Binnenlandsch cJ'Cieuws I Voor Zelfscheerders Uw haarwordt »r. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE J 1V 'fj 1 BLADZIJ ZATERDAG 27 SEPTEMBER L30 STOOM VA A PTm^F.N Een „aangenaam” huwelijksgeschenk Gevaarlijke weg Meineed LUCHTVAART Botsing Luchtvaart in de West De gefopte controleur f Brand te Lonneker KUNST EN KENNIS Anna de Savornin Lohman Dievegge aangehouden Groote weersverandering De Leidsche drie-Octoberfeeslen Waarschuwing Multatulis weduwe overleden GEMENGD NIEUWS Auto verbrijzeld \\v Zes passagiers licht gewond De tentoonstelling te Antwerpen Inbreker gearresteerd R. K. Boekhandelaren- en Uitgeversvereenlging St. Jan Nederlandsche arbeiders in Duitschland Teleurstelling bij het afdeelings- onderzoek )P Eerst een weinig Purol goed in de huid wrijven en daarna pas inzeepen. Dat scheert schoon, zacht en pijnloos. Herziening gemeentewet Derde vjroene-Kruis -Congres v juikuE BLAD Huiselijke ziekenverpleging en gezlnshyglëne van de r Jaarvergadering te Utrecht Een vrouw en een kind overreden Ara- Twee getuigen in arrest gesteld van Francisco. Motorrijder ernstig gewond Vertrek der commissie van ondersoek Binnenkort offlcleele besprekingen Londen. Barcelona pass. Genua pass. Sulina DAM naar naar 2000 jachtpatronen ontploft Gisternacht Is brand uitgebroken in naar - De begrafenis te ’s-Gravenhage Oneerlijke Duitsche dienstbode naar een te door mr Wat er te doen aal zijn waarschu- te gep. om te st o Bezoek van den minister van Koloniën A U’.. 475. 575. Leeuwen en ir. de Kruyff. den vertegenwoor- Na een kort bezoek aan de Nederlandsche, i f terwijl van mu llet leest Doet. 24 Sept, van Hamb. te - -tVEDEALAlVD. HUIJGENS (thuisr.) 25 Sopt. te Port Said. Toen zy stevig waren gebonden, werden rjj op een paard gezet. Trijntje gezeten bli den hoofdman, dacht, nu dat is me ook een pret. Ik ben weer een nieuw avontuur te wachten, en wie had dat ooit gedacht, toen wij uit de Hst van Driepoot vluchtten, in den maan verlichten nacht. uit- be- plechtigheld en straatmaker Akkerman te Leeuwarden. Als mededader Is een 49-jarig man aangehou den. een goede bekende van de Justitie. eed, twee getuigen in een zaak van vernie ling te Marssum. welke het Hof heeft be handeld. werd een Mer- Ble* verk il. van vrü I een perceel te Lonneker waarin de heer Rool- vink een zaak in rijwielen en vuurwapenen heeft gevestigd. In het perceel waren pijn. 2000 Jachtpa tronen opgeslagen, welke ontploften, waar door de bewoners werden gealarmeerd. De winkel met den geheelen inventaris is uitgebrand. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. Ronds. ANNA m.s. Aarhus. BATAVIER I Rotterdam. M. de Savornin Lohman, broeder van de ontslapene, dankte voor de betoonde be langstelling. Gistermiddag is een auto uit Moddergat op de plaats waar te Leeuwarden de tram baan den Harllngerstraatweg kruist, tegen een bagagewagen van een tramtrein gereden. Deze wagen liep uit de rails en de auto werd tusschen den wagen en een boom ver brijzeld. Zes passagiers werden door het dak van der) auto op den weg geslingerd; zij be kwamen lichte verwondingen. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Gisteren vertrokken per ss. .Statendam” naar New York de heeren D. J. de Vries (chef afdeellng buitenland by de K. L. M.) en U. F. M. Dellaert (havenmeester voor de gemeente Amsterdam op het vliegveld Schiphol) om zich vandaar vla Miami te begeven naar Curacao en Paramaribo, ten einde in opdracht van het dep van kolo niën de landvoogden van Curacao en Suri name van voorlichting te dienen omtrent alles wat met de luchtvaart verband houdt. Deze commissie, die samengesteld is uit een deskundige op economisch- en handels gebied en een deskundige op het gebied van luchtvaart-grondorganisatie, zal, na zich