:n SNOTPOEDER Bij het veertig-jarig Priesterfeest SPAARBOEKJES FIRMA JAN KiiHNE, St JACOBSTRAAT hask Fnidsen Voor Zelfscheerders Vergeet niet de KATH. ILLUSTRATIE te laten inbinden! Mgr. Adrianus PetrusWilhelmus Hopmans Laatste Nieuws ER „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 124 ALKMAAR DRUKKERIJ BOEKBINDERIJ - SCHOOLBOEKHANDEL FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR blad BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD ZATERDAG 11 OCTOBER 1930 van Telegrafisch Weerbericht PROVINCIAAL NIEUWS „De Schuttevaer" STADSNIEUWS Wiener Weiss Quartet rente 3 12 procent Nieuwe zaak Na de ramp van de R 10; MARKTNIEUWS TELEFOON 184 iloo en zij zuilen spoedig genezen zijn in pakjes, voorzien van ons fabrieksmerk ALOM VERKRIJGBAAR Geeft de kippen bij snot onze Late bloei Aigemeene ledenvergadering der R. K. Vereeniging van Handels- relzigers Voor prijzen van f 2.75, f 2.-, f 2.50 en f 3.- maken wij een prachtboek voor de winter avonden (het ontbrekende kan aangevuld worden.) Op verzoek wordt het werk bij U -,,an huis gehaald Aanvulling kerkberlcbt St. Dominlcus De Franschen en bet Vredesverdrag M.KATER alkmaar Bezoekt thans de Boom- en Bloemkweekerij „Sursum Corda” te Schoort Onss nieewe Dahlia's staan in vollen bloei. P. VAN BODEGRAVEN TUINARCHITECTUUR. BERGEN van d 769.9 mM. te barometerstand 739.2 m.M. t» barometerstand soberheid, De huldiging van den ouden Schuttevaer BATAVIA—AMSTERDAM VICE VERSA Een recordvlucht in 14 dagen Uitgifte van speciale postzegels MOR. ADRIANUS PETRUS WILHELMUS HOPMANS Het Volk. „Een groote verrasiing". dat de werker GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Dr. Eckener te Londen ALC. VTCTRIX—W. F. C. oor nW MISCHA WEISBORD EEN AANRIJDING Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30. Telefoon 838 Een profetische benoeming. Zoo had de Paus van bet Eucharistisch le- itt benoemd een Bisschop, van wien de an- Eu- Breda TUREN ING ETERS ANDEN N aratei p. 12) isten nfondJ Alkmaar, ij October 1930 De Directeur voomoemd, ED. V. D. HEUVEL. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMIC ALIÉNHANDEL Eerst een weinig Purol Inwrijven en daar na inzeepen; dan scheert men zich schoon zacht en pijnloos. In den tuin van den heer Trybetz. in het Fayglop staat een witte seringenboom in volle bloei. Voor belangstellenden is d« boom gratis te bezichtigen. Telegraaf (Amtaenlus). „Een sensationeels gebeurtenis’. DONDERDAG-morgen half 10 huwelijks inzegening en gezongen H. MIs voor bruid en bruidegom. WOENSDAG-avond en DONDERDAG- avond om half 8 gelegenheid om de plaatsen gelden te betalen ten kantore van de. Noor- derbank, Langestraat. Morgen 12 October, zal het 40 jaar gele den rijn, dat Z. D. H. Mgr. Petrus Hopmans, Bisschop van Breda, de H. Priesterwijding ontving. Dat is een dag, waarop we dank baar Jegens Ood mogen herdenken de groote verdiensten van een welbesteed werkzaam en heilig Priesterleven. Dit beroemde uitsluitend uit dames be staande quartet zal op Donderdag 16 Octo ber, des avonds te 8 uur in 1 Gulden Vlies een bultengêwoon concert geven. Het programma bestaat uit werken van Haydn, Beethoven en Dvorak. Het Wiener Weiss Quartet bestaat uit de dames: Lily Weiss, Lotte Hanunerschlag, Lotte Selka en Frieda Krause. De pers schreef: In den afgeloopen nacht rijn dr. Eckener en kapitein Von Schiller te Londen aange komen. om heden als vertegenwoordigers van de bemanning van het luchtschip ,Oraf Zep pelin deel te nemen aan de plechtige bij zetting van de slachtoffers der R. 101. De Duitsche gasten werden aan net sta tion door vertegenwoordigers der regeering en door eenlge leden van het Koninklijk Luchtvaartkundig genootschap ontvangen. denkt zich n.l. in om op d' sloenendekken links en rechts, voor en ach ter rails fn te brengen