MANTELSTOFFEN Kofa A.F.C. I tweede blad Stadsnieuws U SLAAGT ZEKER!! Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar ZONDAG A.S., 2 UUR Alcmaria Victrix I BLADZIJDE 1 VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 Amsterdam Leden en donateurs alleen De Zuiderzee-Film een Komt U THANS eens zien bij let Stucadoorsbedrijf „De Karseboom” gerestaureerd Wij ontvingen wederom buitengewone collectie toegang op vertoon van kaarten --- -ztJn ge- ten aan de van aan den 188 der gemeente- vaarweg Alk- d. BESMETTELIJKE ZIEKTEN voor net FAILLISSEMENTEN HONDJE GEVONDEN en moe- te De dat zal spr. het schoolbestuur daarvan in ken nis stellen. Spr. het besluit dit voorstel. ALK MAxxR MIENT26< kleeding We zien visschers botters de begroeting van f 178.000 voor openbare veiligheid gaat af f 78.000 voor verlichting en In de afgeloopen week hebben zich alhier vier gevallen van roodvonk en vyf gevallen van d phterie voorgedaan. December 1925 behoeft In dit waarborgsom te worden gestort) verzoek op grond van artikel 75 worden ingewiUlgd. Alsvoren. eens aanhouden onderzoeken. Besloten wordt het voorstel aan te hou den. Aan de orde was hierna een voorstel in zake de gemeentelijke vergoeding over 1927 ten behoeve van de bijzondere lagere scho len en de driejaarlijksche afrekening, oe- nevens tot toekenning van een voorschot op de vergoeding voor 1930. Ontheffing artikel 28 bonw- woningverordening. Bij B. en W zijn Ingekomen een tweetal tdresaen. waarbij F. H. Geels en C. Bierman tlhler, vergunning verzoeken tot het bouwen, respectievelijk van een trekkas en een wa renhuis op een terrein gelegen in den Een- Irachtspolder, respectievelijk kadastraal be kend in sectie E, nr. 554 en nr. 551. Waar het in belde gevallen de bedoeling het te stichten gebouw op tneer dan 10 meter uit den openbaren weg te bouwen en Ut derhalve volgens de omschrijving In de Me alinea van bedoeld artikel niet aan een apenbare straat komt te liggen, Is voor de uitvoering van de bouwplannen ontheffing r®n het verbod van bovengenoemd artikel Aer bouw- en wonlngverordenlng noodlg. B. en W hebben tegen het verleenen dier •erelschte ontheffingen geen bezwaar. Alsvoren. Men schrijft ons: Naar aanleiding van den wantoestand die eï momenteel heerscht in het stucadoorsbedrijf, aangaande het verstrekken van vacantiebon- nen, is door de vier organisaties, aangesloten bij het Land. Coll. Contract in het stuca- doorsbedrUf (tw. de afdeelingen Alkmaar der Alg. Gem. Ned. Stucadoorsbond. Ned. Christ. Bouwv. arb.bond, Roomsch Ka th. Bouw, arb. bond ,.8t. Joseph.” en de Land. Fed. v. Bouwv. arb.) na een gecombineerde vergade ring van afd. besturen en hoofdbestuur een commissie gevormd, ten doel hebbende hier in een betere regeling te verkrijgen. De commis ie bestaat uit de heeren W. Wal (Land. Fed. v. Bouwv. arb.) voorzitter, Jac. Burger (R. K. Bouwv. arb. St. Joseph) secretaris, J. Folmer (Alg. Ned. Stuc, bond) en H. de Vries (Ned. Chr. Bouwv. arb.) com missieleden, die zullen trachten met mede werking van patroons en gezellen, In dezen chaos verbetering te brengen. bebouwing mogelük is. ronder ze speciaal in de verordening op te nemen. Ten tweede lijkt mij eene open bebouwing waarbij wordt toegestaan drie? aaneengeslo ten hulzen, met dan een ruimte aan weers kanten van 4 meter tusschen dergelijke blok ken geen open bebouwing, doch hoogstens een half open bebouwing en Door de Arr. Rechtbank te Alkmaar is failliet verklaard: A. M. v. d. Garde, pen sionhouder, Laanweg 81, Schoort Mr. J. Krabbe, rx. Mr. C. A. de Groot, cur. Aanschaffing stoelen St. Adelbertus- school. Den 24s‘en Juli J.l. ontvingen B. en W. om bericht en raad drie adressen van het Bestuur der Vereenlging ..St. Joseph” alhier, houdende het verzoek gelden uit de meentekas te willen verstrekken voor: a. de aanschaffing van 80 stoelen behoeve van de belde klassen der St. Adel- bertusschool aan den Nieuwlanderslngel, waaraan onderwijs wordt gegeven volgens het Da’.ton-stelsel; b. het aanbrengen van een linoleum- vloerbedekklng In de lokalen, waarin de on der a genoemde klassen zijn gehuisvest: c. het aanbrengen van een llnoleum- vloerbedekklng in drie bovenlokalen van de St. Aloysiusschool aan de Koomlaan. Hel Bestuur heeft de belde laatstvermelde aanvragen ingetrokken. Omtrent het onder a vermelde verzoek thans dienende van bericht en raad, ,’eelen B. en W. mede, dat de aanwezige stoelen in derdaad, gelijk het bestuur aangeeft, zich In zoodanigen toestand bevinden, dat ze niet meei door herstel in brulkbaicn staat kun- rfón worden gebracht. Aangezien overigens de aanvrage voldoet aan de In artikel 73 der I.. O.