(Buitenlandsch C^fieuws FEUILLETON I34P* I I Belangrijke stijging van het Italiaansche Werkloosheidscijfer er De kleine Bekeerling F BLADZIJDE 1 PERDE BLAD MAANDAG 29 SEPTEMBER 1930 RADIO-OMROEP Van den Volkenbond Hitler De Honderdduizend dooden? De Oekrajiensche actie De ER KORT NIEUWS De relletjes te Praag d Nieuwe communistische aanvallen op Tsjangtsja Gemengde Buitenlandsche Berichten Krachtiger optreden der gewapende macht Nieuwe huiszoekingen en talrijke arrestaties Zijn er in Dultschland geen gekkenhuizen? chte tder- die *eds Fransche munitiedepot in de lucht gevlogen Meinrad stond naast Ukind, dat naar het Het buitenland over Hitler samenstelling van het nieuwe Turksche Kabinet De verjaardag van den Koning van Denemarken Kw 6 2 >f m. P P- 43 P n m. 4°P- n m. n m. 8 p.; 16 p. a m. 50 1 ui*, i m 1 m m, ar m. p. I ma. I Th- I ■den, P--' B p. I Proteststaking van 3 dagen Dr. Schober weer polltie-president te Weenen? Groote demonstraties te Madrid De bestrijding der slavernij ♦Wordt vervolgd). Rede van Tardleu te Aleneon Krachtige maatregelen der re&eerinè f aan het woord B- eemj Hr- van De organisatie van het secretariaat fascistische om S In de Amerikaansche Hearst-pers crisis in Oostenrijk Minderheidsregeering of nieuwe verkiezingen? wordt $eant- de afl. er* A K' 0T WT <51 nine dl werischi betalingen te staken, gevolg geeft, meer te lijden zal hebben dan wanneer 'iet aan zijn verplichtingen voldoet. In het eerste geval immers kan de derde Rfjnlandzone onmlddel- Hjk weer bezet worden. Het is te betreuren, dat Hitlers uitlatingen, die voornamelijk voor Dultschland zelf bestemd waren, zooveel ver warring hebben gesticht en het Duitsche cre- diet in het buitenland in zoo hooge mate hebben geschokt. dragen, die vormen. B Z a v a (Zuid-Slavië) is een schip met 24 opvarenden gestrand. Vier vrouwen wor den vermist. eid xr H. son, uur geen slechts In van ..Hoogedelgeboren vrijheer, zeer goed gunstige. alsook genadige heer! Op hei Michigan-Meer heeft een scheepsramp plaats gehad, waarbij 11 per sonen verdronken. eid sor stel- aafc, ■mitt D» lag thuis huls gged loop De torst sec. een- van roof jed- zon- IIL □or- tril- wij len: De X evr. Ijd ge- we- iin. 5il- De New Yorksche bladen houden zich uit voerig bezig met het politieke proces tegen de nationaal-soclalistische officieren der rijks weer te Leipzig Ze noemen het een po litiek brandje, dat door het Duitsche verstand wel gebluscht zal worden. De New Yorksche ..World" schrijft, dat het succes bij de ver kiezingen Hitler het hoofd op hol heeft ge bracht. De „Neptun" schrijft, dat men on danks alles niet kan aannemen, dat Hitler alg een tweede Robespierre In de geschiede nis zal verder leven. Het blad is van mee- dat Dultschland. wanneer het aan de ~ien van Hitler, namelijk om de herstel- De soef Openb bey Gendannerie-afdeelingen met de bajonet op het geweer, die van buiten in de hoofd stad zijn bijeengetrokken, traden Vrijdag te gen de betoogers op en dreven hen ras uit een. Het Wenzelpleln werd herhaaldelijk schoongeveegd. Talrijke personen werden ge kwetst, "velen gearresteerd. Algemeen viel het op. dat de gendarmerie „Juist, zoo was 't. Wie heeft U dat alle maal verteld, ventje?" K „Mijn lieve mama! Zü heeft er nog altijd veel genoegen in om het Slavische boek te bezichtigen. Menigmaal zegt ze tot m n ▼*- der: „Gust, breng mij het boek! Verklaar mij de platen!” En dan brengt mn vader het boek en verklaart haar alles, en als hü dan een bladzijde omslaat, kust zü hem tegelijk de handen. Ik geloof, dat sü van hem bet meest houdt van alle menschen der wereld.” „Nu, en gij? Van wie houdt gij het meest, kleine? Zeg eens! Vader of moeder?” ...Ach loop heen!” lachte Edwin. „Dat kan ik onmogelijk zeggen. Ik heb ze beiden zóó lief, dat ik onmogeljjk zeggen kan hoe. Al leen moet ik mijn moedertje meer aanhalen, omdat zü zoo erg riek is, weet U.” „Vaarwel. Edwin.” sprak hü aangedaan. „Groet uw moeder van mü wanneer gij thuis komt. O. ja!” met een züdelingschen blik op den monnik, „deze vrome man wil in plaats van den heer Von Vodropp, die onlangs ge storven is, U een paar weken bij rich hou den. Wat denkt ge daarvan?” „Ik kan niet!” riep het kind zonder zich te bedenken. „Wü gaan naar huis. Nietwaar, Valentlni!” De secretaris wierp een bUk op den heer Von Weissenbach. „Is hü dood waarlijk?" vroeg hü. ,4a ik vernam de tijding geheel toevallig 'van Aueraperg, den regimentsraad.” Meinrad