IN EN OM ALKMAAR I UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD Laatste Nïe „VRIESIA hel Daarom: VERMOORDT ZE ^L^s^d^a.Jóo^sLc^ BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1930 ZAADMARKT Telegrafisch Weerbericht ENKHUIZEN Fancy-Fair „Trinitas” SPORT EN SPEL VOETBAL TIMMER’S Alc. VictrixA. F. C. BOTERSPECULAAS aan RITSEVOORT 24. STADSNIEUWS P Benoeming „Kunst Zij Ons Doel” PROVINCIAAL NIEUWS est ma de spits door smaak en kwaliteit I Brutale inbraak te Barendrecht n ZWAAGDIJK EN CHEMICALIÉNHANDEL v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 ALKMAAR M.KATER XX UK bdXXXXP MIENT2-M ZLIPE GROOTEBROEK keinsMerbrug UITGEEST BERGEN Eén der daders in de TEXEL BOVENKARSPFL LANGENDIJK STOLPEN ASSENDELFT SPANBROEK H- Bonifacius „D. L N. D. U. A.” 9 iets na i steu- De eerste thuiswedstrijd DE „LENTE” NADERT R.K. KIESVEREENIGING mag PERSONALIA Windhoos boven Chicago ZONDAGS SLUITING APOTHEKEN VOETBALJUBILEUM. 18 gr. D Dekenale Jeugdraad val Nagekomen Kerkberichten ge- Leverlng KLEINE HARTEDIEF en welke te Rotter- eltaa WW <m MU, Op a-s. Zondag. 28 Ccptember, zal de apo theek van den heer Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. geopend zijn; de andere apo theken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heelt, Is gedurende de geheele daarop volgende week ’s nachts geopend. De andere apotheken zijn behalve des Zondags en op feestdagen ook ge sloten op werkdagen van des avonds 8 uur 's Zaterdags 9 uur, tot den volgenden mor gen 8 uur. Wjj verwijzen naar de In dit nummer voor komende advertentie, waarin het bestuur van het teekengenootschap ..Kunst Zij Ons Doel'' mededeelt, dat de wlntercursus 29 Sept, aan vangt. zoon Maria de en w. ’00». Ongeval Een 14-jarig meisje kwam met de fiets te vallen over een der basalthoopen, die wel wat nonchalant langs den weg wor den neergeworpen, met het ongelukkig ge volg, dat zij haar pols brak. Burgerlijke Stand Benoeming Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot patronaats- directeur alhier den Weleerw. Heer B. Keyer. Het blijkt steeds meer, dat de opheffing van de tram AlkmaarPurmerend, vulgair genaamd de „koffiemolen”, lang niet ieders sympathie heeft. Verschillende dorpen aan deze lijn gelegen, zijn wakker geschrikt, hebben hun traditioneele zuinigheid los gelaten en soms niet onaanzienlijke sommen beschikbaar gesteld. Dit nobele gebaar heeft niet nagelaten invloed uit te oefenen op de gemoedsgesteldheid van sommigen onzer raadsleden. Zij voelen voor de argumenten de tram is op deze gevaarlijke wegen niet te vervangen door autobussen, terwijl ook het goederenvervoer door opheffing zeer moei lijk zal worden. B. en W. voelen óók wel deze bezwaren, maar ze zien geen uitweg in de moeilijkheid de exploitatie, zooals die nu is, is niet loo- nendelectrificatie is zóó duur, dar dan heelemaal geen sluitende rekening te ver krijgen is. En dan mogen de bezwaren tegen opheffing erkend worden, doch tegen de bierkaai is niet te vechten. Vandaar, dat het College zonder veel woorden alleen maar verwees naar de interpellatie Keesom in een vorige verga lering. Dat was o.i. niet heelemaal juist. Er was toen tot slot geen beslissing in een of andere richting genomen. De burgemeester had als zijn meening te kennen gegeven, dat aan opheffing niet te ontkomen was, en vader Gevers had zich daar, doch niet namens den Raad, bij aangesloten. De heer Westerhof vond nu het bruggetje, waarover men misschien nog het beoogde doel kan bereiken. Zijn oog en hart waren geboeid en getroffen door het sierlijke motor- treintje, dat tegenwoordig door West-Fries- land’s bloeiende beemden rijdt. Zou dat ook niets zijn voor Alkmaarhurmerend Er zal nogmaals onderzocht worden. Men schrijft ons: Zooals wjj reeds eerder berichtten, zUn donateursavonden ging „Dindua" vastgesteld op 4 en 5 October as. in 't „Gulden VUrt.” Opgevoerd