-wet, 1920 ge stelde elschen (In verband met net Kon. Besluit van 14 December 1925 behoeft In dit geval geen waarborgsom te worden gestort) moet dit verzoek op grond van artikel 75 dier Wet worden ingewilligd. Alsvoren. Verkoop grond Palingxtraat I* heer H. Vos alhier, heeft gevraagd voor ach of zijne lastgevers te mogen koopen een Mn deze gemeente in eigendom toebehoo- rend perceel bouwterrein, gelegen aan de Pklingstraat, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F, nr. 2727, gedeeltelijk, ter ïrootte van ongeveer 781 M2., voor den prijs Mn f io.— per M2. Noch B. en W, noch de Commissie van BU»tand voer het grondbedrijf hebben tegen verkoop bezwaar, in verband waar- zij voorstellen, daartoe te besluiten. Alsvoren. Rolling van grond Friese he weg Onder volgnummer begrootlng voor 1930 is een bedrag van f 830 geraamd voor den aanleg van een trottoir langs de Noord-Westzljde van den Frlesche- weg, van de brugwachterswonlng af tot het transformatorgebouwtje van het electrici- teltsbedrijf. Opdat het trottoir over de geheele lengte voldoende breed zal zijn, is het gewenscht, dat de gemeente den eigendom verkrijgt van een strook grónd, ter grootte van ongc'-er 42.20 M2., welke deel uitmaakt van het aan den Staat toebehoorende kadastrale perceel gemeente Alkmaar, sectie C, nr. 846. Hier omtrent hebben B. en W. zich met den Mi nister van Waterstaat in verbinding gesteld, die zich bereid heeft verklaard te bevorde ren, dat het Rijk bedoelde strook grond aan de gemeente In eigendom overdraagt, mits de gemeente een aan de achterzijde van het eerdergenoemde kadastrale perceel gren zende strook grond, welke deel uitmaakt van het vroegere Jaagpad langs de Oude Hoomschevaart. van dezelfde grootte, afstaat aan het Rijk, de gemeente zorg draagt voor de verplaatsing van de erfafscheidlngen en voorts de bedingen, vermeld in het bij de stukken gevoegde ontwerp-ruil-overeenkomst in 'acht neemt. De kosten van het verplaatsen der hekken worden op f 250 geraamd. Daar B. en W tegen de gestelde voor waarden geen bezwaar hebben geven zij den Raad in overweging bovenbedoelde overeen komst met het Rijk aan te gaan. Alsvoren. De VOORZITTER schorst de vergadering. Na heropening is aan de orde: Verzoek subsidie. Restauratie perceel St Annastraat nr. 9. Het door den Raad op 5 Juni j.l. In han den van B. en W. om bericht en raad gestel de adres van het bestuur der Vereeniglng ..Oud Alkmaar", <Ld. 12 Mei JL, houdende het verzoek ten behoeve van de restauratie van het perceel St. Annastraat nr. 9, hoek Fnidsen, een subsidie toe te kennen van f 4000.of zooveel minder als de bijdragen beloopen, die eventueel door het Rijk en, of de Provincie worden beschikbaar gesteld, geeft hun college aanleiding tot de volgende opmerkingen. B. en W. deelen de opvatting van adres- sante, dat de voorgevel van bedoeld perceel uit een historisch oogpunt en om aesthetl- sche redenen van groot belang Is. Het huls is vermoedelijk gebouwd omstreeks 1640; de versieringsvormen boven de le balklaag zijn origineel en komen zeer weinig voor. Of schoon de gevel thans in slechten staat ver keert. vallen toch dadelijk de mooie vormen daarvan in het oog. Het perceel komt dan ook voor op de „Voorloopige Lijst van Neder- landsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst”, deel V, blz 27, onder nr. 66. Het aanwenden van pogingen tot behoud van den gevel juichen B. en W. ten zeerste toe. en naar hun meening moeten deze po gingen zooveel mogelijk door de overheid worden gesteund. Zij zijn derhalve van oordeel, dat de ge meente door toekenning van financieelen steun ook bij restauratie van haar belang stelling moet blijk geven. Wat den vorm betreft, waarin de steun verleend zou kunnen worden, is een bijdrage A fonds perdu van f 4000.niet noodlg, aan gezien het mogelijk is bij toekenning van een renteloos voorschot van t 1000.het perceel na restauratie zander verlies te ex- plolteeren. Na aflossing op de aan