zoo volledig mogelijk op de hoogte te hebben gesteld van wat op dat gebied reeds geor ganiseerd is in Noord- en Mldden-Amerika, de landvoogden van Curacao en Suriname volledig In kunnen lichten omtrent de wij ze waarop de Nederlandsche Luchtvaart in onze West-Indlscbe koloniën het aandeel in het luchtverkeer kan worden gewaar borgd dat haar zoowel uit een politiek’ als uit een economisch oogpunt toekomt. Donderdagavond ongeveer negen uur reed een auto op den Antwerpschen straatweg bij Bergen op Zoom. Toen de bestuurder ervan zijn wagen tot stilstand bracht, reed een motor van achteren tegen den wagen op, waardoo^ de bestuurder kwam te vallen en een zware hersenschudding bekwam. De motorrijder Van Melr uit Ossendrecht is per auto naar het Alg. Burgergasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. HJJ was gistermorgen nog niet tot bewust zijn gekomen. Uitsluiting van het Raadslidmaatschap Sommige leden waren van oordeel, dal zoo weinig mogelyk personen van t raads lidmaatschap behooren te worden uitgeslo ten. Art. 23 gaat huns inziens veel te ver. Benige leden waren van oordeel, dat de wet geen aodece personen van bet lidmaatschap 3Ö Jiger van het dep. van Koloniën, den heer de Voogt en den heer Dühring. Na een kort bezoek aan de Nederlandsche, toefde de minister geruimen tyd in de In de offlcleele regeeringslnzendlng bekeken, ter wijl ook voor de Inzendingen van de rubber- vereenlglng en de dellplantersvereenlglng beide verzorgd door de Handelsafdeeling van 1 Koloniaal Instituut, die van den zendings raad te Oeg tgeest en voor de afdeellng van Boeatan veel belangstelling werd getoond. Na de door den consul-generaal aangeboden lunch, bezocht het gezelschap het paviljoen van den Congo. Inleiding prof. dr. H. Alderehoff .Niemand zal mij ervan verdenken tegen- finder te zijn van voorbehoedende entingen, toch doet zich het merkwaardige feit voor, dat Ik op dit gebied niet zelden moet remmen in plaats van aansporen." Met deze woorden ving prof. dr. H. Alders- hoff. hoogleeraar in de serologie te Utrecht zijn referaat aan, waarin hjj het vraagstuk der hygiënische vol. sopvoeding in verband met voorbehoedende entingen behandelde. Met voorbehoedende entingen tegen ver schillende ziekten zijn onbetwistbaar achoone resultaten verkregen, die op den mensch In druk hebben gemaakt. Maar niemand zal ont kennen, dat deze weg toch wel niet de na tuurlijke is en zeer ver afwijkt van de wegen, waarlangs de natuur in ons lichaam besmet ting en genezing tot stand brengt. Pas dan zal het ideaal bereikt zijn, als wfl iir staat zijn de natuur in dezen volkomen na te bootsen. Evenmin als dit op andere gebieden, waar de mensch dit nastreeft, steeds volkomen mo- gelijk is, zoo zijn ook de voorbehoedende en tingen geen volkomen betrouwbare, noch •teeds onschadelijke middelen. Daarna werden even de droeve ervaringen te Lübeck aangestipt. Daar de daar gebezlgle entstof ook reeds sedert vijf Jaren in ons land in daartoe bij zonder aangewezen gevallen wordt gebruikt en nooit tot eenig bezwaar aanleiding gaf. heeft het publiek er recht op te weten, dat in het Rijks Serologlsch Instituut, dat voor ons land entstof maakt, een vergissing als te Lübeck begaan als onmogelijk mag worden beschouwd. Prof. Aldershoff eindigde met de mededee- ling, dat men tot het inzicht moet komen dat naast, ja, niet zelden in plaats van voor behoedende entingen, algemeens en bijzon dere hygiënische maatregelen in aanmerking komen. Oisteten werd het derde Groene-Kruls- congres, gewijd aan de huiselijke zlekenver- p'eginf en gezlnshyglëne, te Utrecht voortge- Het eerst was het woord aan dr. H. H. Hamaker. De benoeming van den t-irgemeester. Eenige leden brachten ter sprake de wiize van^ienoeming van den burgemeester, we’ke