Rechtszaken PROVINCIAAL NIEUWS Haar eerste reis KERKNIEUWS - f Inwijding Philosophicum te Warmond Voor den Politlerechte- te Alkmaar Noord-Hollandsche Vereenlglng „Het Witte Kruis” r bur nar mei De „Mamix van St. Aldegonde” o Openbare zitting op Maandag 6 Oct. op Algemeene vergadering te Haarlem R. K. RIJKSKIE8KRING „HELDER" wal •i- die bespreking werd dit voorstel de gewone leekenkleedlng. krrtom het H o- 4 en ge- noemde pittige werd genomen, eens met Jan R. probeeren en stelde een reclasseerlngsrapport In te winnen. gracieuze „zee-beenen" rijn op van de een o» bc M di Rl de ba M v» en va wc vU rei de he Ri va Dc bn vol mf fel P* «d ge> ta: (■et te tre J*1 rite On ver lui me I En zou det ren De zon kist mu Hel ord rin Ge bedta zond Sb onge den He eiser De kund de n en g Er daan De beml Belgl en I» vsn thaui De louw de b Cost< ern- als Dl gene volg1 luch dien er k een vers» lege een wen< eind eind MjjE te b nagc loos, krac nade vatU asm put gebe onde naai vuur iets ..C een bjjni werp dat tot i weer een? gen koon gezo over! daar vdrbi bego vonk We i Wieli Ee man len. den. V vla( C geri ten tlor. D Iers tn heli gea B Cal van Ni aan &chc avor digh Frai N; de I VI llggl de 1 wen niek vriendelijke op de Een vechUnstige plattelands bakker. De nlet-aanwezlge heer Jacob Sn. had op 15 Juli te Avenhorn op het Alkmaarsch Jaagpad den bakker N. Groot geslagen, uit ergernis dat deze heer xl)n klanten naliep. Het betrof hier een uit jaloezie de metier geboren gewelddadigen aanval. Eisch f 20. boete of 23 dagen. Vonnis conform dit re quisitoir. Het vuistrecht beoefend. De 21-iarige Wervershoover landbouwer Willem O., thans te Avenhorn woonachtig, zou op 7 Juli den getuige Jan de Wit hebben geslagen. Deze getroffen heer De Wit en ook de tweede getuige. N. Groen, waren echter zoo beleefd geweest niet te verschijnen, om den Politierechter voor te lichten. De verdachte erkende echter welwillend met zijn vuist De Wit te hebben geraakt, doch deze had aanleiding gegeven Daar evenwel zonder getuige geen behoor lijke ontwikkeling mogelük was, werd de zaak aangehouden tot 13 October, half twee uur precies, en de verwachting uitgesproken dat de heeren getuigen den Politierechter niet opnie iw vergeefs zullen doen wachten, daar dit voor hen verbazend onaangename gevolgen zou kunnen hebben Losse handjes. De 23-jarige veehouder Klaas V. wonen de te Twlsk. behoorlijk aanwezig, had op 25 Juli den melkleverancier Jan Schellekens aldaar, na een twist met zün vader op het zijn Treurige opschepperij. De beer Aldert K„ absent, had volgens aagvaardlng. in den nacht van 31 op 22 Juli op de kermis te Oudesluis, Bonder eenlg motief, den rüwielbewaardgr Jacob Johan nes uit Wierlngerwaard een zoodanigen mep toegebracht, dat hem neus en mond aan ’t bloeden sprongen De heer K. stond ongunstig bekend en werd conform elsch veroordeeld tot f 40. boete of 40 dagen. Eigen rechtertje gespeeld. Een 26-jarige gehuwde Friesche arbelSér, Jan R„ wonende en werkende te Oude Nle- dorp. was uitverkoren op te treden als 14e en laatste verdachte op grond van een hem ten laste gelegde mishandeling van zün 63- jarigen dorpsgenoot, den beer Willem Win kel, dien hü op 11 Augustus had geslagen De verdachte was aanwezig en hield een welsprekende uiteenzetting van bet gebeur de. waarin hij Het uitechjjnen, dat hü te voren op zeer onbillijke wijze was behandeld door Piet, den zoon van den mishandelde. Daarop zou hij ook nog bedreigd zijn door Papa Bouwman, welke laatste beschuldi ging door getuige Bouwman werd ontkend. Gcequlreerd werd onder aanneming van verzachtende omstandigheden f 7 boete ot 7 dagen. Uitspraak conform eisch van den Officier. Hierna sluiting van de zitting. Om lijfgoederen en den spaarpot verlegen. De heer Leendert Marinus H. te Helder was niet verschenen, hoewel zjjn komst met verlangen was tegemoet gezien, om hem na dere toelichting te hooren geven omtrent het snoode stukje, om van zijn patroon, den gla- senwasscher H. Angeloo te ontlasten van een kamgaren costuum en nog eenlge meer in tiemer kleedingstukken, benevens, wat nog veel erger was, den Inhoud van een spaar potje, naar we vermeenen t 150.bestemd voor aankoop van een nieuwe glaswasch- ladder. Door den heer Officier werd tegen ver dachte, die ongunstig bekend staat. 