ieuws Tj&ikadei tytaeïö. tëe&cfiact nu ct&. FEUILLETON h SC TWEE BROEDERS NORTHCLIFFE EN ROTHERMERE De kleine Bekeerling RADIO-OMRQep BRIEVEN UTT ENGELAND Muiterij op Britsch slagschip? Onrust in Portugal Revolutionnairen gearresteerd Strijd in Cyrenaica Overal troebelen Duitsche politiek De Staatspartij uiteengevallen De revolutionnaire beweging in Brazilië Het nieuwe Finsche Parlement De Oostenrijksche politieke toestand Gemengde Buitenlandsche Berichten Gaan Starhemberg en Nazi's samen? In een zeilboot over den Oceaan In 60 dagen De a.s. Ronde Tafel-conferentle Hoover over s~c?alisme en bolsjewisme Groote overstroominven in Texas De katholieken en het Spaansche onderwijs De moord op den Fasclstischen onderwijzer Twee doodvonnissen in Lahore Tachtigdirzend Arabieren naar de kust overgebracht Aardschokken in Zuid-Duitschland o gepu- het Ji was Een verklaring van de Britsche admiraliteit 11.20—12 STARHEMBERG Bet Amerlkaansche systeem het beste ki O dóór R Gessner. -a NESS UNO «Wordt vervolgd). t t 1 1 konlng. lord economische deeld danlal stad gedood. ir la dat de getaand Duitsch Professor Blanco, die in geselschap van rijn dochter den Atlantischen Oceaan In 60 dagen In een zellschin heeft overgestoken, is In zün geboortestad Barcelona op geest driftige wU« ontvangen. Meer dan 50.000 menschen Juichten de zeevaarders toe. die door de plaatselijke autoriteiten verwelkomd werden. 1 i sh Hl ka In stl uv zei gr 1 vo he ft si i 1 i ’i 1 i t i let wi te Sll al Wi va ha de va wi oc 'Hl gt JU va sa nu Zs bei Jb mi ne dit •Ji do .Ji en dai Tr. en en h« ma tl V o d h d d n Op de a. s. Ronde Tafel-conferentle zal de Britsche Regeering vertegenwoordigd worden door den premier MacDonald, den Lord-Kanselier Lord Sankey .den minister voor Indië, Wedgwood Benn. den minister van buitenlandsche zaken. Henderson, en den minister voor de dominions, Thomas. De andere ministers zullen worden ultge- stroomt de kerk uit en verzamelt zich, tydig genoeg, op het buitenste kloosterplein, waar des middags de ultdeellng van vleesch en brood zal plaats hebben. Velen dalen den kloosterberg af en gaan naar de Welser- straat om den Intocht van den vorst en de edelen te zien. Om 3 uur verheft zich op de Welserstraat een machtige sneeuwwolk; er naderen koet sen, met tweespannen en vierspan, en met mannen er achterop, die goudgalon dragen. Aanstonds beginnen de klokken opnieuw te lulden, saluutschoten knallen en het gan sche convent, met den abt aan het hoofd, daalt den kloosterberg af, den vorst van Passau tegemoet. Het is een ongure dag. een dag van sneeuw en nevel en de duisternis valt reeds als de vorst met zijn gevolg by de buitenpoort aan komt. Maar het klooster schiet licht uit als een sprookjespalels. De poorten zijn bekleed met gulden triomfbogen. waarin sierlijke .lampions hangen; in de vensters schitteren Transparanten en opschriften. Van den toren der buitenpoort wordt vuurwerk af gestoken, raketten, slangen, kogels en kronen, en ten slotte verschijnt onder buitengewoon lief lijke muziek het wapen der graven von Lam berg in een rooden lichtglans. Hierna wordt den vorst bij den abt eene ververschtng aangeboden, en daarop volgt het tooneelspel. Sedert anno 1680 had de tooneelzaal niet zoo vele doorluchtige gasten tegelijk by elkaar gezien. Vlak vooraan neemt de vorst plaats. Tengevolge van de aanhoudende regens, die boven de stad Dallas en omgeving ge vallen zyn is aldaar een groote overstroo- mlng ontstaan. By de ramp zijn 4 personen om het leven gekomen, terwyi 18 anderen gewond wer den. Honderden zyn dakloos. De aangerichte schade is zeer groot. meld; de kinderen hebben hunne plaatsen op het presbyterium. Ook Mac Endoll is daar. Vlak vooraan, naast pater Virgtlius. Hij heeft tegengestribbeld tot het laatste óogenblik toe. Hy heeft geweend en gesmeekt, dat ze t hem zouden schenken. Maar ze heb ben het niet geschonken. En daar staat hij nu onder de vrome kinderen, die hun oogen neer geslagen houden op hunne gebedenboekjes, en hy staart trots voor zich henen en byt op de lippen en balt de vuisten in zyn zakken. Van alle