op den ouden voet is gehandhaafd. Vele leden wenschten handhaving van het be staande stelsel. Eenige leden die er zich desnoods mede zouden kunnen vereenlgen de geeseiyken niet langer uit te sluiten van het raadslid maatschap, hadden er ernstig bezwaar tegen, dat dezen nu ook tot burgemeester benoemd kunnen worden. Verschillende leden hadden ernstig be zwaar tegen de benoembaarheid van vrou wen tot bovengenoemde ambten en bovenal tot het ambt van burgemeester. Sommige leden zelfs in die mate, dat zij zich ver plicht achtten te overwegen, of deze wij ziging der Gemeentewet hen niet moet no pen, hunne stem aan het ontwerp te ont houden. Anderen leden liet deze wetswijzi ging tamelijk onverschillig, doch zij begre pen de oppositie niet, aangezien de vrouw thans reeds benoembaar is tot wethouder en dus als waarnemend burgemeester kan op treden. van den Raad behoort uit te sluiten dan de genen, die in zeker commercieel of politiek verband staan tot de gemeente. Anderen waren van oordeel, dat ook uit andere over wegingen uitsluitingen gemotiveerd kunnen zijn. Eenige leden zouden er de voorkeur aan hebben gegeven, dat de uitsluiting van gees telijken en bedienaars van den godsdienst ware gehandhaafd. Deels dachten zij daar bij vooral aan het platteland en aan ge meenteraden met een klein aantal leden. Andere leden waren van oordeel, dat aan de kerkgenootschappen de beslissing moet worden gelaten, of de vereenlglng van het raadslidmaatschap en eene kerkeltjke bedie ning toelaatbaar of wenscheljjk is. Verschillende leden betreurden de aanne ming van het amendement-Van den Bergh ca., waardoor de voorgestelde uitsluit Lig van de zoogenaamde vrijgestelden van het gemeentepersoneel is vervallen. Andere leden juichten daarentegen de aanneming van dit amendement toe. Zeer groot bezwaar hadden verscheidene leden tegen uitsluiting van defn) echtgenoot van de in art. 23 uitgeslotenen. Dit ging hun veel te ver. Inleiding dr. H. H. Him.lrr Vóór dr. Hamaker, die de taak van het Groene-Kruls" ten opzichte van de nieuwe Ziektefondswet behandelde, tot de eigenlijke kern van zijn betoog kwam, ging hij na, wat de nieuwe Ziekenfondswet ons vennoedelijk tal brengen en wat het ..Groene Kruis" kan doen om haar zoo goed mogelijk tot naar recht te doen komen. Dr. Hamaker stelde zich op het standpunt, dat ook in de toekomst ziekenfondsen zullen ontstaan en tot bloei komen onafhankelijk van een ingrijpen met de daad van. zooals hij het nltdrukte, onze zijde. Dr. Hamaker zou het in hooge mate be denkelijk en betreurenswaardig achten, wan neer een Ziekenfondswet de Groene-Kruis- taak ging overdragen aan daarvoor niet des kundige ziekenfondsbesturen. Daarna sprak de here dr. N. M. Josephus jltta. voorzitter van den Gezondheidsraad te sGravenhage over: „De beteekenls van den Volkenbond voor de volksgezondheid en den internationalen voorlichtingsdienst.” Baronesse Van Hogendorp, wijkverpleegster te Utrecht, besprak vervolgens de technische verbetering van de huiselijke ziekenverzorging. Nadat dr. Beyreis de noodzakelykHeld van een bijzondere, landelijke ziekenverpleging en gezondheidszorg, voortvloeiende uit de ver houdingen in Duitschland. had betoogd, werd gedurende eenigen tijd gepauzeerd. De middagbyeenkomst ving aan met mede- deelingen van mad. J. De lagrange over het werk van de verplecgster-huisbezoekster in Frankrijk. Dr. F, S. Meyers, uit Amsterdam, hield voorts een Inleiding over het onderwerp: Lei ding en toezicht by de verzorging van psy chisch invaliden in eigen woningen." Miss Colbum deed nu mededeellngen over de Inspectie van de wykverpleegsters in het Britsche RUk. gitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, Indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft, zoo- dat