trad een paar schreden nader, sidderend ven verwaehdng. Nu moest de beslissing vallen. ,Jk beveel U dan het kind aan, broeder!” sprak Von Weisaenbach tot den monnik. „Maar ik heb U immers gezegd, dat ik hier niet Hüven wil!" riep nu de kleine stamp voetend. „Ik kan niet! Ik wil naar huis, naar mama en naar Editha! Ik wil thuis in 't park spelen en met m n vader uit rijden gaan en de zwanen voederen ik wil niet bü den monnik Hüven neen, ik kan niet!” Pater Meinrad s hart was büna blüven stil staan van vreugde over de woorden des rid ders: „Ik beveel U het kind aan.” Toen ech ter de knaap volstrekt niet genegen scheen om te Hüven kromp den goeden man het hart van vlümende smart ineen; hü keerde zich om en wischte den eenen traan na den anderen uit zün oogen weg. Edwin zag hem met verwondering aan. „Weent de monnik?” vroeg hü den ridder. „Ja, je hebt hem verdriet aangedaan.” Toen liep de kleine naar den pater toe, legde zün handje in Meinrad’s knokige hand en vroeg: „Bent u nu boos op mü pater?" _Ik? In 't geheel niet. Het is heel goed, dat je graag naar huis gaat, naar je mama en je vader.” Edwin speelde even met zün kleinen de gen. „Vergeef mei” zei hü plotseling „U bent een goede monnik Ik wil bü u blüven tot mün lieve mama mond is." nieuwe ministers zün: Justitie: Joe lt emal: Economie: Moestafa Sjeref: werken: Zokai; Onderwijs: Esai De Parijsche bladen nemen lange verslagen op over het verhoor van Hitler voor het Hof te Leipzig. Den indruk, welken de leider van de nationaal-socialisten gemaakt heeft op buitenstaanders, vat „l’Oeuvre" samen in de vraag: „Bestaan er in Dultschland geen krankzinnigengestichten?” De correspondent van het .Journal” schrjft. dat na de verkla ringen van Hitler een ieder: rechters, ver tegenwoordigers der regeering. zelfs verdedi gers. elkaar eenigszins beduusd aankeken. Was dit dus de groote man van het nieuwe Dultschland. de bevrijder? Deze praatjes maker. die niet eens begrijpt wat hü zelf zegt? Deze aansteller wil Dultschland red den. het volk uit de ellende halen? Deze belachelüke leider heeft niet den weg naar een betere) toekomst, maar naar den onder gang gewezen. Een dergelüke verbazing, meldt de Partü sche correspondent van het „Berl. Tag.”, spreekt algemeen uit de commentaren Men begrijpt in Frankrük niet, dat iemand, die in elk ander land reeds lang over de grens gezet zou zün, in de Duitsche republiek on gestraft voor een Robespierre kan spelen. Koning Christiaan X heeft zün 60en ver jaardag gevierd. Alle bladen, met inbegrip van de socialistische, hebben artikelen aan hem gewüd waarin hulde wordt gebracht aan zün correcte houding in de verschillende moeilüke politieke omstandigheden waarvoor hü zich geplaatst zag. Er is ter gelegenheid van zün verjaardag een speciaal t weekronen - stuk geslagen en een herdenkingspostzegel uitgegeven. Van het balkon van het paleis Amalien- borg heeft de jarige monarch een toespraak gehouden tot de dichte menigte die zich voor het paleis verzameld had. >r. P, m m, :m m. :mm, j SSP. 89 p. aster- 1 ryuve Tysze «pr. xa8; 86 p. imaat J. 1 rich thans in de ernstigste crisis bevindt, die zü in haar geheele historie heeft gekend. Hü besluit zün artikel met de woorden: „Gü kunt Dultschland niet ten gronde rich ten at boisjewiseeren en tegelükertüd geloo- ven, dat het overige Europa daardoor onaan getast aal Hüven. Mün vertrouwen in het Duitsche volk is onbegrensd, zün vrijheid mün doel." n. 87 86 p. 86p. el m. tn m. -aren ir v. id v. Veld- e Pf. I mm. I tt v. J roeis I ngtr- 46 p.; *5p.; 4* pr. *43; ‘«p. '43 p, I «P, P, m. 1 m. “m m. I telm. I lesm, I >49; I !5 p.; 13e 14e i 5«Pf. 9 p-; I Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Cen trale regeering van Nanking den gouver neur van Mantsjoerije. Tsjang Hsoe Liang, het opperbevel over de Noordelijke provm- heeft aangeboden. Gehjktüdlg vrüheld van handelen in Noord Te Przemysl heeft de politie in alle scho len der Oekrajiensche organisaties huiszoe kingen gedaan, die den geheelen dag duur den. Een groot aantal professoren, studenten en scholieren zün gearresteerd, o w. de zoon van den Oekrajienschen vice-maarschalk van de Poolsche sejm. Zahajkiewicz. Te Drohobycz. Boryslow en Truskawec zün eveneens huiszoekingen gedaan, waarbij veel materiaal zou zün gevonden. De directeur van het Oekrajiensche gym nasium te Drohobycz, eenige leeraren en scholieren, in totaal 30 personen, zijn aange houden. Te Lemberg is de