met kogellagers en op de hoeken draaischijven. De passagle: s De Russische violist Mlscha Weisbord, de geniale Jonge meester, die van zijn negende Jaar af tournees door geheel Europa en Hand elsblad <H. Rutters). „Uitnemend. zóó Intens muzikaal, zóó frisch, zóó be- heerscht en toch zoo gevoelig warm, subtiel en geestig.” kunnen nu aan boord van het te verlaten schip reeds in de reddingsboot plaats ne men. Over de rails naar de draaischijf er de booten kunnen aan elke gewilde zijde het schip verlaten, beladen met de e.v. schip breukelingen. Deze duikproeven zijn reeds herhaalde malen genomen, o a. vanaf het Konlnginne- dok te Amsterdam, vanaf de stoomschepen: de „Papendrecht”, de „Meerdrecht", de „Ben galis” vanaf de Scheld ekaai te Antwerpen enz. Niets staat dus invoering van dit systeem meer in den weg. als dat internatio nale zeewetten nog voorschrijven „open boo ten”. Amerika maakte, zal in November onder 1 auspiciën der N.V. Internationale Concert- directie Ernst Krauss een groote tournée door ons land maken en een twintigtal con certen geven, oa in deze stad. Geza Frid zal aan deze concerten mede werking verleenen. Morgen speelt Alcmaria haar tweeden thuiswedstrijd en wel tegen W. F. C. De laatste wedstrijd heeft voldoening ge schonken en ongetwijfeld nieuwen moed ge geven voor den strijd voor morgen. Daarom tal de ontmoeting tegen W. F. C. wel be langstelling trekken. De Wormerveerders rijn graag geziene tegenstanders, die steeds een enthousiasten wedstrijd speelden. Daar tegenover zal Alcmaria een even enthousiast spel moeten stellen, waardoor de toeschou wers van een spannende ontmoeting getuige kunnen zijn. Nadat Schuttevaer Jr. een kleine inleiding had gehouden, verscheen de nog krasse grijs aard op het podium van één der bioscoop theaters en werd door de aanwezigen met een spontaan applaus begroet Deze vertelde op pittige, aangename wijze van zijn avontuurlijken tocht en dat dit de aanwezigen boeide, bleek uit het aandachUg luisteren. Na zijn vertellen werd hem een langdurig daverend applaus gebracht, een bewijs dat vejjn met den pionier voor een veilig red dingsmiddel ter zee. medeleven. Van de gedane kapseis-demonstratie staar, in de etalage van de fa. Spaander <fc Co in de Langestraat, zeer mooie foto’s. Het te water laten van de „Schuttevaer het zoogenaamde duiken. De uitvinder is van het idee uitgegaan, dat in den regel bij het strijken der thans be staande „open booten" deze dikwijls tegen het te verlaten schip stukslaan. Er moest dus een middel gevonden worden om de boot zonder gebruik van davits over boord te krij gen. Hierin is Schuttevaer geslaagd. Juist doordat de-e boot overdekt is en niet kap selden kan. Schuttevaer rioleering met aftakkingen absoluut nocdlg wa- Het viel ons mee. dat de vooizitt-r toezeg de, dat gelijk met de wegvcrbc'eriag de wa terafvoer geregeld zal word'n. We hopen alleen, dat dit niet zal gevonden worden door het graven van*een greppel: dat is niet afdoende. Voor den goeden toestand van den nieuwen weg is het o I. eveneens noodig dat het water door rlolee-Ing ujrd’ afgevoerd. We z|jn benieuwd, wat er van de toezeg ging van B en W. komt en of met het einde van de wegm Isère nu óók het einde van de watermlsère aldaar zal komen. We hopen, daarom, dat B. en W. de aan sporing van den heer Bal'us, dat als het gebeurt -j het zoo spoedig mogeljjk moet gebeuren, zullen ter harte nemen. Om tien uur gisterenmorgen had op den hoek Dubbele Buurt en Paternosterstraat een aanrijding plaats tusschen een met hoog- ovenvlakken beladen vrachtauto, bestuurd door N.S., alhier, en een luxe auto bestuurd door A. van H. te Amsterdam Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor voor. De oorzaak is waarschijnlijk het wederkeerig niet hooren van gelijktijdig ge geven