het daarin opgenomen wordt. Nadat in Bronovo te ’s-Gravenhage rouwdienst was geleid door Pastor Herbst, is gisteren op de begraafplaats Oud Elk en Duinen, het stoffeiyk overschot van de bekende schrijfster jkvr. A. A. M. de Ba- vomin Lohman ter aarde besteld. De plechtigheid geschiedde in allen eenvoud en werd o. a. bygewoond door eenige dames uit de litteraire wereld. Met den stoet kwamen mede jhr, M. A. de Savornin Lohman, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, president van den Hoogen Raad en de heer J. C. Blois van Treslong Prins. By de groeve sprak Pastor Herbst een kort afscheidswoord, waarna jhr. mr. A. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Ketelaar, betreffende het instel len van een onderzoek in verband met een aan de Nederlandsche arbeiders aan de mijn ..Alstaden", toebehoorende aan het Hlbernla-Concern te Hem, gestelden eisch om zich als Dultscher te laten naturallsee- ren, heeft de Minister van Buitenlandscne Zaken geantwoord: Bedoelde mynondememing schynt aan vankelijk aan haar Nederlandsche arbeiders een dergeiyke mededeellng te hebben ge daan. naar de directie mededeelde, omdat zy er prils op stelde, deze arbeiders te be houden voor een mogelyk ontslag. De direc tie heeft echter in het begin van Augustus jl den directeur der Nederlandsche Arbeids beurs te Oberhausen gemachtigd, om aan de Nederlanders, die by deze myn werk zaam zijn, met nadruk mede te deelen. dat zy niet zullen worden ontslagen, als zy zich niet als Dultscher willen laten naturallsee- ren, tenzy het ontslag geschiedt om redenen, die ook voor Duitsche arbeiders tot ontslag leiden. Aangaande het ontslag van Nederlandsche arbeiders, werkzaam by myn- en andere be dreven in West-Duitschland. wordt de mi nister van Arbeid, H. en N. geregeld op de hoogte gehouden. De minister maakt van deze gelegenheid gebruik om tevens mede te deelen, dat in den laatsten tyd, ten gevolge van de eco nomische verhoudingen in West-Duitschland. talrijke Nederlandsche arbeiders worden om slagen. Voor wat betreft de ontslagen Neder landsche mynwerkers heeft zyn ambtgenoot van Arbeid, H. en N., pogingen in het werk gesteld om de arbeiders, die daarvoor ge schikt zijn, by de Nederlandsche nrijnen te plaatsen. Deze pogingen hebben thans to. een gunstig resultaat geleid. Betreffende het werken van Nederland sche arbeiders in Duitschland zullen waar- schyniyk binnenkort offlcleele besprekingen worden gehouden tusschen vertegenwoor digers der beide Regeerlngen. Gisteren had in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de 8ste jaarvergadering p.aats van bovengenoemde vereenlglng onder voor zitterschap van den heer Paul Brandt uit Bussum De kwestie Klooster-boekhandel en gevery werd in besloten vergadering sproken. In zyn openingsrede wees de voorzitter er om. op, dat over het algemeen de ver koop van het katholieke boek gemakkeiy- ker gaat; dat zelfs nlet-katholleke uitgevers zich daarvoor nu gaan interesseeren, is dan ook wel een bewys, dat de grootste risico voorby is. Spr. deelde verder mede, dat de meenlng van de vergadering zal gevraagd worden over de oprichting van een opleidingscursus voor den R. K. Boekhandel. Het bestuur meent dari een afzonderiyke katholieke opleiding gewenscht is. Tenslotte besprak spr. het punt van de agenda: Bespreking van het rapport der Commissie ingesteld In zake Kloosterboek- handel en uitgeverij. Spr. drong erop aan. dat deze aak frisch en eeriyk bekeken wordt; is er geen vuiltje aan de lucht, welnu dan eeriyk bekend; is de toestand ongewenscht, dan ook zulks frank en vry en openiyk gezegd- Spr sloot dan de vergadering met den Christehjken groet, na den wensch uitge- - sproken te hebben, dat onder Gods zegen de besluiten, die genomen