kanten schittert de prachtige kerk in heeriyken tooi; kostbare kleeden gol ven van de wanden naar beneden; een llcht- zee deint op het altaar, en nu komt, omringt door talryke assistenten, de heer abt naar ’t altaar geschreden, langzaam en waardig. En de vrome kinderen bidden vurig voor hertog Thaksilo, die een hoovaardlg vorst was, maar in zak en asch boete heeft gedaan en daarvoor van God den Heer de kroon des eeuwigen levens heeft ontvangen. Alleen de ketter bidt niet. Hy gruwt van dien man aan het altaar, die zulke akelige gebaren maakt en zingt op sorftberen huiverlngwek- kenden toon. Hy gruwt van het lied des eeuwigen vuurs en het jonge hart schreit over bet geweld, dat het wordt aangedaan. Niemand weet, wat hy uitstaat Slechts één is er, die zifn bleekheid opmerkt en zijn ver stoorden blik en hy voelt diep in zijn bin nenste: te vroeg, te vroeg! en htJ bidt vol -zielenangst tot God. dat uit dit uur geen on heil moge voortkomen. De requiemmis is geëindigd; de menigte De berichten uit Brazilië over de revolu tionnaire beweging spreken elkander op sommige punten tegen. De regeering te Rio de Janeiro verklaart, dat de revolutie in de meeste deelen des lands mislukt is. De regeeringstreepen zouden spoedig den toe stand meester zyn De Minister van Oorlog heeft alle reservisten bedenen den 30-jari- gen leeftijd onder de wapens geroepen. Op tal van plaatsen hebben zich vrywliligers- vendels gevormd, die nu den stryd tegen de insurgenten aanbinden. Het optimisme in de officieele kringen te Rio de Janeiro is echter niet in overeen stemming met andere berichten. Zoo zou b.v. de staat Pernambuco in handen van revolutionnairen gevallen zyn. Aangezien de hi te bt Ti la is ,li< 'n m d< m bi h< M ee ee k« P« or “en at kc kc de m ra Volgens berichten uit Lissabon 'hebben aldaar wederom arrestaties plates gehad. Onder de gearresteerden bevinden zich ook verscheidene officieren, w.o. kapitein Cha ves. Zy worden eivan beschuldigd een sa menzwering tegen de wettige regeering te hebben gesmeed. Voorts hebben wederom botsingen plaats gehad tusschen aanhangers en tegenstanders der dictatuur, waarbij herhaaldelyk van vuurwapens gebruik werd gemaakt. De politie kon echter de orde her stellen. De grootste „trek" der moderne tyden is volgens de berichten uit Rome in de laatste dagen van September in Cyrenaica geschied. Generaal Graziani, de opperbevelhebber der Italiaansche strijdmacht in Cyrenaica, heeft toen meer dan 80.000 Arabieren en 600.000 stuks vee van het centrum van Cyrenaica naar de kust gedirigeerd. Het doel dezer verplaatsing, welke geheel zonder bloedver-, gieten in haar werk ging, was het onttrekken van de stammen, die zich aan Italië hebben onderworpen, aan den invlced van het stam hoofd Omar Moectar, die de stammen tegen het Italiaansche gezag opzette. Tegelykertyd is generaal Graziani een actie op groote schaal tegen Omar Moectar begonnen, die met bombardementsvliegtuigen wordt bestookt. Verwacht wordt, dat hy zl^h eerlang zal overgeven, waardoor geheel Cyrenaica dan aan het Itallaansch gezag zal zyn onderworpen. De opperbevelhebber der regeertags- t roe pen gedood. Volgens berichten uit Buenos Aires is de opperbevelhebber van de Brazillaansche re- geerlngstroepen in den staat Pernambuco tydens een hevig offensief om het bezit van de stad Pernambuco, door opstandelingen De minister van oorlog in het kabinet- Berenguer, de kunsthistoricus Tormo. heeft een besluit afgekondlgd, waarin wordt gezegd dat het dén hoogescholen voortaan vrijstaat om de „vereenlglngen van gezinshoofden” al of niet als officieele organen te erkennen Hiermede wordt een tijdens de dictatuur van Primo de Rivera afgekondlgd besluit inge trokken. In 192» verleende de toenmalige minister van onderwys buitengewone rechten aan de „vereenlglngen van gezinshoofden", welke zuiver clericaal geleide organisaties zyn, ten doel hebbend haar een groeten in vloed op het onderwys te verzekeren en de macht der Kerk by de opvoeding der jeugd te versterken. Twee van de vier zetels in de contröle-commlssie der lagere en hoogere scholen waren in haar bezit. 