Oekrajiensche padvin- dersorganisatie verboden. Lidmaatschap wordt met gevangenis gestraft. Verder heeft de politie in nog andere districten huiszoekingen gedaan, waarbjj groote hoeveelheden wapens zouden zün ge vonden. Doarbü rijn aeht personen gearres teerd, o w. de drie afgevaardigden der Oekra jiensche nationaal-democraten. Verder wordt melding gemaakt van nieu we brandstichtingen in graanschuren en op slagplaatsen. Naar de gevangenis te Lemgerg zün weder meer dan 60 gearresteerden overgebracht, m hoofdzaajg studenten en leerlingen van gum- nasia. In totaal zou het den laatsten tüd aan gehouden aantal Oekrajieners reeds 400 a 500 bedragen. De oppositiepartijen in Silezië hebben een oproep tot de arbeiders van het industriege bied gericht, waarin aangespoord wordt om een staking van drie dagen af te kondigen als protest tegen de ontbinding van den Sile- zischen landdag en de arrestatie van Kor- fanty. De staking is het laatste wettige mid del van de arbeiders. Uit Moskou wordt gemeld, dat men aldaar uit Tokio bericht heeft ontvangen, dat vol gens het Japan sche telegraaf agentschap .Nippon Dempo” communistische troepen zün overgegaan tot een nieuwen aanval op Tsjangtsja. De communistische troepen zou den zeer goed uitgerust zün en os. bewa pend met zwaar geschut. De gevechten zou den reeds twee dagen duren en aan beide züden zouden de verliezen zeer groot zün. Het aantal dooden wordt zelfs geschat op 100 000 Nu een ministerie Vaugoin. nadat de groot-Duitschers en de landbond hun me dewerking hebben geweigerd, een minder heidskabinet van de christelijk-socialen zou zün. verwacht men. dat in Oostenrijk nieu we verkiezingen zullen worden gehouden De geheele pers zonder onderscheid is er voor, dat het parlement ontbonden en nieu we verkiezingen uitgeschreven zullen wor den. Het hoofdorgaan van de christelük-socia- len schrijft, dat het nutteloos zal zün om met het oude parlement verder te werken en ook de socialistische „Arbeiterszeitung" verlangt, dat zoo spoedig mogelük nieuwe verkiezingen worden gehouden, aangezien, nu het regeeringsblok uiteen is gevallen het volk moet beslissen, wie regeeren zal. Onder ge wone omstandigheden zouden de nieuwe ver kiezingen eerst in April moeten worden ge houden. ddar dan de zittingsperiode van het tegenwoordige parlement afloopt. Schumi en Winkler, vertegenwoordigers van den landbond, begaven zich naar den kabinetsformateur Vaugoin. Zü deelden hem mede, dat de partüleiding den landbond te gen Dinsdag voormiddag had* bijeengeroe pen Zü wilden derhalve het resultaat dier zitting afwachten. Vaugoin verklaarde zich bereid, met dezen wensch rekening te houden. Het „Neue Wiener TageHatt” verneemt dr. Schober. den afgetreden OostenriJk- schen Bondskanselier, in nauwe relatie staande en van zün voornemen goed op de hoogte zünde. dat dr. Schober voor eenigen tüd met verlof gaat, en dat hü. na terug- keer, zün oude functie van politle-president te Weenen weer zal aanvaarden. Er zün vele stemmen opgegaan om Scho ber voor de politiek te behouden, maar het schünt. dat de afgetreden Bondskanselier niet voornemens is. rich met de politiek te bemoeien of een vertegenwoordigende func tie te aanvaarden. In de grootste arena van Madrid vond een groote demonstratie plaats van alle repu- blikelnsche partijen, met uitzondering van de sociaal-democratische partü Ruim 20.000 personen namen aan de demonstraties deel. De sprekers van de verschillende republi- keinsche richtingen eischten aftreden van den koning en de Instelling van den repu- blikeinschen staatsvorm. De voornaamste sprekers waren de leider der radicaal-socialisten Marcellino Domin go. de leider der Republikeinen Lerroux en de stichting der rechts-republikeinsche par tü, de oud-minister Zamora. De meeste sprekers dreigden met revolutie en riepen de soldaten op, zich bü de repuHikeinen aan te sluiten. De demonstratie verliep in de beste orde Ter bescherming tegen eventueele molesta ties van monarchistisch gezinde jeugd had den de republikeinen gewapende posten uit gezet. De demonstratie beteekent de defini tieve aaneensluiting van alle republikelnsche groepen in Spanje en mede in verband met het steeds stügende aantal politieke en demonstratieve stakingen beteekent dit, dat De zesde commissie heeft met 1 tegen stemmen goedgekeurd het rapport van jhr. Loudon, dat er nog geen aanleiding bestaat over te gaan tot het scheppen van een per manente