zal wor den ,Jiun Kind' tooneelspel in 3 bedrijven, door Jph. van Eekelen en Jan Grosfeld. Dit stuk werd reeds door zeer vele R. K. vereenl- gingen in het zuiden van ons land opgevoerd en wjj twijfelen er ook niet aan, of „Hun Kind" zal ook by de donateurs van „Dindua" In den smaak vallen. Wjj vermelden hierbij, in tegenstelling met hetgeen op de biljetten staat vermeld, dat voor deze uitvoeringen geen kaarten verkocht zullen worden. Zy zijn dus alleen toeganke lijk voor de donateurs. Zij die zich alsnog als donateur wenschen op te geven kunnen dit doen bij een der leden. Doe dit nog he den. U kunt dan verzekerd zijn een moolen avond te hebben en steunt hiermede .Dindua” dat strijdt voor het goede Roomsche Volks- toonel! Bij de Frieschebrug nabij café De Boer, staat een kastanjeboom, waarvan de takken ontloken bladeren en bloesem dragen. rollen waren In goede handen bij de leden van dit Waarblijkend hardwerkend gezelschap. Het publiek juichte ten slotte de acteurs, die bij de prémière met veel bloemen werden ge huldigd langdurig toe. Nfeuwe Venloache Crt. 30 Juni 1930: Vooral in het spel der verschillende perso nen viel veel te roemende solide Rex wordt ingepalmd door een aardig scoffie, dat zich in een allercharmanste jongedame ont popt. Levendig en met veel entrain gespeeld door Berry Kievlts, die tevens over een hel der, lief geluld beschikt. de der Gem. Tooneelvereeni- voor wordt Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur van het patronaat parochie H. Lauren tl us alhier, den weleerw. heer C. Persoon. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot voorzitter van den Dekenalen Jeugdraad alhier den Zeereerw. Rector C. Vis. De gemeente-geneesheer van Egmond aan Zee, dr. P. W. Schipper, zal, naar wij ver nemen, met ingang van 1 Nov as. de prak tijk neerleggen. HU zal worden opgevolgd door den heer C. Belonje, assistent van dr. Van Dam alhier. Brand In den nacht van Woensdag op Donderdag is brand uitgebroken in de brood bakkerij van G. N. Rentenaar alhier. Met moeite konden de bewoners aan de vlammen en rook ontkomen. Het perceel brandde groo- tendeels af; alleen het voorste gedeelte bleef gespaard door de hulp van <je motorbrand- spuit te Schagerbrug. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Maandagavond as. des avonds half acht ten gemeentehuize. Aan de orde komt om. Voorloopige vaststelling der gemeen te- rekening 1929; Aanbledng der gemeen te- begrooting 1931; Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de Provincie tot levering van electrische energie. Buurtvereeniging ,3- L S.” C. W. Bruinvisstraat e.o. Over deze alleraardigste operette, die mor- genavond 8 uur in 't Gulden Vlies wordt op gevoerd, kunnen wjj alsnog de volgende pers verslagen publlceeren: De TUd t Juni 1930: Deze veaudeville met haar vroolyke muziek was wel in staat den toeschouwers 'n genoeg lijken uitgaansavond te bezorgende zang nummers vieden in den smaak, versc>ridene coupletten moesten worden herhaald.da Benoeming Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot patronaats- directeur alhier den Weleerw. Heer A. Leen- ders. Benoeming Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot patronaats- directeur alhier den Weleerw. Heer J. Simon. Binnenkort zal Alkmaar een nieuwe ad- junct-inspecteur van politie rijk zijn. Met één stem meerderheid is daartoe besloten. Daar aan is voorafgegaan een langdurig en hevig, maar toch zeer vriendschappelijk duel tus schen den Burgemeester en den heer Wester hof. Het lijkt ons onnoodig alle argumenten vóór en tegen hier nog eens te memoreeren. Wie die kennen wil» raadplege ons uitvoerig Oude schoonheid, hetzij in bouwwerk, schilderij of beeld, is een kostbaar bezit in onzen alles nivelleerenden tijd, 'die zoo on noembaar veel offers reeds bracht aan den Moloch Verkeer en Rationalisatie. Geen wonder, dat