460.000 man gemobiliseerd Volgens berichten uit Rio de Janeiro heb ben de gouverneur van den staat Sao Paolo en de gouverneurs van 3 andere staten, verklaard den president trouw te zullen blij ven. Het tnobili-atlebevel der regeering om vat 10 lichtingen, te zamen met de marine reserve 460.000 man uitmakende 100.000 man zullen onmiddeliyk in het veld worden gebracht. De revolutionnairen beweren, dat het zestiende bataljon infanterie naar hen is overgeloopen. Volgens een bericht uit Innsbrück zou ceidle zich voor Tyrol voor het „Heimat h- block" candidaat laten stellen en uit de Chr. Sociale party getreden zyn. Dit wordt echter van laatstgenoemde zyde tegengesproken. De onderhandelingen tusschen Burgerwacht en Chr. Socialisten, betreffende het optreden in de Westeiyke Alpengebieden, die één kles- d'strictenverbond vormen, zijn nog niet ge ëindigd. Men stelt zicth echter voor, in het gansche Westen van het Stemdistrictenver- bond van Boven-Oostenrijk. Sa'zburg. Tyrol en Vorarlberg een uniform optreden te ver- krygen. In verband met den moord op den fascls tischen onderwyzer by Gerlza heeft de Ita liaansche politie talryke arrestaties ver richt. Zoo werden er ook twee vrouwen aan gehouden. die heimelyk de grens wilden overschrijden. Voorts is de plaataelyke Slo- veensche geestelyke in arrest gesteld. De bladen beweren, dat deze geestelyke zich in smalende bewoordingen over den Duce heeft uitgelaten en een tegenstander van het hui dig regiem is. zeer belangrijke gebieden van productie voor Rio de Janeiro, thans onder contróle van de opstandelingen staan, is de toestand voor de hoofdstad op z*n minst bedenkeiyk. Volgens nog niet bevestigde berichten moe ten in den staat Bahia tusschen opstande lingen en regeeringstroepen gevechten heb ben plaats gehad, waarby groote verliezen geleden zyn. Het aantal dooden en gewon den is aanzienlijk. De as. regeeringscrisls zou den toestand nog benarder maken. De Mi nister van Justitie zou reeds zyn afgetreden. Het bekende samenzwerlngsproces in La hore tegen de Indische nationalisten, dat meer dan een jaar geduurd heeft, is thans geëindigd met een doodvonnis tegen Sing Rajgura en tegen Sukhdey. Zeven andere beklaagden werden veroor- tot levenslange gevangenisstraf. Ku- kwam er met 7 jaar gevangenis traf van af. terwyi drie beschuldigden vrygespro- ken werden. In aansluiting op het proces werden 5 per sonen wegens meineed in staat van beschul diging gesteld. Na langdurige beraadslagingen van het hoofdcomité van de voor de jongste verkie zingen tot stand gekomen Duitsche staats party. hebben de vertegenwoordiger der jong- Duitschers verklaard, dat zy (Mahraun en de Jung-Deutsche groep) in verband met prtncipieele meeningsverschillen uit de staatsparty treden. De reeds eenlge dagen dreigende splitsing in deze is dus thans een feit geworden. Het staat echter nog niet vast, of déze splitsing ook in de ryksdag-fractie zal worden door- jaren dezer eeuw eenige krant had kunnen bevatten. Het publi?’- in nauwer dagelyks Zoo breekt de groote dag aan de Stich- tersdag, die eens ’n rouwdag was voor den Beierschen hertog Thassilo. daar hy zyn oom Gunther in hét woud vond, neergeveld door een everzwyn; maar een jubeldag voor het Kremsklooster, dat ontsproten is uit de harte- wonde van den dooden jongeling. Reeds vóór 't morgenschemeren begint in ’t vlek de drukte en 't gedrang; daar zyn land lieden uit Wels en nog verder, uit Scharsteln en Engelzell en Gmunden, deftig gekleede manner^ te paard en schuchtere maagdekens, die wegduiken onder de linnen huiven der boerenwagens. En daar is veel rondreizend volk met natuurwonderen en gedresseerde beren; en oude heksen met verwarde haren grijpen de handen der mooie meisjes en voor spellen ieder een bruidegom. Tegen tien uur beginnen de klókken van het klooster zwaar en plechtig de menigte byeen te luiden. Daar stroomt het volk naar de stiftskerk om de rouwmis by te wonen voor den hertog uit oude, grtjze tyden. Het gansche convent is In het koor verza- Volgens de voorloopige ramingen van het blad „Uusl Suoml” („Nieuw-Finland") zal