V&i/tadeii k&L&fyei, iuc ct FEUILLETON te Buitenlandsch oJ^Qieuws Wo™!!® s HET „WALLOT”-GEBOUW TE KLEIN SLAAPKAMER ƒ590.- l De kleine Bekeerling RAÜ1O-OMRVEP I De crisis in Oostenrijk De stakingen in Spanje Van den Volkenbond Laffe moord Een smokkelaars-radiostatfon Een bode aangerand KORT NIEUWS Muiterij in een Chineesch regiment Vrachtauto gekanteld ■5» L r L 1 I j. De onrust in Engelsch-Indie Het huwelijk van ïtallaansche amb tenaren 1 Gemengde Buitenlandsche Bericht.' GESCHER KEMPER AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM - ARNHEM Kunnen alle nieuwe Lord Irwin over de civiels ongehoorzaamheid j afgevaardigden in het ^••jksdaèèebouw worden onderfeebracht i At Sr Het Engelsche index-cljfer gedaald De beschuldigingen van Kelley V Hij is voorloopig geschorst i MAHONIE I. D. WAS onthield zich van WIJ QSRANOEEKEN OE EOLIDITEH M<t. Seipel «preekt voor de pers daarop vijftig muiters terecht- her- CURTIUS Te La Corunha opgehesen i „sin Is te ren I BRIAND maand- Man verraderlik neergeschotén Door gemaskerde roever» Vijftig muiters gefusileerd Zes dooden g*- i. Meinrad Jas op 1 gelaat van den abt» dat i 7 door ijverige jour- wat kilometers bezwnir a, flnancteele In dienst van Amerikaansche dranksmokke laars door middelen. De New-Yorksche politie heeft een Inval ge daan In een clandestien radlo-eendstation te Brooklyn, dat werkte voor een syndicaat van dranksmokkelaars, dat naar men zegt, be schikt over een vloot van twaalf schepen, en een Jaariykschen omzet boekt van 15 millioen dollar. Twee marconisten werden gearresteerd. Een hunner, een bekende figuur en deskun dige in de smokkelaarswereld, werd tegen borgstortlng van 50.000 dollar voorloopig op vrije voeten gesteld. In pleeg d. Griek een café gezeten Een personentrein is te Orels aan het traject Gera-Weichlltz op een goederen trein geloopen. Er werden 17 personen licht gewond; vier goederenwagons vielen om. Te La Corunha in Spanje hebben de sta kende arbeiders het werk in zijn geheelen omvang hervat. De staat van beleg is opge heven. brengen? Zoo’n jongen behoort in de school! En waartoe toch brengt gij hem hier, als zijn Luthersche verwanten een belofte van U vorderen, die gij.” (hier verhief Alexander dreigend zijn stemt .Als katholiek priester niet mocht doen?” Pater Meinrad vouwde zijne handen. „Ach, zeer eerwaardige vader, ik zie het in! Ik heb X in mijn onnoozelheid zeer lomp aangelegd „Ja dat hebt ge. „Maar nu het eenmaal geschied Is, o, doe nu een goed werk en houd 7 kind om Chrls- tuswille die paar weken hier! 'Gij zult zien, wat Ti gouden hartje 7 heeft, hoe lief en verstandig 7 Is, en dat de andere knapen, wanneer hy zoo nu en dan met hen samen komt, niets dan goeds van hem kunnen lee- ren." „Wat moet dat nu weer beteekenen? Blijft hjj hier, dan wordt hij ook op de school in gedeeld. Ons klooster is geen logement. Maar werden gesteld. De orde te Foetsjau is thans weer steld. De veiling van de Figdorcollectle in Berlijn beeft in totaal ruim vier mill oen Mark opgebracht. Een groot deel der collec tie is voor Dultschland behouden. Dwaze beschuldigingen? Hooggeplaatste ambtenaren van het de partement van blnnenlandsche zaken noe men de beschuldigingen van Kelley Inzake ongeoorloofde practljken van dit departe ment ten aanzien van petroleummaatschap- pljen dwaasheid. Geen ernstige wil tot ontwapening. Nadrukkeljjk moet ik vaststellen, aldus Curttus, dat de voornaamste oorzaak van deze onrust, waaraan Briand in zijn rede zoo vaak gerefereerd heeft, in het feit ligt, dat op het oogenblik nog geen ernstige wil bestaat tot ontwapening. De verklaringen van Dr. Curtius werden met krachtlgen bijval ontvangen. Ten slotte sprak nog graaf Apponyl, die inlossing der ontwapeningsbelofte vroeg. tiestie voorloopig Veiligheid kan volledig verkregen