r KOFA-WOL r, unb »i KOOPT MOLEN VAN PIET MOULIN ROUGE nweri GEMENGD NIEUWS Moeder en dochter overboord Berooving SOCIAAL LEVEN Dronken chauffeur Vier gewonden ONZE OOST In een pan warm eten gekomen LUCHTVAART Zweefvlucht bij Noordwljkerhout SPORT EN SPEL VOETBAL Bekend voetballer gearresteerd ZIET ONZE SPECIALE WOLETALAGE! BEZOEKT ONZE RIJK GESORTEERDE AFD. HBT UITBREIDINGSPLAN VAN DE GEMEENTE Indische Dienst BETER EN GOEDKOOPER dan andere wol Brand in bet sportpark „Amstelrust** Nationale Hanzebond van Sigaren w Inkeliers Ma I «1 l «Ut, het f» t In on Art •trek f. *hej. tyke 1 heek I .te Wto.Tl to Part Q «eu, v,n onvoiPre*n BOKSEN PROVINCIAAL NIEUWS HEILOO SCHAGEN een te 1 Twaalfde jaarrerraderinc ge de Twee paarden op hoi By de vooroefeningen der manoeuvres na- i Driejarig kindje verbrand is i Een groot succes voor Ir. Mayer I vergadering door den voorzitter A - -- 1 1 l Bfx. -- Verdacht van allerlei misdrijven Te Frankfurt am Main is door de Criml- neele Politie gearresteerd de bekende vroe- Wolf, At- i I De moeder bleef met haar been in een staaldraad hangen een gemeenschappelijk diner volgde een gezellig verloopen feestavond, aangebo den door de afdeeling Haarlem. i 1 nil en .iee I -pe ec d u t> k o woonkamer gelijkvloers in Bü het vastleggen van een schip in de Algem Begraafplaats te Gorinchem kon Maandagmiddag de schippersvrouw A. de Jong den draad niet gauw genoeg om den bolder krijgen; zij kwam met haar been in den staaldraad terecht, viel overboord, doch bleef met haar been in den draad hangen, met het lichaam naar beneden. Door samen loop van omstandigheden geraakte ook een dochter te water, doch men wist haar spoe dig op het droge te brengen, waartoe een kapitein van een nabijliggend vaartuig ge kleed te water sprorjg. De dochter had geen letsel bekomen, doch de vrouw bleek vrjj ernstige verwondingen aan haar been te heb- ben opgeloopen. Dr. van Straten verleende spoedig eerste hulp. Te Rotterdam is het drie-jarig kindje van de fam. v. L., wonende aan den Persoons- dam, met het onderlijfje in een pan warm eten .terecht gekomen. De kleine kreeg ern stige brandwonden, zoodat het naar het zie kenhuis aan den Coolsingel moest worden overgebracht. Daar is het aan de bekomen verwondingen overleden. Hm lang Is het geleden, dat ik een opstel construeerde over het verleidelijke onder werp ..Een Reisje naar Parijs” met als eenlge documentatie een oude Baedeker, twee ge ïllustreerde hotel-reclames en drie brief kaarten (twee van den Elfeltoren en één van Montmartre) Ik herinner het mjj niet meer, maar wei weet Ik dat het cijfer, be doeld als belooning voor m’n zwoegen, nau welijks voldoende haalde. Het is dan ook niet wonder aarzeling, dat ik mij er toe aet nogmaals iets over het meergenoemde reis je op papier te brengen. Wat mi) alleen steun geeft is de gedachte, dat ik er nu toch werkelijk geweest ben en dat ik voor ditmaal dus gelukkig niet al te veel van mijn poovere fantasie zal behoeven te vergen. Neen, ik zal u dezen keer een reëel verslag trachten te geven van een werkelijke reis, een reis, «Me wel niet begxm aan het einde van de Spoorstraat, maar Mie dan toch een aanvang nam daar, waar dP"Molen van Piet boven op zün bolwerk de armen ten blauwen hemel strekt, anders en eenvoudiger genoemd: op de Heüoërbrug Pki toch heb ik geen auto, nog sterker arifs: vrienden of kennissen, die het reeds woo ver in de wereld hebben gebracht, be- Mt fk ook niet zij zouden weemoedig glimlachen, als zij uw veronderstelling hooKtan. CB kSrt U gavu. den derden Het Gemeentebestuur aan het woord Namens de gemeente spreekt de burge meester Jhr. N. van Foreest, die in het licht stelt, dat ook de gemeente er niet op ge charmeerd is, dat er varkensmesterijen enz. aan den Westerweg komen. Het gemeentebestuur heeft daar bepaald een frontbreedte van 35 Meter met een tusschenruimte van Meter, terwijl de heer Matthijsen in zijn voorstel een geringere frontbreedte voorstelt met een tusschenruimte van 2 Meter, hetgeen spr. geen open doch gesloten bebouwing noemt. De heer BRUUL, Gem. Secretaris be antwoord het pleidooi van den heer Mr. van Dijk en noemt het een bezwaar, out. met het oog op den Heerenweg, dat opeen diepte van 60 Meter twee huizen achter elkander worden gebouwd. ben. zich met dit karwei onledig, waarbij, aangezien