signalen. De schade wordt door verzekering gedekt. De politie stelt een onderzoek in. een echt bovennatuurlijk karakter draagt. Het levenswerk van Mgr. Hopmans was vooral erop gericht, om in de harten der ge- loovigen een brandende liefde te ontsteken tot Jesus in de Eucharistie, om zijn Dioce- sanen te brengen tot de bronnen, waar de kracht ontspruit voor dit en het andere le ven. Daarom werd in het Bisdom Breda het werk van de Altijddurende Aanbidding op gericht, zoodat voortaan altijd door, dag en nacht, tot aan het einde der tijden een groep getrouwen zal neergeknield liggen voor het H Sacrament om den God van Liefde te bidden dat het Eucharistisch H. Hart van Jesus moge heerschen en leven in de harten van alle Dlocesanen. Geen wonder dat het werk van den chanstlschen kruistocht zich vanuit over Nederland verbreidde! Voor zijn priesters is Mgr. Hopmans een voorbeeld van levenseenvoud, werkdadlgheld en heiligheid. Uit de harten van priesters en geloovigen zal dan ook morgen een hartelijk gebed op stijgen: Domlnus conservet eum: de Heer behoede Hem nog vele Jarentot welzijn van het volk en ter eere Godst ALKMAAR, 10 October 1930 Bericht van de N. V. Alkmaarsche Exportveiling Andij vie per 100 stuuks f 0.50—2 70. Appelen per 100 pond f 7—24. Bloemkool I per 100 stuks f 7.60—18, Idem II per 100 stuks f 1504 90. Druiven per 100 pond f 1630 Gele kool per lOOstuks f 37. Groene kool per 100 stuks f 38. Kropsla per 100 stuks f 0.50 2 20. Knolselderie per 100 stuks f 5 509 20, Komkommers per 100 stuks f 3.506, Me loenen per 100 stukst f 634. Peren per 100 pond f 5—12. Prei 100 bos t 5 308.20. Pos telein per bakje f 0.57—0.82. Roode kool per 100 stuks f 16, Selderie per 100 bos f 1.904.10, Spinazie per bak f 0.300.82, Spruiten per 100 pond f 514, Sntfboonen per 100 pond f 22.9027, Dubbele Spercie- boonen per 100 pond f 2.60-22, Tomaten per 100 pond A f 13.80—14* 8 f 16.50, C f 10.90. CC f 2.10. Uien per 100 kilo f 0.50 2 90, Wortelen per 100 bos f 3.907 20. Chi- neesche kool f 0.503.60 per 100 stuks. AMSTERDAM. 10 October Aardappelen Zeeuwsche elgenh. 3.503.70: Flakkeescbe eleenh. 3.703.80; Spulsche pooters 2.80 3 00. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen 750^ HL. Vicaris- Generaal. In 1908 benoemde Mgr. LeUten zijn secre taris tc*t Vicarls-Generaal. Niemand verwon derde indertijd deze benoeming, men bad niet anders verwacht. Tevens aanvaardde Mgr Hopmans het aan het Vicariaat ver bonden ambt van pastoor van het Begijn hof. Een nieuw tijdperk In zijn leven ving aan, ®en tijdperk, waarin meer rechtstreeksche leiding over het Bisdom werd gevergd en krachtige steun aan den reeds hoogbejaar den* Bisschop Eenlge maanden na deze benoeming volg de die van Kanunnik van het Kathedrale Kapittel. öp 18 Mei 1914 verwisselde Z. D. H. Mgr. LeUten het tijdelijke met het eeuwige. De Vicarls-Generaal Mgr. Hopmans nam als Vicaris Capitularis ad interim het bewind over het Bisdom over, in afwachting van de benoeming van den opvolger van Mgr. Leü- ten. Boven Europa trokken Intusschen som bere wolken samen. Het gerommel van den naderenden donder, van den komenden we reldoorlog was in de verte reeds hoorbaar Al crltleker werd de toestand. De moord van Serajewo maakte een uitbreken van een Europeeschen krijg bijna onvermijdelijk. Het Vatlcaan zag met groo.e bezorgdheid al die droeve verwikkelingen zich opeenhoopen. En rie. temidden van al die somberheden sterft z- H. Paus Pius X, de zachtmoedige heilige Paus, bevorderaar bij uitstek van het Eucha ristische leven. Doch nog voor hü stierf wees hij Breda’s nieuwen Bisschop aan. Wat ge beurde immers? °P 22 Juli, meer dan twee maanden na den dood van Mgr. LeUten, rond den mid dag. ontving de HoogEerw. Heer Vlcarls-Ge- heraal, Mgr. Hopmans een telegram, dat hü