ONS BLAD L. Frankenberg—Al kmaar VRIJDAG 10 OCTOBER 1930 Voornaamste cKieuws u den VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 238 dit nummer bestaat uit drie bladen f 40 f 50 f 125 TOT 3 NOVEMBER WEN Na de inbraak bij Berkemeyer NEN De P. H.—A. E. O. De opstand in Brazilië De helft van de f 100.000. JOH. LAUWERS Van een veranda gevallen Een prestatie Deklast verloren Kingsford Smith te Rome geland Oefenwedstrijd Nederlandsch Elftal Autobotsing J i Zwendelaffaire te Amsterdam Hoe is de buit Arnhem ontdekt Groote hoeveelheid heroïne aangehaald De voormalige president gearresteerd? Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR Tal van goed geloovigen voor ongeveer zeven ton gedupeerd AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL 7^ NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ir of buitenlandsche bladen r» De dader met de Noorderzon vertrokken. rru. ta New iw Tort. Militaire operaties in NootM-Alrika. nburg. Te Athene Nieuwe stakingsonlnsten te Mulag*. Ornithologisch station op Texel Gibrai- Een internationale verplichting Niet het eerste geval? IX- Jnc. P Thysse deelt in „De Levende Natuur” een en ander mede over het plan in Itar. OcL te Tien gelukkige arbeiders Barometerstand 9 uur vm.765, vooruit. Said. Said. tinburg. krdeaux Jongetje gedood 4000 K.M. per fiets SotL W onings* •ort d« >ltn. I dat bondstroepen Dame gewond i I i tot Lau- Antwer- New- I Singa- te Sue*. Perlm. araallta. Roet la rdam. ingeaeM. Amatw- pen samentrokken, teneinde een laats ten en beslissenden aanval op de bondshoofdstad te doen. Een wetsontwerp is ingediend inaake derzoek naar scheepsrampen op de binnen wateren. Te Amsterdam is een nitgebreide »pHch- tersaffaire ontdekt. Sir Oswald Mosley tegen J. H. Thamaa gekoaeh tot bestuurslid der Engebebe Arbei derspartij. Havre, traxl. Lott, a JI naar ragao. rta verw. U Haat- De berichten, volgens welke de voormalige President der Braziliaansche Republiek Ber- nardes. President Washington LiAz reeds zou zijn opgevolgd, lijn nog steeds niet bevestigd. Andere berichten melden, dat Bemardes te Marianna in den staat Minas Geraes gear resteerd is. omdat hij openlijk met de op standelingen sympathiseerde. De Ned. Bond van veehandelaren nam een motie aan tot opheffing van de regeerings- maatregelen tegen mond- en klauwzeer. Volgens de eerste gegevens der telling ia Ned.-Indië is de bevolking belangrijk toege nomen. Prof. Piccard heeft zfjn Inchtreis vooetoo- pig uitgesteld. Capt. Boyd is te Harbour Grace voor agn O.eaanvlucht naar Engeland gestart. Volgens dr. Schacht ml Dwtschlaad nooit uit eigen kracht de verplichtingen van het Young-plan kunnen nakomen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5 44 uur. Op het Italiaansche stoomschip ..Hilda** werden bij de aankomst in de haven van Hongkong 40 kisten met heroïne in beslag genomen. Deze kisten waren alle voorzien van het opschrift „Glas en Marmelade”! In de houtwol, die voor de verpakking gebruikt was werden op den bodem van de kist kleine blikken doosjes ontdekt, die groote hoeveel heden van het vergif bleken te bevatten. Dtt is een der grootste vondsten van dien aard, welke in langen tijd zijn voorgekomen. Bremen. l 6 uur I door de oekboud- varen de n geww. ma hu ll). De hoop van 1 behoud van de 21 verwijst» Fransche visscheruscbepen is nog slechts ge ring. 1 na. ar Adv d- Land, ch bereid 1 d^ectie lunchen, kken van die aoo. Hen «er na rpen. nr. itter der rukkers et beeft Het blad verkende nken op Hen der «weinig i of men Said, v. Lt- U sr, >t k n ABONNEMENTSPRIJS) kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten 'Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 booger