ONS BLAD LEEKEPREEKEN L. Frankenberg—Alkmaar UT 9 {AAN JK !d De gevaren van onze slappe paedagogiek i” WZL5 oii VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 23» DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN ZATERDAG 11 OCTOBER 1930 f 3000 f 40 l Voornaamste qVCieuws Bel 150 op. wij helpen U direct Is Uw SCHRIJFMACHINE defect Audiëntie Hoog water tem Dr. W. J. A. de Leeuw naar EIT De nieuwe Oceaanvlucht Gelukt Een tiental gewonden It, lea Van het dak gevallen De postvliirhten Ned.-Indie De Maasbrug te Maastricht ondergeloopen De chapelle ardente in de Westminster Hall Het Missiehuis te Vetsen Driehuis Vechtende bruiloftsgasten Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Na de ramp van het luchtschip R. 101 JOH. LAUWERS Rake woorden van Een verklarin" der houding van Turkije N 0 ORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD Na. 433 of - ALS T GOD BELIEFT! Boyd’s vlucht over den Oceaan teelaard. antwoord Hindenburg te Aken. HOMO SAPIENS. van T LMAAB de neer maar plechtig In West-Friesland. In het „Haagsch Maandblad" treffen van Ziedaar de week Inwijding der nieuwe kapel door Mgr. Aengenent Reden van het uitblijven van vergunning van Turkije voor de Indlëviuchten. Hoog water in verschillende streken van ons land. De Rijkswaterstaat sü «elf een kweekertj gaan stichten. Een wetsontwerp tot invoering van een maalgebod is spoedig te verwachten. Hevige vechtpartij op een bruiloft te Tub bergen. EN EN EERD. oorddfe: gespaard, erdleoen. want het met mijn “o« 100. den namiddag zullen de studenten van het Missiehuis Z. D. H. en de genoo- Vergadering van het Kon. Ned. Landbouw- Comllé. 'nderhoud Jongeren, 'U willen ook nieu voorzorg, opgeofferd." te Nijmegen is gedeeltelijk de aan’egstelger van het ver- Natlonal- het part i ver van Blanken- schouw- jevolking .■ordt ge- Ije werd larl von tein. den >ezlt een ru'mte aatsen ia urg van Goethe ndernun on Bteln :ht De :teur en :U schll- nble be ien doed vburg in ireri nog dfc nor- tds weer hel men ze water uitsteekt weer herstelde, den Wykerkant, ABONNEMENTSPRIJS) eer kwartaal, voor Alkmaar f t. Voor bulten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal volgende week Maandag. Dinsdag en Don derdag geen audiëntie verleenen. LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.42 en overmorgen om 5.39 uur. Allo oboone's op dh blad ibn Inievolse de verzekerioKsvoorwaarden 3000 - Le’enslanae eeheele ongeschiktheid tot werken door f TRA bb een ongeval met OEfl bii verliea van -en hand. f ene bil verlies van een f bil een breuk -an ongevallen versekerd root sen der volgende uitkeeringen «VWW. „rile. van beide armen beide beenen ot beide oneen dondeliiken afloop J 250.- „.n Toel ot een oog duim ot wbsvinger 5,U- been of arm Naar wij vernemen blijkt uit nader door der regeering Ingewonnen inlichtingen, dat de reden van het uitblijven van vergunning van de Turksche Regeering ten behoeve van de Indië-vluchten moet worden toegeschre ven aan het volgende: De beslis Ing omtrent luchtvaartaangele- genheden, zoowel burgerlijke als militaire, berust in Turkije geheel in handen van den Chef van den Generalen Staf. In verband met bestaande plannen tot inrichting van een nationale organisatie voer de luchtrou ten, werden vooralsnog alle verzoeken voor geregeld trans!to-verkeer geweigerd, omdat de kwestie ten aanzien van de buitenland- sche verbindingen nog niet Is ontwikkeld. Wanneer hierin verandering zal komen is niet te voorspellen. De Nederlandsche ver tegenwoordiger in Turkije blijft dil’gent om in dezen voor de ontwikkeling voor de ver binding NederlandNederland ch-Indiü zeer ongewenschten toestand verandering te brengen en tot een behoorlijke regeling te