benoemd was tot Bisschop van Breda. Hoogste Weenen. Laagste Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen, later in het Noorden wellicht toenemende, meest Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind, meest betrokken of zwaar bewolkt met kans op regenbuien, zachter. Volgens den diplomatieken medewerkt van de „Daily Telegraph" zou de FTanscht regeering voornemens zijn, binnenkort te Londen stappen te doen, om zich op de hoogte te stellen wat in de kringen der Brit- sche regeering de meenir.g is, ten aanzien van den Duitschen eisch van herziening van het Vredesverdrag m het bUzonder met be trekking tot Dantzig en den Poolschen Cor ridor. Verder ten aanzien van den Duitschen eisch van een geheel of gedeeltelUk morato rium en tenslotte met betrekking tot de kwestie van het cntwapeningsplan, zooals dit aan de orde komt in de binnenkort te hou den zitting der voorbereidende ontwapenings commissie. TE WATER Gisterenmiddag om half vijf reed de knecht van den heer Mors, Achterstraat, toen hij In wilde vaart de brug bü de Appel- steeg affietste op bet Luttslkoudorp met In de Magdalenenstraat heeft de heer C. Bijtjes een nieuwe zaak geopend. Reeds eerder had de heer BUtJea op het Verdronkenoord een zaak in speelgoederen enz. en hjj heeft rich In deze branche reeds eenlge bekendheid verworven In de Magdalenenstraat heeft hij een ruimen winkel tot zijne beschikking, waarin men een goed overzicht heeft van de speel goederen. galanterieën en huishoudelijke artikelen. De heer BUtJes verkoopt zijn artikelen hoofdzakelijk tegen eenheidsprijzen, terwUl hU ook levert aan winkeliers De zaak is op 8 October reeds geopend. Naar wU vernemen, is de piloot van de K. L .M G. de Roller, van plan, om voor of in den aanvang van 1931, een record vlucht te maken van Indië naar Amsterdam en terug in hoogstens 14 dagen. Het ligt in zijn bedoeling, dag en nacht door te vliegen, waarbij hij een route heeft gekozen, welke afwUkt van die der Holland— Indiëvluchten. Eventueel zullen voor deze vlucht speciale postzegels worden uitgegeven, waartoe P. T. T. medewerking toegezegd heeft. Nog twee pi'oten mak»n d-n tocht mee. Indien het publiek voldoende belang stelt in deze «nelpnstverblnding. Is het welslagen verzekerd De heer Te Roller orga nis» "-rt den tocht geheel buiten de bemoeiënls van de K. N. I. L. M. Geopend iederen werkdag van 912 uur. Voor werkgevers van 91 en van a5 uur. Maandag- en Donderdagavond van?8uur. Bemiddeling speciaal voor kantoorpersoneel op Donderdagavond. Voor vrouwelijk per soneel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschreven: 1 bakker, a banketbakkers. 3 beton werkers. 1 boekbinder, 8 chauffeurs, ia grondwerkers, 1 drukker, 6 kantoorbedien den, 1 kistenmaker, 1 klinker, 1 kok, a let terzetters, 1 loodgieter, a loopknechts, a machinisten, a mach, houtbewerkers, a meubelmakers, 3 metselaars, 6 opperlieden, 4 pakhuisknechts, 1 politoerden 1 piano- reperateur, 1 reiziger, 10 schilders, a steen bikkers, 2 stoffeerders, 4 stukadoors, 1 smid, 10 sigarenmakers, a tuinlieden, 24 timmer- liden, 5 voegers, 2 i.zerwerkers, 68 losse- en transportarbeiders, 2 dienstboden, 3 werk sters. Geplaatst: 1 electricien, ao grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 loopjongen, a metse laars, 1 schilder, 4 timmerlieden, 1 wagen maker. I flets en *1 te water. Door eenlge voorbijgan gers werd hj) op het droge gebracht. nalen van het Bisdom van Breda zullen ge wagen als van den Bisschop van het Eucha ristisch Leven. Het was een der laatste be noemingen van Z. H., het was er een, die een keer te meer het fUne inzicht. Ja, den profctlschen blik van dezen heiligen Paus aantoont. Op het Bisdom wachtte men intusschen vol ongeduld op de offlcleele benoemings brieven. Doch deze lieten op zich wachten