De revolutie in Brazilië duur voert. Sas Paulo dreigt in handen der opstandelingen te vallen. De vroegere president soa gearres teerd zijn. Het tweede vliegtuig op weg naar Indlë is te Athene aangekomen. De 100.000 met als premie de t 30.000, is voor de helft onder tien arbeiders van de bulzenfabriek aan de Hembrug gevallen. Van deze tien arbeiders wonen negen te Amster dam en één te Zaandam. Zij hadden teza men een half lot en krijgen dus. na aftrek der premie, een bedrag van f 55.250 te ver doelen. Op Woensdag 22 October speelt het Ne derlandsen Elftal, dat op Zondag 2 Novem ber a.s te Zurich tegen Zwitserland uitkoot, een oefenwedstrijd te Rotterdam tegen een nader te bepalen tegenpartij. De beslissende slag. De bondslegers en de revolutionnairen staan sinds gisterenavond op verschillende punten In Brazilië tegenover elkaar. Elk oogenblik verwacht men. dat zij met elkaar slaags zul len raken. De bondsregeering. die aanvankelijk ver rast werd, heeft zich hersteld en begint thans op verschillende punten operaties te gen de rebellen. Een geregeld leger van 46.000 man. waarbij 3000 officieren, dat beschikt over 130 000 reservisten sedert 1919 is ge oefend door Fransche instructeurs, is voor het grootste deel der bondsregeering trouw gebleven terwijl de marine, geoefend door Amerikaar.sche instructeurs, een aarzelende houding aanneemt. De revolutionnaire strijd krachten. die verschillend worden getaxeerd, zouden aanzienlijk zijn. Men voorziet een lange en bloedig^ worsteling. Kingsford Smith is gisteren te Loster op gestegen voor zjjn voorgenomen Australië- vlucht. Hij is te Rome aangekomen. Briand ml in de Kamercommissie vaar buitenlandsche zaken ter verantwoording ge roepen worden. Het Flnsche stoomschip „Albert Casimir’’ van Lovisa, met bestemming Zaandam, en het Zweedsche stoomschip „Leonardla van Ar changel, eveneens bestemd voor Zaandam, arriveerden beide met gedeeltelijk verlies van deklast ‘tot nu toe geweigerd heeft tot een alge- meene verlaging der vrachtprijzen voor groenten en fruit over te gaan. Bij den minister werd daarom maar weder on nieuw en met kracht aangedrongen op het verleenen van een verlaging van 30 procent. Met ach te Wij plaatsen UWE ADVERTENTIES in alle binnen- en zonder eenige prijsverhooging. Alle opdrachten worden onder strikte geheimhouding behandeld ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 125: elke regel meer 635. RECLAME per regel f 6.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 6.M. RUBRIEK VRAAG EN AANBOD" bil vooruitbetaling per plaatsing 6.66 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 6.1S bil verlies van anderen vinaer. De rebellen winnen terrein. Volgens uit Buenos Aires ontvangen be richten hoeft het optreden van de revolu tionnairen ever het geheele land succes. Het schijnt hun er In df eerste plaats om te doen te zijn den aangrenzenden staat in handen te krijgen Met dit doel werd dan ook het groote oftensief tegen dezen staat geopend. Uit vier vmchillendf richtingen rukken 30.000 opstandelingen naar de stad Sao Paulo op. Tijdens dezen opmarsch is het bij Castro In den staat Parana tot een hevig gevecht gekomen, waarbij de weerstand der regee- ringstroepen gjjOor de rebellen gebroken werd. De verliéêen bedroegen 5o dooden en gewonden. In Noord-Brazilié trachten de opstandelin gen uit Pernambuco den staat Bahia bin nen te rukken. Vier aviateurs. die uitgezon den waren om bij Natal in den staat Rio Grande do Norte bomaanvaljen te onderne men. hebben met de opstandelingen gemeene zaak gemaakt. Ook de bemanningen van twee te Imbituda gestatlonneerde torpedo jagers sloegen aan het muiten en liepen ver volgens over naar