slavernü-commissie en dat het vol doende is, voor dit jaar nog een beroep te doen op alle regeeringen. om zooveel mogelük inlichtingen omtrent het bestaan van slaver nü aan den volkenbond te zenden. De zesde commissie heeft haar werkzaam heden thans geheel beëindigd evenals de derde commissie voor het ontwapeningsvraag- stuk. Vermoedelük zal de volkenbondsvergadering as. Donderdag kunnen gesloten worden. wakker ville. Het garnizoen werd onmiddellük naar de plaats des onhells gedirigeerd. Het ingestelde onderzoek versterkt den indruk, dat men hier met een vooraf be raamden aanslag te doen beeft. De schildwacht had tegen middernacht een verdacht geluid gehoord, maar had de'oor zaak ervan niet kunnen vaststellen. Men gelooft, dat de aanslag in verband staat met de aanslagen op de kruitfabrie ken te Toulon en te Nancy op het einde van het vorige jaar, toen men er evenmin in slaagde, dc daders te pakken. nezing van uwer Hoogheid's gemalin, t« staan. Ik behoor tot de Roomsch Katho lieke Kerk, ben monnik, en zou het knaapje willen medenemen naar ’t convent, waarbij ik als religieus geadscribeerd ben. Het con vent heet Cremifanum of Kremsmünster. waarvan uwe Genade reeds meermalen moet gehoord hebben, want er bestaat in ’t heillga Roomsche Rük nauwelijks een betere school voor jongelingen. Er zijn daar ook aardige omstreken en de lucht is er gezond, en er Is voor *t jangska voortdurend Iets nieuws te zien en te hoo- ren. En ik zal op t Jongske passen als op mün eigen kind, en alles voor hem doen, wat ik In zün oogen lezen kan; uwe Genado kan mü gelooven. Dat de knaap evangelisch is, behoeft voor uwe Genade geen bezwaar te maken daar zün te Ingolstadt, bü de P. P. Jesuïeten, veel kinderen van evangelische heerep; zü ko men evangelisch en gaan weer evangelisch heen. Maar er is ook iemand hier geweest, een bloedverwant van uwe Genade’s vrouwe ge malin; een evangelisch man, en hü adde mü, dat ik t doen mocht. Weshalve ik nu moed vat en uw Genade mün bede over breng. Ik hoop, dat O 't mü niet kwalük nemen, en mü zult vergeven, wanneer mün stül of dictie niet fün of voornaam genoeg is; en als mü t een of ander in de pen is gebleven, wat ik had moeten zeggen, eoo vergeef mij ook dat goedgunstig. Te Columbus (Ohio) stortte een tri bune met 2500 personen in. 35 menschen werd ernstig gewond. 75 gewond. Ter gelegenhek van de Landbouwweek te Alencon hield Minister-president Tardieu gis teren aldaar zün reeds van te voren Sxn^e- kondlgde rede over het agrarische regee- ringsprogram. Hij verklaarde, dat r.ct zijn kabinet gelukt was. de heerschende la’.id- bouwcrisis te overwinnen. Voornaamste vooi - waarde voor den economischen welstand van Frankrijk noemde Tardieu den buitenland- schen zoowel als den blnnenlandschen vrede. De Fransche buitenlanas-t e?. v/oidt gevoerd volgens een gedegen en overrichte- lük systeem. Frankrijk* werkt aan liet orga- niseeren van zoowel den economischen als den politleken vrede in de geheele wereld, in het bijzonder echter in Europa. De grondslag voor dezen vrede is de formule: „Veiligheid. Arbitrage. Ontwapening". Frankrük verzet zich echter tegen een wijziging in de volg orde van deze formule. Het verwacht uitge breide garanties en sancties, maatrege.en. die de veiligheid moeten waarborgen en die door de veilgheid geëischt worden. Zoolang de an dere staten niet ontwapenen, kan Frankrijk dat evenmin doen. Frankrijk blüft rustig en waakzaam, als vrije verdediger van de ver- den grondslag van den wede sident men. Minister-president Udrzal heeft den beiden Groot-Dultschen ministers Stlna en Czech toezegging gedaan, dat eventueele verdere anti-Dultsche excessen op meedoogenlooze wüze zouden worden onderdrukt. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. Beelaerts van Blokland is na een drieweekse!) verblijf in Genève in ons land teruggekeerd. Onze Romeinsche correspondent schrijft: Blükens een officieele mededeeling der na tionale kas voor sociale verzekeringen, is in Italië het aantal wcrklooeen in het tüdvak Tan 31 Juli tot 31 Augustus met ongeveer 10 pet. toegenomen: het steeg namelük van 342.093 tot 375.548 De fascistische arbeidswet eischt. als be kend, dat men ten minste twee maanden werkloos is, alvorens men kan worden inge schreven Dit beduidt dus. dat de stüging van 33.455 werkloozen eigenlük plaats had tusachen 30 April en 31 Mei van dit jaar; wat aan de gepubliceerde cüfers een veel grootere beteekenis geeft, omdat in dien tüd de behoefte, welke er bü den landbouw en daaraan verwante vakken aan hulpkrachten bestaat, de werkloosheid belangrijk pleegt te verminderen, In de laatste twee jaren ver minderde het werklooaenheir in Mei en Juni igspectievelük met 90 en 130 duizend een heden. Dat men in dit tüdvak een vermeer dering boeken moest, was nog niet voorge komen. 