IN EN OM ALKMAAR UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD s. E ONZE BEITSEN s „VRIESIA GROOTE OPRUIMING Kunsthandel Fa. Gebr. v. d. MEER ZILVERSTRAAT HOEK OUDEGRACHT - TEL. 781 TWEEDE BLAD PROVINCIAAL NIEUWS HEEMSKERK TEL 781 ALKMAAR Dekenale Jeugdraad BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Benoeming Windhoos boven Chicago I Levering Brutale inbraak te Barendrecht Buurt vereeniging „S. I. S.” C. W. Bruinvisstraat e.o. ut 145 UI UI L- ■to. N N. V. ZAADMARKT WESTER-BLOKKER W HEER-HUGOWAARD ZILK ZWAAGDIJK Eén der daders in de vat TEXEL staan-bekend om de prima kwaliteit en het schitte rende resultaat dal met de bewerking verkregen wordt. Amonlac-beits. Was-beits. Water-beits. Olle- oeits. Elkenhoui-belts. In elke hoeveelheid verkrijg- aaar in meest gewenschte kleuren. DROGERIJEN EN VERFHANDEL v.h. JAN DEVRIES TELEFOON 324 ALKMAAF Weèens verplaats,van “^GESTRAAT HOOGKARSPEL BLADZIJDE 1 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1930 Raadsvergadering Vrijdagmiddag PERSONALIA „D. L N. d. u. A." X MEER ARRESTATIES TE WACHTEN wordt de verordening goedge- DE „LENTE" NADERT Moge hij blijken ll L-' P*« M* Schenking 500 Ma. grond voor ambtswoning burgem. Wordt aanvaard. KL AC. oor 4TB en. st- Benoeming Z. D. H. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot patronaats- directeur alhier den Weleerw. Heer W. van Lammeren. Nieuwe Belastingvoorstellen B. en W. stellen voor ie. de gemeente in de Gemeentefonds belasting te plaatsen in de je klasse ae. 25 opcenten te heffen op de Vermo gensbelasting 3e. de opcenten op de ongebouwde- en gebouwde eigendommen te verhoogen resp. van 10 op 20 en van 40 op 80. De heer De Vries verkrijgt eerst ‘t woord. Deze maakt vooral aanmerking op 't voorstel inzake de verhooging op de onge bouwde en gebouwde eigendommen. De toestand in den land- en tuinbouw is zeer slecht en daarom bevreemdt 't spreker, dat B. en W met dit voorstel komen, 't Argu ment. dat buiten de gemeente wonende eigenaars hierdoor in de algemeene lasten bijdragen, is onjuist. Deze worden immers verhaald op de huurders. Daarbij komt, dat boeren en tuinders door hun bedrijf groote gebouwen complexen noodig hebben. Deze worden dus dubbel zwaar getroffen. Hij adviseert dan ook om die verhoogde opcenten met aan te nemen. verslag. Wél willen we verklaren, dat we in deze oogenblikken blij waren, geen raads lid te wezen, omdat een beslissing in deze ons zeer moeilijk ware gevallen. Eensdeels gevoelden we veel voor de redeneering van den heer Westerhof, dat er een bepaalde verhouding dient te zijn tusschen kader en manschappen, maar anderzijds leek het ons toch ook goede taktiek van het „elftal” By de Frieschebrug nabij café De Boer, staat een kastanjeboom, waarvan de takken ontloken bladeren en bloesem dragen. Binnenkort zal Alkmaar een nieuwe ad- junct-inspecteur van politie rijk zijn. Met één stem meerderheid is daartoe besloten. Daar aan is voorafgegaan een langdurig en hevig, maar toch zeer vriendschappelijk duel tus schen den Burgemeester en den heer Wester hof. Het lijkt ons onnoodig alle argumenten vóór en tegen hier nog eens te memoreeren. om in dezen de leiding te volgen van het deskundig hoofd der politie. Geruststellend leek ons de verklaring van den Burgemeester, dat Alkmaar in vergelij king met andere steden van gelijke grootte in totaal zeker niet te veel politiemannen heeft. heeft. Daar komt het tenslotte toch maar op aan. De vergissing van den heer Westerhof, die alle begrootingsposten van openbare veiligheid aan de politie toedichtte en zoo kwam tot 6.per inwoner, zij hem om z’n 9 maandsche afwezigheid uit den Raad, gaarne vergeven. 