Ook had hü z'n aandeel in de verdragen van Versailles, Trianon en St. Germain. Sinds een jaar of tien neemt hü nu deel aan de beraadslagingen van <len Volkenbond: hü is de permanente verte genwoordiger van zün land in oen Vol- kenbonderaad en heeft zitting in ver schillende commissies van dit instituut. In Augustus 1928 werd hü voor de tweede maal gezant te Londen en in deze hoe danigheid is hij nu ook weer naar Genève gegaan. (Nadruk verboden) den laat. De nieuwe chef van het legerbestuur, generaal von Hammerstein. werd op 20 Sep tember 1878 geboren en was dus op den dag zijner benoeming juist 52 jaar oud. In 1913 werd hü kapitein bü den ge- neralen staf, in 1929 generaal-majoor en chef van den staf eener troepenafdee- Ung. Hü vertegenwoordigde de rüksweer in po litieke processen, zooals o. a. het proces- Buchrucker. Hij is de schoonzoon van den bekenden generaal baron von Lüttwitz mensch aan z’n bekoring onttrekken, on danks de hooge stem, die in ’t begin wat XTeemd aandoet en ondanks z'n minder innemend uiterlük. Natuuriük heeft men Titulescu niet tot president benoemd om dat hü zoo schitterend spreekt en de meest blaséën minister van buitenlandsche za ken nog weet op te kikkeren. In Genève zün de vertegenwoordigers van 52 staten bijeengekomen. waaromned 24 ministers van buitenlandsche zaken en minister presidenten. Zulke menschen brengen hun stem niet uit op aesthetlsche motieven en een bepaald persoon t? glo- —-. i op politieke gronden, de eer van het presidentschap een der kleine landen, omdat mogendheden steeds beweren, den Volkenbond achteruit ge- Zoo'n eerbewijs kost niets. over de minderbedenkwestie. De heer Loudon heeft vandaag in de zesde commissie bü de bespreking van het vraagstuk der nationale minderheden ver zekerd. dat de Nederlandsohe regeering en alle ontwikkelde kringen van Nederland de grootste belangstelling voor de minderhe denkwestie gevoelen. Men is het in Nederland dat het recht der minderheden een eigen cultuur een geheiligd De heer Loudon gaf aan de minderhe den raad, vertrouwetn te hebben in den volkenbond, die, zooals thans weer geble ken is, groote belangstelling voor haar zaak heeft. Zü zullen echter goed doen, zich te ont houden van uitdrukkingen, die haar eigen meerdertieldsregeertng zouden kunnen kwet sen. Hü hoopte, dat de discussies, zooals die thans gehouden zün. zich ieder jaar zou den herhalen; dan zullen we beter kunnen beoordeelen, if nog verdergaande hervormin gen noodzakelijk zün. In Finland begint verzet te rijzen tegen de Russische dumping met rogge, welke voor spotprijzen wordt verkocht Finsche landbouwvereenigingen hebben besloten een verklaring te publiceeren. waarin zü el den nadruk op leggen, dat de landbouw den aankoop van Russisch graan onder de gegeven omstandigheden beschouwt als een misdaad, niet alleen ten opzichte van den Fmschen landbouw, doch van de geheele beschaafde wereld. Ingeval de aan koop van rogge nog mocht worden voort- gezet, zullen de namen gepubliceerd wprdeo van de firma's, die doorgaan met Russi sche rogge aan te koopen. Tegen deze firma's zal dan de boycot worden afgekondigd HILVERSUM, 1875 M. Vital. A.V.RO SDI8 45 Gramofoonpl Morgenwyding 1030—ma Concert AVRO-Kwintet 12.152.00 Con cert Gron. Orkest Vereen. W. Herckenrath (bariton i 2 00—2.30 Halfuur voor aam» 3.004 00 SolistenconcerV Marie Reua (piano). Kathe SchulzSchugt (soprau) Ger. Hol thans (tenor) 4.00430 Gramal foonpl. 4.305.30 Kinderuurtje typ 6 45 Concert Orkest van het Rembrandt- Theater te Amsterdam 6.457.15 w g de Bas' Heden voor 100 Jaar" 7.15— Radio-Volksuniverlteit. Hubert Cuypera: rw Oregoriaansche Zangen" Medew. van Mannen- en Knapenkoor 8.018.15 Gra mofoonpl 8.15 Concert. Omroeporke^ Annie Woud <alt). Kon. Mannenzangvereen. .^jxillo." 10 30 Persber. 10 4512 00 Gra- mofoonpl. De Würtembergsche Wl~ bond zal zich aansluiten bü de Landvolk* fractie. LANGBNBERG, 473 M. 735—750 Gra mofoonpl. 7 508.50 Orkestconcert 10.35—1135 Gramofoonpl. 12.30 Grame- toonpl 1 252 50 Orkestconcert 550— 6 50 Orkestconcert 8 20 Orkestconcert en tooneelultz. -• DAVENTRY, 1554.4 M. 10 35 Morgenwij ding 1105 Lezing 12 20 Concert. B. Elburn mezzo-sopraan W. Ahello («o- praan) 12.50 Orgelspel door E. O'Henry I. 202.20 Orkestconcert 2.202.25 Televi sie 2.30 Ultz. voor scholen 4 50 Orkest concert 5 35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6 35 Nieuwsber. 7 00 Koorzang 7.20 7.40 Lezing 7.45 Lezing 8 05 Vaude ville 9.20 Concert. Orkest W. Glynne (tenor) 10.05 Nieuwsber. 10.20 Lezing 10.35 Marktber. 10 45 Dansmuziek II. 3512.20 Dansmuziek. continent worden toegelaten, doch kunnen eventueel moeilijkheden woortspruiten. Het zou veel eenvoudiger zün, alle staten, welke lid zün van den Volken bond, aan de onderhandelingen te laten In ieder geval zullen de Vereenigde Sta ten van Amerika een waarnemer ter con ferentie afvaardigen, waarschijnlijk' een harer Europeesche gezanten, ten einde zich door desen voortdurend op de heogte te laten houden van den gang van zaken. De correspondent van de „Associatel Prees" verneemt uit goedingellchte kringen dat het bezwaar van Cuba tegen aanslui- tlng bü het Permanente Hof van Intema- ttanale Justitie voornamelijk steunt op te genzin om de kosten goed te keuren, die ge paard gaan met t permanent zitting houden van bet Hof. Gezegd wordt, dat Cuba meent dat het voldoende zou zijn, indien het Hoi een paar maanden van het jaar zitting hield en dat de kosten van een perma nent hof onnoodig zijn. Een vooraanstaand uubaan deelde mede, dat de Oubaanscbe delegatie in de vergadering van den Volkenbond speciale opdracht heeft gekregen zich te verzetten tegen elke herziening, die de benoeming van nieuwe vaste rechters zou met zich brengen. Vele Cubanen echter meenen dat dit verzet dient te worden opgegeven in- cfien het op eenigerlei wijze de toetreding van de Vereenigde Staten tot het wereld haf ki gevaar brengt. cM tth der «M bte nieuwe arrestaties zullen kunnen worden ver wacht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2