kunstzinnige landgenooten zich vereenigd hebben om uit de klauwen van dezen afgod te redden het weinige, wat nog niet verloren ging. De vereeniging „Hendrik de Keyzer” beeft de geheele natie aan zich verplicht door tientallen bouwwerken uit de gouden en nog oudere eeuwen voor de schennende sloopershanden te bewaren. Ook onze eigen vereeniging „Oud Alkmaar” mag in dit verband met eere genoemd worden. Trouwens, Alkmaar slaat in den lande geen slecht figuur, als het er op aankomt bouw werken, die voor kunst of historie waarde hebben, zelfs ten koste van financieele offers te redden. Herinneren wij slechts aan de „Molen van Piet” en het pakhuis „de Vigelantie.” Nu was het weer een geveltje in de St. Annastraat, No. 9, dat om restauratie schreit, voor welke restauratie natuurlijk de hulp der overheid werd ingeroepen. Er werd niet veel gevergd van Alkmaar, een renteloos voorschot slechts vap 1000.In normale omstandig heden zou bij wijze van spreken geen kip daartegen geweest zijn. Doch de zaak had een minder aangenaam kantje. Om het ge heel exploitabel te maken, moest de boel verbouwd worden tot een winkelpand. En nu zijn de eischen aan een winkel te stellen, gewoonlijk moeilijk in overeenstemming te brengen met 'n oud-Hollandsch pui. Vandaar dat voorgesteld werd het benedengedeelte te moderniseeren. Hiertegen hadden meer dere raadsleden, terecht, bezwaar, omdat zoo'n huwelijk tusschen oud en nieuw een mislukking moest worden. Nóch de vurige verdediging van Wethouder Leesberg, nóch het smee kende pleidooi van den burgemeester vermochten de tegenstanders te bekeeren, en het komt ons voor daraHeen de toezegging om nog eens de mogelijkheid van geheel oud-Hollandschen bouw te onderzoeken, het voorstel van den dood door verwerping gered heeft. Nu we toch aan het bouwen zijn, mag even gememoreerd de titanenstrijd, die „Siegfried” Bakker geheel alleen voerde tegen de bebouwingsverordening. Zijn kamp ging voornamelijk tegen de eischen van open en half-open bebouwing. Het scheen ons toe, dat wethouder en raadslid elkaar niet goed begrepen en langs elkander heen redeneerden. De zaak is te technisch om er hier verder op in te gaan. Genoeg zij het, te vermelden, dat de Raad, hoewel overtuigd van 's heeren Bakker's goede bedoeling, hem toch in een zeker, diep gelegen kleedingstuk liet staan. Alleen mevr. Hilleman kon het niet over haar hart verkrijgen haar partijgenoot en trouwe kameraad bij officieele plechtigheden, geheel af te vallen. Zij stemde blanco Morgen speelt Alcmaria haar eersten thuis wedstrijd in dit seizoen. Op bezoek komt het Amsterdamsche A. F. C., dat het seizoen in zette met een overwinning op D. E. C. De nederlaag, welke Alcmaria de Vorige week in Zaandam leed, oehoeft geenskins te ontmoedigen, want ondanks deze nederlaag, speelde Alcmaria een goeden wedstrlf 1 Ongetwijfeld zullen velen Alcmaria i In het veld willen zien, want een com; wedstrijd is toch de wedstrijd, welke t stelling trekt. Hopen we, dat t een mooie wedsl worden. Nu bosch. zee en bergen de edelachtbare vaderen en moederen der goede stede Alk maar weer naar hunne en hare haardsteden teruggezonden hebben nu herfstregens en storm de nauwelijks minder erge vacantie dito’s zijn opgevoigd, au hadden B. en W. weer moed gevonden de 19 vroeden voor de maandelijksche réunie ten radhuize bijeen te roepen. Het moet gezegd, men had een rijkelijk lange vacantie genoten, van niet minder dan weken Verwonderlijk verschijnsel in onzen vacantielievenden tijd er werd tegen deze 2 maanden van ongebonden vrij zijn met klem, ja met zekere hartstochtelijkheid geprotesteerd. Inplaats van dankbaar te zijn, dat B. en W. zoo de zuinigheid en spaar zaamheid betrachtten elke niet gehouden raadsvergadering toch is een douceurtje in de gemeentekas van minstens 150 gaf de heer Bonsema onomwonden uiting van zijn ontstemming. En om een daad