2 uur kwam de Raad onzer gemeente bijeen. De Raad was voltallig. Voorzitter burgemeester Vreugde. De Notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Licht, water en warmte, dat zijn de drie levensbehoeften, waarop de twintigste eeu- wers van overheidswege meenen aanspraak te mogen maken. Wij, stedelingen, aanvaar den deze geschenken tusschen haakjes *°or geschenken worden zij wel eens erg duur betaald als iets vanzelfsprekend, en kunnen ons niet voorstellen, dat er nog menschen zijn, die van een of meer dezer drie verstoken zijn. Gelukkig maken de steeds voortschrijdende techniek en héél eschte (hm) overheidsdwang het aantal Benoeming lid Schattings- Commissie De vacature van Jc. Beentjes moet aange vuld worden. B. en W. bevelen hiervoor aln als 1 en 2 resp. de heeren A. de Wildt en J. de Wit. Benoemd wordt de heer De Wildt. Men verzoekt ons opname van het vol gende Op de laatste bestuursvergadering van bovengenoemde Vereeniging is het program ma voor de te houden kinderfeesten op 8 October as. definitief vastgesteld. Om 1 uur precies wordt de optocht opgesteld op het feestterrein in de C. W Bruinvisstraat, van daai- wordt onder de tonen der muziek door alle straten van de buurt gemacheerd. Na ontbinding van den optocht worden de kinderfeesten door den voorzitter geopend, waarna de kinderspelen een aanvang nemen. Voor den goeden gang van zaken zjjn diverse sub-commlssies aangesteld, zoodat alles een goed verloop kan hebben en de feesten tot een schitterend resultaat zullen leiden. Na afloop uitreiking der prijzen en sluiting der feesten door den voorzitter, terwijl de kinderen bij het naar huis gaan een extra-tractatle zullen ontvangen. De prijzen zullen de volgende week worden geëtaleerd in het Sigarenmagazijn van den heer G. Klaver, C. W. Bruinvisstraat 4 en bij den melkhandel G Kaay, v. d. Woude- straat 20 Benoeming Z. D. H. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot patronaats- dlrecteur van het patronaat der parochie H. Dionysius P. Dekker. Z. D. H. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur van het patronaat parochie H. Laurentius alhier, den weleerw. heer C. Persoon. Benoeming Z. D. H. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot patronaats- dlrecteur alhier den Weleerw. Heer W. Mul der. Men schrijft ons: Zooals wij reeds eerder berichtten, zijn de donateursavonden der Gem. Tooneelvereenl- ging „Dindua” vastgesteld op 4 en S October as. in ’t „Gulden Vlies." Opgevoerd zal wor den „Hun Kind’ tooneelspel in 3 bedrijven, door Joh. van Eekelen en Jan Orosfeld. Dit stuk werd reeds door zeer vele R. K. vereen!- gingen in het zuiden .van ons land opgevoerd en wjj twijfelen er ook niet aan, of „Hun Kind" zal ook bl) de donateurs van „Dindua" in den smaak vallen. Wjj vermelden hierbij, in tegenstelling met hetgeen op de biljetten staat vermeld, dat voor deze uitvoeringen geen kaarten verkocht zullen worden. Zjj zijn dus alleen toeganke lijk voor de donateurs. Zy die zich alsnog als donateur wenschen op te geven kunnen dit doen bij een der leden. Doe dit nog he den. U kunt dan verzekerd zijn een moolen avond te hebben en steunt hiermede „Dindua" dat strijdt voor het goede Roomsche Volks- toonel! Verbetering Door omstandigheden is de verkoop van de auto-expedltie en vracht- rijderij van den heer Jac. Besseltng aan den heer C. Mol. alhier, niet doorgegaan. De eigenaar zal voorloopig de zaak op den ouden voet voortzetten. Het blijkt steeds meer, dat de opheffing van de tram AlkmaarPurmerend, vulgair genaamd de „koffiemolen”, lang niet ieders sympathie heeft. Verschillende dorpen aan deze lijn gelegen, zijn wakker geschrikt, hebben hun traditioneele zuinigheid los gelaten en soms niet onaanzienlijke sommen beschikbaar gesteld. Dit nobele gebaar heeft niet nagelaten invloed uit te oefenen op de gemoedsgesteldheid van sommigen onzer raadsleden. Zij voelen voor de argumenten de tram is op deze gevaarlijke wegen niet te vervangen door autobussen, terwijl ook het goederenvervoer door opheffing zeer moei lijk zal worden. B. en W. voelen óók wel deze bezwaren, maar ze zien geen uitweg in de moeilijkheid de exploitatie, zooals die nu is, is niet loo- nend electrificatie is zóó duur, dar dan heelemaal geen sluitende rekening te ver krijgen is. En dan mogen de bezwaren tegen opheffing erkend worden, doch tegen de bierkaai is niet te vechten. Vandaar, dat het College zonder veel woorden alleen maar verwees naar de interpellatie Keesom in een vorige