tv RECHTSZAKEN SOCIAAL LEVEN Nederlander te Antwerpen beroofd Uit de typografie Prof. dr. L. G. M. Baas Recking BERICHTEN UIT^ONZE VORIGE OPLAGE De moordzaak'Lans Het aantal werkloozen in Engeland Wolkbreuk boven Pachuca 60 menschen omgekomen? PROVINCIAAL NIEUWS GEMENGD NIEUWS Regen maken VEILING-O VERZICHT Priestermissiebond in Nederland Van O. in cassatie Twee vrachtauto's bij een botsing vernield Zuiderzeevisscheriiraad te Enkhulzen Braziliaansche opstandelingen op Argentljnsch grondgebied Arrondissements Rechtbank te Alkmaar De aardbevingen in de Beiersche Allgaue EGMOND AAN DEN HOEF AKERSLOOT Komt er een einde aan den Chineeschen burceroorloe? volgden krachtiger dan straf. Een artikel in bet „Drukkersweekblad" in De chauffeur* ongedeerd. Beiwaren tegen de Zulderzeesteunwet van 8., geboren te Haarlemmermeer en zijn in ook dit punt voorkwam in het proces-verbaal de der Collier vermist Z. D. H. Mgr. J. G. H. Jansen voorzitter bond in Nederland Z. O. H. in Arbeidswet in van naar W0- MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 7 October. Uitspraken van de vorige zitting. Volgens Argentijnsche berichten zijn eenlge Rapport kapitein van Weerden Poelman en luitenant jhr. Wittert van Hoogland De tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeelde verdacht' in de moordzaakLans, Van O, heeft cassatie aangeteekend. wordt gehouden met de inkomsten uit eigen bedrijf of door eigen arbeid. volgt: de basis lag op 800 M. Sommige toppen der hooge stapelwolken lagen tot bo ven 4000 M. en staken verscheidene honder den meters boven ons uit. M.L zijn vliegtui gen welke met zware belasting in betrekke lijk korten tijd een hoogte van 4000 a 5000 M. kunnen bereiken, het meest aangewezen voor het neerslaan van deze wolken. H. de hii de Hepen van tot des het be- B ven sen M een da» Teg gets mM «W echl dert zU» nis Kantonrechter "bevestigd. Heiloo, „Witte van In- B33 Is prima anc var Goi der 1 dln bet has O hou deel dooi te n Het den, slag Tl dooi was tall- gege teel ken. den, rig best men mlg vest: moe twee hoel bedt stek D( goed ze i rood strot goed med Et latei ver* A. 1 Air te ma I ma eer sigi En. der son da< vol de En: 250 100 ger rol! ges k BEVERWIJK. Het handelsoverzicht van deze week heeft over het algemeen een sterke overeenkomst met dat der vorige week. We! geven de aan voeren van boonen nog al ecnlg verschil, tiaar deze hoe langer hoe minder gaan mee tellen. Het seizoen is voorbij en het natte stormachtige weer zorgt thans wel voor een Volgens tot dusverre nog niet bevestigde berichten heeft boven e Mexlfaansche mijn- werkersstad Pachuca een hevige wolkbreuk gewoed. Hierbij moeten 60 personen zijn om gekomen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot hoog- leeraar in de plantkunde aan de Leidsche universiteit, als opvolger van prof. dr. J. M. Janse, die wegens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd als zoodanig ontslag had ge nomen. dr. L. G. M. Baas Becking, direc teur van Hopkins Marine Station te Pacific Grove (Amerika). 1 a c D. We kwamen 3 46 tegelijk met de E. I. boven Scheveningen aan en vlogen op kor ten afstand naast dat toestel. Op een gege ven moment zagen wij dat uit de E. I. het ijs geworpen werd. We zijn toen onmiddellijk gedaald tot 800 M. en rondvliqgende onder de wolk waarboven de E. I. het ijs had had uitgeworpen kwamen we In een flinke regen bui. vermengd met kleine ijsdeeltjes. De bui 'verplaatste zich in N.O. richting. In deze richting zagen we ook een regenboog. Rapport luitenant Koenen De F VII» 3 m. Is na op 3500 M. 't ijs te hebben uitgeworpen als laatste naar Schip hol teruggekeerd. De wind welke op lagere hoogte Z.-W. was. was op 3000 M. en hooger meer Westelijk. De windkracht was vooral op groote hoogte zeer sterk, naar schatting 80 KM. per uur. We waren in 10 A 12 mi nuten van Scheveningen terug op Schiphol, terwijl de heenreis 33 minuten heeft ge duurd. Tengevolge van deze windsnelheid is het waarschijnlijk dat de regen op groote hoogte gevallen, eerst vele KM landwaarts dgn grond heeft bereikt. De wolkenformatie aan de kust was als In verband met de Maandag door den heer Veraart gehouden demonstratie voor het neerslaan van wolken te Scheveningen. zijn de volgende rapporten ontvangen: Het waren twee stooten, die kort op elkaar en die van Noordelijke In Zuide lijke richting liepen. De tweede stoot was de eerste. Deze stoot had zulk een kracht, dat één der aanteekenstif- ten van e ender seismografen van haar plaats schoot. In totaal duurde de aardbeving on geveer tien seconden. Zij Is vermoedelijk veroorzaakt door een ondergrondsche instor ting en heeft haar haard in de nabijheid van München. vorm waartegen