geraken. Intusschen worden stappen ge daan om de eerstvolgende vluchten nog over Griekenland en Egypte te leiden. Zooals uit een vorige mededeellng aan de pers blijkt, werd deze houding van de Turksche Regee ring geenszins verwacht, te minder dat het hier een verbinding geldt tus chen twee gebiedsdeelen van het Rijk der Nederlan den, welke verbinding geenszins behoeft te geraken aan de belangen van Turkije. man der id toe en gevolgen rview ge- an Ame- rigen mr. tank Aan de 48 in de Westminster Hall opge baarde lijkkisten. bevattende het stoffelijk overschot van hen, die bij de ramp van het luchtschip R. 101 om het leven zijn geko men. trok gisteren van den vroegen ochtend tot den laten avond een geweldige menschen- menigte voorbij. De kisten zijn met een schat van fraaie bloemen bedekt. Aan den Ingang van de hall zijn twee vlaggen, de Union Jack en de vlag van de Royal Airforce, aan gebracht. De offlcieele rouwplechtlgheid had te 13 uur gistermiddag plaats in tegenwoor digheid van verscheidene duizenden perso nen. Alle autoriteiten waren door delegaties vertegenwoordigd. De dienst in St. Pauls Cathedral werd door den Prins van Wales en den Hertog van York, als vertegenwoordigers van den Ho ning, en alle leden der regeering bijgewoond. Ook de Minister-Presidenten der Dom in ion» de Mini ters van Luchtvaart van Italië en Frankrijk en vertegenwoordiger» van tal van mogendheden, waren verschenen. ot gedeeltelijk onder water. Het gemaal te Aartswoud kan het overtollige water niet vlug genoeg verwerken, waardoor die der polders moeten worden stopgezet in verband met het bereikte peil. De kaden van verschillende boezemwato- ren hebben daardoor bijzonder veel to ver duren. In de Schagerwaard zijn groote ga ten ontstaan, die gelukkig met Inspanning van veler krachten nog tijdig konden wor- den gedicht, waardoor den polder voor overstroom mg bewaard werd. Gevaar voor overstroomlng van de Reel is ook groot. Krachtige maatregelen zijn Intusschen ge nomen om dit te voorkomen. Op tal van overstroomde akkers stond nog winterkool. De revolutie In Brazilië Verdere uit breiding een proclamatie van den presi dent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25: elke regel meer 6^5. RECLAME per regel de eerste pagina; voor de overige pagina’s «50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: ledefe regel meer 0.12 Gistermorgen is de leidekker H.. die bezig "as het dak van de Oude Hervormde Kerk te Noerdwykerhout te voorzien van nieuwe leien, naar beneden gestort. In zeer aorg- wekkenden toestand werd hij per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden *t fa «ju useum ter van oud, asenten fo de hulzen, de nam. en een «sebouwd. soc reed, iten, m— ide huizen reel hlsto- 1 Amer.ü nen than, inmerklnt een huisje cud was ardlgheld' ika. fde, vroeg 'ët ik toch ■gent ant- 1ste voor. >e waren- EEN. bii verlies van 'n anderen sinner. Donderdagavond heeft te Albergen, ou der de gemeente Tubbergen een hévige vechtpartij plaats gehad op de Bruiloft van den landbouwer K. aldaar. Drie gebroeders G. hebben een zekeren van der A. met mes steken zoo ernstig toegetakeld dat hij alvo rens medische hulp kon worden verleend reeds een zwaar bloedverlies geleden had. Hij verkeerde in zeer emstlgen toestand. De bruidegom is door de bruiloftsgasten een gat in het hoofd geslagen. Ook een tiental bruiloftsgasten werden min of meer ernstig verwond. In den laten avond heeft de burge meester van Tubbergen met een drietal po litieagenten zich naar de ruziemakende feestgangers begeven en onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Twee van de Gebr. G. Tjn gearresteerd. i Veertig getuigen werden gehoord. In den Gelderschen Achterhoek Naar uit Lochem