^Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON De kleine Bekeerling Belangrijke stijging van het Italiaansche Werkloosheidsci jf er DERDE BLAD I MAANDAG 29 SEPTEMBER 1930 a Het buitenland over Hitler Krachtige maatregelen der re&eerin& Van den Volkenbond Hitler in de Amerikaansche Hearst-pers De crisis in Oostenrijk Honderdduizend dooden? De Oekrajiensche actie De in KORT NIEUWS De relletjes te Praag Nieuwe communistische aanvallen op Tsjangtsja Krachtiger optreden der gewapende macht Nieuwe huiszoekingen en talrijke arrestaties Zijn er in Duitschland geen gekkenhuizen? Fransche munitiedepot de lucht gevlogen Gemengde Buitenlandsche Berichten samenstelling van het nieuwe Turksche Kabinet A De verjaardag van den Koning van Denemarken Rede van Tardieu te Alencon Groote demonstraties te Madrid aan het woord Dr. Schober weer politie-president te Weenen? Proteststaking van 3 dagen De „bestrijdins der slavernij BLADZIJDE 1 Dolejsch In overweging werd geno- De organisatie van het secretariaat 1 door om ■and I ge Minderheidsregeerin< of nieuwe verkiezingen? te- den HOU ioor 3ok Igd geen slechts „Hoogedelgeboren vrijheer. zeer goed gunstige, alsook genadige heer! een oor- kalrn doch het and had rac- ner ad" het Op het Mich i g a n-M eer heeft een scheepsramp plaats gehad, waarbij 11 per sonen verdronken B Zava (Zuid-Slaviëi is een schip met 24 opvarenden gestrand. Vier vrouwen wor den vermist. tig m- we len 71 M, Gramo- Mt» 1 en x«n.i weer I het het «on. 'rpen. egol- t re- de l' M. WUk het a 1 «U De soef Openb. bey. 7.207-50 GramofoonpL 10.20 Lezingen 12.201.15 Gramofoon-» „Juist, 300 was t. Wie heeft U dat alle maal verteld, ventje?” ,Mün lieve mama! Zü heeft er nog altijd veel genoegen in om het Slavische boek te bezichtigen. Menigmaal zegt ze tot m’n va der: „Gust, breng mjj het boek! Verklaar mij de platen!” En dan brengt m'n vader bet boek en verklaart haar alles, en als hQ dan een bladzijde omslaat, kust zü hem tegelijk de handen. Ik geloof, dat zü van hem het meest houdt van allé menschen der wereld.” „Nu. en gjj? Van wie houdt gij het meest, kleine? Zeg eens! Vader of moeder?” ...Ach loop heen!” lachte Edwin. „Dat kan ik onmogelijk zeggen. Ik heb ze beiden zóó lief. dat. ik onmogelijk zeggen kan boe. Al leen moet ik mijn moedertje meer aanhalen, omdat zij zoo erg ziek is. weet U.” „Vaarwel. Edwin.” sprak hij aangedaan. „Groet uw moeder van mij wanneer gjj thuis komt. O. ja!" met een zijdelingschen blik op den monnik, „deze vrome man wil in plaats van den heer Von Vodropp. die onlangs ge storven is, U een paar' weken bjj zich hou den. Wat denkt ge daarvan?” „Ik kan niet!” riep het kind zonder zich te bedenken. „Wij vaan naar huis. Nietwaar, Valentini!” De secretaris wierp een blik op den heer Von Weiszenbach. „Is hij dood waarlijk?” vroeg hij. 4a ik vernam de tijding geheel toevallig van Auersperg. den regtmentsraad.” Meinrad trad een paar schreden nader, De New Yorksche bladen houden zich uit voerig bezig met het politieke proces tegen de nationaal-sociallstische officieren der rijksweer te Leipzig. Ze noemen het een po litiek brandje, dat door het Duitsche verstand wel gebluscht zal worden. De New Yorksche „World” schrijft, dat het succes bjj de ver kiezingen Hitler het hoofd op hol heeft ge bracht. De „Neptun” schrijft, dat men on danks alles niet kan aannemen, dat Hitler als een tweede Robespierre in de geschiede nis zal verder leven. Het blad is van mee- ning dat Duitschland. wanneer het aan de wenschan van Hitler, namelijk om de herstel betalingen te staken, gevolg geeft, meer te lijden zal hebben dan wanneer liet aan zijn verplichtingen voldoet. In het eerste geval immers kan de derde Rijnlandzone onmlddel- Hjk weer bezet worden. Het is te betreuren, dat Hitlers uitlatingen, die voornamelijk voor Duitschland zelf bestemd waren, zooveel ver warring hebben gesticht en het Duitsche cre- diet in het buitenland in zoo hooge mate hebben geschokt. uitzending. Héiène Aart Caro, W. Gendarmene-afdeellngen met de bajonet op het geweer, die van buiten in de hoofd stad zijn bijeengetrokken, traden Vrijdag te gen de betoogers op en dreven hen ras uit een. Het Wenzelplein Werd herhaaldelijk schoongeveegd. Talrijke personen werden ge kwetst, velen gearresteerd. Algemeen viel het op, dat de gendarmerie venster gegaan was, zijn voorhoofd tegen 