het gebouw gisteren bulten stroom was gezet, van kaarsen gebruik werd ge maakt. De brandverschjjnselen werden opgemerkt door een voorbijganger in de van een der etnployé's, welke ter linkerzijde van den hoogen stoep het front van het gebouw gelegen is. Het personeel bevond zich op dat oogen- bllk in een schuur achter het huis. De voor bijganger begaf zich dadelijk naar de vlak bij Amstelrust gelegen woning van den heer Brans, vanwaarult de brandweer gewaar schuwd werd. Deze verscheen met 3 motor- spulten. een ladderwagen en een manschap penwagen. Spoedig waren een tweetal slan gen uitgelegd, waarmede het vuur dat zich reeds uit de woonkamer e-n uitweg baan de, bestreden wend. De strijd tusschen beide elementen was vrij spoedig in het voordeel van het water beslist, hetgeen een geluk mocht heeten, daar er een oogenbllk kans bestond, dat de vlammen zouden doorslaan naar het boven de woonkamer gelegen kan toor van den heer P. Kiès, hetgeen gelukkig verhinderd kon worden, hoewel op plaats in den vloer een gat ontstond. Een groot deel van het materiaal kon. toen het gevaar geweken was. Inrukken Voor de infanteriekazeme te Nijmegen zijn Dinsdagmorgen van een trein keuken- en fouragewagens, bestmd voor de groote ma noeuvres. twee paarden op hol geslagen. De dieren vlogen den weg op en botsten nabij de R. K. Kweekschool in razende vaart op een lantaarn, welke volkomen werd vernield. De milicien K., die op den wagen was ge zeten. kwam met lichte verwondingen vrij, terwijl wagon en tuig ernstig werden bescha digd. Men kan b.v. juist zooals men dat in Bergen doet, de huizen geheel in het groen zetten en het hout zooveel mogelijk sparen. Weth. OPDAM merkt op, dat de Midden- laan als het plan-Rus door zou gaan, open bare weg moet worden, waarbij dan de huizen te dicht op den weg staan. De heer MICHELS vraagt, of de Wester weg zich leent voor den ruimeren bouw, door de gemeente voorgesteld. De heer MATHIJSSEN verklaart, dat deze weg zich speciaal leent voor kleine landhuisjes door de ligging op het Wes ten zouden, bij te veel open bebouwing, trekgaten ontstaan. Hierna ontspon zich een discussie tus schen de heeren Michels, en Mr. van Dijk, waarbij de heer Michels er op wijst, dat bezwaarschriften niet alleen door de vaste ge- binnenterrein B k 1 ‘ge .prt lert laai ilst <ebi oei dtt ook den, taal «rg niet segn hout Hl MSI W hout lege; verg gem Ueii het, ging; wegg gesla He mini Ar het cpva •ort Terbt arttt «ed J&rer ttont bezit g< •oor derllj Toch I bogei «Ufi h troth «eh i «oed la et «bl *n. wegwijzers is dit een peuleschllletje. Een paar kilometer verder echter belet pns een paal dwars over den weg plotseling het verder gaan. Er staat een heer bij. die in bedelende houding zijn hand uitgestrekt houdt. Ieder ander hier in Holland zou deswege onmiddellijk bekeurd worden, maar dit is een tolbaas en die heeft met de wet blijkbaar niets van noode. Hij krijgt van ons vieren tezamen een dubbeltje en laat ons dan met een onvoldaan gezicht passeeren Delft komt nu in zicht en Calvé geeft maar al te zeer blijk van zijn aanwezigheid. De F. N. verhaast zijn gang om de onwel riekende dampen te ontkomen, met als eenig gevolg een tweede bad, nu in vlsch- Hjmgeuren. Misschien weet u het niet, maar dat is nog veel erger. Wij rijden inmiddels tachtig en het helpt tenslotte. Zelfs zoo sterk, dat wU Schlebroek al achter ons hebben, als wij de zakdoeken van onze ge zichten weg durven nemen en Rotterdam in het oog krijgen. Rotterdam’s silhouet is dat van de zeer groote handelsstad met ontelbare schoor steenen, kranen, pakhuizen en hier en daar een kerk. Wij komen langs het nieuwe ge bouw van Van Nelle, dat vrijwel uitsluitend Straatweg, glas is. Het is typlsch-modem, maar lang niet leelijk. Dan neemt de groote stad ons op en verzoeken wij onzen vrienden ons zoo dicht mogelijk bü den Coolsingel af te willen zet ten. Daar aangekomen, willen zü Reen dank van ons hooren, wat het afscheid licht maakt. Wü staan op den hoek van den Coolsingel en Frits deelt mij mee. dat dit wel de uiterste grens is tot waar hij gaan Verschillende opmerkingen Lo.v. den heer de Lange zijn verre van aangenaam voor deze. Spr. hoopt echter, dat overeenstem ming zal te bereiken zijn, ook t.o.v, de binnenterreinen. Spr. wijst af de bewering, dat alleen aan den