daarnaast te stellen, onthielden de zes S.D.A.P.’ers zich ostentatief van enkele stemmingen. Heel erg ongelijk, hadden zij daarbij niet, 't Is toch wel een beetje al te mal, om op 25 September (tijdelijk) onderwijzend perso neel te gaan benoemen, dat van 1 September af al in de school werkzaam is. Theoretisch blijft de Raad nog wel de vrijheid behouden al of niet z’n goedkeuring aan een dergelijke voordracht te hechten, maar practisch zal men zich wel bij de eenmaal geschapen toe stand moeten neerleggen. Nu weten we ook héél goed, dat moeilijk voor een paar onderwijsbenoemingen een speciale raadszitting kan bijeengeroepen wor den, maar zijn er dan geen andere wegen? Kunnen b.v. de voordrachten niet zóó vroeg tijdig worden opgemaakt, dat zij in de Juli vergadering behandeld kunnen worden Minder sympathiek dan deze stemmen onthouding, vonden wij het gebaar der S.D.A.P.’ers, toen zij blanco stemden bij de benoeming van een lid der schattingscom- missie voor de inkomstenbelasting als op volger van den heer Th. v. d. Klei z.g. Ook hier was de heer Bonsema de tolk van den ontevreden, rooden hoek, toen hij aandrong om bij eea volgende gelegenheid om de S.D. A.P. te denken. Wij kunnen in het algemeen heel goed het verlangen billijken van de socialisten om in alle openbare lichamen en commissies menschen van hun richting te plaatsen. Ook wij weten maar al te goed, dat op dit punt nog lang niet overal gelijk stelling verkregen is met het z.g. denkend deel der natie. Maar het gold hier wat we met wat goeden wil zouden kunnen noemen een katholieke vacature. En ook de heer Bonsema zal niet beweren, dat wij een te groote plaats in dergelijke commissies innemen. Daarom was het niet stemmen op den heer Appel een daad, welke niet van fijn gevoel getuigde. Men moet onrecht nooit trachten goed te maken door ander onrecht te plegen. De heer v. Slingerland was over deze ongewone han delwijze zóó beduusd, dat hij naïvelijk na afhandeling van dit punt nog het woord er ovtet vroeg, iets wat hem door den voorzitter natuurlijk beslist zij het dan op de gewone gentlemanlike wijze geweigerd moest wordc„. Morgen zal het 12‘4 jaar geleden zyn. dat de rechtsbuiten van Alcmaria Vlctrix, Jo Bos, In het eerste elftal van A. V. uitkwam. dezer randbewoners. 't Is enkel maar een kwestie van financiën. Kost het niet te veel, om het electrisch net, het gasbuizenstelsel door te trekken? Met opzet schakelen we hier de waterleiding uit, omdat die provincie- zaak is. Ook Donderdag haddeft we weer zoo’n wegen van financieele offers tegen de door allen erkende belangen der randbewoners. Gelukkig voor de Westdijkers en Zeglisia- nen, vonden zij in den heer Klaver een vurig verdediger hunner belangen. Als iemand deskundig is, dan zeker hij, die zoo vele avonden, na zijn tijd, zijn kunnen en kennen aan de gemeenschap geofferd te hebben, in het avondduister naar de eenzaamheid zijner farm moet terugkeeren. Nog grooter geluk voor deze zelfde be woners, dat de medelijdende harten van de heeren Klaver en Westerhof elkaar in de leeszaal bij het bestudeeren der stukken gevonden hadden les extièmes se touchent! en dat beiden een offensief openden vergeef ons deze vlootwettelij ke beeld spraak op den wethouderlij ken burcht van zuinigheid en angst voor konsekwenties. De zaak is nog wel niet in kruiken en kannen, maar de botte afwijzing is toch van de baan. Er zal in de commissies opnieuw gestudeerd en gerekend worden en dat alleen al stemt hoopvol. De levering van de voor het garnizoen Den Helder benoodigde kaas Is door den Minister van Defensie opgedragen aan den heer A. Henneman, alhier. lid te wezen, omdat een beslissing in deze ons zeer moeilijk ware gevallen. Eensdeels gevoelden we veel voor de redeneering van den heer Westerhof, dat er een bepaalde verhouding dient te zijn tusschen kader en manschappen, maar anderzijds