gemeld wordt, zijn de riviertjes en beeken in den Gelderschen Ach terhoek tengevolge van den ontzettenden re genval der laatste dagen, onrustbarend geste gen. Vele zijn buiten haar oevers getreden en de weilanden zijn over groote uitgestrekt heden overstroomd. In allerijl zijn maatregelen getroffen om het bedreigde vee in veiligheid te brengen, terwijl de bevolking In- groote ongerustheid verderen was van het jaar gadeslaat. Barometerstand 9 uur vm.: 7.64, stilstand. De uitvoerders voor de nieuwe Maasbrug te Maastricht hebben wel pech. Nadat enkele weken geleden de dam wand van den grootsten bouwput Inzakte, is thans door de plotseling sterk gewassen Maas 66 c M In 24 uur het werk stopgezet, doordat alle putten totaal ondergeloopen zijtSzoodat van den damwand zelfs niets meer boven en dus ook de Inmiddels grootste put. die aan waar men gelukkig juist klaar was met beton te storten. ramp, die de wereld een geleden heeft opgeschrikt, nog eenmaal in enkele trekken belicht. Men begon deze vlucht met een zekerheid, alsof het een wandeling was op een land weg. De moed, waarmee deze slecht voorbereide tocht werd aanvaard, wekt een sterken Indruk van overmoed; en het droevig en smadelijk einde van het trotsche luchtgevaarte spreekt van de tragiek, die reeds zoo menige onvoor zichtige daad vergezelde. Heel deze droeve gebeurtenis en de geestesgesteld heid, waarvan zij mogelijk het gevolg is, vormt een sprekend pendant van de schildering die wij in onze vorige be schouwing gaven. De kleinmoedigheid, die wij toen als een onze levensvreugde verduisterenden factor uitbeeldden, is de tegenhanger van dQ vermetelheid, van den overmoed, dien wij vandaag wil len aanwijzen als een anderen onder graver van het levensgeluk. Hierbij is het niet noodig te onder zoeken of wij misschien niet praten over een ondeugd van een gestorven ge slacht: overmoed is een erkende kwaal van den modernen mensch. Alles In onze samenleving streeft naar verbetering en vervolmaking van het stoffelijke. Iedere wetenschap wordt dienstbaar gemaakt aan de productie, aan de winstmakerij. De professoren der hoogescholen zijn de adviseurs der fabrikanten. Al wat hun geest in moei zaam denken en experimenteeren ont dekt, wordt omgezet in technische ver beteringen, in meer volmaakte ver keersmiddelen te water, te land of in de lucht; in meer comfortabele woning inrichting, In luxe, in mechanische werktuigen ter vergemakkelijking der huishouding; in verwarmingsapparaten, in tanrihemesting en plantengroei; in verduurzaamde levensmiddelen, in ver pakte geneesmiddelen. Zelfs de ziel kunde krijgt haar aandeel in het pro ductieproces. De kracht, de vaardigheid, het uithoudingsvermogen van den ar beider worden wetenschappelijk geme ten en geregistreerd om uit menschelij- ken arbeid het meest nuttige effect te halen. De moderne mensch voelt zich den volkomen beheerscher van de stof en hem lacht een toekomst tegen, waarin het schriftuurwoord: „in het jwcjt uws aanschijns zult gij uw brood eten” te schande zal worden gemaakt; vaarin geen armoede, geen ziekte, geen »rgen meer zullen bestaan, waarin de aarde een paradijs zal zijn. De mensch, volkomen meester over alle redelooze wezens en over alle doode materialen; de arbeid gemechaniseerd, zoodat alle dienstverrichting geschiedt door het De oorzaak. Omtrent de oorzaak van den watersnood weM ons de volgende uitlegging gegeven. Door het toenemen der ontginningen ter hoote van Beekbergen, wordt het hemelwa ter thans sneller afgevoerd dan vroeger, hetgeen zich vooral bij plotselingen grooten regenval, zooals in dit geval, doet gevoelen. In den tijd der vele regens is de Groote Wetering, die bij Teuge den njksstraatweg snijdt, geheel vol