Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen DE TWEEDE-KLASSERS IN ACTIE Laatste Nieuws r 9 GROOTE OPRUIMING ONZE BEITSEN Wegens verplaatsing e lar van KUNST EN KENNIS Vereeniging van Archivarissen D. E. C.—W. F. C. 2—2 FINANCIËN Obllgatieleening PROVINCIAAL NIEUWS BERGEN ONDER WIJS Doodelijk auto-ongeval Alc. VictrixA. F. C. 26 Geld op Cuba per vliegtuig! D. H. V. B. Cencordia IA. R. C. 1 13 1 R. K. Buitengewoon L. O. aan zwakzinnigen Russisch graan naar het overige Europa ST. PANKRAS Relletjes te Bermsguen Prof. K. R. Callas Zm s. F B F H r s zaak LANGESTRAAT Kunsthandel Fa. Gebr. v. d. MEER ZILVERSTRAAT HOEK OUDEGRACHT - TEL 781 «taan bekend om de prima kwaliteit en het schitte rende resultaat dat met de bewerking verkregen wordt. Amonlac-belts. Was-beits. Water-beits. Olie- - wordt. Amonlac-belts. Was-beits. Water-beits. OHe- beits. Eikenhout-beits. In elke hoeveelheid verkrue- S aaar in meest eewenschte kleuren. N. V. DROGER IJ EN EN VERFHANDEL; „VRIESIA" v,H. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAF Alc. Victrix lijdt een èex’oeli/ie nederlaag. Flinke overwinning ^■V.V. D.E.C. en W.F.C. spelen Aelijk zijn gister drie n**r het de landia met 4—1. D. K. C. en W. F. C. deelden de punten. Algtmeene rer^aderinr te Breda het St.- in ma- 144 voor- Causerie van Prof. Roeta. 338% Den gemeente-begrooting 340 2 Prolongatie MAANDAG 29 (cable* en o en O TIENJARIG BESTAAN DER MEISJESCONGREGATIE RAADSVERGADERING Uitvoeringen Jansgebouw der ar de geldzending van het vliegveld zakenkwartier overgebracht. 269% 274 58% 303% 48 76% 127 135 19% 78 120 om half drie scheidsrechter de Geer laat opstellen, komt A. R. C. als volgt uit: Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Staateleenlngen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4% Nederl. 1916 4% Nederl. 1917 4% N.Ind. 1926 B Gisterenmiddag kwam het te E_ een nat. soc. vergadering werd ge ernstige botsingen tusschen Vorige Koersen 210 28 12% 64 226 111 68 80 304 53 42 2’/. Hat K« Hit Ha* Am 0rt TUI TUI EX >1 Gr Gr Le Aa Mi Z.1 H. Ha AU AJ 1 I C S V I I I Huldiging Jo Boa. Alcmaria Ujdt een gevoelige nederlaag. Hedenmiddag aanvaardde prof. K. R Gal las, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in .de Fransche taal en letterkunde aan de Unlverslteit van Amsterdam, sjjn ambt met het uitspreken eener rede over: „Rhythmisch proza In de moderne Fransche letterkunde”. al- in Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 350% 18% 101’/. 75% 88% 68 42 Koert AU Art Ab Ah A.1 Eli El( MAANDAG 29 SEPTEMBER 1938 Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 218% 112 69% 823/4 310 80% 1% 109% 262 Z5 Alc DJ SP* Bic Vel V.1 102%, 102% 102’/,, 102%, 98% Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Mllw. St. Paul Kansas City South Erie Rallr Bk V. ! W. H.: Ajs Hil Ra 't I H. SP E.1 Wa Bis 0.1 Sw Vo He V.I VJ o. S.’ K.’ Oh He Oo AI Ke Al Ho O.’ An Vri Zei oi: Rubber A’dam Rubber Bandar Deli Batavia Rub Rott Tapanoeli Serbadjadl Sllau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber B.1 a; Sc U. Sc Ns M. D< M Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Elgend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Urne M&rlne comm Marine pref F< D 328% 22»/, 344*/, 128 1Ó% 15%,. Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel-My. SEPTEMBER 1939 9.72% 34.56% 12.04% 2.47*%» 59.01% 48.10 12.98 26.15 66.32% 66.65 66,32% 7.36 35.— Voor de tweede klasse A wedstrijden gespeeld. AM- Victrix leed thuis een gevoelige neder- Industr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers laag tegen A. F. C. z. V. V. deed beter werk en klopte Hol- i toe- gelegenheid Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips Ar W Vc a Tt D. i D< F1 O. A. R. C. trapt af en onderneemt een aan val, die door de Concordla-achterhoede on derschept wordt. Beide elftallen ondernemen verschillende aanvallen, maar door slecht schieten gaan enkele kansen verloren. In het begin heeft het gladde veld invloed op het spel, maar langzamerhand komen de spelers er beter in, waardoor belde doelen in gevaar tot 1 te i j 89’/, 68 42 31 55 23 53 42% 2*%. 