leek het ons toch ook goede taktiek van het „elftal” door twee uitvallers gereduveerd tot negental om in dezen de leiding te volgen van het deskundig hoofd der politie. Geruststellend leek ons de verklaring van den Burgemeester, dat Alkmaar in vergelij king met andere steden van gelijke grootte in totaal zeker niet te veel politiemannen heeft. heeft. Daar komt het tenslotte toch maar op aan. De vergissing van den heer Westerhof, die alle begrootingsposten van openbare veiligheid aan de politie toedichtte en zoo kwam tot 6.per inwoner, zij hem om z’n 9 tnaandsche afwezigheid uit den Raad, gaarne vergeven. Bijna iedere wet is voor den leek eah labyrint, waarin hij zich zonder gids niet moet wagen. In het bijzonder is dit het geval met de Onderwijswet 1920 en nog meer in he tbijzonder met het beroenie of be ruchte artikel tot, dat de gemeentelijke vergoeding regelt voor het onderhoud der bijzondere schalen. Er zou hier een geweldige boom zijn op te zetten over de honderden conflicten, die nu in tien jaar in bijna alle gemeenten geweert zijn over de juiste toepassing van dit artikel. Als ooit eenige onderwijsmaterie herzien en eenvoudiger gemaakt behoefde te worden, dan is het wel deze. Zonder de minste kwade bedoeling kan een schoolbestuur zich in een of ander onder deel vergissen en dat wreekt zich dan pijnlijk bij de z.g. drie-jaarlijksche afrekening. In finesses willen we vandaag niet treden er is later gelegenheid genoeg als de zaak, die nu is uitgesteld opnieuw wordt behandeld voor een populair-deskundige beschou wing. Volstaan we nu met het volgende te con- stateeren ten eerste, dat de aanval door de linker zijde op de afrekening der R. K. Scholen, vrij was van elke anti-pacificatiegedachte, maar ook, dat de goede trouw der beide betrokken schoolbesturen door niemand in twijfel is getrokken. Wanneer deze geest van eikaars moeilijk heden willen begrijpen, blijft bestaan, zullen over eenigen tijd, als alle stukken weer ter beschikking staan, deze administratieve moei lijkheden gemakkelijk opgelost kunnen wor den. z verslag. Wél willen we verklaren, dat we Men verzoekt ons opname van het vol gende: Op de laatste bestuursvergadering van bovengenoemde Vereeniging is het program ma voor de te houden kinderfeesten op 8 October a.s. definitief vastgesteld. Om 1 uur precies wordt de optocht opgesteld op het feestterrein in de C. W Bruinvisstraat, van daar wordt onder de tonen der muziek door alle straten van de buurt gemacheerd. Na ontbinding van den optocht worden de kinderfeesten door den voorzitter geopend, waarna de kinderspelen een aanvang nemen. Voor den goeden gang van zaken zijn diverse sub-commissies aangesteld, zoodat alles een goed verloop kan hebben en de feesten tot een schitterend resultaat zullen leiden. Na afloop uitreiking der prijzen en sluiting der feesten door den voorzitter, terwijl de kinderen bjj het naar huis gaan een extra-tractatie zullen ontvangen. De prijzen zullen de volgende week worden geëtaleerd in het Sigarenmagazijn van den heer G. Klaver. C, W. Brulnvisstraat 4 en bij den melkhandel G. Kaay, v. d. Woude- straat 20. Een windhoos met een snelheid van KM. per uur heeft boven Chicago gev boomen vellende, palen omver werpen» lichtreclames en uithangborden afruu De storm richtte veel materieele schade en veroorzaakte belangrijke verkeersvei gingen. De temperatuur daalde in 7 uur tijds Burgerlijke Stand van 20 tot en met 27 September 1930 Geboren Maria, dochter van C. W. Bakker en M. Kuip; Hendrik, zoon van W. Le Noble en J. Heeerdlng; Ymkje, docher van KI. Bosje en A. Nauta; Jan, zoon van P. Kaan en A. Malinak; Biem, zoon van C. Trap en M. Vlaming. Getrouwd: C. J. G. Dros en 8. J. <le wijn; P. Backer en A. van Leeuwen Overleden: Hendrik je Zegel, 80 jaar, geh. met Jan Blom. Verwijzende naar een in dit nummer voor komende advertentie, sporen onze