Binnenlandsch c^fieuws Voor de Huiskamer VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Het fabrieksongeval te Zwolle Brand te Surhuisterveen 4 Buitenlandsche officieren Aan de gevolgen overleden DF GEMENGD NIEUWS Weer een radiolezing verboden Het auto-ongeluk te Arnhem Ernstig auto-ongeval te F| Vermiste terecht Verdronken Moordaanslag te Kerkrade Landbouwerswoning afgebrand ONDERWIJS Het jubileum van de T. H. S. Tram gederailleerd Kerkdief aangehouden Door electrischen stroom gedood Een revolver-aanslag Bankbiljet vervalscht KUNST EN KENNIS De leugen „Geef ons Arbeid” De ex-keizer Het weer in Augustus De’politie te Maastricht De Inca-schat gevonden? Het stadhuisvraagstuk te Leiden Twee veldwachters mishandel De Koningin naar het Loo Leger-manoeuvres LUCHTVAART Overbodige vertoonlng Zweefvliegen te Noordwljkerbout Een nieuw Nederlandsch record Directie der Amsterdamsche gasfabrieken Huiszoeking bij een financieel» instelling VR1 Al* De teraardebestelling der slachtoffer* Gemeente-secretaris redood. De dader aangehouden de de Geen persoonlijke ongevallen Een te Rotterdam wonende fascist gewand. Oplichter aangehouden Te ’s-Bertogenboseh verboden Mgemeen ovendcht. En De De daders aangehouden Koninklijke belangstelling 1.114285 Aan ook allerminst bet weer Zondag ww -i T f V De commissaris van. politie te Maastricht heeft na een ziekteverlof van een maand eer gisteren zjjn ambtsbezigheden weer hervat. terdam aangekomen 10.000 kaanschen kruiser Houston. zee Jesse Bishop Gay. vergezeld van Op audiëntie bü den minister van defensie. I goud waarde man deze was De vermiste onderwijzer J. H te Greven- bicht is by zjjn ouders te Nu th teruggekeerd. De 14-jarige A. M., die te Leeuwen-Beneden op Meyer’s scheepswerf van een schip viel, is aan de bekomen verwondingen overleden. rieel uit Vlisslngen ter plaatse was, had men na ongeveer anderhalf uur den weg weer vrij en konden ook de gederailleerde wagens, die intusschen in de rails waren terug gebracht, weer naar de remise rijden. In den dienst was voorzien door een tram, aan belde zijden, tot de plaats van het ongeval te laten rijden. Een echtpaar aangehouden, verdacht brands Uchtlng Stemmen 804.714 208 979 37.678 29.863 21.812 9.083 2.156 leger- bü- Mr. J. B. Kan is te Doom aangekomen tot het houden van besprekingen met den ex-keizer. De justitie heeft gisteren een inval gedaan bij de Hypotheken en Assurantie Centrale aan de nieuwe Prinsengracht te Amsterdam. De geheelc administratie werd per auto naar het instructlegebouw overgebracht. De huk- zoeklng vond haar oorzaak in het groote aan tal bjj de justitie ingediende klachten tegen de operaties van de bank In het buitenland. oor nationale ontwapening: Partijen 8. D. A. P. ▼rijz. Dem. Bond Communisten (L. de Visser) Communisten (Wijnkoop) Rev. Soc. Partij Dem. Party Soc. Dem. Volkspartij B niet D der Tra wee neu inla D ter, ven K. den hebl kun orgs men ring gei ken O neut gad( gad< welk Nool polit Al baai op d van nlg-< van Dem Ot erva trail nu als i geltfl He I Euro; kathi s ia t aller! jedet f galat, code: r On ken 1 Profe i Unlvt Dea schre j serial demo slechi I staan de be grond I op d( i Laten van geven Zwits Ver eens i dlghe van 1 baas ünme over staat tenen Nle< sodas regeei adres, zou i boek podti De aan n voudli telts-i wegln welke is ge* Ent schen had verliet plaats Frelbt Nog t die nr er al) den I Nog eenlge met 1 drenk de ke Ueke kornet negat! L mogel dien i Wai profes *ene wilder dan k Dit muit, eei Kathc leidlni Bisset De 8. D. A. P. heeft 300.000 handteekenin- gen verzameld. Stel, dat er