HOLLANDSCH ZWITSEPSCHE REEPEN DE RAMP VAN DE R 101 D nar: LS TWEEDE BLAD DINSDAG 7 OCTOBER 1930 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN De lijken worden door torpedobootjagers naar Engeland gebracht Rouwdag in Frankrijk en een nationale begrafenis in Cardington Het aantal personen in de R 10’ De 8 Octoberviering Kruisverbond „St Bernardus” STADSNIEUWS D. I. N. D. U. A. iz. I IJ AR - Op hol geslagen 7 Nieuw orgel te Raamsdonk Nieuwe zaken Straf in hooger beroep verdubbeld BLADZIJDE 1 Ordemaatregelen 8 October-feesten MUZIEK EN ZANGUITVOERING OP HET HOFPLEIN ->***&** Hinderwet T)e commissie van onderzoek aan het werk met verschillende ge- een ge werd büeengeza- reer i De vla* uit: het dat dochter i 1 nen voor. dr. A. SmUers, registers. over het gehover onze opvatting een andere kan staan, heropend. 1! NO* Dr. Hugo Eckener aan het woord INLUID ING VAN DE A.S. VIERING VAN HET TWEEDE LUSTRUM DER SINT JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING IN ALKMAAR gebouwen zal de vlag’ halfstok waaien. Tar- dleu, de minister-president, en Laurent Ey- nac. minister van Luchtvaart, zullen bij de plechtigheden aanwezig zijn. DRIE DER OVERLEVENDEN Vlar. Bell, Leach at inks. hooren. oogen te be- GENOOTSCBAP VAN DEN STILLEN OMGANG TE ALKMAAR Het tijdens mode het slagen van deze optochten is en vooral De 36-jarige los werkman P. C. 8. uit den Helder werd door de Alkmaarsche Rechtbank wegens diefstal met braak veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. In hooger beroep vernietigde het Hof het vonnis der Alkmaarsche Rechtbank en ver- oordeeelde verd. opnieuw rechtdoende tot een gevangenisstraf van twee jaar. de plaats van de ramp vonden, welker aanwezigheid er op dat er reeds vijf of zes minuten Maatregelen ter vergemakkelij king der identificatie. Om den nagelaten betrekkingen van de slachtoffers den aanbllk der onherkenbare lijken te besparen, zijn alle overblijfselen van kleeren, gebruiksvoorwerpen enz., die bij de dooden zijn gevonden, in genummerde kas ten opgeborgen, bij elke doodkist een. Brltsche marine-officieren hebben dit werk verricht De familieleden hebben op deze wijze ge legenheid op grond der gevonden voorwer pen de dooden te identlficeeren. Kaarten cabaret. Voor de cabaret-uitvoering morgenavond in „t Gulden Vlies” ztjn na 5 uur nog kaar ten verkrijgbaar. Een algemeene rouwdag in Frankrijk. De dag van heden zal in Frankrijk een algemeene rouwdag zijn. Van alle openbare WIE VOLGT? Het bestuur van de 8 October-vereenlging verzocht ons mede te deelen. dat de heer G. Geus uit de Magdalenastraat ook dit jaar wederom heeft aangeboden de oude mannen en de daarvoor in aanmerking ko mende gestichten morgen gratis van rook- materiaal te voorzien. Op de medewerking van het publiek wordt een beroep gedaan tijdens deze uitvoeringen geen lawaai te veroorzaken en het spelen izg.n. slingeren der jeugd tusschen de luisteraars mede te helpen tegengaan. Het is de bedoeling, dat die uitvoeringen zoo goed mogelijk zullen slagen. WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. bekomen, heeft iet* kunnen mededeelen over het einde van Irwin, den commandant van het luchtschip. -Hü heeft zich zoo vertelde Cook als een held gedragen. Toen Ik mij een weg door de vlammen baande, zag ik hem rustig op zijn post staan, bevelen gevend. En hij stierf ook op zijn post." Nog een verklaring van Leach. Leach, een der overlevenden, weet in een Interview het onheil aan de hevigheid van den storm en dwarrelwinden, veroorzaakt door de keten van heuvels bij Beauvais. Hij verklaarde eveneens, dat er een korte tijd ruimte verliep tusschen den val en de ont ploffing, die hij toeschrijft aan het breken van de electrische draden. De R 101 te zwaar beladen geweest? Fragmenten van het carcas van het lucht schip heeft men gevonden op 10 K.M. ten Noord-Oosten van Beauvais Men onderstelt, dat deze stukken reeds eenige