le zers aan, een bezoek te brengen aan de Maandagavond in het St. Jo ephgezellenge- bouw te houden bijeenkomst der R.K. Kies- vereenlging. Het welbekende kamerlid, de heer C. J. Kuiper, die sinds 1923 tot de 10 tegen tem mers der Vlootwet behoorden, zal vertellen, hoe hij nu over het Vlootplan van minister Deckers denkt. In dezen tijd van anti-Vlootwet-agltatle en petitionnementen kunnen de R.K. kiezers met een dergelijke inleld'ng hun voordeel doen. Politienieuws Procesverbaal werd op gemaakt tegen B. L., wegens overtreding van de Arbeidswet. Aangehouden werd P. B van Amsterdam, welke was gesignaleerd in het Algemeen Politieblad, nadat de man de boete had betaald volgde vrijstelling. Burgerlijke Stand van.' 19 tot en met 25 September 1930 Geboren: Willem van A. Filmer en E. Chr. de Wit; Catharina, dochter van G. C. W. Groot en Y. Ooijevaar. Getrouwd: A. Bremmer, 25 juar, korpe- raal-kok, te Den Helder en J. Quast. 21 jaar; P. J. Bood. 24 jaar. chauffeur, te Den Helder en N. van der Sluijs. 22 jaar. Overleden: Geertje van der Aarde. 78 jaar, wed. van Pieter Borst; Elisabeth Blaauboer, 79 jaar. wed. van Re(jer Kos. Benoeming Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijken ad viseur van den Volksbond, de Hanze, Propagandaclub en de R K. Har.dels- Kantoorbedlenden den Weleerw Heer Minneboo. Klein Is de mug, maar groot het leed, veroorzaakt door een mugge-beet. te overtuigen, dat V.R.IJJB. inderdaad Is HET VERDEDIGINGSMIDDEL bij uitnemendheid I N V. O.» vö.STERU Benoeming Z. D. H, de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot patronaats- dlrecteur alhier den Weleerw. Heer R. van I Ginkel. Bijna geen vergadering gaat er voorbij, of we maken bij den aanvang de installatie- plechtigheid van een nieuw raadslid mee. In het ééne jaar dat wij de eer en het genoegen hadden de faits et gestes van onze vroedschap op eerbiedigen afstand te mogen gadeslaan, was het nu de zevende maal, dat we ontroerd werden door deze plechtige ceremonie. Eerst verwijderen zich een drietal raadsleden, om in hoogen ernst de geloofs brieven te onderzoeken. Als deze ..bloed raad’’ teruggekeerd is en bij monde van den oudste rapport heeft uitgebracht over den moeitevollen arbeid, verdwijnt geheimzinnig de zwijgende maar toch zoo gedistingeerde figuur van den secretaris. Even later ver schijnt deze weer op den voet gevolgd door het slachtoffer, dat in angst en vreeze z’n lot in de bodenkamer had verbeid. Een studie waard, dat eerste binnentreden van zoo’n „groene”, of om in soldatentermen te spreken zoo’n „big”. Sommigen stappen resoluut naar de voorzitterstafel, met een blik van „wie doet me wat”. Anderen schrijden met zedig neergeslagen oogen voorwaarts, alsof zij voelden hun onzegbare kleinheid in dit illustere gezelschap. Dan volgen de wettelijke eeden of beloften, 't Kan aan ons liggen, maar wij voelen de plechtig uitgesproken eed „zoo waar helpe mij God” veel dieper dan het koude „dat beloof ik”. Als dan het candidaat-lid zich door eed of belofte gezuiverd heeft van alle verkiezings- smetten en de wetten, inzonderheid de grondwet des lands, innig heeft omhelsd, volgt de burgemeesterlijke installatie-speech. Zooals in alle speeches is ook hierin onze stadsvader een meester. Heel kort, maar bijzonder fijn weet hij de verdiensten van het nieuwe lid uit z’n vorige nog niet open bare levensperiode naar voren te brengen, en hem met een gemoedelijk woord op zijn gemak te stellen. Als dan de immer ijverige bode den nieuwe ling naar z’n zetel gevoerd heeft welke plaats dikwijls zware fractioneele bespre kingen gevorderd heeft is hij volwaardig lid van het edelachtbaar stadsbestuur ge worden en is het wachten alleen nog maar op zijn maidenspeech. Den heer Hoytink onze gelukwenschen. Moge hij blijken een even scherpzinnig en slagvaardig raadslid te zijn ais zijn betreurde voorganger, Mr. Dirk