t nieuwe Parlement van Finland er als volgt uitzien Sociaaldemocraten 71 zetels. Agrarische Party 57, Conservatieven 40. Zweedsche Volks party en Zweedsche Llnkschen 22, Voor- ultgangsparty 9. In weerwil van de Lappobeweging schynt de Sociaaldemocratie toch een behoorlijke winst gemaakt te hebben, hetgeen een indi rect gevolg is van het afvallen van de com munistische lyst. van onrecht, dat hy pleegtvan nog groo- ter onrecht, dat hem wordt aangedaan. Hy is een kind, dat is zyn geluk. Als hü nu op t tooneel staat tusschen de grootere kna pen, die allen hem zoo goed mogen lyden. en dat hy met z'n spies naar Mattheus Wolf mag steken, en pater comicus herhaaldelijk zyn pathos en gratie pryst, vergeet hy de rouwmis en gaat geheel op in yver voor het tooneelspel. In politieke kringen verluidt, dat tusschen Starhemberg en de Nationaalsoctalisten on derhandelingen plaatsvonden over een even tueel samengaan in het „Heimatblock". Van Nationaalsocialistische zyde wordt openlijk toegegeven, dat er inderdaad relaties met Starhemberg bestaan. De zelfstandige lyst van de Nationaalsocialisten zal echter voor- loopig biyven bestaan. aan zyn linkerhand abt Alexander, aan zijn rechter de vryheer Jacob Frederlk von Ey- selsberg en zyne gemalin. De graven Grun- demann zyn daar ook met dames, stralend van pracht; en vele andere edelen uit Lins; dan de baljuw Benedictus Finsterwalder en zyn secretaris Adam Specker en de gansche comitatus aulicus. De dames giebelen, en de heeren rinkelen met de tiegens en men hoort Fransch en Italaansch daar wordt gebeld, het scherm gaat omhoog, en met afgemeten tred treedt Callirhoè op, gehuld in een witte tunica, getooid met een fyne vrouwenpruik. Ze leunt tegen het voetstuk van godin Vestas beeld en klaagt over haar lot, klaagt, dat zy onbemind verouderen moet. zy spreekt zoo moot Latyn als ooit een Kremsnymph gedaan heeft, en Theophobos, die naar hare hand dingt, is de aardigste schaapherder, dien men kan uitdenken. Eenigszins koel, wel is waar, zyn ze belden, doch dat hoort'zoo in t klassieke spel. Maar dé! In het onmiddeliyk daarop vol gend tooneel wordt reeds de klassieke graviteit van het spel verbroken. Gunther op jacht Een wonder hupsche, slanke knaap met echte blonde lokken, met oogen zoo blauw dat ze bet winnen van t ordelint, dat Ml op zyn borst draagt. Zoodra hy opkomt, vlug en ontstulmig. brengt hij leven in het klassieke spel en wint alle harten. belang stelt, de ..Herald”, wanneer zy labou- rlstlsch en de „News Chronicle”, wanneer zy liberaal georiënteerd is. Al die bladen volgen de methodes van Northcliffe, en zy doen het knap en met oordeel des cnderscheids. Alleen Rotherme- re’s „Daily Mail”, die eenmaalydle methodes invoerde, maakt er een parodie Ivan en werkt nog slechts op den lachlust Een moeien bondgenoot heeft Hitler in Engeland gekre gen! is met heel de wereld --contact gekomen. De belangstelling voor de rest r»n het mensch- dom is onnoemelijk toeeenomen in die klas sen der samenleving, die dertig jaren gele den byna niet anders dan lokaal konden denken. Regeeringssuccessen. Volgens berichten uit Rio de Janeiro be vindt zich de geheele Brazlliaansche vloot onderweg van Porto Alegre om te zamen met de landtroepen den stryd tegen de opstan delingen op te nemen. De regeering troepen zouden volgens deze berichten in den staat Mln as Geraes successen hebben behaald en de stad Palmira, het centrum der melkpro ductie. heroverd hebben. De opstandelingen zijn door regeerlngsvliegtuigen met bommen bestookt. 13 „Zoudt ge ook niet comedie willen spelen? Zeg?’ „Ik? O ja! wat gaarne!" Wat warme, warme zonneschyn straalde In dien glimlach. „Dat heb ik wel gedacht. Nu let op. zyn HoogEerwaarde heeft bepaald” het kind las, terwyi zyn lippen trilden van verwach ting, den pater ieder volgend woord van den mond ,4at gy den elfden December by de groote uitvoering zult meedoen, en wel in de rol van Gunther.” Edwin klapte luid jubelend in zyn handen. De pater comicus legde den vinger op den mond. „Pst! Dat past niet. Dit hier” hy sloeg de „Selecta Dramata” op en nam daaruit een beschreven blad ,J» uw rol, die moet gy van bulten leeren. De pantomimen zal ik je wel wyzen/Zyn HoogEerwaarde heeft ook verordend, dat gy.een nieuw costuum zult krygen, ponceau met goud...." ,JEn een degen?” *Ja, een degen en een jachtspies. t Is een groote onderscheiding voor je, daar je slechts van de grammatica bent,, terwijl gewooniyk alleen rhetoric! en poëtae meespelen. Daarom moet gy van dit oogenblik af uw best doen om ingetogen te zyn zeer ingetogen en zeer vroom bovendien is het de wil van ZijnEerwaarde, dat ge op Stichtersdag naar de rouwmis gaat.” ,J>at doe ik niet”, antwoordde Edwin. „Dan moogt ge ook niet comediespelen!" „Niet comediespelen?" De lippen van t ventje trillen. Hy heeft zich daarin zoo ver heugd. Hy geeft niet dadèiyk toe. Hy verzet zich zoo lang hy kan, de arme, streng evan gelische knaap. Maar de pater comicus bejjtaat hem, en houdt niet op hem te overreden. „Denk eens,<Mac Endoll. hoe fyn ge er uit zult zien! Ponceau met goud en een lange degen, en de haren gekruld en gepoederd als een voornaam heer! En wat zal er ’n licht zyn! Wat tal van edele gastee! O. en dan de Italiaansche muziek nog! En wat zal zyne Eminentie applaudlseerenzyt ge wel goed wys? Meent ge, dat ge uw geloof verloochent door eenmaal de Mis te hooren? Evenmin als een Jood gedoopt wordt, wanneer hy eens in een regenbui uitgaat. O, zult ge nog lang tegenspartelen? Daar, zie eens. daar schuiven ze het woud naar voren voor het tweede be drijf; daar komt Mattheus Wolf op handen en tfoeten. Hy is het everzwyn, naar hem moet ge steken... vlug, de nymphen wachten daar reeds op, om bloemen voor u te kunnen strooien Hy schikte zich ten laatste. Maar langzaam en met tegenzin; hy heeft een vaag gevoel De Britsche admirallte't Ihet ministerie van marine) heeft, naar de Britsche draad- looze dienst meldt, de volgende verklaring het licht doen zien: In zeker deel der pers is het gerucht gepubliceerd, als zouden mannen van Zr. Ms. Revenge” zich op indisclpl naire wyze hebben gedragen. De admiraliteit wenscht dit gerucht beslist te gen te -preken. Gedurende een verbiyf van meer dan ne gen dagen in de golf Juan by Nice hebben dagelyks gemiddeld 340 man verlof om te passagieren gehad. In deze periode zyn er 35 man geweest, die te laat van hun verlof aan den wal zijn teruggekeerd. In dit aantal zyn er twee begrepen, d'e nog niet terugge keerd zyn. Zy worden als deserteurs be. schouwd. Totaal onjuist is de bewering, dat de man nen geweigerd hebben aan boord terug te keeren of dat zy zich oneerbiedig gedragen hebben tegenover hun kapitein. Het is even eens enjui t dat er op het schip moeilijk heden zi'n voorgekomen of dat er klachten zyn geuit over de voeding. Koch treedt af als voorzitter der democraten. Oud-minister Koch-Weser heeft het voor zitterschap van de democratische party neer gelegd. Vice-voorzitter Oscar Meyer neemt voorloopig Koch’s functie waar. Koch heeft de volgende verklaring bliceerd Nadat de volksnatlonalen tot mijn diepe teleurstelling uit de staatsparty zijn getreden, leg ik mijn functie van voorzitter der Duit sche democratische party neer. Ik houd vast aan het doeleen concentra tie der middenpartyen. die bereid zyn. zoowel naar rechts als naar l’nks staat en economi sche orde te verdedigen. Het woord voerende op het slagveld van Kings Mountain, prees Hoover, de president der Vereentgde Staten, het Amerlkaansche stelsel, dat iedereen gelyke kansen biedt, in tegenstelling tot „het socialisme of zyn ge weld gebruikenden broeder het bolsjewisme”, die alle mededingers zouden dwingen hun wedstrijd tegeiyk te staken en de snelheid van den vlugste zouden verminderen tot die van den langzaam te. Bovendien kon Hoo ver zich geen gezonde maatschappelijke ord’ of een stevig economise?! stelsel voorstellen, die niet hun wortels hebben in den gods dienst, daar geen blind material ‘sme lang de verknochtheid van de menschheid kon be houden. Op denzelfden dag. waarop in Fleetstreet het gedenkteeken van lord Northcliffe ont huld werd, kwam de ..Daily Mail” uit met een artikel van zyn broeder en joumalistie- 