vergadering. Dat was o-i. niet heelemaal juist. Er was toen tot slot geen beslissing in een of andere richting genomen. De burgemeester had als zijn meening te kennen gegeven, dat aan opheffing niet te ontkomen was, en vader Gevers had zich daar, doch niet namens den Raad, bij aangesloten. De heer Westerhof vond nu het bruggetje, waarover men misschien nog het beoogde doel kan jiereiken. Zijn oog en hart waren geboeid en getroffen door het sierlijke motor- treintje, dat tegenwoordig door West-Fries- land’s bloeiende beemden rijdt. Zou dat ook niets zijn voor Alkmaarhurmerend Er zal nogmaals onderzocht worden. Oude schoonheid, hetzij in bouwwerk, schilderij of beeld, is een kostbaar bezit in onzen alles nivelleerenden tijd, die zoo on noembaar veel offers reeds bracht aan den Moloch Verkeer en Rationalisatie. Geen wonder, dat kunstzinnige iandgenooten zich vereenigd hebben om uit de klauwen van dezen afgod te redden het weinige, wat nog niet verloren ging. De vereeniging „Hendrik de Keyzer” heeft de geheele natie aan zich verplicht door tientallen bouwwerken uit de gouden en nog oudere eeuwen voor de schennende sloopershanden te bewaren. Ook onze eigen vereeniging „Oud Alkmaar” mag in dit verband met eere genoemd worden. Trouwens, Alkmaar slaat in den lande geen slecht figuur, als het er op aankomt bouw werken, die voor kunst of historie waarde hebben, zelfs ten koste van financieele offers te redden. Herinneren wij slechts aan de „Molen van Piet” en het pakhuis „de Vigelantie." Nu was het weer een geveltje in de St. Annastraat, No. 9, dat om restauratie schreit, voor welke restauratie natuurlijk de hulp der overheid werd ingeroepen. Er werd niet veel gevergd van Alkmaar, een renteloos voorschot slechts van 1000.In normale omstandig heden zou bij wijze van spreken geen kip daartegen geweest zijn. Doch de zaak had een minder aangenaam kantje. Om het ge heel exploitabel te maken, moest de boel verbouwd worden tot een winkelpand. En nu zijn de eischen aan een winkel te stellen, gewoonlijk moeilijk in overeenstemming te brengen met ’n oud-Hollandsch pui. Vandaar dat voorgesteld werd het benedengedeelte te moderniseeren. Hiertegen hadden meer dere raadsleden, terecht, bezwaar, omdat zoo’n huwelijk tusschen oud en nieuw een mislukking moest worden. Nóch de vurige verdediging van Wethouder Leesberg, nóch het smeekende pleidooi van den burgemeester vermochten de tegenstanders te bekeeren, en het komt ons voor dat alleen de toezegging om nog eens de mogelijkheid van geheel oud-Hollandschen bouw te onderzoeken, het voorstel van den dood door verwerping gered heeft. Nu we toch aan het bouwen zijn, mag even gememoreerd de titanenstrijd, die „Siegfried" Bakker geheel alleen voerde tegen de bebouwmgsverordening. Zijn kamp ging voornamelijk tegen de eischen van open en half-open bebouwing. Het scheen ons toe, dat wethouder en raadslid elkaar niet goed begrepen en langs elkander heen redeneerden. De zaak is te technisch om er hier verder op in te gaan. Genoeg zij het, te vermelden, dat de Raad, hoewel overtuigd van 's heeren Bakker's goede bedoeling, hem toch in een zeker, diep gelegen kleedingstuk liet staan. Alleen mevr. Hilleman kon het niet over haar hart verkregen haar partijgenoot en trouwe kameraad bij officieele plechtigheden, geheel af te vallen. Zij stemde blanco I In den afgeloopen nacht te omstreeks 12 uur Is in het huis van den heer De K. aan den Puinweg te Barendrecht een brutale In braak gepleegd. Te omstreeks middernacht hoorde de heer De K. onraad in zijn huis. Met een. revolver gewapend, begaf hjj zich naar beneden en ontdekte in de woonkamer twee inbrekers, die door het geforceerde rolluik waren binnenge drongen. Toen de Inbrekers den heer De K. gewaar werden, sloegen zij op de vlucht. Eén hunner verdween door het opgetrokken rolluik, doch sloeg waarschijnlijk in zijn overhaaste vlucht daar tegenaan, met T ge volg. dat het rolluik naar beneden viel en da tweede inbreker als’ ln een val gevangen zat. Op Amerikaansche wijze beval de heer De K.. onder pressie van de dreigende