de conclusie van ringsrappert niet Indruischte. In alle zaken a.s. Dinsdag uitspraak. Sluiting. betaald. Schotsche muizen. Bevelanders ea liepen om de f 4.00. Voor peren bleek even meer attentie, wat den prijs iets ten goede kwam. Het sterkst werden Maagdenperen en Boerengroenen aangeboden Opmerkelijk wa ren hiervoor op den zelfden dag soms de prijsverschillen voor dezelfde kwaliteit. Meer prijsverschillen voor dezelfde kwaliteit. Meer malen beliep dit f 3 per 100 K.G. Als hoog ste prijs voor Maagdenperen zagen wij f 23 en voor boerengroenen f 14. Stoofperen liepen in prijs tot f 13. Appelen werden in een ruim sortiment aangevoerd, doch vrijwel uitsluitend in onbe duidende kwantums. Keukenappelen worden met 1225 cent per K.G. betaald. Goudrel- net en Present van Engeland c a. noteerden van f 2035. Doch ook hiervan waren het geen partijen van gewicht. Druiven moesten weer een veertje laten. Slechts bij uitzondering kwam ditmaal de Alicant tot 54 en de Frankenthaler tot 50 cent. renberg en zeer licht schade oplichting ndeelen „Witte Kruis’ te :wezen. Vrijgesproken. -te Halste- Een Nederlander uit Prlncenhage, die zich op het terras van een Koffiehuis te Antwer pen bevond, Is daar beroofd van zjjn hand- tasch. bevattende papieren en een belangrijk bedrag aan geld. De politie heeft de zaak in handen. van den verbaliseerenden hoofdagent De Kantonrechter scheen echter aan deze belangrijke aangelegenheid niet de noodige aandacht te hebben geschonken. De heer Rond, broodbakker, gehoord als getuige A décharge op verzoek van verdedi ger, deelde mede, als ooggetuige te hebben geconstateerd, dat de boomen op bedoelden 4 Maart waren gesloten op het moment, dat de trein aan den overweg toe was. Wel gaf getuige toe, dat de boomen gewoonlijk vroe ger worden gesloten en juist deze omstan digheid vestigde meer dan gewoonlijk zijn Intere-se op het sluiten dezer boomen. De Heer Officier kon zich vereenigen met dagvaarding en kantonrechterlijk vonnis, achtte het feit niet strafbaar en requireerde, met last tot vernietiging van het votlnls. ontslag van alle rechtsvervolging. De verdedigingsrede van den verdediger, mr. Waslander uit Utrecht, had natuurlijk tot conclusie: aansluiting bij het requisitoir Van den officier. in de sloot vermoedelljk Overtreding der Hooger Beroep. De heer Alerd Johan K. A.. uitvoerder te Baarn, was door den Hoorn De Congregatie tot Voortplanting Geloofs, heeft op voordracht van Doorluchtig Episcopaat van Nederland noemd tot voorzitter van den Priestermissie bond in Nederland Z. O. H. Mgr. J. G. H. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. twee vrachtauto’s zoodanig met elkaar botsing gekomen, dat zij beide geheel ver nield werden. De chauffeurs bleven, wonder boven won der, belden ongedeerd. totale opruiming der restanten. Wat echter nog werd aangevoerd ondervond zeer veel belangstelling en ging voor goede prijzen van de hand. Snijboonen. die nog in aanmerking kwa men voor goede kwaliteit, varieerden van 2535 ct., terwijl voor kasboonen tot ruim 50 cent per K G. werd betaald.. Dikke boo nen kwamen Zi verhouding tot de andere soorten nog het meest aan de veiling, daar dit product uit Omliggende streken werd aangeboden. Hiervoor bestond eveneens veel kooplust vooral vóór partijen zonder ge breken. die het tot ruim 30 cent per K.G. brachten. Sperclebooren met en zonder draad deelden natuurlijk eveneens In de vraag naar goede kwaliteit en konden voor bevredigende prijzen worden afgenomen. Voor mindere soorten gelden naar verhou ding allerlei varieerende prijren. Naast de boonen waren het de tomaten, die den laatsten tijd een gunstlgen tijd mee maken. Niet alleen de binnenlandsche markt zorgde voor een goeden afzet. doch ook de afname voor export gaf reden tot tevreden heid met goede prijzen. Voor A en B werd de laatste veiling betaa’d f 28 60, voor C f 24 40 en CC 14 cent per KG. RiJire tomaten voor de markt liepen uiteen van 2036 cent per KG. Bloemkool neemt de laatste veilingen in aanvocr sterk af. Voor eerste soort, die wei nig wordt aangeboden, waren de prijzen van 1622 ct.. met prijzen naar kwaliteit terug- loopende tót 6 ct. per stuk. Groene.