1,4cen erfgenaam, lord Rothermere, waann deze vertelde, waarom hij propaganda maakt voor Hitler en het Duit che fascisme. Rothermere geeft tal van redenen op. die wy evenwel niet zullen resumeeren. maar de voornaamste vermeldt hy niet. Deze is, dat hy in reven jaren tyds den cnmeteiyken invloed, dien lord Northcliffe in Engeland gevestigd had. en waarvan hy de erfgenaam was. verspeeld heeft, en dat hy nu zijn machtswellust in het buitenland, waar men niet weet hoezeer zyn gezag en dat van zyn bladen afgetakeld is. hoopt te bevredigen. Wy hebben lord Rothermere gekend als onberekenbaar anti-Dultsch en even onbere kenbaar pro-Fran ch. jaren nadat heel de Engelsche pers de uit den oorlog dateerende vooroondee’en. voor zoover zij n et direct met het nationaal belang verband hielden, afgezworen had. Wij hebben hem daarna nog veel verwoeder pro-Hchgaarsch gejténd: eenlge jaren lang heeft hy voor ongekroond konlng van Hongarije gespeeld tot eindelyk de Hcngaren zelf genoeg begonnen te krij gen van zyn genadige protectie en zyn arro gante bemoeizucht. En terwijl hij in Enge land zelf bezig is door ztjn brutale methodes de actie van zijn vriend en mede-kranten- Bcaverbrook, ten gunste van rijks-eenhe d ernstig te com- promitteeren, begaat hy de grilligste onge rijmdheid van heel zyn aan dwaaiheid zoo rijk openbaar leven, en werpt zich op ali vriend en patroon van Hitler en diens vol gelingen. Hy, de ruim zestigjarige Engelsch- man. treedt op als kampioen van de e schen van „de nieuwe generatie der Duitsche jeugd", verlangt herziening der vredesver dragen en stelt zich in ieder opzicht op het standpunt van Hitler, behalve dat hy dezen aanraadt zun anti-semltlsme te laten va ren. Tegelykertyd evenwel poegt hy in een lange pas age aan te toonen. dat d.t anti- sem tlsme zeer verklaarbaar is. In het buitenland heeft men de beteekenis van die „interventie” zeer overschat. Men heeft er over het hoofd gezien dat Rother- I mere s onoordeelkundige propaganda eerst voor Frankrijk, daarna voor Hongarue, dien landen hier veel meer kwaad dan goed ge daan had; dat maar heel weinig Engelschen hem meer ..au sérieux" nemen, en invloed zijner volksbladeA zeer BT" doordat, gelyk een democratisch blad enkele dagen geleden terecht schreef, „lord Rothermere een der groot te dagbladeigenaars en een der klein ste Journalisten ter wereld” is. Nog steeds is de ..Daily Mail” het dagblad met de grootste oplage bijna 2 millloen maar de ..Daily Expre s" js haar in weinige jaren tyds zeer naby gekomen. Laatstge noemd blad wint tien lezers, tegen eerstge noemd blad één. De „Mail”, onder lord Northcliffe, de tirannieke heerscheres over de volksmeenlng, ziet men in het openbaar niet meer lezen dan een partyblad, gelyk de „Daily Herald", en misschien zelfs minder. Zy dryft nog op de honderdduizenden, die een kwart-eeuw lang geen ander orakel dan de .Mali" van Northcliffe gekend hebben, maar de nieuwe generatie en ’t is tot haar dat Rothermere zich wendt leest de .Xxpre s wanneer zy in partypolltiek geen DONDERDAG 9 OCTOBER HILVERSUM 1071 AL Vóór 6 uur 2tt M. Uitsluitend AVRO-uitzending. 8.01 Gramofoonplaten. 10.01—10.15 Morgenwtl ding. 10.20—12.00 Concert. Avfeo-kwlntet 12.01—2.00 Concert Rstterd. Philh. Orkest orgelspel door H Boschnach vanuit Thr-ater Tuschinski te Amsterdam. 2.002 30 Voor de 1 Vrouw. 3 004.00 Aansl. Grand Theater te Amsterdam. 4.005 00 Ziekenuurtje. 5.00— 1 5.30 Gramofoonplaten. 5.307.15 Concert Omroeporkest. Concert op 2 vleugels door W Dent.ls en H. Beuker. 6 30 Beursberichten 7.15—7.45 Radlo-Volks-Universiteit. L. j Jordaan: „Van Lantaarnplaat tot Talkie" 7.458.15 Joodsche gezangen door Obercan- tor M. H. Landau en het koor uit de Sy nagoge Amsterdam-Zuid. 8.15 Aansl. Con certgebouw te Amsterdam. Het Concertge bouw-orkest. In de pauze: Praatje door Mevr. I. de Leeuw-Van Rees. 10.30 Persbe richten. 10.451100 Voordracht door Mr. A. W. Kamp. 11.0011.15 Gramofoonplaten. H151130 Wederoptreden Mr. A. W. Kamp. 113012.00 Gramofoonplaten. HUIZEN, 1875 M. 8 30—0.15 K. R Q Gramofoon 1000—10 30 NCRV. Lezen van Chr. lectuur. 