heer de Lange de lange duur van de zaak te wijten is. Het gemeentebelang, dat ertnee gemoeid is, is twee^j-lei het betreft eerstens het natuurschoon, tweedens de vestiging van gere Zwitsersche voetbal-lnternatlonaal Ro bert Pache. Pache. die ook in ons land bekend is door zün voetbalcapaciteiten, is aangehouden in verband met cocaïnesmokkelarüen. Voorts zou hij zich aan allerlei uitspat tingen hebben schuldig gemaakt, terwijl hjj ook verdacht wordt van het uitlokken van niet nader te noemen handelingen. Het is niet bekend in hoeverre de be schuldigingen waarheid zijn, maar wel staat vast, dat bet met de sportieve loopbaan van Pache voorgoed is afgeloopen.7 Gisternacht is in een verdacht huis Leeuwarden een buitenman beroofd van een aanzlenlük bedrag aan bankpapier. Kort daarna zijn de bewoners, een echtpaar, en gis teren in den loop van den dag nog een chauf feur aangehouden. Het echtpaar heeft be kend. Het geld, dat de chauffeur in ontvangst nam, is nog niet opgespoord. In de Hoofdstraat te Eerbeek reed een slingerende vrachtauto op een groep kermis- gangers in. Vier personen werden zwaar ge wond. onder wie een negenjarig meisje, dat een hersenschudding kreeg en een juffrouw uit Loenen. die een arm brak. De chauffeur, die aanvankelük doorreed, meldde zich later bü de politie. Hü bleek aangeschoten te zijn. Het aan den Amsteldük te Amsterdam ge legen Sportpark „Amstelrust", welks finan- cieele moeilijkheden de laatste maanden het noodige stof hebben doen opwaaien, vroeg gisteravond opnieuw de aandacht, thans van de Amsterdamsche brandweer, die te half 11 gewaarschuwd werd voor het feit, dat in het op het landgoed dicht bü den weg staande hoofdgebouw, een oud patriciërs huis, waar thans de kantoren der stichting gevestigd waren, brand was uitgebroken. In dit gebouw was men gisteren in verband met de omstandigheid, dat wegens den ver koop van „Amstelrust" heden alles ont ruimd moest zün, druk bezig met het inpak ken van den inventaris. Ook in de avond uren hielden enkele employés van X sport park, die in het gebouw hun woning heb- Pinksterdag heb ik mü wandelend op weg begeven naar den Moulin Rouge! „Schelden tut Web”, zegt men, maar zon der eenig spoor van verdriet heb ik dien laten lentemorgen afscheid genomen van zün naamgenoot in de groene hoogte! Het begin is bemoedigend. Ik word uit geleide gedaan door een tweetal belangstel lende vrienden, van wie Frits mü een elnd- weegs zal begeleiden. Wü loopen den Straat weg af, doch vlak bü de Vierstaten hebben wü eensklaps ruimschoots genoeg van het wandelen: een auto stopt op ons uitnoodl- gend gebaar; wü stappen in, wuiven een laatste vaarwel toe aan Mei (met Alkmaar op den achtergrond) en snellen weg naar 't Zuiden. Parijs tegemoet Evenwel moeten wij in Heiloo er al weer uit, na een hartelüke dankbetuiging ove rigens aan de twee joviale inzittenden. Te genover het kerkje, in de bocht, stellen wü ons op en nauwelijks hebben wü de ochtend bladen voor den dag gehaald, of Chevro let no. G 43088 noopt ens onze lectuur af te breken en mee te rijden daar Heemskerk. Haar eigenaar, handelsrelziger van beroep, wijzigt zün route om ons zoo ver mogelijk te brengen. Dit spreekt voor zichzelf. In Heemskerk wordt ons weer heel wei nig tijd gegund, want vóórdat wij het we- Indrukwekkende begrafenis Gistermid dag had« een indrukwekkende begrafenis plaats. De N. Visser, onderwijzer aan de openbare school, werd naar zün laatste rust plaats gebracht. Groote deelneming was er voor dezen door een ieder beminden en geëerden man. Onder de aanwezigen be merkten wü B. en W., het geheele onderwij zerspersoneel zoowel van Behagen als uit den verren omtrek, tal van afgevaardigden vati verschillende vereenlgingen en een zeer groot aantal oud-leerllngen van den onderwijzef. De heer Brouwer, hoofd der school, en dfc heer M. v. d. Laan, hoofd der schooi vah Dlrkshom, spraken aan de groeve een vaart wel namens leerlingen en onderwüzend per soneel Zeer veel bloemen dekten het graf. strand. Hier werd hem door gen een ware ovatie gebracht. Na de lunch werd voor de tweede maal start. Met een sierlijken zwenk verdween de heer Mayer wederom in de richting Noord, wijk, waar hü tot bijna aan den boulevard naderde. Toen kwam een regenbui den vil», ger eerter verrassen. In den stroomendaa regen