minuten vóór de ramp naar beneden gevallen zijn, hetgeen bewijzen zou, dat het geraamte, te zwaar beladen en door den wind geteisterd, al eer der verbogen en gebroken was. De gendarmerie houdt het echter ook voor mogelijk, dat deze fragmenten afkomstig zjjn van personen, die stukken van het ge vallen carcas hebben weggehaald, en die la ter weer hebben achtergelaten. Een onderzoek wordt Ingesteld om te we ten te komen, welke onderstelling de juiste is. Naar uit officieele Engelsche mededeelin- gen blijkt, bevat de definitieve passagiers lijst 54 namen. Telt men echter het aantal geredden bü dat der gevonden lijken op, dan komt men tot een aantal van 55. Men houdt het daarom voor mogelijk, dat er een verstekeling aan boord geweest is, die dus zijn binnendringen met den dood heeft 'noe- teu bekoopen. In een onderhoud met een persvertegen heeft dr. Hugo Eckener met tot het verongelukken van het luchtschip, het volgende ver- Het bestuur van de Buurtvereeniging de Zocherstraat, verzoekt ons opname van een oproep aan de buurtbewoners om morgen op 8 October de vlag uit te steken. Wjj zouden dit verzoek willen herhalen, niet alleen tot de bewoners van de binnen stad. maar ook tot die van de verschil lende buitenwijken Het geeft de stad een feestelijk aanzien. Heldenmoed van commandant Irwln Een der overlevenden van de R. 101, met name Cook, die zware brandwonden heeft die in een decente behandeling van een der- gelijk onderwerp zelfs heil ziet. Genoeg, echter hierover. Getrouw aan onze gewoonte om bij dilet tanten niet de individueele prestaties der speelsters en spelers te bespreken, willen we hier alleen verklaren dat „Dindua over héél goede krachten beschikt. Zoowel in dictie als in spel, is goede vooruitgang gemaakt. Dik wijls viel het samenspel te loven. Het publiek was dan ook terecht buiten gewoon enthousiast. a Q Een verschrikkelijke droom rtn oqggetulge deelt over de ramp nog de volgende bijzonderheden mede: Daar ik uit de bladen had gelezen, dat de R. 101 in den loop van den nacht boven Beauvais zou komen, bleef ik wat langer op om het schip te kunnen zien. Tegen twee uur kwam het schip uit het donker opdagen; de groene en roode lichten staken scherp af te gen de inktzwarte lucht. Op dat oogenblik scheen alles nog regelmatig te zullen verloo- pen, doch weldra kreeg ik den indruk, dat de stuurman geen baas meer over het schip was: de R. 101 vloog opmerkelijk laag. Het scheen, alsof het schip den steven wendde. Juist toen ik naar bed wilde gaan, hoorde ik een ver- schrikkelüken knal, later gevolgd door nog vier andere ontploffingen. De hemel werd hel rood. Ik begreep, dat er een ontzettende ramp moest zijn gebeurd, snelde naar mijn auto en reed in vliegende vaart naar de plaats, vanwaar de gloed kwam. Ik arriveerde er met de politie en de brandweer. Een onvergefelijk schouwspel ontrolde zich aan onze oogen. Met zeer veel moeite slaagden de redders er in naderbij te komen en acht menschen te rad- den. die kans hadden gerien den laaienden gloed te ontloopen. Drie van hen. die slechte licht waren gewond, hebben nog getracht anderen te redden, doch machteloos zagen z(j den vreeselljken doodstrijd van hun mede passagiers, die huilend en brullend van pijn den marteldood stierven. Het was een schouw spel om nooit te vergeten. Zij, die het drama hebben bijgewoond, zullen de ramp als een ver chrikkelijken droom hun leven lang in herinnering houden. De uitvoer van helfans uK de Ver. Staten Naar aanleiding van de ramp met de R 101, worden thans te Washington defini tieve stappen ondernomen, om te komen tot de opheffing van het verbod van den uit voer van helium uit de Ver Staten. De naam „Schoonhoven" in onze stad heeft ’n bekenden klank en doet ons direct denken aan den van ouds bekenden horloge- en uurwerkenwinkel in de Achterstraat. Door de fa. F. Ringers, alhier zijn de twee ><:de pultjes tot een moderne pui