te gane hypothecaire schuld zou bet bedrag van f 1000.aan de gemeente geleidelijk kunnen worden afgelost, waaromtrent dan nader zou kunnen worden overeengekome.n. B en W. stellen voor hiertoe te besluiten. De heer WESTERHOF vraagt, of het niet verstandig zou zijn deze bijlage te verwer pen. Historische waarde heeft het perceel evenveel als de krotten In onze achterbuur ten. We wisten voordat dit voorstel werd in- gedlend niets er van. Uit schoonheldsoogpunt acht spr. ook niet noodlg. dat dit huls bewaard blijft. Bpr.'s meening is, dat deze gevel ran wei nig waarde bedorven is door een gevel, die er tegen aan gebouwd Is, Wanneer de amendementen-Bakker zou den worden aangenomen, zal het voor het grondbedrijf moeilijk zijn de gronden te ver- koopen. De heer BAKKER vreest, dat, indien de bijlage wordt aangenomen, er geen mooie buitenwijk meer komen kan. De Raad heeft toch zelf in handen om te bepalen, waar open bebouwing moet komen, en daarom handhaaft spr. ook in dit op zicht ook zijn amendement. Weth. LEESBERG wijst op den Kenne- merstraatweg vcorbij de Juliana van Stol- berglaan. waar een gesloten bebouwing is toegepast, die de schoonheid van de stad toch niet schaadt. Het amendement-Bakker wordt verworpen met 15 tegen 1 stem. Mevr. Helleman stemde blanco. Het voorstel van B en W. wordt ronder hoofdelijke stemming aangenomen. richt en raad. kk een adres, d d. 24 September 1930. van het Bestuur der Plaatselijke Vereeniglng van Leeraren bij het Gymnasiaal en Handels onderwijs alhier, houdende het verzoek het voorstel om aan de openbare U. L. school al hier het aantal onderwljsvakken uit te brei den met handelskennls niet aan te nemen. Besloten te behandelen bij punt 16 der agenda. U. een brief, dd. Augustus 1930. nr. 22 07 2, van het Bestuur van de R. K. Meisjesscho len te Alkmaar, daarbij verzoekende om ten behoeve van de onder zijn beheer staande SL Josephscliool IGLO.) en Meisjesschool De reclame-auto, welke gistermiddag de stad doortrok, had vele bezoekers naar ’t Gulden Vlies gelokt, waar gisteravond voor bet eerst in Alkmaar wjrd vertoond de nieuwe Zuiderzee-fllm, welke op initiatief van den heer E. den Herder te Harderwijk, door Polygoon te Haarlem is vervaardigd Het doel van deze film is, al het mooi s te toonen vtó. de visschersnlaatsen rond de Zuiderzee en een beeld te geven van de drukke vlsscherij, welke In deze oude stad jes en dorpen wordt beoefend en welke, mede door de vele nevenbedrijven aan dui zenden een bestaan verschaft. In vijf acten maken we een interessanten tocht door de pittoreske oude stadjes met hun scheefgezakte oude gebouwen, die mij meren van een grijs verleden, toen deze stadjes groot en beroemd waren door hun koopvaardij op de Oost. We maken kennis met de goede bevolking van de verschil lende visschersplaatsen, die alle hun eigen en gewoonten er op na houden, het levendige bedrijf der stoere In volle actie; met hun zware hobbelen ze over de korte golven van de Zuiderzee, dia, hen rijk beloont voor hun gestagen arbeid en noeste vlijt. Groot Is het aantal nevenbedrijven de vlsschery: manden-makerjjen, touw- slagerijen. kuiperijen, zeilmakerijen, visch- meelfabrieken. bokking en palingrookerjjen, kistenmakerijen. enz.; al deze bedrijven zien we achtereenvolgens in werking en we moeten constateeren. dat duizenden hierin hun brood verdienen en thans In hun be staan bedreigd worden. Want wordt benoorden de Zuiderzee een mlllloenenwerk tot stand gebracht, langs al de oevers van de Zuiderzee staat een mil- lioenenwerk op het punt vernietigd te wor den. Als we dat zien, begrijpen we de on rust en ontevredenheid onder de oude vis- schersbevolklng en dan vragen we ons af waarheen al die visrabers? Waarheen al die botters? Waarheen**al die nevenbedrij ven? Het zijn moeilijke vragen, welke, naar we hopen, zullen worden opgelost door de genen. die het mllliodhenwerk van de droogmaking ondernomen hebben. Deze Zulderzee-film was interessant en actueel, doch of haar vooropgezette propa ganda doeltreffend zal zijn, betwijfelen wij ten zeerste. We hopen althans, dat de sombere voorspelling, waarvan aan het eind der vijfde acte gewaagd wordt, n.l. dat één storm het millioenenwerk der Indijking m staat Is te vernietigen, niet bewaarheid zal worden en dat de droogmaking een