Sluis z-g. Gemeenterekening 1929 In de sa. ver gadering van den gemeenteraad komt o.m. aan de orde de vaststelling van de Ge- meenterekening 1929. Naar aanleiding hiervan kunnen we reeds mededeelen. dat voor den gewonen dienst de cijfers zijn als volgt: Ontvangsten f 689 524.1244, Uitgaven 669 257 65'4, batig saldo 20.266 47; en voor den kapitaaldienst' Ontvangsten f 525.248 64. Uitgaven f 470.760.70, batig saldo f 54.487.94. GraantnaalderiJ Voor rekening van Alb Groot, zal alhier een graanmaalderlj worden I gebouwd. Met de uitvoering van het werk is be last N. Groot te Berkhout. Noteering Bloemenlust Rozen: Headly 100—2 30, Columbig 0.50—1.50, Mock 0.50 2 00, Butterfly 0 60—190. ChrysantenPulling 0.090.18, -Majestic 010—0.15. Raijnonte 0.07—0.12, Goldvinder 0.08—016. Juliana 0.15—0.22, Prlmose 0.13 0.17, alles per stuk. In de bovenzalen van „de Unie" aan de Ohoorstraat, is door „Trinitas" gedurende heden. morgen en Maandag een lancy- falr georganiseerd, die alleszins belooft te slagen. Toen wjj gisterenavond even een kijkje kwamen nemen, waien de dames en heeren van „Trinitas" druk in de weer* de ver- scnlilende vermakelijkheden en standjes in orde te brengen. Langs de zijden van de groote zaal zjjn de verschillende vermakelijkheden geplaatst, als rad van avontuur, hakkraam. fototent en waarzeggerskraampje. Voorts zijn hier stands geplaatst van den heer M. Trybetz uit de Hoogstraat met meubeltjes, als kranten hangers pljpenrekken enz.; van den heer Bijtjes, Laat, die speciaal de aandacht ves tigt op de Tyffes-bananen, door Gebr. de Winder uit de Boterstraat met v. Melles- artikelen en door den heer Geus, Magda- lenastraat met rookartikelen. Van <fe opbrengst van laatstgenoemde stands wordt een aeker percentage voor „Trinitas” afgestaan. Ook andere attracties, als het gewicht raden van een groote worst, een aantal knikkers in een flesch, zullen ongetwijfeld de aandacht der bezoekers trekken en ver leiden tot het wagen van een kansje. In het midden van de zaal is een hand- werkstand ingericht, welke voorwerpen ver vaardigd zjjn door de dames-leden en ver schillende donatrices en waarvan de op brengst de vereeniging ten goede komt. Het geheel biedt een zeer aardigen aan- bllk, terwijl tl kiens den duur van de fancy- fair een strijkje voor de noodlge gezellig heid ral zorgen, zoowel ’s middags als des avonds. De kleine zaal is Ingericht tot thee- tent en lokt ongetwijfeld tot een rustig zitje. Dat vele Alkmaarders „Trinitas" nen in haar prijzenswaardlg streven. De entrée is vrjj maar een volle porte- monnale zeer gewenscht. ZONDAG 27 Sept, schaalcoll- voor den St. Pieterspenning; gerekend wordt dat ieder communicant minstens een cent per maand bedraagt. Om kwart voor 2 CaL, half 3 Vespers. MAANDAG H. Mis in de kapel, om 7.30 in de kerk. DINSDAG kwart over 7 schoolmis, om 8 uur gez. Requiem, 's avonds 730 Maria- congr. afd dames. WOENSDAG begint de Octobermaand. lederen avond om half 8 Lof met rozen hoedje en voorgeschreven gebeden. DONDERDAG. Blechthooren van 6 u. tot aan het Lof. onder het Lof ook preek voor het rozenkrans-trlduum. Om half 10 ge lezen Huwelijksmis. VRIJDAG schoolmis om 7.15, om 8 uur gez. H. Mis ter eere van het H. Hart, blech th oo;en van 6 uur tot aan het Lof. Om nalf 8 Lof met rozenhoedje en tri- duumpreek. ZATERDAG. Biechthoren 's morgens tot half 10, verder van 48 uur. Om 7 uur Lof met rozenhoedje. ZONDAG 5 Oct. Rozenkransfeest tevens Eucharistische dag. Den geheelen dag is er aanbidding Onder de H.H. Missen schaalcoll. de kerk, welke nog eens bijzonder 1 aanbevolen. Dagelijks is de kerk van 45 uur ge opend voor een bezoek aan het Allerh. Sa crament. Biechthooren voor de schoolkinderen van klas 4 en 5. Vrijdag 1130 voor de meis jes. Zaterdag 12 uur voor de jongens. In October en November gaat de Sint Radboudstichting rond ter inzameling der giften