146 125 145*/, 215 29 12*’/,. 64% 38 hekken en bootnen af, terwijl de c~ ten eveneens met knuppels gewapend Een verwoede vechtpartij ontstond, waarbij 4 nat. soc. zwaar en een 25-tal licht gewond werden. Het aantal gewonde communisten kon niet worden vastgesteld, aangezien dezen door de met de communisten sympathlseerenda te- volklng In de hulzen werden binnengedragen Na afloop van het gevecht bood het Markt plein een woesten’ aanbllk. 9.70 34.75 12.04*4 2.47% 59.— 48.15 12.95 26.35 66.25 66.55 66.30 7.30 34.90 27.— 20 18% 56% 139% 20’/, 20»/, '02%, 102*/, 10£/*. 102%, 98»/. Het verslag var den secretaris sloot met een batig saldo van f 105.74. De begroeting voor het volgend Jaar werd goedgekeurd op een bedrag van f 2836.82. Nadat ten slotte de wees tel. adv. Rector C. Broekman nog een algemeen woord van opwekkenden aard had gesproken, volgde de rondvraag waarbil de wenschelijkheld wérd uitgesproken om het buitengewoon ondet^ljs bij de wet verplichtend te stellen. - ~g 260 26' 58% 295 Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon. Olie Perlak PeUdawa Continental OU Te Rotterdam, in het klooster „Concor dia” der zusters van het gezelschap J. M. J. aan de van Oldenbarneveltstraat. is eergis teren een algemeene vergadering gehouden vkn den Bond ter bevordering van het R.K. Buitengewoon L. O. aan zwakzinnigen. Na een kart openingswoord was allereerst het woord aan prof. Roels. die begon met op te merken, dat het hier eigenlijk ging om de heilpaedagoglek in de moderne psycho logie. Niet wat de onveranderlUke opvoedlngs- doeleinden betreft, maar wel wat het em pirisch fundament aangaat, ontwikkelt de peedagogiek zich, omdat de opvoedingsmid delen alleen aan de hand van de ervaring kunnen worden ontdekt. Spr. wees op de verandering In het ob ject van de nieuwere Amerlkaansche psy chologie: niet het bewustzijn, maar het ge drag van het individu wordt tot voorwerp der psychologie gemaakt, m.a w. niet het ab stracte bewustzijn, maar de psychophyslsche eenheid. De oudere psychologie trachtte door middel van de analogle-redeneering, welke uitging van dezelfde structuur bij volwassene zoowel als bij kind, bij het normale als bij het abnormale kind tot de kennis van het ziele- leven te komen. Deze methode leidde tot valsche conclusies. Thans heeft men oog gekregen voor de motorische vêrschijnselen. Daarmede wist de psycholoog vroeger etgeniyk geen raad. Die motorische verschijnselen zijn het, welke ons beter doen begrijpen, de structuur van het bewustzijn van het kind. Een kind denkt niet zonder handen en voeten, het denkt, het stelt zich voor, het neemt waar met hantjen en voeten. Wanneer we een klein kind bezig zien, denken wij dat het speelt: dan is het kind aan het waarnemen. Zyn handelen zelf is denken. Met de meening. dat een kind een vol wassene is in zakformaat, dat er dus wel kwantitatieve maar geen kwalitatieve ver schillen zouden zijn, is de psychologie op een heel verkeerden weg geweest. Datzelfde geldt ook voor het abnormale kind. Er is een tijd geweest, dat men uit ging van de veronderstelling, dat het ziele- leven van het abnormale kind gelijk was aan dat der normale, maar dat er alleen een gat In was: het gebrek aan visueele of an dere Indrukken. Men is In de moderne psychologie tot het inzicht gekomen, dat men ooit hier van een kwalitatief verschil moest uitgaan. Men heeft te bedenken, dat een achterlijk kind van bepaalde zwaarte door defect van tempera ment karakter en persoonlijkheid een ge heel anders geconcentreerd individu is. Met verklaren alleen komt men daarbij niets vooruit, men moet zulke kinderen begrijpen. Vooral boven-natuuriyk bevriipen in het licht des geloofs en der goddelijke liefde Al leen dan is het fnoeeliik