«roode en gele kool bleven vrijwel op hetzelfde peil, alleen de afname ging ieU vlugger dan de vorige week. w Jf Spruiten komen iets beter los, ofschoon de aanvoeren nog onbeduidend zijn. De prijzen schommelen naar soort van 1423 ct. per K.G Andijvie maakt thans de massa-aanvoer uit en staat momenteel wel op het hoogte punt De hooge prijzen konden zich ook niet meer handhaven en liepen belangrijk terug. Chin, kool wordt dit jaar belangrijk min- Een tamelijk ernstige mishandeling. Na de gebruikelijke pauze stonden broe derlijk terecht de 25-jarige landbouwer Theo doras Sch. en zjjn 27-jarige ambtgenoot Pieter Joh. Gr., beiden geboren en wonend te Wervershoof welke heeren in den nacht van 13 op 14 Juli op den dijkweg te Andjjk den 18-jarigen timmermansknecht W. T. Visscher te Enkhuizen, duchtig hadden mis handeld, zonder eenige ernstige reden. De aanval werd begonnen na een ontmoeting op gemelden Dijkweg door den heer Theo doras 8., die Visscher schopte en sloeg, later geassisteerd door zijn vriend Gr. Visscher, die geen last had op eenlg overwicht, nam de beenen, doch werd achtervolgd door de heeren 8. en G., waarop hij opnieuw werd overweldigd, onder meer door Theodoras 8. in de lip werd gebeten. Volgens de heeren verdachten, zou Vis scher Theodoras hebben uitgedaagd en hem een gemeenen trap tegen het onderlijf hebben gegeven. Vlssche/ had hem in zjjn keel te grazen en om zich te bevrijden achtte verdachte Or. het mogelijk, dat hij gebeten had. De tweede verdachte erkende wel geslagen te hebben, doch hjj wilde de vechtenden schelden en begon er maar po los te slaan, gedachtig aan de Romelnsche spreuk: Si vis pacem. para bellum. Zoo gij dan vrede wilt, bereid u ten oorlog. Behalve het slachtoffer werden ook nog gehoord al* getuigen de heeren Bakker en Plas, die den overval bij fragmenten had den bygewdbnd. Het bijten in Visscher•» lip had onder meer de heer Bakker waargeno men. Mijnheer Plas, arbeider te Wervershoof. eveneens ter assistentie geroepen om dit Misdrijf artikel 250bls Wetboek van Strafrecht. Mej. IJtje W.. wonende te Helder. 29 jaar. huisvrouw van den marinier J. C. R.,'stond terecht ter zake het zedenmisdrijf, bedoeld in artikel 250bis: deze zaak werd met het oog op het zedekwetsende, met gesloten deuren behandeld. Mr. Belonje trad op als raadsman en ver dediger, als plaatsvervanger van Mr. Buis kool van Schagen. Gevorderd maanden gev. X— A.——*.—I i tig paard, dat niet voor de machine wilde l trekken, trots alle pogingen. Zij hadden het om aan te zetten, toen moe gejaagd en het was toen achteruit loopende, in de terecht gekomen, alwaar het een poot gebroken had. Het keuringsrapport van keurmeester v. C Wetering te Alkmaar, luidde echter heel an ders. Deze heer, als assistent van den vee arts Rootzant had geconstateerd, dat het cadaver een hoeveelheid van wel 50 K. G. bloederig en murw vleesch bevatte, voor de consumptie ongeschikt. De heer Dirk Kaay, echtgenoot van vorige getuige had het paard op zeer ruwe manier uit de sloot zien trekken. Het rolde wel driemaal over den rug. Getuige achtte het geval ergerlijk, doch vond blijkbaar geen moed om tuschenbeide te treden. Hij kon niet zien wie er bij waren, ook de zuster kon hij niet onderscheiden, daar hij slecht van gezicht is. Ten slotte werd gehoord de arbeider Adria- nus Martin us Pieters, in dienst van de fa milie St., die o.m. verklaarde dat het paard geslagen was met een stuk hout, een z.g. ruiterstok. Van een schoovenvork, waarmede geslagen of gestoken zou zijn, had hij niets gezien. Voor de politie had hij verklaard, dat Piet en Maria met een schoovenvork geslagen en geprikt hadden. In de sloot is het paard op nieuw door verdachte en getuige met stok ken geslagen en er later ultgetrokkert. Toen bleek dat een der achterpooten was gebro ken. Daarna is het dier verder geranseld, kwam het opnieuw in de sloot terecht en werd er weer uitgetrokken. Het was duidelijk, dat op een weerzin wekkende wijze met het dier, dat niet meer tot eenige verdediging in staat was, is om gesprongen. De Officier was de meening toegedaan, dat een verwijzing naar de Instructie hoogst gewenscht was. aangezien op de zitting veel minder was verklaard dan voor de politie, reden waarom de Officier toezending van de stukken naar den Rechter-Commissarls re quireerde. De zaak werd daarop voor onbepaaldén tijd geschorst en verwezen naar de instructie. EEN BLOEDIGE MISHANDELING De 42-jarige arbeider en caféhouder in 1 Langestraat te Den Helder. Willem stond terecht naar aanleiding niet geringe bijzonderheid, in den avond van Zondag 27 Mr. Belonje bestreed beroep of gewoonte, dus alzoo hét opzet. Concludeerde vrijspraak subsidiair een lichtere straf, liefst in den eener voorwaardelijke veroordeeling, het reclassee- Rapport van Lnitenant van Giessen PI. m. 3.20 uur startte te Schiphol de F. VIII, P.H.A.