revolver, hem: „handsup" en op deze wijze hield hij den met opgeheven armen hopeloos in het vertrek staanden inbreker in bedwang, terwijl hjj telefonisch de politie van Rotterdam en Barendrecht en den burgemeester van laatst genoemde gemeente waarschuwde. Spoedig, was er assistentie ter plaatse en de man werd ingerekend. Bij zijn verhoor door den burgemeester van Barendrecht legde de inbreker belangrijke verklaringen af, die waarschijnlijk ophelde ring zullen verschaffen inzake de talrijke in braken. die den laatsten tijd in de omgeving, doch voornamelijk in de gemeente Baren- irecht. hebben plaats gevonden. Vandaag zullen waarschijnlijk te Rotter dam meer arrestaties volgen. Ingekomen Stukken a. Schrijven van den heer G. Klokman, dat hij zijn herbenoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. b. De heer K. Bruin, Streng, verzoekt ont heffing van schoolgeld, aangezien z’n docher- tje sinds a jaar de school niet meer bezoekt. Wordt toegestaan. c. De Schade-Commissie te Beverwijk verzoekt de gemeente tegemoet te komen aan de schade van die personen, veroorzaakt door de hagelbui op 22 Juni j.l. Deze be draagt voor onze gemeente pl.m. f 150. Beverwijk heeft aan de betrokken tuin ders uitgekeerd 10 van de geleden schade. Voor onze gemeente zou dit dus zijn 15. De heer Kloes wil deze vergoeding toe staan. De heer De Vries vindt, dat, gezien de geringheid van dit bedrag, er veel werk van wordt gemaakt, terwijl 'n tuinder voor enkele jaren terug, mede door schuld van de ge meente, 'n schade heeft geleden van 1500. door hoogen waterstand, niets heeft uitge keerd gekregen. De heer G. de Ruyter merkt op, dat de schaderegeling gewestelijk is. Dat Heems kerk zoo goed als geheel gespaard is gebleven, moge ons dankbaar stemmen. Spreker is voor uitkeering, terwille van de algemeene schaderegeling. Deze vergoeding wordt dan z. h. st. toe gestaan. e. Het Algemeen Armbestuur deelt mee, dat 't nadeelig saldo over 1929 bedraagt 1439.33 Dit vindt zijn por zaak in 't nadeelige saldo van 1927, veroorzaakt door aankoop van enkele perceelen. In verband hiermee wordt goedgevonden ’t maximum kasgeld te brengen op f 5500. e. Bewoners Communicatie weg verzoeken aansluiting bij ’t electrisch net. In verband hiermee wordt behandeld 'n verzoek van den R. K. Fabneksarb. Bond om straatverlichting langs genoemden weg. B. en W. stellen voor om 13 perceeelen aan te sluiten. De kosten hiervan bedragen t 1120.Deze kosten worden bestreden door de opbrengst van den verbruikten stroom. De bewoners hebben de verplichting aan te sluiten. Tevens zullen dan enkele lichtpunten worden aangebracht. De leiding zal zijn bovengronds. De heer De Ruyter geeft B. en W. den Raad te onderzoeken of 'n ondergrondsche leiding op den duur nier voordeeliger zal zijn. Dit zal onderzocht worden, 't Voorstel wordt goedgekeurd. De oud-werkman K. de Jong verzoekt t 50.voor winterprovisie. Wordt toegestaan, in 2 gedeelten uit te keeren. Aangenomen. g. 'n Verzoek R. K. Militairenvereeniging te Amersfoort om subsidie. Wordt uitgesteld tot de begrooting. Ver schillende subsidie-aanvragen ondergaan ’t zelfde lot. h. Het Schoolbestuur der R. K. Meisjes school verzoekt gelden beschikbaar te stel len voor aanschaffing van nieuwe leermid delen en 2 kachels. De kosten bedragen pl.m. /215.Deze aanvrage berust op art. 72 der L. O.-wet en wordt z. h. st. toegestaan. Nu bosch, zee en bergen de edelachtbare vaderen en moederen der goede stede Alk maar weer naar hunne en hare haardsteden teruggezonden hebben nu herfstregens en storm de nauwelijks minder erge vacantie dito's zijn opgevolgd, nu hadden B. en W. weer moed gevonden de 19 vroeden. voor de maandelijksche reunie ten readhuize bijeen te roepen. Het moet gezegd, men had een rijkelijk lange vacantie genoten, van niet minder dan 9 weken! Verwonderlijk verschijnsel in onzen eacantielievenden tijd er werd tegen deze 2 maanden van ongebonden vrij zijn met klem, ja met zekere hartstochtelijkheid geprotesteerd. Inplaats van dankbaar te zijn, dat B. en W. zoo de zuinigheid en spaar zaamheid betrachtten