viermaal zooveel handteekeningen komen, wat bewijst het cijfer dan nog vraagt „De Tijd'*: Het leert volstrekt niets nieuws. Immers, het is algemeen bekend, dat er onder de kies- rechtlgden in Nederland alleen ruim 1.100.000 voorstanders zyn van nationale ontwapening. Ben blik op de verkiezingsvan 1929 leert het volgende: Tegen nationale ontwapening: Alle andere partijen met 2265218 stemmen. Jawel, maar agitatie Is ook wat waard, den ken de leiders der 8. D. A. p. willen had open. De vlak langs 'n mynheer, die u wat vertellen kan van uw jongen, van Jan toen ineens schitterden haar oogen met verhoogden glans. Zy scheen tot het volle bewustzyn terug te keeren en zelde: Jan? O. weet u wat van tnyn Jongen, vertel het me toch, vertel het me toch. De kapitein trad dichter by het bed. hy vatte de zieke by de hand. Ja moeder, zei hy. ik moet u de groe ten brengen van Jan. Hy is naar zee ge gaan. en dat spyt hem erg, hoor. Niet om dat hy het niet goed getroffen heeft, neen, maar omdat hij er jou zoon verdriet mee gedaan heeft. Hy vraagt je om vergeving, ja zeker, het spyt hem alles heel erg en kon zou hy alles weer goed willen de vacature van directeur der gemeentelijke fputfsbrielDexi, aldaar. Het college is voorlooplg met het voorstel tnedegegaan in afwachting van de goedkeu ring door de commissie van bystand voor de bedrijven, die eerstdaags voor dit speciale Zondagavond heeft, vlak by Middelburg, een tramdéraillement plaats gehad. De electnsche tram, die te half 9 uur van Vlis- slngen was vertrokken, is aan het einde van den Vlissingschen weg by de brug over den watergang vermoedeiyk door te snel rijden in een bocht uit de rails gel motorwagen draalde om en ree<( den watergang een eindje terug, doch kwam gelukkig tot staan, alvorens het talud van den watergang was bereikt. De beide wagens liepen ook uit de rails. De passagiers schrok ken natuuriyk hevig en het mag dan ook een wonder heeten. dat slechts een hunner, een dame uit Middelburg, lichte verwondingen aan een hand en een knie opliep. De drie wagens stonden dwars en scheef over den weg. en de bestrating ter plaatse was vry ernstig beschadigd. Toen personeel en mate- De Koningin zal 29 September haar ver blijf in het koninklijk paleis het Huis Ten Bosch beëindigen en het paleis Het Loo weder betrekken. De Vereeniging tot Bevordering der Bouw kunst heeft een adres gezonden aan den gemeenteraad van Lelden, waarin er wordt op aangedrongen, dat geen beslissing zal worden genomen over het gevelplan Dudok, alvorens ook een plan voor een geheel nieuw raadhuis zal zyn gemaakt. Naar „Het Volk” meldt, heeft de burge meester van 's-Hertogenbosch de opvoering verboden van „Geef ons Arbeid", welke het Groot Volkstooneel (ensemble Bouber) heden in het Casino zou geven voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en de V A RA die eerstdaags voor dit speciale bet oordeel.'van de commissie aal voorgelegd bet voorstel om als alge- Zaterdagavood is in de Roer te Roer mond verdronken de 36-jarige arbeider J. H. Nysen. Het lijk is nog niet gevonden Zondag is te Surhuisterveen de huizinge van B. Pultrum af gebrand. Deto boedel, twee auto's van dien motordimu Achtkarspelen en een groote voorraadvat en pulp gingen verloren. Man en vrouw zijn gisteren verdacht wl brandstichting aangehouden. van Epe, de heer van Walsem, was weldr* op de plaats van het ongeval aanwezig. De verwondingen waren van zoo’n emsttgen aard, dat het slachtoffer spoedig aan de ge volgen bezweek. De heer Heler, die ongeveer 50 jaar ood was. was een geziene persoonlijkheid in de gemeente, ojnf