4» glasruiten drukte en stil nadacht. „Wilt ge’ werkelijk?” vroeg hij zacht ,JJoe u zelven geen geweld aan! Inderdaad, kindje, wilt ge the blij maken en bij me blijven? Mag ik uw vader schrijven, dat ti*j veel krachtiger optrad dan den vorigen dag de politie, welker falen onderwerp van dis cussie in den huldigen ministerraad was, waarbij ook het ontslag van den polltie-pre- sident men. Minister-president Udrzal heeft den beiden Groot-Du 1tschen ministers Stlna en Czech toezegging gedaan, dat eventueele verdere anti-Dultsche excessen op meedoogenlooze wijze zouden worden onderdrukt. nieuwe ministers zijn: Justitie: Joe- Kernal; Economie: Moestafa Sjeref. werken: Zokai; Onderwijs: Esai 1 er zi De vierde commissie heeft afgehandeld het rapport van de commissie van reorganisatie van het volkenbonds-secretariaat met 30 tegen 4 stemmen, die van Duitschland. Italië. Hongarije en Cuba. De commi sle heeft besloten, dat de opper ste leiding van het secretariaat geheel onder de verantwoordelijkheid van den secretaris generaal zal moeten blijven zonder dat een adviseerend college van de ondersecretarissen- generaal door hem moet worden geraad pleegd. Een ondercommis-ie werd benoemd, hierover tot overeenstemming te komen Koning Christiaan X heeft zijn 60en ver jaardag gevierd. Alle bladen, met inbegrip van de socialistische, hebben artikelen aan hem gewjjd waarin hulde wordt gebracht aan zijn correcte houding in de verschillende moeilijke politieke omstandigheden waarvoor hjj zich geplaatst zag. Er is ter gelegenheid van zijn verjaardag een speciaal t weekronen - stuk geslagen en een herdenkingspostzegel uitgegeven. Van het balkon van het paleis Amalien- borg heeft de Jarige monarch een toespraak gehouden tot de dichte menigte die zich voor het paleis verzameld had. Nu moest de beslissing vallen. „Ik beveel U dan het kind aan, broeder!” sprak Von Weiszenbach tot den monnik. .Maar ik heb U immers gezegd, dat ik hier niet blijven wil!” riep nu de kleine stamp voetend. „Ik kan niet! Ik wil naar huis, naar mama en naar Editha! Ik wil thuis in t park spelen en met m’n vader uit rijden gaan en de zwanen voederen ik wil niet bjj den monnik blijven neen, ik kan niet!" Pater Meinrad's hart was bijna blijven stil staan van vreugde over de woorden des rid ders: „Ik beveel U het kind aan." Toen ech ter de knaap volstrekt niet genegen scheen om te blijven kromp den goeden man het hart van vlijmende smart ineen; hij keerde zich om en wischte den eenen traan na den anderen uit zijn oogen weg. Edwin zag hem met verwondering aan. „Weent de monnik?" vroeg hij den ridder. „Ja. je hebt hem verdriet aangedaan.” Toen liep de kleine naar den pater toe. legde zijn handje in Meinrad's knokige hand en vroeg: „Bent u nu boos op mij pater?" „Ik? In t geheel niet. Het is heel goed, dat je graag naar huis gaat, naar je mama en je vader." Edwin speelde even met zyn kleinen de gen. .Vergeef me!" zei hl) plotseling. „U bent een goede monnik. Ik wil bij u blijven tot mijn lieve mama gezond te." Te Columbus <Ohio> stortte een tri bune met 2500 personen in. 35 menschen werd ernstig gewond. 75 gewond. zich thans in de ernstigste crisis bevindt, die zü in haar gebeele historie heeft gekend. HU besluit zijn artikel met de woorden: „Gjj kunt Duitschland niet ten gronde rich ten of bolsjewiseeren en tegelijkertijd geklo ven. dat het overige Europa daardoor onaan getast zal blijven. Mijn vertrouwen In het Duitsche volk is onbegrensd, zijn vrijheid mijn doel.” Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Cen trale regeering van Nanking den gouver neur van Mantsjoerije.,jrsjang Hsoe Liang, he! opperbevel over dë Noordelijke provin ciën heeft aangeboden. Gelijktijdig wordt hem de vrijheid van handelen in Noord China verzekerd. Tsjang Hsoe Liang heeft hierop geant woord dat hij het aanvaarden van dezen post afhankelijk stelde van de hem te ver- leenen bevoegdheid om In Noord China geen organisaties der Chlneesche Nationale Partij te dulden. In Engelsche politieke kringen is men van oordeel, dat de centrale regeering maarschalk Tsjang dezen post heeft aan geboden als belooning voor zijn neutrali teit in den strijd tusschen Noord en Zuid. Ter gelegenheid van de Landbouwweek te Alencon hield Minister-president Tardieu gis teren aldaar zijn reeds van te voren aange- kondigde rede over het agraris-he regee- ringsprogram. Hij verklaarde, dat i.