elke niet gehouden raadsvergadering toch is een douceurtje in de gemeentekas van minstens /150 gaf de heer Bonsema onomwonden uiting van zijn ontstemming. En om een daad daarnaast te stellen, onthielden de zes S.D.A.P.'ers zich ostentatief van enkele stemmingen. Heel erg ongelijk, hadden zij daarbij niet, ’t Is toch wel een beetje al te mal, om op 95 September (tijdelijk) onderwijzend perso neel te gaan benoemen, dat van 1 September af al in de school werkzaam is. Theoretisch blijft de Raad nog wel de vrijheid behouden ai of niet z’n goedkeuring aan een dergelijke voordracht te hechten, maar practisch zal men zich wel bij de eenmaal geschapen toe stand moeten neerleggen. Nu weten we ook héél goed, dat moeilijk voor een paar onderwijsbenoemingen een speciale raadszitting kan bijeengeroepen wor den, maar zijn er dan geen andere wegen Kunnen b.v. de voordrachten niet zóó vroeg tijdig worden opgemaakt, dat zij in de Juli vergadering behandeld kunnen worden 1 Minder sympathiek dan deze stemmen onthouding, vonden wij het gebaar der S.D.A.P.’ers, toen zij blanco stemden bij de benoeming van een lid der schattingscom- missie voor de inkomstenbelasting als op volger van den heer Th. v. d. Klei z.g. Ook hier was de heer Bonsema de tolk van den ontevreden, rooden hoek, toen hij aandrong om bij een volgende gelegenheid om de S.D. A.P. te denken. Wij kunnen in het algemeen heel goed het verlangen billijken van de socialisten om in alle openbare lichamen en commissies menschen van hun richting te plaatsen. Ook wij weten maar al te goed, dat op dit punt nog lang niet overal gelijk stelling verkregen is met het z.g. denkend deel der natie. Maar het gold hier wat we met wat goeden wil zouden kunnen noemen een katholieke vacature. En ook de heer Bonsema zal niet beweren, dat wij een te groote plaats in dergelijke commissies innemen. Daarom was het niet stemmen op den heer Appel een daad, welke niet van fijn gevoel getuigde. Men moet onrecht nooit trachten goed te maken door ander onrecht te plegen. De heer v. Slingerland was over deze ongewone han delwijze zóó beduusd, dat hij nalvelijk na afhandeling van dit punt nog het woord er ever vroeg, iets wat hem door den voorzitter ■atuurlijk beslist zij het dan op de gewone gentlemanlike wijze geweigerd moest Worden. Wijziging Vuilnisophalings- verordening De indertijd vastgestelde verordening word eenigszins gewijzigd. De aansluiting bij genoemden dienst krijgt ’t karakter van 'n abonn*ment, waartoe men zich kan 'aten inschrijven. De Raad zal uitmaken langs welke wegen *t vuilnis zal worden opgehaald. De heer N. Henneman vindt dit 'n moei lijke kwestie. Hij is nog steeds tegen deze verordening. De heer De Vries is ’t Wier me eens. Maar we kunnen ’h proef nemen, dan zal deze regeling gauw genoeg ten doode opgeschre ven zijn. Z. h. st. keurd. De levering van de voor het garnizoen Den Helder benoodlgde kaas is door den Minister van Defensie opgedragen aan den lieer A Hwppmtn dezer randbewoners. ’t Is enkel maar een kwestie van financiën. Kost het niet te veel, om het electrisch net, het gasbuizenstelsel door te trekken Met opzet schakelen we hier de waterleiding uit, omdat die provincie- zaak is. Ook Donderdag hadden we weer zoo’n wegen van financieele offers tegen de door allen erkende belangen der randbewoners. Gelukkig voor de Westdijkers en Zeglisia- nen, vonden zij in den heer Klaver een vurig verdediger hunner belangen. Als iemand deskundig is, dan zeker hij, die zoo vele avonden, na zijn tijd, zijn kunnen en kennen aan de gemeenschap geofferd te hebben, in het avondduister naar de eenzaamheid zijner farm moet terugkeeren. Nog grooter geluk voor deze zelfde be woners, dat de medelijdende harten van de heeren Klaver en Westerhof elkaar in de leeszaal bij het bestudeeren der stukken gevonden hadden les extièmes se touchent! en dat beiden een offensief openden vergeef ons deze vlootwettelijke beeld spraak op den wethouderlijken burcht van zuinigheid en angst voor konsekwenties. De zaak is nog wel niet in kruiken en kannen, maar de botte afwijzing