was hij voorzitter van den Kunstkring. Marechaussee en politie stellen een otxler- zoek in. Omtrent het favrieksangeval dat gisteren morgen in Reinders' Olie- en Veevoederfa briek te Zwolle plaats had. vernemen wy nader, dat het slachtoffer M ter A werk zaam was gesteld by een z^ji koUermoien, waardoor heen het afgewerkte meel zyn weg vindt. Op een gegeven moment hield het meel op te vloeien, waarop Ter A. zijn hand in den molen stak, met het nood lottig gevolg dat zyn arm werd gegrepen en afgerukt. Voorts kreeg hy een diepe hoofdwonde. Op weg naar het ziekenhuis is de man overleden. Te Geleen Ls aangehouden zekere R. een berucht inbreker, die verdacht wordt in het klooster der eerw. zusters en in de kerk te hebben ingebroken. Hoewel R. ontkent, zyn vele bewyzen tegen hem. Hy is gevankelyk naar Maastricht overgebracht. Koningin heeft bet voornemen om morgen een gedeelte der leger-manoeuvres in de omgéving van Venlo by te wonen. Ook de Prinses zal morgen de leger, manoeuvres bywonen. gelukte den bestuurder niet meer cc- ryding te voorkomen. De heer H werd' grepen en een 25-tal meters i—“ Ernstig gewond werd het slachtoffer c nomen. Geneeskundige hulp was spoedig aan- In en vloog ongeveer een uur, waarna hy het 's middags opnieuw probeerde en toen een nieuw Nederlandsch record vestigde, door één uur 36 minuten 15 seconden in dé lucht te blyven. Hy vloog eerst in de richting van Noord- wyk en bereikte daar een hoogte van 2 4 300 M keerde terug in de richting Haar lem en bereikte op sommige oogenblikkcn een snelheid van 100 KM. per uur. De lan ding geschiedde zeer vlot Een Dultsch-sprekend persoon kocht Mj den stoffeerder D., te Hengelo, een karpet <n betaalde met een biljet van 1000 Rijksmart Nadat v. D. omtrent den koers geïnfor meerd had. werd een bedrag van 5175a terugbetaald. Den volgenden morgen, toen deze het biljet wilde Inwisselen, bleek het een vooroorlogse!) briefje te zyn, waarop het jaartal 1910 was veranderd in 1930. Ben uitgebreid onderzoek werd onmlddeliyk in. gesteld en zelfs tot Enschede uitgestrekt. Daar gelukte het de politie *n zekeren A A aan te houden, die van de daad verdacht werd. Nadat hy met v. D. alsook enkele andere winkeliers, waar hy getracht had het biljet in te wisselen, geconfronteerd wat en deze allen hem herkenden, werd hy in smet gesteld om aan den officier van Justitie uit geleverd te worden. B. biyft echter hard nekkig ontkennen. ken te benoemen den heer M. van der Horst, werktuigkundig Ingenieur en een der fa brieksdirecteuren van het gemeenteiyk gas bedrijf. den zonder licht rijdenden per- Deze reed evenwel door, doch den veldwachter achterhaald, hy zyn naam vroeg, werd de veld- omvergereden door den met licht Zondagavond te half zes klanken op den boulevard Adolph Max te Brussel, midden in de stad, revolverschoten. Het bleek, dat de 25-jarige Italiaan Ruggere Bibarbora. die in Brussel woont, met twee schoten zijn 36- jarigen landgenot Sllvestre' Aurillo. die in Rotterdam woont, gewond had. Het slacht offer/ is niet levensgevaariyk getroffen. De aanvaller werd gearresteerd. - Het schynt, dat de aanleiding tot dezen aanval gezocht moet worden in den strijd tusschen fascisten en anti-fascisten. Gisteravond ongeveer 7 uur begaf de ge- meente-secretaris van Epe. de heer Tj. Hris zich van zyn woning naar het Gemeentehui»’ waar hy werkzaamheden wilde verrichten Hy stak op het kruispunt Dorpstraat den ryweg over, vlak voor een auto, die uit de richting Apeldoorn kwam en bestuurd werd door den heer Driessen uit Amsterdam Qet een aan- -J ge- meegesleurd. upge— wezig. welke