de rebellen Naar uit Montevideo gemeld wordt, heb ben ook nabij de steden Marceline en Ramos hevige gevechten plaats gehad, waarbij het aantal dooden en gewonden omstreeks 200 bedraagt. Gistermiddag ongeveer half vier reed te Diemen op het geasphalteerde gedeelte tus- schen Vinkebrug en den spoorwegovergang op den Muiderstraatweg een luxe-auto, ko mende van Amsterdam en bestuurd door zekere R. Naast hem zat een dame. De be stuurder wilde een voor hem rijdenden auto passeeren. doch juist op dat moment kwam hij in botsing met een van den tegenover- gestelden kant komenden vrachtauto, be stuurd door zekeren B. Beide auto’s werden beschadigd. De dame bekwam eenige inwen dige kneuzingen en nadat Dr. Derkin deren uit Diemen de eerste hulp had verleend, werd de dame naar haar woning overge bracht. De Burgemeester van Diemen verzoekt den automobilist, die door den bestuurder R. ge passeerd zou worden, en die doorgereden is. zich bil hem te willen melden. De Deensche Minister van Defensie beeft een ontwapeningsvoorstel bij den Rijksdag ingediend. Naar de ..Telegraaf’’ verneemt, heeft de inbraak bij de firma Berkemeyer aan het Rokin te Amsterdam, waarbij voor een be drag van ongeveer 20.000 aan horloges en andere voorwerpen werd gestolen, niet alleen bij het publiek, doch ook in politiekringen het noodlge stof doen opwaaien. Omtrent <Ie toedracht van de wijze, waarop het gestolene weer werd teruggevonden, circuleeren in het corps zelf lezingen die sterk afwijken van de mededeelingen. die men in de dagbladen heeft kunnen aantreffen. Naar het blad van meer dan één zijde vernam, aou een deel van het optreden van de politie in verband met dit misdrijf lich telijk comedie geweest zijn. Men beweert, dat de chef der mobiele brigade een tip heelt gekregen omtrent de identiteit der daders en dat deze of hun bemiddelaars den buit hebben aangewezen in rui! voor het bedrag dat de assurantie ten getale van een paar duizend guldens, had uitgeloofd. Een andere mededeeling is. dat Otto Hahn. de geheimzinnige Dultscher. die in een Arn- hemsch hotel een kamer had gehuurd, waar de geheele bult werd aangetroffen, nooit bestaan heeft, doch dat de werkelijke huur der een Amsterdamsche jongen zou zijn ge weest. die eenvoudig, conlorm afspraak. daar de tasch met horloges deponeerde. Voorts zou de arrestatie van de beide ver dachten' alléén gedaan zijn om het succes nog te accentueeren. ofschoon men tevoren wist, dat cle op vrije voetenstelllr.g na eenige dagen zou volgen. Kort en goed, de zaak zou dus hierop neerkomen, dat de politie in overleg met bepaalde personen eenvoudig den buit met het geld van de assurantie had teruggekocht en zich den schijn zou hebben gegeven een éclatant succes te hebben geboekt Val van Sao Paulo. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de val van Sao Paulo aanstaande is. Te Pernam buco zouden de insurgenten 30.000 geweren en 447 mitrailleuses hebben buitgemaakt. Bij den strijd om de stad .zijn waarschijn lijk 150 dooden gevallen. Verscheidene detachementen regeerings- troepen zijn ter herovering van de stad der waarts opgerukt. Een torpedojager achter volgt thans het schip, waarop de gouverneur van de sad gevlucht is. Volgens berichten van andere zijde zijn 18.000 man troepen van het Braziliaansche leger naar de opstandelingen overgeloopen. De opstandelingen schijnen het voornemen te hebben om den President van den staat Rio Grande do Sul. Luiz, tot voorloopig pre sident van de revolutfonnklre regeering te benoemen. Een stoomschip van den Brazl- liaanschen Lloyd is voor het transporteeren ran troepen in gereedheid gebracht en be wapend geworden. In de vergadering van de provinciale