4 maan den gev. gevorderd. Vonnis 3 maanden gev. Een minder ridderlijk en broederlijk gebaar. De 21-jarige landarbeider Joh. O. te Heer- Hugowaard gedomicilieerd, stond terecht naar aanleiding van een door hem gepleegde mishandeling, en wel in den nacht van 13 Juli, op niemand minder dan zijn eigen getrouwde zuster, wie hij een klap toebracht op het moment, dat zjj zich onledig hield met dansen. Het is wel duidelijk, dat de verstandhou- ding tusschen de familie O. niet van prima kwaliteit is. Elsch en vonnis f 35 boete of 35 dagen tegen den hardhandlgen broeder. geluk wensch Wi) kenden. Na afloop van de kerkeljjke plechtigheid had er een bijeenkomst plaats in de fraaie bestuurskamer van het Philosophicum. Mgr. Aengenent en de ledèn van het Hoogwaai - dig Kapittel, de professoren vai^ het Phi losophicum en van het Theologicum, de autoriteiten en allen, die bij den bouw van het nieuwe Philosophicum betrokken waren, kwamen hier bijeen. De directeur van het Philosophicum, prof. Niekel. heeft hier een toespraak gehouden tot den Bisschop. Van alle consecraties, zoo zeide spreker, zal deze er wel een zijn, waar van gij de meeste voldoening hebt. Dikwijls legt gu daarbij de laatste hand aan iets waarvan gij niet de bouwheer rijt en niet de flnancieele zorgen hebt gedragen. Nu van ochtend hebt gij geconsacreerd een kapel waarvan gij zelf. Monseigneur, de bouwheer zijt, de flnancieele zorgen hebt gedragen, de plannen hebt gewogen. Bovendien geldt net hier een kapel, bestemd voor de jeugd welke, zooals wü weten, u zoo na aan het harte ligt, en wel voor dat deel van de jeugd, dat in rich meent te bespeuren de roepstem Gods naar het H. Priesterschap. Dat u zelf aan deze plechtigheid deze hooge beteekenls hebt gehecht, bewijst wel dat gij hier hebt uitgenoodlgd uwen vicaris, de leden van uw Kapittel en allen, die aan dezen bouw de hand hebben gehad. Moet ik u danken Monseigneur? Neen, gelukwenschen. Het i» een vreugdedag voor het heele diocees en uw clergé neemt in die algemeene vreugde deel. Toch past hier een speciaal dankwoord, omdat die kapel ons professoren en studen ten. ten gebrulke is gegeven. Wü zijn daar van harte dankbaar voor, evenals voor de heerlijke woorden, welke gij daarna tot ons hebt gericht. Daarna van het van het llngen. De naar aanleiding hiervan gestelde vra- Toespraak Monseigneur Na deze toespraak nam Mgr. Aengenent het woord om zich in het bijzonder te rich ten tot de -aanwezige leeken. Ik behoef u wel niet te zeggen, ald'is Mgr dat dit een dag voor mü is van zeer groote blijdschap, nu wij hier zoo’n schoon, ruim gebouw voor onze priesterstudenten hebben kunnen inrichten. In het bijzonder verheug ik mij daarover, omdat de weten schap. welke hier onderwezen zal worden, dezelfde is, waarin ik 24 jaren lang hier in Warmond heb gedoceerd. Schoppenaas troef. De niet verschenen heer Rjjndert G„ had in dra Barat van 13 op 14 Juli op de kennis te H. H Waard, den eveneens niet aanwezi gen kermisreiziger Nlc. Theunis een opstop per toegediend. Volgens schrlftelljke verkla ring was hjj vooraf mishandeld door me vrouw Theunis. Eisch en vonnis vrijspraak, voornamelijk wegens afwezigheid van den aangever, het onderzoek vertroebelde. De sensationecle kloppartij te Bergen. Een 31-jarige smid, de heer Joh. E. M. M„ wonende te Bergen, stond terecht naar aan leiding van een hem ten laste gelegde mis handeling van den heer Adolf Schalkwijk, garagehouder te Bergen, dien hij In den nacht van 10 op 11 Juli in het gelaat had geslagen en bloedend verwond. Het scheen dat het schoone element in dit nogal heftige conflict niet geheel vreemd was. althans volgens toelichting van ver dachte. die het feit erkende en toegaf te zijn opgehitst en zich in drift tot zijn spijt te hebben vergeten. Eerst later, toen hij ge kalmeerd was. kwam hjj tot die overigens zeer verstendige conclusie. De beer Schalkwijk was zoo toegetakeld, dat hij zich niet in staat achtte, de autobus te rijden. HU had tevoren nimmer eenige onaangenaamheden met verdachte gehad De heer Molenaar, caféhouder te Alkmaar, was aanwezig bij het incidenten en legde dienaangaande verklaringen af. Op grond van den ernst der volkomen ongemotiveerde mishandeling vorderde de officier f 30 boete of 30 dagen. Uitspraak f 25 boete of 25 dagen. Door veroordeelde werd met deze straf on- middellUk genoegen genomen en betaalde de 35 piek, zoodat de zaak als geëindigd mag worden beschouwd. de economische leiding betreft, deze Is voor belde inrichtingen in één hand. De keukens van het Philosophicum zijn uitsluitend dien keukens, die voor de distributie te zorgen hebben. De refter is eenvoudig, degelijk, maar gezellig Aan de gezelligheid is trouwens een passende plaats ingeruimd ook in de recrea tiezaal. waar de roode kleedjes op de tafel tjes. de bloemen in vaasjes en de royale gor dijnen voor de vensters 'n sfeer scheppen van huiselijkheid. Overigens is het geheele ge bouw vrij sober Ingericht, zelfs de kapel is eenvoudig. Deze bevindt zich op de eerste verdieping boven de recreatiezaal. Bijzonder kunstzinnig is het altaar, een werk van An ton Molkenboer. opgetrokken uit marmer en mozaïek, evenals het groote kruisbeeld, dat één geheel vormt met het altaar. De geheele inrichting van het huis, de lichte lange gangen, de practische leslokalen, de sobere geriefelijkheid van de lokaliteiten, alles wijst er op. dat het een huls is van ar beid; van gebed en ï/jdie. Het uilerlük van het gebouw is in harmonie met het innei- lUk. Raam aan raam rijen de kamers zien aaneen en slechta door dén monumentalen ingang wordt de strengheid der Hjnen onder broken, terwUl de vooruitspringende kapel me^ haar torentje en haar meer afwisselende steenversiering de gebouwenrecks op een o.i. gelukkig gevonden wijze afsluit. Merkwaardig is. dat met den bouw van het Philosophicum juist begonnen is een halve oeuw na het uitvaardigen van de encycliek Aetcrnl Patrls door Leo XIII, welke ency cliek de Thomi tische Wijsbegeerte in eere herstelde. Aan deze bijzonderheid herinnert de gevelsteen, waarin gebeiteld staat: Anno qulnquagesimo a phiiosophia Thomistica res- taurata addificari coepi: „In het vijftigste jaar na het herstel van de Thomistische Wijsbegeerte werd met dezen bouw begon nen.’ Dinsdag werd te Warmond het Philoso phicum geopend. Het plan tot stichting van een Philosophi cum had reeds in 1928 vasten vorm aange nomen. Men was het er over eens. dat het een apart gebouw moest worden en zocht naar een goede plek om het neer te zetten. Na veel zoeken werd ten slotte besloten het nieuwe gebouw te plaatsen, vlak naast het oude seminarie en in den Bomer van 1929 werd aan Jan Stuyt opdracht gegeven om de teekenlngen te ontwerpen. Reeds in Oc tober daaraanvolgende begonnen de eerste werkzaamheden en nauwelijks tien maanden later was het gebouw zoover gevorderd, dat een goede vijftig studenten er hun intrek in konden nemen. Thans, op 7 October, wordt het altaar van de kapel door mgr. Aenge nent plechtig geconsacreerd, welke plechtig heid wordt beschouwd als de otfideele ope ning. Het nieuwe gebouw staat geheel los van bet oude seminarie als om te demonstreeren dat beide inrichtingen volkomen van elkaar gescheiden zijn gehouden. De dagindeeling van het Philosophicum is anders dan van bet Theologicum. de vrije uren «Mn anders ge regeld, leslokalen, kapel en recreatiezalen zijn geheel apart, de kleeding der philosophen De Politierechter vereenigde zich daarme de en bepaalde de voortzetting der zaak 5 Januari 1931. hoofd geslagen. Dat Jan Schellekens tegenplelter Klaas V. ook nog bedreigd zou hebben, kon hij zich momenteel niet her inneren. De tand des tijds toch heelt vele wonden. Gevorderd werd f 15 boete of 15 dagen. Vonnis conform requisitoir. Van kwaad tot erger. Een 29-jarig arbeider uit Schermerhorn, genaamd Simon de was in den avond van 24 Juli te Heerhugowaard aangehouden door den aldaar gestatlonneerden rijksveld- wachter Visser, ter zake het rijden met een onverlicht aangespannen voertuig. Simon, zeer recalcitrant, weigerde naam alstoen te onthullen en toen hij grond hiervan door den heer Visser werd aangeval, ten einde hem voor den burge meester te geleiden, verzette hij zich kracht dadig en diende den veldwachter nog een slag in het gelaat toe. Vror deze feiten terecht staande, hoorde hij f 50 boete of 50 dagen tegen zich vor deren en werd hij veroordeeld tot voor- i straf, waarbij in aanmerking I, dat de heer Simon de L. reeds verschillende malen werd veroordeeld ter zake diverse feiten. In het wetboek van strafrecht meer uitvoerig aangegeven. De wijdingsplechtigheid Gistermorgen vroeg vingen de wijdings plechtigheden aan. Mgr. Aengenent werd daarbij geassisteerd door de professoren J. H. Niekel. diaken ad intus. L. J. H. Wolf, diaken en P. Stam- meijer. sub-diaken. De overige functies wer den vervuld door studenten van het Semi narie Warmond. Omstreeks 10 uur begon de plechtige H. MIs. opgedragen door Z. D. H. Mgr. J. D. J Aengenent, daarbij geassisteerd als volgt s presbyter-assistens de Hoogeerw. Heer H. J. M. Taskin. troondiakens de Hoogeerw. Hee- ren Beysens en M. W. A. Wljtenburg. diaken en sub-dlaken tie professoren Z. de Korte en P. J. M. Heskes. Aanwezig waren om. het bijna voltallige Kathedrale Kapittel en eere-kanunnik Van der Ven, vele dekens en pastoors uit het Bisdom, B. en W. gemeente-secretaris en ge- meente-opzichter van Warmond, oud-burge- meester Schölvinck van Warmond, notaris Romeijn, dr. -Walenkamp, de architect de heer Jan Stuyt. de aannemer en de opzichter, de heeren De Vreede en Van Galen. De Gregorlaansche gezangen werden uit gevoerd door de Schola van het Philosophi cum. Na de H. Mis hield Mgr. Aengenent een predikatie. Tn de voórtgezette 73ste algemeene verga- derling van de Noord-Hollandsche vereenl- ging ..Het Witte Kruis.” kwam aan de orde een voorstel van de afdeellng Haarlem, waarbij het hoofdbestuur verzocht wordt, een onderzoek tn te willen stellen naar de mogelijkheid van centralen inkoop van ver- pleglngsartlkelen en eventueel andere be hoeften. Na eenlge aangenomen. kwam in bespreking het rapport hoofdbestuur omtrent verzekering personeel in dienst van de afdee- GUtermiddag is het nieuwe motorschip van de Stoomvaart MIJ. „Nederland', de „Marnix "in St. Aldegonde”, van Amster dam vertrokken voor de eerste reis naar Indlë. Zooals gewoonlijk bj) het vertrek van de groote mailbooten het geval is, was ook nu een vrij groote menigte naar de Sluis te IJmulden getrokken, om bij het vertrek aanwezig te zijn, niettegenstaande een hevige westenwind en striemende re genbuien het verblijf op het sluiseiland niet bepaa'd tot een genoegen maakten. Intusschen boden de