verleend werd door de doctoren Dr. Mys en van Twisk. Ook de hnnrrniwilei Noorwegen: Luitenant-kolonfl Hvinden Haug; voor Duitschland: Majoor Keitel en voor ZwedenKolonel Op een afstand van slechts enkele meters loste de mynwerker C. O., te Kaalheide- Kerkrade uit een revolver een drietal schoten op H. W., dien hy vervolgens nog mishan- waama hy thuis den boel kort en Zaterdagavond is te Oostendam (gem Ridderkerk) tengevolge/ var| den hevigen wind een draad van het bovengt ondsch net van het Gemeenteiyk Electriclteltsbedryf losgeraakt. De 10-jarige L. Bakker aldaar is met dezen draad, die op den grond hing, in aanraking gekomen en op slag gedood. Door den Amsterdamschen wethouder voor de bedrijven, dr. P. M. Wlbaut, is ingediend de voorioopige voordrecht ter vervulling van - - - Gisteravond zou mr. J. H. Schultz van Haegen voor den Nederlandschon Omroep, algemeen programma, dat deze week verzorgd word door de V. A. R. A., opreken over het onderwerp: Noodzakelyke verbeteringen in het gevangenis- en reclasseeringswezen. Deze lezing heeft echter niet plaats gehad, daar de uitzending door de Radio Controle Commissie is verboden. ze den bezoeker en keek even delde, klein sloeg. Na aanvankeiyk volgehouden te hebben met een honden-pistool geschoten te hebben, werd by nader onderzoek de cylinder revolver met scherpe patronen geladen ge vonden. G. werd aangehouden en. na voorgeleiding voor den Officier van Justitie te Maastricht, ingesloten. De Eerste Nederlandsche Zweefclub had Zaterdag en Zondag in samenwerking met de Koninkiyke Vereeniging voor Lucht vaart te Noordwykerbout demonstraties in het zweefvliegen georganiseerd met een nieuw type vliegtuig, naar het ontwerp van den heer H. Mayer, gebouwd door de Pan- derfabrieken. De ontwerper zelf zou dit vliegtuig voorvliegen. Het weer was Zater dag zóó slecht, dat er van vliegen niet veel kwam. Men heeft van de gelegenheid, dat een aantal genoodigden aan den dunirand on der Noordwykerbout byeen was, gebruik gemaakt om. geiyk gemeld, de nieuwe hangar van de Zweefclub officieel te ope nen. De voorzitter, ir. W. van Hemert, bracht in zjjn openingsrede Rynland, het Staatsboschbeheer en de gemeente Noord- wyk dank voor de verleende medewerking. In het byzonder wees spr. op de goede sa menwerking tusschen de Zweefclub en de Vereeniging voor Luchtvaart. Voorts bracht hy in herinnering, dat reeds geruimen tyd is geoefend, maar dat de Zweefclub eigen- lyk nu eerst beschikt over goed materiaal. De voorzitter der Koninkiyke Vereeniging voor Luchtvaart, ir. J. F. de Vogel, ver richtte daarna de openingsplechtigheid door het doorknippen van een lint. Ir. Mayer beeft nog een causerie gehou den over de ontwikkeling van het zweef vliegen. Aanvankeiyk bleef men slechts enkele minuten in de lucht, nu negen-en- een-half uur, met een hoogte van 2000 M. en een afstand van 160 KM. Uitvoerig be handelde ir. Mayer de factoren, die voor bet zweefvliegen noodlg zyn. nlging van Verlofsofficieren hier te lande, alwaar majoor prof. Kielstra Het bezoek van deze Zwitsersche verlofs- officieren aan ons land geldt als een te genbezoek voor het verbiyf ten vorigen fare in Zwitserland, als gasten van de ver- lofsofficieren-vereenlging daar te lande, eener deputatie uit de Nederlandsche Ver eeniging voor Verlofscfficieren. als hy maken. De arme stervende vrouw luisterde met een verheeriykt gelaat. Jan, fluisterde zy. Jan. och hy is niet slecht, ik wist' het wel. hy houdt van zyn moeder. Maar waarom is hy zelf niet geko- komen. Ik wil hem zelf zoo heel graag hier hebben. Waarom, hy kon niet