commissie voor de veilingen in Noord - Holland is de vorige week met kracnt gepleit voor een verlaging van de ta rieven voor vrachtgoederen bij de Spoor wegen. Natuurlijk werd ook aangedron gen op een behoorlijke regeling van net pachtstelsel, maar een telegram aan de Kamer om aan te dringen op spoedige behandeling van het gereedliggende ont werp. werd niet verzonden. De hoove vrachtprijzen, te betalen bij vervoer van land- en tuinbouwproducten, vervuldin zoo de vergadering, dat daarover wel een lang telegram gezonden werd aan den minister van Waterstaat. In dat telegram sprak de bond zjjn ernstige teleurstelling er over uit. dat de ^Jdirectie der Nederlandsche Spoorwegen Dr arrestaties een comedie? van de Ned. Ornithologische Vereenlging, de Club van Nederlandsche Vogelkundigen. het Leidsch Museum, de Ned. Vereenlging tot Bescherming van vogels en die tot Behoud van Natuurmonumenten, tot het oprichten van een ornithologisch station op Texel, zy trachten daarvoor kapitaal en jaariyksche bydragen te verkrijgen. Dr Thijsse schrijft nu: „Het/^al niet al leen een „trekstation" zijn, dat een opsom ming geeft van de vogels die gaan en komen en van de meteorologische omstandigheden waaronder dit gebeurt (zooals Gatke dat deed op Helgolandmaar ook een onderzoek instellen naar de voedingsvoorwaarden, naar de broedvpgels van de Noordzee-eilanden. de omstandigheden, waaronder de jongen op groeien enz. Op groote schaal zullen de vo gels worden gevangen, vrij gelaten en nog eens gevangen, hetzij om eenvoudig hun gangen na te gaan, hetzij voor kroponder- zoek. waarvoor de vogel niet gedood behoeft te worden.’’ Eigenlijk is het een internationale ver plichting, geelt dr. Thijsse te kennen. In heel Europa is voor de vestiging van een ornithologisch station geen plaats aan te wijzen zoo gunstig gelegen als de Noordpunt van Texel. Afwijkende lezing over de ontdekking door de politie van den Inrit van de inbraak bty de fa .Berkemeyer te Amsterdam. Aanzienlijke n» van de Waal en van de Maas. Volgens bfl de K. L. M. ingekomen bericht is de P. H.A. E. O. gistermorgen om 6.06 van Sofia veri rokken en arriveerde om 9.20 te Athene. Hat vertrek naar Cairo zal waarschijnlijk eerst Zaterdag plaats vinden wegens pas moeilijkheden. Woensdagmiddag is in de Marco Polostraat te Amsterdam een driejarig jongetje van een veranda op de eerste verdieping gevallen Het ventje was zwaar gewond en is 's nachts overleden. Twee jongelui, n.l. C. Lodder van Nieuwe Niedorp en R. de Wit van Aartswoud. zijn gisteren teruggekeerd van een fietstocht ter lengte van pl.m. 4000 K.M. Deze onderne mende jongelui hebben hun route geno men via België en Frankrijk Rivieranaar Italië (Genua, Milaan enz.) om over Zwit serland en Duitschland weer naar Neder land terug te keeren. Gedurende vrijwel alle nachten hebben zij ta een door hen meegevoerde tent doorge bracht Van verschillende zijden echter wordt verkondigd, dat het meermalen voorkomt, .dat de politie eenvoudig gestolen goed met 'gelden, door assurantiemaat-chappijen ver strekt. terugkoopt en waarbij men de daders als contra-beieefdheid voor de medewerking op vrije voeten laat loopen. Wij mogen, aldus het blad, niet klakke loos accepteeren, dat ta de affaire Berke- meUer het verloop aldus is geweest. De po litiemannen. die er in gewerkt hebben staan goed bekend en evenmin mag men aanne men, dat de justitie met zulke handelingen accooid zou gaan. Doch wel interesseert het te weten in wiens, of beter nog. ta wier handen nu toch werkelijk de paar duizend gulden terecht zyn gekomen, die de assu rantie heeft uitgeloofd. Alle abonoe’s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 9(1(10 