nieuwe, nog rijkere bron van welvaart zal worden voor de tegenwoordige plaatsen rond de Zuiderzee. Vooral voor scholen e.d. heeft deze film wel eenige beteekenls en we hopen daar om, dat deze eerste vertoonlng In Alk maar door meerdere zal worden gevolgd. (GLO) gelden uit de gemeentekas leenen voor de aanschaffing van leermldde- len. In handen van B. en W. gesteld om be richt en raad. t - mm. twee brieven, d.d. 25 September 1»». van J. W. Boersen Inzake de afwijzing van zijn verzoek om aan den Omval weder ker mis te mogen houden. Aangenomen voor kennisgeving. nn. een adres, dd. 24 September 1930 van bet bestuur van de aid. Alkmaar van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling alhier, houdende het verzoek aan deze afdeeling eene subsidie te verleenen ten behoeve van haar cursussen, lezingen enz Besloten te behandelen bü de gemeente- begrootlng voor 1931. Ingekomen waren nog de volgende stuk ken: jj. brieven, d.d 24 September 1930. van het Bestuur der Vereenlging ..St. Joseph", te Alkmaar, daarbij verzoekende om de ver goeding over 1929 voor boventallige onder wijzers aan de St. Josephschool (U.L.O.). St. Adelbertusschool, St. Bavoschool, St. Willl- brordusschool en de Si Wilhorordusschool, als bedoeld in art. 100 der Lager Onderwijs wet 1920. In handen van B. en W. gesteld om be drage te soms tot verhouding tnndweer. De kosten voor de politie plm. een ton. Spr. is bereid tot overlegging van een staatje van de kosten voor de politie In an dere plaatsen. Hier bedragen de salarissen pl m. f 85000 te amen: Alkmaar maakt heusch geen slecht figuur. Misschien vraagt spr. wat meer van bet inspecteurspersoneel. doch daarte genover staat een kleiner aantal agenten. De werkindeellng wordt door spr. gere geld en spr is van meening, dat er een in- speeteur meer moet komen. De heer WESTERHOF erkent, dat de door hem genoemde post van ruim t 170.000 te veel was; daarin had de Voorzitter gelijk. Ongelijk had hij door te pogen een inspec teur benoemd te krijgen, als het niet lukte een agent meer te benoemen. De Voorzitter keert gpr.’B argumentatie om Inzake de ver houding tusschen aantal agenten en inspec teurs. Waar de Inspecteur en de commissa ris toch de officieren van het corps zijn, gaat de bewering niet op, dat er tneer in specteurs moeten zijn, als het aantal agen ten minder is. Alkmaar is- een rustige stad en spr. be twijfelt dat versterking van het corps noo- dig is. Spr. meent uit het feit, dat andere ge meenten niet meer inspecteurs hebben, te mogen afleiden, dat bij goede werkindeellng, het kader het werk wel af kan. Onder deze omstandigheden Is het niet goed het kader uit te breiden. De VOORZITTER meent, dat er niet twee, doch een vacature voor agent Is en niet twee, zooals de heer Westerhof zegt, alt is een uitbreiding in den zin der begroo- ting 1930. l Als er wel twee vacatures zijn, dan zal At niet lang duren. Er is geen melding ge maakt van de adminlstratle-ambtenaren spr- heeft echter gesproken van het totaal. Bet is echter in alle plaatsen het geval, dat •genten ook schrijfwerk verrichten. Het voorstel wordt hierna aangenomen met 9 tegen 8 stemmen; tegen de S.D.A.P. m de V. D. Verkoop van grond aan de Fontein VerschuirstraaL Van den heer H Vos alhier, ontvingen B en W. een verzoek om aan hem of zijne lastgevers te verkoopen een aan de Fontein Verschulrstraat gelegen perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F, nr. 2727, gedeeltelijk, ter grootte van on geveer 416 M2., voor den prijs van f 10 per M2. Daar noch B. en W., noch de Commissie van Bijstand voor het grondbedrijf, tegen dezen verkoop bezwaar hebben? stellen B. en W. voor, daartoe over te gaan. Alsvoren. heer Hoytink en Westerhof hebben die stukken niet gezien, dus kunnen er niet hun goedkeuring aan geven. Het niet aanvaarden van deze bijlage geld niet voor de Christelijke school. De heer KEESOM: Verschillende om standigheden hebben ertoe geleid, dat het van het schoolbestuur zoo lang Aanschaffing schoolbanken Wil- helminaschooL Den 24sten Juli JL ontvingen B. en W. om bericht en raad een adres van het Be stuur der Vereenlging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier, verzoe kende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van 96 nieuwe schoolbanken (In elk der klassen 3, 4, 5 en 6 2,4) ten behoeve van de Wilhelmina- school aan de Doelenstraat, omdat de aan wezige banken in onbrulkbaren staat ver- keeren. Aangezien de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der L. O.