1 Het Industrieele Noord-Italië wordt het zwaarst getroffen met ongeveer 250.000 werk- loozen Zuid-Tlrol. waar de land- en wün- boow overheeracht, neemt met slechts 4.314 aan dit cüfcr deel. Midden-Italië dat zich voornamelük toe legt op de graan- en olie-productie, heeft minder dan 60 duizend werklooaen; zonder Tmcane en Napels, waar vrij veel industrie M sUs maar ruim 20 duizend. Zuid-Italië en de eilanden komen aan ongeveer 60 duizend werkloozen. waaraan vooral de münbouw schuldig is. Basilicata, bijvoorbeeld, dat zich alleen met graan en wün bezighoudt, heeft slechts 324 werkloo zen. Ofschoon ruim 30 pet. der Italianen bü den landbouw werkzaam zün en minder dan 5 pet. In de industrie, draagt de industrie nog meer bü tot het werklooeencüfer dan de landbouw. Een der oorzaken van de werkloosheids- vermeerdering is ongetwüfeld gelegen in de minder gunstige uitkomsten van den land bouw. Weliswaar is 1930 geen slecht jaar, maar de oogst der voornaamste voortbreng selen van den Italiaanschen bodem, graan en wün. bleef, volgens de voorloopige schattin gen. met 20 en 35 pet. beneden dien van 1929. Voorts werd de industrie zwaar getroffen, doordat de protectionistische politiek der fascistische regeering tn het buitenland we- derkeerige maatregelen uitlokte, terwül de heerschende duurte en de veel te hooge be- laatingen het Italiaansche volk zoodanig verarmen, dat de industrie wel gedwongen is om in het buitenland een afzetgebied te zoeken. De voornaamste oorzaak welke ook di rect op de stüging van t werklooeencüfer in werkte is evenwel de gedwongen stopzet- ting der openbare werken Sinds het fascisme in 1922 aan het bewind kwam, gaf het ruim 12 milliard uit voor den aanleg van wegen en kanalen, voor den bouw vwi tunnels en scholen, voor de droogleg ging van moerassen en de bevioeiing van waterarme streken. Deze opvoering der „efftcienza" van het land heeft langen tüd tusschen de 150 en 200 duizend arbeiders aan den gang gehouden! Toen echter in het begin van >lit jaar de vlootconferentie, althans voor wat Italië betreft, mislukte, antwoordde Mussolini daar door in den loop van één enkelen Zon dagmorgen vier kruisers van stapel te laten loopen en oogenblikkelijk het op stapel zet ten van 22 kruisers, torpedojagers en onder- aeebooten te gelasten. Dezen slag verdroeg de toch ai niet zeer sterke fascistische schat kist niet, en de eerste 600 millioen welke contant betaald moesten worden, konden al leen gevonden worden bü de dadelüke stop zetting der openbare werken. Men heeft de domheid het woord is toch niet te sterk? -- begaan om dit werkelük te doen ook. Deze stopzetting zou geleidelük gaan. De apenbare werken, die door verlating in puin konden vallen of gevaar opleverden, dat al het reeds gedane werk verloren zou gaan, mochten worden voltooid. Zoo ook de wer ken, welke voor 80 pet. of meer gereed wa ren. Nieuw begonnen of afgemaakt moch ten voorts alleen die werken worden, welke een dadelüke nuttlfce opbrengst van 100 pet. garandeerden Deze maatregel trad in werking op 5 Mei en, zooals we boven zagen, was het werk- loozencüfer 31 Mei reeds met ruim 33 dui- eend vermeerderd, ondanks dat er bü den landbouw zü het minder dan gewoonlük behoefte aan arbeidskrachten was. Ofschoon dienaangaande nog geen cülërs bekend zün, staat het natuurlük vast, dat de toestand in Juni en later nog benepener geworden Is. En de veronderstelling is gewet tigd, dat de crisis zich heelt toegespitst tot een catastroof: de genomen maatregelen Im mers wijzen in deze richting. Vrijwel plotseling is last gegeven, dat alle gemeenten van Italië dadelük zoo veel mo gelük openbare werken moeten aanvangen Er moet desnoods dag en nacht gewerkt worden en zoo veel mogelük arbeiders moe ten worden aangesteld, om met hetgeen tot Met groote koppen en een opvallende op maak publlceeren de Amerikaansche bladen van het Htearst-concero een artikel iwn den leider der Duitsche natlonaal-sociallstische partü, Adolf Hitler. Het artikel begint met de woorden: „Laat de wereld zich niet be driegen. Dultschland wordt óf weer