-E.L, piloot Duimelaar met lui tenant Visch en 3 man; lading 800 K.G. ijs; begeleid door den jager-verkenner C.V. 3 18. bestuurder Kapitein van Weerden Poelman, waarnemer luitenant jhr. Wittert van Hoog land. Te 3.22 startte de F VIII P.H A.E.G., be stuurder Aler met luitenant van Giessen en 3 man; lading 800 K.G. jjs; begeleid door F Vila. 3 m. van de L.VA„ bestuurder War nau met luitenant Koenen, lading 250 K.G. ijs. Volgens afspraak zijn de P.HAE.I. en 802 direct van Schiphol in stijgende lyn rich ting Scheveningen gevlogen, waar het eer ste toestel te pijn. 3.45. het laatste pl.m. 3.55 uur op 3000 a 3500 Meter hoogte aan kwamen. De P.H.AEG. is op pl.m. 400 M. hoogte naar Scheveningen gevlogen en daarna tot pl m. 3000 M. gestegen Het uitwerpen van het ijs op pl.m. 3.48 begonnen. Er is getracht het uitwerpen uit de drie vliegtuigen zoo veel mogelijk gelijktijdig en op dezelfde plaats te doen geschieden; dit bleek echter niet steeds doenlijk. Het komt mij daarom voor, dat een nog veel gunstiger resultaat zal worden verkregen, indien de geheele la ding in een grooter vliegtuig vervoerd zal kunnen worden. werden schilderijen van den muur geslingerd, stoelen vielen om en ruiten bra ken. Bijna alle muren van het huls scheur den, zonder echter in te storten. Onder de gasten ontstond een paniek Velen liepen naar bulten, waar zij den geheelen nacht bleven. Te Augsburg, Neu- Ulm werd de aardbeving wel gevoeld, zonder dat zij echter aanrichtte. Het Selsmografisch In stituut van de Sterrenwacht te München deelt mede, dat de aardbeving voor de eer ste maal te ruim half één werd geregistreerd. der aangevoerd dan vorig jaar. Veel attentie is er voor dit product niet en de noteeringen zijn dan ook* van den meest uiteenloppenden aard. De aanvoer van spinazie was tengevolge van het natte weer belangrijk minder. Voor dit artikel Is op het oogenblik veel vraag waarom de prils dan ook op hoog Dell kon blijven. De prijs liep uiteen naar kwaliteit van 1.00—1.60 |ier kist. Sla, die de laatste tyd in de verdrukking was, ging weer iets beter en kon de laatste veilingen van 5075 ct. per kist besommen. De aanvoer van aardanpe'en was de laat ste veilingen eveneens belangrijk minder, hetgeen ook zeker wel op rekening zal komen van het natte weer. De prijren b'e- ven echter, ondanks geringen aanvocr, vrij wel ongewijzigd. De Zuiderzeevisscherijraad vergaderde dezer dagen te Enkhuizen onder het voor zitterschap van het hoofd in het 2e en 3e visscherij-district, ter bespreking van ne Memorie van Antwoord betreffende net wetsontwerp tot wijziging der Zuiderzee- Vlsscher daarop antwoordde Is verder ruchtbaar geworden. heer Officier, het bewijs geleverd ach tende, vorderde, volgens de handleiding door den heer Plas verstrekt, tegen Th. 8. 3 we ken en tegen P. J. Gr.’ 7 dagen gevangenis- justltie-raadsel te ontwarren, herkende al leen maar den tweeden verdachte. Voorts hadden beide heeren na afloop van de vecht partij. toen de af getakelde heer Visscher. die niet te herkennen was van het bloed, over eind krabbelde, tot hem gezegd: Heb Je nou 5ï”Oeg op Je donder gehad? Wat de heer niet Ergerlijke mishandeling van een paard te Z. en N. Schermer. De 28-jarige landbouwer Petrus Cornells van 8., gebaren te Haarlemmermeer en zjjn 29-jarige zuster Maria Victoria van 8.. bei den wonende te Zuid en Noordschermer, stonden gezamenlijk terecht ter zake het zeer ergerlijk feit, dat zij sdtnen en in ver- 1 -eeniglng op 28 Juli, met gebruikmaking van een knuppel, ’n schop en ’n hooivork, een paard zoodanig hebben geslagen, geranseld en gestoken, dat het mishandelde dier ten slotte in een sloot geraakte, waarop zij het paard eindelijk met 3 paarden aan de poo- ten uit deze sloot lieten trekken. De eerste getuige, mej. Hendrika Roos, de echtgenoote van Dirk Kaag, had Plet van 8. het paard zien mishandelen. Zijn zuster stond er bij en bracht aan haar broeder een kopje thee, zeker ter aanmoediging? Toen het dier in de sloot lag werd het nog maals mishandeld en toen Het Piet van 8. en zjjn knecht, zekere Pieterse, het paard, dat niet meer kon staan, met behulp van 3 paarden uit de sloot sleepen. Toen daarna het hulpelooze dier weer terug viel, het had intuschen een poot gebroken, werd het op nieuw uit de sloot getrokken. De verdachte Piet van S. ontkende het paard te hebben geslagen. Het was een las- Veengrond in de Duinstreek Naar wij vernemen zjjn de werkzaamheden voor den bouw van het Carmelltessenklooster te Wlm- menum tijdelijk stopgezet, omdat men ooor de dralneering van het terrein tot de ont. dekking kwam, dat op een diepte van onge veer 4 M. een veenlaag van 40 c M. lag. De mogelijkheid bestaat thans, dat geheid zal moeten worden. Naaicursus De oprichting van een naai, en knlocursus in hotel ..De Drie Egmonden”, door het E. N. St A. I. D. Instituut, zal niet doorgaan, daar de dames, deze taak op zich hadden genomen, er niet In geslaagd zijn een voldoend aantal Ideen te vinden, om tot de oprichting van den cursus te kunnen overgaan. een beroep in