werden, mogen strekken tot de uitbreiding van het Ko ningschap van Christus door middel van den katholieken boekhandel ,J5t. Bavo” bevat onderstaande wing: „Heerschap, met sterk Belgisch accent, reist pastorieën en kloosters af. om onder het opdisschen van een verdicht verhaal, valsche kant voor alben, superplies etc. aan den man te brengen, die hij voor echte aanbiedt tegen zg, Uefdadigheldsprljs. De prjjs dien hy zich laat betalen is minstens voor de helft te hoog. Circa twee jaar ge- leden trachtte hetzelfde heerschap in In den nacht onweerde het her- Bisdom Roermond zyn slag te slaan Gisteren is te Joure op verzoek van de politie te Leeuwarden een 27-jarlge straat- it'.aker aangel'.ocden. verdacht van diefstal van f 600.met braak ten huize van den Op de Schaesbergstraat. onder Schaes- berg, geraakte het acht-jarig meisje O. S. onder een auto en werd in deemiswekken- den toestand naar het ziekenhuis te Heer len overgebracht. haaldeiyk met zware slagregens en vroeg In den morgen trok een vrij zwaar onweer, vergezeld van slagregens en hagel, langzaam voorby, terwyi de barometer steeds langzaam en onregelmatig bleef dalen. Al deze verschynselen wyzen er op, dat In de hooge luchtlagen een sterke afkoeling heeft plaats gehad en dit staat weer in ver band met de verplaatsing van het centrum der diepe depressie, welke over de Noordzee ligt, naar het Zuid-Oosten en het dichter in onze omgeving komen van het centrum, totdat de uit het hojge Norden doorgekomen koude luchtstroom thans ongehinderd over de Noordzee en over ons land kan gaan. De hoofdoorzaak der groote weersverandering is derhalve het ophouden van den warmen zuldeiyken luchtstroom, die In het begin der week over We t-Europa woei en hfet daarvoor in de plaats treden van een kouden lucht stroom uit het hooge Noorden. Het weer kan dus nog een paar dagen buiig en koel blijven, met een langzame verbetering. hetzelfde verhaal: van die acht weken geleden geetor- weerl). van twee vrome zusters i party kant zyn blijven zitten tegen spotprijs aan arme kerken wü- Een uur later werd op denzelfden weg de 30-jarige vrouw M. door een vrachtauto overreden. - Met gebroken beenen werd naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van beiden is niet ernstig. De rechter-commlssarls by de rechtbank te Leeuwarden heeft in bet Huis van Be waring doen opsluiten, verdacht van mein- De weerkundige medewerker van het „Vad.” schrijft: Sedert eergisteren heeft een zeer groote verandering in de weersgesteldheid plaats ge had, die allereerst een groote afkoeling heeft gebracht. De temperatuur was gistermorgen om 8 uur 9.0 graden Celsius hetgeen een da ling sedert eergisteren beteekent van 5 en sedert Woensdag van 9 graden. Daarby zyn tal van zware regenbuien voorbygetrokken. die vergezeld waren van onweer en van hagel. De totale hoeveelheid regen die in den nacht Is gevallen, bedroeg 313 m M„ een hoeveel heid die iets grooter is, dan de hoeveelheid van 30 5 m.M. die in den morgen van 1 Aug. 1929 na een zware regenbui in den avond van 31 Juli uit den regenmeter werd afgetapt. Om een grootere dan de nu gevallen regenhoeveel- heid te vinden, moeten wij tot Juni van het laar 1921 teruggaan, toen tijden een lang durig onweer in den nacht van 3 op 4 een hoeveelheid regen van 60 m.M. viel Waarvan is deze weerqsverandering een gevolg? Deze verandering is eergisteren in den namiddag begonnen, toen de bewolking gaandeweg zwaarder werd; na Ir aanvanke- lyke opklaring begonnen zich in den avond regenbuien te vormen, later gevolgd door onweer. 