èt zijn kabinet gelukt was. de heerschende land bouwcrisis te overwinnen. Voornaamste voor waarde voor defi economischen welstand van Frankrijk noemde Tardieu den bvitéijland- schen zoowel als den binnenlandschen vrede. De Fransche buitenlanc..'- v.oidt gevoerd volgens een gedegen en overzichte- lyk systeem. Frankrijk werkt aan het orga- niseeren van zoowel den economischen als den politleken vrede in de geheele *-ereld. in het bijzonder echter In Europa. De grondslag voor dezen vrede is oe formule: „Veiligheid. Arbitrage. Ontwapening". Frankrijk verzet zich echter tegen een wijziging in de volg orde van deze formule. Het verwacht uitge breide garanties en sancties, maalrege.en. c’ie de veiligheid moeten waarborgen en die door In de grootste arena van Madrid vond een groote demonstratie plaats van alle repu blikeinsche partijen, met uitzondering van de sociaal-democratische partij. Ruim 20.000 personen namen aan de demonstraties deel. De sprekers van de verschillende republi keinsche richtingen eischten aftreden van den koning en de instelling van den repu- blikeinschen staatsvorm. De voornaamste sprekers waren de leider der radlcaal-socialisten Marcellino Domin go, de leider der Republikeinen Lerroux en de stichting der rechts-repubiikeinsche par tij. de oud-mlnister Zamora. De meeste sprekers dreigden met revolutie en riepen de soldaten op, zich bij de republikeinen aan te sluiten. De demonstratie verliep in de beste orde Ter bescherming tegen eventueele molesta ties van monarchistisch gezinde Jeugd had den de republikeinen gewapende posten uit gezet. De demonstratie beteekent de defini tieve aaneensluiting van alle republikeinsche grepen in Spanje en mede in verband met het steeds stijgende aantal politieke en demonstratieve stakingen beteekent dit, dat Gisteravond heeft mij het toeval. of 'le ver de Goddelijke Providentie, in kennis ge bracht met uw zoontje, toen hij in onze s'ad rondliep en zekeren Dominum (Heer* Vo dropp zocht. Na ik vernomen heb, dat bo vengenoemde Vodrop gestorven is, zou tk uwe Genade in alle nederigheid en meo«t verschuldigde achting willen verzoeken, aan Met groote koppen en een opvallende op maak publlceeren de Amerikaansche bladen van het Hearst-concem een artikel van den leider der Duitsche nationaal-sociallstische partij, Adolf Hitler. Het artikel begint met de woorden: „Laat de wereld zich niet be driegen. Duitschland wordt óf weer een vrije atie, óf het wanhoopt aan de toekomst en wordt in de lokkende armen van het Bols jewisme gedreven. Dit is geen frase, bedreiging, geen voorspelling, doch het oonstatevren van een feit.” Het artikel betoogt dan verder, dat de verantwoordelijkheid hiervoor ligt bij de staten, die Duitschland de onmogelijke vre desvoorwaarden en de ondragelijke lasten hebben opgedwongen. De uitslag van de Rijksdagverkiezingen noemt Hitler een sig naal voor de naderende opstandigheid der Duitsche ziel. Duitschland bevindt zich in een koortstoestand en de koorts zal nood zakelijkerwijs moeten stijgen. Het Verdrag van Versailles heeft Duitschland onderworpen aan een domme en lompe operatie, en de patiënt verkeert thans in een gevaarlijken staat van bloedvergiftiging. Genezing kan slechts plaats vinden wanneer de wonden weer geopend en de eigenlijke oorzaken van de ziekte weggenomen worden. Het volk heeft zijn geloof aan beloften en zün ver trouwen in de oude politieke leiders der par tijen verloren. De nationaal-socialisten eiachen herziening van het Verdrag van Versailles en van het Young-plan en terug gave van den Poolschen Corridor. Ook de leugen betreffende de schuldvraag moet te ruggenomen worden. Wanneer Duitschland dan toch lijden moet, dan is het beter dat men dit lijden thans reeds bewust op zich neemt, dan dat men vele generaties nog laat lijden onder een ja, terwijl het lijden onder een krachtig neen zeker korter zou zijn. Hitler kondigt thans tevens aan, dat de nationaal-sociallstische party binnen eeni- ge maanden over een zeer groot aantal hel pers zal beschikken. Thans beschikt hij nog niet over een aan de behoeften voldoend persorgaan. De republikeinen trachten het steeds ster ker wordende gevoel van verontwaardiging bjj het volk te onderdrukken. Maar de slag, die deze partijen by de afgeloopen verkie zingen gekregen hebben, is nog niets, ver geleken