ging het nu met een flink gangatja wederom naar Noordwükerhout. Na eenlga evoluties, bochten en zwenkingen verdween da heer Mayer in noordelüke richting naar Zandvoort om de regen en windvlagen te ont- vliegen. De heer Mayer constateerde ood*. weg, dat nog vele goede plaatsen met moois» opwind voorkwamen en hü kon daardoor tat aan Zandvoort te komen. Toen kwam het groote experiment. De heer Mayer zweefde bü de opgaande luchtstroomlng boven ds hulzen aan den boulevard van Zandvoort rus tig door, totdat hü midden in het dorp was aangekomen. Daarna zwenkte hjj linksom ui ging weder in de richting Noordwjjkerhout, waar inmiddels de regen was opgehouden en het waterig zonnetje de wachtenden weder een weinig verwarmde. Groot was dan ook het enthousiasme van het publiek, dat in ademlooze spanning de terugkomst van den zilveren vogel af wachtte. Inmiddels had d« heer Mayer zijn in den ochtend gevestigd record van J u. 8 mtn. weder geslagen door 1 uur 36 mln. en 35 sec. boven te blüven. Het zweeftoestel werd met een meesterlijks landing vlak aan den rand van den zeespie gel neergezet, doch niet voordat de heer Mayer de aanwezigen nog vergast had Op eenlge mooie bochten en sierlijke manoeu vres. twee bolienbeursbezoekers. Zü korten ons den tüd met fantastische vertellingen over handelszaken en aanverwante bezigheden, waarnaar ik met open mond zit te luiste ren. Frits daarentegen glimlacht als de man. die op de hoogte is. Ik kan hem niet benijden. De Velserpont levert geen bezwaar op en de prachtige rechte weg daarna evenmin. Tn Haarlem nemen wü vóór Brinkmann afscheid en kuieren welgemoed naar den Wagenweg. Hier krügen wü even tüd om tot onszelf te komen en een paar zooge naamde gevulde koeken aan te schaffen. Hoewel ik tevergeefs naar de vulling zoek, kunnen zü niet de goede stemming ver storen, want wie nadert daar in de verte!? Het is de F. N. genaamd L 17858, die zün vreugde over de ontmoeting door een luid gerammel uit. Twee jongelui van onzen leeftijd zitten voorin, de achterbank biedt ens een zachte zitplaats. „Maar ik waarschuw jelui van tevoren,” zegt de chauffeur voorzichtig, „we staan niet in voor den toestand, waarin je te Rotterdam aankomt." Alzoo naar Rotterdam! Wü gnuiven vergenoegd en spreken af zoo lang moge- lük vol te houden. En het valt mee. Wel zün de veeren niet meer wat zü geweest zjjn, doch de wegen zün toch ook niet zoo slecht als wü wel mochten verwachten. Vooral na Leiden ligt een mooie asphalt- weg voor ons open en de bosschen rond om Wassenaar geven ons selfs veel schoons te genieten. vu. -v - Wü moeten dwars door Den Haag^ maar Openbare behandeling van de bezwaarschriften. 1 en Raadhuize werden gistermiddag in het Openbaar behandeld de bezwaarschriften van de heeren Berger c.s. en P. A. de Lange alhier, tegen het uitbreidingsplan van de ge meente. Namens gedeputeerden was aanwezig de heer B. Michels, die vergezeld was van de heeren Verschuur en Steeman namens het gemeentebestuur van Heiloó waren B. en W. en de gemeente-secretaris aanwezig met den heer Berger was aanwezig de heer W. Matthijssen, makelaar te Alkmaar, ter wijl namens de heer A. P. de Lange, de heeren Rus alhier en Mr. van Dijk uit Eindhoven verschenen waren. Voorts 'was aanwezig de beer Veltkamp, architect alhier. De heer MICHELS leidde de bijeen komst, opende de zitting en gaf ëen uiteen zetting van de voorgeschiedenis inzake het 30 Maart door den Raad vastgestehd» uit breidingsplan en de daartegen ingébrachte bezwaren. Spr. herinnerde eraan, dat de vaste commissie voor de uitbreidingsplannen in Noord-Holland geen bezwaar had om tot goedkeuring van het uitbreidingsplan te adviseeren en zich aansluit bij B. en W. van Heiloo, wat betreft de bezwaren van adres santen. Spr. wijst tenslotte op den langen duur van deze kwestie en op den voortgang, door den minister in dezen verzocht. Spr. geeft hierna de requestranten ge legenheid hun bezwaren nader toe te lichten. De heer W. MATTHIJSSEN, sprekende namens den heer Berger c.s., wijst op de publieke opinie, volgens welke de gemeente Heiloo op haar gronden, grenzende aan Alkmaar, een zoodanig bouwverbod tracht te leggen, dat die gronden praktisch niet voor bebouwing in aanmerking zouden kunnen komen. Spr. wijst erop dat, mede door de elec- trificatie van de spoorwegen, een