komen, moeder, maar je zult hem spoedig zien, hoor. O, dan is het goed, zuchtte de vrouw verlicht. Ik zal hem spoedig zien. ik.... Zy loosde een diepen zucht en vervolgde toen: Maar wat zal hy schrikken, als hy me ziet, hy moet niet meenen, dat ik door hem zoo ziek geworden ben, neen, dat moet hy niet meenen. Hy is wel goed, tnyn jongen, maar hy is zwak, en ik ga dood. Als hy dan alleen is. zal hy dan niet weer het ver keerde pad opgaan. Neen moeder, dat zal hy niet. Ik heb hem op mtjn schip, hy Is heelemaal ver anderd, hy zal niet opnieuw verkeerde din gen doen. Dat weet ik heel zeker. O, dank u. dank u, zuchtte de vrouw, ik verlang zoo naar hem. zy zonk in de kussens terug vyf minu ten later was zy dood! De buurvrouw veegde zich de tranen uit de oogen met haar voorschoot. Mynheer, fluisterde zy. als was ze bang dat de overledene het zou hooren, is bet waar wat u haar verteld heb. Waarom was de jongen zelf niet gekomen, om nog een maal zyn moeder te zien? Het was een leugen, zei de kapitein even zacht en starend naar het gelaat der gestorven vrouw, het was een leugen, maar God moge me die vergeven, ik kwam hier eigeniyk om haar te zeggen, dat haar jon gen overboord geslagen en verdronken is. Mogen zyn laatste gedachten ook aan zyn moeder gewyd zyn geweest. Wy hoorden hem om haar roepen. God moge hem om baar liefde genadig geweest zyn. Ket Kon. Ned. Meteor. Instituut te Bilt geeft het volgende algemeen overzicht van het weer in Augustus. Tot den 24sten was de luchtdruk by voortduring hoog by de Azoren en in het Z.W. en Z.. van 1 tot 5 ook In de Poolzee. Vele depressie's trokken door het N.W., enkele passeerden dicht langs ons land en gaven storm op de Noordzee. Na den 25sten was de luchtdruk hoog in het O. en laag in het W. tot diep in het Z.W. De eerste dekade had een overmaat van Zuideiyke en Zuidwesteiyke winden, de tweede vooral van Westelijke, de derde van Zuid-Oostelyke winden .De gemiddelde wind kracht was vooral in de tweede dekade bo ven normaal. Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur. het gemiddelde maximum en het gemiddelde minimum res pectievelijk 0 gr. 4, 4 gr. 4 en 0 gr. 3 boven normaal. In de 3 dekaden waren de afwy- klngen resp. —1 gr. 1. —1 gr. 1. —1 gr. 5. o gr- 6, —1 gr. 5. —2 gr. 4. 3 gr. 5. 4 gr. 2. 1 gr. 7. De hoogste temperatuur 35 gr. 3, werd waargenomen te Maarstricht op den 28sten. de laagste. 6 gr. 7. te wyster op den len. Te Akkrum en Maastricht werden hoogere maxima bereikt dan tot nu toe in Augustus waren waargenomen. Van 2630 kwam op byna alle stations een onafgebro ken rij van zomersche dagen (met maxi mum boven 25 gr.) voor. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 104 mm tegen 80 normaal. In Friesland viel ongeveer 10 pet. meer dan normaal, in Zuid-Holland. Zee land, Drenthe, Overijssel, den Achterhoek van Gelderland en in Zuid-Llmburg was de hoeveelheid 15 tot 25 pet., in Oost-Brabant en Nöord-Limburg ongeveer 55 pet., in het overige deel van het land 30 tot 45 pet. boven normaal. De eerste en vooral de twee de dekade was over het geheele land te nat. de derde te droog. Onweer kwam vooral voor op 3, 58. 1215 en 21 Augustus, ver spreide berichten kwamen binnen van 3. 