I Italiano mededeelingen „VRIESIA tweede blad o o o MAANDAG 22 SEPTEMBER 1930 OFFICIEELS ALKMAAR Op den uitkijk Aangifte voor het bevolkingsregister WORMER Sint Laurentlus PROVINCIAAL NIEUWS ANNA PAULOWNA VEI LING-O VERZICHT INGEZONDEN Steph. Uiterwaal O.P. Bij bet veertigjarig Professiefeest van den Weleerw. Pater 0 N.V. ZAADMARKT Groothandel in Drogerijen, Specerijen, Chemicaliën, Verfwaren, Carbolineum, Creolin, Carbol, Lysol, Oliën, Lak ken en Vernissen, Hout- beitsen, Kleurstoffen, enz. DROGISTERIJ EN CHEMICALIÉNHANDEL v.H. JAN DE VRIES TELEFOON 324 ALKMAAR I tegen hoest en verkoudheid [HEILZAAM en LEKKER URSEWI a<1 HEEMSKERK eenige wel d. Ham, Keuris, p. N. A. v. RIJN O.P. over- R. i d* Kap. DE WIT. WIE HELPT? l HARDDRAVERIJ. R- K. METAALBEWERKERS BOND i I I Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Voor de Woensdag te houden harddra- T®rU ztfn 23 paarden ingeschreven. - -1 het gezin gezinsleden ot dienstpersonee De directeur van bovengenoemden diens maakt bekend, dat heden staan ingeschreven a betonwerkers, i bloemist, i buffetbe diende, 9 chauffeurs, 17 grondwerkers, a kan toorbedienden, 1 kistenmaker, 3 letterzetters 1 loodgieter, 1 machinist, 1 metaaldraaier 3 mach, houtbewerkers, a meubelmakers 1 metselaar, 1 opperman, 3 pakhuisknechten 1 reiziger, I schipper, 4 sigarenmakers 1 schoenmaker, 2 steenbikkers, 2 stoffeerders 7 stucadoors, 24 timmerlieden, 1 vuurwerker 30 ijzerwerkers, 33 transportarbeiders, 37 losse arbeiders en 2 werksters. bezocht college tj Pater Steph. Uiterwaal OT, kapelaan der St. Dominicuskerfc, vim* zoadM «HMfc i Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30. Telefoon 838 Geopend iederen werkdag van 9ia uur. Voor werkgevers van 91 en van 25 uur op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorbedienden op Donderdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. Burgemeester en i de ingezetenen aan met het oog op Geplaatst i bankwerker, r grondwerker, 1 loodgieter, i loopknecht, i magazijnbe diende, i opperman, i metselaar, 7 losse /arbeiders, 2 dagmeisjes. Gevraagd huishoudelijk personeel. Alkmaar, 19 September 1930. De directeur voornoemd, Ed. v. d. HEUVEL. Begrooting G. E. B. De heer Keuris is nog steeds pessimistisch gestemd over de uitkomsten van het bedrijf, spr. voorziet een tekort, de begrooting is z.i. geflatteerd. Voorzitter merkt op, dat het vorig jaar nog f 1045 winst gemaakt is. De voorgestelde verhooging van de jaarwedde van den ad ministrateur met f 200, vindt bestrijding door de heeren Koom en Kuiken. Voorzitter acht de verhooging noodzake lijk, spr. had liever een woord van lof ge hoord over den heer Jonker. De verhooging wordt met de stemmen van genoemde heeren tegen, aangenomen. De lijnwerker Wiegman wordt vast aangesteld op een jaarwedde van f T352. Hier bepleiten gen. heeren verhoo ging, welke niet wordt toegekend. Deze be grooting sluit in ontvangsten en uitgaven op f 58529, met een post voor onvoorzien van f 490. De gemeentebegrooting wordt nu zonder stemming aangenomen, totaal der ramingen f 233976.68, onvoorzien f 10560.35. De heeren Komen en v. d. Ham danken voor de keurige aanbieding der begrooting, laatstgen. zou gaarne alle begroetingen in een band hebben, terwijl de heer Keuris zoo mogelijk, eerden; aanbieding wenschte. Voorzitter dankt den Raad voor de vlugge behandeling. Bij de rondvraag informeert de heer Jon ker naar de vermakelijkheidsbelasting, de heer v. d. Ham naar het Tehuis voor Ouden van Dagen. De heer Keuris dringt nogmaals op spoed aan bij den bouw van de trans- formatorgebouwtjes. Hierna volgt sluiting der Raadsvergadering -Vrijdag verga derde de Raad dezer gemeente. Aanwezig waren alle leden. Na opening der vergadering, werd over gegaan tot voorlezen der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Ontvangen zijn gegevens, betreffende de kosten van centrale