10 30—1100 NCRV. Korte zie kendienst onder leiding van Ds. e. Aaiden. 11.3012.00 KRO. Godsdienstig halfuurtje onder leiding van Pastoor Perquln 12.15— 1 45 KRO. Concert door het KRO-trin. 1 452 00 KRO Gramofoon 2.00—2.45 KRO. NCRV Gramofoon. 2.45—3 46 Cursus handwerken. 3 454.00 Gramofoon NCRV. 4.005.00 NCRV Ziekenuurtje onder leiding' van Ds. Bakker met barttonzang en Orgel spel ,5.006.30 NCRV. Concert door het Haagsche Trio (piano, viool, cello) 630— 6 45 NCRV. Knlples. 6 45—7.15 NCRV En- gelsche les. 7 157.45 Cursus Maleisch 8.00 —10 45 NCRV Concert. Mej. T V. d. Sluya. sopraan. H. C. v. Oort. bas. Het Radlo- o-’- onder leiding van P. v. d. Hurk 10.00 Persberichten 10 4511.30 NCRV Gramo- foon. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12 20 Concert. L. Ash- z downe (bariton). Trio. 1.202 20 Orgelspel door K. Buckley. 2.20 B’richten. 2 30 Ultz. voor scholen 3 204 05 Kerkdienst 4.25 Ler4.50 Orkestconcert 5 35 Kln- deruurtje 6.50 Lezing 6 25 Berichten 6.5° Berichten 7.00 Zang door T. Makushlna 7 20 Lezing 7 45 Lezing 8 15 Pauze 8 20 Concert. Solisten en or kest. Speciaal concert voor het Radio voor Bllndenfonds 9 20 Berichten 9.40 Lezing 10.00 Dansmuziek 12 20 Televisie. PARIJS ..RADIO PARIS". 1735 M. 1250— 2 20 Gramofoonplaten 4 05 Dansmuziek 4.35 Klndcruurtje 7.20 Radlo-dtaloog 8 20 Le Bon Rol Dagoberf" van A Rivolre 91K Concert. Kwintet en solisten. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—130 Orkestconcert 2 504.20 Orkestconcert 4 20—5 00 Kinderuurtje 7.20—930 .Mlg- nog", opera van Amboirse Thomas 9.40 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 508 5 M. 5 20 Dansmuziek 6.55 Gramofoonplaten 8.35 Accordeon- muziek 9.50 Dansmuziek (Gramofoon platen) ZEESEN. 1635 M 5 05630 Lezingen 6 206 50 Gramofoonplaten 9 551130 Berichten 11.2012.15 Gramofoonnlaten 12 15—1 20 Berichten 1.20—1.50 Gramo foonplaten 1503 50 lezingen 3 50 4.5*. Concert 4 507.20 Lezingen 730 Orkestconcert. Albert Spalding (viool) 9.2^ Berichten en tot 11.50 Dansmuziek Zang in commissies by te wonen, al naar het ter sprake komende onderwerp. Ter vertegenwoordiging, van de conserva tieve party zyn benoemd Lord Peel, sir Samuel Hoare. Markies van Zetland, Ma joor Oliver Stanley. De liberale party zal worden vertegen woordigd door markim Reading, markies v„n Lothian. Str Robert Hamilton en Isaac Foot. Na overleg met den minister voor Inciië heeft het Indisch gouvernement vast ge steld. dat als consulteerende leden zuileu worden afgevaardigd Sir Malcolm Hailey, gouverneur der vereen'.gde provinciën. Sir Charles Imes, gouverneur van Burma. Str A. Macwaters, financieel secretaris van hst Indische gouvernement. Tevens wordt medegedeeld, dat de konlng de ontslagaanvrage van Hailey als gouver neur van de vereentgde provinciën heeft aanvaard, ten einde hem gelegenheid te geven zich beschikbaar te stellen voor de conferentie. In den afgeloopen nacht even na mid dernacht werd te München een krachtigs aardschok waargenomeja Overal in de stad gingen Ie lichten uit, terwyi de bewoners byna allen uit den slaap werdon opgeschrikt. Ongeveer een kwartier later volgde een tweede, lichtere schok. Ook uit Innsbrück,, Lindau. Kempten en Garmisch komen berichten over krachtige aardschokken. Ook te Stuttgart werd op denselfden tijd een aardschok waargenomen. Schade is met aangericht. Londen, 2 October 1930 -VMer der moderne Journal! tlek". t Kleine fraaie monument is opgericht door leden van de Londensche pers, die in den beroem den dagbladenmagnaat een van de grootste figuren ziet, welke ooit <ie ..Street of ink” gewandeld of bevaren? hebben. Als dagblad leider en organisator Northcliffe een Europeesche figuur. Door de stichting van de „Daily Mali" immers heeft hij niet alleen het aanzyn oer Britsche. maar ook dat der geheele continentale jour nalistiek een algeheele verandering doen on dergaan. Er is niet één Europeesch land op welks dagbladen de methodes van lord North cliffe niet toegepast geworden zijn. In min stens ’n half dozyn landen van 't continent verschynen een of meer bladen, die een sterke gelykenis Aet de ..Daily