voor de R. K. Unlversiteit. Z.D.H. de Bisschop maakt u erop attent dat erop gerekend wordt, dat ieder n*gr stens 10 cents bijdraagt. tentle R. Na de H. Mis uitstelling het Allerheiligste en voorgeschreven beden. DONDERDAG om half 8 voor overi. fa milie Koning en Wljnker. VRIJDAG, Eerste Vrijdag. Dag van eer herstel. feest van de H. Theresia. Om half 8 gez. H. Mis voor fam Bekker en Witten berg. Des avonds om 7 uur Lof met voor geschreven gebeden en praedicatie als voor bereiding voor het 40-uren gebed, gehouden wordt op 5, 6 en 7 Oct. ZATeRDAG om 7 uur voor Adrianua Groot, om half 8 voor Petrus Koenis. Biechtgelegenheid des morgens tot 12 uur en nam. van 35 en van 68 uur. ZONDAG. Hoogfeest van het 40-uren ge bed. om 7 uur uitstelling van het Allerhei ligste, om half 8 H. Mis voor Pieter Stam, Grietje Kleyn en overL kinderen. ZONDAG heden 16e Zondag na Pinkste- ren, om 7 uur voor Jac. Ursem en Anna Porveel, om 10 uur voor de parochie. Col lecte voor bet sieradenfonds. Nam. om 2 uur Lof. MAANDAG Feest van den H. Michael, om 7 uur bjj de Eerw. Zusters voor de overi. armen der parochie. DINSDAG sterfdag van de H. Theresia. Om half 8 voor Jacobus de Haan. WOENSDAG begint de maand van den H. Rozenkrans. Om half 8 tot zekere in- van ge- Licht, water en warmte, dat zijn de drie levensbehoeften, waarop de twintigste eeu wen van overheidswege meenen aanspraak te mogen maken. Wij, stedelingen, aanvaar den deze geschenken tusschen haakjes voor geschenken worden zij wel eens erg duur betaald als iets Vanzelfsprekend, en kunnen ons niet voorstellen, dat er nog menschen zijn, die van een of meer deze r drie verstoken zijn. Gelukkig maken de steeds voortschrijdende techniek en héél zachte (hm) overheidsdwang het aantal dezer misdeelden steeds kleiner. Maar het doet toch eigenaardig aan, dat in de peripherie van een stad, bij menschen, die deelen in de lasten (belastingen de lusten soms nog ver te zoeken zijn geen waterleiding, geen straatverlichting, geen electrisch. Natuurlijk ziet ieder het onlo gische hiervan in, en er zal geen sterveling gevonden worden, die principieele bezwaren opwerpt de voorziening m de heeften MEER ARRESTATIES TE WACHTEN In den afgeloopen nacht te omstreeks 12 uur is in het huis van den heer De K. aan den Puin weg te Barendrecht een brutale In braak gepleegd. Te omstreeks middernacht hoorde de heer De K. onraad in zijn huls. Met een revolver gewapend, begaf hy zich naar beneden en ontdekte in de woonkamer twee inbrekers, die door het geforceerde rolluik waren blnnenge- drongen. Toen de inbrekers den heer De K. gewaar werden, sloegen zy op de vlucht. Eén hunner verdween door het opgetrokken rolluik, doch sloeg waarschijnlijk in zyn overhaaste vlucht daar tegenaan, het het volg, dat het rolluik nnar beneden viel en de tweede inbreker als in een val gevangen vat Op Amerikaansche wijze beval de heer De K.. onder pressie van de dreigende revolver, hem: ..handsup" en op deze wijze hield hy den met opgeheven armen hopeloos In het vertrek staanden inbreker in bedwang. terwUl hy telefonisch de politie van Rotterdam en Barendrecht en den burgemeester van latst- lenoemde gemeente waarschuwde. Spoedig was er assistentie ter plaatse io man werd Ingerekend. By zyn verhoor door den burgemeester wn Barendrecht legde de Inbreker belangrijk»» verklaringen af. die waar chjjnlyk ophelde ring zullen verschaffen Inzake de talrijke in braken, die den laatsten tijd in de omgeving, doch voornamelijk in de gemeente Baren drecht, hebben plaats gevonden. Vandaag sullen waarschynliik dam meer arrestaties volgen. Hoogste barometerstand 7723 te StornO- way- Laagste barometerstand 7523 te Jan Maven. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oo^tellfke richtingen, nevelig tot half bewoBt, waarschyniyk droog weer, iets warmer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13