verwarming in verschil lende scholen. Deze kosten bedragen niet zoo veel meer dan voor kachels. De heer Kuiken wijst erop, dat bij min deren inhoud de kosten van" verwarming voor school 1 grooter zijn, dan voor school 2. Voorzitter wijst op de zeer vrije ligging van de eerste. Verzoek van bewoners te Ewijcksluis, om den bouw van een transformator aldaar te bespoedigen. B. en W. zijn in dezen zeer actief. Van het terrein Ceres is verhuurd 170 roe i 75 cent aan K. Heerschap en 300 roe a 80 cent aan S. Sas. Verzoek van P. Kaptein om ontheffing van schoolgeld. Wordt verleend. Brief van den Polder, om bijdrage in de kosten van wegverbetering tot 40% van h«t bedrag. Het behandelde gedeelte heeft ge kost f 37507.60, terwijl het totaal geraamd wordt op f 93648.93. Voorzitter deelt mede, dat aan den Polder een antwoord is gezonden, vermeldende, dat de gemeente aanleg van trottoirs wenscht. Hierop is weer een schrijven ingekomen, waarin het polderbestuur aangeeft met een kleiner percentage als bijdrage tevreden, terwijl de gemeente zelf trottoirs zal kunnen aanleggen. De heer v. d. Ham vraagt afschrift van deze brieven. Wordt toegezegd. Op een vraag van den heer Jonker, om trent den duur van het werk, deelt Voorzitter mede, dat hierover niets gezegd kan worden. De pensioensgrondslag van Mej. A. E. Oudt, als onderwijzeres aan de O. L. School 2, wordt vastgesteld op f 3040. Voorstel tot aankoop van terreintjes van de Stammes en wed. S. Spigt, noodig voor den bouw van transformatorstations, resp. voor f a en f a.35 per Ma en tot verkoop dezer terreintjes aan het P.E.N., tegen f 1. per Ma. Van den polder zullen a terreinen Dinsdag 23 September houdt onze afd. ten ledenvergadering in het Bondsg^bowu, avonds om 8 uur. AgendaOpening, Notulen, Mededee- Angen Bespreking van de crisis in de metaal industrie door den Bondsvoorzitter, den heer Schaaper Rondvraag Sluiting. Onze cursus voor de Leidsters Het is heel goed mogelfjk en best te be grijpen. dat enkele nu wel 'ns willen hoor en. boe het gaat met onzen cursus, vooral of er nogal wat deelname Is. Wij kunnen dan meedeelen. dat het aantal deelneemsters bedraagt zeven en dertigInderdaad tot soever mogen wfj. met voldoening op ons werk neerzien; uit de drie Alkmaarsche parochies zeven en dertig personen die zich voor deze jeugdbeweging op dergelijke wijze interesseeren, wij voor ons hadden het 'n jaartje terug niet durven denken. Ongetwij feld het gevolg van een heerlijke samen werking! De eerstvolgende oefening is den tweeden Woensdag hierop, dus op 2 October, het zal dan de d^rde bijeenkomst zün; u suit begrijpen, dat wjj het toetreden van nieuwe deelneemsters niet meer aanraden: de tijd om zich aan te melden is afgesloten. Degenen die de ie of 2e oefening meemaak ten worden dus telkens om d 14 dagen ver- waeht des Woensdags om half negen. Het bij u niet onbekende A-kwartiertje wordt in onze jonge beweging natuurlijk absoluut ge boycot! Doorzetten Is nu ons parool! Mogen alle deelneemsters die aan den cursus deelnemen het eenmaal begonnen werk tot een goed einde volbrengen. En als wjj uit haar naam het wachtwoord van de Graal herhalen: Heer laat uit ons groeien waarvoor Gij ons geschapen hebt! dan hopen en vertrouwen wij. dat deze cursus allen haar levensdoel beter leere kennen en meer gekend ook har- teljjker leere liefhebben, hartstochtelijker doe nastreven. dacht, doch *t bedraagt toch honderden guldns. Dokter Yptna is tegen Inbraak verzekerd. Bij de heeren Joh. de Wilde en P. v. d. Ploeg van de buit geringde heeren hebben bij eerstgenoemde behalve 30.aan geld ook de revolver vsn den neer de Wilde mee genomen. terwijl bij P. v. d Ploeg bulten een bankbiljet van f 10— ook eenige postzegels èn rentezegels werden vermist. Ook bu laatstgenoemde was een groote wanorde aangericht: laden e.d. waren over den grond verspreid. Het