worden bjj doorvoering der ontwapening. Ben zelfde opvatting van het veiligheidsprobleem is reeds door den Engelschen minister van Buiten landsche Zaken en door den vertegenwoordi ger van Italië in den Volkenbond uiteengezet. Zonder ontwapening bestaat er geen veilig heid. Dat beteekent echter niet, dat Dultsch land stelling neemt tegen het veiligheidspro bleem. Het Duitsche standpunt is volstrekt po.itlef. Dultschland heeft medegewerkt aan den opbouw van den vrede in Locarno, en bij het tot standkomen van het Kellogg-pact. Dultschland heeft steeds de eerste plaats in genomen en zal steeds een eerste plaats inne men in den strijd om de handhaving vaïi den vrede en voor alles om het verwijderen van alle sporen van den oorlog. Rede van minister Curtius Na Briand nam onmiddeliyk de Duitsche minister van Buitenland che Zaken, Dr. Cur tius. het woord. Allereerst wees hij er op. dat Dultschland bij de stemming over het Ont- wapeningsbesluit blanhco gestemd heeft, ten einde aannemen van dit besluit mogelijk te maken Vervolgens zette Curtius nogmaals het Kontng Foead van Egypte beeft het nieuwe petroleumbassin en de nieuwe zee vaartschool te Suez geopend. hebben de bijenkorven. die toevallig in Berlijn zijn, afgetreden ministers en hooge ambtenaren maar ook politici wier dagen van roem voorbij zijn, komen er en trachten met een lachend gezicht iets te vernemen over de’ politiek van de vooraanstaande parlements leden. Een geweldige bibliotheek zorgt voor een passende uitrusting tot den geestesstnjd- DONDERDAG a OCTOBER HUIZEN. 1875 M. 8.00—9.15 K.R.O. Gramofoon 10.0010.30 N C R. V Zang dooi dames koor tie 10.3011.00 Korte Ziekendienst. N C.RV. 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje ra.00—- 1.30 K.R.O Concen door hei K.R.O.» Trio 1.302.00 K R,O Gramofoon а. oo—2.45 N.C.R.V. Gramofoon a.45— 3.45 N.C.R.V. Handwerkles 4.00—5.00 N.C.R.V. Ziekenuurue 5.006.30 N.C. R.V. Solistenconcert (alt, viool, piano) б. 306.45 N.C.R.V. Kniples 6.457.15 Lezing over den groei de' Chr. beweging in Dui’sch.and 7.15 Cursus Ma eisch 8.00ro.15 N.C.R.V. Concert. N.C.RVe- dameskoor. Utrechtsch militair dubbel-k waf* rei. Cnrist. radio-orkest o.l.v. P. v. d Hurk. Lezingen 10.15 Persber. 10.3511.30 N.C.R.V. Gramofoon. HILVERSUM, 1071 M. Tot 6 uur t 298 M. Uitat. A.V.R.Ó.-uitz. 8.01—9.45 Gramotoonpl. 10.0110.15 Morgen wijding 10.30ia.00 Concert. A V.R.O.- Kwintet 13.15—3.00 Concer’ door het O'kes' van het Rembrandi-Theater te A’datn Gerard Leendert, bas a. 30—3.30 Gramo foonpl. 3.304.00 Voor de vrouw 4.004.30 Ziekenhalfuui 4.305.00 Gra mofoonpl. 5.006 45 Concert. Omroep- orkest. Jeanne v. d Rosière, zang 6.45— 7.15 Sport praai je door H. Hollander 7.157.45 Radio-Volks-Umversiteit. L. J. Jordan „Van lantaarnplaat rot taikie” 8.00 Tijdsein, praatje dooi Fred Fry 8.15 Aansl. van he' Concertgebouw te A’datn. He' Concertgebouw Orkest, Alben Spalding, viool. In de rustpoos Op-reden van da Terek-Kozakken 10.15 Nieuwsber. 10.30— 10.45 Dr Terek-Kozakken 10.45 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 13.20 Concert. M. Nicholson, sopraan C. Bye. viool A. Horman, bas 1.303.30 Orgelspel door K Buckiey 3.30 Berichten 3.30 Uitz. voor schoten 3.30 Kerk uitzending 4.25 Lezing 4.50 Orkest concert 5.35 Kinderuurtie 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuwsber. 6.55 Bench 1 en 7.00 Orgelspe door E. D’Evry 7.20 Lezing 7.45 Discussie 8.15 Vaudevi'le 915 „Red Tabs’ Hoorspel van Val G-elgud 10.00 Nieuwsber. 10.15 Lezing 10.35 Berichien 10.4513.30 Dansmuziek 12.30—12.35 Televisie. PARIJS „RADIO-PARIS", 1735 M. 13.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Concert 8.20 Declama'te 9.05 Tooneeluitz. 9.50 Concert. Kwartet en solisten. LANGENBERG 473 M. 7.208.30 Gramofoonpl. 10.3513.15 GramofoonpL 12.30 Gramotoonpl. 