1 De behandeling in de Tweede Kamer. Zeer vele leden achtten het onbegrijpelijk, dat de Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw by de overneming en de ver dere schrifteHJke en mondelinge behande ling van het ontwerp zoo weinig vastheid van overtuiging heeft getoond, herhaa'deiyk zyn standpunt heeft gewyzlgd en in die mate slag op slag aan de Kamer de beslis sing heeft gelaten, dat meremalen da to on ver waar HJk Verschenen is het Voorloopig Verslag over het ontwerp van wet tot herziening van de Gemeentewet. Men was vrij algemeen teleurgesteld door den inhoud van het wetsontwerp. Immers het beantwoordt niet aan de verwachtingen en in stede van een herziening van de Gemeen tewet in grooten stijl te brepgen poogt het slechts enkele onderdeden der bestaande wet te verbeteren. De volgende grappige geschiedenis speel de zich dezer dagen af in B. Daar mogen politiebeambten in uniform gratis met de tram mee rijden, onverschillig waarheen zy willen. Maar volgens voorschrift mogen in één wagen maar twee beambten tegeiyk van dit stedelyk voorrecht genieten. Daar komt zoo’n controleur in zoo'n wa gen en ziet drie uniformen.... volgens voor schrift eischt hy van den derden die het laatst ingestapt was. tramgeld.... 10 ct..... Wet is wet, en een controleur is een contro leur.... dus er kan niet gesjacherd wor den.... De boosdoener moet betalen uit zyn eigen portemonnaie. Dat is hard.... en het slachtoffer zint op wraak.... De gelegenheid biedt zich hiervoor direct aan.... Een an dere tram nadert en de controleur springt met een elastlschen sprong van den eenen wagen In den anderen.... terwyi de tram nog in beweging is. Er zyn echter nog meer zulke acrobaten. Fluks doet de politieagent hem dit na. ‘maar niet vóór de halte die bereikt is. De collega's een en twee weten heelemaal niet waarom collega nummer drie hen zoo snel verlaten heeft. De politieagent die zoo juist door den controleur gesnapt is, snapt nu den controleur zelf. „Zei U niet, manneke, wet is wet! Nu dan, volgens de wet op Spoor- en Tramwagen moogt u gedurende het rijden niet op- en afspringen. Dat hebt u echter wel gedaan! Een gulden bpete! Ik ben van de politie.” En de controleur moest betalen! Leer om leer! Spoorslags reed men naar het hol der roovtrs. ge.egen m een dep ravyn. Piero, die op het achterste paaid zat. dacht: „Waar sou Jokko geblven zyn”. Het wa- langs een hollen weg ze trokken, langs een met mos begroeiden rand. Onder de hoeven van de paarden, stoof oo het droge fyne zand. BarxETCO LUX. JONGE ANTHONY Bangle naar para. 25 Sept. Oueraant. JONGE JACOBUS. Rott. naar 25 Sent. Gibraltar. JONGE JOHANNA Rott, naar 25 Sept. Oueaaant. SrBDElttUUnMCKB SCHEFEW. ALGER1B 25 Sept. van Genua te Rust. 24 Sept, van Hamb. 25- Sept, van Hamburg ..Olteruain. BATAVIER V 26 Sept. v.m. 8 uur 10 van Rott. te Garvesend. ESPERANCE z.a naar GAZELLE m.s. 24 Sept, van Sonderburg Hamburg. HAULEWIJK 26 Sept. Messina gep. Genua n. Braila. KATWIJK '25 Sept, van Caen naar Rott. LEKHAVEN 25 Sept. Ouessant gep. B. Aires naar Amsterdam. LETO. Houston-RotL. p. 26 Sept. Bevexier. NEERLANDIA, lichter. 24 Sept, van Rott. te Hamb. Der sleepb. Caurus. NIEUWENDAM m.a 24 Sept van Nederland te Hamburg. PRUDENTIA m.s. 24 Sept van Hamb. naar Holbaeck. ROZENBURG 25 Sept van Rott. te Bayonne. SASSENHETM 25 Sept van Ostende te Archangel. STAD ARNHEM 25 Sept van Tnsak te Gra- STAD ZAANDAM 25 Sept van Wear Bordeaux. STAD ZWOLLE 25 Sept van Sunderland 1 Lissabon. TELA 25 Sept, van Rotterdam te Oran. THEANO 25 Sept van Belfast naar Amst WINTERSWIJK 26 Sept van Nue vitas te Baltimo»-e. ZEESTER. 