politie-onderzoek is in vollen gang. Van de dader(s) Is tot nu toe echter geen spoor gevonden. Excursie Dezer dagen maakte de afd. Ursem van de Holl. Mij. van Landbouw een excursie naar den proefpolder Andijk, het stoomgemaal de „Lelv” te Medemblik en de Zuiderzeewerken te Wieringen, waar alles onder deskundige leiding duidelijk en heldér uiteengezet werd. Vervolgens werd een boot tocht gemaakt op de Zuiderzee om bovendien te kunnen zien, hoever men al gevorderd was vanaf Den Oever te Wieringen. Het was een prettige en bovendien leer zame tocht, die in alle opzichten geslaagd is, en de dames zullen zeer zeker geen spijt gehad hebben, de heeren op dezen tocht te hebben vergezeld. Een woord van dank aan den voorzitter voor het genomen initiatief en voor de voorbereidende werkzaamheden is zeer zeker op zijn plaats. hardnekkigen. De lastigsten onder de delinquenten hadden eerbied voor het ontzag van den aalmoezenier. En het is een feit, dat de cipiers, indien zij een weerspannige niet baas konden worden, dreigden t „we zullen den pater aalmoezenier eens even laten roepen”. En dit hielp. Na enkele jaren vruchtbare werkzaamheid werd Pater Uiterwaal geplaatst in de pas opgerichte kerk van O. L. Vrouw aan het Mariaplein te Nijmegen. In zulk èen zich snel-ontwik kelende parochie moest een ijverig arbeider in den wijngaard des Heeren zich zeer op zijn plaats gevoelen. Nu nog na zoo veel jaren spreekt men daar nóg van den kleinen maar actieven priester, die werkte en organiseerde, en bij dat alles nog een zang koor oprichtte, waarbij zijn muzikaal talent, door deken Le Blanc indertijd ontwikkeld, hem grooten dienst bewees. Dat was een heele praestatie. vooral bij zulk een pas beginnend koor, waar de dirigent geen enkele partij aan zichzelf kan overlaten, maar iederen zanger afzonderlijk plus een hulp-organist eigénlijk, als een verkeersagent op de spits uren, door het notenlabyrinth der gefigureer de muziek moet heen-loodsen. Ook Tiel en Schiedam hebben de vruchten van de onafgebroken werkzaamheid van dezen ijverigen priester, tot tenslotte Alk- maar’s St. Dominicus-parochie hem onder haar kapelaans mocht rekenen. Wat Pater Uiterwaal hier voor ons is. weten we allen en het bevat voor ons redenen te over om hem op zijn veertig-jarig professiefeest van harte te huldigen- Veertig jaren zijn het van een leven onder het juk der H. Kloostergeloften, maar dan veertig jaren, waarin dat juk van Christus blijmoedig gedragen werd. Veertig jaren, waarvan elke dag een offer was in den geest der H. Gehoorzaamheid. Veertig jaren, die met even zooveel gulden letteren zullen staan opgeschreven in het Boek des Levens. Dit wenschen wij den jubilaris van harte toe dat God Zijn onmisbare genade, die zoo zichtbaar werkte in zijn leven, in onver minderde, ja verdubbelde mate moge blijven schenken, dat hem nog vele jaren van vrucht baren priesterlijken arbeid, en een wel verdiend otium cum dignitate moge toe gemeten worden. En, wanneer dan eenmaal het uur der vergelding zal geslagen zijn, dat dan ook in zijn ooren moge klinken het Willem Mengelberg onder de koorzangertjes zaligend woord van den hemelschen Rechter „Euge serve bone et fidelis.Welaan dan, goede en getrouwe dienaar, omdat ge over het geringe getrouw zijt geweest, zal ik u stellen over het groote ga binnen in de Vreugde des Heeren vergadering. De inbraken van den afgeloopen nacht Zooals reeds gemeld, hebben dieven zich In oen nacht van Donderdag op Vrijdag toe gang weten te verschaffen in de woningen van drie verschillende ingezetenen alhier. Nader zij hierover nog vermeld: Bij Dr. Ypma is men binnengekomen door het uitsnijden van een ruit en werd in de benedenkamer vrijwel alles overhoop ge haald. Te ongeveer middernacht is door de be woners wel eenig gerucht gehooid, doch hieraan werd geen aandacht geschonken. Verschillende voorwerpen van waarde wer den onaangeroerd gelaten, doch een flinke som geld werd medegenomen, waaronder een aantal gouden tientjes. t; Gelukkig is het bedrag, hetwelk gestolen 11b niet aan groot als pnrsnmnkrliik werd ge- W ARMENHUIZEN. Overzicht „C. V. V." 15 Sept.