4, 24 en 28 Augustus. Het aantal uren zonne schijn op de 5 hoofdstations bedroeg 312 tegen 180 normaal; de 3 dekaden telden respectieveiyk 56, 62 en 94 uren. Zeker, zei de man en gmj hem voor in de eenvoudige huiskamer. Ik kwam hier, zei de kapitein, maar Ik moet eigeniyk hiernaast zyn. By vrouw Leuvers? Ja juist, by vrouw Leuvers. Ik moet haar spreken over een onaangename zaak. De oude man knikte. Oh ja, ik begrijp het al wel, over haar zoon zeker? Nou mynheer, als ik u dan een raad geven mag, dan zou ik zeggen, ga haar deur voorby, het arme mensch is doodziek. Myn vrouw zit op het oogenblik by haar, de dokter is er straks nog geweest en hy zegt, dat ze den dag van morgen wel niet meer halen zal. Hé, wat, riep de kapitein, is ze ster vende? Ja. ze is bezig met doodgaan. En wilt u we! gelooven. ze doet niets dan zeuren over dien ellendigen jongen van haar. U komt natuuriyk juist voor hem De deugniet, hy is 'n paar maanden geleden naar zee ge gaan, maar eerst had hy den boel in het honderd gestuurd, en klachten als dat arme mensch over hem gekregen heeft, en wat ze van haar armoedje voor dien jongen heeft moeten betalen, neen, niet te gelooven. Moet u soms ook iets van hem hebben, nou ik vraag het maar, doch doe me X plezier en maak het ongelukkige mensch de laatste uren, die ze nog te leven heeft, niet onge lukkiger dan die toch al zyn. Neen, zei de kapitein, ik Maar hy kon zyn zin niet voltooien, want juist ging de deur open en een frissche hel dere vrouw trad de kamer in. Ik weet niet, wat ik doen moet, zei ze tegen haar man in haar geagiteerdheid niet eens er op lettend dat er nog iemand in de kamer 4ras, ik weet niet wat ik doen moet, ze vraagt naar haar jongen, ze roept maar om hem. Ze meent, dat ze hem hoort en dat hy haar roept. Ik word er wezenhjk bang van. Nu zag vreemd op. Ik, zei de kapitein nu, kan haar be richt van baar jongen geven. U. mynheer, maar dan moet u mee gaan. Bericht van haar jongen, dat is het, waarnaar ze verlangt. Ze zal niet lang meer leven, de arme ziel, ze kan ieder oogenblik sterven, maar ze zou zooveel geruster ster ven, als zy iets van hem hoorde. Maar wat mynheer kan vertellen, kan niet veel goeds zyn. meende haar man. Misschien, zei de kapitein, misschien. Kom dan, zei de vrouw. Hy ging mee en een paar minuten later stond hy voor het bed van de arme zieke moeder, zy zag hem aan, doch schonk hem niet veel aandacht. Zag zy al zoo duideiyk niet meer, meende zy misschien, dat hy de dokter was, die nog eens naar baar kwam kyken? Het is mogeiyk, maar toen baar De kapitein zelf zou de moeder gaan ver tellen, dat haar zoon by den laatsten storm was overboord '’eslagen. Hy had den stuur- i overhalen het te doen, maar gezegd, dat hy tot alles bereid wat de kapitein van hem verlangde. Maar dat, neen, dat niet. nu moest de kapitein zelf het gaan zeggen, dat hy over boord geslagen was. Hy zou liever nog zoo’n storm meegemaaki hebben, met alle kans om z’n schuit met man en muis te zien vergaan, dan dit nu te moeten opknappen, maar het moest. En nu liep hij in het stille straatje te zoeken, waar de moeder van den armen kerel woonde. Hy vond het na eenigen tyd. bet kleine huisje. Hy liep er eens langs en nog eens, wat bliksem, het was ellendig, om zoo’n arm mensch die boodschap te moe ten brengen. Op het laatst klopte hy aan. niet echter aan de woning van de arme vrouw, maar er naast by haar buren. Mis schien konden die hem eenlge inlichtingen geven, die hem nuttig waren te weten; mis schien waren die wel zoo bevriend met haar, dat het beter was, dat zy aan de moeder het eerste bericht meedeelden. Hy klopte aan en een oude man deed hem open. Wel, vroeg hy verwonderd, moet u hier zijn, mynheer? Neen, dat is te zeggen, antwoordde de kapitein, ik zou u wel even willen spreken. Mag ik binnenkomen? Gisterochtend tusschen 10 en 12 uur heb ben verschillende buitenlandsche officie ren hun opwachting gemaakt bij den mi nister van defensie. Het eerst vervoegde