zulke geheel kwa litatief verschillende indivuduen voor zich zelf en de samenleving nog nuttig te maken. Na de pauze heeft de le secretaris. Frater Floranus verslag vitgebracht over het aftre- loopen jaar. In geheel den bond valt bloeiend leven waar te nemen en van ver schillende zijden wordt medewerking onder vonden. Het aantal vracht- en tankschepen, dat onder Britsche, Grieksche, Duitache en Ita- llaansche vlag, op weg naar de Russische Zwarte Zeehavens, te Konstantinopel binnen loopt, wordt dagelijks grooter. Een deel der schepen ligt in den Bospo rus voor anker, om af te wachten, voor welke haven zij door de Sovjet-autorlteiten bestemd worden. Terwijl in Juli 65.200 ton Russisch koren Konstantinopel passeerde, nam de doorvoer in Augustus reeds zeer belangrijk toe en steeg tot 354.600 ton en bereikte in de eerste dagen van September 356 800 ton. De petroleum-uitvoer uit Sovjet-Rusland, die Konstantinopel passeerde, bedroeg tij dens de laatste drie maanden meer dan 300 000 ton, doch is sedert Juni, iets minder gewerden. Verschenen is het prospectus van het R. K. armbestuur der parochiën van den H. Boni- facius en van den H. Antonius van Padua, te Dordrecht, houdende mededeellngen van uit gifte eener 414 pet. obllgatieleening groot f 140.000 verdeeld in stukken van f 1000. f 500 ’en f 100. Gesloten met machtiging van den H. Stoel en goedkeuring van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, BissChop van Haarlem. Koers van uitgifte 98 pet. Vervaldagen der coupons 1 April en 1 Oc tober. Geen aflossing toegestaan vóór 1 October 1935. Hoofdsom en rente zijn met goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem on- voorwaardeiyk gegarandeerd door het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van den H. Bonlfa- cius te Dordrecht en het R. K. Parochiaal Kerkbeqstuur van den H. Antonius van Pa dua te Dordrecht. Het R K. Parochiaal Armbestuur Is met alle Inkomsten welke zy geniet, aansprake- lyk voor rente en aflossing dezer leening. Bovendien hebben de R. K. Parochiale Kerkbestuur vgn den H. Antonius van Pa- H. Antonius van Padua te Dordrecht zich onbeperkt en hoofdelyk garant gesteld voor de richtige nakoming der verplichtingen uit deze leening voortvloeiende. Ten blyke hiervan zullen zy de obligaties als hoofdeiyke borgen en solidaire mede- debiteuren mede onderteekenen. Alle bezittingen en inkomsten van boven genoemde Parochies strekken dus tot zeker heid dezer leening. Bet veld bleek, ondanks den velen regen der laatste dagen heel goed bespeelbaar. Ten aanschouwe van een vrij groot aantal toe schouwers werd om even twee uur onder lei ding van scheidsrechter Slikkerveer begon- nen. D.E.C. had een sterk gewijzigd elftal, terwijl W. F. C- compleet was. Aanvankelijk ging het spel geiyk op met nog weinig ge vaarlijke momenten voor de doelen. Gelei delijk kwam D. E. C. er evenwel beter In en kreeg de Wormerveersche verdediging het zwaar te verantwoorden. De voorhoede van D. E. C. schoot echter in het geheel niet of slecht, zoodat resultaten voorloopig uitbleven. Uit een voorzet van rechts gelukte het Roeg tenslotte om aan D E. C. de leiding te geven 1—0. W.' F. C. pakte nu beter aan en oefende eenigen tijd een zwaren druk uit op 't Amsterdamsche doel. Eenige prachtkansen wisten de Wormerveer- ders door Becht schieten niet te benutten en de rust'kwam met 10 voor D.E.C. Na de hervatting volgden eerst eenige aan vallen van D. E. C- welke werden afgeslagen, waarna W. F. C. in de meerderheid kwam waarbij dc D. E. C.-keeper verscheidene len fraai redde. Een snelle ren van den Wormerveerschen linksbuiten, besloten met 'n goeden voorzet had tot gevolg, dat da rechtsbinnen onhoud baar kon scoren, 11. Nu volgde eenigen tijd een geluk opgaand ■pel waarbij, ondanks het gladde veld, nu en dan zeer goed gespeeld werd Circa 20 mi nuten voor het einde gaf de W. F C.