—20 Sept. 1930. Zoo langzamerhand zijn wij gekomen in een periode, waarin de zomerproducten aan onze markt z.g.n. aan het „kwijnen" gaan en de winterproducten meer op den voorgrond treden. Het is in deze veilingweek juist drie maanden geleden, dat onze veiling weer ge opend is. Drie maanden geleden was men hoopvol begonnen te veilen. Een volle maand Is geveild onder zeer gunstige omstandighe den. De prijzen bedroegen tot 19 Juli j.l. van de vier gulden tot de zeven gulden. De pro ductie werd hoe langer hoe beter, totdat het rampzalige weer voor onze aardappelen kwam opdagen. Het gevolg daarvan was. zoo als u allen bekend, ziekte en nog eens ziekte. Van half Juli tot half Augustus was het met de prijzen van de Schotten misère. Hooger dan f 4.50 per 100 K.G. kwam men toen niet. Van half Augustus tot het begin van Sep tember was een kleine opflikkering waar te nemen, totdat op heden de prijzen weer zeer miniem zijn. Dit betreft alles Schotsche mui zen. Schotsche muizen. De vraag naar dit pro duct was in deze week bij den geringen aan voer nog zeer matig. Gedurende deze week zijn de prijzen ook teruggeloopen van de f 4 4 f 4 20 tof de f 3 10 a t 3 60 per 100 K.G. Voor de grove Schotsche muizen wend gere geld betaald van f 2.80 tot- f 3.30 per 100 K.G. Wat betreft de prijzen van de grove Schotten heeft men ook betere dagen gekend. Eigenheimers. De prijzen van Eigenheimers hebben zich in deze week heel goed gehouden. Of dit komt omdat de aanvoer geringer was, valt moeilijk uit te maken. De noteering be droeg voor de gewepe Eigenheimers van f 5.40 tot f 6 60 per 100 K.G. Op j.l. Woensdag bracht een enkele partij Eigenheimers f 4.40 per 100 K.G. op. Dit was wel een Vitlooper. Blauwe Eigenheimers. De prijzen van dit soort aardappel loopen zeer uiteen. Voor lek kere blauwe betaalt men graag f 6 a f 6.50 per 100 K.G. In verband met het feit, dat lekkere winteraardappelen dit jaar zeer schaars zullen zijn, wordt nu reeds blauwe Eigenheimer als winteraardappel opgekocht. De minder lekkere blauwe Eigenheimers wer den verkocht voor f 4 60 tot f 5.50 per 100 K.G. Geldersche Schotten. De Geldersche Schot ten, of bintjes genaamd, brachten j.l. Dins dag op van f 3.50 tot f 4.80. Op de volgende Behandeling der Ge meentebegrooting 1931. Er worden geen algemeene beschouwingen gehouden. Bij de post presentiegelden der raadsleden, bepleit de heer v. d. Ham ver hooging, daar van de raadsleden steeds meer gevergd wordt. De heer Kuiken is tegen verhooging, spr. zou gaarne meerdere posten willen verlagen. Ook de heer Komen is tegen verhooging. De heer Keuris spreekt zich ook voor ver hooging uit, evenals de heer v. d. Berg. Het voorstel tot verhooging van de presentie gelden van f 4 op f 5 wordt aangenomen met 74 stemmen. Voor de heeren Stammes, Lubbert, v. d. Berg, Raven en Rezelman. Ten behoeve van de secretarie zal een nieuwe schrijfmachine worden aangeschaft. De heer Kuiken acht de post reis- en ver blijfkosten f 300 te hoog. Voorzitter zegt, dat deze post zeer laag is, daar spr. en een der wethouders een auto rijden en hiervoor niets in rekening wordt gebracht. Bij verkiezingskosten merkt de Voorzitter op, dat een nieuw bureau zal worden ge sticht, getracht zi! worden dit te vestigen in het vergaderlokaal bij de Geref. kerk aan de Molenvaart. Op voorstel van den heer Keuris, wordt de vergoeding voor de leden van de stembureaux verhoogd van f 5 op f 6. Te Breezand zal een nieuw arrestanten lokaal worden gebouwd in den tuin van den heer B. de Vries, daar het bestaande brand- spuithuis zal worden afgebroken. Het zal ver van de school komen te staan- Bij