een vrije natie, óf het wanhoopt aan de toekomst en wordt In de lokkende armen van het Bols jewisme gedreven. Dit is geen frase, bedreiging, geen voorspelling, doch het constateeren van een feit.” Het artikel betoogt dan verder, dat de verantwoordelükheid hiervoor ligt bü de staten, die Dultschland de «mmogelüke vre desvoorwaarden en de ondragelüke lasten hebben opgedwongen. De uitslag van de Rüksdagverkiezingen noemt Hitler een sig naal voor de naderende opstandigheid der Duitsche ziel. Dultschland bevindt zich in een koortstoestand en de koorts zal nood- zakelükerwüs moeten stügen. Het Verdrag van Versailles heeft Dultschland onderworpen aan een domme en lompe operatie, en de patiënt verkeert thans in een gevaarlüken staat van bloedvergiftiging. Genezing kan slechts plaats vinden wanneer de wonden weer geopend en de eigenlijke oorzaken van de ziekte weggenomen worden. Het volk heeft zün geloof aan beloften en zün ver trouwen in de oude politieke leiders der par tijen verloren. De nationaal-socialisten etachen herziening van het Verdrag van Versailles en van het Young-plan en terug gave van den Poolschen Corridor. Ook de leugen betreffende de schuldvraag moet te ruggenomen worden. Wanneer Dultschland dan toch lijden moet, dan is het beter dat men dit lijden thans reeds bewust op zich neemt, dan dat men vele generaties nog laat lijden onder een ja, terwül het lüdeh onder een krachtig neen zeker korter zou zün. Hitler kondigt thans tevens aan. dat de nationaal-socialistische partij binnen eeni ge maanden over een zeer groot aantal hel pers zal beschikken. Thans beschikt hij nog niet over een aan de behoeften voldoend persorgaan. De republikeinen trachten het steeds ster ker wordende gevoel van verontwaardiging bü het volk te onderdrukken. Maar de slag, die deze partüen bü de afgeloopen verkie zingen gekregen hebben, is nog niets, ver geleken bü den slag, die hun nog tc «-ach ten staat. Hitler geeft als zün overtuiging te kennen, dat op z’n laatst binnen anderhalf jaar nieu we verkiezingen zullen plaatsvinden. Hü verwacht dan wederom een geweldige toeneming van het aantal nationaal-socialis tische stemmen, zoodat men niet zün toe vlucht tot gewelddadige maatregelen zal be hoeven te nemen om de macht in en over de regeering in handen te krügen. .Anderen mogen misschien geweld gebruiken om ons het overnemen van de macht te beletten" schrijft Hitler jnaar wü denken aan geen Putsch. De verkiezingen hebben ons den weg naar de macht gewezen." Hitler verweert zich verder tegen bet ver wijt, atheïst en vüand van het bezit te zün. Het nationaal-socialisrae heeft niets uit staande met bet Marxisme, aangezien het de waarde van de indlvidueele persoonlük- heid erkent. Tenslotte wüst Hitler er op, dat Europa Gisteravond heeft mü het toeval, of 'le ver de Goddelüke Providentie, in kennis ge bracht met uw Boontje, toen hü in onze stad rondliep en zekeren Dominum (Heer) Vo dropp zocht Na ik vernomen heb, dat bo vengenoemde Vodrop gestorven is, zou tk uwe Genade in alle nederigheid en meest verschuldigde achting willen verzoeken aan mü in plaats van aan genoemden heer uw aoontje voor eenige weken, tot aan de ge- indifferen11st, voor wien alle godsdiensten dezelfde waarde hebben. Hü zal misschien ja zeggen, als uw brief hem in een goede luim aantreft.” Terwül zü nog spraken, klonken bul ten in de gang haastige stappen, en men hoorde een heldere lachende stem. „Het kind! riep Weisaenbach bewogen. „Roep het bü mü, broeder!” „Zooals U belieft" sprak de monnik. Hü verliet de spreekkamer en kwam weinige oogenblikken later met den kleinen Mac Endoll en den secretaris terug. „Ziedaar ventje,” zeide hü binnentredend tot het kind en vatte het daarbü zacht onder de kin. „Daar is een oom van U gekomen, die wil U zien. Een bloedverwant van me vrouw uw moeder.” Het kind nam zün hoed af. schudde zün lokken naar achter en liep onbeschroomd op den vreemden heer toe. „Hoe heet ge. oom?' vroeg het. „Wolf Von Weisaenbach." 't Kind bezon zich een paar oogenblikken. „O. die!” riep het dan terwül het den rid der zün kleine hand aanbood, „züt gü niet degene die met oom Adolf geschaakt hebt op t slot ’t »K* grootvaders slcA.” .Xinden," hielp hem de ridder. „Ja," ging het kind verder. „Gü en oom Adoif hebben geschaakt, an müne mama heeft onderwijl het groote dikke Slavische boek bekeken, en mijn vader heeft haar de platen verklaard.’ De Spaansche politie heeft kolo nel Macia in handen der Fransche politie overgegeven. „Ik ben leeraar aan het gymnasium te Kremsmünster, daarheen zou ik den knaap willen brengen.” w„Gü züt van Kremsmünster? Dat gesticht heeft een goeden naam. Maar Straszer. de abt moet een ketterhamer wezen?" ..Mün lief jongske zal bü niet hameren!” riep Meinrad met een vastbeslotenheid, die den schuchteren man opvallend vreemd stond. „Denk toch eens, heer, aan Ingolstadt, waar de paters Jesuïeten het gymnasium be sturen; daar studeeren reeds vele kinderen van evangelische heeren; zü kwamen er evangelisch en gingen weer evangelisch heen.” Welsrenbach glimlachte. „Goede heer! Goede, beste heer! Gü st**t het toe? „Ik heb hier niets toe te staan. Schrijf Ban den vader.” .Aal hü het toestaan?” «X Is mogelük. Oprecht gesproken, ik zou *wt nooit toegeven, want van pausdom en ■wnnfken heb ik een innigen afschuw. Maar W i» Biet evangelisch zooals k. HÜ is een I.20' 10.00 Berichten io.15 Lezine 10.35 Berichten 10.45 12.20 Dansmuziek. PARIJS. „RADIO-PARIS”, i?»5 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4-05 Orkest- concert en soh 8.20 Concert. Orkest en solisten 9-°5 ..Mefistofele" van Boito. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7-25—7-5° Gramofoonpl. 10.3512.10 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl 1-252-5° Orkest- concert 5.506.50 Orkestconcert 8.209.05 Gramofoonpl. 9.05 ..Revo- lutionshochzeit”. Tooneelspel in 3 bedrijven van S. Michaelis. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20— 3.20 Orkeslconcert 3.005.20 Orkest concert en declamatie 5.20—5.50 Kinder- uurtje 8.208.50 „Den Forvandlede Brudgom”. Klucht in 1 bedrijf van L. Holberg 8.50-^9.10 Orkestconcert 9.10—10.10 Declamatie 10.3011.30 Kamermuziek 11.3012.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-con cert 6.50 GramofoonpL 8.35 Orkest concert. Zang. ZEESEN. 1635 M. 6.057.20 Be richten 7.207.50 Gramofoonpl. io.zq. 12.20 Lezingen 12-20—1.15 Gramotoon- pl 1.152.20 Berichten 2.20a.yoit Gramofoonpl. 2.50—4.50 Lezingen 4.505.50 Concert 5.50—820 Lezingen 8.20 Concert. Koor, Orkest en solisten 10.30 Berichten Cammanialen tegen aaciaMaten De communisten, die op het Wenzelpleln een betooging wilden houden, maar door de politie werden verdreven, trokken daarop naar het soc.-dem- volkshuis, waar zü tumult begonnen te maken. De in het gebouw aan wezige arbeiders deden een aanval op de communisten. De politie greep in en her stelde de orde, waarop de communisten af trokken. DINSDAG 30 SEPTEMBER HUIZEN, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. K R.O -uitz. foon 11.30—n-OO Godsdienstig half uurtje 13.001.30 Concert door het K.R.O.-Trio 1.30—3XX> Gramofooui 2,oo3.00 Vrouwenuurtie 3-°° Kniples 5.00—5.45 Gramofoon 5-4? 6.00 Sportkwaruertje 6.00—o 30 Lezing over de Katholieke Kerk en de beschaving, door Pater v. d. Borne 6 307-20 Concert door het K.R.O -Orkest 7-20 Praatje over den K.R.O., door Past Ribbergh 7-?®— 9.00 Radio-revue de bonte radiowereld 9.00 Vlaamsche sympathie voor K K-W. 9.10 Schlager door het Salon-orkest 9.30 Nieuwsber 9-40 Lezing over Radio en Kunst 9.50 Vrooiijke muziek door Lusten- houwer’s Künstler-ensemble 10.20 Pater Borr. de Greeve. over Kath. belangen bij de radio 10.30 Het Hum. Utrechtsch mannen-ensemble 11-3° Concert door het K.R.O.-sextet 11.55 Slotwoord door Past. P'hILVERSUM, 1875 M. Uitsl. A.V.R.O.- uitz. 8.019.45 Gramofoonpl. 10.01 10.15 Morgenwijding 10.20 124» Concert. A.V.RO. Kwintet i2.t5—2-on Concert door het orkest van het Atr»- Theater te Den Haag. Zang door Sophie Both-Haas 2.00a.30 Voor de vrouw 3.003.30 Gramofoonpl. 3-304-3.0 Con cert Thea Diepenbrock, piano, Willy de Beus-Willemse, zang, Sal. Dwinger, viool 4.30—5.00 Piano-Studiemuziek door Ego. Veen en Louis Schmidt 5.00—5.30 Radio-Kinder koorzang 5 -3°7-J5 Con cert. Haagsch Harmonie Orkest 7.15 7.45 Radio-Volk* Universiteit. Spreker Willem Andnessen Onderwerp Chopin. Aan een vleugel: Willem Andnessen 8.01 8.45 Lucntige liedjes, duetten en samen zangen. Ant. van Dijk, Dim van Maarle. Paul Collin Henr. Koekoek 8.459-3® Concert Concertgebouw-kwartet 9-3° 11.00 A.V.R.O-Opera uitzending. Helëne Cals. Betty v. d. Bosch-Schmidt. Aart Gremmé. Henk Visktl. J. Ph Caro, W. Ravelli het versterkte Omroeporkest ii.0012.00 Gramofoonpl. DA VENTRY. 