-links- bulten zyn club met een keurig schot de lei ding, 12. D. E. C. was hierdoor zóó ontmoe digd. dat het er geruimen tijd niet veel meer van terecht bracht. Vooral de aanval liet het er leeiyk bjj zitten. W. F. C. was dan ook overwegend sterker, maar door slecht schie ten wisten de Wormerveerders hun sprong niet te vergrooten. Tegen het einde ging WF.C. zich meer op verdedigen leggen, waardoor D. E C. juist gelegt kreeg om weer aan te vallen, en doordat de W F.C.-keeper een hoogen bal door de glad heid onvoldoende wegstómpte juist voor de voeten van Roeg, werd het weer geiyk. want deze speler kopte het leder onberispelUk in, 23. DE.C. zette er in de resteerende minu ten nog alles op om het winnende doelpunt te scoren, doch slaagde hierin door goed werk van de W F- C.-verdediging, niet. Met 33 kwam het einde van dezen vry goed geepeelden en spannenden wedstrijd. Bij bei de elftallen waren de verdedigingen zeer goed. W F. C. heeft een behooriyke ploeg. De aanvallers moeten echter beter van de kan sen gebruik leeren maken. Wat D. E. C. be treft viel het spel van de voorhoede zeer te gen en bleek de mldvoor Schaap een misluk king. Scheidsrechter Slikkerveer heeft den wedstrijd goed geleid- toegespeeld en weet A. R C. de leiding te geven. Dit moedigt de belde elftallen aan en door beide elftallen wordt goed gespeeld. Bij een goed opgezetten aanval is het de A. R. C. rechtsbinnen, die de leiding weet te vergroo ten, 30 Dit wordt Concordia te erg en het is nu Concordia, dat er alles opzet. Concordia is nu in de meerderheid, maar de R.-achter- hoede verdedigt op schitterende wyze. Nog geheel onverwachts is het de Con cordia rechtsbuiten die den achterstand weet in te halen, 21. Kort hierop is het rusten. Na de rust is het een vinnige stryd met dan Concordia en dan A. R. C. in den aanval. Beide elftall enzetten er alles op en het Is weer A. R. C.. die door haar mldvoor den voorsprong vergroot. Enkele corners op het A. R. C.-doel leveren niets op. Eenige goede kansen gaan door slecht schieten voor Con cordia verloren. A. R C. gaat ook weer ten aanval maar de keeper weet te redden. Bij een aanval van A. R C. zet de rechtsbinnen goed door en doelpunt, maar wordt voor bui tenspel geannuleerd. Concordia probeert het ook nog eens maar weet niet te doelpunten. Kort hierop is het einde. Een verdiende overwinning A. R. C. I heeft de competitie goed inge zet en wist te Hillegom van Concordia met 3I te winnen. Alhoewel het weer zich slecht liet aanzien heeft het zich onder den wedstrijd goed ge houden. Het veld was zeer glad en moeilijk te be spelen. Als Naar wij vernemen, zal op 5, 6 en y Octo ber a.s. bij gelegenheid van het tienjarig bestaan der Meisjescongregatie, door de tooneelclub, afdeeling van het Patronaat „St. Angela” een stuk opgevoerd worden, n.l. „de zegepraal des Kruizes”. Het zullen een paar schitterende avonden worden, temeer daar de heer Fr. Heggelman uit Schiedam de opvoering met ziin mooie tooneeldécor en zijn zeldzame lichteffecten meerderen luister zal bijzetten. Degenen, die reeds een kaart gekocht hebben of nog zullen koopen (verkrijgbaar bij de Wed. Dorresteyn, Dorpstraat 44) zullen na afloop van den feestavond volop getuigen dat de avond meer dan de prijs der kaart waard was. regen der laatste dagen en ook den 1 zelve gevallen, had het veld glad gemaakt en vanzelfsprekend niet gemakke- iyk te bespelen. Niettemin was er geen enkele reden om den wetfctrijd niet te laten doorgaan. Opvallend was het. dat de A. F. C.- spelers allen veel zwaarder gebouwd waren dan de Alctnaria-spelers, maar ondanks dat, waren zjj op het gladde veld zeker zoo goed thuis. Tijdens den wedstryd hield het weer zich uitstekend, zoodat de toeschouwers in dit opzicht het-nog goed getroffen hebben. De wedstryd zelve zal de kijkers over het algemeen een teleurstelling gebracht heb ben. Wan de rust ging het uitstekend en toen was t een sponne:.de strijd tusschen twee ploegen, die elkaar heusch niet zooveel toegaven. Dit gedeelte van den stryd bevredigdd on getwijfeld. Na de nut toen de stand nog 32 stond ging het no gwel, maar toen A. F. C. eenmaal de leiding hernomen had. was het mis en werd deze eerste thuiswedstrijd eer. zware n’i.