den post voor volksgezondheid en malariabestrijding vraagt de heer Koorn, wat er gedaan wordt. Volgens spr. lijden leden van alle gezinnen aan den Dijk aan malaria. Voorzitter zal over deze aangelegenheid met den dokter overleg plegen. Door den .heer v. d. Hatn wordt nogmaals de aandacht Van B. en W. gevestigd op min der goed bewoonbare huizen, gelukkig wordt er veel gebouw^ doch er blijft hier en daar nog wel wat te wenschen over. Voorzitter heeft hiernaar een onderzoek ingesteld, er isal heel wat verbeterd, de keeten zullen moetenverdwijnen. Bij het raadhuis zal een nieuw urinoir worden ge plaatst. Ingekomen is een rapport van den heer ’t Hart, die zijn voldoening uitspreekt over de schoolbaden. Voor sportvereen. en A.L.E.G.O. is uit getrokken een bedrag van f 265, doch dit wordt alleen voor laatstgenoemde vereeni- ging besteed. De heer Keuris wijst erop, dat er nood lijdende sportvereen. zijn. Voorzitter adviseert subsidie aan te vragen. Bij de begrooting voor het Burg. Arm bestuur merkt de heer v. d. Ham op, dat het gewenscht is, dat dit bestuur rekening houdt met den welstand, spr. zal hierover in besloten vergadering nadere mededeelingen doen. De begrooting B. A. sluit in ontvangsten en uitgaven met f 20054.72, waarbij een post onvoorzien f 80.35, terwijl de gemeente- subsidie is geraamd op f 16500. Dezelfde spr. houdt een pleidooi voor een post toeslag op de werkloozenuitkeeringen. Ged. Staten willen deze uitgaven, volgens Voorz., onder het Armbestuur brengen, het welk door den heer v. d. Ham wordt be streden. Besloten wordt een post memorie te plaatsen. Bij het hoofdstuk landbouw verzoekt de heer Komen bij een eventueele oproeping voor hoofd van school 3, aandacht te schen ken aan het bezit van akte Landbouw. Hiermede zal rekening worden gehouden. worden verkregen in erfpacht. Aangenomen. De lichtvoorziening schijnt zeer onvoldoende te zijn, vooral te Ewijcksluis. Medegedeeld wordt, dat de dokter zelfs geen gebruik kan maken van de hoogtezon. Bij de bespreking van het vervolgonderwijs blijkt, dat zich 10 leerlingen hebben aan gemeld te KI. Sluis en 8 te Breezand. Ver- eischt wordt een getal van 12 per school. De heer Komen stelt voor dan een klas te formeeren. Voorzitter hoopt, dat nog meerderen zich zullen aanmelden, het voorstel van den heer Komen zal overwogen worden. Voorstel tot wijziging van de op 16 Juli vastgestelde suppl. begrooting en die van het grondbedrijf. Aangenomen. Een inwoner van Weenen, enthousiast over zijn prachtige stad, kan nog zoo on- uitputtelijk roemen op de tallooze kunst werken, op de weidsche boulevards, op den Prater of het Wiener Wald wanneer hij begint over „Unser Steffi”, dan wordt hij stil en eerbiedig, dan komt er iets warms en intiems in zijn stem, dan is het alsof hij spreekt over een even beroemd als teeder-bemind familielid. „Unser Steffi”, dat is de ranke Sl Ste- phanes-toren in het centrum der oude stad, die in een ten-hemel-opstuwende vlucht van zijn m ragfijn kantwerk uitvloeiende steenmassa, heerscht over de huizenmassa's der millioenenstad en de blonde bergen met mysterieuze wouden langs de boorden van den Donau. Dat is „Unser Steffi” voor de Weeners. Wij Alkmaarders hebben onze pater Stephanus”. Niemand anders kan dat zijn dan de jubilaris, wiens beeltenis in dit blad prijkt op een eereplaats, de zielzorger vin velen, wel grijzend, maar gelukkig nog met vergrijsd in 's Heeren dienst, de intieme huisvriend, de trouwe trooster in ziekte en ongeval, de handhaver van Gods wetten bij de weerspanmgen. Onze Pater Stephanus vraag bet aan de Dominicanen van de Neder- landsche Provincie als aan de parochianen der Alkmaarsche St. Dominicus. dat is Pater Stephanus Antonius Uiterwaal, die Zondag zijn veertig-jarig kloosterjubilé vierde. Pater Uiterwaal werd den rsten December 1869 te Utrecht uit brave katholieke ouders