gemaakt, waarvan de gekleurde glas-in-lood-vensters aardig aandoen. De etalages zijn keurig verzorgd en voor den van een zeer uitgebreide collectie arm- 'andhorloges, ringen, klokken, pendules enz. Iets nieuws zijn oan. de nyper-moderne dokken welke wij hier ter stede nog nimmer agen. In den winkel ziet men een enormen voor raad wandklokken enz. De vernieuwde zaak wordt-irm titmi Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van J. P. J. Besteman, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van een smederij door het bijplaatsen van een electromotor van 2 PK, tot aandrijving van een veerhamer, in het perceel Nleuwesloct 16. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente. mondeling op Dinsdag 21 October as., voormiddag* te elf uur. en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingébracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar. 7 October 1930. Burgemeester en Wethouders van Alk maar de inspellng door den heer Petrus van Bree. Rector Cantus aan de Kathedrale Basiliek van St. Jan te s-Hertogenbosch met welverzorgd programma. Deze plechtigheid trok veel belangstelling zoowel van de zijde der parochianen als van muziekminnaars uit naburige plaat sen De lijken der slachtoffers naar het gemeentehuis. De eerste doodkisten met slachtoffers van de catastrofe van de R 101 kwamen onder stortregens op het stadhuis te Beauvais aan. waarvoor zich in weerwil van den storm een talrijke menigte bevindt. Er worden militaire eerbewijzen gebracht. De klokken vaff de kathedraal luiden. De doodkisten worden door soldaten gedragen en neergezet in de groote Conferentiezaal, die herschapen is in een chapelle ardente. De toestand van de gewonden is onveran derd. in zü waren opgebaard, in zware eikenhou ten kisten verbed. De doodsplechtigheden zullen heden in tegenwoordigheid van den Franse hen minister y*n luchtvaart in de kathedraal van Beauvais plaats hebben. Na de plechtigheid zullen de lijkkisten langs en hale opgestelde troepen uit de garnizoenen van Beauvais. Complegne en Senlis met mi litaire eer naar het station worden bracht. Te elf uur worden zij in een spe- clalen trein naar Calais overgebracht. Tien jaar bestaat nu in Alkmaar de Ge- zellenvereeniglng. Wanneer we nu weten, dat de oudste Gezellenvereeniglng in Amster dam reeds 63 jaar zeer vruchtbaar werk doet, dan is dus de Alkmaarsche Gezellenvereeni glng nog zeer jong. Al schittert dan onze vereenlging nog wel niet in de fonkeling van het diamant, in den gloed van *t goud, in het wit van 't zilver, ja zelfs in den glans van het koper, toch willen wü den lOden verjaardag van deze jonge in de familiekring van de R. K. vereenlgin- gen, niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Zeker zouden de huisgenooten te kort schieten in hun plicht, wanneer zij dezen dag onopgemerkt lieten. Wanneer een moe- van prof. dr. A. Smijers. gebouwd door de firma Bernard Pels en Zonen, alhier. Het orgel heeft 30 sprekende verdeeld over 2 manualen en een vrjj pe- daal; het is gebouwd volgens pneumatisch Kegel ladensysteem en telt 1186 pijpen. Het orgel bezit alle moderne koppelingen, meerdere vaste en twee vrije vnjcomblna- tles. een verstelbaar register-crescendo, een zacht werkende tremolo, een automa tisch plano-pedaal, een tongwerk-uitscha- kelaar. enz. Na een toespraak en de plechtige inzege ning van 1 nieuwe orgel door den Z. E. heer L. O. J. M. van Heeswjjk, vond een Lot plaat*, dat door het parochiaal zangkoor, onder teldir* van den directeur J. Snijders Op de plaats van de ramp. Te Beauvais kwamen gisteren op de plaats van de ramp technische deskundigen aan voor het instel len van een onderzoek. Zjj vlogen op ongeveer 20 meter hoogte over het wrak van de R 101. waarbij zjj verscheidene foto's maakten. Verscheidene andere vliegmachi nes vlogen tot het brengen van een eerbewijs enkele malen het wrak. In den loop van den ochtend stak een hevige