-rlaag. Laten we echter aanstonds constateeren dat de Amsterdammers verdiend wonnen en dat zy een uitstekende ploeg in het veld brachten. Hun spel was sterker dan dat van Aiemaria ea dat heelt hun een wijl ten tie In de eergisteren te Breda gehouden gemeene vergadering yan Archivarissen Nederland heeft de Algemeen Ryksarchiva- rls. Prof. mr. R. Fruln, verslag uitgebracht, waarin er o.m. op werd gewezen, dat de Rijksgebouwendienst geen geiyken tred houdt met de uitbreiding welke de archief- verzamelingen jaariyks ondergaan, waardoor het komt, dat de archiefgebouwen te Arn hem, te 's-Hertogenbosc’n, te Maastricht en te Leeuwarden onvoldoende ruimte hebben om de archieven behoorlijk te bergen, en dat de nieuwe archief-bewaarplaats te Haar lem al byna te klein is. nog voor zy in gebruik is genomen. Ook de aandrang Ryksarchivarissen om de rechterlijke chleven tot 1875 en 1877 over te nemen, heeft trots de weinige zorg, die thans aan de archieven wordt besteed geen doel ge troffen, omdat er in bijna alle Ryksarchtef- plaatsen gebrek aan de noodige ruimte is. In dat opzicht zyn vele gemeentc-archle- ven er beter aan toe. Spreker memoreerde voorts, dat het door den steun van de afd. Kunsten en Weten schappen van het Departement van Onder wijs is gelukt de archivalia, die nog onder 's Rijks muntmeester benutten, en waarop indertyd dr. Japlkse de aandacht gevestigd had. voor het Ryksarchlef te verwerven. Prof. Fruln had gehoopt, dat in di^wr- zameling niet slechts wat er over is van het archief der generaals van de munt, zou worden aangetroffen, maar dat zy ook de archieven van de particuliere muntmeesters uit de provincies zou bevatten, en zoodoen de niet alleen het algemeen Ryksarchlef. maar ook de Ryksarchieven In de provin ciën van de overbrenging der collectie» zou den profiteeren. Maar van die provinciale munten zyn geen overblijfselen In de ver zameling aangetroffen, wel vele stukken, die tot het' archief der Staten van Holland te brengen zyn en verder ook papieren die door Emants van Swlnden en Keraseboom zijn bijeengebracht. Na te hebben geconstateerd, dat in ker- kelljke kringen de belangstelling voor de ar chieven biyft toenemen, wijdde prof. Fruln ten slotte een woord aan de Internationale relaties. Mijnbouw Boeton Mynbouw Alg. Exploratie Oudes Kuiper, Jonker Rootring. Lengers. Hoorn. Bos, Rootring. Peereboom, Homan, Hamstra O Knoppers. Uiterwyk. Tacke, Wolters, de Waard Smit, Hütten, Neseker, Bos, Tlemstra, Veen A F C. Er ontspint Ich reeds aanstonds een re animeerden strijd met A. F. C. iets meer in den aanval. De achterhoede van Alcmaria weet zich echter staande te houden. 'Het biykt, dat het gladde veld en de gladde “bal het spelen niet gemakkeiyk maakt Ook de Alcmaria-voorhoede waagt eens een aanval op de A F. C.-veste, maar de stevige A. F. C.-achtehoede is wel voor haar taak berekend. Plotseling krugt Hamstra den bal mooi op den vleugel aangegeven en met een vrij veld voor zich gaat hij snel op het doel af. Met een prachtig schot maakt hyAlcmarla’s eerste doelpunt In deze com petitie. 10. Ongetwyfeld een mooi doel punt waarmede hy Alcmaria de leiding gaf. De vreugde was echter van korten duur, want na eenige vergeefsche pogingen, maakte A. F. C. met een mooie kopbal gelyk, 1—1. Het bleef een spannende stryd. beide ploe gen gaven zich geheel. Betrekkeiyk onver wacht namen de Amsterdammers de leiding toen een boogschot, juist onder de lat doel trof, 1—3. Daarna hebben de Alcmarianen goed partij gegeven en meerdere goede aanvallen onder nomen, Waarby het A. F. C.