1.253.50 Orkesf- concer» 5.506.50 Gramofoonpl. 8.30 „Die Jahreszei'en”. Oratorium van Jos. Hkydn. Orkest, koor, solisten en cembalo Daarna tot ia.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 13.30— 2.30 Orkestconcerr 3.505.30 Orkest- concerr. Zang 5.306.0c Kibderuurtje 8.3010.30 Concert. Georg Kulenkampff, viool 10.4013.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.30 Trio-concert 6.50 Gramotoonpl. 8.35 Concert. Orkest en zang. Toespraak. ZEESEN, 1A35 M. 6.057.20 Le zingen 7.307-50 Gramofoonpl. 19.50 i3.ao Lezingen 13.301.15 Gramo toonpl. 1.153.20 Berichten 3.39=— 3.50 Gramofoonpl. 2.504.50 Lezingen 4-505.50 Concert 5.508.30 Le zingen 8.ao „Rigoletto”. Opera van G. Verdi. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Redevoering van Briand De Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand >:eft tot ieders verrassing ten tweeden male op de huidige Volkenbondsver gadering een groote redevoering gehouden. In deze redevoering zelde Briand o.m. het volgende: Duitsche standpunt inzake de ontwapening uiteen. Hij herinnerde er aan, dat in 1928 be sloten werd tot het bijeenroepen der alge- meene ontwapeningsconferentie. De Duitsche regeerlng wil daaraan vasthouden en de ont wapeningsconferentie In 1931 bijeenroepen. Ik spreek aldus Curtius als vertegenwoor diger van het geheele Duitsche VBlk, wanneer ik de handhaving van den vrede beschouw als een vermindering van bewapeningen. De weg van Briand is arbitrage, veiligheid, we- reldontwapenlng. De Duitsche is juist daar aan tegenovergesteld. Een vrachtwagen, waarmede troepen tranrporteerd werden, is tusschen Ouarsa- zat en Tichka gekanteld tengevolge waar van zes soldaten gedood werden en ver scheidene andere gewond. door de cemmissie en zelde het diep te be treuren, dat de Volkenbond zelf geen ener gieker stappen nam in dit verband. Derde Commissie De staatssecretaris van blnnenlandsche zaken Wilbur heeft de ontslagaanvraag van Ralph Kelley, leider van het Algemeen Lant» areau te Denver, hangende het on derzoek naar de beschuldigingen, dat groote petroleummaatschappijen op te gunstige voorwaarden concessies voor het verkrijgen van olievelden hebban gekregen, geweigerd. Kelley is voorloopig in zijn functie ge schorst. De stelling van Frankrijk in de ontwape- nlngskwestle is tot dusverre door den practl- schen kant bepaald geworden. Ik neem de verantwoording voor mijn vaderland op mij en kan derhalve de beslissende problemen niet op zuiver theoretische basis stellen. Wanneer in 1924 het protocol van Genève zou zijn aan genomen, zou thans geen enkele regeerlng de ontwapening vertragen, sindsdien is de totale toestand veranderd. Ieder land heeft zich sindsdien in bescherming moeten stellen te gen nieuwe verrassingen. Bovendien heeft men gepoogd door andere matregelen a'ge- meene betrekkingen te scheppen, door verdra gen, arbltrage-overeenkomsten en ten slotte door het Kellogg-imct. Voor den oorlog was het leger van Frank rijk 881.000 man sterk bij een driejarigen diensttijd. Thans heeft Frankrijk bij een diensttijd van een jaar nog slechts 557.000 man te verwachten. Frankrijk heeft dus, aldus Briand verminderd met 45 pet. Dit wordt hier slechts geconstateerd om rechtvaardig te zijn voor de zaak van Frankrijk. Intusschen echter'zijn groote veranderingen geschied, en hebben woorden van haat en dood algemeen de aandacht getrokken. Moet men werkelijk geen rekening houden fnet deze feiten? Mag men thans den regeeringen wei geren veiligheidsmaatregelen te nemen? Onder de huidige veiligheidsvoorwaarden moeten en mogen de volkeren niet ontwape nen, anders wordt een nieuwe crisis voorbe reid. In Europa heerscht op het oogenblik nieuwe verontrusting. Een groot vraagteeken is thans in Europa ontstaan. Morgen eerst zal men de verdere