geboren. Hij groeide op in de schaduw van de toen reeds populaire „Walsteegkerk”, de St. Dominicus te Utrecht. Deze gelukkige omstandigheid zal in de hand der goddelijke Voorzienigheid wel het middel geweest zijn, om zijn roeping tot het Dominicaner klooster leven kenbaar te maken. Als jonge knaap nog werden zijn mooie stem en aanleg tot de muziek ontdekt door een der hervormers der kerkelijke muziek in ons land, deken Le Blanc, die toentertijd het Palestrina-kodr der Utrechtsche kathedraa leidde. Hij werd met zijn jeugdvriendje XYZ11 aJ L. mthwl - opgenomen en heeft jarenlang zijn taak met de hem eigen stiptheid en angstvallige securiteit vervuld tot zijn twaalfde levensjaar aanbrak. Ging zijn vriendje den weg van aardschen roem en glorie op, die leidde naar de directie- podiums van de eerste, concertzalen der wereld, hij-zelf koos zijn roeping getrouw den weg van vergetelheid en offer hij eenige jaren het St. Dominicus- te Nijmegen om, na voltooide voor bereidende studiën hét" kloosterkleed in St. Dominicus' orde aan te nemen in het stille klooster, dat daar in een krans van heerlijk geboomte verscholen ligt aan den Rijndijk van het wereld-verre Huissen. Op den 23sten September van het volgend jaar het was in 1890 legde hij in de handen van den toenmaligen Prior, later Generaaloverste der heele Dominicaner- orde. Pater L. Theissling, zijn eeuwige kloostergeloften af. Regelmatig voltooide hij nu zijn filoso fische en theologische studiën, totdat hij in 1896 op den loden Augustus uit de hand van den bisschop zijner geboortestad de H. Priesterwijding ontving. Zijn nauwgezette plichtsvervulling als religieus, zijn stipte gehoorzaamheid en zijn oer-degelijke levensopvatting hadden de aandacht zijner oversten gaande gemaakt. En zoo werd hij waardig gekeurd om als jong priester onmiddellijk na zijn Priester wijding werkzaam gesteld te worden te midden van de gevaren der grootstad. Si consistant adversum me castra, non timebit cor ngeum, si exsurgat adversum me praelium, in hoc ego sperabo ook al staan heele legerplaatsen tegen mij op, mijn hart zal niet vreezen ook al richt zich tegen mij de strijdwoede daarop juistzal ik hopen. Dat was klaarblijkelijk de lijfsp euk van den jeugdigen priester. Fier, uitdagend haast, drong hij de duisterste sloppen en de meest ongure woonkazernes zijner moeilijke parochie binnen. En ook al stond er hier of daar een bootwerker boven aan de trap van „drie hoog”, om den ongewenschten be zoeker, die hem op het niet-vervullen zijner katholieke plichten kwam wijzen, toch wist Pater Uiterwaal, ofschoon klein van postuur, door zijn persoonlijk overwicht de over winning te behalen. Na Rotterdam werd hij benoemd tot aal moezenier der groote gevangenis te Leeu warden, de plaats waar de grootste misdaden door langdurige gevangenisstraf worden uit geboet. Hier heeft hij jarenlang zijn heil- zamen geestelijken arbeid aan de gevallenen uitgeoefend„fort comme un diamant, tendre comme une mère”, zooals Lacordaire van St. Dominicus eens gezegd heeft hard als een diamant, en feeder als een moeder. Teeder en barmhartig kon hij zijn voor de goedwillenden, maar hard en streng voor de Het werk voor de meisjes onzer parochie wederom een belangrijke uitbreiding ondergaan. Naar men weet, is het een dringende wensch van Z.D.H. Mgr. Aen- getient, dat alle meisjes boven 17 jaar in fw, speciaal voor hen bestemde congregatie- afdeeling zullen bijeenkomen. Reeds eerder ri in de congregatie-bijeen komsten van Donderdagavond aankondiging gedaan van de conferenties, die vóór deze afdeeling zullen gehouden worden. Thans zijn de voorbereidende organisatiewerkzaamheden in een zóóver gevorderd stadium gekomen, dat Vrijdag 26 Sept. a.s. de eerste conferentie zal plaats hebben. Deze conferenties zijn uitsluitend voor meisjes boven 17 jaar. Ook ouders en andere belangstellenden hebben