-doel eenige malen niet onfortulnlyk aan een doorboring ontkwam. Bij een ernstige schermutseling voor het Amsterdamsche doel, wist Bos tenslotte den bal over de doellijn te werken, waardoor de stand wederom gelyk was, 22. Spoedig daarop was het rusten. In de pauze werden de kansen druk bespro ken. Niemand kon zich ontveinzen dat A. F. C. een best elftal In het veld bracht, maar men verwachtte ook, dat Alcmaria nog wel even los zou komen. Dadeiyk na de hervatting was er dezelfde spanning als voor de rust. Belde elftallen stel den energieke pogingen In het werk om de leiding te hernemen. Een doelpunt was In deze periode veel waard. kansen voor, maar het gladde veld speelde nog al eens parten. Na een goeden aanval van de A. F. C.-llnksbuiten kreeg de middén- voor een mooie kans, die hy niet onbenut liet 2—3. Nog bleef het spannen, maar toen kort daarné A»-F. C. er 24 van maakte, was de wedstryd voor Alcmaria verloren. De Am sterdammers voerden den stand nog op tot De eerste thuiswedstrijd van Alcmaria ein digde alzoo in een fiksche nederlaag. De cijfers mogen iets geflatteerd zyn en men moge constateeren. dat het Alcmaria niet be paald meezat, maar een feit is, dat een over winning den Amsterdammers toekwam. Scheidsrechter Aerts leidde goed. (Gedeelteiyk gecorrigeerd) Te Havanna op Cuba landde gisteren een vliegtuig met een geldzending van 20.000.000 dollax aan boord Het geld moet In hoofdzaak dienen om vandaag Uitbetaald te worden. wanneer, zooals verwacht wordt, heden een run op de banken te Havanna zal plaats vinden. Kort voor het sluiten der banken Zaterdag middag, vond reeds een run plaats, gevolg van een paniek, die is ontstaan, toen be kend werd dat twee der voornaamste bank instellingen te Havanna, de Bank of Com merce en de Comova Banking Company hun betalingen zouden staken. Door heden met behulp van de geldzending aan allé aanvragen om uitbetaling te voldoen, hoopt men een paniek te voorkomen. In een pantserauto en omgeven door een cordon van 20 soldaten, waarvan sommige gewapend waren met machinegeweren, werd niet mooi vindt, het zal wel te somber be doeld zyn. De heer Muurllng Is het eens met den voorzitter, dat het bedrag voor den ambte naar een voordeel Is voor de gemeente. Nadat de heeren Lek Snel en de voor zitter nog repllceeren. wordt Be begrootipg goedgekeurd met óe cijfers in ontvangst en uitgaaf op f 50.700 91 voor den gewonen dienst en f 200 voor den kapitaaldienst. De heer Lek stemt tegen, omdat hy niet accocrd gaat met de f 50.verhooging van den ambtenaar. Daarna worden de begroetingen van llchtbedryven. zooals deze door de gascom missie zyn voorgesteld, onveranderd vastge steld. Daarna sluiting. overwinning gebracht. Zy speelden op het gladde en zwaar te be spelen terrein een verrassend goed open spel, dat de Alcmaria-achterhoede steeds voor de moeiiykste problemen stelde. Daarbü beschikten zy over een tweetal uitstekende buitenspelers, die wel raad met den bal wisten. De achterhoede was stevig en trapvast en zoo heel veel gelegenheid om een schot te lossen kreeg de Alcmaria-voofhoede niet. De doelverdediger mocht er ook zyn. Hy had wel eens moeite met den gladden bal. maar dat leverde geen gevaar op. De middenlinie was voor haar taak bere kend. Uitstekend was de voorhoede; er werd goed samenspel te zien gegeven, terwijl het spel niets te kort gehouden werd. In het bij zonder de beide vleugelspelers hebban in dezen wedstrijd talrijke en mooie kansen ge schept. Het Alcmaria-elftal viel eerlijk gezegd niet mee. Het vertoonde spel was te zwak. Voor de rust werd het temjx> aardig vol ge houden. maar na de rust was het heel wat minder. Oudes heeft zyn doel goed verdedigd. Wel licht had hy by het tweede doelpunt kun nen voorkomen, maar aan de andere zyde heeft hy ook meermalen mooi gered. Van de beide achterspelers was Kuiper ze ker de beste Jonker gevoelde zich blijkbaar op het gladde veld niet erg thuis, want zyn verdedigen was zwak. Trouwens het geheele verband in de ach terhoede leek dlkwyis zoek. De middenlinie verdedigde soms wei,aar dig, maar van steunen kwam niet veel