bij den slag, die hun nog te wach ten staat. Hitler geeft als zijn overtuiging te kennen, dat op z'n laatst binnen anderhalf jaar nieu we verkiezingen zullen plaatsvinden. Hij verwacht dan wederom een geweldige toeneming van het aantal nationaal-soclalis- tische stemmen, zoodat men niet zijn toe vlucht tot gewelddadige maatregelen zal be hoeven te nemen om de macht in en over de regeering in handen te krijgen. „Anderen mogen misschien geweld gebruiken om ons het overnemen van de macht te beletten" schrijft Hitler „maar wy denken aan geen Putsch. De verkiezingen hebben ons den weg naar de macht gewezen.” Hitler verweert zich verder tegen het ver- wyt, atheïst en vijand van het bezit te zyn. Het nationaal-sociallsme heeft niets uit staande met het Marxisme, aangezien het de waarde van de individueele persooniyk- heid erkent. Tenslotte wijst Hitler er op, dat Europa concert en -toll 8.20 Concert. Orkest en solisten 9.05 „Mefistofele" van Boito. Orkest en solisten. LANGENBERG. 473 M. 7.25—7.50 Gramotoonpl. 10.3512.10 GramofoonpL 12.30 Gramotoonpl 1.252.50 Orkest- concert 5.506.50 Orkestconcert 8.209.05 GramofoonpL 9.05 „Revo- lutionshochzeit” Tooneelspel in 3 bedrijven van S. Michaelis KALUNDBORG. 1153 M. 12.20— 3.20 Orkestconcert 3-205.20 Orkest concert en declamatie 5.20—5.50 Kinder- uurtje 8.208.50 „Den Forvandlede Brudgom". Klucht in I bedrijf van L. Holberg 8.50—9.10 Orkestconcert 9.1010.10 Declamatie 10.30—11.30 Kamermuziek 11.3012.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 508.5 M. 5.20 Tno-con- '.50 GramofoonpL* 8.35 Orkest concert. Zang ZEESEN. 1635 M. 6.057.20 Be- richten - 12.20 Lezingen pl x.152.20 Berichten 2.20—2.50 GramofoonpL 2.504.50 Lezingen 4.505.50 Concert 5-50—8.20 Lezingen 8.20 Concert. Koor, Orkest en solisten. 10.30 Berichten Uit Moskou wordt gemeld, dat men aldaar uit Tokio bericht heeft ontvangen, dat vol gens het Japansche telegraafagentschap ..Nippon Dempo” communistische troepen zyn overgegaan tot een nieuwen aanval op Tsjangtsja. De communistische troepen zou den zeer goed uitgerust zijn en oa. bewa pend met zwaar geschut. De gevechten zou den reeds twee dagen duren en aan belde zijden zouden de verliezen zeer groot zijn. Het aantal dooden wordt zelfs geschat op 100.000. De Parysche bladen nemen lange verslagen op over het verhoor van Hitler voor het Hof te Leipzig. Den indruk, welken de leider van de natlonaal-soclalisten gemaakt heeft op buitenstaanders, vat .J'Oeuvre” samen in de vraag: „Bestaan er in Duitschland geen krankzinnigengestichten?” De correspondent van het „Journal” schrijft, dat na de verkla ringen van Hitler een ieder: rechters, ver tegenwoordigers der regeering. zelfs verdedi gers.’ elkaar eenigszins beduusd aankeken. Was dit dus de groote man van het nieuwe Duitschland, de bevrijder? Deze praatjes maker. die niet eens begrijpt wat hü zelf zegt? Deze aansteller wil Duitschland red den. het volk uit de ellende halen? Deze belacheiyke leider heeft niet den weg naar een betere) toekomst, maar naar den onder gang gewezen. Een dergeiyke verbazing, meldt de Party sche correspondent van het „Beri. Tag.", spreekt algemeen uit de commentaren. Men begrijpt in Frankryk niet, dat iemand, die in elk ander land reeds lang over de grens gezet Zou zyn. In de Duitsche republiek on gestraft voor een Robespierre kan spelen. Nu een ministerie Vaugoin. nadat de groot-Duitschers en de landbond hun me dewerking hebben geweigerd, een minder heidskabinet van de christelijk-socialen zou zjjn, verwacht men. dat in Oostenrijk nieu we verkiezingen zullen worden gehouden. De geheele pers zonder onderscheid is er voor, dat het parlement ontbonden en nieu we verkiezingen uitgeschreven zullen wor den. Het hoofdorgaan van de christeiyk-soc len schrijft, dat het nutteloos zal zijn met het oude parlement verder te wei en ook de socialistische „Arbeiterszeitung verlangt, dat zoo spoedig mogeiyk nieuwe verkiezingen worden gehouden, aangezien, nu het regeeringsblok uiteen is gevallen het volle cert g. moet beslissen, wie regeeren zal. Onder ge- wone omstandigheden zouden de nieuwe ver kiezingen eerst in April moeten worden ge houden. daar dan de zittingsperiode van het tegenwoordige parlement afloopt. Schumi en Winkler, vertegenwoordigers van den landbond, 'oegaven zich naar den kabinetsformateur Vaugoin. Zij deelden hem mede, dat