-wet 1920 gestelde elschen (in verband met het Kon. besluit van 14 geval geen moet dit dier wet Adjunct-lnspecteur van politie (Vervolg) De heer 8IETSMA kan, op grond van de door den heer Westerhof gegeven vergelij- gjng, niet meegaan met de bijlage als zoo danig- De VOORZITTER dankt de heeren Kla ver en Vogelaar voor den steun. Den heer Westerhof beantwoordende, wijst spr. er op. dat de groette van het ondergeschikte per- vaoeel niet evenredig moet zijn met de •rootte van het kader Spr. meent juist dat «sar het corps kleiner is, het kader wel wat -rooter mag zijn. Spr. had eerst geprobeerd het aantal agen ten uit te breiden; daar dat niet lukte, wil epr. bet kader uitbreiden. Het corps is In de meeste steden als Alk maar grooter dan hier; Alkmaar heeft 35 agenten: Gouda dat 500 inwoners meerheeft 40, Helder alleen heeft minder met 40; Zutpben, dat 8000 Inwoners minder heeft, heeft 2 man meer bU de, politie. Spr. noemt nog meer cijfeis. waaruit blijkt, dat die cU- jen niet ongunstig zijn voor Alkmaar. Den heer Vogelaar beantwoordende, is 1 epr. niet bekend, dat de vacature van hoofd agent onvervuld zal blijven. Spr. gelooft dat niet. Spr. maakt bezwaar tegen de opmerking van den heer Wester- bof, dat de kosten f 6 per Inwoner zouden lijn. De verllchtingskosten gaan er af. Op Spr. vindt, dat de posten, die hier niet met bewijsstukken zyn gëftaafd, van dien aard zijn, dat goedkeuring moet worden onthouden. De hr. WESTERHOF: Den gang van za- Ken betreuren we allemaal; volgens onze oelofte en onzen eed zijn we niet gerechtigd deze bijlage goed te keuren. De stukken, die in beslag zijn genomen, zullen vrij komen. Daarom ral moeten zijn: aanhouden van BeSlo.en werd deze bil lage aan te nemen, uitgezonderd de 3-jaarlijksche afrekening aan de R. K. Bijzondere scholen. Dit voorstel werd in de 10 April 1.1. ge houden vergadering op verzoek van den heer Van Drunen aangehouden, die toen opmerkte, dat verschillende posten niet vol doende door bewijzen werden gestaafd, zooals door de wet geélscht wordt. heer VAN DRUNEN had verwacht, de noodlge bewijzen spoedig zouden komen. Bü het inzien van de stukken bleek het echter nog niet In orde te zün. B. en W. hebben aan de schoolbesturen verzocht na dere bewüsstukken over te leggen van ver schillende posten. Het blükt, dat daar al heel weinig aan gedaan is. Spr. had verwacht, dat het col lege nog meer postjes had nagezienb v. er staat: schoolreisjes 90, terwijl niet ver meld wordt waarheen dat reisje is geweest. Ook meent spr. dat vergoeding wordt gegeven voor werkzaamheden voor het Ly ceum; dit Is niet een gemeente-raak. Van verschillende posten aan porti, en reiskosten ontbreken de bewijsstukken. Spr. neemt aan, dat niet is voldaan aan de ver zoeken van den Raad. Bü deze 2de behandeling van deze stuk ken ontbreken de rekeningen van de meis jesscholen. Spr. vindt het niet netjes van hej. college, dat niet Is medegedeeld, dat die stukken door de Justitie In beslag zün genomen. De De verbetering maardermeer Naar aanleiding van het voorstel van 17 Juli 1928, stelde de Raad bü besluit van 26 Juli d.a.v. een büdrage van 13.333.oe- schikbaar voor de verbetering van den scheepvaartweg van de Achterzaan bü Knollendam naar het Noord-Hollandsch Kanaal. Oelük bekend is. ral, komt die verbete- 1 mlg tot stand. Alkmaar langs de Zaan te 1 bereiken zün voor schepen van 1000 ton Thans is de vaart van Alkmaar door het 1 Noord-Hollandsch Kanaal via Purmerend alleen mogelük voor schepen van ten hoog ste 600 ton. Bovendien is de vaarweg over Zaandam 5 K.M. korter en is er slechts één schutsluis, terwül de schepen langs de an dere verbinding twee sluizen moeten pas- seeren. De uitvoering der werken Is vertraagd doordat eenige gemeenten in de Zaanstreek weigerachtig zün gebleven, de van haar ge vraagde büdrage te verleenen, zelfs nadat de Provincie door een combinatie mogelü* te maken met de wegverbatering door de Schermer, de kosten had weten te vermin deren van 80.000.tot 50.000. De Provincie vraagt thans, of Alkmaar ondanks de besparing op de totale kosten van het