toegang. Er zal echter door de leden van het hoofdbestuur bij de kerkdeuren scherp toezicht gehouden, en niemand beneden 17 jaar toegelaten worden Ook aan de ouders van congreganisten wordt een dringend verzoek gedaan om. mede te werken, dat geen congreganisten, jonger dan 17 jaar, deze speciale conferenties bezoeken. De conferenties zullen steeds om vijf minuten over 8 beginnen, zulks om den meisjes, die in betrekking zijn bij de vele firma’s onzer stad, ook gelegenheid te geven, deze conferenties bij te wonen, welke voor hen zeer nuttig en van groot gewicht zullen zijn. De conferenties zullen ééns in de maand plaats hebben en wel op den eersten Vrijdag der maand. De openings-conferentie is één week vervroegd, dus op 25 Sept, gesteld wegens de plechtigheden der Octobermaand. Dus Vrijdagavond luidt het parool allen boven 17 jaar naar de conferentie in de St. Domini- cus-kerk. GEMEENTELIJKE ARBEIDS GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS R.K.W.S.V. Donderdagavond hield de R. K. Voetbalclub een ledenvergadering, waarvoor flinke belangstelling bestond. De voorzitter bracht in zijn openingswoord dank aan alle werkers op het terrein en voor de loterij. Spr. deelde mede, dat het ledental nog steeds vooruitgaat en drong verder o.a. aan op trouw Congregatiebezoek en vroeg aller medewerking in het belang der ver- eeniging. Na het voorlezen der notulen werd verslag uitgebracht van de onderhandelingen te Oost-Knollendam omtrent de overname kleedlokaal. De geheele opstal van een aldaar bestaanhebbende vereeniging werd genomen voor 110. De voorzitter deelde mede, dat van de Vakvereeniging een subsidie van 20. werd ontvangen. Spr. stelde zeer op prijs, dat de grootste organisatie in Vormer aldus blijk van medeleven gaf en sprak de hoop uit, dat dit een aansporing zou zijn tot toetreding tot de vakvereeniging. Daarna werden de wedstrijden besproken! De voorzitter drong er met klem op aan, dat in praktijk zal worden gebracht Samen uit, samen thuis Ondertusschen was binnengekomen de heer Kruiver, seer.-penn. van den D.H.V.B., die welkom werd geheeten en aan wien daarna het woord werd verleend. De heer Kruiver bracht den voorzitter dank en riep W.S.V. het welkom toe in den D.H.V.B. Spr. was gaarne gekomen, omdat het Bondsbestuur reeds lang had uitgezien naar oprichting van katholieke clubs in de Zaanstreek. Spr. gaf een kort overzicht van den D.H.V.B. en bekeek dan de voordeelen van het voetbal spel in het algémeen en die der principiëele organisatie in het bijzonder. Spr. hoopte niet, dat de tekortkomingen, die er natuurlijk overal zijn, voor W.S.V. een reden tot na volging zijn en belichtte de taak der besturen. Hierna lichtte spr. de spelregels toe. Nadat de voorzitter den spreker had be dankt, werden nog eenige vragen gesteld, die door den I etr Kruiver werden beantwoord daeen dezer week werd ceen ..binties" meer aangevoerd. De aanvoer van aardappelen bedroeg in deze week 134.550 K.G. tegen 162 882 K.O. aardappelen in de vorige week. Gele nep. Van Dinsdag tot en met Vrijdag betaalde men voor gele nep ongeveer van f 250 tot f 3 per 100 K G. Deze prijzen waren iets lager dan in de vorige weak. Die daling werd op j.l Zaterdag weer hersteld en de prijzen gesteld op t 3.tot f 3 70 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg 26.575 K.G. tegen 17.225 in de vorige week Gele uien. In het begin dezer week was reeds spoedig te bespeuren dat men voor de uien meer belangstelling toonde, dan in de vorige week. In de vorige week werd nauwe lijks f 2.10 betaald In deze week bedroeg de laagste noteering f 2.per 100 K.G. Op j.l. Zaterdag werd nog voor mooie uien betaald f 350. De grove uien brachten op f 3.tot f 3 20 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg 23.250 K.G. tegen 11.350 K G. in de vorige week. Roode kool De noteering van 100de kool loopt tegenwoordig