te recht. Lengers deed op de spilplaats dikwyis aardig werk. Rootring leek ons niet zoo goed als gewoonlyk. De voorhoede is niet sterk, maar toch werden meerdere goede aanval len opgezet, maar de afwerking daarvan liet veel te wenschen over. Eenige fraaie kansen, vooral voor de rust, werden hopeloos gemist. Hamstra was in dezen wedstrijd zeker de beste speler van de voorhoede. Inj dezen wedstrijd is duideiyk gebleken, dat het tempo by de meeste Alcmarla-spe- lers te langzaam Is. Noodzakelyk Is. dat dit opgevoerd wordt. De Amsterdammers waren sneller en het einde wisten zy het tempo goed vol houden. En dat is een factor van groot belang. Nu iets van den wedstryd zelve: No. 4 29 Sept. Onder leiding van scheidsrechter Aerts stellen zich de volgende elftallen op: Alc. Victrix. 61-jarige vrouw bet slachtoffer Laten wy, voordat we een verslag geven van Alcmaria's nederlaag, de tweede in deze competitie allereerst iets prettlgers vermelden. Er viel bij Alcmaria een jubileum te memoreeren: Jo Bos, Alcmaria s rechts- en linksbuiten herdacht Zondag het feit, dat hy 12J4 jaar voor Alcmaria eerste uitkwam. Ongetwyfeld is dit een feit, dat herdacht moest worden, want het gold hier het jubi leum van een echt en byzonder fair sport man. Bos, ook wel populair „Bossie" genaamd, heeft Alcmaria's kleuren steeds op byzonde- re wyze hoog gehouden. Hy was een ware sportman, die een nederlaag. zy 1 dan vanzelfsprekend ongaarne sportlef wist te dragen. Een achterstand was voor hem een prikkel tot grooter krachtsinspanning, maar nimmer liet hjj zich daardoor verleiden tot ook maar eenlg unfair spel. v Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat hü overal een graag geziene tegenstan der was. Nu hebben zyn bestuur en medespelers, ■upporterevereeniging en andere vereenigin- gen hem een pasende en vooral verdiende hulde bereid. Het kwam hem. wiens naam onafscheide lijk met dien van Alcmaria verbonden is. zeer zeker toe- Alcmaria's voorzitter, de heer Sietsma was de eerste, die Bos in hartelüke bewoordin gen met zyn jubileum complimenteerde. Hy hopte, dat alle spelers van Alcmaria Victrix een voorbeeld aan hem zouden nemen. Namens de vereeniging bood hy hem een zilveren clgarettenkoker met inscriptie aan. De supportersvereenlging belef vanzelf sprekend oko niet achter en een groote bloe menmand mocht Bos van de supporters in ontvangst nemen. Daarna sprak nog de heer ter Horst, na mens de Alkmaarsche Polltie-Sportvereenl- gtng. Namens deze vreeeniglng bood hij hem een kistje sigaren aan. Tenslotte sprak Bos, de aanvoerder van A. F. C., die zyn naamgenoot huldigde met zijn jubileum. Hy sprak den wensch uit. dat een mooie wedstryd gespeeld zou mogen woroen. Jo Bos dankte voöf de vele bewyzen van sympatie op dezen dag ontvangen De i morgen W. Donders. Th Dekker. N. Dekker. Th. Punt, J. Hasslng. J. v. Stralen, J. Plas, C. Dekker. H. v. Westen, 3. Molen kamp, M. Jonker. De heer P- de Ruijter te Ursem benoemd tot hoofd der O. L. School. De heer Lek stemt te gen de begrooting. Om ongeveer 3 uur namiddag op VrUdag- ?6 September 1930 kwam de Raad dezer ge meente, onder voorzitterschap van den heer Jac. Kroonenburg. Burgemeester en Secre taris bijeen. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom en leest de notulen van de vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken vermelden we: Het rapport van de commissie voor de malarlabestryding over 1929 en de kasverifi catie van den gemeente-ontvanger, in kas bleek te zyn f 2513.90)6. Van den heer H. N. Kapteln, onderwijzer aan de O. L. School was het verzoek In gekomen om eervol ontslag Ingaande 1 No vember, omdat hy was benoemd te Helder. Dit ontslag wordt eervol verleend. Daarna gaat de Raad in comité ter be spreking van de voordracht tot benoeming van een hoofd van de O. L. school. De voordracht luidt als volgt: 1. P. de Ruijter, te Ursem. 2. J. M. I*-oeske. te Leerdam. 