Levenslange gebeele ongeactiiktbeid tot werken door f TEft bij ongeval met f BEn bil verlies van een band. OE bi> verlies van een EQ bii een break van tagen ongevallen verzekerd voot -en der volgende uitkeerinoen vvUU.” vertier Taln beide armen belde beenen of beide oogen OU.” doodetiiken afloop ZOU.” Tnet of een oog dulmot wiisvinaer been of arm iltr.) 7 Allerlei berichten. Volgens van de grens afkomstige berichten laten de opstandelingen ta verband met de aanwezigheid van vele agenten der bonds regeering geen berichten door. He revolutionaire comité bericht, dat twee oorlogsschepen, die de bondsregeering uit Rio de Janeiro zond, de zijde der revolutio nairen hebben gekozen, evenals vijf vliegma chines. die naar Minas Geraes waren gezon den. Tegengesproken wordt Palmyra hebben bezet. Een troepenmacht van duizend opstande lingen drong den staat Espirito Santo binnen. De revolutionnaire generaal Miguel Costa heeft met 2000 opstandelingen een aanval van bondstroepen bij Castro, in den staat Parana afgeslagen. De revolutionnairen zijn meester staat Alagoas, welks regeering overgegeven. Geen enkele spoorweg van Sao Paolo wordt door de revolutionnairen bedreigd. Ter voorziening in de schaarschte gaan de bondsautoriteiten over tot het betrekken van vleesch van Buenos Aires en Montevideo. Beslissende gevechten rond Sao Paolo. Tusschen de steeds meer naar Sao Paolo oprukkende opstandelingen en de Braziliaan- sche regeeringstroepen hebben in de onmid- dellijke nabijheid der stad hevige gevechten plaats gevonden. Beide partijen leden kleine verliezen. De leider der opstandelingen, de yargas, dit tot toekomstig president der re bellen gekozen is, zou, naar verluidt ver klaard hebben, dat de revolutionnairen thans ook in den staat Blo de Janeiro hunne troe- in den zich heeft tuinder ten goede komt, die dit hard noodig heeft, gezien de bijzonder lage prijzen die voor de producten betaald worden. Voor het Nederlandsche volk, dat in zijn ministers toch ziet de re geerders en bestuurders, die de macht hebben, maatregelen te nemen, is dit blijk van onmacht tegenover de directie van de spoorwegen niet hartverheffend. Het is dringend noodzakelijk, dat daaraan een einde komt en dat de re geering haar macht laat gelden door de vrachtprijsverlaging te gelasten. Ge schiedt dit niet, dan vreezen we. dat de volksvertegenwoordiging in groote meer derheid haar daartoe zal dwingen en dat zal nooit bij kunnen dragen tot versterking van de positie. Tot 3 No-' vember bestaat daartoe nog gelegen heid, want dan vangen de algemeen? beschouwingen aan over de Staatsbe- grooting, waarvan een voornaam deel gewijd zal zijn aan de krisis in den landbouw. Het grootste deel van de ge produceerde groenten en van het gepro duceerde fruit is dan wel reeds vervoerd, maar alS de regeering zonder dwang van de Kamer de beslissing neemt, blijft in alle geval de voldoening, dat zij zich ten slotte, zij het dan ook na lan gen strijd, heeft laten gelden bij de directie van de spoorwegen, en dat Is misschien van nog gzooter belang dan de eindelijk bereikte verlaging. Een rezeeringsmededeelinz- De Braziliaansche legatie te 's-Gravenhage deelt het volgende bericht mede, dat zij gis teren telegrafisch van haar regeering ont ving: Generaal Nepomaceno Costa is te Floriana- polis aangekomen, van waar hy telegrafeerde, dat de toestand goed is. De regeering heeft een besluit gepubliceerd, om den normalen handel in levensmiddelen te verzekeren. Het Ministerie van Oorlog en dat van Marine ztjn in volle bedrijvigheid om het gecombineerd plan, ter beperking der onlusten, uit te voe ren. Het leger in Minas Geraes staat onder bevel van generaal Azevedo Costa. De