halte Alk- 'maarZuid binnen niet al te langen tijd zal worden gevestigd, waarmede de be woners van het zich thans snel uitbreidende zuidelijke gedeelte van Alkmaar en het Noordelijk deel van Heiloo, ten zeerste zou den zijn gebaat. Alkmaar heeft reeds een weg van 15 M. breed, recht tegenover den kalkovensweg ge projecteerd, waardoor een betere verbinding met dit stadsgedeelte tot stand kan komen. De terreinen tusschen Alkmaarschen Hout en Heiloperbosschen leenen zich bijzonder voor dé vestiging van forensen van Alkmaar te Heiloo. Spr. kan zich daarom niet indenken, dat het gemeentebestuur van Heiloo, dat geen groote terreinen voor landelijke doeleinden ter beschikking heeft, juist deze bij uitstek voor bebouwing gunstig gelegen terreinen bezig is te verknoeien, door deze terreinen voor huisjes met landelijke doeleinden, als kippen- en varkenshouderijen, beschikbaar te stellen. Spr. toont aan de hand van foto’s, hoe of die bouwterreinen met kippenhokken en varkenshouderijen ontsierd worden. Komende tot de vraag, hoe spr. zich de bebouwing daar dan gedacht had, zegt spr., “Ifat zijn cliënten voor half-open bebouwing ^ztjn deze is wel duurder dan aaneengesloten bebouwing, doch het belang van deze mooie omgeving is ermee gediend. Geleidelijk zal verderop tot geheel open bebouwing kunnen worden overgegaan. Spr. toont wederom foto’s van de ge- wenschte bebouwing, zooals die in deze om geving voorkomt. Volgens spr. leenen deze terreinen zich voor huisjes in huurprijzen vanaf f 400 per jaar, dus eengezinswoningen. Volgens het plan-Heiloo zou als de grondprijs f a per M. bedraagt, voor f 4000 grond gekocht moeten worden, hetgeen, mede met het oog op tuinonderhoud te duur wordt. Volgens spr.’s voorstel is de gevelbreedte minimum 8 M. de gevelbreedte van het landhuisje 6 M. diepte 40 M-, alzoo 330 M., hetgeen f 640 voor een perceel bouw terrein wordt. De minimum inhoud van de huisjes wordt dan f 280 M3 ad f 13 per M3, totaal f 3640, zoodat huis en terrein samen kosten f 4280. Wat de wegenbreedte betreft, zou spr. oa. met een bebouwing van ten hoogste 15 M. uit het hart van den weg en voor Wester weg, Regulierslaan en Zandersloot genoegen kunnen nemen. Voor tusschenwegen, eventueel later te maken, 10 meter. MR. VAN DIJK, sprekende namens den heer P. A. de Lange, behandelt het rapport van den Inspecteur voor de Volkshuisves ting. Door den heer de Lange zijn a groepen bezwaren ingebrachteen groep betreffende de terreinen, langs den Rij ksstraatweg, en een betreffende die langs den Heerenweg, Regulierslaan en Zandersloot (het binnen terrein). Spr. bet^hrt het ten zeerste, dat het verslag van den inspecteur van objectivi teit ten eenenmale ontbloot is. De inspec teur heeft zich niet eens de moeite getroost de argumenten van den heer de Lange aan te voeren en te bespreken. Verlofgangers: P. Ph. Pattlpeilohy, 1ste comm ter contróle b. d. SB. en Tramw., 's-Gravenhage; O. E. Lekahena. douane- kommies 1ste kl., 's-Gravenhage; H. B. F. J. Parent, boscharchitect 1ste kl. b. h. Bosch wezen. 's-Gravenhage; W van Dort, Gouvern Ind Opiumregie, Roosenddhl; G. A. N. Zimmerman, contr. 1ste kl. b. d. Pand huisdienst. 's-Gravenhage; G. J. Mees, hoofdpolltieopz. b. d alg. politie, Amers foort; TJ. 8. A. Knüff, onderw. b. d. A. M. S. te Bandoeng, Rüswük (Z- H.); mej. B. I. Segond von Banchet, contr. 2de kl. b. d. P.T.T., 's-Gravenhage; C. A. M. Welter, ase.-resident b d. Alg. Bestuursdienst. Aken. GepensionneerdenIr. J. P. van Weelde- ren, hoofd v. d. P. T. T., Wassenaar. kan. Een kopje thee aan Rotterdam's (en Nederland’s) eenigen boulevard geeft ons de kracht onae wegen te doen schelden: Frits gaat terug In de richting van Plet s molen en Ik neem als voorlooplg doelwit de stad Dordrecht. Het is een agent van politie, die mü lün 9 aanwjjst om naar den Dordtschen straatweg te komen. Ik tram de nieuwe, breede Maasbrug over. De rivier is druk en zonbeschenen; sleepbootjes sleepen trage aken voort, die op hun beurt een glinste rend schulmspoor achter zich aan trekken. Dit is Rotterdam. Nederland's eerste koop stad. Het leven gaat hier snel en rumoerig en alles wükt voor de haven en wat er bü hoort: zoo wachten wü In de tram ge duldig vüf minuten totdat een goederen trein over de straat is gereden, op weg naar een geweldig pakhuis. De