de partijleidtng den landbond te gen Dinsdag voormiddag had bijeengeroe pen. Zy wilden derhalve het resultaat dier zitting afwachten. Vaugoin verklaarde zich bereid, met dezen wensch rekening te houden. ■*n den vader.” -Zal hy het toestaan?” Is mogelyk Oprecht gesproken, ik «ou hooit toegeven, want van pausdom en gnnntken heb ik een innigen afschuw. Maar es^ngeBsch aooals Ik. HU la een Communisten tegen socialisten De communisten, die op het Wenzelplein een betooging wilden houden, maar door de politie werden verdreven, trokken daarop naar het soc -dem. voikshnls, waar zy tumult begonnen te maken. De in het gebouw aan wezige arbeiders deden een aanval op de communisten. De politie greep in en her stelde de orde, waarop de communisten af trokken. u vyftien, twintig weken by ons laat?” „Schrijf vyftien weken!” zei 't kind snel ademend. .Maar doe ook myn harteliiK? groeten, en schrijf, dat mijn vader niet ver geten moet mij af te halen, wanneer mijne mama weer gezond is.” Spoedig na den maaltyd, tegen één uur. ging Valentini ten tweede male met* den knaap uit. Hij was van plan dienzelfden dag te vertrekken en wilde zijn Signorinc eerst nog een weinig ontspanning ver schaffen. Pater Meinrad stelde ondertusschen ni“t veel Over en inspanning den brief aan vrit- heer Mac Endoll op. welke luidde als volgt Onse Romeinsche correspondent schrijft: Blijkens een offlcleele mededeeling der na tionale kas voor sociale verzekeringen, is in Italië het aantal werkloozen in het tijdvak van 31 Juli tot 31 Augustus met ongeveer 10 pet. toegenomen: het steeg namelijk van 342.093 tot 175.548. De fascistische arbeidswet eischt, als be- kénd, dat men ten minste twee maanden werkloos is, alvorens men kan worden inge schreven. Dit beduidt dus. dat de styging van 33.455 werkloozen eigenlijk plaats had tusschen 30 April en 31 Mei van dit jaar; wat aan de gepubliceerde cyfers een veel grootere beteekenis geeft, omdat in dien tUd de behoefte, welke er by den landbouw en daaraan verwante vajeken aan hulpkrachten bestaat, de werkloosheid belangrijk pleegt te verminderen, In de laatste twee jaren ver minderde het werkloozenhelr in Mei en Juni respectievelijk met 90 en 130 duizend een heden. Dat men in dit tydvak een vermeer dering boeken moest, was nog niet vóórge komen. Het industrieele'Noord-Italië wordt het zwaarst getroffen met ongeveer 250.000 werk- looaen. Zuid-Tirol. waar de land- en wUn- bouw overheerscht, neemt met slechts 4.314 aan dit cijfer deel. MWden-Itallë dat zich voomameiyk- toe legt op de graan- en oUe-productie. heeft minder dan 00 duizend werklooam: zonder Toscane en Napels, waar vrij veel industrie is, aelfs maar ruim 20 duizend. Zuid-Italië en de eilanden komen* aan ongeveer 00 duizend werkloozen, waaraan vooral de mynbouw schuldig is. Basilica*, bijvoorbeeld, dat zich alleen met graan en wijn bezighoudt, heeft slechts 324 werkloo zen. Ofschoon ruim 30 pet. der Italianen by den landbouw werkzaam zyn en minder dan 5 pet. in de industrie, draagt de industrie nog meer bij tot het werkloozencyfer dan de landbouw. Een der oorzaken van de werkloosheids- vertneerdering is ongetwyfeld gelegen in de minder gunstige uitkomsten van den land bouw. Weliswaar is 1930 geen slecht jaar, maar de oogst der voornaamste voortbreng selen van den Italiaanschen bodem, graan en wfjn, bleef, volgens de voorlooplge schattin gen, met 20 en 35 pet. beneden dien van 1929 Voorts werd de industrie zwaar getroffen, doordat de protectionistische politiek der fascistische regeering in het buitenland we derkerige maatregelen uitlokte, terwyi de heerschende duurte en de veel te hooge be lastingen het Italiaansche volk zoodanig verarmen, dat de industrie wel gedwongen is om in het buitenland een afzetgebied te Boeken. De voornaamste oorzaak welke ook di rect op de styging van 't werkloozencyfer tn- werkte is evenwel de gedwongen stopoet- ting der openbare werken. Sinds het fascisme in 1922 aan het bewind kwam, gaf het ruim 12 milliard uit voor den aanleg van wegen en kanalen, voor den bouw van tunnels en scholen, voor de droogleg ging van moerassen en de bevloeilng van waterarme streken. Deze opvoering der „efficienza” van het land heeft langen tijd tusschen de 150 en 200 duizend arbeiders aan den gang gehouden! Toen echter in het begin van dit jaar de vlootconferentie, althans voor wat Italië