storm op. waar door de overblijfselen van luchtschip verstrooid werden. De technische deskundigen on derzoeken thans in het bijzonder de overblijfselen van de stuurin richting. De tot nog toe uit voorschijn gehaalde Dezer dagen hield bovengenoemd genoot schap met den Rijwielbond ..St. Chrlstopho- rus" en de afdeellngen een buitengewone vergadering in het 8t. Jozef-Gezellenhhls 1e Alkmaar De voorzitter, de heer Jb. Baart, heette de aanwezigen welkom en in het bijzonder den Hoogeerw Deken Rengs. Spreker memoreer de in zjjn openingsrede de feestelijke inwij ding van de kathedrale kerk St. Bavo te Haarlem. Dit grootsche bouwwerk is nu van ouiten wel geheel klaar, doch aan de afwer king van binnen moet nog veel gedaan wor den Voor deze binnenverslering heeft Z. D. H de Bisschop de hulp ingeroepen van de verechlllende vereenlglngen van het bisdom, en stelde daarbij het Glldentijdperk als voorbeeld Om nu gehoor re geven aan dezen oproep, heeft het bestuur gemeend, ook de handen aan de ploeg te moeten slaan en roept daar om de hulp in van alle afdeellngen van ons genootschap, om dit plan te doen slagen. Het doel van deze vergadering was dan ook hoofdzakelijk, om een blijvend aanden ken te plaatsen., van alle leden van het Genootschap en alle leden van den Rijwiel bond in de kerk van onzerp beminden Bis schop. De goedkeuring van onzen hooggeachten directeur, den H.E. Deken Rengs. was reeds verkregen en in overleg met Haarlem had het bestuur reeds besloten om met den Rij wielbond „St. Chrlstophoruswier leden ook tevens Stllle^XJmmegangers zjjn. een bedrag groot f 3COO-— bijeen te verzamelen, om hiervoor een gebrandschilderd raam als ge schenk van het Genootschap en den Rijwlel- bond aan Z. D. H. den Bisschop voor de kathedrale kerk St. Bavo te Haarlem aan te bieden. Den ontwerper van het raam zal opdracht gegeven worden cm de symbolen van het Genootschap en die van den Rijwielbond in het ontwerp op te nemen. Verschillende bedragen waren reeds toe gezegd en de afgevaardigden van de afdee- lingen zegden ook allen hun medewerking toe. Al blijkt het bedrag nogal hoog, vooral in dezen tijd van malaise, men moet toch ook weer bedenken, dat het aantal deelnemers aan den Stiller. Omgang, jaarlijks ongeveer 3000 bedraagt; dat zou dan gemiddeld voor lederen deekjpmer één gulden bedragen. Het bestuur was er dan ook sterk van overtuigd dat de officieele aanbieding van het raam reeds vóór 1 Mei 1931 kon ge schieden. Reeds ter vergadering werden de intee- kenlijsten aan de afgevaardigden rondge deeld. terwijl op de girorekening van den penningmeester, den heer G. W. de Munk, gironummer 167414. kantoor Alkmaar, reeds giften gestort kunnen worden. Na een hartelijk, aanmoedigend woord van onzen Hoogeerw. Deken, die vooral door deze daad, onzen eerbied en liefde voor onzen Bisschop huldigde, sloot de voorzitter de vergadering. Fa. Gebr. Schoonhoven, horloges en uurwerken de ruïne te lijken zijn gistermorgen uit de van eenvoudig hout vervaardigd* lijkkisten, waar- Geen identificatie moge lijk. Gemeenschappe lijke teraardebestelling. Aangezien de meeste lijken niet geïdentificeerd kunnen worden, heeft het Engelsche Ministerie van Luchtvaart den bloedverwanten voorgesteld de slachtoffers ge meenschappelijk te begraven en wel in de nabijheid van Car dington. Op het graf zal dan een ge meenschappelijke grafsteen war den opgericht. De kisten zullen vanuit Boulog ne met de torpedojagers „Tribune" en „Tempest” naar Dover worden gebracht. In de haven van Dover en op het Victoria-station te Londen zullen eerewachten worden opge steld. Het opbaren der kisten zal voor eerst In de Westminster Abbey ge schieden. Een hof van onderzoek. Officieel wordt bevestigd, dat de Engel sche minister van Luchtvaart en 54 andere personen zich aan boord van de R 101 be vonden. De luchtraad. die gisteren onder voorzit terschap van Montague, ondersecretaris van