toeleidlngskanalen tot de zuider- en mtddelsluis een levendl- gen aanblik, door het groote aantal sche pen. dat op kalmer weer lag* tc wachten. Niet minder dan 15 zeeschepen lagen aan de Kanaalocvers gemeerd, iets wat maar zeer zelden voorkomt. De schuimwolken, die in de verte over dc pieren sloegen, deden echter wel vermoeden, dat het „bulten" niet heel rustig was. Het was een echt na- jaarsschouwspel, waaraan de sombere re genwolken, die in onheilspellende vormen over de zee kwamen aangedreven, een passend décor verleenden. Omstreeks half 3 verscheen het trotsche schip voor de spoorbrug en arriveerde even later in de nieuwe sluis, waar onmiddellijk begonnen werd met het debarqueeren van een groot aantal passagiers, die de reis van Amsterdam naar IJmulden hadden mede gemaakt en die hier, op het gezicht van de stormachtige zee, ijlings den vasten kozen. Het schutten duurde een half uur, welk oponthoud wij gebruik maakten, ons aan boord van de Die laren herinner Ik mij altijd nog vol vreugde en Ik zie hier mijn ouden vriend prof. Beysens tot mijn vreugde, dien ik hier reeds aantrof, toen ik 26 jaar geleden als jong professok mijn taak aanvaardde. Ook voor hem zal deze dag er een zijn van groote vreugde, nu hij een apart studie huis gewijd ziet aan de wetenschap, welke vooral door zjjn werken zoo n groote plaats heeft veroverd. Ik herdenk hier mijn oud-collega. prof Seysener, helaas overleden, alsmede den tegenwoordigen directeur, eveneens een oud- collega. De groote belangstelling der leeken voor deze gebeurtenis stemt mij ook tot groote vreugde. Met voldoening zie ik hier het be stuur der gemeente, den burgemeester, <1e wethouders en den gemeentesecretaris. Bu lederen bouw doen zich wel moeilijkheden voor. Dank zü hun vriéndelijke medewerking konden deze worden overwonnen. In het bijzonder dankte Mgr. ook den oug-burgemeester van Warmond, den heer Schöhrtnk Verder richtte Mgr. een woord van harte- lijken dank tot den bouwmeester, architect Jan Btuijt, wlen hl) verzekeren kon, dat dc bouw hem zeer had voldaan. Het gebouw 13 eenvoudig, doch mooi en de kapel munt vit door haar schoone Hjnen. Verder dankte Mgr. den aannemer, den opzichter, den tee- kenaar en degenen, die zich belast hadden met de verwarming en verlichting, en ten slotte in het bijzonder den heer Molkenboer, die hier in de kapel weer een schitterend blijk heeft gegeven van zijn groote talenten. Ten slotte heeft de burgemeester van Warmond, de heer Ketelaar, een woord van gesproken tot den Bisschop zoo zeide hU. uwe gevoelens voor Warmond en wisten, dat gjj voor uw Philosophicum ook zeker deze plaats zoudt uitkiezen. Wij danken u voor het schoon: gebouw, waarmede gij onze gemeente heoc verrijkt. Ik wensch u toe. dat uw stichting de eeuwen zal trotseeren en zal strekken tot heil der Kerk en tot zegen van Katho liek Nederland. Hiermede was de plechtigheid van de In wijding van het nieuwe Philosophicum ten einde. Nachtelijke en ongewenschte visite. De 35-jarige heer Arend van W„ geboren te Amsterdam, doch nu hotelhouder te Uric, had zich In den nacht van Vrijdag 1 Augus tus, omstreeks kwart over een, zonder toe stemming der bewoners, begeven langs een minder gebruikeltjken weg. namelijk door het opensahulven van een raam, in de wo ning van den vlsscher R. Vlsscher, terwijl de 28-jarige echtgenoote van den heer Vls scher alleen tehuis, reeds te bed lag De ho telhouder stond heden als eerste comparant terecht terzake huisvredebreuk. De aanwezige verdachte erkende het feit. Het raam In de vlsscherswonlng stond aan lokkelijk open en de hotelier verkeerde, vol gens zyn opgaaf in beschonken toestand, die hem aanzette tot het verrichten van buiten sporige daden. Een buurman, de heer Ras en de vrouw Arendje Banker, waren aanwezig als getui gen in het karakter.stleke nationale gewaad der Urkers. Mej. Vlsscher verklaarde op de attenties ’van verdachte niet gesteld te zijn, doch had overigens tevoren geen last van hem gehad. Het moet echter den Indringer wel bekend zijn geweest, dat haar man op de visch- vangst wat. De buurvrouw riep om hulp en de heer Ras, 'n buurman, kreeg den verdachte buiten te pakken en hij was nog zeer brutaal en vechtlustig, zoodat Ras den burgemeester en de politie opklopte. Er was ook nog een tweede persoon in gezelschap van verdachte. Elsch tegen v. W reeds eenmaal veroor deeld. 