ontwikkeling kunnen zien. Thans staat slechts vast, dat een verdere ont wapening niet meer mag plaats vinden, wapeningsbesluit blanco gestemd heeft, ten- schen Frankrijk en de bevriende nabuurlan den. Men zal echter in een broederlijken geest trachten om ondanks alle moeilijkheden deze misverstanden uit den weg te ruimen, ten einde tot een overeenkomst met vriend en na buur te komen. Frankrijk zal zijn tot dusverre Ingenomen standpunt ook verder handhaven. T. „Ik kan voor mtj «elven antwoorden. Ik ben uit Engeland. Edwin heet ik. Mijn vader is baron Mac Endoll en mijn moeder rijks- gravln von Platen.” De abt monsterde den knaap van kop tot teen. Zich van hem afwendend naar pater Meinrad, vroge hij: m» knaap is uit Engeland? t Zijn daar Immers meest ketters? Hij is toch katholiek. '^>op ik?" ^Een licht rood kleurde Edwins voorhoofd; pater Meinrad echter sprak en hij verwon derde zich, dat hij het zonder beschroomd heid er uitbracht; „Neen, heilige vader, de ouders van het kind zijn evangelisch en hij dus ook.” „Wij nemen geen nlet-katholieken aan op «wibt gymnasium, dat moest gij reeds lang weten.” zei de abt „Het ware dan ”^hü keerde zich half naar den prior „pater Ja cobus geef den knaap eerst Catechismus onderricht en doop hem conditional!ter.” eDat wil ik gaarne doen,” sprak de priir. .Wat «egt hU?” riep Edwin luid lachend. de coalities gesloten en, wat voorkomt, verbroken worden. Officieel wordt medegedeeld, dat te Foet sjau muiterij is uitgebroken in het 21e Chl- neesche regiment. De muiters doodden den regimentscommandant en verscheidene of ficieren. De opperbevelhebber der Chineesche strijdkrachten te Foetsjau moest alle troe pen moblllseeren om het muitende regiment te ontwapenen. Zonder vorm van proces - gebouw te bouwen. Daartoe werden prijsvragen uitgeschreven en in het 1884 werd met den bouw begonnen, gens ontwerp van Paul Wallot. Pas 10 laren later, dus in 1894, werd het Rijksdagge- Volgens een bericht van de „Popolo dl Roma" helft Grandl b|j het bureau der ka mer een wetsontwerp gedeponeerd, volgens hetwelk het den diplomatleken en consulal- ren ambtenaren verboden wordt, met bui tenlandsche vrouwen in het huwelijk te treden. bouw feestelijk ingewijd. De groote rechthoekige zittingszaal bood toendertijd, zoolang er minder dan 400 afgevaardigden waren, voldoende ruimte. Maar na den oorlog werd het steeds moei- HJker het stijgend aantal volksvertegen woordigers onder te brengen. De volksvergadering, waarop 421 politici bijeenkwamen, werd in Weimar gehouden. Daardoor ontkwam men aan de eerste moeilijkheden die door het plaatsgebrek ontstonden. Maar de Rijksdag van het jaar Men mag op het oogenblik niet over het hoofd zien, dat een gróote golf van veront rusting niet alleen over Europa, doch over de geheele wereld gaat. Allereerst moeten daarom de regeeringen in eigen huis orde scheppen en de sociale en economische oor zaken van de onrust uit den weg ruimen. Vervolgens echter bestaat er een gemeen schappelijke verplichting van alle mogend heden om mede te werken aan het over winnen der internationale oorzaken van de onrust. Niet op den weg van niet-nakoming der verdragen kan men deze onrust bestrij den. kamers. '1 berichten kiuinen dicteeren^Een waar kind wel geen taalregels, doch niet weinig woorden en zegswijzen kende. Op de vraag des paters, vanwaar hij dit alles wist, ant woordde hij „Van mijn vader, ik heb goed toegeluts- terd, terwijl hij Valentlnl zijn boeken dic teerde en daarvan heb ik de woorden ont houden." Honorius glimlachte en zijn eindoordeel luidde, dat de knaap nog niet voor de 'syn taxis. maar wel voor de grammatica rijp Was Hierop legde hij zijn vinger op den zilve ren degen van den kleinen Mac Endoll. „Weg daarmee!" Dan haalde hij van onder zijn scapulier een dun. zwartwollen