15544 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 12.20 Concert. M. Bissen.,alt. R. Hawkins .tenor —12.50 Orgelspel door E. O'Henry 120 Orkest concert 2.20 Televisie 2.35 Berichten 2.30 Uitz. voor scholen 4-5° Orkest concert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6-35 Berichten 7.00 Orgelspel door E. D’Evry -’.20 Lezing 7-45 Lezing 8.05 Concert. Kwintet. E. Forst, ah _8. Lezing 8 50 Vaudeville 12.30 Dansmuziek. Uit Luneville wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht het In het boech bü Luneville gelegen munitie-depot tengevolge van een hevige ontploffing, in de lucht is gevlogen. In het depot lagen o. a. 27.000 37 millme- ter granaten opgeslagen. Er schijnen geen dooden en gewonden te zün. De ontploffing geschiedde kort na midder nacht. en veroorzaakte een paniek onder de geschrokken bevolking van Lune- de republikelnsche beweging in Spanje thans een belangrüke factor is geworden waarmee terdege rekening dient gehouden te worden. De autc iteiten hadden belang rüke veiligheidsmaatregelen getroffen. Bul ten de arena waren machinegeweren in stel ling gebracht en in de hoofdstraten patrouil leerde een versterkte politiemacht, terwül de burgerwacht in de züstrtiten was gereed ge houden. De vierde commissie heeft afgehandeld het rapport van de commissie van reorganisatie van het volkenbonds-secretariaat met 30 tegen 4 stemmen, die van Dultschland, Italië. Hongarüe en Cuba. De commt'Sie heeft besloten, dat de opper ste leiding van het secretariaat geheel onder de verantwoordelükheid van den secretaris generaal zal moeten blüven zonder dat een adviseerend college van de ondersecretarissen gener aal door hem moet worden geraad pleegd. Een ondercommissie werd benoemd, hierover tot overeenstemming te komen. stand gekomen is, zoo luisterrijk mogelük den XXVHIen October gedenkfeest van den Marsch op Rome, waarbü de fascistische autoriteiten de gereed gekomen „werken van het regime" plegen in te wüden te kunnen vieren Een dubbel doel dus: werkverschaffing enreclame! Mussolini heeft te Rome het voorbeeld gegeven door twee dagen lang alle bouw werken, nieuwe wegen en fabrieken te be zoeken. de arbeiders toe te spreken en hun te beloven, dat de fascistische regeering waakzaam blüft. Het ministerie van openbare werken heeft, het statelük voorbeeld aan de gemeenten gegeven door zoo veel nlogelük de onlangs ontslagen arbeiders weer te werk te stel len. 300 millioen van de 600. welke men door de stopzetting hoopte uit te sparen, zün al weer vergeven. En aller oogen zün nu gericht op Genève. waar de Fransche en Italiaansche deskun digen de voorwaarden van een eventueel accoord betreffende de vloot bespreken. Frankrük heeft toegestemd om zün vloot niet uit te breiden gedurende de onderban- delingen. onder voorwaarde, dat Italië het zelfde deed. Zoodoende heeft men de 600 millioen der openbare werken nog in zün bezit. Maar wanneer die onderhandelingen mis lukken.»....? Hopen we er het beste van. Want zün idéé fixe gelükc sterkte van de Italiaansche en de Fransche oorlogsvloot, geeft Mussolini tóch niet op. venster gegaan was. zün voorhoofd tegen 4- glasruiten drukte en stil nadacht. „Wilt ge werkelük?" vroeg hü zacht „Doe u zelven geen geweld aan! Inderdaad, kindje, wilt ge me blü maken en bü me blüven? Mag ik uw vader schrijven, dat n‘j u vüftlen, twintig weken bü ons laat?" „Schrijf vüftlen weken!” zei ’t kind sn.'l ademend. „Maar doe ook mün barteliiks groeten, en schrijf, «lat mün vader niet ver- geten moet mü af te halen, wanneer müne mama weer gezond is.” Spoedig na den maaltüd. tegen één uur. ging Valentlni ten tweede male met den knaap uit. Hü was van plan dienzelfden dag te vertrekken en wilde zün Slgnonrc eerst nog een weinig ontspanning ver schaffen. Pater Meinrad stelde ondertusschen met veel üver en inspanning den brief aan vrij heer Mac Endoll op, welke luidde als volgt: veel krachtiger optrad dan den vorigen dag de politie, welker falen onderwerp van dis cussie In den huldigen ministerraad was. waarbü ook het ontslag van den politie-pre- Dolejsch in overweging werd geno- hem de China verzekerd. Tsjang Hsoe Liang heeft hierop woerd dat hü het Aanvaarden van dezen post afhankelük stelde van de hem te ver- leenen bevoegdheid om in Noord China geen organisaties der Chineesche Nationale Partü te dulden. Engelsche politieke kringen is men oordeel, dat de centrale regeering maarschalk Tsjang dezen post heeft aan geboden als belooning voor zün neutrali teit in den strijd tusschen Noord en Zuid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9