is toch van de baan. Er zal in de commissies opnieuw gestudeerd en geregend worden en dat alleen al stemt hoopvol. De heer Klaasse wil liever uitstel van be handeling. De tijd van voorbereiding voor deze zaak is te kort geweest. De heer G. de Ruyter is ’t hiermee eens. *n Belasting naar *t inkomen is ’t meest rechtvaardig. Temeer is spreker voor uitstel, omdat bij de Begrooting gezien kan worden, hoeveel e nog uit andere, dan bestaande bronnen gezocht moet worden. De voorzitter verdedigt ’t voorstel. Men moet deze plannen in zijn geheel bezien. Er kan geconstateerd worden, en dit stemt tot groote vreugde, dat de verlaging der belasting beduidend zal zijn. De verhooging der opcenten als is voorgesteld betreft n bedrag van ongeveer 600.waarvan door de hier wonende eigenaars ongeveer de helft zal moeten worden opgebracht. B. en W. willen echter in ’t geheel niet hun plannen doordrijven en vinden 'n uitstel niet onaan nemelijk. ’t Zal den Raadsleden dan duide lijk worden, dat ’t heffen van opcenten op de Rij ksfondsenbelasting onvoordeeliger is voor de boeren en tuinders. Z. h. st. wordt dan tot uitstel besloten. Statuten De „Staatscourant” bevat de statuten van de N. V. Strandhotel Prinses Juliana P. Kikkert Zonen te De Koog. Bijna geen vergadering gaat er voorbij, of we maken bij den aanvang de installatie- plechtigheid van een nieuw raadslid mee. In het ééne jaar dat wij de eer en het genoegen hadden de faits et gestes van onze vroedschap op eerbiedigen afstand te mogen gadeslaan, was het nu de zevende maal, dat we ontroerd werden door deze plechtige ceremonie. Eerst verwijderen zich een drietal raadsleden, om in hoogen ernst de geloofs brieven te onderzoeken. Als deze „bloed raad” teruggekeerd is en bij ^nonde van den oudste rapport heeft uitgebracht over den moeitevollen arbeid, verdwijnt geheimzinnig de zwijgende maar toch zoo gedistingeerde figuur van den secretaris. Even later 'er- schijnt deze weer op den voet gevolgd door het slachtoffer, dat in angst en vreeze z’n lot in de bodenkamer had verbeid. Een studie waard, dat eerste binnentreden van zoo’n „groene”, of om in soldatentermen te spreken zoo’n „big”. Sommigen stappen resoluut naar de voorzitterstafel, met een blik van „wie doet me wat". Anderen schrijden met zedig neergeslagen oogen voorwaarts, alsof zij voelden hun onzegbare kleinheid in dit illustere gezelschap. Dan volgen de wettelijke eeden of beloften, 't Kan aan ons liggen, maar wij voelen de plechtig uitgesproken eed „zoo waar helpe mij God” veel dieper dan het koude „dat beloof ik". Als dan het candidaat-lid zich door eed of belofte gezuiverd heeft van alle verkiezings- smetten en de wetten, inzonderheid de grondwet des lands, innig heeft omhelsd, volgt de burgemeesterlijke installatie-speech. Zooals in alle speeches is ook hierin onze stadsvader een meester. Heel kort, maar bijzonder fijn weet hij de verdiensten van het nieuwe lid uit z’n vorige nog niet open bare levensperiode naar voren te brengen, en hem met een gemoedelijk woord op zijn gemak te stellen. Als dan de immer ijverige bode den nieuwe ling naar z’n zetel gevoerd heeft welke plaats dikwijls zware fractioneele bespre kingen gevorderd heeft is hij volwaardig lid van het edelachtbaar stadsbestuur ge worden en is het wachten alleen nog maar op zijn maidenspeech. Den heer Hoytink onze gelukwenschen. Moge hij blijken een even scherpzinnig en slagvaardig raadslid te zijn als zijn betreurde voorganger, Mr. Dirk Sluis z.g. Aanbieding Gemeentebe- grooting, idem Alg. Arm bestuur, G.E.B.. Woningbe drijf en Alg. Armbestuur, dienst 1931 Deze begroetingen worden door B. en W. aangeboden, 'n Commissie van onderzoek word benoemd, bestaande uit de heeren De Vries, De Wit en De Ruyter. Op voorstel van d n heer G. de Ruyter, zal de westie met den gemeentebode, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten, doo B. en W. nader geregeld worden. Rondvraag De heer Kloes klaagt over losliggende steenen en slechte toestand van enkele wegen, veroorzaakt door de waterleiding. Spreker beveelt 'n nauwkeurig