manteltje te voor schijn en hing het den kleinen Mac Endoll om de senoudeft. ,Jn plkats daarvan zal hij dit voortdurend dragen, in de school en bulten de school. De scholierenmantel duidt aan, dat hij in t gymnasium Cremifanum is opgenomen. Maar nu behoort de knaap ook het ernstige voornemen te maken om den pater prefect en den anderen professoren, vóór alles in tusschen den. met een buiging naar den abt „Reverendisslmo Domino PraesuU, door vlijt en lofltfk gedrag eer en vreugde te ver schaffen. Pater Meinrrd zal hem zijn bed op het dormitorium aanwijzen en zi'n plaats In de studiezaal. Nu kan hij gaan. Ik hoop dat hjj zich fatsoenlijk gedragen zal (Wordt vervolgd). De Ontwapeningskwestie. De Duitsche Rijksminister van Buiten landsche Zaken Dr. Curtius heeft in de plenaire zitting van den Volkenbond mede gedeeld, dat de Duitsche delegatie zich bij de behandeling van het rapport inzake de vermindering der bewapening van stem ming zal onthouden. De Canadeesche vertegenwoordiger wees er op, dat de ontwapeningswerkzaamhedea thans na niet minder dan tien jaren, aog steads zonder resultaat zjjn geweest. De Volkenbond zal zich deswege moeten ver antwoorden voor het forum der wereldopi nie, de toestand is ondragelfjk geworden Op de bovenste verdieping bevindt zich een rij kamers, waar de afgevaardigden brieven l trap lager zijn de partij-vertrekken? nog vaker .°?-^..ondeFste verdiepliig zijn zelfs eeni- --j met mooi be- -«-«ervoor dat uitërlijk van de rfjksdagleden op „peil” Mgr. dr. Seipel, die van zijn reis naar Oslo te Weer en is teruggekeerd, ontving de pers. Met betrekking tot de regeeringscrisis ver klaarde hij, dat men wel moet beseffen, dat het kabinet -Schober niet door het parlement ten val is gebracht. Het aftreden werd veroor zaakt doordien het niet mogelijk bleek in be langrijke bestuursvraagstukken een een tem- mig besluit te nemen. Volgens de opvatting van Mgr. Seipel had men na het uitbreken van de crisis eerst moe ten trachten, ter bestrijding van de economi sche moeilijkheden een regeerlng te vormen, waarin alle politieke krachten van Oostenrijk met Inbegrip van de .Jïelmwehre,” vertegen woordigd waren. Eerst als dit niet mogelijk zou zijn geble ken, zou een regeerlng in aanmerking komen, die tot taak heeft nieuwe verkiezingen re doen houden. Een dergelijke regeerlng moet echter niet door een partij alleen worden ge vormd. Voorts stelde dr. Seipel vast, dat aan een wijziging van den tegenwoordigen koers van Oostenrijks buitenlandsche politiek niet te denken valt. Het rapport van de over de slavernij werd aangenomen, doch de Britsche delegatie stemming. ge schitterende badkamers ntci tegelde kuipen. Een kapper zorgt het r“‘* «lijft. In een groote zaal kan men turnen en de krachten verspillen die bij den woord strijd nog mochten zijn overgebleven. Daar vindt men knotsen in allerlei afmetingen, een groote rekstok, een gecompliceerd trek- apparaat (Sandowl en een ruime keuze van allerhande toestellen, bijzonder geschikt voor een of andere krachtexhibitie. In een „roei-kast" kan men zich trainen voor de eerstkomende regatta en een kunst-paard draaft naar wensch stapvoets of in galop. „De moeder van den knaap is een goede, vrome vrouw. Zijn vader is ook een goede heer „Als de ouders fatsoenlijke, vrome lieden zijn", zegt de abt, „dan houden we 7 kind in Godsnaam maar." „Ga nu en zeg aan Jacobus, dat ons privatisslmum uit is; en maak dan dat Ho norius hier komt, opdat wij den knaap da delijk in de school indeelen.” De kleine vrijheer keek heel verwonderd op. toen hem door den abt zonder omwegen werd aangekondigd, dat hij onder de leer lingen van het gymnasium was opgenomen en nu zijn examen moest afleggen. GymnasiumI Examen! Hij is toch Immers als gast gekomen! Maar als een rechtgeaard kind is