en zUn nimmer aangekomen. De oorlogsfronten hadden ztch gesloten en enkele weken lang lag het heele postverkeer in de war. Dit werkte weer eenlgszlns regelmatig, toen langs omwegen de post toch van het eene land naar het andere kon gezonden worden. De bisschopsbenoeming kon dus niet als officieel worden beschouwd, wanneer niet de offlcleele papieren waren aangekomen. Toen ze uitbleven en daarvan melding was gemaakt te Rome, werden door Z. H. Paus Bencdictus XV nieuwe brieven uitgevaar digd. Deze arriveerden eerst op 23 October en er bleek uit, dat Mgr. Hopmans door Z. H. Paus Benedictus XV op 8 September was ge- praeconlseerd Op 1 November 1914 werd daarop de nieu we bisschop geconsacreerd Breda’s Bisdom had een nieuwen Bisschop. Nu kon zich het rijke priesterleven volledig ontplooien. kreeg hij van Wethouder Apel doorn een reprimande voor deze snoode ver loochening van zUn fractiegenooten. Ten aanzien van het punt ,jü dan niet nieuwbouw van een openbare lagere school” ging de heer Baltus echter toch maar mee met zijn fractiegenooten. De heer Dirkson stond er bulten en ging met links mee. „De plaats waar de school moest komen” was het tweede punt. Terecht vroeg de heer Dirkson, met welke bestemming het terrein aan de Jan Oldenburglaan indertijd aange kocht was; en toen de raad hem het ant woord schuldig bleef, gaf hij het zelf maar. Dat terrein was n.l. voor de nieuwe school bestemd en hij bleef daarbij, alleen gesteund door zün buurman, den heer M. Martin. De drie andere R. K. lieten zich overreden en gingen met links mee. De nieuwe school komt er, en zal. alles bij elkaar, een kleine ton kosten. Den wensch van den voorzitter, dat dit besluit in het belang van de gemeentefinanclën mocht blUken te zün, begrepen we niet best, maar dat zal wel aan ons liggen. Bij de rondvraag kwamen twee punten naar voren, die ons sterk interesseerden. Eerstens het plan van „Bergen’s Belang’ om bü de spoorwegen stappen te doen om verbetering te krijgen in de spoorwegverbin ding naar Alkmaar en Amsterdam. De heer Zeiler bracht er zeer juist de ongelukkige verbinding met Haarlem bü ter sprake. ..Bergen’s’ Belang” heeft hier een vóórname kwestie aangeraakt. De verbinding van Bergen met Alkmaar en het Zuiden moest, met het oog op het steeds toenemend aantal forensen, veel beter zün. Speciaal willen wü wijzen op de trein verbinding met Alkmaar. Het aantal te Alk maar werkende forensen is zóó groot, dat het geen overbodige verandering zou zün als het tramverkeer meer sou ingericht worden op de kantooruren. Want groot is het aantal Bergenaren, dat in de gegeven omstandighe den het tramverkeer prefereert boven het busverkeer. De overwegmlsère en nog veel andere bus-misère spreken daar een voor naam woordje in mee. Tenslotte kwam ter sprake de deplorabele toestand van den driesprong Oosterweg TurfwegKogendük. Eindelijk is men thans begonnen met de verbetering van den weg aldaar. Het begon er echter op te lüken. dat dit werk maar half werk sou worden; want er viel niets te bespeuren van de voorziening in den water afvoer. De watergang op dit punt, vooral in het natte jaargetüde, is zoodanig, dat de toestand voor de omwonenden beslist on houdbaar wordt. Het water vindt geen uit weg en loopt in de tuinen en op het erf van de bewoners. Zeer terecht wees de heer Den Das op de noodzakelijkheid van voorziening in dit euvel en de heer Swaag betoogde tftarbü, dat Op aj. Zondag 12 October zal de apotheek van Mevr, de wed. C. M. B. Wanna, Mlent 11. geopend riin; de andere apotheken zün gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. Se apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is geerarende de geheele daarop volgende week ’s nacncs geopend. De andere apothe ken zün behalve ’s Zondags en op feestda