3. M. Kriek, te Eenigenburg. Na heropening van de vergadering wordt tot stemming overgegaan, waarna blijkt, dat op den heer P. de Ruyter te Ursem rijn uit gebracht 5 stemmen en op den heer M. Kriek te Eenigenburg 2 stemmen. Voorts wórdt overgegaan tot voorloopige vaststelling van de voor het jaar 1931. De Voorzitter vraagt, of er door de heeren nog wordt prys gesteld op artlkelgewyze be handeling. De heer Lek heeft eenige aanmerkingen op de begroo’lng. Spr. acht de inkomsten niet te hoog en de uitgaven nog al ruim geschat. Met leedwezen heeft spr. gezien, dat B. en W. voorstellen het salaris van den gomeente-ambtenaar te verhoogen van f 200 op f 250.Spr. is het hiermede niet eens. Als er verhooging noodzakelyk is. dan moet de Burgemeester dat maar doen uit eigen zak. Spr. heeft gezien, dat er een post op de begrooting voorkomt van f 300 voor de school en spr zou die graag besteed zien, aan verandering van kleur der banken die nu groen en rood zijn en volgens spr. te somber. De som van f 500 voor werkeloosheid acht spr. te laag. Wat betreft de uitgetrokken f 360.voor de verpleegster, vraagt spr. de bedoeling hier van. Spr. betreurd nog steeds het feit, dat de Raad niet is meegegaan met de voor stellen van het Witte Kruis tot aanstelling van een verpleegster. De Voorzitter beantwoord den heer Lek en zegt, dat de verhooging van den gemeente ambtenaar geheel gaat buiten de salariee- ring van Burgemeester en Secretaris. De combinatie van deze ambten is een voordeel voor de gemeente van f 700. Gezien dat de ambtenaar dit jaar zön di ploma haalde., achten B. en W. het biliyk, dit op deze manier te moeten huldigen. Wat het sportterrein betreft, meent spr., dat het thans voldoende in orde Is. Ook spr. acht de kleur van de banken wat somber. Maar met den heer Van Kampen die beter ter zake kundig is dan spr. en zijn mede- wethouder en door wiens adviezen de ge meente steeds voordeelig is geweest, gaan B. en W. steeds gaarne accoord. De heer Van Kampen is de man der kleu ren. zegt spr.. en daarmede zijn we goed. De uitgetrokken post ad f 500.voor werkverschaffing is slechts voorloopig. De post van f 360 voor de verpleegster is op de begrooting geplaatst, opdat Indien de on- derhandelingen worden heropend en dan overeenstemming komt, kan het Witte Kruis over deze som. beschikken. In noodgevallen zal ook uit deze post geput worden, voor betaling van den verpleger. De heer Duif (weth.) zegt, dat het toch een groot belang voor de gemeente is, als zy zooals than^ een gediplomeerd ambtenaar ter beschikking heelt en dan voor een der- geiyk bedrag. De heer Van Kampen zegt, dat het by den heer Lek alleen gaat tegen die f 50. Anders is de begrooting naar den zin van den heer Lek. Alleen die f 50.moeten ge zocht worden op het ambtenaartje. Spr komt hiertegen ten zeerste op nogmaals herinnert spr. aan zijn voorstel len tot periodieke verhooging. De schoolbanken hebben die groene en roode kleur, omdat die kleuren het best ALPHEN AAN DEN RIJN. 29 September. Gistermiddag verwachtte mej. A. Nagtegaa] Poelman, woonwagenbewoonster, gedo micilieerd in Haarlem, bezoek van merzichen uil Utrecht. Zij stond te wachten voor haar woon wagen, toen het bezoek uit de richting Utrecht naderde. Juist, toen de auto tot voor het woon wagenkamp aan den Rljksstraatweg was genaderd, moest deze een anderen auto, ko mende uit tegenovergestelde richting, pas- seeren. De auto uit Utrecht moest, om een bot sing te voorkomen, een scherpen draai ne men en reed daarby het woonwagenterrein op. Juffrouw Nagtegaal kreeg den auto over haar heen en was op slag dood. zy was 61 jaar. Volgens ooggetuigen, zou den bestuurder geen schuld treffen. Bennsaiien waar een nat. soc. vergadering werd gehou den, tot ernstige botsingen tusschen nat socialisten en communisten. De nat. soc. braken latten en knuppels van - conunums- I waren. tot nu toe voorkomen. BIJ een aanval van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 16