cassatie, uitlokking dus een princlpieele beslissing in hoogste stantie. Behandeling eener kinderxaak Een strafrechterlijke aangelegenheid con tra den 16-jarigen Adrianus Cornells Zw.. geboren te Amsterdam en wonende te Eg- mond aan Zee. werd op grond van diens kinderlijken leeftijd buiten tegenwoordigheid van publiek behandeld. Geen doorgang Voor den'2-jarigen cur sus bloembollenteelt hebben zich geen 10 per sonen, zijnde het vereischte aantal, aange meld, zooclat deze cursus niet doorgaat. De bloembollenteelt In deze gemeente is toch wel van dien aard, dat de animo om dezen cursus te volgen grooter had kunnen zijn. Burgert. Stand over September Geboren Petronella, d. van A. Leijen en G. van Won deren. Afra Johanna Theresia, d. van C. vano Diepen en D. Vis. Martinus Theodoras Jo seph, z. van P. M. Dekker en M. A. Erkamp. Paul Erik, z. van R. A. van der Laan en T. A Westra. Antje, d. van Jb. Blokker en B. Bruin. Getrouwd: Ph. Garter te Jisp en A. Haan, Akersloot. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het vrouwtlijk geslacht van R. A. van Laan en F. A. Westra. De troepen dar Nankingregeering hebben de stad Tsjantsjau. een der belangrijkste steunpunten aan den spoorweg Peking Tsjantsjau, Ingenomen. Volgens mededee. llng van het hoofdkwartier der Nanking, regeerlng zouden alle zich te Tsjantsjau bevindende troepen der opstandelingen ge. vangen genomen zijn. De troepen van gene raal Feng zouden reeds verscheidene dagen op den terugtocht zifn en de Gele Rivier reeds overschreden hebben. In het hoofdkwartier van het Nankingleger neemt men aan. dat hiermede de burger- oorlog practisch ten einde is. In hoeverre deze veronderstelling te optimistisch is. kan natuurlijk niet worden nagegaan. Met het open knipmes gewerkt De niet ter zitting verschenen arbeider Kars de V., op Zondag 22 Juli keetbewooer te Wervershoof, had op dien dag in een aan alcohol ontleenden opgewonden toestand zjjn mede-keetlogé Daniel Wijtman, Zulder- zeewerker uit Stadskanaal, met een geopend knipmes een steek of snede in hoofd en rug toegebracht. De aangevallen keetbewoner verdedigde zich krachtig met een ledig bierfleschje. I Voor dit bloedig standje in het café Van der Gullk ontstond, had Kars de Vr., een uiterst .lastige en twistzieke kerel, aan Wijt man willen beletten, zijn Zondagsche klee- ren te grijpen, omdat deze, fraai uitgedost de Enkhulzer kermis wenschte te bezoeken. De getuige Wijtman deelde ter nadere il lustratie van het gevaarlijk karakter van verdachte nog mede, dat deze hem deafer da gen bij toevallige ontmoeting in Amsterdam opnieuw met een mes bedreigde, ook alweer zonder eenlge aanleiding. De heer v. d. Gulik. tuinder en caféhou der. had in laatstgenoemde waardigheid de vechtpartij bijgewoond en legde dienaan gaande de gevraagde verklaringen af. Verdachte had verklaard dronken geweest te zjjn en zich niets meer van het gebeurde te herinneren. Hij werd ettelijke malen voor diverse misdrijven veroordeeld. De heer officier, lettende op den ernst van het feit, en den gewoonlijken aard van ver dachte, vorderde 1 jaar gevangenisstraf. Braziliaansche oorlogsschepen in de haven van Rlo Grande do Sul aangekomen en heb. 1 ben geeischt. dat de opstandelingen in deze stad zich zullen overgeven. Indien zulks geweigerd werd, zou de stad beschoten wor den. Vele Braziliaansche opstandelingen 1 nemen op het oogenblik de wijk naar Argen. tjjnsch grondgebied. De heer 8. 8. Korthuls, voorzitter van de Federatie der Werkgeversorganisaties in net Bcekdrakkersbedrjjf, schrijft in het „Druk kersweekblad” over de hernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomst met de werknemers-organlsatles het volgende: „Uit hetgeen ons ter oore kwam over het geen op de werknemersvergaderlngen gezegd wordt, krijgen wij den indruk, dat vooral de nadruk wordt gelegd op den boozen opzet van de werkgeversvoorstellen. Of hetgeen men zelf Verlangt den toets van de critiek wel kan doorstaan, daarover wordt in den regel slechts weinig gesproken". Het orgaan verwijt den werknemers, dat in de vergaderingen niet voldoende nuchter heid wordt betracht, en noemt dit een ge vaarlijk spelen met vuur. „Dat men zich ook op enze vergaderingen er voor heeft te hoeden, dat men In deze methoden vervalt, zij hier met nadruk gezegd." Om elke dubbelzinnigheid ten aanzien van vorige verklaringen weg te nemen, verklaart de schrijver dan: „De Federatie is bereid haar elschen onmiddellijk in te trekken. Onder de gemeente Ten Boer (Gron.i zijn i mits de werknemersorganlsatlen van haar m 1 kant hetzelfde doen". Partijen kunnen dan opnieuw samenWo- men. Alles vah weerskanten bezien, des noods het thans vigeerend contract met een