regee ringstroepen zetten hun opmarsch in Minas Geraes voort Onlangs moet te Amsterdam een uitge breide oplichters-affaire aan het licht zyn gekomen, waarvan de slachtoffers de Justitie nog niet in kennis hebben gesteld, omdat zij willen trachten een regeling tot schadeloos stelling te treffen. ..Het Volk" deelt hierover het een en ander mede. Sinds een vyftal jaren heeft een zekere F. R. die deelgenoot was in een bekende as surantie firma, buiten deze vennootschap om „zaken" gedaan van een wel heel verdacht karakter. Met ta! van menschen. zoowel ryke als minder bemiddelde, trad R. in relatie en be woog hen dan soms zeer belangrijke bedra gen af te staan, die hy zooals hy beweerde, noodig had voor het koopen van gronden in Brabant. Hy spiegelde den goedgeloovigen lieden, die hy imponeerde door zyn ami- calen omgang, voor, dat er met die gronden buitengewoon veel te verdienen zou zyn en deed het gemeeniyk voorkomen alsof hij de m&ischen. die hij in zyn ..zaken betrok daarmede een grooten dienst bewees. Bijna altyd slaagde R. erin zyn menschen door valsehe voorspiegelingen te misleiden en het gebeurde dan ook vaak, dat hu met tienduizend van den een en vyftienduizend gulden van den ander naar huis ging. Grond werd er lichter nooit gekocht. Toch kregen zyn eerste geldschieters hun kapitaaltjes terug, dikwyis zelfs met een flinke wins’ van eenige duizenden erby. R. kon dit doen door telkens met andere men schen in re.atic te treden, die hy op dezelf de wijze bewerkte, meerendeels met succes. Met het geld dat hy van hen ontving betaal de hy de van anderen geleende bedragen be nevens de „winsten” terug. Hy stopte dus het eene gat met het andere. Zoodoende kwam het in niemand op om eens een onderzoek in te stellen naar de voorgegeven winstgevende grondspeculaties van R. ta Brabant. Bovendien „werkte” hij voornamelijk die handclskringen. waarmede hij door zijn deelgenootschap ta de assurantieflrma. da gelijks contact had Vooral onder tabaks handelaars moet R. vele slachtoffers hébben gema&kt. Niet alleen de patroons, maar ook de bedienden wist hy door zyn verhalen over de grondspeculaties te bewegen aan zyn fictieve kaken deel te nemen met meer of minder groote bedragen. Het was te voorzien dat deze zwendel- praktijken, waarmede R. een jaar of vijf ge leden begonnen moet zijn toen hy in finan- cieele moeiiykbeden verkeerde, eindelyk aan het licht moesten komen. Het is nog te ver wonderen datdit niet eerder gebeurd is, waar R. toch zooveel menschen deelgenoot had gemaakt van zUn „geheim." Op n goeden dag is het echter toch uitge- gekomen. doordat iemand, die R. tienduizend gulden had gegeven, doch daarvoor geen kwitantie had ontvangen, een schrijven zond aan de assurantie!irma waarvan R. deelge noot was. Zün compagnons wisten niets van de vermeende speculaties af en een dag na- dat R. uit de firma verdween, vertrok hy met de Noorderzon. Men vermoedt dat hij zich op 't oogenblik in Italië bevindt. Zooals gezegd was de assurantieflrma vol komen onkundig van R.'s handelingen. Het is natuurlijk uiterst moeiiyk vast te stellen hoeveel slachtoffers R. heeft gemaakt, doch het feit, dat hy vijf jaar lang bezig is ge weest, doet vernweden dat dit aantal zeer groot is. Het totale bedrag, waarvoor de menschen benadeeld zyn. beloopt zeker zes a zeven ton. Te ernstiger is deze geheele zwendelaffaire omdat ook eenvoudige lieden, die niet over groote bedragen konden beschikken, rich hebben laten onzwerpen om aan de .