hjj die kleine teleurstelling terstond te boven en maakt zich reeds blij met de gedachte aan de talrijke Jcnapen. .Jloe heeten ze toch allen?” vraag hij. „Hoe groot zijn ze. Zijn er ook zoo oud als Ik? Spelen zij ridder en roover? Mag ik rooverhoefdman wezen?” ..Dat zal wel terecht komen!” meent de abt, zijn lachen onderdrukkend. „Zie. daar Is Meinrad reeds met den examinator.” Meinrad trad vlug binnen; achter hem kwam langzaam steunend op zijn stok, pater Honorius Khell, eerste professor aan 7 gym nasium. Hij zette zich neder links van den abt. nam Edwin Mac Endoll tusschen zijn knleén en begon het examen over de grond beginselen van 7 Latijn- 7 Bleek, dat het Niet met buitenlandsche vrouwen Lord Cecil over de slaverntf In de Volkenbondsvergadcrlng heeft Lora Cecll een krachtlgen aanval gericht op de ultstelmetboden van den Volkenbond bij de behandeling van het Slavemü-probleem Hij verklaarde, dat er nog ongeveer vjjf millioen slaven op de were d waren, en be klaagde er zich over, dat het voorstel der Britsche delegatie tot het bijeenroepen van een internationale conferentie verworpen is De Memel-I n bijgelegd. De Valkenbondsraad heeft het meest ur gente deel van de Memel-kwestle behan deld. De Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken Dr Curtius, die als vertegenwoordi ger van de Duitsche RUksregeering deze kwestie aan den Volkenbondrraad voorleg de, deelde mede, dat hij by zyn besprekin gen met den Litauschen Minister van Bui tenlandsche Zaken tot overeenstemming is gekomen. In overleg met Zaunius legde hij een verklaring af, volgens welke twee van de drie leden van het Memeler Directorium moeten worden vervangen door persoonlijk heden, die gerecruteerd zijn uit de meerder heidspartijen van den ontbonden Landdag De Memeler kiesdistrictsconunlssie en de Kiesrechtcommlssie dienen voorts, volgens de algemeen geldende grondbeginselen der parlementaire pariteit gereorganiseerd te worden en slechts kiesrecht mogen verlee- nc>i aan de personen, die uit het Memel- gebied afkomstig zyn. De vryheid van druk pers, van het woord en van vergadering dient onvoorwaardelyk gegarandeerd te worden. Zaunius heeft aan deze verklaring zyn goedkeuring gehecht De rapporteur Hambro (Noorwegen) bracht den betrokken partyen dank voor den geest van verzoening, waarvan zy niyk hebben gegeven en verklaarde, dat hy tn de Januarizltting van den V. B.-Raad rapport zal uitbrengen over de overige punten der door Dultschland aangevoerde welke belangryke juridische of kwesties raken. Gedurende de afgeloopen zes maanden zyn de indexcyfers voor de kosten van levensonderhoud in Groot Brlttannië lager geweest dan te voren In den na-oorlogstijd. De cyfers vertoonen in vergelijking tot Juli 1914 een gemiddelde pércentsgewyze verhooging. Het niveau daalde begin April van dit jaar beneden «0. Twee maand.-u later, was het gedaald tot 54 en begin Sep tember tot 57. In 1929 bedroeg het gemiddelde cijfer van 60 tot 67. De cijfers worden grootendeejs beïnvloed de goedkoope pryzen der voedfngs- «Jp 14 October a.s. sullen de nieuwe ef- gevaardigden voor het eerst in de zittings zaal van het „Wallot”-gebouw byeenko- men, en ieder der 576 leden van het par lement heeft recht op een zitplaats! Maar., de directeur van het Ryksdagbureau kan zelfs niet met den besten wil ter wereld voor lederen afgevaardigde een plaats be schikbaar stellen. De eerste Duitsche Ryksdag in het jaar 171 bestond uit slechts 382 leden en van af 1874 tot aan het einde van den wereld oorlog bestond het parlement nog uit 397 afgevaardigden. Direct na de bevestiging van het Duitsche Rijk ontstond het plan om een Ryksdag- twee jaar vol- 1920 was nog veel grooter. HIJ bestond uit 459 parlementsleden. In Met 1924 steeg het aantal afgevaardigden tot 472, in Decem ber