conducteur waarschuwt mü elndelük om uit te stappen en ik sta alleen in eer. vrü stille straat. Een melancholiek draai orgel helpt het gevoel van verlatenheid nog verhoogen. Zoo gaat bet niet. Vlug loop Ik de straat uit, rechtsom een brug over, en dan sta Ik op den eigenlüken Dordtschen Na enkele keeren bot vangen weet ik H. 57781 te bewegen tot stilstand te komen. Het is een vrachtauto (Dodge) en de chauffeur is zwügzaam en tn zichzelf gekeerd. Als ik hem mün plannen vertel, glimlacht hü medelijdend, waarschünlük rijn eerste lach van dien dag, want zün gezicht trekt terstond weer In een spütlgen plooi. Ik bepaal mü dus tot het landschap. dat niet veel variatie biedt. Zoo kunnen en kennen «y het in Nopcg-HgUaud ook. 1 SaerensSanders onbeslist De bokswedstrijd tusschen Sanders (Ne derland) en Saerens (België) die gisteren te Antwerpen werd gehouden, eindigde na een spannende partü onbeslist. Voor onzen land genoot een mooi resultaat! Over de vlucht, die Zondag jj. gemaakt werd meldt men nog: Het was een zeer groot succes voor het bestuur en de leden van de Eerste Neder- landsche Zweef-Club, dat Zondagmiddag het Nederlandsche zweefrecord op 1 u. 36 mln. en 35 sec. gebracht kon worden. Nadat de leden om 11 uur aan den hangar te Noord wükerhout waren büeengekomen, is het toe stel naar het strand gebracht, w^arbü het qp het laatste moment, toen het op den uitersten duinenrand arriveerde, büna door den wind gegrepen en zonder bestuurder werd weggeblazen. Met vereende krachten werd het echter In bedwang gehouden, op het daar voor bestemde duin voor den start In gereed heid gemaakt en in stelling gebracht. Pre cies om 1 uur commandeerde ir. Mayer Jos." Alle aanwezigen verwachten, dat de heer Mayer onmlddellük door den sterken wind, die een snelhéid van 80 tot 70 K.M. had, achter den duinenrand zou geworpen worden. Mayer echter bultte onmlddellük dezen ster ken wind uit om met een lachend gezicht te stügen en ging kaarsrecht langs de kust in de richting Noordwljk. Na ongeveer een kilometer afgelegd te hebben, zwenkte de heer Mayer langzaam Noordwaarts om en met een 100 K.M. gan getje ging het nu In de richting Zandvoort. Het Nedearlandsche zweefrecord, dat op naam van dr. v. d. Maas op 4 mln. 12 sec. stond, werd zeer spoedig door den heer Mayer gebroken. Zelfs toen deze laatste een half uur In de lucht was. dach hü er nog niet aan om beneden te komen en riep hü van boven: „Ich blelbe oven." Toen hü een uur gezweefd had. werd door een der leden van de club in het zand op het strand geschreven: .JElne Stunde," en nadat deze tüd nog acht mln. ws overschreden, daalde de heer Mayer met een sierlüken zwaai op het smalle natuurschoon, tweedens de vestiging vreemdelingen in de gemeente. Men krijgt ander natuurschoon door be bouwing, doch daarvoor is niet noodig een verhandeling van terrein met een front breedte van 40 tot 60 meter. In hoeverre kan de vestiging van anderen in de gemeente Heiloo bevorderd worden Gezien de uitbreiding, die de gemeente de laatste jaren gehad heeft, zijn in 20 jaren slechts vijf groote villa’s gebouwd. Er is meer vraag naar kleinere landhuisjes. De heer de Lange acht de kans klein, dat groote terreinen voor villa’s verkocht worden. Weinig menschen kunneh zich de uitgaven van zulke luxe veroorloven. Spr. is van meening, dat de Inspecteur voor de Volkshuisvesting een vernietigend oordeel over den heer de Lange heeft uit gesproken in zijn rapport. Bij de bevordering van natuurschoon moet tnen ook nuchter en zakelijk blijven. Er staat op het terrein van den heer de Lange vóoral kreupelhout, met een laan van hooge boomen men moet niet al te gauw natuur schoon zien. Voorts maakt spr. bezwaar tegen het ar gument van den inspecteur, waarbij de kost prijs in het geding wordt gebracht boven dien is deze opmerking onjuist. De inspec teur verliest uit het oog, dat kosten voor stra ten en rioleering enz. voor rekening van den heer de Lange komen. Wat de heer de Lange hieromtrent opmerkt, is acceptabel hij vraagt redelijke waardeering van zijn be langen. f Inzake de frontbreedte is de heer de^ tot overleg bereid. Spr. betreurt het, dat vele bezwaren den heer De Lange rijn doodgezwegen.