-r- meende speculaties deel te nemen. die algemeen noodzakelijk ge- ▼erlaging der spoorwegvrachten is het intusschen een vreemde geschie denis. waardoor tevens wordt aanve- toond. hoe uiterst moeilijk het hier te lande Is om iets gedaan te krijgen, ten gevolge van de zeer gecompliceerd?, werkwijze, die hier bestaat. Menschelljker wijze mag men aanne men, dat de minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en president van den ministerraad overtuigd is van de noodzakelijkheid der verlaging van de spoorwegtarieven In dezen tijd In het belang van land- en tuinbouw. De crisis commissie Lovlnk. door hem zelf inge steld om hem van advies te dien.-n heeft na uitvoerig onderzoek vrachtra- rlefverlaglng noodzakelijk geoordeeld Ook het centraal comité uit land- en tuinbouw en handel heeft zich met een dergelijk verzoek tot de regeering ge wend. De minister zal zich nu met een gelijk verzoek om verlaging hebben gewend tot de directie, van de spoorwegen. De maatschappij self heeft echter nog geen klagen; er wordt nog genoeg vervoerd en waarom dan wijziging in het ta rief? De Nederlandsche handel, die op de veilingen koopt, moet immers toch van de spoorwegen gebruik maken om de producten naar het buitenland te vervoeren, dus waarom die winst ntet genomen? Daar de spoorwegmaatschap pij onder den Minister van Waterstaat ressorteert en de regeering de helft van de leden benoemt in den raad van com missarissen, zou men zeggen, dat z’j door middel van den Minister van Waterstaat daar dus alles te zeggen had. Vandaar dat ook de organisaties zich thans wenden tot dien minister. De Mi nister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw zal met hem overleg hebben gepleegd. In Nederland is dat echter niet zoo eenvoudig. Zooals thans met de meeste zaken, waar drie of meer ministers wat over te zeggen hebben, zoodat men nooit weet of men ergens aan het goede adres Is, zoo gaat het ook met deze alge meen noodzakeljjk geachte verlaging der vrachttarieven. Als de directie van de spoorwegen er geen zin in heeft, wordt de Minister van Financiën te hulp ge roepen, want als de spoorwegen een te kort hebben, >noet de Staat bijpassen Behalve de directie zijn, zooals uit dit alles blijkt, ook drie ministers bij dezen zeer eenvoudigen maatregel in het be lang van land- en tuinbouw betrokken Intdsschen blijkt de directie niet ge negen om aan het verzoek te voldoen, althans voorloopig. Als eisch wordt ge steld, dat het vervoer van een bepaald aantal wagons bij den verlangden vrachtprijs door den handel zal worden gegarandeerd. De handel kan dit niet, dat is practisch onmogelijk, omdat de organisatie daarvoor ontbreekt. Thans wil een ander lichaam zich voor het geëischte aantal wagons borg stellen, maar daarmede neemt de spoorwegdi rectie weder geen genoegen. Het meest stuitende In deze geheele geschiedenis is echter, dat de spoorweg directie wel 30 procent verlaging van de vrachttarieven geeft op het vervoer van buitenlandse!) fruit, van Rotterdam, waar het per schip aankomt, naar de verschillende plaatsen in ons land. De reden hiervoor is, dat die handelaren wel eén overeenkomst hebben gesloten voor een bepaald aantal wagons en ver der, dat men deze verlaging wel geven moet, omdat de handel anders gaat naar Antwerpen of Hamburg, terwijl de eigen land- en tuinbouw niet weg kan loopen en de producten op geen andere wijze vervoeren kan dan met de spoor wegen. Voor den zich in nood bevindenden land- en tuinbouw is deze manier van handelen, die tot geen ander resultaat leidt, dan dat verlaging der vrachtta rieven steeds maar wordt uitgesteld weerzinwekkend. Ieder weet, dat in het algemeen het bedrag, dat de vrachtprijs verlaagd wordt, op dit oogenblik den BUREAU) HQF 6. ALKMAAR Telefoon: Administratie Nq. <33 ftrdacür No. C3 De 8-Octoberfeesten te Alkmaar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1