Luchtvaart, bijeen kwam, besloot een hof van onderzoek in te stellen. Het ministerie van Luchtvaart bezit geen enkele bepaalde inlichting betreffende de oorzaak van de ramp. Deel van het hoogtestuur gevonden. Uit het voorloopig Ingesteld onderzoek, steunend op de verklaringen van de over levenden. is gebleken, dat er iets defect moet zijn geweest aan het hoogtestuur, waarvan een deel werd teruggevonden op 10 KM. af stand van de plaats van de ramp; door dit defect was het den piloot ónmogelijk de hoogte te regelen en zoodoende vloog het luchtschip tegen den heuvel van 200 Meter hoogte Ook andere onderstellingen zijn nog mogelijk. b.v. uit de vondst van het lijk van een machinist met een Engelschen sleutel in de hand, waaruit men zou kunnen opmaken, dat hü trachtte nog de een of andere ma noeuvre uit te voeren om de botsing te ver mijden De heer Radcliffe, een der ernstigst ge wonden. is naar thans officieel wordt beves tigd. in het ziekenhuis onder de vreeselükste pijnen bezweken. Met veel moeite had de ongelukkige, die een dijbeen had gebroken en ernstige brandwonden had opgeloopen. rich nog een twintigtal meters kunnen ver der sleepen om aan den vuurgloed te ont komen. Op een ijzeren staaf in het wrak heeft men een half verbranden brief gevonden, waarop in haast de woorden waren ge schreven. My darlingMijn lieveling Voor welke echtgenoote. voor welke verloof de waren deze twee woorden van liefde bestemd? Niemand zal het ooit weten De voortdurende regens hebben de laatste woorden van een wanhopig man, wiens lichaam thans verkoold ligt, langzaam uit- gewlscht. De herinnering aan bet leven, aan de liefde op deze gruwelijke plek, was ontro:rend en allen, die het hebben gezien, werden er door aangegrepen. Zaterdag en Zondag gaf de gemengde too- neelvereeniging D I. N. D. U. A. in het „Gulden Vlies een uitvoering voor haar do nateurs. De belangstelling was bijzonder groot. Zondagavond was de zaal zelfs tjokvol. Dit mooie succes verdient deze vereenlging ten volle, want gedurende haar geheele be staan heeft zij getoond te streven naar ont wikkeling en veredeling van ons Roomsche volkstooneel. De weg die tot dat doel leidt leder, die er even „In” rit. zal dit volmon dig toegeven, is heel lastig te vinden en moeilijk te. bewandelen. Wie hem volgt, zal dikwijls verdwalen en bovendien wel eens over onverwachte moeilijkheden struikelen. Slagen kan alleen hij. die zich telkens opnieuw naar het goede punt weet te orlénteeren en, ge vallen zijnde, den moed heeft op te staan en vastberaden z'n weg te vervolgen. Laten we echter dadelijk constateeren. dat D. I. N. D. U. A. met haar eerste donateurs- uitvoering geen verkeerd pad heeft inge slagen en evenmin over eenige moeilijkheid gestruikeld is. Het door haar opgevoerde tooneelspel Hun Kinddoor Joh. v. Eekelen, bewerkt door Jan Grosfeld. is een waardig compa rant van de lange rij door „Dindua" opge voerde „echte speelstukken.’ Een tikje roman tiek, enkele buitengewoon mooie karakters, met als schaduw van deze een meer vervol maakt men.'ch over en door dat alles heen een sausje van sociale rechtvaardigheid en ten slotte dit geheel bekroond met een alles verzoenend gelukkig einde, ziedaar in alge meene trekken de inhoud van dergelüke. door het publiek zoozeer gevraagde en ge wilde stukken. Volgens dit algemeene recept is ook ..Hun Kind' bereid. Omdat „Dindua" dit stuk zeer zeker nog op heel veel plaatsen in den omtrek op zal voeren, achten we het ongewenscht, de Inhoud hier na te vertellen. Dat zou veel van de dramatische spanning bij de a-s toe hoorders wegnemen. Volstaan we met te constateeren. dat in schildering van het lief en leed in de familie Van Holmen veel moois voorkomt, dat de strekking ervan zonder tegenspraak goed mag genoemd worden. Bovendien is alles gehouden n echt natuurlijke, vlotte spreektaal. Toch hebben we even een bezwaar gevoeld, t Moge erg ouderwetsch zijn, maar