zich daartoe by den minister de commandant van den te Rot terdam aangekomen 10.000 tons Amerl- kapitem ter - i den marlne-attaché der Amerikaansche Legatie te ’s-Gravenhage, kapitein-luitenant ter zee A- A. Carwin, die den commandant aan den minister voorstelde. Vervolgens brach ten deze heeren een bezoek aan den chef Marinestaf, vice-adniiraal mr. hou- van den Jager, in het zelfde gebouw bureau dende. Daarna kwamen gezamenlyk den minis ter van defensie hun opwachting maken verscheidene officieren van buitenlandsche legers, die de heden aanvangende oefeningen in Noord-Lünburg zullen wonen. Het warenvoor Frankrykcommandant kapitein d’Ales; voor voor voor Uit Zuid-Amerika wordt gemeld, dat het na lange vergeefsche opsporingen den advo caat Torres uit Panama gelukt is, den legen- darischen Inca-schat te vinden. Torres was uit Panama aan het hoofd van een troep schatgravers naar Venezuela ge trokken om den schat op te sporen. Toen indertijd de Spaansche veroveraar Cortez het land binnendrong, vond hij daar de verborgen tempels en steden der Inca’s. De Inca’s bleken over een overvloed van goud te beschikken, waarvan vele voorwer pen waren vervaardigd, en ook voor de Span jaarden bleek het goud vry makkeiyk ver krijgbaar. Toen tenslotte echter de hebzucht der Spanjaarden hen aandreef tot moord en plundering, verborgen volgens de over levering de Inca's hun schatten in rots kloven en bergmeren, terwijl ook veel kost baarheden begraven werden. Torres deelt thans mede, het graf te heb ben gevonden van den laatsten Inca-koning Atahualpa, dat by de inboorlingen als een heiligdom staat aangeschreven. De in het graf gevonden voorraad en smaragden zou een reusachtige hebben. Torres heeft assistentie van militairen en politie gevraagd, aangezien hy een overval van de inheemsche Indianen vreest- In het dorp Yaraquis wonen nog recht- streeksche afstammelingen van den laatsten Inca-koning Atahualpa, terwijl ook de regee- ring van Venezuela wel aanspraken zal ma ken op de vondst. de schade Onder buitengewoon groote belangstelling werden gistermiddag te Apeldoorn de drie slachtoffers, de vrouw en de beide kinderen van den heer Veeneman. die by het ongeval te Arnhem zoo droevig om het leven kwa men. op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. Voor de woning aan de Brinklaan was door, den grooqten toeloop van belangstellen den gedurende eenigen tijd het verkeer ge stremd. De drie lykkoetsen met de overledenen waren onder bloemen bedolven, en volgden den weg langs de school, waar de beide kin deren tot de leerlingen behoorden. De mede leerlingen stonden voor de school ojigesteld en brachten een laatsten groet By de was- schery „Oud-Waterloo” stond het personeel geschaard om een eerbiedigen groet aan hun meesteres te brengen; velen waren hun aan doening niet meester en barstten te tranen uit. Op de begraafplaats waren duizenden aanwezig. Ds. Luteyn sprak hier eenlge woorden van troost. Het hoofd der school, de heer J. Klein Lankhorst, legde namens alle leerlingen een fraaien krans op het graf. Gistermiddag te ruim twee uur arriveerden te Delft de Ministers Reymer en Terpstra aan het Stadsdoelengebouw, alwaar de her denking van het 25-jarig bestaan der Tech nische Hooge School plaats had. Zy werden ontvangen door den Secretaris van het Col lege van Curatoren Jhr. Strick van Lin- schoten. Daarna vln^ de plechtigheid der recto- raatsoverdracht aan. waarop de eerepromo- tles volgden. Tegenwoordig waren de Rec- tors-Magnlficl van de verschillende hooge- scholen in den lande, en hun secretarissen. Na de eere-promoties