\ De heer de Lange heeft geen bezwaan tegen detailleering, maar wel tegen ge deeltelijke détailleering, waardoor hem veel plichten worden opgelegd en geen rechten worden gegeven. De inspecteur heeft verzwegen de voor stellen van den heer de Lange aan de ge meente inzake grootere frontbreedte, af stand van een strook grond aan de Regulrers- laan ter breedte van 15 Meter, aanleg van wegen op het binnenterrein, welke kosten hij voor zich nemen zal, en dat hij 1/3 zal bijdragen in de kosten van bestrating van de Regulierslaan en de plantsoening daar van. Voorts bespreekt Mr. van Dijk het op treden van de vaste commissie waarna spr. concludeert, dat de houding van de com missie tegenover den heer de Lange niet overeen kwam met het advies van de bouw commissie aan Ged. Staten. Wat de terreinen aan den Rij ksstraatweg betreft geeft spr. een oplossing aan de hand, waarbij de frontbreedte 40 en de diepte 30 zal bedragen inplaats van 60 daardoor blijft de boomennj in het midden gespaard. Spr. geeft de verzekering, dat aan archi tectuur van de huizen door den heer de Lange bepaalde eischen zullen worden ge steld, zoodat hier een schooner geheel tot stand komt dan aan de andere zijde van den Rij ksstraatweg. Aan de hand van een maquette en een serie foto’s illustreerd spr. zijn pleidooti. commissie, doch ook door Ged. Staten worden behandeld, die zoodoende ook wel eens het advies van de commissie passeeren. Eenige discussie ontstaat over het z.g. binnenterrein, waaromtrent de heer Bruul mededeelt dat het uitbreidingsplan inzake dit terrein nog nader moet worden uitge werkt en voorgesteld. Een en ander houdt verband met de verlegging van den Heere- weg. Het gemeentebestuur zal wel bereid vonden worden t.a.v. dit wat milder toepassingen te geven. De heer MICHELS noemt het ietwat lichtvaardig van de gemeente om de mooie boomenlaan op te offeren. De heer BRUUL acht de laan niet ge schikt voor openbaren weg. Opoffering van de laan staat nog niet vast dat hangt groo- tendeels af van den eigenaar. De heer MICHELS concludeert na nog eenige discussie, dat er mogelijk wel over eenstemming is te bereiken. H^j zal het college van Ged. Staten inlichten en hoopt dat de oplossing naar genoegen zal zijn van van beide partijen. Spr. sluit hrerna de zitting. Onder voorzitterschap van den heer P. 3. Hol, uit Utrecht, hield de Nat. Hanzebond van Sigaren* inkeliers rijn 12de jaarvergade ring te Haarlem. Vertegenwoordigd waren alle afdeellngen op één na. In riin openingswoord wees de voorrittsr er op dat de Bond in het afgeloopen jaar flink vooruitgegaan te en eenlge nieuwe af- deellngcn zün opgericht. Het ledental nam belangrijk toe. niettegenstaande het ver plichte lidmaatschap van de Standsorgani- satie werd gehandhaafd. Het verheugde spr. te kunnen mededse- len. dat de samenwerking met den Neder! Bond van Slgaren-wlnkeliersvereenigingen u hersteld, zoodat verwacht mag worden, dat door eensgezind optreden van den Ned. Bond, Neutrale Vereeniging en Nat Han- zebond van Sigarenwinkeliers in de toekomst nog veel te bereiken is in het belang van de Sigarenwinkeliers. Van bestuurszijde werd voorgesteld, dat de Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers rieh zoj terugtrekken uit de commissie van actie voor verandering van het stelsel van belas tingheffing op tabak, daar rich reeds ver schillende organisaties uit deze hebben teruggetrokken. Ter toelichting wees de voorritter er op. dat verschillende organisaties wel hebben toegezegd te vinden te zün voor actie voor verbod van verkoopen beneden banderoDe- prüs en voor beperking, eventueel matige verhooging van het tabaksvergunningsrecht. Met dit voorste! ging de vergadering ac- coord Blijkens bet jaarverslag van den ris. den heer P. Luyke uit Rotte: het ledental in bet affceloopen jaar rijk vooruitgegaan. Nieuwe afdeellngen ww* den gesticht te 's-Gravenhage, Breda, Haar lem, Delft. Schiedam en Helmond, terwijl met eenige andere plaatsen nog onderhan- delingen gevoerd worden. Het jaarverslag eindigt met een overzicht van de gevoerde acties, om. inzake prüsbe- schermlng sigaren en sigaretten, wijziging Tabakswet en inzake Winkelsluitingswet Onder dank aan den secretaris werd het jaarverslag goedgekeurd. De met een batig saldo sluitende rekening en verantwoording 1928—'29 werd goedge keurd; den penningmeester, den heer Joh. Lathouwers (Tlel) werd op voorstel der ve- rificatie-commtesle decharge verleend. De begroeting 1930—1931 werd goedge keurd. De contributie werd wederom bepaald op f 4 per lid en per jaar. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren Joh. Lathouwers (Tlel) en 3. v. d. Plgge (Haarlem). Hierna kwamen verschillende afdeelings- voorstellen aan de orde. Zoo werd om. naar aanleiding van een voorstel-Amsterdam besloten, er bü de Re- geering op aan te dringen, dat aan een ta baksvergunning voor den detailhandel zoo danige voorwaarden worden verbonden, dat daardoor het aantal vergunningen In het belang van de contrMe wordt beperkt Onder de aandacht van de R. K. Kamer fractie zal worden gebracht de in 'n ▼oor- stel-Amsterdam uitgedrukte wenseto om aan de Regeering te verzoeken in een wet op te nemen, dat niet meer onder den banderoUe- Prijs tnag worden verkocht Nadat nog de geestelük adviseur, Rector Bots. (Amsterdam), een kort woord van op wekking had gesproken, er daarbü op wij zend. dat het afgeloopen jaar voor den Bond zeer gunstig geweest te, werd de ge animeerde - gesloten. Na De Winkelweek Gezien de inschrij vingen. beloven de wielrennen welke ter ge legenheid van de Winkelweek op Zondag 28 Sept, worden gehouden, ook dit jaar weder zeer belangrijk en interessant te worden. De allerbeste renners hebben voor deze wedstrijden ingeschreven, oa. B. Brilman, een der besten onder de .amateurs", welke thans uitkomt als „onafhankelüke”, J. v. d- Heiden, kampioen van Nederland op (kn weg 1930 (afstand 180 K. M.) tevens kam pioen van de vereen. „Olympia" te Amster dam, H. Adan. een der beste grasbaanrü- ders van Nederland, F. v. Wük. kampioen van Nederland 1930 op de baan lange af stand, A. v. d. Linden, kampioen van Ne derland 1930 sprint. W. v- Steenbergen 2e in het kamp van Nederland. 1930 sprint. Van deze renners jwaren A. v. d. Linden en W. v. Steenbergen door Nederland afge vaardigd naar de Wereldkampioenschappen 1930 te Brussel en was J. v. d. Heiden af gevaardigd naar den wereldkamp op den weg. Voorts schreven nog In: J. de kampioen van Noord-Holland, lange tstand, A- de Graaf, kampioen van Neder land 1929 op de baan, terwül wü tenslotte wolstaan met vermelding van bekende unen als van Gebrs. Bouquet, Gebrs. Engel- moer, J. Visser, L. v. d. Ruit, Klopper, Hen gel enz. enz. Kortom het zün de besten des besten die Zondag 28 Sept, naar Behagen komen. Onnoodig, hen die reeds meermalen deze wedstrüden büwoonden op te wekken tot een bezoek, want wie dit heeft meegemaakt zorgt wel aanwezig te zün. Wie echter de spanning en emoties, welke een 80 ronden-, sprint-, of jachtrace opwekken, nog niet heeft meegémaakt, kunnen wü gerust aan raden Zondag 28 Sept, op het Sportten ein aan de Loet aanwezig te zün, daar de na men der deelnemers een uiterst scherpen strijd ten volle garandeeren- Vóór Dordrecht nog krijg ik gelegenheid om uit te etappen en de beenen weer eens te strekken. Ik nader een pont over de een of ahdere rivier (mag ik haar de Merwede noemen?) en verzuim tüdig een veerkaartje te koopen. Dat scheelt mü een kwartier, maar dan vaar ik toch ook een heel stuk voor den luttelen prijs van 4 centen. Geleld door de handwüzers, loop ik Dor drecht door. De oppervlakkige indruk welken ik krüg. is die van een oude stad aan een jonge, veelbelovende rivier. Misschien wordt het doorgaand verkeer langs stille buurten geleld, maar ik vind het er niet druk genoeg, om van een bloeiende stad te kunnen g*" wagen. Bulten de kom, onder een viaduct door, zoek ik een goed plekje uit boven op een hek. Ik vermdbd dan nog niet, dat ik hip enkele uren van het heerlijke zomerweer ml mogen genieten. Toch te het zoo. Wel 4s het er niet stil, maar de auto's stoppen niet Het wordt vijf uur. zes uur en later nog, eet Ford H 6663 aarzelend stilstaat en vraagt wat ik wensch. Schor van aandoening en dorst verzoek ik hem mee te mogen rijden in de richting Moerdük. Het wordt goedge vonden en Ik leun behaaglk achterover in de kussens. Maar juist als ik mü thuis begin te voelen, juist dan zet de heer naast mü sü» motor stop: hü gaat recht door en naar d«i Moerdük te links af. Ik stap met tegenzin uit „Het te toch een Ford?” vraag ik. voor de statistiek. Hü kükt mü even zwaarmoedig aan. .Jazegt hü dan en er ligt een w«* van verontwaardiging in zün stem. (Wordt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8