26 Sept van Aarhus te Hamb: ANTJE ma. 25 Sent van Nieuwpoort te Londen. BARENDRECHT 25 Sept van Gravesend n. Constarrza. CATHARINA ms. 24 Sept van Rochester n. Nieuwpoort CATHARINA, ms. 25 Sept te Lond. uitgek 1. naar Calais. DOLPHIJN. ms. 25 Sept, van Antw. te Lond. ENGELINA II. ms. 25 Sept te Lond. uitgekL naar Antwerpen. GEERTRUIDA. ms. 25 Sept te Lond. uitgekl. naar Calais. GOUWESTROOM 24 Sept van Swansea te Fo- wey. HENDERIKA. ms., 25 Sept te Lond. uitgekl. naar Antwerpen. JANTIENA. ms. 22 Sept te Thisted. MERWEDE 24 Sept van Rouaan naar Tops ham. NAALDWIJK 25 Sept van Port Talbot naar Huelva. OLGA. ms.. 25 Sept, te Lond. uitgekl. naar Nieuwpoort. OOSTERSCHELDE. ms. 24 Sept van Christi- ansand te Charlestown. PALMA, ms. 24 Sept van Zwjjndrecht Rouaan. POOLZEE. sleepb.. 24 Sept Bevexier de West met twee bakken. REINA II ms. 23 Sept te MethiL RIJNSTROOM 24 Sept van Amst te Hull. SEMIRAMIS 25 Sept van Stockholm SheH Haven. TEUNA, ms. 24 Sept, van Gravesend naar Calais. ZEEHOND, ms. 25 Sept .van Antw., te Lond. J AV A—P ACmC-LUM MODJOKERTO. Java naar San pass. 25 Sept Midsway. B4/1' TBMAMSCHJ X*X>OYX>. d Fn^LI^B t^oner- "sTTOEBONDO (thuiur) para. 25 Sapt. Fi- nlTJERIMAl (thuisr.) 26 Sept, van Singapore. STOOWAABT KM. OCEAAM. MENELAUS. Japan-Rott.. 25 Sept, van F- Swettenh. De dag van Leiden’s Ontzet zal nu weer een grootsch festyn worden. Men begint iitmaal elgeniyk al op 2 October. In de Stadsgehoorzaal worden dan kinderopvoe- rtngen van Pietje Bell gegeven, les avonds met een groote taptoe riekkorpsen en vereenigingen zal worden ingezet. Het ochtendprogramma van den Drle- Octoberdag verschilt niet zoo heel veel van andere jaren. Het Leidsche Politie Muziekkorps zorgt voor de reveille, by gebrek aan stadhuis trappen nu vanaf het balcon van de Stads gehoorzaal. Even traditioneel als de ko- raalmuziek in het Van der Werfpark, is daarna de ultdeeling van haring en brood koffie en tabak aan 2772 personen. Concert op het Waaghoofd, Japansch dagvuurwerk, springen van de fontein op de Vischmarkt, kinderspelen en niet te vergeten de kermis op het Schuttersveld zijn de verdere num mers van het ochtendprogramma. Het f glanspunt van de Drie-Octobervie- dng belooft ditmaal een grootsch bloemen- feest te worden. Dank zy door de Drie-Octobervereenlglng uitgeloofde prijzen, zullen er veel deelne mers zyn aan dit bloemencorso, dat gedeel- Uiyk ook als reclameoptocht is bedoeld. Des avonds zijn er concerten, tot slot den het vuurwerk. maatschappij. van Rott. naar Tanger. -n Bari naar Catacolo. S. Maria naar P. Co- Eergisteren is in het Diaconessenhuis Bronovo te ’s-Gravenhage, 90 Jaar oud overleden mevrouw M. Douwes Dekker Hammlnck Schepel, de weduwe van Eduard Douwes Dekker. zy trad met Multatull in het huweiyk na den dood van zyn eerste vrouw. Tine. In December JX, ter gelegenheid van haar 90sten verjaardag, werd Multatulis weduwe nog door veel vereerders van den schrijver van „Max Havelaar” gehuldigd. Twee maanden geleden kwam zy in haar woning te ’s-Gravenhage te vallen, waarbij zy een been brak, zy werd toen ter ver pleging opgenomen in Bronovo. druk werd gewekt van een zekere schllligheid ten aanzien van toch niet onbelangryke aangelegenheden. Tegenover het verwyt van gemis aan kracht by de verdediging der regeerings- voorstellen, verklaarden sommige leden, dat men hier niet mag generallseeren en de Mi nister by belangrijke onderdeelen wel dege lijk krachtig is opgetreden. Als voorbeeld noemden zy de regeling der samenwerking van gemeenten. Enkele leden betreurden het, dat de Mi nister geen aanleiding heeft gevonden de bepalingen omtrent de plaatselyke belastin gen, voor zooveel deze buiten de wet op de financleele verhouding t-sschen het Rijk en de gemeenten vallen, aan een herzienlnt, te onderwerpen. Mr. John. Walker, directeur van een in dustrieels onderneming in Chicago verloof de zich met een mooi, maar onvermogend meisje. De bruid wilde haar dankbaarheid bewyzen voor den verlovingsring en andere geschenken en besloot, het kostbaarste voorwerp dat zy bezat, een byzonder goed afgerichten papegaai asn haar verloofde