we kun nen nog niet goed eraan wennen, dat rom- tnlge precaire situaties hier de gevolgen van een misstap vóór het huwelijk op de planken besproken worden. O. t was heelemaal niet ergerniswekkend 't werd allerkeurigst en met heel fijne tact oehande-d. maar ons kleine bezwaar gaat enkel tegen het feit der bespreking Er kunnen tnch jeuvdlge personen in de zaal zijn, voor wie dit alle* nog o,.terra incognita” is. Wij willen echter graag toegeven, dat te- Optochten publiek wordt dringend verzocht de verschillende optochten niet te loopen. aangezien hierdoor het aanzien van den stoet ten zeerste wordt geschaad en de goede orde verloren kan gaan. Voor het zeer gewenscht de straten de straathoeken goed vrij te houden. Het publiek behoort op de trottoirs. Gistermiddag te 3 uur viel in de Ridder straat. door tot nu toe onbekende oorzaak, plotseling de koetsier van een met schapen beladen vrachtwagen. Het daarvoor gespan- paard schrok en sloeg op hoi, doch kon reeds bij de Oudegracht weer tot stil stand worden gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet De materieele schade is gering. Wilhelmina-fontein Nassaapark. Men deelt ons mede, dat de Wtlhelmina- fontein in het Nassaupark morgenavond tusschen 7 en 8 uur zal sproeien. Als bij zonderheid zjj hierbij vermeld, dat met kleureffecten zal worden gewerkt, zoodathet ongetwijfeld een grandiosen aanblik zal op leveren. Eergisteren vond in de St Bavokerk Raamsdonk de inzegening en eerste speling van het nieuwe kerkorgel plaats Dit instrument werd onder leiding i gebouwd werd opgeluisterd zangen. Daarna volgde Weleerw. Zeergel. Ledenvergadering op Vrijdag 10 October 1930, 's avonds te 8 uur, in het St. Rosa Patronaat, Vamebroek. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verslag Bondsvergadering. 4. Verslag Sobrlëtasdag. 5. Bespreking 25 jarig bestaan. 6. Lezing Nieu we Richting. 7. Rondvraag. Aller opkomst gewenscht. woordiger, betrekking Engelsche Haard: Ik kan mij slechts met een zeker voorbe houd over deze zaak uitlaten. Men schijnt echter als zeker te mogen aannemen dat het luchtschlp zeer laag gevlogen heeft Voorts staat met stelligheid vast, dat de weersomstandiheden ten tijde van de ramp zeer buiig waren. Naar alle waarschijnlijk heid Is de R 101 zwaar. Ja zélfs buitenge woon zwaar geweest, toen de ramp plaats had. Onder de gegeven weersomstandigheden, kwam daarbij nog de zeer sterke gewlchts- toename tengevolge van den regen. Daar tegenover staat weer, dat ‘het luchtschip in de zes uren, gedurende welke het in de lucht is geweest, 2 tot 2 J4 ton stookolie heeft verbruikt, zoodat er nog een totale last van 7 tof 8 ten overbleef, voorzoover deze niet door bet ledigen van de water- ballasttanks verminderd werd Het is ech ter moeilijk aan té nemen, dat men een zoo groote hoeveelheid waterballast reeds bjj het begin van den tocht heeft willen loo zen. Het is bekend, dat een luchtschip, tijdens buiig weer omlaag gedrukt wordt slechts met zeer veel moeite op de vroegere hoogte kan worden gebracht. Indien het. luchtschip wat vrijwel vaststaat zeer laag heeft gevlogen Js het gevaar natuur lijk zeer groot geweest en kon gemakkeljjk een botsing met den grond plaats hebben, indlen overwacht een heuvelof andere ver- hooging voor den bceg opdook. Dat bij een botsing met den grond en daarop volgende beleediging van het stalen geraamte van het luchtschip, een ontsteking van gas en brandstoffen mogelijk was, was van den beginne af duidelijk, want men herinnert het zich van tallooze vlleg-ongevallen bij ineendrukking van het stalen geraamte ontstaan steeds vonken, waardoor de gassen der uitstroomende benzine tot ontsteking kunnen komen. Waarschijnlijk zou de omvang van de catastrophe niet zoo groot zijn geweest, als d romp niet met waterstofgas, doch met helium gevuld was geweest. De Zeppelln-luchschepenbouw zal door deze verschrikkelijke ramp niet van de