werk, de In 1928 toegezegde bü drage wil handhaven. Alleen wanneer dat het geval is, bestaat er kans, dat de ver betering van den vaarweg tot stand komt. B. en W. meenen, dat Alkmaar aan het verzoek der Provincie moet voldoen. Nu het er alleen om gaat, een reeds toegezegde oij- handhaven, zü het dan dat dhrs de overige büdragen in andere staat dan men zich in 1928 voorstelde, kan Alkmaar de verantwoorde- Hjkheld voor een weigering niet op zich ne men, te meer niet, nu met een matig be drag, voor éénmaal te storten. Alkmaar de beschikking zal verkrügen over een aan hooge eischen voldoende verbinding te wa ter met Amsterdam. B. en W. geven den Raad dan ook in overweging, hun college te machtigen, aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat deze gemeente de “bü Raadsbesluit van 26 Juli 1928 toegezegde büdrage van 13 333 voor de bovenaangeduide verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer als nog beschikbaar ral stellen, onder de voor de hand liggende voorwaarde, dat. wanneer de totale kosten minder mochten bedragen dan 50.000.de büdrage der gemeente verhoudingsgewijs zal worden verminderd. Conform besloten. De behandeling van de vragen van de heeren Bakker en Westerhof wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. De VOORZnTEa sluit de vergadering. Verordening inzake bebouwing ran gronden op het uitbreidingsplan. De VOORZITTER stelt aan de orde een voorstel, dat vaststelling eener verordening regelende het bebouwen van gronden, voor komende op uitbreidingsplannen der ge meente. Door den heer BAKKER was het volgen de amendement Ingediend: in artikel 2 het onder A genoemde, geheel te laten verval len. Art. 4 te lezen onder A: „Voor zoover bestemd voor open bebou wing, alleenstaande hulzen of villa’s of ge bouwen ten behoeve van veehouderü en van den Land-, Tuin- of Boschbouw.” Te lezen onder B: „Voor zoover bestemd voor half open be bouwing. hetzjj een bebouwing als bedoeld sub a. hetzü blokken, welke uit niet meer dan drie samengesloten hulzen mogen be staan.” Te lezen onder C: „Het onder D genoemde." Art 7. te lezen: ..Aan weerszüden van elk gebouw, zal uit de erf schel ding gemeten onbebouwd ten blüven: bü open bebouwing, als bedoeld In artikel 4 onder A een ruimte van ten minste 15 M.; bü half open bebouwing een ruimte van ten minste 5 M." Toelichting. Het komt mij wenschelük voor, om bü het ontwerp bebouwlngsverordening eenige verarlderingen voor te stellen, welke m.L noodlg zün. om deze verordening peter aan zün doel te doen beantwoorden. Het doel der verordening zal toch zeker zün. de mogelükheid te scheppen, om som mige gedeelten der stad, door beperking der bebouwingsvoorschriften. een mooier aanrien te geven. Dit nu wordt bü deze ontwerpver ordening niet bereikt. Ten eerste kan het onder A genoemde in artikel 2 vervallen, om reden er bü de volgende alinea’s een minimumgrens gesteld wordt, en geen maximum, zoodat verspreide antwoord is uitgebleven. Er is echter door het schoolbestuur wel een specificatie gemaakt Er zün reiskosten gemaakt voor het be zoeken van sollicitanten; het lükt spr. we. wat ver gezocht, van deze kosten qultantles te vragen. De heer WESTERHOF: Dat gebeurt toch altüd! Wat de schoolreisjes betreft, wüst spr. op een konlnklük besluit en de L. O. wet, vol gens welke schoolreisjes voor vergoeding in aanmerking komen. Wat andere posten be treft, meent spr.. dat de raad niet bevoegd is. om onderdeden van verschillende pos ten te beoordeelen. De VOORZITTER zou het betreuren, als In deze zaak tegenstellingen zouden ont- ’staan. Spr. vindt het Jammer, dat de heer v. Drunen nu weer met andere bezwaren komt, welke spr. niet verwacht had -*n welke spr. moeilük kan weerleggen. Spr. heeft de hulpvaardigheid van het schoolbestuur op prijs gesteld. Als de Raad dat wenscht, in het vraagd worden. Herziening uitbreidingsplan Lyceum - kwartier BU bet voorstel tot aankoop van een ter rein nabü de 'Popelmanslaan van M. R Versteeg, alhier, legden B. en W. een sche ma voor een bebouwlngsplan over en deden daarbü de toezegging met een nader voor stel te zullen komen. In het ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan heeft bedoeld bebou wings- plan nadere uitwerking gevonden en wel 'n tooverre. dat om een doelmatige bebouwing van het