d-a.v. waren er al 493 en de Ryksdag die was samengesteld na de voorjaarsver- kiezing in 1928, telde maar 2 leden minder, namelyk 491. Hoe langer hoe meer moest men woeke ren met de plaatsruimte en slechts met de grootste moeite gelukte het dit zich maar steeds uitbreidend parlement in de zittings zaal onder te brengen. Ook de overige ruimte was niet meer voldoende en het is algemeen bekend, dat reeds sedert jaren uitbreidingsplannen klaar liggen. Er zal niet anders opzitten dan een be- langryk aantal der nieuwe afgevaardigden op de tribunes der zittingszaal een plaats te geven, want een verbouwing van deze ruimte zou minstens 3 maanden duren en volgens de grondwet moet het parlement reeds binnen vier weken bijeenkomen. Doch deze oplossing is nogal onpraktisch, omdat de tribunes nu reeds tydens belang rijke zittingen overbezet zyn. De Geheimrat Galle vertelde dat ook in andere landen, b.v. in het Engelsche Lager huis, afgevaardigden op de tribunes plaats nemen. Dat dit voor de afhandeling van zaken zeei lastig is, spreekt vanzelf. Denk maar eens aan de omslachtige manier van stemmenDe volksvertegenwoordigers moeten dan eerst van de tribunes naar be neden komen om hun stem uit te brengen. Nog grootere moeiiykheden zullen zich in dit geval voordoen wanneer de voorzitter van den Ryksdag of zyn plaatsvervanger zoo nu en dan de geheele vergadering moet kunnen overzien, om in staat te zyn een afgevaardigde tot de orde te roepen of hem, iets wat helaas nogal eens noodlg is, wegens onbehoorlijk gedrag uit de zaal te doen verwyderen Verder is het onmogeiyk te verbieden dat de volksvertegenwoordigers op de tribune interrumpeeren, alhoewel dit recht tot op heden aan journalisten en alle andere tri- bunebezoekers niet was toegestaan. De pre sident kan echter nauweiyks vaststellen wie geïnterrumpeerd h<«eft, wanneer afgevaar digden, journalisten en bezoekers allen op de tribune plaats nemen. Gezien echter het feit dat slechts weinig vertegenwoordigers alle zittingen buwonen, zal er wel altyd plaats genoeg zyn om de aanwezige afgevaardigden in het parket onder te brengen. Wanneer men Berlijn bezocht en het ge weldige „Wallot” gebouw gezien heeft, ver wondert men er zich over dat de zittlngs- aaal nog niet eens aan 600 menschen vol doende plaatsruimte biedt. Wat is er dan verder nog in het Ryks- daggebouw te vinden? Vooreerst de kolos sale wandelgangen, die maar noor enkele bevoorrechte bezoekers mogen betreden worden. De belangrijkheid der debatten, het volkskarakter van de redenaars, de ernst van den poliiieken toestand, kan men het beste in de wandelgang kennen. Wanneer in den Rijksdag wydloopige, technische kwesties warden behandeld is het in de wandelgangen gewooniyk drukker dan in de zittingszaal. Op zulke dagen vindt men steeds een bepaald aantal afgevaardigden in het restaurant van den Ryksdag. In de par- tykamers of ergens anders, terwyl onrusti ge politici, gewooniyk nalisten achtervolgd, heel in de wandelgang afleggen. Tijdens groote crisisdagen wandelgangen veel weg van Diplomaten. De dooden van den wereldoorlog elschen van de regeeringen, dat zij elndeiyk tot ont wapening overgaan. Spreker stelde den eisch, dat de Internationale Ontwapenings conferentie zal worden bijeengeroepen. De voorzitter deelde mede, dat ook de Oostenryksche regeerlng zich van stemming za. onthouden de zaken voor hem een gunstigen keer be gonnen te nemen. Hy waagde geen woord te spreken, uit vrees iets te zullen bederven. Na een wijle sprak de abt hem weer aan: „Wat weet gij nog verder van den knaap? Wie zyn zyne ouders?” „Edellieden" begon Meinrad. „Dat weet ik. Ik bedoel, ol ze fatsoenlijke Christenen zyn ketters wou ik zeggen, of ze in zooverre eerzaam zyn en van goede zieden Men moet wel zoo vragen. Wy heb ben eens zoon jongen