geloopen en bleek niet meer in staat, de watermassa’s te bergen. Het stoomgemaal bij Terwolde kan niet ge noeg op den IJsel uitslaan, zoodat een overstroomlng der langs de Groote Wete ring gelegen landerijen met kon uitblijven. Het geheele gebied ten Zuiden van den ryksstraatweg lijdt thans onder de gebeur tenissen. maar ook het Noorden krijgt het reeds te kwaad. Weliswaar houdt de straat weg het water voorloopig tegen, maar door een duiker perst het daaronderdoor en stuwt een sterke stroom naar de Noorder- landen. De overstroomingen van het oogenblik leveren een nieuw bewijs voor de reeds her haalde malen geuite bewering, dat de wa terstaatkundige toestand in de hier genoem de streek dringend verbetering noodig heeft. Overstroomingen In het polderdistrict Veluwe. De toestand zorgwekkend. Tengevolge van den ongekend hevigen regenval der laatste dagen ondervindt thans ook het uitgestrekte polderdistrict Veluwe emstlgen wateroverlast. Nu gisternacht het water nog zeer aanzienlijk gestegen is. ziet de toestand er Inderdaad zorgwekkend uit. Reeds In de omgeving van Teuge ontwaart men, uit de richting Deifenter komende, hoe ten zuiden van den rij kastraat weg naar Apeldoorn het wassende water de landerijen heeft overstroomd en wanneer men iets die per landwaarts gaat, blijkt spoedig, hoe ver schillende boerenbehuizingen door den wa teroverlast In ernstige moeilijkheden zijn geraakt. De boerderij van J. van Essen, nabij genoemden rijksstraatweg, is niet meer te bereiken, tenzij men over een boot beschikt, daar zij rondom in het water staat. Don derdagavond laat moesten nog in allerijl de koeien, varkens en ander vee in veiligheid worden gebracht, terwijl het zoo goed als zeker is. dat van de nog te velde staande gewassen niets meer terecht zal komen. Even treurig Is het gesteld bij de boerderij van den landbouwer Wetfn. Over den anders druk gebruikten weg TeugeWilpsche Achterhoek golft het op gestuwde water met groote kracht en over een aanzienlijke uitgestrektheid staat hier de weg dan ook geheel blank. In den Bottenhoek, nabij de bekende boerderij „t Klooster”, is een uitgestrekt watervlak, gol vend als een binnenzee, die al het weiland en de bebouwde akkers heeft verzwolgen. Ook deze boerderij, nog even boven den vloed uitkomend met zijn wat hooger dan het omliggende land gelegen grondvlak, is niet meer te bereiken. Donderdagavond heeft de burgemeester der gemeente Voorst, mr. A. C. baron van der Feltz, onder wien dit gebied ressorteert, zich in persoon van den toestand op de hoogte gesteld. Den boeren werd verzocht, hun land niet te beschermen door het op- hoogen van den weg. omdat dan verderop de in den Wllpschen Achterhoek gelegen boer derijen geheel onder water zouden komen te staan Hoewel noode, heeft men aan dit ver zoek gehoor gegeven en draagt nu gewillig den wateroverlast. Dinsdag 28 October zal Mgr. Aengenent de nieuwe Kapel van het Missiehuis der Missionarissen van het H. Hart te Veisen Driehuis plechtig consacreeren. waarna Z. D. H. een pontificale H. Mis in de nieuwe Kapel zal celebreeren. In Lord Thomson kwam even na 6 uur op Cardington aan en verklaarde: „WIJ vertrekken met het grootste ver trouwen en hopen Karatsji in 4 a 5 da gen te bereiken en Simla een dag later. WIJ blijven twee dagen te Simla. Ik heb den eersten minister beloofd, dat wij Maandag 20 October weer terug zullen zijn." Benige uren later stortte het geweldige luch'tgevaarte met zijn neus op den Franschen bodem; er had een hevige ontploffing plaats en na enkele minuten lag daar onder een donkeren nachthe mel een bedroevende ruïne van vijftig verbrande, verkoolde en verminkte men- schen; een ruïne van het omhulsel van het grootste luchtschip, dat de