zekeren tijd verlengen en aan de groene tafel doen hetgeen goeden onderhandelaars past. n.l. trachten door wederzijdsch begrij pen de dreigende moeilijkheden op te lossen „Wij hebben." vervolgt het artikel, „deze duidelijke verklaring vooraf niet ter goed- keuruig aan onze mede-leden van het Alge meen Hoofdbestuur kunnen voorleggen, maar meenen de verantwoordelijkheid er voor op ons te kunnen nemen. Nu twee dingen: 1 1. dat wij een even onomwonden antwoord zullen ontvangen: 2. dat het opgeld doende praatje van de booze we'kgcvcrselschen hierna tot het ver leden zal behooren." Indien er nu een weigerend antwoord op zou volgen, concludeert de schrijver, dan weet men, dat elke agres leve bedoeling slechts uitgaat van de zijde der werknemers. de Langestraat te Den Jac. H. stond terecht vap de niet geringe dat hij in den avond Juli in zijn café aldaar, zijn 38-jarigen’ be gunstiger, medearbeider en stadgenoot Pau lus Mujjen, op het hoofd had geslagen ter afwisseling met een bierfleschje en een stee nen aschbak, tengevolge waarvan de sche del van den heer P Muijen niet onbelang rijk werd beschadigd en bloedend verwond. De heer Muijen, die in gezelschap van zijn broeder Klaas per taxi was gearriveerd, mengde zich In een twist met zijn broeder Klaas ovqr de betaling der consumptie. Volgens verdachte bestreed Klaas Muijen het bedrag van de gevraagde consumptie voor de H. H. gebroeders Muijen en den taxi chauffeur De kastelein, die pas een maagoperatie had ondergaan, had nog niet veel lust In vech ten. doch was door de aggressleve gedra gingen van de gebroeders Muyen verplicht geweest krachtiger op te treden. Het was ook de Afslagvereentging Beemster, Purmerend en Omstreken De laatste Augurken-veiling op den 4den October liad niet veel meer te bettekenen. De aanvoer was klein, zoo n 1506—2000 K.G. en dan was het meeste nog stek. Dit stek vond vpor 11 cent per 6 K G. gemakkelijk plaatsing. In de gegeven omstandigheden was er van bepaalde marktprijzen bezwaar lijk sprake meer. We zopden het beter uit- verkoopprijzan kunnen noemen. De campag ne duurde dit seizoen bijna drie maanden, met allerlei schommelingen. Ook de slaboonen-rttmpagne loopt ten einde. Ook hier waren vaak heftige schom melingen waar te nemen Zoo ook de laatste paar weken nog weer. De week daarvoor liep de wijzer op een enkel partijtje zelfs nog door en gingen meerdere partijen voor een cent. 2 i 3 per K.G. van de hand. In de af- geloopen week werd stek zelfs nog met 4 cent betaald en kwamen de beste partijen nog tot 20 cent en daar boven. De boon en- prijs reageerde dit seizoen heel sterk op den aanvoer. Enkele partijtjes snijboonen gingen voor luxe prijzen. Andijvie was zeer goed vertegenwoordigd, maar de prijzen waren maar matig, vooral als we de kwaliteit In aanmerking nemen Goede kwaliteit werd gemiddeld met f 1.50 per 100 bos betaald. Voor de mindere soort bleek een enkele maal geen plaatsing. Ook sla kon als^er iets op viel aan te merken soms geen koopers vinden. Deze noteering liep van 40 cent tot f 1.70 per 100. Tomaten liepen met den dag in prijs naar boven en kwamen voor A en B reeds tot f 30 en soms nog iets hooger. De vraag overtreft hier ver het aanbod. Van vee! beteekenis is hiervan de aanvoer niet meer. wortelen vonden hun weg nogal. Kwali teit en prijs loopen nogal sterk uiteen. Wij boekten prijzen van f 312.60. Voor bleten werd van f 79.50 per 100 be taald. Spinazie had by afnemende aanvoer goede aandacht. Voor de betere partijen werd 16-20 cent per K.G. betaald, met zelfs nog een enkele uitzondering tot 22 cent. Uien waren iets flauwer gestemd. Slechts enkele van de allermooiste partijen konden het tot f 3 brengen. Drielingen bewogjen zich in prijs om de f 120. Nep ging voor 3.00 per 100 K.G. Aardappelen bleken iets vaster gestemd.. Voor blauwe werd nog tot l 6.00 per 100 K.G. Op talryke plaatsen in de Beiersche Allgaue heeft men in den afgeloopen nacnt de aardbeving waargenomen. Te Irnrnen- stadt voelde men de aardbeving zoo steric. dat de woningen op hun grondvesten wan kelden. Meubels en schllderyen kwamen in beweging en klokken bleven stilstaan. He>- zelfde wordt gemeld uit Kempten, 'fe Fues sen aan de Lech werden de inwoners tegen half twee door twee sterke schokken uit hun slaap gewekt. Tegelijker tyd hoorde men een geluid als het rollen van den don der. De eerste stoot duurde ongeveer drie seconden, de tweede iets korter. Pannen vielen van de daken en de dieren in de stal len werden onrustig. By den tweeden stoot kon men duideiyk waarnemen, dat de schok zich met een golvende beweging voortplant te in de richting Oost-West. B^zonder sterk voelde men de aardbeving te Faulenbach dicht by