zeer uiteen. Voor groote roode betaalt men slechts f 0.60 tot f 0 90; voor de kleintjes van f 2 30 tot f 3.30 per 100 KG. Naar omstandigheden is de kleine roode kool in tegenstelling met de groote graag te noemen. De aanvoer bedroeg 29000 K.G. tegen 34875 K.G. in de vorige week. Gele kool. De aanvoer van gele kool is in deze week aanmerkelijk toegenonien. Deze bedroeg 13 300 K.O. tegen 8500 K.G in de vorige week. De prijzen varieerden voor de groote gele f 0.60tot f 0.80 en voor de kleine van t 1.20 tot t 1.90. Op j.l. Maandag werd voor mpoie gele kool f 2.20 jjer 100 K.G. betaald. Witte kool. Wat betreft de gewone witte kool, werd in deze week betaald f 1.tot f 1.60. Voor kale witte ongeveer f 0.60 per 100 K .G. De aan voer bedroeg 110 XX) K.G. a’itte kool tegen 112 100 K.G. in de vorige week. Slaboonen. De prijzen waren in deze week zeer verschillend. Tot en met Woensdag J.L werd betaald van de f 8.tot de f 10.Op j.l Zaterdag kon de mooie enkele niet meer opbrengen dan f 6.20. en de dubbele slaboo nen pl m. f 4 k f 4 50 pr 100 K G De aan voer bedroeg 3285 K G. tegen 5628 K.G. in de vorige week. Peen. In deze week werd betaald voor peen f 1.90 tot f 2.30. De aanvoer bedroeg 2175 K.G. Bieten. Hiervoor werd betaald f 2.80. De aanvoer bedroeg 250 K.G. te gen 325 K.G. in de vorige week. Voor grauwe erwten werd betaald f 37.80 tot f 41.voor vale erwten f 31.90 tot f 37.20; voor groene erwten f 22.40 tot f 29.90 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg respectie velijk 2525 K.G., 2725 K G. en 525 K.G. Wethouders herinneren 1 hun verplichting om mede met het oog op de aanstaande tieniaarlijksche volkstelling steeds tijdig ter gemeente-secretarie aangifte te doen van; 1ste vertrek uit de gemeente, in welk ge- val «mondeling of schriftelljki een verhuls- biljet moet worden aangevraagd: 3e vestiging in de gemeente, in welk ge val een verhuisbiljet moet worden inge leverd. afgegeven in de vorige woonplaats uiterlijk binnen veertien dagen na de dag- teekening der afgifte: 3e. vertiuizinw binnen de gemeente. Deze aangiften moeten binnen acht dager geschieden door het hoofd van het gezin ook wanneer gezinsleden of dienstpersonee vertrekken of daarin worden opgenomen. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete Alkmaar. 20 September 1930. Burgemeester en Wethoudes voornoemd, WENDELAAR. Bugemeester. KOELMA. Secretaris. Geachte lezers en lezeressen van „het Noord-Hollandsche Dagblad”, zou ik een oo^snblikje uw aandacht mogen vragen Ik kom u lastig vallen voor mijn armen, mijn beste arme menschen van Maastricht. Neen, zeg nu niet, „ik ken die menschen niet” zeg nu niet „Maastricht ligt zoo ver weg” enz. enz., ach neen, wij allen, wij Roomsch-Katholieken, wij zijn broeders en zusters van elkander, broeders en zusters in Christus. En weet u wel, hoe grooter de afstand was, waardoor de eerste Christenen van elkander waren verwijderd, des te grooter, des te daadwerkelijker was hun offerliefde. Ik kom u dan uw offerliefde vragen, uw offerliefde voor mijn beste arme menschen, wier leven in de achterbuurten en nauwe straatjes en menschenpakhuizen zoo pijn lijk en zwaar is. En nu vooral bij de groote werkeloosheid, de armoede is zoo groot en smartvol. Ouders, kunt gij uw kind hooren schreien als het honger heeft en doet het u geen pijn, als gij uw kind niet kunt geven wat het noodig heeft En ik kan u zoovele ouders noemen, wier ouderliefde even groot is als de uwe, maar zij kunnen hun kindje niet helpen. Meisjes en jongens, gij, die geen armoede kent, denkt eens even aan mijn beste arme kinderen en hun families. Uw liefdegift is hartelijk welkom bij PATER MANUEL LOUWE O.F.M., ’t Zand (N.-H.). Na 24 Sept. Tongerschestraat 28, Maas tricht. Groot is mijn dank aan de Redactie voor het plaatsen van mijn bede om hulp.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5