terreln-Versteeg mogelük te maken aan de Zuld-Oost-züde van dit terrein een secondaire verkeersstraat is ontworpen van 1150 M. breedte en de Popelmanslaan is verbreed tot 9 M. Uit het verkavellngsplan blükt, dat on het terreln-Versteeg een niet onbelangrijk getal arbeiderswoningen kan worden ge sticht Krachtens Raadsbesluit van 3 Mei j.l. wordt op het Noord-Oostelük deel van den gekochten grond een school voor voorberei dend lager onderwüs gesticht De Commissie van büsUuid grondbedrüf, zoomede de Gezondheidscom missie kunnen zich met het ontwerp-her- zienlngsplan vereenlgen, terwül ook dc Vaste Commissie voor uitbreidingsplannen to Noord-Holland daaromtrent gunstig ad viseert Het ontwerp heeft van 7 Augustus tot en net S September JJ. ter gemeente-secreta- rte voor een leder ter Inzage gelegen, ter wül daartegen geen bezwaren zün Ingé bracht. B. en W. stellen dep Raad in overeen stemming met de uitgebrachte adviezen voor, het plan tot herziening van het uit breidingsplan, le gedeelte, voor zooveel ge togen ten Zuiden van den Baanstngel er. den Nieuwlanderslngel vast te stellen. Conform besloten. Waarschünlük tijdens het vuurwerk is zoek geraakt een zwart hondje met een halsband met belletjes om. Het dier is terug tebekomen bü de heer Hablcht, Kweerepad 20. alhier. ten derde kan een bebouwing van blokken van zes aaneengesloten huizen met tusschen- rulmten van 3 M. aan weerskanten geen half open bebouwing genoemd worden en ze ker 'hlet kunnen dienen tot verfraaiing van sommige stadsgedeelten. Reden waarom de heer Bakker voorstelt het ontwerp bebouwlngsverordening In door hem aangegeven richting te würigen. De heer BAKKER kan niet Inzien, dat bebouwing met blokken van 6 hulzen, met daartusschen een ruimte van 6 M. open be bouwing Is. Spr. noemt dit gesloten bebouwing en geeft den voorkeur aan blokken van drie hulzen met 10 M tusschenrulmte. Voor open bebouwing meent spr.. dat en kele hulzen met 15 M. tusschenrulmte in aanmerking komen. De heer KLAVER deelt mede, dat de com- miss'e over het voorstel-Bakker vergaderd heeft, waarbü de heer Bakker niet aanwe zig kon zijn. De Commissie van Bijstand Is van meening, dat volgens de Ideeën van den heer Bakker. d« huizen te duur worden we gens de vele grond die er bü moet komen. Zoodoende zou er een uiterst langzame bebouwing komen. Gezien de ondervinding met perceèlen aan den Kennemerstraatweg, meent de commissie niet 'n te moeten gaan op het voorstel van den heer Bakker. Weth, RINGERS noemt het voorstel- Bakker alleen goed voor kleine gemeenten, voor buitengemeenten, waar de grond niet duurder is dan f 2. Óp grond van den toe stand In Alkmaar en den prüs, die hier voor den grond gereven moet worden, acht spr. aanneming van hè'. voorstel-Bakker niet ge wenscht. Het bouwbedrijf zou er stil door worden ge'egd. Weth. LEESBERG gaat de algemeene strekking van de bebouwlnfsverordening na en betoogt, dat deze niet voor een bepaald vak van de gemeente geldt Het is juist de bedoeling de vrije bebou wing niet overal toe te laten. We willen niet overal verspreide bebouwing toelaten, terwül ook büv. op den Westeüjk geen gesloten be bouwing kan worden toegelaten. Spr. meent, dat de heer Bakker In dit op zicht zün standpunt prijs zal moeten geven. Wat betreft de opmerking van den heer Bakker over gesloten bebouwing, meent spr. dat hulzen met tusschenrulmte van 10 M. geen gesloten bebouwing genoemd kan wor den. zooals de heer Bakker doet. Aleen- staande hulzen noemt spr. verspreide bebou wing en niet zooals de heer Bakker, half open bebouwing. i Het welbekende café-restaurant tegenover het stadhuis .De Karseboom” is gerestau reerd. Had de heer Luuferzt het vorig jaar het interieur van zün zaak gemoderniseerd, thans is het geheel vervolmaakt. doordat de ondergevei vernieuwd is, waardoor de in gang tot het café In het midden is gekomen en het interieur aan ruimte en gezelligheid heeft gewonnen. Door den heer C. Rol. alhier, was een nieuwe ouderpui ontworpen, aanpassend aan den oud-Hollandschen bovengevel en aan de karakteristieke entourage van Stadhuis, Groote Kerk enz. Het ontwerp werd aanstonds door de schoonheidscommissie goedgekeurd en mag dan ook door de combinatie van moderne en oud-Hollardsche architectuur als bijzon der geslaafd geroemd worden. De kleine glas-in-locd rvlties en des avonds de royale, moderne verlichting doen aangenaam aan. Het interieur Is mede opnieuw geschndezd en van moderne verlichtingsom amen ten voorzien. Binnen drie weken is deze verbouwing door den heer Rol vlug en goed uitgevoerd JDe Karseboom” wordt knoegen heropend Uitbreiding leervakken U.