Fuessen. In een pension daar ter plaatse een geweldige herrie, waarvan ■schoonmoeder van den caféhouder haar deel kreeg. De voornaamste getuige Pauw Muyen. <zyn broer Klaas had goedgevonden thuis te biyven. waarvan de rechtbank de noo- dlge acte nam), kon zich biykbaar maar vaag de verschillende episodes in het con flict herinneren. Hy wist ook niet waarom zyn broer geen zin had mee te komen, hoe wel hy met dezen heer te samen woont. Mej. Hermina Oppenhuls. de 60-jarige schoonmoeder van den heer H.. gaf een uit voerig relaas van het rumoerig gebeurde in bet cafeetje en de ontstande vernieling, als gevolg van de woestheid der heeren gebroe ders Muyen. De officier noemde het proces een zweef molen en vorderde vryspraak, omdat niets duideiyk naar voren kwam. 'n conclusie, waartegen de caféhouder niet de minste be denkingen koesterde. De Commissaris van Politie te Nymegen verzoekt opsporing van een collier, bestaande uit 62 paarlen A 28 gram, 48 paarlen A 41 tot 56 gram, 22 paarlen A 25 tot 44 gram, 2 A 4.4 gram en 1 A 3.4 gram, voorzien van platina-slulting, welk collier op 6 Sept, te Nymegen Is vermist. Tekortkoming ambtenaar. De 43-jarige blokwachter der Ned. Spoor wegen, de heer lierbgrt H., te Hoorn in func tie, verscheen als verdachte in de eerste strafzaak op grond van het hem ten laste gelegde feit, dat hy op 4 Maart, nam. 1 15 uur, de door hem bediende afsluitboomen aan het Keern te Hoorn verzuimd had te sluiten, zooals was voorgeschreven, 3 minu ten vóór het voorbyryden van een trein, doch die afsluitboomen eerst neerliet, toen een goederentrein get. no. 4575 passeerde en geheel of althans ten deele den overweg voorbyreed. De machinist van bedoelden trein ontdekte tot zyn ontsteltenis, dat. hoe wel het sein ®p veilig stond, de boomen niet neergelaten waren. Door krachtig rem men gelukte het hem den trein tot stilstand steunwet. De inhoud der Memorie van Antwoord heeft onder de visschersbevolklng der Zui derzee algemeen teleurstelling gewekt aangezien de Minister van Waterstaat af- wyzend biykt te staan tegenover de inwilli ging van door den 'Zuiderzeevisscheryraad kenbaar gemaakte bezwaren, welke bezwa ren door verschillende leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal gedeeld wer den, biykens het Voorloopig Verslag op genoemd Wetsontwerp. Er werd besloten nogmaals aan verschil lende leden der Tweede Kamer de bezwaren tegen het Wetsontwerp uiteen te zetten. De voornaamste dezer bezwaren zyn. dat tegemoetkomingen in geld, welke volgens gewyzlgd art. 6 tweede lid aan belangheb benden kunnen worden uitgekeerd, niet na der in de wet worden vastgelegd en dat de visschers. die geen ander bedrijf ter hand nemen of kunnen nemen en die eveneens moeiiykheden ondervinden in verband met de liquidatie van een eigen bedryt, van elke tegemoetkoming in geld volgens gewyzlgd art. 6 zifn uitgesloten. Ook werd de wenschelykheid uitgespro ken, dat in de wet bij art. 13 wordt vast gelegd. dat by het vaststellen van de in komsten van een belanghebbende In geval van toepassing van art. 18 slechts rekening Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 29 September 2.181.689. Dit is het grootste aantal werkloozen, dat Engeland sedert 1921 heeft gehad. Vergeleken by de vorige week is het aantal werkloozen met 52.031 gestegen. Het bedraagt thans 979.S27 meer dan verleden Jaar. Kantonrechter te veroordeeld terzake overtreding der Arbeidswet, gepleegd op 1 Mei te Hoogkars- pel, ter gelegenheid van het graven grondsleuven ten behoeve van electrlcitelts- kabels. Veroordeelde had by die gelegen heid eenige arbeiders langer dan 8!4 uur doen arbeiden. Van dit vonnis kwam de heer I K. A. in hoeger beroep en werd heden ver- I dedigd door Mr. Korthals Altes uit Baarn. De officier achtte de opvatting van den Minister van Waterstaat niet juist en re- qulreerde bevestiging van het door den Kan tonrechter te Hoorn gewezen vonnis. Mr. Korthals Altes. neef van den veroor deelde, die niet verschen wa-, pleitte op ver schillende gronden en na uitvoerige becriti- seering van het vonnis des Kantonrechters ontslag van rechtsvervolging. De officier bleek niet overtuigd door pleiters argumen ten en verzuimde niet daarvan biyk te ge ven. Bleef dan ook,onwrikbaar op zyn stand punt staan en weid daarna door pleiter van dupliek gediend, waarin hij de hoop uit sprak op een vonnis, dat ultMcht bood op Petrus D., logementhouder te Helder. Ge legenheid geven tot hazardspel door middel van een automaat, f 10.