betreft, mislukte, antwoordde Mussolini daar door in den loop van één enkelen Zon dagmorgen vier kruisers van stapel te laten loopen en oogenblikkeiyk bet op stapel zet ten van 22 kruisers, torpedojagers en onder- zeebooten te gelasten. Dezen slag verdroeg de toch al niet zeer sterke fascistische schat kist niet, en de eerste 600 millloen welke contant betaald moesten worden, konden al leen gevonden worden by de dadelijke stop zetting der openbare werken. Men heeft de domheid het woord is toch niet te sterk? begaan om dit werkelUk te doen ook. Deze stopzetting zou geleideiyk gaan. De apenbare werken, die door verlating in puin konden vallen of gevaar opleverden, dat al het 'reeds gedane werk verloren zou gaan, mochten worden voltooid. Zoo ook de wer ken, welke voor 80 pet. of meer gereed wa ren. Nieuw begonnen of afgemaakt moch ten voorts alleen die werken worden, welke een dadelijke nuttige opbrengst van 100 pet. garandeerden. Deze maatregel trad in werking op 5 Mei •n, zooals we boven zagen, was het werk- loozencyfer 31 Mei reeds met ruim 33 dui zend vermeerderd, ondanks dat er by den landbouw zy het minder dan gewooniyk behoefte aan arbeidskrachten was. Ofschoon dienaangaande nog geen cijfers bekend zün, staat het natuurlijk vast, dat de toestand in Juni en later nog benepener geworden is. En de veronderstelling is gewet tigd, dat de crisis zich heeft toegespitst tot •en catastroof; de genomen maatregelen lm- *ers wijzen in deze richting. Vrijwel plotseling is last gegeven, dat alle ■meenten van Italië dadeiyk zoo veel mo- ■Hjjk openbare werken moeten aanvangen Er moet desnoods dag en nacht gewerkt •orden en zoo veel mogelyk arbeiders moe ten worden aangesteld, om met hetgeen tot Concert 11.00 A.VR.O-L, Cals. Betty v. d. Bosch-Schmidt. Gremme, Henk Viskil. J. Ph Raveili het versterkte Omroeporkest ii. 0012.00 Gramotoonpl. DAVENTRY. 15544 M- »°-35 Mor gen wuding 11.05 Lezing 12.20 Concert. -- M. Bissett. alt. R. Hawkins .tenor 12.50 de'veilgheid geëischt worden. Zoolang de an- Oreelspel door E. O’Henry 1.20 Orkest- dere staten niet ontwapenen, kan Frank concert 2.20 Televisie 2-25 Berichten dat evenmin doen. Frankryk blijft rustig en waakzaam, als vrije verdediger van de v-?r- dragen. die den grondslag van den vormen. Te Przemysl heeft de politie in alle scho len der Oekrajiensche organisaties huiszoe kingen gedaan, die den geheelen dag duur- dpri. Een groot aantal professoren, studenten en scholieren zyn gearresteerd, o.w. de zoon van den Oekrajlenschen vlce-maarschalk van de Poolsche sejm, Zahajkiewiez. Te Drohobycz, Boryslow en Truskawec zün eveneens huiszoekingen gedaan, waarbij veel materiaal zou zün gevonden. De directeur van het Oekrajiensche gym nasium te Drohobycz, eenige leeraren en scholieren, in totaal 30 personen, zün aange houden. Te Lemberg is de Oekrajiensche padvin- dersorganisatie verboden. Lidmaatschap wordt met gevangenis gestraft. Verder heeft de politie in nog andere districten huiszoekingen gedaan, waarby groote hoeveelheden wapens zouden zün ge vonden. Daarbü zün acht personen gearres teerd. o.w. de drie afgevaardigden der Oekra jiensche nationaal-democraten. Verder wordt melding gemaakt van nieu we brandstichtingen in graanschuren en op slagplaatsen. Naar de gevangenis te Lemgerg zün weder meer dan 60 gearresteerden overgebracht, in hoofdzaak studenten en leerlingen van gum- nasia. In totaal zou het den laatsten tüd aan gehouden aantal Oekrajieners reeds 400 9 500 bedragen. De Minister van Buitenlandsche Zaken. Mr. Beelaerts van Blokland is na een drieweeksch verbluf in Genève in ons teruggekeerd. nezing van uwer Hoogheid's gemalin, af te staan. Ik behoor tot de Roomsch Katho lieke Kerk, ben monnik, en zou het knaapje willen medenemen naar 't convent, waarbij ik als religieus geadscribeerd ben. Het con vent heet Cremifanum of Kremsmilnster. waarvan uwe Genade reeds meermalen mrei gehoord hebben, want er bestaat in T heilige Roomsche Ryk nauweUjks een betere school voor jongelingen. Er Zün daar ook aardige omstreken en de lucht is er gezond, en er is voor ‘t jongske voortdurend iets nieuws te zien en te hoo- ren. En ik zal op t jongske passen als op myn eigen kind, en alles voor hem doen, wat ik in zijn oogen lezen kan; uwe Genade kan mij gelooven. Dat de knaap evangelisch is. behoeft voor uwe Genade geen bezwaar te maken