heeft de heer C. Prakke nsénens de Centrale Commissie voor de Studiebelangen aan de T. H. 8.. Curatoren en Hoogleeraren gelukgewenscht met het ju bileum. De heer P. M. v. Doormaal overhandigde het door den heer W. v. d. Berg geschilderde portret vat. Dr. Ir. C. v. d. Lely aan het College van Curatoren. Namens dit College heeft de voorzitter, Prof. Ir. J. F. Vogels, met eenlge harteiyke woorden van dank het geschenk aanvaard. De Rector-Magnificus heeft vervolgens aan zyn opvolger Prof. Hallo den ambtsketen overhandigd. In de foyer van de Stadsdoelen werd een receptie gehouden, die zeer druk bezocht werd. Te zeven uur gisterenavond arriveerde Z. KfH. Prins Hendrik aan het Doelengebouw, _r-een maaltijd was aangericht; hier aan werd in totaal door meer dan 100 per sonen deelgenomen. Zondagavond fietsten in de buurt v*n Keten te Capelle a. d. IJsel twee personen, een mét en een zonder licht. Veldwachter Wouda hield den persoon zonder licht aan. Beide personen vielen daarop den veld wachter plotseling aan en namen, na hem mishandeld te hebben, de vlucht. De op het dorp survellleerende veldwachter Man- ni. onbekend met het gebeurde, hield daar- op eveneens soon aan. werd door Toen L_ wachter ---- rijdenden persoon. Beiden zijn toen ook op dezen veldwachter aangevallen en nun“* na hem mishandeld te hebben, de vlamt naar het Kleine Veer. Hun rijwielen Urten zy achter op de plaats van het gevecht- Daar de motorbootveer juist aan den ovw- kant lag, namen zy een roeiboot van d® veerman. Deze heeft hen evenwel op* rivier gedwongen terug te keeren. Zj) mp- ben zich daarop verstopt op de scheep»**! van de firma Vuyk en waren onvindb» •s Nachts om half één heeft de politie, in vereeniging met die van Krimpen a a IJsel belde personen aan het Nieuwe veer aangehouden. Het bleken te zyn W. 1. p. v„ beiden 21 Jaar oud en wonende Krimpen a. d. IJsel. Zy zyn WJ]***; Veldwachter Wouda is op geneeskundig en vies buiten dienst gesteld. Zaterdagavond is de woning van den landbouwer G. J. Jansen te Beegden tot den grond toe afgebrand. Het vee kon ge red worden. Overigens ging het geheele huis in vlammen op Inboedel en oogst gingen verloren. Verzekering dekt Lespinassc Fonsegrive en voor Engeland: Majoor Heywood; Finland: Kolonel Aejmalaus Aima; TXJecho-Slowakye Kolonel Nemecèk; Luitenant-kolonfl kapitein Mayer; voor Zweden: Hiörnell en Majoor Akerhielm; voor Zwit serland: Kolonel Heitz en Majoor Willi- man. Voorts bevonden zich by deze vreemde officieren de hun toegevoegde officieren van het Nederlandsche Leger, Kolonel van den Generalen Staf van Ermel Scherer en kapitein van den Generalen Staf Sas. De buitenlandsche officieren werden voorgesteld aan minister Deckers, die ben gezamenlyk in een der zalen van het Departement ontving, door den luitenant- kolonel van den generalen staf J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, hoofd der Af- deeling Generale Staf van het Departe ment. Nog waren met de bovengenoemde offi cieren van buitenlandsche legers medege- komen drie leden van de Zwitsersche Ver eeniging van Verlofsofficieren: lultenant- kolonel Wild, majoor Grossmann en kapi tein Staerkle. Deze werden aan minister Deckers voor gesteld door den voorzitter van de Veree- Toen de kruitdamp was opgetrokken, deden Tryn’s oogen heel veel pyn. Ze hield heur handen voor de oogen en vroeg: „Weet je waar de roovers zyn?" „Ze zyn weg”, zei Duimstok grootsch en statig, van trots glom ayh wit ge laat. Hy stond daar parmantig alsof hy zeide: kunststukje heb ik verricht.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8