wereld ooit had aanschouwd; een ruïne ook van jarenlangen arbeid, inspanning, vernuft, geldelijke opofferingen, van den trots van een fiere natie. Enkele dagen daarna stond er in de Bedford Record, het blad, verschonend in de geboorteplaats van het veronge lukte luchtschip, de volgende aanklacht: „Toen de R. 101 van haar onbevre digenden proeftocht terugkeerde, stond één ding vast; nJ. dat de neus gezakt was. Toen 1 schip Zaterdag vertrok, was iedereen getroffen döor de moeilijke stij ging en de hoogte waarop het koerste. Naar het schijnt heeft het ook niet aan waarschuwingen aangaande het weer ontbroken. Velen wisten, dat het schip niet behoorlijk beproefd was, en dat ten minste één motor niet in orde was. Ook wist men dat het te zwaar ge laden^ was. Tot voor kort ging men altijd uit van de gedachte, dat de R. 101 een experiment was, en dat er dus niets overhaast moest worden. Op het critieke moment, toen de voornaamste proef geschieden moest, heeft men dit echter uit het oog verlo ren. Heeft de belofte van lord Thomson aan Mac Donald om den 20sten terug te zijn, met de overhaasting in verband gestaan? De R. 101 is onnoodig aan gebrek aan zoo al niet aan improvisatie, Een eindeloos défilé langs de baren De rouwdienst in St. Paul’s Cathedral water staat van dijk tot WD de hand van Dr. W. J. A. de Leeuw een artikel aan. dat gewijd is aan „de gevaren van onze slappe paedagogiek.” Dr. De Leeuw zegt hierin zulke rake en behartlgenswaardlge dingen, dat wij met aan de verleiding kunnen weerstaan, er eenige passages aan te ontleenen: - Wij hebben ons er langzamerhand aan gewend, dat absolute blagen by, en over ouderen een toon aanslaan, dien men vroe ger eenvoudig ondenkbaar zou geacht heb ben. Men legt zich daar over het algemeen bij neer met de verzuchting, dat het tegen woordig nu eenmaal zoo is. Onze jongste generatie geeft echter in het geheel niet den Indruk van zoo n model ras menschen te zijn. In weerwil van het feit, dat er ook op dit speciale terrein ont zaglijk veel wordt gediscussieerd en men volumineuze deelen heeft volgeschreven, waar misschien met pagina's had kunnen worden volstaan. Zou het geen tyd worden dat wy elkan der eens, al Is het slechts tien jaren, voor gaan houden dat men jonge menschen rechtvaardig, doch met straffe hand behoort te leiden? Wat deze jongere generatie van vroegere Onderscheidt Is, dat zy over het algemeen genomen respectloos is. Dat zij sterk de neiging in zich heeft niet meer opstandig te zijn, maar voor de oudere generatie een voudig de schouders op te trekken, terwyl men vroeger by alle heftige opstandigheid toch innerlijk zeer goed wist, dat de oude ren nu eenmaal aan de andere zyde van den muur stonden. Wat is In onzen tijd het ongewone en nieuwe in de verhouding van oudere tot Jon gere generatie? In dit opzicht heeft de twintigste eeuw iets nieuws uitgedacht! Iets waarvan het ori- gineele karakter niet ontkend kan woraen. Terwyl alle tydperken, alle rassen en alle volkeren het opgroelende Individu voorge schreven hebben te zwygen tot het als lid der samenleving werd aangenomen, Is onze moderne tyd er in geslaagd de halfvolwas- senen aan het woord te laten komen. Wel niet officieel, maar dan toch officieus, zoo dat ’t jeugdige-aanstaande-lid-der-maat- schappy zyn inzichten ten beste geeft, waar en wanneer zulks hem goed dunkt. Er zijn tegenwoordig talloozen, die deze onuitgeba lanceerde meeningsuitingen op welwillende wijze aanhooren, en slechts weinigen onder de ouderen zien den jongeling verstomd aan en vragen hem waar hij de zelfverzekerd heid vandaan haalt om zoo critisch de oude ren in jaren tegemoet te treden. Sommigen zullen het jongmensch tactvol, met een tikje humor, antwoorden, en