dair zün te Inrolstadt. bü de P. P. Jesuïeten, veel kinderen van evangelische heeren; zü ko men evangelisch en gaan weer evangelisch heen. Maar er is ook iemand hier geweest, een bloedverwant van uwe Genade s vrouwe ge malin; een evangelisch man. en hü zelde mü. dat ik t doen mocht. Weshalve ik nu moed vat en uw Genade mijn bede over breng. ik hoop, dat 't mü niet kwalijk nemen, en mü zult vergeven, wanneer mün styi of dictie niet fijn of voornaam genneg is; en als mü T een of ander in de pen is gebleven, wat ik had moeten zeggen, zoo -Ik ben leeraar aan' het gymnasium te Uremsmünster, daarheen zou ik den knaap •Uien brengen.” -Gü züt van Kremsmünster? Dot gesticht I*eft een goeden naam. Maar Straszer, de •bt moet een ketterhamer wezen?” Mün lief jongske zal hü niet hameren!" rtep Meinrad met een vastbeslotenheid, die den schuchteren man opvallend vreemd •tond. „Denk toch eens, heer, aan Ihgolstadt, •aar de paters Jesuïeten het gymnasium be- aluren; daar studeeren reeds vele kinderen *an evangelische heeren; rij kwamen er ev*ngelisch en gingen weer evangelisch been.” Weiszenbach glimlachte. -Goede heer! Goede, beste heer! Gü staat het toe? -Ik heb hier niets toe te staan. Schrijf 2.30 Uitz. voor scholen 4-5° Orkest- concert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing vroo;- 5.35 Berichten 7.00 Orgelspel door 1 E. D’Évry 7.20 Lezing 7-45 Lezing 8.05 Concert. Kwintet, E. Forst, alt 8.20 Lezing 8.50 Vaudeville 10.00 Berichten i 10.15 Lezing 10.35 Berichten 10.45— I 12.20 Dansmuziek. PARIJS. „RADIO-PARIS”. 1725 M- 12.502.20 GramofoonpL 4.05 Orkest- indifferentist. voor wien alle godsdiensten dezelfde waarde hebben. Hü zal misschien ja zeggen, als uw brief hem in een goede luim aantreft. Terwyi Zü zoo nog spraken, klonken bui ten in de gang haastige stappen, en men hoorde een heldere lachende stem. „Het kind! riep Weiszenbach bewogen. „Roep het bü mü. broeder!" „Zooals U belieft,” sprak de monnik. Hü verliet de spreekkamer en kwam weinige oogenblikken later met den kleinen Mac Endoll en den secretaris terug. „Ziedaar ventje.” zeide hü binnentredend tot het kind en vatte het daarbü zacht onder de kin. „Daar is een oom van U gekomen, die wil U zien. Een bloedverwant van me vrouw uw moeder.” Het kind nam zün hoed af. schudde zün lokken naar achter en liep onbeschroomd op den vreemden heer toe. „Hoe heet ge, oom?" vroeg het. „Wolf Von Weiszenbach.” t Kind bezon zich een paar oogenblikken. „O. die!" riep het dan terwül het den rid der zün kleine hand aanbood. Mjt gü niet degene die met oom Adolf geschaakt hebt op t slot ’t slot mün grootvaders slot" ,X4nden." hielp hem de ridder. ,4a,” ging het kind verder. „Gü en oom Adolf hebben geschaakt, en mijne mama heeft onderwül het groote dikke Slavische boek bekeken, en mijn vader heeft haar de platen veridaart." Thea Diepenbrock, piano, Willy de Beus-Willemse. -- 4.305.00 Piano-!--- Veen en Louts Schmidt Radio- Kinderxoorzang 5^ 'eert. Hiaosch Harmonie 7.45 Radio-Volk' Willem Het „Neue Wiener Tageblatt" verneemt van dr. Schober. den afgetreden Ooetenrük- schen Bondskanselier, in nauwe relatie staande en van zün voornemen goed op de hoogte zynde. dat dr. Schober voor eenigen tüd met verlof gaat, en dat hü. na terug- keer, zün oude functie van politie-president te Weenen weer zal aanvaarden. Er zün vele stemmen opgegaan om Scho ber voor de politiek te behouden, maar het schünt. dat de afgetreden Bondskanselier niet voornemens is. zich met de politiek te bemoeien of een vertegenwoordigende func tie te aanvaarden. de republikeinsche beweging thans een belangrijke factor is geworden” waarmee terdege rekening dient gehouden te worden. De autc iteiten hadden belang rijke veiligheidsmaatregelen getroffen. Bui ten de arena- waren machinegeweren in stel ling gebracht en in de hoofdstraten patrouil leerde een versterkte politiemacht, terwül de burgerwacht in de zystraten was gereed ge houden De oppositiepartijen in Silerië hebben een oproep tot de arbeiders van het industriege bied gericht, waarin aangespoord wordt om een staking van drie dagen af te kondigen als protest tegen de ontbinding van den Sile- zischen landdag en de arrestatie van Kor- fanty. De staking is het laatste wettige mid del van de arbeiders. De Spaansche politie heeft kolo nel Macia in handen der Fransche politie overgegeven. DINSDAG 30 SEPTEMBER HUIZEN, 298 M. Na 6 uur 107» Uitsl. K.R.O.