gen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur f's Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. Afdeeling „St. Laurentius” te houden op Dinsdag 14 October 1930 In het lokaal van den heer P. Hecker, des avonds te 8 uur. De agenda bevat o.a. de volgende punter. Bespreking Wlnter-campagne. Voorstellen door H.H. leden worden gaarne ingewaclit Definitieve vaststelling Reiskas. Een werkzaam en heilig priesterleven. Het leven van Mgr. Hopmans wordt ge kenmerkt door een grooten eenvoud, een geweldige werkzaamheid en een buitenge- wone heiligheid die zün oorsprong vindt in het dlep-overtulgd Eucharistisch leven van dezen grooten kerkvorst. Zün eenvoud spreekt telkenmale als Z. D. H. op zün reizen door steden en dorpen kinderen ontmoet, over wier reine onschuld de Bisschep rich evenzeer verheugt als de goddeiüke kindervriend bü Zün rondgang door Gallllea. Voor de jeugd, de hoop der toekomst, heeft Mgr. Hopmans gezorgd door het BUzonder onderwüs zoo sterk mogelük te bevorderen. Er bestaat thans welhaast geen enkele parochie meer in het Bisdom Breda, of zü heeft naar katholieke lagere scholen voor jongens en meisjes. Breda, Roosendaal, Ber gen op Zoom en Hulst hebben hun eigen katholieke instellingen voor middelbaar on derwüs. Voor de opleiding van de priesters aan het klein Seminarie heeft Mgr. Hopmans het leerprogram geheel in overeenstemming gebracht met de elschen, die op een gewoon gymnasium worden gesteld, terwül toch het instituut het karakter van een vormschool voor toekomstige priesters heeft behouden. Het werk voor de schoolvrije jeugd en de organisatie van de K. J. V. (Katholieke Jeugd-Vereeniglngen) geniet den voartdu- renden steun van Mgr. Hopmans. In het Bisdom Breda werd de grondslag gelegd voor de katholieke Sportbeweging in Neder land, die thans tot een machtigen bond is uitgegroeid. Een buitenstaander kan zich geen denk beeld vormen van de geweldig omvangrijke taak, die het bestuur van een geheel Bisnom met zich brengt. Mgr. Hopmans kent geen rust, neemt nooit vacantle, slaapt heel wei nig en werkt voortdurend. *t Is bewonde- renswaardig. met welke vlugheid en nauw keurigheid de drukke correspondentie be handeld wordt. Overal waar de behoefte bestaat worden nieuwe parochies opgericht: bü de uitbrei ding van de stad Breda zelfs drie tegelük. Dat is een machtig middel voor het behoud van het geloot in de harten van het Bra- bantsclie en Zeeuwsche volk. Mgr. Hopmans beeft een open oog ook voor de sloffelüke en zedelüke belangen van het volk. De sociale en economische organi saties kui.nen rekenen op groote belangstel ling voor het werk dat door hen voor arbei ders, middenstanders en boeren wordt ver richt, hetgeen bü vergaderingen en congres sen voortdurend aan den dag treedt. Het Wit-Gele Kruis werd in het Bisdom Breda opgericht dank zü den steun en aan moediging van Mgr. Hopmans, en thans is er geen enkele parochie meer in heel het Diocees of er bestaat een afdeellng van het Wit-Gele kruis met een eigen Kliniek waar geneeskundige behandeling wordt verleend, terwül overal de wijkverpleegsters als barm hartige Samaritaanschen rondgaan om olie en wün te druppelen in de wonden, die riek te en lüden tri' het lienaam en het hart der menschen geslagen hebben. Maar behalve de groote werkzaamheid waardoor het leven van den thans jubilee renden kerkvorst is gekenmerkt, wordt alles overstraald door een groote heiligheid, aoo- dat al bet weit van deaen Apostel Christi Enkele levensbijzonderheden. Mgr. Hopmans werd geboren te Btand- daarbuiten den 22,1011 Augustus 1865. Gelük zoovelen uit deze streek toog de Jon gt Petrus spoedig naar het Instituut St. Ma rie te Huibergen en maakte daar de voorbe reidende studie voor het Klein Seminarie Van St. Marie trok de Hulbergsche student naar het Klein-Semlnarie