te zenden In den vroegen morgen ging de hospita der bruid naar de woning van den bruidegom en overhandigde hem het bruids geschenk. De gelukkige verloofde plaatste de kooi op zyn balkon en begaf zich naar zyn bureau. By zijn terugkaer vond hy twee politieagenten voor zyn huls die hem be valen de kooi te verwyderen of mee naar het politiebureau te gaan. Gedurende de af wezigheid van den direejeur had de pape gaai een stortvloed van ordinaire woorden en uitdrukkingen uitgebracht, en de buren namen er zoo’n aanstoot aan. dat zy naar de politie gingen. Met ontzetting vernam Mr. Walker deze tyding, want hy herinnerde zich de woor den van rijn bruid, dat de vogel al zyn ken nis aan haar alleen te danken had. Het dier werd per omgaande teruggezonden en de verloving afgebroken. De ontroostbare jonge dame verklaarde aan Mr. Walker dat het dier nooit zulke woorden van haar gehoord had. De kwestie werd nu in handen van een detective ge steld. die tot de ontdekking kwam, dat de huishoudster onderweg kennissen ontmoet had. met wie zy op straat een praatte ge maakt had. Daarby werd de papegaai uit de kooi gestolen. In haar vertwijfeling kocht zy een ander exemplaar en zette het In de kooi. Hoe kon de huishoudster ook vermoe den dat er zulke verwikkelingen uit deze ongelukkigen samenloop van omstandighe den zouden voortvloeien. Het jonge paar Is thans op huweiyksrel& Eergisteren bezocht de Minister van Kolo- nlén. de heer S. de Graaff, in gezelschap van den gouverneur van Suriname, dr. Rutgers, het hoofd van de 4e afdeellng van het de- Pertement van Koloniën, dr. van der Waals «n den architect van de Indische afdeellng heer Mooijen, de tentoonstelling van Ant werpen. Het gezelschap werd ontvangen door den 'onsul-generaal, den heer Ruys, de adjunct- onunissari sen van het Ned. paviljoen Ir. van Onlangs Is tijdens afwezigheid der bewo ners ingebroken tn een pand aan de Cein tuurbaan te Hlllegersberg, bewoond den heer de K. Ontvreemd werd een bedrag f 900.uit een brandkast. Al spoedig bleek, dat de Duitsche dienstbode L. N van de familie de K. onverwachts naar Duitschland vertrokken was, nadat zy een biljet van f 1000 gewisseld had. De inspecteur van politie heeft zich on- mlddeliyk met de Duitsche polltie-autoritel- ten in verbinding gesteld, met het gevolg, dat gisteren bericht is binnen gekomen, dat de dievegge te Frankfort a. d. Main aange houden is. WQT.T.awnAFMIXA-UJW GIEKERK (thuisr.) 24 Sept, te Dar ea Sa- '\lErWKERK (thuisr.) 24 Sept, van ^tra NTJKERK 24 Sept, van Rotterdam te Ham- bUFR. SPRINGFONTEIN (thuiar.) Marseille naar Antwerpen. Wrvr.T.airnBAITSCK inlili-LUM. KIELDRECHT (thuisr.) 25 Sept. v. Perim. HOU^AHDOOST -AXIê-UJW OUDERKERK 26 Sept, van Rotterd. te Am sterdam. STOOMVAART mu- CHRISTIAAN -- van Colombo. RADJA tultr.) 25 Sept. row. LLOTP. DRECHTERLAND (ultr.) 25 Sept, te Buenoe- Aires. XOV. YZD. STOOMB. ARIADNE 25 Sept. AURORA 25 Sept, van CERES 25 Sept, van '°CLIO 25 Sept, van Varna te Constant. DEUCALION 36 Sept, van Amst. te Rotter- <,"eOS 26 Sept, van Amsterdam te Rotterdam. FAUNA 25 Sept, van Malaga te Cadiz. IRENE 25 Sept van Faro te Lissabon. IRIS 25 Sept, van Pasaees naar Bilbao. MEROPE 25 Sept, van Vigo naar Cadiz. ODYSSEUS 25 Sept, van Stettin naar sterdam. ORPHEUS 25 September van Kopenh. naar Aarhus. PROTEUS 25 Sept van Danzig te Stettin. STELLA 26 Sept van Amsterdam te Rotter dam. THESEUS 25 Sept, van Barcelona te Genua. het opdisschen van zyn moeder ven U <nu die met een en xc Im len afstaan, enz. Men zy op rijn hoede. Het schynt. dat deze persoon Rotterdam tot zijn operatle-bari, heeft ge kozen. De laatste dagen heeft hij zich wr- voegd aan kloosters en pastoneen op dan Linker Maasoever. 26 Sept.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11