-uitz- 8.30—9.15 c?= - foon 11.3017.00 Godsdienstig half uurtje 12.001.30 Concert door het K.R.O -Trio i w2 00 Gramofoon 2.003.00 Vrouwenuurtie 3.00 3-*5 Kmples 5.00—5-45 Gramofoon 5-45— 6.00 Sport kwartiertje 6.000.30 Lezing over de Katholieke Kerk en de beschaving, door Pater v. d* Borne 6.307.20 Concert door het K.R.O -Orkest 7 20 Praatje over den K.R O., door Past. Ribbergh 7-30— 9.00 Radio-revue de bonte radiowereld 9.00 Vlaamsche sympathie voor K R.O. 9.10 Schlager door het Salon-orkes» 9.30 Nieuwsber. 9.40 Lezing over Radio en Kunst 9.50 Vroohike muziek door Lusten— houwers Künstler-ensemble 10.20 Pater Borr de Greeve, over Katb- belangen bij de radio 10.30 Het Hum. Ltrechtsch mannen-ensemble 11.30 Concert door het K.R.O.-sextet 11.55 Slotwoord door Pazt. Perquin. HILVERSUM. 1875 M. Uitsl. A.V.R.O.- üitz. 8.019-45 GramofoonpL 10.01 10.15 Morgenwijding 10.20 1200 Concert. A.V-R-O. Kwintet 12.15—200 Concert door het orkest van het Atra- Theater te Den Haag. Zang door Sophie Both-Haas 2.00—2.30 Voor de vrouw 3.003.30 Gramotoonpl. 3.304.30 Con cert Thea Diepenbrock. piano, Willy de zang, Sal. Dwinger, viool ■Studiemuziek door Egb. 1 Schmidt 5.00—3.30 t—7-15 Con- kest 7.15 Universiteit. Spreker An.iriessen Onderwerp: Chopin. Aan <.en vleugel: Willem Andriessen 8-01— 8.45 Luchtige liedjes duetten en samen zangen. Ant. van Dijk, Dim van Maarte, Paul Collin Henr. Koekoek 8-45—9-3° Concertgebouw-kwartet •Opera d. f stand gekomen is, zoo luisterrijk mogelük den Xa.villen October gedenkfeest van den Marsch op Rome, waarbü de fascistische autoriteiten de gereed gekomen „werken van het regime” plegen in te wijden te kunnen vieren. Een dubbel doel dus: werkverschaffing enreclame! Mussolini heeft te Rome het voorbeeld gegeven door twee dagen lang alle bouw werken, nieuwe wegen en fabrieken te be zoeken, de arbeiders toe te spreken en hun te beloven, dat de fascistische regeering waakzaam blüft. Het ministerie van openbare werken heeft het statelijk voorbeeld aan de gemeenten gegeven door zoo veel mogelük de onlangs ontslagen arbeiders weer te werk te stel len.* 300 millloen van de 600. welke men door de stopzetting hoopte uit te sparen, zün al weer vergeven. En aller oogen zün nu gericht op Genève, waar de Fransche en Italiaansche deskun digen de voorwaarden van een eventueel accoord betreffende de vloot bespreken. Frankrijk heeft toegestemd om zün vloot niet uit te breiden gedurende de onderhan- dellngen. onder voorwaarde, dat Italië het zelfde deed. Zoodoende heeft men de 600 millloen der openbare werken nog in zün bezit. Maar wanneer die onderhandelingen mis lukkenHopen we er het beste van. Want zün idéé fixe gelüke sterkte van de Italiaansche en de Fransche oorlogsvloot, geeft Mussolini tóch niet op. De zesde commissie heeft met 1 tegen 5 stemmen goedgekeurd het rapport van jhr. Loudon, dat er nog geen aanleiding bestaat over te gaan tot het scheppen van een per manente slavemü-commissie en dat het vol doende is. voor dit jaar nog een beroep te doen op alle regeeringen, om zooveel mogelijk inlichtingen omtrent het bestaan van slaver- nij aan dén volkenbond te zenden. De zesde commissie heeft haar werkzaam heden thans geheel beëindigd evenals de derde commissie voor het ontwapenlngsvraag stuk. Vermoedelijk zal de volkenbondsvergadering as. Donderdag kunnen gesloten worden. Uit Lunevilie wordt gemeld, dat In afgeloopen nacht het in het bosch bü Lunevilie gelegen munitie-depot tengevolge van een hevige ontploffing, in de lucht is gevlogen. o In het depot lagen o a. 27.000 37 milime- ter granaten opgeslagen. Er schijnen geen dooden en gewonden te zün. De ontploffing geschiedde kort na midder nacht. en veroorzaakte een paniek onder de wakker geschrokken bevolking van Lune vilie. Het garnizoen werd onmiddellük naar de plaats des onheils gedirigeerd. Het ingestelde onderzoek versterkt den indruk, dat men hier met een vooraf be raamden aanslag te doen heeft. De schildwacht had tegen middernacht verdacht geluid gehoord, maar had de 1 zaak ervan niet kunnen vaststellen. Men gelooft, dat de aanslag in verband staat met de aanslagen op de kruitfabrie ken te Toulon en te Nancy op het einde van het vorige jaar. toen men er evenmin in slaagde, de daders te pakken

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18