wijs gebracht worden Men zal zich tot taak stellen de luchtschepenbouw ver der te ontwikkelen, steeds veili ger te construeeren. Engelsche lezingen Door een Engelsch agentschap werd gis teren een verklaring gepubliceerd van Captain Holt, directeur van de Technische afdeeling voor de Luchtscheepvaartontwik- keling van het Brltsche Departement van Luchtvaart, betrekking hebbende op de oorzaak van het ongeluk met de R 101. Volgens dezen deskundige staat het de finitief vast, dat de ramp door een breuk in het geraamte van het luchtschip veroorzaakt en niet door het weigeren der motoren. Men heeft op 8 K.M. afstand van wrakstukken ge- wjjst voor het neerstoren, iets met het luchtschip gebeurd moet zijn. Deze wrakstukken dienen meld en onderzocht te worden. Captain Holt zou voorts sceptisch staan tegenover het door het Ministerie verstrek te officieele totaalcijfer der slachtoffers. Het Ministerie wijst er echter op, dat er zich volgens de nominale lijst 54 personen aan boord hebben bevonden, van wie er 47 omgekomen zijn. Dat er een blinde passagier aan boord zou zijn gekropen, wordt onwaarschijnlijk geacht. In officieele kring en te Londen is men de meening toegedaan, dat het voor het oogenblik niet mogelijk is. een Juiste mee ning te vormen omtrent de oorzaak van de ramp. In verband hiermede kon men tot dus- verer evenmin beoordeelen in hoeverre de uit Frankrijk ontvangen berichten juist zjjn. volgens welke het klemmen van de hoogteroeren. het stijgen ónmogelijk ge maakt zou hebben, hetgeen de oorzaak van de ramp genoemd werd. Marmergroepen op het Waagplein Vanaf half zes uur tot afloop van het vertoonen der Marmergroepen. zullen het Waagplein en de naaste toegangswegen voor alle verkeer look rijwielen aan de hand meegevoerd gesloten zijn Voor be zoekers dier uitvoering is de toegang tot het Waagplein aan de Marktstraat, de Houttil en de Pleterstraat. der door God gezegend wordt met een groot aantal kinderen, kan het wel eens moeilijk worden, om van elk der kinderen nog precies het aantal levensjaren en den julsten geboortedag te onthouden en zal het noodig zijn, dat de jarige zich zelf dan maar als zoodanig aandient. Zoo zal naar alle waarschijnlijkheid, die de zekerheid zeer dicht benadert, Roomsch Alkmaar van den lOden verjaardag van de Gezellenvereeniglng. in deze maand van October bereikt, niet veel afweten en daarom dient nu deze ver- eenigtng zich aan. dat zü dezen leeftijd bereikt heeft en dus heusch ook wel een dag wil gezet zjjn in het warme zonnetje der belangstelling van Katholiek Alkmaar. Ja. deze maand viert de Sint Josephgezel- lenvereeniging haar tienjarig bestaan. Reeds tien Jaar lang tracht deze vereenlging aan rich te verbinden de Jongemannen om hen te helpen In de behartiging van de geeste lijke en stoffelüke. de persoonlijke en maat schappelijke belangen van hun^ leven. Zoo wordt door deze vereenlging aan haar leden geleerd, welke hun verhouding is tot God. zich zelf en hun medemenschen Dit doel tracht zü te bereiken dqor het beleggen van büeenkomsten voor ontwikkeling of ont spanning; door het geven of bevorderen van nuttig of noodig onderricht; het stichten van of deelnemen aan fondsen met sociale strekking; het houden van een spaarbank en verder alle wettige middelen, die voor dat doel dienstbaar kunnen zün. Het milieu, waarin deze vereenlging voor haar leden werkt is er een. waarop geen an dere vereenlging kan roemen. n.l. het mi lieu van het gezin. Toen de stichter van de Gezellenvereenlglngen, Adolf Kolping. 