welwillend terechtgewezene zal zich dan te rugtrekken omdat de oudere hem ditmaal te slim af Is geweest, maar in elk meenlngs- verschil met ouderen zal hy toch een soort intellectueel duel gaan zien. En zoo heeft men dus een paedagorische fout gemaakt, want in het jonge individu is het onderbe wuste sentiment gelegd, dat men met de maatschappij kan discussleeren eh, als men maar vernuftig genoeg is, het winnen ook! Men heeft zich na den grooten oorlog zoo gaarne wys gemaakt, dat het leven anders zou worden. Men heeft zich in breede krin gen in slaap gewiegd met een illusie, die voorloopig althans niet bereikbaar is. Wat de oorlog vernielde zal niet herbouwd wor den door theoretische idealen, maar door een generatie, die de realiteit vlak In de oogen durft te zien. Een sterke, levenskrach tige generatie wordt alleen gevormd, wan- wy het opgroeiende geslacht leiden met billijkheid en rechtvaardigheid, voor alles met vaste hand! VrUe. zelfstandige menschen wil de moder ne paedagogiek kweeken: Die zelfstandigheid behoeven wy waarlijk niet aan te wakkeren, zij is al rijkelljk groot. Heeft de geschiedenis bewezen, dat men de beste leiders kweekt uit hen. die nooit ge leerd hebben onder leiding te staan? Groeien de werkelijke heerschers op uit hen. die zich nooit aan de heerschappy van anderen heb ben onderworpen? En wat zou de samenle ving moeten doen met deze generatie van leiders? Ze zullen toch immers voor min stens vyf en negentig procent in den tred molen moeten meeloopen later! Dit klinkt De Oceaanvlucht der Canadeesche avia- teurs Boyd en Conner is geslaagd. De beide piloten zijn met hun toestel „Columbia op het eiland Tresco (Scllly eilanden) geland. Nader wordt gemeld: Het vliegtuig Columbia” is geheel intact. Heden zullen de beide Canadeesche piloten den tocht naar Londen voortzetten. De ..Co lumbia" is ongeveer 240 K.M. zuidelyk afge dreven en kwam aldus boven Tresco waar het fcegens gebrek aan brandstof een noodlan ding moest maken. En daarom moeten wy in de eerste plaats de maatschappij beschermen tegen een groot quantum weerbarstige individuen, die niet tijdig geleerd hebben zish aan te passen en daarnaast den enkeling beschermen tegen zlchzqlf. opdat hy zich niet later verblttera zal gevoelen, doordat de maatschappij hem een allesbehalve leidende functie verschaft! Het opgroelende geslacht neeft een ty pisch tekort aan respect voor het oudere waarvan ten slotte de oorzaak by het oudere zélf ligt. Allen toch, die onder een of ander gezag staan, verwachten In hun dienste m- nerllik. dat zij regeerders boven zich zul len hebben en geen tactvolle onderhande laars. Dat bet oudere geslacht twyfelt aan eigen volkomenheid ten opzichte van net jongere. Is een bewiis van philoeophlsche gezindheid, maar tevens van mindere ge schiktheid tot leiden en beheerschen. In dit verband mag ook de bedenkelifke Invloed genoemd worden, die van de alge- meene en openbare behandeling van paeda- gocische vraagstukken uitgaat. De jeugd wéét, dat rij het onderwerp van gesprek ultmankt. zii wéét dat de publieke opinie de school controleert en crittseert. Acht men dit luist? Weet men dan niet dat de puber teitsjaren op zich zelf al meebrengen dat de ieued zeer critisch tegenover de school staat? En dat men dit waarlijk langs dien weg niet nog eens behoeft te gaan aanwak keren? o De moderne begin'»1en van tact, toege vendheid. welwillendheid, overreding, hen zonder twi'fel waarde. Indien exceptioneel toepast. Laat men toch eens gaan inzien, dat w*lj ionge menschen on de plaats moeten terug zetten. waar zij behooren, laten wif den af stand wederom vergrooten en alleen een enkele maal hen tegemoet treden. Laten wy toezien, dat de na ons komen den