1 maand gevangenisstraf. De hee- Ras verklaarde nog nader, dat verd. 14 dagen geleden ook iets dergelljks had Uitgehaald in zijn woning en daarbij de aanwezige vrouwen, mej. Ras en Vlsscher, had gedreigd hen te zullen vermoorden, in dien zij de politie met het gebeurde in ken nis zouden durven stellen. Waar de zaken zóó stonden, schorste de Politierechter het onderzoek tot 10 Novem ber, in afwachting van een reclasseeerings- rapport omtrent dezen zonderlingen delin quent. In het verslag van de vergadering van de zen kieskring staat vermeld dat de heer v. d. Bilt gezegd zou hebben, dat een Kamer lid f 6 000 per jkar kost of I 72.000 in 12 jaar. Dit moet zyn'f 5.000 per jaar of f 60.000 in 12 jaar. gen werden door den heer Kloosterboer, des kundige van de Pensioencentraie beant woord. De afdeellng Haarlem zegt, dat deze be spreking een uitvloeisel U van een door haar aan het hooofdbestuur gedaan verzoek. Dit verzoek is echter, naar het inzicht van de afdeellng, verkeerd opgevat en had de strekking, of het hoofdbestuur een uni forme regeling zou ontwerpen voor pensioo- ncering van personeel .van ..Het Witte Kruis.” De afgevaardigde zou dus deze be spreking willen aanhouden en om een uau forme pen loonregeling willen verzoeken. Nadat het advisecrend hoofdbestuurslld, mr. L. O. van Dam. zeide, dat het oorspron kelijke verzoek van Haarlem zóó was, als door het hoofdbestuur was begrepen, gaf hfj in overweging aan de afdeellng Haarlem, het volgend jaar met het door haar bedoelde verzoek terug te komen. Dr. Th. W. Beekcr deelde naar aanleiding van het rapport nog mede, dat de commissie voor de wijkverpleging in de toekomst waar schijnlijk de helft van de f 3000, die voor een pensioen op 55-jarigen leeftijd voor een wijkverpleegster van 33 tot 45 jaar noodlg zijn, zal Èijdragen, doch de afdeellngen, die bü de wijkverpleging zijn aangesloten, sul len dan de andere helft moeten bijeenbren gen. Na nog eenige bespreking ging de verga dering met liet rapport, accoord. In de rondvraag spreekt de afgevaardigde van 8iJb< carspel. burgemeester Stapel, den wensch uit, vanwege de slechte verbindin gen voortaan niet in Haarlem, maar in Am sterdam te vergaderen of het aanvangsuur iets later te dellen. De voorzitter zegt, dat* om practische ra deren dit jaar In Haarlem vergaderd is, an met den wensch van den spr. rekening te zuilen houden. De afifeeling Alkmaar diende een motie In, waarbij de algemeene vergadering van oor deel is, dat plaatsvervangende hoofdbestuurs leden wenrcheltjk zjjn en het 'teeofdbestuur uitnoodigt. in de volgende algetneene ver gadering met voo.stellen dienaangaande te komen. Daar dit voorstel een reglementswijziging betrof en dit niet in dezelfde vergadering mocht behandeld worden, werd het In han den van het hoofdbestuur gesteld om prae- advles. Door den afgevaardigde van Sijbecarspel werd daarna namens de afdeellngen een woord van hulde gebracht aan den voorzit ter voor de eminente leiding tijdens de door hem voorgezeten algemeene vergaderingen en al hetgeen hij voor „Het Witte Kruis' gedaan heeft. De vergadering werd daarna na een af scheidswoord van den voorzitter, die voort aan de functie van algemeen secretaris zal waarnemen, gesloten. .Mishandeling en ernstig verzet. De 32-jarige heer Jan R een nogal populair loe werkman te Helder, verscheen ais verdachte met een geheel zondenregister voor den politierechter. Jan R. bevond zich In den avond van 7 Juli in kennelijk be schonken toestand en als zoodanig nogal slecht gehumeurd, gaf hü een vreedzaam hem nasteerend voetganger, een zoodamgen gCraak* "reSd^ gecomplimenteerde, de heer Th. I sophicum staat op eigen beenen. Behalve wat gelijke zal doen tot bloei van .Het Witte Kruis’ Over den algemeen-secretaris, den heer Dibbits, zegt hij, dat hij hem ten zeerste heeft leeren waardeeren en sluit zich aan bij de woorden van eerbiedige hulde, door den voorzitter gesproken. Ais afdeellngen, die aan het hoofdbestuur alle bescheiden omtrent de rekening’' van haar afdeellng over het afgeioopen jaar zul len moeten overleggen, werden aangewezen Heer-Hugowaard, Hilversum. Ouderkerk aan den Amstel en Nederhorst den Berg. Tot leden van het hoofdbestuur in de plaats van de op 31 December as. aftre dende heeren dr. Th. W. Bleeker, J. E. G. C. Dibbits en O. Bos, die, behalve de heer Dib bits die Inmiddels overleden is. herkiesbaar waren, werden benoemd de heeren dr. Th. W. Bleeker en C. Bos. In de ”acature-J. E. G. C. Dibbits kon. omdat dezq na 1 Juni was ontstaan, nog niet worden voorzien. De afd Haarlem zegt dat het h 1. op den weg van het Hoofdbestuur gelegen had. ook candidaten ter vervulling in de vacature Dibbits te noemen. Volgen- art. 12 der sta tuten moet op de eerstvolgende algemeene vergadering In alle vacatures worden voor zien. Hij zou, al zegt art. 16a van het Hulsh. Reglement, dat in vacatures, entstaan na 1 Juni, hetzelfde Jaar niet kan worden voorzien, aan de statuten de voorkeur willen geven en niet in strijd daarmee willen han delen. De voorzitter zegt, dat op advies van kele adviseurs, geen candidaten zijn noernd. Het advlseerend lid van 1 hoofdbestuur, mr. L. G. van Dam, zegt, dat, daar-art. 22 van het Huish. Regiem, bepaalt, dat dit voor de richtige naleving der statuten zorgt, art. 16a dus den doorslag geeft. Ook zest spr., dat indertjd de afd. Haar lem zelf besloten heeft, tn na 1 Juni ont stane vacatures eerst na een Jaar te voor zien. Daarom achtte het hoofdbestuur het vei liger, deze vacature tot de volgende alge meene vergader, ng te laten voortduren. De heer Westendorp van de afd. Haarlem, zegt dat de vorige spreker