-L--school Het Hoofd der U.L.-school heeft den wensch te kennen gegeven het onderwüs in rekenen aan de onder zün beheer staande school meer te oriënteer en In de richting van het handelsrekenen en tevens aan de belde hoogste klassen onderwüs te geven in eenvouoig boekhouden. Hü stelt daartoe voor, over te gaan tot Invoering van het vak handelskennls. bedoeld onder letter P van artikel 2 der Lager Onderwüswet 1930 aan de onder zün beheer staande school, waartoe thans de gelegenheid bestaat om dat de nieuwbenoemde onderwüzer aan die school, de heer Covers, bevoegdheid voor dit vak bezit. In zün voorstel w^st het hoofd er op, dat het rekenen op de U.L.-scholen zich meer en meer richt naar het handels- rekenen,’ dat de candldaten voor het z^. M.U.L.O.-diploma, die examen doen In meergenoemd vak, wat te züner tüd in de bedoeling ligt, vrijgesteld zün van het schrlftelyk examen In rekenen, en dat vele leerlingen van de school later gaan naar een kantoor of in een zaak en voor deze net vak zeer noodlg is. Aan verreweg de meeste U. L.-scholen wordt het vak dan ook ge geven. Het voorstel heeft de Instemming van B. en W., evenals die van den Inspecteur van het lager onderwüs in de inspectie Alkmaar en van de Commissie van Büstand voor het Onderwüs. Voor, het aanschaffen van de benoodlgde boeket, is eene uitgaaf noodlg van pl.rn. 200.B. en W. stellen voor, tot de Ui voering van genoemd vak over te gaan. De VOORZITTER zou het betreuren, dat gevreesd zou worden, dat het Handelson- derwüs schade zou lüden; als dit aange toond zou kunnen worden, dan zou het col lege dit voorstel Intrekken. Daarom stelt spr. voor, dit vborstel aan te houden, ten einde de menschen van bet Handelsonderwijs te hooren. Aldus besloten. Raad dat wenscht dan zal vervolg aan de schoolbesturen ge- van allerhande onderdee- len, porti, telegrammen, reiskosten, enz. be wüsstukken te hebben; het is de groote moeilükheld dat die stukken van enkele jaren terug vernietigd zün. Als de Raad den wensch uitspreekt, dat iedere reis met name aangeduid wordt, dan Spr. adviseert deze bülage niet aan te nemen. Spr. gelooft ook niet, dat de exploi tatie uitkomt; 10 huur zal het volgens spr. niet opbrengen. Als we dit huls zouden Instandhouden, zouden er zeker meerdere aanvragen komen voor hulzen waarvan we tot dusverre de schoonheid nog niet ontdekt hebben. De heer KEESOM verschilt eenlgszins met den heer Westerhofde topgevel is wel oud en mooi, doch de onderpul Is mo dem; oorspronkelijk had spr. voor deze bü lage willen stemmen, doch thans conclu deert spr. dat hü tegen moet stemmen. Weth. LEESBERG merkt op, dat óe plaats, waar een dergelük gebouw staat, niet tot maatstaf kan dienen. Alkmaar is reeds veel oud moois kwüt geraakt. Er wordt gevraagd een renteloos voorschot, zoodat het niet zoo erg is de hand over net hart te strijken. Spr. had vandaag graig van den heer Westerhof het geluid gehoord van diens partügenoot Ed. Polak (gelach). ’t Is een mooie 17de eeuwsche gevel. Door er een winkel In aan te brengen, is het exploitabel. Zou de ondergevei dbk gerestaureerd worden als de bovengevel, dan zou het te duur worden. De VOORZITTER maakt nog de opmer king, dat hü er altüd voor Is in de stad te behouden, wat er aan oude gebouwen L; hier heeft spr. van niemand argumenten gehoord, die bezwaren naar voren bracn- ten. Spr. beveelt het voorstel aan in den gunst van den Raad. De heer WESTERHOF betoogt nog. dat er in dezen gevel geen specia’Ul 17de eeuw sche bouwstül blükt, spr. noemt het een monstrum, zooals de teekenlr.g van de res tauratie toont. Liever zou spr. gelden vo- teeren voor de restauratie van de Groote Kerk. van e onepuidrrrd.G ti:aol nkaagag ktai De heer KEESOM vraagt of het bezwaar van de onderpul niet ondervangen kan worden. Wethouder LEESBERG zegt, dat het wel mogelük is. doch dat het dan niet te ex- plolteeren is. Spr. wil het voorstel nog we! om het idee-Keesom ^e

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13