onderzoek aan. al vorens de verplichting van genoemd insti tuut afloopt. Zal geschieden. Dezelfde vraagt inlichtingen over 't feit, dat degenen, welke willen aansluiten bij de gasleiding en muntmeters wenschen te ge bruiken. zelf de aanlegkosten moeten betelen. Dit was voorheen niet zoo. Dit betref' voor namelijk de bewoners van de Marquettelaan, waar de leiding eerst pas gelegd is en waar dus voorheen de mogelijkheid tot aansluiting niet bestond. Dit zal door B. en W. worden onderzocht. Ook vraagt de heer Kloes 'n beter toe zicht op de heulen in eigendom bij de ge meente. Dit zal geschieden. De heer N. Henneman vraagt, of B. en W. 't instellen van n werkloozen-commissie nog gewenscht vinden, nu de toeslag en uit- keenngen niet meer gedaan mogen worden uit de gemeentekas. B. en W. zullen dit overwegen. Dezelfde vraagt ot B. en W. aan 't Alge meen Armbestuur willen verzoeken de vorige gemeentelijke steunregeling in zijn geheel over te nemen en dan de uitkeeringen te laten loopen over den afdeelingspenningmeester. Dit is voor beide partijen gemakkelijk. De voorzitter acht dit ’n zaak van *t Alge meen Armbestuur. Er zal overwogen worden of 'n zoodanig verzoek gewenscht is. De heer Klaasse klaagt over de slechte naleving van de schouwplichten. De heer De Ruyter wil de herschouw afschaffen en 't niet naleven der schouw plichten met 'n proces-verbaal straffen. De heer De Vries vindt 'n commissie tot onderzoek van onregelmatigheden bij de schouw, gewenscht. B. en W. zullen deze zaak onderzoeken. Voorloopig zal 'n betere aankondiging met beter omschreven eischen der .schouwplich ten geschieden. De heer De Ruyter vraagt, of de voorwaar den door den Raad gesteld, inzake de over name van de Marquettelaan, reeds aanvaard zijn. De voorzitter deelt mede, dat hierop nog geen antwoord is binnengekomen. Hierna volgt sluiting. Een windhoos met een snelheid van 90 KM. per uur heeft txwen Chicago gewoed, boomen vellende, palen omver werpend en lichtreclames en uithangborden afrukkend. De storm richtte veel materieele schade aan en veroorzaakte belangrijke verkeersvertra- gingen. De temperatuur daalde in 7 uur tUds met 18 gr. De gemeente-geneesheer van Egmond aan Zee, dr. P. W. Schipper, zal. naar wjj ver nemen, met ingang van 1 Nov as. de prak tijk neerleggen. HU zal worden opgevolgd door den heer C. Belonje, assistent van dr. Van Dam alhier. Z. D. H. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot voorzitter van den Dekenalen Jeugdraad alhier den Zeereerw. Rector C. Vis. Voorloopige vaststelling Ge- meenterekening en Reke ning Algemeen Armbestuur ..Bij monde van den hees h. de Vries brengt de commissie van onderzoek verslag uit. Er s geen enkele aanmerking, waarna de rekeningen voorloopig worden vastge steld. De heer De Vries prijst 't goede beheer van 't Armbestuur. Toelating kinderen tot de O. L. scholen te Castricum Door de gemeentebesturen van Heems kerk en Castricum is ’n gemeenschappelijke regeling ontworpen tot toelating van leer linge aan bovengenoemde scholen. Goed gekeurd. d*Zer misdeelden steeds kleiner. Maar het doet toch eigenaardig aan. dat de Peripherie van een stad, bij menschen, die deelen in de lasten (belastingen de •“sten soms nog ver te zoeken zijn geen •aterleiding, geen straatverlichting, geen “éctrisch. Natuurlijk ziet ieder he’ onlo- Wche hiervan in. en er zal geen sterveling gevonden worden, die principieele bezwaren “pwtrpt de voorziening in de behoeften - - - W ie die hennen wil, raadplege ons uitwoeng vangen van den verdienstelijken P®*®**** meester, den heer Hljlkema, dat hl) voorne mens was na de voorjaarsvergadering van 1931 als zoodanig te bedanken. Medegedeeld werd, dat de gehouden cursus tot verzorging van moeder en kind geelndlga was en door negen vrouwen (een veel ta klein aantal) trouw éh met ijver was ge- volgd. Dat het H. B. de verplichte districtsvor- mlng, waaraan de verkiezing van leden van het H. B. zou xljn opgedragen, introk, droeg de algemeene goedkeuring weg. Eveneens werd het toegejuicht dat de scheiding van de functies van secretaris en