in 7 klooster gehad ten tijde van onzen al te goeden voor ganger Martlnus den zoon van een zoo- genaamden doctor, eigenlyk van een atheïst. Ol) zult U nog wel herinneren, hoe dat af liep hoe de goddelooze bengel een Maria beeld de oogen uitstak, en naderhand zyn goedigen slaapmakker byna vermoordde." „Ik herinner my dat niet meer”, stamelde Meinrad rood als vuur. Loodzwaar valt hem op 7 hart de brief van den vrijheer Mac Endoll het boek. Een man. die niet aan God en aan Jesus gelooft, is toch ook wel werkelyk een atheïst! Een lulde stem in zyn binnenste vermaant den monnik, dat hy nu de geheele waarheid aan zyn abt behoort mede te deelen dat hy ze meedeelen moet; maar daartegen ver- be't zich een zacht, zoet stemmetje: „Spreekt -gij <fie waarheid, dan wordt U het kind ont nomen! Kom, zeg dat de vader een goed mensch is; hy is het immers ook, hoewel hy dwaalt in 7 geloof Met snel kloppend hart spreekt Meinrad: In de nabyheid van Groesraum is een bode aangerand door twee gemaskerde jon gelieden. zy ontnamen hem ai het geld, dat hy vervoerde en maakten zich uit de voe ten. Nasjioringen waren vergeefsch. den Piraeus is een laffe moord ge- Een van de Jacht terugkeerende schoot een niets vermoedend, voor man, waarmede hy on- eenigheden gehad hjd, met twee schoten neer en bedreigde vijf wandelaars. Slechts met moeite kon de politie den man be schermen tegen de woede der opgewonden menigte. „Hy wil mh Roomsch maken? Daar denk ik niet aan.” De abt schudde het hoofd, doch niet ge heel ontstemd, want het open karakter van den knaap beviel hem. „Wanneer gy ketter wilt blijven, mannetje, wat zoekt gy dan op ons gymnasium?" vroeg hy. „Op 7 gymnasium moet hy ook eigenlyk 'niet,” zoo mengde zich pater Meinrad in 7 gesprek. .Mag ik U hoogeer», frullen, hoe alles in elkaar zit? Mag ik het aÏRUwe ge nade onder vier oogen vertellen?” p De abt gaf een wenk aan den priorjdie den knaap meenam. Zoodra hy met pater Meinrad alleen was: „NU? Hoe staat de zaak? Hebt ge den knaap hierheen gebracht om hem te bekee- ren? Wie heeft hem U toevertrouwd?” „Heilige vader de zaak staat anders., ik wil U alles oprecht zeggen. Ik heb het kind te Weenen gevonden, waar het den vriend van zjjn vader moest zoeken. De moe der van het kind is namelyk ziek, «n daar- om zond de vader het naar genoenl<ien vriend. Deze was echter onderwyi gekorven Toen viel my de gedachte in: houd zelf het kind by U. breng het voor eenlge weken naar Kremsmüntser als een lieven kleinen gast. Een oom. van den knaap heeft gezegd, ik mocht 7 doen. Alleen, mocht ik ’t kind niet katholiek maken.” „Als gast! Wat moet dat beduiden? Moe ten 1 Lord Irwln. de onderkoning van Indië, die aan een banket, te zyner eer door de regeerlng aangericht het woord voerde, ver klaarde, dat een oplossing van het Indisch vraagstuk by overeenkomst onme tel yk moel- lyker was geworden. Hy sprak van een .ministèren oogst”, welken degenen zouden oogsten, die de frase „niet-gewelddadlge burgeriyke onge hoorzaamheid” hadden verspreid. De leiders, die publieke manifestaties hadden gegeven ter eere van mannen, beschuldigd van moord, konden niet vry uit gaan, ind en enkelen hunner volgelingen verder jagen op den weg van geweld, dien zy zelf had den Ingeslagen. óp 7 gymnasium Dat zal moeliyk gaan! Ik wil op 7 gymnasium geen ketter hebben. Ook hem niet, ofschoon hy er lief uitziet en een welgemanierd voorkomen beeft Alexander streek nadenkend over zijn sca pulier en dacht half overluid by zich zel- ven: Voor een pear weken, dat zal zooveel niet uitmaken Men b’wa'ce hem maér goed, opdat hij geen schud- aanricht! Wie weet, kan men hem toch nog winnen voor de heilige Kerk. wi)°hem in de keizerszaien onder dak l Meinrad Jas op 7 gelaat van den abt. dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2