Mail” ver tonnen. De moderne „groote reportage", de „headlines” (groote en talrijke „hoofden” boven berichten, artikelen en kolommen», de photograflsche illustraties, de humor.’sti- - sche plaatjesseries en nog ontelbare andere kenmerken der hedendaagsche journalistiek waren dertig jaren geleden nog in Europa onbekend en het is lord Northcliffe geweest, die ze heeft ingevoerd. Het is waar dat hy die moderne dagblad- methodes niet uitgevonden heeft. Zyn voor naamste denkbeelden waren eigeniyk Ame- rlkaansche denkbeelden. Hy had zich de Ame- rikaansche journalistiek tot voorbeeld gesteld Maar juist uit de wy»e. waarop hy dit deed, bleek zijn meesterschap. Hy'aapte Amerika niet na, doch pa te Amerlkaansche metho des op zoodanige wyze by het Engelscne krantenwezen aan, dat dit wel een ander, maar niét een on-Engelsch karakter kreeg. Van veramerikaniseering is nooit sprake ge weest. Dit onderscheidt het werk van lord Northcliffe van dat van vele zyner continen tale navolgers, die zijn methodes min of meer klakkeloos overgenomen hebben en wier bladen aoowel ulteriyk als inneriyk een sterk sprekend Engelsch karakter zyn gaan dra gen. In zijn beroep is lord Northcliffe ongetwij feld een zeer groot man, een eenlge figuur geweest. Men kan meer „voeten” voor een journalist, die uitmunt door de kwaliteiten van zyn styi, de onweerstaanbaarheid van rijn polemiek, de scherpte van rijn geest maar ook dan kan men niet ontkennen, dat - lord Northcliffe. ofschoon vóór alles com mercieel journalist, een school van dagblad schrijvers heeft gesticht, die op de eerste plaats in Engeland, maar toch ook in vele landen van het continent, het hunne er toe hebben bijgedragen, de belangstelling voor ee gebeurtenissen en feiten van den dag op jeder gebied onnoemelyk te doen toenemen. Maar wat lord Northcliffe vooral ver oo- - Ven alle andere groote journalistieke organ!- v*n “W UJd Verheven heeft, is, dat Ï^.Jhy met weergaloos succes zyn methodes heeft toegepast op staatkundig terrein. Andere journalisten hebben hooge open bare functies bekleed, vooral In Frankrijk, maar als minister, als partyieider. als ver dediger van het vaderland, hielden zy on journalist te zyn. Lord Northcliffe is de - eenlge geweest die, als staatsman, journa list bleef en zuiver-journalistieke methodes toepaste. Niemand heeft gedurende den we reldoorlog meer dan hy gedaan om Amerika voor de zaak der Geallieerden te winnen, maar zelfs Engeland's vroegere vyanden kunnen hun bewondering niet verhelen voor hetgeen hy deed als directeur der Propa ganda in de vyandeiyke landen. Is het niet Hindenburg seU geweest die verklaard heeft dat Northcliffe voor Engeland meer waard was dan een heel legercorps? Het was de meester-journalist, die, met dezelfde jour nalistieke methodes, waarmede hy millloe- nen lezers had gewonnen, de geallieerde propaganda leidde in de vyandeiyke lan den. Het was een journalist, die als journa list een van de voornaamste bewerkers werd van Duitschlands nederlaag en Ineenstor ting. Of hy, de op zyn gebied onvergeiykeiyke. ook er toe bijgedragen heeft het peil der journalistiek, ..ier en op t continent, te ver- hoogen, is een vraag, die door zyn bewon deraars en zelfs door velen in het bui tenland die hem om politieke of nationale redenen in het geheel niet bewonderen bevestigend beantwoord wordt, doch m.L ten onrechte. Door de zegepraal der Northcllffe- methodes is een einde gemaakt aan het bestaan van voortreffeiyke bladen met een oude reputatie: de „Standard”, de „Globe", de „Pall Man Gazette", de „Westminster Gazette”, de „Daily Chronicle”. Het gemid delde intellectueele peil der pers is dienten gevolge aanmerkelijk gedaald. Mlllloenen krantenlezers zijn gedwongen zich te onder werpen aan de geestelyke en vaak zeer on- geesteljjke dictatuur van twee of drie pers- konlngen. De ouae individualiteit is dien tengevolge geleideiyk verdwenen. Maar in materieelen zin brengt de volgens de North- cliffiaansche beginselen geleide pers den le zers oneindig veel meer dan in de eerste

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2