rlip zullen ziin om onze taak van ons over te nemen, en laten wil bereid ziin te erkennen, dat onze ri’nero jengd een be langrijk tekort aanwijst! WU, de op dit mo ment leidende generatie, hebben als aller eerste taak bii de nu ongroefenden het auto riteitsgeloof te herstellen En wel onverwtild Want een voortwoekeren van dit tekort kan uitloonen on ondermyning van staat en maatschappij. WU Nederlanders In het bljznnder./die een wereldriik te besturen hebben, waarmee wij dermate zijn samengegroeid, dat ons vohcs- bestaan er grootendeels verankerd ligt, wii die door een plotselinge catastrophe in net Oosten eenvoudig politiek geruïneerd zouoen zijn en tot de beteekenis van e«n staat als Denemarken zouden afzakken, wit moeten vóór alles een ras van daadkrachtige man nen en vrouwen hebben. Dat zullen wy kriigen., niet door vooropgezette en bewuste kweeking van ideaal-menschen. maar door onze Jonge menschen on te voeden met rechtvaardige doch straffe hand. Het water in de Waal is gestegen. Ook gisteren is het water in de rivier de Waal voor Nymegen nog zeer aanzienlyk gestegen. By een was van 1.17 M. werd een stand bereikt van HM. plus N. A. P, De uiterwaarden zyn thans geheel onderge loopen en het dyk. De Waalkade ondergeloopen. veer aan den Nymeegschen oever is lengd. Keulen meldde gistermorgen: 1.10 M. was. zoodat te verwachten is. dat het water voor Nymegen nog ongeveer 80 c.M. zou stygen. Door de vele regens der laatste dagen Is de Niers bij Gennep buiten JPtar oevers ge treden en heeft de uiterwaarden en lande rijen blank gezet. Uit Dultschland. zoowel als uit België, wordt sterke was gemeld X God belieftDes avonds boven de Engelsche zuidkust het machtigste wonder van vliegkunst om hoog, dat ooit door menschenhanden werd gemaakt. „Over twee weken ben ik terug,” zei de luchtvaartminister. Na enkele uren was hij met zijn gezelschap bedolven onder de puinen van het ont zaglijke luchtgevaarte. „Zie toe, gij. die nu zegt: heden of morgen zal ik naar deze stad gaan; gij, die niet weet, of er een morgen zijn zal.” Heeft dit vergaan van de R. 101 niets te zeggen tot den overmoedigen, moder nen mensch? kracht eh inzicht bouwt, zal tot spijt, vertwijfeling, tot woede en wanhoop vervallen, wanneer zijn pogen mislukt. Hoeveel zelfmoordenaars, hoeveel krankzinnigen moeten hun lot niet aan het falen van een met groote energie opgezette, maar ten slotte toch mislukte zaak, wijten? Wie echter steeds zich bewust is van eigen zwakheid en bij alles vertrouwt op Gods hulp, die zal bij onvermijdbare tegenslagen de troos tende gedachte hebben: God wilde het anders en zoo zal het goed zijn! Zijn smart zal zijn van korten duur en niet vergald worden door bitterheid en mok kende opstandigheid tegen het lot, dat hem trof. Als steeg tegenlacht. En hoe meer de macht over de levenlooze stof toeneemt, hoe meer de zelfbewustheid van den mensch groeit naar een gevoel van volkomen onafhankelijkheid van iedere macht op aarde, zoowel als buiten de aarde. Dat machtsbewustzijn moet noodzakelijk voeren tot overmoed. En in het moderne leven zijn dan ook verschijnselen te over die wijzen op een grenzenlooze zelfoverschatting van de menschelljke macht en een huiveringwekkend afslij- ten van het verantwoordelijkheidsgevoel. De dagbladen zijn de dagelijksche ver tolkers van reeksen ongelukken, waar van het grootste deel aan roekeloosheid moet worden toegeschreven. De mensch, die eenerzijds tot het belachelijke toe op zijn gezondheid gesteld is; die hemel en aarde beweegt, dat zijn kostbaar leven zal worden beschermd door vei ligheidsmaatregelen In fabrieken en werkplaatsen, door ingrijpen der ge zondheidscommissies, door het bouwen van goede woningen, door overheidscon