1813 1865. voor de jongemannen in Dultschland in de 1ste helft van de 19e eeuw n vereeni- glng ging stichten, stond hem voor den geest een model huisgezin, waarnaar hü ook zijn vereenlglngen wilde vormen. Wat de Jonge mannen verlieten, dat moesten zü in zün vereenlging terugvinden, n.l het zelfde ge zinsverband, 'n zelfden familiekring. Zoo is dan met deze enkele woorden, doel, midde len en het specifieke karakter der Gezellen vereeniglng aangegeven. Dit wilde ik voor- opzetten voor al degenen, die met het doel der Gezellenvereeniglng niet op de hoogte rijn en toch zich wel eens verstouten om een oordeel over deze vereenlging uit te spreken, dat hoegenaamd geen verband houdt met het doel dezer Katholieke vereenlging. Een vereenlging met zulk een doel en ka rakter zal dan ook een gelukwensch van Roomsch Alkmair met haar tweede lustrum mogen ontvangen. De Katholieken zullen bü deze gelegenheid dankbaar willen getuigen voor het nuttige werk, dat deze vereenlging doet ten bate van ziel en lichaam van de Jongemannen van Katholiek Alkmaar. De Kerk roept als een altijd vruchtbare moeder in het leven die vereenlglngen, die het best kunnen beantwoorden aan de be hoeften van den mensch in de verschillende tüden van zün leven. Welnu, wat leeft er in het gemoed van een jongeman op den leeftijd van pl.m. 18 jaar? Welk een stemmen van meest ver schillend geluid roepen hem van alle kan ten toe! Welk een neigingen willen hem naar de meest ulteenloopende richtingen heentrekken! Wat wil de engel der deugd hem hoog optillen, maar wat voelt hü in zich een kracht, die hem naar de aarde met haar zonde en bederf wil trekken! Wat zal die grijze toekomst, die voor zün geest op doemt. nu hü daar staat op den drempel van het volle practische leven, hem brengen? Zal hü blüven staan op den granieten zuil van zün geloof, of zal hü wegzinken in het moeras van het bederf? Zal hü rijn doel bereiken in de maatschappü. of zal hü een maatschappelijke mislukkeling worden? Hü staat daar aan 't begin vag dien levensweg, die vergroeid ligt dbder en doornen, die loopt over hoogten eh door dalen, langs scherpe bochten en diepe ra- vünen. langs bosschen. waar brullende leeu wen van duivelstrawanten hun stem doen Hü riet met weinig beangstigde voor zich uit en onder het zachte bonzen van zün hart rijst in zün geest de vraag: „Hoe die weg veilig afgelegd?" Waar is een Raphael, die mü den weg zal wü- zen? Wil hü op zich zelf vertrouwen en alleen voortgaan? Neen, hü wil rich aan sluiten bü al dfe andere Jonge mannen, die door gezamenlüken band sterk willen staan. Zich aansluitende bü dat leger van jonge mannen is de strijd hem lichter en zün de gevaren voor hem minder en gemakkelüker te overwinnen. Hü sloot zich aan, omdat hü in deze vereenlging vond, wat hü noodig had. Hü vond de middelen voor het behoud van zijn godsdienst en den wegwüzer door het maat- schappelük leven. Ja, dit is het doel van de Gezellenvereeniglng haar leden te leeren hoe te worden ware leden van de Kerk van Christus, maar ook goede burgers in de maatschappü. door hen van leerling meester te maken in hun vak, dat zü in hun leven gekozen hebben. Deze gelukwensch van alle Katholieken behoeft geen andere te zün. dan steeds hun sympathie voor de Gezellenvereeniglng te toonen en waar zij in de gelegenheid rijn van hunne warme belangstelling te doen blüken. het niet na te laten. -Hoog in de lucht moge dan de vlag van Adolf Kolping worden uitgestoken en blijde moge schallen de feestvreugde In de keelen van onze jonge mannen. De zon der vreugde moge dan over alles haar gloed en warmte leggen. De jonge mannen moeten zich scharen rij aan rij. om te zingen het lied: „Onder Kolping's Eik”. Ja. die eik. die daar staat aan de kade van Verdronkenoord. in welks schaduw de Jongemannen hun beschutting zoeken tegen de stormen van boosheid, die van bulten de kerk van Jesus Christus bedreigen en hare leden willen opnemen om deze te ver pletteren op den harden grond van ge- loofsonverschllligheid en haat tegen de kerk. Onder de voorspraak van haar grooten patroon St. Joseph, wil deze vereenlging een nieuwe zegen van God over zich in de vol gende jaren afroepen en wil zü met deze woorden haar feest inluiden. C. PERSOON. Vice-Praeses.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11