van de afd. Haar lem zich niet aan zjjn mandaat heeft ge houden en een dubbelzinnige houding heeft aangenomen. De andere afgevaardigde van deze afdee- llr.g zegt daarna, dat op dit punt geen vast mandaat gegeven was en de betreffende mi- de-afgevaardigde zijn meening te allen tij de mocht uiten. Na een verdere uiteenzetting van Mr. v. Dam werden de discuss es gesloten. Hierna werd een twintigtal voorstellen behelzende statutenwijziging behandeld. Door deze wijziging zullen o.a. voortaan niet vier, doch acht afdeellngen aangewe ten warden, die verplicht zijn, haar boeken en bescheiden over het afgeioopen dienst jaar aan het hoofdbestuur te zenden. Ook was hierbij een wijziging van art. 12 der Staten, om na „eerstvolgende vergade ring” toe te voegen: „Het h. r. kan bepa len, dat in bepaalde gevallen, ter beoordee- ling van het hoofdbestuur, by referendum in een vacature in het hoofdbestuur wordt voorzien." Verschillende afdeellngen deelden haar meening ten opzichte van dit voorstel mede Na stemming weid de wijziging niet 72 te gen 27 stemmen goedgekeurd, zoodat voor taan in vacatures bU referendum kan wor den voorzen. Aan het hoofdbestuur werd machtiging verleend, op de statutenwijziging de Konin klijke goedkeuring aan te vragen. Ook werd het hoofdbestuur uitgenoodlgd tot het verleenen van kraöhtlgen steun aan pogingen, die kunnen lelden tot het in het leven roepen van districten, waardoor de on - derl nge .-amenwerking der afdeellngen in een bepaalde streek der provincie kan wor den bevorderd, waar deae samenwerking voor den arbeid der vereenlglng wenschelijk kan werden geacht.. Besloten werd over het dienstjaar 1930 uit het „Reservefonds, gevormd uit de voordee ltje saldi der stichtingen, enz." een bedrag van f 5000.uit te keeren aan het Herstel lingsoord „Bosch en Helde”, ten einde daar mede een gelijk bedrag af te lo sen op de schuld van deze stichting aan de Hoofdver- eenlglng. De schuld van „Boach en Heide” bedraagt per 1 Januari 1930 89544 89'1. Daar „Bosch en* Helde” momenteel de grootste schuld heeft aan de hoofd vei eenlging. is het hoofdbestuur van meening, dat deze stich ting het meest voor een uitkeer.ng uit be deeld fonds In aanmerking moet kernen. Be loten werd, ingaande 1 Januari 1929 Jaarlijks ten laste van het algemeen reser vefonds der vereenlglng aan mej. A. Brou wer, voormalige directrice van het herstel lingsoord „Bosch en Helde”, een pensicens- ^toe lag ten bedrage van f 270 uit te keeren en aan mej. C. van Hylckama Vlieg, huls voordeel voor de afdeellngen jqfoudster aan t herstellingsoord „Heldeheu- vel" tot aan 't oogenbllk- waarop de ouder- domspensioenuitkeerlng van kracht zal «or den. een Inval diteltstoelage van 200. per Jaar en daarna een jaarlijksche toelage van hetzelfde bedrag haar ouderdomspensi oen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd cm. in gevallen van gelijken aard, voor de betrok kenen een gelijksoortige regeling te treffen. De afdeellng Haarlem Juicht deze voor stellen ten zeerste toe, doch vindt het ver zekeren voor eigen risico gevaarlijk. Deze sf- deeling geeft in overweging de lijfrenten te koopen. De afdeellng Warder heeft bezwaar tegen de macht ging. Zij zou het heft niet geheel uit handen willen geven. De afdeellng Uitgeest meent ook. dat de goedkeur.ng van de algemeene vergadering niet uitgesloten mag worden. De penningmeet ter antwoordt hierna de sprekers en licht deze voorstellen nadsr toe. Vervolgen-, wordt er over gestemd of dc vereeniging zelf de risico zal dragen of niet. Met bijna algemeene stemmen werd tot het eerste beslcten. Het voorstel, in de vacature van voorzit ter, ontstaan door de verkiezing van den thans fungeer enden secretar.s. tot aan de algemeene vergadering van 1931 tijdelijk te voorzien door de aanwijzing als zoodanig van mr. L. G. van Dam te Haarlem, advl seerend lid van het hoofdbestuur, kon, om dat het In rtrjjd was met de statuten, niet in behandeling komen. In de vaca<ure-D. H. Prins te Alkmaar als lid van het hoofdbestuur werd na tweede vrije stemming voorzien door de benoeming van dr. F. C. M. Spierlngs te Heer-Hugo waard met 51 van de 100 stemmen. De voorzitter brengt hulde aan den heer Prins, dei zoovele jaren trouw lid van het geweest, waarna de vergadering wordt ge schorst. Een onaangename toespraak. De heer Leonardus Ruiter, landbouwer te Avenhorn, werd op 15 Juli niet bejraald welwillend op den Mjjzerdijk bejegend door zijn dorpsgenoot David M, die hem kwa lificeerde als ’n hufter, ‘n schurk en "n dief, die zijn tante had bestolen. David M moest zich nu ter zake al deze onparlementaire uitdrukkingen verantwoor den Er bestond reeds een minder goede ver standhouding tusschen genoemde heeren over de oprichting van een bletenhok. dat niet voldeed aan de eischen der praktijk en •esthetiek. De 17-jarige zoon van den beleedlgde had de geïncrimineerde uitlatingen mede aange hoord. maar de heer M. kon met betrek king op den aard der kwalificaties niet tot overeenstemming