trole op den verkoop en X bereiden van levensmiddelen enz., diezelfde mensch, die ieder uur van den dag over hygiëne en gezondheid praat, raast als een dui vel langs den weg, met zijn motorvoer tuig één voortdurend gevaar voor eigen en anderer leven; sloopt zijn lichaam en zijn zenuwen door overmatige sport, door dansen, door drinken, dóór de dwaaste waaghalzerij en recordjacht. Een dergelijke tegenstrijdige geestes gesteldheid is alleen te verklaren uit overmoed. Overmoed Is het ook, die alle grenzen van een beproefde moraal doet uitwisschen en oude zedelijkheidsban- den doet verbreken. Het kind moet zijn geestelijken groei overslaan en in zijn weten volwassen zijn, voordat het tot lichamelijke rijpheid gekomen Is. Schaamtegevoel, door de natuur Inge prent en door tientallen eeuwen heen aangewezen als een beschutting tegen dierlijke uitspattingen, wordt in onze verlichte eeuw als achterlijkheid en be nepenheid op zij gezet: de mensch moet zich durven toonen zooals hij gescha pen la. Overmoed en het daaruit voort vloeiende gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel ondergraven ook het econo mische leven. De georganiseerde arbeid wordt niet ingesteld op het bewijzen van diensten aan de gemeenschap tegen redelijke vergoeding, maar is een middel geworden in de handen van geldmagna ten voor wilde speculatie. Reusachtige fabrieken worden gebouwd, industrieën gesticht, handelsondernemingen opge- richt met het enkele doel om fabelach tige winsten te maken in zoo kort mo- gelijken tijd. Of de wereld duurzame behoefte heeft aan het geproduceerde artikel; of de productie in het belang der volkshuishouding niet geleidelijker moest geschieden, zyn geen overwegin gen die meetellen. Slechts deze bereke ning geeft den doorslag: zal de reclame in staat zijn den kooplust eenigen tijd te prikkelen? Zal het belegde kapitaal in enkele jaren eenige malen worden terug verdiend? Dat is voldoende om de grofste speculatie te wagen en duizen den arbeiders tijdelijk tegen hooge loo- nen te lokken om ze na enkele Jaren voor een gesloten fabriekspoort weer broodeloos heen te zenden. Dat Is de overmoed en het gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel van den op zichzelf vertrouwenden mensch. Van daar de chaos in onze samenleving. Als vanzelf komt ons hierbij het woord van den apostel Jacobus op de lippen: Gij, wie zijt gij, dat gij rechtspreekt over uwen naaste? Zie, nu zegt gij: „van daag of morgen zullen wij naar deze stad gaan, een jaar zullen we daar blij ven, handel drijven en winst maken”; gij, die nlA weet of er een morgen zijn zal! Want wat is uw leven? Een nevel is het, die een korte poos zichtbaar is en dan weer verdwijnt. Neen, ge moest zeg gen: „Als de Heer wil en wij leven, wil len wij dit of dat doen.” Nu echter praalt gij in uw overmoed. Al dergelijke pralerij is goddeloos! Als t God belieft, was de spreuk die den christenen in oude tijden als op de lippen bestorven lag. Deo volente, als God het wil, was het altijd weer terugkeerende begin van alle staatsstukken; komngen en ministers waren gewoon op den grondslag daar van hun plannen te ontvouwen; als God het wil, stond boven de akten van notarissen; stond gebeiteld in den eer sten steen waarmee een nieuw bouw werk begonnen werd. Zeg niet, dat der- gelijke woorden, die een vaste formule worden, door den sleur alle beteekenis missen. Dit toch sprak daaruit zeker, dat in de algemeene volksovertuiging nog diep het besef leefde, dat de mensch uit zichzelf niets vermag en dat aan Gods zegen alles gelegen is. Deze overtuiging nu is van onschat- BUREAUi hof Telefoon: Administratie Redartle No. 633 I a Lr ALKMAAR

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1