penningmeester van het H. B. niet tn de Statuten zal worden vastgelegd. De vergadering betuigde haar instemming met het voornemen van het district Hoog- karspel om in Hoorn in den loop van. 1931 een Witte Kruis-tentoónstelllng te houden. Men besloot in den loop van October 1931 nogmaals een moedercursus te houden, daar men het gering aantal deelneemsters toe schreef aan de omstandigheid, dat de cursus in den zomer werd gehouden. Tot nu werden watten en verbandstoffen kosteloos aan de leden verstrekt Het bleek, dat dit aanleiding gaf tot misbruiken en het bedrag, daardoor verslonden, steeds steeg. Men begreep dit eenigszins te moeten beper ken en besloot watten en verbandstoffen al leen kosteloos aan leden af te geven op ver klaring van geneesheer of wijkverpleegster. Zonder zulk een verklaring zouden zij alleen aan leden tegen den kostenden prijs worden afgegeven, als zij voor heelkundig gebruik dienden. De voorraad verplegingsmlddelen was wa der aangevuld. „Witte Kruis”. In het Medembllkker Tol huis werd de najaarsvergadering gehouden van de Witte Kruis-afdeeling De opkomst bleef verre beneden de verwachting, wat te verwonderen is, daar het Witte Kruis in de 30 jaren van zUn bestaan zich de algemeene sympathie heeft weten te verwerven, ‘t Is te genwoordig dan ook alles vergadering, wat de klok slaat. Men kan alles niet naloopen. De aftredende bestuursleden de hh. Maas, Neefjes en Visser werden herkozen en namen de benoeming aan. Tot afgevaardigde naar de algem. vergade ring op 7 October te Haarlem te houden, werd aangewezen de heer C. G. J. Maas, tot plaatsvervanger de heer D. Schoenmaker. Een door het district Hoogkarspel ontwor pen tarief voor het ultleenen van verple- gingsmiddelen aan zusterafdeelingen, die er lijdelijk behoefte aan hebben, werd aangeno men ter invoering- Daarna kwam in behandeling de agenda voor de vergadering te Haarlem. Het punt: Candidaten voor het H. B. gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling. Men achtte het gewenscht, dat een R. K. gekozen werd en besloot daarom de candldatuur van Dr. Spte- rings te Heer Hugowaard te steunen. Dat er twee R. K. candidaten gesteld waren, bejam merde men. daar hierdoor de kans van sla gen geringer werd. De commissaris van het materieel deelde mede, dat op 23 September door zijn goede zorgen de Witte Kruls-vlag aan het maga zijn ontplooid was. naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het district Hoogkar spel van Witte Kruisafdeellngen. Dit bewijs van attentie werd zeer op prys gesteld. Met leedwezen werd de mededeeling ont- Bijna iedere wet is voor den leek een labyrint, waarin hij zich zonder gids niet moet wagen. In het bijzonder is dit het geval met de Ohderwijswet 1920 en nog meer in he tbijzonder met het beroemde of be ruchte artikel 101, dat de gemeentelijke vergoeding regelt voor het onderhoud der bijzondere scholen. Er zou hier een geweldige boom zijn op te zetten over de honderden conflicten, die nu in tien jaar m bijna alle gemeenten geweert zijn over de juiste toepassing van dit artikel. Als ooit eenige onderwijsmatyie herzien en eenvoudiger gemaakt behoefde te worden, dan is het wel deze. Zonder de minste kwade bedoeling kan een schoolbestuur zich in een of ander onder deel vergissen en dat wreekt zich dan pijnlijk bij de z.g. drie-jaarlijksche afrekening. In finesses willen we vandaag niet treden er is later gelegenheid genoeg als de zaak, die nu is uitgesteld opnieuw wordt behandeld voor een populair-des kundige beschou wing. Volstaan we nu met het volgende te con- stateeren ten eerste, dat de aanval door de linker zijde op de afrekening der R. K. Scholen, vrij was van elke anti-pacificatiegedachte, maar ook, dat de goede trouw der beide betrokken schoolbesturen door niemand in twijfel is getrokken. Wanneer deze geest van eikaars moeilijk heden willen begrijpen, blijft bestaan, zullen over eenigen tijd, als alle stukken weer ter beschikking staan, deze administratieve moei lijkheden getnakkelijk opgelost kunnen wor den.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5