komen. Elsch f 15 boete of 15 dagen. Veroordee- ling conform eisch Openb. Ministerie. Het schijnt echter dat de veroordeelde het kolosale plan beraamde, om van deze onbe duidende zaak in appél te gaan. van Theel, deed natuurlijk aangifte van de door hem ondervonden onaangename erva ring. Jan R„ persoonlijk aanwezig, erkende dronken te zijn geweest. HU weet dat hij dan zeer lastig is voor anderen en voor zich zelf. Waarom hU drinkt wenachte verdachte al léén In gesloten zitting mede te deelen, zoo dat de deuren gesloten werden en wij dus van de motieven voor -s heeren Jan R.’s ge vaarlijken dranklust werden verstoken. Vervolgens moest verdachte zich verant woorden ter zake een daarop gevolgde we- derspannigheid, tegen de politieambtenaren Horsman Sprengers en Beukers, welke poli tiebeambten hem hadden aangevat, tenein de hem naar het arrestantenlocaal over te brengen. De agenten hadden een zwaar kar weitje aan den sterken, door drank en ze nuwen hevig opgewonden arrestant, die reeds onderscheidene malen te dier zake is vvr- oordeeid. Het schijnt dat de heer R. thans ernstige plannen koesterde tot geheelonthou ding. wat misschien de geheele oplossing van zijn misère zou inhouden. De politierechter onderhield hem eens stlg omtrent zijn verantwoordelijkheid vader van rijn twee Jeugdige kinderen. De officier wilde, ondanks alles, het nog eens met Jan R. probeeren en stelde voor Predikatie Mgr. Op dezen dag, aldus Mgr., wend ik mij allereerst tot u, broeders In het H. Priester schap. om u op te roepen. God te danken voor den heerlijken dag. welken wij thans be leven. God zegent ons Bisdom zichtbaar. De roepingen worden steeds veelvuldlger; de muren van het oude seminarie werden le Klein en aan.tonds vloeiden de middelen toe voor een nieuw hul». De studenten der wijsbegeerte zijn thans goed gehuisvest en een diepe en breedere studie is verzekerd. Wanneer W\j dit alles zien, voelen Wü ons gedrongen, met ons geheele hart te jube len, om God te danken. Voor u, dierbare studenten, voor wie dit buis gebouwd is, is het zeker een dag van Sroote dankbaarheid. Door de consecratie heeft God voor goed Zijn intrek genomen In deze kapel en zjjt gü God rijk geworden. Wat gi) noodig hebt, is kennis en weten schap. de waarheid, om deze aan het volk te kunnen voorhouden, maar ook de genade, om zelf heilig te kunnen worden en het volk te heiligen. Uw streven moet gericht zjjn op kennis en wetenschap, deugd en -leillgheid. Mgr. schetste dan de verheven taak der studenten in de wijsbegeerte. De H. Thomas van Aquine. aan wien de kapel is gewijd, reide, dat hij de diepere wetenschap heeft verkregen niet door eigen studie, maar door oorllch-ing van Christus. Ge hebt hier, aldus Mgr.. de herinnering tan de opvoeding door uw ouders en die door het Klcin-Seminarie; ge hebt het voor beeld van de professoren, de regels van het huis, den omgang met elkander. Maar al deze middelen zijn onvoldoende, om u tot mensch te vormen, indien ontbreekt het stralen van een hemel-che zon. de besproei ing van een hemeischen dauw: de genade. En die vindt gij in deze kapel, bü God zelf. Mgr. sprak dan een gebed uit tot den H Thomas van Aquine en smeekte God, het :iieuwe Heiligdom steeds te blijven zegenen Hierna vereenigden de genoodlgden zich in de aula. van om „Neetor” te neste len. de groote sleepboot ven WüsmUIler, die samen met een „collega", de „Mamix” naar de buitenhaven zou slee pen. Kapitein v. d. Wielen, de gezagvoerder, gaf ons een plaatsje brug. Een schetterende claxon, waarvan er twee aan den voormast van de ..Marnix" prijken en die een stoomgeloei gemakkelük overstemmen, riep de sleepbooten op hun plaats Eén vóór en één achter. Trossen werden vastgeniaakt en na eenlge oog*n- bllkken rinkelde de scheepstelegraaf, be gonnen de machines te stampen, terwijl de wentelende schroeven een revolutie in het water van de sluiskolk veroorzaakten. Wanneer men achter op zoo’n sleepboot staat en men kijkt legen d“n enormen ste ven op van de „Marnixdie als het wars onwrikbaar op haar plaats schünt te lig gen. dan lijkt het den leek hopeloos, om daarin eenige beweging te krijgen. Toch duurde het slechts een kort oogenbllk. Langzaam aan kwam er vaart In en spoedig stoomden we de sluiskolk uit, In de richting van de woelige zee. Prachtig was het om te zien, hoe deze zee-kolos door het water gleed.: Tusschen de pieren stond reeds een flinke zee. zoo dat onze sleepboot gracieuze bewegingen ging maken en wü .zee-beenen" noodig hadden, cm behoorlük te kunnen blijven staan. Halverwege de buitenhaven werden de sleepbooten loe gemaakt. JJe .Marnix” ging op eigen kracht verder en was spoedig bul ten de pieren Terwijl onze .Nestor" over de golven danste, gleed de „Marnix” rustig en voornaam van ons weg. in de schuimende zee, waar zü als een grootsch. donker sil houet tegen de jagende stormluchten af stak. Nog eenigen tüd kon men haar zoo be wonderen en toen was het zusterschip de .Johan van Oldenbamevelt” voor eerste maal op