van Ypelaar. Mgr. H. van Beek, toenmaals Bisschop van Breda, arbeidde uit volle kracht aan de vervolma king van deze voorbereidingsschool voor de hoogere prlesterlüke studies. Er neerschte daar een streng regiem en van ieder student werd geëischt, dat hü rich met hart en ziel aan zün studie wüdde. Voor den jongen etudent Hopmans was eenlge aansporing in dezen zin niet noodig. Zün studlegenooten toch vertellen als de meest levende herinne ring dier Jaren, dat hü een harde was Op Ypelaar volgde Hoeven. Op 12 October 1890 had de H. Priester wijding plaats, verricht door Z. D. H. Mgr. P. LeUten. die den in 1885 overleden Mgr. H. van Beek als bisschop van het bisdom Breda was opgevolgd. In 1891 vertrok de jon ge priester naar Leuven, om daar aan de oude Alma Mater zich verder te bekwamen. Toen hü daar in 1894 zü» studies beëindigde, keerde hü met den titel van baccalaureus in de theologie, naar het Bredasche terug. Eenlge maanden was hü nu kapelaan t'le Kruisland werd dan leeraar aan het Klein Seminarie totdat in 1897 Mgr. LeUten hem benoemde tot secretaris van het Bisdom De bevordering van den godsdienst, het godsdienstig leven, had allereerst zün volle aandacht, doch ook op sociaal terrein ar beidde hü veelzijdig. Het groeiend organlsatleleven wist in hem een krachtiger promotor, waarbü hü geen speciale voorliefde voor een bepaalden stand et voor een eng omsloten doel toonde, doch alles en allen zün volle medewerking schonk. Daar heeft hü geleerd een eigen oordeel te vormen over alles wat zich in het leven en streven der menschheid afspjelt. Hü werd een autoriteit in vele zaken. BUzonder aan de Drankbestrüding en de organisatie van de Katholiekendagen heeft hü zeer veel van >ün tüd en toewüdlng geschonken. DE RAADSVERGADERING VAN DONDERDAG Ofschoon de agenda er nogal tam uitzag, is er in de JJ. Donderdagmiddag gehouden Raadsvergadenpg' nogal wat belangrijk.-: an de orde geweest. Vooreerst de plannen voor den oouw van een nieuwe openbare lagere schoo- Ten aanzien van dit punt war de Raad in twee partijen verdeeld; 't was mr.ie- rechts tegen links; voor de RK heeft de zaak een andere wending genomen, dan ze hadden mogen verwachten. Ze hadden zich n.l. vereenlgd met het in een vorige vergadering door de S. D. A. P -’elanceerde voorstel tqt verbouw van de Ulo-school tot lagere school en nieuwbouw van een Ulo-school. Tot groote verwondering van de R. K fractie dee’de dr. Hemelrijk namens zün frac tiegenoot mede, dat zü hun oorspronkelijk plan hadden laten varen en de zUde gekozen van weth. Bogtman. die weer 'n nieuw terrein op het oog had, hetwelk alle voordeelen heeft. Wü erkennen die voordeelen gaarne, doch het heeft één groot nadeel, n.l. dat het geen gem-entegrond was, zooals de andere renoemde terreinen en dat er ruim 20 000 -iftgetrokken moest worden om het aan -pen. Dat maakte het plan weer be- ijk duurder. Wat heeft de gemeente nu aan het terrein aan de Jan Oldenburglaan. dat indertüd eveneens op voordracht van Wethouder Boatman werd aangekocht met de bedoeling er een schoolgebouw op te zetten? Waarom zag men toen niet in dit terrein niet voor het doel geschikt is en waarom dacht men toen niet aan het thans trekozen terrein ten Westen van de Oude Begraafplaats? De R. K. fractie, die haar houding reeds bepaald had. viel hopeloos uiteen; ze had niet gerekend op de veranderde houding van de S D.A.P.'ers. Hadden deze de R. K. van him nieuwe standpunt op de hoogte ge bracht, allicht hadden ook de R. K. een l'~aangenomen. Vader Baltus wilde er een rullhandeltl'- van maken en ▼erk'-ard'’ met het voorstel van links mee te zu'len gaan, als de opslag- '■ats aan ”arel d“ Orootelaan, d een doorn in het oog schijnt te zlin, verdwü- nen zou. Terecht i'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 14