— boete of 10 dagen hechtenis. Herm. BI., magazynbediende Alkmaar. Hooger beroep. Vonnis overtreding art. 22 Motor- en Rywlelwet. Vonnis Kantonrechter bevestigd. Hendr. Joh. van S„ opticiën. Wageningen thans gedetineerd te Rotterdam. Oplichting van gouden verlovingsringen te Alkmaar. F. J. v. d. V., koopman te Alkmaar. Niet voldoen aan een amtfteiyke vordering Von- rl. ------ Jan B.. lotendebitant met premie; Graft. Niet Hendr. Willem KL, uitvoerder te Halste ren. Hooger beroep overtreding Arbeidswet, gejil. te Anna Paulowna. Vonnis bevestigd. Corn. Joh. van Br.. Oudkarspel. zwerver, openbare schennis der eerbaarheid zeden- misdryf). Ter beschikking der regeering ge steld. „DE STREEK”. Heden, (Woensdag 8 October), werd aan ,De Tuinbouw" een omzet van twee millloen gulden bereikt. Hoe slecht dit jaar de be- dryfsresultaten ook zyn, ze biyven tot nu toe nog slechts ruim één ton by verleden jaar ten achter. Het vorige jaar hadden ws een ruime en gezonde aardappelteelt, die echter tot ongekend lage fcryzen werd ver kocht. Dit Jaar was de pris veel beter, maar een groot deel van den oepst bleef ziek cp het veld liggen, waardoor de geldelyke uit komst over die beide jaren in totaal niet vrel verschil te zien geeft. Het vorige jaar was echter omstreeks dezen tyd de victorie be gonnen met de bloemkool. Een massa bloem kool te veld, die in uitstekende conditie ver keerde en die zoowel voor de eerste soort als voor uitschot tegen hooge pryzen werden gekocht. Daarby kwam nog het uitblyven van den winter, zoodat in de laatste drie maanden toen nog voor 12 ton verveild werd. Het Jaar werd wel niet loonend gemaakt, maar veel leed werd toch voorkomen Thans staat de zaak veel ongunstiger en begint de achterstand nu pas groote vormen aan te nemen. Wel Is de bloemkool den laatsten tyd flink op prys gekomen en is de notec.-lng van f 12 -f 18 voor eerste en f 4.00f 7 .voor de tweede soort lang niet slecht, maar het getal bloemkool die deze prys bedingt is té gering in verhouding tot de massa uit schot dat wordt stukgeslagen of aan de vei ling hoogstens 2 cent per stuit opbrengt. Daarby is de toestand van het gewas te velde slecht, wat er bü de geweldige regen val voortdurend verslechtert, daar vele laag gelegen akkers blank staan. Buiten de bloemkool Is de aanvoer niet groot. Van sluitkool komt de meeste dagen te weinig om een wagon te kunr.'n laden, de zomerkoel Is opgeruimd en de herfstkool nog niet gereed. Door te kleine aanvoer loopt de prys voor Rood soms tot f 3.00f 4.voor Geel tot f 2.—, voor Wit tot f 1.40 per 100 Kilo. Snyboonen hebben het er met de stormen en slagregens slecht afgebracht, er biyft niet veel goeds meer over. Wat er komt, wordt goed betaald al zyn ze slecht nl. met f 1.00 A f 3.per zakje. Uien ontmoeten niet de minste belangstel ling. bij uiterst kleine aanvoer brengen de grove f 1.00 a f 1.25 op, groote f 1.drlel. f 0 60 en nep tot f 1.30 per baal Van bieten komen slechts enkele schuitjes, want de prys van f 10 voor groot£ en f 4.50 voor kleine Is veel te laag. Met de aardappelen is het vrywel afgeloo pen. er komen nog een paar honderd baal wilde due voor f 1.40 per baal, voorts is de handel aan de potersorganisatie’s. Voor de laatste tomaten betaalt men den mooien prys van f 30. waarvan nog maar een enkeling profiteert. De druiven golden heden voor Ali- I cante'52 cent per Kilo. te brengen. De verdachte erkende inderdaad met de afsluiting iets te laat te zyn geweest, maar zeer zeker niet nadat de bedoelde 3 minuten, waarvan hy de verplichting ontkende, ver streken waren. Hy had het neerlaten der boomen nog tydig en dus vóór de trein pas seerde, tot stand gebracht. Op de door den president Mr. Ledeboer hem „voorgelezen desbetreffende instructie, voerde de blokwachter aan, dat zulks niet op alle overwegen van toepassing is. De heer Weljland, stationschef te Hoorn, verklaarde op 4 Maart kennis te hebben ge nomen uit het rapport van den hoofdcon ducteur en trelnchef van No 4575, dat be doelde overweg aan het Keern te laat was afgesloten. De verdachte had inderdaad gelyk, dat by dezen overweg geen 3 minuten vooraf in acht behoeven te worden genomen, doch er werd hem ten laste gelegd, dat die boomen niet tydig (dat wil zeggen, dat de trein onge hinderd binnen kon komen) gesloten waren. De machinist bleef voorts pertinent ont kennen, dat de machine den overweg vóór de afsluiting al had bereikt. Aangetoond werd door den verdediger, mr. Waslander uit Utrecht, dat ingevolge een be sluit van den inspecteur-generaal. de over weg by het Keern niet valt onder de be doelde 3 minuten. De president verbaasde er sich over, dat verdachte, die bereids werd veroordeeld door den Kantonrechter te Hoorn in eersten aan leg dit verweer niet had gevoerd, waarop de verdediger er de aandacht op vestigde, dat van een spoorweg-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6