weg naar Insulinde. reis, die zü, naar wü hopen, nog tallooze malen veilig en snel zal volbrengen. Wü voeren naar IJmuidm terug. Achter ons dansten en schommelden een rijtje trawlers en kwamen in letterlüken en fl- guurlüken zin de haven binnen-„vallen”. Een lange stoot met dc stoomfluit klonk als een overwinnings-sein na den strijd met het onbetrouwbare element I Dinsdag werd in de Gemeentelüke Con certzaal te Haarlem de 73ste algemeene vergadering van de Noord-HoUandsche Ver eenlglng .Het Witte Kruis" gehouden on der voorzitterschap van den heer dr. B. 8. H. Stleler. Deze sprak een welkomstwoord, hl het büzonder tot den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Róell, eeré-voorzitter en ver der tot de eere-leden en de afdeelingsafge- vaardlgden. Den afgevaardigde van Haarlemmermeer, den heer 8. Sliver, die voor de 25ste maal de Witte Kruisvergadering büwoonde, wenschte spreker met zijn Jubileum geluk. Ook de Jongste spruit der vereenlglng. de afdeellng Weesp, werd speciaal verwelkomd. 8pi. herdacht daarna de leden, die In het afgeioopen laar waren overleden. Allereerst den ondervoorzitter van de afdeellng West- zaan. den heer Banning, verder den voor zitter van de afdeellng Aalsmeer, pastoor Dlevenbach. dr. Demmers, voorzitter van de afdeellng Twisk en den algemeen secretaris, den heer Dibbits. burgemeester van de ge- nseente Zwaag. die 16 jaar lid van ..Het Witte Kruis” is geweest. In hun functies hebben allen zich zeer verdienstelijk gemaakt. Hierna verhieven de aanwezigen zich eenlge oogenbllkken van hun zetel ter hér- denklng van de overledenen. "Dc voorzitter heette vervolgens welkom den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en den Inspecteur, de afgevaardigden van de zustervereenlglng „Het Groene Kruis" in Zuld-Holland en Utrecht en den voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Vereenl- ging „Het Groene Kruis.” Spr. zeide daarna, dat binnenkort het 55- jarig bestaan in stilte zal worden herdacht. Sinds het gouden jubileum is een vooruit gang In het ledental van pl.m. 16000 te con st* teeren. zoodat dit momenteel 79000 is. De financiën geven reden de toekomst ge nist tegemoet te zien, dank zü de gunstige flnancieele politiek, die door de vereenlglng gevoerd wordt. Ook ten opzichte van de verschillende stichtingen der vereenlglng. zegt spr„ viel winst te boeken, evenals ten opzichte der ontsmettlngsdiensten. O.a. werd voor de t.b.c.-bestrljding Inge steld een commissie, waarvan in de toe komst veel wordt verwacht, terwijl in de geheele pro vincie, behalve in West-Friesland, 'n nacht- telefoondlenst ter beschikking ia. Van West-Friesland zegt spr., dat ook daar spoedig een nachtteleloondienst Inge steld zal worden. Het instellen van schoolartsendistricten heeft steeds de volle aandacht. Met het uitspreken van de verwachting, dat deze laatste door hem te leiden alge meene vergadering een aangenaam verloop mocht hebben, opende de voorzitter de vergadering. Na vaststelling van het Jaarverslag over 1929 en goedkeuring van de Jaarverslagen van de stichtingen der vereenlglng. de ont smettlngsdiensten te Alkmaar. Hilversum en Haarlemmermeer, wük verpleging, zuigelin gen bescherming en kraamverzorglng. bene vens van de uittreksels uit de jaarverslagen der afdeellngen werden de verlies- en winst rekeningen en balansen over 1929 goedge keurd en de begroetingen voor 1931 vastge steld. Naar aanleiding van het jaarverslag van de stichting Jieideheuvel" zegt de afdeellng Haarlem, zich verwonderd te hebben over het feit, dat daarin met zoo’n enkele mede deel ing is melding gemaakt van het belang rijke feit, dat ter gelegenheid van het ju bileum der directrice één vrij bed beschik baar is gesteld. Zij zou het hoofdbestuur in overweging willen geven, te onderzoeken, of het instituut .vrije bedden” niet «en algemeen institujit is, dat vele voordeelen biedt, en vraagt, of het dat instituut in de toekomst wenscht uit te breiden. Van de balans der vereenlglng. zegt deze afdeellng. den Indruk te hebben gekregen, dat deae niet Juist de flnancieele positie der vereenlglng weergeeft en de afgevaardigde zou in overweging willen geven, dit ernstig te onderzoeken. De voorzitter antwoordt, dat het instituut „vrije bedden" de volle aandacht van bet bestuur heeft en aan het tweede verzoek voldaan zal worden. De afdeellng „Den Helder" zou gaarne op de begroeting een hooger bedrag voor de huisverzorging uit get rokken zien. De penningmeester antwoordde, dat deze post de afdeellngen voorlooplg in de gelegen heid stelt de huisverzorging ter hand te nemen, doch dat. Indien mogelük, In de toe komst, wanneer subsidies te verwachten zün. een grooter bedrag zal uitgetrokken worden. Hierna nam de eere-voorzltter. jhr. mr. dr. A. Röell. met eenige woorden afscheid van de vergadering. Hü gaf de verzekering, dat hfj èn als voor- aitter van net Provinciaal Bestuur èn als eere-voonltter der vereenlglng al bet mo-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6